הפתעה!

wpid-who-me

היום בבוקר הגיע שוב מועד הסטורי, בדומה לנחיתה על כוכב השביט אתמול. תוצאות הרפורמה בפיפ"א!

כשפיפ"א מבצעת הערכה של התחקיר עליו שילמה פיפ"א לגבי האפשרות שבפיפ"א יש שחיתות, ההפתעה העיקרית היא עד כמה הסירחון בוטה.

ראש הרשות המשפטית/ביצועית של ועדת האתיקה, השופט הפלילי הנכבד האנס-יואכים אקרט ממינכן, הציג בפני העולם את תוצאות הניתוח של דו"ח הרשות החוקרת של אותה ועדה, בראשות התובע לשעבר מייקל גארסיה. בדו"ח המקורי יש 350 עמודים ועוד 20 אלף עמודים של מסמכים ועדויות. כנראה – כי למרות דרישתו של גארסיה, סירבה פיפ"א לאפשר את פירסומו של הדו"ח. בסקירה המקוצרת יש 42 עמודים, חצי מהם עוסקים לא בדו"ח אלא במבנה של פיפ"א.

who_me

התקשורת מלאה בחדשות על הפירסום, לכן רק כמה דברים הנוגעים לנייר המבאיש והדוחה הזה (ותודה לג'יימס קורבט ויינס ווינרייך).

1. מי שיוצא מוכפש בכל הסיפור הזה הן שתי הנשים האמיצות, הוויסלבלואר, פדרה אלמג'יד ובוניטה מרסיאדס. אלמג'יד, שפירסמה את ההוצאות שהעביר בין חמאם לאורחיו, בין השאר, נאלצה להימלט לארה"ב ונמצאת בקשר עם הרשויות שם. אקרט קורא לה עדת שקר, פחות או יותר – למרות שהוא משתמש בחומרים שחשפה. מרסיאס, לטענת אקרט, פסלה עצמה לעדות בגלל שהיא ממשיכה להתבטא בעניין בפומבי. אולי בגלל שהיא עיתונאית, שכתבה ספר על נושא המועמדות האוסטרלית שפירסומו נאסר בינתיים? אקרט לא מתייחס להן בשמן, כמובן, אלא מתאר "מקורות", אבל שמותיהן ידועים הרי, והדיסקרדיטציה למוניטין שלהן מכוונת היטב.

who-me-

2. מי שלא יוצא רע, במפתיע, היא רוסיה. כזכור, הייתי באותו אירוע הסטורי ב2010. זכור לי הטוויטר של הרוסים שהם זכו הרבה לפני שהתוצאות התפרסמו, והעלייה של פוטין על המטוס לציריך בטרם ההצבעה. בנוסף, מסתבר, סירבו הרוסים לשתף פעולה עם החוקרים, אסרו על גארסיה להיכנס למדינה, טענו שהמחשבים בהם השתמשו עבור ה'ביד' הוחזרו לחברת הליסינג כי לא היה בהם שימוש, איבדו את כתובות הג'ימייל של מארגני ה'ביד' – אבל לטענת אקרט אין בכך די כדי להטיל כתם על האינטגריטי של הביד בכללו. אני מבקש לא להקיא על המקלדת,זה עוד לא נגמר.

who-me 2

3. רק ארבעה עמודים מוקדשים לקטאר. המספרים של הסאנדיי טיימס מופיעים שם, ההאשמות נגד בין חמאם. ההוצאות והקשרים של האמיר ומשפחתו (שלושה ילדים שלו בועד המארגן, פגישות רשמיות עם סארקוזי, עם סגני הנשיאים בפיפ"א גרונדונה, ליאוס, טשיירה, ארגון המשחק ארגנטינה-ברזיל בקטאר ב2010 סביבו נשפכו הרבה כספים לכל מיני כיוונים). אבל כל אלה, טוען כבוד השופט, לא הוכחו כקשורים באופן כלשהו ל'ביד' ולועדה המארגנת שלו. קאם און. ומה זה? (קורבט אתה אליל). עדכון בחומר הסמינר למארגני בידים: אם לא תכתבו על הצ'קים לפקודת המושחתים "למען הצבעה מושחתת ותמורת קולות לביד שלנו בלבד", אין סיכוי שפיפ"א תעשה משהו.

