לקראת תחרות המועמדים

היכונו ל-March Madness של השחמט

ביום חמישי מתחילה בחנטי-מנסיסק שברוסיה תחרות המועמדים, שתתנהל באותה מתכונת כמו בשנה שעברה – טורניר בסיבוב כפול, עם שמונה מתחרים. אין הפעם אותה דרגה של דריכות וציפייה שהיתה לקראת הטורניר בשנה שעברה: אז השתתף קרלסן, ובאופן כללי יותר היה די ברור שמי שיזכה הוא גם פיבוריט לזכות בדו-קרב נגד אנאנד ובתואר אלוף העולם; בעוד שכעת, כאשר קרלסן הוא כבר אלוף העולם, המצב שונה. מצד שני, הטורניר הנוכחי בהחלט עשוי להוביל לדו-קרב מעניין וצמוד יותר מאשר זה שהתרחש בנובמבר האחרון.

המנצח יתמודד נגד קרלסן בדו-קרב על אליפות העולם שאמור להתקיים בנובמבר השנה. כבר היו כמה מקרים בהם אלוף העולם היה צריך להגן על תוארו שנה אחת בלבד אחרי שזכה בו: סמיסלוב ב-1958 (אז הפסיד לבוטביניק), טל ב-1961 (גם הוא הפסיד לבוטביניק), קספרוב ב-1986 (אז ניצח את קרפוב), ואנאנד ב-2008 (אז ניצח את קרמניק). אבל בכל המקרים הללו הדבר התרחש בשל פריבילגיה שהיתה לאלוף העולם היוצא, מסיבה כזו או אחרת, לקבל דו-קרב גומלין. השנה, לעומת זאת, היא הפעם הראשונה בה מתנהלת תחרות מועמדים בהפרש של שנה אחת בלבד מזו הקודמת. הדבר קשור בחריקות מסויימות שהיו בלוחות הזמנים של סבבי אליפות העולם האחרונים, ורצון להחזיר את לוח הזמנים למסלול – המטרה איננה לקיים באופן קבוע דו-קרב על אליפות עולם בכל שנה, אלא כל שנתיים (כלומר, אחרי הדו-קרב שיתקיים בסוף השנה הנוכחית, הבא אחריו אמור להתקיים ב-2016).

שמונת המתחרים העפילו או נבחרו על פי קריטריונים דומים לאלה של התחרות הקודמת. 1. המפסיד בדו-קרב האחרון על אליפות העולם (אנאנד), בתור ה- runner-up  של הסבב הקודם; 2. בחירת ווילד קארד של מממני התחרות (סוידלר) – במקרה זה המממנים הם גם המארחים (הרוסים), בעוד שבשני המקרים הקודמים המימון (ושחקן הווילד קארד) היה אזרי אבל תחרויות המועמדים התקיימו בקאזאן ובלונדון, כיוון שארוניאן, כארמני, לא היה מוכן לשחק באזרבייג'אן.

ששת המתחרים הנותרים העפילו על פי מד-כושר או תחרויות קוואליפיקציה מיוחדות, אבל בחלוקה קצת שונה מאשר בסבב הקודם, בו לא התקיימה סידרת גרנד פרי. אז העפילו שלושה לפי מד-כושר ושלושה מגביע העולם; הפעם העפילו: 3. שניים לפי מד-כושר (ארוניאן וקריאקין); 4. שניים מגביע העולם (קרמניק ואנדרייקין – הפינאליסטים); ו-5. שניים מסידרת הגרנד פרי (טופאלוב וממדיארוב). לגבי קריטריון מד-הכושר, כדאי להבהיר כי לא מדובר בדירוג על פי רשימה בודדת, אלא בממוצע השנתי של כל 12 רשימות הדירוג החודשיות שהתפרסמו בין אוגוסט 2012 ליולי 2013. ארוניאן וקריאקין, שהעפילו על פי הקריטריון הזה, הם למעשה מספרי 2 ו-4 מבחינת הממוצעים שלהם. מס' 1 הוא קרלסן, שעל הזכות לשחק נגדו נלחמים המשתתפים בתחרות, ומס' 3 הוא קרמניק, שבגלל הגעתו לגמר גביע העולם פינה את המשבצת הזו לקריאקין (והעלה בכך את מספר הרוסים בטורניר לארבעה – מחצית מכלל המשתתפים).

***********

לטעמי שני הפיבוריטים העיקריים הם, באופן טבעי למדי, ארוניאן וקרמניק (מספרי 2 ו-3 ברשימת הדירוג של החודש הנוכחי), שגם מצטיירים כאלה שיוכלו לתת את הפייט הרציני – והמעניין – ביותר לקרלסן במידה ויזכו. יש אמנם מי שיראו בארוניאן פיבוריט ברור הרבה יותר בשל היכולת המרשימה שהפגין לאחרונה (במיוחד הזכייה בוייק אן זה והמקום השני, אחרי קרלסן, בציריך) והפער הניכר שפתח בעקבות זאת מקרמניק במד-הכושר – למעלה מ-40 נקודות. אבל יש לזכור כי בשתי תחרויות המועמדים בהן כבר השתתף (2011 בקאזאן וזו של השנה שעברה בלונדון) ארוניאן לא עמד באופן טוב כל-כך בלחץ של השלבים המכריעים, שהוא גדול בהרבה מאשר בטורנירים רגילים.

