האולימפיאדה: סיבובים 3-1

שני הסיבובים הראשונים היו בעיקר חימום עבור הנבחרות החזקות, אבל בסיבוב השלישי כבר החלו מפגשי הצמרת

אולימפיאדת השחמט היא אירוע בו משתתפים מאות רבות של שחקנים מקרוב למאתיים מדינות. הדבר יוצר כמובן קשיים לוגיסטיים, לצד קשיי התאקלמות הנגרמים באופן טבעי לאלה שאינם מכירים את נורבגיה, בין אם במישור התרבותי

או הכלכלי

שלא לדבר על תופעת שמש חצות המאפיינת את החוג הארקטי בקיץ, ועשוייה לגרום לדיסאוריינטציה משמעותית מבחינת הרגלי השינה.

מכל מקום, המשחקים החלו כסידרם ביום שבת. בסיבוב הראשון של האולימפיאדה משחקות הנבחרות המדורגות בחצי העליון נגד אלו המדורגות בחצי התחתון (1 נגד 87, 2 נגד 88 וכו'), כך שפערי הרמות גדולים מאוד. מבין 86 מפגשים כאלה, 85 הוכרעו לכיוון הצפוי, ובזה בו ניצחה הקבוצה מהחצי התחתון הדבר קרה כי הקבוצה החזקה יותר פשוט לא הופיעה. רובן הגדול של הנבחרות המדורגות בטופ 30-20, כולל ישראל (ששיחקה נגד קירגיזסטן, המדורגת מס' 95), ניצחו בהפרש המקסימלי 4:0.

סיבוב זה זימן איפוא משחקים רבים בהם היו הבדלי רמות גדולים מאוד בין השחקנים, מסוג שלא מרבים לראות בטורנירי round-robin – בדומה לסיבוב הראשון של גביע העולם. (אם כי שם שיטת השיבוץ שונה: מס' 1 נגד 128, 2 נגד 127 וכן הלאה עד 64 נגד 65 – כך שבלוחות הנמוכים יותר פערי הרמות בין השחקנים הולכים ומצטמצמים.) למשחקים כאלה, גם אם התוצאה שלהם לרוב ברורה מראש, יש לעתים ערך לימודי מבחינה זו שניתן לראות בהם כיצד השחקן החזק יותר מממש באופן "נקי" במיוחד תכנית משחק מסויימת בלא שיריבו מציב בפניו מכשולים ממשיים, ו/או מעניש את יריבו באופן יעיל על טעויות בסיסיות יחסית, כאלה שלא נראות לעתים קרובות במפגשים בין שחקנים מהרמות הגבוהות.

הנה דוגמה מהלוח הרביעי של המפגש בין גרמניה לעירק:

 

דויד ברמידזה, מהצד הגרמני, אינו שייך לצמרת העולמית הגבוהה ביותר, אבל הוא רב-אמן מקצועני עם מד-כושר באיזור ה-2600 (בדיוק לפני האולימפיאדה השתתף, כזכור, בטורניר דורטמונד), בעוד שיריבו, אל-חטאב, הוא חובבן עם מד-כושר נמוך בכ-450 נקודות. לאחר המסע 13…מה-ג7 התקבלה העמדה הבאה:

 bview1

מדובר בעמדה טיפוסית למדי מהפתיחה הספרדית – אלא שכאן ביצע הלבן טעות אסטרטגית בסיסית כששיחק 14.ג:ב4?. רצף המסעים א4 (לבן) – …ב4 (שחור) – ג:ב4 (לבן) מופיע בהרבה משחקים בפתיחה הספרדית, אבל אם היה הלבן מעוניין לשחק ג:ב4 היה צריך לעשות זאת מייד לאחר שהשחור שיחק 11…ב4, לפני שזה יביא את הצריח שלו ל-ב8. הסיבה לכך היא שאז השחור היה נאלץ להכות על ב4 בחזרה עם הרגלי ג' שלו, מה שהיה מקטין את הלחץ על הערוגה ד4, ומאפשר ללבן בסופו של דבר לבצע את פריצת הרגלי ד4 במרכז, שהיא ככלל חיונית למשחקו (גם אם היא מעוכבת לעתים בהסתעפויות בהן משוחק בשלב מוקדם המסע ד3).

בגלל העיכוב בהכאה על ב4, השחור היה יכול להכות בחזרה עם הצריח (14…צ:ב4) ולהותיר את הרגלי שלו על ג5 – כשביחד עם עמיתו ב-ה5 הרגלי הזה מונע מהלבן את הפריצה ד4 (שאין יותר רגלי ב-ג3 שיתמוך בה). מסעו הבא של הלבן – 15.ב3 – הרע עוד יותר את מצבו (או לפחות הדגיש את הבעייתיות שלו), בכך שחסם לגמרי את הרץ בהיר הערוגות על ג2. רץ זה הוא לעתים קרובות כלי מפתח של הלבן בפתיחה הספרדית, בשל פעילותו על האלכסונים ב1-ח7 או א2-ז8 המאפשרת התקפה על עמדת המלך השחור; אבל כאן הוא חסום על-ידי שרשרת הרגלים שלו, כך שהוא הופך בעצמו ללא הרבה יותר מרגלי גדול.

אין כמעט צורך לנתח הסתעפויות ספציפיות כדי להבין את מהלך המשחק מכאן ואילך. השחור "פשוט" ניצל את העובדה שללבן אין שום תכנית משחק אקטיבית ממשית (תימרון הפרש ל-ב6 הוא חסר משמעות) כדי לסיים את פיתוח כליו או לשפר את עמדתם, ופרץ בעצמו במרכז עם 21…ד5 כדי לפתוח את העמדה ברגע הנוח לו. בעקבות זאת הביא את הפרש למשלט המרכזי החזק ב-ד4 (אותו העניק לו הלבן במסע ה-14), ולאחר שהלבן החליף את הפרש הזה במסע ה-26 ניצל את פתיחת הקוים כדי להביא במהירות את שני צריחיו להתקפה באגף המלך, בעוד מרבית כלי הלבן (הפרש, הרץ והצריח על א1) תקועים באופן מסורבל באגף המלכה.

הלחץ המשולב של זוג הצריחים השחור ביחד עם הרץ החזק ב-ב7, המלכה, והרגלי ח' על עמדת המלך הלבן הכריע באופן כמעט מיידי (בגלל שכלי הלבן ממוקמים באופן כה גרוע, לא היה אפילו צורך שהרץ השני, הניצב על ו8, ישתתף בהתקפה). הלבן נכנע לאחר 31…צ-ח6, כיוון שאין לו כל דרך טובה להתגונן בפני איום המט על ח1.

**********

גם בסיבוב השני זכו רוב הנבחרות הפיבוריטיות, אבל בהשוואה לסיבוב הראשון פערי הרמות היו קטנים יותר, כך שחלק מהנצחונות כבר היו די קשים או דחוקים. הונגריה, למשל, ניצחה את ונצואלה בהפרש מינימלי 2.5:1.5, כשעל הלוח הרביעי פולגר מנצחת במשחק דרמטי והפכפך שיכלה להפסיד בו אם יריבה היה מוצא מסע מדוייק ברגע קריטי:

במשחק חריף מאוד, אופייני להסתעפות ניידורף בסיציליאנית, השחקנים הצריחו לצדדים מנוגדים (מה שמקל עליהם להתקיף כל אחד את מלכו של השני), ובמסע ה-19 הלבן הקריב פרש תמורת מספר רגלים. רגע קריטי הגיע לאחר 27.ח3:

bview2

הלבן תוקף לכאורה את הצריח השחור על ז4 – אבל למעשה ח:ז4 ייענה ב-…ח:ז4+, המאיים בשח ותוך כדי כך זוכה בחזרה בצריח הלבן הלבן על ו3. לפי המחשב, המסע הטוב ביותר עבור השחור היה כאן 27…ד6! המחזק את עמדתו ובפרט מונע את המסע ד6 מהלבן – דבר חשוב, כפי שנראה מייד.

במקום זאת, פולגר שיחקה 27…צ(ח)-ז8?! – מסע המפתה את הלבן להכות את הצריח על ז4, כיוון שכעת התשובה …ח:ז4 אינה באה תוך התראת שח ולכן מאפשרת לצריח הלבן על ו3 לברוח. עם זאת, פולגר האמינה שפתיחת הטור ח' עדיין צריכה להביא לניצחון אחרי 28.ח:ז4 ח:ז4 29.צ-ג3 (או 29.צ-ה3 – כדי לחסום את אלכסון הרץ על ג5 וכך לאפשר למלך הלבן לסגת ל-ז1 – 29…צ-ח8+ 30.מ-ז1 פ-ו3+! ובעקבותיו 31…מה:ו4) 29…צ-ח8+ 30.ר-ח2 צ:ח2+! 31.מ:ח2 פ-ו3++ (שח כפול) 32.מ-ח1 מה-ח2 ומט.

אלא שפולגר לא לקחה בחשבון את מסע הביניים 28.ד6! התוקף את המלכה השחורה ותוך כדי כך פותח את האלכסון הארוך ח1-א8 מול המלך השחור. כעת, 28…מה:ד6 ייענה ב-29.ח:ז4 ח:ז4 30.מה-ה4+ והשחור חייב לשחק 30…מה-ג6 (מסע עם המלך יאפשר מט על ב7; 30…פ-ג6 יאפשר את הכאת המלכה השחורה על-ידי הרץ הלבן ב-ו4) ולאפשר חילוף מלכות, שיותיר אותו ללא התקפה רצינית על המלך הלבן ובגירעון טיב ללא תמורה מספיקה.

במקום זאת, פולגר שיחקה 28…מה-ג6 כדי לשמר את ההתקפה. הלבן היכה את הצריח השחור, וכעת לאחר 29.ח:ז4 ח:ז4 30.צ-ג3 צ-ח8+ 31. ר-ח2 מה:ד6 32.מה-ה4+ השחור לא היה חייב לאפשר חילופי מלכות כמו בהסתעפות הקודמת, אלא חסם את התראת השח על-ידי 32…פ-ג6:

bview3

הדבר ניתן לביצוע כיוון שכעת הרץ הלבן על ח2 מרותק בעצמו (לאורך הטור ח') ואינו יכול להכות את המלכה השחורה. זוהי העמדה אליה שאפה פולגר – השחור מאיים במט על ח2, והניסיון הטבעי להתגונן מפני האיום הזה על-ידי 33.ז3 איפשר את התחבולה המכריעה היפה 33…צ:ח2+! (שוב מוטיב הקרבת הצריח) 34.מ:ח2 מה-ד2+ והלבן נכנע, כיוון שבמסע הבא שח של המלכה השחורה על ח6 יוביל למט על ח3.

אלא שבתחבולה של פולגר היה חור משמעותי – בעמדת הדיאגרמה היתה ללבן דרך לזכות במשחק באמצעות המסע האנטי-אינטואיטיבי 33.צ-ח3!! המקריב את הצריח כדי לחסום את הטור ח', החיוני להתקפת השחור. כעת 33…ז:ח3 יאפשר לרץ הלבן להכות את המלכה השחורה, כיוון שאינו מרותק יותר, בעוד ש-33…צ:ח3 34.ז:ח3 יותיר את השחור בגירעון טיב (כזכור, הלבן הקריב פרש והשחור מצידו הקריב צריח) ללא כל תמורה.

בוידאו למטה ניתן לראות ראיון עם פולגר לאחר המשחק – הדיון במשחק מתחיל בסביבות 4:50, ובסביבות 12:50 מסתבר לה שיכלה להפסיד במסע 33.

כמו כן, היו כבר בסיבוב זה כמה הפתעות, כשהבולטת ביותר היא התיקו שנורבגיה ב' (באופן מסורתי המדינה המארחת יכולה לשתף יותר מקבוצה אחת) השיגה נגד אוקראינה, אחת הפיבוריטיות העיקריות. אוקראינה ניצחה בלוח הרביעי, אבל המשחקים על לוחות 2 ו-3 הסתיימו בתיקו ועל הלוח הראשון איוונצ'וק הפסיד לשחקן עם מד-כושר 2500 – כלומר, נמוך משלו בכ-250 נקודות – בשם פרודה אורקדל (ולא, הוא לא דמות משר הטבעות אלא אלוף נורבגיה הנוכחי).

כדאי, אגב, לציין כי כל עוד מדובר רק במעידה זמנית תוצאות תיקו בסיבובים המוקדמים הן לא בהכרח אסון לנבחרת חזקה – בגלל אופי השיטה השוויצרית, הן עשויות לגרום לכך שבסיבובים מתקדמים יותר אותה נבחרת תקבל יריבות קלות יותר (כלומר, כאלה שהשיגו פחות נקודות) יחסית למתחרות הישירות שלה כך שתוכל לרוץ קדימה בסיבובים האלה ולהצטרף לצמרת מחדש. כך אכן קרה לאוקראינה, ששובצה בשני הסיבובים הבאים מול נבחרות אותן לא התקשתה לנצח (הפיליפינים ובנגלדש).

ישראל ניצחה בסיבוב זה, עדיין בקלות יחסית, את טג'יקיסטן (המדורגת מס' 67) 3.5-0.5; מרשים במיוחד היה נצחונו של גלפנד על הלוח הראשון מול פארוק אמונאטוב, שחקן חזק יחסית (רב-אמן בעל מד-כושר הקרוב ל-2600):

המשחק התנהל בהסתעפות חריפה של ההגנה ההודית של המלך (פתיחה שאמונאטוב מרבה לשחק נגד 1.ד4, כך שלא היה קשה לחזות אותה), ולאחר המסע 12…ח5 הגיע לעמדה הבאה:

bview5

עד לא מזמן היה מקובל להמשיך כאן 13.ז5; אבל בשנה שעברה, במשחק קסימדז'אנוב-טופאלוב באחד מטורנירי הגרנד פרי, השחקן האוזבקי הציג את החידוש 13.פ-ו5 – הלבן מקריב כלי תמורת לחץ חזק על עמדת השחור, הן על הרגלי ד' והן על עמדת המלך, בנוסף לרגלי אותו הוא מקבל תמורתו מייד (בעקבות 13…ז:ו5 14.ז:ו5). טופלוב הצליח להתמודד יפה למדי עם ההפתעה הלא נעימה הזו, והמשיך לאחר לכידת הכלי 14…ד5 (כנראה המסע הטוב ביותר, כדי להשיג משחק אקטיבי); המסעים הבאים היו 15.ג:ד5 ג:ד5 16.ה5 ר:ו5 (מחזיר את הכלי) 17.ה:ו6 מה:ו6 18.פ:ד5 מה:ב2 19.פ-ה7+ צ:ה7 20.מה-ד8+, ובנקודה זו שני השחקנים החלו לא לדייק (המשחק הסתיים בתיקו).

ניתוח לאחר המשחק הראה שהמסע 20…ר-ו8! (במקום 20…מ-ח7? כפי ששיחק טופאלוב) מעניק שוויון לשחור – כשהנקודה היא שאחרי 21.צ-ז1+, השחור ממשיך 21…ר-ז4! במקום המסע ה"ברור" 21…ר-ז6 (שאחריו 22.ר-ג4!, עם האיום הקטלני 23.צ:ז6+, זוכה עבור הלבן); את ההסתעפות המלאה ניתן לראות בלוח החי.

