לקראת האולימפיאדה

אירוע השחמט הקבוצתי החשוב ביותר יוצא לדרך

מחר מתחילה אולימפיאדת השחמט ה-41 בטרומסה שבנורבגיה (שם התקיים בשנה שעברה גם גביע העולם). האולימפיאדה היא אירוע השחמט הקבוצתי הגדול והחשוב ביותר, המתקיים כל שנתיים בשנים זוגיות. הפעם משתתפות נבחרות של 172 מדינות, מה שאומר מגוון עצום של שחקנים – מחובבים גמורים עד טובי השחקנים בעולם; 16 מתוך הטופ-20 בעולם ברשימת הדירוג הנוכחית יהיו שם (הנעדרים הם אנאנד, שהפעם האחרונה בה שיחק עבור הודו באולימפיאדה היתה ב-2006; ווסלי סו, הנמצא בתקופת "צינון" בשל מעבר בין פדרציות – מהפיליפינים לארה"ב; וכן ויטיוגוב ויאקובנקו, שלרוסים די שחקנים חזקים אחרים כדי שיוכלו לוותר עליהם).

הפורמט הבסיסי של התחרות הוא התמודדות בין נבחרות על ארבעה לוחות, כשהתוצאה הכוללת נקבעת לפי סיכום התוצאות: תיקו ונקודה לכל קבוצה במקרה של 2:2, שתי נקודות לקבוצה המנצחת ואפס למפסידה במקרה של כל תוצאה אחרת. עד 2008 שיטת הניקוד היתה שונה באופן משמעותי, כיוון שהנקודות נספרו קודם כל באופן אישי – כלומר, ניצחון מקסימלי של 4:0, למשל, העניק לקבוצה המנצחת 4 נקודות, וניצחון מינימלי של 2.5:1.5 רק 2.5. השיטה החדשה מדגישה את המימד הקבוצתי בתחרות, אבל מעודדת פחות משחק על ניצחון בכל לוח. (נניח, אם נבחרת אחת ניצחה כבר על שלושה מארבעת הלוחות ולכן במפגש כולו, תהיה לשחקן שלה על הלוח הנותר פחות מוטיבציה להתאמץ ולנצח גם כן, כדי להגדיל עוד יותר את הפער.)

בכל קבוצה חמישה שחקנים בסך-הכל, כך שאחד נח בכל סיבוב (עד 2008 היו שישה, כשהתחרות היתה ארוכה יותר – בין 13 ל-20 סיבובים במקום 11 כיום). סדר השחקנים על הלוחות נקבע על-ידי הקבוצות מראש, כך ששחקן הלוח הראשון יכול לשחק רק על הלוח הזה, שחקן הלוח השני רק על הלוח השני או הראשון (במקרה ושחקן הלוח הראשון אינו משחק באותו סיבוב) וכך הלאה, עד שחקן ה"מילואים" החמישי היכול לשחק רק על הלוח הרביעי, במקרה ושחקן הלוח הרביעי אינו משחק באותו סיבוב או משחק על הלוח השלישי.

בדרך כלל סדר השחקנים על הלוחות תואם לחוזק היחסי שלהם, אבל לעתים שיקולים טקטיים גורמים לחריגה מהסדר הזה – למשל, כאשר מציבים שחקן חלש יחסית (אבל כזה הידוע כסולידי) בלוח גבוה, בתקווה ש"יחזיק" אותו עם תוצאות תיקו לפחות, בעוד ששחקן חזק יותר מוצב בלוח נמוך יותר, בתקווה שהחולשה היחסית של היריבים בהם יפגוש שם תאפשר לו להשיג יותר נצחונות. כך, למשל, נהגה אזרבייג'אן באולימפיאדה הקודמת, כאשר ממדיארוב הוצב בלוח השלישי וספרלי בלוח השני. בסופו של דבר, ממדיארוב השיג אמנם מאזן מרשים של 8.5 נקודות מ-10 משחקים (TPR 2880) ומדליית זהב אישית בזכות ביצועיו על הלוח שלו, אבל הפסדים של ספרלי לשחקנים חזקים ממנו בהרבה (כשהמשחקים על כל הלוחות האחרים מסתיימים בתיקו) הובילו להפסדים של אזרבייג'ן במפגשים קריטיים עם רוסיה ואוקראינה.

**********

היסטורית, בעידן שלאחר מלחמת העולם השנייה אולימפיאדות השחמט נשלטות כמעט לחלוטין על-ידי ברית המועצות – ולאחר מכן יורשותיה. ברה"מ זכתה בשמונה עשרה מתוך עשרים האולימפיאדות שהתקיימו בין 1952 (הפעם הראשונה בה השתתפה) ל-1990 (האחרונה לפני התפרקותה); ברבות מהן, היו לה עומק ואיכות שהקנו לה עליונות מגוחכת ממש. ב-1960, למשל (הפעם היחידה בה נבחרת כלשהי זכתה בכל המפגשים שלה – והיו אז 20 כאלה – מול נבחרות אחרות), ההרכב כלל את מיכאל טל (שזכה באליפות העולם באותה שנה) בלוח הראשון, בוטביניק (אלוף העולם היוצא, שהפסיד לטל) בלוח השני, קרס בלוח השלישי, קורצ'נוי (אלוף ברה"מ באותה שנה) בלוח הרביעי, ולבסוף סמיסלוב ופטרוסיאן – הראשון אלוף עולם שלוש שנים לפני כן, השני אלוף עולם לעתיד שלוש שנים מאוחר יותר– כשחקני מילואים(!).

הפעמים היחידות בהן לא זכתה היו ב-1976, כשהחרימה את האולימפיאדה בחיפה, ו-1978 בבואנוס-איירס, כשסיימה שנייה אחרי הונגריה – הפעם היחידה בה נבחרת אחרת ניצחה כשברה"מ השתתפה. אגב, גם בתחרויות הנשים (המתקיימות מאז 1957), הנבחרת היחידה שהצליחה לנצח כשברה"מ השתתפה היתה זו של הונגריה – זה קרה ב-1988 וב-1990, כשהתאחדות השחמט ההונגרית התעקשה שכל שלוש האחיות פולגר ישחקו בנבחרת הנשים.

ב-11 האולימפיאדות שהתקיימו מאז התפרקות ברית המועצות, מ-1992 ואילך, ישנה דומיננטיות ברורה לשלוש מהמדינות האקס-סובייטיות: רוסיה, אוקראינה, וארמניה; הן מחלקות ביניהן את כל מדליות הזהב (רוסיה – 6, ארמניה – 3, אוקראינה – 2), וכן מחצית (כלומר, 11 מ-22) ממדליות הכסף והארד. מבין הנבחרות שזכו ב-11 המדליות הנותרות מאז 1992, רק שתיים זכו ביותר ממדליה אחת – ארה"ב (אחת כסף ושלוש ארד) ו…ישראל (כסף ב-2008 וארד ב-2010).

על הנייר, רוסיה היא תמיד הנבחרת החזקה ביותר והפיבוריטית לזכייה; אבל מעניין ש-6 מדליות הזהב שלה הושגו עד 2002, ומאז איננה מצליחה לזכות כבר חמש אולימפיאדות רצופות, שבכולן פישלה בסיבוב או שניים מכריעים. קרפוב, שנשאל על כך פעם בראיון, ייחס זאת לחוסר מנהיגות בנבחרת מאז שהוא ו/או קספרוב אינם מובילים אותה יותר (2002 היתה הפעם האחרונה בה קספרוב שיחק בנבחרת הרוסית) – הוא לא הזכיר במפורש שמות, אבל היתה בכך ביקורת ברורה כלפי קרמניק, שחקן הלוח הראשון באולימפיאדות האחרונות.

באשר לשתי המעצמות האולימפיות האחרות – אם רוסיה היא באופן קבוע הפיבוריטית הראשית, אוקראינה היא באופן די קבוע המדורגת מס' 2 מבחינת מד-הכושר הממוצע של השחקנים, אבל המקרה של ארמניה קצת פחות מובן מאליו. יש לה כמובן את ארוניאן על הלוח הראשון, אבל השחקנים בלוחות הנמוכים יותר בדרך כלל אינם מהצמרת הגבוהה ביותר (ב-2008, למשל, ארמניה זכתה במדליית זהב כשהנבחרת שלה היתה מדורגת רק במקום התשיעי מבחינת ממוצע מד-הכושר). אבל לארמנים יש כנראה סינרגיה קבוצתית טובה מאוד, ונטייה של השחקנים על הלוחות הנמוכים להתעלות – למשל גבריאל סרגיסיאן, ששיחק באותה אולימפיאדה ב-2008 בלוח השלישי (כשמד-הכושר שלו היה 2642) והשיג שם מאזן של 9 נקודות מ-11 משחקים (עם TPR של 2869), כולל ניצחון על גרישצ'וק שהכריע את המפגש עם רוסיה לטובת ארמניה. זהו, אגב, אחד הדברים היפים באולימפיאדות – כאשר סיטואציות מסוג זה (כלומר, משחקים מכריעים על לוחות נמוכים) מפנות זרקור לשחקנים שלרוב אינם נמצאים במרכז תשומת הלב.

לאור ההיסטוריה של עשרים השנים האחרונות, תהיה זו איפוא הפתעה גדולה אם הזוכה לא תבוא מהשלוש הללו. כמועמדות רציניות נוספות למדליה (כלשהי) ניתן לציין את ארה"ב, סין, צרפת, הונגריה ואזרבייג'ן; קצת מאחוריהן הייתי מוסיף את ישראל, אנגליה, הולנד וגרמניה. נבחרת ישראל (שמבחינת ממוצע מד-הכושר היא מס' 10, ובאופן רשמי מדורגת כמס' 9 – כיוון שבדירוג הזה לא מחשבים את השחקן בעל מד-הכושר הנמוך ביותר) היא, לפחות על הנייר, החזקה ביותר שניתן להעמיד וכוללת את חמשת השחקנים בעלי מד-הכושר הגבוה ביותר כיום: גלפנד, רודשטיין, סמירין, פוסטני וסוטובסקי.

