הדו-קרב על אליפות העולם: זה מתחיל

הדו-קרב בין קרלסן לאנאנד מתחיל מחר; וגם על הרכב תחרות המועמדים הבאה

את פוסט ה"לקראת" כתבתי כבר לפני כחודש, אז הפעם בעיקר אינפורמציה בסיסית. מתכונת הדו-קרב, שיתחיל מחר בצ'נאי, היא זו שהתבססה מאז 2006 ושימשה בארבעת הדו-קרבות האחרונים: הטוב מ-12 משחקים, ובמקרה של תיקו 6:6 בסיומם הולכים לשובר-שוויון במשחקים מהירים. המשחקים מתחילים בשעה 15:00 על פי שעון הודו – שזה 11:30 לפני הצהריים לפי שעון ישראל (לוח זמנים מלא ניתן למצוא כאן). קצב המשחקים (הקלאסיים): שעתיים לכל שחקן לביצוע 40 המסעים הראשונים, עוד שעה לביצוע 20 מסעים נוספים, ולאחר מכן עוד 15 דקות עד לסיום המשחק, כאשר החל מהמסע ה-61 השחקנים מקבלים תוספת של 30 שניות לזמנם עם כל מסע שהם עושים.

על פי ההגרלה, קרלסן יפתח בלבן במשחק הראשון. זה אומר שבהמשך ישחק בלבן גם במשחקים מס' 3, 5, 8, 10 ו-12, בעוד שאנאנד ישחק בלבן במשחקים 2, 4, 6, 7, 9 ו-11. מכיוון שישנו יום מנוחה לאחר כל צמד משחקים, החלפת סדר הצבעים באמצע הדו-קרב נועדה למנוע מצב בו אחד השחקנים ייהנה באופן קבוע מיתרון הכלים הלבנים מייד לאחר יום המנוחה.

אתמול נערכה מסיבת עיתונאים עם שני השחקנים, שהחלק המעניין ביותר בה (החל מ-7:30 בוידאו שלמטה) הגיע כשאנאנד נקב בשמות צוות העוזרים (seconds) שלו: קרישנאן ססיקיראן, צ'נדה סנדיפאן (שחקנים הודיים), ראדוסלב וויטאצק (שחקן פולני שעבד עם אנאנד גם באליפויות עולם קודמות) ופיטר לקו. האחרון הוא התותח הכבד ביותר (אם כי העובדה שמישהו הוא שחקן מעולה עדיין לא מבטיחה שיהיה כך גם כעוזר) – מדורג מס' 23 בעולם ברשימת מד-הכושר האחרונה, שהתמודד על אליפות העולם נגד קרמניק ב-2004 והיה חלק מהצוות של קרמניק בדו-קרב של 2008 נגד אנאנד. קרלסן, מצידו, הודה לאנאנד על האינפורמציה ונמנע מלחשוף באופן מקביל את זהות העוזרים שלו. ברקע, אגב, מרחפת העובדה שפיטר היינה נילסן, שהיה חלק חשוב מצוות העוזרים של אנאנד בכל אליפויות העולם שלו מאז 2007, עבר לעבוד עם קרלסן בתחילת השנה הנוכחית, לקראת תחרות המועמדים. שני הצדדים הצהירו שמסיבות אתיות נילסן לא יעבוד עם קרלסן נגד אנאנד עצמו בזמן הדו-קרב (או בהכנות אליו), אבל סביר להניח שכל העניין לא ממש תורם לשקט הנפשי של אלוף העולם.

מהלכי המשחקים, בליווי פרשנות חיה, ישודרו באתר chessdom. ערוץ ה-youtube הרשמי של הדו-קרב אמור לספק שידור וידאו חי.

***********

וחדשות מעניינות הקשורות לטורניר המועמדים הבא, שייערך במרץ 2014 בחנטי-מנסיסק שבסיביר (עיר נידחת למדי באופן כללי, אבל אחד ממרכזי השחמט של רוסיה – היא אירחה, בין השאר, את כל גביעי העולם מאז 2005 להוציא את זה שנערך השנה, וכן את האולימפיאדה ב-2010): כיוון שהרוסים גם מארחים וגם מממנים הפעם את התחרות, בחירת הווילד-קארד היתה שייכת להם ולכן ברור היה כי ייבחר שחקן רוסי. (שתי תחרויות המועמדים הקודמות, בקאזאן ובלונדון, מומנו על-ידי האזרים אבל נערכו מחוץ לאזרבייג'אן בגלל שארוניאן, הארמני, לא היה מוכן לשחק שם.) מבין השחקנים הרוסים הבכירים, קרמניק וקריאקין כבר העפילו על פי קריטריונים אחרים, ולכן המועמדים הריאליים היו גרישצ'וק וסוידלר – והבחירה נפלה על סוידלר, שאמנם מדורג מעט נמוך יותר מגרישצ'וק, אבל הרשים יותר ממנו בתחרות המועמדים האחרונה וכן זכה בחודש שעבר באליפות רוסיה בפעם השביעית(!), לאחר שגבר על נפומניצ'י בפלייאוף.

