יתרונות הדואופול

duopolyCokevsPepsi
בשבוע האחרון העלו כל מיני אנשים בפני את השאלה בנוגע לדואופול בבונדסליגה. מצב חמור כמו בליגה הספרדית, אם לא יותר, אמרו. לא רק פיננסית, יותר מזה, מקצועית.
ובכן, התשובה היא לא.
כלומר, בדואופול לא מהווה בעייה לבונדסליגה, להיפך. הוא מצביע על שיפור בתחרותיות. כיום, לפחות.
כי הבעיה של גרמניה היתה תמיד לא דואופול, כי אם מונופול. מאז שנות "המשבר" של באיירן 1990-1996 (רק אליפות אחת) היא חזרה וזכתה ב10 מ17 האליפויות הבאות. התקציב שלה היה, עד לשנה האחרונה, כפול מזה של הבאה אחריה. בטבלת הבונדסליגה התמידית היא מובילה ב620 נקודות על הסגנית וורדר ברמן, שמובילה מצידה ב530 נקודות על המקום העשירי.
duopolymozvsie
זו היתה הדאגה הגדולה של הליגה, והעובדה שדורטמונד חזרה מפשיטת רגל והצליחה בתוך חמש שנים להפוך קונטנדרית, משמחת את אוהבי הליגה ומוכיחה מה שטענו תמיד: שבבונדסליגה הפערים לא גדולים כמו שאוהבים לצייר אותם.
מה שטוב בליגה, הוא שיש תחלופה תמידית בין הקבוצות המצליחות. זה יוצר מצב, שבו אין קבוצה שמצליחה לתקוע יתד בצמרת (חוץ דורטמונד!) לאורך זמן וליצור רצף הצלחות. עשר קבוצות שונות ייצגו את הבונדסליגה בליגת האלופות בעשור האחרון – ללא תחרות הליגה הורסאטילית באירופה. שלא לדבר על קבוצות כמו הנובר, מיינץ, הרטה, פרייבורג, נירנברג, פרנקפורט או בוכום בליגת אירופה.
ההתעוררות הכללית של הכדורגל הגרמני, היא הזדמנות פז להרבה קבוצות לשפר את הסגל שלהן ולעלות כיתה. מצד שני, הסכנה בהכנסות מתפוצצות היא קיבוע של הצלחות – כמו שמנצ'סטר יונייטד הגיחה ברגע הנכון לקדמת הבמה, כשהתחילו לחלק את הכסף הגדול בפרמייר ליג ובליגת האלופות. זו באמת סכנה, שדורטמונד ובאיירן יפתחו פער גדול מדי על שאר הליגה. לכן העונה הזו היא קריטית, וצריך להראות עמידה בלחץ של הקבוצות הקטנות, ואולי מיסוד הכח של קבוצה נוספת. לברקוזן, או שאלקה למשל.

המשחק המרכזי: שאלקה – באיירן. באיירן אחרי ניצחון סביר על צסק"א מוסקבה (אכזבה גדולה ממחזיקת הדאבל הרוסי, כדורגל שבלוני וחסר מעוף) שהביא שוב שקט למועדון הרוגש.
שאלקה הראתה ניצוצות כדורגל משובח בעשרים הדקות האחרונות בניצחון על סטיאווה בוקרשט עקשנית וקשה לפיצוח. בעיקר הסבלנות של שאלקה מעודדת לקראת העתיד, וכמובן בואטנג.
התקופה בה שאלקה היתה אגוז קשה לבאיירן חלפה מזמן, בשלוש בעונות החולפות שישה הפסדים במפגשים ביניהן, מאז עבר נוייר לבאיירן לא הבקיעה שאלקה מול הבווארים.
במשפט אחד: לא כוחות.
תחזית: שאלקה סוף סוף מבקיעה. ומפסידה 2:1.

