ספ בלאטר לא בין העצורים

בפעם האחרונה שהייתי פה, במגדלי מרכז הירידים והאצטדיון המסופח להם בציריך, זה היה ב2010, כשנבחרו שתי מארחות המונדיאלים הבאים. ימים הרי גורל לכדורגל העולמי – ולפיפ"א, שכידוע הכדורגל העולמי שייך לה.
היום בבוקר הגעתי לתחנת הרכבת בעיר, וכבר לא היה נושא אחר, גם לאלה שכדורגל לא מעניין אותם. פשיטה על מלון בור-או-לאק היוקרתי! מעצר של בכירים בפיפ"א! שחיתות, הלבנת כספים, הרצת מחירים, מעילה בכספים!!!!
בימים הקרובים אני מקווה להרחיב בכל מיני עניינים הקשורים לקונגרס פיפ"א ה65, אבל קודם כל החדשות.

רק הניו-יורק טיימס ידע לפרסם מראש, בזכות קשריו עם גורמי אכיפת חוק בארה"ב. שכן המעצרים היו תוצאה של לחץ אמריקאי כתוצאה מחקירת FBI את הנעשה בארה"ב והאמריקות בנושאי זכויות שידור, שיווק וספונסרינג, כולל עדי מדינה ומקורבים שעברו צד. הכותרת שנתן העיתון לידיעה בעמוד הבית שלו, אומרת הכל:
FIFA Officials Arrested on Corruption Charges; Blatter Isn’t Among Them

הבית רועד, אבל שמשון "ספ" בלאטר עדיין אוחז בעמודים. להיפך, עכשיו הוא טוען שהכל בזכותו. צריך להבהיר: יש שתי חקירות, שהשוויצרים שילבו ביניהם כדי לנצל חלון הזדמנויות. החקירה האמריקאית, שהביאה כבר לבקשות הסגרה ולמעצרים. והחקירה השוויצרית, שהחלה בעקבות תלונה של פיפ"א בנובמבר, והיא עדיין בשלב איסוף מידע – ולכן רק שימשה בפשיטה על משרדי פיפ"א כדי לאסוף מסמכים.

בעקבות הצלחת רשימת כ"ד צדיקים, אני אנסה לערוך רשימה של אלה שכבר לא. כלומר כבר נמצאים מאחורי סורגים ומחכים להסגרתם, או לפחות שהוגשו מולם כתבי אישום.(פשוט נהדר, איך חיכו שכולם יתקבצו במקום אחד – ויש לציין, שהמלון המדובר הוא אחד היקרים שיש, מלון שבו תמיד ישבו רק הבכירים והמדושנים מכולם). יש לציין, שהשמות עולים אט אט, והרשימה לא מלאה.

ניקולאס ליאוס, מפרגוואי, בן 86, הוא מספר 16 באותה רשימה, ודבר לא השתנה בה. אולי רק שאחרי מותו של גרונדונה ופרישתו של טשיירה, הוא מעין 'הסנדק' של השחיתות בדרום אמריקה.

ג'ק אוסטין וורנר, 72, שאיים על עיתונאים ושלט ביד רמה בCONCACAF, היה האדם המושחת ביותר בכל האירגון הזה, וזה באמת סופרלטיב. מספר הפרשיות הקשורות לשמו ענקי, פירוט שלהם יפרוץ את מגבלות הבלוג. מצד שני, הוא עזב את פיפ"א לפני ארבע שנים, ולמרות קשריו הפיננסיים והפוליטיים בכדורגל, הוא בעיקר פוליטיקאי בטרינידד.

ז'וזה מריה מארין, 83, היה הסגן של ריקרדו טשיירה וזכה עם עזיבתו של זה תחת לחץ ציבורי למשרת ראש ההתאחדות הברזילאית. הוא אחראי לכל השחיתויות סביב המונדיאל, ונאלץ לפרוש באפריל האחרון. בין השאר ניסה לגנוב מדליית אליפות לשחקן של קורינתיאנס (בשידור חי!), וכשהיה בפרלמנט הברזילאי נודע בתמיכתו באחראי על העינויים מטעם החונטה הצבאית השלטת ובביקורתו על עיתונאים אופוזיציונריים, למשל ולדימיר הרצוג (ממוצא יהודי קרואטי) שאכן נרצח בעינויים לבסוף. במעצר.