לפיכך, לא פחות מארבעה מתוך שמונת המשתתפים בתחרות יהיו רוסים – סוידלר, קרמניק, אנדרייקין (שהעפילו כפינאליסטים של גביע העולם) וקריאקין (שהעפיל בזכות מד-כושר, לאחר שקרמניק פינה משבצת מהקטגוריה הזו); אליהם יצטרפו ארוניאן (מד-כושר), טופאלוב וממדיארוב (שהעפילו מסדרת הגרנד פרי); והשחקן הנותר אמור להיות המפסיד בדו-קרב בין קרלסן לאנאנד. כתבתי "אמור להיות", כיוון שאם אנאנד יהיה המפסיד לא תהיה זו סנסציה ענקית אם יחליט לפרוש, או על כל פנים לא ירצה לחזור ולהיאבק מייד במסגרת של תחרות מועמדים. במקרה כזה, המחליף הראשון יהיה השחקן שסיים שלישי בגרנד פרי – כלומר קרואנה, שבטורניר הג"פ האחרון בפריז היה צריך לזכות במקום ראשון בלעדי כדי לעקןף את ממדיארוב בדירוג הכולל, אבל הצליח לסיים רק במקום ראשון משותף עם גלפנד.

לחץ. פחחחח
תצא בחוץ

22 Comments

איציק 8 בנובמבר 2013

התגעגנו, איזה כייף :-)

Zak 8 בנובמבר 2013

אכן. יהיו עדכונים וניתוחים בבלוג במהלך הדו קרב?

אייל סגל 9 בנובמבר 2013

בהחלט

אריאל גרייזס 9 בנובמבר 2013

מכל זה לא הבנתי בדיוק מתי הטורניר מתחיל

אייל סגל 9 בנובמבר 2013

היום ב-11:30

D! בארץ הקודש 9 בנובמבר 2013

החגיגה חוזרת לדה-באזר

ארנון 9 בנובמבר 2013

נו, אייל, הימור על הפתיחה…
יש לי הרגשה שקארלסן הולך לפתוח ה4, לראות מה אנאנד הכין מול זה.

ומה אז?

אייל סגל 9 בנובמבר 2013

עם קרלסן, בלי שום רפרטואר פתיחות קבוע בזמן האחרון, כל-כך קשה לדעת… אבל אם צריך להמר אני גם נוטה לנחש ה4. בכל מקרה, נראה לי שכרגע השאלה העיקרית לגבי קרלסן היא האם היומיים שעברו מאז טקס הפתיחה הספיקו לו כדי להתאושש מכל המוזיקה ההודית שהיה צריך לשמוע שם.

אייל סגל 9 בנובמבר 2013

לא – 1.פ-ו3, שהוא מסע מאוד גמיש ולעתים קרובות מגיע לפתיחת 1.ד4 כלשהי בשינוי סדר מסעים.

אגב – זה הלינק לשידור הוידאו החי: http://www.youtube.com/watch?v=MH_5Ko7QCi8

אייל סגל 9 בנובמבר 2013

נדמה לי שהאתר chessdom/bomb שנתתי אליו קישור התרסק. בכל אופן, אם מישהו מעוניין אפשר לעקוב אחרי המסעים גם כאן: http://www.theweekinchess.com/live

המסעים עד כה הם:

1.Nf3 d5 2.g3 g6 3.Bg2 Bg7 4.d4 c6 5.O-O Nf6 6.b3 O-O 7.Bb2 Bf5 8.c4 Nbd7 9.Nc3 dxc4 10.bxc4

גישה אופיינית מאוד לקרלסן – מעין פתיחת רטי/גרינפלד בהסתעפות שקטה יחסית וצדדית מאוד, שלא נחשבת במיוחד מבחינה תיאורטית וסביר להניח שאנאנד לא התכונן אליה באופן ספציפי.

אייל סגל 9 בנובמבר 2013

…אבל אחרי התמרון של אנאנד במסעים 11-9 (ד:ג4, פ-ב6-ג4) לא נראה שהפתיחה הלכה כל-כך טוב עבור קרלסן. הרץ על ב2 מותקף, ובפני קרלסן ניצבת הברירה לוותר על זוג הרצים (כלומר, לאפשר את חילוף הפרש ברץ) עם 12.מה-ב3, או לסגת עם הרץ ל-ג1 ובכך להחזיר אותו לערוגת המוצא, מה שמסרבל את פיתוח הכלים שלו.

