כל מה שיפה ואכזרי בספורט הזה

אתה יכול להיות הכי טוב בעולם אבל אם הפרארי שלך הופכת פתאום לפיאט 127 כלום לא יעזור לך

כלום הקפות לסיום הגראן-פרי של בחריין ושארל לאקלרק הבין שזהו, זה נגמר, אולי אפילו מקום על הפודיום לא יהיה לו, לאחר סוף שבוע מושלם מבחינתו, כמעט מושלם בעצם.

לקראת המרוץ הזה כתבתי בפוסט הקודם שהמרוצים בפורמולה-1 הפכו בשנים האחרונות למשעממים, התוצאות ידועות מראש לנוכח הדומיננטיות הכמעט בלתי נגמרת של מרצדס ובמיוחד של לואיס המילטון.

כתבתי את דעתי ומי שירוץ ויסתכל על טבלת התוצאות של בחריין יחשוב שבעצם צדקתי. עבר עוד מרוץ, עוד סוף שבוע של גראן-פרי וכלום לא השתנה. לואיס המילטון ניצח, ואלטרי בוטאס סיים שני, מושלם מבחינת הקבוצה הגרמנית, סוף שיפור, נעבור לסין.

אז זהו, שלא. היה בכל זאת עניין במרוץ הזה.

פרארי הביאו השנה את שארל לאקלרק אליהם, לאחר שנת הרצה באלפא, בכדי שישמש כינור שני לווטל, יכנס לאט לאט לעניינים ויהיה אלוף העתיד שלהם. הוא עוד יהיה.

אבל לאקלרק לא התכוון לחכות יותר מדי עם ההוכחה. מקצי הדרוג בשבת היו שייכים לו ובסיומם הוא זה שקבע את הזמן מהיר ביותר ומתקמקם על הפול-פוזישן, שני ווטל ורק אחר כך מרצדס. פתיחה טובה לסיפור הזה ובמבט לאחור פרארי היו רוצים שככה זה ישאר ויגמר, אז רוצים.

כמה שהספורט המוטורי אכזרי. כל מי שהתחרה אי פעם בספורט שמעורב בו שילוב בין הספורטאי לכלי נוסף כלשהו יודע עד כמה זה מעצבן, מאכזב ומתסכל לדעת שעשית את הכל הכי טוב שיכול להיות ועדיין לא ניצחת כי הכלי בו השתמשת לא שיתף פעולה.

לפני מספר שנים(הרבה, למי שמקפיד לבדוק), התחריתי באחד ממרוצי אליפות ישראל בראלי-ספרינט, ישבתי לצידו של ניר, היינו צוות סופר-מקצועי עם הוכחות ופתאום, באחד ממקצי האימון הסובארו החלה לקרטע, לא הסכימה לשתף איתנו פעולה.

בדיקה יסודית של המכונאים ומי לא, מילות כישוף כאלו ואחרות, קללות בשלל שפות והיפאנית היפהפיה סירבה לשתף פעולה. מיותר לציין שבמרוץ כבר לא לקחנו חלק, רק בכדי לגלות למחרת, במוסך, שהיה איזה חור קטן בצינורית ואקום, חור שהשבית מכונית שלמה, צוות מרוץ שלם שחזר הביתה מאוכזב. הספורט המוטורי אכזרי.

לאקלרק חיכה לאורות האדומים ברמזור שיעלמו להם ו..פיספס מעט את הזינוק. ווטל זינק טוב יותר ונכנס ראשון לפנייה הראשונה, מוביל את המרוץ. המרצדס התנפלו על הפרארי ועקפו אותה והוא..? לא התרגש יותר מדי מהעניין, לקח הרבה אויר והתחיל מזנב בהם אחד אחרי השני, עקיפה ועוד אחת ואז הגיע לווטל ו…ברור, עקף גם אותו בלי למצמץ והמשיך קדימה.

הוא מהחומר ממנו קורצו אלופים, ככה אומרים את זה נכון? כמה פעמים כבר שמעתי או קראתי את המשפט הזה..? מלא, כמה פעמים הם באמת הפכו לאלופים…? לא הרבה.