נירנברג-דורטמונד. נירנברג בצרות בתחתית, אבל חילצה נקודה שלא הגיעה לה בבראונשווייג. זה מעודד לבאות, מצד שני המאמן וויזינגר בצרות, ונראה כי הוא מאבד את הקבוצה.
דורטמונד הציגה את הכדורגל החלש ביותר שלה כבר שנים מול נאפולי. עצבים, חוסר דיוק, חוסר מוכנות. הלחץ של נאפולי, שבניטז השועל הכין מעולה, שבר את החברים של הדבורה מאיה וגרם להם לזמזם בזעם. קלופ איבד את העצבים על השופט הרביעי שמנע מסובוטיץ' להיכנס בזמן כדי למנוע את הנגיחה של היגואין, הועף מהמגרש והעלה את הסעיף לשחקנים. קלופ לקח על עצמו את האחריות והתנצל – אבל זה היה מאוחר מדי. במשחק עצבני נאלץ הומלס לצאת הגלל פציעה, וויידנפלר הרגשני גם כך יצא בטמטום לכדור מחות לרחבה, נגע ביד מתוך אינסטינקט והורחק. יחד עם הפציעות (סוקרטיס, גינדוגאן, קל) דורטמונד נשברה. רק אובמיאנג היה סביר במשחק.
במשפט אחד: זה דבר שאמור לשבור קבוצה, אבל נירנברג מגיעה בזמן טוב, כדי לחזור לכושר משחק.
התחזית: 2:0

הנובר – אאוגסבורג. הנובר לא מצליחה לשמור על ממה דיוף בריא, שעושה את ההבדל ביום רגיל. בדרך כלל זה מספיק מול אאוגסבורג. אבל אאוגסבורג היא קבוצה טקטית לא פחות מהחבר'ה של סלומקה והיא במגמה חיובית כבר כמה שבועות, שהביאה אותה למקום הששי הבלתי ריאלי בעליל.
במשפט אחד: למרות מה שהששוואבים הבווארים אומרים, הם פשוט לא טובים מספיק.
תחזית: 0:3

וולפסבורג – הופנהיים. שתי קבוצות שהשתפרו השנה יפה. אבל לואיס גוסטאבו עוד לא התרגל למצבו החדש, והצליח במשחקו השלישי בקבוצה להיות מורחק פעם שנייה בצהוב שני. העצבים בוולפסבורג לא רגועים, קיץ ההעברות המשוגע (21 שחקנים נמכרו!) עדיין נותן אותותיו. וולפסבורג תחזור לאירופה, אבל רק לקראת סוף העונה.
במשפט אחד: את מי זה אמור לעניין בדיוק?
תחזית: 3:1

מיינץ – לברקוזן. לברקוזן במשחק מחריד מול יונייטד שהזכיר נשכחות. קיסלינג לא עובד באירופה, ההגנה מתפרקת ואפילו לנו היציב הופך למסננת. אבל גם פה באה מיינץ במצב לא טוב כדי לעזור.
במשפט אחד: לברקוזן יותר טובה, אבל לא מספיק כדי לשבור טקטיקה.
תחזית: 1:1

המבורג – ברמן. הדרבי של הצפון, פעם זה היה חתיכת משחק. חצי גמר גביע אופ"א, למשל. כיום זה בושה מול חרפה. המבורג שוב עם רודולפו קרדוסו על הקוים, שכבר היה מ"מ לפני שנתיים, והיום הוא לפחות כבר תלמיד בבי"ס למאמנים – ולקח חופשה לזמן בלתי מוגבל, עד ששוב ימצאו מאמן, ה13 ב11 שנים.
ברמן ייצבה את ההגנה העלובה שלה, אבל זה עדיין לא מספיק כדי לנצח משחקים. אולי החזרה של פיטרסן תעזור.
במשפט אחד: רק ניצחון יכול לעזור לשתי הקבוצות לצאת קצת מהבוץ.
תחזית: 1:1

מחר:
פרייבורג – הרטה. פרייבורג אחרי משחק ליגת אירופה שיכול לזעזע את החזק בעצבים. ב0:2 בשקה 660, הכניס המאמן שטרייך את גדה, שחקן שיש לו באירופה שני תיקו וששה הפסדים. אולי כדי לתת לו חיזוק. יצא קרק הצעיר והדינמי – אולי מעייפות. בכל אופן, דקה מאוחר יותר ספג באומן, שוער אנדר-21 של גרמניה ותמיכה יציבה בדרך כלל, שער שטותי בין הידיים. חמש דקות מאוחר יותר כבר היה גדה בחוץ בגלל צהוב שני בתוך 90 שניות, שניהם על משחק ביד. סלובן ליברץ סגרו עניין עם 2:2 ובפרייבורג שכה צמאה להצלחה חשכו השמיים.
במשפט אחד: בהתחלה לא היה להם מזל, אחר כך הצטרף הביש.
תחזית: 4:1