who me 1

4. התייחסות אישית: שמותיהם של כל החשודים (ויש כאלה) בשחיתות, שהם עדיין חברים בפיפ"א, לא מוזכרים. יש רק התייחסות עמומה למעשיהם ולחשד נגדם. מצד שני, לורד טריסמן ננזף על חוסר דיסקרטיות והתנהלות מחפירה בגלל שהסכים להעיד בפני הפרלמנט בלונדון (ואף חשף שג'ק וורנר ביקש תמורת תמיכה בביד "כסף עבור רכישת זכויות שידור להאיטי" וניקולאס ליאוס דרש תואר אצולה), אך לא בפני החוקרים של פיפ"א (טוב, אולי בגלל שתבעו אותו אלה על הוצאת דיבה, והפסידו בבית משפט בריטי אך ממשיכים לערער). מצד שני, מישהו יוצא טוב: המאור הגדול, הנשיא טוב הלב, הרחום והחנון, יוזף סטאלין בלאטר. כן, כן, בלאטר הוא הרפורמטור הגדול שמצעיד את פיפ"א קדימה. שאחראי לגוף הגדול, המסובך והמורכב הזה ובדרך פלא ממשיך להנהיג אותו בחכמה עם חזון.טוב, עכשיו חייבים להקיא. אני מבין.

who me

יש עוד (הוכחות מוצקות נגד אוסטרליה שהעבירו כספי פיתוח ל"איזורים גיאוגרפיים בהם יושבים חברי אקסקו של פיפ"א", על הקשרים של אנגליה עם וורנר, כספים מיפן וקוריאה, ספונסרינג של קטאר בכינוס הקונפדרציה של אפריקה ועוד), אבל כל זה לא מספיק כדי "לפגוע באופן ממשי באינטגריטי של פיפ"א ותהליך המועמדות לאירוח המונדיאלים של 2018&2022".

נחסוך מכם את שאר המדמנה. אבל לתקשורת נשאר קלף אחד: להאשים את גארסיה. הטוויטר התמלא בהאשמות, שאם זה תמצית הדו"ח, אז תמורת שישה מיליון דולר (עלות החקירה לפיפ"א) גארסיה טייח עבור המעבידים שלו את העובדות. גארסיה, בעצמו לא נטול צללים, היה חייב להגיב. הסיכום של אקרט, הודיע, מסלף עובדות ומשמיט מידע בכוונה מתוך הדו"ח המקורי, ולכן הוא פונה לערכאות.

וכאן קו פרשיית המים. בפיפ"א העריכו שהעולם נרגע קצת, ושאפשר להחליק דברים כמו שהיו עושים פעם. בלאטר, להכיר, טרם נבחר לקדנציה נוספת, ולכן חשוב לו לצאת נקי. כבר בפרשיית ISL העריך אקרט את העובדה שבלאטר ידע על מעשי השחיתות והכספים השחורים ששולמו כשוחד (אפילו מחשבונות פיפ"א) כ"קצת לא במקום". מצד שני, הוא הודיע שאין מה לפעול בנושא. הפעם, אי אפשר היה להוציא את בלאטר נקי (שתמך בקטאר, ושניהל את הביד הכפול), אם היה שמץ לחשד של שחיתות בתהליך. אז חייבים להוציא את התהליך נקי.

אבל המאוורר של השיטסטורם רק מתחיל להסתובב. זה כבר גדול גם על בלאטר ופיפ"א, והלחץ ייתגבר בימים הקרובים, אם הם שורדים את זה, אז הכל אבוד. אבל יש סיכוי טוב שאיזו חולייה חלשה תישבר תחת הלחץ. ימים הסטוריים בפתח, ולא רק לחוקרי כוכבי שביט.

who-me

7 הערות ולא רק באדום - אריאל בר חיים
בשם האב

28 Comments

שי 14 בנובמבר 2014

כמו תמיד שעו"ד או משפטן עושה ביקורת…
הוא מוסיף על השחיטות, ראה מבקר המדינה.
הפרויקט ראוי שהיה ניתן לאחד ממשרדי הביג 4. זה המקצוע שלהם, אולי לא היו מוציאים דו"ח שמטהר את הכל. אבל לפחות זה לא היה נראה ככה.