קרמניק, לעומת זאת, הרשים מאוד בתחרות המועמדים האחרונה, בה סיים בשוויון נקודות עם קרלסן. (פער חצי הנקודה המינימלי בו סיים בסופו של דבר ארוניאן לאחר קרלסן וקרמניק – אחרי שניצח בסיבוב האחרון בעוד שניהם הפסידו בו – מרמה קצת, כיוון שבשני הסיבובים האחרונים של הטורניר ארוניאן כבר היה מחוץ לתחרות על המקום הראשון, אחרי שקרס והפסיד שלושה משחקים בארבעה סיבובים קריטיים.) ובאופן כללי יותר, ניכר בשנים האחרונות כי גם אם קרמניק אינו מסוגל להפגין יציבות נוסח קרלסן, הוא מסוגל להתעלות בשניים-שלושה אירועים חשובים במהלך שנה. בניגוד לארוניאן, קרמניק נמנע מלשחק בתחרויות בחודשים האחרונים, וכמו תמיד קשה לדעת כיצד הפסקות ממושכות כאלה משפיעות על כושרו של שחקן – הן יכולות לעזור לו לצבור אנרגיה (ולהקל עליו לשמור בסוד את הכנותיו), אבל גם לגרום לו לצבור חלודה.

אחרי ארוניאן וקרמניק, הייתי נותן סיכויים (קטנים למדי) פחות או יותר זהים לחמישה מתוך ששת המתחרים הנותרים – טופאלוב, אנאנד, קריאקין, סוידלר וממדיארוב (המדורגים מס' 4, 8, 9, 11 ו-13, בהתאמה, ברשימת מד-הכושר האחרונה). טופאלוב הוא האניגמטי ביותר מביניהם – לאחר דעיכה שחלה בקריירה שלו בעקבות ההפסד לאנאנד בדו-קרב על אליפות העולם ב-2010, הוא ביצע קאמבק מרשים למדי בסידרת הגרנד פרי, בה זכה באופן משכנע; אבל בסך-הכל שיחק בשנתיים האחרונות מעט מדי בטורנירי-על מכדי שיהיה ניתן לשפוט באופן עקבי את יכולתו ביחס לתחרות בדרגת קושי כמו זו הנוכחית. בטורניר בנורבגיה בו השתתף בשנה שעברה לא הרשים במיוחד, כאשר סיים במקום השמיני מתוך עשרה, עם מאזן של 1-. מכל מקום, במיטבו הוא בהחלט מסוגל לתת פייט רציני הן לארוניאן והן לקרמניק.

קריאקין, סוידלר וממדיארוב הם שחקנים חזקים מאוד, כמובן, אבל כאלה שכמעט – או בכלל – לא זכו בקריירה שלהם בטורנירים מסדר גודל כזה; כדי לזכות יצטרכו לתת את טורניר חייהם. עבור סוידלר, האסטרטגיה הטובה ביותר היא אולי לשכור מהפנט שיגרום לו להאמין למשך הטורניר שהוא משחק לא סתם ברוסיה אלא באליפות רוסיה – לאחר שבאוקטובר האחרון זכה בה בפעם השביעית, הישג חסר תקדים.

לאנאנד, אלוף העולם היוצא, יש לעומת זאת רשימת הישגי עבר מפוארת ביותר – אבל בהווה הוא מפגין בשלוש השנים האחרונות יכולת שבאופן די עקבי כבר אינה מרשימה כל-כך, וגילו המתקדם (44 וחצי) מקשה יותר ויותר להאמין שיוכל להמציא את עצמו מחדש. גם ההיסוס הממושך שהפגין לאחר ההפסד לקרלסן אם להשתתף בכלל בתחרות אינו מבשר טובות. מצד שני, גורם העשוי לפעול לטובתו (עם קצת מזל מבחינת בחירת הפתיחות של יריביו) הוא "עודפי" ההכנה התיאורטית שנותרו לו מן הסתם מהדו-קרב נגד קרלסן, בו נראה היה שכמעט ולא יצא לו להשתמש בהכנה הזו.

נותר דמיטרי אנדרייקין (מדורג מס' 42), שעבורו עצם ההעפלה לתחרות המועמדים היא בגדר הישג ענק וזכייה שלו בה כבר תהיה בגדר הבלתי-ייאמן. אנדרייקין מעולם לא היה חלק מהטופ 20-15 העולמי, והעפלתו נזקפת במידה רבה לזכות ניצול יעיל של פורמט גביע העולם, שאיפשר לו להוציא תיקו ברוב המשחקים הקלאסיים ולנצח בזכות שוברי-השוויון במשחקים המהירים. ועם זאת, למרות שהוא השחקן בעל הסיכויים הקטנים ביותר לזכות, גם לא הייתי מהמר עליו כזה שיסיים אחרון. כמי שכבר הוכיח לא מעט פעמים יציבות וסולידיות, לא נראה לי שיתמוטט כמו רדג'אבוב בתחרות המועמדים האחרונה; סביר בעיני שיסיים עם מאזן שלילי קטן ותיקו ברוב המשחקים.

***********

האתר הרשמי של התחרות כאן, ואת הגרלת המשחקים ולוח הזמנים ניתן לראות כאן. כעיקרון, המשחקים מתחילים כל יום ב-15:00 על פי השעון המקומי (כלומר 11:00 על פי שעון ישראל), ובמהלך הטורניר יהיו ארבעה ימי מנוחה – לאחר סיבובים 3, 6, 9 ו-12.

דמוקרטיה אמיתית
מאשקה מגשימה חלום

55 Comments

עידוז 11 במרץ 2014

תודה! ציפיתי לפוסט ומחכה לטורניר.
לא יודע אם נתקלת אבל הנה ראיון מעניין עם קרלסן מהחודש האחרון
החצי שעה הראושנה צפוייה (מתי התחלת לשחק ולמה לא משחק נגד מחשב) אבל אז זה עובר לניתוח קצר שלו על הגמר מול אנאנד, תאוריה שהעתיד שייך לסינים/הודים ולא לרוסים ועוד. לא בטוח זה חדש אבל אני לא הכרתי
1.16.14 Meet the "Mozart of Chess": World Chess Champ Magnus Carlsen, in conversation w/ Peter Thiel

http://www.youtube.com/watch?v=ZBnSU-LX1ss

אייל סגל 12 במרץ 2014

תודה, ראיתי את הראיון הזה. בעיני, הרגעים הכי מעניינים היו:

בסביבות 13:30 – כשהוא מזכיר שבשלב מוקדם בלימוד השחמט שלו אהב במיוחד את המשחקים של קרמניק ולמד מהם הרבה.

