עולם שלישי

למה לישראל לשאוף להיות אירופה, כשאירופה מתקדמת בצעדי ענק להיות עולם שלישי?

בדרך כלל, כשמדברים על הכדורגל הישראלי אומרים, שיש לו עוד דרך לעשות כדי להשתוות לכדורגל האירופי. אבל אפשר להסתכל על זה גם הפוך: הכדורגל האירופי עושה מאמצים להשתוות לכדורגל בעולם השלישי.

קחו למשל, את ספרטה פראג. מועדון סימפטי בסך הכל. לא גמו בוהמיינס או דוקלה בעלי העבר היהודי, אבל עדיף על סלביה. לא כן? רק שלספרטה יש שלושה שחקנים בינלאומיים, ואצלב קאדלץ ותומאש פקהארט הצ'כים, ומנואל פאמיץ' הקרואטי. גם עבורם משחקי הידידות באמצע השבוע שעבר היו חדשות רעות. אז עשו מה שעושים במועדונים הגדולים באמת: רשמו אותם חולים ולא כשירים, והודיעו לנבחרות. רק שלספרטה פראג נקבע באותו יום משחק ידידות, סליחה משחק מבחן. למועדונים גדולים אין בעיה, לוקחים שחקנים אחרים שישחקו. אבל לספרטה אין את הלוקסוס הזה. אז שיתפו את השלושה. רק דאגו להלביש אותם בחולצות משחק של שחקנים מחליפים. כן. לא, באמת. ההתאחדויות פתחו בחקירה, המועדון הטיל קנס כספי כבד על המאמן יוזף חובאנץ. איך הוא הרשה לעצמו?

 

Third World Football Club

אבל הסיפור הטוב של השבוע שעבר היה בטורקיה. על החוף האנטולי, לא רחוק מהעיר אנטליה, במרכז הספורט "מרדאן קומפלקס". באצטדיון המקומי ארגנה סוכנות "פוטי מדיה" או "פוטי ספורט אינטרנשיונל" באמצעות הסוכן הרוסי הלא מורשה סרגיי פרוטסנקו, שני משחקים בינלאומיים בתוך יום. לותאר מתיאוס, מאמן בולגריה, דרש מההתאחדות שלו יריב אירופאי ושמח לפגוש באסטוניה. הלטבים מצידם היו מסוקרנים לשחק נגד בוליביה. כמו בפרשת נבחרת טוגו המזוייפת לא שמו לב בהתאחדויות לפרטים הקטנים. כמו למשל, שהמשחק לא אורגן בשיתוף פיפ"א אלא על ידי הסוכנות בלבד. או שהסוכנות שוכנת בתאילנד מכל המקומות. או שמול אצטדיון ריק וללא מכירת זכויות שידור לא ברור מאיפה הסוכנות מקווה להכניס את הכספים שהשקיעה באירגון. או שהשופטים שהיו אמורים להיות מצ'כיה הוחלפו בצוות הונגרי. או שאת השופטים ההונגרים מהליגה השלישית הזמינו בלי לדבר עם ההתאחדות שם, או עם הועדה לשיבוץ שופטים. או שהשופטים נראים אחרת בשני המשחקים, למרות שאותה שלישיה – קריסטיאן שלמצי, יאנוש צאק וקולוש לנגייל – נרשמה בשניהם כשופטים. או שבתגובה לשאלה אמר שופט אחד למנהל הנבחרת הלטבית גנאדיס קאראבאייבס שהוא מהונגריה, והשני שהוא מקרואטיה. לפחות במשחק של בולגריה מול אסטוניה היו אלה באמת השופטים ההונגרים. הם מוכרים, לפחות שלמצי ולנגייל, אחרי שבדצמבר במשחק לנבחרות עד גיל עשרים בין ארגנטינה ובוליביה –בוליביה!- הם הוסיפו 13 דקות כתוספת זמן, עד שארגנטינה הבקיעה שער ניצחון מפנדל מפוקפק.

www.flags.com

אגב פנדלים, הלטבים ניצחו את בוליביה 2:1, כל שלושת השערים הובקעו מנקודת הפנדל. המשחק השני הסתיים בתוצאה 2:2, כשכל –כן- השערים – מובקעים- כן- מפנדלים. זה פחות מפליא כשמתברר, שסכומים גדולים הושקעו על ידי מהמרים באסיה על מספרי השערים בכל משחק. למען האמת, עוד לפני המשחק, הודה דובר ההתאחדות האסטונית, הם קיבלו התראות על מניפולציה. גם נשיא ההתאחדות הבולגרית הודה "שהיו לנו ספקות באשר לשיפוט במשחק הזה".

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

ההתאחדות בבוליביה, יש לומר, חיה על הכספים שהיא מקבלת ממכירת הזכות לארח את הנבחרת באירופה כיריבת מבחן. לפני שנתיים היא סירבה לשחק בבולגריה ודרשה עוד כסף, עד שהמשחק בוטל. גם המשחקים שאורגנו על ידי אותה סוכנות תאילנדית לחודש הבא בבולגריה ובפינלנד בוטלו. לותאר מתיאוס הודיע שהוא מאוכזב מרמת המשחק שהפגינו חניכיו. לא רק בישראל.

ליגת האלופות והזייטגייסט
מחשבות -ואוכל- במהלך משחק ליגת אלופות. ואלנסיה נגד שאלקה

3 Comments

בני תבורי 15 בפברואר 2011

אלון,
זה לא ממש מעודד ואפילו די מאכזב לשמוע על ההתנהלות שם, אירופה אחרי הכל. אבל יחד עם זאת, יש לכדורגל הישראלי דרך כל כך ארוכה ומפותלת לעבור כדי שיוכל להתנאות בסטנדרטים אירופאים, כך שנדמה לי שהחטאים האלה ילבינו כשלג.

D! 15 בפברואר 2011

מעליב
או מעודד
תלוי את מי
ואת מה

בעיקר
עצוב

Comments closed