ייתכן שאמונאטוב סמך על הניתוח הנ"ל כשנכנס להסתעפות הזו, אבל אם כך הדבר הרי שהיתה כאן מידה לא קטנה של נאיביות מצידו, כיוון שלא סביר כי שחקן כה מנוסה ויסודי כגלפנד ייכנס לסוג כזה של הסתעפות – בלבן, ובמשחק שברור כי הוא משחק בו על ניצחון – בלא שהכין משהו מראש. ואכן, ההכנה הביתית של גלפנד התגלתה כאשר סטה במסע ה-16 ממסעיו של קסימדז'אנוב ושיחק 16.צ-ז1!

bview6

אינני מתיימר לקבוע אם המסע הזה זוכה באופן כפוי, אבל אין ספק שהוא מאוד לא נעים עבור השחור. כנראה שאמונאטוב לא דייק כבר במסעו הבא, כששיחק 16…מ-ח8; מסע זה, המסיט את המלך מהטור שניצב בו הצריח הלבן, נועד למנוע רעיונות התקפיים המבוססים על ר-ח6 (תוך ניצול ריתוק הרץ השחור על ז7); אלא שהסתבר כי לגלפנד היה רעיון אפילו ישיר יותר, כשהיכה מייד את הרץ השחור – 17.צ:ז7!. באופן זמני הלבן נותר בגירעון צריח שלם, אבל לאחר 17…מ:ז7 18.מה-ז1+ מ-ח8 20.ר-ז5 הלחץ המשולב לאורך הטור ד' ועל הפרש השחור ב-ו6 אילץ את השחור להחזיר את החומר – תחילה כלי ואחר-כך טיב – כך שבמסע ה-25 גלפנד נותר ביתרון שני רגלים. מספר מסעים לאחר מכן אמונאטוב נכנע, בעמדה בה בנוסף לגירעון שני הרגלים מלכו חשוף להתקפה מכריעה (לאחר 30.מה-ד2, הלבן מאיים 31.מה-ח6+).

**********

הסיבוב השלישי כבר זימן כמה מפגשי צמרת של ממש: ארמניה-צרפת, הונגריה-סין, ארה"ב-הולנד וגרמניה-אנגליה. צרפת ניצחה את ארמניה בזכות ניצחון של פרסינה (בשחור) על מובססיאן בלוח השלישי, כשבלוח הראשון ושייה לגראב מצליח להשיג תיקו נגד ארוניאן במשחק דרמטי. הצרפתי הקריב כלי שלא היה נראה כי יש לו תמורה מספיקה עבורו, אבל בנקודה מסויימת ארוניאן כנראה התחכם יותר מדי כשבמקום לשמור על הכלי (באמצעות 22.צ-ו3) החזיר אותו, כדי לפשט לכדי סיום שחשב כי הוא זכוי – אלא שהסתבר כי סיום זה ניתן להגנה על-ידי השחור.

בנבחרת ארה"ב שיחק בסיבוב זה לראשונה נקמורה, שהגעתו לטרומסה התעכבה בשל החמצת קונקשן בטיסה. עוד לפני כן, הקיטורים שלו בטוויטר ובפייסבוק על התלאות שהיה צריך לעבור בדרך לאולימפיאדה משכו תשומת-לב לא מעטה – והיה מי שציין שניתן לראות בהם מימד אירוני בהתחשב בכך שסיסמת הספונסר של נקמורה היא שהמוצר שלו "נותן לך כנפיים":

מכל מקום, נראה שנקמורה עוד היה עייף מהטיסות, כיוון שהסתפק (בלבן) בתיקו קצר מאוד נגד גירי בלוח הראשון, מה שהקל על הולנד לנצח במפגש הקבוצתי 2.5-1.5. גם המפגש בין הונגריה לסין היה צמוד, והוכרע לבסוף על-ידי טעות איומה של זולטן אלמסי בלוח השלישי, כנגד יו יאנגיי:

bview4

המשחק הגיע לסיום מלכות שנראה שווה לחלוטין, במיוחד לאחר המסע ז5 של הלבן, החותר לחילוף רגלים (דבר המקטין את האפשרויות של כל צד). מסעו האחרון של השחור היה 80…מה-ג5+, וכאן ביצע אלמסי טעות קריטית כששיחק 81.מ-ה2?? (במקום להזיז את המלך לערוגה על הטורים ז' או ו'). הדבר איפשר ליו לכפות חילופי מלכות באמצעות 81…מה-ה5+! ומעבר לסיום רגלים זכוי; אחד הדברים אותם צריך תמיד לקחת בחשבון בסיומים הוא מה יקרה בעקבות פישוט העמדה לסיום רגלים בעקבות חילופי כלים.

לאחר 82.מה-ה3 מה:ה3+ 83.מ:ה3 ו5! סיום הרגלים זכוי עבור השחור, למרות השוויון החומרי (שני רגלים לכל צד) – הסיבה לכך היא ששני הרגלים הלבנים צמודים זה לזה, ולכן המלך השחור יכול להתגונן מפני התקדמותם, בעוד שהרגלים השחורים רחוקים זה מזה, ולכן המלך הלבן אינו יכול לטפל בשניהם. אלמסי נכנע אחרי שני מסעים נוספים.

ישראל, מצידה, ניצחה באופן חלק למדי את בלארוס (המדורגת מס' 27), למרות ההפרש המינימלי 2.5-1.5. סמירין (בשחור) השיג תיקו קל בלוח השלישי, רודשטיין ניצח בלוח השני, וגלפנד ופסטני, בלוחות הנותרים, ניווטו את המשחקים שלהם לתיקו כשראו שלרודשטיין יתרון מכריע, למרות שהיה נראה שלשניהם יתרון קל ובנסיבות אחרות היו מן הסתם ממשיכים לשחק.

**********

על הסיבוב הרביעי אני מקווה לכתוב בפוסט הבא, אבל מכל מקום בעקבותיו נותרו רק שלוש נבחרות עם מאזן מושלם של 8 נקודות, כשאחריהן לא פחות מארבע עשרה נבחרות עם 7 נקודות. מפגשי הצמרת של הסיבוב החמישי הם (בסוגריים מספר הנקודות של כל קבוצה; הנבחרת הרשומה ראשונה משחקת בלבן בלוח הראשון): אזרבייג'ן (8) – סרביה (8); רוסיה (7) – בולגריה (8) [קרמניק – טופאלוב על הלוח הראשון]; ארמניה (6) – נורבגיה (7) [ארוניאן-קרלסן על הלוח הראשון]; סין (7) – הולנד (7); אוקראינה (7) – אוזבקיסטן (7); ישראל (7) – קובה (7) [קובה היא נבחרת חזקה מאוד – דומינגז על הלוח הראשון פחות או יותר ברמתו של גלפנד, ושחקני ה-2600+ שלהם על לוחות 4-2 פחות או יותר ברמתם של השחקנים המקבילים מישראל]; קזחסטן (7) – טורקיה (7); גאורגיה (7) – בלגיה (7); וייטנאם (7) – אנגליה (7).

המשחקים מתחילים כל יום ב-15:00 לפי שעון ישראל; אחרי השידורים החיים – כולל סיקור מאת יאן גוסטפסון ולורנס טרנט – ניתן לעקוב כאן. באתר הרשמי של האולימפיאדה, גם הוא ב-chess24, ניתן למצוא דיווחים, ראיונות, וקטעי וידאו (אם מניחים את הסמן על Chess Olympiad שרשום למעלה, ניתן לראות את הקטגוריות השונות).

ההימור של מכבי
באסה

196 Comments

אוהד 6 באוגוסט 2014

כרגיל כיף גדול לקרוא את הכתבות שלך

נפתלי 6 באוגוסט 2014

מצטרף בהחלט!כפי שכבר כתבתי,טור השחמט מס' 1 בישראל,ללא עוררין.

אייל,מה אתה אומר,קרמניק מופיע היום?אני אומר שכן…זה הדבר היחידי שעוד נותר לו להוכיח לעולם השחמט…

אייל סגל 6 באוגוסט 2014

כן, שיבוצי הלוחות עלו כבר – קרמניק-טופאלוב בלוח הראשון (וכאמור גם ארוניאן-קרלסן).

שמוליק 6 באוגוסט 2014

קרמאניק – טופאלוב אכן במוקד היום ( שם לא תהיה הפסקת אש … ) . ארוניאן – קרלסן נדחק להיות משחק משני .
באמת שחשבתי שקראמניק לא יופיע – ממילא הוא די מתקשה מול טופאלוב , ואני מניח שמהלך כזה היה גם מפתיע את הבולגרים ומשבש להם את ההכנות שעשו בינתיים . מן הסתם שיש כאן גם "שיקולי אגו" .

למרות שאיבנצ'וק לא מתפקד בינתיים , אוקראינה מקבלת הגרלות נוחות , ותהיה בעמדה טובה בצמרת אם ינצחו כצפוי את אוזבקיסטן .

נפתלי 6 באוגוסט 2014

נשאר רק לראות מה מצב רוחו של מאמא היום,ואיזה שפנים ישלפו עודאי וקוסאי בלוחות 3-4…ומכיוון שסדלק נוטה,על פי רוב,לשחק 1.ה4,הרי שלאחר ביצוע המסע הזה אני אעצום את העיניים כדי לא לראות את הזוועה-אם וכאשר-בשידור חי.ויהי רצון מלפני בורא עולם שגוסיינוב יביא לנו כ-ז-ה דרקון שישכיח את כל הצער וההשפלה שעברנו עם הסלאביות המאוסות האלה במהלך תשעת הימים…

אורי בלאס 6 באוגוסט 2014

המשחק הכי קצר באולימפיאדה.
די ברור ששחור הפסידה בכוונה בצורה הזאת(אולי בגלל סכסוך שהיה לה עם הנבחרת שלה).

זה כמובן לא ספורטיבי ומעניין אם יענישו אותה או את הנבחרת שלה.

https://chess24.com/en/olympiad2014/live/olympiad2014women/4/59/2

נפתלי 6 באוגוסט 2014

Azərbaycanı Ötür!!

אייל סגל 6 באוגוסט 2014

אגב, נפתלי – שמתי לב שבנבחרת הנשים של אזרבייג'ן יש ממדובה ושתי ממדירובות; הן אחיות של, או שפשוט נותנים שם שמות כאלה לכל השחקנים הטובים?

נפתלי 6 באוגוסט 2014

הן אחיות של שחריאר…בפרדוביצה 2007 פגשתי אותם בפעם הראשונה(ביחד עם ראוף ומאמא),הכישרון השחמטי כנראה נשאר רק לבן משפחה אחד…

נפתלי 6 באוגוסט 2014

אבן נגולה…המארוצי,גם אם לא ה"גורגנידזה",הוא אורח רצוי תמיד…

יהודה 6 באוגוסט 2014

מה המצב של המשחקים בין ישראל-קובה?

אייל סגל 6 באוגוסט 2014

סמירין ניצח, רודשטיין וסוטובסקי בעמדות אבודות, גלפנד-דומינגז נראה די שקול, אולי עם יתרון קל ללבן; כך שכנראה ישראל הולכת להפסיד, אלא אם גלפנד יצליח להוציא משהו מהעמדה.

יהודה 6 באוגוסט 2014

אייל במצב הנוכחי של המשחק לדעתך יש לגלפנד סיכוי לעשות משהו חוץ מתיקו?

אייל סגל 6 באוגוסט 2014

לא נראה לי (נכון למסע 47)

[וכמעט מייד אחרי שהקלדתי את זה הוסכם תיקו]

נפתלי 6 באוגוסט 2014

איזה ביזיון…ראוף לא מצליח לנצח אחרי שזכה ברגלי ממש אחרי הפתיחה,ורג'אבוב…לא נכביר מילים…חבל שדורארביילי לא כאן,לפחות היינו רואים משהו מבית מדרשו של אליזבר…

אוהד 6 באוגוסט 2014

הרוסים ממשיכים לאכזב, אחרי ניצחון של קרמניק בלוח הראשון, ויתרון גדול במד כושר בכל הלוחות, לא מובן איך הם לא מנצחים כבר כמה משחקים, וזה לא חד פעמי זה קורה להם כבר כמה טורנירים ברציפות. אגב, אחרי ההפסד של ישראל מה סיכויה בטורניר מסוג זה?

אוהד 6 באוגוסט 2014

מי שכן גונבת את ההצגה מבחינתי, זו סרביה יריבה שלכאורה כל קבוצה תרצה לקבל סיבוב הבא.

אוהד 6 באוגוסט 2014

שכחתי מאכזת גדולה יותר אוקראינה בהנהגת איבנצוק…

אורי בלאס 6 באוגוסט 2014

לא ברור לי מדוע אולגה וסילייב הסכימה לתיקו.
אמנם היריבה יכלה לדרוש תיקו על סמך חזרה על העמדה 3 פעמים אבל לפי הלוח שראיתי היא שיחקה מה-ה3 ולא דרשה תיקו על בסיס העובדה שמה-ג5+ כופה חזרה על העמדה 3 פעמים. האם יש טעות במסע האחרון במשחק?

בכל מקרה 2 נבחרות ישראל גם גברים וגם נשים הפסידו.

נפתלי 6 באוגוסט 2014

מחר ג'ובאבה-מאמא,ואני מתחיל להתרגש כבר עכשיו…

לדרבי הקווקזי חוקים משלו(ובאליפות אירופה האחרונה מאמא הוכיח לג'ובאבה מיהו מי…)

אייל סגל 6 באוגוסט 2014

מחרתיים – מחר יום מנוחה.

אייל סגל 6 באוגוסט 2014

סיבוב חמישי: בדו-קרב הדרמטי ביותר היום, רוסיה ובולגריה סיימו בתיקו – קרמניק ניצח במשחק מרשים את טופאלוב, במפגש הטעון על הלוח הראשון; אבל דווקא בלוח השלישי, היכן שיתרון האיכות של הרוסים אמור היה להיות בולט, קריאקין – ועוד בלבן – הפסיד ליריבו הבולגרי.

[אפשר לראות את שני המשחקים עם הערות קצרות בדיווח של chessbase; במשחק של קריאקין, כדאי לשים לב ש-30.מה:ג4 מצד הלבן יפסיד ל-30…צ-ד1+!! וכעת 31.צ:ד1 יוביל לאובדן המלכה בעוד ש-31.ר:ד1 יאפשר לשחור לתת מט עם המלכה על ה1.]

גם אזרבייג'ן לא הצליחה להתגבר על סרביה (הפסד של רג'אבוב בלוח השני איזן ניצחון של ממדיארוב בלוח הראשון). בעוד דו-קרב דרמטי, ארמניה הצליחה לגבור על נורבגיה ולחזור לצמרת בזכות ניצחון של סרגיסיאן על אגדסטיין בלוח השני, לאחר משחק תמרונים ממושך ועקשני שנשא לבסוף פרי; כל שאר הלוחות, כולל ארוניאן-קרלסן, סיימו בתיקו.

רוב מפגשי הצמרת (בין הנבחרות עם 8-7 נקודות) הסתיימו בתיקו, בעוד שהרבה מפגשים בין הנבחרות עם 6 נקודות הוכרעו. כך שכעת, עם הכניסה ליום המנוחה הראשון, לא נותרה אף נבחרת עם מאזן מושלם והצמרת צפופה מאוד. שבע נבחרות מובילות עם 9 נקודות – אזרבייג'ן, סרביה, קזחסטן, בולגריה, קובה, אוזבקיסטן וגאורגיה; אחריהן לא פחות משבע עשרה עם 8 נקודות – רוסיה, צרפת, סין, הולנד, ארמניה, אנגליה, הונגריה, צ'כיה, רומניה, בוסניה, קרואטיה, ויטנאם, בלארוס, נורבגיה ב' (עם יותר נקודות מנורבגיה א' בראשות קרלסן), מצרים(!), איראן(!) ואינדונזיה (המדורגת מס' 72!)

אף אחת מהפיבוריטיות לא מרשימה עד עכשיו באופן עקבי (ברמה הקבוצתית), והתחרות נראית פתוחה מאוד.