שטוטגרט – איינטרכט. פרנקפורט מאד לא יציבה, אבל עם סגל מצויין. שטוטגרט כנ"ל. לפחות שיפור לעומת העונה שעברה. פרנקפורט אחרי ניצחון יפה, 0:3 על בורדו , שטוטגרט לא עייפה בגלל שעפה במוקדמות ליגת אירופה מול ריז'קה הקרואטית. שניידר, המאמן החדש של שטוגרט, ניצח שני משחקים רצופים, אבל במזל. בשטוטגרט לייטנר נפצע – בפרנקפורט שחקני ההרכב אוציקפה, מאייר, שווגלר ורוזנטל. מקום 13 מול 14.
במשפט אחד: מה קורה כשתאומים משחקים אחד מול השני?
תחזית: 2:2

כבר שיחקו אתמול
מנשנגלדבך ממשיכה את היכולת הביתית, מנצחת את בראונשווייג המסכנה 1:4. בעוד בראונדווייג ממש נלחמת ומתאמצת, הנקודות ממנה והלאה. מאד כמו פירת בעונה שעברה. בקרוב גם תפסיק המלחמה, והם סתם יהיו גרועים.

Out of the Blu
ההפסד לסאות'האמפטון

30 Comments

bb 21 בספטמבר 2013

"מה שטוב בליגה, הוא שיש תחלופה תמידית בין הקבוצות המצליחות. זה יוצר מצב, שבו אין קבוצה שמצליחה לתקוע יתד בצמרת (חוץ דורטמונד!) לאורך זמן וליצור רצף הצלחות. עשר קבוצות שונות ייצגו את הבונדסליגה בליגת האלופות בעשור האחרון"

זה אמנם טוב לליגה, אבל לא ממש לאירופה. אני חושב שזאת הסיבה שבתקופה שבין ההגעה של לברקוזן לגמר הצ'מפיונז ועד ההגעה של דורטמונד, אין אף קבוצה גרמנית חוץ מבאיירן שהייתה רלוונטית באירופה. בעוד שבליגות הבכירות האחרות היו תמיד 3-4 קבוצות צמרת שהגיעו לאירופה והצליחו לבנות מסורת שם, הצמרת הגרמנית הייתה בלתי יציבה וזה השפיע על ההישגים באירופה. לדעתי בשנים הקרובות, הצמרת הגרמנית תהיה מורכבת מבאיירן, דורטמונד, שאלקה ולברקוזן. אז אולי נראה יותר הצלחה באירופה מהקבוצות הגרמניות.

אלון זנדר 21 בספטמבר 2013

זה בדיוק מה שאני טוען. מצד שני, עדיף לליגה מצב בו הליגה מאוזנת, מאשר מצב שבו, כמו באנגליה, יש 3-5 קבוצות שמתמודדות על הכניסה לליגת האלופות. השאלה תהיה, איך להתמודד עם זה, ומי יצליח להתברג פנימה – וולפסבורג למשל. או שטוטגרט. או פרנקפורט.

wazza 21 בספטמבר 2013

המזל שלנו הוא שאתה כותב יותר טוב ממהמר (-:

D! בארץ הקודש 21 בספטמבר 2013

+1

אחד 21 בספטמבר 2013

אני חשוב שליגה חזקה ותחרותית זה חיוני לקבוצות שרוצות להצליח באירופה.
לא היינו רואים את באיירן המפלצתית של העונה שעברה אם הם לא היו חוטפים תבוסה 5-2 מדורטמונד בגמר הגביע.
ומצד שני, חוסר התחרות בלה ליגה גרם לכך שברצלונה וריאל לא שמו לב כמה הן חלשות ,עד שזה התפוצץ להן בפרצוף מול באיירן ודורטמונד.

