מה ההבדל?

גראן-פרי בחריין כבר כאן, תכף מתחילים

לפני זמן מה, במהלך ריצה, ניסיתי להבין עם עצמי למה הדומיננטיות של מרצדס בשנים האחרונות גורמת, לפחות לי, להשתעמם מהפורמולה-1(ותאמינו לי, זה לא קורה רק לי) בעוד הדומיננטיות של מקלארן בסוף שנות השמונים ותחילת התשעים, הרגישה לי מעולה.

בכל הקשור לאהדתי לאיירטון סנה כבר כתבתי הרבה פוסטים פה בעבר. זכיתי "להיתקל" בו באותו מרוץ מפורסם במונקו 84' עם הטולמאן הלבנה(זה היה על גבי "טורבו") ומשם התקדמנו יחד, הוא נוהג ואני מעריץ, מרחוק. טולמאן, לוטוס, מקלארן ומשם לוויליאמס עד לאותה תאונה כואבת בשנת 94' שחיסלה הכל.

סנה הצטרף למקלארן לקראת עונת 88' והגיע לקבוצה של אלן פרוסט הצרפתי, ממש ככה. הוא ידע שבכדי לזכות באליפות הוא צריך את המכונית הכי טובה וצריך לנצח את מי שנחשב באותו הזמן לטוב ביותר, לאלוף עולם אחד מהגדולים בהיסטוריה.

עונת 88', האליפות הראשונה של סנה, כשהוא נוהג באחת המכוניות הדומיננטיות ביותר שיוצרו אי-פעם בפורמולה-1(ולטעמי אחת היפות שבהן) הביאה 15 נצחונות לקבוצה הבריטית מתוך 16 מרוצים באותה העונה, משעמם, נכון..?

אז זהו, שלא. זו הייתה אחת מהעונות המרתקות שהספורט הזה הכיר וראה מעולם. במכונית זהה על הגריד ישבו שניים מענקי הפורמולה-1 והתחרו, ללא הנחות והקלות וללא מעורבות של מנהלי הקבוצה יותר מדי ונתנו לנו הצופים את החוויות הטובות ביותר שיכולנו לבקש.

דמיינו לכם את מוחמד עלי נגד ג'ורג' פורמן, קרב אגרוף במיטבו, קלאסיקה, רק ככה אפשר להגדיר את העונה הזו. סנה ופרוסט החליפו בינהם מהלומות במשך 16 סיבובי האליפות והקרב הוכרע ממש קרוב, בנקודות, נוקאאוט לא היה שם, לא הפעם. סנה ניצח ב-8 מירוצים ופרוסט ב-7(המרוץ היחיד בו מכונית אדומה-לבנה עם מנוע הונדה לא ניצחה היה במונזה, איטליה, שם ברגר ופרארי ניצחו, במקרה..).
באותה רק 11 התוצאות הטובות ביותר נחשבו לאליפות ולכן סנה זכה באליפות(בחישוב כולל האליפות הייתה עוברת לפרוסט).

הדומיננטיות של מקלארן המשיכה לעונות הבאות אבל תמיד היה שם משהו שהוסיף "פלפל" אמיתי וקרבות מרתקים. המאבק ביו סנה לפרוסט המשיך עונה לאחר מכן ומשם הלאה, משעמם זה לא היה, זה בטוח.

קפיצה קדימה בזמן ל"חיצי הכסף" העכשוויים. לואיס המילטון זכה באליפות העולם הראשונה שלו במדי מרצדס בשנת 2014(לפני כן זכה עם מקלארן ב-2008) ועשה את זה בצורה די משכנעת, 11 נצחונות בעונה הזו מול 5 נצחונות של בן-קבוצתו ניקו רוזברג. פער הניקוד ביניהם בטבלה היה עצום, מעט יותר מששים נקודות.

עונה לאחר מכן, שוב דומיננטיות של המילטון מול רוזברג בן קבוצתו(10-6) כאשר ווטל עם פרארי ניסו לדגדג ולגנוב נצחונות אבל לא באמת מהווים אפקט או גורם דומיננטי לאליפות. בשתי העונות הללו הכתובת הייתה על הקיר עוד בתחילתה, האליפות תהיה שייכת למרצדס וגם להמילטון, משעמם, כבר אמרתי? מניח שכן.

אז כן, רוזברג למד לקח, התבגר, ניצל עונה עם הסחות דעת ושלל מקרים ו"גנב" להמילטון אליפות אחת, ב-2016, לאחר מכן זה לא קרה יותר, מעידה קטנה של האלוף מבריטניה ותו לא. השנתיים הבאות היו שוב בידי מרצדס, חמש ברצף באליפות היצרנים, השתיים האלו היו שוב של לואיס המילטון בדומיננטיות די מוחלטת מול בן-קבוצתו.

בסוף השבוע הקרוב אנחנו בבחריין, לא מסלול שאני אוהב במיוחד אבל מה שיותר חשוב מזה הוא שאם אנחנו רוצים אליפות מעניינת אנחנו צריכים יותר שחקנים משמעותיים במשחק הזה, אנחנו צריכים שהנצחון של ואלטרי בוטאס באוסטרליה בסיבוב הראשון לא יהיה מקרי, צריכים שפרארי יהיו הרבה יותר חזקים ומהירים ויתחילו באמת להיאבק מול מרצדס ובעיקר צריכים את מקס ורסטפן שם בצמרת, כי הוא עושה את הכל הרבה יותר מעניין.