פאקו 9 בנובמבר 2013

איזה יופי שהחגיגה חוזרת. חיכיתי בקוצר רוח.
וצ'סדום נראה עובד עכשיו.

טל 12 9 בנובמבר 2013

תודה על הפוסט.

אייל סגל 9 בנובמבר 2013

אנאנד מנצל הזדמנות לכפות תיקו מהיר באמצעות "שח מלכה" (איום מתמיד של הפרש השחור על המלכה הלבנה) – כל סטייה של קרלסן מהחזרה על המסעים היתה מביאה אותו לעמדה נחותה.

אם לסכם: בסך-הכל הצלחה לאנאנד, שהשיג תיקו קליל בשחור, ואכזבה לקרלסן שלמעשה ביזבז משחק בלבן. אכזבה גם לקהל, כמובן, בגלל המשחק הדל יחסית. אסטרטגיית הפתיחה של קרלסן נכשלה היום – לפעמים, כששחקן סוטה מההסתעפויות הראשיות של התיאוריה, הוא לומד על בשרו שיש סיבה טובה לכך שההסתעפות ששיחק לא הפכה לראשית.

Zak 9 בנובמבר 2013

תיקו ב 16 מסעים. יכול להיות שנראה שחזור של הדו קרב בין אנאנד וגלפנד מבחינת משחקי התיקו הקצרים? יתאים מאוד לאנאנד אני מניח

אייל סגל 9 בנובמבר 2013

כן, זה יתאים לאנאנד ואני די בטוח שקרלסן לא ירצה בזה. היום קרלסן נכנס (עם 13.מה-ב3) להסתעפות שמאפשרת לשחור פחות או יותר לכפות תיקו על-ידי חזרה על מסעים, כי בשלב זה כבר פחד להפסיד – נראה שאחרי 12…פ-ד5, כל מסע אחר של הלבן מוביל ליתרון של השחור:

13.פ:ד5 ה:ד5 נראה רע מבחינה עמדתית – השחור מייצב משלט חזק על הערוגות הבהירות, ובהמשך יכול לערער את מבנה הרגלים של הלבן על-ידי פריצה ברגלי, ב6 או ה5.

13.מה-ה1 (נסיון להגן על הפרש ב-ג3 בדרך אחרת), מסע שקרלסן אמר במסיבת העיתונאים שתכנן בהתחלה לשחק, מאפשר לשחור 13…פ-ב4! עם איומים חזקים על ג2.

האפשרות הכי מעניינת היא 13.מה-א4, עם הרעיון 13…פ:ג3 14.מה:ג4, אבל זה נכשל מבחינה טקטית ל-14…ר:ד4! ועכשיו 15.פ:ד4 מפסיד ל-15…מה:ד4 ולשחור יהיה מזלג פרש מכריע על ה2 אם הלבן לוכד את המלכה השחורה; גם מסע הביניים 15.ר-ב2 לא עוזר בגלל 15…ר-ה6! 16.מה-ד3 ועכשיו (כאשר שתי המלכות על אותו טור) השחור יכול לסגת עם הרץ שעל ד4, כי אם הלבן ילכוד על ג3 הוא קודם יחליף מלכות ורק אז ילכוד בחזרה.

דוד 10 בנובמבר 2013

המשחק השני: האם קרלסן השיג שוויון [עכשיו במסע ה-17]?

אייל סגל 10 בנובמבר 2013

לא נראה שלשחור יש בעיות מיוחדות, בוודאי אחרי חילופי המלכות על ד5. קצת קודם, 15.פ-ה4 נראה כמו מסע זהיר ולא שאפתני במיוחד מצד אנאנד, בגלל החילופים ופישוט העמדה שהוא מאפשר לשחור.

דוד 10 בנובמבר 2013

אנאנד חשש ממשחק דו צדדי עם סיכויי נגד (אם הבנתי נכון את "הודיני")

אייל סגל 10 בנובמבר 2013

טוב, אז תיקו קצר גם היום, שמאזן את המשחק של אתמול (מבחינה זו שהיום אנאנד לא השיג שום דבר בלבן). התחלה די מאכזבת לדו-קרב.

דוד 10 בנובמבר 2013

ועכשיו צריך לחכות ליום שלישי… אוף!!

איציק 10 בנובמבר 2013

נראה בנתיים שאנאנד גלפנד היה יותר חריף בשלב זה.

Comments closed