עוד נבחרת שיהיה מעניין לעקוב אחריה היא זו של נורבגיה. באולימפיאדות קודמות, למרות נוכחותו של קרלסן על הלוח הראשון, מעולם לא התקרבה אפילו להיות מעצמה בגלל חולשת הלוחות הנמוכים יותר. הפעם, לצד הביתיות, גם חזרתו לפעילות של סימן אגדסטיין – שהפגין לאחרונה כושר מצויין בטורניר סטוונגר – מהווה עבורה חיזוק משמעותי; אם גם ג'ון לודוויג האמר יהיה בכושר טוב, יכולים להיות לנורבגים שלושה לוחות ראשונים היכולים להתמודד בכבוד עם אלה של כל נבחרת אחרת. עם זאת, ספק רב אם עומק הבור בשני הלוחות הנמוכים ביותר יאפשר להם להתברג בצמרת הגבוהה ממש.

**********

טקס הפתיחה מחר בערב, והמשחקים עצמם מתחילים ביום שבת (ב-16:00 לפי שעון ישראל ושעה מוקדם יותר בסיבובים הבאים). אחרי השידורים החיים – כולל סיקור מאת יאן גוסטפסון ולורנס טרנט – ניתן לעקוב כאן.

מעידה בסלובניה
חידון מספר 407. חידון מקרי?

134 Comments

שמוליק 31 ביולי 2014

הימורים :
גברים – צרפת ראשונה , אחריה רוסיה וסין .
נשים – סין , רוסיה והודו .

איציק 31 ביולי 2014

על איזה בסיס שמת את צרפת ראשונה?

שמוליק 1 באוגוסט 2014

על בסיס זה שאני חובב הפתעות / אנדרדוגים , וזו התחושה שלי .

איציק 1 באוגוסט 2014

אם כך, אני איתך

איציק 31 ביולי 2014

האם אולימפיאדות הגברים והנשים משוחקות באותה האולימפיאדה? אם כן, מה קורה בגזרה זו?
האם לנשים מותר להיות חלק מנבחרת הגברים? למשל האם יהודית פולגר יכולה לייצג את נבחרת הגברים של הונגריה?

אייל סגל 31 ביולי 2014

כן, תחרויות גברים ונשים משוחקות באותה אולימפיאדה, אבל לא משלמים לי מספיק בדה באזר כדי לסקר גם את הנשים :-) ; אתה יכול להסתכל בנתונים האלה כדי לראות מי הפיבוריטיות שם. כמו תמיד, זה בעצם לא נשים וגברים אלא תחרות נשים ותחרות "פתוחה" – אבל באופן מעשי, האישה היחידה המשחקת מחוץ לתחרות הנשים היא אכן פולגר, בנבחרת הונגריה ה"פתוחה".

[בעצם יש גם את זו צ'ן (שחקנית סינית לשעבר) בנבחרת הפתוחה של קטאר]

איציק 31 ביולי 2014

אם נדאג שיכפילו לך את שכר דה-באזר, תכתוב מידי פעם גם על נשים?
;)

אייל סגל 31 ביולי 2014

אגב, אפשר להמר כאן על קבוצות פנטזי…

שמוליק 1 באוגוסט 2014

נחמד מאוד .
הכנסתי לשם כמה הימורים די פרועים – נראה איך ילך …

Yavor 31 ביולי 2014

Thanks
Who plays white and who black? A draw? Taking turns? BTW, for teams like Israel, why not put your best player (Gelfand) in the 3rd or 4th table, making sure that he's collecting all the points? If you play vs. Norway, you will probably lose in Table 1 anyway.

אייל סגל 31 ביולי 2014

השחקנים על לוחות 1 ו-3 משחקים בצבע אחד, ואלה על לוחות 2 ו-4 בצבע אחר; הסדר נקבע על פי שיבוץ הקבוצות בכל סיבוב, כשמשתדלים במידת האפשר (במסגרת האילוצים של השיטה השוויצרית) שאם לוח 1 של קבוצה היה לבן בסיבוב אחד הוא יהיה שחור בסיבוב הבא. לגבי שיבוץ השחקנים בלוחות – הוא נקבע פעם אחת לכל התחרות ואי אפשר לשנות אותו בכל סיבוב. כלומר, אם מציבים את גלפנד בלוח 3 או 4 הוא יצטרך לשחק בו כל הזמן, ואז מן הסתם ילכו לאיבוד נקודות שהיה ניתן להשיג אותן איתו על הלוח הראשון נגד הנבחרות החזקות; אפילו נגד קרלסן גלפנד בהחלט מסוגל במשחק נתון להוציא תיקו, בטח אם הוא בלבן.

חן 31 ביולי 2014

בספורט קבוצתי אמיתי אני יכול להבין מושגים כגון
סינרגיה קבוצתית או מנהיגות, אך לא ברור לי כיצד הם באים לידי ביטוי בשחמט.
אם קארפוב היה משחק במקום קרמניק, שאר
השחקנים היו נותנים יותר מעצמם?
פרט לניקוד שנצבר במשותף זה עדין הרי משחק יחידני לגמרי..
אגב, פרט לרודשטיין הנבחרת לא צעירה במיוחד.

איציק 31 ביולי 2014

יש שחקנים יותר קוליגאליים ומסמסים צעדים מומלצים לשחקנים שנקלעו למצב לא נח ;)
יש עיניין של אוירה טובה בקבוצה ומוטיבציה של ביחד, או אויר-רע בקבוצה ואז השחקנים יותר אדישים, דבר המשפיע על הביצועים. אם השחקן הכי טוב שלך צנון, אז זה משליך על כולם.

אייל סגל 31 ביולי 2014

כן, ללוח הראשון והאופן בו השחקן מס' 1 של הנבחרת מתפקד יש כנראה הרבה פעמים חשיבות מיוחדת מבחינת איך שהקבוצה כולה מתפקדת. ושחקנים גם יכולים לעזור לשחקנים אחרים בקבוצה באופן ישיר – אמנם לא תוך כדי משחק, אבל בין משחקים… בעצות, הערות, או באופן קונקרטי מאוד בתחום הכנות הפתיחה. אם לציין ביחס לקרמניק משהו חיובי דווקא בהקשר זה, אני זוכר איך באולימפיאדה הקודמת, אחרי הניצחון של רוסיה נגד אוקראינה שהושג בזכות הניצחון של קריאקין בלוח השלישי, קריאקין דיבר על כמה שקרמניק עזר לו בהכנות לפתיחה שהם חזו בהצלחה שהיריב של קריאקין ישחק.

אייל סגל 31 ביולי 2014

נזכרתי במשהו רלבנטי בהקשר זה מאיזה פורום באינטרנט בזמן האולימפיאדה של 2008 (המשחק בין קרמניק לניידיץ' עליו מדובר הוא זה; המפגש הקבוצתי בין רוסיה לגרמניה הסתיים בתיקו על כל ארבעת הלוחות):

I think the main reason Russia won't win a medal in the end is the missing team spirit. Take for example the match against Germany. Of course Russia was clear favorite to win the match, but Kramnik played a very quick draw with black and his Petroff against Naiditsch, who is 100 points lower rated. – no big deal?!

Grischuk was playing board 2 and you could see in the live video his reaction. He was looking in complete disbelief to the game from Kramnik and was obviously very disappointed and frustrated about it. It looked like Kramnik played his game without having talked about his idea to make a quick draw with the other team mates.

In such team events it is very important (if you are the favorite) to keep all 4 games going as long as one game is a won (or lost) position. So you can react and draw all other boards to secure the win, or (if you have the lost position) let the other 3 games take risks to try to even the score.

In the Russian team everybody seems to play for himself instead.

אורי בלאס 31 ביולי 2014

אילו כל אחד ברוסיה היה משחק בשביל עצמו אז לגרישוק לא היה אכפת מהתיקו של קרמניק.

הבעיה העיקרית היתה חוסר מוטיבציה של קרמניק.
הסיבה היחידה שיש לו להסכים לתיקו מהיר בשחור היא אם הוא חושב שיתרון הצבע הלבן שווה 100 נקודות מד כושר,ועם כל הכבוד לצבע הלבן עדיין היתרון הזה שווה בערך 50 נקודות מד כושר.

אייל סגל 31 ביולי 2014

יכול להיות, אבל בכל מקרה הנקודה העיקרית שרציתי להמחיש בעזרת הציטוט הזה (בתגובה להערה של חן) היא איך מה שעושה שחקן אחד – ובפרט על הלוח הראשון – יכול להשפיע על השחקנים האחרים בקבוצה.

שמוליק 1 באוגוסט 2014

אכן אנקדוטה מעניינת .
אני מסכים שאם קרמניק מתכנן לעשות תיקו מהיר בשחור – חבריו לקבוצה צריכים לדעת זאת , אבל לא מקבל את הביקורת על התיקו עצמו – "היתרון המסורתי" של הרוסים הוא בלוחות 3-4 ( עקב העומק העצום שלהם ) , ולכן בהחלט סביר לעשות תיקו בשחור בלוח הראשון מול שחקנים בכירים .
אסטרטגיה לגיטימית היא "לבודד" נניח שני לוחות ( לצורך העניין כאלו שבהם אתה לבן ) , ולסיים בתיקו קצר בשני הלוחות האחרים .