ג'פרי ווב, 50, מכה קשה לבלאטר. שכן המשפטן והבנקאי מאיי קיימן שמשמש כראש קונקאקאף וראש הועדה למלחמה באפלייה של פיפ"א, הוא סגן נשיא בכיר והמועמד המועדף על השוויצרי להחליפו בבוא היום (עשר, עשרים שנה לכל היותר). מחליפו של וורנר היה גם זה שפירסם תוצאות חקירה שהצביעו על "התנהגות קלוקלת" של וורנר ושל צ'אק בלייזר האמריקני (שהוא עד המדינה בכל הסיפור הזה). במעצר.

אוג'יניו פגרדו, 83, הוא נציג הקונמבול (ההתאחדות הדרום אמריקנית החזקה) בפיפ"א, ועמד בראשה אחרי שליאוס התפטר "מסיבות בריאותיות" כשועדת האתיקה התחילה לבדוק את הנעשה שם, אך עזב כבר אחרי שנה בלבד בתפקיד. עוד כראש ההתאחדות האורוגוואית הואשם בשחיתות ובנפוטיזם. במעצר.

אדוארדו לי, 56, חבר אלמוני יחסית של הועד הפועל של פיפ"א, וגם בזה של הקונקאקאף. וגם ראש ההתאחדות של קוסטה ריקה. במעצר.

חוליו רוצ'ה, 64, לשעבר ראש ההתאחדות של ניקרגואה, היום "קצין פיתוח" בפיפ"א (אחראי על פרוייקטים עם הרבה מאד כסף לפיתוח כדורגל במדינות מתפתחות ). במצער.

קוסטאס טקאס, 58, לשעבר מזכ"ל ההתאחדות של איי קיימן, היום שליח של ג'פרי ווב. במעצר.

רפאל אסקיבל, 68, נשיא ההתאחדות הונצואלנית וחבר הועד הפועל בקונמבול. במעצר.

אלחנדרו בורסאקו, 50, מנכ"ל של חברת "טורנירים ותחרויות בע"מ", שחקנית מרכזית בשוק תקשורת הספורט בארגנטינה, בעלים של זכויות ושל ערוצי ספורט בטלביזיה
אהרון דוידסון, 44, נשיא טראפיק ספורטס ארה"ב, בעלים של קבוצת הכדורגל ריילהוקס קרוליינה, יו"ר חבר המנהלים של NASL והאיש שדחף להיפרדות מUSL
הוגו ג'ינקיס, 70, ומריאנו ג'ינקיס, 40, השניים דירקטורים בחברת פול פליי, חברת שיווק ספורט ארגנטינית
חוזה מרגוליס, 75, דירקטור בסאמרטון בע"מ, ובואלנטה קורפ., עוסק בשידורי ספורט, תיווך בעסקאות והוביל לתשלומים בלתי חוקיים.

המשך יבוא.

בלאטר מקלל את פוטין
עוד יום בהיסטוריה

28 Comments

אלון 27 במאי 2015

למה כל השמות לטינים? האם יש סיבה לכך שאין אזכור לפרשה בכלי תקשורת ישראלים (חוץ מהעובדה שאין מאמן חצי ישראלי שמעורב)?

אלון זנדר 27 במאי 2015

הסיבה שהשמות לטינים היא שחקירת הפרשה בארה"בשהתחילה בחשד לשחיתות בהצבעה עבור קטאר (שניצחה את ארה"ב), עברה מהר מאד לעבירות פיננסיות בשטח ארה"ב שבוצעו על ידי ההתאחדויות של צפון ומרכז אמריקה, בסיוע של דרום אמריקה. השחיתות האפריקנית לא מתרחשת בארה"ב, אבל אולי יש חיבור עם איי קיימן…
לא יודע בקשר לאיזכורים בישראל, העובדה שזה קרה בבוקר ומתרחש עכשיו ממש, די יוצאת מהדדליינים בעיתונות, אני עוד הספקתי לכתוב ל'גלובס' , אבל שאר העיתונים סגורים מזמן

אלון 27 במאי 2015

לא מצאתי כלום גם באתרי אינטרנט ישראלים.
את חושב שזה הסוף של בלאטר?

אלון זנדר 27 במאי 2015

לא. עדיין לא. כרגע זה יוצר דווקא גיבוש מאחוריו (אנשים משקשקים, מחפשים מנהיג מוכר ומנוסה, בנוהל הרגיל). אבל כמו שהאמריקאים אמרו במסיבת העיתונאים המאד מרשימה: אל תטעו, זה לא סוף של תהליך, זו רק ההתחלה שלו…

ד"ר רזי הופמן 29 במאי 2015

צריך להעיף את הדינוזאור החמדן הזה לאלף עזעזלים.
פלאטיני נראה לי קצת פחות מושחת. בוא נקווה שאני לא טועה.

no propaganda 27 במאי 2015

ראיתי את הוידאו שמראה איך הוא מנסה לגנוב את המדליה, פשוט מדהים.
יש מקרה דומה שנשיא צ'כיה גונב טת בשידור חי מנשיא צ'ילה.