תוהה בדרכים 21 בספטמבר 2013

מחוץ לטופ 2 הליגה הספרדית יותר חזקה מהגרמנית.

אם אתה לוקח הצלחה באירופה כמדד, הספרדית היא הליגה המצליחה ביותר והרבה יותר מצליחה מהגרמנית. גם בעונה שעברה רק נס / שיפוט שערורייתי מנע שלוש ספרדיות בחצי הגמר. נכון שהגרמנית היא מוצר יותר מוצלח מבחינת איצטדיונים, קהל, ניהול, אבל לא מבחינת רמה.

היתרון הגרמני באירופה שהליגה שלהם הרבה פחות עמוסה כך שהם מגיעים יותר טריים לשלבים המכריעים.

אופיר 21 בספטמבר 2013

ובכלל, הגיע הזמן לדבר על הטופ 3. אתלטיקו מדריד זו קבוצה ששווה אליפות באנגליהאיטליה.

שי 21 בספטמבר 2013

ביחס של 1:50, אתה מוכן להמר יותר מעשרים ש"ח על הסיכוי שלהם לקחת אליפות בשנתיים הקרובות?

אופיר 21 בספטמבר 2013

מובן שלא, אבל לתפישתי השיח על ה-"טופ 2" בספרד מגלם בתוכו את ההסכמה שפרט לשתיהן אין אף קבוצה ראויה בלה-ליגה, ואני טוען שאתלטיקו שייכת לרמה האירופית הגבוהה.

על כל התחלואות של הליגה הספרדית אני הראשון להסכים. למזלם, הם הספיקו להניח תשתית מפוארת לטיפוח כשרונות לפני פרוץ המשבר הכלכלי, וההבנה היסודית שלהם את המשחק היא ללא מתחרות.

אחד 22 בספטמבר 2013

אני בכלל לא בטוח שברצלונה וריאל שוות אליפות באנגליה/איטליה…

אופיר 22 בספטמבר 2013

זה היפותטי לגמרי, אבל לדעתי אין אף קבוצה שמדגדגת את השתיים האלה בליגות שציינת. במשחק נתון? בטח, אפשר להתבנקר ולעקוץ, אבל על פני ליגה שלמה היתרון האיכותי שלהן על פני יונייטד, סיטי, יובה ושות' הוא לא פחות מעצום.

תוהה בדרכים 22 בספטמבר 2013

מי בדיוק ייקח אליפות על חשבונן בליגות האלו?

זורק מילה 21 בספטמבר 2013

נמאס כבר מגונבי דעת (זה נכתב בהתייחס להודעה שלך אבל מכוון לכל גונבי הדעת כאן בדה באזר ולא חסרים כאן כאלה גם מגיבים וגם בלוגרים בעצמם)

באיירן לקחה שנה שעברה אליפות עם 25 נקודות ממקום שני (דורטמונד) ו 36 נקודות ממקום רביעי שמוביל לליגת האלופות,כלומר אני מבין שאצלך הליגה הגרמנית הייתה מאוד תחרותית וחזקה אשתקד כי הרי בסיומה באיירן זכתה באלופות.

היום באיירן נתנה במשחק חוץ א-ר-ב-ע חתיכות לקבוצה שמשחקת בצ'מפיונס,אותה אחת שהיא סיימה אשתקד בהפרש 36 נקודות ממנה,כאמור ליגה מאוד חזקה ותחרותית.

בארסה זכתה באלופות ב 2009 וב 2011 אני מבין שאצלך באותן עונות הליגה הספרדית הייתה מאוד חזקה ותחרותית,בניגוד להיום,כי אחרת היא לא הייתה זוכה באלופות באותן שנים…

הליגה הספרדית הרבה יותר חזקה מבחינת כדורגל נטו מכל ליגה אחרת גדולה באירופה,תחרותית היא ממש לא,אבל גם שום ליגה גדולה אחרת באירופה לא תחרותית,

אחד 22 בספטמבר 2013

כן, ראינו כמה הליגה הספרדית הכי חזקה בעונה שעברה, ובזו שלפניה.
ואני מסכים שבעונה שעברה הליגה הגרמנית לא היתה תחרותית. אבל אם תקרא טוב את ההודעה שלי תראה שדיברתי על העונה שלפניה, שבה באיירן התקשתה מאד בליגה ( מה שלא הפריע לה לתת פייט לריאל עם העונה הפנטסטית שלה, שוב רואים כמה הליגה הספרדית חזקה… )
גם ברצלונה היתה כושלת בעונה שלפני 2009.

