קריאקין בק-טו-בק

זה לא היה תמיד יפה, זה היה בשיניים ובציפורניים, אבל הוא עשה את זה – קריאקין זוכה בטורניר סטוונגר שנה שנייה ברציפות

בפעם הקודמת עזבנו את הטורניר לאחר הסיבוב הרביעי, כאשר קרואנה מוביל עם שלוש נקודות וקרמניק חצי נקודה מאחוריו. הסיבוב החמישי הפגיש בין השניים, וסימן את סוף הדומיננטיות של קרואנה בטורניר – קרמניק ניצח אותו וכך החליף עימו מקומות. הוא הפעיל על קרואנה לחץ כבד מהפתיחה וזה התגונן בצורה טובה במשך זמן רב, אבל בסוף נשבר וביצע טעות קשה (50…מ-ה8?? במקום מ-ו8/ז8, המאפשר את חדירת המלך הלבן ל-ז7 ונפילת אחד הרגלים השחורים). בעקבות הטעות קרואנה נכנע במהירות מגוחכת ממש (כמו גרישצ'וק מולו בסיבוב הראשון של התחרות, מקרה שהתייחסתי אליו בפוסט הקודם), במקום לתת לקרמניק להוכיח את הניצחון על גבי הלוח; קרמניק עצמו הביע הפתעה לגבי הכניעה המוקדמת במסיבת העיתונאים אחרי המשחק.

(ניתן לראות כאן הסבר מפורט, ה"מצדיק" כביכול את כניעתו של קרואנה, לגבי האופן בו היה קרמניק יכול לזכות מהעמדה הסופית – אבל לדעתי ההסבר הזה רק ממחיש עד כמה הכניעה היתה מוקדמת מדי מנקודת-ראות מעשית.)

משחק חשוב נוסף באותו סיבוב היה בין עוד צמד של מספרי 1 ו-2 (אבל במסגרת דירוג אחר) – קרלסן וארוניאן. קרלסן, ששיחק באופן אגרסיבי ולקח לא מעט סיכונים, השיג סוף-סוף את ניצחונו הראשון לאחר לא מעט תהפוכות – ארוניאן כבר השיג עמדה שהיתה קרובה לזכויה באיזור מסעים 32-31, אבל בדוחק זמן קילקל את סיכוייו בסידרה של טעויות, שהובילה למה שהסתבר לאחר ביקורת הזמן במסע ה-40 כסיום אבוד. הניצחון אמנם לא היה פשוט ומאותו רגע ארוניאן התגונן באופן עיקש, אבל קרלסן מימש את יתרונו בביטחון ובשיטתיות, תוך הפגנת הטכניקה המצויינת האופיינית לו.

אלא שקרמניק לא הצליח לצבור מומנטום חיובי, והפסיד לטופאלוב במשחק המכריע היחיד של הסיבוב הבא. כמו בהפסד לטופאלוב בתחרות המועמדים האחרונה, היה נראה שהיריבות האישית המרה בין השניים משפיעה לרעה על משחקו של קרמניק, למרות שהכחיש זאת בתוקף בראיון לפני המשחק ("it's business – nothing personal") . הוא השיג (בשחור) עמדה נוחה מאוד מהפתיחה, אבל הרגיש צורך להסתכן ולשחק באופן אגרסיבי במיוחד (לא שלחובבי השחמט יש סיבה להתלונן על כך), הקריב טיב באופן מפוקפק למדי, ונענש לבסוף. כמובן שטופאלוב, מצידו, לא חסך בשימחה לאיד בראיון לאחר המשחק.

צמרת הטבלה הצטופפה איפוא עוד יותר, עם שלושה שחקנים (קרלסן, קרמניק וקרואנה) במאזן של 1+, ובסיבוב הבא המגמה הזו רק התחזקה כשאף אחד משלושת המובילים לא הצליח לנצח (למרות מאמצים רבים – במיוחד של קרמניק נגד ארוניאן ושל קרלסן נגד גרישצ'וק), ואליהם הצטרף שחקן רביעי. זה היה קריאקין, שעשה סוף-סוף את הפריצה שלו, ודווקא במשחק שלא היה נראה כלל כי הוא הולך לכיוון הזה.

במשחק תימרונים ארוך ואיטי מאוד בפתיחה האנגלית, קריאקין (בשחור) נקלע לעמדה נחותה מול גירי והיה צריך להתגונן – במיוחד כאשר בעקבות המסע ה-54 הלא זהיר הצריח שלו על ב5 נקלע למצוקה, וכעשרים מסעים מאוחר יותר גם נלכד (בעקבות 75.א4 – נסיגה עם הצריח ל-ב4 במקום א5 לא היתה עוזרת, בשל התמרון פ-ה3-ג2). אלא שהעמדה שהתקבלה בעקבות זאת:

