מסקנות ראשונות מהאליפות של מכבי תל אביב

הבלוג לא חוגג, אבל מעריך, ומנסה ללמוד משהו מהמסע הצהוב כחול אל התואר

(צילום: אלן שיבר)
(צילום: אלן שיבר)

נתחיל כמובן בברכות למכבי תל אביב, שקיבלו את הזכות, פעם אחת בפוסט שלי, להיקרא מכבי. פעם בעשר שנים, יודע גם הבלוג שברגע שלוקחים אליפות, ועוד מרשימה כזו, מגיע להם כל הכבוד, כולל האולטימטיבי, הזכות להיקרא מכבי. אז מזל טוב – ובעצם, לא מזל. אין באליפות הזו שום דבר שקשור למזל, רק עבודה קשה ויסודית, כדורגל טוב, ונצחונות מוחצים על המתנגדים. לא אכתוב פה להריע לצהובים כחולים, מכיוון שאני משתדל לא להריע לאף קבוצה שהיא לא מכבי חיפה (או ארסנל או מילוואל או לייטון אוריינט או באיירן מינכן) (או דוקלה פראג האגדית, אותה תמיד חשוב להזכיר), אבל מי שמרגיש צורך להריע – הבלוג מבין אותו ומקבל את התחושה.

אבל בואו ננסה להבין מה אפשר ללמוד מהאליפות הזו.

כסף. אני לא הראשון ולא האחרון שכותב על הכסף של גולדהאר, אבל אני רוצה להסביר משהו חשוב בקשר לעניין הזה. זו קלישאה להגיד שכסף טוב כמו שמשתמשים בו, אבל מה שחשוב לזכור בהקשר של מכבי תל אביב הוא שהשימוש בכסף היה שימוש מושכר בעיקר באספקט אחד: על אוסקר לא הופלו שום הנחתות. בוני גינצבורג הסביר אחרי המשחק (יסלחו לי הקוראים, את המשחק לא ראיתי) ש"האליפות הזו הוכרעה כי גולדהאר ואנגלידיס הבינו שהם לא מבינים כדורגל ונתנו את המושכות למי שמבין". ובכן, בולשיט. מהרגע שגולדהאר הגיע הוא נתן את המושכות למישהו אחר, ולא התערב חוץ מלתת כסף ולפטר כשצריך. גולדהאר התנהל כמו רוב הבעלים הצפון אמריקאים – קראפט או האחים רוני או הגלייזרים. אם אתם שומעים על בעלים שמתערב יותר מדי – זה כי זה לא דבר רגיל. הבוס שם את הכסף ומביא אנשי מקצוע – יש לו מספיק עבודה.

מסורת. האליפות של קרית שמונה בעונה שעברה והאליפות הזו של מכבי תל אביב (וגם האליפות האחרונה של מכבי חיפה, אגב) הן תחילתו של שינוי. השינוי, הוא בתפיסה. אני יודע שאולי זה יעצבן כמה אוהדים צהובים, אבל נסו להבין שאני כותב את זה בצורה מאוד מפוכחת: המצב של מכבי תל אביב היה דומה לזה של ליברפול – קבוצה שבטוחה שהיא גדולה אבל מבחוץ נתפסת כגדולה לשעבר. זה מצב מאוד שברירי, שקשה מאוד להתמודד איתו. ולכן מה שהקבוצה הזו עשתה הפעם, היא פשוט המציאה את עצמה מחדש – זו לא אותה מכבי תל אביב, ואין קשר בינה לבין אף אחת מהקבוצות הקודמות שלקחו את התואר (זולת אולי קבוצת הדאבל של דרור קשטן). השינוי כמו שהוא, בולט במיוחד בליגות בינוניות, ובמיוחד במיוחד בליגה ההולנדית: המחשבה שקבוצה קטנה לוקחת אליפות כשקבוצות גדולות מפסידות אותה מפסיקה להתקיים בליגה הישראלית. זאת אומרת – אם מכבי תל אביב תוך שנתיים וחצי הצליחה להשיל מעצמה מעטה של לוזריות ולקחת אליפות בקלילות, צריך לחשוב מחדש על העניין הזה של קבוצה גדולה. קרית שמונה הייתה ההתחלה, מכבי תל אביב, קבוצה שרוב חיי הבוגרים כאוהד לא רלוונטית – היא החותמת.

זרות. השבוע דיבר איתי בפייסבוק קורא של הבלוג, שטען שהצהובים לוקחים אליפות כי גולדהאר הבין את מה ששחר וכל השאר לא הבינו – שאנשי המקצוע הישראלים הם פח. אני לא מסכים עם זה. אני חושב שהתפיסה הזו היא תפיסה פשטנית מאוד, פשוט כי היא מתעלמת מהמציאות. אני בעצמי ביקרתי באימונים של אלי גוטמן כשהיה בהפועל תל אביב ואחר כך ראיתי איך הקבוצה מבצעת את כל מה שהוא אומר להם. אני יודע איך אלישע לוי ניהל את האימונים במכבי חיפה ואני מאמין שלהרבה מאמנים יש פילוסופיות סדורות.

וגם בחו"ל, יש הרבה מאמנים גרועים. באמת, לא כולם לוקחים אליפויות עם הקבוצות שלהם, הרבה יורדים ליגה, להרבה אין מושג. המנטרה הזו של "זר יותר טוב מישראלי אוטומטית כי הוא זר" היא פשוט לא נכונה בעיני. גולדהאר הלך על הכי טוב שהוא יכול היה למצוא משולב בשם גדול. הדבר החשוב ספציפית בעניין הזה של מאמן זר למכבי תל אביב הוא הניתוק. ניתוק מכל מה שהיה קודם והתחלה של משהו חדש. הזרות הזו, שיותר מכל דבר אחר, זרה לכל מה שהוא מכבי תל אביב של ה-15 שנים האחרונות, היא אלמנט חשוב מאוד באליפות הזו.

העתיד. הנבואה ניתנה לשוטים, ולכן אנסה לנבא. כבר כתבתי שהאליפות הזו אם תעמוד לבדה לא תשפיע. יש פה מגיבים שבטוחים שזו תחילתו של עשור בשליטה של הצהובים. אנו מודה, אני לא מאמין בזה, אבל לאמונה שלי ולאמונה שלהם אין שום משמעות.

מה שכן – צריך להסתכל על הנתונים שיש לנו: מה שמכבי תל אביב עשתה העונה, וזה כנראה הכח שלה והגודל שלה, שאין לאף קבוצה אחרת בישראל (לטוב ולרע) זה שהעובדה שהיא הייתה בצמרת, הזריקה קצת עניין לכדורגל הישראלי – כי בסופו של דבר האלופה הייתה ידועה כבר הרבה מאוד זמן, עדיין הייתה תחושה שהליגה מעניינת. היו השנה הרבה מאוד סיפורים בליגה, וגם אם לא כולם קשורים לאלופה החדשה – בסך הכל הייתה עונה מאוד מעניינת, וגם הקהל חשב ככה ברובו.

הנה עובדה: בשיחה עם חבר שקשור להפועל תל אביב (ברמת המועדון) הוא אמר שאנשי עסקים לא רוצים לגעת בקבוצות כדורגל ישראליות. אחת הסיבות היא ככל הנראה שהקבוצה לא רווחית. אבל אם בטווח זמן של 5 שנים, קבוצה עולה פעמיים לשלב הבתים של ליגת האלופות, סביר להניח שהיא תוכל להיות רווחית.

אם מכבי תל אביב תמשיך להצליח, ההצלחה שלה יכולה לגרום לאנשי עסקים לחזור להשקיע בכדורגל ישראלי. בואו נעזוב כרגע את השאלה אם מדובר בדבר טוב או לא (וגולדהאר הולך להשאיר במכבי תשתית לא רעה בכלל, ביקור אחד בקרית שלום יכול לשכנע כל אחד) – ברגע שייכנס יותר כסף למשחק, בהנחה שאנשים יאמצו את המודל של גולדהאר – זה יכול להחזיר את הכדורגל הישראלי למסלול בו הוא יהיה מעניין יותר.

מכבי חיפה. הסיבה שאני לא דואג בקשר למכבי חיפה, היא שאני באופן כללי לא מודאג בקשר למכבי חיפה. אני סומך לחלוטין על יענקל'ה שחר, ולמרות שאני לא מרוצה מהעניין עם צ'יזיק והחיזוק, אני מאמין שהקבוצה בכל זאת תשתפר. הנקודות החלשות ידועות, ואני בטוח שגם בנאדו מודע אליהן – האיש מבין כדורגל. אני גם בטוח שהוא למד מהעונה הזו. זה קצת מפחיד שמאמן עם כל כך מעט ניסיון ניגש למלאכת בניית הקבוצה, אבל אני מאוד מעריך אותו, ואני גם אוהב את הביצים שלו רוב הזמן, למרות שהוא לא חף מטעויות. הציפייה העיקרית שלי ממכבי חיפה היא לעבור לשחק באיצטדיון הנושא את שמי, ולהגיע מספיק רחוק באירופה כדי שאוכל לנסוע לראות משחק איתם. וגביע.  

