סטוונגר, שנה ב'

אחד הטורנירים החזקים ביותר של השנה יצא לדרך

טורניר Norway Chess מתקיים השנה בפעם השנייה, באיזור סטוונגר בנורבגיה. לפחות מבחינת ממוצע מד-הכושר של השחקנים (2774) מדובר בטורניר החזק ביותר עד כה השנה מבין אלה שאינם "מינימליסטיים", כלומר בני יותר מ6-4 משתתפים – אפילו יותר מתחרות המועמדים (אם כי אין לו כמובן חשיבות מקבילה מבחינת סבב אליפות העולם). בין עשרת המשתתפים, המתמודדים ב-single round-robin בן תשעה סיבובים, שבעה מעשרת המדורגים ראשונים ברשימת מד-הכושר של ה-1 ביוני (קרלסן, ארוניאן, גרישצ'וק, קרואנה, קרמניק, טופאלוב וקריאקין – הזוכה בשנה שעברה; אנאנד ונקמורה, הבולטים בהעדרם, הוזמנו גם הם אבל לא היו מעוניינים להשתתף); אליהם מצטרפים סוידלר ואניש גירי מהעשירייה השנייה, וכן סימן אגדסטיין כשחקן נורבגי-מקומי שני.

לאגדסטיין בן ה-47 יש אמנם מד-כושר נמוך באופן קיצוני מזה של שאר השחקנים בתחרות (בסביבות 2630), אבל ראוי לציין שהוא מהווה פחות או יותר את כל היסטוריית השחמט של נורבגיה לפני קרלסן. בסוף שנות ה-80 ותחילת ה-90 היה שחקן צמרת (בשיאו דורג באיזור המקום ה-20 בעולם), ובשנה שעברה חזר לשחק באופן רציני והרשים בכמה תחרויות פתוחות. במקביל לשיא קריירת השחמט שלו גם שיחק כדורגל באופן מקצועני, כך שהוא מהווה את התשובה לשאלת הטריוויה בדבר הספורטאי שייצג את ארצו בנבחרות בשני ענפים שונים.

**********

בארבעת הסיבובים של התחרות שהתקיימו עד כה, קרלסן – שסיים את כל משחקיו בתיקו מבלי שהרשים במיוחד – לא ניצב, לשם שינוי, במוקד העניין; תפקיד זה שמור בינתיים לקרואנה, שפתח עם שני ניצחונות שהזניקו אותו למקום הראשון.

הניצחון שלו נגד גרישצ'וק בסיבוב הראשון היה משחק שקול ברוב שלביו. קרואנה (בשחור) הקריב בשלב מסויים רגלי וקיבל תמורתו רגלי חופשי חזק (על הטור א') ואת זוג הרצים. במסע ה-28, גרישצ'וק החליט להקריב בחזרה טיב תמורת חיסול הרגלי החופשי השחור, כך שהתקבלה עמדה מאוזנת בה ללבן שני רגלים תמורת הטיב. אבל גרישצ'וק, כהרגלו, נקלע לדוחק זמן קשה לקראת המסע ה-40 והיה צריך לשחק במהירות של בליץ (דבר שבדרך-כלל, אמנם, הוא מיטיב לעשות). לאחר המסע 37…צ(א)-ב3 של קרואנה:

bview3

הצריח השחור תוקף את המלכה הלבנה; נסיגה שלה לאורך השורה הראשונה, למשל ל-א1 או ד1, היתה שומרת על שוויון. במקום זאת, גרישצ'וק שיחק 38.מה-א2??, מסע שאיפשר את התחבולה הפשוטה יחסית 38…צ:ד3! 39.ה:ד3 צ-ב2, עם התקפה כפולה על המלכה הלבנה ועל ו2 (העמדה המרכזית החזקה של המלכה השחורה ב-ד4 מונעת מהמלכה הלבנה להימלט אל א7 תוך רווח זמן בעקבות מתן שח).

גרישצ'וק, שכנראה היה בהלם, נכנע מייד מבלי להגיע אפילו לביקורת הזמן במסע ה-40 שתאפשר לו לחשוב קצת יותר – דבר הראוי לסימן שאלה כפול בפני עצמו. אחרי 40.מה:ב2 מה:ב2 הלבן נתון אמנם בגירעון חומרי משמעותי של צריח לעומת מלכה, אבל בגלל מבנה הרגלים ונוכחותם של רצים שוני מסלול יש לו סיכוי מסויים להשיג מה שמכונה "מבצר" (מצב שבו, למרות יתרון חומרי, הצד בעל היתרון אינו מסוגל לפרוץ את עמדתו של הצד הנחות), ודרכו של השחור לניצחון אינה טריביאלית.

בסיבוב השני, קרואנה גבר על סוידלר במשחק המרשים ביותר בטורניר עד כה:

 

המשחק התנהל בנוסח חריף של הסתעפות טאימנוב/פאולסן בהגנה הסיציליאנית. לאחר המסע 9…ב5 של סוידלר התקבלה עמדה שהשניים הגיעו אליה לפני שנה, באותם צבעים, במשחק ביניהם באליפות אירופה למועדונים:

bview1

אותו משחק נמשך 10.ז4 פ:ד4 11.ר:ד4 ר-ב7 12.מ-ב1 0-0 וסוידלר השיג עמדה נוחה מאוד (התוצאה הסופית היתה תיקו).

