סיכום מחזור 4. הניצחון על באר שבע

המון ויכוחים בטוויטר, המון טקסטים שקראתי, המון דברים שחשבתי עליהם. אבל אני מסרב! להתלהב. ממני לא תקראו התלהבות. שמחה, בוודאי. התלהבות? לא ולא

בוא נתחיל רגע מהסוף: האם אני שמח? כן, בוודאי שאני שמח. ניצחנו משחק. התרגשתי, שמחתי, התלהבתי. האם המשחק הזה אומר משהו לגבי המשך העונה? כן – שיש לנו 3 נקודות יותר. וחוץ מזה? כלום.

התהליך, הסבלנות, העניינים האלה, אתמול אפשר היה לראות בבירור את הדברים הטובים במכבי, וגם את הדברים הלא טובים. הדבר הכי חשוב שצריך לזכור אותו זה שליגה זה מרתון ולא ריצה של 100 מטר. וגם אתמול, בהפסד שלה, באר שבע הראתה את היתרונות שלה, ובראשון שהיא קבוצה מאומנת. זה נשמע כמו משהו חמקמק, מאומנת. ואני לא אתחיל להשתיל פה יוטיובים שערכתי כי זה כל כך לא אני.

אבל – אפשר לראות תנועה בלי כדור. אפשר לראות מסירות קבועות. אפשר לראות שחקנים שיודעים איפה שחקנים אחרים מחכים לכדור. אלה דברים שעובדים עליהם באימונים. ויש משחקים שזה לא עובד. בוודאי. אבל כשמסתכלים הרבה זמן קדימה – ובבאר שבע מסתכלים קדימה – זו הדרך לשחק כדורגל.

ובמכבי אפשר לראות שהם עובדים על זה. הם עוד לא שם אבל הם עובדים על זה. זה שילוב של השחקנים שעדיין לא לגמרי השתלבו במערך, וגם מרכז הגנה שעדיין לא מסודר, או בקיצור: קבוצה חדשה. קבוצה שעוד צריכה להתאמן, והרבה, כדי להיות יותר כמו קבוצה ולדעת איך היא יכולה להשיג את מה שהיא רוצה להשיג.

אבל אפשר כן לשאוב נקודות טובות מהמשחק:

*המאמן שלנו קולט מה שקורה על המגרש ולא נראה שהוא בא עם חילופים מהבית. הוא מגיב למה שמתרחש, ועושה את זה גם בזמן.

*הקישור היה נראה טוב. במיוחד ואצק. הוא לא מפסיק לרוץ, ובליגה הישראלית שבה כושר גופני מנצח לך 50 אחוז מהמשחקים זה סופר חשוב. וגם את נטע כמובן, וגם את קהת. ורמוט משחק במכבי קצת כמו שהוא שיחק בהפועל תל אביב – רוב הזמן במן תפקיד חופשי כזה, מנותק משאר מערכי הקבוצה. אם ישחק מול קבוצות קטנות, שסוגרות, וישימו עליו שחקן או שחקנים, הרי שהרווחנו.

* אהבתי גם את הפיזיות של השחקנים, למשל מוסא, המגן השמאלי החדש. למשל זה שגוזלן ירד אחורה ולתאקלים – אפשר לפספס נגיחות ואפשר לתפוס יום גרוע בהתקפה, אבל אם כולם יתנו תחת בהגנה, הקבוצה תהיה בסדר. בטח אם אתה מחליף, אין לך שום תירוצים.

*ריאן. לבחור יש כדורגל. והוא מצליח לראות מסירות עמוקות. אבל הוא חייב לעבוד על הדיוק שלו גם כן.

*לויטה. משחק נטול טעויות. איש המשחק שלי, פשוט בגלל שההגנה לא הייתה מספיק טובה.

והיו גם דברים שחייבים לשפר. ההגנה ההגנה ההגנה וההגנה. וגם דיוק במסירות. אבל ההגנה. אני רוצה שהם יצפו בסרטון של השער של באר שבע אלף פעם, וינסו להבין מה בדיוק קרה שם. רק ככה לומדים.

