גרנד פרי בייג'ין – טופאלוב בתחרות המועמדים, ממדיארוב בדרך

סידרת הגרנד פרי מתקרבת לסיומה ותמונת ההעפלה לתחרות המועמדים הבאה מתבהרת

אתמול הסתיים טורניר הגרנד פרי שנערך בבייג'ין, החמישי מתוך שישה בסידרה כולה. נזכיר את מבנה הסידרה – שישה טורנירים בהם משתתפים בסך-הכל 18 שחקנים; בכל טורניר ספציפי משחקים 12, כך שכל שחקן משתתף בארבעה מתוך ששת הטורנירים (4×18 = 6×12); בסוף כל טורניר השחקנים מקבלים מספר מסויים של נקודות על פי המיקום שהשיגו, ובסוף הסידרה מחברים את סך הנקודות תוך התחשבות בשלוש התוצאות הטובות מתוך הארבע שהשיג כל שחקן; שני השחקנים שהשיגו את התוצאה המצטברת הטובה ביותר מעפילים לתחרות המועמדים הבאה. עבור חלק מהמשתתפים בטורניר בייג'ין היה מדובר בטורניר הרביעי והאחרון בסידרה (ולכן בהזדמנות האחרונה להשפיע על התוצאה הכוללת שלהם), ועבור חלקם בטורניר השלישי והלפני-אחרון.

בגלל שיטת הניקוד, המאפשרת "לבטל" תוצאה אחת גרועה, נותר מספר רב יחסית של שחקנים ששמרו על סיכויי זכייה בסידרה גם בשלב מאוחר זה. הפיבוריט העיקרי היה טופאלוב, שכבר זכה בשני טורנירים קודמים ולכן הספיק לו מקום בצמרת בטורניר הנוכחי כדי לזכות בסידרה ולהבטיח את מקומו בתחרות המועמדים. אך לצידו, לא פחות משבעה שחקנים נוספים – ממדיארוב, גרישצ'וק, מורוזביץ', קריאקין, וואנג האו, גלפנד וקמסקי – החלו את הטורניר עם סיכויים ריאליים להעפיל לתחרות המועמדים, בתנאי שישיגו כאן תוצאה טובה. ארבעת השחקנים הנותרים היו גירי ואיוונצ'וק, שסחבו כבר שתי תוצאות גרועות משני הטורנירים הקודמים בהם השתתפו; לקו, שהתוצאות אותן השיג בשלושת הטורנירים הקודמים בהם השתתף היו חלשות מכדי לאפשר לו אפילו סיכוי העפלה תיאורטי במידה וינצח בטורניר הנוכחי; ו-וואנג יו הסיני, שאינו משתתף קבוע בסידרה ושימש כמחליף חד-פעמי לרדג'אבוב – זה האחרון פרש, כזכור, מהסידרה בשל רצונו לקחת פסק-זמן משחמט תחרותי לאחר מספר כשלונות ספקטקולאריים שנחל לאחרונה (החל מתחרות המועמדים).

***********

גלפנד, למרבה הצער, פתח את הטורניר בצורה איומה והפסיד שלושה מתוך ארבעת המשחקים הראשונים (ייתכן שעייפות מצטברת מהטורניר לזכר טל ו/או השפעות הג'ט לג של הטיסה לסין מילאו כאן תפקיד מסויים), מה שחיסל למעשה את סיכוייו לסיים בצמרת. בשבעת הסיבובים הנותרים הוא אמנם ייצב את משחקו, לא ספג אף הפסד נוסף ואף זכה בשני נצחונות, אך הדבר הספיק רק למאזן סופי של 1- ומקום 11-9 בתחתית. גלפנד עצמו אמר במסיבת העתונאים המסיימת (החל מ-7:15), לאחר משחקו בסיבוב האחרון נגד ממדיארוב, שהוא רואה כהישג את העובדה שלא התמוטט אחרי הסיבובים הראשונים.

מבין שלושת ההפסדים המוקדמים, אחד – זה נגד גירי – היה תוצאה של רשלנות, כשגלפנד הפסיד בזמן בעמדה שווה כיוון שפשוט שכח ממצב השעון לאחר המסע ה-37 שלו, ולא השלים את 40 המסעים הראשונים בזמן הנדרש של שעתיים. שני ההפסדים הנוספים, לטופאלוב ולמורוזביץ', היו תוצאה של משחק לא מדוייק מספיק בעמדות סבוכות מבחינה טקטית, ואכן נראה שגלפנד סבל לאורך הטורניר כולו מחוסר מסויים בחדות טקטית. הדבר בלט בסיבוב התשיעי, במשחק ארוך ומתסכל נגד וואנג האו  (שאמנם כבר לא היה קריטי עבור הדירוג הסופי בטורניר, כיוון ששני השחקנים היו בשלב זה בתחתית), משחק בו החמיץ גלפנד שתי הזדמנויות לניצחון שלא היו צריכות להיות מסובכות במיוחד עבור שחקן ברמתו.

 bview1

הראשונה מביניהן הגיעה לאחר שבעמדת הדיאגרמה שיחק וואנג האו (בלבן) 34.פ:ו5?? מתוך מחשבה שהשחור אינו יכול ללכוד את הפרש על-ידי הרגלי ה', כיוון שאז יפסיד את הרץ על ד5 שיוותר ללא הגנה. אלא שלשחור יש את מסע הביניים המנצח 34…פ-ג3! התוקף את המלכה הלבנה – והמאפשר לשחור, לאחר נסיגתה, להחליף רצים ואז ללכוד את הפרש בביטחה. למשל: 35.מה-ד3 ר:ז2 36.מ:ז2 ה:ו5, ואם במקום זאת ינסה הלבן לתקוף עם 36.מה-ד8+ יענה השחור ב-36…מה-ו8!. אבל גלפנד החמיץ את ההזדמנות ושיחק 34…מה-ו8(??), מסע שהותיר את העמדה פחות או יותר שווה.

