זר לו היה נקלע למקום

עם כל הכבוד לנוסטלגיה, הגיע הזמן שאצטדיוני הכדורגל שלנו יכבדו את הצופים

Grundman_Stadium_02

 

ישבתי אתמול בערב לצפות ב"שער השבת".

אמנם באקס פקטור שודר הפרק המסקרן בו המתמודדים מגיעים אל בתי השופטים, אבל אני העדפתי לראות את אשדוד ובאר שבע, קרית שמונה והפועל ת"א, על בתיהן שלהן ושופטי ליגת העל שלנו.

יצא ככה, שמשחקי אתמול התקיימו באצטדיונים הכי מסריחים בליגה – רמה"ש, אשדוד, קרית שמונה, באר שבע וסכנין (שאגב, כותבת את שמה – סחנין). מחזור משחקי בית מדכאים.

אתה צופה בתקציר אחרי תקציר – והעיניים חושכות. מילא התסרוקת של מאור בוזגלו – מגרש אחרי מגרש גרוטאות מארחים את מיטב קבוצותינו (או גרוטאוטינו, יתקנו הציניקנים).

ישנם חובבי כדורגל ישראלי אדוקים, כמו רון עמיקם או יהונתן כהן, שמתענגים ומתרפקים על המגרשים הללו הטומנים בחובם זכרונות וסיפורים נהדרים (או ריחות מהמאפייה הסמוכה).

אבל עם כל הנוסטלגיה והקסם, זו בעיקר התעללות בצופים.

 

Vasermil333333333333
אצטדיון וסרמיל בבאר שבע, מבט מבחוץ.

 
בכל פעם שכותבים שלמשחקה הקרוב של קבוצה כזו או אחרת צפוי להגיע איזה סקאוט בכיר או שחקן עם רזומה מרשים להתרשמות, אני מזדרז לבדוק היכן מתקיים המשחק.

האם יתמזל המזל והוא יתקיים בבלומפילד, נתניה, טדי או המושבה – או שהוא ישוחק בחורבה באשדוד או במגרש האימונים בגרונדמן המתקרא אצטדיון – ועוד בליגת העל.

מזל שלפחות רעננה מארחת בנתניה.

כשג'ורדי קרויף נחת בפעם הראשונה בארץ היישר למשחקה של מכבי תל אביב באשדוד, הייתי משוכנע שמשם הוא עושה אחורה פנה חזרה למטוס.

הוא הגיע ביום שרבי מטורף עם חולצת כפתורים וסריג מעל, היישר ליציע הכבוד המצ'וקמק באצטדיון הי"א המתפורר.

אבל ג'ורדי כנראה קורץ מחומר אחר אם אחרי החוויה הזו הוא נשאר כאן. הצופים המסכנים באשדוד מאידך, ימשיכו להידבק לגדר ולקוות לטוב.

 

Ashdod
יציע הכבוד באשדוד. מאחור – יציע ה-VIP (קומה שלישית, מרפסת ימנית).

 

נכון, לבאר שבע יהיה בקרוב אצטדיון חדש סוף סוף, אחרי שהאצטדיונים החדשים בנתניה ופתח תקווה החליפו את הקופסא והאורווה, אבל זה עדיין לא מספיק.

כתבתי כאן לקראת יורו הצעירות על מצב המתקנים שלנו – כאשר בשנים הקרובות נראה כי את עיקר השדרוג יקבל ענף הכדורסל (וזה אכן מבורך במיוחד).

גם אצטדיון בלומפילד, הנחשב עדיין בעיני רבים כמגרש המהנה ביותר לצפייה בכדורגל שלנו, מיושן וקטן מדי – בטח עבור הקבוצות אותן הוא מאכלס.

אין טעם להיתלות באילנות גבוהים מדי, כמו הכדורגל האנגלי למשל – בו לכל קבוצה בליגה השלישית יש מגרש ראוי יותר מרוב מגרשי ליגת העל אצלנו, אבל שיפור חייב להגיע.

קבוצה כמו רמת השרון (שאגב, נותרה לי כלפיה פינה חמה בלב מאז שסיקרתי אותה לספורט ידיעות במשך 4 עונות) לא באמת ראויה לליגת העל עם האצטדיון שלה וכמות הקהל שלה. וזה עוד בלי לדבר על הניהול השערורייתי.