 

בנוגע למשחקים אחרים, באמת שזה לא משנה. מכבי פ"ת לא משחקת כמו ב"ש ואלה לא משחקים כמו אשקלון. וכבר נמאס לי לכתוב שאני עדיין לא ראיתי את מכבי לומדת לפרוץ בונקר, אז אולי בקרוב. למעשה מה שהפסיד לבאר שבע את המשחק הזה היה הרצון שלה לנצח. אם הייתה קבוצה קטנה יותר אחרי השער, היו מסתגרים ויוצאים עם שלוש הנקודות. לא שזה משנה כן, אבל למכבי יש אובייקטיבית סגל מספיק טוב כדי לשנות שיטות בהתאם ליריבה – אבל צריך ללמד אותם איך עושים את זה, ולתרגל ולתרגל ולתרגל.
ואם נחזור רגע לתחילת הטקסט – באר שבע נראית ככה אחרי יותר משנה עם ברק בכר, ואחרי שהצליחה לשמור על רוב הסגל שרצתה. ושחקנים שהתחלפו – אפשר לראות שהם חור – למשל המגן השמאלי שעשה את הפנדל. אז כן יש חשיבות לשמירה על הסגל ולשמירה על המאמן – אלה שתי יחידות שצריכות לעבוד ביחד.

אוסיף – שעל רקע זה בהחלט מרשים מצד אחד ומעיד על חולשת הליגה הישראלית מאידך, שמכבי תל אביב לקחה שלוש אליפויות רצופות עם שלושה מאמנים שונים בשלוש שיטות שונות.

 

ועכשיו לשאלה החשובה: מתי מכבי כן תשחק טוב?

הרי זו השאלה ששואלים את עצמם כל האוהדים הירוקים, אחרי עוד משחק לא משהו השבוע. אמנם לא ראיתי אותו, אבל מקריאת הדיווחים, שאני מתקשה להאמין שמקור כולם בקנוניה, מכבי שיחקה מאוד לא טוב. כן, היו ניצוצות, כן היה גם משחק בגביע הטוטו שבו ניצחנו, אבל הקבוצה לא משחקת טוב.

 

זו שאלה טובה וזו שאלה חשובה אבל בעיקרה זו שאלה לא רלוונטית. היא לא רלוונטית לא כי מנטרת הסבלנות סבלנות סבלנות (ברור שצריך סבלנות, אבל השאלה היא למה. ועל זה אני אנסה לענות), אלא כי מכבי היא כרגע בשלב שבו היא אינה רלוונטית. איזו קבוצה רלוונטית כרגע? הפועל באר שבע – רלוונטית. מכבי תל אביב – רלוונטית. מכבי – לא לא ולא.

אם אני צריך לסכם את הבעיה העיקרית של האוהדים של מכבי שכן מתעצבנים (לא כולם, יש די הרבה שמבינים את מה שאני כותב כאן, או תופסים את זה בצורה דומה גם אם לא זהה), היא שהם חושבים מנג'ר: לקחתי את מכבי חיפה. העפתי את בניון (שחקן עם ציונים מתחת ל5 בארבע תכונות חברתיות קריטיות), הבאתי זרים טובים, והנה אני מנצח.

ובכן, זה לא עובד ככה. ובגלל זה גם לתת את הדוגמא של המגן השמאלי של הפועל באר שבע, ששיחק מצויין (כך הבנתי, לא צפיתי) מול אינטר בסן סירו, היא פשוט לא קשורה. מכבי כרגע היא קבוצה שעדיין מנסה להבין מה קורה אחרי שחולים, ואיך הולכים שוב, אז אי אפשר לצפות שהיא תרוץ כמו איילה שלוחה באחו.

