"הירוקים" או 'מה שהיה הוא שיהיה'/ עמית פרלה

עמית פרלה נזכר בעונה מחורבנת אחרת של מכבי, ומגלה שההיסטוריה חוזרת, אוי איך שהיא חוזרת

_20131120_201207_

הערת עורך: הטקסט הזה נכתב לפני שנה, ולמעט שינויים מעטים כמו ההתייחסויות לרובן עטר, לא היה צריך לעשות כמעט בכלל שינוי. וזה, ובכן, די מבאס.

זו תקופה של נאכס, כך אומרים כולם, אבל במקום לבהות בהישגי העבר, מצאתי את עצמי צולל לעונת נפל אחרת.

אותה עונה 91/92, לאחר הדאבל ההיסטורי, מתועדת בצורה אותנטית ומגובה הדשא ע"י אביב הברון בספרו "הירוקים – מכבי חיפה, כל הסיפור".

כיום, אין להשיג את הספר, אלא אם אתה מוצא את הכיוון הנכון ללבו של מתי.

תהיתי כיצד ומדוע נעלם הספר לא רק מהמדפים אלא גם מכל מקום אחר.

עלו בי תיאוריות קונספירציה שונות ובסופו של יום התגבשה בי תיאוריית הכורסא הבאה, השורות הבאות, שהן שוליות לחלוטין בעלילת הספר, הן שמונעות מכם לשים יד על אחד מעותקיו:

"בעיני גוורדיית המאמנים הותיקים נחשב אברהם גרנט לעוף מוזר. …הוא חולם לחזור אל הקבוצה ששילמה לו … אלף דולר בחודש. יום יבוא, ואם הנסיבות והכסף יאפשרו, והוא יקנה את הקבוצה הזו לעצמו.

האנטרס שלו לא יהיה אז עיסקי. גרנט הוא אחד האנשים הרחוקים מאיש עסקים. מודל האסטרונאוט קרוב אליו יותר[1]".

יתר התיאורים בספר הרבה יותר מציאותיים.

יש יתרון גדול בעיון בספר בתקופה הנוכחית. ראשית, לא התבאסתי מדלות ההישגים של אותה עונה כי בעונה הנוכחית גם מה שהשיגו אז נראה כמו חלום רחוק. שנית, הציטוטים נראים כאילו מבטאים את המציאות הנוכחית העגומה:

"רק מחזור חמישי, אבל בסיום כבר היו נציגי הקהל על הגדרות. כל כך מהר הופכת ההערצה לשנאה. זה קורה בכל הקבוצות הישראליות, אבל בחיפה זה קיצוני יותר. סדרת ההצלחות בשנים האחרונות הפכו את האוהדים בקרית אליעזר לאניני טעם. הם דורשים נצחון בכל משחק, ואליפות מבחינתם היא דבר מובן מאליו.[2]"

"תמיד היו הדלפות ותמיד יהיו…החליטו ראשי מכבי חיפה לנקוט יוזמה. … קודם הטיל על השחקנים איסור להתראיין, אחר כך איים על כיסם. כל הדלפה הוא הודיע…תגרור קנס קולקטיבי….[3]"

"ראובן עטר אמר בסוף השליש: "…מה שחסר לנו זו טיפת מזל במשחקים הלא טובים שלנו. צריך משחק או שניים שיחזירו לחבר'ה את הבטחון. זה הכל[4]".

הספר, מספר את סיפורה של עונה אחת אך זורק פלאשבקים, סוקר גם את העבר של המועדון, ונותן רמז לעתיד באמירה: "האיש שבו תלוי עתיד מכבי חיפה: יעקב שחר[5]".

יש לזכור שמדובר בעידן שקדם לבעלות הפרטית, אבל כאז כן עתה, יענקל'ה הוא האיש שעל פיו ישק דבר. הוא נפגש עם ההורים(!) של חרזי ומביא אותו מרמת גן, הוא שטס לחו"ל בעניני זרים ובכלל, ראוי לעדכן אותו במה שהולך.

בסיום הקריאה, כמו בסיומו של כל מחזור בשנתיים וחצי האחרונות, שואל את עצמו אוהד מכבי, איך חוזרים מפה, איך יוצאים מפה, מתי הספינה תשוב למסלולה…

שנתיים אחרי עונת הנפל שמוצגת בספר חגגנו עונה ההיסטורית נטולת הפסדים (39 מחזורים!) – ההבדלים, מהזכרון הפרטי שלי, טמונים באווירון אחד, קנדאורוב, רוני לוי ואלון חזן. גיורא, אל תיעלב אבל אחר כך לא השגת כלום עם החבורה המופלאה (שאחרי פארמה כבר לא חזרה לעצמה).