קרואנה היה הראשון לסטות עם 10.מ-ב1, מסע שנכנס לשימוש ברמות הגבוהות בזמן האחרון. הוא נראה אולי סתמי למדי, אבל למעשה עומדים מאחוריו רעיונות קונקרטיים מאוד. כדי להמחיש חלק מהם, ניתן לציין שכעת ההמשך 10…פ:ד4 11.ר:ד4 ר-ב7 אינו טוב לשחור בשל המסע 12.מה-ז5!, ולשחור אין דרך נוחה להתגונן מפני האיום על הרגלי ב-ז7. 12…0-0, למשל, יפסיד ל-13.ה5 פ-ד5 14.פ:ד5! המחסל את ההגנה על הרץ ב-ה7 תוך תקיפת המלכה השחורה; נקודה קריטית כאן היא שהמסע 14…ר:ז5 לא יבוא תוך התראת שח – בגלל מיקומו של המלך הלבן על ב1 במקום ג1 – ולכן ייענה פשוט ב-15.פ:ג7 עם יתרון כלי ללבן. (זה מה שמכונה פרופילקטיקה – בלא מעט הסתעפויות חריפות של הסיציליאנית בהן הלבן מצריח לצד המלכה, הוא מוכן "לבזבז" זמן על מסע שקט כמו מ-ב1 בשלב מוקדם של המשחק כדי למנוע מצבים בהם נלכד כלי שלו על ז5 תוך התראת שח.)

המסע 10.מ-ב1 נכנס, כאמור, לשימוש ברמות הגבוהות רק לאחרונה, ואחרי 10…פ-ה5 11.ז4, המסע 11…ב4 ששיחק סוידלר כבר היה בגדר חידוש ברמות הללו. אבל לפי המהירות בה המשיכו שני השחקנים לבצע את המסעים הבאים שלהם, בעמדה מורכבת מאוד, היה ברור למדי ששניהם בדקו את המסע הזה בבית (מדובר בעמדה שמרבית ההסתעפויות החשובות בה כפויות למדי, כך שניתן לנתח אותה לעומק רב יחסית); וקרואנה, שידוע כשחקן חרוץ ויסודי במיוחד, התגלה – לא במפתיע – כזה שעשה את ההכנה הביתית הטובה יותר.  

(במהלך אולימפיאדת דרזדן 2008, כשקרואנה היה בן 16, הוא רואיין על-ידי סוזן פולגר, ואחרי שציין כי הפסיק את הלימודים בבית-ספר כדי להתמקד בשחמט נשאל כמה זמן ביום הוא מקדיש לשחמט; התשובה היתה – "פחות או יותר כל היום".)

במסע ה-18 קרואנה הפתיע את סוידלר בהקרבת הכלי פ:ה6! תוך ניצול העובדה שהשחור לא הצריח ומלכו נותר במרכז, פגיע להתקפה – במיוחד כיוון שצריח לבן ניצב על ז7 והפרש השחור על ה5 מרותק לאורך האלכסון ח2-ב8. אחרי 18…ו:ה6 19.ר-ד3! התקבלה העמדה הבאה:

bview2

הלבן מאיים להמשיך 20.ר-ז6+ ולזכות: במקרה כזה, הכאת הרץ על-ידי 20…פ:ז6 תוביל לאיבוד המלכה על ג7 (כאמור, ריתוק הפרש לאורך האלכסון מכביד על יכולת השחור להתגונן); 20…מ-ו8 יפסיד ל-21.צ-ו7+!, כש-21…פ:ו7 מוביל שוב לאובדן המלכה; ואחרי 20…מ-ד8 21.מה-ה3! לא תהיה לשחור דרך טובה להגן על הפרש המרותק על ה5, בשל ריתוק הפרש השני לאורך הטור ד' (21…ר-ו6 מפסיד מייד ל-22.ר-ז5 עם איום קטלני במט).

המחשב ממליץ כאן לשחור על המסע 19…צ-ב8, שהרעיון העיקרי העומד מאחוריו הוא להביא את הצריח השחור ל-ב5 כדי להגן על הפרש ב-ה5. בעקבות המסע הזה העמדה מוערכת תחילה כשווה, אבל אם ממשיכים לנתח אותה כפי שסביר להניח שעשה קרואנה במידה והקרבת הכלי היתה חלק מההכנה הביתית שלו (וכאמור, בגלל אופיין הכפוי של ההסתעפויות ניתן לעשות זאת לעומק רב למדי), רואים שמצב השחור עדיין בעייתי. אחרי 19…צ-ב8 וההמשך הכפוי 20.מה-ה3 צ-ב5 21.ג4 ב:ג3 22.פ:ג3 לשחור שתי אפשרויות עיקריות – 22…צ-א5 ו-22…צ:ב2+, ושתיהן מובילות לעמדות בלתי-נעימות עבורו, כפי שממחישות ההסתעפויות בלוח החי; גם המחשב מתחיל בהדרגה להעדיף את עמדת הלבן כשמגיעים לנקודה הזו בניתוח.