אורי בלאס 31 ביולי 2014

הבעיה העיקרית עם השיטה היא לא חוסר מוטיבציה שקבוצה מובילה 3:0 אלא מצב שיש מוטיבציה לעשות תיקו כאשר קבוצה מובילה 2:1. במקרה כזה שחקן יכול לכפות תיקו משיקולים קבוצתים כאשר יש לו עדיפות במקום לנסות לנצח כאשר הוא מעריך שיש סכנה של הפסד אבל הסיכוי לנצח גבוה יותר. האם אין שחקני שחמט טובים שמסרבים עקרונית לשחק באולימפיאדה בגלל שהם לא רוצים להגיע למצב כזה? אני עדיין משחק בליגה למרות החוק הלא הוגן לדעתי שיש בונוס קבוצתי אבל אם יקבעו בליגה הישראלית חוק שקובע שיטת ניקוד זהה לאולימפיאדה אני חושב שפשוט אסרב לשחק בליגה(ולא נראה לי הגיוני שבכל סיבוב יכול להיות מצב שעדיף לי מבחינת הקבוצה לכפות תיקו ולא לבחור בהמשך שאני מעריך שהוא נותן לי 50 אחוז סיכוי לנצח ו10 אחוז סיכוי להפסיד כאשר כמובן מה שעדיף מבחינת הקבוצה מנוגד לאינטרס האישי שלי מבחינת מד כושר). לדעתי כל עוד המשחקים תקפים למד כושר האישי לא צריך להיות בכלל בונוס קבוצתי כדי לא לעוות את המד כושר שאמור למדוד רמה של שחקנים.

איציק 31 ביולי 2014

אבל כשמשחקים בקבוצה, טובת הקבוצה לפני ההצלחה האישית. בכדורסל שחקן בכונה מחטיא כדי שלא ישאר זמן על השעון. יותר גרוע, קבוצה מפסידה בכונה ומושכת זמן לא ליקלוע כדי שהכדור לא יעבור לקבוצה השניה, כיוון שהניצחה במשחק הראשון בהפרש מסוים ובמקום לנסות לנצח מעדיפה לשמור על הפסד בהפרש נמוך. מה לא בסדר בזה? אם החוקים מעודדים ניצחון ב-40 דקות, בשיקלול 80 דקות, אז עושים הכל כדי לנצח. שחמט זה אותו ההגיון. אתה לא מסכן ניצחון קטן כדי לנסות להשיד ניצחון גדול, אם הדיבידנט הוא אותו הדיבידנט. נכון שאפשר לשנות את החוקים, כמו שבכדורסל יש סדרות המונע אפשרות של ניצחון באמצעות הפסד. אבל ברגע שקבעו את החוקים אז כולם מנסים לנצל אותם לטובת הקבוצה.

שמוליק 1 באוגוסט 2014

עד כמה העיוות הזה באמת משפיע על מד הכושר של השחקנים ?!

דוגמא לעיוות יותר גדול לטעמי – ניתן לסדר ששחקן מסוים ישחק רק בכלים הלבנים ( משיקולים כאלו ואחרים ) , ואז מן הסתם יהיה לו קל יותר להשיג תוצאות טובות ולהרוויח מד כושר ( בעוד חבריו ישחקו יותר בכלים השחורים … ) .

אייל סגל 1 באוגוסט 2014

לגבי משחק (כמעט) רק בכלים הלבנים – נראה שהיה משהו כזה עם קריאקין בנבחרת הרוסית ב-2010 (הוא שיחק שמונה מתוך עשרת המשחקים שלו בלבן, והשיג בהם 7 נקודות).

tmak 31 ביולי 2014

ההשוואה לכדורסל לא הוגנת כי כפי שאורי אמר המשחקים גם תקפים לדרוג האישי, שאין לו כמובן מקבילה בעולם הכדורסל.

D! 31 ביולי 2014

כן יכולה להיות על השפעה על משהו שנראה שולי כמו ממוצע נקודות עונתי וכאלה.

הנקודה היא שבספורט קבוצתי לפעמים אתה תדורג פחות גבוה כדי שהקבוצה תזכה.
למשמל שחקן שיכול לכבוש בגמר אבל מעדיף מסירה לחבר בעמדה נוחה יותר…

אורי בלאס 1 באוגוסט 2014

ממוצע נקודות עונתי הוא משהו הרבה פחות חשוב יחסית למד כושר בשחמט(די ברור שיכול להיות מצב שברור שהשחקן שקולע משמעותית פחות הוא השחקן היותר טוב כי הוא טוב יותר בדברים אחרים כגון חסימה של שחקנים אחרים כאשר זה לא המצב בשחמט ושחקן שיש לו מד כושר גבוה יותר באופן משמעותי הוא תמיד השחקן הטוב יותר).

נפתלי 31 ביולי 2014

נאחל הצלחה רבה לנבחרת,דווקא בתחרות שהיא לא פייבוריטית במיוחד-אבל זה קרה גם באליפות אירופה האחרונה.
כמובן-איחולי הצלחה גם לנבחרת ישראל.
יש הגרלה לסיבוב הראשון?אני מזמין את נבחרת ג'מייקה אם אפשר…

שמעון כסאח 1 באוגוסט 2014

אם הסדר בchess-results הוא הקובע אז זה סוריה…

וגוסיינוב בלוח ראשון זה בטח ההומור היהודי של הקפטן.

אייל סגל 1 באוגוסט 2014

סדרי הלוחות שרשומים שם כרגע הם כנראה די מקריים ולא משקפים; המועד האחרון של הנבחרות להודיע על סדר הלוחות האמיתי הוא היום בערב.

Yavor 1 באוגוסט 2014

איך זה יתבצע בסופו של דבר? נוקאאוט בכל מפגש (המפסיד יוצא)? אם ככה מספר הנבחרות אינו חזקה של 2 וזה בעייה. האם יש "בתים" של כמה נבחרות מתוכן עולה אחת (או יותר) לשלבי ההכרעה, שהם (אני מניח) בשיטת נוקאאוט?

אייל סגל 1 באוגוסט 2014

שיטה שוויצרית, שמפגישה בין קבוצות בעלות מספר נקודות זהה או דומה במידת האפשר בכל סיבוב, כך שבאופן הדרגתי הקבוצות מופרדות לרמות השונות שלהן ("במידת האפשר" כי מספר הקבוצות בעלות אותו מספר נקודות יכול להיות אי-זוגי, או ששתיים מהן כבר שיחקו זו מול זו בסיבוב קודם). באופן כזה, מפגשי הצמרת המעניינים מתחילים בדרך-כלל רק בסיבוב השלישי-רביעי; בסיבובים הראשונים יש הרבה נבחרות חלשות שנטבחות על-ידי נבחרות חזקות. בסך הכל, כמו שציינתי בפוסט, יש 11 סיבובים.

אפשר לראות דוגמה לאיך השיטה הזו עובדת כאן, בשיבוצים של הסיבוב הלפני אחרון באולימפיאדה הקודמת – ה-MP, כלומר Match Points (שזה הניקוד המכריע) של הנבחרות שמשחקות זו עם זו דומים או זהים.

oded 1 באוגוסט 2014

מרתק
אולי יישמו פעם גם במונדיאל…

שמעון כסאח 1 באוגוסט 2014

הלוואי שהיה אפשרי, במונדיאל יש בעיה לוגיסית מכייון שלפי השיטה השוויצרית סדר המשחקים של כל סיבוב נקבע רק בתום הסיבוב הקודם.
ז"א רק משחקי הסיבוב הראשון ידועים לפני תחילת האליפות כל שאר המשחקים נקבעים בהתאם לתוצאות שהושגו ואז צריך כל הזמן להעביר את הנבחרות מעיר לעיר.

Yavor 1 באוגוסט 2014

So theoretically you can have more than one winner. In the example you showed there are 4 teams with 15 points. How do you decide the winner? This system looks weird to me

אייל סגל 1 באוגוסט 2014

בכל טורניר, אם לא מדובר בנוק-אאוט (כלומר, גם בשיטת round-robin) יש אפשרות שכמה יסיימו ביחד עם אותו מספר נקודות בצמרת – לכן יש שוברי שוויון (כמו שבכדורגל משתמשים במקרים כאלה בהפרש שערים או מאזן נקודות פנימי וכו').

למעשה ארמניה ורוסיה אכן גמרו באולימפיאדה הקודמת עם אותו מספר נקודות (19), כפי שאפשר לראות בטבלה הסופית כאן, ושובר השוויון הראשון (TB2) שהכריע לטובת ארמניה הוא סונברן-ברגר אולימפי. זה סכום המכפלות של התוצאות נגד היריבות לאורך התחרות עם מספר הנקודות שצברו אותן יריבות בסך-הכל – למשל, ארמניה ניצחה את אוקראינה במפגש ביניהן 2.5-1.5 ואוקראינה סיימה עם 18 נקודות קבוצתיות, אז ארמניה קיבלה על המפגש הזה 18 * 2.5 = 45 נקודות סונברן-ברגר.

לפני 2008, כשהניקוד הראשי היה לפי נקודות אישיות ולא קבוצתיות (כפי שציינתי בפוסט), היו סקורים יותר גבוהים ולכן הסיכוי למצב כזה היה יותר קטן; היום, אגב, סך הנקודות האישיות של השחקנים בקבוצה משמש כשובר שוויון שני במקרה והראשון לא מכריע – ניתן לראות אותו בקישור שנתתי תחת TB3.

אייל סגל 2 באוגוסט 2014

פורסם שיבוץ הנבחרות לסיבוב הראשון – ישראל משחקת נגד קירגיזסטן, שמדורגת במקום ה-95 בין המדינות ומד-הכושר של השחקן החזק ביותר שלה נמוך מ-2400, כך שלא אמור להיות קרב קשה במיוחד.

אייל סגל 2 באוגוסט 2014

פורסם שיבוץ המשחקים המלא לסיבוב הראשון (כולל פירוט הלוחות) – כצפוי, כמעט כל הנבחרות החזקות נותנות לשחקן הלוח מס' 1 שלהן לנוח, מתוך ההנחה שצפויים לו בהמשך מספיק משחקים קשים ואת הנבחרות החלשות יחסית שקיבלו בסיבוב הזה (בגלל שיטת השיבוץ) יהיה אפשר לנצח גם בלעדיו.