זורק מילה 22 בספטמבר 2013

מיקו

צודק,רק לא הבנתי איך זה סותר את מה שכתבתי???

מיקו גוטליב אהלן סבבה 22 בספטמבר 2013

כשיש קבוצה טובה בקנה מידה היסטורי, ובאיירן הנוכחית היא כזאת, אי אפשר לקחת את הפערים שלה מהליגה בתור דוגמא לשוויון או חוסר שוויון.
בארסה וריאל הנוכחיות הן לא כאלה ועדיין הן מנצחות די בקלות את הליגה הספרדית. זה מראה על החולשה.

זורק מילה 22 בספטמבר 2013

מה שאתה כותב נכון לא במאה אחוז אלא במיליון אחוז,אבל מה שאתה כותב על באיירן כיום היה נכון גם לגבי בארסה של העונות האחרונות (2009-2012) ועדיין כולם היו אומרים הלה ליגה שכונה…כלומר זה דו פרצופיות וגניבת דעת.

no propaganda 22 בספטמבר 2013

לא ממש. אמנם בארסה הייתה קבוצה ענקית אבל ריאל ממש לא.
ודווקא ההצלחה של ריאל( בעיקר כמות הנקודות והשערים שלה ) היא זאת שמוכיחה שהלה ליגה הייתה חלשה באותן שנים.

זורק מילה 22 בספטמבר 2013

באותן שנים אתלטיקו מדריד זכתה פעמיים בליגה האירופית שזה המפעל השני בחשיבותו באירופה,שקבוצה גרמנית תזכה בליגה האירופית תחזרו אלי.באותן שנים נבחרת ספרד לקחה מונדיאל ופעמיים יורו.

תקשיבו,אין לי כוח לדיונים עקרים.תמשיכו לחשוב מה שבא לכם על הליגה הגרמנית (מאוד חזקה) והליגה הספרדית (שכונה).

שבאיירן מחוררת את כל גרמניה ואת כל אירופה זה כי הליגה הגרמנית מאוד מאוד חזקה ותחרותית.שבארסה מחוררת את כל ספרד ואת כל אירופה זה כי הליגה הספרדית מאוד חלשה.

תוהה בדרכים 22 בספטמבר 2013

no propaganda

לא הבנתי. דורטמונד בשנות האליפות שלה אפילו לא עברה את הבתים המוקדמים באירופה. אם חצאי גמר של ריאל אומרים שהליגה הספרדית חלשה, מענין מה זה אומר על הבונדסליגה.

no propaganda 23 בספטמבר 2013

1. דורטמונד לא מפרקת את הליגה כמו ריאל
2. לריאל היה הרבה מזל בשנים שהם הגיעו לחצי הגמר, הגרלות קלות בעיקר. ושוב ריאל היא קבוצה טובה פשוט לא כזאת שאמורה לפרק ליגה נורמאלית ולהוציא 90+ נקודות.

זורק מילה 22 בספטמבר 2013

אחד

בארסה היתה כושלת בעונה שלפני 2011?

תוהה בדרכים 22 בספטמבר 2013

מה שהופך את הליגה הגרמנית לחלשה משמעותית מהליגה הספרדית זו לא הדומינטיות של באיירן אלא היכולת של הקבוצות האחרות.
הקבוצות הגרמניות "האחרות" גם משחקות באירופה. הן ומצליחות הרבה פחות מהספרדיות ה"אחרות". אלו העובדות.

אנשים ממש ממצאים עולם מקביל שבו למה שאשכרה קורה על המגרש אין שום משמעות.