bview3

הותירה עדיין לשחור סיכויי תיקו טובים, בגלל האופי הסגור שלה – ללבן קשה מאוד לפרוץ כדי לממש את יתרונו, כיוון שכל הטורים סגורים ואין דרך ברורה לפתוח אותם באמצעות קידום רגלים. כאן התחיל שלב חדש של תימרונים, שהיה איטי ומייגע אף יותר מהקודם; לא ברור אם גירי פשוט ניסה להתיש את יריבו, או שלקח לו זמן לגבש תכנית כיצד לנסות ולנצח את המשחק. מכל מקום, לאחר המסע ה-113 – כלומר, כמעט 40 מסעים אחרי הדיאגרמה הקודמת – הוא החליט סוף-סוף שהגיע הזמן לפעולה:

bview4

העמדה לכאורה כמעט ולא השתנתה בין שתי הדיאגרמות, אבל ישנה חשיבות להבדל בעמדת הצריחים ולכך שהמלכה הלבנה הובאה בינתיים ל-ח1: 114.צ:ד4 ג:ד4 115.צ-ג4 ר-ב4 וכעת הגיעה הפריצה, תוך הקרבת רגלי: 116.ז4! ח:ז4 (116…ו:ז4 יאפשר 117.מה-ה4! והרגלי על ז6 נופל) 117.ח5! ז:ח5 118.מה:ח5, וכאן ביצע קריאקין טעות כששיחק 118…ג5?. המסע טבעי ומטרתו "לנעול" מחדש את העמדה במידת האפשר, אבל הוא מאפשר את מסעו הבא של הלבן, ולכן היה כנראה עדיף 118…מה-ג7! תוך ויתור על הרגלי ב-ד4.

המשחק נמשך 119.מה-ו7+ מ-א6, וכאן גירי החמיץ הזדמנות פז להשיג עמדה זכויה באמצעות המסע 120.מה-ד7! המכניס את השחור לכפאי ומכריח אותו להפסיד רגלי חשוב. גם במקרה כזה הניצחון היה רחוק מאוד מלהיות פשוט, אבל אחרי 120.צ-ג2? של גירי, קריאקין שיחק באופן תכליתי מאוד ושני המסעים הבאים שלו – 120…מה-ג6! ו-121…ג4! הבטיחו לו תיקו בזכות האיומים של המלכה והרץ השחורים כנגד המלך הלבן.

אם גירי ניסה להתיש את קריאקין הדבר פעל כעת נגדו, כיוון שלאחר למעלה משבע וחצי שעות של משחק (דוגמה טובה למה שדיברתי עליו בפוסט קודם לגבי התארכות הזמן הרצוף בו יכולים להימשך משחקים מאז שנות ה-90) נראה שהוא היה זה שהותש. במסעו ה-131, במקום לשחק פשוט מ-א2 כדי להגן על הרגלי ב-ב3, דבר שהיה מוביל כנראה לתיקו בחזרה על מסעים, גירי המשיך 131.צ-ג4?? ולפתע היה צריך להיכנע לאחר 131…ר-ג3!, כיוון שמלכו נקלע לרשת מט והצריח אינו יכול לעזור לו יותר.

 

בסיבוב השמיני (והלפני אחרון) היה נדמה תחילה שהדברים מסתדרים באופן מושלם לקראת זכייה של קרלסן, למרות הטורניר הלא מלהיב במיוחד שהיה לו עד אותה נקודה. קרואנה נקלע לעמדה נחותה נגד ארוניאן, ונלחם כדי לא להפסיד; המשחק בין קריאקין לקרמניק נראה כתיקו מת; וסוידלר (בלבן) שיחק את הפתיחה נגד קרלסן באופן כה גרוע עד שכבר לאחר 13 מסעים נקלע לעמדה קשה, ולאחר כ-20 מסעים (בעקבות משחק החלטי ומדוייק של קרלסן) לעמדה שהיה נראה כי היא אבודה לחלוטין. סוידלר אמר אחרי המשחק שלמעשה כבר שקל כבר להיכנע בנקודה זו – אבל בניגוד לגרישצ'וק וקרואנה הוא עמד בפיתוי, והדבר השתלם. אחרי המסע 24.מה-ב5:

bview5

התקבלה עמדה שהיא כה טובה לשחור עד כי יש לו כמה וכמה דרכים אלטרנטיביות – ונוחות למדי – לניצחון. למשל, 24…פ:ו2+! 25.ר:ו2 צ:ה2 (עם התקפה כפולה על הרץ ב-ו2 והפרש ב-ו3) 26.פ-ז5 צ:ו2 27.מה:ד5+ מ-ח8 28.צ-ז2 (כדי להגן מפני מט על ח2) 28…צ(2):ו4, והשחור נותר ביתרון שני רגלים ללא כל תמורה ללבן; או 24…פ(ג):ה3 25.ו:ה3 פ-ו2+ 26.מ-ז2 פ-ח3 והלבן צריך לאבד טיב, כיוון שאם ייסוג עם הצריח שעל ז1 עמדתו תתמוטט מייד לאחר 27…צ:ה3 ובעקבות זאת נפילת הרגלי ב-ו4.