אגב, כעת כשברור סדר השחקנים על הלוחות בכל נבחרת, מעניין לראות שהרוסים מתעקשים לשמור את קרמניק בלוח הראשון, למרות הכושר הירוד שהפגין עד כה השנה בהשוואה לגרישצ'וק (שמשחק בלוח 2) וקריאקין (לוח 4). ונפתלי ישמח מן הסתם לדעת שאזרבייג'ן החליטו לא לחזור על גמביט ספרלי בלוח השני מהאולימפיאדה הקודמת… אבל הונגריה מנסים שיטה דומה, עם באלוג (מד-כושר 2637) בלוח 2 וראפורט (2704) בלוח 4.

[בכל הלינקים שאני נותן לאתר chess-results צריך לגלול קצת למטה כדי לראות את הנתונים הרלבנטיים]

אורי בלאס 2 באוגוסט 2014

נבחרת הנשים שלנו מול דרום אפריקה נותנת דוקא ללוח הרביעי אנג'לה בורסוק לנוח.
לנבחרת הנשים אגב יתרון של למעלה מ400 נקודות בכל הלוחות.

כאשר הלוח החמישי אילנה דוד גלאז לא היתה פעילה לפחות משנת 1998 עד היום.

האם יש נבחרת אחרת שיש בה שחקן או שחקנית במד כושר 2200 ומעלה שלא היה פעיל בתחרויות ב16 השנה האחרונות לפני האולימפיאדה?

איציק 2 באוגוסט 2014

אילנה אחלה בן-אדם, מאמנת ילדים שמתים עליה, ועושה פעילות מדהימה בבאר-שבע, ועם זאת, עצוב שצריכים אותה כדי לייצג את המדינה. זה אומר משהו על שח-מט הנשים בארץ. אני לא בטוח מתי היא שיחקה בפעם האחרונה מול מישהו מעל גיל 10.

אורי בלאס 3 באוגוסט 2014

לא ברור לי על סמך מה בחרו את אילנה.

מיה פורת למשל טובה יותר גם לפי מד כושר,וגם אם נניח שמיה פורת לא יכלה לשחק אז הרבה יותר הגיוני לפנות לשחקניות פעילות שיש להן מד כושר ישראלי יותר מ2100 ולא לאילנה,ויש רבות פעילות עם מד כושר ישראלי מעל 2100 גם אם נתעלם ממיה פורת ומרסל אפרוימסקי(כאשר אני מניח שמרסל לא יכלה לשחק בגלל שירות צבאי).
אירינה בוטוויניק ששיחקה השנה בליגה לנשים
אירנה לן ששיחקה באליפות הארץ לנשים
נטלי וובינקין ששיחקה השנה בליגה א צפון
סגנית אלופת הארץ לודמילה ציפנסקיה.

גם בלה גסר או אלה פיטם שיחסית לא פעילות שיחקו בליגה בשנים האחרונות בניגוד לאילנה.

במשחק הראשון למרות שאילנה ניצחה היא לטעמי לא שיחקה ברמה של 2200(כמובן שמול יריבה נחותה בהרבה זה הספיק).

13…פ-ב8 נראה לי מסע תמוה עמדתית במשחק הזה(והמחשב מסכים) כאשר בהמשך במסע ה24 אני מצפה גם משחקנית ברמה של 2100 לראות זכיה בחומר בעמדה הבאה

http://www.jinchess.com/chessboard/?p=–q–rk—-N-pp-rp–p–p-Q-p—-Nn-PnB–bP——P—-PPPR–R–K-&tm=b

24…צ-א5 25.מה:ב6 צ:א4 26.פ:ו8 צ-א6

גם לפני זה היא טעתה טקטית ואפשרה ליריבה להשיג עדיפות.

http://www.jinchess.com/chessboard/?p=r–q-rk–b—pp–p–p–p-B-pN—Nn-PnB–bP——P—QPPPR–R–K-&tm=b

ההמשך 21..ר-א6 22.ר:א6 צ:א6 הוא לא טוב ועדיף צ-ג8

כאן זה מסובך לחשב ש23.ר-ג1 מביא ללבן עדיפות אבל במחשבה נוספת אפשר לדבר על עקרון שרצוי לא לשים כלי כבד במשבצת שמאויימת על ידי היריב אם אין סיבה טובה לזה(אפילו אם הכלי מוגן).
במקרה הזה ההגיון שבמסע ר-ג1 הוא פשוט.
צ-א6 מוגן על ידי הפרש כך שהיינו רוצים להתקיף את הפרש אבל הפרש מוגן על ידי הרץ ולכן בשלב ראשון נתקיף את הרץ,ואחר כך שחור צריך להתגונן מהתקפה על הפרש כך שהוא חייב להזיז את הצריח(אחרת אם לבן יתקיף את הפרש הוא יזכה בו כי בריחה של הפרש תפסיד את הצריח).

אייל סגל 2 באוגוסט 2014

במסגרת נסיונות לגלות פרטי טריוויה ביזאריים, שמתי לב שרוסיה שובצה מול ירדן גם אצל הגברים וגם אצל הנשים בסיבוב הראשון, ושלשחקן הלוח הרביעי של יפן קוראים אלכס אוורבוך.

אורי בלאס 2 באוגוסט 2014

דנמרק שובצה מול פלסטין גם אצל הגברים וגם אצל הנשים וניצחה 8-0 בדומה לרוסיה שניצחה את ירדן 8-0

אורי בלאס 2 באוגוסט 2014

סנסציה בסיבוב הראשון
פלסטין נשים 4-דנמרק נשים 0

הלוח הראשון של נבחרת פלסטין(והיחידה שם שיש לה מד כושר בינלאומי היא רק עם מד כושר בינלאומי 1410 כאשר הלוח האחרון של דנמרק ובעלת המד כושר הכי נמוך שם היא בעלת מד כושר בינלאומי 1960)

אורי בלאס 2 באוגוסט 2014

במחשבה נוספת יכול להיות שהם התבלבלו והתוצאה הפוכה.
הפסד של דנמרק לפלסטין בין הנשים נראה יותר מדי מפתיע כדי להיות אמיתי.

אורי בלאס 2 באוגוסט 2014

אגב נבחרת ישראל לנשים גם ניצחה 4-0 כך שאולי תתמודד בסיבוב הבא מול פלסטין
נבחרת הגברים של ישראל כנראה בדרך לנצחון 4-0 כי רודשטיין צפוי לזכות.

שמוליק 3 באוגוסט 2014

ממש לא ברור לי איך יוצרה ההגרלה אצל הנשים , אבל נבחרתנו מקבלת משום מה את הנבחרת הבכירה ביותר שצברה 3.5 נקודות אישיות – רומניה , המדורגת שישית .

אורי בלאס 2 באוגוסט 2014

מהסתכלות במשחקים עצמם של דנמרק מול פלסטין אני מרגיש די בטוח שבשידור החי החליפו בין הנבחרות.

לא נראה לי סביר שהטעויות ששוחקו על ידי הקבוצה המפסידה שוחקו על ידי שחקניות ברמה של מד כושר בערך 2000
12…צ-ג8 בלוח 4
18.מה-ו4 בלוח 3
32…פ-ג7 בלוח 2
18.ר:ו6 בלוח 1 שהיא אמנם טעות עמדתית ולא טקטית אבל כזאת שלא הייתי מצפה משחקנית במד כושר בינלאומי מעל 2100 לבצע.

אורי בלאס 2 באוגוסט 2014

עוד טעות בשידור החי זה שהם טוענים שנבחרת הנשים של קניה ניצחה את נבחרת הנשים של אוסטרליה 4-0 וברור שזה מן הסתם הפוך גם מצפיה במשחקים.

דוד 2 באוגוסט 2014

לסין הרכב סופר חזק, עם Wey yi המפלצת הטקטית. אני הולך על סין

עידו 2 באוגוסט 2014

תודה אייל!

אייל סגל 2 באוגוסט 2014

סיכום היום הראשון בתחרות הפתוחה: כמעט בלי הפתעות – היו 86 מפגשים בין נבחרות מהחצי העליון והתחתון (1 נגד 87, 2 נגד 88 וכו'), 85 מהם הוכרעו לכיוון הצפוי ורק באחד מהם הנבחרת מהחצי התחתון ניצחה. [ומסתבר שזה קרה כי הקבוצה המדורגת גבוה יותר פשוט לא הופיעה.] הרוב הגדול של הנבחרות המדורגות בטופ 30-20, כולל ישראל, ניצחו בהפרש מקסימלי 4:0.

היחידה מאלה שניצחה בהפרש דחוק (2.5-1.5) היתה נורבגיה – בלי קרלסן – מול תימן; האמר סיים בתיקו על הלוח השני ושחקן המילואים שלהם, לי, הפסיד על הלוח הרביעי. ציינתי בפוסט שחולשת הלוחות הנמוכים שם יכולה להתגלות כבעייה וזה אכן נראה כסימן לא טוב מבחינה זו. אתמול, בטקס הפתיחה, העלו את שחקני נורבגיה לבמה לראיון קצר ואותו שחקן מילואים אמר (כאילו בצחוק) שעדיף לקבוצה שישחק כמה שפחות… ארמניה (בלי ארוניאן), אגב, ניצחה אמנם בסופו של דבר את יפן 4:0 אבל במהלך המשחקים כמעט ונקלעה לצרות – שחקן המילואים שלה על הלוח הרביעי נקלע בשלב מסויים לעמדה קשה מול אותו אוורבוך שהזכרתי בתגובה 13, ומובססיאן על הלוח השני היה קרוב מאוד להפסד (במסע ה-34 היריב שלו החמיץ מט פשוט יחסית במסעים ספורים, כנראה בדוחק זמן).

