תחרות המועמדים, סיבובים 3-1: אנאנד מוביל

עוד בכניסה ליום המנוחה הראשון: הפיבוריטים עדיין בתמונה, ממדיארוב מתרסק

הסיבוב הראשון של תחרות המועמדים היה במידה רבה כזה של גישושים. הדבר בלט במשחק קריאקין-סוידלר, שבו הוסכם לתיקו בחזרה על מסעים בעמדה בה היה עדיין פוטנציאל למשחק מעניין מאוד (במידה והיריבים היו מוכנים לקחת סיכונים). גם אנדרייקין-קרמניק היה מעין חצי-משחק בלבד: עד למסע ה-20 אנדרייקין חזר על משחק של קרמניק נגד ממדיארוב מלפני מספר חודשים. בנקודה זו, במקום לכפות תיקו בשח נצחי כפי שעשה ממדיארוב, ניסה צורת משחק אחרת, אבל הדבר כמעט ולא גרם בעיות לקרמניק (שכנראה ניתח את ההסתעפות הספציפית הזו של ההגנה הנימצו-הודית למוות), וזה האחרון פישט את העמדה מהר מאוד לכלל שוויון מוחלט.

ממדיארוב-טופאלוב היה משחק מעניין יותר, אבל הסתיים גם הוא בתיקו. משחק אחד, בין אנאנד לארוניאן, הוכרע – ולאו דווקא בכיוון הצפוי, בהתחשב במאזן הכללי המצויין שיש לארוניאן נגד אנאנד (למרות ההפסד המוחץ בוייק אן זה בשנה שעברה) וכן בכך שארוניאן נחשב בעיני רבים לפיבוריט העיקרי בטורניר, כפי שציינתי בפוסט הקודם.

בפתיחה הספרדית, אנאנד שיחק נגד ארוניאן מערך המכונה אנטי-מרשל (עם 8.ח3), שבו הלבן מונע מהשחור לשחק את התקפת מרשל הקלאסית (אחרי 8.ג3 ד5), הקרבת רגלי הנחשבת כיום לנשק תיקו יעיל מאוד עבור השחור, ושארוניאן בפרט נחשב למומחה בה. ארוניאן הגיב במה שניתן לקרוא לו אנטי-אנטי-מרשל – כלומר, השחור מתעקש בכל זאת להקריב רגלי על-ידי ד5, אם כי באופן קצת אחר. אחרי 10.ה:ד5 פ:ד5, מספר משחקים בזמן האחרון הראו כי השחור משיג עמדה נוחה בעקבות 11.פ:ה5 פ-ד4, ולפיכך אנאנד נמנע מלקחת את הרגלי והמשיך 11.פ(ב)-ד2. ההמשכים המקובלים כאן עבור השחור הם 11…פ-ו4 או 11…ו6 (כך, למשל, שיחק לפני מספר חודשים קרואנה נגד אנאנד בטורניר לזכר טל), המגינים על הרגלי, אבל ארוניאן המשיך להתעקש להקריב את הרגלי ושיחק 11…מה-ד7, שהוא מסע חדש.

אי-אפשר לומר בוודאות שהחידוש של ארוניאן אינו מוצלח, אבל ברור ששגה היכן שהוא בשבעה-שמונה המסעים הבאים שלו. לשחור פיתוח כלים נוח מאוד תמורת הרגלי, אבל ארוניאן היה שאנן מדי ולא הבחין בתוכנית העומדת מאחורי מסעיו של אנאנד. המסע השקט 18…ח6 הצהיר למעשה כי השחור מרוצה מהעמדה שלו ואינו מרגיש צורך לעשות שום דבר "מיוחד":

bview1

אבל כאן הסתבר הרעיון שעמד מאחורי מסעיו האחרונים של אנאנד: 19.פ-ה5!; תוך ניצול עמדת המלכה השחורה על ד7, הלבן מחזיר את הרגלי העודף (אבל הלא-כל-כך יעיל) שלו, ובעקבות חילוף הכלים במסע הבא ממיר אותו ביתרון צמד הרצים ולחץ חזק שהוא מפתח על רגלי אגף המלכה של השחור.

ארוניאן המשיך והחמיץ כמה הזדמנויות להתגונן באופן יעיל יותר. תחילה, במקום 20…צ:ה5 מייד היה יכול לשחק קודם את מסע הביניים 20…מה-ג6 (עם איום מט על ז2) 21.ו3 ורק אז 21…צ:ה5, כדי להימנע מחילוף המלכות שמבליט את יתרונו העמדתי של הלבן. לאחר מכן, ההזדמנות האחרונה לשמור על עמדה סבירה היתה אולי 22…פ-ג5 (במקום 22…פ-ו6): ההמשך 23.ר:ג5 צ:ג5 24.צ-ד7 נראה אמנם מפחיד עבור השחור, אבל לרשותו עומד המסע 24…צ-ה2! (לא 24…צ-ו8? הפאסיבי, המפסיד ל-25.צ-ה1 עם הכוונה להמשיך צ-ה7), שייתכן והוא מאפשר לשחור משחק נגדי המספיק כדי להחזיק מעמד (למשל, אחרי 25.צ:ו7 ר-ד5).

אבל ארוניאן החמיץ את ההזדמנויות הללו, ולאחר 23.ג4:

bview2

ברור שללבן לחץ חזק מאוד על רגלי אגף המלכה של השחור. ארוניאן גם נקלע לדוחק זמן רציני, לאחר שחשב בנקודה זו קרוב ל-40 דקות (בנוסף לכ-20 דקות מחשבה בעקבות מסעו ה-19 של אנאנד, כשכנראה הבין שנקלע לבעייה), מבלי שהצליח למצוא פיתרון המניח את הדעת. לאחר מספר מסעים, בעקבות חילופי הרגלים על ג4, נותר עם שני רגלים מבודדים וחלשים על א6 ו-ג6, ולאחר תמרונים סבלניים מצד אנאנד נקלע למצב בו הוא חייב להפסיד אחד מהם.

עם שניות ספורות בלבד שנותרו לו כדי להשלים 40 מסעים, ארוניאן לכד בתמורה את הרגלי א' הלבן (39…פ:א4), אבל כתוצאה מכך הפסיד כלי שלם, כי הפרש שלו נלכד. הוא ניסה מלכודת טקטית אחרונה עם המסע 43…פ-ב2; אחרי 44.ר:ב5 א:ב5:

bview4

ברור שהלבן אינו יכול ללכוד מייד את הפרש על-ידי 45.ר:ב2? כיוון שהשחור יחזיר לעצמו את הכלי באמצעות 45…צ-ד2+ ו-צ:ב2; אבל מה שקצת פחות ברור הוא שגם 45.מ-ה2? יאפשר לשחור להחלץ על-ידי 45…פ-ג4! וכעת לאחר 46.ב:ג4 הצריח השחור לוכד את הרץ על ד4. אבל אנאנד לא נפל במלכודת הזו ומצא את המסע המנצח 45.מ-ה3!, שגם נע עם המלך לכיוון הפרש השחור כדי ללכוד אותו, וגם מגן תוך כדי כך על הרץ ב-ד4 כדי למנוע את הרעיון של פ-ג4. לאחר 45…צ-ה8+ 46.מ-ד2 צ-ד8 47.מ-ג3! (שוב, לא 47.מ-ג2? המשאיר את הרץ על ד4 בלתי-מוגן, בגלל 47…פ-ג4!) ארוניאן נכנע, כי הוא מאבד את הפרש – 47…פ-ד1+ 48.מ-ג2, ולפרש השחור אזלו ערוגות המילוט.

וכעת הגיע הזמן לחשוף את הסיבה האמיתית לניצחונו של אנאנד:

we4HAZM

 ***********

הסיבוב השני כבר היה מעניין ודרמטי הרבה יותר, עם שלושה משחקים שהסתיימו בהכרעה. ארוניאן הצליח, בעזרת מידה מסויימת של מזל, להתאושש באופן מיידי מההפסד בסיבוב הקודם – כשניצח די בקלות את ממדיארוב, לאחר שזה איבד את המלכה שלו לתחבולה פשוטה יחסית בעקבות טעות קשה שעשה כבר במסע ה-13 (פ-ה7??). סוידלר ניצח את אנדרייקין, והמשחק המרשים ביותר היה זה של קרמניק נגד קריאקין:

בתחרות המועמדים הקודמת קרמניק בלט ברמה הפנטסטית של הכנות הפתיחה שלו, וגם המשחק הנוכחי היה הפגנת כוח מרשימה מבחינת זו. בהסתעפות אופנתית של גמביט המלכה הנרצה, התקבלה העמדה הבאה לאחר שמונה מסעים:

bview5

מסעו האחרון של השחור היה 8…ו5 (אחת הסיבות למסע הזה היא ש-9.ר-ו3 ייענה ב-9…ו4! והרגלי על ד4 נופל). התשובה הכמעט אוטומטית של הלבן היתה עד היום 9.ה:ו6 – זה המסע ששוחק ב-129 מתוך 130 משחקים בהסתעפות הזו המופיעים במאגר המידע של chessbase. אבל קרמניק הכין את החידוש 9.א3 – במקום להתגונן מפני ההתקפה כנגד הרץ, הלבן תוקף את הפרש השחור; במסיבת העתונאים לאחר המשחק, קרמניק אמר שזה היה חלק מההכנות שלו לתחרות המועמדים בלונדון לפני שנה.