25:00 – כשהוא מדבר על כך שהוא לומד בעיקר ממשחקים שהוא מפסיד בהם.

[מ-27:30 עד 31:00 הוא מדבר על הדו-קרב נגד אנאנד; הוא בעיקר חוזר על דברים שכבר אמר במסיבות עיתונאים וראיונות אחרי הדו-קרב, אבל למי שלא עקב אחריהם זה בהחלט יכול להיות מעניין]

33:00 – כשהוא מדבר על כך שהוא מרגיש לגבי היכולת שלו בסיומים משהו דומה למה שפישר אמר פעם על קפבלנקה – שבעצם הוא היה בדרך-כלל "רק" מממש יתרונות שרכש לעצמו כבר בשלב משחק האמצע, אלא שהיריבים שלו נטו לא להבחין ביתרונות האלה ולהאמין בטעות שהעמדה שווה.

ב-38:10 יש רגע מצחיק, כשמישהי שואלת אותו שתי שאלות שהראשונה מביניהן היא איך הוא שומר על ריכוז, וכשהיא מסיימת את השאלה השנייה הוא שואל אותה מה היתה הראשונה.

46:00 – כמו כל שחקני הצמרת האחרים ששמעתי בנושא הזה, גם הוא מבטל את רעיון החזרה לדו-קרבות על אליפות עולם של 24 משחקים "כמו פעם" כמופרך ומציין טווח של 16-12 משחקים כסביר.

51:30 – בתשובה לשאלה על אפשרות "מות השחמט" הוא מציין שהמשחק כבר נפתר עבור עמדות של עד 6 כלים אבל אומר שכנראה בימי חיינו לא נספיק לראות אותו נפתר עבור 7 כלים; בעצם, זה כבר קרה בשנה שעברה… (http://chessok.com/?page_id=27966)

shadow 12 במרץ 2014

תוכל להרחיב קצת בבקשה על מה המשמעות שהמשחק נפתר עבור עמדות של עד 6 כלים? אני קצת בור בנושא

אייל סגל 12 במרץ 2014

עד 7 כלים – זה אומר שבכל עמדה שיש בה עד 7 כלים על הלוח ידוע באופן עקרוני מה תוצאת המשחק (ניצחון של הלבן, של השחור, או תיקו, ואם ניצחון – בכמה מסעים) אם מניחים משחק מדוייק משני הצדדים; זה נקרא tablebases – עבור עמדות של עד 6 כלים כבר יש אליהן גישה חופשית (http://www.k4it.de/index.php?lang=en&topic=egtb). השיטה הבסיסית בה בונים טבלאות כאלה היא הפוכה מניתוח "נורמלי" – במקום קדימה מנתחים אחורה (http://en.wikipedia.org/wiki/Retrograde_analysis).

shadow 12 במרץ 2014

תודה

שחר 13 במרץ 2014

בכל אופן, לי צ'או הסיני זכה לפני מספר שעות בטורניר רייקיאוויק עם תוצאה מרשימה

Zak 12 במרץ 2014

תחרות שגלפנד לא משתתף בה מעלה כמובן את השאלה בעד מי אנחנו? אני מניח שמדובר במי שהדו קרב הפוטנציאלי שלו מול קרלסן יהיה הכי צמוד ואיכות המשחקים הכי גבוהה ומעניינת. נראה לי שקרמניק עונה על הקריטריון הראשון וארוניאן על השני, ואולי גם לטופאלוב יש סיכוי לתת פייט בדו קרב שכזה. יש המלצה את מי מהם לעודד?

אייל סגל 12 במרץ 2014

מבין השלושה שהזכרת, לאוהדי קרלסן לפחות מומלץ לעודד את טופאלוב, כי לאור היסטוריית המשחקים הקודמים נראה שדו-קרב ביניהם יהיה טבח…

אני חושב שגם קרלסן-ארוניאן וגם קרלסן-קרמניק יכולים להיות דו-קרבות מצויינים, אבל לפי היסטוריית המשחקים הקודמים יש לי רושם שקרמניק – אם הוא במיטבו – יכול להיות מצ'-אפ קצת קשה יותר מבחינת קרלסן. מאזן הראש בראש במשחקים קלאסיים בין קרלסן לארוניאן הוא 8-4 לטובת קרלסן במשחקים מכריעים ו-26 תיקו, כשהניצחון האחרון של ארוניאן הוא מ-2009. המאזן המקביל בין קרלסן לקרמניק הוא 4-4 ו-12 תיקו, כשהניצחון האחרון של קרמניק הוא מ-2010; וכשמסתכלים במהלך המשחקים אפשר לראות שהמאזן הזה אפילו מרמה קצת לטובתו של קרלסן, כי בארבעה-חמישה מהמשחקים שהסתיימו בתיקו הוא היה צריך להילחם בחירוף נפש כדי לא להפסיד (האופן שבו קרלסן הציל את המשחק בלונדון 2010 ממש גובל בנס), בעוד שקרמניק לא היה תחת לחץ מקביל באף אחד ממשחקי התיקו:

http://www.chessgames.com/perl/ezsearch.pl?search=carlsen+vs+kramnik

שחר 12 במרץ 2014

יהיה מעניין לראות איך טופאלוב משחק ברוסיה לראשונה מאז 2006. כמו כן ההגרלה מפגישה את הרוסים בסיבובים הראשונים, בעוד שקרמניק וטופאלוב משחקים לקראת הסוף.
הייתי רוצה להאמין שרמת השחמט היא החשובה ביותר ולכן ארוניאן פייבוריט, אבל בוודאי שלמשתנים פסיכולוגיים שונים יש משקל ולכן סיכוייו של קרמניק טובים באותה מידה.
לא הייתי פוסל את האפשרות שבשלבים משמעותיים לאורך התחרות קרמניק לא יהיה המדורג הגבוה ביותר מבין הרוסים

