על הסאגה של הזזת הדרבי

איך קרה שהשעה של הדרבי החיפאי הוזזה שלוש פעמים, ולמה זה פשוט לא הגיוני בשום מצב שהוא?

הטקסט הזה פורסם השבוע בהארץ, אבל באופן מיוחד אני מפרסם אותו גם כאן. אני חיכיתי עד לקראת הדרבי כדי לפרסם אותו, והתלבטתי למרות אישור מאייל גיל, עורך מדור הספורט של הארץ, מפני שלא הייתי בטוח. הפוסטים האחרונים של גיל שלי ובמיוחד של טל בן יהודה, שכנעו אותי שכן.

הסיבה היא שכדורגל הוא משהו שאינו מנותק מהסביבה שלו, אך עדיין מתעקשים להתייחס אליו ככזה בארץ. המחשבה של חלק גדול מהאנשים האחראים על ניהול הכדורגל בארץ (ואני לא מפריד בין כל הגורמים, כולל גורמי המשטרה) היא שהאוהדים כבר יבואו, כי הם לא יכולים אחרת. ואיפה שהאוהדים לא באים? נראה שבמקרה הזה, בחלק מהמקומות ויתרו מראש ומשוכנעים שלא יגיעו. וחבל.

בכל מקרה, הנה הטקסט.

___

מה יותר מרשים בעצם? ה-4,000 בנתניה באמצע השבוע ב-19:30, או אולי שני משחקים סולד אאוט באיצטדיון של 30 אלף מקומות, בתוך פחות משבוע? איך מחליטים מה יותר מרשים? והאם צריך להחליט? לא. את זה נשאיר לכל מיני אנשים שמחפשים לכתוב תאוריות – אנחנו, הפעם, רק צריכים להסתכל על הנתונים ולנסות להסיק מהם משהו.

בוואלה! ספורט מציינים שממוצע הקהל של מכבי הוא 25,403 צופים למשחק. אם נכפיל את המספר הזה בששת משחקי הבית של הסיבוב הראשון של העונה – נגיע ל-152,418 צופים העונה באיצטדיון אבי רן. בסיבוב הראשון בלבד, כן?

הנתון הזה, לו היה נרשם בעונה שעברה, היה ממקם את מכבי במקום ה-73 בטבלת כמות הצופים הממוצעת בכל אירופה, לפני קבוצות מהפרמייר-ליג כמו קריסטל פאלאס והאל סיטי, קבוצות מהלה ליגה כמו מלאגה וריאל סוסיאדד, וקבוצות סיריה אה כמו ורונה וסמפדוריה. לכולן, אגב, איצטדיונים שיכולים להכיל יותר מ-25 אלף מקומות.

___

עכשיו נעשה קצת חשבון: אם נתייחס רגע למי שקנה מנוי כאילו קנה כרטיס לכל משחק, ונציב 50 ש"ח כמחיר ממוצע לכרטיס (לא מחיר מונפץ מדי – גם אם משקללים את מחירי המנויים הנמוכים ביותר ובמיוחד כשנזכרים שכרטיס  מ ולא מחשבים מנויי חנייה) – נמצא שמכבי רשמה הכנסה, בסיבוב הראשון בלבד, כן – של יותר מ-7.6 מיליון שקלים. בהתחשב בכך שבסיבוב הבא יש משחק אחד יותר, וגם שאל האיצטדיון יגיעו יריבות מושכות קהל (ובעלות קהל גדול שנוסע למשחקי חוץ)  כמו מכבי תל אביב, בית"ר ירושלים, הפועל באר שבע ולא נשכח את היריבה החיפאית האדומה, ואם ניקח בחשבון שיש סיכוי טוב לפלייאוף עליון שבו יהיו עוד מספר משחקים מושכי קהל, ניתן להעריך שההכנסה הכוללת של מכבי חיפה העונה ממכירת כרטיסים ומנויים תעמוד על יותר מ-20 מיליון שקל.

אז מעבר לכל הדיבורים היפים של כל מי שנהנו לרדת ולהקטין את הקהל הירוק בעונות שעברו, שזלזלו בהנחה שכותב שורות אלה היה שותף לה וכתב עליה, שכל מה שצריך כדי שיגיע קהל נורמלי למשחקים של הקבוצה הוא איצטדיון ברמה גבוהה, וכל מיני ידענים שהסבירו שהאיצטדיון גדול על הקהל של מכבי, וכל הבלבולי מוח האלה, אנחנו נותרים עם אמת מזוקקת אחת: למכבי חיפה יש משאב מאוד רציני בדמות האוהדים שלה, וערוץ הכנסה שעוקף או לפחות משתווה לערוצים אחרים.