סוידלר, שחשב על מסעיו ה-18 וה-19 כעשרים דקות באופן מצטבר, בחר באפשרות אחרת – 19…ר-ו6; מסע זה אינו מתגונן, למעשה, באופן ישיר כנגד 20.ר-ז6+, אלא מאפשר לשחור להשיג, לאחר 20…פ:ז6 21.ר:ג7 ר:ז7 תמורה רבה יותר עבור המלכה שהוא מאבד – צריח, פרש ורץ לבנים. מבחינה חומרית גרידא זוהי למעשה תמורה יותר ממספיקה, אלא שלשחור נותרו בעיות בסיסיות – מלכו עדיין בעמדה מאוד לא בטוחה וקשה לו ליצור תיאום טוב בין כליו (שרק כך יוכלו באמת להיות שקולים כנגד המלכה הלבנה).

קרואנה, שהמשיך לשחק באופן מדוייק מאוד גם לאחר שהסתיימה ההכנה הביתית שלו (24.מה-ה4 היה המסע הראשון בו השקיע מחשבה ממושכת) ניצל גורמים אלו עד תום. הוא המשיך להפעיל לחץ על עמדת השחור וזכה ברץ; סוידלר ניסה ליצור משחק נגדי באמצעות הרגלי החופשי שלו על הטור ו', אבל קרואנה חסם את הרגלי הזה באופן יעיל ויצר רגלי חופשי משלו באגף המלכה, על הטור ג'.

סוידלר (כמו גרישצ'וק) נכנע לאחר מסעו ה-39 של קרואנה, צ-ג8, ושוב ניתן לומר שהכניעה היתה מוקדמת כיוון שללבן אין ניצחון מיידי. אבל במקרה זה אין ספק שהעמדה אבודה באופן אוביקטיבי: ללבן איומים חזקים מאוד כנגד המלך השחור, ואחרי שיסלק את הרץ מעמדתו המרכזית על-ידי ג4, השחור יצטרך בסופו של דבר לאבד חומר רב כדי למנוע מט (שלא לדבר על האפשרות שיש ללבן "סתם" לקדם את הרגלי ג').

קרואנה נראה קרוב לניצחון גם במשחק השלישי שלו, נגד קרלסן. קרלסן (בלבן) הפגין במשחק הזה, באופן לא כל-כך טיפוסי, הכנה תיאורטית מצויינת בהסתעפות פופולרית של הגנת גרינפלד (אותה שיחק קרואנה בשחור כבר מספר פעמים). הוא השיג יתרון עמדתי ברור, אבל במקום לבסס אותו בעזרת המסע 26.מה-ה3! (המונע מהשחור לפתח משחק נגדי באגף המלכה ובמרכז באמצעות קידום הרגלי ג', כפי שעשה במשחק), הוביל עם 26.ז3? למשחק בעל אופי טקטי יותר בו הסתבר כי לא חישב נכון הסתעפות קריטית מסויימת, ונכנס למצוקה. כעבור מספר מסעים קרלסן איבד כלי תמורת מספר רגלים והיה צריך להתגונן בעקשנות כדי לחלץ תיקו.

**********

נחזור כעת לגרישצ'וק, שבינתיים הוא השחקן המרכז סביבו את הדרמה הרבה ביותר, גם אם משחקיו אינם מתבלטים באיכותם. לאחר ההפסד לקרואנה בסיבוב הראשון, שני משחקיו הבאים הוכרעו גם הם בשגיאות גסות, אלא שבמקרים אלה השגיאות פעלו לטובתו. בסיבוב השני טופאלוב איבד נגדו כלי במסע ה-33, ובסיבוב השלישי הוא לכד את מלכתו של ארוניאן לאחר 15 מסעים. ארוניאן נכנס להסתעפות בפתיחה האנגלית אותה הוא אמור להכיר היטב (לאחר ששיחק אותה כבר מספר פעמים בשני הצבעים), אבל התבלבל לגמרי – במסיבת העיתונאים אמר שהצליח להיכנס להסתעפות היחידה שהניתוח הביתי שלו הראה כהפסד כפוי. נייג'ל שורט (הפרשן הרשמי של התחרות) נזכר באנקדוטה ששמע פעם ממישהו שלמד סיום צריחים מסויים, וכשהגיעו לעמדה קריטית אמר לו המדריך שלו – "כל מסע מוביל כאן לתיקו חוץ מצ-א3; רק לא צ-א3!"; הדבר היחיד שכתוצאה מכך נחרת איך שהוא בזכרונו היה "צריח ל-א3", וכשהגיע פעם במשחק בדיוק לאותה עמדה עשה את המסע הזה והפסיד.

גם המשחק הרביעי של גרישצ'וק היה דרמטי ומלא בשגיאות, אם כי אף שגיאה בודדת לא היתה מאותו סדר גודל כמו במשחקים הקודמים. יריבו – קריאקין – שיחק לא טוב בפתיחה, איבד טיב (אם כי קיבל תמורתו פיצוי מסויים), ואז גרישצ'וק היה זה שהחל לטעות והניח לקריאקין להשוות, להשיג יתרון, ובסופו של דבר לנצח.