ישראל הפסידה כאמור לקובה, מה שדירדר אותה לחבורה של הנבחרות עם 7 נקודות במקומות 43-25 – ביניהן גם אוקראינה, שבאופן די סנסציוני הפסידה היום לאוזבקיסטן (מסתבר שהחששות שעורר הפסדו הראשון של איוונצ'וק היו מוצדקים – היום הפסיד שוב וצבר עד כה בסך הכל נקודה אחת מארבעה משחקים), וארה"ב, שאחרי ההפסד להולנד בסיבוב הקודם לא הצליחה היום לנצח את קנדה.

את שיבוצי הסיבוב השישי (שייערך מחרתיים לאחר יום המנוחה) ניתן לראות כאן; ישראל תשחק נגד קנדה (המדורגת מס' 37).

נפתלי 6 באוגוסט 2014

אוקיי,אבל ג'ובאבה נגד מאמא זה בטוח,וגם בטוח שג'ובאבה ישתכר כהרגלו בלילה לפני המשחק,ילך לישון שעתיים לפני המשחק ואז יבוא,ישחק 1.ב3 ויפסיד מהר כי מאמא זה לא יאקובנקו או דובוב!!!

נפתלי 6 באוגוסט 2014

יא מאן,Give thanks….איזה כיף לשמוע אותם מדברים,מי היה מאמין,פאטווה באולימפיאדת השחמט—בוב מארלי ואוגוסטוס פאבלו,מי יגל עפר מעיניכם…

שמוליק 6 באוגוסט 2014

קנדה בינתיים "מוחזקת" על ידי שני הלוחות הראשונים שלה ( 4+ יחדיו ) , ואילו שלושת השחקנים הבאים רק עם 50% . אפשר ללחוץ עליהם בלוחות הלבנים ( 1,3 ) וגם בלוח 4 .

דבר מדהים הוא שמבין 7 המובילות יש רק נבחרת אחת ( האזרים ) שלא יהיה מפתיע לראות אותה מסיימת לצורך העניין בשביעייה האחרונה בתום התחרות .

המצטיין בתחרות בינתיים על פי התוצאות ( לטעמי לפחות ) הוא הלוח השלישי של הבולגרים , רב אמן עם 2550 , שבינתיים עם 5 ניצחונות ( כולל היום בשחור על קריאקין , ועוד 2 ניצחונות על 2600 ) .

אייל סגל 6 באוגוסט 2014

כן – Valentin Iotov (לא בטוח אם צריך לבטא את זה יוטוב או איוטוב); אין ספק שיש לו עד עכשיו אולימפיאדה פנטסטית. ובאמת נראה לי סביר יותר שהזוכה תבוא בסופו של דבר מתוך קבוצת הנבחרות שיש להן כרגע 8 נקודות ולא 9…

שמוליק 6 באוגוסט 2014

בגזרת הנשים : 3 מוליכות עם מלוא הנקודות – סין , הונגריה ורוסיה . בסיבוב הקרוב סין – הונגריה , רוסיה – סרביה , וכנראה שהקרב המכריע יהיה בסיבוב השביעי בין סין לרוסיה .
לנבחרתנו משחק נוח מול איסלנד .

אוהד 6 באוגוסט 2014

מה סיכויי ישראל אייל?

אייל סגל 6 באוגוסט 2014

תשפוט בעצמך לפי הנתונים – בינתיים עברו חמישה סיבובים מתוך אחד עשר, ולישראל 7 נקודות שמציבות אותה אותה כרגע, כמו שציינתי בסיכום הסיבוב של היום, בין הקבוצות במקומות 43-25. בשלוש האולימפיאדות הקודמות (מאז 2008) בהן שיחקו בשיטה הנוכחית, היה צריך 19 נקודות (מתוך ה-22 שבקופה) בשביל זהב, ולפחות 17 כדי להיות בתמונת המאבק על המדליות.

דוד 7 באוגוסט 2014

הייתי מצפה מקרלסן להעיז יותר בשחור, לאור הפער הגדול בלוחות הנמוכים הוא יודע שרק ניצחון שלו ייתן לנבחרתו אפשרות לצבור נקודות
מסתבר שהשחמט יישאר תמיד משחק אינדבידואלי

אוהד 7 באוגוסט 2014

לא מסכים איתך, אתמול קרלסן שיחק נגד השחקן מספר 2 בעולם בשחור והגיע לעמדה נחותה אני חושב שזה הגיע מזה ששיחק נוסח שיוצא מהתאוריה הרגילה כדי להגיע לסגנון שלו, כמו שהוזכר קרלסן לא משחק בפתיחות כדי להשיג יתרון "מחשבי" מה שנקרא ,אלא יתרון "קרלסני" ולכן אני חושב שגם אם נדמה שהוא משחק על תיקו זה לא נכון כי אם תסתסכל על משחקיו בלבן זה יראה אותו דבר, מעבר לכך שתיקו עם השחקן מספר 2 בעולם בשחור היא תוצאה הגיונית מאוד וקשה לנצח בשחור שחקן ברמה כזאת.

דוד 7 באוגוסט 2014

ייתכן. מדהים שארוניאן לא מצליח בשום אופן לנצח אותו בשנים האחרונות, בעוד רשם נצחונות על כל העשירייה הראשונה (לא בדקתי אחד אחד אבל אני משוכנע)
ואפילו הפסיד לו מעמדות יתרון

אייל סגל 7 באוגוסט 2014

כן, הפעם האחרונה בה ארוניאן ניצח את קרלסן במשחק קלאסי היתה בתחילת 2009 (לינארס) – מאז הם שיחקו 20 משחקים והמאזן הוא 4-0 לטובת קרלסן ו-16 תיקו. אגב, בסיבוב השישי קרלסן כנראה ישחק (בשחור) על הלוח הראשון של איטליה-נורבגיה מול קרואנה – השחקן שמצליח לנצח אותו הכי הרבה בשנים האחרונות (3 פעמים מאז 2012; קרלסן הפסיד למעט מאוד שחקנים בכלל בתקופה הזו, ולאף אחד אחר יותר מפעם אחת).

[באותו עניין – מאז 2011 קרלסן "פשוט" מפסיד מעט מאוד משחקים באופן כללי – 12 מתוך 200 משחקים קלאסיים (6%), כולל המשחקים שלו עד כה באולימפיאדה, כך שהבעיות של ארוניאן בהקשר זה הן לא עניין של מצ'-אפ ספציפי. לשם השוואה – קצב ההפסדים של ארוניאן באותה תקופה הוא כפול – 30 משחקים מתוך 247 (12.1%). קרואנה, כאמור, הוא היחיד שניצח את קרלסן במהלך התקופה הזו יותר מפעם אחת.]

אוהד 7 באוגוסט 2014

למעשה חוץ מקרואנה אני לא מצליח להיזכר בשחקנים שעושים לקלסן בעיות, לנקאמורה כבר יש טראומה מהמשחקים מול קרלסן, אני עומד על כך שמדובר על גדול שחקני השחמט, אל תשכחו שבעבר לא היה מחשבים ולכן היכולת להפתיע עלתה באחוזים רבים, תופעה זאת גרמה לפישר לחפש משחק שחמט מעודכן מצד אחד אך שנשאר שחמט קלאסי מן הצד השני ולכן המציא את פישר 960 שחמט רגיל רק שהכלים מסודרים באופן אקראי דבר שמנטרל כמעט לחלוטין את הפתיחות בשחמט שלצערי ניטרלו ברמה גבוהה את יכולת השחמט של שחקנים, היום עיקר השחמט זה פתיחה ומי שלא יודע פתיחות רבות בעל פה על אף שהוא כשרוני ביותר לא יכול להצליח.

גיל 7 באוגוסט 2014

יש לו עוד דרך ארוכה מאוד להיות גדול שחקני השחמט. שחקנים יכולים לשחק רק בתנאים שיש בתקופתם ולכן השוואות בין תקופתיות בעייתיות. מה שכן, אפשר לבחון דומיננטיות לאורך שנים וקרלסן כרגע רחוק מזה. ברגע שיגיע לרמות דומיננטיות כמו קספרוב ויחזיק בהן הרבה זמן הוא יכנס לדיון.

אורי בלאס 7 באוגוסט 2014

אני לא מסכים שהיום עיקר השחמט זה פתיחה ושמי שלא יודע פתיחות רבות בעל פה לא יכול להצליח.

אפשר בקלות להוציא את היריב מהתיאוריה במחיר של עמדה קצת נחותה.
שחקנים חזקים לומדים תיאוריה כי אין להם סיבה לוותר על לימוד שנותן להם עוד 50 נקודות במד כושר אבל זה לא אומר שהם לא יכולים להצליח קצת פחות תוך כדי בחירה לסטות מהתיאוריה המקובלת ולהוציא את היריב מהתיאוריה(כמובן ששחקן ברמה הגבוהה שבוחר לא ללמוד פתיחות רבות בעל פה צריך בכל מקרה לדעת מה ההתחלה של הוריאנטים הידועים במטרה לצאת מהם ולשחק משהו שונה כדי לא להגיע לעמדה נחותה שהיריב כבר למד אותה אבל לא יותר מזה,ובשביל זה לא צריך ללמוד מספר גדול של וריאנטים ולדעתי בלבן יש הרבה דרכים לצאת מהפתיחות הידועות ולקבל שויון למשל 1.ה4 ג5 2.ח3 או 1.ה4 ה5 2.ר-ה2).

אוהד 7 באוגוסט 2014

אין סיבוב היום?

אורי בלאס 7 באוגוסט 2014

אייל סגל כבר כתב שאין סיבוב היום.

אוהד 7 באוגוסט 2014

כנראה שאתה לא שמת לב אבל קרלסן שולט בענף ללא עוררין תחרות גרועה מבחינתו זה לסיים במקום שני אני חושב שזה חסר תקדים.

אייל סגל 7 באוגוסט 2014

אוהד – זה לא נכון שזה חסר תקדים; פישר, קרפוב וקספרוב כבר הפגינו דרגות כאלה – ואפילו יותר גדולות – של דומיננטיות (פישר אמנם רק לתקופה קצרה). במהלך שנות ה-80 קספרוב זכה ב-15 טורנירים רצופים, דבר שהיום נראה דמיוני אפילו עבור קרלסן (לא כל הטורנירים האלה היו ברמה של מה שנקרא היום טורניר-על, אבל רובם הגדול).

מה שכן, אני מסכים איתך שצריך לקחת בחשבון שינוי מהותי שגרמו המחשבים ביחס לפעם, אם כי העניין המרכזי כאן הוא בעיני אחר מזה שציינת – הם גורם משווה בין השחקנים (ולכן מקשה על השגת דומיננטיות), כי הם מאפשרים לכולם רמת מינימום גבוהה מאוד של ניתוח והכנה ביתית מסוג שלא היה קיים פעם. חוץ מזה, לדעתי מה שאפשר לקרוא לו הדור של קרפוב היה חלש יחסית בראייה היסטורית (להוציא את קרפוב עצמו, כמובן), וצריך לקחת את זה בחשבון כשמסתכלים על ההישגים של קרפוב בשנות ה70-80 ושל קספרוב בשנות ה-80, לפני עליית הדור של אנאנד-איוונצ'וק-קרמניק-טופאלוב. נימקתי את זה פעם בהרחבה באחד הפוסטים הקודמים (מס' 19, "דורטמונד והמאבק הבין דורי"), שעוסק בגילאים של שחקני הצמרת לאורך ארבעת העשורים האחרונים.

ואם מודדים "גדולה" לפי הישגי קריירה, צריך כמובן לזכור שזו של קרלסן עוד בשלב מוקדם יחסית (דבר שקל לפעמים לשכוח לאור כמות ההישגים שלו…). הייתי אומר ש*יחסית לגילו* הוא בהחלט בליגה של קספרוב מבחינת רמת ההישגים, אבל מנקודת-ראות של קריירה שלמה אני מסכים עם גיל שיש לו עוד הרבה מה להוכיח. אני חושב שאם יגן על תואר אלוף העולם שלו בהצלחה 5-4 פעמים ובאופן כללי ישמור על רמת הדומיננטיות הנוכחית שלו עוד משהו כמו עשור, יש לו בהחלט קייס חזק להיכנס לדיון מול קספרוב גם מהבחינה הזו.

נפתלי 8 באוגוסט 2014

טוב נו…עם כל הכבוד לקרלסן וחבורת הדייגים שלו,הקווקז הוא זה שעולה מחר על ראש שמחתנו…אייל אתה לוקח הימור איך מסתיים מחר?או לפחות מה תהיה תוצאת מלחמת הדמים בין מאמא לממוקה?

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

אם זה ילך כמו במשחק האחרון ביניהם אני מניח שיהיה בסדר מבחינתכם… רק שרג'אבוב ישתדל לא להפסיד כלים על הלוח השני כמו בסיבוב האחרון.

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

ואגב, מבחינת מצב התחרות הכללי – נראה שכרגע הצמרת מנופחת באופן קצת מלאכותי; ברוב המפגשים מחר בין הנבחרות עם 8 נקודות, להוציא את רומניה-בלארוס, יש פיבוריטית די ברורה. אם הפיבוריטיות אכן ינצחו, יהיו אחרי הסיבוב של מחר כמה נבחרות מאוד חזקות – כמו רוסיה, ארמניה, סין, צרפת והונגריה – עם 10 נקודות. אזרבייג'ן נראית כנבחרת הכי חזקה מבין אלה שיש להן כרגע 9 נקודות, כך שאם תצליח לנצח מחר ולהגיע ל-11 זה יכול להבטיח לה שיבוץ נוח יחסית גם לסיבוב השביעי, עם אחת מנבחרות 9 הנקודות האחרות שתנצח (דגש על יחסית – נבחרות חלשות ממש כבר אי אפשר לצפות לקבל בשלבים האלה אם אתה בצמרת…).

דוד 8 באוגוסט 2014

רציתי לשאול אייל, נתנו פה קישור (שמוליק כמדומני-תודה!) למשחק של שירוב עם ה fried liver attack, השחור שיחק 5..פ:ד5, (מה שמאפשר כמובן פ:ו7 עם מה-ו3+ וכו') בעיניי זהו מסע נוראי שמשאיר את השחור לסבול לאורך זמן, לכאורה פא5 הרבה יותר חזק. איזו הערכה המחשב נותן לעמדה אחרי מה6? בדקתי ב chessgames שמונים אחוז הצלחה ללבן…
ואם אנחנו בעניין, האם נהוג לשחק נגד הפטרוב את הקרבת הפרש על ו7

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

כן, 5…פ:ד5 נחשב למסע סופר-מסוכן לשחור וההמלצה התיאורטית היא פ-א5. דניס מונוקרוזוס כתב בבלוג שלו משהו שמתייחס בדיוק לשאלה שלך, אז אני פשוט אצטט:

a remarkable museum piece, with Sarunas Sulskis showing some serious chutzpah against Alexei Shirov by allowing the Fried Liver Attack. It's not just that 5…Nxd5 in the 4.Ng5 Two Knights is unbelievably risky and possibly just bad; it's that he had the um, guts/insanity to play this against Alexei "Fire On Board" Shirov. Out of all the human players active in chess at the moment, I cannot think of a single worse player to choose such an opening against. I'm sure Sulskis prepared this, while I doubt that Shirov has analyzed this opening since he was a kid. All the same, Shirov crushed him.

A sidenote: I remember in the mid-2000s seeing various commentators claim that chess engines can't do this and can't do that, and even back then they were usually wrong. Of course engines still have their limitations, but they are getting fewer and fewer and nowadays it's pretty rare when a commentator will override the engine – and this almost never occurs without some sort of analytical proof. I was therefore quite surprised to see this comment in the bulletin: "It's hard to convince a computer that White's long-term initiative gives him sufficient compensation for the sacrificed piece" (referring to the Fried Liver Attack). This didn't seem at all plausible to me, so I fired up Stockfish on my decent but not spectacular computer to put it to the test. The result? It immediately gave White +1 after 5…Nxd5, putting 6.Nxf7! at #1 instantly and never varying from that. (I let it go to depth 32 and it was always over +1.)

