כדורגל מהצד האחר – או איך אומרים גלאקטיקוס בפפואנית

אחרי שהבוס בלאטר הכריז, שכל התלונות על הבחירה של פיפ"א מגיעות מ"בעיות של המערב הנוצרי המתוסכל", הבלוג נרתם למשימה ומגלה שווקים חדשים עבור הספורט היפה והעסקנים המושחתים

O-League Champs

אני לא יודע אם שמתם לב, אבל באבו דאבי התחילה אליפות העלם למועדונים. לא, באמת. והמשחק הראשון כבר התקיים ביום רביעי, מעין משחק מקדים לאקשן האמיתי במתחיל בשבת. טוב, מספיק ציניות, לאינטר למשל, נראה שהטורניר ממש חשוב, וכי הם רוצים תואר נוסף אחרי שאתלטיקו מדריד מנעה מהם ברשעות להוסיף את הסופר קאפ לטרבל בארון. ובכן, אחרי שבשנה שעברה אוקלנד גרמה לאסון כשניצחה את אלופת האמירויות המארחת כבר במשחק המוקדם, ובכך גרמה לירידה תלולה מכירת הכרטיסים בהמשך, ניצחה הפעם אל וואחידה את הקארי יונייטד 0:3. אל וואחידה, בסדר, אחת מקבוצת הליגה של האמירויות, כבר שמענו. אבל הקארי יונייטד? אלופת פפואה-גיניאה החדשה באליפות העולם?מהמדינה במקום ה203 והאחרון בדירוג פיפ"א?  כן!

סיפורה המיוחד של פטרוליום ריסורסס קיטובו הקארי יונייטד פוטבול קלאב לא ארוך, למען האמת.  יותר קצר מהשם. היא נוסדה ב2003 ונכנסה לליגה השלישית במדינה כיאות, שנתיים מאוחר יותר היא כבר היתה בליגה הראשונה ובתום 2005 זכתה באליפות הראשונה שלה. זה קצת פחות מפליא כשיודעים שלבעלים והיו"ר קוראים ג'ון קאפי נאטו, בן של כומר שארגן ספורט בבתי כלא ואף זכה לתואר 'סר' מהמלכה על כך, ושל אשתו בת ה14 בזמן הלידה. קאפי נאטו הוא בעלים של חברת הקארי הולדינגז, שחקן מרכזי בתחום השירותים לחיפושי הנפט והגז במדינה. הקארי הוא שבט פפואני, אליו משתייך קאפי נאטו. באיזור מושבו של השבט יש מכרות של זהב ומתכות אחרות, ופרוייקטים של נפט וגז, והתושבים מקבלים דיבידנדים שמספקות החברות באיזור.

kahunapulej, CC by-nc-sa צופי כדורגל בהרים

קאפי נאטו נלחם להקמת מנהלת ליגה וייסד את הנשיונל סוקר ליג, כשהקארי זוכה בארבע האליפויות של הליגה הזו. היום הוא ראש הליגה וסגן נשיא ההתאחדות של PNG, כפי ש'אינדיפנדאן סטט פפואה ניוגיני' מקוצרת בד"כ. כמו גם סגן יו"ר ועדת התחרויות בהתאחדות האוקיאנית, וחבר ועדת התחרות של אליפות העולם למועדונים של פיפ"א.

השנה עשתה הקארי הסטוריה, כשזכתה באו' ליג, הצ'מפיונס של אוקיאניה. עד שעזבה אוסטרליה את הקונפדרציה, התואר כמובן היה תמיד אוסטרלי – אם כי המפעל נקרא אליפות אוקיאניה לקבוצות. מאז זכו רק קבוצות מניו זילנד. זה נראה גם, כאילו זה ימשיך כך. אוקלנד סיטי היתה בבית א' מועמדת ברורה לניצחון, הקארי היתה בתחתית בית ב' אחרי הפסדים לאלופת וונואטו ואלופת פיג'י. אבל בפגרה רכשה הקארי חמישה שחקנים מאיי סלומון, והתמונה השתנתה. הנרי פא'ארוו מאיי סלומון, לשעבר בפרת' גלורי, וקמה ג'ק מPNG דאגו ל19 שערים בשמונה מחזורים. הבסה של אלופות איי סלומון, וונואטו ופיג'י, והקארי עלתה לגמר מול ווייטאקירי הניו זילנדית שהפתיעה במחזור האחרון את אוקלנד.