אייל סגל 12 במרץ 2014

ליתר דיוק, מאז 2006 טופאלוב כבר שיחק ברוסיה פעם אחת – ב2011, בתחרות המועמדים בקאזאן; זה לא מקרה שבשני המקרים מדובר בתחרות מועמדים – לטורנירים רגילים הוא לא מוזמן שם יותר מאז אותו דו-קרב נגד קרמניק ב-2006. יהיה גם מעניין לראות את המשחקים הקלאסיים הראשונים בין קרמניק לטופאלוב מאז וייק אן זה 2008 – מאז הדו-קרב הם בדרך-כלל משתדלים להימנע מלשחק באותם טורנירים, אבל כשהם כבר משחקים עוצמת השנאה ההדדית ביניהם נוטה להיתרגם לשחמט מעניין…

איציק 12 במרץ 2014

למי שלא יודע על מה מדובר, אפשר בבקשה סיכום קצר על סיבת השינאה ולמה טופולב לא מוזמן לרוסיה?

אייל סגל 12 במרץ 2014

תסתכל בסעיף Bathroom controversy בערך ויקי על הדו-קרב – http://en.wikipedia.org/wiki/World_Chess_Championship_2006#Bathroom_controversy

הייתי מוסיף על מה שכתוב שם ש-א. מאז השניים נמנעים מללחוץ יד בפתיחה ובסיום של המשחקים ביניהם, כפי שמקובל בין שחקני שחמט; ב. אחרי הדו-קרב על אליפות העולם בין אנאנד לטופאלוב ב-2010, הסתבר שקרמניק שימש כעוזר של אנאנד במהלך הדו-קרב (דבר מאוד לא מקובל בין שחקני צמרת שהם מתחרים ישירים) וסייע לו מאוד בתחום הפתיחות.

איציק 12 במרץ 2014

תודה, אכן שירותי גברים זה מקום עם המון אקשן ואמוציות…

עמי 12 במרץ 2014

שאלה לקוראים:
אם הייתם יכולים להחליף שחקן אחד שמשחק בטורניר בשחקן אחד שלא העפיל, את מי הייתם מחליפים ולמה?
אני הייתי שמח לראות את קרואנה ואולי דווקא את גלפנד (באופן לא אובייקטיבי)

אייל סגל 12 במרץ 2014

הייתי מחליף את אנדרייקין בקרואנה או נקמורה; בניגוד אליו, לשניהם היה סיכוי לזכות ושניהם גם לא שיחקו עדיין בתחרות מועמדים. במקרה של נקמורה, הסיפור המתפתח סביב ההצהרות שלו בדבר היותו "האיום הגדול ביותר על קרלסן" (שהתייחסתי אליו בפוסט הקודם, על הטורניר בציריך) גם היה יכול להוסיף עניין.

Zak 12 במרץ 2014

הייתי מחליף את אנאנד דווקא. עם כל הכבוד על הקריירה הבאמת מפוארת שלו, בשנים האחרונות בתור אלוף העולם הוא די אכזב. אישית הייתי מצפה ממנו לראות קצת יותר התמקדות בטורנירים הקלאסיים ופחות בנסיון לחזור להיות אלוף עולם. הייתי שמח לראות את גלפנד כמובן בטורניר, אבל ברור שאנחנו משוחדים בנושא

שחר 13 במרץ 2014

נראה לי שאנאנד מבחינתו האישית היה מוריד הילוך בקריירה ולא חוזר "להתכתש" בתחרות מועמדים וכד', אך חשוב לזכור שהוא סמל ענק בהודו ובאסיה והרבה עוקבים אחריו ולבחירותיו בשנים הקרובות יש השפעה גדולה. נראה לי שגם זה מכוון אותו

דוד 12 במרץ 2014

אני חושב שאנאנד יכול להפתיע. יש לו צוות שמכין פתיחות ברמה הכי גבוהה בעולם. נגד קרלסן זה לא עבד כי זה מצ'-אפ מסוג אחר אבל ראינו מה הוא עשה לקרמניק (ולארוניאן בשנה שעברה) עם הפתיחות. גם אם איכות המשחק שלו ירדה, עדיין הוא טקטיקן ענק ויודע בתחרויות כאלה להימנע מהפסדים
אבל עדיין לדעתי ארוניאן בכושר הטוב ביותר בעולם (מלבד האלוף) כיום והגיע הזמן שיחבוט בקרמניק

אייל סגל 12 במרץ 2014

אין ספק שלאנאנד יש הכנת פתיחות ברמה גבוהה מאוד (ומן הסתם, כמו שציינתי, גם "עודפים" שנותרו לו מההכנות לדו-קרב נגד קרלסן), אבל יש לי רושם שהרמה הנוכחית של הצוות שלו פחות גבוהה ממה שהיתה בין 2007 ל-2012 – נילסן וקסימדז'אנוב היו דמויות מפתח שם, ושניהם כבר לא עובדים עבורו. קשה לי להאמין שהם היו נותנים לו לחזור ולדפוק את הראש בקיר נגד הברלין כמו שעשה נגד קרלסן. בכל אופן, בהקשר זה צריך תמיד גם מידה מסויימת של מזל, מבחינה זו שהיריבים (במיוחד בטורניר, בו הם מתחלפים כל הזמן) צריכים לשחק נגדך את הפתיחות/הסתעפויות ה"נכונות" שאליהן התכוננת.

