הפועל תל אביב. מאזן הרווח וההפסד (מאת עירד צפריר)

עירד צפריר מסביר מה קורה בהפועל תל אביב

על הכותב: עירד צפריר עבד ב"ספורט5", ספורט "הארץ", עיתון "העיר" ועיתון "כלבו". כמו כן, הוא הגה וכתב את המדור "סגור לי ת'פינה", שלדעתי היה אחד המדורים הטובים ביותר בעיתונות הספורט בעשר השנים האחרונות.

.

.

.

.

1. דרור קשטן. כשמנסים לענות על השאלה מי הפסיד יותר מהשידוך המוזר בין שני אנשים כה שונים, קשטן וטביב, צריך להרהר בדיוק 5 שניות כדי להגיע למסקנה: טביב.

כי קשטן עוד הרוויח מהסיפור חצי שנה של חופשה בתשלום. מעמדו המקצועי נפגע? אין לו מה לדאוג, במדינה שבה רמת המאמנים כל כך עלובה, יימצא כנראה הגולדהאר שיאמין ש"השועל הוותיק" הוא בדיוק מה שהוא צריך, וישכח שכבר 8 שנים הקבוצה/נבחרת של קשטן מציגה לעתים קרובות מדי כדורגל אפור, על סף המשעמם; שכבר 8 שנים הוא קונס שחקנים סוררים, מנסה לעקור את נטע ההדלפות ומקפיד על עקרונות וערכים שממילא היו לא מעודכנים לישראל 2012 – הם בעיקר מיושנים ולא מתאימים לכדורגל המודרני.

יש שמעריכים את קשטן על כל התכונות הללו. אפשר להבין מדוע – גם היום קשטן יכול להיות בכיר בעלי המקצוע בכדורגל הישראלי, בתנאי שזה על תקן מנהל קבוצה או מנכ"ל.

בכל הנוגע לכדורגל, איך נאמר בעדינות, הקבוצות של קשטן מתקשות עם השנים יותר ויותר להתמודד עם החסרונות שהוא יוצר – החילופים המאוחרים והשמרניים, בחירת ההרכב על סמך גיליון סדר וניקיון ולא על סמך כושר משחק, וחוסר היכולת לאתר את חסרונות הסגל בשלב מוקדם.

דוגמאות להחלטות מעוררות מחלוקת שביצע קשטן העונה לא חסרות: ההפסד 2-0 באשדוד, בו התעקש לא לבצע שום שינוי עד ספיגת השער השני בדקה ה-81; ההחלטה לספסל את עמרי קנדה במשך תקופה ארוכה כששני המגנים שלו לא פוגעים; המריבות עם אביחי ידין; חוסר האבחנה בחולשת מרכז ההגנה ובצורך בשחקן יצירתי נוסף כבר בקיץ.

 

קשטן, לא תאמינו, קיבל כבר בפגרה הצעות להתחזק בבלם-מגן נוסף, אבל העביר מסר שאין צורך. על הפרק עמד אחד, איגנאסיו פידלף, ארגנטינאי שלבסוף נרכש ע"י נאפולי. רגע לפני סגירת חלון ההעברות, כשהבין כי מרכז ההגנה שלו לא יציב ולאחר שהוציא את דדי בן דיין מהרוטציה (כאן חלוקות הגרסאות לגבי מי נתן את ההוראה), ביקש קשטן את עמרי בן הרוש. מיליון יורו רצו בנתניה, אבל טביב לא היה מוכן לשמוע.

אחרי שני הניצחונות הרצופים בדרבי ומול מכבי חיפה, מיהרו כמה כותבי טורים להתנצל בפני קשטן על הביקורת שהטיחו בו. חבריי במערכת הספורט של "הארץ" האיצו בי להודות גם אני בטעותי בעקבות טור לא מחמיא  שכתבתי על המאמן.

גם אני לא חשבתי אז שהצהובים והירוקים יתרסקו ולא יהוו אפילו פקטור בצמרת, אבל כן הבחנתי שלהפועל נוח יותר מול יריבות משני סוגים: כאלה שמתבטלות בפניה ומשחקות נסוג מדי,או לחילופין קבוצות שבאות בתחושת פייבוריטיות ומשחקות פתוח. כך זה היה בעכו ומול הפועל פ"ת מחד, וכך גם עם איינדהובן, מכבי ת"א ומכבי חיפה במפגשים מהסוג השני.לעומת זאת, מול היריבות שמצופפות ולוחצות את הקישור האחורי ויוצאות מהר למתפרצות, היה להפועל הרבה יותר קשה להתמודד, בעיקר במשחקי חוץ.