[בדקתי מתוך סקרנות גם בסטוקפיש שלי ואני יכול לאשר שזה נכון]

דוד 8 באוגוסט 2014

תודה
אהבתי את המילה chutzpa…
משום מה לא נראה לי שסולסקיס הכין את זה בבית. בכלל, מי מכין פתיחות כאלה ועוד בשחור?

אורי בלאס 9 באוגוסט 2014

בדקתי עם סטוקפיש וסטוקפיש אכן מציעה פ:ו7 עם יותר מרגלי יתרון אבל אם מקדמים את העמדה קדימה אז אחרי 6.פ:ו7 מ:ו7 7.מה-ו3+ מ-ה6 8.פ-ג3 פ-ב4 ההערכה יורדת וסטוקפיש מעדיפה 9.ר-ב3 עם יתרון של חצי רגלי בערך ולא 9.א3 כאשר אחרי 9.א3 פ:ג2+ 10.מ-ד1 פ:א1 11.פ:ד5 ההערכה של סטוקפיש היא יתרון ברור לשחור כשכמובן היא מציעה 11…מה-ח4 ולא 11…מ-ד6 עם קרוב לרגלי יתרון לשחור. לדעתי הסיבה העיקרית שלא משחקים פ:ד5 ברמה הגבוהה היא שלבן לא חייב לשחק פ:ו7 ויכול לשחק גם ד4 בלי שום סיכון כך שלהחליט להתכונן במיוחד לוריאנט של פ:ו7 שסביר מאוד שלא יקרה בסוף כי היריב לא ירצה לשחק בפיגור חומרי מול הכנת מחשב לא נראה רעיון טוב. אילו פ:ו7 היה כפוי מבחינת לבן אז סביר שהיינו רואים יותר משחקים בהם שחור בוחר במסע 5…פ:ד5

נפתלי 8 באוגוסט 2014

במשחק עצמו זה שאלה לא פשוטה.תזכור מה כתב טל על המשחק הרביעי שלו בדוקרב מול לרסן(נדמה לי חצי גמר המועמדים),בין היתר:"אם זה לא היה לרסן,הייתי מקריב בלי לחשוב…"(התחיל במסעים 1.ה4 פ-ו6 2.ה5 פד5 3.ד4 ד6 4.פ-ו3 ד:ה5 5.פ:ה5 פ-ד7

דוד 8 באוגוסט 2014

אולי יש משהו במזג האויר הלטבי… חבל שאנחנו לא רואים את את אלכסיי משחק באופן קבוע נגד הצמרת הגבוהה.

אוהד 8 באוגוסט 2014

רם סופר כתב שאכן ב2010 ישראל פתחה עוד יותר גרוע וזכתה בארד

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

כמו שציינתי בתגובה 20, נסיון האולימפיאדות הקודמות מראה שבשביל להיות בתמונת המדליות צריך לסיים עם 17 עד 19 נקודות. כרגע לישראל 7 נקודות ונותרו עוד 12 בקופה (שישה סיבובים), כך שהכל עוד אפשרי; אבל הסיכויים לא נראים גבוהים במיוחד.

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

ובינתיים, לצד החרם הרוסי על יבוא מזון מנורבגיה, פדרציית השחמט הרוסית גם מגישה תביעה נגד מארגני האולימפיאדה בקשר לפרשה עם נבחרת הנשים.

דוד 8 באוגוסט 2014

ויתרו על סלמון נורווגי?

אלעד אחד 8 באוגוסט 2014

מסתפקים בסיני…

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

מה שמזכיר לי שבכמה ראיונות ודיווחים שראיתי עד עכשיו משבחים באופן עקבי את האוכל שם, בעיקר הדגים… מצד שני, יש הרבה תלונות על בתי השימוש (לדוגמה כאן).

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

בלוח הראשון של איטליה-נורבגיה (מפגש שאולי לא כל כך חשוב ברמה הקבוצתית) קרואנה-קרלסן, כאמור – וקרלסן נמנע מהברלין שבה הפסיד לקרואנה בטורניר לזכר גשימוב ומשחק הגנה סקנדינבית (1.ה4 ד5).

אוהד 8 באוגוסט 2014

אייל הפתיחה שקרלסן שיחק נראית לי מאוד מוזרה עם ג6 זה תיאורטי?

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

זו הסתעפות די מקובלת של ההגנה הסקנדינבית – פתיחה לא פופולרית ברמות הגבוהות, אבל בהחלט מוכרת; שיחקו אותה נגד קרלסן עצמו בסיבוב השני של האולימפיאדה. המסע הלא ממש תיאורטי הראשון הוא דווקא 8.פ-ה2 של קרואנה (מקובלים יותר ר-ה3 או מה-ד3, כפי שקרלסן שיחק נגד ג'וקיץ' ממונטנגרו בסיבוב השני).

שמוליק 8 באוגוסט 2014

סוטובסקי פשוט חי בשביל משחקים שכאלו – כנראה יישאר עם רגלי יותר , סיכויי התקפה ויתרון גדול על השעון .
היריב של גלפנד עושה דברים מוזרים בטור א' ועומד חשוד .
בכלים השחורים – סמירין כנראה אבוד , וגם פוסטני צפוי לעבור לסיום נחות במקצת לטעמי .

אוהד 8 באוגוסט 2014

כן מסכים שמוליק
זה מזכיר לי שסוטובסקי שיחק בטורניר והיה צריך תיקו נגד איבנצוק אחרי שניצח במשחק הראשון כדי להעפיל למועמדים אם אני לא טועה, והוא היה בלבן ומה שהוא שיחק באותו משחק זה ווריאנט חריף של הקרבת כלי מפוקפקת… לדעתי מה שמנע ממנו להגיע לצמרת הכי גבוהה זה הסגנון היותר מידי חריף כנראה לרמות הגבוהות ביותר אבל מה שכן אני מאוד נהנה לצפות במשחקים שלו, יותר מרוב המשחקים השוממים.

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

כדי להעפיל לשמינית הגמר (סיבוב רביעי) של גביע העולם, שזה עוד רחוק מהמועמדים, אבל כן – היה באותו משחק נגד איוונצ'וק (שבסוף העפיל בעצמו למועמדים מאותו גביע עולם) משהו טיפוסי מאוד לסוטובסקי. מישהו כתב על זה:

Emil Sutovsky reminded us of two things: first, why we love watching his chess; second, why he hasn't gone further in the chess world

עמרם 8 באוגוסט 2014

אייל תוכל בבקשה לתת שוב את הקישור למשחקים?

נפתלי 8 באוגוסט 2014

אייל,אתה יכול לעדכן מה מצב הנבחרת?כי אני לא יכול לראות את המשחקים כרגע….

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

אני מניח שאתה מתכוון לאזרבייג'ן… כרגע זה נראה טוב מבחינתם – יתרון על לוחות 1, 3, 4 (גדול במיוחד לממדיארוב, אחרי שג'ובאבה שיחק את הפתיחה באופן "יצירתי מדי" והסתבך), ושוויון לרג'אבוב בלוח 2.

[וכעת ממדיארוב כבר על סף זכייה]

נפתלי 8 באוגוסט 2014

תודה!!!

אוהד 8 באוגוסט 2014

חבל גלפנד נראה בעמדה שכבר קשה לנצח סמירין אבוד פוסטני יעשה במקרה הטוב תיקו כך שאי ניצחון של ישראל מתחיל להיות קרוב, נפתלי לפי מה שאני רואה מאמא זכוי ראוף גם עדיף וגם ספרלי נראה זכוי תוסיף שיווין אצל רג'בוב ויכולה להיות לך שבת נעימה

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

בינתיים ממדיארוב החמיץ אפשרות לזכייה מיידית (אם כי עדיין יש לו יתרון גדול), אבל ספרלי כבר נראה זכוי באופן ברור. בקיצור, נפתלי יכול להיות רגוע.

דוד 8 באוגוסט 2014

מסתמן יתרון לקרלסן בסיום. אולי ינצח את קרואנה בשחור סופסוף.

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

דו-קרב מטורף בין רוסיה לאוזבקיסטן – נראה שגרישצ'וק ונפומניצ'י זוכים בלוחות 2 ו-4, אבל קרמניק וסוידלר בסכנת הפסד רצינית מאוד על לוחות 1 ו-3.

אוהד 8 באוגוסט 2014

סוף סוף קרואנה עשה שגיאה והמשחק נפתח

אוהד 8 באוגוסט 2014

סוטובסקי באופן לא מובן נתן לשחור סיכויי נגד

אייל סגל 8 באוגוסט 2014

סיבוב שישי: עוד יום מאכזב לישראל, שסיימה בתיקו עם קנדה; אמנם נבחרת שהראתה בסיבוב הקודם שאין לזלזל בה, כשהשיגה תיקו מול ארה"ב, אבל עדיין מאלה שחייבים לנצח אותן אם שואפים להתברג בצמרת הגבוהה. סוטובסקי ניצח, אבל סמירין ממש התפרק על הלוח השני (רם סופר ציין באתר איגוד השחמט שנסיונות שחקני הנבחרת לשחק בצורה חריפה ואגרסיבית בשחור נוטים עד כה להסתיים באופן די אסוני, וזה היה גם המקרה עם הסיציליאנית שסמירין בחר בה היום), וגלפנד לא הצליח לממש מה שנראה היה כעמדה זכויה.

באשר לצמרת – היא נראית כעת יותר הגיונית מאשר בסוף הסיבוב הקודם, בו התנפחה באופן קצת מלאכותי בגלל מספר נבחרות שהגיעו גבוה בזכות שילוב של הגרלה נוחה ותוצאה או שתיים מפתיעות נגד נבחרות חזקות יותר. היום רוב הפיבוריטיות זכו במאבקים בין הנבחרות הרבות שהתחילו את הסיבוב עם 8 נקודות – סין, הולנד והונגריה זכו ללא בעיות מיוחדות נגד מצרים, איראן ו-ויטנאם, בהתאמה; קרואטיה ניצחה את אינדונזיה וצ'כיה את נורבגיה ב'.

גם רוסיה וארמניה ניצחו, אבל בשיניים. סוידלר היה צריך להילחם על תיקו במשחק שבשלב מסויים נראה אבוד מבחינתו כדי לאפשר לרוסים ניצחון מינימלי על אוזבקיסטן (גרישצ'וק ונפומניצ'י ניצחו, אבל קרמניק הובס בלוח הראשון על-ידי קסימדז'נוב במשחק מרשים [29.צ:ו7!!]). במפגש בין ארמניה לאנגליה, מובססיאן – שאולי חוזר לעצמו לאחר פתיחה גרועה – ניצח את נייג'ל שורט, שנראה כמרוכז בקמפיין של קספרוב לנשיאות פיד"ה בו הוא משתתף יותר מאשר במה שקורה על הלוח; אבל סרגיסיאן היה על סף הפסד לג'ונס (אחרי שכבר הגיע לעמדה זכויה ועשה טעות טקטית גסה שגרמה להפסד חומר) והיה צריך להתגונן באופן ממושך ועקשני כדי להציל את המשחק. צרפת, לעומת זאת, ספגה מכה כשלא הצליחה לגבור על בוסניה.

מבין הנבחרות שהחלו את הסיבוב עם 9 נקודות, אזרבייג'ן ניצחה כצפוי את גאורגיה בדרבי הקווקזי וקובה ניצחה את קזחסטן; בולגריה וסרביה סיימו בתיקו. ובמפגש צמרת ברמה הלא קבוצתית שעורר עניין רב, קרלסן (בשחור) ניצח את קרואנה למרות שנקלע לעמדה מפוקפקת בפתיחה.

אזרבייג'ן וקובה מובילות, איפוא, עם 11 נקודות ובעקבותיהן עשר נבחרות עם 10 נקודות: רוסיה, ארמניה, סין, הונגריה, הולנד, צ'כיה, בולגריה, סרביה, קרואטיה ורומניה (שניצחה את בלארוס). קבוצה של שלוש עשרה נבחרות עם 9 נקודות כוללת בין השאר את צרפת, אוקראינה, ארה"ב, גרמניה ונורבגיה א'. את שיבוצי הסיבוב השביעי ניתן לראות כאן (ישראל, עם 8 נקודות, נגד מונגוליה).

אייל סגל 9 באוגוסט 2014

בתחרות הנשים, לעומת זאת, המצב יותר פשוט – סין ורוסיה מנצחות את כל מי שעומד מולן והן היחידות שנותרו עם מאזן מושלם; היום הן משחקות זו מול זו, במפגש שאם יוכרע יכול מאוד להיות שיהיה מכריע מבחינת קביעת הזוכה באולימפיאדה.

אייל סגל 9 באוגוסט 2014

סיבוב שביעי: נתחיל דווקא עם תחרות הנשים, בה ייתכן מאוד שנקבעה היום הזוכה כשרוסיה גברה על סין 1-3, כולל ניצחון של לאנהו על הו ייפאן בלוח הראשון; לא נראית כרגע בסביבה אף נבחרת אחרת שיכולה לעצור אותן.

לעומת זאת, נראה שבתחרות הפתוחה רוסיה לא תצליח לזכות בזהב זו הפעם השישית ברציפות מאז 2002 לאחר הפסד סנסציוני 3-1 לצ'כיה – גרישצ'וק הפסיד בלוח הראשון להתקפה נהדרת של דויד נאבארה, שחקן לא כל-כך יציב אבל יצירתי ומסוכן ביותר כשהוא במיטבו (בינתיים יש לו מאזן של 6/7 באולימפיאדה), וסוידלר הפסיד בלוח השני.

(רעיון יפה במיוחד במשחק נאבארה – גרישצ'וק הוא 29.פ-ו5! ר-ו4+ 30.צ:ו4!!, כש-30…ה:ו4 מוביל למט בשני מסעים אחרי 31.פ-ח6+ ו-32.ז7.)

במפגשי הצמרת האחרים – ניצחון גדול לאזרבייג'ן על קובה בדו-קרב בין שתי המובילות, כשסימן טוב לאזרים הוא שלמרות הפסד בלוח הראשון של ממדיארוב, שהיה עד כה השחקן הבולט בקבוצה, שני שחקנים אחרים – רג'אבוב וגוסיינוב על לוחות 2 ו-4 – הבטיחו את הזכייה. סין הביסה את סרביה, רומניה ניצחה את קרואטיה, ובולגריה ניצחה את הולנד, כשיוטוב על הלוח השלישי ממשיך את ההופעה הספקטקולרית שלו ורושם ניצחון שישי (יש לו עד כה 6.5/7). ארמניה והונגריה סיימו בתיקו, מה שפוגע בסיכויי שתי הנבחרות אבל לא מותיר אותן עדיין לגמרי מחוץ למרוץ. ברמת המשחקים האישיים בלט הפסד של קרלסן – ועוד בלבן – לארקדי ניידיץ', שגם הכריע ברמה הקבוצתית את הדו-קרב נורבגיה-גרמניה לטובת האחרונה.

ארבעה סיבובים לסיום, אזרבייג'ן מובילה איפוא עם 13 נקודות, אחריה סין, צ'כיה, בולגריה ורומניה עם 12, ואחריהן תשע נבחרות עם 11 נקודות שעוד נותרו להן סיכויי זכייה כלשהם – קובה, הונגריה, ארמניה, ואלה שניצחו היום במפגשים בין הנבחרות שהתחילו את הסיבוב עם 9 נקודות – ארה"ב, אוקראינה, צרפת, גרמניה, פולין והודו (שמשחקת ללא אנאנד והריקרישנה). ישראל ניצחה בקלות יחסית את מונגוליה (בלי גלפנד, שהרויח יום מנוחה), כך שעם 10 נקודות היא שומרת על סיכוי תיאורטי למדליה.