השחקן היחיד מלבד קרואנה שהשיג מאזן חיובי עם תום ארבעת הסיבובים הראשונים הוא קרמניק, שניצח את גירי בסיבוב השלישי:

קרמניק, למרות שהיה בשחור, שיחק באופן אגרסיבי ופיתח לחץ חזק באגף המלך, כשהוא מקריב תמורת זאת במסע ה-22 רגלי באגף המלכה. בשלב מסויים, גירי לא עמד בלחץ המתמשך וביצע במסע ה-41 שגיאה שהובילה לעמדה זכויה עבור קרמניק:

bview4

זו העמדה שהתקבלה אחרי המסע 42.מה-ה2 של גירי, וסיפקה פעם נוספת המחשה לכמה קשה יכול להיות השחמט. קרמניק – שהיה ברור לו שהוא על סף זכייה – חשב כאן קרוב לחצי שעה, ובכל זאת החמיץ את המסע הזוכה, 42…ר:ח3! (כפי שניתן לראות בהסתעפויות המופיעות בלוח החי); כלומר, אין ספק ששקל אותו, אבל לא הצליח למצוא ניצחון כפוי בכל ההסתעפויות שחישב, בפרט אחרי 43.ר:ו3.

במקום זאת, קרמניק שיחק 42…ז6? (אולי כהמתנה, אולי כדי לשפר משהו באחת ההסתעפויות שחישב), מסע שהיה יכול להוביל לאיבוד מרבית יתרונו אם גירי היה מוצא את ההמשך המדוייק – 43.ר:ו3 ה:ו3 44.מה-ג4!, ולאחר חילופי מלכות לשחור עדיין יתרון אבל לא כה גדול, והניצחון כבר אינו פשוט. את הסיבה לכך שהמשך זה לא עבד עבור הלבן מסע לפני כן ניתן לראות בהסתעפות 44…צ-ד1+ [בעקבות 44.מה-ג4] 45.מ-ח2 מה-ד7. קשה להאמין במבט ראשון, אבל קידום הרגלי מ-ז7 ל-ז6 הופך את העמדה הזו מניצחון ברור של השחור לתיקו (למרות מה שנראה כהתקפה מכריעה על המלך הלבן), כיוון שלרשות הלבן עומדת כעת הקרבת הכלי המפתיעה 46.צ-ד2!, ולאחר 46…צ:ד2 47.ר:ד2 מה:ד2 48.מה-ו7+ (אין יותר רגלי על ז7 שיגן על המלך השחור מהשח הזה) המלכה הלבנה כופה תיקו בשח נצחי.

אבל גירי, שלפי מה שאמר במסיבת העיתונאים ברור שכבר פחות או יותר השלים עם הפסד בשלב הזה של המשחק, הגיב במסע החלש 43.צ-ג4? שהפסיד מייד ל-43…ר:ח3! (שוב). גירי נכנע, כי כעת המסע הזה זוכה באופן פשוט למדי: 44.צ:ה4 (44.ר:ח3 מה:ח3 מוביל למט מיידי; 44.ר:ו3 ה:ו3 למט או הפסד צריח לפחות) 44…ר:ז2+ 45.מ:ז2 פ-ז5! 46.צ-ח4 (אחרת יתאפשר שח קטלני של המלכה השחורה על ח3) 46…מה-ג6+ והשחור זוכה ברץ על ג1, עם התקפה נמשכת כנגד המלך הלבן.

סיפור נוסף הוא זה של אגדסטיין, שבינתיים מסרב בתוקף למלא את תפקיד שק החבטות וסיים את כל ארבעת משחקיו (נגד ארוניאן, גירי, קריאקין וקרמניק) בתיקו; לשם השוואה, ג'ון לודוויג האמר, השחקן הנורבגי השני בטורניר של השנה שעברה, השיג בשלב המקביל של הטורניר חצי נקודה בלבד – וסיים עם נקודה וחצי. עם שתי הנקודות שהשיג עד כה, אגדסטיין רחוק תיקו אחד בלבד מ-2.5 הנקודות אותן הוא צריך כדי לא לאבד נקודות מד-כושר בטורניר.

מעניין במיוחד היה המשחק שלו נגד קריאקין, בו נראה שיריבו הרגיש כי הוא חייב לנצח ובעקבות זאת לקח סיכונים גדולים מאוד והקריב חומר. אגדסטיין התגונן בדיוק מרשים במשחק סבוך מאוד והשיג עמדה זכויה, אבל בסיום החמיץ כמה אפשרויות לממש את יתרונו. (מי שמתעניין, יכול למצוא ניתוח טוב של המשחק הזה כאן; הייתי רק מוסיף כי במסע ה-55 יש ללבן דרך מעט פשוטה יותר לניצחון, שהסברתי אותה באחת ההערות לפוסט הקודם.)

**********

עם חמישה סיבובים שנותרו, מצב הטבלה הנוכחי הוא: 1.קרואנה – 3 נקודות (2+); 2.קרמניק – 2.5 (1+); 7-3.קרלסן, ארוניאן, גרישצ'וק, קריאקין ואגדסטיין – 2 (50%); 10-8.טופאלוב, סוידלר וגירי1.5 (1-).