למרות זאת, גלפנד המשיך לעבוד קשה והצליח שוב להשיג סיכויי זכייה על-ידי קידום הרגלים שלו באגף המלכה. התקבל סיום מלכות, שלאחר מסעו ה-83 של הלבן הגיע לעמדה הבאה:

bview2

לשני הצדדים מלך, מלכה ורגלי, אבל הרגלי השחור קדמי ומסוכן בהרבה מזה הלבן. גלפנד שיחק כאן 83…מה:ה4?? שפירושו למעשה הסכמה מיידית לתיקו, כיוון שהמסע מאפשר ללבן ללכוד באין מפריע את הרגלי השחור על א2. במקום זאת, היה יכול לנצח באמצעות תמרון נאה המתחיל ב-83…מה-ז8+. כעת ללבן חמש תשובות אפשריות, וארבע מהן מפסידות מייד: אם יזוז עם המלך לטור א' (א3 או א4), יפסיד ל-84…מה-א8+ שיאפשר לשחור במסעו הבא לקדם את הרגלי ל-א1 ולהכתיר אותו למלכה; אם יזוז עם המלך ל-ג3, יפסיד ל-84…מה-ח8+, שיאפשר גם כן לשחור להכתיר את הרגלי א' במסע הבא (כשהפעם הוא נתמך על-ידי המלכה השחורה לאורך האלכסון, במקום לאורך הטור א'); ואם יזוז עם המלך ל-ב4, יפסיד ל-84…מה-ב8+, שיכפה על המלך הלבן לזוז ל-א3 או ג3 כדי להגן על המלכה הלבנה, מה שיוביל לאחד מאותם שני נצחונות שתוארו קודם לכן.

האפשרות שהייתה קשה יותר לחישוב, ואותה כנראה החמיץ גלפנד, הייתה החמישית – 84.מ-ג2. כאן התמרון המנצח הוא 84…מה-ג4+ 85.מ-ד2 (או 85.מ-ד1 מה-ו1+ ובמסע הבא הרגלי יכתיר על א1) מה-ו1!

 bview3

מסעו האחרון של השחור הוא "שקט" יחסית, כיוון שאינו כרוך בהתראת שח, אבל הוא מאיים בהכתרת הרגלי על א1. הלבן אינו יכול להתגונן מפני האיום הזה באופן ישיר, על-ידי כיסוי הערוגה א1 או לכידת הרגלי (86.מה:א2 יוביל להפסד המלכה הלבנה לאחר שח של המלכה השחורה על ו2 או ז2), אלא רק דרך התראות שח משלו;  ואלה אינן יכולות להימשך לאורך זמן: 86.מה-ח8+ מ-ז1, וכעת הגיאומטריה של העמדה פועלת לטובת השחור: כל התראת שח נוספת תחסם על-ידי המלכה שלו תוך מתן התראת שח משלה למלך הלבן, דבר שיכפה על הלבן להחליף מלכות ויאפשר לשחור ניצחון טריביאלי לאחר הכתרת הרגלי א' שלו: 87.מה-ד4+ מה-ו2+, או 87.מה-ז8/ז7+ מה-ז2+.

במסיבת העיתונאים לאחר המשחק (בה גלפנד, שלא במפתיע, נראה מדוכדך למדי) וואנג האו הדגים את שני הנצחונות הללו – החל מ-6:35 ו-13:50 בהתאמה. זוהי, אגב, כבר הפעם השנייה בהיסטוריית המשחקים בין השניים בה גלפנד תורם לוואנג האו חצי נקודה בסיום המשחק: בתחרות לזכר טל ב-2010, הוא נכנע נגד הסיני בעמדה בה היה לו למעשה תיקו.

***********

בניגוד לגלפנד, סרגי קריאקין – התקווה הרוסית הגדולה מבין שחקני הדור הצעיר – החל את הטורניר בסערה עם שלושה נצחונות רצופים, פתיחה שהזכירה את ארבעת הנצחונות הרצופים שלו בתחילת טורניר-העל בנורבגיה בו זכה לאחרונה. אבל לאחר שתי תוצאות תיקו בסיבובים 5-4, קריאקין התרסק באופן לא פחות דרמטי עם שלושה הפסדים רצופים שדרדרו אותו אל מרכז הטבלה, משם לא הצליח לטפס שוב.

שני השחקנים שביססו את מעמדם בצמרת הטורניר לקראת הסיבובים האחרונים היו ממדיארוב וגרישצ'וק. שחריאר ממדיארוב בן ה-28, שחקן הצמרת האזרי השני לצידו של רדג'אבוב, ידוע בסגנונו ההתקפי והאגרסיבי, וכל הנצחונות שנחל בטורניר הנוכחי נבעו למעשה מסיבוכים טקטיים בהם ניווט טוב יותר מיריביו, שביצעו שגיאות קריטיות בעמדות שבאופן אוביקטיבי היו שוות. גרישצ'וק, לעומת זאת, הפגין סגנון משחק סולידי יותר. לאחר שנהנה מלא מעט מזל בסיבוב הראשון, כשניצח את קמסקי שהפסיד בזמן בעמדה שווה, נחל שני נצחונות נוספים כתוצאה מקרבות עמדתיים ארוכים – נגד ממדיארוב עצמו ונגד וואנג יו. קצת אחרי השניים היה מדורג טופאלוב, שלגביו השאלה העיקרית לא הייתה אם יזכה בטורניר, אלא אם יתברג במקום גבוה מספיק כדי להבטיח את זכייתו בסידרה כולה.