בסיבוב הקודם, במלבורן, בוטאס הפיני שלט, גם כנראה בעקבות חלק שהתנתק-נשבר מתחת למכונית של לואיס המילטון, מה שכנראה מנע ממנו להוות איום ולסגור את הפער מול בוטאס. יש כאלו שאומרים שאם המרוץ היה נמשך עוד 2-3 הקפות מקס ורסטפן היה מצליח לעקוף את המילטון ולברוח לו קדימה וזה טוב.

תקלות טכניות כמו גם מגע בין מכוניות ותאונות הן חלק מהספורט הזה וחלק מהמשתנים במשוואה הזו שמביאה בסופו של דבר את תוצאת המרוץ, יחד עם ההתפתחויות במהלכו, זה הופך את הכל למעניין. ב-fia מחפשים בכל פעם מחדש נוסחאות להפוך את המירוצים למעניינים יותר ועדיין, הפתרון לא נמצא.

העונה הזו רק החלה וצריך לתת לא צ'אנס ואפילו קטן, לתת למספר מרוצים לחלוף לפני שחורצים את גורלה. לכולם ברור שמרצדס ימשיכו להיות דומיננטיים אבל כולם גם רוצים שתגיע אופוזיציה לוחמת ותיתן למרצדס לעבוד קשה בשביל הכסף שלה, אחרת נתחיל לחפש אופציות אחרות.

סיכום עונת 1988 והקרב בין סנה לפרוסט

 

"מי אתם בלעדינו?!"
נאום הפרישה של פרגוסון (סולשיאר מונה)

8 Comments

אוהד 29 במרץ 2019

אני חושב שההשוואה למקלארן רק מדגישה את רמת הנהיגה של המילטון, או לחלופין הבעיה בבני הזוג שלו.
כנראה הרמה של פרוסט ושל סנה היתה די שווה ולכן במכונית שווה היתה באמת תחרות, אך המילטון הרבה הרבה יותר טוב מחבריו לקבוצה.

דווקא השנה שעברה היתה יחסית מעניינת, פטל היה צמוד להמילטון ורק בקיץ המילטון התחיל את הבריחה.

מילר 31 במרץ 2019

אוהד, קיץ זה אמצע העונה ואם כבר שם המילטון ברח זה אומר דרשני…סנה ופרוסט נלחמו עד הפנייה האחרונה בסוזוקה בעונה אחת וזה כבר היה ממש בסוף.
בני הזוג של המילטון לא בעיתיים, הם פשוט לא ברמה שלו והוא לא אשם.
נסה לתאר לך את המילטון באותה קבוצה יחד עם ווטל לצורך העניין, בהקבלה לתקופתנו, זה כבר יהיה הרבה יותר מעניין.

אלכס דוקורסקי 29 במרץ 2019

דובי, תודה. הפסקה האחרונה, בדבר המגע בין המכוניות וההתנגשויות הפוטנציאליות, הזכירה לי את הריאיון של סנה עם ג'קי סטיוארט והתגובה של הברזילאי לגבי השאלה של הבריטי לגבי המגע שנוצר עם פרוסט.

אלכס דוקורסקי 29 במרץ 2019

בסוזוקה ב-1990, כמדומני.

מילר 31 במרץ 2019

אתה מדבר על העונה שסנה היה במקלארן ופרוסט כבר בפרארי.
לסנה היה ברור שאם פרוסט מגיע ראשון לפנייה הראשונה, המרוץ גמור.
גם היה לו ברור שאם שניהם בחוץ, הוא אלוף ולכן עשה את מה שעשה.
לימים הודה בתאונה המכוונת הזו.

ששון 29 במרץ 2019

אין לי מושג מה ההבדל אבל את כל שכתבת על פרוסט וסנה קראתי בשקיקה.
כשהטור החל לגעת בזמננו אנו לא יכולתי להשלים שורה.

מילר 31 במרץ 2019

וזה בערך אומר הכל.
בוא נקווה שבעקבות מקצי הדרוג אתמול ובמיוחד הצהרת הכוונות של לאקלרק מול ווטל נראה סוג של עניין ושינוי.
עוד מוקדם לדעת.
אגב, כל מלחמה פנים-קבוצתית בתוך פרארי(מה שקרוב לוודאי לא באמת יקרה) תעזור להמילטון.

יובל 1 באפריל 2019

הלואי ואפשר היה להמציא חוק לפיו הנהג הטוב ביותר יקבל תמיד מכונית נחותה…

העונות הכי יפות של פורמולה אחת שיצא לי לראות היו שלוש העונות הרצופות בהן שומאכר התמודד במכונית נחותה של פרארי מול המקלארניות של האקינן וקולת'הארד. הפסיד בעונה אחת במירוץ האחרון, נפצע בעונה השנייה ובשלישית כבר שבר את הקרח.

גם העונות שלו בפרארי נגד הוויליאמסיות של דיימון היל וז'אק "אובררייטד" וילנב היו קלאסיות.

Comments closed