אלון זנדר 14 בנובמבר 2014

אין סיכוי שפיפ"א יתנו את זה למישהו שהוא לא משלהם. זה יבטל מיידית את היקום המקביל שלהם – וזה יוביל להתפרקות ריואקטיבית.

יואב דובינסקי 14 בנובמבר 2014

כל היום חיכיתי לניתוח מעמיק של הפארסה. תודה זנדר

אלון זנדר 14 בנובמבר 2014

יש ניתוחים באמת מעמיקים, זה רק קצת הוצאת עצבים… איזה הבדל לתגובה של הועד האולימפי לפרשיית סולט לייק סיטי, אה?

יואב דובינסקי 14 בנובמבר 2014

סמראנש עמד בפני הסנאט, זרקו חברים מהוועד האולימפי, עשו רפורמות שאסור לקבל מתנות ששוות יותר מכמה מאות דולרים, איסורים על ביקורים בערים מתמודדות, יש כללים. פיפ"א משתינים מהמקפצה. כל חבר מקבל שעון ב25,000 דולר מההתאחדו הברזילאית והופ, חודשיים אחרי המונדיאל וברזיל מקבלת 100 מיליון דולר "לגסי פאנד" או כל מיני בולשיטים כאלה. רוג עשה טוב לתנועה האולימפית, נראה מה באך יעשה עם אג'נדת 2020 ומי יחתוך על זה קופון.

Martzianno 14 בנובמבר 2014

מהפה שלך לבלאטר… סליחה! לאלוהים…

איציק 14 בנובמבר 2014

מעניין כמה שילמה קטאר כדי לצאת נקייה.
בלטר יבחר שנית. אם יהיו בעיות, קטאר ופוטין יממנו את פתרונן.
מה שכן, אם גורם ממשלץי מתערב בשחיתות של התאחדות הכדורגל המקומית, מדינה זו מוקעת מהפעילות העולמית עד שהשחיתות תחזור לשלוט.
נראה לי שהכל טוב…

D! פה 14 בנובמבר 2014

אלון, תודה.

אתה יודע שלפחות מהרפש הזה אנחנו מרוויחים תמיד פוסטים שלך. זה יוצר אצלי מצבי דחק קשים.

Bob 14 בנובמבר 2014

ניתוח מעולהת כולי תקווה שמשהו שם יקרוס ואולי גם יתחיל תגובת שרשרת שתשנה משהו בכדורגל שלו.
רק הערה קאנה: "your meme is bad and you should fell bad" בנוגע לתמונה הראשונה', זה מים של תינוק קונספירציות שעם התמונה אמור לבוא משהו בסגנון "אתה רוצה להגיד לי שהוא התחבא מאחורי הידיים שלו כל הזמן?"

אלון זנדר 15 בנובמבר 2014

אנחנו מבינים אחרת זה מזה את המים. כל הפוסט נוגע לסירחון של פיפ"א שהיא כבר לא מודעת לו, ולהיתממות הבוטה שלה.

דורפן 14 בנובמבר 2014

אוסיף את מה שכתבתי היום בעיתון.

אנחנו תמיד רוצים להאמין שארגון מושחת הוא חלש ורופס והולך לקרוס בגלל השחיתות של עצמו.

זו אשליה. פיפ״א היא מאפיה יעילה וחזקה שלא תוותר על הכוח שלה בלי מלחמה.

גיל שלי 14 בנובמבר 2014

זה נכון אבל יש גם מעגליות ובסוף כמעט כל ארגון יקרוס תחת עומס השחיתות של עצמו, כנראה אף אחד לא מסוגל לתזמן את זה, אבל זה יקרה

גיל שלי 14 בנובמבר 2014

אם רוסיה תמשיך עם המסע האוקראיני שלה, זה עשוי להיות הקש שישבור את גב הגמל. כמו שמורידים את מחיר הנפט כדי לדפוק אותם, ההתאחדויות המערב טרופיות עשויות להענות ללחץ הממשלות ולהפעיל לחץ משלהן על פיפא (האנדרויד מתקן לפיפי הם כנראה יודעים משהו)

גיסנו 14 בנובמבר 2014

גם אסד מגן על בני עמו, טורקיה היא דמוקרטיה חופשית והאדום של ערן זהבי מוצדק.

ארגונים מושחתים תמיד מכריזים על עצמם כצדיקים.