מדובר בחידוש המשנה לא רק ניואנס מסויים בעמדה אלא את כל האופי שלה. ומכיוון שבנוסף לכך מדובר בעמדה חריפה מאוד הדבר הפעיל לחץ כבד על קריאקין, שהיה צריך להתמודד עם בעיות קשות (מבחינת בחירת תכנית משחק בסיסית) החל משלב מוקדם מאוד, ללא ניסיון קולקטיבי ממשחקים קודמים שיעזור לו בכך. וכנראה שלא בחר בתכנית הטובה ביותר.

המסע 12.מה-ח5+ ז6 הוביל להחלשה משמעותית של אגף המלך השחור, ובצירוף החלשת הערוגות הכהות בעקבות חילוף הרץ בפרש במסע ה-13 גרם לכך שהצרחה של השחור לצד המלך תהיה מסוכנת מאוד. קריאקין ניסה במקום זאת להצריח באגף המלכה, אבל גם שם המלך שלו היה רחוק מלהיות בטוח – בגלל הטורים הפתוחים וכן תמרון הצריח (א5-ג5) המצויין של קרמניק במסעים 19-18.

הקרבת טיב של קרמניק (23.צ:ג6), שבעקבותיה נהרס מבנה הרגלים המגינים על המלך השחור והפרש הלבן (ההופך למעשה למשמעותי יותר מהצריחים השחורים) תופש עמדה חזקה ביותר ב-ג5, הובילה להתקפה מכרעת – אבל בעצם קרמניק לא דייק לגמרי בחלק זה של המשחק. את הקרבת הטיב היה אפשר לשחק כבר במסע ה-20 (במקום 20.ג4), בעוד שהעיתוי בו ביצע אותה קרמניק איפשר לשחור סיכויים טובים להציל את המשחק אם במקום 23…ב:ג6 היה בוחר ב- 23…פ:ה3!, כפי שממחישות ההסתעפויות המופיעות בלוח החי. אבל קריאקין, שהיה כאמור נתון תחת לחץ כבד וגם נקלע לדוחק זמן, החמיץ את הסיכוי שקיבל. גם מבחינה זו ניתן לומר שהמשחק מזכיר במידה מסויימת את קרמניק מתחרות המועמדים הקודמת – בה, לצד ההכנה התיאורטית המעולה, סבל גם ממחסור בקילר אינסטינקט מעשי, שאיפשר ליריביו מספר פעמים להיחלץ מהעמדות הנחותות שנקלעו אליהן (אם כי לא הפעם).  

במשחק הנותר אנאנד השיג תיקו נוח בשחור נגד טופאלוב, לאחר הקרבת רגלי מוקדמת שהעניקה לו יוזמה שפיצתה לחלוטין על הגירעון החומרי.

***********

הסיבוב השלישי היה דרמטי ומעניין מאוד למרות שרק משחק אחד בו הסתיים בהכרעה. זה היה נצחונו השני של אנאנד והפסדו השני של ממדיארוב, כשהאחרון מפגין שוב משחק חלש ביותר. הוא הסתבך כבר משלב מוקדם כשקידם את הרגלים המרכזיים שלו בעיתוי לא טוב והחליש את עמדת מלכו, ולאחר מכן נכנס לפאניקה ולא השכיל להתגונן בצורה טובה נגד היוזמה של אנאנד. אבל המשחק המעניין ביותר היה זה שבין סוידלר לקרמניק:

סוידלר הצליח להשיג יתרון מהפתיחה (דבר נדיר יחסית נגד קרמניק) ולהפעיל לחץ לאורך מרבית המשחק – כשהוא מחמיץ  במסע ה-27 הזדמנות, שהיתה מקנה לו כנראה סיכויי ניצחון טובים, לזכות בטיב תמורת רגלי. עם זאת, המשיך לשמור על היוזמה ואחרי המסע ה-40 המשחק הגיע לעמדה הבאה:

bview8

ההמשך הטוב ביותר עבור הלבן היה כאן 41.מה:ב4 מה-א6 (תוקף בו-זמנית את הרגלי הלבן על ד6 ואת הצריח הלבן) 42.צ-ד5! צ:ד6 43.צ:ה5 והלבן זוכה ברגלי, אם כי מימוש יתרון זה לכלל ניצחון היה עתיד להיות קשה מאוד. אבל במקום זאת סוידלר – וקשה מאוד לבקר אותו על כך – בחר בהמשך אגרסיבי יותר, הנראה כמוביל לניצחון כפוי: 41.מה-ג6 ה4! (הדרך היחידה עבור השחור להשיג משחק נגדי) 42.ו:ה4 מה-ה2 43.צ-ו3 (מגן על הצריח ועל ז4 ובונה לחץ על הטור ו', אבל מפקיר את הרגלי ד') 43…צ:ד6 44.מה-ה8 (תוקף את ו7) 44…ו6 45.ה5!:

bview9

וכאן נראה שהשחור אבוד. נקודה מרכזית היא שלא ניתן להכות את הרגלי הלבן על ה5: 45…ו:ה5 יוביל לאובדן הרץ על ו8 ובעקבותיו מט מיידי, בעוד ש-45…מה:ה5 יוביל לסיום רגלים אבוד לאחר 46.מה:ה5 ו:ה5 47.צ:ו8+! מ:ו8 48.ר-ג5 מ-ה7 49.ר:ב4 מ-ה6 50.ר:ד6 מ:ד6 51.מ-ו3 – המלך השחור צריך לנדוד לאגף המלכה כדי לעצור את הרגלי ב' הלבן, ובינתיים המלך הלבן מחסל את הרגלים השחורים באגף המלך.

אלא שהסתבר כי קיימת דרך אחת – מפתיעה מאוד – להציל את המשחק עבור השחור, וקרמניק הצליח למצוא אותה. מדובר ברעיון שהמחשב מראה אותו מייד, אבל להיגיון האנושי קשה מאוד להגיע אליו, כיוון לצד ריבוי ההסתעפויות אותן צריך לחשב (חלקן מופיעות בלוח החי) מדובר בשני מסעים רצופים שהם אנטי-אינטואיטיביים מאוד:  45…ו5!! 46.ה:ו5 צ-ו6!! (כמובן שהלבן אינו יכול להכות את הצריח השחור, על ד6 או על ו6, בגלל הריתוק לאורך הטור ה' עליו ניצבות שתי המלכות). הרעיון הבסיסי של התמרון הזה הוא למנוע מהלבן לזכות על-ידי ה6 ו-מה-ו7, בעוד שהמלך הלבן אינו יכול להתחמק מהטרדות המלכה השחורה.

ניתן לשמוע את השחקנים מדברים על החלק הזה במשחק כאן. קרמניק אמר שלא ממש האמין שהמסע 46…צ-ו6 מוביל לתיקו (נראה ששני השחקנים עוד לא היו בטוחים בכך לגמרי במהלך מסיבת העיתונאים), אבל שיחק אותו כי לא מצא שום מסע אחר שאינו מפסיד באופן ברור; וסוידלר התייחס, בעקבות זאת, לדרגת המוזרות של העמדה. בתחילת מסיבת העיתונאים, אגב, סוידלר אמר שכדאי שתהיה קצרה מהרגיל בגלל המשחק הארוך והמתיש, ולאור זאת היה די משעשע לראות כיצד 20 דקות לאחר מכן הוא וקרמניק עוד המשיכו לתת הסתעפויות בקצב של מכונת ירייה, כשהמתרגמת מנסה באופן נואש להעביר את כל מה שאמרו לרוסית. לא שהדבר מפתיע – גם קרמניק וגם סוידלר ידועים כשחקנים השואפים תמיד לנצח במסיבת העיתונאים, בלי קשר לתוצאת המשחק.

***********

עם הכניסה ליום המנוחה הראשון, הטבלה נראית איפוא כך:

1. אנאנד – 2.5 נקודות 3-2. קרמניק, סוידלר – 2 5-4. ארוניאן, טופאלוב – 1.5 7-6. קריאקין, אנדרייקין – 1 8. ממדיארוב – 0.5.

אנאנד, כמובן, מפתיע בינתיים לטובה. ייתכן שלהפסד התואר לקרלסן וגם למיעוט הציפיות המוקדמות ממנו יש עליו השפעה חיובית, מבחינה זו שהם מסירים ממנו לחץ ומאפשרים לו לשחק באופן משוחרר יותר (אם כי יש גם לומר שאנאנד הוא עדיין שחקן מספיק גדול כדי שלא תהיה חובה לחפש הסברים מיוחדים להצלחה שלו). מכל מקום, ארוניאן וקרמניק, הפיבוריטים ה"רשמיים", בהחלט עדיין בתמונה, וכך גם סוידלר וטופאלוב. קריאקין ואנדרייקין רחוקים בינתיים מלהרשים – לא רק בתוצאה, אלא גם מבחינת רמת המשחק (ובמקרה של אנדרייקין קשה לומר שהדבר מפתיע, בהתחשב בגודל המעמד עבורו). את ממדיארוב, שלא היה פיבוריט מלכתחילה, אפשר כנראה כבר למחוק מרשימת הזוכים האפשריים. הניסיון מראה שכדי לזכות בפורמט הזה צריך מינימום של 3+ (כמו בשנה שעברה) או אפילו 4+, וכדי להגיע לכך ממדיארוב, עם מאזן נוכחי של 2-, יצטרך לזכות במחצית הסיבובים הנותרים ללא הפסד.