אבל קרלסן, שרצה כנראה לזכות באופן אלגנטי ומהיר יותר, הקריב צריח על-ידי 24..צ(ו):ו4?? 25.ר:ו4 פ:ו2+ 26.מ-ז2 צ:ה2 27.מ-ו1! וכאן גילה לפתע שביצע טעות רצינית בחישוביו. הוא התכוון להמשיך 27…מה-ו3 וחשב שהלבן חייב להיכנע בגלל ההתקפה על מלכו המוקף בכלים שחורים, אבל הבחין באיחור בהגנה 28.צ-ז3! (עם התקפה על המלכה השחורה). במקרה כזה, אחרי 28…מה-ה4 29.מה-ד7! (עם איומי מט) לשחור אין יותר מתיקו בשח נצחי עם 29…מה:ב1+ וכו', ואחרי 28…מה:ו4 29.מה:ד5+ הוא אפילו מפסיד.

במקום זאת קרלסן שיחק 27…פ-ה4, המסע היחיד שהיה יכול עוד לשמור על יתרון, אבל אחרי 28.צ:ז7+! של סוידלר, המקריב בחזרה את הצריח כדי להשיג משחק נגדי, טעה שוב כשהמשיך 28…מ-ו8? – הדרך היחידה לשמור על סיכויי ניצחון כלשהם היתה 28…מ:ז7, ואחרי 29.מה-ד7+ להחליף מלכות ולעבור לסיום בו השחור נותר ביתרון רגלי (כפי שמראה ההסתעפות בלוח החי), אם כי ללבן כנראה סיכויי תיקו טובים. למעשה, לקרלסן היה מזל שמספר מסעים לאחר מכן סוידלר החמיץ הזדמנות לשחק על ניצחון (עם 32.צ-ז8+ במקום 32.צ:ג7), ובחר במקום זאת בהמשך שהוביל במהירות לתיקו בשח נצחי.

שני השחקנים נראו בהלם קרב אחרי המשחק – קרלסן בגלל האופן בו החמיץ ניצחון ברור, וסוידלר (שאפשר לראות אותו כאן בראיון עם הטלויזיה הנורבגית) כנראה בגלל השילוב בין האופן המזעזע בו שיחק בתחילת המשחק והאופן בו ניצל בנס לאחר מכן.

באותו זמן, עמדתו של קרמניק נגד קריאקין הידרדרה בהדרגה. זה התחיל כנראה במסע ה-29:

bview6

העמדה נראית שווה לחלוטין ולשחור אין בעיות מיוחדות, אבל כאן קרמניק שיחק 29…מ-ח7 –אולי פשוט כמסע המתנה, כיוון שלא נראה כי הדבר משפר באופן ממשי את עמדתו של המלך – ומכאן ואילך המשחק נראה כמו גירסה שחמטאית של "הכל בגלל מסמר קטן". המסע הסתמי לכאורה הסיר הגנה אחת מהרגלי ו7, קריאקין המשיך 30.פ:ה4, וקרמניק נאלץ להכות בחזרה עם הרגלי (ולא עם הצריח, הצריך להגן על ו7), כך שמבנה הרגלים שלו נחלש.

בעקבות זאת, כדי לשמור על האיזון, קרמניק הרגיש צורך לשחק באופן חריף יותר – ובמסעים הבאים, גם אם העמדה נותרה פחות או יותר שווה באופן אוביקטיבי, היא הפכה למסוכנת יותר, בגלל היתרון שהשיג כל צד באחד האגפים (קריאקין זכה ברגלי באגף המלכה, וקרמניק באגף המלך). המחיר של כל אי-דיוק הפך גבוה יותר, ובעקבות שני אי-דיוקים כאלה של השחור – 38…ז:ח5 המקלקל את מבנה הרגלים ו-41…צ-ה6 (במקום צ[ה]-ד7) המחליש את השורה השביעית, מצבו הפך לקריטי. קרמניק היה צריך להקריב טיב כדי לחסל את הרגלי הלבן החזק על ד6, ובשלב מסויים בהמשך קריאקין החזיר את הטיב תוך שהוא שומר על יתרון (כיוון שהרגלים החופשיים הצמודים שלו באגף המלכה היו חזקים מהרגלים הכפולים של השחור באגף המלך), וזכה באופן מדוייק מאוד בסיום הצריחים שנוצר. זה היה משחקו הטוב ביותר של קריאקין בטורניר.

עם הכניסה לסיבוב האחרון, נותרו איפוא שלושה שחקנים בתמונת התחרות על המקום הראשון: קריאקין, שהוביל עם 2+, וקרלסן וקרואנה שפיגרו אחריו בחצי נקודה; אם שני שחקנים היו מסיימים בשוויון נקודות, מנצח הטורניר היה מוכרע בדו-קרב בליץ קצר. היה ברור שקרלסן צריך לנצח כדי לשמור על סיכוי – והוא אכן עשה זאת, בלבן נגד אגדסטיין. מכיוון שקריאקין וקרואנה שיחקו זה נגד זה, כל תוצאה מלבד ניצחון של קריאקין היתה מובילה לדו-קרב בליץ של אחד מהם נגד קרלסן.