 

Kiryat_Shmona_Municipal_Stadium5555
כאן שיחקה האלופה שלנו. האצטדיון בקרית שמונה.

 

כאן, יקומו אולי כמה קוראים נרגזים, שיכנו אותי מרוחק או מתנשא.

אבל הרי גם אני גדלתי אל תוך המגרשים האלו. ביליתי בקופסא ובאורווה ימים ארוכים, כמו גם במגרשים המתפוררים בקרית גת, בחולון, בנצרת עילית ובשכונת התקווה – כולם אירחו משחקים בליגת העל.

סיקרתי בהם קבוצות כעיתונאי וצפיתי באינספור משחקים כאוהד. קפאתי מקור תחת גשם שוטף ביציעים פתוחים וחיפשתי פינה להשתין בה לפני שהשלפוחית מתפוצצת ביציעים נטולי שירותים.

פיצחתי גרעינים שרופים מדי ויקרים מדי מול גדרות גבוהות מדי ועמודי תאורה מסתירים מדי – תוך שאני צופה בשחקנים רחוקים מדי מיציעי בטון נטולי כיסאות.

הייתי שם, נהניתי וסבלתי כאחד, אבל הגיע הזמן להתקדם.

אני כותב את זה מאהבת הכדורגל שלנו – ולא משנאה אליו. אבל השלב הראשון בהבאת קהלים גדולים ומגוונים יותר, כולל משפחות וילדים – הוא המתקנים.

משם גם יגיעו הספונסרים והכסף, המשקיעים והמנויים – מה שיתרום ישירות לבניית קבוצה חזקה ובריאה יותר.

לא בכדי, מגבש מיץ' גולדהאר רעיון לבניית אצטדיון חדש למכבי תל אביב. הוא מבין היטב את הפוטנציאל הכלכלי והספורטיבי הטמון בכך.

 

Doha3333 (1)
אצטדיון דוחא בסכנין, במבט מרחוק. לא בדיוק פנינה ארכיטקטונית.

 

כי עם כל הכבוד לנוסטלגיה, הגיע הזמן שאצטדיוני הכדורגל שלנו יכבדו את הצופים, שגם כך משלמים יותר מדי בשביל מעט מדי.

אם הרמה כאן לא משהו, לפחות שנראה את הכדורגל הבינוני שלנו בתנאים נוחים. ככה היאוש נעשה יותר נוח.

ואחרי זה – גם הרמה עולה. והכל מתחיל להשתדרג.

ואולי אז, עם מתקנים ראויים באמת – נהפוך בהדרגה להיות הליגה השישית בטיבה באירופה.

או לפחות נהיה כמו בלגיה.

 

מקור המרמור על הספורט הישראלי, ליגות ילדים ודצמבר
התיקו בטוטנהאם

29 Comments

קיש 1 בדצמבר 2013

אני חותם על כדורגל בינוני לעשר השנים הבאות.

גיסנו 1 בדצמבר 2013

יפה איך אתה ודובינסקי העליתם את במקביל טורים על שתי הבעיות אולי הכי דחופות לתיקון בספורט הישראלי.

הבעיה בנושא המתקנים הוא שכמות הקבוצות שאשכרה זקוקות למתקן מודרני עם תכולה הגיונית – ניתנת לספירה על כף יד אחת.

ילדים היום ישכנעו את אבא לקחת אותם לקאמפ נואו 3 פעמים בשנה, אבל כף רגלם לא תדרוך לעולם בבלומפילד/סמי עופר/טדי. זה לא מרגיש לרמה שלהם, וכמות ההורים שמתעקשים להכניס את ילדיהם למעגל האהדה קטנה עם הזמן. בקבוצות הקטנות זה בכלל נהיה אבוד – אבא גורם לילד שלו להתעניין בכדורגל ישראלי, אבל הקבוצה שלו כושלת. קראתי מספיק על אבות אוהדי בני יהודה למשל, שכבר הדביקו את הילד בחיידק הכדורגל הישראלי אבל הילד, בגלל הצלחות היריבות העירוניות וכמה ילדים בשכבה, רוצה להיות אוהד הפועל/מכבי. והאבא למוד שברונות הלב מהקבוצה שלו לא רוצה שגם הילד יגדל ככה ונותן לו לזרום עם האהדה החדשה.

