תחרות המועמדים, סיבובים 9-8: Indian Summer

האם הסיבוב התשיעי הכריע את הטורניר לטובתו של אנאנד?

לא תיכננתי לכתוב פוסט חדש כל-כך מהר, אבל בגלל המאורעות הדרמטיים שהתרחשו בסיבוב התשיעי היה נראה לי שכדאי להדגיש אותו כנקודת-ציון, כיוון שבהחלט ייתכן שיתברר כזה שהכריע את התחרות; ביחד עם הסיבוב השמיני, הוא ביסס את אנאנד כפיבוריט הברור לזכייה (כך שהכותרת "הכל פתוח" כבר נראית פחות מתאימה), תוך שמתבלט בו עד כמה אלוף העולם היוצא מתפקד טוב יותר מאלה שנראו כמתחריו העיקריים.

***********

בסיבוב השמיני ארוניאן ואנאנד שיחקו משחק קצר מאוד שלא היה בו הרבה תוכן שחמטאי, אבל לתוצאה שלו היתה חשיבות רבה מבחינת התחרות. בפוסט הקודם, בניתוח המשחק קרמניק-ארוניאן מהסיבוב החמישי, ציינתי כי מכיוון ששובר השוויון הראשון (במקרה של שוויון בנקודות בין שחקנים בסיום הטורניר) הוא המאזן הפנימי של המשחקים ביניהם, החשש להפסיד במשחק בין שני מובילים/פיבוריטים עשוי להיות גדול במיוחד – כי באופן מעשי ניתן לראות זאת כהפסד של נקודה וחצי, ולא רק נקודה, מבחינת המפסיד ביחס למנצח.

אלא שמנקודת-ראותו של ארוניאן המצב במשחק עם אנאנד היה שונה, כיוון שכבר הפסיד לו בסיבוב הראשון. לכן, פירושו של תיקו מבחינתו לא היה שמירת הסטטוס-קוו אלא ביסוס יתרון של אנאנד בשובר-השוויון ביניהם, והיה אפשר להניח שיתאמץ מאוד לנסות ולנצח. אבל במשחק הדברים נראו אחרת. ארוניאן ניסה פתיחה מאוד לא שיגרתית, הכוללת תמרון מלכה מוקדם על חשבון פיתוח הכלים, ואנאנד הקריב רגלי כדי לנסות ולנצל זאת. לאחר 16 מסעים התקבלה עמדה בה לשחור יש ללא ספק תמורה מסויימת עבור הרגלי, מבחינת מבנה הרגלים ועמדת הכלים, אבל כזו שלא ברור לגמרי אם היא מספיקה (ומכל מקום, כזו שקיימות בה הרבה אפשרויות עבור שני הצדדים):

bview4

מסעו האחרון של ארוניאן היה 16.פ-ב3; אנאנד שיחק 16…פ-א6, וארוניאן, בהחלטה משונה למדי (שלא לומר פחדנית או תבוסתנית), הציע בעקיפין תיקו מיידי כשהחזיר את הפרש שלו ל-ד2 – ואכן, לאחר שאנאנד מצידו החזיר את הפרש שלו ל-ג5, הוסכם מהר לתיקו בחזרה על מסעים (דרך בה ניתן, אם שני השחקנים מעוניינים בכך, לעקוף את הכלל לפיו על המשחק להימשך לפחות 30 מסעים). קרמניק, מצידו, לא הצליח לנצח בלבן את אנדרייקין, שבנה עמדה סולידית מאוד בפתיחה והתגונן בצורה מדוייקת כנגד נסיונות ההתקפה של יריבו.

ובעקבות זאת הגיע הסיבוב התשיעי, בו הכל התנהל לטובתו של אנאנד. קרמניק הפסיד לקריאקין באחד המשחקים המביכים ביותר בקריירה שלו, כשזה האחרון הצליח כנראה להפתיע אותו בהסתעפות לא שיגרתית של גמביט המלכה (1.ד4 פ-ו6 2.פ-ו3 ד5 3.ר-ו4). לאחר שבעה מסעים, המשחק הגיע לעמדה הבאה:

bview5

מסעו האחרון של הלבן, 7.מה-ב3, תוקף את הרגלי השחור על ב7, תוך ניצול העובדה שהרץ השחור בהיר הערוגות עזב את ערוגת המוצא שלו ב-ג8 – תמרון ידוע בכמה הסתעפויות של גמביט המלכה, גם אם לא בדיוק במערך הנוכחי. לשחור מספר תשובות הנראות כסבירות (אם כי התיאוריה עדיין לא התעמקה בדקויות שלהן): הוא יכול, למשל, להגן על הרגלי על-ידי פיתוח המלכה שלו ל-ב6 (עם או בלי חילופים ב-ו3); או, כפי שממליץ המחשב, לשחק 7…פ-ח5 כדי לחסל את הרץ הלבן החזק על ו4, כאשר אם הלבן לוכד את הרגלי על ב7 ההמשך יהיה 8.מה:ב7 פ:ו4 9.ה:ו4 ר:ו3 10.ז:ו3 צ-ב8 (כעת, לאחר הסרת הרץ מ-ו4, ניתן לשחק את המסע הזה), ולשחור תמורה מצויינת עבור הרגלי בשל השליטה בטור ב' והרס מבנה הרגלים הלבנים באגף המלך.

אבל במקום זאת קרמניק שיחק 7…ד:ג4??, ואחרי 8.מה:ב7 מצא את עצמו בעמדה שהיתה למעשה כבר אבודה מבחינה אסטרטגית –  עם מבנה רגלים הרוס באגף המלכה וללא כל תמורה עבור החומר שהוא עתיד להפסיד (לפחות אחד מהרגלים על הטור ג'). מה שקרה, כפי שהסביר קרמניק במסיבת העיתונאים, היה שאחרי 8…ר:ו3 9.ז:ו3 פ-ד5 10.ר-ז3 [עד כאן כמו במשחק] חשב בטעות שהוא יכול לשחק 10…ר-ב4 עם לחץ חזק על הפרש המרותק ב-ג3, בלי לשים לב לכך שאחרי 11.ר:ג4 פ:ג3 המלכה הלבנה פשוט מכה את הרץ על ב4. מנקודה זו והלאה, ניצחון הלבן היה רק שאלה של זמן.

מה שקרה לקרמניק במשחק זה הזכיר – אם כי בגירסה קיצונית יותר – את מה שכבר קרה לו במשחק נגד טופאלוב, בו התמוטט במהירות לאחר שיריבו הפתיע אותו בשלב מוקדם יחסית עם חידוש בהסתעפות של גמביט המלכה. (במשחק נגד טופאלוב היו אמנם יותר "נסיבות מקלות", כיוון שהעמדה שנוצרה שם היתה מורכבת ומבלבלת יותר.) ומעניין לשים לב לניגוד הקיצוני בין מה שהתרחש בשני המשחקים האלה לבין שני משחקים אחרים של קרמניק בטורניר, נגד אנדרייקין (בסיבוב הראשון) ואנאנד (בסיבוב הרביעי), בהם הצליח להשיג תיקו קליל בשחור אחרי שהשווה במהירות במה שנראה כמשחק שהתפתח כולו בהתאם להכנה הביתית שלו.

זה מזכיר לי משהו שאמר אנאנד על ההפסד שלו במשחק השביעי בדו-קרב נגד גלפנד, אחרי שבשלושת המשחקים הקודמים  (בשחור) באותו דו-קרב השיג תיקו ללא כל בעיות, בזכות הכנה ביתית מעולה; הוא אמר שהפסיד באותו משחק לא בגלל שגלפנד הציב בפניו בעיות עצומות, אלא בגלל שלאחר שהתרגל לכך שהוא לא צריך לפתור בעיות בכלל, היה לו קשה להסתגל למצב בו הוא צריך לפתור בעיות כלשהן.

באותו הזמן, ארוניאן הפסיד לממדיארוב במשחק מרתק: 

ממדיארוב נכנס להסתעפות בהגנה הנימצו-הודית הנחשבת למפוקפקת מבחינת הלבן, ונתקל בשלב מוקדם ברעיון של ארוניאן שהתבסס על פתיחת הטור ה' מול המלך הלבן במרכז, ונראה מסוכן מאוד עבורו. אבל העמדה היתה כאוטית ומלאה באפשרויות טקטיות, וכמו נגד קרמניק ממדיארוב הראה שוב את כוחו הרב בסוג כזה של משחק. הוא הקריב טיב (באופן די כפוי, אמנם) תמורת שני רגלים, משך את כלי השחור אל אגף המלכה, ותוך כדי כך יצר איומים מכריעים באגף המלך.

כדוגמה לרגע חשוב במשחק ניתן להזכיר את מסעו של ארוניאן 28…ר-ב1, המאיים ללכוד את המלכה הלבנה באמצעות ריתוקה אל המלך על-ידי …צ-א2, ומפתה את הלבן לשחק 29.מ-ז1 כדי למנוע זאת. ארוניאן הכין בתשובה תחבולה מנצחת המתחילה ב-29…צ(ה)-ה3! (את הפירוט ניתן לראות בלוח החי); אבל ממדיארוב נמנע מליפול למלכודת הזאת ושיחק במקום זאת את המסע המצויין (אם כי הפחות אינטואיטיבי) 29.מ-ז3!

בנקודה מסויימת, לאחר המסע 33…מה-ו7 של ארוניאן, הראו המחשבים דרך מהירה – ומלאה בהברקות טקטיות – לזכייה עבור הלבן על-ידי 34.מה-ה5; ממדיארוב בחר, במקום זאת, בפישוט העמדה לכדי סיום עם שני רגלים עודפים שהיה זכוי באותה מידה, אם כי באופן איטי יותר (ולכן כזה שהמחשב לא מתלהב ממנו בתחילה, לפני שהוא מגיע לעומק מספיק של ניתוח).

ארוניאן נכנע לאחר המסע 44.ז4 של ממדיארוב, בעמדה הבאה:

bview7

הכניעה יכולה להיראות מוקדמת במקצת, אבל כנראה שארוניאן האמין כי מנקודה זו הזכייה כבר טריביאלית לחלוטין עבור ממדיארוב. למשל, אחרי המסעים הטבעיים 44…ר-ה2 45.ד6 ג:ד6+ 46.מ:ד6 ר:ו3 47.ז5, הלבן זוכה על-ידי קידום הרגלי ב' (שהשחור יצטרך להקריב תמורתו את הרץ שלו), ולאחר מכן – בעיתוי מתאים – קידום הרגלי ז' אל ז6, ולאחר שרגלי זה יוכה קידום הרגלי ח' אל ערוגת ההכתרה שלו. נקודת מפתח כאן היא שללבן רץ כהה ערוגות השולט בערוגת  ההכתרה של הרגלי ח' (ח8, שגם היא כהה), ולכן המלך השחור אינו יכול להתבצר בפינה.