עשרים
ארבע משתיים (יוחאי שטנצלר)

78 Comments

PERLA 23 באפריל 2013

לנשיא יש הזדמנות יוצאת דופן בשנת המאה למועדון ובהחלפת האיצטדיון. אני מצטרף לתקווה ולאמונה שהוא ואנחנו נדע למנף את זה באופן המיטבי.

עוזי 23 באפריל 2013

תענוג של טור. זה פחות או יותר מה שאפשר להסיק מהאליפות הצהובה נכון לעכשיו. ימים יגידו אילו עוד השלכות יהיו לה.

לגבי הירוקה שלנו, אני אוסיף על השחר שלך את האיצטדיון החדש שאמור להוות מקור כוח לא מבוטל למועדון בשנים הבאות. כולנו יודעים שלמכבי חיפה יש פוטנציאל קהל אדיר אבל כולנו גם יודעים שהקהל החיפאי (ואני מדבר על תושבי חיפה וקריות) לא מגיע מספיק למשחקים. עטר בתחילת השנה וההצלחה האדירה של בנאדו בהמשך הביאו הרבה ממנו למשחקים השנה. אני צופה היכל הפאר שקם בפאתי העיר יהיה מה שימשיך את המגמה הזאת. זה והצלחה באירופה כמובן, אבל אני כבר מתחיל להיסחף.

מכביסט ותיק 23 באפריל 2013

אני חוזר ואומר וחוזר ואומר ביום שנמני יעוף עם הבבונים שלו מכבי תפרוץ קדימה —וכך קרה.אמרו לי מה-נמני אשם בהכל?. אמרתי- כן נמני והצבא האלים שלו והתקשורת הלקקנית של נמני וכל הסמטוחה הזאת. אני חוזר ואומר–ברגע שתגיע האליפות הראשונה יתחיל עידן של מכביזם. אמרתי עשור אבל עשור זה מונח בשביל לא להשתחצן בנבואה רחוקה יותר. עשור לא משמעו 10 אליפויות.אבל זו שליטה מוחלטת בישראל.
אוהדי מכבי חיפה לא מתרגשים ואני לא מאשים אותם רובם בכלל לא מעכלים אליפות של מכבי כי התפיסה שלהם היא תפיסה של אוהד מכבי חיפה כדורגל שאוהד מכבי כדורסל יחדיו. כלומר לא נורא איבדנו אליפות אבל שנה הבאה נקח. אבל אוהדי הפועל ת"א מבינים את המצב והביצים שלהם רועדות רועדות רועדות. תסמכו עליי.

תורג'י 23 באפריל 2013

שאלה אמיתית פרוסנר, קראתי איפשהו, לא זוכר היכן – שהעונה לא תהיה האחרונה של חיפה בקריה והיא כנראה תתחיל גם את הבאה במקום הזה עם היציע שיושב על ההר. אתה יודע על זה משהו?

אדום עולה 23 באפריל 2013

גולדהאר לא הבין כלום . אנגלידיס הבין .
בשביל זה הוא פה כבר שלוש שנים , כי מיליארדרים לא מתעסקים בניהול שוטף של צעצועים , וזה מה שמכבי בשבילו .
מי שראה אותו אתמול , ראה ילד מאושר שנהנה עד השמיים וזו בשורה רעה לכל מי שחושב שמתי שהוא הכסף ייגמר .
לקח לאנגלידיס שנתיים להבין מה הבעיות של מכבי , הבעיות הספציפיות ומה הוא צריך לעשות .
הבחירה במנהל זר באה ממקום של תקשורת כי גולדהאר ו׳ אנגלידיס צריכים לדבר שוטף עם פרסונה ניהולית שלא שוברת את השיניים ולסמוך אחד על השני .
בשיחות טרנס אטלנטיות כשצריך להסביר לבוס למה אתה שוב שובר את מסגרת התקציב לאנגלית של נמני יש בעיה , זה והעובדה שהוא בדרך אוהב לחתוך קופונים מסוכנים , אז אמון ותקשורת היו מפתח .
אבל החוכמה היתה לבחור מנהל מקצועי צעיר ורעב , ולא שם גדול וזקן .
קרויף רוצה לקחת קבוצה לליגת האלופות ולהפתיע את אירופה ומשם גם בזכות הייחוס הוא כבר יקבל את הקבוצה הבאה וככה בונים מסלול קריירה – מקפריסין ועד לפרמייר ליג.
לגביי אוסקר אני מניח שזה בא ממקום של חוסר היכרות, אחרי אוסקר אם קרויף נשאר הוא יילך על מאמן ישראלי , כנראה בן שמעון , אבל גם גוטמן נשמע הגיוני , הכל ממקום של אמון .

עושים הרבה עוול למאמן הישראלי , אוסקר זה לא פפ , לא עדיין , הוא פשוט עבד עם מנהל מקצועי ומנהל ארגון וזה הלקח. הכי גדול , מנכ״ל של קבוצה פה זה דריקס וציזיק , מנהלים תפעוליים שדואגים לסידורי משחק ומנהלות, צריך פה מנהלים ומשם כבר יגיעו רווחים ומשם העסק יצמח .

אם בהפועל יבינו שאמיר לובין לדוגמא לא כשיר לנהל עסק של 50 מליון שקל כי יש לו אפס קילומטראז ניהולי ויביאו מנהל מנוסה , מפה כל השרשרת תתיישר .

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

גולדהאר הבין שהוא לא מבין כלום. אתה מבין כמה זה חשוב?

יניב - אדום עולה 23 באפריל 2013

אני מבין. תאמין לי שאני מבין.

טרנטה 23 באפריל 2013

האמירה שכל ההצלחה של אוסקר היא בזכות ג'ורדי ושאר המערכת עושה לו עוול גדול.
אוסקר אולי לא פפ אבל עמד בכל מבחן מקצועי ומנטלי בהצלחה.
בכל שלב בעונה הזאת יכולת לראות את חותמו אם בשיטת המשחק, אם בהרכב , בכושר הגופני ובכל אספקט רלוונטי לקבוצת כדורגל מקצוענית.
על הדרך הוא היה ג'נטלמן צנוע ולא בא ללמד את הילידים איך משחקים, נתן כבוד לקבוצות היריבות תמיד ופרגן גם לחיפה (אפילו אתמול) ולאחרות, ונראה שגם הצליח להיות אהוב בחדר ההלבשה של מכבי. אני מאד אוהב את הדרך שבה הקהל של מכבי מקבל אותו בכל משחק באהבה. אני מאד מקווה שיישאר איתנו לפחות עוד שנה.
חוץ מזה הוא בא ממקום שיודעים בו דבר או שניים על כדורגל, וגם היה שחקן לא רע ששיחק כמה קבוצות לא רעות בליגות לא רעות (שזה כשלעצמו לא מבטיח הצלחה כמאמן).

אריאל גרייזס 23 באפריל 2013

האליפות הזאת דווקא מזכירה את האליפות הראשונה של גראנט. בניגוד לדאבל של קשטן, שבא עם שחקנים מנוסים שכבר לקחו אליפויות, האליפות ההיא באה אחרי יותר מעשור של כשלונות (בדיוק כמו זו הנוכחית) וגראנט בעצם בנה שם קבוצה מחדש. גם הקבוצה של גראנט מאוד הזכירה באסטרטגיה שלה את הקבוצה ההיא – לא מבריקה אבל מאוד יעילה. לוחצת על היריב, רודפת אחריו, עם כושר גופני גבוה (משום מה, אלמנט שלא מוזכר כמעט בהקשר של האליפות הנוכחית – וחבל. לדעתי זה עשה הבדל עצום. לא סתם מכבי הבקיעה כמה וכמה גולי ניצחון, מול בני יהודה ורמת השרון, בדקות האחרונות) וכמובן – עם טקטיקה מאוד מדויקת על המגרש.
וחוץ מזה – גם לפה היית צריך לדחוף את שליט?

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

חיפשתי תמונה מייצגת – מה יותר מייצג מאליפות של צהובים אחרי עשר שנים מחייל שחזר מהשבי אחרי 5?
וחוץ מזה – במכבי תל אביב יש 5 שחקנים די קבועים שלקחו אליפות בארץ: אניימה, טיבי, זיו, אלברמן וזהבי. יחד עם פריצה, ככה שמדובר בקבוצה מאוד מנוסה לדעתי. אבל אני צעיר מכדי לזכור את האליפות ההיא של גרנט :)

דביר 23 באפריל 2013

ליהירות הירוקה אין גבול…

"אם מכבי תל אביב תוך שנתיים וחצי הצליחה להשיל מעצמה מעטה של לוזריות ולקחת אליפות בקלילות, צריך לחשוב מחדש על העניין הזה של קבוצה גדולה."

צריך לפתוח לכם אגף באברבנל…

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

לא מבין את הבעיה עם מה שכתבתי

דביר 23 באפריל 2013

אני באמת לא חושב שאתם מבינים את הסיטואציה.

זה היה עשור באמת רע בשבילנו.