תמיד לקבוצות מצליחות יהיו יותר אוהדים, אבל כל עוד הקהילתיות נעלמת וקבוצות מרכז טבלה ומטה מביאות בממוצע 1000 צופים למשחק (וגם זה משקר, כי 2-3 משחקים נגד קבוצות גדולות ממלאים את האצטדיון ומכפרים על כל המשחקים שבהם מגיעים 150 צופים) אין תקווה למתקנים ראויים באמת מעבר לאלו שהוקמו בשנתיים האחרונות, ואלו שכבר בתהליכי בנייה. לקבוצות כמו אשדוד, רמה"ש וק"ש אין אינטרס ואין שאיפות להחזיק במתקן ראוי עם תכולה הגיונית.

אלון רייכמן 1 בדצמבר 2013

גיסנו, אתה צודק.
אבל ייתכן ומדובר בשאלה של ביצה ותרנגולת.
תאר לך שיבנו באשדוד אצטדיון בונבוניירה חדש ומפנק. לא חייב להיות ענק, נניח 10,000 צופים. עם חניה גדולה, גישה נוחה, יציעים מקורים ממש על הדשא, חנויות מזכרות, מזנונים ושירותים נוחים, אווירה ביתית.
פתאום, לאבא הזה שהתייאש, יהיה שוב חשק להביא את הילד. וגם לילד יתחשק לבוא – כמו גם לשאר ילדי השכבה, שיחד עם האצטדיון הדנדש יקבלו גם קבוצה חזקה שתרוץ בצמרת. עוד לא אבוד לשנות פה את המצב…

גיסנו 1 בדצמבר 2013

הלוואי.

אבל לצערי קשה לי לראות את זה קורה בסטטוס קוו של בעלי הקבוצות נכון לעכשיו.

צור שפי 1 בדצמבר 2013

טור נכון ברמה האלמנטרית. מילה על המיזם של גולדהאר: כאוהד הפועל אני מאמין שבהתנהלות נכונה לטווח ארוך מכבי תל אביב יכולה להביא 20 אלף צופים פלוס מינוס למשחקי הבית הרגילים שלה ועוד כמות יפה למשחקים הגדולים (דרבי, חיפה וכאלה). הפועל, אם תהיה מנוהלת רק סביר, יכולה להביא 60 אחוז מהכמות הזו. השורה התחתונה מבחינתי היא שצריך לבנות איצטדיון חדש בתל אביב אבל הוא צריך להיות, כמו היום, משותף לשתי הקבוצות. מבחינה ארכיטקטונית זה צריך להיות איצטדיון של 35-40 מקומות שיהיו מחולקים לשתי טבעות. במרבית המשחקים תיפתח רק הטבעת התחתונה ובגדולים יימכרו כרטיסים גם לעליונה.

איתן מסוארי 1 בדצמבר 2013

כאוהד הפועל, אתה חושב שאתה סופר צודק. יש תכנית להגדיל את בלומפילד ל – 25000 מקומות. לדעתי שווה לשמור את הכסף לאצטדיון חדש.
35-40 אלף צופים בשיטת הטבעות.

בלומפילד יוכל לשרת קבוצות מגוש דן כמו ראשון/בני יהודה/רעננה וכדומה…

תומר חרוב 1 בדצמבר 2013

חבל על בלומפילד, אצטדיון נהדר שאפשר לשפץ ולהגדיל. לא תמיד חייב חדש.

איתן מסוארי 1 בדצמבר 2013

זה נכון. אבל תהיה בעית חניה נוראית.

גיא זהר 3 בדצמבר 2013

בעיניי אצטדיון של 25 בבלומפילד אידיאלי. פוטניצאל המינויים של מכבי בעונות טובות מגיע אולי ל15 ואז מעולה. 35-40 אלף בעונות גרועות כשמגיעים שמונת אלפים או אפילו חמשת אלפים מרגיש כמו טדי או סמי עופר ריק. לגבי עניין התחבורה – שאטלים וחיוב להקים אצטדיונים חדשים ליד רכבות. בושה שלא עשו את זה בב"ש ובנתניה

תומר חרוב 1 בדצמבר 2013

דוחא אחלה איצטדיון. אני לא מאמין שיש מישהו שיגן על וסרמיל, גם לא רון עמיקם.
חווית המעבר מהקופסא עדיין מדכאת אותי, אני מבין שהיא הכרחית וכל זה ובכל זאת, מעבר להיותה של הקופסא המקום הרומנטי ביותר עלי אדמות, זה אשכרה היה אצטדיון כדורגל טוב שהקהל קרוב מאוד לדשא ורואים טוב מכל פינה וחיים את המשחק. חייב להודות שבאצטדיון החדש אמנם רואים נהדר אבל זה פשוט לא אותו דבר.