אנאנד, מצידו, ניצח את טופאלוב באופן מרשים:

המשחק התנהל בהסתעפות ניידורף של ההגנה הסיציליאנית, ששני השחקנים נחשבים למומחים בה. כפי שקרה כבר מספר פעמים בטורניר, טופאלוב השיג עמדה מבטיחה למדי מהפתיחה אבל נתן לה להידרדר בהדרגה, ואנאנד השיג יתרון עמדתי ברור:

bview1

זו העמדה לאחר 23.מה-ד4 – על הלוח שוויון חומרי, אבל ללבן יתרון במרחב והרץ שלו אקטיבי בהרבה מעמיתו השחור. אנאנד המשיך להגביר את הלחץ, ולאחר 31.ר-ח3 הגיע רגע קריטי במשחק:

bview2

טופאלוב היה ידוע תמיד, גם בשיאו, כשחקן שהוא במיטבו במצבים בהם היוזמה נמצאת בידיו, אבל שאינו מצטיין בהגנה סבלנית על עמדות פאסיביות ונחותות במקצת. ואכן, בנקודה זו עשה שגיאה מסוג המופיע בהרבה משחקים שלו, כשאיבד את הסבלנות וניסה לעשות משהו "אקטיבי" על-ידי 31…ח6?.

מסע זה, המחליש את עמדת השחור, מוביל למעשה לניצחון כפוי של הלבן, אם כי כזה שלא היה קל למצוא אותו: 32.ז:ח6 ז:ח6 33.מה-ז4 מ-ו7 (הדרך היחידה להגן גם על הרץ וגם על הרגלי ב-ה6) 34.ח5! ר-ה4 (34…ר-ו5 יפסיד ל-35.מה-ו4, ואם ינסה השחור למנוע הפסד רגלי על-ידי 35…מה-ז5 יאפשר ללבן לפשט לסיום רגלים זכוי, כפי שמראה ההסתעפות המופיעה בלוח החי) 35.א5!:

bview3

בעמדה שהתקבלה על הלוח, השחור נמצא על סף מה שמכונה "כפאי" (zugzwang) – כלומר, מצב בו כל מסע שיעשה יקלקל את עמדתו. כל מסע ברגלי יגרום להפסד חומר; מסע עם המלך יגרום להפסד הרגלי ב-ה6; כך גם מסע עם המלכה (35…מה-ד7/ה8 36.מה-ו4+ ו-37.מה-ו6); ו-35…ר-ו5 יפסיד רגלי ל-36.מה-ו4, מאותה סיבה שצויינה בפיסקה הקודמת.

המסע היחיד שנותר לטופאלוב, לפיכך, היה 35…ר-ח7; אבל לאחר 36.ג3! (כדי למשוך את הרץ שוב ל-ה4) 36…ר-ה4 37.ג4! כבר לא היה מסוגל להימנע מאבדות חומריות. כעת לא ניתן להכות את הרגלי ב-ג4, כי הרץ ייפול, ו-37…ר-ח7 יפסיד רגלי ל-38.ג:ד5 ה:ד5 39.מה-ו3+ ו-40.מה:ד5. טופאלוב בחר בדרך אחרת להפסיד רגלי – 37…ר-ו5 – ואיפשר לאנאנד לפשט את העמדה לסיום מלכות זכוי. גם בסיום זה אנאנד שיחק באופן יעיל ומדוייק, ולא הותיר לטופאלוב כל סיכוי להציל חצי נקודה. (אחד הגורמים העיקריים הפועלים כאן לטובתו של הלבן הוא שהשחור צריך באופן מתמיד לעשות ויתורים כדי להימנע מחילוף מלכות שיוביל לסיום רגלים אבוד – כפי שמדגימה הסתעפות המשנה בלוח החי המתחילה ב-48…מה:ב4.)

משחק מדוייק ואלגנטי מאוד של אנאנד, המזכיר את ימי השיא שלו מ-2007/8.

***********

עם הכניסה ליום המנוחה השלישי, הטבלה השלמה נראית איפוא כך:

1. אנאנד – 6 נקודות (3+) 2. ארוניאן – 5 (1+) 5-3. קרמניק, קריאקין, ממדיארוב – 4.5 (50%)  7-6. סוידלר, אנדרייקין – 4 (1-) 8. טופאלוב – 3.5 (2-).

בגלל שובר השוויון, ארוניאן מפגר למעשה אחרי אנאנד גם כן בנקודה וחצי. מבין מתחריו האפשריים של אנאנד, מצבם של קרמניק וקריאקין (שפרץ לפתע קדימה עם שני נצחונות רצופים) מולו נוח יותר מבחינה מסויימת מזה של ארוניאן, כיוון שלשניהם נותרו עוד משחקים ישירים נגדו בלבן. אם יצליחו לנצח בהם יבססו שובר שוויון טוב יותר מולו, וכך יצטרכו "בסך הכל" להשיג חצי נקודה יותר ממנו במשחקים הנותרים. אבל כמובן שזהו "אם" גדול מאוד – במיוחד בהתחשב בכך שאנאנד לא רק שלא הפסיד אף משחק עד כה, אלא לא נקלע בכלל לצרות.

משחקי הסיבוב העשירי מחר: אנאנד-ממדיארוב, ארוניאן-טופאלוב, קרמניק-סוידלר, קריאקין-אנדרייקין.

 

ביג גיים אנדרס
גרינברג סומך על האינטואיציה ומצליח

142 Comments

איציק 24 במרץ 2014

במבט לאחור נראה שהעובדה שלא ספרו את אנאנד, בגלל שלא ממש היה בטופ בתקופה האחרונה, שיחקה לטובתו. הוא בה עם פחות לחץ, ואולי היריבים פחות ספרו אותו, והוא עושה להם בנתיים בית-ספר. אולי לא אטרקטיבי, אבל יעיל.

נפתלי 24 במרץ 2014

סקירה מעולה.הפוסטים שלך בדה באזר הם ללא ספק טורי השחמט הטובים ביותר בארץ.
אם אני זוכר נכון-אין לי כוח לפשפש במעמקי המגה-ההיסטוריה של מאמא עם אנאנד-בכל הקצבים-היא איומה ונוראה…מצד שני,בתחרות כזו,שבה "חרב איש באחיו"-מי יודע.ייתכן גם,שלמאמא קשה מאוד עם אנאנד בגלל אופי משחקם האינטואיטיבי-התקפי הדומה,ומעניינת העובדה שחלק חשוב בקריירה שלהם שייך למאמן האגדי(שכבר הזכרתי)אליזבר אובילאבה…
עדיין לא הייתי פוסל את סיכוייו של ארוניאן למרות המצב.ולגבי מאמדיארוב-בא נגיד,שאם הוא עובר את ההודי בשלום איכשהו,ואנדרייקין שוב הולך על סיציליאנית פתוחה,ואז במסע החמישי במקום ניידורף לעוס לעייפה משתמש מאמא ב"פתיחה הלאומית",הצעצוע החביב על ראוף וגאדיר בעיקר-מבחינתי,הוא את שלו עשה…

אייל סגל 24 במרץ 2014

זה המאזן של ממדיארוב עם אנאנד עד כה:

http://www.chessgames.com/perl/ezsearch.pl?search=anand+vs+mamedyarov

גרוע מאוד במשחקים מהירים למיניהם, פחות גרוע בקלאסיים (שבעצם לא שיחקו כל-כך הרבה)

אלעד אחד 24 במרץ 2014

נפתלי,
מת על התגובות שלך למרות שאין לי מושג מה אתה אומר…

איציק 24 במרץ 2014

נפתלי הוא הזהיר בהלול של החש-מט… גם לי אין מושג (חבל שאין הערות שולים), אבל נהנה לקרוא…

IC 24 במרץ 2014

נפתלי הוא מאמן שחמט ואוהד מושבע של השחמט האזרי, לכן ההודעות שלו מלאות ברפרנסים למשחקים ווריאנטים שמשוחקים ע"י האזרים, אני בספק אם מאמאדיארוב בעצמו, גם אם היה יודע עברית היה מבין את תוכן ההודעות, הקו המנחה הוא שצריך לשחק פתיחות מסויימות, ואלו יביאו להצלחה!

עודד 24 במרץ 2014

Ic .

איך מתאמנים אצל נפתלי?

נפתלי 24 במרץ 2014

לא להגזים…פעם זה היה ככה…

אבל גוסיינוב ומאמדוב בהחלט מקור השראה(גוסיינוב להוט לנקום על ההשפלה באליפות אירופה 2010…)

איציק 24 במרץ 2014

אם תמשיך לכתוב רק על האזרים, אארוז את כל התגובות של ואעביר לאילנה דויד. נראה מה יש לה לומר בנידון :-)

נפתלי 24 במרץ 2014

כל מה שכתבתי זה שחמט נטו…חוץ מכמה התלהמויות מתבקשות :

יאיר 24 במרץ 2014

נפתלי, בפתיחה הלאומית אני מניח שאתה מתכוון לדרקון האזרי?

עודד 24 במרץ 2014

מהיום אתה בשבילי נפתול-תעלול

איציק 24 במרץ 2014

יש כאלו שיש להם מחסור ידע בנטו ולכן מתקשים להבין אותך, אבל עדיין נהנים…

Zak 24 במרץ 2014

ייתכן והטעות היתה של ארוניאן ושל טופאלוב ששיחקו מול אנאנד את האנטי-מרשל והניידורף, פתיחות מורכבות שאנאנד מרגיש בהם כמו דג במים עם שתי ניצחונות יפים. בשאר המשחקים שלו (למעט התתפרקות המשונה של ממדיארוב נגדו בלבן) כיכבה הגנת הברלין המשעממת גם בשחור וגם בלבן, עם תוצאות התיקו הדי צפויות. מזכיר, ואולי אף מאפיל על האופן בו אנאנד לקח את אותה האליפות ב 2007.

בכלל קצת חבל לראות שבתחרות הזאת למי שמהמר ולוקח סיכונים זה לא תמיד משתלם – למשל סווידלר שזרק לפח שתי משחקים (בגרינפלד נגד ארוניאן ובהולנדית נגד טופאלוב) או ממדיארוב עם העליות והמורדות שלו. לעומת זאת מי שמשחק סולידי או אפילו משעמם יוצא מורווח. אני חושב שניסחו את זה יפה באחת התגובות בפוסט הקודם – קרב אכזרי ועקוב מדם בין כל השחקנים פרט לאנאנד שפשוט משייט כרגע בנינוחות לעבר הניצחון.

אייל סגל 24 במרץ 2014

אני לא חושב שאפשר לבקר את ארוניאן וטופאלוב על בחירת הפתיחות שלהם – אחרי הכל, אלה פתיחות שהם נחשבים למומחים בהן (ארוניאן בספרדית, טופאלוב בניידורף) ומשחקים אותן כל הקריירה.

דרך אגב, משעמם או לא, אנאנד שיחק בשחור פעמיים נגד האנטי-ברלין (3…פ-ו6 4.ד3) – לא הסיום המהיר, אלא פתיחה שדומה הרבה יותר לספרדית "רגילה", ובשני המשחקים (נגד אנדרייקין וסוידלר) השיג יתרון; הוא גם השיג יתרון בסלאבית נגד ממדיארוב; ושוויון די נוח בפתיחה לא שיגרתית – מעין רטי – נגד טופאלוב; את התיקו נגד ארוניאן אני לא סופר, כי זה לא היה משחק אמיתי. מתי ראית בפעם האחרונה בטורניר ברמה כזו שחקן שמשיג בכזו עקביות *עדיפות* עם השחור?