משחקי הסיבוב של מחר: אנאנד-קרמניק, ארוניאן-סוידלר (תוצאה מכריעה באחד משני המשחקים הללו יכולה להיות בעלת חשיבות גדולה), קריאקין-טופאלוב, ממדיארוב-אנדרייקין.

דרך אגב, נתתי באחת התגובות לפוסט הקודם מספר לינקים לשידורים החיים; הלינק הבודד המוצלח ביותר בעיני הוא זה – אפשר לשמוע בו את הפרשנים ובו בזמן לעקוב אחרי המשחקים, בצירוף הערכות מחשב וזמן המחשבה של השחקנים על כל אחד מהמסעים.

התבוסה הביתית לליברפול
נאום רוג'רס בחדר ההלבשה באולד טראפורד

113 Comments

יוני 16 במרץ 2014

תודה רבה – הניתוחים שלך הם הסיבה היחידה בעטיה אני נכנס לדה באזר, ולאתר של ערוץ הספורט כדי ללחוץ על הלינק לדה באזר.

אורי בלאס 16 במרץ 2014

9.א3 הוא לא חידוש של קרמניק גם אם קריאקין לא היה מוכן למסע זה.
על סמך בסיס המשחקים של צ'ס טמפו 9.א3 שוחק כבר לפני יותר משנה במשחק בין שני שחקנים במד כושר בסביבות 2300.

[Event "115th YMCA Masters"]
[Site "Warszawa"]
[Round "6"]
[Date "2013.2.13"]
[White "Janczarski, Michal"]
[Black "Bartel, Michal"]
[Result "1/2-1/2"]

1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.e4 Nf6 4.e5 Nd5 5.Bxc4 Nb6 6.Bd3 Nc6 7.Be3 Nb4 8.Be4 f5 9.a3 N4d5 10.Bd3 Nxe3 11.fxe3 e6 12.Nf3 g5 13.Nc3 g4 14.Nd2 c5 15.Nc4 cxd4 16.Nxb6 Qxb6 17.Bb5+ Kf7 18.exd4 Bh6 19.Qd3 a6 20.Bc4 Qxb2 21.O-O Kg7 22.Ra2 Qb6 23.Kh1 Rd8 24.d5 Qe3 25.Qxe3 Bxe3 26.dxe6 Bd4 27.e7 Re8 28.Nd5 Be6 29.Rd2 Bxe5 30.Re2 1/2-1/2

אייל סגל 16 במרץ 2014

כן, זה המשחק הנותר מתוך ה-130 ב-chessbase שהזכרתי… בוא נאמר שגם אם באופן רשמי זה לא היה חידוש אז באופן מעשי האפקט שלו היה כזה, כי ברור ממסיבת העתונאים שקריאקין לא הכיר את המסע, ושרק כעת הוא עלה על ה"ראדאר" של כלל שחקני הצמרת ויתחיל לקבל מהם תשומת לב רצינית; ידברו עליו מן הסתם כמסע של קרמניק, לא של ינצרסקי (או איך שמבטאים את שמה).

Zak 16 במרץ 2014

סיכום נהדר, כרגיל. אני חושב שגם לטופאלוב בלבן היו סיכויי ניצחון רציניים נגד ארוניאן באנטי-מרשל? אם הבנתי נכון הוא היה יכול ללכת על ניצחון עם לקיחת החייל על א5 במקום זה על ח7 שהוביל לתיקו.

אייל סגל 16 במרץ 2014

עד כמה שיכולתי לראות, ההמשך 28.מה:א5 (במקום מה:ח7) ר-ב7 29.מה:ב4+ ג5 רחוק מאוד מלהבטיח ללבן ניצחון – הוא מוביל לעמדה די מסובכת ולא ברורה שבה לשחור יש בהחלט סיכויי נגד. מה שכן, הוא שומר על המתח ומאפשר ללבן לפחות להמשיך ולנסות לשחק על ניצחון, בעוד שההמשך שטופאלוב בחר בו הוביל לרצף כפוי שבו, אם השחור מדייק (וארוניאן אכן דייק), יש פישוט די מהיר של העמדה לתיקו.

נפתלי 16 במרץ 2014

מאכזב מאוד מה שקורה עם מאמא עד כה…נראה כאילו האזרים "חתמו קבע" על המקום האחרון בתחרות המועמדים…אני עדיין אופטימי וסומך אם לא על מאמא אז לפחות על עוזרו המהולל,ראוף…

שחר 16 במרץ 2014

כן, נראה לי שהמשמעויות הפוליטיות של המשחק עם ארוניאן (בנוסף ללחץ הרגיל של המעמד) השפיעו עליו לרעה. למחרת הוא פשוט עדיין לא התאושש, טוב שהיה לו יום חופש

אורי בלאס 16 במרץ 2014

עם כל הסימפטיה שיש לי לשחמט נשים בדקתי את השם באתר פיד"א ומדובר בחידוש של גבר ולא של אישה.

http://ratings.fide.com/card.phtml?event=1131940

אייל סגל 16 במרץ 2014

האמת שלא הייתי בטוח לפי השם, אבל סמכתי על אנסטסיה קרלוביץ' – היא ציינה בפני קרמניק בתחילת מסיבת העיתונאים אחרי המשחק שיש במאגר הנתונים משחק אחד עם 9.א3 (https://www.youtube.com/watch?v=vrS6bI5nNJc&t=249m36s), ואמרה שהוא היה בין נשים…

אורי בלאס 16 במרץ 2014

תגובה 5 היתה אמורה להיות תגובה לתגובה של אייל סגל לתגובה מספר 2 שלי,וכנראה שלא שרשרתי במקום המתאים.

שחר 16 במרץ 2014

אין ספק שקרמניק הוא אחד מגדולי מחדשי הפתיחות, מה שמצביע גם על כישרון ויצירתיות, וגם על יכולת ניהול צוות עוזרים (ואמצעים אלקטרוניים) ברמה גבוהה.
יש לו עכשיו שלושה משחקי מאד משמעותיים:
בשחור מול אנאנד
בלבן מול ארוניאן
ואז המשחק הגדול מול טופאלוב(בשחור)
נראה לי ששלוש תוצאות תיקו יספקו אותו לגמרי, בתנאי שהוא מנצח בסוף הסיבוב את ממדיארוב בלבן (ומסיים עם 4.5 נקודות סולידיות את הסיבוב)

אנאנד במצב כל כך טוב, שמספיק לו ניצחון אחד מול 4 היריבים הרוסים (והשאר תיקו) כדי להגיע ל 5 נקודות בסוף הסיבוב

וארוניאן? הצליח למזער נזקים לאחר הסיבוב הראשון, אך עדיין לא ראינו את המיטב שלו

שמוליק 16 במרץ 2014

קראמניק – קריאקין מסיבוב 2 זה פשוט טוטאל-פוטבול / טיקי-טאקה / כל קלישאה עלובה אחרת .
פשוט תצוגת תכלית , המתחילה מהכנת פתיחה עמוקה , ומלווה בלחץ תמידי על היריב הן מבחינת העמדה והן מבחינת השעון .

כן ירבו .

דוד 17 במרץ 2014

במשחק סווידלר ארוניאן המחשב נותן ללבן ר:ו7+ ואם השחור מדייק הוא יכול לכפות תיקו, אבל העמדה מאוד חריפה ואולי כדאי בכל זאת לנסות (לבון בעמדות אלה הוא כמו דג במים)

דוד 17 במרץ 2014

סליחה ארוניאן סווידלר

אייל סגל 17 במרץ 2014

הוא שיחק את זה… לפי זמני החשיבה הקצרים מאוד (עדיין) של סוידלר, שגם ידוע כמומחה הגדול ביותר בגרינפלד, אני לא אתפלא אם זה עדיין במסגרת ההכנה הביתית שלו (למשל, אם אתה לא מחשב זה לא עד כדי כך ברור מאליו שהשחור צריך לשחק 23…ה6 ולא מ-ה8). עד למסע ה-18 הם חזרו על משחק של ארוניאן נגד גרישצ'וק מלפני כמה חודשים (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1740965), ועד 21.ר-ב3 הכל כבר מוכר מהמשחק לאוטייה-שירוב (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1090041), שסוידלר היה הראשון לסטות ממנו.

אלעד אחד 17 במרץ 2014

שאלת הדיוט:
למה במהלך 19 במשחק אנאנד-קרמניק לא לשחק 19.צ-ז3, להשתלט על טור ז וללכוד את המלכה השחורה בפינה?

אלעד אחד 17 במרץ 2014

אוקי, ברור. מלכה ל ח-1 כמובן

אייל סגל 17 במרץ 2014

בשלושת המשחקים של קרמניק בשחור עד כה (מעניין שגם בשנה שעברה בלונדון התחיל עם שלושה שחורים בארבעת הסיבובים הראשונים), רק סוידלר גרם לו עד כה להתאמץ. כמו נגד אנדרייקין, גם נגד אנאנד היום נראה שהעמדה הסופית היתה על הלפטופ שלו עוד לפני המשחק.