כמו במשחקו של קריאקין נגד גירי הופיעה הפתיחה האנגלית והתפתח קרב תימרונים – אם כי בעל קצב מהיר בהרבה – שבו היתרון נטה מצד לצד. אחרי שקרואנה שיחק 24.צ(ו)-ו2, היתה לקריאקין אפשרות טובה להשיג יתרון באמצעות אירגון מחדש של כליו הכבדים: 24…מה-ד7! 25.צ(ו)-ג2 צ:ג2 26.מה:ג2 (26.צ:ג2 ר-ב3 מפסיד טיב) 26…צ-ג8 27.מה-ד2 מה-ג7 עם שליטה בטור ג' הפתוח.

אבל במקום זאת קריאקין שיחק 24…ר-ו5?! המרתק את הפרש הלבן ב-ה4, ואחרי חילופי צריחים על ג2 קרואנה מצא דרך יפה לשפר את עמדת כליו, באמצעות 28.צ-ג6! (המשתחרר מהריתוק) 28…ר-ד7 29.פ-ג3. קריאקין לא היה יכול להרשות לעצמו לקבל את הקרבת הטיב על ג6, כפי שממחישות ההסתעפויות בלוח החי, ונאלץ לשחק 29…ה6 כדי למנוע את חדירת הפרש הלבן ל-ד5, מה שהגביל את טווח הפעילות של כליו והוביל ליתרון עמדתי ברור ללבן.

לאחר המסע 31…מה-ד6 של קריאקין (שגם הוא לא היה מדוייק) הגיע רגע שהסתבר בדיעבד כמכריע בתחרות:

bview7

הלבן יכול להשיג כאן יתרון הקרוב לזכייה על-ידי 32.פ-ה4! (תוקף את המלכה השחורה) 32…מה-ה7 (כפוי, כיוון שאחרת הלבן משחק פ-ו6+ וזוכה ברץ על ד7) 33.ר:ד7 צ:ד7 34.צ-ג6 צ-ב7 (כדי להגן על הרגלי ב-ב6) 35.ח5! עם לחץ עצום על עמדת השחור (למשל, 35…ז:ח5 מפסיד מייד ל-36.ד5!). במקרה כזה, סביר להניח שקרואנה היה מגיע לדו-קרב עם קרלסן.

אבל במקום זאת, קרואנה – שנקלע לדוחק זמן, אויבם הגדול של השחקנים – המשיך 32.פ-א4?. זהו מסע טבעי כיוון שהוא תוקף את הרגלי השחור החלש על ב6, אבל הוא איפשר לשחור להשתחרר מהלחץ ולהשיג יתרון אחרי 32…ר:ג6 33.צ:ג6 מה-ב4, עם התקפה כפולה על הפרש ב-א4 והרגלי ב-ב5. הרע במיעוטו מבחינת הלבן היה לשחק כאן 34.מה-ג2 כדי להגן על הפרש ולהחליף את הרגלים על הטור ב'; אבל במקום זאת קרואנה ניסה להגן בו-זמנית על הפרש והרגלי באמצעות 34.פ-ג3? והסתבך באופן רציני אחרי 34…א4!, כיוון שהרגלי השחור החופשי הופך לפתע למסוכן מאוד. בעקבות רצף כפוי של מסעים קרואנה מצא את עצמו בעמדה אבודה לאחר 38…מה-ג4!, כיוון שהוא מפסיד את הרגלי שלו באגף המלכה בעוד הרגלי א' של השחור חזק מדי, והלבן יצטרך בסופו של דבר לאבד או כלי כדי לחסל אותו או את מרבית הרגלים באגף המלך; לאחר התקפת יאוש, הכניעה הגיעה במסע ה-51. קריאקין זכה איפוא בטורניר שנה שנייה ברציפות, ובפרס כספי של 100,000 אירו.

**********

הנה הטבלה הסופית:

finalstandings1

[מימין לשמות השחקנים מופיע מד-הכושר הרשמי שלהם נכון ל-1 ביוני; מימין לטבלת תוצאות המשחקים מופיעים מספר הנקודות, שובר-שוויון (TB) סונברן-ברגר ששימש במקרה של שוויון-נקודות מתחת למקום הראשון, ה-TPR, ומספר נקודות מד-הכושר שכל שחקן הרויח או הפסיד בטורניר]

קריאקין סיים בדיוק עם אותה תוצאה כמו בשנה שעברה – 6 נקודות (3+), אם כי מהלך הטורניר היה הפעם שונה מאוד עבורו. אז פתח באופן מסחרר עם ארבעה ניצחונות רצופים, והאט במחצית השנייה – אם כי לא מספיק כדי שמישהו אחר יצליח להדביק אותו. הפעם התחיל באופן חלש יחסית (בפוסט הקודם לא הזכרתי אותו כלל כאחד מגיבורי ארבעת הסיבובים הראשונים, אלא רק כנספח לסיפורי שחקנים אחרים) אבל סיים עם שלושה ניצחונות רצופים. דינמיקה זו מזכירה, למעשה, את ההופעה שלו בטורניר המועמדים האחרון בו סיים במקום השני לאחר אנאנד.

