השיטה הגרועה ביותר בספורט?

גמר הביג 10 בין פן סטייט לוויסקונסין היה משחק אדיר, וחוויה אינטנסיבית ומצוינת עוד יותר למי שנכח בו. אז למה בסופו של דבר יצא ממנו הבלוג עם טעם חמוץ?

בשבוע שעבר ניסיתי להסביר לאשתי את השיטה של פוטבול מכללות, ולא ממש הצלחתי. היא המשיכה לשאול אותי "אבל איך יודעים מי יותר טוב?" והסברתי לה על הדירוגים (רנקינגס) ועל החטיבות השונות (קונפרנסים) ועל איך זה בדיוק עובד. והדבר העיקרי שהיה לה להגיד על זה, שזה לא קשור לספורט.

ובאמת, קשה להאשים אותה: בעוד שבכדורסל המכללות ישנו הטורניר השנתי, מארץ' מדנס, עם 64 קבוצות וכל הדרמה שאפשר לדמיין, בפוטבול הדירוגים והאלופות מוכרעים עדיין (אמנם פחות מבעבר, ועדיין), בצורה שקשה להגיד עליה שהיא הוגנת.

קחו למשל את גמר הביג 10, אחת מחמש החטיבות הגדולות (יחד עם הפאק 12, ביג 12, SEC ו-ACC). הגמר מפגיש את המנצחת בין המזרח למערב – פן סטייט (מדורגת 7) ו-וויסקונסין (מדורגת 6)  בהתאמה. לא משנה מי מהן תנצח ותזכה בפועל באליפות של החטיבה, זה עדיין לא ייתן להן ככל הנראה את האופציה לשחק עבור האליפות. הסיבה? לשתיהן יש 2 הפסדים, כמו למשל למישיגן (מדורגת 5, לפני שתיהן). גם מישיגן אבל כנראה לא תשחק, אחרי שהפסידה בשבוע שעבר מול היריבה הגדולה אוהיו סטייט (מדורגת 2), לה יש רק הפסד 1. אז, תשאלו, למה אוהיו סטייט לא משחקת בגמר של הביג 10? כי ההפסד האחד שלה הגיע נגד פן סטייט. ולכל קבוצה מחשבים את המאזן בתוך החטיבה (9 משחקים) ובכללי (12 משחקים). על האליפות מתחרות ארבע קבוצות שעליהן מחליטה ועדה – כך שלא בהכרח הארבע המדורגות ראשונות הן אלה שיתמודדו בחצי גמר.

15302305_10154840168912783_1696716530_o

אבל מלבד השיטה (ויש עוד כל כך הרבה נדבכים, באמת שחבל להיכנס אליהם עכשיו), ובעיות שונות כמו זה שלא משלמים לשחקנים וקבוצות עוברות באופן תדיר על חוקי הגיוס וחוקים אחרים ונענשות רטרוקאטיבית, נצחונות ותארים שפשוט נמחקים שנים אחרי שהושגו, הרי שמדובר בספורט די מצליח, שמושרש עמוק בתרבות ובהווי האמריקאים. ואין סיפור שיכול להדגים בעצם את העניין הזה יותר מאשר קבוצת הפוטבול של פן סטייט  בשנת 2011, פוטר המאמן האגדי של המכללה, ג'ו פטרנו, בעקבות סקנדל פדופיליה שהיכה גלים. פטרנו אימן במכללה במשך 46 שנים, ונחשב לאחד המאמנים הטובים בהיסטוריה של הספורט, ולמעשה המאמן עם הכי הרבה נצחונות בקריירה (409). חודשיים אחרי הסקנדל, נפטר ג'ו-פא, כמו שכונה בחיבה, ושישה חודשים לאחר מכן, הודיע ה-NCAA שהוא מוריד ממאזנו של פטרנו 112 נצחונות – כל הנצחונות שצברה הקבוצה בין 1998 ל-2011. הנצחונות האלה הוחזרו בשנה שעברה במסגרת עסקת טיעון, אבל כמו שאפשר להבין אם אתם חובבי ספורט – לכל העניין הזה לא מריח טוב ובטח לא מריח ספורטיבי. הקבוצה גם הורחקה לשנתיים ממשחקי הגמר (bowl), וניתן להגיד שבמשך ארבע עונות היא לא התקרבה למה שהייתה פעם.