שחר 17 במרץ 2014

קרמניק עשה את שלו היום, ונראה שארוניאן-סוידלר יספק לנו את הסיכוי הטוב ביותר להכרעה.
האם לדעתכם קרמניק הפתיע את אנאנד בפתיחה, ואנאנד מצא פתרונות על הלוח?

אנדרייקין הגיע לתחרות במטרה לעשות כמה שיותר תיקו ולסיים סולידי, בינתיים נראה שהוא עומד בכך יפה. השאלה אם זו גם המטרה של טופאלוב? לפחות בשלב הזה..

שחר 17 במרץ 2014

אנדרייקין מצא יפה את 25)..צד4, משחק טוב של ממדיארוב

אייל סגל 17 במרץ 2014

טופאלוב אמנם סיים בינתיים את כל המשחקים שלו בתיקו (וסביר שגם היום), אבל אני בטוח שיש לו שאיפות יותר גדולות. במשחקים שלו בלבן הוא שיחק באופן חריף מאוד נגד ארוניאן, ונגד אנאנד נראה לי שהקרבת הרגלי המוצלחת של השחור פשוט הפתיעה אותו וקילקלה לו את התכניות. גם נגד ממדיארוב בשחור הוא לקח סיכונים שלא היה חייב לקחת אותם בעמדה שנראתה שקטה למדי (ולמען האמת כמעט שילם על כך ביוקר, אלא שממדיארוב פספס הזדמנות טובה להשיג יתרון).

שחר 17 במרץ 2014

כן, טופאלוב הוא מועמד לזכיה. אני מניח שבימים הקרובים יגיע הניצחון הראשון שלו.

בינתיים אנדרייקין לא דייק בדוחק זמן: 30)…ו5, ויש לו רק 8 דקות ל 10 מסעים לא פשוטים.

נראה שלסוידלר יש סיכויי תיקו טובים מול הלחץ של ארוניאן (מסע 44)

שחר 17 במרץ 2014

אנדרייקין הצליח לשרוד בבליץ עד המסע ה 37)…מו7?, ונראה שממדיארוב עומד לנצח ולהשתוות לקריאקין(שעדיין לא הרשים בתחרות)

סוידלר יוכל לרשום יום מוצלח עבורו אם יחזיק מעמד

אייל סגל 17 במרץ 2014

נראה שארוניאן עומד לנצח, מה שיחזיר אותו לעמדה "נורמלית" עבורו בטורניר, צמוד לקרמניק וחצי נקודה מאחורי אנאנד. בשלב מוקדם יותר במשחק, סוידלר היה יכול פחות או יותר להבטיח תיקו אם היה מחזיר את הכלי עם 27…פ:ד4 ופישוט לסיום שווה עם רצים שוני מסלול, ולסמן לעצמו תיקו נוח בעזרת הכנה מעולה – אבל כנראה החליט שהוא יכול לנסות ולשחק על ניצחון.

[במסיבת העיתונאים סוידלר אמר שהוא חשב שהעמדה הנוצרת אחרי 27…פ:ד4 קצת נחותה עבורו, בגלל שבסיום אליו זה מוביל הלבן יכול לקדם את הרגלים החופשיים שלו יותר בקלות, אם כי השחור צריך להיות מסוגל להחזיק תיקו; במקום זה הוא החליט לשמור את המשחק "מעניין" ובחר ב-27…פ-ד8]

שחר 17 במרץ 2014

כן, רק דיברנו על הדיוק של סוידלר, והגיעו מסעים 50-53 ומסתבר שיש גבול כמה אפשר לעמוד בלחץ של עמדה שדורשת הליכה על חבל דק.
ארוניאן חוזר לעניינים במשחק איכותי מול יריב משמעותי. סוידלר בטח מצטער על כך שלא יצא עם עוד חצי נקודה שלשום או היום.

קרמניק-ארוניאן מחר מקבל עוד מימד

אייל סגל 17 במרץ 2014

שני השחקנים חשבו אחרי המשחק שהטעות המכריעה מבחינת השחור היתה כבר 42…מ-ה8 במקום מ-ה7; ההבדל הוא שאחרי מ-ה7, 43.צ-ה1 הרבה פחות חזק מאשר במשחק ולא יוצר אותם איומים (הרץ ב-ה5 לא יכול לזוז, כיוון שהצריח ב-ד6 מותקף על-ידי המלך).

שמוליק 18 במרץ 2014

אני לא ממש קונה את התירוץ של סווידלר מדוע הוא לא שיחק 27…פ:ד4 – הסיכויים להפסיד עמדה שכזו הם נמוכים מאוד ( בטח ובטח עם מספיק זמן על השעון ) , והייתי אפילו מרחיק לכת ואומר שהוא חייב להחזיק עמדה שכזאת אפילו מול מחשב .
צריך לזכור ( והוא אף אמר משהו בסגנון ) שבטורניר הזה המטרה של מרבית השחקנים היא באמת ללכת על המקום הראשון , כך שתוצאות תיקו ( אפילו בשחור מול ארוניאן ) הן לא בהכרח החלטה פרקטית טובה יותר מאשר לשחק עמדה דינאמית עם סיכויים לשני הצדדים .

אייל סגל 18 במרץ 2014

אולי זה לא היה כל-כך ברור מהניסוח שלי, אבל לפי מה שסוידלר אמר הסיבה העיקרית לבחירה שעשה במסע ה-27 היתה בסופו של דבר לא הפחד להפסיד עם פ:ד4, אלא באמת המחשבה שעם פ-ד8 יש אולי פוטנציאל ליותר מתיקו (אפשר לומר, משחק על שלוש תוצאות במקום על שתיים) – הוא מדבר על זה כאן: https://www.youtube.com/watch?v=9A2lBOQX4oI&t=328m58s. הייתי אומר שהוא ראוי להערכה על זה, בהתחשב בכך שלעתים קרובות – ודי בצדק – מבקרים אותו על חוסר רוח-לחימה.

שמוליק 19 במרץ 2014

שמעתי עוד כשכתבתי את תגובתי הקודמת את דבריו המדויקים , ואני בכלל לא מסכים שיש לו סיכויי הפסד ריאליים בווריאנט של פ:ד4 , ולכן מבחינתי זה לא "משחק על שתי תוצאות" שם …

נפתלי 17 במרץ 2014

בראבו מאמא!!! הניצחון הזה בשבילנו הוא כמו אוויר לנשימה….
עכשיו נראה אותו מול הרוסים האחרים!וכמובן כל הכבוד לראוף!!

איציק 17 במרץ 2014

נפתלי, אתה מרבה להשתמש בכינוים. היה מועיל אם לפני השימוש היתה מקשר בין הכינוי לשם האמיתי של השחקן כדי שם בורים כמוני יוכלו לנסות להבין על מה אתה מדבר.

אייל סגל 17 במרץ 2014

בהימור פרוע, אני מנחש שמאמא זה ממדיארוב…

איציק 17 במרץ 2014

בתגובות הקודמות יש ראוף, ולך תדע מי הבא בתור…

נפתלי 17 במרץ 2014

מה הבעיה בדיוק?מאמא זה אכן קיצור של מאמדיארוב…ראוף מאמדוב(שחקן הלוח השלישי של נבחרת אזרביג'אן)הוא עוזרו הקבוע של מאמדיארוב בשנים האחרונות.שחקן בעל ידע אנציקלופדי מדהים…יחד איתו היה(אני לא יודע אם עדיין) בצוות העוזרים של מאמדיארוב -רב האמן הספרדי/גיאורגי אליזבר אובילאבה,שהיה במשך תקופה ארוכה אחד ממאמניו של אנאנד…אמנם קשה להאמין שמאמדיארוב יוציא משהו בתחרות הזו,אבל כל מבצע כמו היום מתקבל על ידי בהתלהבות ,כאוהד נלהב של השחמט האזרי…

איציק 17 במרץ 2014

אין שום בעייה, בכייף, רק תן טיפ לאלו שלו יודעים או מאורים כדי שגם יבינו.

שמוליק 18 במרץ 2014

התראה לאיציק לקראת הודעות צפויות של נפתלי בימים הקרובים :
כשהוא ירשום גאדיר ( והוא ירשום ! ) – כוונתו היא לא למוחמד גאדיר …

נפתלי 18 במרץ 2014

המסעים הראשונים במשחק של מאמדיארוב מצביעים על נכונות להיכנס לוריאנט ארוך של הקרבת טיב עבור 2 רגלים,נוסח ששוחק לראשונה במשחק המפורסם בין קספרוב לשאר העולם(נדמה לי ב-2000),וחזר לאחרונה למוקד דיון תיאורטי.הלבן לא חייב להיכנס לזה כמובן,ואני גם לא חושב שאנדרייקין ייכנס לזה…

אייל סגל 18 במרץ 2014

ממדיארוב הוא דווקא הראשון שסוטה, עם 9…0-0 (במקום פ-ג6), אז כנראה שלא זה היה הרעיון. אותו משחק, אגב, היה ב-99 (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1252350), ובזמן האחרון אנאנד גם ניצח בשחור בהסתעפות הזו את ניידיץ'.