במהלך כל המרוץ קיננה בראש המחשבה- מתי פרארי יעשו את הצעד הזה וינחו אותו להאט ולתת לווטל לעקוף. הם עשו את זה כל כך הרבה פעמים במהלך השנים אז למה שלא יעשו את זה שוב.
הם לא עשו.

ווטל נכנס לקרב ראש בראש עם לואיס המילטון ויצרו לנו עניין למספר שניות נהדרות. שני אלופי עולם נלחמים על כל פיסת מסלול ואז זה קרה. ווטל הסתחרר בלי שום סיבה נראית לעין, בטח לא מגע בין המכוניות כמו שצעק איזה שדר מתלהב(בשידור החוזר שראיתי..אני צופה בשידור הישיר ב-sky ובשידור המוקלט בערוץ הספורט) ואז גם איבד את הכנף הקדמית שלו ואת המרוץ כולו, המילטון שעט קדימה.

ואז זה קרה. הפרארי של לאקלרק הפכה להיות פיאט 127 כמו שהייתה לסבא שלי פעם, מזמן. הוא איבד למעשה את יחידת הכוח החשמלי במנוע שלו(זה ההסבר הפשוט) מה שאומר שלמשל בישורת היו לו 160 כוחות סוס פחות מאשר היו לו לפני כן, במילים אחרות, הוא כאילו נסע לאחור בישורת בזמן שהמילטון לחץ חזק קדימה.

המילטון ובוטאס הגיעו ונגסו בנהג של פרארי כמו כרישים צמאי דם. ללאקלרק לא היה הרבה מה לעשות חוץ מאשר לקוות שהמרוץ הזה כבר יסתיים והוא יוכל ללכת משם כי גם וורסטפן מגיע מרחוק.

ואז זה קרה, שוב. צמד הרנו של הולקנברג ודניאל ריקארדו בחרו גם הן לא לשתף פעולה ופתחו מגרש חנייה של סוכנות רנו במקום שהוגדר כמסוכן בטיחותית והשופטים החליטו להכניס להקפות האחרונות SC, יענו מכונית קוצבת, להאט את כולם ושיסיימו את המרוץ מאחוריה. לרגע היה נראה שזו קונספירציה של פרארי שלפחות מכונית אחת שלהם תהיה על הפודיום, מודה שזה מה שחשבתי.

ואז זה נגמר. המילטון ניצח, בוטאס שני ולאקלרק זכה לניחומים של כולם, לתואר הנהג של סוף השבוע וכל אותם מחמאות וניחומים שלא היה רוצה לשמוע, בכלל. הוא היה מעדיף לשמוע את ההמנון שלו, לשיר עם הקהל והמכונאים את ההמנון האיטלקי השמח ולהשפריץ שמפניה.

אבל הוא בחר בספורט אכזרי, ספורט מוטורי הוא ספורט אכזרי, מאד. לא משנה כמה טוב תהיה, אתה תמיד תלוי גם במכונית שאתה משתמש, שגם היא תהיה הכי טובה שיש לאורך כל סוף השבוע, לאורך כל המרוץ. עם מחמאות וניחומים אי אפשר לעשות הרבה.

אז אני לא חושב שיש אוהד פורמולה-1 אחד שלא רצה במצב מסוים שלאקלרק ינצח אתמול, זה היה עושה טוב לכולנו, גם למרצדס, גם להמילטון ובעיקר לאוהדים של הספורט הזה, שרוצים דם חדש על הפודיום, רוצים עניין ואקשן, רעננות.
זה עוד יגיע, כנראה, אבל הזדמנויות כמו אתמול לא תמיד חוזרות, ניפגש בסין.