***********

לאחר הסיבוב השמיני, שלושה סיבובים לסיום, הובילו ממדיארוב וגרישצ'וק עם 5.5 נקודות, כשאחריהם לקו וטופאלוב עם 4.5. בסיבוב התשיעי הצליח ממדיארוב, שנחל את הניצחון היחידי, לפרוץ קדימה וליטול את ההובלה לבדו. במשחקו נגד גירי התקבלה עמדה חריפה בהגנת גרינפלד, בה הקריב השחור רגלי תמורת אקטיביות לכליו:

bview4

מסעו האחרון של ממדיארוב היה 15.פ-ז5, המפעיל לחץ על הרץ ב-ה6. השחור חייב לדייק כאן, כיוון שיש לו רק המשך טוב אחד: 15…ר:ד5 16.ה:ד5 פ-ה5! והוא מחזיר לעצמו את הרגלי שהקריב תוך השגת עמדה פחות או יותר שווה. (לכידת הרגלי ב' השחור על-ידי 17.ר:ב4 תיענה ב-17…מה:ב4! 18.מה:ב4 פ:ד3+ והשחור זוכה ברץ הלבן, ולאחר מכן במלכה הלבנה על ב4 על-ידי מזלג הפרש.)

במקום זאת גירי שיחק  15…צ(א)-ד8? שהוביל להפסד לאחר 16.פ:ה6 ו:ה6 17.פ:ב4 (לוכד רגלי שני של השחור תוך כדי יצירת איום על רגלי נוסף, ב-ה6) פ-ד4 (מגן על הרגלי ב-ה6 תוך תקיפת המלכה הלבנה) 18.מה-ג4 פ-ד7:

bview5

מסעו האחרון של השחור תוקף את הרגלי הלבן על ג5 וכן מאיים פ-ה5, אבל ללבן מסע התקפי חזק משלו – 19.פ-ג6! (חושף התקפה על המלכה השחורה באמצעות הרץ ב-ד2, תוך תקיפת הצריח השחור על ד8) מה:ג5 20.פ:ד8 פ-ה5 (התוקף את המלכה הלבנה ואת הרץ הלבן על ד3). חילופי מלכות באמצעות 21.מה:ג5 יאפשרו כעת לשחור את הכאת הרץ הלבן בשח ולאחר מכן הכאת המלכה הלבנה על-ידי הפרש שלו, בעוד הפרש הלבן על ד8 לכוד; אבל ממדיארוב, שכאמור הצטיין במהלך הטורניר בסיבוכים טקטיים, צפה זאת מראש וראה שאיננו צריך להזיז את המלכה שלו: 21.פ:ה6! (לוכד עוד רגלי תוך תקיפת המלכה השחורה) מה-ד6 22.פ:ד4+! פ:ג4 23.ר:ג4+ מ-ח8 24.פ-ה6:

 bview6

הלבן "הקריב" איפוא את המלכה שלו, אבל קיבל עבורה תמורה חומרית יותר ממספיקה – צריח, רץ ופרש, בנוסף לרגלי עודף (הרגלי על ב2 עומד ליפול, אבל זה עדיין מותיר אותו ביתרון של חמישה לעומת ארבעה) – וכל זאת ללא חולשות בעמדתו ועם תיאום טוב בין הכלים; גירי נכנע כעבור מספר מסעים נוספים.

במסיבת העיתונאים לאחר המשחק העיר גירי הערה מעניינת לגבי השגיאה המכריעה שביצע במסע ה-15: הוא אמר שזכר מהכנות הפתיחה שלו שישנה עמדה בהסתעפות הזו בה המסע פ-ז5 מצד הלבן איננו טוב בשל צ-ד8, אבל במהלך המשחק הסתבר לו שהתבלבל בהסתעפות וכי היה מדובר בעמדה אחרת. זוהי דוגמה לתופעה בה שחקנים ברמות הגבוהות מבצעים לעתים טעויות קשות בשלבים מוקדמים של המשחק בגלל העבודה הרבה שהם משקיעים בהכנה תיאורטית: זכור להם במעורפל מההכנה הזו שהם "צריכים" לשחק מסע מסויים, וכך הם משכנעים את עצמם במהלך המשחק לבצע את המסע למרות שהוא אינו הגיוני. דוגמה דרמטית לכך היה ניתן לראות במשחק הראשון של הדו-קרב על אליפות העולם בין אנאנד לטופאלוב ב-2010 . אנאנד הובס ב-30 מסעים לאחר טעות גסה שביצע במסע ה-23 (מ-ו7??), ובראיון לאחר הדו-קרב אמר שלעולם לא היה משחק כך אם היה מתבונן בעמדה בפעם הראשונה; אלא שהמסע היה תקוע בזכרונו מההכנות שלו להסתעפות הזו לקראת הדו-קרב – ולרוע מזלו, הוא התבלבל בסדר המסעים (מ-ו7 היה, למעשה, אמור להיות משוחק לא בנקודה זו אלא רק לאחר מסע אחר).

לאחר הסיבוב התשיעי נראתה איפוא הצמרת כך: ממדיארוב – 6.5 נקודות, גרישצ'וק – 6, לקו וטופאלוב – 5.

***********

בסיבוב העשירי (והלפני אחרון) חזר על עצמו תסריט אותו ראינו כבר יותר מפעם אחת בזמן האחרון, בו מפסידים שני המובילים בסיבוב קריטי – כך היה עם קרלסן וקרמניק בסיבוב האחרון של תחרות המועמדים, וכן עם קרלסן וקריאקין בסיבוב הלפני האחרון של הטורניר בנורבגיה.

