קדם עונה (5)

על איך זה שפתאום אני מצפה מעצמי ליותר ממה שאני מצפה ממכבי

בעבודה הנוכחית שלי אני מנהל אנשים. אני צריך להגיד להם מה לעשות, עד מתי יש להם זמן לעשות את זה, כמה כסף הם יקבלו על הדבר שהם יעשו, ואם הדבר הזה בסדר. זו חוויה מאוד לא טבעית עבורי, לנהל אנשים. אני מוצא את זה מעייף מאוד, אבל גם מספק מאוד. אבל מה באמת מספק אותי, העבודה, או התוצר של העבודה? התפקיד, או המשכורת שמתלווה אליו? אני לא אענה על זה, אבל מי שמכיר אותי מספיק טוב יודע בדיוק מה התשובה.

****

בכל מקרה, אחד מהפועלים היוצאים של העבודה הזו, הוא שכמעט לחלוטין פסקתי מלכתוב. ולכתוב, אני לפחות מאמין, זה שריר. וצריך לאמן אותו כל הזמן, וכשמפסיקים, הוא מפסיק. הדבר הזה שאני כותב כאן, שהוא ממוצע at best, הוא תרגיל לאימון השריר. אני רוצה להבין אם אני מסוגל לכתוב. כי העונה מתחילה וכי זה מכבי, וכי יש תחושה של סיטואציה, של משהו לא רגיל. של העונה הראשונה של מכבי בתור "עוד קבוצה", ולא בתור מה שהייתה קודם, אלפא שכזו. אבל רגע, עוד לא מדברים על מכבי, רק עלי כרגע. על מכבי נדבר כשיהיה כדורגל.

****

בכל מקרה, הכתיבה הייתה משהו שהגדיר אותי במשך תקופה מאוד ארוכה. ידעתי שהחיים שלי הם כתיבה, וכתיבה היא החיים שלי. אני גם חושב שעשיתי את זה לא רע, אבל לבטח אינני מספיק טוב כדי להתפרנס מזה. זה גם לא שווה את זה – את המתח ואת חוסר הביטחון התעסוקתי ואת ההזנייה של המילה הכתובה ואת זה שלרוב אתה לא כותב אלא פועל של מילים, ואתה גם צריך להגדיר את עצמך אחרת בגלל זה. אבל לא משנה, באמת שלא, העניין כאן הוא לא הכתיבה כמעשה עצמו, אלא על הכתיבה בשבילי.

****

זו תחושת הצלחה עצומה כשאתה כותב משהו טוב. משהו שאתה יודע שהוא טוב. וזה גם הדבר האחרון שנשאר לך. כי אחרי הקרדיטים, שבאיזה שהוא שלב לא באמת מרגשים יותר, ואחרי שאתה מתחיל לנסוע לכל מיני מקומות במסגרת התפקיד, ואחרי שאתה רואה מלא מלא כדורגל עכשיו, אתה חושב לעצמך שאתה יכול לכתוב מה זה טוב על כדורגל. אבל בתכלס, קשה מאוד ליצור משהו מקורי וטוב. זה מאוד מתסכל רוב הזמן, ובגלל זה החלטתי על הפרויקטון הזה.

****

מה אני עושה כאן? מנסה להזרים את המוח שלי אל המחשב. איך אני עושה את זה? פשוט כותב. עוד ועוד ועוד. יש לי את הפריבלגיה העצומה פשוט לכתוב על מה שבא לי. כמו שכתבתי מקודם, מדובר בחומר ממוצע. אבל העניין כאן, שזה מה שחשוב לי, זה האיך, לא המה. והאיך כאן, כשאין לך עורך, כשאין לך דדליין אמיתי, כשאין שום דבר שצריך לעשות, הוא טכניקה שאני מכריח את עצמי להשתמש בה: בטייק אוף על השיטה של צ'רלס ברקלי: "Go get the damn text".