גם מהמצב הנוכחי נתאושש, העתיד נמצא מעבר לפינה, איצטדיון חדש (שגם מאוזכר באופן מעורפל בספר); שרביט בעלות בידיים חדשות; מאמן צעיר ונוער שינצל את המשבר כדי למצוא את מקומו.

בבנין הארינה ננוחם.


[1] עמ' 270/271.

[2] עמ' 112.

[3] עמ' 138.

[4] עמ' 158.

[5] בצמוד לתמונת הנשיא במרכז הספר.

ארגנטינה: תמונת מצב (2)
אתי אנקרי, באמצע ברלין

35 Comments

אלכס (החיקוי) 21 בנובמבר 2013

לא קשור לחלוטין:
http://www.calcalist.co.il/sport/articles/0,7340,L-3617471,00.html

אותי, כמתנדנד בנושא אריק, כתבה כזו משכנעת. כי אין לי מידע אחר. אני יודע שמקורבים ממורמרים. ושמועות וכתבות. אותי מעיניין החלק ששומר על דממת האלחוט.
אולי לאיזה חודש חודשיים נתעלם מכל מה שמיני אינטרסנטים מסובבים בחדשות?
אני יודי, גם לי זה קשה לא לרצות לשמוע ולברר עוד, אבל לא יהיה שווה יותר לכולנו אם התופעה (כתבות מטעם) תיעלם?
לפעמים אני מתגעגע לשחר שמצפצף על הקהל. לפחות הייתה תחושה של תוכנית – בין אם אתה מסכים איתה ובין אם לא.

אה, וטור מסכם בהחלט. כבר היינו פה פעם… ואותה תחושה בדיוק נוכחת גם היום.

ירוק 21 בנובמבר 2013

אני לא כל כך מבין מאיפה המידע בכתבה. אני לא מתיימר להכיר מקרוב, אבל דווקא נדמה שמסביב לאריק יש שקט יחסי ותמיכה מצד אנשי המערכת במכבי. דווקא עם עטר עשה רושם שאנשים במערכת לא אוהבים אותו, לא רואה את זה במקרה של בנאדו.

אני אוהב את אריק מאד, אבל לדעתי הבעיה היא אחרת, והרבה יותר פשוטה – הוא פשוט (עדיין) לא מאמן מספיק טוב. זהו. אולי בעתיד, אני מאד מקווה. אבל לא עכשיו.

אריאל גרייזס 21 בנובמבר 2013

את אלישע שלחתם הביתה אחרי עונה לא טובה. את עטר שלחתם הביתה אחרי סיבוב גרוע. עכשיו בנאדו מאמן לא מספיק טוב.
אני שוב חוזר על זה בפעם המאה – אולי הבעיה היא לא במאמן?? יש עוד איזה 11 שחקנים שעולים על המגרש, אולי הם פשוט לא מספיק טובים?

גורביץ' 21 בנובמבר 2013

עם כל האהבה לראובן, ואני בכלל לא מדבר על התוצאות, הרכש שהוא עשה שנה שעברה הביא לנזק מצטבר כל כך גדול, שאחרי זה באמת אי אפשר היה להאמין שהוא מסוגל להתאים את עצמו לקבוצה יותר גדולה מנתניה.
דמאו ודינו אנדלובו בשתי החתמות ענק מבחינת תקציב, שני נגרים שאפילו בבני יהודה וסכנין הם לא היו ממש טובים, די גמרו את הקבוצה שנה שעברה וגם השפיעו על שחר לא להשקיע השנה.
על אלישע אני לא רוצה לדבר, כי הוא פשוט לא מתאים למנטליות של חיפה.
לגבי אריק, הלוואי שיישאר, כי הבעיה באמת לא במאמן השנה, אבל על דבר אחד אי אפשר להבליג לו -להביא את אבוחצירה כפתרון לבעיית חלוצים זה עלבון לאינטלגציה, וזה עליו.

אריאל גרייזס 21 בנובמבר 2013

להגיד על אלישע, שהביא שתי אליפויות (ועוד אחת בקיזוז), שהוא לא מתאים למנטליות של חיפה – זה פחות או יותר מוכיח את הנקודה שלי, אני חושב.
לא משנה מי יש לכם, אתם לא מרוצים. עם רוני לוי זה אליפות בלי מאמן, עם גרנט היה לכם משעמם.