ממדיארוב שיחק בשחור נגד מורוזביץ', ובניגוד לסגנונו האופייני בחר בהסתעפות שקטה ופאסיבית יחסית של הגנת גרינפלד. היה ברור שהוא משחק על תיקו, אבל כמו במקרים רבים בכדורגל בהם קבוצה מנסה לשחק בונקר, הוא שילם על כך את המחיר בויתור גמור על היוזמה והענקתה ליריבו. לאחר 31 מסעים המשחק הגיע לעמדה הבאה:

bview7

השחור נתון תחת לחץ ניכר – הוא לא הצליח לבצע את פריצות הרגלים שבדרך-כלל מאפשרות לו לשחרר את עמדתו בפתיחה זו (ג5 או ה5), אגף המלך חסום, בעוד הלבן נהנה מדומיננטיות באגף המלכה. בנוסף לצריחים על הטור ג', עמדתו של הפרש הלבן על א5 מצויינת, כיוון שהוא כופת צריח שחור להגנת הרגלי על ב7 – השחור אינו יכול לקדם את הרגלי הזה ל-ב6 כדי לתקוף ולסלק את הפרש הלבן, כיוון שאז ייפול הרגלי על ג6.

כדי לממש את יתרונו, מורוזביץ' משתמש כעת בטכניקה הידועה כ"התקפת מיעוט" (minority attack) – כאשר מבנה רגלים מסויים שנוצר על הלוח מאפשר לאחד הצדדים לתקוף בעזרת הרגלים שלו באגף בו יש לו דווקא פחות רגלים מהצד השני: 32.א4! פ-ה4 (המסע הזה נראה אקטיבי, אבל כפי שיסתבר מייד היה עדיף לשחק את המסע הפאסיבי יותר למראה פ-ה8) 33.ב5 (השחור אינו יכול להגן על הרגלי ב-ג6, המותקף כעת על-ידי לא פחות מארבעה כלים, ולכן הוא נאלץ להכות על ב5) ג:ב5 34.צ-ג7!

 bview8

זו הסיבה לכך שהיה עדיף לשחור לשחק פ-ה8 במסעו ה-32 – כדי לפקוח עין על הערוגה ג7 ולמנוע את המסע האחרון. הלבן אינו טורח להכות בחזרה את הרגלי על ב5, אלא מנצל מייד את פתיחת הטור ג' כדי להציב את הצריח שלו בעמדה אקטיבית ביותר, בה הוא מרתק את הפרש השחור על ד7 לאורך השורה השביעית, וכן תוקף את הרגלי השחור על ב7 (ביחד עם הפרש הלבן). כעת, אם ימשיך השחור ויכה את הרגלי הלבן על א4, יזכה הלבן מייד על-ידי 35.פ:ב7 (התוקף את הצריח השחור ב-ד8), ואם ייסוג הצריח השחור לאורך השורה השמינית יבוא 36.פ-ה5! המאיים בו-זמנית גם על הפרש השחור ב-ד7 וגם במתן שח עם הפרש על ג6, וזכייה בצריח הניצב ב-ב8.

לפיכך שיחק ממדיארוב 34…פ-ד6 (כדי להגן על הרגלי ב-ב7, או לפחות להכריח את הלבן להחליף זוג פרשים אם ברצונו לזכות ברגלי הזה – כפי שאכן קרה), והמשחק נמשך 35.פ-ג5 ב:א4 36.פ(ג):ב7 פ:ב7 37.פ:ב7 צ-ו8 38.צ(1)-ג6! (מכין לחץ גם על הרגלי השחור ב-ה6) צ-ו7 39.פ-ג5 מ-ה8 (כדי להגן על הפרש השחור ב-ד7, שהותקף פעמיים) 40.צ:ה6+ מ-ד8:

bview9

המלך השחור תוקף את הצריח הלבן שעל ג7, וכאן קיווה אולי ממדיארוב שמורוזביץ' ילכוד מייד עם הצריח הזה את הרגלי ב-א7: 41.צ:א7?? פ:ג5! (עם התקפה בו-זמנית על שני הצריחים הלבנים) מוביל ליתרון של השחור. אבל מורוזביץ' מצא את המסע הטוב ביותר ושיחק במקום זאת 41.צ(ה)-ג6! המותיר את עמדת השחור משותקת – הפרש השחור אינו יכול לזוז כעת (כיוון שהדבר יוביל לאובדן הצריח על ו7) ושני הרגלים השחורים בטור א' יפלו במהרה, מה שיותיר את הלבן עם יתרון של שני רגלים וניצחון קל. לכן, ממדיארוב נכנע.

לגרישצ'וק היתה לפיכך הזדמנות פז להדביק שוב את ממדיארוב, אם היה משיג לפחות תיקו, אך לרוע מזלו נתקל במשחקו הטוב ביותר של גלפנד בטורניר והפסיד גם הוא. תוצאה דרמטית נוספת בסיבוב זה היתה הפסדו של טופאלוב לגירי, הפסד מוזר למדי שהתרחש במהירות מפתיעה, כשטופאלוב הקריב כלי ללא שום הצדקה ממשית ונכנע מספר מסעים לאחר מכן.

***********

אם כן, לפני הסיבוב האחרון נראתה צמרת הטבלה כך: ממדיארוב – 6.5 נקודות, גרישצ'וק – 6, לקו ומורוזביץ' (שטיפס למקום זה בעקבוות הניצחון על ממדיארוב) – 5.5; בעוד שטופאלוב, בעקבות הפסדו לגירי, נותר עם 5 נקודות והתדרדר למקומות 8-5. מבחינת טופאלוב היתה לכך חשיבות רבה, כיוון שסיום במקום כזה לא היה מקנה לו מספיק נקודות כדי להבטיח העפלה לתחרות המועמדים, והיה מותיר אפשרות למספר שחקנים לחלוף על פניו אם ישיגו תוצאה טובה מספיק בטורניר הגרנד פרי הנותר. לפיכך, ניצחון בסיבוב האחרון היה בעל חשיבות עליונה עבורו.