אבל השנה, לפן סטייט היה סיכוי לזכות בתואר אמיתי (לא בול גיים שלאף אחד לא אכפת ממנו): הביג 10. מאז 2008 לא הוכתרה המכללה כאלופת החטיבה, ולמעשה מעולם לא זכתה בו ללא פטרנו על הקווים (ואיתו זכתה 3 פעמים, ועוד פעמיים בתואר האליפות הארצי). מולה עמדה וויסקונסין, הקבוצה החזקה ביותר בצד המערבי של החטיבה, שלה הייתה זו ההופעה הרביעית של הגיריות בגמר, מתוך שש פעמים (לפני כן לא היה משחק ואת התואר לקחה הקבוצה שבמקום הראשון בסוף העונה הרגילה.

ברבע הראשון פן סטייט בקושי הצליחה למסור: פעמיים מוצלחות מתוך ארבעה ניסיונות. אבל הק"ב המוכשר שלה, טרייס מק'סורלי, הניח את הכדור בניסיון המוצלח השני שלו ברבע בידיים של מייק גסיקי, אחרי מסירה של 33 יארדים לתוך האנד זון. ברבע השני, ניסו בפן סטייט למסור 16 פעמים, אבל רק האחרונה מתוכן הסתיימה בנקודות היחידות של הליונס: 40 יארד לידיים של בלקנול. הבעיה הייתה בצד השני של המגרש – כשוויסקונסין מבקיעה בזמן הזה 28 נקודות, מהם 3 ט"ד, כולל ריצה של 67 יארדים ברבע הראשון במהלך נפלא של קורי קלמנט, שסיים את המחצית עם 113 יארדים, וט"ד אחד. המחצית השנייה התחילה בצורה מאוד טובה עבור פן סטייט: בעיטת שדה מוחמצת של וויסקונסין מצד אחד, ודרייב של מהלך אחד מהצד השני: מק'סורלי עם מסירה נפלאה לבלקנול, 70 יארד ולאנד זון. קצת יותר מ-4 דקות אל תוך הרבע השלישי והיתרון של וויסקונסין ירד ל-7 נקודות בלבד. הקהל והתזמורת של פן סטייט התחילו להתעורר.

15303946_10154840171282783_754558600_o

זה הרגע להתעכב שנייה על החלק היותר כיפי בספורט המכללות: העובדה שיש קהל, והוא ממש ממש מעורב. בניגוד לכמעט כל ספורט מקצועני שיצא לי לחוות באופן אישי בארצות הברית, שני הקהלים במשחק הזה (65,018 צופים, המגרש הוא נייטרלי בגמר, חצי איצטדיון לכל קבוצה), דחפו את הקבוצה שלהם, וכשפן סטייט הצליחה לחזור לשיוויון, 4:22 לסיום הרבע השלישי (אחרי ריצה קצרה של סקוואן ברקלי), שני הקהלים, הלבן של פן והאדום של הגיריות, נכנסו לאטרף – חלק הורידו חולצות, כולם עשו המון המון רעש שהצליח לעבור את הזכוכית של יציע העיתונות. שער השדה הראשון של המשחק, של וויסקונסין, היו 3 הנקודות היחידות שלה ברבע השלישי, כך שגם את הרבע השלישי היא סיימה ביתרון, קטן אמנם, של 28:31.