לגבי ממדיארוב-ארוניאן – יכול להיות שכל התכנית של ארוניאן באגף המלכה, שהתחילה עם קידום הרגלים, היתה איטית מדי ולא מוצלחת במיוחד; די ברור שאחרי 25…מה-ב5 מצבו בעייתי (היה עדיף 25…ר-ד3! עם הרעיון נגד 26.פ-ו4 שמופיע בלוח החי); ושאחרי 28…ר-ב1 הוא כבר אבוד.

Zak 25 במרץ 2014

מבחינת התוצאות אנאנד נותן עד עכשיו תחרות מרשימה, אין ספק, והוא מוביל לבדו ובצדק. הנצחונות שלו על ארוניאן וטופאלוב הם בהחלט משחקים יפים ישר לספר הלימוד ולא ניצול של טעויות גסות של היריב. אני רק תוהה אם הם היו חורגים ממנהגם ומשחקים פתיחה שהם קצת פחות מומחים בה אבל נחשבת ליותר סולידית כמו הברלין או הפטרוב אם תוצאה לא היתה שונה.

זה מזכיר קצת את מה שקרה באליפות העולם ב 2007 – גלפנד וקרמניק שיחקו נגד אנאנד את הפטרוב והוציאו תיקו, שחקנים אחרים ניסו פתיחות יותר מסובבות ונחלו הפסדים. כנ"ל גם קרלסן ששיתק את אנאנד לגמרי בדו-קרב עם הברלין. כמו שאומרים שכדאי להימנע מלשחק נגד אנאנד את המראנו בלבן, אולי גם כדאי להימנע משלחק נגדו סיציליאנית בשחור?

אייל סגל 25 במרץ 2014

יכול להיות, אבל כדאי לציין שגם הפטרוב והברלין רחוקות מלהיות נוסחאות קסם. הפטרוב למעשה נחשבת כיום לפחות סולידית מכפי שהיתה ב-2007, בעיקר בגלל שיטות אגרסיביות שהלבן פיתח נגדה עם 5.פ-ג3 (ראה התבוסה של סו לדומינגז בוויק אן זה השנה – http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1744375); זו כנראה הסיבה שגם קרמניק וגם גלפנד נטשו אותה כבר ב-2010. ובברלין – אם השחור משחק 3…פ-ו6 בספרדית, הלבן כאמור יכול לשחק 4.ד3 במקום ללכת אל הסיום המהיר עם 4. 0-0; זה סולידי, אבל לא שונה עד כדי כך מעמדות ספרדיות "נורמליות" (במיוחד כיוון שגם אחרי 3…א6 מקובל יותר ויותר להימנע ממה שהיתה פעם ההסתעפות הראשית, ולשחק ד3 במסע החמישי או השישי).

IC 25 במרץ 2014

באליטה העולמית של השחמט, הפתיחות הן יותר עניין של אופנה, וטרנדים.

יש מגוון אפשרויות שנחשב סביר לשני הצבעים, והבחירה ביניהן היא עניין של טעם אישי, או פופולריות רגעית, הפטרוף והברלין הן פתיחות די דומות, ומאוד מאוד סולידיות. נראה שבשנים האחרונות הברלין קצת יותר מוצלח, בעיקר בגלל שבנוסף להמון המון סולידיות אם הלבן מנסה בכח השחור יכול לקבל סיכויי נצחון טובים, בניגוד לפטרוף שם כמעט כל המשחקים נגמרים בתיקו.

אייל סגל 25 במרץ 2014

ודרך אגב – אם לוקחים בחשבון את מצב הטורניר, לפחות מבחינת טופאלוב גם לא היה בעצם הרבה היגיון בלשחק פתיחה סולידית וזהירה; עם מאזן של 1- הוא היה צריך ניצחון ומהר.

Zak 24 במרץ 2014

רציתי גם לשאול, במשחק בין ממדיארוב וארוניאן נראה היה אחרי הפתיחה שלארוניאן בשחור יש עמדה נוחה, אפילו עם סיכויי ניצחון אחרי הזכיה בטיב. באיזה שלב בדיוק התחילה העמדה שלו להתדרדר? זה היה משחק מאוד מורכב ולא כל כך ברור מהניתוח.

וכמובן, מצטרף למחמאות של כולם, הסיקור (כרגיל!) פשוט מצוין

נפתלי 24 במרץ 2014

לא האזרי…יש גבול.דרקון עם 2.ד6.(ליתר ביאור:נוסח הדרקון הוא כינוי להמשך בו מפתח השחור את הרץ ל-ז7 בהגנה הסיציליאנית.ניתן לעשות זאת בסדרי מסעים שונים:1.ה4 ג5 2.פ-ו3 ד6 3.ד4 ג:ד4 4.פ:ד4 פ-ו6 5.פ-ג3 ז6,או 1.ה4 ג5 2.פ-ו3 פ-ג6 2.ד4 ג:ד4 4.פ:ד4 ז6-הדרקון המואץ,בו השחור נמנע מהזזת החייל ד' בשלב מוקדם ומפתח תחילה את אגף מלכו, ואחרון חביב-הדרקון ה"היפר מואץ"-1.ה4 ג5 2.פ-ו3 ז6 מיד-אני קורא לו הדרקון האזרי-חביב מאוד על גאדיר גוסיינוב,שחקן נבחרת אזרביג'אן,ובעבר השתמשו בו גם ראוף מאמדוב ווגאר גאשימוב.בתחרות זאת,הופתעתי קצת שמאמא "הלך" על סיציליאנית,אבל בכל מקרה,ה"דרקון"-שהוא נפוץ בין שחקני הצמרת האזריים לרבות רג'אבוב-אינו אחד מכלי הנשק של מאמא,והסיכוי שיופיע קלוש מאד.
אבל אולי הוא רוצה להפתיע אותי אז למה לא…)

עודד 25 במרץ 2014

מה זה דרקון?

אני מכיר את כל הכלים ומעולם לא שמעתי
על דרקון.זאת גירסה ישראלית?

שחר 25 במרץ 2014

הרץ השחור ב ז7 בואריינטים הללו של הסיציליאנית, מכונה "דרקון" בשל הנוכחות שלו באלכסון הארוך

עודד 25 במרץ 2014

תודה,
אבל מה הקשר?

דוד 24 במרץ 2014

לא יודע, אני חושב שאנאנד ניצח את אלה שהקלו עליו את המלאכה
לא ראינו משחק שמזכיר את וישי הגדול
הוא ינסה לגמור הכל בתיקו כמו שהוא יודע, ולהכריח את ארוניאן לנצח 3 משחקים (הייתי אומר קריאקין בלבן וטופאלוב בלבן ואנדרייקין בשחור, ולפי איך שקרמניק נראה כשהוא שחור אפשר גם אותו בלבן) אני חושב שבשבילו זה יותר מאפשרי, מה גם שלאנאנד מצפה משחק מול קרמניק הלבן והמתוסכל
מה שבטוח, היינו מעדיפים קרלסן-ארוניאן מאשר קרלסן-אנאנד
נ.ב. בתחרות הזו אני מתחיל לקלוט כמה גדול מגנוס קרלסן. כמו כל הדיוט ואידיוט, אני עוקב אחרי התפתחות המשחקים דרך הודיני, והמטוטלת נעה בכל משחק בין הלבן לשחור עד שהיא מתייצבת על 1.0 או 1.0- ומקבלת כיוון ברור
אצל קרלסן, מהרגע שיש לו יתרון זעיר, תוצאת המשחק ברורה. לדוגמא, בארוניאן-מאמדיארוב הוא היה פשוט לוקח את הטיב ומנצח, בקרמניק-ארוניאן הוא היה משחק צז1 ומנצח בקרמניק-מאמדיארוב וכו' הרשימה ארוכה אני לא חושב שהוא משחק כמו מחשב, הוא פשוט משחק את המסע הכי הגיוני במקום לסבך ולהסתבך כמו ארוניאן, ובמקום לאבד את זה כמו קרמניק
אציין שאינני אובייקטיבי כמובן

אייל סגל 24 במרץ 2014

אני חושב שבינתיים אנאנד של הטורניר הזה דווקא מזכיר מאוד את אנאנד של הטורנירים הגדולים שניצח ב-2007/8, שהיו שנות השיא בקריירה שלו (אליפות העולם ב-2007, פעמיים לינארס, הדו-קרב נגד קרמניק ב-2008). אף פעם לא היו לו, נניח, האינטנסיביות המדהימה של קספרוב או היכולת לנצח כמעט מכל עמדה שיש לקרלסן, אבל במיטבו הוא היה תמיד מאוד פרגמטי, סולידי ויעיל – יודע לא להסתבך ולקחת צ'אנסים שנותנים לו באופן מדוייק ואלגנטי. לא הייתי מזלזל בנצחונות שלו – המשחקים שלו נגד ארוניאן וטופאלוב היו ודאי מצוינים (נכון שהיריבים שלו עשו טעויות, אבל זה נכון לגבי כל משחק שהוכרע אי פעם בשחמט), וממדיארוב אכן התפרק די מהר – אבל גם כאן היעילות הרבה במשחק של אנאנד ללא ספק "עזרה" לו בזה.

דוד 24 במרץ 2014

אבל כשירצו להביא את 'משחק התחרות' שלו, זה לא יהיה המשחק הגדול בתחרות. יותר התלהבתי מהניצחונות של ארוניאן על סווידלר ועל קריאקין, או של קרמניק על קריאקין מאשר על המשחקים שלו (לא שאני מבין גדול)
לקרלסן וקרמניק, מנצחי התחרות הקודמת, היו אז ג"כ משחקים הרבה יותר מרשימים
ואני גם מה-זה-לא-רוצה לראות אותו שוב בגמר (אבל כאוהד קרלסן אולי דווקא מוטב שכן)
כמה משחקים נותרו לו בלבן?

אייל סגל 24 במרץ 2014

נותרו לו שלושה בלבן ושניים בשחור, אבל אני אפילו לא בטוח שזה יתרון לאור האופן הכמעט-מושלם בו הלך לו עד עכשיו בשחור: שלושה משחקים בהם השיג יתרון (נגד ממדיארוב, אנדרייקין, סוידלר), אחד בו השווה די בקלות (נגד טופאלוב), ותיקו קצר אחד (נגד ארוניאן) שלא היה משחק אמיתי.

נפתלי 25 במרץ 2014

שני פולנים תרמו יותר מכל בן תמותה אחר להתפתחותו של נוסח ניידורף:אחד זהו הממציא עצמו,השחמטאי היהודי-פולני האגדי משה(מיגל) ניידורף(שחי רוב שנותיו בארגנטינה,למען האמת),והשני הוא רדוסלאב וויטאשק,עוזרו הראשי של אנאנד-מי שאני מעריך כמומחה מס' 1 בעולם לניידורף(וזה תואר מכובד מאוד).במשחקים הקודמים,מאמא הראה כי בהחלט הוא מוכן לשחק ניידורף אם כי סדר המסעים במשחק האחרון מול טופאלוב עורר בי את החשד כי העוזר הנכבד ראוף רקח כאן תבשיל מפולפל שעיקרו סדרי מסעים ומשאיר טעם של עוד לא רק לחובבי הניידורף,אלא גם לשוחרי הדרקון.אייל אתה מוכן להמר האם נראה היום ניידורף?או שאנאנד ישתפן כמו שעשה מול גלפנד וילך על רב5+(מה גם שמאמא הראה קבל עם ועולם מה הוא הכין על זה…)?