יניב 21 בנובמבר 2013

לתת לבנאדו , מאמן עם אפס רזומה ואפילו לא סיבוב שלם כמאמן נוער את המפתחות למועדון כמו חיפה זה פשוט לא חכם.
הקהל צדק כשלא רצה את אלישע , ולהתבאס מהכדורגל של רוני לוי – בתקופתם הם היו מאמני הסגל הטוב ביותר , של הקבוצות החזקות ביותר – ההמונים לפעמים צודקים .
מזה להסיק שכל הבעיה בקהל זו טעות .
בנאדו בעוד עשור יהיה מאמן נפלא לחיפה – היום היא צריכה בעל מקצוע מיומן יותר .

תומר חרוב 21 בנובמבר 2013

הכל קם ונופל על המשפט "גיורא אל תעלב…"

כי בעצם, אם המאמן שהוביל את מכבי חיפה לעונה הגדולה בתולדותיה, באופן אוטומטי, לא מקבל קרדיט מאוהד מסור עם ראש על הכתפיים, אז מתי מאמנים יכולים להצליח במכבי חיפה? הרי גם מאמנים שהביאו אליפויות ברצף או הגיעו לשלב הבתים באלופות קיבלו בראש מהקהל של מכבי חיפה (לא מכולם, אבל מלא מעט). במכבי חיפה אין כבוד למאמן, יש שחקנים ויענקל'ה שחר והמאמן תמיד בא במקום שלישי (או במקום רביעי אחרי האוהדים).

פרלה 21 בנובמבר 2013

תומר, עד מתי גיורא אמור היה לקבל קרדיט?
גיורא כשל ברצף, אחרי השיאים המוקדמים של הקדנציה המתמשכת שלו במכבי (ועל תעתירו שוב תגובות ותהיות על איזו מכבי).
גיורא החמיץ אליפויות גם כשאייל וחיים כיכבו יחד עם האווירון וקנדאורוב.
גיורא הביא זרים שחוץ מההיסטוריון של מכבי אין מקום בעולם שיודעים על היותם כדורגלנים.
גיורא אימן במכבי 1,000 שנים בין 92' ל- 98'
בעונתו הראשונה סיים במקום החמישי
בעונה השניה נטולת ההפסדים עשה היסטוריה
בעונה שלאחר מכן הפסיד את התואר כשאפילו אברהם גרנט, מאמן מכבי ת"א באותה שנה, הודה בהגיעו לאמן את מכבי חיפה, שהקבוצה הזאת הייתה טובה יותר מזו של השנה הקודמת
בעונה הרביעית הביא את רביבו אבל לא אליפות
בעונתו החמישית שוב אין אליפות
עונה מספר 6!!!
97/98, מחזור 21, הפסד בית 4:0 לכפר סבא. תם עידן. מאוחר מדי.

מאזנו של גיורא שפיגל במכבי חיפה: 183 משחקים מתוכם 100 ניצחונות, 51 תוצאות תיקו ו- 32 הפסדים. חיפה כבשה בתקופתו 375 שערים וספגה 153 תוך צבירת 351 נקודות שהם 63.9% הצלחה.

תומר חרוב 21 בנובמבר 2013

אבל את הקרדיט על העונה המדהימה שכן הייתה לו אתה לא נותן וגיורא שפיגל הוא רק דוגמא קטנה. הקהל הרחב של מכבי חיפה, ובטח שהתקשורת, לא מרוצים מאף מאמן מאז שלמה שרף. לכולם יש נסיבות מקלות למה הם זכו באליפויות, הסגל הכי טוב, התקציב הכי גבוה, העדר תחרות. אלישע לוי זוכה קצת לעדנה וגם זה רק לאחר שאנשים שמו לב איך זה בלעדיו.

יואב 21 בנובמבר 2013

חיפה עם רביבו הפסידה למכבי שתי אליפויות(ולא אחת). ב-95 וב-96

עופר פרוסנר 21 בנובמבר 2013

תומר – אני מבין מאיפה אתה מגיע, אבל, זה לא בהכרח אומר שזה נכון.

תראה, ארסן ונגר הגיע להרבה מאוד הישגים בארסנל, ועדיין, הרבה מאוד אוהדים עד להגעה של מסוט אוזיל רצו מאוד שהוא לא ימשיך בשנתיים האחרונות.

יש מקרים כאלה, אפילו הרבה, של עייפות החומר. לא תמיד מאמן צריך להמשיך ולא תמיד זה אומר משהו על איך שהאוהדים חושבים עליו או על איך שהם באופן כללי.

תומר חרוב 21 בנובמבר 2013

לא טענתי שהיה צריך להמשיך. טענתי שבחיפה מזלזלים בחלקו של המאמן בהישגים.