יוני 14 בנובמבר 2014

אולי תכתוב פה קצת יותר, אלון? בבקשה?

חז 14 בנובמבר 2014

מצוין.
כלומר, פחות מצוין לכל מי שהיה מעוניין בכדורגל קצת יותר נקי.

אבל הון ושלטון וכל זה…

צור שפי 14 בנובמבר 2014

לוויינשטיין ושפירא עוד יש מה ללמוד. זו ממש אקדמיה גבוהה לטיוח.

גיל 14 בנובמבר 2014

לדעתי, רק אם כמה מדינות כדורגל בכירות יכריזו שהן לא יסעו לקטאר דברים יזוזו.

אביאל 14 בנובמבר 2014

גיל – למה שהן יעשו את זה ? הן חלק מהמעגל שנהנה – הפתרונות האפשריים ? ספונסרים או הG20 (אבל להם יש נושאים טיפה יותר חשובים).

גיל 15 בנובמבר 2014

כי הן לא בהכרח נהנות לא לארח את המונדיאל והן רוצות לשנות. אני חושב שאם ברזיל, ארגנטינה אנגליה וגרמניה מתאגדות להחרים מונדיאל אז הוא לא יתקיים במתכונת הנוכחית עד שיהיו שינויים.

תום 16 בנובמבר 2014

מספיק שרק האירופאיות יחרימו.

אלון זנדר 15 בנובמבר 2014

טוב, שיטסטורם, יום 2.
גארסיה פנה לערכאות של פיפ"א, כלומר לוועדת הערעורים, פרטים על 14 החבר'ה הטובים פה: http://www.fifa.com/aboutfifa/organisation/bodies/standingcommittees/committee=1882043.html
מעניין אגב, מה יש לפיפ"א מנציגי מדינות-אי וערעורים, שמונה מ14 חברים בועדה באים מאיים, מרתק.
הסיפור מאחורי הכעס שלו נוגע לביקורת החריפה שלו על בלאטר, שהוצאה לחלוטין מהדו"ח של אקרט (והנה הסיבה למה הדו"ח של גארסיה לא יפורסם). לא רק זה, גם במה שנוגע לביד האוסטרלי, שם מצויין שיש הוכחות לפעילות אסורה של היועצים לביד,לפגישות שלהם עם מצביעים חשובים ולהשפעה אסורה. אבל אקרט "חשף" – תשמעו קטע – שהועד המארגן "שכח" להכניס לחוזה שלו עם היועצים את התנאי, שהם חייבים לפעול על פי הקודקס האתי של פיפ"א, ולכן זה לא תופס לגבם! וגם לא לגבי הועד המארגן! או לגבי פיפ"א! קטע, לא? רק מקרה הוא, שהיועץ פדור רדמאן, שסייע לביד האוסטרלי, הוא סוג של חבר של בלאטר. אני רק אומר, זה לא קשור למקרה כמובן, בו כל הדמויות בעילום שם.

גארי לינקר הגיזר פירסם טוויט שבו הוא אומר, שאם תהיה לו משאלה אחת, היא תהיה לפרק את פיפ"א ולתת לספורט ארגון שקוף שטובת הספורט מול עיניו.
הFBI הודיע שאחרי שהמתין לתוצאות הבדיקה, אלה אינן מספקות אותו והגוף ימשיך בחקירה העצמאית שלו, בעזרת גארסיה. http://edition.cnn.com/2014/11/13/politics/fbi-fifa-corruption-probe/index.html
הוא גם ייעזר בצ'אק בלייזר, שהיה בן חסות של ג'ק וורנר ועכשיו מפחד לאבד את כל מה שהרוויח – ולכן בחר לעזור לחוקרים. על פי השמועות, הוא הצליח להקליט שיחות עם חברים לאקסקו, וזה כבר לא כסף קטן.
נשיא ההתאחדות האנגלית קרא לפיפ"א "בדיחה" – וזה מובן. כביד הרציני היחיד ששיתף פעולה עם החוקרים, אנגליה קיבלה על הראש יותר מאחרים. בגלל הקשרים עם וורנר.
כמוהו, דרישות של ראשי התאחדויות נוספות קוראים לפירסון הדו"ח המלא, תוך השחרת שמות שנאמרו תוך הבטחה שלא יצויינו.
דר' ריינהרד ראובאל, נשיא מנהלת הבונדסליגה, התראיין ל'קיקר' היום ואמר בדרך אגב, שצריך לבדוק אם באמת השייכות לפיפ"א היא המצב האופטימלי עבור ההתאחדות ועבור אופ"א. כלומר איים לפרוש. והוא לא איש של שליפות מהירות, זה בא אחרי שיחות עם בכירים באופ"א, באחריות.
"הניסיון לבדוק היה רציני… אבל תוצאת הבדיקה היא קטסטרופת-על תקשורתית שמזעזעת את היסודות של פיפ"א בדרך אותה לא חוויתי עד היום. הפיתרון הוא ששני דברים חייבים לקרות. האחד הוא פירסום הדו"ח של גארסיה כדי שאפשר יהיה לראות מה נבדק ואיך, ומדוע התקבלו החלטות כאלה לגבי המקרים. השני הוא פירסון גל של הדברים שללא נבדקו או לגביהם לא התקבלו החלטות, ומדוע. רק פירסום מלא בציבור יוכל להחזיר לפיפ"א את האמינות הציבורית.
אם זה לא יקרה והמשבר לא ייפתר בצורה אמינה, צריך לדון בשאלה, האם פיפ"א היא מקום טוב להיות חבר בו. אלטרנטיבה אחת שצריך לדון בה ברצינות היא לבטח שאופ"א תפרוש מפיפ"א".