זה זמן של ניסויים, זה זמן של בדיקות, כמו שכתבה יפה עידו בטקסט האורח שלו בבלוג בשבוע שעבר. שני הצדדים עדיין מנסים להבין מה בדיוק קורה שם, מה העניינים ואיך מסתדרים האחד עם השני. אנחנו עוד נשחק גרוע, אנחנו עוד נשחק טוב. אני חושב שאם יש מאפיין אחד שיהיה יציב העונה, אז זה יהיה חוסר היציבות.

אז מה התסריט האופטימלי? קודם כל שתור יישאר עוד שנה, ועדיף גם שמולנסטיין יישאר. המשכיות, לא כדי שתהיה אינרציה, אלא כדי שנראה אם משהו יכול לצמוח.

להתרגל להיות ווינר
איני יכול עוד

29 Comments

holden 20 בספטמבר 2016

רועי קהת וגילי ורמוט נראים כאילו הם סתם עוברי אורח שבטעות חצו את הטיילת בחוף דדו ונקלעו למשחק כדורגל,
רועי קהת וגילי ורמוט זוג שחקנים מוערכים הרבה מעל המידה שלהם

גורביץ' 20 בספטמבר 2016

לא מסכים, לרועי קהת יש ראיית משחק ייחודית, תענוג לראות אותו אתמול נותן כדור מדהים עם שלושה שחקנים עליו לשטח מת שפתח את אחת המתפרצות המסוכנות. מה שכן הוא צריך לשחרר כדור מהר יותר ולא להגיע למצב ששלושה שחקנים עליו..
הוא עוד לא מצא את התפקיד שלו בקבוצה, בכלל נראה שגם הוא, גם ואצק וגם נטע משחקים 50-50 באמצע ויוצרים פקק, אני לפחות ציפיתי מקהת שישחק הרבה יותר התקפי קרוב לרחבה או שיהיה זה שבונה את ההתקפות, ובינתיים נראה שיותר נוח לו לשחק יותר דפנסיבי.
גילי זה אחד השחקנים היחידים בארץ שאשכרה רואה בראש את המהלך שהוא הולך לעשות לפני שהוא מתחיל, בקבוצה שאין אף שחקן אחר כזה חוץ מאלירן עטר, הוא חשוב מאד לקבוצה, רק שהרמת ביצוע שלו קצת יותר נמוכה מפעם.
מסכים ששניהם ושאר הקישור חייבים להתחיל להביא מספרים – שערים, בישולים.
הבעיה הכי חמורה כרגע זה שבדיוק שניים וחצי שחקנים בקבוצה מסוגלים להבקיע שער שדה – פלט, עטר ורוקביצה (שני פנדלים שווים חצי שער שדה..). אם פלט לא שם את הגול אתמול הם לא מבקיעים בחיים.

Ollie Williams 21 בספטמבר 2016

תגיד, מכבי חיפה קיבלה שני פנדלים בתוך שבועיים. זה אומר שיעקב שחר קנה את כל השופטים?

Ollie Williams 21 בספטמבר 2016

*בתוך שבוע, שני משחקים ברצף

yaron 21 בספטמבר 2016

וורמוט מוערך על סמך העבר הדיי מפואר שלו וברור שהוא מעבר לשיא ושבכדורגל של היום הוא לא ישחזר אותו אבל את קהת הייתי מציע להעריך מחדש בסוף העונה ולא בשלב הזה.

קיצוני סופה 20 בספטמבר 2016

לדעתי הבעיה העיקרית של מכבי חיפה משקפת את כל מה שרע בספורט הישראלי. הניתוח מסתמך אך ורק על בסיס התוצאה הסופית. לטעמי מכבי חיפה לא הציגה איזו בשורה חדשה ועל פי מערך העניינים במגרש הסיכוי ל 2-1 לטובת בארהשבע היה גבוה יותר, ובעצם חיפה גנבה גול. אני תמה האם אותם ניתוחים וחגיגות בדבר היכולות הכבירות של שחקני חיפה והמאמן היו מתקיימים גם אז