המחסור בקשר יצירתי נוסף התברר כמחדל רציני במיוחד כשנוסא איגייבור ואלרואי כהן התקשו לתת מספרים. הכל נפל על צמד החלוצים, דמארי את תמוז. כשכהן הפציע לכמה שבועות, הפועל נראתה נפלא, אבל שוב – זה היה בעיקר מול יריבות משני הסוגים המועדפים עליה.

כשתמוז נעדר בקרית שמונה (צהובים), דמארי לא שיחק במושבה (הרחקה) וכששניהם תפסו יום בינוני ומטה (בבאר שבע), הפועל החלה לאבד גובה. טרגדיה משפחתית? יחסים בעייתיים עם הבוס? ניסיון להתערב בעניינים מקצועיים? כל אלה לא יכולים להוות תירוצים להנעת הכדור השבלונית מול מול צפיפות ואת ניהול המשחק המפוחד. לא אצל קשטן.

וכן, היתה התערבות מקצועית, בעיקר בבחירת הזרים. תאמינו או לא, אבל גם במקרה הזה קשה להאשים את טביב. כשהקבוצה שלך זועקת לחיזוק בעמדות הבלם, המגן השמאלי ובחלק ההתקפי, והמאמן רוצה להחתים דווקא קשר אחורי אפור בן 28 מהונגריה, אחד גיורגי שאנדור, ועוד בדמי העברה של 400 אלף יורו דרך סוכן הבית חזי ויטקובסקי, מה הפלא שהוא נחשד אוטומטית בניסיון לגזור קופון.

כשמאמן קבוצת כדורגל ששיחקה בעונה שעברה בליגת האלופות לא יודע לחפש באינטרנט נתונים על שחקנים, והדבר תקף גם לגבי הסקאוט שאותו הוא מביא, מרשה לעצמו אלי טביב להפוך למנהל המקצועי של הפועל ת"א.

2. אלי טביב. פיטוריו של קשטן, אם כך, אינם ההזויים ביותר שראינו בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות. ניצחון אחד בשישה משחקים במועדון שרוצה אליפות זהו מאזן דל. ועם זאת, ברור כי הפיטורים הללו הם קודם כל על רקע אישי.

ככה אצל זה טביב – תמיד היה, תמיד יהיה. כך היה כשפיטר את אלי יאני זמן קצר אחרי שרכש את כפר סבא; כך היה כשלא פיטר את חברו אלי אוחנה כל הדרך עד לירידה של כפר סבא לליגה הלאומית; כך היה כשמחק את אלי גוטמן בגלל שהחמיא למוני הראל; כך היה כשהפר הבטחה ליוסי אבוקסיס להיות המאמן הבא, משום שזה נפגש עם הראל בזמן שבית המשפט טרם הכריע לגבי נושא הבעלות; וכך היה כשהחליט שלא לקנות שחקנים ממכבי נתניה בגלל מחלוקת לגבי תשלום הנתח המגיע לה ממכירת איתי שכטר.

וזה לא עובד בארגון, כשהכל אישי. בטח לא עם בנאדם ששיטת העבודה שלו מתבססת על שליפות. איזה מנהל מקצועי בעולם עובד על שליפות? איזה מנהל מקצועי נמצא בחלק גדול מהעונה במרחק אלפי קילומטרים מהקבוצה שהוא מנהל? אלי טביב, שטען: אני לא המנהל המקצועי. אבל ה"אני" הזה רוצה לבחור את הזרים, וה"אני" הזה רוצה שהקבוצה תשחק 4-4-2, וה"אני" הזה רוצה את טל בן חיים, וה"אני" הזה התערב בהחלטות של כל המאמנים שעבדו אצלו. אני ואני ואני ואני. והבא בתור הוא סוס.

ואולי באמת טביב צריך למנות תחתיו סוסים – כאלה שיוכל לרכוב עליהם. עם בעלי התפקידים שהוא מינה בהפועל הוא כבר בקושי מתקשר. הם ממודרים, מבינים שהם לא עובדים בארגון נורמלי ובריא, אלא במערכת שמנוהלת ע"י איש אחד בעל שגעון גדלות, איש שחושב שביכולתו לנהל את התחום המקצועי במועדון כדורגל גדול בישראל, וכל זאת בשלט רחוק ועל סמך אינסטינקטים.

והאינסטינקטים האלה לא תמיד גרועים. לפעמים טביב מתעקש על אחד טוטו תמוז. ולפעמים האיש פשוט מתקשר ממיאמי ומפטר מאמן בלי להכין חלופה.

טביב חשב שסיני יקפוץ על ההצעה תוך שניה. לתפישתו, להציע למשה סיני, במצב שבו הקריירה שלו נמצאת, להיות הבובה שלו בהפועל ת"א זה יותר מחבל הצלה – זו פילנטרופיה לשמה.  יני ביקש לחשוב 24 שעות. עבור טביב זה היה עלבון. כי אצלו הרי הכל אישי. אם זה לא היה, החבר סיני כלל לא היה מועמד.