מבחינת מצב התחרות, המשחק שימשוך את מרבית תשומת הלב בסיבוב החמישי, המתקיים היום, יהיה זה שבין שני המובילים (קרמניק בלבן); אבל לצידו נערך גם המשחק קרלסן-ארוניאן, בין המדורגים מס' 1 ו-2 בעולם. המשחקים מתחילים כל יום ב-16:30 לפי שעון ישראל (מלבד הסיבוב האחרון, שמתחיל שעה מוקדם יותר). ניתן לצפות בשידור חי עם פרשנות באתר של הטורניר או ב-chess24; שידורים שכבר הסתיימו אפשר לראות כאן וכאן.

גרמניה-דרום אפריקה-ברזיל: הדרך
ממממ...לא יודע

27 Comments

שמעון כסאח 8 ביוני 2014

למעוניינים: קיימת אפליקציה לאנדרואיד שנקראת "Follow Chess" שמעבירה תחרויות בשידור חי, כולל לוחות ניתוח ואפשרות לחיבור מנוע שחמט.
ממשק מאוד פשוט ונוח, פתרון נהדר כשלא נמצאים מול מחשב.

דוד 9 ביוני 2014

קרלסן שוב משחק פתיחה מוזרה, נקלע לנחיתות משמעותית ובסוף מנצח, ואילו קרואנה מוכיח שוב שיש לו הכל חוץ מרוח לחימה. בסופו של דבר, גם אם קרואנה לא נופל מקרלסן כשהאחרון בכושר רע למדי(תיקו במשחק ביניהם) עדיין קרלסן הוא ווינר וקרואנה לוזר- (בבילבאו 2012 קרואנה הסכים לתיקו מהיר נגד וייחו-פונס מעמדת יתרון, ולבסוף הפסיד בשובר שוויון)

אייל סגל 9 ביוני 2014

כמו במשחק נגד קרואנה בסיבוב השלישי, אני חושב שהבעייה היום לא היתה בפתיחה דווקא – הרעיון הלא שיגרתי של קרלסן במסע ה-11 (להכות על ז3 עם הרגלי ו' ולא ח', כפי שעושים בדרך-כלל באופן כמעט אוטומטי) הוביל לעמדה מאוד מעניינת עם סיכויים לשני הצדדים, אבל ארוניאן שיחק בצורה ממש מבריקה בחלקים מסויימים של משחק האמצע, עד שבמסע ה-32 היה כבר על סף ניצחון, ואז עשה סידרת מסעים חלשים והמצב התהפך לגמרי (גם בגביע סינקפילד היה מהלך דומה למשחק ביניהם שבו קרלסן ניצח).

קרואנה הוא בדרך-כלל דווקא פייטר רציני; היום היה לו משחק קשה בשחור נגד קרמניק שבו הוא עשה כנראה רק טעות משמעותית אחת (במסע ה-50). מה שכן, באמת נראה שנכנע מוקדם מדי, וזו עוד דוגמה למה שכתבתי עליו בפוסט – כבר פעם שנייה או שלישית שזה קורה בטורניר. גם אם העמדה הסופית זכויה באופן אוביקטיבי עבור הלבן, הוא עדיין צריך להפגין לא מעט טכניקה; קרמניק בעצמו אמר לקרואנה בראיון המשותף אחרי המשחק: "אני לא מבין למה נכנעת, אני עוד צריך להראות שאני זוכה כאן".

אגב, ב-בילבאו 2012 ההסכם לתיקו מהיר לא היה מעמדת יתרון; זו היתה "הסתעפות תיקו" ידועה בפתיחה הספרדית, שכדי להימנע ממנה השחור צריך פשוט לא להיכנס למערך הזה מלכתחילה, או לקחת סיכון (אם כי לא ענק) ולשחק מסע שאולי הוא נחות אם הוא רוצה להימנע מחזרה מרגע שהלבן מתחיל במסעים עם הפרש.

שמוליק 9 ביוני 2014

שאלת תם – אם אגדסטיין השתמש בהצלחה רבה כבר פעמיים בהגנה הצרפתית ( נגד קריאקין וגרישצ'וק ) , קיבל "שיוויון מלא" מהפתיחה , ואף הצליח בשני המקרים להשיג יתרון משמעותי בהמשך – אולי יועילו נא גם שאר שחקני תבל לגוון קצת עם פתיחה נפלאה זו ?!

אייל סגל 9 ביוני 2014

אגדסטיין פשוט גדול בטורניר הזה – חבל רק שהיום שוב החמיץ בדוחק זמן ניצחון יפה… (39…צ:ז2+!)

שמעון כסאח 9 ביוני 2014

אתה בטוח ש39. .. צ:ז2+ עובד? הלבן מכה כמובן עם המלך וגם אחרי 40. .. ה5 אין פיצוי על החומר.

אולי קודם 39. .. מהה4 וכעת האיום צ:ז2+ חזק כי אפשר להכות רק עם המלכה ואז מה:ו4+ עם מה:צ זוכה.