אייל סגל 18 במרץ 2014

מבחינה תיאורטית, אגב, סוידלר-טופאלוב מעניין מאוד. טופאלוב החייה הסתעפות שנחשבה גרועה עבור השחור (סוידלר עצמו, במשחק מלפני כמה שנים – http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1532635 – היה מהאחראים העיקריים לכך), ונראה שכעת סוידלר נלכד בהכנה ביתית רצינית מאוד. 13…0-0-0 ו-14…פ-ה5 באמת נראים מסעים מאוד "מחשביים" – הרעיון הוא שאחרי 15.צ:א6 (או ב:א6) לשחור יש 15…ר-ג6!!.

שחר 18 במרץ 2014

סוידלר נראה מסתדר, יפה לו, הוא נותן תחרות טובה. בכלל נראה שמימד הנסיון מאד משמעותי בתחרות כזו.

אגב, נכון למסע 20-25, גם סוידלר גם קריאקין וגם אנדרייקין בעמדות טובות, אך שלושתם בדוחק זמן יחסי (כדקה עד שתי דקות למסע)

שחר 18 במרץ 2014

קרמניק דחה הקרבה של ארוניאן במסע ה 25, ומייצר עמדה מאד חריפה ומעניינת (מסע 27)

קריאקין בינתיים הסכים לתיקו, שנראה קצת מוקדם (אולי בגלל דוחק זמן) מעניין למה הוא לא המשיך לנסות לנצח בסיום. קשה לומר שהוא מסתער כארי על המקום הראשון בתחרות.

אייל סגל 18 במרץ 2014

קצת פוליטיקה במסיבת העיתונאים… קריאקין, שנולד באיזור קרים והיה אזרח אוקראיני עד קרוב לגיל 20 (ב-2009 הוא עבר לרוסיה וקיבל אזרחות רוסית), מביע שמחה על תוצאות משאל העם בקרים ואומר שגם כשחי שם הרגיש יותר רוסי מאוקראיני.

שחר 18 במרץ 2014

האם ארוניאן עשה טעות גדולה במסע ה 33)…רXד5? בדקות הקרובות נדע הרבה יותר.

אנדרייקין החזיק מעמד מול אנאנד בלחץ הזמן והגיע למסע ה 40, יפה, שיפור ביחס לאתמול.

סוידלר יכול לנצח(39), נראה אם היום הוא ידע לקחת את החצי נקודה הנוספת

אייל סגל 18 במרץ 2014

נראה כמו טעות ביזארית למדי של ארוניאן – כשבמקום זאת 33…ה:ו1+ ו-34…ח:ז5 צריכים להוביל לתיקו (הלבן צריך לכפות שח נצחי עם המלכה).

אייל סגל 18 במרץ 2014

…אבל קרמניק מצידו מחמיץ מה שנראה כניצחון עם 35.צ-ז1! וכנראה שהמשחק בכל זאת יסתיים בתיקו, אם כי בהחלט יכול להיות שארוניאן יצטרך לסבול לא מעט בסיום צריחים נחות כדי להגיע לזה.

שחר 18 במרץ 2014

איזו דרמה! קרמניק פספס בדוחק זמן את 35) צז1! שלפחות לפי המחשב היה מעניק לו ניצחון קריטי. עכשיו יהיה קשה להוציא יותר מתיקו

אייל סגל 18 במרץ 2014

טוב, אני מניח שקרמניק ראה את האפשרות של 35.צ-ז1, אבל בגלל שנותר לו מעט מאוד זמן על השעון כדי להגיע למסע ה-40 והעמדה נראית מאוד טריקית מבחינה טקטית (במיוחד כשמהצד השני יושב טקטיקן כמו ארוניאן), הוא החליט ללכת על בטוח ולפשט לסיום עם יתרון קטן בלי סיכון. צריך לזכור בהקשר הזה ששובר השוויון הראשון במקרה של שוויון בנקודות בין שחקנים הוא המאזן הפנימי של המשחקים ביניהם, ולכן החשש להפסיד במשחק כזה, בין שני פיבוריטים, גדול במיוחד – כי מדובר באופן מעשי בהפסד של נקודה וחצי, ולא רק נקודה, מבחינת המפסיד ביחס למנצח.

שחר 18 במרץ 2014

כן, זו אכן לא החלטה קלה במצב כזה.
מעניין גם שאנאנד הסכים לתיקו ולא ניסה לשחק באגף המלך על ידי ו5 בעמדת הסיום. ניצחון היום היה משנה עבורו את התמונה.

ובסוידלר-טופאלוב, האם הבולגרי יכול היה לדייק יותר בסיום, או שסיכוייו היו קלושים לאחר שנקלע לפיגור רגלי?
אין ספק שטופאלוב "שווה" בתחרות יותר מה 2 נקודות שיש לו כרגע

אייל סגל 18 במרץ 2014

באופן עקרוני, העמדה הסופית באנדרייקין-אנאנד היא תיקו ברור – השחור מפסיד את הרגלי ב' שלו אחרי 43.מ-ג4, ובלעדיו זה צריך להיות תיקו אפילו בלי הרגלי ד' החלש של הלבן (סיום צריחים עם 2 נגד 3 רגלים באותו אגף). אבל אני מניח שקרלסן, למשל, היה ממשיך כשחור לשחק בעמדה הזו.

בסוידלר-טופאלוב, כנראה שהסיום המתקבל אחרי סידרת המסעים הכפויים שמסתיימת ב-37…צ:א4 אבוד מבחינת השחור, גם אם היה אפשר להתגונן באופן עקשני יותר. כשיש רצים שוני מסלול ניתן בהרבה מקרים להציל עמדות עם רגלי פחות, אבל כאן – בנוסף לכך שיש גם צריחים על הלוח – מבנה הרגלים פועל מאוד לרעתו של השחור (יש לו רגלים כפולים, וללבן רגלים חופשיים בשני צידי הלוח).

קרמניק, אגב, במסיבת העתונאים אחרי המשחק עם ארוניאן, באמת אמר ששקל לשחק 35.צ-ז1, אבל הרגיש שאין לו מספיק זמן כדי להעריך כראוי את העמדה שנוצרת אחרי 35…ר:ח6 36.צ(ד)-ה1 צ-ה4, ולמרות היתרון החומרי של הלבן הכלים השחורים הרבה יותר אקטיביים, באופן שיכול להיות מסוכן. זו לא הפעם הראשונה ומן הסתם גם לא האחרונה בה ארוניאן מצליח "לבלף" יריב מבחינה טקטית…

בכל אופן, אחרי הסיבוב של היום נוצרה בטבלה חלוקה ברורה בין חצי עליון (אנאנד עם 2+, קרמניק, ארוניאן וסוידלר עם 1+) וחצי תחתון (הארבעה הנותרים, עם מאזנים שליליים).

oz 18 במרץ 2014

קרמניק וארוניאן המשיכו לשחק ממש עד הרגע האחרון – עד שנשאר לשניהם רק מלך. האם זה מקובל? למה לא הסכימו על תיקו קודם? יש דם רע ביניהם או שניסו להוכיח משהו?

אייל סגל 18 במרץ 2014

ממש לא דם רע – שחקנים עושים את זה לפעמים כדי "להדגים" על הלוח את התיקו עד הסוף, או פשוט מתוך אינרציה (זה גם קרה, למשל, במשחק טופאלוב-אנאנד בסיבוב השני). נדמה לי שבזמן האחרון זה נהיה קצת יותר מקובל מפעם, אולי בגלל הפופולריזציה של מה שמכונה כללי סופיה שנועדו למנוע משחקי תיקו קצרים. בוידאו אפשר לראות איך קרמניק וארוניאן אפילו מחייכים במסעים האחרונים של המשחק, ומייד אחרי לחיצת היד מתחילים לדבר עליו (https://www.youtube.com/watch?v=cjm6mnk2Cqw&t=345m00s).

דם רע באמת – והרבה ליטרים ממנו – יש בין קרמניק לטופאלוב, שישחקו מחר…

דוד 19 במרץ 2014

טופאלוב הצליח ליצור עמדה מהסוג האהוב עליו
רגלי חפשי בעומק מחנה היריב, 2 נקודות חזקות לפרש בה5 ובד4 (בה5 יוביל לפ:ד5 ואי אפשר להכות)
קרמניק מנסה למצוא הגנה מכל האיומים אבל אני מהמר שהוא מפסיד היום ליריבו המר
אגב מישהו ראה אם הם לחצו ידיים?

אייל סגל 19 במרץ 2014

נכון למסע ה-19 זה נראה קרוב לזכוי עבור טופאלוב. אם לוקחים בחשבון גם את המשחק הקלאסי הקודם ביניהם, שבו טופאלוב ניצח באופן ספקטקולרי אחרי הקרבת כלי במסע ה-12 (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1482320), נראה שהוא זה שמתמודד באופן טוב יותר על הלוח עם המטען האישי שקיים ביניהם. אם טופאלוב יצליח לנצח ולקלקל בכך לקרמניק את הטורניר, זה עשוי להיות מספק עבורו כמעט כמו לזכות בעצמו…

אני חושב שהם לא לחצו ידיים – מבחינת התקנות, צריך להסביר בהקשר זה ששחקן חייב ללחוץ יד אם יריבו מושיט לו את היד, אבל אפשר להימנע מלחיצת יד אם אף שחקן לא מושיט יד לשני.