אם לסיני אין קבלות באימון, אם טביב מקבל מסר מכל העולם ואשתו (ואפילו מבתו) שמינוי סיני הוא טעות, ועדיין הוא רוצה בו, בניגוד לדעת מנהליו, כי "הקהל הזה גם ככה נגדי" ברור כי מדובר במגלומן. אחד כזה שהדבר היחיד שגרם לו להתחרט לגבי סיני בסופו של דבר, היתה ההשהיה במתן התשובה מצד המאמן. 

וההתנהלות הזו מובילה למסקנה ברורה שמי שניצח במערכה הזו אלו קודם כל האוהדים שמוחים נגד טביב. הם התנגדו לסיני והבהירו זאת בתקיפות. טביב הצליח להסיט נגדו הרבה אוהדים שדווקא נתנו לו גיבוי עד עכשיו. המאמן החדש הרוויח שקט יחסי מהקהל – בטח לעומת אווירת הארמגדון שוודאי היתה שוררת ביציעים בתרחיש שבו 7 לב אדום עולה לדשא בבלומפילד וצועד לעבר הספסל, הפעם זה שממוקם בצד הרחוק משער 7, אותו סגר בעבר.

אז המאמן הבא ירוויח, גם אם ייכשל. עבור האוהדים יהיה רק אשם אחד, שבכלל נמצא במיאמי. המחאה נגדו צפויה מן הסתם לתפוס תאוצה כעת.

אבל אוהדי הפועל יכולים למחות עד מחר, באחריותם גם לפעול. טביב לא יעזוב את הקבוצה בגלל מחאה, אלא רק בגלל אינטרס פיננסי – משמע כסף שייאלץ לשים מכיסו (בינתיים הקבוצה מתוחזקת מהקופה שלא ברור עדיין כמה מיליונים בדיוק נמצאים בה מרווחי ליגת האלופות, מכירת שחקנים וכרטיסים). כשהכסף בקופה יאזל, טביב ירצה החוצה.

ואם לא תהיה דרך מפלט, הגיהנום שעוברים שחקנים היום בשביל לראות כל שקל, יהיה כאין וכאפס לעומת מה שיקרה אז. אוהדי הפועל לא הוכיחו כי ביכולתם לגייס אלפי אוהדים לעמותת הכדורסל, כך שרכישה של המועדון בשיטה של דמי חבר נראית לא מציאותית נכון לעכשיו. מי שכן יכול לעשות זאת אלו בכירים אדומים במשק, וכאלה לא חסרים.

3. משה סיני. גם הוא הרוויח מהפרשה. במקום להצטייר כקומבינטור גדול שמקבל ג'וב נחשק אך ורק בגלל קשרים, סייעו לו כלי התקשורת להרוויח תדמית אצילית של אדם שהבין כי לא יוכל להצליח תחת טביב וסירב להגיע כמאמן לארבעה חודשים בלבד.

תרשו לי להניח שסיני ידע שהוא יתקשה להצליח, בעיקר בגלל שהיה ברור לו כי הוא צפוי לעליהום מהקהל. הסיפורים על הודעות תמיכה שקיבל מאוהדים מאוד מרגשים, רק שזו טיפה בים לעומת כמות האנשים שהציפו את אנשי הפועל במכתבים והודעות המאיימים בחרם על המועדון.

סיני בהחלט ראוי לציון לשבח על הדרך שבה ניהל את הזירה התקשורתית. הדלפה מתוזמנת היטב על הפנייה שקיבל מטביב הובילה לפרסומים מחמיאים אודותיו בערוץ הספורט. משה פרימו הילל את "המינוי הראוי"; יורם ארבל תהה מה רוצים אוהדי הפועל מהסמל הגדול; שלמה שרף טען שהם בכלל נוטרים לו טינה בשל העזיבה לבני יהודה ב-1989.

בראיון ב"ידיעות" ביום רביעי הסביר סיני שאפילו לאבוקסיס, שעבר לבית"ר, סלחו. רק דבר אחד הוא שכח – אחיו של אבוקסיס מעולם לא תקפו אוהדים שקיללו אותו. לך תבין אותם, אוהדי כדורגל, משום מה הם נוטים לא לשכוח פרטים כאלו ואפילו דואגים להעביר אותם מדור לדור. סיני מדבר על אוהדי שער 5 האינטרסנטים שמנסים לפגוע בו. אלו אותם אוהדים שלפני כשנה הזמינו אותו לטקס הוקרה לשחקני עבר ושרו לו את ה"מ-ש-ה ס-י-נ-י" כשעלה לבמה לקבל גביע.