מחר בסיבוב השני ישראל משחקת מול עוד אחת מהסטניות, הפעם טג'יקיסטן (המדורגת מס' 67).

שמוליק 3 באוגוסט 2014

סיומת יפה מאוד של פוסטני : http://www.chessbomb.com/arena/2014-olympiad/01-Postny_Evgeny-Mamatov_Melis

יש לי תחושה שקריאקין הולך להשיג תוצאה די מטורפת בלוחות 3-4 .

נפתלי 2 באוגוסט 2014

ומאמא,מן הסתם,יחזור להרכב…

נפתלי 3 באוגוסט 2014

באיזה שעה(לפי שעון ישראל)מתחילים המשחקים?

אייל סגל 3 באוגוסט 2014

כמו שכתבתי בסוף הפוסט – שעה מוקדם יותר מאשר בסיבוב הראשון אתמול, כלומר 15.00.

נפתלי 3 באוגוסט 2014

תודה!

מעבר ל"גמביט ספרלי" שהזכרת,אני זוכר גם שראוף שיחק באולימפיאדה שעברה אולי חמש או שש משחקים רצופים בשחור.האם זה מקובל לבצע דבר כזה?נראה לי שהוא העריך שהוא מסוגל לעמוד במשימה הזו(נעצר אאל"ט רק על ידי לירן דינג,מומחה עצום בזכות עצמו בהודית של המלך,שהיתה הנושא העיקרי ברוב הקרבות האלה)אבל אולי ביצוע 2 "הקרבות" כאלה לא היה בהכרח דבר כל כך חכם.האם יש עוד דוגמאות כאלה ברמות הגבוהות?

אייל סגל 3 באוגוסט 2014

אם אתה מתכוון להחלפה דומה של הסדר ה"טבעי" של השחקנים על פני הלוחות, אפשר לראות משהו כזה בנבחרת ההונגרית הפעם – באלוג (שלפי מד-הכושר היה "אמור" להיות שחקן המילואים) משחק בלוח 2 וראפורט (שהיה "אמור" להיות בלוח 2) משחק בלוח 4. אני גם זוכר שהרוסים נהגו להציב את מורוזביץ', שנחשב לקטלני במיוחד נגד שחקנים חלשים יותר, על אחד הלוחות הנמוכים גם כשמד-הכושר שלו היה גבוה מאוד; יכול להיות שהפעם קריאקין בתפקיד דומה על לוח 4 שלהם.

מבחינת "סידור צבע" לשחקן, נראה לי שהיה דבר כזה לקריאקין (אם כי בלבן) ב-2010 – נתתי את הלינק בהערה לתגובה 6.

נפתלי 3 באוגוסט 2014

כן,התכוונתי ל"סידור צבע"…בשחור,ברמות גבוהות,אני לא זוכר כזה דבר…

שמוליק 3 באוגוסט 2014

אם אינני טועה , באחת מההצלחות הגדולות של נבחרתנו – אברוך שיחק 8 מתוך 10 משחקים בלבן – ואכן סיים בתוצאה גבוהה מאוד וזכה באחד מהמצטיינים על הלוח שלו בכל התחרות .

אייל סגל 3 באוגוסט 2014

את הרקורד של אברוך באולימפיאדות אפשר לראות כאן.

אני מניח שאתה חושב על 98 – אברוך זכה אז במדליית זהב אישית כשחקן מילואים שני, עם מאזן 8/10 – 5.5/7 בלבן ו-2.5/3 בשחור. ישראל סיימה באותה אולימפיאדה במקום הרביעי, ועשתה את זה אפילו בלי גלפנד…

אייל סגל 3 באוגוסט 2014

כפי שאפשר לראות בלינק המעודכן למשחקי הסיבוב השני בסוף תגובה 19, רוב הנבחרות החזקות מציבות היום את שחקני לוח 1 שלהם (קרמניק, איוונצ'וק, קרלסן, ארוניאן, גלפנד וכו') שנחו בסיבוב הראשון. בולט בהעדרו נקמורה בנבחרת ארה"ב, כיוון שההגעה שלו לטרומסה מתעכבת בגלל החמצת קונקשן בטיסה. מתוך האתר Chess in Tweets:

It is interesting to follow the adventures of Hikaru Nakamura, who desperately tries to get to Tromsø somehow, after he missed a connection in London.

@GMHikaru: “Can it get worse?? Now I apparently have no confirmed seat on the 2nd and can’t even arrive in Tromso till the 3rd evening at the earliest.”

On his Facebook site Nakamura posted a big story about his trip. I do not want to copy the whole story (this blog is called Chess in Tweets, not Chess on Facebook), but the last part is interesting:

“I simply do not understand why the organizers with a massive budget did not attempt to add a few extra flights so that A) the prices would be a bit cheaper even on original tickets and B)so that the availability would not be such an issue in the case of delays.”

@TarjeiJS: “Nakamura’s tweet about his cancelled flight already made it to the headlines in Norway”. @asimpereira: So have they agreed to shift Norway… yet? Jonathan Tisdall replied:@GMjtis: Think they’re working on turning the country upside down to make the north more accessible for Naka.

@Saetrus tweeted to Nakamura: “Welcome to the outskirts of the world…”

Perhaps Naka should contact his new sponsor Red Bull. After all, their slogan is: Red Bull gives you Wings

@Chessnotes: Should we start watching all the airports now for a big game of “Where’s @GMHikaru?”

שמוליק 3 באוגוסט 2014

הפתעה ראשונה ( אולי ) בדרך : נורבגיה ב' כרגע בשיוויון 1.5-1.5 עם אוקראינה , לאחר הפסד של איבנצ'וק בלוח הראשון . הסיכויים שקולים במשחק הנותר .

אצלנו – סוטובסקי זכה במהרה , גלפנד בדרך לכך גם , אך סמירין קצת בקשיים .

יהודה 3 באוגוסט 2014

אייל תודה רבה ל הכל!
לא הבנתי איפה אפשר לראות בשידור חי את המשחקים?
נכנסתי ללינק שנתת וזה נותן לי רק את רשימת המשחקים ללא שידור חי..

שמוליק 3 באוגוסט 2014

לינק לשידור – https://chess24.com/en/olympiad2014/live

אייל סגל 3 באוגוסט 2014

צריך להקליק על המשחקים עצמם כדי לראות את המסעים, או על האייקון של המצלמה, שכתוב מתחתיו video, כדי לראות גם את הפרשנים (זה מכניס למקום שיש בו אייקונים לשידורים באנגלית, ספרדית ורוסית).

שמוליק 3 באוגוסט 2014

הפתיחה במשחק המדובר בו ניצח אלוף נורבגיה ( בעל מד כושר 2500 ) את איבנצ'וק : 1.פו3 ו5 2.ד3 פג6 3.ד4 – קצת עמוק מדי בשבילי …

יהודה 3 באוגוסט 2014

שמוליק זה לא עובד לי זה טוען את האתר מלא זמן!

יהודה 3 באוגוסט 2014

יש אולי מקום אחר שאפשר לראות?

אייל סגל 3 באוגוסט 2014

את המסעים אפשר לראות גם באתרים chessbomb או chessdom arena

נפתלי 3 באוגוסט 2014

הכי פשוט-בפלייצ'ס…

גם מאמא במופתעים(ונזכיר נצחונות התקפיים יפים של סדייב וקדייב בלוחות 2-4,למרות פערי המד כושר וכו'…)

אייל סגל 3 באוגוסט 2014

סיכום היום השני – גם היום רוב הפיבוריטיות זכו, אבל בהשוואה לאתמול פערי הרמות היו קטנים יותר, כך שחלק מהנצחונות היו די קשים או דחוקים. הונגריה, למשל, ניצחה את ונצואלה בהפרש מינימלי 2.5:1.5, כשעל הלוח הרביעי פולגר מנצחת במשחק דרמטי והפכפך שיכלה להפסיד בו אם יריבה היה מוצא מסע מדוייק (33.צ-ח3!!) ברגע קריטי.

כמו כן, היו כמה הפתעות – הבולטת ביותר היא התיקו שנורבגיה ב' (באופן מסורתי המדינה המארחת יכולה לשתף יותר מקבוצה אחת) השיגה נגד אוקראינה, אחת הפיבוריטיות העיקריות. אוקראינה ניצחה בלוח הרביעי, אבל המשחקים על לוחות 2 ו-3 הסתיימו בתיקו ואיוונצ'וק הפסיד בלוח הראשון לאורקדל, שחקן עם מד-כושר 2500 (נמוך מזה של איוונצ'וק בכ-250 נקודות). כעת מן הסתם ישאלו למה אורקדל לא שובץ באחד הלוחות הנמוכים של נורבגיה א', לאור ההפתעה הבולטת השנייה של היום – התיקו של נורבגיה א' עם פינלנד בעקבות תוצאות תיקו בכל ארבעת הלוחות (כולל קרלסן על הלוח הראשון, אמנם בשחור); כזכור, נורבגיה א' גימגמה כבר אתמול בניצחון המינימלי שלה על תימן.

אגב, כל עוד מדובר רק במעידה זמנית תוצאות תיקו בסיבובים המוקדמים הן לא בהכרח אסון לנבחרת חזקה – בגלל אופי השיטה השוויצרית, הן עשויות לגרום לכך שבסיבובים מתקדמים יותר אותה נבחרת תקבל יריבות קלות יותר (כלומר, כאלה שהשיגו פחות נקודות) יחסית למתחרות הישירות שלה כך שתוכל לרוץ קדימה בסיבובים האלה. בשתי האולימפיאדות המוצלחות ביותר של ישראל, בהן השיגה מדליות (2008 ו-2010), היא התחילה עם שתי תוצאות תיקו בשלושת הסיבובים הראשונים.