מפגשי הצמרת בסיבוב השמיני: סין-אזרבייג'ן, רומניה-צ'כיה, אוקראינה-בולגריה, צרפת-פולין, גרמניה-קובה, הודו-ארמניה, הונגריה-ארה"ב. ישראל מול אינדונזיה (המדורגת מס' 72) – לכאורה הגרלה מאוד נוחה, אבל צריך לזכור שאינדונזיה משחקת בינתיים הרבה יותר טוב ממה שהיתה אמורה לעשות על הנייר; עד כה השחקנים שלה הרויחו באולימפיאדה במשולב כ-130 נקודות מד-כושר.

שמוליק 9 באוגוסט 2014

לסיניות יתרון בולט בשובר השיוויון על הרוסיות , כך שמספיק הפסד אחד של הרוסית למהפך . מחר כנראה לא נראה איבוד נקודות שם ( רוסיה מול הונגריה , סין מול פולין ) , אבל שתי הנבחרות עדיין לא נפגשו עם אוקראינה שבהחלט יכולה להוציא נקודות ( משתיהן ) .
נבחרת הנשים שלנו מפסידה בפעם השלישית לנבחרת עדיפה , ותהיה פייבוריטית מחר מול אסטוניה . לנבחרת שובר שיוויון מצוין ( עקב 4 ניצחונות גבוהים ) , ולכן סיומת טובה תוביל למקום סופי מכובד ומעלה .

נפתלי 9 באוגוסט 2014

שבוע טוב!מחר מול סין העממית.קרב מותח מאוד.נקווה להמשך ההתאוששות של רג'אבוב,ובהנחה שראוף יגיע לספסל יהיה מעניין מאוד לראות את גוסיינוב מול וואי אי–אולי אלוף העולם הבא.

אייל סגל 9 באוגוסט 2014

בהנחה שזה יהיה הוא אצל הסינים – זה גם יכול להיות Ni Hua.

נפתלי 9 באוגוסט 2014

הלוואי…לגוסיינוב יש נטיה לפיק ברכיים מול שחקנים צעירים…

שמוליק 9 באוגוסט 2014

הגרלה "בהזמנה" לנבחרת הגברים בסיבוב השמיני – אינדונזיה ( המדורגת 72 ) . אמנם כל השחקנים שלהם מפגינים רמת ביצוע הגבוהה בהרבה ממד כושרם ( למשל לוח ראשון עם ביצועים של 2700 ) , אבל בלוחות 2-4 יהיו לנו יתרונות של 270-450 נקודות מד כושר בכל לוח – וזה חייב להיגמר לטובתנו .
מי היה מתנגד טרם התחרות להיות עם אותו מספר נקודות כמו הרוסים ( ומקום אחד מתחתיהם ) ?!

אפרופו הגרלות קלות – הרומנים כרגע במקום החמישי , וזאת מבלי להתמודד עם אף אחת מ-15 המדורגות ראשונות ( כולל במשחקם מחר ) .

נפתלי 9 באוגוסט 2014

שמוליק,תן הימור על מחר(אבל שיהיה לטובתינו)

שמוליק 9 באוגוסט 2014

אני בדעה שכאשר נפגשות שתי קבוצות די שוות , ושתיהן "קונות" תיקו 2-2 ( ואני חושב שזה המצב כאן ) – סיכויים גבוהים שזה אכן יתממש .

נפתלי 9 באוגוסט 2014

קונה בהחלט!

אייל סגל 9 באוגוסט 2014

בתור אלה שמפגרים בנקודה, אני לא חושב שלסינים יש אינטרס "לקנות" תיקו – מה גם שבאופן פרדוקסלי דווקא ניצחון יכול לסדר להם מפגש קצת נוח יותר בסיבוב התשיעי, אם המפגש בין רומניה לצ'כיה יוכרע ואחת מהן תסיים את הסיבוב עם 14 נקודות; זה לעומת אוקראינה, ארמניה, הונגריה/ארה"ב שיכולות לסיים את הסיבוב מחר עם 13.

איציק 9 באוגוסט 2014

הסינים מפרקים את האזרים ואז מתרסקים עד סוף הטורניר ;)

שמוליק 9 באוגוסט 2014

בולגריה מדורגת 18 .

אייל סגל 9 באוגוסט 2014

כן, הבנתי באיחור שהתכוונת לדירוג הראשוני לפי מד-כושר ולא לדירוג בטבלה ולכן מחקתי מה שכתבתי קודם; הקביעה הכללית לגבי רומניה בעצם נכונה גם אם מתייחסים לדירוג בטבלה של הנבחרות בהן פגשה עד כה (כשלוקחים בחשבון נגד מי צברה נקודות) – מבין החבורה המובילה של אלה עם 13-11 נקודות היא שיחקה רק נגד בולגריה והפסידה לה.

איציק 9 באוגוסט 2014

האם יש הסבר הגיוני להתרסקות היחסית של הרוסים? אני מניח שמבחינת מד כושר לוח מול לוח הם לא נופלים מאף נבחרת מולה שיחקו, ועדיין בפעם השישית ברציפות משהו לא עובד.

אוהד 9 באוגוסט 2014

לא רק שהם לא נופלים איזו עוד קבוצה יכולה להציב 2795 בתור לוח רביעי!

איציק 9 באוגוסט 2014

זה תומך במה שכתבתי, אז מה לא עובד?
האם יש סיכסוכים בין השחקנים?
הרי באופן אישי כל שחקן בפני עצמו מעוניין להצליח כי זה משפיע ישירות על מד הכושר שלו.

נפתלי 9 באוגוסט 2014

קראתי באיזה אתר חדשות ששוב יש מתח צבאי(רציני מאוד)בין אזרביג'אן וארמניה.האם זה יכול להוות שיקול בהגרלה?ד"א עד כמה שאני יודע לשחקנים עצמם אין שנאה אחד לשני(חוץ מכמה הערות פטריוטיות,בעיקר מצד הארמנים בשנים האחרונות)

דוד 9 באוגוסט 2014

המנצחת תצא כנראה מתוך סין-אזרביג'אן. וכבר כתבתי לכם Wey-yi הוא מפלצת טקטית. בן כמה הוא?

נפתלי 9 באוגוסט 2014

15 או 16.

שאלת טריוויה לכולם:מול איזה 2 שחקנים ישראלים שיחק הסיני?(רמז-באותה תחרות) ובאיזו שנה?

איציק 9 באוגוסט 2014

15 או 16? כמה שנים הוא בסבב?
האם יש בשח הגבלת גיל כמו בהתעמלות קרקע או התעמלות אומנותית?

אורי בלאס 9 באוגוסט 2014

ב2009 הוא קיבל מד כושר בינלאומי התחלתי ראשוני של 2138
על סמך 17 משחקים ששוחקו ב2007 וב2008
ב2007(כלומר בגיל 8) הוא שיחק בתחרות הראשונה שלו שרשומה בפיד"ה
אליפות סין (קבוצה ב אם אני מבין נכון) בה צבר 1.5 מ-6
http://ratings.fide.com/individual_calculations.phtml?idnumber=8603405&rating_period=2007-10-01&t=0

אורי בלאס 9 באוגוסט 2014

הוא ניצח את אורי שטרייכמן ויהונתן בקלצ'וק בשנת 2010 בדרכו לזכיה בתואר אלוף העולם עד גיל 12.

http://ratings.fide.com/individual_calculations.phtml?idnumber=8603405&rating_period=2011-01-01&t=0

נפתלי 10 באוגוסט 2014

אכן!

ככה שאם גוסיינוב יביס אותו תהיה כאן בהחלט סגירת מעגל…

אורי בלאס 9 באוגוסט 2014

לשאלתך הוא יליד שנת 1999 כך שהוא בן 15 בערך.

אייל סגל 9 באוגוסט 2014

איציק – 15 וחודשיים, הוא נולד ביוני 99; אתה יכול לקרוא עליו כאן (מד-הכושר שלו קצת התקדם ביחס למה שרשום שם – כרגע הוא 2644, קרוב לכניסה למאייה הראשונה).

באופן כללי, הגבלות הגיל בשחמט הן רק לכיוון המגן על "חלשים" בתחרויות שלהם מפני "חזקים" – כלומר, כמו שיש תחרויות לנשים בלבד אבל לנשים מותר גם לשחק בתחרויות עם גברים, יש תחרויות עם הגבלות גיל (עד 8, 10, 12, 14 וכו' – עד 20, שזו הנקודה בה יוצאים באופן רשמי מתחום ה"junior") שלמבוגרים יותר אסור לשחק בהן; אבל לצעירים מותר כעיקרון לשחק עם מבוגרים יותר (כל עוד הם עונים על קריטריונים נדרשים של מד-כושר וכדומה, במידה ויש כאלה).

אייל סגל 10 באוגוסט 2014

אגב, לצד יוטוב ונאבארה שהזכרתי בסיכום הסיבוב כבעלי מאזנים מרשימים במיוחד עד כה, אפשר להזכיר גם את סאם שנקלנד (מאזן מושלם של 6/6) ואלכסנדר אונישצ'וק (5.5/6) שמחזיקים את ארה"ב בצמרת למרות שלשני שחקנים אחרים שלהם – קמסקי ואקוביאן – יש עד עכשיו הופעות ממש חלשות (ולפי החוקים אפשר לספסל רק אחד מהם כל סיבוב).

אוהד 10 באוגוסט 2014

מצפה כבר לכתבה הבאה…

נפתלי 10 באוגוסט 2014

ההימנונים…נא לקום.

נפתלי 10 באוגוסט 2014

מישהו יודע האם מותר להציע תיקו לפני מסע 30?או מה החוק באולימפיאדה?כי גוסיינוב חושב כבר כמעט 10 דקות על מסע יחידי(אלא אם כן זו תקלה בשידור)

נפתלי 10 באוגוסט 2014

יום עצוב,עצוב מאוד!מילא ספרלי,לפחות ניסה.אבל הגאון ששיחק בלוח הרביעי,אחרי שאיכשהו יצא היטב מדוחק הזמן האימתני עד המסע ה-40,חשב על 2 מסעים משהו כמו 25 דקות…העצה שלי לחליפמן,עם כל הסימפטיה-כרטיס טיסה בכיוון אחד.די.נמאס לקבל את הדוחק הזמן הזה כל משחק.להתחיל משחק עם פיגור שעה ורבע(!!!),אי אפשר לעבור על זה לסדר היום,ובושה וחרפה,להפסיד כזה סיום,בכזאת חוסר אחריות,בקיצור–חבל חבל,היה צ'אנס למדליה,וגאדיר לקח לנו אותו במו ידיו

אייל סגל 10 באוגוסט 2014

בוא לא נגזים… יש עוד שלושה סיבובים, ואזרבייג'ן (ביחד עם עוד 4 נבחרות, שמתוכן שתיים הן צ'כיה ורומניה) מפגרת בנקודה אחרי סין. כך שצ'אנס למדליה ודאי יש ואפילו עדיין לזכייה, אם כי סין כמובן בעמדה הכי טובה כעת.

נפתלי 10 באוגוסט 2014

לא לא,תקשיב…הצורת משחק הזאת נמאסה כבר.כל פעם אותו דבר,לא משנה מי היריב.הוא שחקן קונקרטי חזק שביצע כבר הרבה תחבולות יפות,ועשה כמה דברים בקריירה,אבל נכון לעכשיו,בגלל הקטע של הזמן,הוא ערוגה חלשה כרונית במחנה שלנו,וזו בעיה…אני יכול להבין שחליפמן לא עלה עם ראוף בגלל התוצאות האחרונות שלו מול הסינים(לפחות מה שאני זוכר לירן דינג ב-2012 ולי צ'או באליפות העולם לנבחרות 2013)אבל איזה קרבות מדהימים אלה היו!(לפחות הקרב מול לי צ'או-פשוט אגדה,משחק שהראיתי אותו לתלמידים אינספור פעמים)אולי הרוח ההרפתקנית הזו עלולה להתנפץ מול הסלעים הקונקרטיים הסינים,אבל יצירת אמנות בטח נקבל…תראה את המשחק של גוסיינוב,נו,אלוקים ישמור—תסביר לי אתה—על מה הוא חשב שעה ורבע בפתיחה??על הגועל נפש הזה?

אוהד 10 באוגוסט 2014

התרשמתי שוב מהניצחון של מגנוס היה איזה ציטוט של הפרשנים שם אחרי שחזרו לראות את העמדה של קרלסן כשהוא זכוי:"איך הוא כל פעם עושה את זה מנצח מעמדות שנראה שאי אפשר לעשות כלום? וענה לו השני מסתבר שהוא יודע לשחק שחמט"…

אייל סגל 10 באוגוסט 2014

כן – זה המשחק; מפגן תימרונים עמדתי טיפוסי לקרלסן, אם כי צריך לזכור שהיום היה מולו שחקן 2600 (כלומר עם מד-כושר נמוך בכ-300 נקודות).

אייל סגל 10 באוגוסט 2014

סיבוב שמיני: אם לרוסים הצלחה בנשים ואכזבה בגברים, אצל סין נראה שהמצב הפוך. בדו-קרב הראשי סין ניצחה היום את אזרבייג'ן – בשני הלוחות הראשונים המשחקים הסתיימו בתיקו מהר למדי, ונותרו שני סיומים על לוחות 3 ו-4 בהם נראה שללבן יש יתרון; בסופו של דבר, יו יאנגיי הצליח לממש את היתרון שלו נגד ספרלי בלוח השלישי בעוד שגוסיינוב לא רק שלא ניצח את יריבו הסיני אלא אפילו הפסיד בסופו של דבר, מה שנבע אולי מדוחק זמן ואולי מכך שניסה לנצח בכוח כשראה מה קורה בלוח לידו.

שלושה סיבובים לסיום, סין מטפסת איפוא למקום הראשון עם 14 נקודות, ואחריה כעת חמש נבחרות עם 13 נקודות – אזרבייג'ן, צ'כיה, רומניה (שסיימו בתיקו), צרפת (שגברה על פולין בזכות ניצחון של באקרו בלוח השני) ואוקראינה (שגברה על בולגריה). מבחינת אוקראינה המצב נראה גרוע מאוד בתחילת הסיבוב, כשפונומריוב עשה טעות גסה בלוח השני שהובילה מייד לעמדה אבודה, ואיוונצ'וק נראה על סף הפסד לטופאלוב בלוח הראשון. אבל טופאלוב החמיץ כמה הזדמנויות להשגת יתרון מכריע ואיפשר לאיוונצ'וק לחלץ תיקו, כשבשני הלוחות הנמוכים אליאנוב וקורובוב זוכים בסופו של דבר (אליאנוב ניצח את ולנטין יוטוב, שהיה כזכור עם מאזן מדהים של 6.5 נקודות משבעת הסיבובים הראשונים).

אחרי שש הנבחרות הנ"ל עוד שתים עשרה עם 12 נקודות, וביניהן ישראל שניצחה די בקלות את אינדונזיה 3.5-0.5; לצידה בולגריה (שהחלה את הסיבוב עם 12 נקודות והפסידה, כאמור), הונגריה, ארה"ב, ארמניה, הודו, גרמניה, קובה (שהחלו את הסיבוב עם 11 נקודות וסיימו בתיקו), הולנד, בלארוס, סרביה וארגנטינה (שכמו ישראל החלו את הסיבוב עם 10 נקודות וניצחו). רוסיה לא הצליחה לנצח את ספרד (קריאקין ניצח בלוח השלישי אבל קרמניק הפסיד שוב פעם בלוח הראשון), כך שהיא נותרת עם 11 נקודות ומתרחקת לא רק מהזהב, שכבר אבוד לגמרי מבחינתה, אלא גם מהסיכוי למדליה כלשהי.

