נובחים בירוק – פודקאסט (וכמה מילים פילוסופיות על אוהדים)

בעל הבלוג משתתף בפודקאסט נובחים בירוק של עמית פרלה ומתן גילור. בואו להקשיב ולדון

ארבעת החודשים האחרונים הם מהעסוקים שידעתי בשנים האחרונות, ומסיבות מצוינות. אבל הזנחתי, לצערי, את הבלוג הזה, ואחרי שמוקדם יותר החודש דורפן סיפר לי שינקוט על צעדים מנהלתיים קשים נגדי, הבנתי שהגיע הזמן לעשות מעשה.

וברצינות, אני מתגעגע מאוד לבלוג. ואני האשם היחיד שלא מתפרסם בו כלום – ואני נותן לעצמי הנחות.

אבל הפעם – אני רוצה לשתף כאן פודקאסט בהשתתפותי. נובחים בירוק, הפודקאסט של אוהדי מכבי חיפה, עם מתן גילור ועמית פרלה חבריי הטובים, שאירחו אותי הפעם בדיון על מהות האהדה – האם לאוהד יש חובות או רק זכויות ומה בעצם תפקידה של מחאה.

אתם יכולים לשמוע פה למטה (אני מצטער על הגודל של הפלאג-אין/ווידג'ט – לא הצלחתי להקטין אותו)

אני מקווה שתקשיבו, ואתם מוזמנים להשאיר את הערותיכם, אבל אני רוצה לכתוב על הנושא הזה כמה מילים.

 

 

כל הדבר הזה מתחיל בעיני מהזדהות. עכשיו איך אפשר להתחיל להזדהות עם ישות ערטילאית שבינך ובינה אין ולו כלום? הרי מה ביני ובין מכבי? אין שם שום דבר, ואני די בטוח שלא הייתה לי שפה משותפת עם רוב השחקנים שם נניח. היינו יושבים לבירה, ועל מה היינו מדברים? והם גם ככה עובדים של המועדון, שמתחלפים כל הזמן. אז ההזדהות היא לא עם אנשים. וההזדהות היא לא עם סגנון, שאם כן, רוני לוי היה אמור לסגור את העניין הזה כבר מזמן. וההזדהות היא לא עם ערכים, כי כל אחד רואה את הערכים האלה בצורה אחרת. ויש ערכים שהמועדון מייצג, אבל גם ערכים הרי זה חמקמק, במיוחד כשזה מגיע מהמועדון, כי הם יכולים להשתנות בצ'יק.

לא. אני מחליט לשים את גורלי, סוג של, בידיים של מועדון כדורגל, בהחלטה ארביטררית לחלוטין: היא תמיד נכונה למצב הנוכחי שלי, ותו לא. היא נמשכת אולי כל החיים ואולי חמש שנים, אבל ההחלטה מתבססת אך ורק על העכשיו, ועל המקרי. "נולדתי בחיפה" – זה עניין של מזל. ההורים שלי יכלו לגור בבאר שבע. "אבא שלי אוהד מכבי חיפה" – יכול היה להיות אוהד הפועל. "המשחק הראשון שראיתי היה של הירוקים" – האם יש משהו יותר שרירותי מזה? ואתם מבינים לאן זה הולך.

הדיון המעניין פה, אני חושב, הוא בחירה מול אי בחירה. וכמה מותר לבחור. וכמה מותר לפקפק. וכמה מותר באופן כללי. אני חושב שהגישה שלי נובעת ממי שאני – אדם שמעדיף לא לבחור אם לא חייב. אדם שגר בברלין, אבל יודע שיכול לחזור לארץ גם עוד שבועיים. אדם שיודע שגם אם יחזור לארץ, זה לא מבטיח שיישאר שם.