****

זה עובד בערך ככה: אין לי על מה לכתוב באמת. אז אני פשוט פותח עמוד ומתחיל לכתוב. יש לי פוסט למשל, שלא הצלחתי לסיים בכלל (על הביקור שלי במונדיאל), והוא לא יהיה כאן (כי זה הפוסט האחרון בסדרה, מחר זה כבר לא קדם עונה, אלא עונה. בכל מקרה, אני פשוט מתחיל לכתוב ונותן למילים לצאת החוצה בלי לחשוב מה אני מנסה להגיד. זה התחיל כי הייתי פעם בהרצאה של דייויד לינץ', והוא סיפר איך הוא עושה סרטים: קודם כל הוא מצלם משהו, מסיים את היום, הולך הביתה, חולם איזה חלום משוגע ומחליט שהולכים לצלם אותו, אפילו אם זה לא קשור בכלל לסצנה שכבר צולמה. ואחר כך חוזר הביתה, וחולם עוד חלום, משוגע ובכלל לא קשור לכלום, ומחליט לצלם אותו. ואחר כך,הוא מסביר, הוא כבר ימצא דרך לחבר את כולם.

****

אז אני גם ככה. הכתיבה בשבילי היא סבל, אבל גם הסבל מזכך. אני יכול למצוא איזה קישור למכבי – אבל אני לא רוצה עכשיו. כי אלה הנקודות שבהן צריך להפריד. אני מתחיל את העונה הזו בנקודה מאוד מוזרה – מכבי משפיעה הרבה פחות, כך אני רוצה להאמין, על מצב הרוח שלי. הציפיות שלי ממנה הן פחותות, אולי לראשונה בחיי, מהציפיות שלי מעצמי: אני חזרתי לארץ, אני עובר שנה לא קלה בכלל עם בת הזוג שלי, אני בעבודה שלא הייתה לי כמוה, ואני מתחיל, כמו שאולי שמתם לב בטקסטים, להסתכל על שארית החיים ולחשוב טוב טוב על הזמן שלי. וממכבי, כל מה שאני מצפה זה שאני אגיע לכמה שיותר משחקים, שינצחו את הדרבי, ושיהיה יותר טוב מהעונה שעברה – באמת לא איזה משימה קשה מדי.

****

ואני מקווה שאצליח לכתוב יותר העונה. אני למדתי תסריטאות באוניברסיטה, ובשבועות האחרונים מצאתי סוף סוף רעיון לסרט (שקשור לכדורגל, האמת), ויש לי אפילו איזה רעיון לפודקאסט שאני מנסה לגלגל עם הבן אדם שאני הכי אוהב לעשות איתו דברים יצירתיים. אני מקווה שמשהו מהדברים האלה ייצא לפועל, ולא אתן לחיים פשוט לגרום לזה לא לקרות.

****

זהו. אין איזה סיום עם איזה משפט. הדברים נגמרים פשוט ככה. אבל בתכלס, וזה מה שמשמח, זה מתחיל מחר. ועוד מול מכבי תל אביב. יאללה, נגמרה קדם העונה. תודה שקראתם.

עולים לרשת -סקירת הגרלה לUSO
בזחילה למקום הראשון

17 Comments

פרלה 25 באוגוסט 2018

תודה שכתבת.
כשהציפיות יותר שפויות מתאכזבים פחות ויש סיכוי להתאשר יותר.

קירקגור 25 באוגוסט 2018

כתוב פרוסנר, כתוב.

זינק 25 באוגוסט 2018

אחלה סדרת פוסטים.
אני תמיד מקנא באנשים שיודעים לקחת את הסיפורים שיש לכולם ולהפוך אותם לטקסט שרק מעטים יכולים.
לגבי הציפיות מהקבוצה, אני כלל לא משוכנע שאתם לא מנסים לעבוד על עצמכם, רק כי הצפייה שלכם היא לחוות שוב כשלון ושתוכלו לרכך את האכזבה.

עדי אבני 25 באוגוסט 2018

תענוג לקרוא אותך

ניינר / ווריור 25 באוגוסט 2018

מנסיוני הדבר היחיד שיותר גרוע מבוסים הם כפיפים. ברגע שהבנתי את זה הפכתי להיות עצמאי ולנהל רק את עצמי

אורן השני 25 באוגוסט 2018

זה תלוי באיזו תעשייה וגם באופי שלך. מה שבטוח, כמו שציינת, אם משהו לא עובד בשבילך עדיף לשנות את המצב במידת האפשר ולא להיאחז בתפקיד בכל מחיר.

קורא 25 באוגוסט 2018

אני התפרנסתי מכתיבה למשך עשור וממש לא ממליץ על זה; זה די ייבש אותי ואני מרגיש שאם לא הייתי מתפרנס מזה כבר הייתי אחרי ספר או שניים שהיו שווים יותר מהשטויות שכתבתי בתשלום, אבל לעולם לא אדע.