יואב דובינסקי 15 בנובמבר 2014

בימים האחרונים ראיתי כמה התייחסויות גם בעיתונות וגם של מרצים בריטיים, שאולי הרפורמה יכולה להתחיל באיחוד האירופי, כי הוא לא כפוף לפיפ"א. לא הייתי בונה על זה, אבל מעניין לשחק עם הרעיון של פרישת אופ"א. בלי גרמניה, אנגליה, ספרד, צרפת ואיטליה, אני מתקשה לראות יהיה קשה לפיפ"א לקיים את עצמה.

תום 16 בנובמבר 2014

זה אפילו לא שאלה, פיפ"א תקרוס ברגע שאופ"א תפרוש.

אלון זנדר 15 בנובמבר 2014

גיל, המונדיאלים יתקיימו ברוסיה ובקטאר בהתאמה. אין מצב שזה לא יקרה, ובקטאר יהיה מונדיאל מופתי, אם כי קצת חסר אווירה. לאוהדים מונדיאל ברוסיה עלול להיות בעייתי יותר, אבל הרוסים מבטיחים להשתלט על הבעיות.
הבעייה היא לא המונדיאלים,היא בפיפ"א – והאיומים המפורשים בפרישה הם הנשק החשוב ביותר שנשלף עד עכשיו. יש רק נשק אחד חשוב ממנו: זכויות שידור. אם שם יש אפשרות חוזית ללחוץ על פיפ"א…. חזון אחרית הימים
גיל שלי – יש לחץ לא מתון של הממשלות כבר עכשיו, אבל לא בגלל המונדיאל ברוסיה. זה לא פקטור, כרגע לפחות. קודם כל לפוטין יש המון כח ביד, בעולם הספורט הוא כנראה השליט מספר אחת. מעבר לכך, זה כבר קרוב מדי.

גיל 15 בנובמבר 2014

אני מסכים שהחרמות כספיות יעזרו וגם אוהדים שיפסיקו לצפות במונדיאל אבל זה לא מעשי.

סחבק 15 בנובמבר 2014

ואולי מלא מדינות יפרשו מפיפא, וככה נגיע למונדיאל, בטעות נזדנב לשמינית שם נצח טכני את איראן שלא תופיע למשחק, ברבע ננצח את סרביה כי סטנויביץ יעלה עם משומר מגן ימיני, בחצי תהיה זו מצרים שלא תסכים לשחק נגדנו, ובגמר זהבי יעשה פיו פיו מול המארחת )שאיכשהו גם תזדנב לשם(, נניף את הגביע, אבל זהבי ייאלץ להישאר במאסר עולם בקטאר בגלל הפיו פיו, וסוף סוף האמפריה של מיץ' תתחיל בקריסה המיוחלת.

גיל 30 בנובמבר 2014

יש משהו חדש? הבנתי שיש כל מיני חקירות ותביעות אבל לא הבנתי אם יצא מזה משהו.

Comments closed