vered s 20 בספטמבר 2016

מכבי חיפה לא גנבה גול. השחקנים של מכבי חיפה נתנו הרבה ממה שיש להם על המיגרש. סגירות הפעלת לחץ הגנה למעלה תנועה בלי כדור וסיטואציה כזאת שכולם רצים די הרבה ודי מהר טובה לשחקנים שיש להם טכניקה בכדורגל מהיר. ככה ואצק יכול לבטא את הטכניקה שלו במהירות ובנגיעה אחת למסירות טובות קדימה, איסמעיל ריאן יכול לרוץ מהר על הקו ולנסות לייצר מצבים וזה מכבי חיפה חדה שמלחיצה את הההגנה של ב״ש. פה אתה רואה כבר גם דרישות ועבודה של מאמן זר שרוצה הרבה תנועה ומהר וגם את היכולות של הרכש של מכבי חיפה. גם המגינים הזרים שלה טובים יותר או פחות הם שחקנים מחוייבים שרצים הרבה ויודעים לשחק בכדורגל מהיר. עכשיו בטח ב״ש קבוצה הרבה יותר טובה מתורגלת עוצמתית אבל היא שיחקה נגד קבוצה מהירה וזה אף פעם לא פשוט. זה היה מישחק טוב מאד יחסית לליגה הישראלית והיו בו שתי קבוצות שיכלו לנצח עם גול לפה או לפה. רנה ניצח אותו עם חילופים שזרק למישחק שחקני רחבה ושחקנים מהירים כמו פיראס מוגרבי כשזיהה את העייפות של שחקני ב״ש. העובדה שלב״ש יש תותחים שמגיעים למצבים ויכלו לשים אותם בפנים – אוקיי. נכון. מכבי חיפה הגיעה להרבה מצבים וכמעט מצבים שמעייפים את הקבוצה השניה באותו רמה שב״ש הגיעה למצבים. ממש לא מישחק של לגנוב גול ואתה גם לא תישמע את זה מאף שחקן או אוהד של ב״ש. לפי דעתי.

עמ;לק 21 בספטמבר 2016

כנראה ראית משחק אחר.
מבחינת סיכון שער היריבה מכבי היתה יותר מסוכנת מבאר שבע.
שתי הזדמנויות (של גוזלן וורמוט) בתוך הרחבה שהיו חייבות להסתיים בשער.
לעומת באר שבע שבעיקר בעטו מרחוק.
אפילו אחוזי ההחזקה בכדור היו מאוזנים פחות או יותר.

בקשר לבשורה – כן או לא, כנראה שאינך אוהד מכבי. כי נכון, מכבי חיפה לא כתשה את באר שבע ולא הראתה עליונות מוחלטת על באר שבע (האלופה הנוכחית להזכירך) אבל לעומת ימי רוני לוי הדכאוניים בהחלט ניתן לראות שינוי.

סמי 20 בספטמבר 2016

המגנים קטסטרופה, הקישור תקוע 30 אחורה מדי, ההתקפה פחדנית, בעטנו (כולל פנדל) 6 פעמים לשער מול קבוצה ששיחקה את המשחק השלישי שלה ב9 ימים (שהיו לנו להתכונן אליה) והגיעה בהליכה לשער כל זמן שעמדה על הרגליים, קהת בכלל לא עבר את החצי, ורמוט השחקן הכי חסר תועלת ביחס לשכרו בליגה כנראה אבל העיקר שמוכרים לך תהליך.
מכבי ״טראסט דה פרוסס״ חיפה…

סמי 20 בספטמבר 2016

אה ולא רשמנו בישול אחד ב6 משחקים רשמיים מתחילת העונה, שיפור של ה״הישג״ מפתיחת העונה הקודמת – שם זה היה בתוספת הזמן של המשחק השישי.