פראליה 25 באוגוסט 2018

אתה כותב נהדר גם בלי פואנטה, שזה קשה להגיד על הקבוצה כרגע

דורון (אחר) 25 באוגוסט 2018

אוף פרוסנר, כמעט בא לי שמכבי ינצח בגללך.
(אני אוהד הפועל חיפה)

מתן גילור 25 באוגוסט 2018

מעולה.
איתך בציפיות: להגיע לכל המשחקים, לנצח בדרבי, עונה טובה יותר.

אמיתי 25 באוגוסט 2018

תודה

יוני (המקורי, מפעם) 25 באוגוסט 2018

כיף לקרוא אותך. רגיש וזורם.

Matipool 25 באוגוסט 2018

יופי של כתיבה פרוסנר. אתה מחמיר עם עצמך.
רק בזכותך קראתי משהו שקשור לפתיחת הליגה כאן.

dk 25 באוגוסט 2018

תודה שכתבת, נהנתי מאוד!

holden 26 באוגוסט 2018

לדעת לכתוב עבורי זה צ'יפס,
זה קלי קלוטו,
כמו להעביר תמונות במילים,
אני יכול להעביר מראות ומקומות במילים כאילו צלם שמצלם ובמקום לפתח בפילם פשוט להוציא את מה שראיתי בכתב, במילים

יכול למשל בדקות ספורות לכתוב אחלה סיפור העם עלילה מובנית ומרתקת, זו טכניקה קלה.
סיפורים קצרים -קל
רומן ארוך ומורכב בעל עלילה מפותלת-הרבה יותר קשה ומצריך מחשבה מקדימה.
לכתוב סיפור קצר-כמו לשחק שש בש
לכתוב רומן-כמו לשחק שחמט.

לגבי מכבי?
אני אמביוולנטי,
מצד אחד תומך בגישה השמרנית של מו אלאך,
מאידך אני רעב לאליפות מסחררת,
כל זה לא גורע מהעובדה שמכבי מנצחים היום ובגדול!

הצהובים תשושים פיזית ומפורקים מנטלית,
לא רק זו, אלא גם זה:
הצהובים ישמרו על הרגליים לקראת הגומלין מול הדייגים מנורבגיה.
אני אישית הימרתי בסכום נאה על :3-0 ירוק וגם על :3-1 ירוק למהדרין.
לצערי נסיים במקום השלישי,
נתניה כפי שצפיתי השנה לא יצליחו כמו אשתקד,
לקלינגר יסתיים המזל,
הצמרת בסיום העונה של ליגת ג'אפניקה:
תל אביב ראשונים
באר שבע סגנות, מכבי מקום שלישי

הדייגים הנורבגים הביאו לנו את הדגים-ליגת ג'אפניקה תדאג להכין מהם סושי
בושה של ליגה ובושה לכדורגל שלנו ההפסד המחפיר לאיזו עיירה נורבגית, קצת מזכיר את ההשפלה של ביתר לבודו גלימט, אם כי בגומלין הצהובים בהחלט יכולים לעלות לבתים,
ראיקו פשוט בלוף,
השוער הטוב לגילו בגיזרת חולון- בת ים בואכה קרית שלום

shohat 26 באוגוסט 2018

יפה מאד

holden 26 באוגוסט 2018

מה יפה? מכבי הפסידו
אותה הגברת בשינוי אדרת.
התגוללו עלי פה שהקטנתי הצוות ההולנדי בשבוע שעבר, בעיוני חבל אריק בנאדו או מרקו בלבול לא המאמנים של מכבי.

צוות הולנדי שעקץ את שחר הסנילי,
ציפו בחיפה לנצחון הערב שיגביר קצב מכירת המנויים,
נו טוב, גם אני ציפיתי לשלשל סכום נאה בכיסי,
עם ציפיות לא מעלים אוכל על השולחן.

אוי חיפה חיפה,
מתי תניח לנו כבר אדון שחר?
לכל הספקנים ומלקקי הפינכה של שחר יש לציןשהמעונח ל המדף יהיו לו רוכשים, אם חוגג קנה ביתר יהיה קונה למכבי.
עידן שחר תם מזמן כעת משלמים על הטעויות שלו,
יותר גרוע כבר לא יהיה

Comments closed