דוד 19 במרץ 2014

תודה. הוא לא רק מקלקל לקרמניק אלא גם נכנס לעניינים בעצמו

עידן. 19 במרץ 2014

אני לא ממש מבין בשח, אבל אני צופה באינטרנט ומנסה להיכנס לעניינים.

שמתי לב שקרמניק נוהג לקום אחרי כמעט כל מהלך שלו ולהעלם. האם זה נהוג? לא יותר הגיוני להישאר ליד הלוח, לתכנן הלאה ובכך לחסוך זמן שען יקר אחרי שהיריב ישחק?

אייל סגל 19 במרץ 2014

זה מאוד תלוי בשחקן – יש כאלה שנוהגים להישאר ליד הלוח רוב (או כל) המשחק, כמו טופאלוב למשל, ויש כאלה שנוהגים לקום ולהסתובב. כמובן שאם מישהו בדוחק זמן רציני הוא לא יקום, אבל בנסיבות נורמליות אפשר לראות בקלות אם היריב עשה מסע, כך שלא ממש מאבדים הרבה זמן. וכמובן ששחקנים ברמה הזו יכולים להמשיך ולחשוב על העמדה גם אם הם לא ממש מסתכלים בלוח.

שחר 19 במרץ 2014

איזה משחק! כל הכבוד. אם טופאלוב אכן ינצח, זה טורף את הקלפים. הוא עולה ל 3 ומשתווה לקרמניק, שהצמרת יכולה לברוח לו.

אנאנד-קריאקין נראה כמו עוד תיקו סופר סולידי בהגנת ברלין. האם באמת כל כך קשה להתמודד עם הגנה זו ברמות הללו? מאז קרמניק-קספרוב, עברו כבר 14 שנה..

ארוניאן לעומת זאת הצליח "לערבב" את המשחק עם אנדרייקין, עד כדי כך שהתוכנות היו חלוקות בדעתן לאורך רוב המשחק איך להעריך את העמדה.

הרבה וריאנטים מיוחדים בפתיחות, וכרגע (מסע 20-25) דווקא לקרמניק יש הכי הרבה "סיכוי" להפסיד

שחר 19 במרץ 2014

נכון למסע 27 העמדה של קרמניק ממשיכה להדרדר, ואם טופאלוב מדייק (למשל 28)צב1) הוא זכוי.

ניחוש פרוע: גם לאנדרייקין יהיה קשה בדוחק זמן המסתמן להחזיק מול ארוניאן, אתמול מול אנאנד הייתה לו עמדה יותר פשוטה

שחר 19 במרץ 2014

סוידלר לא מדייק בדוחק זמן (מסעים 22-24) ומממדיארוב הופך עמדה נחותה לעדיפה משמעותית, אם יכה עכשיו את הרגלי ב ז6 (במסע 25).

קרמניק נראה מתפרק, אם הוא יחזיק מעמד זה נס (אגלה שאני לא מחזיק לו אצבעות, כי נראה לי בסבירות גבוהה שהוא לא היה שה תמים בדו קרב ההוא ב 2006)

שחר 19 במרץ 2014

איזה יום!
קרמניק נכנע (טופאלוב ממש הביס אותו).
סוידלר נכנע(לאחר משחק מאד לא מדויק שלו בסוף, חבל בשבילו)
ובאותה דקה ארוניאן מצליח סוף סוף להוציא את אנדרייקין משיווי משקלו(מסע 25-27) ונראה שגם הוא יהיה במנצחים.

דוד 19 במרץ 2014

גם עכשיו הוא קם כל מסע אבל הולך להפסיד…
כנראה שהוא עדיין משתמש באותה תכנה מ2006 וטופאלוב משתמש בתוכנה יותר מתקדמת…
סתם רכילויות מגעילות

דוד 19 במרץ 2014

4 רוסים= 0.5 נק'

אייל סגל 19 במרץ 2014

בגלל שכל הרוסים משחקים זה עם זה בשלושת הסיבובים הראשונים של כל חצי (3-1 ובהמשך 11-8), בארבעת הסיבובים שאחרי זה יש מפגשים של רוסיה נגד שאר העולם, כשבכל סיבוב כל הרוסים באותו צבע… בסיבוב 4 שאר העולם (בלבן) ניצח 1-3, בסיבוב 5 הרוסים (בלבן) ניצחו 1.5-2.5, והסיבוב הזה באמת נראה כמו יום לא טוב לרוסים (שמשחקים שוב בשחור).

שחר 19 במרץ 2014

ארוניאן עוד לא ניצח….. הוא לא הכי דייק בסיום לפני ביקורת הזמן

אלעד אחד 19 במרץ 2014

אייל, בטבלת הדירוג, מה פירוש SB שמופיע בעמודה האחרונה?

אייל סגל 19 במרץ 2014

זה ראשי תיבות של סונברן-ברגר (http://en.wikipedia.org/wiki/Sonneborn-Berger_score#Neustadtl_Sonneborn-Berger_score), שמשמש כשובר-השוויון השלישי בתחרות (אחרי מאזן פנימי ומספר נצחונות).

Zak 19 במרץ 2014

נראה כאילו סווידלר עשה טעות קשה עם 24. ח6?. איך אפשר להסביר כזה מהלך?

Zak 19 במרץ 2014

טוב, לא שמתי לב שבדיוק פרסמת את התשובה… :)

אייל סגל 19 במרץ 2014

התפרקות משונה של סוידלר, שמעמדה בה היה יכול להשיג יתרון עם 22…מה-ד7! (מאיים ר-ד4 וכך מוציא תוך רווח זמן את המלכה מהריתוק לאורך הטור ה', כדי להכות בחזרה על ג4 עם הרץ), נקלע למצב אבוד תוך שני מסעים אחרי 24…ח6??, שהורס לגמרי את העמדה שלו בלי סיבה ברורה (סוידלר פשוט לא היה מסוגל להסביר את המסע הזה במסיבת העתונאים – כנראה סוג של פאניקה בעקבות כוונת הלבן להתקדם עם הרגלי ל-ח5). אם להשתמש בניסוח שלו:

After 22.Qe3 I went completely brain-dead for about 20 minutes

IC 19 במרץ 2014

תחרות מאוד מוצלחת עד כה, ובכלל עושה רושם שפורמט התחרות הזה מאוד מוצלח ומוביל להמון אקשן. אני לא יודע אם זה כל כך הוגן ספורטיבית, אבל מבחינת עניין שחמט נטו זה בהחלט הפתרון.

סווידלר הכי מרשים מבחינת בן אדם, היכולת שלו לבדר במסיבות העיתונאים ללא קשר לתוצאה שלו היא תכונה אנושית מאוד מרשימה, ואולי קצת בעייתית ברמות האלה מבחינת השחמט, אפשר לראות שכל שאר השחקנים הרבה יותר רגישים, ואו שלא אומרים שום דבר מעניין או בעל משמעות, או פשוט נוטים למצבי רוח לפי התוצאה שלהם. לסווידלר ללא ספק יש את הכשרון, אבל נראה שהוא בן אדם חי מידי בשביל להיות אלוף עולם בשחמט, אם בכלל יש בזה הגיון :)

האם יש דרך לקפוץ בשידור החי למקומות בהם מתראיינים השחקנים? כי השידור ארוך מאוד מאוד, ומלא ברגעים מתים, קצת מעצבן לנסות לנחש איפה הקטע עם סוידלר, ומתי מעיפים את אנאנד וקריאקין מהבמה בגלל שעממת יתר.

אייל סגל 19 במרץ 2014

עד כמה שראיתי, אין לינקים או סימונים מיוחדים לראיונות (כמו שיש בטורניר לזכר טל, או כמו שהיו בתחרות המועמדים הקודמת) – צריך פשוט לחפש. יכול להיות שיותר נוח לעשות את זה בסטרימינג של youtube (הלינק של הסיבוב הנוכחי הוא https://www.youtube.com/watch?v=GNVAdl2-j14) מאשר בזה של Digicast באתר הרשמי.

דוד 19 במרץ 2014

ארוניאן לא ניצח

אלעד אחד 19 במרץ 2014

תודה.
עוד שאלת אדיוט, בטופאלוב-קרמניק, מדוע אחרי 39.ב7 לא יבוא 39…צXב7?

אייל סגל 19 במרץ 2014

השחור מפסיד את הפרש על ה6 ונותר בגירעון כלי.

נפתלי 19 במרץ 2014

סווידלר לא מדייק…התפרקות משונה…מה עם זה שלמאמא היו אפשרויות יותר מהירות לנצח?איך אפשר להבין בכלל תחת איזה לחץ אדיר הוא נמצא?הישג יצירתי אדיר של מאמדיארוב…הרי במקום ח4,למשל,צ-ד1 הרבה יותר חזק ובכל זאת העיתוי הפסיכולוגי העדין של ההתקדמות המפתיעה הזו(חביבה בעיקר על ראוף בעמדות כאלה)הצליחה להוציא משיווי משקל גם מפלצת קונקרטית כמו סווידלר…

אייל סגל 19 במרץ 2014

הפטריוטיות האזרית הנלהבת שלך ראויה לשבח, אבל נראה לי שמה שאתה עושה הוא לחלוטין מה שנקרא annotating by result. לפעמים יותר בולט כמה המפסיד שיחק גרוע מאשר כמה המנצח שיחק טוב. דווקא הניצחון נגד אנדרייקין בסיבוב הרביעי הרבה יותר מרשים בעיני (למרות אי-דיוקים הדדיים בדוחק זמן לקראת הסוף).