אייל סגל 25 במרץ 2014

ניידורף עם 6.ח3, שמאוד פופולרי בטורניר הזה – הופיע כבר בשלושה משחקים קודמים, כולל אחד של אנאנד בלבן (נגד טופאלוב) ואחד של ממדיארוב בשחור (נגד אותו טופאלוב).

נפתלי 25 במרץ 2014

אכן!ניידורף עם ח3.נראה איזה שיפור הוכן על ידי אלוף העולם לשעבר לטופאלוב-מאמדיארוב.אין ספק שהוא במצב רוח מרומם אם הוא הולך לכיוון הפתוח בסיציליאנית,ואולי זה בהכירו את היריב-כפי שאמרו חז"ל:"אין החמור נואק אלא מתוך כפיפה של שעורים".אני מתכוון לחכות רבע שעה ואז נתחיל להספיד את מאמא.

נפתלי 25 במרץ 2014

מעניין שהמסע פ-ד7 הופיע ב-2011 באחד ממשחקיו של צ'אנדה סנדיפן,שהיה חלק מצוותו של אנאנד בדוקרב עם קרלסן-אבל סנדיפן שיחק בשחור!האם ראוף יצליח להכות את המאסטר דווקא במגרשו הוא??

אייל סגל 25 במרץ 2014

כן, מובססיאן-סנדיפאן מאירופלוט (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1606421); אנאנד סוטה מאותו משחק עם 11.מה-ד2 במקום פ-ו3.

אשר 25 במרץ 2014

משהו הפתיע את אנאנד?
האם חלומו של נפתלי התגשם ויש פה רוקחות של ראוף?

אייל סגל 25 במרץ 2014

הוא השיג עמדה די נוחה שאיפשרה לו (אבל גם לאנאנד) תיקו קל – טוב מנקודת-ראות תיאורטית עבור השחור, אבל לא מי יודע מה מבחינת המצב בטורניר.

דוד 25 במרץ 2014

אני לא בטוח שראוף כ"כ רוצה לעזור לארמני
אבל איך שזה נראה בינתיים הארמני מסתדר לבד

דוד 25 במרץ 2014

אני לוקח הימור כבד: קרמניק יפסיד היום, מחר יבוא לחבוט באנאנד ויש לנו תחרות
בחייאת, אם לא זה אז שמשהו יעשה משהו

שחר 25 במרץ 2014

שום דבר לא מזיז את אנאנד מהאסטרטגיה שלו, כל תיקו מקרב למטרה.
אמור להיות ממש חשוב לקרמניק וארוניאן לנצח היום, וגם לקריאקין. האמת, לא בטוח שמשהו מזה יקרה.

ארוניאן לפחות נראה יציב במשחקו, בניגוד ליומיים הקודמים, בהם נראה שמשהו לא טוב עובר עליו

לגבי פתיחות, הוריאנט בקרמניק-סוידלר הוא ידוע?
האם ארוניאן הפתיע היום עם ד4 או שזה חלק מהרפרטואר שלו? בחירה מעניינת למשחק שרוצים לנצח

אייל סגל 25 במרץ 2014

ארוניאן משחק כמעט תמיד 1.ד4, זו לא הפתעה. ובמצב התיאוריה הנוכחי, כשלעצמו זה ודאי לא פחות ניסיון לנצח מאשר ה4. אבל הוא לא נראה ממש חד היום ולא כל-כך דייק עם 22.צ-ד6 (במקום ר-ה3) – כנראה החמיץ שאחרי 22…מה-ג7! 23.ר-ז3 פ-ד4! המסע ה"ברור מאליו" 24.צ:ד4 מפסיד טיב ל24…מה-ה7! עם איום מט על השורה האחורית. כעת הוא בנחיתות קלה במקום להיות ביתרון קל, אבל זה עדיין נראה בתחום התיקו.

שחר 25 במרץ 2014

קריאקין סיים בתיקו. אצל ארוניאן וקרמניק לא נראה שקורה משהו, אלא אם היריבים יעשו משהו טפשי.

oz 25 במרץ 2014

נראה כמו מחזור נטול שערים בכל המגרשים

שחר 25 במרץ 2014

כולם למדו מאנאנד :) משחקים סולידי ועושים תיקו.

ובהומור: טופאלוב מחכה לראות אם קרמניק מסיים בתיקו לפני שהוא מסיים את המשחק עם ארוניאן

דוד 25 במרץ 2014

אני לא זוכר אפילו פעם אחת שארוניאן שיחק ה4
תקרא בויקי מה שאמר עליו אנאנד

שחר 25 במרץ 2014

כן, לא זכרתי טוב, תודה. כנראה סגנון משחקו החריף הטעה אותי לחשוב שהוא לא פותח ד4.

אגב, נכון למסעים 25-29 סוידלר מתחיל לא לדייק במיוחד, אך קרמניק לא עושה עם זה הרבה.
יש התעוררות מסוימת גם במשחק המקביל, לאחר 30)…ז5 של טופאלוב ו 31)צה2
ביום כזה, כל התפתחות מינורית ככל שתהיה היא משהו.

שחר 25 במרץ 2014

לסוידלר יש עכשיו את 32)…רXח2 !

שחר 25 במרץ 2014

בום! טופאלוב יכול להיות רגוע.
קרמניק נראה ממש לא בשיאו, כנראה רצף המותחנים שהיו לו: סוידלר, (אנאנד), ארוניאן, הבומבה מטופאלוב ואז ממדיארוב, לא הותירו לו דלק במיכל.

oz 25 במרץ 2014

אכן, לא טעות גסה של קרמניק עם 32:צ-ד4? יכל להזיז אותו ל-ח4 או להזיז את הפרש ולאיים על המלכה

אייל סגל 25 במרץ 2014

32.צ-ח4 לא טוב בגלל 32…צ-ג8 עם ריתוק הפרש, אבל 32.פ-ד4 הוא בסדר (למעשה המסע הטוב היחיד); ואם השחור מנסה לשמור על האיום של ר:ח2+ עם 32…מה-א6, ללבן יש 33.צ-ג6!

אייל סגל 25 במרץ 2014

משחק שני ברציפות עם עיוורון טקטי גס מצד קרמניק שפשוט לא מתאים לרמות האלה (ולא בדוחק זמן); כעת הוא יצטרך להילחם על תיקו במקרה הטוב.

שחר 25 במרץ 2014

נראה לי שסוידלר "קורע" אותו, קרמניק לא מדייק.
הוא במשבר כמו שארוניאן היה.

הארמני בינתיים "מכריח" את טופאלוב להחליף מלכות ולהכנס לסיום של תיקו שקט. הוא לא נראה כממש מנסה לנצח, ודווקא היום זה משחק שיכול היה להיות בו יותר פוטנציאל.
לפחות הוא מצליח להסדיר דופק, לאחר שני המשחקים הקודמים ולמנוע הדרדרות, גם זה משהו.

סוידלר -ארוניאן מחר זה משחק צמרת(בהנחה שסוידלר אכן מנצח עכשיו)

דוד 25 במרץ 2014

ארוניאן- טופאלוב זה לא תיקו מת. ללבון רץ טוב יותר ורוב רגלים באגף הנכון (תנו את זה לקרלסן והוא מנצח את זה)

שחר 25 במרץ 2014

כן, הרץ השחור חלש, אבל יש לו מלך אקטיבי וחייל בשורה 3. אולי ארוניאן רצה להגיע בשלום לביקורת הזמן ולנסות לנצח משם את הסיום השקט, שודאי הלבן לא מפסיד אותו.

נראה שמחר קרמניק בלבן יודה לאנאנד אם הם שוב יכנסו לוריאנט של תיקו מהיר.
הקארמה עם ההודי (בינתיים)

נפתלי 25 במרץ 2014

מה זה קארמה?

אורי בלאס 25 במרץ 2014

קארמה-מושג פילוסופי שמקורו בדתות הודיות

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%90%D7%A8%D7%9E%D7%94

נפתלי 25 במרץ 2014

נו…"אין אדם נוקף אצבע אלא אם כן מכריזין על כך מלמעלה"…

אלעד אחד 25 במרץ 2014

רק שהלמעלה, ע"פי הקארמה, הוא (או היא?) סך כל מעשיו של האדם (בגלגול זה ובגלגולים קודמים) שהביאוהו עד לנקודה זו.

אייל סגל 25 במרץ 2014

במסיבת העיתונאים נראה היה שסוידלר כמעט מרגיש לא נעים שניצח בצורה כזו.

די משעשע, אגב, לחשוב כעת על כל החששות שהושמעו לגבי זה שהשחקנים הרוסים ישתפו פעולה כדי לעזור למישהו מהם (קרמניק, מן הסתם) לנצח בטורניר.

שחר 25 במרץ 2014

לזכותם יאמר ששום דבר מזה לא היה.
מעניין שסוידלר השיג את הניצחון שלו דווקא במשחק בו הוא לא לקח יותר מדי סיכונים.
מי יכול עוד להתחרות פה באנאנד?

IC 25 במרץ 2014

חששות כאלה מתאימות יותר לעידן של בריה"מ, אמנם פוטין מייצג את העידן הזה לא רע, אבל לפחות בשחמט יש חופש!

לקריאקין היה סיכוי מסויים, אם הוא היה מנצח היום את אנדרייקין, אבל הוא בחר בתמרון לא שאפתני בפתיחה (מהד3-מהז3) והסיום היה נעים יותר ללבן אבל בלי יתרון, אי אפשר להאשים אותו יותר מידי על ההחלטה הזאת, אבל קצת חבל שלא ניסה.

קרמניק פשוט התפרק לגמרי, הוא שחקן ענק, אבל היציבות שאיפיינה אותו פשוט נעלמה, זה כמעט מביך לראות שחקן ברמתו מחלק כאלה מתנות, יכול להיות שהדבר קשור למצב בריאותי, שהטריד אותו גם בעבר.

סווידלר אכן הרגיש מובך, זה קצת לא נעים לנצח בצורה כזאת שחקן מבוגר וחזק ממך, אבל הוא כמובן יקח את הנקודה.

טופלוב וארוניאן בתיקו לא מיוחד, לא חושב שלמישהו מהם היו יותר מידי סיכויים לנצח, וקשה לי קצת למצוא ביקורת כלפיהם דווקא במשחק הזה.