בכמה עוקף? אז לפי כתב כלכליסט אוריאל דסקל, שמכיר מקרוב את הנושא וכותב עליו הרבה יחסית – כמו למשל כאן ו-כאן – מסביר כי " הכסף שמתקבל מהטלוויזיה נע בין 45-50 מיליון שקלים, ומדובר בכל זכויות השידור עבור כל הליגות בישראל. הסכם החסות עם הטוטו עומד על 80 מיליון שקלים – גם כן לכל הליגות. ההקצבה המינימלית של ההתאחדות לכל קבוצה בלי בונוסים על מיקום, גביעים וכו' היא 4.5 מיליון ש"ח, כשהמקסימום זה בערך 6.5 מיליון ש"ח".

____

 

כל ההקדמה הארוכה אבל החשובה הזו, מביאה אותי לעניין העיקרי בטור הזה: הסחרחרה המשוגעת עם התאריך של הדרבי החיפאי, שיתקיים, אני מקווה, ביום ראשון בשעה 20:55. או בשבת ב-19:45? אולי בכלל ב-17:00? אוהדים שקנו כרטיסים והסתמכו על שעה מסוימת על מנת שיוכלו להביא את הילדים שלהם, נתקעו. אנשים שפינו משמרות בעבודה כדי להגיע למשחק והתחייבו לאחרות – נתקעו. אנשים, באופן כללי, נתקעו. שעת המשחק שונתה שלוש פעמיםאחרי שמכירת הכרטיסים כבר החלה. אוהדי מכבי אף הניפו שלט במשחק מול קרית שמונה ששאל ערוץ 11 – "מה התוכניות שלי לשבוע הבא?".

בהודעה ששחררה מנהלת ליגת על נכתב כי: "מנהלת הליגה החליטה להיענות לבקשת זכיין שידור המשחק המרכזי ולבצע לבקשתו פעם נוספת שינוי בבחירת המשחק המרכזי של מחזור זה. בעקבות כך ובעקבות משחק הרדיוס של קבוצת הפועל תל אביב אשר משפיע גם הוא על שיבוץ המשחקים נבקש להביא בפניכם את שיבוץ המשחקים המעודכן והמלא של מחזור זה" – ולמטה טבלת המשחקים של המחזור. מדוע לא יכלה הפועל תל אביב לשחק ביום ראשון או שני? לא כתוב. גם לא כתוב למה זה אמור לעניין את הקהל שקנה כרטיסים, ולא בוצעה שום הבהרה או התנצלות כלפי הקהל שקנה כרטיסים למשחק הדרבי, והזיזו לו את המשחק.

אבל אם אנחנו מתעלמים מהבושה של משחק הרדיוס (שהרי המנהלת לא אחראית על העונשים ההזויים של בית הדין של ההתאחדות) ומזה שחצי ליגה מארחת לא באיצטדיונים הרגילים (והמחשבה שאם מכבי תקבל רדיוס היא תצטרך לארח אותו בטדי כנראה), וזה שבפועל, אירועי הדרבי התלאביבי משפיעים גם על הקהל של הדרבי החיפאי, לא ברור למה מנהלת הליגה "החליטה להיענות" לבקשת הזכיין.

הקהל של מכבי חיפה מכניס לקבוצה יותר כסף מאשר הזכיין – וכפועל יוצא הוא אמור להיות חשוב יותר למנהלת הליגה. עזבו אתכם מהדבר הבסיסי שהכדורגל הוא בשביל האוהדים – גם כלכלית – הקהל של מכבי חיפה מכניס העונה בפועל יותר כסף מאשר הטוטו – וזה כשאנחנו עדיין לא מחשבים את קהל החוץ. האם זה נכון לעצבן אותו ככה? האם לא אמור להיות לו יותר כח בכל מה שקשור להחלטות כאלה?.

ורק נסביר – לא מדובר פה על החלטה של שעת משחק, שאין שום בעיה שהזכיין יחליט כל עוד מודיעים מראש (ועל זה מגיע למנהלת כל הכבוד, היא הצליחה העונה במה שההתאחדות לכדורגל כשלה בו במשך שנים – להציג את תוכנית המשחקים מספר רב של שבועות מראש, המצב כרגע בליגת העל טוב בהרבה מהליגה הספרדית, למשל), אבל ככה להזיז ולהזיז שוב? בלי לדבר עם הלקוח שלך? במיוחד כשמדברים על הקהל של מכבי – שמכניס כל כך הרבה כסף, ושווה גם הרבה כסף למנהלת? לא, זה לא עושים.