שחר 19 במרץ 2014

פספוס של ארוניאן היום. הוא חייב לעצמו חצי נקודה.
ינסה להשיגה, אם לא מחר בשחור מול קריאקין, אז אולי בלבן מול אנאנד או קרמניק בסיבוב השני.

אנאנד נתן שלושה משחקים ישנוניים, פעמיים בלבן ובתווך מול אנדרייקין בשחור, ולא היה קרוב לניצחון באף אחד מהם. הוא חיב משהו למזל על כך שהוא עדיין בודד בפסגה.

אייל סגל 20 במרץ 2014

למזל, אבל גם לסולידיות… למרות הישנוניות הוא השחקן היחיד בטורניר שבינתיים מצליח באופן עקבי להימנע מלעשות שטויות.

אייל סגל 19 במרץ 2014

בסך הכל יום לא מוצלח למובילים – אנאנד וארוניאן עושים תיקו בלבן, קרמניק וסוידלר מפסידים בשחור. אבל לפי איך שהמשחקים התפתחו, אנאנד הוא זה שיכול להיות יחסית מרוצה – הוא לא השיג מלכתחילה שום דבר ממשי מול קריאקין, בעוד שארוניאן החמיץ ניצחון לא מסובך במיוחד מול אנדרייקין.

כך שעם הכניסה ליום המנוחה השני, הטבלה הופכת ליותר צפופה – אנאנד מוביל בפער של חצי נקודה מארוניאן ושל נקודה מלא פחות מארבעה שחקנים עם מאזן של 50% (קרמניק, סוידלר, ממדיארוב וטופאלוב). לשם השוואה, בשלב המקביל בשנה שעברה בלונדון קרלסן וארוניאן הובילו בפער של נקודה וחצי מהבאים אחריהם (קרמניק וסוידלר – שגם היו עם 50%).

איציק 19 במרץ 2014

מזה יום מנוחה?
ברור שאין משחקים, אך האם הם באמת נחים או זה יום שרובו ממוקד לניתוחים והכנות לימים הבאים, כל אחד עם הצוות שלו?

אייל סגל 19 במרץ 2014

זה מסוג הדברים שתלויים מאוד בטמפרמנט של כל שחקן – יש כאלה שיתמקדו בהכנות ישירות ויש כאלה שיעדיפו לנצל את היום הזה כדי להתנתק קצת מהשחמט ולנקות את הראש. בסך-הכל, כולם התכוננו הרבה מאוד כבר לפני התחרות, אם כי יכול כמובן להיות שהסיבובים ששוחקו עד כה מספקים אינפורמציה שמשפיעה על ההכנות בצורה זו או אחרת (למשל, צורך לעשות איזה שינוי ברפרטואר הפתיחות כי פתיחה מסויימת שהוכנה לא עובדת באופן מוצלח, או החלטה לבחור בפתיחה יותר אגרסיבית כנגד יריב שמפגין כושר לא טוב ונראה פגיע).

נפתלי 19 במרץ 2014

טוב….מתנצל על התקף הפטריוטיזם…וודאי וודאי שהניתוח הוא לפי התוצאה,מה לעשות,כמה אפשרויות עוד לשמוח יהיו לנו…סיבוב הבא מפגש מול החיה הפצועה-אם סלבית,אז מאמא יחטוף.אם גרינפלד-אז הוא בוודאי יחטוף,מה נשאר-לנצל את מומחיותו הנודעת של העוזר המהולל בהודית של המלך,ולייצר משהו כזה,נניח
[Event "World chT 2013"]
[Site "Antalya"]
[Date "2013.12.03"]
[Round "7"]
[White "Li, Chao b"]
[Black "Mamedov, Rauf"]
[Result "1-0"]
[ECO "E90"]
[WhiteElo "2679"]
[BlackElo "2647"]
[PlyCount "80"]
[EventDate "2013.??.??"]
[EventCountry "TUR"]
[Source "ChessBase"]
[SourceDate "2008.03.04"]
[WhiteTeam "China"]
[BlackTeam "Aserbeidschan"]
[WhiteTeamCountry "CHN"]
[BlackTeamCountry "AZE"]

1. d4 Nf6 2. c4 g6 3. Nc3 Bg7 4. e4 d6 5. h3 O-O 6. Nf3 e5 7. d5 Nh5 8. g3 Na6
9. Bg2 Nc5 10. b4 Nd7 11. Nd2 a5 12. bxa5 f5 13. Nb3 Nf4 14. gxf4 exf4 15. Qc2
fxe4 16. Bxe4 Qe7 17. Bb2 Ne5 18. Nd2 Rxa5 19. O-O-O Bd7 20. Qb3 Ra6 21. c5
Rfa8 22. Bc2 Ra5 23. Nde4 b5 24. cxb6 cxb6 25. Qb4 Rc5 26. Nxc5 bxc5 27. Qxf4
Rf8 28. Qe4 Rxf2 29. Rhf1 Bf5 30. Rxf2 Bxe4 31. Nxe4 Nc4 32. Bxg7 Kxg7 33. Nd2
Nb6 34. Rdf1 Qe5 35. Rf7+ Kh6 36. R1f4 Qe1+ 37. Bd1 Nxd5 38. Re4 Ne3 39. Rf1
Qg3 40. Rf3 Qg5 1-0

ואז הוא בטוח יחטוף,אבל אנחנו נצא עם חיוך!!

שחר 19 במרץ 2014

מסכים שקרמניק יסתער על ממדיארוב מחרתיים. הוא ממש צריך ניצחון, עם 3.5 נקודות בסוף הסיבוב יהיה לו מאד קשה לזכות פה.

בסוידלר-אנאנד הכל יכול להיות. סוידלר הוא הקרבן הראשון של השחיקה, בשל רצף המשחקים המותחים שהשתתף בהם. היום הוא כבר היה רחוק משיא כושרו. גם ארוניאן נראה קצת עייף בסוף. יום חופש ייטיב עם שניהם.

אייל סגל 19 במרץ 2014

דרך אגב – אחרי שהסתכלתי שוב במשחק של היום (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1751386), אני מודה שלפחות המסע 31.צ-ז5!! שגרם לסוידלר להיכנע הוא באמת מבריק :-)

[הרעיון הוא שהלבן כופה על השחור להכות את הצריח שלו על ז5 עם הרגלי ח', מה שהופך את הרגלי ח' הלבן לחופשי – ועם רגלים לבנים חופשיים בשני צידי הלוח (טורים א' ו-ח'), הסיום אבוד עבור השחור למרות הרצים שוני המסלול.]

שמוליק 20 במרץ 2014

אכן זו סיומת מאוד אלגנטית ( ופשוטה – מה שעושה אותה עוד יותר מרשימה לטעמי ) .

נפתלי 21 במרץ 2014

נוסח הפתיחה שהופיע במשחקו של מאמא שוחק כבר על ידו ב-2007(לא מצאתי עוד משחקים שלו בוריאנט הזה)ואז זה הסתיים בהפסד די משפיל מול…צ'פארינוב,שהוא עוזרו המבריק של טופאלוב.הרעיון המרכזי של המסע ח4 הוא להגן על הרץ כדי לאפשר קידום מרכז הרגלים הנייד,ובקרב צ'פארינוב-מאמא הנ"ל הלבן השתמש ברגלי הזה בהמשך ככלי ניגוח על ידי ח5 ובהמשך ו4-ו5.באותו משחק מאמא הסיט מיד את הפרש ל-ב6,אבל במשחקים מאוחרים יותר השחור המשיך עם 14.-ו6 ו-ר:ג3 ועשה כל מאמץ למנוע ה4.כמו שאני רואה,מאמא מאריך לחשוב עכשיו…אם אכן קרמניק וידידי הפלדה שלו חיטטו בפינה אפלה זו,אני מרשה לעצמי להיות מודאג מאוד כבר מרגע זה,כי לך תמציא קוספט נגדי על הלוח,ועוד נגד קרמניק…

אייל סגל 21 במרץ 2014

הנה הלינק למשחק מ-2007: http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1480500

ממדיארוב הוא הראשון לסטות עם 14…ב5. אגב, הוא שיחק את הגנת ראגוזין גם באותו משחק נגד ארוניאן מהסיבוב השני שהסתיים באסון מהיר, כך שאני מניח שזו אחת הפתיחות העיקריות שהכין לתחרות.

נפתלי 21 במרץ 2014

18.פ-ב1! נו…אני חושב שאפשר להתחיל לסכם…0 מ-2 בוריאנט הפתיחה העיקרי בשחור אומר את דברו…כבר שלשום המלצתי להשתמש בארגז כלי העבודה של ראוף,זה לפחות יהיה יותר מעניין…

שחר 21 במרץ 2014

נכון למסעים 21-22 של ממדיארוב, לא נראה שהוא "חייב" להפסיד. אם ילחם כהלכה יש לו סיכוי להסתדר.
בכל מקרה לא הייתי ממהר להספיד את קרמניק בתחרות. אם הוא מפוקס הוא מוציא משהו כמו 3 נק' מ 4 הסיבובים הקרובים(החל מהיום) ופורץ לצמרת הגבוהה.