מכבי היא משהו שונה בדבר הזה: כמו אשתי, היא קבוע. אני לא מפקפק לשנייה באהדה שלי אליה, אבל אני יכול להבין איך, אם אני מפקפק בהחלטות חשובות כמו המקום שבו בחרתי לגור, אני יכול לפקפק גם בה. זה עניין של אמונה. יש אנשים שיותר מאמינים, ויש אנשים שפחות. ויש שמזדהים ואומרים – אני יהודי, וזה מספיק להם. ויש כאלה שהולכים לבית כנסת כל יום.

ולכן – ברגע שבן אדם אומר לי שהוא אוהד מכבי – זה מספיק לי. הוא החליט שהוא אוהד. וזה כל מה שצריך: החלטה. יכול להיות שאני אדרוש סוג של קונסיסטנטיות, אבל זה באמת משהו אישי. הבסיס שם. האם צריך יותר מזה? זה כבר כל אחד מכם יחליט עבור עצמו.

 

פרשות תזריע-מצורע - הדחף וההיגיון
פנטזיה דרומית

11 Comments

אריק 29 באפריל 2017

טל בן יהודה (שאתם בטח מכירים, כי הוא גם אוהד מכבי) כתב תשובה נהדרת לזה פעם בפוסט הכי מוצלח שלו בעיניי בדהבאזר. לא יודע איך לחפש..

D! פה ועכשיו 29 באפריל 2017

(זה מעולה)

מתן גילור 29 באפריל 2017

אלהן אריק, אם היית מקשיב לפודקאסט, היית מגלה שהציטוט של טב"י פתח את הדיון. :)

פרלה 29 באפריל 2017

אדם יכול להכריז שהוא אוהד מכבי ולא לבוא למשחקים וללבוש רק אדום וצהוב. אז הוא מממש את חירויותיו אבל איזו משמעות יש לזה, במובן של להיות חלק מקהילת אוהדים.
גם יהודי מומר יישאר יהודי אבל זו תהיה קליפה ריקה.

יואב 29 באפריל 2017

אהדת קבוצה אצלי, לא אמורה לספק את הצורך להשתייך לקהילת אוהדים. את הקהילה שלי, אני בוחר. את הקבוצה-לא.

D! פה ועכשיו 29 באפריל 2017

אצלך יואב אולי לא, אבל אצל מרבית האוהדים אהדת מועדון משמעותה שייכות וככזאת היא ממלאת את הפונקציות ששייכות נותנת.

אפילו אהדה של קבוצה מעבר לים מספקת את אותם מרכיבי שייכות.

ואני בכלל לא בטוח שיש פה בחירה. מן הרגע שבחרת לאהוד קבוצה אתה חלק מקהילה (אלא, אולי, אולי גדול, אם אתה יושב לבד בבית ולא מדבר על זה עם אף אחד לעולם)

יואב 29 באפריל 2017

לא רואה את הקשר המתחייב ביני לאוהד מכבי אחר.
אני לא יושב בבית. אני עם מנוי מעל שלושים שנה.
את חלקם אני אוהב, עם מעט אני חבר ועם רובם אין לי דבר מלבד שעה וחצי באיצטדיון.
מכבי היא חלק חשוב מחיי אבל היא לא החיים. החברים והסביבה הקרובה לא נקבעים על פי זה.
הגיוני סך הכל.

ניר 29 באפריל 2017

לא יודע כמה בחירה יש בכלל. נולדתי בחיפה, גרתי בדרך הים, כולם היו אוהדים של מכבי חיפה ושיחקו בילדים במכבי חיפה. היו חריגים אבל ככה זה היה אצל הרוב.

MOBY 29 באפריל 2017

השאלה שלי היא, אם אתה אוהד מכבי איפה הייתם בשישי האחרון. כזו השפלה (ספורטיבית וביציעים) והשופט …….
האם אתה אוהד רק מכבי רגל או מועדון (הבנות בכדורעף כדוגמה).

מתן גילור 29 באפריל 2017

vייתי העונה ב-4 משחקי כדורעף נשים של מכבי. יכול לכנות עצמי אוהד מועדון? :)

MOBY 30 באפריל 2017

בוודאי

Comments closed