אייל סגל 26 במרץ 2014

אלא אם כן הקונספירציה הרוסית האמיתית היתה להבטיח את הניצחון של אנאנד…

דוד 25 במרץ 2014

אני מאמין שהוא התכוון קאיסה

דוד 25 במרץ 2014

ארוניאן לוזר מעצבן. במקום לשחק צ:ח4 ולקבל אקטיביות עם סיכויי ניצחון הוא מסיים בתיקו טיפשי, בדיוק כמו במשחקו נגד אנאנד. מי יודע, אולי באמת לא מגיע לו (ולנו) שהוא יהיה בגמר
הפסד לכולנו (אם כי עדיין זה לא גמור. אולי קריאקין ינצח את אנאנד ויכריע את זהות הזוכה)

דוד 25 במרץ 2014

ועכשיו אתם מבינים למה קרלסן הוא אלוף עולם, מלבד העניין של הכישרון

שחר 25 במרץ 2014

זה שקריאקין לא קיבל מכתב גירוש מפוטין אחרי הניצחון על קרמניק, כנראה מעיד שהכל בסדר בנוגע לשחמט :)

ארוניאן נראה לי לא במצב תקין. הוא בעיקר רצה היום למנוע הדרדרות והפסדים כמו שהיו אשתקד, זה הרושם שלי.

אם קרמניק היה מפסיד במשחק ההוא לממדיארוב, הוא היה היום אחרון(!) בטבלה ומארח את אנאנד למשחק קצוות.
לא הייתי בעדו(בגלל 2006) אבל לא נעים לראות זאת. ברור שהוא התכונן כל השנה לתחרות הזו. אני מקווה שאנחנו לא רואים פה את סוף הקריירה שלו בטופ העולמי. אולי הוא עוד ינצח איזו תחרות קלאסית בשנים הקרובות. שיהיה לו בהצלחה.

זה שקריאקין מוזכר כמי שיכול להתחרות פה על זכיה זה כמעט סנסציה, אחרי שלא מזמן הוא היה אחרון והיחיד ללא ניצחון (גם אין לו נסיון יותר מדי במעמדים האלה). אבל…הכל יכול לקרות.

דוד 25 במרץ 2014

קריאקין הוא רוסי כיום, ולא סתם רוסי אלא אוקראיני עריק! הוא מצטרף בזה לרשימה ארוכה של אישים אוקראינים שהבינו שבשביל קריירה מוצלחת כדאי להיות רוסים. גוגול למשל
אני חותם לך שמעכשיו קריאקין יהפוך ליקיר הממסד כמו קרפוב

שחר 25 במרץ 2014

כן :)
אגב, האם זה רק אני או שיש תחרות על שם קרפוב ברוסיה בחודש מאי?

דוד 25 במרץ 2014

של שח מהיר נדמה לי
קרפוב עצמו זכה פעם קודמת

נפתלי 25 במרץ 2014

לפני כן(נדמה לי שבאפריל)אמורות להיערך 2 תחרויות על לזכר גאשימוב עם השתתפות של כל הצמרת כולל קרלסן

שחר 26 במרץ 2014

כן, יהיה מעניין

דוד 25 במרץ 2014

היות וסווידלר תמיד משחק 1.ה4 וארוניאן תמיד מגיב ה5 פלוס העובדה שהמאזן שלו ברוי לופז בשנים האחרונות הוא מעולה, אני מצפה ומקווה! לניצחון שלו מחר

עודד 26 במרץ 2014

רוי לו פז ?
מה זה אומר?

דוד 26 במרץ 2014

העינוי הספרדי (באנגלית זה נשמע טוב יותר): 1.ה4 ה5 2.פו3 פג6 3.רב5 ומכאן ההסתעפויות רבו כמו רבו (רוי לופז זה השם של היוצר)
משום מה נדמה שארוניאן וקרלסן מסתדרים מעולה עם הפתיחה הזו שבובי פישר התוקפני תיעב ולכן הגיב תמיד ב1.ג5
אציין את הניצחון של קרלסן על סווידלר בשנה שעברה ושל ארוניאן על דומינגז בוויק אן זי

דוד 26 במרץ 2014

תיקון- פישר תיעב את הצד השחור אבל היה מפלצת רצחנית בצד הלבן

אייל סגל 26 במרץ 2014

אני לא כל-כך בטוח לגבי הפתיחה – בשני המשחקים הקלאסיים האחרונים שלהם בהם סוידלר היה לבן (בשנה שעברה, המועמדים ונורבגיה) הוא שיחק 1.ג4 ו-1.ד4; יכול להיות שהגיע למסקנה שעדיף להימנע מהספרדית נגד ארוניאן.

http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?yearcomp=exactly&year=&playercomp=black&pid=17316&player=&pid2=79968&player2=&movescomp=exactly&moves=&opening=&eco=&result=

דוד 26 במרץ 2014

יכול להיות… תמיד חשבתי שהספרדית נוחה וטריוויאלית במיוחד לשחקנים של ה4. הרי את אותם 8-10 מסעים ראשונים מבצעים גם החובבנים ותכנית המשחק ברורה (מישהו אמר פעם 'כשאתה משחק את הספרדית, זה כמו לחלוב פרה') אז למה שישנה
האמת שמול קרמניק הוא שינה וזה עבד, כמעט

אייל סגל 26 במרץ 2014

ארוניאן ידוע כפרה די סרבנית בהקשר הזה…

נפתלי 26 במרץ 2014

מאמא ואנדרייקין משחקים היום רחוק מאור הזרקורים ואןלי דווקא מכאן תצא איזה בשורה…השחמטאי הרוסי נוטה-כפי ששמתי לב בעבר-להסתייג מקרב גלוי כאשר יש לו מה לסכן(ונראה לי שהוא מעוניין קודם כל לסיים ללא הפסד)ולכן אני בספק אם נראה היום שוב סיציליאנית פתוחה.יותר הגיוני לצפות ל1.ג4 ואולי אפילו ד4.מאמא הפגין טיפול די בוטח בוריאנט 1.פ-ו3 ד5 2.ז3 ז6 3.ג4 ד:ג4(כמו אנאנד מול קרלסן-יתכן שהקשר הזה אומר משהו…)במשחקים האחרונים שלו בנוסח הזה(למשל נגד ארוניאן באליפות אירופה לנבחרות אאל"ט),ולכן,אם יהיה 1.פ-ו3 אני מאמין שאנדרייקין ימנע,לפחות בשלב מוקדם,מקידום של ג4 כדי לא לאפשר למאמא כניסות לעמדות ה"גרינפלד" החביבות עליו.

נפתלי 26 במרץ 2014

ועוד דבר…אחרי נצחונו של סווידלר אתמול על קרמניק,ראיתי כמה תגובות בקשר לכך שסווידלר נראה"נבוך" לנצח "בטעות"…כל שחמטאי-מרמת המתחיל ועד סופר רב אמן-גדל על המשפט בן האלמוות "בשחמט מנצח מי שעושה את השגיאה הלפני אחרונה".סווידלר מרשים מאוד בכל מסיבת עיתונאים,בלי קשר לתוצאה,אבל זה נדיר מאד,ובכל מקרה הרבה יותר נוח לתת "שואו" מול המצלמה "על בטן מלאה"…אין לי ספק שעבור כל המשתתפים בתחרות הניצחון הוא לא הדבר העיקרי,אלא הדבר היחידי…והדברים נכונים לגבי(כמעט)כל שחקן בצמרת העולמית,מה שגורם לעיתים להתנהגות שנראית מוזרה,אבל כשחושבים על זה מנקודת ראות שלהם(וקטונתי,כמובן…)הדברים נראים אחרת..שחמטאים שהיחס שלהם למשחק הוא אמנות או מדע נטו נדירים ביותר,בכל שלב של התפתחות ההיסטוריה השחמטית.אפשר להזכיר בקשר לזה את השחמטאי הדני הנודע בנט לרסן,בעבר הרחוק יותר את נימצוביץ' את ממשיך דרכם בימינו-הגיאורגי הגאון באאדור ג'ובאבה,ובמידה מסויימת גם מורוזביץ' ואולי אפילו איבנצ'וק.כפי שציין קספרוב,אלה שחמטאים שכוחם הפרקטי לא הספיק כדי להגיע לטופ(למרות שכולם היו,כמובן,שחקנים חזקים מאוד ומועמדים לגיטימיים אפילו לכתר!)אבל הם תרמו תרומה אדירה להתקדמות השחמט וקשה לדעת איך היה השחמט נראה בלעדיהם.שחמטאים כאלה כמעט אינם קיימים,והופעה כזאת או אחרת מול מצלמה יכולה להראות כישורי משחק טובים או אופי חזק מאוד,אבל הניצחון לפני הכל…זו דעתי…

דוד 26 במרץ 2014

ועדיין זה לא כ"כ נעים ככה לנצח…
יש את הסיפור המפורסם של איבנצ'וק שוויתר לדומינגז על ניצחן בגלל שגרם לו לבזבז כמה שניות על הרמת כלי שהוא הפיל
אני לא חושב שאיבנצ'וק הוא היחיד. לדעתי המקרה של סוידלר גם מוכיח על אובייקטיביות של הערכת עמדה שמאוד חשובה לשחקן,יותר מניצחון בודד

אייל סגל 26 במרץ 2014

דרך אגב, אם מישהו עוקב אחרי השידור החי ומעוניין באלטרנטיבה לצמד נילסן/קמילטה באתר הרשמי, לורנס טרנט ויאן גוסטפסון מפרשנים את התחרות באתר chess24:

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/candidates2014/11/1/2

שלמה 26 במרץ 2014

תודה,
התגעגעתי ללורנס, חבל אבל שיש בשידור הזה בעיות עם הסאונד.

אייל סגל 26 במרץ 2014

כן, דווקא ביום שאני ממליץ עליהם הם עושים פשלות. אבל נראה שכעת פתרו את זה.

Zak 26 במרץ 2014

טופאלוב נגד קריאקין משוחק בקצב שיא. זה נוסח תיאורטי ידוע?

אייל סגל 26 במרץ 2014

כן, עד 14.ז4 – כשקריאקין עצר בפעם הראשונה כדי לחשוב – זו הסתעפות ראשית של ה"קיפוד" (hedgehog) בפתיחה האנגלית; המסע המקובל יותר הוא 14.ר-ח3.