למזלו של טופאלוב, יריבו בסיבוב זה היה מורוזביץ'. מורוזביץ' במיטבו הוא שחקן מבריק, כפי שהדגים נצחונו על ממדיארוב, אבל – כפי שכבר ציינתי במספר פוסטים קודמים – הוא ידוע גם כבלתי-יציב ומועד להתמוטטויות במצבי לחץ. כבר תחילת המשחק בישרה טובות לטופאלוב, כשמורוזביץ' (בשחור) בחר בפתיחה הנחשבת למפוקפקת למדי ברמות הגבוהות – הגנת פילידור, ששני השחקנים נכנסו להסתעפות ראשית שלה:  1.ה4 ה5 2.פ-ו3 ד6 3.ד4 פ-ו6 4.פ-ג3 פ(ב)ד7  (אם כי בסדר מסעים מעט לא שגרתי). לאחר 15 מסעים התקבלה העמדה הבאה:

bview10

ומנקודה זו ואילך ניהל טופאלוב התקפה למופת. 16.מה-ז3! – מסע היוצר לחץ לאורך הטור ז' (מציב את המלכה הלבנה באותו טור מול המלך השחור ומכין איום פוטנציאלי של ר-ח6), וגם מפנה דרך להתקדמות הרגלי ו'. 16…פ-ה5 (כדי להעביר את הפרש ל-ז6 ולסייע בהגנה על אגף המלך) 17.צ-ה2 (הלבן אינו יכול לשחק ו4 מייד, כיוון שהדבר יאפשר לשחור לזכות בטיב על-ידי ר-ח4, התוקף את המלכה והצריח הלבנים הניצבים על אותו אלכסון; מסע הצריח הלבן ל-ה2, הנראה מוזר במבט ראשון, נועד כדי להתגונן מפני האיום הזה) פ-ז6 18.ו4 – כעת הלבן מאיים לקדם את הרגלי ל-ו5 ולזכות בכלי על-ידי תקיפה בו-זמנית של הפרש והרץ השחורים. הטוב ביותר לשחור היה כנראה לסגת עם הרץ ל-ד7, אבל מורוזביץ' מנסה במקום זאת הגנה אקטיבית יותר: 18…ג5 (מגרש את הפרש הלבן מ-ד4) 19.פ-ו5 ר:ב3 20.צ(ד)-ד2:

bview11

השחור סילק, איפוא, את הרץ שלו מהערוגה המסוכנת ה6 תוך זכייה ברגלי הלבן על ב3, אבל תמורת הרגלי הזה ללבן התקפה חזקה מאוד. איום מיידי הוא ר:ג5, כיוון שהרגלי על ד6 מרותק לאורך הטור ד' בגלל הצריח הלבן הניצב מול המלכה השחורה (ניתן לראות, איפוא, כי מסעו ה-18 של השחור החליש באופן משמעותי את עמדתו); המסע הבא נועד להגן על הרגלי ג5 מפני האיום הזה: 20…צ-ג8 21.צ-ו2. המסע הזה של הלבן יוצר את האיום פ:ה7+ ובעקבותיו קידום הרגלי ו' – למשל, 22.פ:ה7+ מה:ה7 23.ו5 (התוקף בו-זמנית את הפרש על ז6 ואת הרגלי על ד6) פ-ה5 24.ו6! (מסע המתאפשר בזכות הבאת הצריח הלבן ל-ו2 – השחור אינו יכול ללכוד על ו6 עם הרגלי ז', כיוון שזה מרותק על-ידי המלכה הלבנה לאורך הטור). לכן הגיב מורוזביץ' ב-21…מ-ח8 (כדי לשחרר את הרגלי ז' מהריתוק ולאפשר 24…ז:ו6 בהסתעפות שניתנה לעיל), אבל טופאלוב מצא דרך נאה להמשיך את ההתקפה במלוא העוצמה – 22.ח4!:

bview12

המסע הזה מאיים לתקוף את הפרש השחור על ז6 בדרך אחרת, על-ידי קידום הרגלי ח' ל-ח5 – והפרש לא יוכל לסגת בשל מט על ז7 (ערוגה שגם המלכה הלבנה וגם הפרש הלבן על ו5 מפעילים עליה לחץ). הסיבה שבגללה המסע הזה איננו מובן מאליו היא שלכאורה השחור יכול פשוט ללכוד את הרגלי ח'; אבל הנקודה הטקטית היא שלאחר 22…ר:ח4 23.פ:ח4 מה:ח4 24.מה:ח4 פ:ח4 25.ו5! הפרש השחור על ח4 נלכד, והלבן יזכה בו במסע הבא על-ידי קידום הרגלי שלו ל-ז3. לכן מורוזביץ' נאלץ להגיב באופן פאסיבי יותר: 22…צ-ז8 (כדי להגן על הרגלי ב-ז7 לאחר שהפרש ייאלץ לסגת מ-ז6) 23.ח5 פ-ו8.