אבל היינו בליגת האלופות. והיה גם גביע. והיה גם שלב בתים בליגה האירופית.
ועשרות אלפי אוהדים ליוו לכל מקום.

ונבנו ארגוני אוהדים. ומותג הדרבי הגיע לרמות שאין לתאר.

זה מספיק בשביל למלא היסטוריה של קבוצות אחרות.

זה קבוצה גדולה.
תראה לי עוד קבוצה בישראל שעומדים בתור לקנות אותה. לוני הלך- הגיע שניידר- הלך הגיע גולדהאר…

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

דביר – אני כנראה באמת לא מבין את הסיטואציה. למיטב הבנתי, מועדון גדול לוקח אליפויות. אבל היי, בלי ציניות, יכול להיות שכל הדברים שכתבת כאן הופכים אתכם למועדון גדול, פשוט כל מה שאתה מתאר עכשיו מתאר גם את היריבה העירונית, רק שאצלם זה קרה הרבה יותר.

אזי 23 באפריל 2013

חוץ מזה שאף אחד לא מוכן לשים שם שקל.
אבל אף אחד אמר שהפועל הם לא מועדון גדול…

לימפאדו 24 באפריל 2013

אתם בחיפה באמת לא מבינים?
מועדון גדול זה לא בגלל חמש השנים האחרונות שלו, את האליפות הראשונה עם גרנט מכבי לקחה אחרי 13 שנים בלי אליפות, מה זה אומר?
מועדון גדול זה דבר הרבה יותר גדול מאשר מיקום בליגה כמה שנים, זה עניין של קהל, זה עניין של היסטוריה, זה עניין של מותג. הרי כשטיבי עבר מק"ש הוא דיבר על המעבר ממועדון משפחתי למועדון גדול למרות שהמועדון המשפחתי לקח אליפות והגדול לא לקח תשע שנים.

שבע שנים בלי אחד משני התארים המשמעותיים (והגביע הוא תואר משמעותי בישראל, לחיפה יש אינטרס לזלזל בו…) זה תקופה לא טובה, אבל ממש לא נצח בקנה מידה של מועדון עם יותר ממאה שנות הצלחה. חיכינו להזדמנות שלנו לחזור, היא לא באה בגלל ניהול בעייתי ("אבי נמני" כבר אמרו לפני, המלך שלא ידע לפנות את הבמה כשתם זמנו) אבל בגלל כמה שנים של הפסדים לבוא ולהגיד שמכבי ת"א מועדון קטן?! באמת שההצלחה עשתה לכם סחרחורת. רק בגלל זה אני מקווה שמיץ' ילמד אתכם לקח.

סטודנט 2.0 23 באפריל 2013

http://msc.wcdn.co.il/w/w-700/715032-5.jpg

קבוצה גדולה עלק.מצחיק שאתה משמיט שלישיות קבועות ממכבי חיפה, שנים של הפסדים בדרבי וכמעט ירידת ליגה. זיכרון לא כזה מוצלח דביר יקירי.

מורן 24 באפריל 2013

לא רק זה, מכבי מאז 2004 עד השנה גם לא התמודדה על אליפות. ומאז 2005 לא עברה (עדיין) שמינית גמר גביע. קצת סטטיסטיקה: מאז שנת 2000 עד השנה מכבי סיימה 6 פעמים במקום השישי, פעם אחת בשמיני, פעם אחת במקום הרביעי, 4 פעמים בשלישי, פעם אחת בשני, ואליפות אחת.
מאז שנת 2000, ההפרשים מהמקום הראשון שבהם מכבי סיימה (לפי סדר כרונולוגי): 27, 14, 18, אליפות, 6, 31, 31, 13, 26, 23, 15 (קיזוז), 10 (קיזוז), 18. יש לציין שבחודשים שלפני רוב אותן עונות, שמענו בקיץ מאוהדי מכבי כמה הם הולכים לפרק את הליגה, מה שלא תאם למציאות. על זה נראה לי עופר דיבר. לצערי החצי מיליארד שגולדהאר שפך שם+ למידה מטעויות שינו את המומנטום. נקווה שלא להרבה זמן

צור שפי 23 באפריל 2013

לא הבנתי את הפסקה על המסורת. אשמח אם תסביר שוב.

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

אני אשמח להסביר, ואני אעשה את זה בקיצור יותר.
מכבי תל אביב ציפתה לקחת אליפות כל שנה כי היא מכבי תל אביב. מכבי תל אביב לקחה אליפות העונה כי היא קבוצת כדורגל.
העונה הזו של קרית שמונה מוכיחה שעצם הגישה הזו, של ארבע גדולות שתמיד יהיו שם רק כי הן גדולות או כי יש להן קהל גדול, נמצאת קצת מאחורינו.

תומר חרוב 23 באפריל 2013

אתה נותן להם יותר מידי כבוד. אליפות או לא, נראה אם בבלוגים שלהם הם יכנו את חיפה בתור מכבי כשאתם תזכו בתואר.
ומי שרוצה באמת ללמוד כדורגל בעברית שיבקר באימונים של גוטמן, לא יודע אם הוא הטוב ביותר אבל הוא בלי ספק המקצועי ביותר.

אמרו כבר הכל על הצוות המקצועי של מכבי והלאה, אבל השאלה הגדולה תהיה ההתמודדות שלהם עם יציאה של שחקנים(ובמקרה שלהם גם מאמנים ומנג'רים) החוצה. בעונה הקרובה הם כנראה יצליחו לשמור על הסגל אבל אחר כך ועם ההצלחה, הם יתחילו לאבד שחקנים לאירופה וזה יהיה המבחן האמיתי, לראות האם קבוצה מצליחה לבנות עצמה מחדש עונה אחרי עונה.

ירושלמי 23 באפריל 2013

למה שאוהדי מכבי יקראו לחיפה בתור מכבי?
חוץ מאוהדי חיפה אף אחד לא קורא לחיפה מכבי.
הגיע הזמן שיפסיקו עם רגשי הנחיתות ויישרו קו עם כולם. זה פתטי.

יויו 23 באפריל 2013

+1

D! בארץ הקודש 24 באפריל 2013

לא צריך פלוס. זה פשוט ונכון
אבל משעשע הרגשי נחיתות האלה שלהם.

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

פעם אחת בתחילת הפוסט – אבל כן, זה באמת הרבה יותר מדי כבוד.

טל בן יהודה 23 באפריל 2013

חרוב ופרוסנר,

אני חייב לציין שהתרגשתי וצחקתי מהמחווה של עופר בתחילת הטור.

אבל אין שום סיכוי שאכנה את חיפה "מכבי".

טל

יניב - אדום עולה 23 באפריל 2013

תומר – כל עוד יש שם בעלים שמוכן לשים 50-60 מליון שקל לעונה , הם יהיו במצב סביר.
הם יאבדו פחות שחקנים- כי הם יוכלו להשאיר אותם יותר בקלות לארץ.
הם יהיו העדיפות הראשונה לכל ליגיונר שחוזר לארץ .
הם יוכלו לקנות כשרונות גם מהגדולות – המחסום הזה ייפרץ בקרוב .

הם יאבדו פחות שחקנים והם יקנו בכסף טוב כשרון בוגר ברקע שיאבדו.

זה לא הפועל או חיפה של שחר שכשיש לה דילמה למכור שחקן במליון וחצי יורו או לוותר על המכירה ולשדרג לאותו שחקן את השכר בוחרת אוטומטית באופציה הראשונה.

השאלה תהיה מתי גולדהאר יבין שאין פה מודל כלכלי שמסוגל לאזן את עצמו- נכון להיום מצגת סוף שנה של קרויף ואנגלידיס אומרת – השקענו בשנה 3 הכי פחות , השגנו הכי הרבה…ובשנה הבאה עם צמפיונס ברקע נשיג עוד…

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

יניב – מצד שני יכול להיות שבגלל הכסף הגדול, לצ'מפיונס, יעלו או לא, לא תהיה השפעה מיוחדת על הקבוצה. אם לוקחים בחשבון שבכל מקרה יהיה שם תקציב ענק, אז מה זה משנה אם הם יעלו לצ'מפיונס או לא?

ירושלמי 23 באפריל 2013

זה משנה, כי גם לגולדהאר תגמר הסבלנות מתישהו, וככל שהוא יפסיד יותר כסף בפרק זמן קצר יותר כך יימאס לו יותר מהר.
החזר (חלקי לפחות) של חלק מההשקעה תגרום לו להמשיך להשקיע ולא לראות בפרוייקט כתחביב יקר מידיי.
בסופו של דבר אף אחד לא אוהב לשלם יותר כשהוא יודע שהוא יכל להשיג תוצאות טובות יותר בפחות כסף.

אדום עולה 23 באפריל 2013

הכל נכון , אף אחד לא אוהב להפסיד הרבה כסף לאורך הרבה זמן ולא משנה כמה יש לו .
אבל הציפיה שהתסריט של ״בנינו קבוצה חזקה רק כדי שדודו דהאן יפרק אותה ברגע שיבוא לו״ כנראה שלא יתממש כאן .