אייל סגל 9 ביוני 2014

אם הלבן מכה עם המלך, השחור ממשיך 40…מה-ה4+ שזוכה בצריח הלבן על ג6, ונשאר עם שלושה רגלים (חופשיים) עודפים. יכול להיות שגם 39…מה-ה4 זוכה אבל זה פחות ברור – כי ללבן יש 40.צ:ג8 ואחרי זה מה-ד7+ ו-מה:ג8. השחור יזכה ברץ על ו4, ומגיעים לסיום מלכות שבו לשחור רק רגלי אחד עודף (אחד משני הרגלים א6/ה6 ייפול).

שמעון כסאח 9 ביוני 2014

טעות הצבת כלים …
שמתי את הצריח הלבן על ד6

אייל סגל 9 ביוני 2014

כל שלושת המובילים משחקים בשחור בסיבוב השישי היום: טופאלוב-קרמניק, קריאקין-קרלסן, אגדסטיין-קרואנה. טופאלוב משחק בינתיים די גרוע (כמו בתחרות המועמדים), אבל תמיד יש לו מוטיבציה מיוחדת לקלקל לקרמניק (כמו בתחרות המועמדים).

אייל סגל 9 ביוני 2014

לשמוליק – מסתבר שאגדסטיין כבר הוציא תיקו בשנה שעברה נגד קרואנה באותה הסתעפות של הצרפתית…

דוד 10 ביוני 2014

היום עוד שחקן בכלים הלבנים שמרוב תסכול מתפרע ונקלע לנחיתות משמעותית נגד אגדסטיין

אייל סגל 11 ביוני 2014

אגדסטיין התחיל את הטורניר עם מד-כושר של 2628, וה-TPR שלו לאחר שבעה סיבובים הוא בקירוב 2780. כמובן שלשחקנים יכולים להיות טורנירים טובים או גרועים במיוחד, אבל אני חושב שלאור איך שהוא משחק בינתיים סביר להניח שמד-הכושר הנוכחי פשוט לא משקף באופן נאמן את היכולת שלו. למעשה זה קורה לא מעט כששחקנים בעלי מד-כושר גבוה חוזרים לשחק לאחר תקופה ארוכה של חוסר-פעילות – בגלל הקצב האיטי יחסית בו משתנה מד-הכושר מעל 2400 (בגלל הערך הנמוך של המקדם k), לוקח לו לפעמים זמן "ליישר קו" עם היכולת הנוכחית של השחקן. אלא שבדרך-כלל זה פועל בכיוון ההפוך… (כלומר, מד-הכושר מתגלה כגבוה באופן לא ריאלי בגלל שיכולת השחקן הידרדרה בינתיים)

אגב, אחרי ההפסד הביזארי של גירי לקריאקין בסיבוב השביעי, יש בכניסה ליום המנוחה האחרון לא פחות מארבעה שחקנים – כל ארבעת ה-ק' – שמובילים עם 1+ (4 נקודות). המשחקים שנותרו להם בשני הסיבובים האחרונים: קרלסן – סוידלר (ש), אגדסטיין (ל); קרמניק – קריאקין (ש), גרישצ'וק (ל); קרואנה – ארוניאן (ש), קריאקין (ל); קריאקין – קרמניק (ל), קרואנה (ש). לפני הטורניר הייתי אומר שלפי זה מצבו של קרלסן הוא הטוב ביותר, בגלל המשחק בלבן נגד אגדסטיין, אבל כעת זה כבר הרבה פחות ברור…

אילן 11 ביוני 2014

7 התיקו שהוציא אגדסטיין עד כה משפרים את המד כושר שלו ב- 14 נק'. אם ימשיך בתיקו גם בשני המשחקים האחרונים ה- TPR שלו יעלה ל- 2790 (בגלל קרלסן), והמד כושר שלו יתייצב על 2647. לא רע בשביל משחקי תיקו :)
אגב, הטבלה כל כך צפופה והכל אפשרי, גם אגדסטיין נמצא בסה"כ חצי נקודה מהמקום הראשון.
אגדסטיין וקרלסן היחידים בינתיים שלא הפסידו בטורניר וההבדל "היחיד" ביניהם, בטורניר הזה, הוא נצחון אחד של קרלסן על ארוניאן (לעומת תיקו כאמור של אגדסטיין).
ועוד בענין דירוג – האם מדובר בחידוש באתר פיד"ה, שהתחילו לציין את השינוי האחרון שחל? ראה למשל טל ברון – http://ratings.fide.com/card.phtml?event=2809958 השינוי הוא 14.3+ (בירוק).

שמוליק 10 ביוני 2014

השעה חצות ויש עוד משחק שמתקיים – גירי מנסה לממש יתרון טיב בסיום סגור יחסית .
עד כה – 118 מסעים , 7.5 שעות משחק …

אייל סגל 10 ביוני 2014

כן, זו דוגמה טובה למה שדיברתי עליו בפוסט הקודם לגבי הזמן (הרצוף) הארוך מאוד בו משחקים יכולים להימשך כיום. אגב, במסע ה-116 גירי הגיע למסקנה שהנסיון לשעמם את קריאקין למוות לא יצליח וניסה פריצת רגלים שמשנה במשהו את אופי העמדה – אבל כנראה שגם זה לא יעזור.