נפתלי 26 במרץ 2014

35 פעמים,לפחות לפי המגה שלי…

[Event "FIDE Candidates Tournament 2014"]
[Site "Khanty-Mansiysk"]
[Date "2014.03.26"]
[Round "11"]
[White "Topalov, Veselin"]
[Black "Karjakin, Sergey"]
[Result "*"]
[ECO "A30"]
[WhiteElo "2785"]
[BlackElo "2766"]
[Annotator "Robot 3"]
[PlyCount "31"]
[EventDate "2014.??.??"]
[EventCountry "RUS"]
[TimeControl "40/7200:20/3600:900+30"]

1. Nf3 Nf6 2. c4 b6 3. g3 c5 4. Bg2 Bb7 5. O-O g6 6. d4 cxd4 7. Qxd4 Bg7 8. Nc3
d6 9. Rd1 Nbd7 10. Be3 ({In a later round Kramnik tried a similar strategy as
in the game mentioned above and managed to get an unpleasant pull:} 10. b3 O-O
11. Bb2 Rc8 12. Rac1 (12. Qe3 Re8 13. Rac1 a6 14. Ba1 Rc5 $1 15. a4 Qa8 16. Ne1
Rf5 17. Bxb7 Qxb7 18. f3 h5 19. Ng2 Rc5 20. Bb2 Rcc8 21. Ba3 Nc5 22. Rb1 Ne6
23. Qd3 Nc7 24. Nf4 b5 $11 {Karpov,A-Kasparov,G/WCh London Leningrad/1986/})
12… Rc5 $142 $5 (12… a6 13. Qd2 Rc7 $6 14. Ne1 Bxg2 (14… Qa8 15. Nd5 $5
$14) 15. Nxg2 Qa8 16. Ne3 Re8 17. Ncd5 Rc6 18. a4 Qb7 19. Bd4 Rcc8 20. Nxf6+
Bxf6 21. Nd5 Bxd4 22. Qxd4 Qc6 23. Qh4 f6 24. Rc3 Kg7 25. Qd4 Qc5 26. Qd2 $36 {
Kramnik,V-Polgar,J/Dos Hermanas/1999/}) 13. Ne1 Bxg2 14. Nxg2 Nd5 15. Qd2 Nxc3
16. Bxc3 Bxc3 17. Rxc3 Nf6 18. f3 Qc7 19. e4 b5 20. Rdc1 Rc8 21. Ne3 Qa5 {
Andersson,U-Portisch,L/Reykjavik/1991/} 22. R3c2 $11 {These two games
demonstrate a typical resource in Black's fight for the d5-square: the Rc5
maneuvre.}) 10… Rc8 11. Rac1 a6 12. b3 O-O 13. Qh4 Rc7 (13… Re8 14. Bh3 $5
(14. Bh6 Bh8 15. Bh3 Bxf3 16. exf3 Rc5 17. Bg2 $5 (17. g4 Ne5 18. Qg3 Rc8 19.
Be3 Bg7 20. f4 Ned7 21. Qf3 h6 22. Qb7 Nc5 23. Qg2 Rb8 24. f5 g5 25. f4 $36 {
Arsovic,G-Timoshenko,G/Belgrade/1995/}) 17… Rh5 18. Qf4 Bg7 19. Bxg7 Kxg7 20.
Qd4 Kg8 21. Nd5 a5 22. f4 Nxd5 23. cxd5 Nc5 24. Rc3 Rf5 25. a3 Rf6 26. Bh3 Kg7
27. b4 axb4 28. axb4 $16 {Piven,I-Ikonnikov,V/Werfen/1991/}) (14. Ng5 $143 Bxg2
15. Kxg2 Qc7 16. Kg1 Qb7 17. Nf3 Rc7 18. g4 Rcc8 19. g5 Nh5 20. Nd5 e6 21. Nf4
Nxf4 22. Qxf4 Bf8 23. Bd2 b5 $132 {Tisdall,J-Stohl,I/Manila olm/1992/}) 14…
Rc7 (14… b5 $6 15. cxb5 axb5 16. Nxb5 Rxc1 17. Rxc1 Bxf3 18. exf3 Ne5 19. Bg2
Qa5 20. a4 Nd5 21. Qe4 Nxe3 22. Qxe3 Bf6 23. f4 Ng4 24. Qe2 h5 25. h3 Nh6 26.
Nxd6 $18 {Wojtkiewicz,A-Gallagher,J/Chicago/1989/}) 15. Bh6 Bxf3 16. exf3 Rc5
17. Bxg7 Kxg7 18. Qd4 h5 19. Na4 Ne5 20. Bg2 Ra5 21. f4 Ned7 22. Nc3 Rc5 23. b4
Rc7 24. Nd5 e5 25. Qb2 Nxd5 26. Rxd5 Qf6 27. Qd2 exf4 28. gxf4 Nf8 29. Rxd6 $16
{Wojtkiewicz,A-Palkovi,J/Stara Zagora zt/1990/}) 14. g4 (14. Bh6 Qa8 15. Bxg7
Kxg7 16. Qd4 {promises very little.} b5 $1 (16… Rfc8 $6 {
loses valuable tempos:} 17. Qe3 Re8 18. Bh3 b5 19. cxb5 Bxf3 20. exf3 axb5 21.
Nxb5 Rxc1 22. Rxc1 Nd5 (22… Qxa2 23. Bxd7 Nxd7 24. Nxd6) 23. Qd4+ N7f6 24. a4
h5 25. f4 e5 26. fxe5 dxe5 27. Qa7 $18 {Kolbus,D-Vadasz,L/Budapest/1996/}) 17.
cxb5 axb5 18. Nxb5 Rxc1 19. Rxc1 Qxa2 20. Nc3 Qa3 21. Rb1 Rc8 22. Nd2 e5 23.
Qa4 Qxa4 24. Nxa4 Bxg2 25. Kxg2 d5 26. Nf3 d4 27. b4 Nd5 $15 {
[+],(),Topalov,V-Kramnik,V/Wijk aan Zee 5'/1999 /}) 14… Rc8 (14… h6 $1 {
Karpov reacts in a model way, utilizing the unprotected g4 to prepare on
the other ised of the board.} 15. h3 (15. Bxh6 Bxh6 16. Qxh6 Nxg4 17. Qh4 Ngf6
$15 {/Kg7,Rh8}) 15… g5 16. Qg3 b5 $1 17. h4 $8 (17. cxb5 $4 Rxc3 18. Rxc3
Ne4 $19) (17. Nd5 Bxd5 18. cxd5 Ne4 $17 {>h}) 20. Bxg5 (20. Nxg5 Bxg2 21. Qxg2
Qxg2+ 22. Kxg2 Rb8 (22… Nxg4 $2 23. Nd5 $16) 23. a3 a5 $5 $132 {/} 24. b5
Nxg4 25. Nd5 Nxe3+ 26. fxe3 Rxb5 $17) 20… Re8 21. Be3 Nf8 (21… Ne4 $5 22.
Nxe4 Bxe4 23. Bd4 e5 $15) 22. a4 Ne4 23. Nxe4 Bxe4 24. Bd4 Bxf3 (24… Bxd4 $6
25. Rxd4 Bxf3 26. Bxf3 Qc8 27. Be4 $40) 25. Bxf3 Qb8 {><b4} 26. Bd5 (26. Bxg7
Kxg7 27. Bd5 Qxb4 28. Qc3+ Qxc3 29. Rxc3 Rec8 30. Rdc1 $11) 26… Qxb4 27. Bxg7
Kxg7 28. Qf4 e6 (28… e5 29. Rxc4 exf4 30. Rxb4 Rxe2 31. Rxf4 $14) 29. Be4 (
29. Bxc4 $2 Rec8 30. Qg5+ Ng6 31. Bxa6 (31. Bd3 Rxc1 $19) 31… Rxc1 32. Rxc1
f6 33. Qxg6+ (33. Qe3 Qxg4+ 34. Kf1 Qh3+ $3 $19) 33… Kxg6 34. Bd3+ Kg5 35.
Rxc8 Qxg4+ $17) 29… c3 (29… e5 $6 30. Qg5+ Ng6 31. Rb1 Qc5 32. Rd5 $44) 30.
Qxd6 $8 (30. Rxd6 $2 Ng6 $19 {loses at least a piece.}) 30… Rc4 $11 31. f3 (
31. Qxb4 Rxb4 32. f3 Rc8 $5 $15) 31… Qxd6 32. Rxd6 a5 33. Bd3 {
1/2-1/2 Kramnik,V-Karpov,A/Dos Hermanas 1999/CBM 071/[Stohl]} (33. Ra6 Rc5 34.
Kf2 Rb8 35. Bc6 Rb2 36. Bb5 Ng6 37. Ke3 e5 {/Nf4|^}) (33. Bd3 Rxa4 34. Rxc3
Ng6 $11 {/Ne5,Nf4})) 15. g5 Nh5 16. Ne4 *

Zak 26 במרץ 2014

שמע נפתלי, זה יפה שאתה מנסה להדגים את הפופולריות של הנוסח אבל באמת קצת קשה להבין מהפוסט שלך מי נגד מי.

הייתי בטוח שבקיפוד השחור מפתח את הרץ ל ה7, כאשר הרגלים הם על א6,ב6,ד6,ה6. לא ידעתי שבנוסח הראשי הרץ מפותח דוקא ל ז7.

אייל סגל 26 במרץ 2014

צודק, טעות שלי. זה לא קיפוד קלאסי, אלא מה שנקרא פיאנצ'טו כפול (בגלל פיתוח שני הרצים של השחור לאורך האלכסונים הארוכים).

נפתלי 26 במרץ 2014

זה קיפוד…הקיפוד הוא מערך מבוצר מאוד שנוקט בו השחור מול סוגים שונים של הפתיחה האנגלית,ולעיתים הוא מתקבל גם מההגנה הסיציליאנית עם 2.ה6(מה שקרוי במחוזותינו "פאולסן")בלי להיכנס לכל הדקויות של הבמנה המיוחד הזה,נציין רק שבקיפוד ה"רגיל" יותר,עם ה6,שחור מתבצר בשלוש השורות הראשונות שלו,ללא יצירת חולשות בעמדתו ומצפה לכך שהלבן,מתוך תחושת בעלות על שני שליש מהלוח ילך קדימה באגרסיביות ויחשוף את עמדתו להתקפת נגד נמרצת.עיקר הדברים-שוב-נכון לקיפוד עם ה6.עם ז6 הדברים פחות ברורים,לפחות מנקודת מבט תיאורטית…אחד המומחים הגדולים ביותר בעולם לנוסח הקיפוד הוא הרוסי סרגיי שיפוב שגם כתב ספר מעולה עליו-אבל קיפוד עם ה6.(אגב שיפוב הוא הפרשן בצ'ספרו(ברוסית)ומבלה הרבה בפלייצ'ס…כותב שורות אלה שיחק איתו כמה פעמים וחטף קשות בדרך כלל…

נפתלי 26 במרץ 2014

למה?פשוט תעשה העתק הדבק לצ'סבייס שלך,אפילו לסתם לוח אינטרנטי,ואז אתה רואה הכל בצורה הכי ברורה עם הערות…זה משחק ישן של קרפוב מול קרמניק עם ההערות הכי בסיסיות וציון קצר של המכים אפשריים אחרים…קשה לומר מה הדרך הראשית בקיפוד,האם פיתוח הרץ ל-ה7 או ל-ז7,שתיהן מקובלות מאד…

Zak 26 במרץ 2014

אין לי צ'סבייס ואני לא ממש יודע איך מעתיק ללוח אינטרנטי. בהזדמנות אני אלמד נראה לי.

נפתלי 26 במרץ 2014

פעם אחר פעם אני מסתכל על המשחקים של מאמא והרפרנסים(חיפושים אחרי משחקים דומים)זועקים באותיות קידוש לבנה "אנאנד" "וויטאשק" "אנאנד"…האם מאמא קיבל הוראה מאליזבר לרפד את דרכו של ההודי לצלחתו של קרלסן?(ואייל תודה על פירסום הקריקטורה של חוזה דיאז בפוסט הקודם-אין כמעט מישהו שלא הראיתי לו את זה-למרות שחלק מהדגים שם לא כשרים…)

אייל סגל 26 במרץ 2014

בינתיים, נראה שקרמניק מנסה לשחק משחק אמיתי נגד אנאנד – בהסתעפות של הפתיחה הקטאלונית בה הפתיע את קרלסן בתחרות המועמדים הקודמת עם 11.מה-ג2 וכמעט ניצח (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1713482), הוא מנסה הפעם רעיון חדש (לא חידוש "רשמי" לפי מאגרי המידע, אבל כזה שלא נוסה עד כה ברצינות ברמות הגבוהות) עם 11.פ-א3.