___

ואולי תקראו לי קטנוני. אז אגיד לכם שהעונה הזו היא סופר קריטית – כי כל משחק כזה מביא איתו כל מיני אנשים חדשים, שרואים את האיצטדיון ורוצים להרגיש איך זה – ומשחק טוב עם אווירה טובה יכול להכניס אותם למעגל האוהדים של הקבוצה – אלה שקונים כרטיס פעם, פעמיים בעונה. והדרבי, שזה אמנם משחק חוץ, אבל עדיין – הם קנו כרטיסים (כמו להופעה או להצגה) ופתאום אומרים להם – תקשיבו, הכרטיס שקניתם, בתאריך הזה אין כלום. ההופעה או ההצגה או המשחק שקניתם אליו כרטיס – לא קורה בתאריך שהבטחנו לכם. ואין כסף בחזרה. ואם הם לא יכולים להגיע? הם לא יחזרו. וכל אוהד חשוב. הכדורגל הישראלי ומכבי חיפה כחלק ממנו עושים בשנים האחרונות צעדים איטיים וקשים מאין כמוהם כדי להחזיר את הקהל למגרשים. סיפור כמו זה של הדרבי החיפאי, זה מקל רציני בגלגלים, לא כי הוא לא יכול לקרות – אלא כי הדרך שבה הוא קרה הראתה שעדיין, חסרה למנהלת הליגה תודעת שירות הרבה יותר טובה כלפי האוהדים שלה.

נגיד את זה ככה, בדרך שיורם באומן, מנכ"ל המנהלת ואיש פרסום, יכול להבין: למכבי חיפה יש שלושה לקוחות עיקריים שצורכים ממנה משחקים: הטוטו, הטלוויזיה והקהל. שני הלקוחות הראשונים מכניסים לה פחות משליש כסף ממה שהלקוח השלישי מכניס. אז אם היו לך שלושה לקוחות כאלה במשרד הפרסום שלך – באמת צריך לשאול את מי היית דואג להשאיר מרוצה?

___

תגובת קובי ברדה, דובר מנהלת הליגה, לשאלה האם המנהלת התחשבה באוהדים התקועים והאם המנהלת תציע החזר כספי לאותם אוהדים, ולמה בעצם היא החליטה להתחשב בזכיין: "העובדה שהמשחק עבר לשידור בערוץ פתוח, הפכה הרבה יותר אוהדים למרוצים (מאלה שעצבנים בגלל שנתקעו עם כרטיס למשחק -ע"פ). אלה צרות של עשירים. עד שנה שעברה, במקרה הטוב, שיבוץ המשחק היה שבוע לפני. היום השיבוץ מתקבל שבעה מחזורים קדימה. אם המחיר של זה שיש פעם ב-7 מחזורים תיקון של הזכיין, אז מדובר ב"מחיר" ששווה ליכולת של קבוצות ואוהדים להיערך מספיק זמן מראש מחד ולאפשר גמישות לזכיין מאידך.

"האיזון שבין פירסום לו"ז "נושם" ל-7 מחזורים קדימה לבין לתת שבוע לפני "בלי" תיקונים – הוא מחיר הגיוני וראוי. הוא קורה גם בליגות אחרות באירופה. הרי מכבי חיפה הייתה עד לפני שני משחקים נקודה מהקו האדום (התגובה ניתנה ביום חמישי בערב – ע"פ), ניצחו פעמיים והיא מקום רביעי ומרתקת את הזכיין תוך שהיא מציגה כדורגל מלהיב. זה לחלוטין הגיוני.

"שווה לשים לב גם למשחקים ששוחקו בשעה ובזמן שאיפשרו לאנשים לצאת לחופשת סוכות והיום לתכנן את הטיסות לסיילים של אירופה. לטעמי יש לברך ולשבח את השרות הזה, שהוא לגמרי לא מובן מאליו, בטח לאור ים החששות שליוו את הזכיינים (ובצדק) לאורך השנים, ככובל את ידיהם".

להשתתפות פיננסית בקיומו של דה באזר.

שבתרבות - יחי המדיה הישנה!
הנצחון האל האל

12 Comments

אנונימוס 13 בדצמבר 2014

כל מילה בסלע. ורק מדגיש את החשיבות של התאחדות אוהדים. על האוהדים אפשר להשתין כי הם חסרי כח כיחידים. הטוטו וכו' זה גופים גדולים שאם אתה מתעלם מהם יעשו לך בלגן. אם על האוהדים לא תשים, מה הם כבר יעשו? אחד שניים לא יקנו כרטיס? אם הם היו מאורגנים בגוף גדול ומסודר (נניח למשל, עמותה שהיא אחד הבעלים של מכבי חיפה סטייל בגרמניה) אי אפשר היה להתעלם מהם

כסיפוביץ 13 בדצמבר 2014

כרגיל.
למוצר כושל לא קונים כרטיסים.
ככה יפסיקו לשחק לחשוב שאוהדים אלו בובות על חוט.

בנתיים המספרים היפים רק נותנים עוד לגיטימציה להמשיך להתנהג אותו הדבר לאוהד הקטן.