דוד 12 במרץ 2014

נראה לי שבניגוד לקרלסן- שהוא לא מהסס להיכנס לעמדות פחות מוכרות ומנותחות כמו שעשה במשחקים ה5-6 – שחקנים אחרים ישחקו רק עמדות שהם מוכנים אליהם, ושבהם גם יותר סביר שלאנאנד יש איזה שפן בשרוול, אחרי הכל הוא שיחק המון דו-קרבות והכין את עצמו לכל הפתיחות המקובלות. הקרב בתחרות יהיה 'מי הכין יותר טוב' ובתחרות כזו לאנאנד יש סיכויים גבוהים לנצח. אם אינני טועה, אנדרייקין (שאינו נחשב עדיין ברמה זו כפי שציינת) ניצח בשנה האחרונה את קרמניק 3 פעמים(!) בזכות הכנת פתיחות. לך תדע, השחקנים הצעירים שעובדים עם מחשבים יכולים לנצח שחקנים שמבחינה אובייקטיבית טובים מהם, רק בזכות ההכנה. (גם קריאקין ניצח את קרמניק באופן דומה באחד המשחקים ה'נודעים' שלו (באתר chessgames))

אייל סגל 12 במרץ 2014

באופן עקרוני אני מסכים שהעומק וההיקף של הכנות הפתיחה של אנאנד – ובפרט מה ש"צבר" בהקשר של דו-הקרבות שהתכונן אליהם – הוא גורם שפועל לטובתו. אבל אני גם חושב שלא צריך להגזים בחשיבות של זה משתי בחינות:

א. גם שחקנים אחרים בטורניר מצטיינים בהכנה מעולה – בוודאי קרמניק וארוניאן; גם סוידלר הפגין בתחרות המועמדים בשנה שעברה הכנה מרשימה מאוד.

ב. בסופו של דבר, עם כל החשיבות שיש להכנות הפתיחה, כושר המשחק הכללי הוא עדיין גורם מכריע; נדיר שמשחקים מוכרעים בזכות הפתיחה באופן כל-כך דרמטי כמו באותו ניצחון של אנאנד על ארוניאן מוייק אן זה בשנה שעברה. במשחקים של אנאנד עצמו, למשל, צריך ללכת שנתיים שלמות אחורה כדי למצוא עוד מקרה דומה – הניצחון שלו על וואנג האו מוייק 2011 (הרעיון של 16.פ-ד4!! ב- http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1604385).

אגב, לגבי הדוגמאות של הפסדי קרמניק שהזכרת – שניים מבין שלושת ההפסדים לאנדרייקין לדעתי לא היו קשורים במיוחד לפתיחה, ובהפסד לקריאקין – בהנחה שאתה מתכוון להקרבת הכלי (שקרמניק לא לקח) במשחק מהטורניר לזכר טל 2010 (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1599643), הרעיון הבסיסי בא לקריאקין במהלך המשחק ולא היה תוצאה של הכנה ביתית. (זה מה שהוא אמר במסיבת העיתונאים אחרי המשחק, ולא נראה שיש סיבה לא להאמין לו לאור 1.זמני החשיבה שלו במהלך המשחק ו-2.העובדה שהמסע 13.מ-ב1, שבא מייד לאחר 12…ר-ו5 [שהיה חידוש של קרמניק], נראה סתמי למדי ומיותר ביחס לרעיון הבסיסי של ההתקפה באגף המלך שבאה לאחר מכן.)

שחר 13 במרץ 2014

תוך כמה ימים נראה באיזה כושר קרמניק נמצא, האם דומה לתחרות המועמדים הקודמת בה הצטיין, או משהו שיותר דומה לחצי שנה האחרונה, בה נראה פחות חד

חדשות מאליפות אירופה, סמירין (מדורג 44 בתחרות לפי מד כושר) ניצח שוב ועלה למקום השלישי. משחק מחר מול המוביל

אייל סגל 13 במרץ 2014

כן, לסמירין יש עד עכשיו טורניר מצויין, עם 7 נקודות מ-9 משחקים, שני סיבובים לסיום. אם יצליח לנצח מחר הוא עוד יכול לזכות. אבל בכל מקרה סביר מאוד שיצליח להתברג בין 23 הראשונים, מה שיעניק לו כרטיס לגביע העולם ב-2015.

רודשטיין (מס' 20 בדירוג מד-הכושר), לעומת זאת, פרש מהתחרות לאחר שצבר 5 נקודות בלבד והפסיד את כל נקודות הדירוג שהרויח בגיברלטר.

אפשר לעקוב אחרי התוצאות של השחמטאים הישראלים באליפות אירופה כאן:

http://chess-results.com/tnr126380.aspx?lan=1&art=25&fedb=ISR&turdet=YES&flag=30&wi=984

איציק 13 במרץ 2014

אייל,
למי שלא מבין, אולי תוכל להבהיר משהו על הפתיחות שדיברו עליהן הרבה כאן. מובן לי שהלבן בוחר בפתיחה. האם השחור גם בוחר פתיחה לפי רצונו/תכנונו או שהוא חייב להתאים אותה לפתיחת הלבן, אחרת הוא בבעיה?

אייל סגל 13 במרץ 2014

הבחירה נעשית בעצם באופן הדרגתי ומשולב על-ידי שני הצדדים, כי כל מסע מצמצם אופציות ומוביל את המשחק בכיוון מסויים. למשל, הלבן בוחר בין 1.ה4 או 1.ד4, מסעים שכל אחד מהם מוביל למערכת פתיחות אחרת; אם בחר ב-1.ה4, לשחור סידרת אופציות משלו – 1…ה5 (שיכול להוביל לפתיחה ספרדית/סקוטית/איטלקית/ פטרוב; תלוי במסעים הבאים) או 1…ג5 (סיציליאנית) או 1…ה6 (צרפתית) או 1…ג6 (קארו-קאן) וכו' וכו'. מבחינה זו, כל צד צריך "להתאים" את המשחק שלו לזה של השני, אם כי ישנם מערכי פתיחה מסויימים (קונפיגורציות מסויימות של כלים שרוצים להגיע אליהן) שניתן לשחק אותם כמעט בלי תלות במסעים של היריב.