Zak 26 במרץ 2014

אכן. מעניין שאנאנד לא חושש להיכנס בשחור לנוסח שקרמניק מומחה בו. נראה כאילו עכשיו הוא הקריב רגלי כדי לקבל משחק אקטיבי לכלים שלו. בכלל, כל המשחקים מעניינים היום.

נפתלי 26 במרץ 2014

לצערי,אני מצדיע לאנדרייקין-הוא השיג בדיוק את מה שהוא רצה אחרי הפתיחה.גם אם מדובר בפיגור משמעותי על השעון.אחרי הקומפלימנטים האלה,אני מצפה ממנו להחזיר משהו בתמורה…

דוד 26 במרץ 2014

איך אנאנד הפיל את קרמניק בפח… תיקו מת

אייל סגל 26 במרץ 2014

קרמניק חשב קרוב לחצי שעה על המסע ה-18 שלו, אז אני מניח שראה ש-ר:א7 פחות או יותר שקול להצעת תיקו; או שלא ראה משהו יותר טוב, או שבכל זאת לא מתחשק לו להילחם היום אחרי שנוכח שאנאנד בסך-הכל מגיב טוב לחידוש שלו בפתיחה (צ-ד1 נראה קצת יותר מעניין).

שחר 26 במרץ 2014

גם לו מותר להסדיר דופק… עבר כמה ימים קשים..

שחר 26 במרץ 2014

כן, להשאיר את הרגלי א7 על הלוח תמורת השארתו של הרגלי ג' של הלבן, היה יותר מבטיח

שחר 26 במרץ 2014

גם קרמניק וגם ארוניאן נראים מפוקסים היום.
אולי קרמניק יפתח פה את התחרות?

שחר 26 במרץ 2014

עוד יום עבודה שגרתי במשרדו של אנאנד :)

דוד 26 במרץ 2014

לא מבין מה סוידלר נתקע
בסוף ארוניאן יחריף את המשחק עם ו5 וכל השעה הזו שהלבן בזבז תלך לפח והוא יצטרך לחשוב מחדש על 20 מסעים בעשר דקות

דוד 26 במרץ 2014

בעצם לא בזבז
היתה בעיה בצ'סדום

אייל סגל 26 במרץ 2014

במסיבת העיתונאים קרמניק אמר שאחרי אתמול לא השקיע כל-כך הרבה זמן בהכנה למשחק, ולכן החליט לשחק משהו שהוא מכיר טוב ובחר בהסתעפות הזו של הקטאלונית, שניתח לפני כמה שנים. אבל כשהתקבלה העמדה על הלוח, ככל שהסתכל בה הגיע למסקנה שבעצם המצב שלו לא כל-כך טוב ולשחור תמורה מצויינת עבור הרגלי, כך שהוא צריך קודם כל לדאוג להשיג שוויון.

הוא שוב הביך את עצמו מבחינה טקטית כשבתשובה לשאלה אם השחור יכול להמשיך לשחק באופן יותר יומרני עם 23…צ(ו)-ג8 (במקום לקחת את הרגלי על א2) אמר שהלבן יכול פשוט לשחק 24.צ(ו)-ג1, ואנאנד היה צריך להסביר לו בעדינות שזה מפסיד כלי ל-24…מה:ד3! (עם הרעיון 25.ה:ד3 צ:ג1+ 26.צ:ג1 צ:ג1+ 27.מ-ז2 צ-ג2! 28.מה:ג2 פ-ה3+):

https://www.youtube.com/watch?v=h9g8khf9-H0&t=168m45s

שחר 26 במרץ 2014

אם ארוניאן עדיין רוצה לזכות פה, מחר הוא צריך לשחק על ניצחון בלבן מול קרמניק.

נ.ב.
טופאלוב היחיד שמנסה לייצר עניין בסיומים פה, ובינתיים זה לא ממש לטובתו

אייל סגל 26 במרץ 2014

כן, נראה שטופאלוב מנסה לשמור על עניין בטורניר ואולי להשאיר לקריאקין סיכוי להדביק את אנאנד… (לקריאקין עוד יש משחק ישיר מול אנאנד – בלבן – בסיבוב הלפני אחרון)

אייל סגל 26 במרץ 2014

אז קריאקין לא הצליח לנצח, ואנאנד ממשיך בינתיים לשייט בנחת לעבר דו-קרב חוזר עם קרלסן. נשארו לו עוד משחקים נגד אנדרייקין (בלבן), קריאקין (בשחור), וסוידלר (בלבן). אם הוא מסיים את כולם בתיקו, היחיד שעוד יכול באופן תיאורטי להשיג אותו הוא ארוניאן – ורק אם ינצח את כל שלושת המשחקים הנותרים שלו. קריאקין או סוידלר, לעומת זאת, צריכים "רק" 2.5 נקודות משלושת המשחקים הנותרים כולל ניצחון על אנאנד במפגש הישיר (בהנחה שאנאנד עושה תיקו במשחקים האחרים).

אורי בלאס 26 במרץ 2014

מי שעוד יכול באופן תיאורטי לעקוף את אנאנד אם הוא מנצח בכל המשחקים הנותרים שלו,ואנאנד עושה תיקו למעט המשחק מולו הוא אנדרייקין שבמקרה כזה עוקף אותו בשובר שויון.
כמובן שקשה לי להאמין שאנדרייקין שניצח משחק בודד מתוך 11 ינצח לפתע 3 משחקים רצוף שבין יריביו נמצא לא רק אנאנד אלא גם ארוניאן.

יהודה 26 במרץ 2014

טוב, עכשיו זה כבר סוג של גארבג' טיים (אם כי ארוניאן ינסה לחלוק עלי). מישהו יודע מה פשר ה'צמיד' אדום לבן שיש לטופאלוב על יד ימין? הוא אוהד הפועל?

אייל סגל 26 במרץ 2014

שאלו אותו על זה באחת ממסיבות העיתונאים – הוא טען שזה מנהג בולגרי ללבוש את הדבר המשונה הזה באביב (https://www.youtube.com/watch?v=vrS6bI5nNJc&t=191m32s); אגב, למי שלוחץ על הלינק כדאי גם לא להחמיץ את השאלה ששואלים מייד אחר-כך את אנאנד לגבי החולצות שלו.

נפתלי 26 במרץ 2014

יש לי תמונה של גוסיינוב וספרלי(באילת) עם צמידים כתומים…

עמי 26 במרץ 2014

תודה אייל על הבלוג ועל התשובות הרבות!
מה בנוגע לחיים האישיים שלהם? אני מבין מהתשובה של אנאנד שהוא נשוי, אבל האם יש לו ילדים? ולשאר המועמדים? מעניין האם משחק ברמה הגבוהה ביותר מאפשר קיום חיי משפחה במקביל, או שרובם מתפנים לזה כשהם מעבר לשיאם…

Zak 26 במרץ 2014

בוריס גלפנד נשוי באושר ואב לשתי ילדים. אני מניח שאצלו זה אפילו יותר מאתגר בהתחשב בעובדה שעבר מארץ הלידה שלו לישראל בגיל יחסית מאוחר. כך שאני מניח שלא צריכה להיות בעיה לשחקן מקצועני לקיים חיי משפחה במהלך הקריירה.

איציק 27 במרץ 2014

מאיפה אתה יודע שבאושר ;)

IC 27 במרץ 2014

לשחמטאים קצת קשה עם משפחה בגיל צעיר בגלל הקריירה התובענית. אנאנד נשוי די הרבה שנים ואשתו היא גם המנהלת האישית שלו. לדעתי יש להם יש ילד מאוד צעיר
קרמניק גם נשוי עם ילדה, ולארוניאן חברה שחמטאית כמה שנים.

לדעתי הכי מצחיק הוא פטר לקו שהפגין אובר פרגמטיות והתחתן עם הבת של המאמן שלו בגיל 20. וכששאלו אותו על כך הוא אמר שחיים של שחמטאי מקצוען הם עמוסים והוא בחר בפתרון פרקטי של להתחתן בגיל צעיר, מעניין מה אשתו חשבה על כך..

איציק 27 במרץ 2014

מבחינה פרגמטית מעניין מה יקרה אם הוא יחליף מאמן…

איציק 27 במרץ 2014

נ.ב.: אני לא מבין במה הקריירה של שחמטאי יותר תובענית מזו של ספורטאי מצטיין, ולהם ממש אין בעייה של חיי זוגיות, לפעמים אפילו אובר… מוזיקאים, ועוד…
אני חושב שזו אולי סטיגמה אבל אין בה ממש. מי שלא מפתח זוגיות זה בגלל מבנה אישיות מסוים ולא בגלל העיסוק שלו.

אורי בלאס 27 במרץ 2014

איציק,אני מסכים איתך לחלוטין.
אני לא רואה במה הקריירה של שחמטאי היא תובענית במיוחד בהשוואה לאנשים אחרים שעובדים.

כמה זמן שחמטאים מתעסקים ביום בשחמט בממוצע?
אני זוכר שקראתי על שחמטאים מקצוענים שמשקיעים בממוצע 4 שעות ביום בשחמט,וזה בהחלט משאיר להם הרבה זמן פנוי.

אני יודע על שחמטאים ששומרים על רמה יציבה של מעל 2500 ועוסקים במשרה מלאה במקצוע שאינו שחמט (למשל דן זולר ויונה קוסאשוילי שהם רופאים לפי מיטב ידיעתי) ,ומכאן אני למד שהתועלת השולית מלימוד שחמט של עוד זמן מעבר לזמן מסויים היא כנראה נמוכה.

אייל סגל 27 במרץ 2014

אם כבר הוזכרו הנישואים של אנאנד, הנה אנקדוטה נחמדה בה הוא מתחיל את אותה הרצאה שלו שמדי פעם אני נותן לינקים לקטעים מתוכה: הוא ואישתו שהו במלון, והיא אמרה לו ששמה כמה מהחפצים שלו בכספת, ושהקוד שלה הוא 2706, כך שיהיה לו קל לזכור אותו. הוא אמר לה ש-2706 זה לא מספר מד-כושר כל-כך מוצלח כדי לזכור אותו, כי מקובל לעגל אותם ל-0 או ל-5 הקרוב [מד-הכושר של רוב שחקני הצמרת הגבוהה הוא אלפיים שבע מאות ומשהו]. אישתו הסתכלה בו לרגע בזעזוע, ואז הסבירה לו שה-27 ביוני הוא יום הנישואים שלהם.