היום, מכל מקום, ישראל ניצחה את טג'יקיסטן בקלות יחסית 3.5:0.5. סמירין היה צריך להיאבק על הלוח השני זמן רב כדי לחלץ תיקו בעמדה נחותה, אבל גלפנד, סוטובסקי ופוסטני עשו את שלהם מהר למדי על הלוחות האחרים, כך שכבר בשלב מוקדם עצם הניצחון הקבוצתי לא היה מוטל בספק.

IC 3 באוגוסט 2014

הפתעה די מדהימה של נורווגיה 2, הסימן הרע המטרים מבחינת אוקראינה היא איוונצוק, בשיאו יכול לסחוב את הנבחרת לזהב, ובהתמוטטות עצבים גם יכול לחרב את כל התחרות, בינתיים נראה שהוא מתרחק מהאופציה הראשונה.

נורווגיה מתקשה, כשקארלסן בשחור לא משיג שום דבר נגד רב אמן נייבאק (2600) ושאר הלוחות גם הם לא משיגים דבר וכולם מסיימים בתיקו.

בד"כ נהוג בתחרויות קבוצתיות לתת לשחקנים צעירים להוביל קבוצות חלשות יותר כדי לצבור ניסיון, ולתת עדיפות לותיקים חזקים, אבל ר"א ליי בלוח המילואים של נורווגיה הוא פשוט לא שחקן פעיל, וסביר להניח שאורקדל יותר חזק ממנו כבר עכשיו, ובוודאי בעתיד.

ברור שהסתכלות בדיעבד נוטה יותר ל-20/20 והניסיון משחק תפקיד חשוב מאוד, אבל באמת אפשר לתהות למה לא זרקו איזה מחליף צעיר לנורווגיה 1.

גלפנד משחק בצורה מאוד חריפה, מקריב צריח נקי, ואחרי משחק לא מדוייק לפי המחשב מנצח, אני מניח שהייתה מעורבת כאן הכנה ביתית מעולה, אבל גם אם כן זה מראה שהוא בכושר חד, פוסטני מנצח בצורה חלקה, וגם סוטובסקי. סמירין מהפתיחה הגיע למצב מאוד חשוד ונראה שבקושי גירד תיקו.

אייל סגל 3 באוגוסט 2014

לפחות הקרבת הפרש שגלפנד התחיל ממנה (13.פ-ו5) היא רעיון מוכר – הופיעה כבר בקסימדז'נוב-טופלוב באחד מטורנירי הגרנד פרי בשנה שעברה. גלפנד היה הראשון לסטות מאותו משחק עם 16.צ-ז1, שמכין את ההקרבה הנוספת על ז7.

אייל סגל 3 באוגוסט 2014

… ומחר בסיבוב השלישי ישראל נגד בלארוס (המדורגת מס' 27) – עדיין כפיבוריטית, אבל זו כבר יריבה רצינית ופערי האיכות על הלוחות לא יהיו כל-כך גדולים; לשחקן הלוח הראשון שלהם (סרגי ז'יגלקו) מד-כושר קרוב ל-2700, ובכל שאר הלוחות שחקני +2500. חוץ מזה, הסיבוב כבר מזמן כמה מפגשי צמרת של ממש: ארמניה-צרפת, הונגריה-סין, ארה"ב-הולנד, גרמניה-אנגליה.

דוד 4 באוגוסט 2014

אני מבין שנראה מחר ארוניאן-ושייה לגראב ונקמורה-גירי?

אייל סגל 4 באוגוסט 2014

אם נקמורה הגיע סוף סוף (ראה תגובה 22) אני מניח שכן… שיבוצי הלוחות – בנוסף לעצם שיבוץ הנבחרות – מתפרסמים רק בסביבות 11:00 ביום של הסיבוב (מה שמקשה לפעמים על ההכנות, כי עד אז לא ברור לגמרי נגד מי משחקים).

איציק 4 באוגוסט 2014

אבל הקושי הוא מוגבל ביותר. כל שחקן יודע בודאות שהוא ישחק נגד אחד מתוך שני שחקנים אפשריים. כמו כן, אפשר לעשות ניחוש מוסכל מי סביר יותר שישחק, כמו שביום הראשון היה די ברור שגלפנד לא ישחק ואז היריב ידע שהוא יפסיד למשהו אחר.

אייל סגל 4 באוגוסט 2014

נכון, ולכן כתבתי "לפעמים", אבל בכל זאת – אם מדובר ביריבים רציניים שרוצים להתכונן אליהם באופן נקודתי, העובדה שיודעים בוודאות מי זה יהיה רק שעות ספורות לפני המשחק ולא כבר בלילה שלפני יכולה להיות משמעותית. למשל, אם משחקים נגד ארה"ב ולא יודעים אם היריב על הלוח הראשון יהיה נקמורה או קמסקי – שחקנים שונים לחלוטין זה מזה מבחינת הסגנון ורפרטואר הפתיחות.

אורי בלאס 4 באוגוסט 2014

ביום הראשון זה באמת לא משנה הרבה מאחר שהפערים ברמה הם גבוהים כך שהידע מול מי אתה משחק לא משנה הרבה.
בימים אחרים לפעמים די קשה לדעת במיוחד אם לקבוצה שני שחקנים ברמה דומה בלוחות סמוכים.

אורי בלאס 4 באוגוסט 2014

לעומת זאת נבחרת הנשים של ישראל משחקת מול נבחרת הנשים החלשה של בוליביה,ושוב פעם הציבו את אילנה דוד גלאז כשאני בכלל לא בטוח אם היא פיבוריטית מול יריבות שיש להן מד כושר גבוה מ1800.

אורי בלאס 4 באוגוסט 2014

נבחרת הנשים מנצחת 4-0 אילנה דוד גלאז שוב משחקת לא טוב אבל מול יריבה עם מד כושר של קצת יותר מ1800 זה עדיין מספיק לנצחון.

אייל סגל 4 באוגוסט 2014

אגב, איציק – לשאלה קודמת שלך, לגבי נשים שמשחקות בתחרות הגברים (או ליתר דיוק הפתוחה), מישהו עשה תחקיר בנושא ומצא תשע כאלה. חוץ מפולגר בהונגריה, יש גם נשים שמשחקות בנבחרות הפתוחות של קטאר (זו צ'ן, סינית לשעבר שנשואה לשחקן הלוח הראשון שלהם), לוקסמבורג, פורטו ריקו, סינגפור, ברוניי, גויאנה, איי הבתולה הבריטיים ומקאו (אלה באמת מדינות, אני לא ממציא); לחמש האחרונות אין נבחרת נשים נפרדת.

איציק 4 באוגוסט 2014

תודה,
מפתיע שסינגפור לא נמצאת גבוה יותר ברשימה. זו מדינה עם מערכת חינוך מאוד מפותחת ומחקר מאוד רציני. היתי מצפה שיהיו לה נבחרות גברים/נשים וברמה טובה. אולי זה עוד יקרה אם הם יחליטו לעשות מזה פרויקט לאומי.

נפתלי 4 באוגוסט 2014

ה' ישמור…לראשונה בהיסטוריה,גאדיר עונה 1.-ד5(??) על ד4…גם אם הכוונה ל"שלכטר"…אין מנוס מהמסקנה שידו של ראוף(הסופר מגוון בשנה האחרונה)ואולי גם של מאמא-במעל…

אייל סגל 4 באוגוסט 2014

האמת שכבר יש כמה מקרים מתועדים (כולל פעם אחת נגד רג'אבוב כשהיה בן 10…) – אבל באמת מעט מאוד.

נפתלי 4 באוגוסט 2014

כן,אני מכיר את המשחקים שלו מגיל 8,אבל אתה יודע,בעשר שנים האחרונות,הבחירה שלו היתה די ברורה….ההשפעה של זה היא דרמטית,מבחינת "כוחותינו"–אנחנו נצטרך לעשות את הבחירה בין ה"מלך" להודית של המלך…

שמוליק 4 באוגוסט 2014

נפתלי , רצו להכניס אותך לאווירת הצום עם הפתיחה הנ"ל …

אוהד 4 באוגוסט 2014

האם לא היה חכם לשים את רויז לוח ראשון או שני?

שמוליק 4 באוגוסט 2014

אני איתך .
אלו ה"שני סנט שלי" לפני כל טורניר …

אוהד 4 באוגוסט 2014

אגב הנבחרת תשחק בתשעה באב?

איציק 4 באוגוסט 2014

למה שלא תשחק?
במוסדות אקדמים זה יום לימודים.
זה יום עבודה רגיל… אפשר לקחת יום בחירה… אין מניעה לשחק בתשעה באב, אולי לא יתנו לנבחרות לאכול ולשתות… זו שאלה אחרת, אלה אם השחקנים יבקשו לנצל את יום הבחירה שלהם.

אוהד 4 באוגוסט 2014

ישראל מנצחת בצפוי משחק הבא הולכת להיות יריבה ברמה של יקראל אני מניח, שאלה: יש משמעות לגודל הניצחון?

אייל סגל 4 באוגוסט 2014

מבחינה מעשית כמעט בטוח שלא – כמו שציינתי בתשובה לתגובה 10, סך הנקודות האישיות על הלוחות משמש רק כשובר-שוויון שני (במקרה של שוויון בנקודות הקבוצתיות ואחרי סונברן-ברגר, במקרה שזה לא מכריע). היום גם היה אפשר לראות די בבירור במשחק של נבחרת ישראל שלא מייחסים חשיבות להפרש אלא רק לעצם הניצחון הקבוצתי – כשנהיה ברור שלרודשטיין יתרון מכריע, גלפנד ופוסטני ניווטו את המשחקים שלהם לתיקו, למרות שהיה נראה שלשניהם יתרון קל ובנסיבות אחרות מן הסתם היו ממשיכים לשחק.

אורי בלאס 4 באוגוסט 2014

הנקודות האישיות רלבנטיות לחישוב סונברן-ברגר כך שבכל זאת לדעתי יש להן חשיבות מסויימת גם בשובר השויון הראשון שאחרי נקודות קבוצתיות.