קשה לומר שההופעה שלו היתה דומיננטית, במיוחד לאור העובדה שבשלושה מתוך ארבעת המשחקים אותם ניצח בטורניר (נגד גרישצ'וק, גירי וקרואנה) נקלע בשלב כלשהו לעמדה נחותה מאוד ואפילו אבודה בפוטנציה. אבל לצד מידה מסויימת של מזל, האופן בו ניצח משחקים אלה בסופו של דבר גם מעיד על רוח-לחימה מרשימה ויכולת לדייק ברצפים ארוכים מאוד של מסעים. קריאקין מפגין בזמן האחרון מידה מסויימת של דמיון לקרלסן בכך שתוצאות המשחקים שלו נראות כתלויות פחות ופחות בפתיחה ויותר ב"סיבולת" שהוא מגלה בשלבים מאוחרים של המשחק. קרלסן או קריאקין היו מעורבים בשבעה מתוך עשרת המשחקים בטורניר שנמשכו 60 מסעים ומעלה, ובכל הארבעה שנמשכו 70 ומעלה. (בתחרות המועמדים, קריאקין היה מעורב בחמישה מתוך שבעת המשחקים שנמשכו 60 מסעים ומעלה.)

גם קרלסן סיים עם אותה תוצאה כמו בשנה שעברה – 5.5 נקודות (2+) ומקום שני (אם כי בשנה שעברה זה היה מקום שני משותף והפעם יחיד). כמו כל טורניר בו אינו זוכה זוהי אכזבה בשבילו, בפרט כיוון שמדובר בטורניר ביתי, וסביר להניח כי האכזבה מתמקדת בהחמצה הענקית נגד סוידלר בסיבוב הלפני אחרון. ועם זאת, ראוי (שוב) לשים לב לכך שגם כאשר קרלסן לא במיטבו הוא מסיים במקום השני ולא במחצית התחתונה של הטבלה כמו ארוניאן או קרמניק. מאז הזכייה באליפות העולם, הוא ניצח בינתיים בשניים מתוך שלושת הטורנירים שהשתתף בהם (ציריך, הטורניר לזכר גשימוב, וזה הנוכחי) – והדבר מתאים למאזן הזכייה הכללי שלו בטורנירים מאז פרל ספרינג 2009, כאשר הפך לדומיננטי באמת: 18 מתוך 27. זוהי כמובן הדומיננטיות המרשימה ביותר של שחקן בסבב הטורנירים מאז קספרוב, אבל היא גם עוזרת להמחיש עד כמה מדהים נתון הזכייה המקביל של הקריירה הבוגרת של קספרוב, שהוא כ-80% (41 מתוך 51).

לארוניאן ולקרמניק (שאחרי הניצחון על קרואנה השיג רק חצי נקודה בארבעת הסיבובים האחרונים) זוהי תוצאה מאכזבת שנייה ברציפות מאז תחרות המועמדים. אגדסטיין, שקרס בשני הסיבובים האחרונים עם הפסדים לטופאלוב ולקרלסן, סיים בסופו של דבר במקום האחרון הצפוי מראש, אבל עדיין עם הופעה מכובדת מאוד – 3.5 נקודות (2-), נקודה שלמה מעל "תחזית" מד-הכושר שלו, כשלפחות בשני משחקים (נגד קריאקין וגרישצ'וק) היה קרוב מאוד לניצחון.

**********

שישה מממשתתפי הטורניר (קרלסן, ארוניאן, גרישצ'וק, קרואנה, קריאקין וסוידלר) ממשיכים היישר לדובאי, שם תתחיל ביום שני אליפות העולם השנתית בשח מהיר ובליץ. בין המתחרים שם גם אחד בשם בוריס גלפנד, ממדינת פיד"ה. [תיקון: בסופו של דבר הוא לא משתתף]

לקראת אנגליה איטליה - יוחאי שטנצלר
עוד יתגעגעו אליו

34 Comments

איציק 14 ביוני 2014

תודה על הפוסט, מרתק כרגיל.
הראיון עם טופולב היה מלהיב, כמה אמוציות, אבל נראה גם שיש לו רגשי נחיתות מהצורה בה הוא מנסה לגמד את קרמניאק.
לגבי קצב הנצחונות של קרלסון, כדי להשתוות לקספארוב הוא צריך לנצח 23 מתוך 24 הטורנירים הקרוהים. נראה שאפילו לעילו קמו קרלסון זה סוג של Mission Impossible.

דוד 15 ביוני 2014

עצוב לראות מה שקרה לקרמניק, אני זוכר שפעם כל הפסד שלו היה מתקבל כהפתעה.

Zak 15 ביוני 2014

היתה בהחלט תחרות מרתקת ברמה גבוהה (אולי גם מפני שהגנת הברלין הארורה כמעט ולא נראתה). גם הרבה מהמשחקים שהסתיימו בתיקו היו מרתקים. מעניין לראות שהתחרות הוכרעה לטובת קריאקין לא רק בזכות כשרון טבעי אלא גם בזכות יכולת הסיבולת והעמידה במצבי לחץ.

שאלה קטנה בנוגע לאליפות בדובאי… אני זוכר שאנאנד נחשב למומחה גדול במשחקים מהירים. האם בכזאת תחרות הוא נחשב לפייבוריט לזכות או לפחות לתת קרב שקול לקרלסן?