איציק 13 במרץ 2014

תודה

צור שפי 13 במרץ 2014

האם משחקים כיום עדיין פתיחת אליוכין (1. ה4 פ-ו6)?

אייל סגל 13 במרץ 2014

ברמות הגבוהות היא מאוד נדירה כיום – אני לא בטוח אם זה בגלל עניין של הערכה אוביקטיבית או פשוט חוסר-אופנתיות. אבל מדי פעם אפשר לראות אותה – קרלסן, למשל, שיחק אותה בלינארס 2008 נגד טופאלוב, הצליח להפתיע אותו והשיג יתרון משלב די מוקדם שהוביל לניצחון (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1485919). אני זוכר שבראיון אחרי אותו משחק, כשנשאל על בחירת הפתיחה, קרלסן אמר שאם הלבן רוצה ברצינות לנסות ולסתור את הגנת אליוכין הוא צריך לחייב את עצמו להסתעפויות חריפות מאוד, ושאם הוא נמנע מכך ומשחק בזהירות השחור יכול להשיג עמדה נוחה.

אייל סגל 13 במרץ 2014

דרך אגב, אפשר לראות שידור ישיר עם פרשנות כאן: https://www.youtube.com/watch?v=l8rmMVR5zOE; הפרשנים הם פיטר היינה נילסן (זה שהיה עוזר של אנאנד וכעת עבר לעבוד עם קרלסן) ו-ויקטוריה קמילטה, שהיא שחקנית צמרת (וגם אשתו של נילסן).

שחר 13 במרץ 2014

קרמניק פתח עם תיקו מול אנדרייקין (בשחור).
עושה רושם שאנדרייקין יודע לשחק מאד סולידי.

אנאנד בעמדה עדיפה במשהו על ארוניאן

וסוידלר וקריאקין כצפוי בעמדה סבוכה למדי.

אגב, סוידלר הוא יהודי, נכון? כלומר במועמדים לפני שנה היו שלושה שחקנים יהודים (גלפנד, סוידלר, רג'בוב)

אייל סגל 13 במרץ 2014

למעשה נכון למסע 38 העמדה של ארוניאן כבר קרובה לאבודה. משחק גרוע שלו.

[ו-39…פ:א4, ששיחק עם שניות ספורות שנותרו לו על השעון, היה שגיאה נוספת. כעת הפרש שלו נלכד והוא מפסיד כלי.]

שחר 13 במרץ 2014

הוא נקלע לדוחק זמן והסתבך קשות. בינתיים גם נכנע.
אגב, האם אתם מצליחים לראות הערכת מחשב מסודרת באתר התחרות?

יש לארוניאן עוד 13 סיבובים לתקן, אבל זו לא התחלה טובה..

שחר 13 במרץ 2014

בעמדה הסופית לא כזה פשוט לראות למה כל ההמשכים של ארוניאן מפסידים, למשל ר:צ ולאחריו צ:ר שמחזיר את הטיב ומציל את הפרש.
אם כי נראה שהסיום שיווצר הוא זכוי ללבן בשל האקטיביות של המלך והנפילה הודאית של הרגלי השחור על טור א'

אייל סגל 13 במרץ 2014

אפשר לראות את המשחקים עם הערכות מחשב כאן:

http://candidates2014.fide.com/houdini.html (כולל הזמן שלקח לביצוע כל מסע)

או ב- http://candidates2014.fide.com/games-2.

לגבי העמדה הסופית של אנאנד-ארוניאן, אולי אתה מסתכל בעמדה לא נכונה. אחרי 47.מ-ג3 השחור פשוט מפסיד את הפרש שנלכד (47…פ-ד1+ 48.מ-ג2).

אגב, לגבי דוחק הזמן של ארוניאן – זה נראה לי מסוג המקרים בהם נקלעים אליו מלכתחילה בגלל עמדה גרועה ולא להיפך. לפי הפירוט באתר הרשמי, ארוניאן חשב כ-20 דקות בעקבות 19.פ-ה5 כשכנראה הבין שנקלע לצרה, ואחר-כך כמעט 40 דקות בעקבות 23.ג4, מסע שבעקבותיו ברור שלשחור יש בעייה רצינית להגן על אגף המלכה שלו.

שחר 13 במרץ 2014

כן, תודה, הסתכלתי על עמדה מוקדמת יותר בשל אי בהירות באתר התחרות.

ארוניאן ינסה להתאושש מחר ב"דרבי" הקווקזי מול ממדיארוב.

סמירין בינתיים במצב מאד לא נוח לאחר המסע ה 43 במשחקו באליפות אירופה. ועדיין יש להאמין שיצליח לזכות מחר בכרטיס לגביע העולם.

אייל סגל 13 במרץ 2014

כדאי גם לומר שלצד הביקורת על ארוניאן מגיעות כמובן מחמאות לאנאנד על משחק נקי ויפה. לאו דווקא משהו מיוחד מבחינת ההכנה התיאורטית, אלא פשוט משחק עמדתי טוב. 19.פ-ה5! היה מסע מפתח, שבאמצעותו הלבן ממיר את הרגלי העודף (אבל הלא כל-כך משמעותי) שלו ביתרון צמד הרצים ולחץ חזק שהוא מפתח על רגלי אגף המלכה של השחור.

Zak 13 במרץ 2014

אכן, לאכול את הכובע :) יחד עם זאת, קצת קשה לי להבין את בחירת הפתיחה של ארוניאן. הוא הקריב רגלי בפתיחה אבל זה לא נראה כאילו הוא משיג איזו תמורה משמעותית. הרצים לא מייצרים מספיק לחץ על המלך הלבן והכפלת הצריחים על הטור נראית לא אפקטיבית בגלל החסימה של הרץ ב-ה3. מה בדיוק המטרה של השחור בפתיחה הזאת?