במבי 13 בדצמבר 2014

כשלא מגיעים – לקהל גם ככה לא אכפת אז למה שנתחשב בו
כשמגיעים – הקהל גם ככה מגיע ("קהל שבוי") אז למה שנתחשב בו

אריאל גרייזס 13 בדצמבר 2014

זה לא רק כדורגל, הצרכן הישראלי הוא הגוף הכי מזולזל שיש. סתם דוגמא שנזכרתי היום בעקבות משהו שראיתי בפייסבוק – האם יש הופעה בארץ שנפתחת בזמן שאומרים? כתוב תשע, אתה יודע שלפני עשר וחצי-אחד עשרה אין לך מה לבוא.
והאמת היא שמגיע לנו, כי אנחנו ממשיכים לבוא ולקנות כמו פרייארים

שלומי 13 בדצמבר 2014

אותי מעניין למה לא מערבים גופים כמו המועצה הישראלית לצרכנות וכדומה?
כל אוהד שהפסיד את כספו רשאי לפנות, לא כך?
יכול להיות שבאמת לקהל לא איכפת… שבת, ראשון, שני, מה זה משנה…?
מסכים כי המנהלת צריכה להתיחס לדברים באופן קריטי. כיוון שטעויות עכשיו יקבלו ביטוי מאוחר יותר

Amir A 13 בדצמבר 2014

תגובת דובר המינהלת אמורה להילמד בבתי ספר לשיווק. הלקוח שלך מתלונן והתשובה שלך היא "אלה צרות של עשירים". ענק, פשוט ענק.

מעיין אוהד מכבי 13 בדצמבר 2014

היחס לאוהדים (או ליתר דיוק היעדר היחס לאוהדים) הוא פשוט מביך.
שוכחים שהקהל הוא הצרכן המרכזי של המוצר. מתייחסים אליו כאל קהל שבוי. הדינמיקה בין המנהלת וההתאחדות לאוהדים היא כמו בין סוחר סמים לנרקומן הכי כבד שלו.

הקהל כבר הראה שכאשר סופרים אותו (מתקנים נאותים, מחירים שפויים, הודעה מראש על שעות משחק כמקובל בכל העולם) הוא מצביע ברגליים ומגיע.
מחאת "כרטיס לכל כיס" גרמה לכך שכל קבוצה שמציעה מחיר של 50 ש"ח לכרטיס מול מכבי (פרוסנר – לא חיפה, מכבי שכולם חוץ ממך ומעוד כמה אוהדי חיפה יודעים מי היא) נהנית מלפחות 3,000 צופים, ולרוב אף מוכרת את כל הכרטיסים למפגש.

לא ברור לי הזלזול הזה, בעיקר בתקופה בה בעלי הקבוצות בוכים על העלויות. במקום להירתם ולפעול ביחד עם האוהדים (נניח כמו בגרמניה) ולנסות לצמצם עלויות כבדות באמת (המשטרה, שלו הייתה רוצה, יכלה להעלים כל סממן של אלימות וגזענות מהיציעים בקלות שלא תיאמן), פשוט בוחרים להניף אצבע משולשת לעבר הקהל.

אורן השני 13 בדצמבר 2014

גם לא ברור לי הזלזול שלך בזכות של פרוסנר, שלי ושל "עוד כמה אוהדי חיפה" לקרוא לקבוצה שלנו "מכבי".

MOBY 13 בדצמבר 2014

כמה תכננתי לקחת את הילדים לדרבי….
הלך הדרבי, היום והשעה לא מתאימים.

רניב 14 בדצמבר 2014

ובגלל זה אני לקחתי את הילדים בפעם הראשונה העונה למשחק של מכבי. היו המון המון הורים עם ילדים שזו ממש שערוריה שלא עושים את זה יותר. פעם קודמת שמכבי שיחקו בחמש הייתה לדעתי בעונה שעברה נגד אשדוד.

המנהלת צריכה להטיל מגבלות על הזכיין בבחירת המשחקים ובין היתר לאפשר לכל קבוצה לשחק לפחות פעם בחודש בשבת בשעה נוחה לילדים. גם באנגליה משחקים בשעות נורמליות.

Perla 14 בדצמבר 2014

למיטב ידיעתי כן מחזירים כסף למי שמבטל הזמנת כרטיס בשל שינויי המועד

בלייק 14 בדצמבר 2014

25,000 צופים קבועים (פחות או יותר) הם חסרי פנים ושם (בשביל מי שמנהל כאן את הכדורגל, אבל גם בשביל מי שמנהל גופים גדולים אחרים, כמו את המדינה למשל). לעומת זאת, לאלי עזור ופנחס זהבי יש פנים, שם ואפילו טלפון ואולי בעתיד אפשרויות להטבות. אז למה לעצבן אותם? היום עזרתי לעזור וזהבי, מי יודע מתי אני אצטרך אותם?

Comments closed