אייל סגל 15 ביוני 2014

אני חושב שכל אחד מעשרת המדורגים הראשונים, בוא נאמר, בהחלט יכול לזכות. שחמט מהיר – ובמיוחד בליץ – הם יותר רנדומליים משחמט קלאסי וגם מאוד תלויים במומנטום (חיובי או שלילי), כיוון שמשחקים כמה משחקים רצופים באותו יום ובהפרשי זמן קטנים. כמו ששמעתי פעם את אנאנד אומר בסוף יום של טורניר בליץ בו לא הלך לו כך-כך טוב: "בשחמט קלאסי, אם יש לך יום רע אתה מפסיד משחק; בבליץ אתה יכול להפסיד ככה 15-10 משחקים".

אילן 15 ביוני 2014

בשח מהיר הדירוג של עשרת הראשונים בתחרות הוא: נקמורה (2841), קרואנה (2840), גרישצ'וק, קרלסן (2827), ממדיארוב, סבידלר, ארוניאן, קריאקין, מלכוב (Malakhov מד כושר רגיל – 2701) ו-אנאנד (2770). [גלפנד במקום ה- 17 עם 2725).

בבליץ: (שוב) נקמורה (2879), קריאקין (2866), ארוניאן, קרלסן (2837), ושייה לגרב (2835), אנאנד (2827), ממדיארוב, לה קוונג ליאם (2817), נפומינאצ'י, גרישצ'וק. [גלפנד במקום ה- 25 עם 2719]
אפשר לראות את הסדר אם לוחצים על החץ המתאים לסוג הדירוג – http://dubai2014wrb.com/playerlist/rating?lang=en.

אבל כמו שאייל אמר בבליץ – כמו בבליץ – וגם בשח מהיר, צריך גם יום טוב (שזה אומר גם הרבה מזל), לא "כל כך" ניתוח עמוק של מהלכים ורעיונות.

אייל סגל 15 ביוני 2014

אפשר להוסיף שאת הדירוגים האלה (שעכשיו ניתן לראות אותם גם באתר הרשמי של פיד"ה) צריך לקחת בעירבון יותר מוגבל מאשר את הדירוג הקלאסי, משתי סיבות עיקריות:

א. משחקים לא קלאסיים התחילו להיות מדורגים רק לפני זמן קצר יחסית (כשמד-הכושר ההתחלתי של השחקנים זהה לזה הקלאסי באותה נקודת זמן), ותחרויות של שחמט לא קלאסי מתקיימות באופן פחות סדיר.

ב. משתמשים בהם בערך k גבוה יותר בחישוב (20 במקום 10) כך שהתנודות הרבה יותר חדות, ותוצאה או שתיים טובות יכולות להקפיץ שחקן הרבה יותר למעלה – או להיפך, כמובן, במקרה של תוצאות גרועות.

נפתלי 16 ביוני 2014

באיזה שעה לפי שעון ישראל מתחילים בדובאי?

אייל סגל 16 ביוני 2014

בדובאי זה מתחיל ב-15:00, כלומר 14:00 לפי שעון ישראל.

היום עד יום רביעי התחרות ב-rapid (חמישה משחקים כל יום), בחמישי ושישי בליץ (11 + 10 משחקים). הזמנים: 15 (דקות) + 10 (תוספת שניות למסע); 3 + 2.

נפתלי 16 ביוני 2014

תודה!אין ספק שזה מעניין יותר מאלף מונדיאלים ביחד.נאחל הצלחה לנציגינו!

אייל סגל 16 ביוני 2014

לפי מה שאמרו בשידור החי, גלפנד בסוף לא משתתף. הוא באמת גם לא מופיע ברשימת המשחקים של הסיבוב הראשון.

אייל סגל 16 ביוני 2014

אגב, אפשר לראות שידור חי בוידאו (עם פרשנות של מישהו עם מבטא רוסי כבד) כאן; את המהלכים של המשחקים – לפחות על הלוחות הראשונים – אפשר לראות ב-chessbomb או chessdom arena, אם כי בעיכוב. נראה שהאתר הרשמי לא ממש מתפקד בינתיים.

נפתלי 16 ביוני 2014

אמת!האתר קורס כל הזמן והשידור בעייתי.חבל,כי יש שם יצירות ממש יפהפיות למשל ניצחונו של ג'ובאבה על מאמא בסיבוב השלישי(הנה ניחסתי אותו…).

אייל,מה עם איזה מילה טובה על הישגו של קרלסן בסיבוב השני?

אייל סגל 16 ביוני 2014

כן, הוא בטח לא חלם שיצליח להשיג תיקו נגד גוסיינוב :-)

אייל סגל 16 ביוני 2014

בתום חמשת הסיבובים של היום הראשון: 3-1.קרואנה, קריאקין ונפומניצ'י עם 4.5 נקודות; 8-4.קרלסן, ושייה לגראב, פרסינה, לה ומובססיאן עם 4; אחריהם 15 שחקנים עם 3.5 (ביניהם אנאנד, סוידלר וגרישצ'וק); ארוניאן ונקמורה עם 3, ממדיארוב עם 2.5. אפשר לראות פרטים מלאים כאן.

כישלון מחפיר של המארגנים בהעברת המשחקים בצורה נורמלית.