וכעת טופאלוב זוכה בחזרה ברגלי שהקריב עם יתרון עמדתי משמעותי מאוד, תוך ניצול אלמנט טקטי שכבר הוזכר קודם לכן – עמדת הצריח שלו מול המלכה השחורה על הטור ד': 24.פ:ד6! ר:ד6 25.ה5 (הרץ על ד6 מרותק ואינו יכול לסגת, כי אז ייאבד השחור את המלכה) ו5 (מנסה לחסום את העמדה במידת האפשר ולמנוע כניסת פרש לבן ל-ה4, אבל כנראה שהמסע הזה הוא שגיאה נוספת המדרדרת עוד יותר את מצב השחור) 26.צ:ד6:

bview13

כרגע קיים על הלוח שוויון חומרי, אבל השחור למעשה כבר אבוד בשל הפאסיביות של עמדתו והקואורדינציה הטובה בהרבה ממנה נהנים הכלים הלבנים. המשחק נמשך 26…מה-ה8 27.מה-ח3 ר-ה6 28.צ(ו)-ד2 ח6 29.פ-ב5 פ-ד7 30.מה-ו3 (תוקף את הרגלי על ב7) ב6 31.מה-ד1:

bview14

כעת הלבן מפעיל לחץ עצום לאורך הטור ד', עליו ניצבים כל הכלים הכבדים שלו, כך שהפרש השחור נאלץ לסגת מ-ד7 ולהפקיר את הרגלי ב-ב6 (ניסיון להגן על הפרש על-ידי 31…צ-ד8 יפסיד מייד ל-32.פ-ג7, עם התקפה כפולה על המלכה והרץ השחורים): 31…פ-ו8 32.צ:ב6 מה-ה7 33.מה-ו3 פ-ד7 34.צ-ב7 צ-ב8 35.צ-א7 צ(ז)-ד8 36.צ-ד6 (הלבן היה יכול פשוט ללכוד כאן את הרגלי השחור על א5, אבל הוא מעדיף להגביר את הלחץ; המסע האחרון שלו מאיים ר:ג5) מה-ו7 37.פ-ג7 (תוקף את הרץ על ה6, כדי להכריח את השחור לפנות את הערוגה הזו) ר-ג4 38.ה6:

bview15

וכעת הלבן זוכה בכלי שלם, כיוון שהרגלי על ה6 תוקף באופן בו-זמני את המלכה והפרש השחורים; מורוזביץ' נכנע כעבור מסעים ספורים.

ממדיארוב וגרישצ'וק סיימו באותו זמן את משחקיהם בתיקו מהיר, מה שהוביל לטבלה הסופית הבאה:

1. ממדיארוב – 7 נקודות (3+: חמישה נצחונות, שני הפסדים, ארבעה תיקו); 2. גרישצ'וק – 6.5 (2+: שלושה נצחונות, הפסד אחד, שבעה תיקו); 4-3. טופאלוב (שחלף על פני מורוזביץ' בזכות נצחונו בסיבוב האחרון) ולקו – 6 (1+); 8-5. מורוזביץ', קריאקין, וואנג יו וגירי – 5.5 (50%); 11-9. וואנג האו, גלפנד ואיוונצ'וק – 5 (1-); 12. קמסקי – 3.5 (4-).

 ***********

נזכיר את שיטת הניקוד על פי מיקום השחקנים בסיום הטורניר: מקום ראשון מעניק 170 נקודות גרנד פרי; מקום שני – 140; מקום שלישי – 110; מקום רביעי – 90; מקום חמישי – 80; וכך 10 נקודות פחות עם כל מקום נמוך יותר, עד ל-10 נקודות בלבד למקום השנים-עשר והאחרון. במקרה של שוויון במיקום, מוענק ממוצע הנקודות של המקומות אותם חולקים השחקנים. למשל – לטופאלוב ולקו, שחלקו ביניהם את המקום השלישי והרביעי, הוענקו על טורניר זה 110+90/2 = 100 נקודות גרנד פרי כ"א.

צמרת הדירוג הכולל של סידרת הגרנד פרי נראית כעת כך:

טופאלוב – 410 נקודות (100+170+140; תוצאה סופית)

ממדיארוב – 390 (170+80+140; תוצאה סופית)

גרישצ'וק – 315 (140+85+90; נותר לו עוד טורניר אחד)

קרואנה – 305 (125+100+80; נותר לו עוד טורניר אחד)

גם טופאלוב וגם ממדיארוב סיימו את ארבעת טורנירי הגרנד פרי שלהם: שניהם זכו בטורניר אחד לבדם (ממדיארוב בזה הנוכחי, טופאלוב בזה שהתקיים ב-צוג שבשוויץ); זכו (ביחד עם גלפנד) במשותף בעוד טורניר אחד, שהתקיים בלונדון; והשיגו תוצאה שלישית טובה (טופאלוב –  מקום שלישי-רביעי בטורניר הנוכחי; ממדיארוב – מקום רביעי-שישי בזה שהתקיים בטשקנט).

טופאלוב זכה, איפוא, בסידרה והבטיח את מקומו בתחרות המועמדים הבאה – אף שחקן אחר כבר אינו יכול להשיג יותר נקודות ממנו. ממדיארוב מדורג כרגע במקום השני, מה שמכניס גם אותו לתחרות המועמדים, אבל מבין השחקנים שעוד נותר להם טורניר אחד, ישנם שניים שעדיין יכולים לעקוף אותו: גרישצ'וק וקרואנה. כדי לעשות זאת, אחד מהשניים (שבינתיים צברו מקבץ של תוצאות טובות בטורנירים בהם השתתפו, אבל עדיין לא זכו באף טורניר) יהיה חייב לזכות לבדו בטורניר הנותר ולהשיג את מקסימום הנקודות האפשרי – 170. לגרישצ'וק זה יאפשר לשפר את הניקוד המצטבר שלו ב-85 נקודות (כיוון שהתוצאה הנמוכה ביותר שלו כרגע היא 85) ולהגיע ל-400; לקרואנה זה יאפשר לשפר את הניקוד המצטבר שלו ב-90 נקודות (כיוון שהתוצאה הנמוכה ביותר שלו כרגע היא 80) ולהגיע ל-395.