שמוליק 11 ביוני 2014

אז גירי זורק את המשחק לבסוף אחרי 131 מסעים שנמשכו 7 שעות ו-40 דקות .
הפעם הראשונה שקריאקין היה עדיף במשחק – בעמדה הסופית .

מזלם שמחר יום חופשי …

Zak 12 ביוני 2014

אני חייב להודות שאני חש איזה סיפוק מסוים מהעובדה שגירי הפסיד את המשחק הזה בצורה כל כך אומללה. כל הרעיון של לשחק עשרות מסעים בלי להתקדם במילימטר מתוך נסיון לעייף את היריב שמולך הוא סתמי במקרה הטוב, וגובל בחוסר ספורטיביות במקרה הרע. היו במשחק הזה מקטעים של עשרות מסעים (למשל מן המהלך ה 19 עד למהלך ה 54) שבהם פשוט שום דבר לא זז. זה נראה כאילו גירי ניסה בצורה די מגוכחת לשגע את קריאקין שיעשה טעות עד שבסוף הוא נפל לאותו הבור שהוא בעצמו כרה.

אז נכון שזה מצליח לקרלסן לפעמים, אבל הוא בכל זאת מנסה את הרעיון הזה בעמדות שיש בהן עוד איזשהו טעם. כששחקנים אחרים מנסים לחקות אותו, זה יוצא פשוט חסר טעם לחלוטין.

אייל סגל 12 ביוני 2014

זה די אירוני שהתכנית של גירי דווקא התגלתה כמוצלחת – אחרי שהוא סוף-סוף פתח את העמדה במסעים 116-117, קריאקין עשה כמעט מייד טעות (118…ג5 במקום מה-ג7, כדי למנוע את המסע הבא), ואם גירי היה משחק 120.מה-ד7! (במקום צ-ג2?) כנראה שהיתה לו עמדה זכויה – השחור בכפאי וצריך להפסיד רגלי (120…מה-ב7 121.מה:ה6+ או 120…ר-ג3 121.מה-ג8+ ו-ג5 נופל). אם כי הניצחון עדיין לא לגמרי פשוט, כי אחרי 120…מה-ב7 121.מה:ה6+ מ-א7 השחור יוכל ליצור איומי מט, או לפחות שח נצחי, בעזרת מסעים כמו מה-ז2/ח1 ו-ר-ג3.

גירי כבר זכה בצורה כזו נגד גרישצ'וק בטורניר הבליץ – במשחק של 156 מסעים אחרי תימרונים אינסופיים בעמדה שאמורה להיות תיקו (הטעות המכריעה של השחור הגיעה במסע ה-146).

IC 13 ביוני 2014

הנארטיב שאתה מצביע עליו מאוד מספק, אבל פשוט לא נכון עובדתית! גירי אכן תמרן במקום כמה עשרות מסעים, אבל בסוף פרץ, ואחרי טעות של קריאקין פספס זכייה יחסית קלה, ופספס את התיקו בעוד עיוורון נוראי. הוא לא עשה שום דבר רע, ופשוט ניסה לממש את סיכויי הנצחון שלו, יחסית לעמדות שקארלסן ממשיך לשחק זו כמעט בדיחה.

אייל סגל 13 ביוני 2014

כמו שהתגובה שכבר כתבתי למעלה מראה, אני מסכים כמעט עם כל מה שאמרת, חוץ מדבר אחד – הזכייה שגירי פיספס לא היתה קלה! (למרות ההערכות הגבוהות שהמחשבים נותנים ללבן). אחרי 120.מה-ד7! (או מה-ה8, שמוביל לאותו דבר) 120…מה-ב7! 121.מה:ה6+ מ-א7 נוצרת עמדה ממש מרתקת, כי לשחור משחק נגדי חזק בגלל האיומים שהמלכה והרץ יוצרים נגד המלך הלבן והזכייה לחלוטין לא טריביאלית.

למשל – 122.מה:ו5 מה-ז2+ 123.מ-ב1 מה-ד2 וללבן אין יותר משח נצחי; או 122.צ-ג2 מה-ח1 123.מה-ה7+ מ-ב6 124.מה-ד6+ מ-ב7 125.ה6 ר-ג3 126.ב4 (כדי לפנות נתיב בריחה למלך הלבן) 126…ג4!

גם חילופי מלכות לא עוזרים: 121.מה:ב7+ מ:ב7 122.צ-ג2 (הכרחי, כדי למנוע ר-ד2 ו-ר:ו4) 122…ר-ה1 123.צ-ז2 (למנוע ר-ז3) 123…ז3 והלבן לא יכול להתקדם; למשל 124.מ-ב2 מ-ג6 125.מ-ג2 מ-ד5 126.מ-ד1 ר-ו2 127.מ-ה2 מ-ג6 128.מ-ו3 (מאיים צ:ז3 ולזכות בסיום הרגלים) 128…ג4! (שוב) 129.ב:ג4/ד:ג4 מ-ג5.