לא להרבה זמן. דרייב פשוט מצוין של פן סטייט, שהסתיים במסירה של טרייס "תמסור לי" מקסורלי, העלה אותה ליתרון וגרם לאוהדים שלה לשיר "היי, היי בייבי" בליווי של התזמורת. מקסורלי נראה כאילו הוא בדרך הבטוחה לMVP של המשחק, כשהטאצ'דאון הרביעי שלו שבר את שיא הירדים במשחקי הגמר והעמיד אותו על 362, כשהיד עוד הייתה נטויה. שער שדה נוסף, 5:17 לסיום המשחק, העמיד את היתרון של פן סטייט על 7, מה שאומר שוויסקונסין הייתה חייבת ט"ד כדי להציל את המשחק. כמו תמיד בפוטבול, למרות שהמשחק מורכב מעשרות מהלכים שונים, חלקם קטנים וחלקם גדולים, הכל התנקז למהלך גורלי אחד, במקרה הזה דאון רביעי כשוויסקונסין צריכה יארד בודד. לכאורה, אחרי 415 יארדים במשחק שלם, לא היה מדובר במשימה קשה מדי. אבל וויסקונסין לא צלחה אותה, סיימה את הרבע הרביעי בלי נקודות, והשאירה את האוהדים שלה מאוכזבים, ואת פן סטייט מאושרים.

15322552_10154840183947783_1513388170_o

אחרי המשחק, נשאל מאמן האלופה הטרייה, ג'ף פרנקלין, אם הוא האמין שהקבוצה שלו תוכל לעשות את זה אחרי שהתחילו את העונה במאזן 2:2. "צריך להפסיק לדבר על ה-2:2, ולהתחיל לדבר על תשעת הנצחונות הרצופים איתם סיימנו את העונה", ענה פרנקלין, והוסיף: "אנחנו עשינו את שלנו, וכמו שלימדו אותנו, הצלחנו להתגבר על בעיות בהתחלה וזכינו בחטיבה הכי קשה בפוטבול המכללות. עכשיו זה עליכם, הוועדה הבוחרת". ביום ראשון, הוועדה בחרה בארבע הראשונות: אלבמה, אוהיו סטייט (שאותה פן סטייט ניצחה, כזכור), קלמזון ו-וושינגטון. ופן סטייט? היא תסע לפסאדינה, להתמודד מול USC ברוז בול. משחק יוקרתי, אבל זה פשוט לא זה. השאלה תמיד תשאר, מה היה אם?

וזה בעצם מסכם את כל הסיפור הזה: היה משחק, הייתה דרמה, היה ניצחון אחרי מהפך, הייתה חוויה אדירה, ויש תואר. אבל יכול להיות שכל הדבר הזה לא יספיק לפן סטייט אפילו להתמודד על האליפות הארצית. ואולי, רק אולי, בפוטבול המכללות מצאו דרך לשמר את הדבר היחיד אולי, שחשוב יותר בספורט מהניצחון המוחלט: את זה שאפשר להתווכח עד אין סוף מי יותר טוב, ואף פעם לא לקבל תשובה ניצחת.

ההפסד בבורנמות'
יומן האליפות של הפטס (13) - הניצחון על הראמס

20 Comments

NoOne 5 בדצמבר 2016

ג'יימס פרנקלין הוא מאמן בינוני מינוס , אבל הוא ריקרוטר מעולה וכשמשלבים את זה יחד עם ביטול הסנקציות על סקולרשיפס לפן סטייט זה מסביר את השיפור שלהם , היה להם את ה OL הכי גרוע בפוטבול בשנתיים האחרונות.
פרמקלין כמובן טועה , החטיבה הכי קשה בפוטבול זה ה SEC וזה לא אפילו קרוב.
הבעיה העיקרית עם השיטה של הפוטבול היא שהמכללות עצמן בוחרות את היריבות שלהן מחוץ לקונפרנס , ברוב המקרים הן בוחרות קבוצות מאד חלשות לשחק נגדן ולמי שלא יודע הקולג'ים הגדולים משלמות מאות אלפי דולרים לקבוצות החלשות שיבואו להישחט , זה מאד מוזר ונשמע כאילו זה מתכון למכירת משחקים , מצד שני קולג' כמו באולינג גרין קיבלו בטח משהו כמו 300 אלף דולר כדי לקבל בראש 77-10 מאוהיו סטייט וזה יכול להחזיק להם את תקציב קבוצת הפוטבול לשנה שלמה.
אחד מהקולג'ים היוצאים מהכלל הוא USC שבכל שנה יש להם לוח משחקים קשה