מתן גילור 20 בספטמבר 2016

שקר הסטטיסטיקה. השער הראשון של העונה לגמרי נבע מבישול. נו, אז בגלל שהכדור של קהת הלך למשקוף ופלט הכניס את הריבאונד זה אומר משהו לגבי הקבוצה? כמו כן, לך תדע אם ורמוט/קגלמאכר לא מבשלים/כובשים אם לא מכשילים אותם (מבלי להיכנס לוויכוח ההו כה חשוב אם לדעתך כן או לא הכשילו אותם).

עופר, הטעות של דקל זה דבר שקורה. חבל אבל קורה. אין מה לצפות בזה. הוא יודע שהוא טעה. מה שצריך לצפות הוא איך וואקמה מפרק לנו את ההגנה פעם אחרי פעם. זה הרבה יותר בעייתי כי את זה אפשר לנצל. אתה לא יכול לבנות כשיטה נגד מכבי שהבלם יעזוב כדור כזה.

הראללל 20 בספטמבר 2016

גם אני לא ראיתי את המשחק, אבל ברור שממש מוקדם להתלהב מאף אחד. כן יש סימנים מעודדים כמו החילופים ההתקפיים והכושר של ואצק. חוץ מזה סבלנות.
ובתור אחד שאוהב את הקבוצה עשרים שנה, כל מה שאני מבקש זה כדורגל חיובי וכיפי. מאליפות התייאשנו וזו ממש התבגרות שלנו כאוהדים. בשלטון רוני לוי אי אפשר היה לראות את הזוועה הזו. גם בגמר גביע. רק שיביאו קצת שמחה והתלהבות וכדורגל חיובי.

dk 21 בספטמבר 2016

מזדהה ממש (חוץ מהחלק של לא לראות את המשחק), אבל עוד בימי אלישע שיחקנו כדורגל חושך והניצחונות פשוט הסתירו את הבעיות

פרלה 20 בספטמבר 2016

אני רואה במשחקי הליגה עד כה לא מעט שינויים מפיחי אופטימיות.
אני רואה מאמן שיודע מה הוא רוצה ובודק מה הוא יכול.
אני רואה את שחקני החלק הקדמי שאינם חוששים מהכדור ויודעים ללכת איתו, למסור אותו ולבעוט בו לכיוון השער.
אני רואה את נטע לביא מבהיר שהוא לא מתכוון לוותר על מקומו בהרכב בשביל אף אחד וכקשר אחורי יחיד, גם אתמול, תורם תרומה אדירה מהדקה הראשונה ועד זמן הפציעות.
אני רואה רוח קבוצתית ויכולת לחזור. מפיגור, ורצון להכרעה, ורצון לדומיננטיות ונכונות לחילופים והרבה מאד חיוביות ומחויבות שהם הערכים שמולנסטין הדגיש גם בראיונות השונים עימו.
אני רואה שמחת חיים שמדביקה גם אותי למרות שהדרך עוד ארוכה.
אני רואה קהל סבלני שנותן גב.
יש כאן בסיס להצלחה. נעשית עבודה שאת פירותיה עוד נקצור. במהרה בימינו. אמן

יואב 20 בספטמבר 2016

חיפה שיחקה מאד ישיר אתמול. וזה היה סבבה לגמרי.
יש לה כבר עכשיו כלים להיות קבוצת מעבר טובה מאד.

גורביץ' 20 בספטמבר 2016

גוזלן צריך להתחיל לפספס את הנגיחות האלה, הוא חלוץ שקיבל ומקבל כבר די הרבה צ'אנסים . ההחמצה שלו אתמול זה בדיוק כמו הטעות של דקל, שווה גול.

גורביץ' 20 בספטמבר 2016

*להפסיק לפספס..

עומרי (ירוק) 21 בספטמבר 2016

אתה אופטימי. בוא נגיד את זה איך שזה באמת: שובל גוזלן רחוק מלהיות ברמה של שחקן לגיטימי במכבי חיפה. יש לנו חלוץ מוכשר מהנוער על הספסל (עוואד, אם אני לא טועה), מעדיף אותו בהרבה. גוזלן זה פשוט לא זה, שחקן של קבוצת תחתית / ליגה לאומית.