איציק 27 במרץ 2014

על זה נאמר, איך לגרום לבעל לזכור את יום הולדתה של אישתו… שינסה רק פעם אחת לשכוח… הוא כבר יזכור אותו טוב טוב לתמיד :-)

הארכיון 27 במרץ 2014

+1

דוד 27 במרץ 2014

שמתם לב שאנאנד לא היה בסכנת הפסד אפילו פעם אחת בתחרות? להפך, הוא גם החמיץ כמה ניצחונות
זה פשוט הולך להיות העפלה מרשימה של אנאנד
אלא אם כן יפסיד פעמיים

אורי בלאס 27 במרץ 2014

גם הפסד ותיקו יכולים למנוע העפלה של אנאנד אם ארוניאן או קריאקין מנצחים פעמיים(לממדיארוב גם 2 נצחונות לא יעזרו אם אנאנד לא מפסיד פעמיים כי הוא נחות בשובר שויון מול אנאנד).

דוד 27 במרץ 2014

כשחושבים על זה, לא כ"כ מופרך
ארוניאן מחר בשחור נגד אנדרייקין, ניצחון לא יהווה הפתעה
קריאקין נגד אנאנד ג"כ אפשרי (אם כי נדמה לי שקריאקין מעולם לא ניצח את אנאנד בשום פורמט, אפילו לא במהיר או בליץ!)
מחרתיים ארוניאן נגד קריאקין וניצחון יהיה יותר מסביר…
(מה שאני הכי מודאג זה שלפי מה שבדקתי אנדרייקין מעולם לא הפסיד משחק בצד הלבן של הרוי לופז! והוא תמיד פותח ה4…)

דוד 27 במרץ 2014

תיקון- לא תמיד פותח ה4 אבל לרוב כן

הארכיון 28 במרץ 2014

סגור, חתום ונצור.
אם אנאנד לא הפסיד עד עכשיו. להוציא תיקו בשני משחקים בשבילו זה כסף קטן…
תכלס, עם כל הטררם , לקרמניק ולארוניאן אין סיכוי מול קרלסן ודוקא לאנאנד שלכאורה חסר סיכוי יש מצב לקרב צמוד ביחוד שהוא יודע מי ניצב מולו. גם תיתכן שאננות של הנורבגי, הכל פתוח…

אייל סגל 28 במרץ 2014

הדבר היחיד שיכול עוד לשמור על מתח ממשי הוא ניצחון של קריאקין – בלבן – מחר על אנאנד (מה שיכול לפתוח גם סיכוי לארוניאן, אם זה יצליח לנצח את אנדרייקין); אחרת, אם כל מה שאנאנד יצטרך יהיה תיקו בסיבוב האחרון בלבן, אין ספק שהוא יצליח להשיג את זה.

אני לא חושב שהסיכוי לכך גדול, אבל בכל זאת יש לציין שחוץ מאנאנד, קריאקין הוא זה שנראה עד עכשיו הכי טוב במחצית השנייה של הטורניר – שני נצחונות (אחד מהם אמנם בזכות מתנה גדולה שקיבל מקרמניק בפתיחה), ועוד שני משחקים די טובים – נגד טופאלוב וממדיארוב – שלפחות בראשון מביניהם היו לו סיכויי ניצחון.

ארנון 28 במרץ 2014

נוטה להסכים כי המתח ישמר רק עם הפסד של אנאנד לקריאקין.
אבל המשפט "אם כל מה שאנאנד יצטרך יהיה תיקו בסיבוב האחרון בלבן, אין ספק שהוא יצליח להשיג את זה" בעייתי משהו, אם ניזכר בסיטואציה דומה שעמדה בפני קרלסן בתחרות הקודמת: סיבוב אחרון, לבן נגד סווידלר. כולנו יודעים איך זה נגמר.
כמובן שההבדל המהותי בין שתי הסיטואציות הוא שאז קרלסן לא ידע בדיוק מה הוא צריך, הרי תיקו היה עלול לא להספיק לו אם קראמניק היה מנצח את איוואנצ'וק. עכשיו אנאנד במצב הרבה יותר נוח.

אייל סגל 28 במרץ 2014

כן, אני חושב שזה הבדל חשוב – קרלסן בעצם לא ידע על איזה תוצאה הוא צריך לשחק, וזה יהיה המצב של אנאנד בסיבוב האחרון רק אם יפסיד לקריאקין. אגב – במקרה של תיקו נגד קריאקין, אם ארוניאן לא מנצח הסיפור סגור כבר מחר.

אייל סגל 28 במרץ 2014

הערות של קרלסן על התחרות עד כה:
https://www.youtube.com/watch?v=GDoDm-_s22E

(בעקבות הערות קודמות אחרי ששת הסיבובים הראשונים:
https://www.youtube.com/watch?v=dhzoxMhqMQs )

כמה דברים ששווים ציטוט:

My general impression is that most of them are just a tiny bit desperate. I don’t think you need to go into a street fight to win every game. I read something Kramnik said about, “well, I’m not Carlsen, so I can’t win every equal endgame – they don’t blunder like that against me”. That might be true… but it does sound a little bit like an excuse […] It feels like several of the players have been trying hard to gain the initiative and when something goes wrong they don’t defend very well, and I think that’s been a little bit disappointing – the level of tenacity in their games

So overall it’s been an exciting tournament. The quality has been a bit up and down. I think it really shows in the games of the players that only first place counts, but as I said, that’s no reason to defend poorly and play too desperately. I think you need to find a middle ground – find a balance. There’s one player who’s managed to do that so far – Anand

איציק 28 במרץ 2014

נראה שבמילים פשוטות קרלסון אומר שהוא יכול לישון בשקט.

אייל סגל 29 במרץ 2014

ברכות לאנאנד על ההעפלה לדו-קרב חוזר עם קרלסן – היום הוא סוף-סוף נקלע לעמדה נחותה והיה צריך להתגונן (כנראה שלא ניתן לעבור טורניר שלם ברמה כזאת בלי שזה קורה לפחות פעם אחת), אבל הצליח לעמוד בלחץ. אולי ההגנה הארוכה על סיום נחות היתה כבר אימון טוב לקראת קרלסן… ארוניאן, שהיה חייב לנצח בשחור כדי לשמור על סיכויי זכייה כלשהם, שיחק פתיחה מפוקפקת, הסתבך, והפסיד לאנדרייקין. כך שעם פער של נקודה וחצי מחמישה (!) שחקנים אחרים אנאנד מבטיח את הזכייה בטורניר סיבוב לפני הסוף.

די מדהים שאחרי הסיבוב הנוכחי, חוץ מאנאנד אף אחד לא נמצא עם מאזן חיובי (של מעל 50%), דבר שמבליט משהו שאפיין את הדינמיקה של הטורניר הזה – מצד אחד, אלה שפתחו טוב (שוב, חוץ מאנאנד) לא הצליחו לצבור מומנטום חיובי לאורך זמן והתחילו להפסיד; מצד שני, אלה שפתחו גרוע והיה נראה שהם עשויים להפוך לשקי חבטות (ממדיארוב, אנדרייקין, קריאקין) התאוששו והתחילו לנצח; כך שחוץ מאנאנד כולם איך שהוא "ביטלו" או איזנו זה את זה.

איציק 29 במרץ 2014

נראה לי שמבחינת קרלסון זו בשורה טובה. הוא יודע שהוא הרבה יותר חזק מאנאנד, ומי שיכל לאתגר אותו לא עמד בלחץ, שזה מבשר טובות (לפחות בנתיים) גם לעתיד לבוא.

אייל סגל 29 במרץ 2014

כרגע קרלסן הוא פיבוריט ברור בדו-קרב לעומת כל אחד, אבל נכון לעכשיו אני בספק אם יש בעצם מישהו שיכול לאתגר אותו יותר מאנאנד *הזה* (שמזכיר יותר את עצמו כפי שהיה בסביבות 2007/8 מאשר בשנתיים-שלוש האחרונות) – בהנחה שיופיע גם לדו-קרב. מבחינת יכולת שחמטאית טהורה אולי זה ארוניאן, אבל הלוזריות שהוא מפגין במעמדים כאלה הולכת ומצטיירת כעקבית כל-כך עד שאני בספק אם יצליח אי-פעם לנצח תחרות מועמדים (והיא מעידה על נחיתות מנטלית משמעותית מאוד לעומת קרלסן); ולקרמניק יש בעייה קשה של יציבות, כפי שהמחיש הטורניר הזה.

אלעד אחד 29 במרץ 2014

לבון=לברון? :-)

נפתלי 29 במרץ 2014

את הרושם הכי טוב הותיר אנדרייקין,והגיוני שהוא יהיה האתגר הגדול של קרלסן.ואולי אלוף העולם הבא יהיה אחד ה"ילדים"…אולי ארטיומייב,וואי אי הסיני,אולי(הלוואי)ראפורט מהונגריה…ולמה בדיוק ארוניאן הכי מתקרב לקרלסן מבחינת "יכולת שחמטית טהורה"?בגלל המד כושר?

אייל סגל 29 במרץ 2014

מבחינתי – מד-כושר, כמות טורנירי-העל שזכה בהם בשנים האחרונות, וגם רושם אישי-סוביקטיבי לגבי עוצמת המשחק שלו כשהוא במיטבו (כמו בוויק אן זה השנה). לגבי אנדרייקין – ללא ספק הופעה מכובדת ביותר, אבל אני חושב שהוא עוד צריך לעשות לא מעט כדי להראות שעצם הנוכחות שלו בתחרות הזו לא היתה מלכתחילה סוג של fluke שקשור בפורמט של גביע העולם; בוא נראה אותו מתברג באופן יציב בטופ 20-15.

ארנון 29 במרץ 2014

תחרות המועמדים הזו שבה והמחישה את הפער העצום בין קרלסן לבין כל השאר. השאלה היא אם זה בגלל שהוא כל כך חזק, או שמתחריו פשוט לא ברמה המתאימה לצמרת העולמית.

דוד 30 במרץ 2014

מה זה 'לא מתאימים לצמרת העולמית' הם הם הצמרת העולמית
כנראה שקרלסן פשוט יותר טוב
כשפישר היה אלוף עולם אף אחד לא חשב שספסקי לא מתאים וכו'

הארכיון 30 במרץ 2014

היי אייל
אני מבין שאתה מחכה לסיום הטורניר כדי להעלות פוסט סיכום, אז רציתי לומר לך שוב תודה.
החלטתי להדפיס את כל הפוסטים שלך עם התגובות ולקבץ אותם לאוגדן נהדר. מקווה שאתה מאשר…

איציק 30 במרץ 2014

ארכיון, הוא שאמרנו ;)

הארכיון 30 במרץ 2014

אתה יודע איזה חוויה זה לקרוא על הרץ שאכל את הרגלי המורעל? ואז ללכת לספר של קספרוב ולחפש את הקרב של פישר מול ספסקי?
הפוסט הטוב בארץ- ever.
הייתי שמח אם נקבל סקירה על אליפויות העולם החל מ1990 עליהם עדיין אין סיכום בעברית. (הקרב של קרמניק- קספרוב, עלייתו לשלטון של אנאנד, הברקותיו של טופאלוב והחלטוריסטים נוסח חליפיאן שהעזו להימנע מדו-קרב ועשו עצמם ללעג) יש לי חור בהשכלה בתקופה הזו.
כשיש תקופה מתה, נשמח לפוסט בנושא…

Comments closed