JOSH 1 בדצמבר 2013

דוחא אחלה אצטדיון?
זה אצטדיון שנבנה בשנות האלפיים ונראה כאילו נבנה בשלהי שנות ה-50.
ויש מצב שהתכנון שלו הוא הגרוע בהיסטוריה – הצד שמול המצלמה מכיל רק קיר, כי יש קיר מאחוריו, שגם מנע את בניית היציע הדרומי לכל רוחב המגרש (רואים בתמונה – זה נעצר באמצע).

תומר חרוב 1 בדצמבר 2013

לא יודע מה יש מול המצלמה. כשאני מגיע למשחקים שם אני די נהנה. רואים טוב מהיציע, הקופות תמיד מסודרות, יש חניה ותה עם נענע במזנון.

יוסי 2 1 בדצמבר 2013

הויכוח סכנין VS סח'נין הוא לא מקרי. השם ב"כ" הוא זה המופיע במקורות יהודיים. השם סח'נין הוא תעתיק מדויק מערבית. יש פה מלחמת נראטיבים

איתן מסוארי 1 בדצמבר 2013

אכן כן. הישוב סכנין היה יישוב יהודי בתקופת התנאים, ממנו יצאו כמה מפורסמים. אחת הסברות אומרת כי תושביו היהודים בשלב זה או אחר התאסלמו…

העובדה כי על סכנין של היום היה קיים ישוב יהודי זו עובדה שניתן לאשש מהמון מקורות מהימנים – חלקם פיזיים ארכיאולוגיים בשטח.

גיסנו 2 בדצמבר 2013

נראה לי שאתה מחפש אובר-משמעות.

מבחינת הגייה ה ח' של הערבים נהגית כמו ה כ' של היהודים. אני זוכר שככה לימדו אותי כשעוד למדי ערבית ביסודי. נשמע לי הגיוני שככה יכתבו את זה, כמו שנהוג שהאותיות th בלעז נכתבות בהעתקה לעברית עם ת' ו t נכתב עם ט', כמו המילה "מתמטיקה". לכתוב את זה אחרת לא בהכרח טעות אבל פחות נהוג.

bb 2 בדצמבר 2013

בגלל המבטא האשכנזי האות ח' איבדה את הזהות שלה :)

בקצרה:
האות הערבית خ היא המקבילה לכ'
והאות ح היא המקבילה לח'

את השם של העיר כותבים ומבטאים עם خ (כ'), ולכן "סכנין" היא הצורה היותר נכונה.

יוסי 2 2 בדצמבר 2013

ואני עדיין טוען שיש פה מלחמת נרטיבים שנוגעת לרגשות לאומיים ושאלות של מי היה קודםלמי שייך היום

קפטן קוקי 7 בדצמבר 2013

מדויק. בניגוד לג' (עם הגרש) שצריך אותה בתעתוק משפות אחרות ואין לה אות באלפבית העברי, לח' הערבית יש מקבילה בעברית והיא האות כ. בעברית המקורית האות ח אמורה להיות גרונית, אך כמו שכתבת זה אבד כמעט לחלוטין בעברית ההגמונית המודרנית. הצורה ח' בנסיון לתעתק את خ לעברית פשוט לא קיים בשפה כי אין בו צורך. לכן, לא כותבים אין סיבה לכתוב סח'נין, אלא סכנין. זה תעתיק שהוא אחד לאחד בבסיס שלו, ואין שום צורך למצוא תעתיק אחר לכך.
זאת גם לא שאלה של נרטיבים, כי העברית והערבית הן שפות אחיות ויש ביניהן הרבה מאוד הקבלה. יש רבים שמנסים להכניס גם את התחום הזה ליחסי כוח ולכיבוש לשוני, אבל אין פה שום קרב. זאת אותה האות רק בשפה אחרת.