הפאזל של תחרות המועמדים הבאה – בה ישתתפו שמונה שחקנים, כמו בזו האחרונה – מתחיל להתמלא. ישחקו שם ה-runner-up של הסבב שיגיע לסיומו בנובמבר השנה – כלומר, המפסיד בדו-קרב בין אנאנד לקרלסן; שני השחקנים בעלי מד-הכושר הממוצע הגבוה ביותר בתקופה שבין אוגוסט 2012 ליולי 2013 – כלומר, ארוניאן וקרמניק, מספרי 2 ו-3 בדירוג אחרי קרלסן; טופאלוב + אחד מהשלישייה ממדיארוב/ קרואנה/ גרישצ'וק מסידרת הגרנד פרי (זהותו של השחקן השני תיוודע בתחילת אוקטובר, עם סיומו של טורניר הגרנד פרי האחרון); ואליהם יצטרפו שני הפינאליסטים מגביע העולם (שזהותם תיוודע עם סיומו, בתחילת ספטמבר) ובחירת הווילד קארד של המארגנים (או, ליתר דיוק, של המממנים – כפי שרדג'אבוב נבחר על-ידי SOCAR, חברת הנפט הלאומית האזרית, לתחרות האחרונה).

גם אנחנו אשמים - מתן זוהר
היא עשתה את זה!

14 Comments

איציק 18 ביולי 2013

מעניין מאוד.
לגלפנד עד כמה שזכור לי זה הטורניר הרביעי. קצת חבל כי היו לו הזדמנויות לעלות במיוחד אחרי הטורניר הראשון. האם הוא משתתף בגביע העולם ומה הסיכוים שלו שם אם משתתף?

אייל 18 ביולי 2013

עבור גלפנד זה טורניר הגרנד פרי השלישי, אבל בגלל התוצאה החלשה שלו הטורניר הרביעי והאחרון יהיה רק לפרוטוקול מבחינת סיכויי ההעפלה למועמדים (יש לו כרגע 200 נקודות – 140 מלונדון + 30 מטשקנט + 30 מבייג'ין, מה שאומר שהמקסימום אותו הוא יכול להשיג מכל הסידרה הוא כבר רק 340).

גביע העולם יהיה כמובן קשה מאוד – להוציא את קרלסן, אנאנד וטופאלוב משתתפים בו הפעם כל השחקנים מהטופ 25-20; אבל גלפנד כבר הראה שהוא יכול להיות טוב מאוד בפורמט הזה – ב-2009 הוא זכה בגביע העולם, ותחרות המועמדים שבה זכה לאחר מכן ב-2011 ודרכה העפיל לדו-קרב עם אנאנד הייתה בעצם בפורמט מאוד דומה (נוק-אאוט בדו-קרבות קצרים, ששוברי שוויון בשח מהיר ובליץ ממלאים בהם תפקיד חשוב).

אייל 19 ביולי 2013

אגב, לגבי גביע העולם – בערך ויקיפדיה (http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_World_Cup_2013) ניתן לראות את רשימת המשתתפים המלאה וכן את הבראקט; גלפנד נמצא שם בראש section 6. בשני הסיבובים הראשונים אמורים להיות לו יריבים נוחים יחסית, אבל החל מהסיבוב השלישי (כלומר, השלב בו נותרים 32 שחקנים), בהנחה שיעבור, כבר צפויים לו יריבים חזקים מאוד.

Zak 19 ביולי 2013

אפשר לראות שקרמניק, ארוניאן וממדיארוב גם כן משתתפים. מה קורה אם מישהו מהם מעפיל לגמר? הרי הם כבר מעפילים םתחרות המועמדים לפי קריטריונים אחרים.

חוצמזה, גם ייבגני פוסטני משחק. שיהיה לו ולבוריס בהצלחה!

אייל 19 ביולי 2013

כן, תיאורטית קיימת אפשרות שכמה שחקנים יעפילו "פעמיים" למועמדים. אם ארוניאן ו/או קרמניק יגיעו לגמר גביע העולם, יעפילו במקומם מקטגוריית ממוצע מד-הכושר השנתי הבאים בתור, שכמדומני הם קריאקין ואחריו רדג'אבוב. ממדיארוב לא העפיל עדיין סופית מהגרנד פרי – כפי שציינתי, קרואנה או גרישצ'וק עוד יכולים לעקוף אותו – אבל אם זה יקרה והוא גם יגיע לגמר גביע העולם, יעפיל במקומו מקטגוריית הגרנד פרי מי שיסיים שלישי בסידרה.

קשה לי, אגב, להאמין שארוניאן או קרמניק אכן יעשו את זה בגביע העולם – לא כי אין להם את היכולת העקרונית, כמובן, אלא כי מכיוון שכבר הבטיחו את העפלתם למועמדים הם לא מגיעים לגביע העולם "רעבים" כמו שחקני הצמרת האחרים שבאמת צריכים את ההגעה לגמר כדי להעפיל. מבחינת ארוניאן וקרמניק מדובר בעצם בסוג של מטרד – הם נאלצים להשתתף בגביע העולם בגלל כלל בתקנות של סבב אליפות העולם (שנראה לי די טפשי) לפיו שחקנים יכולים להעפיל לתחרות המועמדים על פי מד-כושר רק אם השתתפו או בסדרת הגרנד פרי או בגביע העולם (http://www.fide.com/FIDE/handbook/regscandidates2014.pdf, בסעיף 2.4); כמובן שארוניאן וקרמניק בחרו ברעה הקטנה מבין השתיים מבחינתם – להשתתף באירוע מיותר אחד במקום בארבעה כאלה (כלומר, בארבעה טורנירים שהשתתפות בגרנד פרי הייתה מצריכה).