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2016

ה-SEC השנה על הפנים. חוץ מאלבמה הם ממש גרועים. יש סיבה שאין להן נציגה אחת בטופ 10 חוץ מאלבמה.
ולגבי הלוז – ראינו השנה שזה מאוד משמעותי. זאת בדיוק הסיבה שאוהיו סטייט בפנים ופן סטייט לא – הם דאגו לעצמם ללוז חוץ חטיבתי מצוין שהכניס אותם פנימה. זה שלUSC יש לוז קשה זה יפה, צריך גם לנצח אותו

NoOne 5 בדצמבר 2016

יש ב SEC קניבליזציה כי הקבוצות משחקות אחת מול השנייה , עדיין יש שם הגנות מאד חזקות שהיו מנצחות קבוצות בביג 10 וב PAC 12

ובטח בבדיחה הזאת שנקראת הביג 12
מה שאתה אומר על USC זה קצת מסובך , זאת הקבוצה היחידה שנחשבת קבוצה גדולה בקולג' פוטבול שקובעת משחקים קשים מאד , אני לא רואה את אוהיו סטייט, קלמסון או פלורידה סטייט מתחילות עונה באלבמה …
כמובן ש USC היו יכולים לקבוע משחק בחוץ נגד איידהו ולנצח 52-0
אבל צריך לתת להם קרדיט על מה שהם עושים , ולדעתי זה ישתלם בעונה הבאה כשתהיה להם קבוצה מצוינת.

שי 5 בדצמבר 2016

אחלה פוסט. השיטה במכללות באמת נראית לא הוגנת ומאוזנת. בתור מבין קטן בתחום, אני שומע את כמות המלל שנשפכת פה על הועדה וכו ונראה שזה מציק בעין לעוד הרבה אנשים.

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2016

זה בדיוק מה שהופך את השיטה לגאונית. כולם מדברים על זה כל הזמן בלי הפסקה, זה מייצר רייטינג עצום.
בתור אחד שעוקב משהו כמו 15שנה אחרי המכללות, כולל בשיטות אחרות, אני יכול להגיד שתמיד מתלוננים על השיטה. לאור העובדה שיש משהו כמו 100 מכללות בפוטבול וכמות מאוד מוגבלת של משחקים (בניגוד לכדורסל שם כל קבוצה משחקת פעמיים נגד כל החטיבה שלה) אין שום שיטה שבה כולם יהיו מרוצים. כמה דיברו על זה שצריך פלייאוף וזה לא בסדר שמחשבים מחליטים, אז עשו פלייאוף ונתנו לועדה להחליט ועדיין יש לפחות שתי קבוצות (מישיגן ופן סטייט) שמרגישות שדפקו אותן. גם אם יעשו פלייאוף של 8 עדיין יהיו לא מעט קבוצות שיתלוננו. ככה זה עובד. מי שבאמת אוהב ומכיר את פוטבול המכללות מבין שכל זה חסר משמעות. המשחק הוא רק תירוץ.

אמיתי 5 בדצמבר 2016

תירוץ למעודדות?..(:

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2016

תירוץ לעשות חיים באופן כללי. אלכוהול, מסיבות, חברים – הדברים שעושים בקולג' אמריקאי. רק כשאתה שם אתה מבין עד כמה הסרטים מתארים את המצב בצורה טובה וכמה בזבזת את שנות האוניברסיטה על השטות הזאת של אשכרה ללמוד

אמיתי 5 בדצמבר 2016

יותר לרוץ בג׳בלאות בצבא אבל וואלה

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2016

על זה אני בכלל לא מדבר. אבל אפילו כשאנחנו מגיעים לאוניברסיטה אין לנו מושג מה באמת לעשות עם זה

גל ד 5 בדצמבר 2016

הסרטים מתארים מציאות מזעזעת. כל סרט קולג' שאני יכול לחשוב עליו כולל לפחות סצנה אחת של אלימות מינית בוטה שמוצגת כמשובת נעורים.