יש כאן בעל הון שיש לו אורך נשימה וכל עוד יראה אופק יוכל להשקיע ולא ימהר לממש .

עכשיו הכל תלוי בקצב האליפוײַות , אם יזכה באליפויות בישראל , יש לו סיכוי לצמפיונס , והוא לא חייב לעצור את ההשקעה ובטח לא למכור את דור מיכה לקבוצת מרכז טבלה בלגית .
אבל אם שנה הבאה הוא לא בצמפיונס ולא זכה באליפות הוא חוזר שנתיים אחורה ולכן המפתח הוא כמה תחרות תהיה לו בליגה המקומית .

אבל שחר לא נכנע לטייקונים …

מורן 24 באפריל 2013

מאיפה הומצא השקר שהוא השקיע הכי פחות? התקציב של מכבי השנה הוא באיזור ה 110 מיליון שקל, לדעתי יותר משנה שעברה, ועדיין תקציב פסיכי בקנה מידה ישראלי

גיא 23 באפריל 2013

אני אוהד בית"ר, ומכבי יש רק בתל-אביב, תודה, שלום.
נ.ב
גדלתי בשכונת כדורגל באשדוד, בשנות ה80, וכשכל "הגדולים" (בני 20 פלוס) ישבו על הספסלים, פיצחו גרעינים והתווכחו על כדורגל, לעולם לא נאמר "מכבי תל-אביב", אלא "מכבי", וכשדיברו על חיפה, דובר על "חיפה" או "מכבי חיפה.
חלאס כבר..

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

גיא – לא.

ארז (דא יונג) 23 באפריל 2013

עוד מישהו שם לב להתנגשות תרבויות הספורט אתמול?
שרן ייני עמד לקבל את הצלחת, כי ככה עושים בכל מקום שהוא לא צפון אמריקה, אבל גולדהאר, שבא מתרבות בה בעלי הקבוצות מניפים את הגביעים, חשב שבטקס הוא יקבל את הצלחת (לא בקטע של "מגיע לי, אלא בקטע שבו הוא חשב שבאמת זה מה שקורה בד"כ).

מזל ששרן ייני חכם גם מחוץ למגרש, זיהה את הסיטואציה ויצא, שוב, גבר.

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

תהיתי לגבי זה – לא ראיתי מה היה. אני חושב שככל שגולדהאר ידע פחות ייטב למכבי.

פאןפאן 23 באפריל 2013

סחטיין על הפרגון והבגרות פרוסנר

MOBY 23 באפריל 2013

הגם אתה ברוטוס?
הצלחתי להימנע מהאירוע אתמול ודוקא אצלך נפלתי?
לפחות מגידו הצליחו להישאר בליגה הלאומית אחרי תחילת שבוע זוועתי.
מגידו כנקודת אור….. בהשארות בליגה…
אכן קשים חיי כירוק בשנה זו.
ובשטילוב ננוחם.

אנונימוס 23 באפריל 2013

הדבר הטוב היחיד שיכול לצאת באמת מהאליפות של מכבי זה שמועדונים יבינו שהצלחה היא לא מקרית. לא בפוקס מתחבר סגל טוב, לא במקרה מאמן תופס עונה טובה. צריך לעבוד, ולעבוד קשה. מקצוענות מא' עד ת'. זה צריך להיות הבסיס להכל.
הכדורגל פה צריך כבר לעבור את השינוי הזה

יואב 23 באפריל 2013

38000 צופים ברמת גן( רק בשישי יצאו הכרטיסים) ופה מנהלים דיונים תאורטיים על גדולת מועדון.
מכבי גדולה כי עומדים בתור. כי למסורת יש משמעות. כי הקפטן אתמול אומר שהוא רוצה עוד. כי מחלקת הנוער שלה היא הטובה במדינה מקום המדינה. כן, חלון הראווה שלה היה בדיחה במשך עשור אבל עוצמתה של אגודה נמדדת בחיי היום יום שלה-וחיי היום יום שלה הן מצויינות מגיל מאד צעיר בקריית שלום. זה הבסיס.
מיטשענק נתן שחמט לליגה. זה עוד יכול להיגמר בעשרים הפרש העסק הזה.
לאנשים כאן אין מושג איך נראה מאצ׳דיי במכבי. חבר טוב שלי הוא המנהל של רמת השרון. הוא סיפר לי על הצוות שמגיע שעות לפני המשחק ומכין את חדר ההלבשה. משקאות אנרגיה, ארוחות מסודרות, ציוד מתקדם, כל כך הרבה פרטים קטנים וניואנסים. הכל מתוקתק עד הפרט האחרון.זה סטאנדארט שהולך להישאר. זאת ליגה אחרת לגמרי.
מיטשענק פה כדי לנצח בעתיד הנראה לעין. האיש עובר מחלקה מחלקה כדי לשפר את האירגון שלו.
מחלקת המדיה מצויינת. השלב הבא-התנתקות מלאן ובניית מנגנון מכירה עצמאי(כמו בכדורסל) שסוף סוף יכיר את קהל לקוחותיו ויתן להם קדימות.
וזה לא הולך ל

יואב 23 באפריל 2013

נ.ב
חוזים ארוכי טווח נחתמים ממש בימים אלו עם חברות תחזוקת דשא, בניין משרדים חדש, חברת הלבשה חדשה ועוד ועוד.

תומר חרוב 23 באפריל 2013

להתנתק מלאן? על פי מה שאני יודע יותר קל להפסיק לשלם אגרה מאשר להתנתק מלאן. בנתניה מאוד רצו להעביר את מכירת הכרטיסים אל המועדון אבל לפי חוק של ההתאחדות חייבים לעבוד עם משרד כרטיסים מורשה.
ואגב, האחראי על הכרטיסים אצלכם מטעם המועדון(נראה לי ששמו אבי מזרחי) הוא בושה וחרפה, לא מבין לרחש האוהדים ולא כלום.

יואב 23 באפריל 2013

תומר,
עד כמה שאני יודע, העונה הבאה היא האחרונה עם לאן מבחינה חוזית. ג׳ק כבר רמז שחלק מה שאיפות העתידיות של המועדון זאת התנתקות.
לא מכיר את אבי אבל מכיר אחרים(לא אנקוב בשמם) שהם בושה. עבדים כי ימלכו. מקווה שכחלק מההתמקצעות הם לא יהיו שם יותר.

תומר חרוב 23 באפריל 2013

בדברים האלה הכי חשוב זה שאוהדים יהיו מעורבים, אצלנו יש אוהדים שאחראים על כל נושא הכרטיסים בהתנדבות. לא שחסרות בעיות אבל תמיד יש למי לפנות ותמיד יש שיפור.

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

יואב – מעניין אותי – האם במכבי תל אביב יש איש קשר לאוהדים כמו מיטל במכבי חיפה? מישהו שזה התפקיד היחיד שלו במועדון במשרה מלאה?

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

התנתקות מלאן היא צעד ראשון לעצמאות כלכלית – אבל מעט מאוד קבוצות יכולות להרשות לעצמן את זה (הפועל תל אביב למשל, בכלל בכלל לא). אני לא יודע אם זה אפשרי באופן חוקי, אבל אם גולדהאר באמת יבנה איצטדיון חדש, אז יהיה לו אינטרס לעשות את זה – אז גם לאן תהיה בבעיה. הבעיה העיקרית של לאן בעיני אגב, זה החוסר תחזוקה של האתר שלה – להוסיף עוד כמה שרתים כדי שהאתר לא ייפול זה בסיסי, אבל הם לא עושים את זה כבר שנים למרות שזו בעיה שנמשכת.

כמו כן – הייתי היום בקרית שלום ובאמת כל הזמן בונים שם. כמו שכתבתי, גולדהאר אם ילך ולכשילך ישאיר מאחוריו משהו יציב (בדומה אגב לשחר בחיפה). זה בעיני הרבה יותר חשוב מאליפות כאן או כאן. ואגב, מחלקת המדיה והדוברות של הקבוצה עושה עבודה מצוינת. אני חושב ששתי הקבוצות – הירוקה והצהובה – חוזרות לתקופה של שנות ה-90 והתחרות ביניהן. הבעיה העיקרית כאן, זה האיצטדיון. אם גולדהאר יבנה איצטדיון שלא יהיה עירוני, אלא שייך למכבי תל אביב, הוא יעשה הרבה יותר כסף מרוב הקבוצות בארץ בהליכה – כמו יובנטוס כרגע באיטליה.

משה 23 באפריל 2013

תומר, בתור מי שנזקק לשירותי המועדון בנושאי כרטיסים אני יכול להגיד לך שאתה טועה. כל הטיפול במכבי בכרטיסים מדהים, בעיקר לאור המגבלות החוזיות שלהם. אולי לך היתה חוויה אחת רעה ספציפית אבל מפה ועד להגיד שהוא בושה וחרפה זו פשוט השמצה.

וכן, יש במכבי מישהו שאחראי על קשרי אוהדים במשרה מלאה.

עופר פרוסנר 23 באפריל 2013

משה, ספר לי קצת על זה (פשוט באתר של מכבי תל אביב לא הצלחתי למצוא פרטים). אני אוסף חומרים בנושא.