אייל סגל 21 במרץ 2014

במשחקים אחרים, נראה בינתיים שאנאנד וטופאלוב הצליחו להשיג בשחור עמדות מבטיחות מהפתיחה נגד סוידלר ואנדרייקין, בהתאמה. יכול להיות שאנאנד, באנטי-ברלין, מצליח לנצל משהו מההכנות שלו לדו-קרב עם קרלסן.

שחר 21 במרץ 2014

אנאנד שומר על סיכויי ניצחון גבוהים בשחור, בעיקר אם ימצא את ההמשך המבטיח 19)…פXפ. אם הוא מנצח זה נותן לו מקדמה שיהיה קשה למישהו לסגור, בעיקר לאור זאת שארוניאן לא נראה שינצח גם היום.

במשחק של טופאלוב קשה לי לעקוב. לאחר המסע ה 17 מתקבלת עמדה סבוכה. מאד לא סימטרית. המחשב מעדיף את הלבן, אך זה נראה מאד נזיל, עם סבירות נמוכה שיסתיים בתיקו…

נפתלי 21 במרץ 2014

על פניו,אין למאמא ממה לחשוש עם רגלי עובר מוגן ב-ג4,אבל-שלא בטובתו-אני נזכר במשחק המפורסם במרגייט 1935 בו ניצח רשבסקי את קפבלנקה הגדול בקרב שבניינו האיסטרטגי דומה קצת(אייל אתה יכול להביא את הלינק?)והיה אז בבחינת "רעידת אדמה" אמיתית-רשבסקי הדגים כמה רעיונות עמוקים ביותר מעבר לנושא הספציפי של הרגלי העובר המוגן…

שחר 21 במרץ 2014

נראה שממדיארוב, נכון למסע 27 בהחלט יכול להחזיק מעמד.
אנאנד לעומת זאת מסמס במסעים 20-22 את יתרונו, בשל פספוס כמה מסעים טובים אפשריים. חבל בשבילו. הוא לא נראה כל כך חד מאז נצחונו האחרון.

המחשב ממשיך לא להעריך את ההסתערות של טופאלוב על עמדתו של אנדרייקין.

ארוניאן לעומת זאת מנסה בעיקר להכניס את קריאקין לדוחק זמן ולנסות להוציא משהו מהעמדה, ונכון למסע 27 יש לו איזשהוא סיכוי לעשות זאת.

נפתלי 21 במרץ 2014

קדימה מאמא,פ-ה6…

נפתלי 21 במרץ 2014

הללויה!

שחר 21 במרץ 2014

הוא משחק ממש טוב. אם האזרי ימשיך כך יש לו תיקו ו 3.5 נקודות בסוף הסיבוב, מה שיכול להציב אותו בצמרת.

טופאלוב לקח כל כך הרבה סיכונים בשחור עד שהעמדה שלו קרסה ואנדרייקין רושם ניצחון ראשון. טופאלוב מחוץ לתמונת הזוכים.

ארוניאן מצליח ליצור סיבוכים בשחור מול קריאקין(שניצל בינתיים בזכות ה 30 שניות שמקבלים על כל מסע)

ואנאנד ממש לא מבריק. בצורה כזו לא יודע אם החוויה של דו קרב עם קרלסן תהיה כל כך טובה…(אם יגיע לשם)

כולם גאוני שחמט ללא ספק, אבל נראה שהלחץ והעייפות גובים מחיר פה

אייל סגל 21 במרץ 2014

דרך אגב, לא מקבלים כאן תוספת 30 שניות למסע לפני שמגיעים למסע ה-61 (בניגוד למה שמקובל היום בטורנירים מחוץ למסגרת פיד"ה) – זו אחת הסיבות שבגללן איוונצ'וק הפסיד כל-כך הרבה משחקים בתחרות המועמדים הקודמת, כשהגיע לסיטואציות מגוחכות בהן היה צריך לבצע משהו כמו 10 מסעים ב-8 שניות. השיטה ה"חדשה" היא לתת 100 דקות ל-40 מסעים + תוספת 30 שניות למסע במקום 120 דקות ל-40 מסעים: בסך הכל זה אותו זמן, אבל זה מבטיח חמצן של לפחות חצי דקה למחשבה עבור כל מסע.

אייל סגל 21 במרץ 2014

נראה שטופאלוב שמר את השחמט הטוב שלו רק עבור קרמניק… כמו נגד סוידלר, הוא השיג נגד אנדרייקין – ובשחור – עמדה טובה מאוד מהפתיחה ואז איבד לגמרי את חוט המשחק.

שחר 21 במרץ 2014

רגע מעניין כפול:
ארוניאן לאחר מסע 43 יכול להכנס לוריאנטים של סיום פרש מול צריח עם כמה רגלים עודפים וסיכויי ניצחון.

לממדיארוב יש למצוא את: 38)…צו4 בלחץ זמן

אנאנד מסיים עם 4.5 נקודות (שזה מעולה כשלעצמו) את הסיבוב הראשון, למרות שלא היה נראה שהוא ממש מתעלה. מזכיר קצת את הדו קרב עם גלפנד, עד שהיריב לא שוגה, לא מנצחים. מצד שני הוא גם ללא הפסד.

ממדיארוב מצא את המסע!
אם הוא לוקח את הרגלי עם הפרש עכשיו, קרמניק מתרחק מהתואר

אייל סגל 21 במרץ 2014

נכון לקצת אחרי המסע ה-40, נראה שגם ארוניאן וגם ממדיארוב עם סיכויי ניצחון די טובים. קרמניק איבד שליטה על המשחק, שהפך לקרב מהלומות טקטי מסוג שממדיארוב מצטיין בו.

שחר 21 במרץ 2014

ממדיארוב צריך למצוא עוד מסע יפה : 43)…רח3+ !
ארוניאן יכול לזכות אחרי 47)…מהג4!
מאחל לשניהם לא לפספס את המסע

אלעד אחד 21 במרץ 2014

מי קובע מתי מסע הוא כזה מוצלח שהוא מקבל סימן קריאה?

אייל סגל 21 במרץ 2014

במקרה זה תכנת המחשב הודיני, שעל פיה מה שהיא מראה באתר הרשמי שני המסעים ששחר הזכיר הם היחדים המובילים לניצחון (או לפחות יתרון משמעותי) של השחור…

אלעד אחד 21 במרץ 2014

ובמשחקים אחרים, בטורנירים שונים, או לפני השימוש הנפוץ בהודיני?

אייל סגל 21 במרץ 2014

בסופו של דבר זה מי שמנתח, לפי יכולת השיפוט שלו. לפעמים הערך של המסע שמקנה לו את הציון הזה ברור, ולפעמים פחות ויכול להיות נתון לויכוח.

Zak 21 במרץ 2014

זה רק אני או שממדיארוב ביצע עכשיו את טעות השנה??

שלמה 21 במרץ 2014

שמישהו ישמור על נפתלי, אני דואג לבריאותו לאחר המהלך האחרון.

שחר 21 במרץ 2014

אוי-יו-יוי, ממדיארוב זרק משחק כמעט זכוי, ועכשיו הכל משתנה.
קרמניק, האיש והלפטופ, עם 4 נקודות בצמרת, וממדיארוב מחוץ לתמונה עם 3. זה היה אמור להיות הפוך. לקרמניק יש 7 נשמות. עכשיו הוא מועמד בכיר לזכיה, בטח יוציא 2-2.5 נקודות מול חבריו בשלושת הסיבובים הקרובים (שאליהם הוא מגיע על תקן הרוסי הבכיר)

קדימה ארוניאן, לא לפספס!

נפתלי 21 במרץ 2014

לא…לא יכול להיות

אייל סגל 21 במרץ 2014

כן, זה מסוג הרגעים שיכולים לשנות טורניר. מעניין שגם בשנה שעברה, בסיבוב השביעי קרמניק ניצל מהפסד (נגד גלפנד), אחרי שעשה טעות טקטית איומה אבל גלפנד לא העניש אותו עליה. הוא אמר אחר-כך שראה בזה סימן טוב שעזר לו בריצה שלו בחצי השני (4.5 נקודות מחמשת המשחקים הבאים). הפעם נראה שהוא עומד לסיים את המחצית הראשונה של הטורניר במצב יותר טוב בטבלה (1+, חצי נקודה מהמובילים, בעוד שבלונדון היה עם מאזן שווה ופיגור 1.5 נקודות מהמובילים) – אם כי גם תוך הפגנת יכולת פחות משכנעת.

שחר 21 במרץ 2014

משום מה שום אתר לא עדכן עדיין את הניצחון של קרמניק בטבלאות. יש שם סוגיה כלשהיא? כנראה סתם מקרה.

מחר ארוניאן-אנאנד לקרב מפתח.
מישהו מהמר שקרמניק לא מנצח בלבן את אנדרייקין?

אם סוידלר לא מנצח את קריאקין, הסיכוי התיאורטי שלו לזכות פורח

איציק 21 במרץ 2014

מתי פוסט עידכון חדש???
במיוחד לאלו שלא מבינים אך נהנים לקרוא סיכומים…

Comments closed