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2016

אין שום ספק שיש שם לא מעט בעיות, העיקרית בהן – ילדים בני 18 ו-19 שנחשפים לאלכוהול בפעם הראשונה בלי שום פיקוח הורי, כשהם רחוק מהבית ועם מעט מאוד השגחה. זה מוביל לאחד הטופיקים הכי חמים בארה"ב היום של תקיפות מיניות בקמפוסים. יואב יוכל להרחיב על הנושא הרבה יותר ממני.
זה לא אומר שאי אפשר לעשות חיים באוניברסיטה

גל ד 6 בדצמבר 2016

אני מדבר בינתיים רק על הסרטים. אני מכיר קצת את מה שנכתב על המצב באוניברסיטאות עצמן, מספיק בשבל לדעת שזה נושא רחב יריעה ומורכב מאוד. הרבה יותר משאפשר לפרט בפוסט סביר בדה באזר, או אפילו בדיון בינינו.

יואב דובינסקי 5 בדצמבר 2016

היריבויות הפנימיות נהדרות וזה באמת היופי בפוטבול המכללות. אני לא יודע אם הSEC כל כך חלש, כמו שיש פער עצום בין אלבמה שהיא קבוצת על לבין כל היתר. יש איזה 6 קבוצות במחוז שבכל יום נתון יכולות לנצח אחת את השנייה (פלורידה, טנסי, ג'ורג'יה, ארקנסו, טקסס A&M, וLSU). אני גם לא מת על השיטה הנוכחית, לא בתוך המחוזות שם לא כולם מתחרים מול אותן קבוצות ולא בבחירות לפלייאוף ולמשחקי הBOWL. אני כן חושב שאם היו מגדילים את הפלייאוף ל8 קבוצות (או אפילו ל6 כששתי הראשונות עולות אוטומטית לחצי הגמר), זה היה עדיף כי הויכוח היה יותר על השוליים ו5 הקונפרנסים המרכזיים היו בפנים כשעדיין נשאר עוד קצת מקום לתמרון. בכל מקרה, אני לא מת על שיטת הבחירה הסובייקטיבית, גם אם יש לה קריטריונים שאמורים להיות יחסית ברורים.

YG 5 בדצמבר 2016

נפרק אותם ברוז בול!

Fight on!

אריאל גרייזס 5 בדצמבר 2016

ךמה אתם ברוז בול ולא קולורדו שלקחה את בית הדרום, יש לך הסבר טוב? זה לדעתי גועל נפש

YG 5 בדצמבר 2016

רייטינג, דירוג, היסטוריה.

לא את הכל אפשר להסביר, אבל אפילו קולורדו לגמרי מקבלים את זה.

It is what it is

אריאל גרייזס 6 בדצמבר 2016

כסף, בעיקר

עידו 6 בדצמבר 2016

חוסר הכבוד שנותנים לפן סטייט זה משהו!
כמעט לכל משחק קשה שלה היא הגיעה אנדרדוגית.
וגם עכשיו אני רואה תחזיות ש USC תנצח.
לדעתי זה פשוט שגוי, פן סטייט קבוצה מעולה ולפי דעתי ברמה אחת מעל USC.
יהיה משחק מעניין

יריב ס. 5 בדצמבר 2016

אני נתפסתי על המשפט הראשון: "ניסיתי להסביר לאשתי את השיטה של פוטבול מכללות, ולא ממש הצלחתי. היא המשיכה לשאול אותי…"
איזה כיף שזה באמת מעניין אותה ולא מנסה להיות מנומסת ולהקשיב בכאילו…

Dr. van nordstrand 5 בדצמבר 2016

חחחח, הרעיון הוא לתפוס אותך אומר שזה מפגר ולא הגיוני ואז כשיש איזה מטלה מעצבנת ומיותרת לעשות בבית
היא תגיד לך שזה דחוף ושהספורט הזה גם ככה מטופש- הרי אמרת זאת בעצמך.

Comments closed