תומר חרוב 24 באפריל 2013

משה, הוא בושה וחרפה כי כשבאתי כאוהד נתנייתי והבעתי תרעומת על כך שבניגוד לרוב הקבוצות בישראל, במכבי לא מוכרים כרטיסים לסטודנטים הוא אסר על הקופאי למכור לי כרטיס(כאילו שאני צריך את אישורו כדי לקנות כרטיס) וקרא למאבטח שירחיק אותי. כשאני מגיע למגרש כדורגל, אני מצפה מאדם שתפקידו הוא אחראי על מכירת כרטיסים שיתייחס בכבוד ללקוחות שלו, גם אם הם לא אוהדי הקבוצה שאותה הוא מייצג ולזה לא זכיתי.
זו אגב רעה חולה עם הרבה קבוצות שכל עוד זה נוגע לאוהדי הקבוצה שלהם הם בסדר גמור אבל חס ושלום להתייחס בכבוד לאוהדי קבוצות אחרות.

יואב 24 באפריל 2013

עופר,
נדמה לי ששמו הוא אלי אברמוב. לא יוצא לי כמעט לבוא במגע עם החברה האלה(שהיו וותיקי היציע פעם).

סחבק 24 באפריל 2013

33,000, שעוגל ל 35,000, עכשיו אצלך זה 38,000 ובתחילת העונה הבאה כבר תזכרו בערגה איך 40,000 טרמפיסטים מילאו את רמת גן.
אם יש למישהו מס' רשמי של צופים אשמח לדעת.

אגב חבר צהוב אמר לי שהוא ממש התבאס מהקהל ברמת גן משום שרובו לא ידע את השירים. הסברתי לו שבשביל קהל כזה בחיפה התחילו עם קריאות ה- נהנה נהנה נה נה נה מיציע ליציע, כדי שגם הטרמפיסטים ירגישו חלק. עוד אליפות או שניים ברציפות (חס וחלילה לא עלנו) וגם אתם תדעו איך לרתום את אוהדי ההצלחות לאקוסטיקה של איכסטדיון רמת גן.

המלוח 25 באפריל 2013

שמע, אני לא יודע ממה חבר שלך התבאס. גם בבלומפילד וגם הפעם ברמת גן השירים בין היציעים (ויש לא מעט כאלה) עובדים יופי. הייתה אווירה נהדרת, ו-33, 35, או 38 זה באמת שולי ולא מעניין.

מכביסט ותיק 25 באפריל 2013

אני עובר מפורום לפורום מאתר לאתר ונהנה לקורא את הסבל הנוזל מכם. והסבל נוזל רק מהבבונים מחיפה ולא מהאדומים מקללי הנאצית. האדומים כבר הבינו שמכבי חזרה לכן הם מחתפרים במחילות עד יעבור הזעם. והזעם יכול להמשך גם 40 שנה. אתם לעומת זאת עוד לא הבנתם מה קרה לכן אתם כועסים. אתם כועסים שהגיעו 38000 ואל 22000 כפי שציפיתם. אתם כועסים שנשראתם עוד עונה בלי תואר ו-15 שנה בלי גביע. אתם כועסים כי הבנתם כבר שאתם הסטוריה

עופר פרוסנר 25 באפריל 2013

הופ איזכור נאצי – הופ יימחק

חיפני לשעבר 23 באפריל 2013

לדעתי, כמו האליפות הקודמת של מכבי, מדובר בעונה אחת בודדת שלא תחזור על עצמה. חיפה הפסידה את האליפות הזו במחזורים הראשונים ואני מקווה שבשנה הבאה זה לא ייקרה. בסופו של דבר האליפות הוכיחה את מה שאני מרגיש כבר הרבה זמן בנוגע לכדורגל הישראלי, הכל פה זה עניין של מומנטום ואם המומנטום מתחיל להיבנות בצורה טובה, אז הכל כבר מסתדר אחר כך, ללא קשר לזהות המאמן או השחקנים.

מעבר לזה, הסגל של תל אביב לא מדהים, אם כי גם זה של חיפה לא מדהים. השחקנים המוצלחים היחידים שם הם עטר, פריצה, אניימה, זהבי ודור מיכה, להערכתי שניים מהם לא יהיו בעונה הבאה בישראל, והשניים האחרים יעזבו עוד עונה.

רועי 23 באפריל 2013

די נמאס לשמוע על זה ש"מכבי לקחה אליפות כי חיפה פתחה לא טוב"
סליחה, פתיחת העונה היא לא חלק מהעונה ? למישהו יש ערובה שאם בנאדו פותח את העונה הקבוצה רצה טוב כבר מהמשחק הראשון ? כמובן שלא. אי אפשר לדעת איך חיפה היו נראים עם בנאדו וציפיות לאליפות מהמחזור הראשון, זה שונה לאין ערוך מהציפיות שהיו ממנו כשהגיע לקבוצה מרוסקת עם שחקנים שעושים סבוטאז' למאמן שלהם.

אולי הסיפור נגמר "רק" 4 מחזורים לסוף ולא הרבה לפני כי מכבי בנתה דבר חדש לגמרי וגם לה לקח זמן להיכנס לעניינים ?
מדברים כאילו מכבי רצה עם אותו הרכב וצוות מקצועי כבר 5 שנים והתחילה את העונה בצורה חלקה.

חיפני לשעבר 23 באפריל 2013

אתה מה שנקרא ממציא איש קש. מעולם לא אמרתי שתחילת העונה היא לא חלק מהעונה ולא אמרתי שהאליפות של מכבי תל אביב היא לא מוצדקת. כל מה שאמרתי הוא שהפתיחה של חיפה היתה חלשה ואובייקטיבית, במחזורים האלה היא הפסידה את עיקר הנקודות. זה הכל.

מנגד, מכבי תל אביב צברה את עיקר הפער במחזורים הראשונים, אלה העובדות.

רועי 23 באפריל 2013

אלה ממש לא העובדות, כפי שעוזי כתב, הפער בינואר עמד על 5 נקודות.
חיפה לא הפסידה את האליפות במחזורים הראשונים, מכבי לקחה את האליפות במשך כל העונה.

עוזי 23 באפריל 2013

לא מסכים איתך. מומנטום זה דבר חשוב מאוד, ברמת המשחק הבודד וגם ברמת עונה שלמה אבל אתה לא יכול לבטל את הכל ולטעון שרק המומנטם חשוב. להזכירך, בסוף ינואר הגענו למרחק של 5 נקודות מת"א והסיבה היחידה שלא הצלחנו להתקרב אליהם יותר מזה היא שהם בינואר הביאו את זהבי ופריצה ואנחנו הבאנו את הבר. זה השפיע מבחינה מקצועית – מה עומד לרשות כל מאמן אבל זה השפיע יותר מבחינה תפיסתית – מת"א היה ברור שהולכים לקחת אליפות השנה ובחיפה דיברו על דאבל של מקום שני פלוס גביע. אז כן, אפשר לשנות מומנטום ואפשר להתנהג במקצועיות ולקבוע עובדות בשטח. פעם מכבי חיפה היה המועדון הכי מקצועני בארץ ובפער ורואים את זה מבחינת הישגים והעונה מכבי ת"א סגרה את הפער. נראה מה יהיה בהמשך.

חיפני לשעבר 24 באפריל 2013

בעולם שלי פער מקצועני לא נסגר בשנה אחת בודדת, ואם הוא נסגר, זה אומר שהפער היה פחות גדול ממה שנדמה ולכן אתה צריך לבחור, או שהפער לא היה מספיק גדול גם ככה, או שהוא לא נסגר ומדובר במשהו זמני והפערים האמיתיים יחזרו ויצוצו.

עוזי 24 באפריל 2013

זה לא נסגר בשנה, גולדהאר עושה שם ניסוי וטעיה כבר כמה שנים (לא זוכר כמה בדיוק) והשנה זה התחיל לעבוד לו. אני לא אומר שכל העסק שם לא יכול להתרסק עדין אבל העונה הם עשו הרבה דברים נכונים. בכל מקרה, הפער נסגר גם מהכיוון השני – מכבי חיפה עושה הרבה דברים לא נכונים בשנים האחרונות. הדבר הראשון בעיני זה סיפור ההדלפות הבלתי נפסקות מגורמים שונים בקבוצה. אם אני יעקב שחר, זה הדבר הראשון שהייתי מטפל בו כדי להחזיר את הקבוצה למסלול הנכון.

ג'וני 23 באפריל 2013

לא רק מכבי חיפה לא הייתה טובה
קריית שמונה לא הזכירה את עונת האליפות
הפועל ת"א פשטה את הרגל
בית"ר י"ם נעלמה מהמפה
הפועל ב"ש יבשה כמו הנגב

זאת הסיבה שמכבי ת"א זכת באליפות וממש לא בגלל שהיא הייתה טובה העונה .
בסה"כ במכבי ת"א קבוצה בינונית ללא שום שום כוכב וסמל.