הדרך לניצחון היא לזכות ברגלי על ג5 ורק אז לפרוץ ב4 תוך הקרבת הצריח, כשהמלך הלבן מצטרף להתקפה. למשל, אחרי 122.צ-ג2 מה-ח1 123.מה-ה7+ מ-ב6 124.מה-ד6+ מ-ב7 125.ה6 ר-ג3 להמשיך 126.מה-ד7+ מ-א8 127.מה-ג8+ מ-א7 128.מה:ג5+ מ-ב8 129.ב4!! מה-א1+ 130.מ-ב3 מה-ב1+ 131.מ-ג4 מה:ג2 132.מ-ב5 מה:ד3+ 133.מ-ב6 והשחור מקבל מט.

חוץ מזה, השחור יכול לשחק באופן עוד יותר ערמומי עם 122…ר-ג3 (במקום מה-ח1) אחרי צ-ג2, כדי לא לתת ללבן לקדם מייד את הרגלי שלו ל-ה6, ואז נראה לי שרק 123.ב4! מוביל לזכייה.

כמובן שאין לי שום מושג כמה מזה גירי ו/או קריאקין היו רואים אחרי שבע וחצי שעות של משחק עם דקות ספורות על השעון + תוספות זמן, אבל אני חושב שזה ממחיש שגם אם גירי היה משחק נכון במסע ה-120 כל שלוש התוצאות היו עדיין אפשריות באופן מעשי (הלבן יכול די בקלות לחטוף מט – כמו במשחק – אם הוא לא נזהר מכל מיני קומבינציות התקפיות של המלכה והרץ השחורים).

Zak 13 ביוני 2014

טוב, אני פשוט תוהה למה גירי היה צריך לתמרן (או כמו שזה יותר נראה, סתם להזיז כלים מצד לצד) במשך עשרות מסעים וכמה שעות כשהוא היה יכול באותה המידה לבצע את הפריצה במסע ה 50 במקום במסע ה 115. כשהם הגיעו לרגע האמת, גם גירי וגם קריאקין כנראה היו כבר מותשים וככה במקום לקבל סיום איכותי ומרתק (כמו בניתוח ועוד יותר ממה שהיה בפועל) קיבלנו משחק שמוכרע על טעות מגוכחת. גירי כנראה שכח שבשחמט מנצח מי שמבצע את הטעות הלפני האחרונה, ובכל הנסיונות שלו להתיש את קריאקין מי שיצא מופסד זה הוא עצמו.

קריאקין כבר תחרות שנייה ברציפות עם סיומת חזקה ונראה האם זה יספיק לו הפעם לזכייה מפתיעה בטורניר.

IC 15 ביוני 2014

אתה כמובן צודק לגמרי, אני זוכר שראיתי ניתוח קצר אחרי הקרב שנתן וריאנטים של שני מסעים, ונראה כמו זכייה פשוטה, בדיעבד מתברר שהעמדה מאוד מאוד עשירה באפשרויות.

מה שמעניין כאן הוא שמה שגירי עשה הוא מעין אסכולה "רוסית" קלאסית עתיקה של להתיש את היריב כשאפשר, לרדוף ולהתיש אותו, ולפרוץ רק אחרי המון תמרונים, ההיגיון הוא כמובן שלבני אדם קשה פסיכולוגית להגן, והם נוטים לעשות טעויות, גם בגלל עייפות, וגם בגלל קושי להתמודד עם סבל של עמדה גרועה.

הבעיה היא ששחקנים מודרניים כמו קריאקין הרבה פחות מושפעים מפקטורים כאלה, ואם גירי היה פורץ 3 שעות לפני זה, אולי הוא היה רענן מספיק כדי למצוא זכייה, או לא להפסיד בעיוורון נוראי.

אני לא חושב שנתחיל לראות בשנים הקרובות שינוי בדרך החשיבה, אבל כמו כל כלל שמנסה לתפוס את כל המצבים גם הרעיון של לתמרן ארוכות לפני הפריצה הוא לא תמיד נכון, ויש מצבים שבהם כדאי לגשת לעניין ללא דיחוי

אייל סגל 15 ביוני 2014

צריך לזכור שלגירי יש אמא רוסית :-)

דוד 12 ביוני 2014

סופסוף משחק של אלוף העולם, הוא פשוט מוחץ את סווידלר בכלים השחורים

אייל סגל 12 ביוני 2014

מסתבר שלא… מדהים איך הוא הצליח לבזבז את היתרון האדיר שהיה לו אחרי מסע 24 של סוידלר, עם כל-כך הרבה דרכים די ברורות לזכייה.

[הוא אמר שכששיחק 24…צ(ו):ו4?? היה בטוח שאחרי 27.מ-ו1, 27…מה:ו3 זוכה והחמיץ את 28.צ-ז3 הפשוט יחסית; במקרה כזה, אחרי 28…מה-ה4 29.מה-ד7! (עם איומי מט) לשחור אין יותר מתיקו בשח נצחי עם 29…מה:ב1+ וכו', ואחרי 28…מה:ו4 29.מה:ד5+ הוא אפילו מפסיד.]

אייל סגל 12 ביוני 2014

איך שדברים משתנים. אני מניח שבאיזור המסע ה-110 בסיבוב הקודם, כשגירי מענה אותו עינוי סיני, קריאקין לא תאר לעצמו שבסוף הסיבוב הבא הוא פתאום יוביל את הטורניר.

שמעון כסאח 13 ביוני 2014

מה שמוכיח שמה שלא הורג, מחשל.

Comments closed