יניב 21 בנובמבר 2013

בחיפה בשנות שחר, חלקם סופר דומיננטיות , עברו טובי הכשרונות של הכדורגל הישראלי וחלק מהזרים הכי טובים ומופלאים שנראו כאן .
רמת האימון לאורך השנים האלה מעולם לא פגשה את רמת הכשרונות שהיו בסגלים .
הקהל בקטעים האלה קורא יופי את התמונה .
זה בולט במיוחד בעשר שנים האחרונות .
הבעיה היא לא בקהל .

מתן גילור 21 בנובמבר 2013

גיורא שפיגל אימן במכבי חיפה משנת 1992 ועד שנת 1998. באותן שנים הוא נהנה מהתקציב הגבוה בליגה, מסגל השחקנים המוכשר ביותר ובלי כל מיני בלבולי מוח כמו קמפיינים ארוכים של בתים באירופה שמחייבים בנייה לרוחב ע"ח איכות. במשך כל התקופה הזו הוא הצליח להשיג אליפות אחד ויחידה.
האם בעידן המודרני (ואולי אפילו בכלל) היה מאמן שקביל כזה קרדיט, קל וחמר בקבוצת צמרת?
מתי מאמן סיים יותר מ-5 שנים במכבי ת"א? בהפועל ת"א? בבית"ר י-ם? במכבי נתניה??? אבל כשיש הזדמנות לקחת משפט שולי ודרכו להשתלח במכבי חיפה, תכלס, אין שום סיבה הגיונית לא לעשות זאת.

תומר חרוב 21 בנובמבר 2013

ואני חשבתי שאפשר כאילו להגיב לכתבה עם דעות ודברים כאלה, אבל מסתבר שאני משתלח במכבי חיפה. טוב מתן, אני רואה שאתה הולך להתיש אותי אז קבל: הללו את מכבי חיפה!!! מכבי חיפה, הנני משתחווה לך אפיים!!! מכבי חיפה, הנך התגלמות השכינה עלי אדמות!!! מכבי חיפה, אנא קבלי תשורה צנועה זו של שניים עשר ורדים מעבדך הנאמן!! מכבי חיפה, תני להזמין אותך למשקה!!! מכבי חיפה, הרשי לי נא לישוק על שפתותייך!!! מכבי חיפה, הבה נתחתן ונעבור לגור בקרית טבעון!!

פרלה 21 בנובמבר 2013

תומר,
זכית בתגובות עובדתיות ולא מתלהמות שיש בהן כדי להשיב לטענותיך בענין התיחסות מכבי חיפה לגיורא שפיגל.
לא צריך ורדים וקידות. מספיק תביא חלוץ.

מתן גילור 21 בנובמבר 2013

עזוב פרלה, כשהוא רואה את צמד המילים "מכבי חיפה" מתנפח לו הוריד והוא נהיה הרבה פחות אובייקטיבי מכל אוהד מכבי חיפה.
רק בשביל זה שווה להשתמש במילה "מכבי" לבדה ולקבל את התגובות הנזעמות מאוהדי מכבי ת"א, תוך תקווה שאולי הוא יתבלבל.

תומר חרוב 21 בנובמבר 2013

עכשיו ברצינות. אם אתה כותב שאני מחפש להשתלח במכבי חיפה, איך אתה רוצה שאני אתייחס לכך? מכבי חיפה בכלל לא בליגה שלי.
ומכבי יש רק בנתניה.

מתן גילור 21 בנובמבר 2013

תומר, אני רק רוצה לחשוב מה יקרה אם שחר יממש את האיום ונתחיל לארח משחקים בנתניה. לא הייתי רוצה להיות ליידך כשההודעה הרשמית תצא ;)

תומר חרוב 21 בנובמבר 2013

האמת שאוהדים של נתניה יתפלצו. לי זה פחות יפריע, אני לא משתגע על האצטדיון שלנו, זה לא באמת בית.

מתן גילור 21 בנובמבר 2013

גם האוהדים של בנ"ד התלוננו רבות על בלומפילד בהתחלה. הדרך משכונה לאירופה עוברת בין היתר באיכות המתקנים. מקבוצת בין הליגות, בערך עם אותם תקציבים, הם נהיו קבוצת פלייאוף עליון די עקבית ולא פעם באירופה. גם אם לנתניה ייקח זמן להסתגל, המעבר מהכופסא להצלחה עוברת באצטדיון נורמלי.

תומר חרוב 21 בנובמבר 2013

הנוער שלנו קצת חלש העונה, אבל מדברים על נערים ג' כקבוצה עם המון פוטנציאל להגיע לבוגרים של מכבי חיפה.

עמית פרוסנר 21 בנובמבר 2013

תומר חרוב
אתה באמת יכול יותר טוב מזה.זה ממש אבל ממש לא במקום.ויותר גרוע, זה גם ממש לא מתאים לך.