המשחק הראשון נערך בפורט מורסבי, בירת פפואה/גיניאה החדשה והניו זילנדים היו בשוק. הקארי עפה על גלי האהדה של 15 אלף צופים, שיא חדש למדינה, וקרעה את ווייטאקירי 0:3. לקראת משחק הגומלין, פירסם ה'סלומונס סטאר ניוז' שכל הטיסות מPNG לניו זילנד מלאות. האחראית למחלקת ויזות בקונסוליה של ניו זילנד סיפרה לעיתון "נשיונל", שיש עליה ניכרת במספר המבקשים ויזה קצרת מועד לזמן המשחק, בעיקר "בעלי נכסים ממחוז סאות' היילנדס", מעוז המכרות וקידוחי הנפט. שלושת אלפים צופים היו באצטדיון, וראו את הקארי מפסידה אמנם 1:2, אבל עושה הסטוריה – לראשונה זוכה בתואר קבוצה מחוץ לאוסטרליה או ני זילנד. ויותר מכך – היא עולה אוטומטית לאליפות העולם למועדונים! לצורך זה רכש קאפי נאטו עוד תריסר שחקנים מרחבי האיים הפסיפיים, ויצר את הגלאקטיקוס הראשונים באיזור.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

קימה ג'ק הבקיע שלושה מארבעת השערים במשחקי הגמר, וקיבל בעקבות זאת כתבה ב'נשיונל' של איחוד האמירויות. בהתאם לגישה של קאפי נאטו, לערב כוכבים זרים, מפיג'י והסלומונס, עם כישרונות צעירים מקומיים, הוא לקח את ג'ק בגיל 21 למועדון שהקים. ג'ק שיחק אז עבור קבוצה מקומית חובבנית, והרוויח את לחמו, או את האורז שלו, בדיג. מדי שבת הוא נסע שעתיים באוטובוס לפורט מורסבי, לקראת אימון ומשחק, בסיומו הוא חזר באוטובוס לכפר. אפשרות להישאר לא היתה לו, כי צריך לזכור, שהסביבה מאד נוצרית, ומאד אדוקה. אין אוטובוסים בשבת, אין פעילות חוץ מהכנסיה. אבל לפחות היום, בגיל 28, הדיג הוא רק תחביב. לפחות עד הפרישה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

סיפור מה'קיקר': ההשתתפות באליפות העולם למועדונים עוררה גם את תשומת ליבו של יוקי סטאלף הגרמני-יפני. למרות שנולד בגרמניה הוא גדל ביפן, בה שוחק עד 2004 המפעל שקדם לאליפות העולם – הגביע העולמי. זה הפך לחלומו הגדול, וכששמע על זכייתה של הקארי, הוא מיהר לנסות ליצור קשר עם המועדון. בסופו של דבר הצליח דרך סוכן תיירות יפני, וסטאלף, ששיחק בליגה החמישית בגרמניה, חתם על חוזה בקבוצה, והיה קרוב להגשים את חלומו. כשרגלו דרכה לראשונה במדינה, הוא הבין ש"זו פלנטה אחרת". אלימות, שכרות ושחיתות היו עניין יומיומי, אבל הוא קיווה להחזיק מעמד עשרה שבועות.

הבעיה האמיתית היתה עם מנכ"לית המועדון, ווני אטיאקו קאפי נאטו. אשתו של. היא החזיקה קצר את המושכות, נתנה הוראות למאמן, ולא קיבלה דיעה אחרת או התנגדות. סטאלף נקלע לקשיים בגלל ביקורת שביטא, ובעיקר בגלל שהיה חילוני ולא רשום בכנסייה. קאפי נאטו הקיצונית באדיקותה, ראתה זאת בעין לא יפה. משבר ראשון הגיע בעקבות שוד של אחד מחבריו לקבוצה, שהותקף ביציאה מאימון. המשטרה הגיעה במהירות ועצרה את המתקיפים, אבל שחקני הקבוצה, למרבה הזעזוע של סטאלף, התנפלו על אחד העצורים והיכו אותו למוות. במקביל הכינה קאפי נאטו חוזה חדש לחתימה עבור סטאלף, שכלל דרישה להתנצר. הוא סירב, והמנכ"לית סירבה לתת לו להשתתף באימונים או לנסוע עם הקבוצה לאבו דאבי. את המשחק הוא ראה מביתו בטוקיו.