עודד קרמר 24 באפריל 2013

אני חושב שבחלק מהמקומות אתה עושה לעצמך (ולקבוצה שלך) סוג של הנחה. יש נקודות שבהם סיכמת את זה נכון, אבל יש דברים שני חושש שאתה פשוט בסוג של blind sight.
נתחיל במסורת. ההשוואה לליברפול מאוד חמיאה למכבי, שלא לומר מוגזמת, אבל אתה מפספס נקודה עקרונית: קבוצות גדולות שהולכות לאיבוד וחוזרות לעצמן לא מתחילות מאפס. הן עושות בבת אחת זינוק נחשולי. ההשוואה לקריית שמונה מגוכחת. דמיין לעצמך שקריית שמונה הייתה נותנת עוד עונה גדולה ומגיעה למשחק האליפות שלה מול רמת השרון. האם אוהדי הקבוצה היו ממלאים את איצטדיון ר"ג? ברור שלא, ולו רק בגלל שהמשחק לא היה עובר לר"ג כי הם לא היו מצליחים למלא אפילו את גרונדמן.
מכבי תל אביב, זאת שאתה טוען שהיא אמפריה שירדה מנכסיה, הצליחה, אחרי עשור כמעט שחון (ואגב, סתם בשביל שבירת המיתוס, בכל התקופה האיומה הזאת כולל עונת ה"כמעט ירידה" מכבי לא סיימה מעולם בשליש התחתון של הטבלה) למכור תוך 48 שעות 30 אלף כרטיסים למשחק האליפות. ואם יהיה להם שכל (וכמו שזה נראה לי שלהם לא מעט) היא תדע למנף את זה לעונה הבאה. האם יש לך ספק בכלל שעוד עונה כזאת מוצלחת תגרום לזה שמכבי תהיה הקבוצה הראשונה בישראל שתמכור את כל הכרטיסים האפשריים למנויים?
אגב, זה הזמן לנפץ אחת ולתמיד את עניין הבוז לאוהדי ההצלחות שכל מקובל – ככה עובד ספורט. לכל הקבוצות בעולם יש את המעגל הראשון שהם האוהדים השרופים שילכו לכל משחק וחוץ, המעגל השני שמגיע רק למשחקי הבית והמעגל השלישי, שאוהד מרחוק ומתקרב ברגעים הגדולים. למעשה אם יש בארץ קבוצה שהאוהדים שלה הם אוהדי הצלחות הרי מכבי חיפה צריכה לזכות בתואר הזה. כי הרי איזו סיבה בעולם (וזה לא בקנטרנות אלא באמת שאלה עקרונית) יש לילד שגדל בשנים האחרונות בחולון (או נתניה או הרצליה) להורים שלא ראו כדורגל לאהוד דווקא חיפה אם לא העובדה שהיא הקבוצה שבכי הצליחה בשנים שבהם הוא התחיל להתעניין במשחק. ושוב, אני ממש לא חושב שזה דבר רע, ככה עובד ספורט.
העניין השני הוא משולב – המאמן הזר והתקשורת. יש לי מספיק שנים בתפקידים ( זוטרים ווטרים פחות) בעיתונות הספורט כדי להגיד באופן חד משמעי שהלחץ התקשורתי סביב מכבי תל אביב בכדורגל לא דומה לשום דבר אחר שאנחנו מכירים בספורט הישראלי.
(בהקשר הזה חייבים לציין שאם יש קבוצה שבה הלחץ התקשרותי היה קרוב הרי שזו מכבי חיפה, שבמשך שנים הייתה תחת בליץ תקשורתי מטורף מצד המקומונים בחיפה, אבל בשנים האחרונות הירידה בכוחו של הפרינט שחררה הרבה מהלחץ הזה).
עם כל הכבוד לאש שחטף ראובן עטר העונה, רן בן שמעון הלך הביתה קודם על תוצאות פחות גרועות. ושלא יהיה ספק, הגורם מרכזי בהדחה של בן שמעון היה בליץ תקשורתי חסר תקדים וחסר פרופורציה.
המשמעות של כל זה היא שבמקרה של מכבי תל אביב מאמן זר שלא פותח כל בוקר עם כותרות העיתונים והאינטרנט ליד הקפה, היא יתרון משמעותי. כי היא מוציאה אותו לחלוטין ממעגל האימים של התקשורת והיא הרבה מעבר לאמירה "אין מאמנים ישראלים טובים".
עוד מילה טובה חייבת להאמר על מחלקת הדוברות של מכבי, ובעיקר על עופר רונן הדובר שהצליח לעבור עונה בלי אף משבר תקשורתי. הטיפול של מכבי בחדר ההלבשה, היכולת לשמור השקט התעשייתי ולשתוק גם שהתקשורת חוצה את גבולות (והטור של פרימו שמתרוצץ מחדש עכשיו הוא דוגמא מעולה) היא תוצאה של עבודה יסודית ומקצוענית שלא מוערכת מספיק.
והדבר האחרון הוא העתיד. אתה צודק שאין דרך לדעת מה יהיה, אבל גם כאן אתה עושה לעצמך הנחות. אחד הדברים שלא מדברים עליהם הוא העובדה שחלקים גדולים מהתקציב של הקבוצה כלל לא מיועדים לקבוצה הבוגרת. העבודה וההשקעה הכספית במחלקות הנוער הם חסרות תקדים במנוחים ישראלים ורק הם עלולים לשנות את מערך הכוחות בכדורגל הישראלי. לא יפתיע אותי בכלל אם תוך שנתיים יתברר פתאום שמחלקות הנוער של מכבי עברו כולם לשיטת העבודה של ברצלונה – כלומר שיטת משחק ברורה וקבועה של הקבוצה הבוכרת שמלומדת מגיל צעיר ומשוחקת על ידי כל המחלקות, גם במחיר של אי זכיה באליפות. התוצאה היא מחלקת נוער שמספקת על בסיס קבוע שחקנים מתורגלים שיכולים להשתלב באופן מיידי בשיטת המשחק של הקבוצה הבוגרת.

זהו חפרתי מספיק :-)

עופר פרוסנר 24 באפריל 2013

קרמר – קודם כל ברוך הבא. נחמד לראות פרצוף מיציע העיתונאים שמגיע לבלוג ומגיב.

בוא נעשה רגע סדר – בטענות שלך, וננסה לענות על כולן. קודם כל, אין דין מכבי תל אביב כדין קרית שמונה מבחינת אוהדים. כדורגל הוא כדורגל, ולאוהדים במקרה הזה לא התייחסתי. אתה לא יכול להשוות את כמות השנים, המיקום של מכבי תל אביב וההצלחה של אגודות הספורט השונות שלה כמו שאתה שופט את קרית שמונה – אבל רק לשם השוואה: נהוג לומר שיש ממוצע של כ-2000 צופים בקרית שמונה במשחקים, ובכן זה אומר שעשר אחוז מהעיר מגיע למגרש. הלוואי על כל עיר בארץ עם נתון אהדה כזה.

אני אמביוולנטי לאוהדי הצלחות, כל עוד בנאדם עוקב אחרי הקבוצה אין שום סיבה שהוא יהיה שונה ממני, למרות שאני אתפוס עליו תחת כנראה. אבל זה סוג האוהד שאני, קצת דפקט. אין לי בעיה עם זה. אני אקבל את מה שאתה אומר בנוגע ללחץ התקשורתי על מכבי תל אביב כדורגל, ואני גם מסכים עם הנקודה לגבי הירוקים. א-ב-ל, מה שאתה אומר כאן מתכתב עם מה שאני כתבתי לגבי גולדהאר – הבעיה הזו הייתה קיימת שהשדרה הניהולית הבכירה הייתה מקומית. גם אם שניידר היה זה שבפועל פיטר את בן שמעון, הרי שלגולדהאר יש איש מנהל בדמותו של אנגלידיס – שגם לא ממש שם על התקשורת הישראלית ולא חי אותה. זה העניין. האמת שהעניין עם המאמנים הזרים חשוב, אבל הוא קשור למשהו אחר – וזה להתנהלות של מאמנים ישראלים עם רכש – אבל אנחנו נעזוב את זה כאן כי גם אם זה קשור לא מערבבים שמחה ושמחה.

בנוגע למחלקת הדוברות של הקבוצה – עופר רונן הוא איש מקצוע מצוין, וזה הדברים הקטנים. אני עובד בהתאחדות, ואני רואה את ההכנות למשחקים בינלאומיים ואת התקתוק ואת כמות הגורמים שצריך כדי להעביר משחק כמו שצריך, ולא שאני איזה מומחה גדול, אבל גם הוא וגם דודו בזק במכבי חיפה שניהם דוברים כל כך טובים ומקצועיים ששולטים בחדר ההלבשה. אני חושב שההוכחה למקצועיות שלהם היא הדרך שבה ההתנהלות לא משתנה כמעט אף פעם גם אחרי שמוחלף מאמן. עניין שלכאורה הוא אלמנטרי אבל כל כך חשוב להמשכיות של מועדון.