אודי 27 במאי 2015

אין איזה מקרה של פוטין גונב עט מאיזה מנהיג מדינה גם כן?

No ONE 27 במאי 2015

פוטין גנב טבעת אליפות מרוברט קראפט

יואב דובינסקי 27 במאי 2015

נו, אז עומדים לזרוק אותנו מהארגון?

איציק 27 במאי 2015

האם אנחנו רוצים להשתייך לארגון שמוכן לקבל אותנו?

matipool 28 במאי 2015

איציק – מעולה . מהיותר טובים של גראוצ'ו ( והיו לו המון טובים ) .

אלון זנדר 27 במאי 2015

לא נראה לי. אבל יהיה ללא ספק רוב לדרישה הפלסטינית המחוצפת. וזאת למרות שפלטיני אמר את דברו, ובלאטר פחות או יותר גם.וברור שזו דרישה פוליטית שמסתמכת על עורבא פרח במקרה הטוב. פשוט מאד לא אוהבים אותנו.

יואב דובינסקי 27 במאי 2015

עכשיו ראיתי שאופ"א עושה קולות של לדחות את הבחירות. אם ההצעה תידחה ואופ"א פורשת מהכנס, לא הייתי אומר שמצבנו מזהיר.

אלון זנדר 27 במאי 2015

לא מאמין שיהיה מצב שירחיקו חברה באופ"א מפיפ"א בלי שאופ"אתהיה נוכחת. במקרה כזה יודיע בלאטר שאי אפשר במצב הנוכחי לדון בבקשה, וזו תידחה לקונגרס הבא במלזיה. זה ממילא מה שבלאטר רוצה, שיורידו לו את הקופיפון הנוסף מהגב. יש לו מספיק גם ככה. הוא לא אוהב את ישראל, אבל הפלסטינים פשוט מעיקים עליו.

אסף the kop 27 במאי 2015

אין סיכוי דובינסקי.
ההצבעה הזאת לא הייתה יכולה להיות יועלית בזמן יותר טוב לישראל.

אסף the kop 27 במאי 2015

יועלית=מועלת

איציק 27 במאי 2015

זה נראה כמו מחלקה גריאטרית, אבל מאוד פעילה.

אריק 27 במאי 2015

מעניין מה אומר מאסר עולם בשביל החבר'ה האלה.

Amir A 27 במאי 2015

להישאר בבית רק בלי קאוויאר

שי 27 במאי 2015

צודק. נראה לי כמו אינדיקציה לכך שהאנשים שם יונקים ישר מהעטין. אין דבר כזה לפרוש בצורה רגועה לפנסיה כשהמקצוע הוא (חיי) שחיתות.

פורד פרפקט 27 במאי 2015

שאלה היפותטית מאחד שלא ממש מבין. היות ויש שמות רבים מדרום ומרכז אמריקה בנוסף על כך שהמקרה הוא בפיפ"א תהיה השפעה על הקופה אמריקה שאמורה להתחיל בשבועיים הקרובים? או שעולם כמנהגו נוהג?

אלון זנדר 28 במאי 2015

לא תהיה. אבל על הקופה סנטנאריו בשנה הבאה שאמור להתרחש בארה"ב….

גיל 27 במאי 2015

ממש ואלה שמות… לדעתי רק פירסומים כאלו בצורה עקבית עם שמות ספציפיים של המושחתים יגרום לשינוי. זו יכולה גם להיות הזדמנות למדינות הבכירות לפרוש ולהקים ארגון חדש אבל זה לא יקרה.

יואב דובינסקי 27 במאי 2015

אני לא זוכר אם זה ביטוי שלך או של יינס ווינריך, אבל השיט סטורם מתקרב

יואב דובינסקי 28 במאי 2015

השאלה הכי חשובה, מה אל סבאח רוצה?

אלון זנדר 28 במאי 2015

שאלה מעניינת. אני חושב שהוא, עם פוטין, עומדים מאחורי בלאטר. בייחוד שהוא מוחלש וקל לתמרון עכשיו.

Comments closed