תוהה בדרכים 22 בספטמבר 2013

אחד,

בוא נבחן מה קרה בעונה שעברה. ספרד היא הליגה היחידה שהביאה ארבע קבוצות לשמינית הגמר באלופות ושלוש לרבע. רק לשם ההשוואה, הגרמנים אפילו לא הצליחו להעלות את הקבוצה הרביעית שלב לשלב הבתים. היא הביאה שתי קבוצות לחצי, עונה שלישית ברציפות. רק לשם השוואה, איטליה הביאה קבוצה אחת לחצי בשש עונות, אנגליה שתיים בארבע. מיותר לציין שהסיבה היחידה שלא היו שלוש קבוצות ספרדיות בחצי היא נס / שיפוט.

לפני שתי עונות, היו חמש ספרדיות מתוך שמונה קבוצות בחצאי הגמר האירופאיים, כאשר רק החמצות פנדלים של רונאלדו ומסי מנעו שני גמרים כל ספרדיים, לראשונה בהיסטוריה של הכדורגל האירופאי. באותה עונה דורטמונד אפילו לא עברה את שלב הבתים.

אז כן, לרוחב, גם בשנתיים האחרונות הליגה הספרדית הייתה הטובה ביותר.

אחד 22 בספטמבר 2013

לומר שריאל מדריד לא עלתה לגמר בגלל החמצת פנדל של רונלדו זו דמגוגיה.

תוהה בדרכים 22 בספטמבר 2013

הערה אחרונה באמת.

מצחיק בדיון הזה שאנשים שוכחים את המפגש בין מאלגה (מקום שישי בספרד) לדורטמונד, או אפילו המפגש בין סביליה לדורטמונד לפני שלוש שנים.

שברצלונה פגשה קבוצות מהמקום הרביעי-חמישי בגרמניה, היא עברה אותן בקלות. מזה אומר על הליגה הגרמנית? לוגיקה שלכם, לא שלי.

no propaganda 23 בספטמבר 2013

מפגשים בליגה האירופית הם לא רציניים, הרבה מאוד הרכבים משניים ובכלל רב הקבוצות לא מעוניינות במפעל. זה מפעלים בשביל הלוזון ליג.

זה נכון שמלאגה נתנה מצויינת באלופות בעונה שעברה אבל אנשים נותים לשכוח שהגול השני של מלאגה נגד דורטמונד היה מנבדל של קילומטר וזוכרים רק את הנבדל של דורטמונד בסוף.

הבעייה של הליגה הספרדית היא לא שאין הבלחות אלא שמלאגה השנה כבר לא קבוצה בכלל אחרי שמכרו את כל השחקנים. לעומת זאת שאלקה עדיין קבוצה חזקה.

עונה שעברה הייתה חזקה עבור הליגה הספרדית, ךמרות שבטופ הגרמנית לקחה. הבעייה האמיתית של שתי הליגות האלה( ודרך אגב של הספקדית יותר ) היא שקבוצות מתחת למקום 8 לא ראויות להיות בליגה הזאת. הן פשוט כל כך חלשות שהן צריכות לשחק מול מכבי חיפה לא מול בארסה ובאיירן.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 22 בספטמבר 2013

באיירן נתנה שבעה שערים לברצלונה בשני משחקים, הפער שלה היה עצום גם מקבוצות באירופה.

שי 21 בספטמבר 2013

אם מדברים על ה'דואופוליזציה' של הליגה הגרמנית, וולפסברג-הופנהיים הכי מעניין לדעתי…

רפאל 22 בספטמבר 2013

באירופה כמעט ללא יוצא מן הכלל הליגות מייצרות את רוב העניין ומרגשות בעיקר ב 3-4 החודשים הראשונים.
דווקא בבלגיה הקטנה בה ממשיכים עם הקיזוז הדינאמיקה האמורה אינה תופסת וכבר כמה עונות ברצף שהחודשיים האחרונים הם המרתקים ביותר ומבטיחים מפגשים ישירים בין המתמודדות על האליפות/מקומות לאירופה.

וודאי שהפורמט שם רחוק מלהיות אידיאלי לגמרי, אולם הנתונים בשטח מדברים על הגדלת הכנסות ניכרת מחוזי הטלוויזיה אשר יחד עם עליה בכמות הצופים במגרשים מעידים בבטחון שבכל מקרה השינוי הזה עדיף בהרבה מליגה במתכונת הקודמת בלי בתי פלייאוף וסוג של קיזוז או דבר אחר.

לתשומת ליבכם

Comments closed