ולגבי העתיד – מכבי חיפה משקיעה סדר גודל של 5 מיליון שקלים בשנה בקבוצת הנוער שלה. וזה אחרי הבנייה של כפר גלים וזה אחרי שאתה זוכר שלמחלקת הנוער בחיפה, בניגוד לשאר הקבוצות בארץ (כולל מכבי תל אביב) יש מתקן אימונים משלה, זה שבקצף. למה שאתה קורא הנחות אני קורא סטנדרטים. כרגע למכבי תל אביב יש מודל שהיא צריכה לשאוף אליו בארץ – המודל של מכבי חיפה, לפחות בנוער. העתיד שעליו דיברתי הוא זה שכל שנה מרימים קבוצה תחרותית אמיתית, לא משנה מה קורה. העתיד הוא ששנה אחת מחורבנת לא משנה כהוא זה לסיסטם של המועדון. מכבי תל אביב עוד לא בנתה את הלגאסי הנוכחית כדי לדעת שהיא מסוגלת להתמודד עם משבר – וזה העתיד שאני מדבר עליו. זו לא קנטרנות וזו לא הקטנה, אלה עובדות שמגובות במספרים.

אם תשאל אותי, אני חושב שהקבוצה בדרך לשם. זה נראה טוב. אבל אתה עוקב מספיק זמן כמוני כדי לדעת שלא חסרים גורמים שמחפשים להפריע בכדורגל הישראלי. הבעיה במה שאתה אומר היא (לדעתי) שצריך מנהל מקצועי שיישאר שם הרבה זמן, ואני לא חושב שג'ורדי רוצה להישאר בקרית שלום מעבר לשלוש שנים.

וחוץ מה – מזל טוב על האליפות (ועל ההצלחה בקאן, אם כבר אז כבר)

עודד קרמר 24 באפריל 2013

קודם כל תודה, אבל ההצלחה אצלנו בטלוויזיה, כמו בכדורגל, לא נמדדת באירוע אחד. קאן זה נחמד אבל אם אין המשכיות, לא עשית כלום

קודם כל, לא התכוונתי לזלזל בדודו (או רותם, או שאר הדוברים בליגה) אלא רק לציין שבכלל הלחץ התקשורתי המאסיבי התפקיד של עופר תובעני במיוחד וחייבים להגיד מילה טובה על ההתנהלות.

אני מבין מה אתה אומר לגבי אינגלדיס אבל זה לא נכון במאה אחוז. אין ספק שהוא נותן שקט כי הוא לא מחובר להוויה והתקשורת אבל העובדה שלראשונה חדר ההלבשה לא יכל להשפיע על המאמן דרך התקשורת היתה לה חשיבות קריטית בתפקוד של מכבי השנה. כשהמאמן לא קורא את הצהובונים (בפרינט ובאינטרנט) הדלפות מחדר ההלבשה לא רלוונטיות, וכיוון שבמכבי כל הדלפה הופכת לכותרת, השקט שזה סיפק הוא פקטור מהותי באליפות הזאת.

אבל יש נקודה אחת שבה אתה טועה. וזה ה- blind side שלכם בחיפה (ומראש אני מזהיר, זאת הולכת להיות אחת הפסקאות הכי מרגיזות ומתנשאות שכתבתי כבר הרבה זמן, אבל יש כאן עניין עקרוני)

המשפט שלך לגבי המודל של הנוער ("כרגע למכבי תל אביב יש מודל שהיא צריכה לשאוף אליו בארץ – המודל של מכבי חיפה, לפחות בנוער") הוא הוא, מבחינת מכבי תל אביב, ההסבר הטוב ביותר למה אתם אף פעם לא תהיו קבוצה גדולה באמת, לא תהיו היריב הגדול והשנוא ותמיד תהיו הקבוצת "עדיף שהם יקחו ולא הפועל" כי אתם יכולים להיות קבוצה מצליחה, לשלוט בכדורגל הישראלי עשור, שניים, אפילו שלושה, ובשלבים כאלו ואחרים אפילו להיות הקבוצה הכי אהובה בארץ, אבל אתם אף פעם לא תהיו אימפריה או קבוצה גדולה באמת. כי זה עניין של אופי ואתם תמיד תשארו עם אופי של קבוצת פריפריה קטנה, ועוד יותר מזה – פרובינציאלית. והמחשבה שאני יכול לקחת את המתחרה שלי כמודל לחיקוי היא שיאה של הפרובינציאליות שלכם.
מכבי תל אביב, בהיותה המועדון הגדול ביותר בכדורגל הישראלי (כנראה שרק בעיני עצמה, כמובן, אבל זה מה שחשוב כשזה מגיע לעיצוב תודעה) לעולם לא תחלום להציב מתחרה ישירה שלה כמודל לחיקוי. זה לא בדי.אנ.אי. שלה. כי מכבי לא מוכנה להיות כמו מועדון ישראלי אחר. היא לעולם תשאף להיות *יותר* מכל קבוצה אחרת בארץ. זה המכביזם האמיתי. האמונה היוקדת (ומהצד אני מניח גם מגוכחת) לפיה האליפות רשומה על שם מכבי ת"א בטאבו ויש שנים שבהם היא פשוט לא דורשת בעלות. ומה שמדהים (ומרגיז, אני מניח) שעשר שנים בלי אליפות לא פגעו בתחושה הזאת כהוא זה.
לכן, אם כל הכבוד להצעה שלך להתייחס לחיפה כמודל, מראה לי שבמכבי יוותרו. המודל לחיקוי של מכבי הוא בעולמות של מנצ'סטר, ריאל, באיירן וברצלונה. אתם יכולים, כמובן, לגחך על זה ולהצביע על המרחק העצום בין מכבי לבינם, אבל זה לא משנה בכלל. כי מה שהופך את מכבי לקבוצה גדולה היא שהיא שואפת למשהו הרבה יותר גדול.

עופר פרוסנר 24 באפריל 2013

עודד – זה גם מה שהפיל אותה. אבל זה לא לעכשיו, עכשיו אתם חוגגים. אני ואתה רואים כדורגל בצורה אחרת.

עוזי 24 באפריל 2013

בחיי שצחקתי, בקול. אתה מקשקש פה על מחוזות אירופאים ובפועל אוהד מכבי חיפה בן עשר ראה יותר אליפויות בחייו מאוהד מכבי ת"א בן 30 ומעלה.
מכבי ת"א זה מועדון גדול, מועדון ענק זה יעשה רק טוב לכדורגל הישראלי אם תחזרו למרכז (ולשם שינוי גם תישארו שם יותר משנה אחת) אבל תפסיקו להיות מגוחכים. לקרוא למכבי חיפה מועדון פרובינציאלי זה מטופש.
בינתיים תהנו מהאליפות ותמשיכו לשאוף, בגדול.

ברק 24 באפריל 2013

מה רע פרובינציאלי? אני פרובינציאלי גאה. אנחנו לא מספיק ימניים כדי לעצבן את הפועל, לא מספיק שמאלנים כדי לעצבן את ביתר ולא מספיק סוציאליסטיים כדי לעצבן את מכבי – אז הם קוראים לנו "אשדוד עם תארים". מכבי חיפה זה לא ימין או שמאל מדיני או חברתי. מכבי חיפה זה הטכניון והתעשייה הבטחונית והכרמל והקריות והכפרים הערביים בגליל. מכבי חיפה היא נציגה של פרובינציה גאה.

גיסנו 24 באפריל 2013

תודה על המחמאות והפרגונים. בתור אחד שכותב טורים 70% רגש ו 30% ניתוח מקצועי (ציטוט שלך לא? או של מישהו שאמר עליך ואתה הסכמת?), ואפילו שלאורך העונה פרגנת למכבי – זה עדיין ראוי להערכה. וחוצמזה אניאוהב את הכתיבה שלך, אחרת לא הייתי פה. אני אמנם מגיב כשאתה כותב על מכבי שלי, אבל קורא בכיף גם את הטורים שלך על מכבי שלך.

ההסתייגות היחידה שלי היא לגבי העתיד.
לראות את גולדהאר אתמול מורעף אהבה ע"י קרוב ל 40 אלף איש שצועקים בשמו כאילו ברגע זה כבש את שער האליפות – שמעריכים ומוקירים את מה שהוא עשה, בנוסף להצלחה המקצועית הברורה – ובעיקר לראות את השמחה שלו – זה מה שגרם לי להבין שכנראה שהוא כאן כדי להשאר. שהוא מבין שזו רק ההתחלה ושהחזון שלו קורם עור וגידים. וכששואלים אותו על היום הכי מוצלח מאז שרכש את הקבוצה, והוא אומר "זה נכון, אבל מה זה יום אחד לעומת שנתיים וחצי של עבודה?" – אתה גם יודע שהוא כבר מזמן אמר לג'ורדי להתחיל לעבוד על העונה הבאה.

ומה זה אומר? שמכבי קמה מהאשפתות. שמכבי כאן כדי להשאר.
זה בהחלט לא אומר שמעכשיו בכל שנה נזכה באליפות במחזור ה 20. זה לא אומר שמעכשיו כל שנה שמכבי תפסיד אליפות זה אסון ספורטיבי, כמו בכדורסל.
זה פשוט אומר, שכנראה שמעכשיו כל קבוצה שתרוץ לאליפות – מכבי תלך איתה ראש בראש. ומי שהכי צריך להפנים את זה הוא יעקב שחר.