טבעון??????????????באמת???????

תומר חרוב 21 בנובמבר 2013

א. אני לא מכיר את הפרברים שלכם.
ב. אתה יודע, מצד אחד אני שונא את מכבי חיפה אבל מצד שני אני תרבותי מידי כדי לאחל לה סרטן, אז…

yaron 21 בנובמבר 2013

מתן, תומר מעלה נקודה מעניינת שלאוהדי חיפה יש שחר ושחקנים ושהמאמנים שם לא מקבלים קרדיט.
מי שלקח משפט אחד זה דווקא אתה שנתפסת לעיניין שפיגל…
תשמע אני אוהד מכבי תל אביב בכדורגל, ואחד הדברים שאני זוכר מתקופת שפיגל זה שברוב השנים האלה הייתם פשוט קבוצה יותר טובה מאיתנו… הייתם בליגה משלכם, ונראיתם כמו קבוצה אירופאית.
כואב לי להיזכר ב 10-0 עד היום…
אני חושב (אולי אני לא אובייקטיבי) שבתקופת גראנט הראשונה נראינו לא פחות טוב ממכם ובטח שהיינו יותר יעילים, אבל תקן אותי אם אני טועה – יכול להיות שאוהדי מכבי ת"א נותנים לשפיגל יותר קרדיט מאוהדי מכבי חיפה?

אסף the kop 21 בנובמבר 2013

חיפה כנראה חושבים שיש להם זכות מולדת לאליפות.
מזכירים במקצת את צהובי הכדורסל של ת"א.

נו שוין, טוב שיש לפעמים את המציאות בכדי לשמור על פרספקטיבה.

http://m.youtube.com/watch?v=vXOgQN1a7bE&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DvXOgQN1a7bE

עמית פרוסנר 21 בנובמבר 2013

אסף , זה לחלוטין לא נכון.הפוך.אוהד נורמלי מעדיף שעוד קבוצות יהיו בצמרת ויקחו אליפות מדי פעם , אחרת הליגה לא תהויה שווה שום דבר ולא תעניין אף אחד.

נ.ב
לגיורא שפיגל יש המון זכויות במכבי, אבל בעונות האחרונות שלו ההתעקשות שלו לשחק עם הרכבים ושחקנים שלא במקום שלהם, הייתה ממש מוגזמת. והחילוף של קוזנייצוב בהולצמן…..

אסף THE KOP 21 בנובמבר 2013

בתור אוהד בית"ר ת"א, זכור לי היטב איך יניב אברג'יל הכתיר במו רגליו את מכבי ת"א לאלופה…

yaron 21 בנובמבר 2013

אני חושב שאני זוכר את המשחק הזה. לופא קדוש היה המאמן?

yaron 22 בנובמבר 2013

אתה טוען שאוהדי מכבי תל אביב בכדורסל לא נורמליים? :-)

פרלה 21 בנובמבר 2013

כשחוגגים כל כך הרבה אליפויות זה בהחלט הופך להפסיד אותן כשלא הולך.

קורא 21 בנובמבר 2013

אני לא יודע למה כולם חושבים שאוהדי מכבי חיפה הם מפונקים ואוהדי אליפויות. אני נהניתי הכי הרבה דווקא מהעונה של שום בחיפה ואפילו לא לקחנו אליפות באותה עונה.

גיא זהר 21 בנובמבר 2013

היה ברור שההצלחה של בנאדו בשנה שעברה היא מלכודת דבש ושההמשך שלו לעונה נוספת היא טעות של שני הצדדים. אני מסכים עם חלק מהטענות של אוהדי חיפה שרוב המאמנים ברוב השנים, גם כשהקבוצה הגיעה להישגים, לא מיצו את הפוטנציאל של הקבוצה. הבעיה אחרת: שחר, כמו שרצקי, רוצה שהמאמן יהיה בובה שלו וככה זה גם נראה. חוץ מזה כאחד שמסתכל מבחוץ, הגיע זמנם של אדורם קייסי ויניב קטן ללכת בדרכי אלון חרזי.

פרלה 21 בנובמבר 2013

תודה על כל התגובות. אבל הציטוט על גרנט עבר לכולכם תחת הרדאר…

מתי 21 בנובמבר 2013

פרלה, זכור מה אני אומר לך. הוא יקנה את הפועל פתח תקווה.

ואז ימכור ברווח.
את האמת יש עוד טקסט מעניין עליו שכתב נראה לי אביעד פוהורילס על השנים בהם אימן קבוצת ילדים שכונתית.

Comments closed