לכבוד המפעל קיבלה הקבוצה חוזה ספונסורינג מחברת השליטה העממית במכרות ופרוייקטים MRDC בסך מאתיים אלף קינה, כשלוש מאות אלף שקל. לא רע, למשחק בודד. המאמנים טוני מאנה וג'רי אלן, אוהד של בניטז, הודו שבמשחק לא היה להם סיכוי. הם תקפו כהרגלם אבל "איבדו את הריכוז לפעמים". יוזף היקרסברגר, המאמן האוסטרי המפורסם שעובד היום עם אל וואחידה, החמיא על המשחק הגופני והלחימה במשך תשעים דקות. אבל "ברור שאין להם את היכולת והניסיון של הברזילאים או הבינלאומיים שלנו". הקארי לא הצליחה לשחזר את ההישג של אוקלנד, שניצחה בשנה שעברה ברבע הגמר גם את נציגת אפריקה מאזמבה. "לשחקנים שלנו יש נאיביות מקסימה", הפליא להגדיר זאת שיימוס מארטן, מנהל הקבוצה, "הרבה מהמובן של כל העסק הזה, של המשמעות וההשלכות, פשוט עובר להם מעל הראש". חלק גדול מהם עדיין עובד במשרה "רגילה", כולל השוער סיימון טמאניסאו שלקח שנת שבתון מהמשטרה בפיג'י. "אבל לפחות כולם התחילו לרשום 'כדורגלן' בטפסים בכניסה לכל מדינה. לפני שנה זה הם עוד רשמו 'סטודנט' או 'מובטל".

Koen Cobbaert, CC by-nc-sa שחקן כדורגל מאוכזב בפפואה
שם הוא גם עניין של צבע
קיצור תולדות בעיטת המספרת (מחווה לערן זהבי)

7 Comments

דורפן 11 בדצמבר 2010

מצד אחד באמת מרגש. מצד שני בלתי שפוי לעשות טורניר שכולל את אלופת אירופה עם קבוצה כזו. זה מגוחך

Mr. Kate 11 בדצמבר 2010

זה מגוחך אבל מקסים. לפחות אלופה אירופה מצטרפת בשלבים המאוחרים של הטורניר, אז זה לא כאילו שולחים אותה לשחק מול המון קבוצות קיקיוניות. חבל שבשביל שני משחקים היא צריכה לטוס חצי עולם(גם אם היום כבר לא) ולבזבז ככה ימי מנוחה או ימי משחק.

עופר פרוסנר 11 בדצמבר 2010

מדהים. סיפור עצום.

זנדר 12 בדצמבר 2010

עבור השחקנים זה אולי מרגש, קאפי נאטו בעוד חמש-עשר שנים חבר הועד המנהל של פיפ"א ועושה עסקים עם קטאר. הקבוצה שלו שולטת באוקיאניה, הכוכבים משחקים בליגה של פפואה ולא בפיג'י או איי סלומון – קצת מזכיר את המצב באירופה.

ויכסלפיש 12 בדצמבר 2010

פוסט מצוין. התכוונת אתלטיקו מדריד מנעה מאינטר סופרקאפ אירופאי, ועד 2004 היה משחק בודד בטוקיו על תואר "אלופת העולם לקבוצות" ולא מפעל.

זנדר 12 בדצמבר 2010

דג הווייכסל – מקבל את התיקון, כמובן. אתלטיקו. יתוקן בטקסט – תודה! בקשר למינוח, זה מוזר. בדקתי בגרמנית, ולמפעל בטוקיו -גם משחק בודד הוא מפעל אם מחלקים בו גביע- קראו בגרמנית גביע העולם לקבוצות, ולמפעל הנוכחי אליפות העולם לקבוצות. באנגלית זה הפוך. יכול להיות שבפיפ"א לא סגורים על עצמם?

ויכסלפיש 12 בדצמבר 2010

זה אפשרי, בטוח שמחלקים גביע לזוכה. אני גם זוכר מינוח "הגביע הביניבשתי" לציון המשחק בטוקיו בחסות טויוטה.

אגב גם היום יש "גביע בתוך אליפות", למשל בטורניר 6 האומות בראגבי יוניון. "גביע כלכותה" מוענק למנצחת במשחק בין אנגליה לסקוטלנד לזכר משחק שנתי ביניהן על הגביע במאה ה-19.

Comments closed