אייל סגל 13 במרץ 2014

למערך שארוניאן בחר בו אפשר לקרוא אנטי-אנטי-מרשל. כלומר – 8.ח3 מצד הלבן הוא מה שמכונה אנטי-מרשל, כי נועד למנוע מהשחור לשחק את התקפת מרשל הקלאסית (שארוניאן נחשב למומחה גדול בה) אחרי 8.ג3 ד5; השחור, מצידו, מתעקש בכל זאת להקריב רגלי באמצעות ד5 – בצורה קצת אחרת – כדי לקבל פיתוח נוח מאוד לכלים שלו.

הרעיון הבסיסי הזה מאוד מקובל עבור השחור, אבל משהו ספציפי בתמרונים של ארוניאן לא היה מוצלח. אין כמעט ספק ש-18…ח6 היה מסע שאנן מדי כי הרשה ללבן לשחק 19.פ-ה5 כפי שציינתי למעלה; במקום זה, כנראה שעדיף פשוט 18…פ-ד5 (המשך "מרשלי" טבעי להכפלת הצריחים על הטור ה', שמגביר את הלחץ על ה3), ובעקבותיו 19.ר-ד2 צ:ה1+ 20.פ:ה1 (20.ר:ה1 פ-ו4!) וכעת או 20…פ-ב6 כדי להמשיך פ-ג4, או 20…פ-ו6 כדי להמשיך ג5.

מכאן ואילך העמדה של ארוניאן החלה להתדרדר באופן ברור, אם כי נראה שהיו עוד כמה נקודות בהן היה יכול לשפר את המשחק שלו – למשל, במקום 20…צ:ה5 מייד לשחק קודם 20…מה-ג6 (עם איום מט על ז2) 21.ו3 ורק אז 21…צ:ה5, כדי להימנע מחילוף המלכות שמבליט את היתרון העמדתי של הלבן. ההזדמנות האחרונה לשמור על עמדה סבירה היתה כנראה 22…פ-ג5 (במקום פ-ו6) עם הרעיון 23.ר:ג5 צ:ג5 24.צ-ד7 צ-ה2! (לא 24…צ-ו8? הפאסיבי, שמפסיד ל-25.צ-ה1) ואולי יש לשחור מספיק משחק נגדי כדי להחזיק מעמד (למשל, אחרי 25.צ:ו7 ר-ד5).

שחר 14 במרץ 2014

ארוניאן מתאושש בצורה מרשימה מול ממדיארוב לאחר שלכד את מלכתו בשלב מוקדם יחסית.

סוידלר בסיום צריחים עם יתרון ברור על אנדרייקין, עם חייל יותר בכל אגף

בינתיים באליפות אירופה, סיבוב אחרון, לסמירין וסוטובסקי יש סיכוי לזכות בכרטיס לגביע העולם

שחר 14 במרץ 2014

ארוניאן ניצח. סוידלר ניצח (הדברים קורים מהר..) לקרמניק מסתמן יתרון לאחר 25 מסעים מול קריאקין.

סוטובסקי יצר במשחקו באליפות אירופה עמדה אופיינית לו, מאד חריפה, אם אכן יזכה, זו תחרות מצוינת עבורו

דוד 14 במרץ 2014

ניצחון יפהפה. לבון ארוניאן במיטבו. פשוט ענק

אגב, קרוב למסע ה40 ארוניאן החמיץ, לפי הודיני וסטוקפיש מסע ספקטקולרי צ:ז7!! ומעניין ש'קומודו' לא מצא את זה
הייתי רוצה אייל אם אפשר, הסבר למסע זה בשביל הדיוט כמוני ( אני מבין שבשלב כלשהו לבן מחזיר לעצמו חומר עם הרגלי החפשי שלו)
תודה

שחר 14 במרץ 2014

גם אני די הדיוט בנושא :)
נדמה לי שהלבן לאחר ההקרבה זוכה בחומר רב בזכות הרגלי.

קריאקין בדוחק זמן לא דייק במסעים 32-33 ונראה שלקרמניק יש יתרון מכריע והוא יעלה ל 1.5 נק' ביחד עם אנאנד.

דוד 14 במרץ 2014

התחבולה של לבון מזכירה לי את הניצחון שלו על לוק מקשיין בלונדון 2012
הבנאדם פשוט לא מחמיץ את ההזדמנויות הטקטיות האלה ואנו הצופים מרוויחים

אייל סגל 14 במרץ 2014

הרעיון הבסיסי של 38.צ:ז7+ בארוניאן-ממדיארוב הוא שאחרי 38…מ:ז7 39.מה-ז3+ מ-ח8 40.מה-ז6 צ-ו8 (להגן על ו6) 41.ר:ד5 ו-42.ה7 הלבן מחזיר לעצמו את הצריח עם ריבית. אבל המשחק השלם נראה לי יותר כמו ממדיארוב במירעו מאשר ארוניאן במיטבו – התחבולה שבעזרתה ארוניאן לכד את המלכה אחרי העיוורון הטקטי המוקדם של ממדיארוב היא נחמדה, אבל הייתי מצפה מכל שחקן 2700+ למצוא אותה (היא לא קרובה אפילו מבחינת העומק לתחבולות שבעזרתן ארוניאן ניצח, למשל, את סו בוויק אן זה האחרון או את גלפנד בתחרות המועמדים בלונדון). ומאותה נקודה המשחק היה אבוד עבור השחור.

קרמניק מפגין בינתיים הכנה תיאורטית ברמה של תחרות המועמדים הקודמת – שוויון קליל בשחור בסיבוב הראשון (שקשור גם בחוסר-אמביציוזיות מסויים מצידו של אנדרייקין, שחזר עד המסע ה-20 על משחק קודם של קרמניק בהסתעפות של הנימצו-הודית שקרמניק כנראה ניתח אותה למוות); והיום חידוש מאוד אפקטיבי בלבן (9.א3), שהוציא את קריאקין לגמרי משיווי-המשקל – קרמניק אמר במסיבת העיתונאים שבעצם זה היה חלק מההכנות שלו ללונדון בשנה שעברה.