הספירה לפלייאוף - 12 יום - אלו שיחסרו לנו
בציפורניים כסוסות

13 Comments

תום 1 באפריל 2019

מירוץ עמוס באירועים ומוזר לפרקים אבל עדיין לא ממש מספק (אפילו עם לקלרק היה מנצח). רנו פשוט ביום מחפיר אפילו לפני ה-dnf הכפול, הם דפקו את ריקרדו עם אסטרטגיה גרועה ברמות. זה היה עצוב לראות אותו מאבד זמן כל הקפה לקראת הסוף. עם אסטרטגיה של שני עצירות הוא מקום חמישי ואולי נלחם עם וורסטאפן על המקום החמישי.
מקלארן יכולים להיות מרוצים אפילו עם הפאשלה של גאסלי. נראה שהם ה best of the rest ולא כל כך רחוקים מרד בול.

דובי מילר 1 באפריל 2019

רנו צריכים לעשות שיעורי בית ומהר, אחרת העונה תברח להם.
לגבי מקלארן- כאשר הראו את אלונסו מאד עניין אותי לדעת מה עבר לו בראש לנוכח היכולת של לנדו נוריס

ניינר / ווריור 1 באפריל 2019

כואב הלב על לקלרק אבל בטוח שהוא יהיה אלוף עולם. חתיכת נהג

דובי מילר 1 באפריל 2019

כואב הלב..?
לא
זה חלק מהספורט והוא יוצא מזה מורווח כי פרארי יודעים שיש במי להשקיע

ניינר / ווריור 1 באפריל 2019

להפסיד מירוץ בגלל תקלה אחרי כזו תצוגה זה כאב לב לכל חובב ספורט מוטורי

אוהד 1 באפריל 2019

קצת מאכזב מצד פטל.
גם כשריקארדו החליף את וובר מייד פטל היה איטי יותר, וגם עכשיו נראה שפטל איטי יותר.
יכול להיות שפטל פחות טוב ממה שעושים ממנו?

דובי מילר 1 באפריל 2019

בוא נחזור לנצחון שלו בטורו-רוסו בתנאים קיצוניים במונזה בכדי להבין כמה שהוא טוב.
אתה לא נהיה סתם ככה אלוף עולם כמה פעמים…

אוהד 1 באפריל 2019

הבעיה לא היתה במנוע החשמלי אלא באחד הצילינדרים.

ממש קשה לשמוע את השדרנים הישראלים, כל כך הרבה טעויות.

דובי מילר 1 באפריל 2019

הזיהוי הראשוני היה שזו תקלה ביחידת הכוח החשמלית ובהמשך, לאחר המרוץ התקלה זוהתה כתקלה מכנית.
כמו שכתבתי, אני צופה השנה בשידור הישיר ב-sky.
ישבו שם אתמול ניקו רוזברג(אקס אלוף עולם) ופול די-רסטה(אקס פורמולה-1 ונהג Dtm).

אורן השני 1 באפריל 2019

אפשר לשאול מה מרגש אתכם הספורט הזה שאיכות המכונה קובעת את התוצאה הרבה יותר מהאדם?

דובי מילר 1 באפריל 2019

אורן(השני)
זה לא הכי מדויק.
חייב להיות שילוב בין השניים- נהג ומכונית.
לנהג בינוני במכונית מעולה יש סיכוי לנצחונות ואליפות
לנהג מעולה במכונית בינונית יש סיכוי להבריק(סנה בטולמאן ב-84׳).
אבל זה מה שיפה בספורט הזה, אישית אני בעד אלפא-רומיאו ולא בעד נהג מסויים אבל כשמגיע אחד כמו לאקלרק ומשום מקום מצליח בעונה הקודמת להקפיץ את אלפא קדימה, זה אומר הרבה.

אורן השני 1 באפריל 2019

תודה על התשובה (נראה כאילו שאלתי בהתנשאות אז לא, באמת שואל כמי שהיה צופה פעם והפסיק)

דובי מילר 1 באפריל 2019

התנשאות?
לא הרגשתי.
בכל פעם אני חושב שאפסיק לצפות ומשהו משאיר אותי בזה.
מה שכן, בזכות אלוהי היוטיוב אני מוצא את עצמי צופה יותר ויותר במירוצים מהעבר(בעיקר משנת 77 והלאה לתוך שנות ה-80) והם בפירוש יותר מעניינים אותי אישית.

Comments closed