אייל סגל 4 באוגוסט 2014

כן, בעצם אתה צודק – הסונברן-ברגר משקלל את כמות הנקודות שנצברו נגד כל נבחרת עם החוזק היחסי של אותה נבחרת בתחרות (לפי כמות הנקודות שצברה).

אלעד אחד 4 באוגוסט 2014

אז בעצם עדיף לעשות תיקו בשביל להגדיל את מספר הנק' של היריבה…

אורי בלאס 4 באוגוסט 2014

לאלעד אחד(אין לי אפשרות להגיב ישירות לאלעד כך שאני מגיב הכי קרוב שאני יכול להגיב)
עדיף בכל מקרה לנצח כי נכון שאם עושים תיקו הסונברן-ברגר מכפיל במספר גבוה יותר אבל הוא מכפיל מספר נמוך יותר.

2.5 נקודות מול קבוצה שצברה 20 נקודות אישיות הוא פחות טוב מ3 נקודות מול קבוצה שצברה 19.5 נקודות אישיות כי
2.5*20 קטן מ3*19.5

המקרה היחיד התיאורטי החריג הוא שמשחקים מול הקבוצה החלשה ביותר שחלשה במובהק מקבוצות אחרות ,וזה רק מקרה תיאורטי ולא פרקטי כי בפועל החלשות צוברות מספר משמעותי של נקודות במשחקים בינן לבין עצמן, אבל כדי להמחיש את המקרה נניח שקבוצה מפסידה בכל שאר המשחקים 4-0 אז עדיף לנצח אותה נצחון מינימלי ולא לנצח אותה 3-1 או 4-0, כי 2.5*1.5 זה יותר טוב מ3*1 ובודאי יותר טוב מ4*0 לצורך חישוב הסונברן ברגר, ובנוסף זה שצברנו פחות מולה מקלקל קצת את הסונברן ברגר של היריבות שלנו שצברו אותו מספר נקודות קבוצתיות במקרה שהן שיחקו נגדנו.

אייל סגל 4 באוגוסט 2014

אורי – לגבי הדוגמה התיאורטית שהבאת, כדאי לציין שלמעשה חישוב הסונברן-ברגר האולימפי כולל רק עשר מתוך אחת עשרה היריבות ששיחקו נגדן – בלי זו שהשיגה בתחרות את התוצאה הנמוכה ביותר (לא הזכרתי את זה קודם כדי לא לסבך את ההסבר); יכול להיות שהסיבה לכך קשורה בדיוק במקרה מהסוג שהזכרת – כדי שלא יווצר מצב (או לפחות יבוטל כמעט לחלוטין הסיכוי) שקבוצה "תיענש" על כך שניצחה בהפרש גבוה.

אלעד אחד 4 באוגוסט 2014

תודה אורי

אורי בלאס 4 באוגוסט 2014

לדעתי הסיבה העיקרית שהסונברן-ברגר לא כולל את הקבוצה החלשה ביותר היא לא החשש מהמקרה התיאורטי שכמעט בלתי אפשרי אלא החשש המעשי שהעובדה שקבוצה א ניצחה בסיבוב הראשון 4-0 קבוצה יותר חלשה(כזאת שצברה בסוף 40% ולא 50% מהנקודות) תכריע לרעתה.

אייל סגל 4 באוגוסט 2014

יום שלישי – במפגש הראשי, ניצחון ענק לצרפת על ארמניה בזכות ניצחון של פרסינה (בשחור) על מובססיאן בלוח השלישי. החדשות הרעות מבחינת ארמניה, בנוסף לעצם ההפסד, הן שמובססיאן נראה בכושר גרוע – זה כבר המשחק השלישי ברציפות בו הוא משחק חלש ונקלע מהר לעמדה גרועה, אם כי בשני הסיבובים הקודמים ניצל די בנס מהפסדים. במפגשי צמרת אחרים, נצחונות חשובים גם להולנד וסין על ארה"ב והונגריה, בהתאמה.

ישראל, כאמור, עם ניצחון חלק למדי על בלארוס, מה שמותיר אותה כאחת מ-11 הנבחרות עם מאזן מושלם לאחר שלושה סיבובים ביחד עם צרפת, הולנד, סרביה, רוסיה, סין, אזרבייג'ן, צ'כיה, בולגריה, אוזבקיסטן ורומניה. אבל צריך לזכור שרוב הנבחרות הללו – כולל ישראל – לא פגשו עד כה אף נבחרת מהדרג הראשון ממש.

מבחינת ישראל המצב הזה יבוא על תיקונו מחר בסיבוב הרביעי, כשתשחק נגד הולנד. בשולחנות הראשיים האחרים: צרפת-אזרבייג'ן, רוסיה-סין, סרביה-צ'כיה, בולגריה-רומניה, אוזבקיסטן-גרמניה.

שמוליק 4 באוגוסט 2014

הארמנים כדרך קבע מייבשים את המחליף שלהם ( לרוב ארבעת הראשונים מציגים ביצועי שיא – כך שזה מסתדר ) . אני חושב שכדאי להם הפעם כן להשתמש בו מדי פעם ( למשל מחר מול קוסטה ריקה ) , כי בינתיים מובססיאן "לא פוגע בכדור" .

אולי מחר תהיה לסוטובסקי הזדמנות לגמול לואן-ולי על הזוועה הזאת – http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1688955

אייל סגל 4 באוגוסט 2014

המחליף שלהם, אגב, הוא באופן מסורתי זה שזוכה באליפות ארמניה באותה שנה – ולא תמיד זה בדיוק השחקן החמישי בחוזקו שם, כפי שנראה גם הפעם. קצת מצחיק, כי מצד אחד הוא מקבל כביכול פרס אבל מצד שני נראה לפעמים שלא ממש סומכים עליו… מקרה קיצוני מבחינה זו היה ב-2008, כשהמחליף (מינסיאן) שיחק בסך הכל משחק אחד כל האולימפיאדה (נגד איי פארו, כדי לאפשר מנוחה של סיבוב אחד לארוניאן) – אם כי הם אכן הסתדרו אז טוב מאוד בלעדיו. נגד קוסטה ריקה הם בהחלט יכולים להשתמש בו – השאלה מה יקרה כשישחקו שוב נגד הנבחרות החזקות באמת.

שמוליק 4 באוגוסט 2014

רציתי להגיד שגם אני יכול להסתדר בלוח רביעי מול איי-פארו , אבל בדיקה הראתה שזה לא בדיוק המצב ( הוא 2300 ) …

איציק 4 באוגוסט 2014

אין לך 2300?

אורי בלאס 5 באוגוסט 2014

מדהים.
לאיי פארו אוכלוסיה של 49947 איש לפי ויקיפדיה ועדיין יש להם 4 שחקנים מעל 2300 ו11 שחקנים מעל 2200

נראה שאיי פארו היא אחת המדינות המצליחות ביותר בשחמט יחסית לגודל האוכלוסיה(בודאי שהם מצליחים הרבה יותר מישראל אם מודדים הצלחה יחסית לגודל האוכלוסיה).

עם זאת יש נושא אחד שבו הם מפגרים אפילו אחרי ישראל וזה באחוז הנשים(למרות שישראל מדינה חלשה מאוד בנושא הזה).
מתוך 101 שחקנים בעלי מד כושר בינלאומי באיי פארו יש רק 2 נשים ושתיהן לא פעילות.

אייל סגל 4 באוגוסט 2014

… ומשחק היום: שחקנית הלוח הרביעי של קנדה (עם מד-כושר 2145) מפסידה בשמונה מסעים לשחקנית 1500 מאנגולה.

שמוליק 4 באוגוסט 2014

המוליכה בתחרות הנשים – איראן , עם 3 ניצחונות של 0-4 .
לאור ההגרלה שקיבלו , בהחלט ייתכן שימשיכו להוליך גם עוד סיבוב לפחות .

דוד 4 באוגוסט 2014

שווה צפייה: טופלוב- ואייחו-פונס (לא יודע באיזה סיבוב)

שמוליק 5 באוגוסט 2014

שווה צפייה נוסף – שירוב בפעולה.

אייל סגל 5 באוגוסט 2014

נדיר מאוד לראות היום את התקפת הכבד המטוגן (Fried Liver Attack) – וגם קשה מאוד לחשוב על מישהו שפחות כדאי לאפשר לו לשחק את זה נגדך מאשר שירוב.

אוהד 5 באוגוסט 2014

נחיתות לישראל בכל העמדות

אורי בלאס 5 באוגוסט 2014

דוקא נראה שאולגה וסילייב זוכה כאשר גם לאנג'לה בורסוק יש יתרון.
אמנם נכון שיש נחיתות לקלינובה אבל בכל זאת אני אופטימי שישראל תנצח את אקודור.

אייל סגל 5 באוגוסט 2014

בשורות טובות לנפתלי: נראה שלמאמא יתרון גדול – קרוב לזכייה – נגד MVL (ועוד בשחור) על הלוח הראשון של אזרבייג'ן-צרפת, כשמאמדוב בשחור מחזיק תיקו נגד פרסינה בלוח השלישי.

אוהד 5 באוגוסט 2014

מסע מדהים של מקסים 42.מהד5!!

אייל סגל 5 באוגוסט 2014

כן, יופי של מסע – מי שעוקב אחרי המשחקים בעזרת מחשב "רואה" אותו מייד, אבל הוא ממש לא מובן מאליו… אז כרגע רודשטיין נראה זכוי, גלפנד צריך לנסות להציל סיום קשה נגד גירי, ואן וילי-סוטובסקי על הלוח השלישי נראה תיקו ועל הלוח הרביעי כבר הסכימו לתיקו, כך שהתוצאות הסבירות הן או 2-2 או 2.5-1.5 לישראל. במפגשים אחרים, נראה שאזרבייג'ן באמת הולכת לנצח את צרפת בזכות הלוח הראשון ורוסיה בסכנת הפסד לסין.