שני משחקים יפים שיצא לי לשים לב אליהם: ג'ובאבה – ממדיארוב (שנפתלי כבר הזכיר) וקרואנה-ג'ובאבה; לא במקרה אותו שחקן משתתף בשניהם, למרות שבאחד ניצח ובאחד הפסיד.

שמוליק 17 ביוני 2014

מעניין לראות את הבדלי הסגנונות אשר באים לידי ביטוי גם בשח-המהיר : כאלו המתנפלים על היריב ( ג'ובאבה , מאמאדיארוב ושות' ) , שחקנים "קלאסיים" שיודעים לנצל הזדמנות לגמור את המשחק "כאן ועכשיו" ( קרואנה למשל ) ו"טכנאים" ( קרדיט לנפתלי על הכינוי ) למיניהם כמו קרלסן וקריאקין שעדיין מגיעים לסיומים עם יתרונות לא גדולים , אותם הם מכריעים לטובתם לרוב אחרי 60-70 מסעים .

אייל סגל 17 ביוני 2014

אגב, האתר chess2700 מראה כעת מד-כושר חי גם ל-rapid ובליץ עבור השחקנים שבראש הדירוג הקלאסי (הסדר הבסיסי נקבע עדיין על פיו); עוד משהו חדש הוא שכשמציבים את הסמן על מספר מד-הכושר של השחקן ניתן לראות את מד-הכושר הגבוה ביותר בקריירה שלו ובאיזו רשימת דירוג זה היה.

מספרי ה-rapid כרגע (לפני תחילת היום השני של התחרות) ממחישים מה שאמרתי בהערה קודמת לגבי התנודות החדות – בעקבות יום לא כל-כך מוצלח נקמורה ירד מהמקום הראשון למקום שלישי בדירוג, אחרי קרואנה וקרלסן (להם היה יום מוצלח).

אייל סגל 17 ביוני 2014

בתום היום השני, אחרי 10 סיבובים, קרלסן מוביל עם 8 נקודות (4 אתמול + 4 היום), אחריו ארוניאן עם 7.5 (3 + 4.5), ואחריהם עוד שבעה שחקנים עם 7 – נפומניצ'י, קרואנה, תומשבסקי, גרישצ'וק, יו יאנגיי הסיני (2.5 + 4.5), אנאנד וסוידלר. לקריאקין, שבסוף היום הראשון היה בחבורת המובילים עם 4.5, יום חלש עם 2 נקודות בלבד.

מחר חמשת הסיבובים האחרונים של השח המהיר – ב-2012 ו-2013, המנצחים (קריאקין וממדיארוב, בהתאמה) סיימו עם 11.5 נקודות.

נפתלי 18 ביוני 2014

קרלסן-אנאנד עכשיו…

אייל סגל 18 ביוני 2014

קרלסן הפסיד לאנאנד (בסיבוב ה-12), אבל זוכה בסוף עם 11 נקודות (7+), בזכות ניצחון על גרישצ'וק במשחק מטורף בסיבוב הלפני אחרון – כך שכעת הוא אלוף עולם גם בשחמט מהיר.

כסף – קרואנה, ארד – אנאנד, שניהם עם 10.5 (גם ארוניאן ומורוזביץ' במקומות 5-4 סיימו עם אותו מספר נקודות, אבל שובר-שוויון נחות); תוצאות מלאות כאן.

מחר מתחיל הקרקס האמיתי – אליפות העולם בבליץ.

אלעד אחד 18 ביוני 2014

קרלסן שיחק גם קרואנה וגם נגד אנאנד.
ואנאנד סולידי כהרגלו ללא אף הפסד.

אייל סגל 19 ביוני 2014

אנאנד הוא באמת השחקן היחידי שסיים בלי הפסד. יחד עם זאת, כשמסתכלים על המשחקים עצמם – בעיקר נגד השחקנים החזקים ביותר – הייתי אומר שמה שמתבלט ביותר הוא תושייה טקטית יותר מסולידיות במובן הרגיל; בכל שלושת המשחקים האחרונים שלו (נגד קרואנה, רג'אבוב וארוניאן) אנאנד נקלע לעמדות גרועות מאוד עד אבודות ובכל זאת הצליח איכשהו לחלץ תיקו.

נפתלי 19 ביוני 2014

הישגים יפים גם לחברי הנבחרת:רג'אבוב תשיעי,ראוף 13(אחרי פתיחה מהוססת משהו)המלך חוסיין 18(כולל תיקו עם קרלסן,ארוניאן וניצחון על ואשייה)רק מאמא-אלוף העולם הקודם-נכשל לחלוטין…

אייל סגל 19 ביוני 2014

אפשר, אגב, לראות את השידור של אותו משחק מכריע בין קרלסן לגרישצ'וק שהזכרתי בתגובה 14 כאן (החל מ-10:20 בערך) ואחר-כך כאן. בסוף החלק הראשון ותחילת השני אפשר לראות את קרלסן חושב דקות שלמות אחרי המסע 25…מה-ג7 של גרישצ'וק, עד שהזמן כמעט אוזל לו לגמרי בשעון – בראיון בסוף התחרות הוא אמר שכשהתחיל לחשוב על המסע שלו
היה נדמה לו שהוא בנחיתות קלה וככל שהמשיך לחשוב הבין בהדרגה שהעמדה שלו אבודה.