מפגשי הצמרת בסיבוב התשיעי: סין-אוקראינה, צ'כיה-צרפת, אזרבייג'ן-רומניה, ישראל-הונגריה, בולגריה-קובה, בלארוס-הולנד, ארגנטינה-הודו, ארה"ב-גרמניה, ארמניה-סרביה.

אורי בלאס 11 באוגוסט 2014

לפחות מבחינה תיאורטית יש לרוסיה עדיין סיכוי לזהב.
הפער מהמקום הראשון הוא בסך הכל 3 נקודות קבוצתיות,ונשארו 3 סיבובים.

זה אומר שאם רוסיה מנצחת בכל המשחקים ושאר התוצאות בצמרת הם למשל תיקו קבוצתי(לא דבר בלתי אפשרי) אז רוסיה יכולה להיות לכל הפחות שותפה למקום הראשון(ובמקרה שהיא תנצח נצחונות גבוהים שובר השויון יכול להיות לטובתה).

לא חייב להיות תיקו קבוצתי בכל משחק חוץ מנצחונות רוסים כדי שרוסיה תזכה במקום הראשון(למשל נצחון של אוקראינה על סין גם מאפשר לרוסיה לצמצם את הפער מהמקום הראשון ל2 נקודות קבוצתיות 2 סיבובים לפני הסוף).

אני מסכים שהסיכויים של רוסיה לזהב לא גבוהים ,וברור שהיא לא תלויה רק בעצמה אבל עדיין לא הייתי קובע שהזהב כבר אבוד לגמרי מבחינת הרוסים.

אייל סגל 10 באוגוסט 2014

אגב, מבין השחקנים שהזכרתי אתמול כבעלי מאזן מרשים במיוחד, יוטוב (בולגריה) ואונישצ'וק (ארה"ב) הפסידו היום. אבל שנקלנד – הסופר סאב של האמריקנים – בכושר כל-כך טוב שאפילו אני לא הצלחתי לנחס אותו; הוא זכה היום במשחק שביעי ברצף (נגד פולגר, בדו-קרב ארה"ב-הונגריה, מה שאיזן את ההפסד של אונישצ'וק). אפשר לראות ראיון שנערך איתו אחרי המשחק של היום כאן.

אוהד 10 באוגוסט 2014

אגב מה הדירוג החי של קרלסן עכשיו וכמה הוא קיבל על הניצחון מול קרואנה?

אייל סגל 10 באוגוסט 2014

אפשר לראות את כל הנתונים האלה באתר של מד הכושר החי (אם מקליקים על האייקון של זכוכית המגדלת אפשר לראות את פירוט הרווח/הפסד לכל משחק).

נפתלי 10 באוגוסט 2014

אולי סיכוי אחרון מחר:אוי ואבוי אם ניתן לרומנים לגנוב משהו…אבל את זה כבר נראה מניר העמק אז לא לשכוח לעדכן…

אוהד 10 באוגוסט 2014

וואו קשה להיות קרלסן עם ביצועים כאלה עוד לרדת ברייטינג

אייל סגל 10 באוגוסט 2014

זה בדיוק מה שכתבתי לך על מה ששאלת בתגובה 50 לפוסט הקודם, לגבי הסיכויים שלו להגיע ל-2900… שיטת חישוב מד-הכושר – שמשקללת את תוצאת המשחק עם החוזק היחסי של היריב – עובדת כך שככל שהפער בינו לבין השחקנים האחרים גדל, כך הוא מפסיד יותר נקודות לא רק על הפסדים אלא גם על תוצאות תיקו; על התיקו מול ניבאק הפיני בסיבוב הראשון הוא הפסיד בערך מה שהרויח על הניצחון נגד וויטאשק, וההפסד נגד ניידיץ' אתמול עלה לו ביותר ממה שהרויח על שני הנצחונות נגד קרואנה ופרדוג'ביץ' (הבוסני ששיחק נגדו היום) ביחד.

אוהד 11 באוגוסט 2014

אני דיי פסימי במשחק היום מול הונגריה, אף שחקן בנבחרת לא הבריק לעומת זאת הנבחרת ההונגרית שיחקה בצמרת וניצחה נבחרות חזקות, ישראל באה מהתחתית כך שנראה לי שנפסיד היום.

אייל סגל 11 באוגוסט 2014

כן, גם אני חושב שההונגרים פיבוריטים (ולא רק בגלל יתרון מד-הכושר הממוצע הקטן למדי שיש להם). אם כי כדאי לזכור שגם הם לא ניצחו עד עכשיו אף נבחרת שהייתי מגדיר אותה כשייכת לשורה הראשונה – הם הוציאו תיקו מול ארמניה וארה"ב והפסידו בהפרש מינימלי לסין; ישראל, מצידה, הוציאה תיקו מול הולנד והפסידה בהפרש מינימלי לקובה. בכל אופן, אם יש זמן באולימפיאדה שצריך להתעלות בו זה עכשיו.

אגב, הונגריה לא משתפת היום את פולגר וישראל את פוסטני, כך שעל ארבעת הלוחות ישחקו גלפנד-לקו, באלוג-רודשטיין, סמירין-אלמסי, ראפורט-סוטובסקי. נראה לי שהסיכויים הטובים ביותר להשיג נצחונות הם בשני הלוחות הנמוכים.

IC 11 באוגוסט 2014

כל הסימנים המקדימים לא נראים טוב, אבל נצחון מינימלי הוא הכרחי אם רוצים מדליה, אולי גלפנד יתעורר ויתן משחק טוב, רודשטיין וסוטובסקי בכושר יחסית סביר, למרות שבמשחק האחרון נגד שחקן נורמלי (קובה) אמיל התפרק בשחור בצורה לא נעימה

אוהד 11 באוגוסט 2014

למרות שהמחשב מעריך את העמדה של רודשטיין אחרי מסע 15.צה1 של לבן כשוויון מוחלט העמדה שלו נראית לי לא נוחה למשחק כי לפי מה שנראה ויזואלית הלבן שולט יפה בלוח וקשה למצוא לשחור תכנית(שוב למרות שהמחשב אומר שוויון ככה זה נראה לי כעמדה לא נוחה)

אוהד 11 באוגוסט 2014

אבל זו הסיבה שאני פאצ'ר ולא מקצוען

IC 11 באוגוסט 2014

סוטובסקי מבצע שגיאה גסה במצב שנראה דו צדדי ומאוד חריף, ועכשיו הוא אבוד לגמרי, בשאר הלוחות אין ממש תקווה וזה נראה כמו הפסד מינימלי לישראל ושלום לסיכויי המדליה.

אוהד 11 באוגוסט 2014

אכן כך נראה

IC 11 באוגוסט 2014

2-2 עם 4 תוצאות תיקו על הלוח הראשון בין סין לאוקראינה, מוייסנקו בלוח 4 היה עם יתרון אבל פספס הקרבת צריח שהובילה לתיקו.

ישראל מדרדרת, גלפנד לא מצליח להשיג כלום נגד לקו, ורודשטיין הצטרף לסוטובסקי בעמדה אבודה, סמירין קצת פחות טוב. אמנם אכזבה קלה, אבל נראה שהנבחרת לא בכושר טוב במיוחד, ועדיין יוכלו לסיים בצורה טובה (ומעל רוסיה!)

קארלסן אבוד לגמרי נגד דראגן סולאק מטרוקיה, משום מה נראה שהוא מתקשה מאוד באולימפיאדות, כאילו יש עליו לראשונה איזשהו לחץ אמיתי, בנוסף נגד שחקנים שהם לא מהאליטה העולמית יותר קשה לו, אולי אין להם את הפחד העצום שיש לשחקנים שמשחקים נגדו כל הזמן. הם פשוט לא מבינים שהם אמורים להתפרק ולהפסיד.

אייל סגל 11 באוגוסט 2014

אולי דוחק הזמן הנוראי של סולאק יציל את קרלסן.

אייל סגל 11 באוגוסט 2014

כן, בסוף גם סולאק הבין שהוא אמור להפסיד…

אייל סגל 11 באוגוסט 2014

בינתיים, בדו-קרב אחר, איליומז'ינוב מביס את קספרוב בבחירות לנשיאות פיד"ה שנערכו בקונגרס המתקיים כעת, 110-61 (לכל מדינה יש קול), ונבחר לעוד קדנציה של 4 שנים (הוא מכהן בתפקיד מאז 95) – מסתבר שלמרות מסע בחירות אנרגטי ומתוקשר מאוד קספרוב לא הצליח, בסופו של דבר, לתת לו פייט רציני יותר מאשר בזל קוק ב-2006 או קרפוב ב-2010. לפני כן, אגב, איליומז'ינוב הודיע על קיום שני טורנירי גרנד פרי השנה באוקטובר-נובמבר (באקו וטשקנט), ואישר את התכנית לקיים את הדו-קרב בין קרלסן לאנאנד בנובמבר בסוצ'י.

אוהד 11 באוגוסט 2014

לא יאומן הלכתי מהבית כשגלפנד נראה רע, סוטובסקי אבוד ,ולסמירין ורדשטיין עמדות נחותות במקצת וחזרתי עם…

אורי בלאס 11 באוגוסט 2014

הטבלה בגברים אחרי הסיבוב התשיעי
1-2)סין וצרפת 15 נקודות
3-7)אוקראינה אזרביג'ן רומניה הונגריה בולגריה 14
8-20)צכיה הולנד בלרוס ארגנטינה הודו ארצות הברית גרמניה ארמניה סרביה רוסיה פולין אוזבקיסטן וויטנאם 13
ישראל מקום 21 משותף אם אני לא טועה,ואני חושב שעדיין יש סיכוי תיאורטי למדליה אם ישראל מנצחת נצחונות גבוהים בסיבובים האחרונים כך ששובר שויון יהיה לטובת ישראל(למשל אם שאר הצמרת מסיימים בתיקו אז ישראל יכולה ב2 נצחונות מול 2 תיקו למחוק את כל הפער בנקודות קבוצתיות למקום ה3).
סיבוב הבא צפוי משחק בין צרפת וסין.

הטבלה אצל הנשים בהנחה שפולין מנצחת את מונגוליה
1)רוסיה 18
2)סין 16
3)אוקראינה 15
4-7)ספרד גרמניה רומניה ופולין 14

אוהד 11 באוגוסט 2014

אופס הסתכלתי על סיבוב קודם

אוהד 11 באוגוסט 2014

קרלסן ממשיך להיות קרלסן, כפי שאמרתי לא הייתי אופטימי הסתכלתי על המשחקים של הנבחרת והם לא היו בכושר מתחילת הטורניר והמקום השביעי היה תוצאה של עיוות בשיטה השווצרית

אייל סגל 11 באוגוסט 2014

סיבוב תשיעי: ישראל מפסידה להונגריה 3-1 (בעקבות הפסדים של סוטובסקי ורודשטיין ששיחקו בשחור על לוחות 2 ו-4) ויוצאת באופן מעשי מתמונת המדליות – דומה מאוד למה שקרה באולימפיאדה שעברה, כשהגיעה לסיבוב התשיעי עם 12 נקודות והפסידה באותה תוצאה להולנד, כשגם אז סוטובסקי מתפרק מהר מאוד במשחק שלו. עד כה ישראל ניצחה ביעילות ובאופן חלק כמעט את כל הנבחרות החלשות יותר ששיחקה נגדן (להוציא את קנדה), אבל לא הצליחה להתעלות נגד אף אחת מהנבחרות שהיו פחות או יותר ברמתה או קצת חזקות יותר (תיקו נגד הולנד, הפסדים לקובה והונגריה).

במפגש הראשי, סין ואוקראינה סיימו בתיקו (בעקבות תיקו על כל הלוחות), בעוד שצרפת ניצחה את צ'כיה (כשבאקרו הוא שוב גיבור היום, המכריע את המפגש על הלוח השני) – כך שצרפת מצטרפת לסין עם 15 נקודות ובסיבוב הבא – הלפני אחרון – שתיהן יפגשו למשחק for all the marbles, כמו שאומרים. אחריהן חמש נבחרות עם 14 נקודות – אוקראינה, אזרבייג'ן, רומניה (שסיימו היום בתיקו), הונגריה (שניצחה כאמור את ישראל) ובולגריה (עם ניצחון גדול על קובה).

שבע הנבחרות הנ"ל נותרו כמועמדות הריאליות לזהב. אחריהן נמצאות שלוש עשרה נבחרות עם 13 נקודות (ביניהן רוסיה, שניצחה היום את נורבגיה ב', וארמניה, שלא הצליחה לנצח את סרביה) שייתכן ולחלק מהן – אלה עם שוברי-השוויון הגבוהים יותר – יש עוד סיכוי תיאורטי לזכייה, אבל קלוש מאוד; הן תלויות לצורך כך בהרבה מאוד תוצאות תיקו במפגשי הצמרת בשני הסיבובים הנותרים. (המקסימום שהן יכולות להגיע אליו הוא 17 נקודות, וקשה להאמין שאף אחת משבע הנבחרות שיש להן כרגע 15-14 נקודות לא תצליח להגיע ל-18.)

אייל סגל 11 באוגוסט 2014

וראוי לציין שסין וצרפת היו המועמדות לזכייה של דוד ושמוליק (בהתאמה) בתחזיות לפני התחרות…

איציק 11 באוגוסט 2014

ואני עוד שאלתי את שמוליק: על איזה בסיס שמת את צרפת ראשונה?
ותשובתו היתה: על בסיס זה שאני חובב הפתעות / אנדרדוגים , וזו התחושה שלי .
גדול שמוליק שאפו גדול. פעם הבאה שאתה ממלא לוטו תזמין אותי איתך :-)

אייל סגל 11 באוגוסט 2014

צריך לומר שהם לא *כאלה* אנדרדוג – למעשה, אם תסתכל כאן (בדירוג הנבחרות לפי מד-כושר ממוצע של השחקנים), תראה שהם מופיעים במקום השלישי, מייד אחרי רוסיה ואוקראינה; בפוסט ה"לקראת" שמתי אותם – וגם את סין (מקום שביעי באותו דירוג) – בשורה השנייה של הפיבוריטיות, אחרי שלוש המעצמות האקס-סובייטיות. מה שכן, יש לצרפתים – שכמעט תמיד חזקים על הנייר – מסורת די ארוכה של אנדר-אצ'יבריות והתפרקות ברגעים קריטיים בתחרויות האלה. עד עכשיו הם מתפקדים יפה מאוד, נראה מה יהיה בשני הסיבובים האחרונים.

אוהד 11 באוגוסט 2014

לא הייתי שם את צרפת בתור אנדרדוגית עם שלושה שחקנים מעל 2700 ושחקן רביעי 2680…

אייל סגל 11 באוגוסט 2014

בהמשך למה שכתבתי בתגובה 74 על הבחירות לנשיאות פיד"ה היום – פנינה קומית אמיתית, כשאיליומז'ינוב מסביר בראיון לטלויזיה הנורבגית מאיפוא מצא את 20 מיליון הדולר שהבטיח להשקיע בשחמט בנאום שלו לפני ההצבעה (אחרי ששמע את קספרוב מבטיח 10 מיליון):

http://www.vgtv.no/#!/video/86187/dette-svarer-kirsan-iljumzjinov-paa-spoersmaal-om-korrupsjon

איציק 11 באוגוסט 2014

יפה מצידו.

איציק 12 באוגוסט 2014

האם זה נכון שמועמר קדאפי היה "רב אמן בין-לאומי"???
גדול האיליומז'ינוב הזה.