Yavor 5 באוגוסט 2014

Why didn't Sutovsky take the pawn on g4? For a Rg5 he can go with the queen to e6

אייל סגל 5 באוגוסט 2014

זו היתה מלכודת מצד ואן ויילי – 42…מה:ז4 מפסיד ל-43.א6, והרגלי הלבן נהיה חזק מדי; נקודת המפתח היא שאי אפשר למנוע קידום שלו ל-א7: 43…מה-ד7 (או 43…ח3 44.צ-ז5 עם הגנה מפני איום המט) 44.א7 מה:א7 45.צ-ג8+ והרץ הלבן מכה את המלכה במסע הבא.

Yavor 5 באוגוסט 2014

And now Boris is giving a pawn for nothing!! Oh dear

יהודה 5 באוגוסט 2014

מה התוצאות על כל הלוחות של ישראל-הולנד?

אוהד 5 באוגוסט 2014

גלפנד הפסיד לגירי, רודשטיין ניצח, פוסטני וסוטובסקי תיקו

שמוליק 5 באוגוסט 2014

האיראניות מנצחות גם בסיבוב הרביעי ועדיין עם מאזן מושלם . הם אפילו לא אנדרדוג מובהק מחר ( נגד ההונגריות ) .

נפתלי 5 באוגוסט 2014

אין שם שום אנדרדוג…ד"א שמוליק,אתה מגיע שבוע הבא לאולימפיאדה האמיתית,בניר העמק?

שמוליק 5 באוגוסט 2014

בוודאי .
נתראה שם אני מניח .

נפתלי 5 באוגוסט 2014

ניצחון יפה מאוד מול הצרפתים החזקים.נקודה למחשבה היא שוב מה שקרה בלוח השלישי….אודה על האמת,ראיתי את הצמד-חמד "חורש" על הסלאבית באינטרנט(פלייצ'ס וIcc)אבל לא חשבתי שעד כדי כך…נראה כאילו התחלפו בפתיחות,ומאמא-בפעם השניה,והפעם מול דג שמן מאוד-בוחר בהודית….בעצם,אולי יש לברך על זה…אבל בגדול העסק,עם הקפטן האגדי חליפמן,נראה טוב מאוד.רק שימשיך ככה.

אייל סגל 5 באוגוסט 2014

סיבוב רביעי: ישראל, כאמור, מסיימת בתיקו עם הולנד. ניצחון גדול לאזרבייג'ן על צרפת בזכות ניצחון של ממדיארוב על ושייה לגראב בלוח הראשון. אזרבייג'ן היא כעת אחת משלוש הנבחרות שנותרו עם מאזן מושלם, ביחד עם סרביה ובולגריה (שבלוח הראשון שלה משחק טופאלוב, הנראה בכושר מצויין). עוד מפגש ענקים, בין רוסיה לסין, מסתיים בתיקו, לאחר שקרמניק מחמיץ הזדמנות טובה לניצחון בלוח הראשון מול וואנג יו וגרישצ'וק מחלץ תיקו בלוח השני בסיום נחות מול דינג לירן (דוגמה טובה לנטייה לתיקו שיש בסיומי רצים שוני מסלול – הסיני לא הצליח לזכות למרות יתרון שני רגלים).

קרלסן, אגב, "התאושש" לאחר התיקו בסיבוב הראשון וזכה היום בניצחון שני ברציפות כשהוא גובר בקלילות די מדהימה על וויטאשק, שחקן 2700+ (שלא מזמן סיים, כזכור, במקום שני ב-ביל), ומוביל את נורבגיה לניצחון על הנבחרת החזקה של פולין.

יש כעת, כאמור, שלוש נבחרות המובילות עם 8 נקודות, ובעקבותיהן 14 עם 7. מפגשי הצמרת מחר בסיבוב החמישי (בסוגריים מספר הנקודות של כל נבחרת): אזרבייג'ן (8) – סרביה (8), רוסיה (7) – בולגריה (8), ארמניה (6) – נורבגיה (7) [מה שאומר כנראה ארוניאן-קרלסן על הלוח הראשון], סין (7) – הולנד (7), אוקראינה (7) – אוזבקיסטן (7), ישראל (7) – קובה (7) [קובה היא נבחרת חזקה מאוד – דומינגז על הלוח הראשון פחות או יותר ברמתו של גלפנד, ושחקני ה-2600+ שלהם על לוחות 4-2 פחות או יותר ברמה של השחקנים המקבילים מישראל], קזחסטן (7) – טורקיה (7), גאורגיה (7) – בלגיה (7), וייטנאם (7) – אנגליה (7).

נפתלי 5 באוגוסט 2014

וויטאשק הוא גם העוזר של…

איציק 5 באוגוסט 2014

מה בנשים?

אורי בלאס 5 באוגוסט 2014

בנשים ישראל תתמודד מול סלובקיה אחרי שהאחרונה הובסה על ידי אירן.
במפתיע אירן יורדת מהמקום הראשון למקום החמישי למרות שניצחה 3.5:0.5 וגם נצחון 4:0 לא היה עוזר הרבה לאירן(במצב כזה הם היו יורדים למקום השלישי).

מי שבמפתיע נמצאת במקום השני בין הנשים היא נבחרת אינדונזיה (שעל הניר חלשה מאירן אבל הפתיעה בנצחונות על רומניה וארמניה)

אוהד 5 באוגוסט 2014

הסגנון של קרלסן כל כך אלגנטי אתה תמיד תראה אותו בלא יותר משיוויון על פי המחשב ולפעמים בנחיתות קלה מהפתיחה, כנראה שהוא חותר לעמדות כאלה איטיות ומעייפות ליריב אישית אני חושב שהוא גדול שחקני השחמט בטח כשהיום קשה לשלוט בצורה כל כך ברורה בעידן המחשבים פשוט פנומנל, גלפנד נראה באיזו שהי ירידה קלה ביכולת (בדוקרב מול סווידלר והיון מול גירי) לפחות כך זה נדמה לי, רודשטיין נראה בכושר מעולה כשניצח אם אני לא טועה את כל המשחקים שלו עד כה. והיום במשחק מדוייק ומרשים הביס את יריבו זו יכולה להיות נקודה חשובה לנבחרת, אם נחזור לקרלסן האם הוא יכול לחצות את קו ה2900?

אייל סגל 5 באוגוסט 2014

כן, התייחסתי לא מעט פעמים בפוסטים קודמים לגישה יוצאת-הדופן של קרלסן לפתיחות (בהשוואה לרוב שחקני הצמרת האחרים כיום). אני די בטוח שחציית ה-2900 היא עניין של זמן – הוא כבר קרוב מאוד, ויכול להיות שמבחינת החוזק הבסיסי שלו כשחקן עוד לא הגיע אפילו לשיאו; אבל צריך לזכור שככל שפער מד-הכושר בין קרלסן לשחקנים האחרים גדל, כך קשה לו יותר לצבור עוד נקודות, כיוון שהוא מתחיל להפסיד יותר נקודות לא רק על הפסדים אלא גם על תוצאות תיקו (ומצד שני, הוא מרויח פחות ופחות על נצחונות). בשלושת הסיבובים הנוכחיים של האולימפיאדה בהם שיחק, למשל, הוא הרויח עד כה בסך-הכל נקודת מד-כושר אחת למרות מאזן של 2.5/3, כי שני הנצחונות היו רק מעט יותר מפיצוי על תיקו נגד שחקן עם מד-כושר נמוך יחסית (באיזור ה-2600). אפשר גם לציין בהקשר זה שבשני טורנירים ששיחק בשנתיים האחרונות – המועמדים בלונדון והטורניר לזכר גשימוב – הוא הפסיד נקודות מד-כושר (אמנם לא הרבה) למרות שזכה בתחרות, כי הנצחונות שלו לא היו גדולים במידה ש"נחזתה" על-ידי מד-הכושר.

[ועדיין, לא צריך לרחם עליו כל-כך :-) ]

אוהד 5 באוגוסט 2014

היום גם יהודה גרינפלד הצטרף לרשימת הישראלים שמנצחים

אייל סגל 5 באוגוסט 2014

אם כבר הזכרת, אפשר לציין שיהודה גרינפלד משחק בלוח הראשון של נבחרת החרשים (ICCD – International Chess Committee of the Deaf). לחרשים, לעיוורים (IBCA – International Braille Chess Association) ולנכים (IPCA – International Physically Disabled Chess Association) יש פדרציות משלהם שמשחקות באולימפיאדה כמו "מדינות". מי שיסתכל בשיבוצי הנבחרות לסיבובים השונים באתר chess-results יוכל לראות שנבחרות העיוורים והנכים (ואלה שמשחקות נגדן) מופיעות תמיד בתחתית הרשימה בלי קשר למספר הנקודות שצברו – כיוון שסדר רישום השולחנות מקביל לסדר הפיזי שלהם באולם המשחקים, והנבחרות האלה משחקות תמיד בשולחנות הקרובים ביותר לפתח הכניסה/יציאה.

נפתלי 6 באוגוסט 2014

ומחר,נגד הנבחרת הסרבית המפתיעה—מעניין על איזה צד יקום מאמא,כי עושה רושם שרג'אבוב נכנס בשמחה לתפקיד הבלם האחורי…מישהו צריך להביא נקודות אם רוצים מדליה,ומגוסיינוב בשחור אני כבר לא יודע למה לצפות…אחרי שראוף הפתיע עם צרפתית,מי יודע…

אייל סגל 6 באוגוסט 2014

הסרבים הפתיעו היום נגד צ'כיה, אבל חוץ מזה הם נהנו מהגרלה מאוד נוחה בסיבובים הקודמים; יכול מאוד להיות שהנוכחות שלהם כרגע בצמרת היא די fluke ושממחר הם יתחילו להפסיד לנבחרות החזקות באמת.

Comments closed