אייל סגל 19 ביוני 2014

בסוף יום הבליץ הראשון (11 סיבובים): קרלסן, שהולך על טרבל אליפויות עולם, מוביל עם 9 נקודות (7+); אחריו כבר ניכרים הבדלים משמעותיים יותר ביחס לדירוג הקלאסי מאשר בשח המהיר: גאורג מאייר (גרמניה) ונקמורה עם 8.5; נפומניצ'י, לו שנגליי (סין), לה (וייטנאם – אלוף העולם משנה שעברה) וסרגיסיאן (ארמניה) – 8; ואחריהם שמונה שחקנים עם 7.5, ביניהם אנאנד, קרואנה, ממדיארוב וג'ודית פולגר. פרטים מלאים יותר כאן.

מחר עשרת הסיבובים הנותרים.

שמוליק 20 ביוני 2014

מאמאדיארוב – פולגאר מתחרות הבזק ( סיבוב 9 ) :

1. d4 Nf6 2. Bg5 Ne4 3. Bh4 d5 4. f3 Nd6 5. Nc3 c6 6. e4 Qb6 7. Qd2 e6 8. O-O-O dxe4 9. fxe4 Qa5 10. Kb1 Nd7 11. Nd5

לא נעים

דוד 20 ביוני 2014

באחד ממשקיו בשחור קרלסן שיחק לאחר 1.ה4 פו6 2.ה5 פז8??!, ולבסוף זכה ברגלי ה' וניצח…

אייל סגל 20 ביוני 2014

כן, זה היה המשחק נגד פרסינה מהסיבוב השלישי. מי יודע, אולי זה רעיון לא כל-כך רע… האמת שבליץ זה בדיוק המקום להתפרע לגמרי עם הפתיחות – במשחק כל-כך מהיר, אם מצליחים להפתיע את היריב ולהוציא אותו מדפוסים מוכרים, זה לפעמים יותר חשוב מהערך האוביקטיבי של המסעים.

באליפות העולם בבליץ של 2012 קרלסן ניצח את רג'אבוב עם 1.א4. בדף של המשחק ב-chessgames מישהו מצטט מתוך כתבה שהופיעה אז על הטורניר:

The following game needs some explanation, because Carlsen starting his game against Radjabov with 1.a4 had a little history. During the previous World Blitz Championship, in Moscow, November 2010, Radjabov had said to Carlsen:

Everyone is getting tired. You might as well start with 1.a4 and you can still beat them

שמוליק 22 ביוני 2014

פרסינה הוא יריב אימונים / מאמן / חבר של קרלסן , כך שסביר שפתיחה זו היא מעין ויכוח פרטי ביניהם …
די ברור שללבן שם משחק די חופשי ושהוא ישיג יתרון קל , אבל אני לא חושב שזה משמעותית נחות מהאליוכין הרגיל ( מי אמר שנדודי הפרש ל-ב6 עדיפים ?! ) .

אייל סגל 22 ביוני 2014

לגבי המשחק עם פרסינה, קרלסן אפילו אמר את זה פחות או יותר במפורש במסיבת העיתונאים בסוף הטורניר (כאן).

מאור 20 ביוני 2014

שלום אייל,

אנחנו מתחילים לעשות פרוייקט מגזין שחמט חודשי (כמו שהיה פעם).
המגזין יהיה אינטרקטיבי באתר השחמט הישראלי – כך שניתוחי משחקים / בעיות וכו' – משתמשים יוכלו לשחק/למתח על גבי הלוח.

רציתי לשאול אם תרצה לכתוב טור במגזין (או לתת טורים מהבלוג שלך)?

נ.ב. המייל שלך בצור קשר שבור…

תודה,

מאור
maor@ichess.co.il

אייל סגל 20 ביוני 2014

הי מאור, אני אחשוב על זה ואחזור אליך.

מאור 15 ביולי 2014

בינתיים הוצאנו את הגיליון הראשון:
https://www.ichess.co.il/article.html#!id=446
נשמח אם תצטרף לשורותינו לקראת הגיליון הבא.

דוד 20 ביוני 2014

אז יש טרבל?

אייל סגל 20 ביוני 2014

כן, קרלסן זוכה גם בבליץ – עם 17 נקודות מ-21 משחקים (13+: 14 ניצחונות, 6 תיקו והפסד אחד); נפומניצ'י – כסף, נקמורה – ארד (שניהם עם 16 נקודות, לנפומניצ'י שובר-שוויון עדיף).

קרלסן הוא השחקן ראשון שמחזיק בו זמנית בטרבל אליפויות עולם. (לקספרוב ואנאנד כבר היה לפניו "טרבל קריירה" – שלמעשה קרלסן השלים אותו כבר אחרי הזכייה ב-rapid, כי באליפות עולם בבליץ זכה עוד ב-2009 כשהיה בן 19.) עוד הישג לרזומה של המפלצת הנורבגית זוללת התארים.

אגב, מד-הכושר החי של קרלסן בבליץ נכון לסיום התחרות הוא 2948.

Comments closed