הראלל 21 בספטמבר 2016

כשגוזלן היה בנוער זה בדיוק מה שאמרו עליו…
צריך פעם לבדוק למה יש כל כך הרבה שחקנים שלא הצליחו בירוק ומצליחים במקומות אחרים וההצלחה של עידן ורד הכי כואבת. שחקן אהוב במיוחד. (איתי שכטר זה פיקציה)

dk 21 בספטמבר 2016

יש לעידן ורד כתף שמאל מאוד בעייתית (וזה בלשון המעטה), מעבר לזה זה באמת חוסר מזל לדעתי

גורביץ' 21 בספטמבר 2016

אתה יכול להביא דוגמא לחלוץ ישראלי חוץ מדאבור שעלה מהנוער ב-5 שנים האחרונות והצליח ?
לא נראה לי שגם במקומות אחרים זה מצליח

אלון3131 20 בספטמבר 2016

מה שחשוב העונה זה יציבות.
כלומר להשאר בצמרת ורלוונטים לפחות עד ינואר פברואר ולא לצאת מהסיפור כבר בנובמבר כמו כל שנה…
מבחינתי עונה יציבה ולסיים מקום 3-4 זה כבר התקדמות. הרבה יותר מהחגיע למקום 4 בגארבג טיים

גורביץ' 21 בספטמבר 2016

אלון, בארץ למקומות שלוש-ארבע אין שום משמעות מלבד אירופה, וכמו שראית שנה שעברה – אפשר בקלות בליגה פח שלנו להגיע למקומות האלה עם כמה ניצחונות רצוף בגרבג'.
יציבות משמע לנצח את הקטנות-בינוניות בשלבים שהליגה עוד רלוונטית, ואם כבר אתה מראה יציבות ומנצח אותם, אין שום סיבה שלא תרוץ בצמרת הגבוהה עד הסוף (מרחק סביר מאליפות).
בוא נתחיל מזה שהם יחברו שלוש ניצחונות רצוף

רומן 20 בספטמבר 2016

עצרתי בירידה מסטלה מאריס היום, להסתכל בנוף של הנמל.
יש משהו באוויר, ריח חזק כזה, צשכר טיפה, ריח של אליפות!!!

עומרי (ירוק) 21 בספטמבר 2016

חחח רומן מה יהיה איתך? בכלל לא נסחפת.. העיקר שאתה עם הרגליים על הקרקע.

yaron 21 בספטמבר 2016

סקרים הם כמו בושם, מותר להריח אבל אסור לשתות :-)
יש התחלה חדשה וכיוון, וכן, יכול להיות שכבר השנה תתמודדו על אליפות אבל זה תהליך שייקח זמן. גם אם רק תתנו פייט רציני ותשחקו כדורגל אמיתי זה מצויין.

אריק י. 21 בספטמבר 2016

גמני חושב. יש גם שמועות חזקות בטוויטר שפיטר מסיללה חוזר אלינו בינואר, זה חיזוק משמעותי ועוד צעד גדול אל עבר האליפות. YES WE CAN!

Yavor 21 בספטמבר 2016

YES
OUI
כן

yaron 21 בספטמבר 2016

אם המאמן היה רוני לוי הייתי מסכים שאין בנצחון הזה כשלעצמו יותר משלוש נקודות
אבל יש לכם מאמן על הקוים! מעבר ליכולת ניהול משחק אמיתית ששנים לא ראינו בחיפה תתחיל כאן תחרות אמיתית ובריאה על ההרכב כשהפעם ברור לכולם שמי שטוב ישחק ללא פוליטיקה וכו'.הכושר הגופני יילך וישתפר, זה כבר לא לעמוד בקצב של ב"ש ומכבי ת"א, התשתם את ב"ש!
יש מנהל מקצועי, יש היררכיה ויש שקט מערכתי.
אני מקווה שכבר השנה תתנו פייט רציני אבל בכל מקרה בטוח שזה לא מה שהיה בשנים הקודמות.

Comments closed