שמעון כסאח 12 באוגוסט 2014

היה, לא בשחמט.

איציק 12 באוגוסט 2014

דווקא כתוב שבזמן הלחימה מול בנות הברית איליומז'ינוב הגדול הגיע ללוב, שיחק נגדו משחק שח והעניק לו תואר של "רב אמן בין לאומי". מעניין עם איזה מד כושר קדאפי קיבל את הדרגה :-)

אייל סגל 12 באוגוסט 2014

אני זוכר שהיה ביקור כזה שעורר שערוריה די רצינית, אבל עניין ה"רב אמן" נראה לי קשקוש – אי-אפשר להעניק תואר כזה כמו שמעניקים דוקטור של כבוד; מן הסתם מי שכתב את הידיעה לא מבין בשחמט והעתיק איזו ידיעה מוטעית שקרא באנגלית.

שמעון כסאח 12 באוגוסט 2014

נקודה אחת יותר מלקרלסן

אייל סגל 12 באוגוסט 2014

בנוסף לצרפת (15) – סין (15), מפגשי הצמרת היום הם: אוקראינה (14) – אזרבייג'ן (14), הונגריה (14) – רומניה (14), בולגריה (14) – פולין (13). לסין, אגב, שובר-שוויון טוב יותר מאשר לצרפת (וכל שאר הקבוצות בצמרת), כך שתיקו יהיה עדיף באופן יחסי עבורה. ישראל מול לטביה (המדורגת מס' 23), שעל הלוח הראשון שלה משחק שירוב.

אייל סגל 12 באוגוסט 2014

…ובתחרות הנשים מפגש הצמרת הראשי הוא אוקראינה-רוסיה, שטעון מאוד לא רק בגלל המצב הגיאו-פוליטי אלא גם בגלל כל הדרמה סביב פרשת ה"עריקה" של לאנהו (שמשחקת היום על הלוח הראשון של רוסיה) מאוקראינה לרוסיה, הרישום המאוחר שלה, וההחלטה הראשונית של המארגנים לא לשתף את הנבחרת הרוסית. מבחינת הסיניות, שעדיין מפגרות בשתי נקודות בעקבות ההפסד בסיבוב השביעי, זה נראה כמו הסיכוי הממשי האחרון שמישהו יעצור את הרוסיות בדרך לזהב שלישי ברציפות שלהן.

אוהד 12 באוגוסט 2014

סלחו לי האמרה שלי אבל אני חושב שמדברים על הנשים רק בגלל שהן נשים מצד הרמה הרמה שם מאוד נמוכה ולא הייתה מספיקה לכלום בתחרות הגברים ולא מובן לי למה נשים צריכות תחרות נפרדת? זה לא ספורט פיזי? ולכן באופן טבעי תחרות הנשים לא מעניינת אותי

איציק 12 באוגוסט 2014

אפלייה מתקנת.

אוהד 12 באוגוסט 2014

לא מקבל את זה לא הייתה פגיעה בנשים בעבר אבל גם אם כן, בו נודה שחוץ מזה שהן נשים התחרות עצמה לא מעניינת במיוחד לא מלהיב אותי שחקניות 2500+ שהן החזקות באמת שם את זה יש לנו בכל תחרות פשוטה בארץ…

אוהד 12 באוגוסט 2014

אגב הפעם קרלסן פתח באמת מוזר

אייל סגל 12 באוגוסט 2014

אתמול וגם היום זה כמעט כאילו קרלסן מנסה לבדוק כמה מוזר (או פשוט גרוע) אפשר לשחק בפתיחה; הוא שוב נראה קרוב לאבוד אחרי 16-15 מסעים.

IC 12 באוגוסט 2014

והפעם בניגוד לאתמול הוא גם מפסיד. זה מאוד מוזר כל הקטע הזה של קארלסן לשחק פשוט מזעזע באירועים קבוצתיים, נראה שהוא בן אדם ולא רובוט. בהחלט משהו בשבילו לעבוד עליו לשנים הבאות, לנורווגים יש דור עתיד לא רע, ובעוד כמה אולימפיאדות יכולים להיות מועמדים אמיתיים למדליה. היום הם הפסידו לקרואטיה ויסיימו במקום מאכזב.

ישראל עם 3 תוצאות תיקו בלוחות הראשונים, וסוטובסקי בדרך לנצח בלוח 4 ולכפר במקצת על אתמול, נצחון מחר יסיים אולימפיאדה בינונית, אבל לא באמת מאכזת, גם לא משהו מעבר לבינוני.

רוסיה שוב מנצחת "רק" מינימלי את סרביה, הפעם תורו של סווידלר להתפרק ולהפסיד ל-2600, קרמניק וקריאקין מצליחים לנצח שחקנים החלשים מהם במאות נקודות.

בצמרת סין ממשיכה לרצוח בשקט, ודינג לירן מכריע את המפגש עם נצחון ענק בשחור, תיקו בשאר הלוחות משאיר את הסינים פייבוריטים ענקיים בסיבוב האחרון.

2-2 בין אוקראינה לאזרביגאן אחרי עוד התפרקות בלתי מוסברת של איבנצוק, והצלה של אליאנוב, שמנצח בקלילות מרשימה.

ארה"ב בדרך ל 2-2 עם מאכזב נגד אגרנטינה כששנקלנד ממשיך לנצח ועומד על 8.5 מ-9 אבל אקוביאן הפסיד ואונישוק בדרך, קמסקי נח כי הוא ממש לא בכושר, ובכלל נראה שהאמריקאים לא נכנסו לכושר בתחרות הזאת.

הונגריה מנצחת בקלות את רומניה ונראה שהיא בדרך למדליה, כמו אתמול רפפורט ובלוג מנצחים.

אייל סגל 12 באוגוסט 2014

אני לא חושב שההתפרקויות של איוונצ'וק עוד צריכות הסברים, אם כבר צריך להסביר למה הוא עדיין לא מתפרק מדי פעם… אגב, לסוידלר – שעוד לפני ההפסד של היום היה לו TPR של 2600 – יש מסורת של הופעות גרועות באולימפיאדות שנמשכת כבר מאז 2006 (כפי שאפשר לראות כאן); האולימפיאדה הכי טובה יחסית של הרוסים מאז הזכייה האחרונה שלהם, ב-2012 (כשסיימו מקום ראשון משותף עם הארמנים בנקודות והחמיצו את הזהב רק בגלל שובר השוויון), היתה כשהשאירו אותו בבית.

אוהד 12 באוגוסט 2014

חייב להודות שהמשחק של קרלסן היה פשוט הזוי אני מתפלא ותמה איך משחקים פתיחה כזאת.

אייל סגל 12 באוגוסט 2014

סיבוב עשירי (ולפני אחרון): סין עושה צעד גדול מאוד בדרך לזהב עם ניצחון על צרפת; גיבור היום הוא יו יאנגיי – בלי לנוח עד כה אפילו סיבוב אחד יש לו הופעה פנטסטית עם 8.5/10 ו-TPR של 2902(!) – שגובר על פרסינה בלוח השלישי. כעת לסין 17 נקודות, והנבחרת היחידה שמצליחה להישאר קרוב אליה היא הונגריה, עם 16 נקודות אחרי ניצחון על רומניה (שעד הסיבוב הזה התעקשה לשרוד בצמרת הגבוהה למרות דירוג מד-הכושר הנמוך יחסית שלה).

סין והונגריה לא יפגשו בסיבוב הבא, כיוון ששיחקו כבר בסיבוב השלישי, כך שאי-אפשר לומר בוודאות גמורה שתיקו בסיבוב האחרון יספיק לסין – במקרה כזה, אם הונגריה תנצח הזהב יוכרע בשובר שוויון שתלוי במידה מסויימת בתוצאות של נבחרות אחרות; אבל בכל זאת, שובר השוויון הנוכחי של סין טוב במידה כזו שגם תיקו יספיק לה לזכייה בסבירות גבוהה מאוד.

אחריהן שמונה נבחרות עם 15 נקודות שנמצאות עדיין במאבק על המדליות (ובאופן תיאורטי אפילו על הזהב, אם סין תפסיד והונגריה לא תנצח בסיבוב האחרון) – צרפת, אוקראינה, אזרבייג'ן, רוסיה, ארה"ב, פולין, הודו ואוזבקיסטן. לישראל 14 נקודות, אחרי שגברה על לטביה בזכות ניצחון של סוטובסקי בלוח הרביעי.

מפגשי הצמרת בסיבוב האחרון, שישוחק מחרתיים ב-12:00 אחרי יום המנוחה השני: פולין-סין, הונגריה-אוקראינה, רוסיה-צרפת, אזרבייג'ן-ארה"ב, הודו-אוזבקיסטן. ישראל מול קרואטיה, ששחקן הלוח הראשון שלה סאריץ' ניצח היום את קרלסן אחרי משחק פתיחה ביזארי במיוחד של זה האחרון.

אורי בלאס 13 באוגוסט 2014

שאלה:
מהיכן בדיוק באים שחקני נבחרת פלסטין?
האם אלו שחקנים משטחים של הרשות הפלשתינית או מעזה או שהם בכלל ממקום אחר?

עוד שאלה:האם הם בכוונה החליטו לשים את השחקנים הכי חזקים בלוח האחרון גם בין הגברים וגם בין הנשים במטרה לזכות במדליות(ובנוסף לא לשתף את השחקנים הכי חזקים בסיבוב הראשון שהוא מול קבוצות חזקות כדי שלא יפסידו שם כאשר בסיבוב השני הם ספגו הפסד טכני)

נראה שהם בין המצטיינים באחוזים.
בין הנשים הם כרגע מקום ראשון-שני משותף עם 7.5 מ-8

בין הגברים הם מקום שלישי-רביעי משותף עם 7 מ-8 אחרי שהלוח האחרון שלהם ספג הפסד יחידי בסיבוב האחרון מול איחוד האמירויות

אגב עד ההפסד האחרון השחקן של פלסטין היה בעל סיכוי להשיג פרס אישי כאשר הוביל בביצועים בלוח האחרון כי תוצאה של 100 אחוז גם מול יריבים חלשים הספיקה לו למקום ראשון מכיון שהביצועים המחושבים שלו הם הרבה יותר מ400 נקודות מעל ממוצע היריבים(ואם אני זוכר נכון גם יותר מ400 נקודות מעל היריב החזק ביותר שהוא שיחק מולו) אבל ההפסד שלו לאיחוד האמירויות הרס לו את הסיכוי לפרס(והוא עוד היה עלול להשיג פרס אילו היה מנצח).

השחקנית שלהם בלוח האחרון לא היתה יכולה כנראה להשיג פרס גם אילו היתה עושה תוצאה של 100 אחוז כי רק 2 מיריבותיה היו בעלות מד כושר בינלאומי.

אייל סגל 13 באוגוסט 2014

אין לי מושג לגבי השאלה הראשונה; לגבי השנייה, זה נשמע לי בהחלט סביר – הם יודעים שהסיכויים שלהם לזכות בהישג משמעותי ברמה הקבוצתית אפסיים, אז שיבוץ הלוחות נועד להגדיל כמה שיותר את סיכויי השחקנים החזקים שלהם לזכות במשהו ברמה האישית.

אייל סגל 14 באוגוסט 2014

סיבוב אחרון (שמתחיל היום ב-12:00): סין, שמשחקת נגד פולין, כאמור פיבוריטית ברורה לזכייה – לא רק ניצחון אלא גם תיקו כנראה יספיק לה, לאור העדיפות בשובר השוויון על הונגריה (שיכולה להדביק אותה במספר הנקודות במקרה האחרון). במקרה של הפסד סיני, ניצחון יעניק להונגריה את הזהב, ואם ההונגרים לא ינצחו התחרות באמת נפתחת, כי לא פחות מעשר נבחרות יכולות לסיים עם 17 נקודות. אבל לאור הרמה והיציבות שהסינים מפגינים לאורך התחרות, קשה להאמין שיפסידו דווקא לפולין.

כפי שניתן לראות בשיבוצי הלוחות, אוקראינה (שמשחקת נגד הונגריה) שמה בלוח הראשון את פונומריוב ומספסלת את איוונצ'וק לאור הכושר הירוד שהוא מפגין – נדיר מאוד שקבוצה שעוד מתמודדת על המדליות עושה את זה למס' 1 שלה בסיבוב המכריע.

אורי בלאס 14 באוגוסט 2014

עוד נבחרת שמספסלת את הלוח הראשון שלה היא נבחרת הנשים של גיאורגיה(אולי בגלל שהאישה בלוח הראשון רב אמן ננה דזגנידזה לא רוצה לסכן את הפרס על היותה המצטיינת בלוח הראשון עם תוצאה של 8 מ-9 ,ורמת ביצוע של למעלה מ2700).

אייל סגל 14 באוגוסט 2014

וסין אכן זוכה בזהב, בלי שהפולנים יצליחו להעמיד בפניהם אתגר ממשי – עם נצחונות של שני הכוכבים שלהם, דינג לירן ויו יאנגיי, בלוחות 2 ו-3, ותיקו בשני הלוחות הנותרים. ההופעה של יו יאנגיי, עם 9.5/11 ו-TPR של 2912, צריכה להיות אחת הטובות ביותר של שחקן בתולדות האולימפיאדה.

אורי בלאס 14 באוגוסט 2014

ישראל בדרך להפתעה אצל הנשים של נצחון על הונגריה(אם אולגה מנצחת זה כנראה 3:1)
ישראל גם כנראה תנצח את קרואטיה בין הגברים נצחון מינימלי כאשר גלפנד מנצח את מי שניצח את קרלסן,וגם סוטובסקי מנצח רודשטיין עושה תיקו ופוסטני מפסיד.

אורי בלאס 14 באוגוסט 2014

זה נראה לי טעות מה שאני רואה.
לא הגיוני שהיריבה של קלינובה עם 2 רגלים יותר בסיום צריחים הסכימה לתיקו.

אוהד 14 באוגוסט 2014

מהמר שאליאנוב בסוף יפסיד את העמדה עם הקרבה לא נכונה של פרש למרות היתרון של 2.40 שיש לו אני לא מוצא לו פריצה?

אוהד 14 באוגוסט 2014

לא מצליח להבין למה המחשב נותן כזה יתרון מישהו יכול להסביר?

אייל סגל 14 באוגוסט 2014

מן הסתם זה קשור ביתרון הרגלי של הלבן – למחשבים יש לפעמים בעיה להעריך סיומים כאלה, בהם לצד אחד יתרון חומרי יציב אבל בלי תכנית זכייה ממשית; גם בקרמניק-ושייה לגראב המחשב הראה לקראת הסוף יתרון משמעותי ללבן במצב של תיקו

אייל סגל 14 באוגוסט 2014

הטבלה הסופית

ארבע נבחרות סיימו עם 17 נקודות, בהפרש שתי נקודות מסין – מביניהן הונגריה עם הכסף והודו עם הארד בזכות שוברי השוויון; רוסיה רביעית ואזרבייג'ן חמישית, כך שזו פעם ראשונה מאז התפרקות ברה"מ שאף נבחרת אקס-סובייטית לא זוכה במדליה. הישג פנטסטי להודו (שבלי שני השחקנים המובילים שלה, אנאנד והאריקרישנה – כלומר בלי אף שחקן 2700 – היתה רק מס' 19 בדירוג מד-הכושר של הנבחרות), שניצחון בהפרש גדול (3.5-0.5) על אוזבקיסטן בסיבוב האחרון שיפר באופן דרמטי את שובר השוויון שלה; היה חסר לה מעט מאוד כדי לעקוף גם את הונגריה ולזכות בכסף.