איתן מסוארי 1 בדצמבר 2013

יש דבר שמאוד בולט לעין, וזה תמיד גורם לי לאי נוחות, במיוחד במשחקים של ליגה אירופית.
במתקן אירופאי, כשהשחקנים יוצאים מהמנהרה, זה כאילו לובי של מלון חמישה כוכבים… ברקע רואים חלק מתמונות "הול אוף פיים", הרצפה מבהיקה, הכל מטופח….

ואז מגיעים לאותה סיטואציה באחד ממתקני הפח שלנו – ריצפת אקרשטיין עם צנרת גלויה על קיר איסקורית חלוד. מעל שער היציאה פרסומת של "ניסים קרבורטורים" ואיזה פרוקטציונר כרסתן עם סיגריה בפה מוחא כפיים מהצד. ואז אני חושב על האירופאי שרואה את התמונה בטלויזיה שלו ומגחך… ואני רוצה לצעוק לו… תראה, בסך הכל אנחנו מודרניים וסבבה. יש לנו הי-טק וזה… אבל גם אני יודע שזה לא נכון.

תומר חרוב 1 בדצמבר 2013

האירופאי לא יודע שכתוב ניסים קרבורטורים…

ובמחשבה שנייה, שיזדיין האירופאי, מה בעצם רע בניסים קרבורטורים או במעדני הטלה? למה הפרסום שלהם נחות יותר מנייקי או אדידס?

אלון רייכמן 1 בדצמבר 2013

איתן, ענק.
לא יכולתי לתאר זאת טוב יותר.

איתן מסוארי 1 בדצמבר 2013

לכבוד הוא לי!

ואם יותר לי לציין, 'כבר לא גימיק!' ממשיך להצדיק את עצמו גם הערב ("ואפילו מאוד").

אלון רייכמן 2 בדצמבר 2013

שמע, הסיפור של נס ציונה הולך ונהיה מדהים ככל שהעונה מתקדמת.
(לא מעט בזכות החיזוק המצויין שהם עשו עם סימפסון ובוסטיין).

ABC 3 בדצמבר 2013

סליחה, איזה מדינות נופלות בקטגוריה של "מתקן אירופי"? כי אני לא בטוח שבבלקן ומזרח אירופה רוב האיצטדיונים הם 5 כוכבים.

באנגליה חלק ניכר מהפרסומות הן להימורים. מעדיף פרסומות לבלטות ושרברבים על פרסומות להימורים.

אסף THE KOP 1 בדצמבר 2013

מה זה אקס פקטור ?

קפטן קוקי 7 בדצמבר 2013

+1

JOSH 1 בדצמבר 2013

הכדורגל שלנו נראה הרבה יותר רע בגלל האצטדיונים האלה.

שימו את אותן הקבוצות, באותם תנאים מקצועיים, באצטדיון ממוצע בגרמניה למשל, והמשחקים ייראו אחרת לגמרי.

ואגב, גם המושבה ונתניה לא אצטדיונים משהו – החורים מאחורי השערים הופכים אותם לסבירים לכל היותר.

יוני (המקורי, מפעם) 1 בדצמבר 2013

מה עוזר מתקן יפה כמו בראש הזהב בפ״ת אם הכניסה היא כמו לכלא, מבצעים עליי חיפוש ואסור להכניס תפוז שמא אזרוק על השופט? הבעיה היא שאוהד כדורגל הוא בבון, לפחות ביחס אלינו, בין אם בצדק או לא. לגבי קבוצות אמצע טבלה, זה עניין של מסורת ושל שיווק. אין בעיה להביא אנשים לכדורגל, המחיר מאוד בעייתי וגם העובדה שאין כלום פרט למשחק. בילדותנו היינו רואים משחק נוער לפני. היום אין כלום. אפשר להביא להקות נוער, כל דבר שיקרב את הקהילה למגרש.

אלון רייכמן 2 בדצמבר 2013

יוני, מסכים איתך. כל דבר שיעצים את החוויה, שיסייע להפוך את המשחק לאירוע – כזה שתרצה גם להביא אליו ילדים, משפחה, חברים – יהיה נהדר.
כולל כניסות מרווחות ונעימות יותר.

Comments closed