4. ניצן שירזי. הבדיחה החדשה לגבי המאמן החדש של הפועל ת"א היא שהמעלה הטובה ביותר שלו היא שהוא לא משה סיני. אבל האמת שמעלתו הטובה ביותר היא היותו צ'ארמר. גם בנאדם שלא מכיר אותו היטב, לא יוכל שלא להתרשם מדיבורו הרהוט, הקולח והחברמני.

הקסם האישי הזה מתבטא במשפט כמו "מתי להגיע לוולפסון?", ברגע שבו טביב מתקשר להציע לו את התפקיד. בלי לדבר על כסף, בלי לקבל הבטחות, בלי עקרונות. פשוט להיות ניצן. ולחייך, הכי חשוב לחייך.

שירזי מקבל סגל עם לא מעט בעיות, אבל כזה שאמור להתחזק וכבר קיבל בלם נוסף, מרקו שולר. הצפי שלי הוא שאפקט שינוי המאמן יעזור לו לחבר כמה ניצחונות בתקופה הקרובה. ניר לוין כבר עשה זאת בהפועל כשקיבל קבוצה עם סגל טוב יחסית מיצחק שום ב-2006/07. הבעיות התחילו כשהעונה התקרבה לסיומה, לכולם היה ברור שלוין לא ימשיך וחדר ההלבשה הפך מפולג.

אבל לשירזי באמת אין מה להפסיד. הוא כבר הפסיד מספיק בשביל שתי עונות בהפועל חיפה ופרשת "הכדור המרכזי" לא בדיוק חיזקה את המוניטין שלו. וביום שני כבר יש לו את הפועל חיפה, מי אם לא. בפינה ממול. הצ'ילבה טל בנין, סכסוך עוד מהימים כשזה היה עוזרו במכבי פ"ת. דבר אחד אי אפשר לקחת מהפועל ת"א של עונת 2011/12: היא בהחלט יודעת לייצר סיפור טוב כשההזדמנות נקרית בדרכה.

*

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

*

השקעה לטווח ארוך
הבלוק / סדרה אינטרנטית בהמשכים

15 Comments

B. Goren 14 בינואר 2012

מעולה!

עדי 14 בינואר 2012

סגרת לי ת'פינה!

אנונימוס 14 בינואר 2012

ניתוח מעולה ומעניין

אריק 14 בינואר 2012

איך לעזאזל בשכובה המקומית המעופשת כשלון חרוץ ומוחלט בהפועל חיפה מוביל למינוי בהפועל? פלא שאברם מחכה לטלפון מהגלייזרים? אופס הפחדתי את עצמי עם המשפט האחרון

אבי 14 בינואר 2012

ניתוח מדויק של כל אחת מהדמויות.
משובח!

טימי 14 בינואר 2012

פוסט יפה עירד
העיקר שאתה כבר לא יושב שתי שורות מתחתי וצורח עלי לשיר כל המשחק..
אתה אחת הסיבות שעברתי ל4 ואח"כ ל 7.
יאמר לזכותך שיש לך כשרון כתיבה לא פחות מיכולת לצרוח 90 דק על אנשים שלא שרים..

נמרוד 14 בינואר 2012

יופי של טור. מסכים עם כל מילה. חבל שאתה לא כותב באחד מהעיתונים הראשיים…

שאלתיאל דאוויל 14 בינואר 2012

גם אני רוצה שטביב יעוף מהפועל

אמיר 14 בינואר 2012

היה חסר לנו הטורים שלך מהעיר…
מה שכן אני חושב שעיתונאי כמוך אולי צריך באמת לקחת את
המושכות ולעשות תחקיר קצת יותר מקיף בתוך הקבוצה,
ענינים כספיים ניהוליים וכו'…

יונתן 14 בינואר 2012

מצוין

AAA 14 בינואר 2012

ציון 5.
טור של טפיחה עצמית על השכם, התעסקות בטראש, והעיקר: התחנפות לאוהדים שגדולים בעיניי עצמם מהמועדון.

רועי מ 15 בינואר 2012

רק ביקורת אחת. בקשר להדלפות. ראוי לציין בכדורגל הישראלי. אתה כמעט לא שומע בעולם . או בליגות המובילות הדלפות מי אמר למי ומה קרה זה נדיר מה שמתרחש בחדר ההלבשה נשאר שם.

אשך טמיר המקורי 15 בינואר 2012

נחמד ודי ברור מאליו.

על ניצן שירזי הייתי יורד קצת יותר.
צ'ארמר? קשקשן בלתי נלאה הפולט אוסף של קלישאות, אוויר חם מלא בכלום, הכל חוץ ממאמן כדורגל.
אחיו חזי קיבל את הלב והביצים, והוא נשאר רק עם הפה.

דורון 15 בינואר 2012

עירד, בקצב הזה תצטרך לתת פוסט חי על האירועים בהפועל.

זה אולי יהיה פחות מעניין מהמשחק של הניינרז, אבל הרבה יותר קריפי.

Comments closed