Zak 18 ביולי 2013

מעניין מאוד לקרוא, במיוחד על הפסיכולוגיה בשחמט והאופן שבו ממדיארוב גרישצ'וק וטופאלוב כולם הפסידו באותו הסיבוב.מה שעוד מעניין זאת התוצאה של ממדיארוב עם שבעה הכרעות וארבעה תוצאות תיקו, מזכיר את התוצאה שלנקאמורה בתחרות לזכר טל. האם זה קשור לסגנון של השחקן, למבנה התחרות או שזאת פשוט יד המקרה?

אייל 18 ביולי 2013

לגבי ממדיארוב, התשובה הפשוטה היא שזה קשור בסגנון המשחק שלו ששואף לסיבוכים טקטיים חריפים, הנוטים להגביר את הסיכוי שהמשחק יסתיים בהכרעה לצד כלשהו. אבל בטורניר הנוכחי זה אפיין בעצם רק את המשחקים המוכרעים בהם זכה – בשני המשחקים בהם הפסיד (לגרישצ'וק ומורוזביץ') דווקא ניסה לשחק בצורה מאוד זהירה ומבוקרת… אז אולי זה מעיד משהו על המגבלות הסגנוניות שלו כשחקן, וגם שלא כל-כך פשוט לשחק באופן "סולידי".

תמונת-ראי, אגב, ניתן למצוא במקרה של פיטר לקו, שסיים את הטורניר עם ניצחון אחד, אפס הפסדים ועשר תוצאות תיקו (לטופאלוב, שסיים עם אותו מספר נקודות, היו שלושה נצחונות, שני הפסדים ושישה תיקו) – והמאזן הכולל שלו בארבעת טורנירי הגרנד פרי ששיחק בהם הוא שלושה נצחונות, שני הפסדים ו-39 תוצאות תיקו. לקו הוא שחקן סופר-סולידי שלא מפסיד כמעט, אבל גם לא מרבה לנצח – הוא מצטיין בעיקר ביכולת לנטרל את יוזמת היריב. בסוף הטורניר בסלוניקי, גרישצ'וק התבדח על כך כשהוא עצמו סיים עם ניצחון אחד ועשרה תיקו: Leko is history, we officially have a new king of draws – Drawschuk

Zak 18 ביולי 2013

כן, זכור לי שהכינוי שלו הוא (לפחות בעברית) לקו-תיקו. קצת אירוני שבדו קרב עם עם טופאלוב אז הוא באמת היה צריך את התיקו, הוא הפסיד… אני מקווה שממדיארוב יצליח בסופו של דבר לעלות, יהיה מעניין לראות אותו בתחרות המועמדים

אייל 18 ביולי 2013

אתה מתכוון לדו-קרב בין לקו וקרמניק מ-2004 (http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=41138) – כן, תיקו במשחק האחרון היה מספיק שם ללקו לזכות באליפות העולם, והוא הפסיד; הניצחון במשחק הזה איפשר לקרמניק להשוות את התוצאה הכוללת וכך לשמור על התואר (זו היתה הפעם האחרונה בה הספיקה לאלוף העולם המכהן תוצאת תיקו במשחקים הרגילים כדי לשמור על התואר).

Zak 19 ביולי 2013

כן, מול קרמניק כמובן. וואו, זה היה כל כך מזמן…

Yavor 18 ביולי 2013

אייל
ב-ממדיארוב נגד מורזוביץ, התבלבלה לך האות וו עם המספר 1. נכתב שם "38.צ(ו)-ג6!", כשצריך להיות "38.צ(1)-ג6!".

חוץ מזה – אשמח אם תרחיב לגבי איך המשחק הזה נחשב "גמור" לאחר שהלבן מביא את הצריח ל-ג6 (מאוחר יותר). אתה טוען שם שהשחור "ממולכד", וזה נכון מבחינת הכלים שלו, אבל למה אינו יכול "לרוץ" קדימה עם הרגלי החופשי בטור א?

תודה

אייל 18 ביולי 2013

תודה, תיקנתי את הטעות. לגבי העמדה הסופית במשחק מורו-ממדיארוב: אם השחור ימשיך 41…א3 יבוא 42.צ:א7 שעוצר את התקדמות הרגלי וגם זוכה בו בהמשך. הגנה פאסיבית יותר גם לא תעזור לאורך זמן – למשל 41…צ-א8 42.פ:א4 צ-ה7 (או 42…פ-ה5 43.צ:ו7 פ:ו7 44.צ-ו6 וכאן הלבן זוכה ברגלי על ו5; אגב, 41…פ-ה5 מייד יפסיד ל-42.פ-ה6+, שמגן פעם שנייה על הצריח ב-ג7, ואחריו 43.ד:ה5) 43.צ-ב7 (מכין את כניסת הצריח השני ל-ג7) א6 44.צג-ג7 צ-ג8 (כפוי, אחרת הפרש על ד7 ייפול אחרי פ-ג5) 45.צ:ג8+ מ:ג8 46.פ-ג5! (עדיף על 46.צ-א7 צ-ה6) והרגלי א' הנותר ייפול.

אשר מ 18 ביולי 2013

תענוג! תודה.
האם כבר יש תאריך לדו קרב של אנאנד נגד קרלסן?
ועוד שאלה האם יש התפתחות בסיפורו של איבנוב שאותו הבאת לפני כמה פוסטים?

אייל 18 ביולי 2013

הדו-קרב יתקיים בנובמבר השנה (בהודו). לגבי איבאנוב, לא ידוע לי על התפתחויות משמעותיות שחלו בחודש האחרון. מה שכן, מאז שהעליתי את הפוסט האתר chessbase פירסם כתבה נוספת על הנושא – http://www.chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4010210/rombaldoni-he-never-calculated-moves-200613.aspx – יש שם ראיון עם שחקן חזק שהפסיד לאיבאנוב ומדבר על היבטים חשודים בהתנהגות ובצורת המשחק שלו.

Comments closed