יום לא רע גם לאנאנד, שהשיג שוויון נוח בשחור נגד טופאלוב.

דוד 14 במרץ 2014

תודה רבה
יכול להיות שאננד יעשה את התחרות למעניינת בצמרת יחד עם קרמניק וארוניאן (לא שאני בעדו)

שחר 14 במרץ 2014

אנאנד מפתיע לטובה, אחרי כל הנמכת הציפיות שהוא עשה, הוא בעצם משחק משוחרר וללא הרבה לחץ. נראה אם יוכל לרוץ בצמרת לאורך זמן.

קרמניק בטח יסיים עם 8-9 נקודות סולידיות שיוכלו להקנות לו ניצחון, השאלה אם מישהו ירוץ איתו ברמה הזאת. נראה מה יעשה מחר בשחור מול סוידלר.

ארוניאן עוד צריך להוכיח שהמשבר וההתרגשות מהסיבוב הראשון מאחוריו

אייל סגל 14 במרץ 2014

בינתיים באליפות אירופה סוטובסקי מפסיד בסיבוב האחרון, אבל סמירין מסיים בתיקו, מתברג בין 23 הראשונים, ומעפיל לגביע העולם בשנה הבאה:

http://www.chess-results.com/tnr126380.aspx?lan=1&art=1&rd=11&turdet=YES&flag=30&wi=984

ניצחון מרשים מאוד לאלכסנדר מוטילב, שמסיים עם 9 נקודות מ-11 סיבובים בפער של נקודה שלמה מהבאים אחריו – דבר נדיר מאוד בתחרויות פתוחות מהסוג הזה (לשם השוואה, בשנה שעברה עשרה שחקנים סיימו במקום ראשון משותף עם 8 נקודות). ה-TPR שלו 2872 (קרוב למד-הכושר של קרלסן…), מה שנותן לו, כשחקן עם מד-כושר באיזור ה-2650, רווח של כמעט 30 נקודות דירוג מהתחרות הזו. זו עוד המחשה לעומק שיש לשחמט הרוסי – ברשימת-הדירוג של תחילת החודש הזה, מוטילב הוא בסך הכל מס' 21 בין השחקנים מרוסיה (http://ratings.fide.com/topfed.phtml?ina=1&country=RUS).

אגב, עוד רוסי אחד (מבין חמישה בסה"כ) שהעפיל לגביע העולם מהאליפות הזו הוא ולאדיסלב ארטמייב בן ה-16, שנחשב לאחד הכשרונות הצעירים הבולטים שם.

שחר 14 במרץ 2014

זה אכן מרשים ביותר. זה מראה גם את העומק בצמרת העולמית בשחמט בכלל, ששחקן בסביבות מקום 100 בעולם מנצח כך באליפות אירופה, ואיתו בצמרת עוד כמה שחקנים ממקומות 100-200 בעולם (כולל סמירין).

אגב, התיקו של סמירין מול צ'פרינוב (שזכה לפני חודש בגיברלטר) היה די הרואי. העמדה שלו לא היתה נוחה כלל ועל ידי הקרבת חומר הוא השיג סיכויי נגד יפים.

שחר 15 במרץ 2014

עד שלב מסוים היום זה היה נראה כמו סיכוי טוב ל 4 תיקו. כעת מסתמן יתרון לאנאנד בשחור (מסע 24) ואולי גם לסוידלר בלבן על קרמניק(19) אך כרגע נראה עדיין שוויוני למדי.

ממדיארוב מסתבך קשות לאחר 26: צו1
ארוניאן לא במיטבו. לטופאלוב יש מסע חזק: 23: רד6!
או שאולי אנחנו לא רואים וארוניאן לקח זאת בחשבון?

כנראה לא הולכים ל 4 תיקו אחרי הכל

אייל סגל 15 במרץ 2014

כמו אתמול, אני מתרשם יותר מכמה גרוע שיחק ממדיארוב מאשר מכמה טוב שיחק היריב שלו; וברמות האלה, כששחקן מפגין כושר לא טוב ונראה פגיע השחקנים האחרים מגיבים לזה כמו כרישים שמריחים דם במים. אבל בכל מקרה התחלה פנטסטית לטורניר בשביל אנאנד, עם ניצחון על ארוניאן ועכשיו ניצחון בשחור.

שחר 15 במרץ 2014

נראה שממדיארוב עוד לא "נחת" בתחרות, נראה איך יהיה בהמשך.
ההתרשמות היום היתה שגם טופאלוב וגם סווידלר יכלו לקחת קצת יותר סיכונים בעמדות העדיפות שהם קיבלו בשלבים מסוימים של המשחק. אם כי סוידלר הגיע לעמדה מאד מעניינת בסוף

אייל סגל 15 במרץ 2014

רגע דרמטי מאוד בסוידלר-קרמניק: אחרי 45.ה5, המחשב מראה רק דרך אחת עבור השחור להציל את המשחק: 45…ו5!! עם הרעיון 46.ה:ו5 צ-ו6!!; אבל לעיניים אנושיות זה נראה מטורף לגמרי. האם קרמניק יצליח למצוא את זה?

אייל סגל 15 במרץ 2014

מסתבר שכן… הצלה מדהימה

שחר 15 במרץ 2014

ביום שני ארוניאן-סוידלר ואנאנד-קרמניק, שני משחקים שיסמנו הרבה לעתיד, בעיקר אם תהיה בהם הכרעה.

ארוניאן עם 50% בינתיים. מול 4 הרוסים הוא יצטרך יותר מזה כדי להתקרב לפסגה

שמוליק 17 במרץ 2014

אנאנד – קראמניק מריח לי כמו תיקו משמים למדי , שיספק את שני הצדדים …

Comments closed