ברק 24 באפריל 2013

"אבל אם בטווח זמן של 5 שנים, קבוצה עולה פעמיים לשלב הבתים של ליגת האלופות, סביר להניח שהיא תוכל להיות רווחית."

אתה מדבר פה על 40% הצלחה (של קבוצה, לא של ליגה) בהעפלה לליגת האלופות, שזה מכפלה של אחוז הצלחה בליגה ואחוז הצלחה במוקדמות.

לדוגמא, כדי לעמוד ביעד זה נדרש שקבוצה תזכה בכל 5 שנים בשלוש אליפויות, ומתוך 3 קמפיינים של מוקדמות בעונות העוקבות – תצליח בשניים לפחות.

המשמעות של החלק הראשון בפסקה הקודמת (3 אליפויות בחמש שנים) אומר שזה יכול לקרות רק בליגה ממש לא תחרותית. זה אומר שאין עניין לאיש עסקים (למשל שחר) לשים תקציב מול גולדהאר ולהתחרות אתו ראש בראש כדי שהאליפויות התחלקו חצי-חצי. יש עניין רק אם יש אפשרות לשים תקציב שיהיה גבוהה בהרבה מזה של גולדהאר. לדבר על כדאיות כלכלית ב- 3 קבוצות (ירוק, צהוב, אדום) זה לא ריאלי בעליל לפי הציטוט שהבאת

עכו"ם 24 באפריל 2013

אהבתי את ההסתמכות על העבר של אוהדי חיפה בכדי להסביר את העתיד. העובדה שהפרספקטיבה מצומצמת ל-30 שנה פוגמת בתקפותה.
הטיעון שלי הוא כזה. אם תהיו "ראש חלק" ותנתחו את העתיד על פי המצב כרגע תראו שלמכבי תל אביב יש תקציב גבוה, בעלים תומך, ניהול מקצועי, בסיס קהל גדול ובסיס שחקנים טוב. הרצון שכל זה יעלם או לא יוביל להתמודדות (התמודדות, לאו דווקא זכייה) על אליפות בשנים הקרובות הוא רצון שלא נשען על המציאות. מאידך אפשר גם להשתמש בטיעון ההיסטורי (בעיני זהו טיעון לא רציונלי אבל ניחא) אבל להגדיל את טווח היריעה.
לאורך זמן מכבי והפועל הן הקבוצות הגדולות היחידות ששומרות על רלוונטיות, הן היחידות שחוו משברים ותקופות של אי- רלוונטיות וחזרו למרכז הבמה (באופן טבעי מכבי יותר מהפועל), אם רוצים להקטין את הפרספקטיבה אז גם בית"ר. במילים אחרות, חלק מגדולתה של מכבי הוא ביכולתה לשמור על כוח גדול (מבחינת קהל, פוטנציאל גיוס של בעלים וכדומה) גם בתקופה כל כך ארוכה של חוסר רלוונטיות מבחינה הישגית.

עכו"ם 24 באפריל 2013

אגב, אני במקום שחר יוצא מהפרדיגמה של להוריד את הראש עד יעבור זעם.
לדעתי גולדהאר פה להישאר (הוא לא עושה שום דבר שירמוז אחרת, באותה המידה אפשר להניח ששחר יפרוש).
אם כבר, הדבר שיכול לגרום לו לעזוב זה אי הצלחה בשינם הקרובות (וגם זה לדעתי בשילוב עם תקוותי לא נכון). מכיוון שכך, שחר צריך לרכז מאמצים בשנים הקרובות (עם הרוח הגבית של האצטדיון החדש), אם הוא יהיה פאסיבי ויהיה תלוי בכשלון/הצלחה של מכבי, הוא לדעתי מסכן את הפרויקט שהוא בנה בחיפה (פרויקט מרהיב אגב).
שחר לא יכול להרשות לעצמו שהקונספציה תקרוס. (והן לעתים נוטות לקרוס, אפילו לכאלה שנראים בלתי מנוצחים, כאלה שלא יכולים ליפול).

עוזי 24 באפריל 2013

לדעתי אתה מפספס לחלוטין את נקודת ההסתכלות של שחר על הדברים. הוא אמר כבר הרבה פעמים בעבר שמבחינתו אין שום היגיון בזה שבעלים יביא כסף מהבית למועדון שנה אחרי שנה. קבוצה כזאת לא יכולה להצליח לאורך תקופות של עשורים. המודל היחיד שיכול לעבוד הוא מודל של מועדון בר-קיימה . תארים בכל מחיר יובילו לקריסה בטווח האורך, אני משוכנע בזה וגם שחר. אפשר להבין את ההשקעה המאסיבית של גולדהאר בהתחלת התהליך (בדיוק כמו ששחר עשה בזמנו) אבל אם הוא ימשיך לשפוך מיליונים מהבית הוא יהיה בחוץ במוקדם או במאוחר.

לימפאדו 24 באפריל 2013

זה גם המטרה של מיץ' רק שחיפה כבר הגיעה פחות או יותר לגודל השיא שלה בדרך הזו ומיץ' מנסה להיות הרבה יותר גדול באופן שוטף, הוא מדבר על להפוך את מכבי לחברה רווחית (מבחינת ההגדרה, עדיין לא צפויים רווחים) הם מדברים כבר מזמן על להגדיר מחדש את תפקיד הספונסרים פה בארץ, להתבסס על תמלוגים שיגיעו מדי שנה מאופ"א, להגדיל באופן ניכר את כמות האוהדים ורמת התמיכה שלהם בקבוצה, להשיג אצטדיון נורמלי שיהיה שייך לקבוצה, להפסיק את השותפות עם "לאן", ועוד הרבה דברים. הכל מופיע בכתבות, רק שלא לקחו אותם ברצינות. מצדי שזה יימשך ככה- אל תקחו אותנו ברצינות עד שלא תבינו מאיפה זה בא לכם. במכבי ת"א יודעים טוב מאוד שהסיבה שבשבע עשרה השנים האחרונות (לא כולל הנוכחית) לקחנו רק אליפות אחת היא כי היה ברור לנו שאנחנו מעל הליגה עוד לפני שהתחלנו לשחק. עכשיו, כך נראה לי, חיפה מרגישה ככה. מתכון מצויין להידרדרות.

ברק 25 באפריל 2013

מה שכתבתי בתגובה 19 אומר שכל מועדון יכול להיות בר-קיימא, אבל רק מועדון אחד בארץ יכול להיות בר-קיימא על בסיס של כסף שמגיע מליגת האלופות. מצב כזה בעסקים נקרא "Time To Market" – הראשון שמגיע לשוק כובש את כולו (והגעה לשוק זה לא העפלה אחת). שחר פספס את ההזדמנות שהיתה לו בתחילת שנות ה-2000 כי לא ידע שיבואו "משוגעים" כמו גאידמק, שניידר וגולדהאר. עכשיו, מה שהוא אמור לעשות מבחינה אסטרטגית זה לזרוק כסף כדי לחסום את גולדהאר בתקוה שהוא יתייאש ויפנה מקום. זה לא יקרה כי גולדהאר הרבה יותר עשיר משחר.

דבר אחר שיכול לקרות הוא שנגלה שהאצטדיון החדש באמת מכניס את מכבי חיפה למודל כלכלי אחר מהקיים היום בכדורגל הישראלי

עכו"ם 24 באפריל 2013

כמה שנים חיפה הייתה רווחית בדיוק? שנים בודדות, בנוסף כשמישהו מתחרה אתך על ההגמוניה אתה במירוץ חימוש ומוציא יותר כסף מאשר בתקופות "שלום". מה שאמרתי הוא שמיץ' פה להישאר ושאם יש סיכוי להוציא אותו זה רק במקרה של כישלונות בשנים הקרובות (וכאמור גם בזה אני לא מאמין).
למען האמת לדעתי (עם כל ההתנשאות שבדבר) זה כבר פשוט לא תלוי בשחר וחיפה. יש אלפא דוג חדש ואין הרבה שהוא (שחר)יכול לעשות (בטווח הרחוק).

עוזי 25 באפריל 2013

שוב, אני לא פוסל את האפשרות שגולדהאר ישאר להרבה שנים ויציב את מכבי ת"א בעמדת יתרון על מכבי חיפה לתקופה מומשכת אבל אני גם חייב לציין שאותי אישית זה לא באמת מרתיע. לקבוצות כדורגל יש מחזוריות קטנה ויש מחזוריות גדולה, אני בהחלט מקבל את זה. 3 עשורים של שליטה חיפאית בכדורגל הישראלי הם זמן מספיק כדי לבסס את מכבי חיפה כאחד מהמועדונים המובילים בישראל, לכל הפחות. הציפייה שלכם שתקופה ממושכת ללא אספקת תארים קבועה תחזיר את מכבי חיפה להיות מועדון קטן (ע"ע "אשדוד עם תארים") היא מטופשת.

Comments closed