ישראל, שניצחה היום את קרואטיה, מסיימת במקום התשיעי (מבחינת נקודות, מקום 11-6 משותף עם שאר הנבחרות שהשיגו 16 נקודות) – תוצאה די מכובדת כשלעצמה ומתאימה בדיוק למיקום של ישראל בדירוג מד-הכושר ההתחלתי. אבל מבחינה תחרותית, כשלוקחים בחשבון את הרצף ואופי השיטה השוייצרית, צריך לזכור שהנבחרת יצאה מתמונת ההתמודדות על המדליות כבר שני סיבובים לפני הסוף, בעקבות ההפסד להונגריה, וסיימה עם שני מפגשים נוחים יחסית. זה לעומת נבחרות כמו צרפת, ארה"ב, פולין ואוזבקיסטן שסיימו מתחת לישראל עם 15 נקודות אחרי הפסד בסיבוב האחרון ליריבות חזקות, אבל היו בתמונת המאבק על המדליות עד הסוף.

IC 14 באוגוסט 2014

אני חושב שלמרות האכזבה מאי המאבק על מדליה מקום 9 הוא מיקום סביר מאוד בשבילנו, אף שחקן לא התעלה, וגלפנד לא התעורר, ולמרות זאת חוץ מ 2-2 נגד קנדה על התוצאות היו סבירות.

סין מוחצת את פולין ומסיימת ראשונה בקלות, כמה עובדות מוזרות לגביהם: שחקן הלוח הראשון וואנג יואה עשה "בקושי" 50% והוא גם ספג את ההפסד היחידי של הסינים בכל התחרות נגד לקו. יו יאנגי ודינג לירן ניצחו כל כך הרבה שכבר הפסקתי לספור, יו עבר את ה-2700 ודינג עבר את ה 2750 וקרוב מאוד לעשירייה הראשונה בעולם.

ני הואה, ווי יאי הכשרון הצעיר "החזיקו את זנב הנבחרת עם תוצאות טובות, אבל לא מבריקות, והכי חשוב בלי הפסד. האסטרטגיה של הצבת וואנג יואה בלוח הראשון כדי לנטרל את כל השחקנים החזקים עבדה מעולה.

מה שהכי מדהים בעיני לגבי הסינים זה שמההרכב שלהם נעדרים 3 שחקנים 2700+ משהו שאפשר להגיד רק עליהם ועל רוסיה, וונג האו היה לוח ראשון באולימפיאדה הקודמת, אמנם הוא הפסיד לאיוובנצוק בסיבוב האחרון ועלה לסינים בזהב (אבל זה היה בשחור, בבקשה אל תוציאו אותו להורג) הוא עדיין שחקן סופר חזק שיכל להכנס ללוח 4-5 בקלות, ואפילו לא זומן! גם לי צאו ובו קיסאנגי חזקים יותר על הנייר מהשחקנים 4-5 בנבחרת, אבל נראה שהסינים יודעים מה הם עושים, ואני מציע לרוסים לקראת האולימפיאדה הבאה לבקש מהסינים שיקבעו בשבילם את ההרכב.

הונגריה שסיימה במקום השני התחילה קצת לאט אבל תפסה קצב והנצחונות על ישראל ורומניה הובילו אותה למצב מצויין בסיבוב האחרון, 2-2 מול אוקראינה שלח אותם לכסף, ההודים הצליחו להתשחל לארד היסטורי, ובלי אנאנד והאריקרישנה זה באמת הישג מדהים, יש להם כבר טונה של כשרון שחמטאי, ואולי זה יתן להם עוד דחיפה קדימה, אסיה בהחלט על המפה!

האכזבה של הרוסית כבר מפסיקה להיות מפתיעה, האצבע המאשימה בד"כ נופלת על קרמניק, אבל פשוט כולם שיחקו מתחת למצופה מהם, המחליף לא הבריק, קריאקין לא ריסק את כולם בלוח 3, גרישוק לא התעלה, וסווידלר כנראה התעייף מהטילים בצוק איתן, אמנם הם כמעט לקחו ארד בסוף אבל זו אכזבה עצומה.

אזרביגן של נפתלי הייתה לא רחוקה, אבל הפסד מרגיז לצרפתים, ולסינים סתם את הגולל על הסיכויים שלהם.

בשלהי הצמרת לבולגריה/רומניה/פולין/קובה הייתה תחרות מעולה שלא תמיד נגמרה הכי טוב, הבולגרים הראו קצת נאיביות בהפסד מינימלי לאוקראינה ממצבים מאוד מבטיחים, ואם כבר אוקראינה איוונצוק פשוט השתגע, והם בצדר החליטו לוותר עליו בסיבוב האחרון, ועדיין היו מאוד קרובים למדליה.

ארמניה נעלמה לחלוטין ונראה שתור הזהב שם בינתיים נגמר, ואחרון בהחלט הוא אלוף העולם שאין דרך נעימה לומר זאת פשוט פישל, הוא נח בסיבוב האחרון, ומאוד לא מוסברת הירידה ברמה שלו בתחרויות קבוצתיות, לא שלנורווגים היה סיכוי למשהו, אבל אולי מקום 10-20 היה נותן להם משהו, בעתיד לנורווגיה תהיה נבחרת חזקה יותר עם שחקנים טובים וצעירים בלוחות 3-5 ואז כדי שיבינו איך לגרום לקארלסן לשחק כמו אלוף עולם.

אייל סגל 14 באוגוסט 2014

לגבי בחירת השחקנים של סין, בראיון אצל טרנט וגוסטפסון ני הואה אמר שזה פשוט לפי תחרויות קוואליפיקציה שהם מקיימים לפני האולימפיאדה. ומבחינת ארמניה זו תוצאה מאכזבת במיוחד כיוון שיש סיכוי טוב שבכלל לא ישתתפו באולימפיאה הבאה, כי היא תיערך באזרבייג'ן (באקו).

אגב, לגבי הודו יש מן הסתם אנשים שיחשבו שלאור ההישג שלהם, ביחד עם אנאנד והריקרישנה היו בוודאי זוכים בזהב – זה כמובן יכול להיות, אבל בשיטה השוויצרית הדברים לא בהכרח עובדים ככה. עם קבוצה יותר חזקה היו יכולות להיות להם תוצאות יותר טובות בהתחלה ואז גם יריבות יותר קשות בשלבים מוקדמים, וכל הדינמיקה היתה אחרת. כפי שהדברים התנהלו, הודו ניצלה באופן מושלם את מה שמכונה לפעמים "גמביט שוויצרי", והגיעה להישג שלה בזכות שילוב של הגרלה נוחה והתעלות בסיבובים האחרונים.

[אפשר להתרשם עד כמה ההגרלה של הודו היתה נוחה יחסית אם מסתכלים בעמודה TB4 בטבלה הסופית שנתתי אליה לינק למעלה – זהו שובר-השוויון השלישי (כך שאין לו שום משמעות מעשית), שהוא סך התוצאות הסופיות של היריבות; כלומר, ככל שהיריבות היו חזקות יותר והשיגו יותר נקודות בתחרות כך הוא גבוה יותר. ה-TB4 של הודו נמוך בהרבה מזה של סין והונגריה והנמוך ביותר מבין הנבחרות שסיימו בטופ-10. מה שאירוני במיוחד בהקשר זה, הוא שאנאנד הזכיר פעם בראיון את השרירותיות של השיטה השוויצרית כאחד הדברים שגורמים לו לא לרצות לשחק באולימפיאדות…]

שמוליק 15 באוגוסט 2014

שחקני הודו אמנם נתנו "הופעה אישית טובה" ( ולראיה – שלושת הלוחות הראשונים שלהם השיגו כל אחד רווח מד כושר דו-ספרתי ורמת ביצוע של כ-2750 ) , אך ברמה הקבוצתית הם השיגו כמה תוצאות ש"אינן מתאימות" לזוכה במדליה אולימפית ( הפסד לקובה , תיקו מול איטליה וארגנטינה ) , ולמעשה שיחקו רק נגד מדורגת בודדת מתוך העשירייה הראשונה ( על פי הדירוג הראשוני ) – ארמניה ( עימם סיימו בתיקו ) .

צרפת לשם המחשה שיחקו מול רוסיה , ארמניה , סין ואזרביג'יין , ואפילו מול כמה נבחרות טובות מ"הדרג השני" – פולין , צ'כיה וגיאורגיה .

דוד 14 באוגוסט 2014

היתה הפייבוריטית שלי.

איציק 14 באוגוסט 2014

אם זה לא סוד, מה קרה בגזרה הנשית והיכן מוקמה ישראל בסוף?

אייל סגל 14 באוגוסט 2014

רוסיה זהב (שלישי ברציפות), סין כסף (גם שלישי ברציפות), אוקראינה ארד (שני ברציפות); ישראל במקום ה-22. מעניין שבמפגש הטעון בסיבוב הלפני אחרון רוסיה בסוף הפסידה לאוקראינה, אבל סין לא ניצלה את זה כדי להדביק אותה כשלא הצליחה לנצח את ספרד. אפשר לראות את כל הנתונים הרלבנטיים כאן.

איציק 14 באוגוסט 2014

22, חלש משהו…

אורי בלאס 15 באוגוסט 2014

מקום 22 של הנשים בכלל לא חלש.
ישראל היתה מדורגת על הנייר מקום 26 כך שלסיים במקום 22 זאת תוצאה טובה.
יוליה ואולגה גם הצליחו ברמה האישית.
יוליה צברה 8.5 מ-11 ואולגה צברה 7.5 מ-10

אני לא יודע אם הן זוכות בפרס על תוצאה טובה בלוח שלהן
אבל אתה יכול לראות שאולגה זוכה במקום תשיעי בלוח 3 כאשר יוליה מקום 17 בלוח 2

http://chess-results.com/tnr140381.aspx?lan=1&art=21&fed=ISR&flag=30&wi=821

אייל סגל 14 באוגוסט 2014

מדליית הכסף של הונגריה היא, אגב, דרך יפה בשביל פולגר (שבדיוק הודיעה על פרישה משחמט תחרותי) לסיים את הקריירה.

Yavor 14 באוגוסט 2014

I agree with Anand. This appears to be a very unfair (and might I add, stupid) system. I think the Swiss should concentrate in Tennis and not in chess competition systems

אייל סגל 14 באוגוסט 2014

יש ללא ספק בעיות בשיטה, אבל עד כמה שידוע לי אף אחד לא המציא עד היום שיטה יותר טובה לניהול תחרויות עם מספר המוני של משתתפים בהן בלתי-אפשרי שכולם ישחקו נגד כולם ושהן לא נוק-אאוט (ולפורמט נוק-אאוט לא חסרות בעיות משלו, בוודאי מבחינת הוגנות). יכול להיות שמבחינת מספר סיבובים, 11 זה קצת מעט מדי בכדי לוודא שרק השמנת תצוף למעלה.

Yavor 14 באוגוסט 2014

I have no problem with knock-out tournament. You rank the teams like in the NCAA, so some teams can only meet in the final four. If you have 160-170 teams, you can start with a preliminary round such that the number will drop to 128, and from there it is 7 matches to the title.
The only problem with that, and this could be a major problem, is that teams may play 1 or 2 matches and go home, so the event will not be as wide and festive.

גיל 14 באוגוסט 2014

אתה יכול לעשות מפגשי דירוג או בית ניחומים (נניח לאלו שניצחו משחק או שניים לפחות).

גיל 14 באוגוסט 2014

לדעתי נוק אאוט זו שיטה לא רעה גם אם יש הפתעות. אולי שווה לתת עוד משחקים במפגש (נניח 5 או 6 שחקנים) כך שזה יהיה קצת פחות תלוי בשחקן בודד, אבל זה יותר הוגן. גם אם יש הפתעות זה חלק מהעניין אבל לפחות היריבות בוודאות יהיו חזקות יותר ככל שהטורניר מתקדם.

איציק 14 באוגוסט 2014

אפשר כמו במשחקי הכדור לעשות בתים כך שכל קבוצה תשחק 4 סיבובים לדוגמא )זה יסנן את החלשות עד חלשות מאוד), ומשם והלאה בנוק-אווט או שוב בתים כאשר שתי הראשונות עולות.

אורי בלאס 15 באוגוסט 2014

אני לא מסכים עם כל הרעיונות האלו ואני חושב שצריך לתת גם לשחקנים החלשים לשחק.

לא ברור לי מה טוב ברעיון שהחלשים ישחקו פחות.
זה שמיישמים רעיון רע בענפי ספורט רבים כולל טניס לא אומר שצריך ליישם אותו גם בשחמט.

אם כבר אז עדיף אולי לפרק את אולימפיאדת הגברים ל2 תחרויות נפרדות אחת לקבוצות עם ממוצע מד כושר עד 2400 ושניה לקבוצות עם ממוצע מד כושר לפחות 2200 כאשר קבוצות עם ממוצע מד כושר 2200-2400 יכולות לבחור לאיזה תחרות הן נרשמות.

שמוליק 15 באוגוסט 2014

לעניין השיטה – אני בעד הוספת 2 סיבובים נוספים ( כמדומני בעבר הלא רחוק אכן היו 13 סיבובים באולימפיאדה ) . זה יקטין את ה"רנדומליות" של השיטה השוויצרית .
טיעון הנגד של יצירת עומס על השחקנים לא אמור לתפוס עקב שני ימי המנוחה וקיומו של מחליף ( כלומר שחקן "ממוצע" ישחק 11 משחקים ב-15 ימים – סביר בהחלט ) .

אין לי ספק שבשיטת נוק-אאוט נראה משחקים די משמימים , כי המחיר של כל שגיאה הכי קטנה יכול להיות הדחה מיידית מהטורניר .

אייל סגל 15 באוגוסט 2014

בין 1976 ל-2006 אכן היו 13 או 14 סיבובים שוויצריים – ומספר השחקנים בכל קבוצה היה שישה במקום חמישה, מה שעזר בעניין העומס. ב-2008 הוכנסו שני שינויים שתורמים להגברת ה"צפיפות" בטבלה: גם הקטנת מספר הסיבובים וגם המעבר לניקוד בסיסי על פי נקודות קבוצתיות במקום אישיות, מה שגורם לסקורים נמוכים יותר והגברת הסיכוי שיהיה צורך בשוברי שוויון בצמרת.

נפתלי 14 באוגוסט 2014

מקום חמישי? לא רע,לא רע…בטח יותר טוב ממקום שביעי…בקיצור,אלופות השנה שעברה לא התעלו,אבל אם המקום החמישי הוא סביר,המקום השביעי הוא כישלון מהדהד!!!המאמן אשם!!!!!!!

אוהד 14 באוגוסט 2014

אפשר להסתכל מקום תשיעי ולשחמוח הנה אנחנו נבחרת טובה, אבל אנחנו בעיקר עובדים על עצמנו הנבחרת נכשלה וכל בר דעת מבין שהדירוג כאן משקר הנתונים מראים שישראל לא ניצחה אף נבחרת עדיפה עליה וקרואטיה מסתבר זו הנבחרת החזקה ביותר שניצחנו…
אני חושב במבט לאחור שהיה צריך לתת לבורוחבסקי צאנס לשחק
שנה שעברה הוא שיחק והוציא הישגים נפלאים אם אינני טועה וכח צעיר היה יכול להביא רוח רעננה לנבחרת השיטה הזאת לא נכונה נקודה איך יכול להיות שאף אחד לא דיבר כאן על הודו איכשהו היא הגיעה לצמרת יחד עם נבחרות כמו רומניה לעומת אזביגזאן ששיחקה בצורה מעולה וסיימה רק חמישית… לפיכך לטעמי השיטה הנכונה תיהיה לשחק נוק אאוט כפול.

אורי בלאס 15 באוגוסט 2014

אני לא מסכים עם הסיכום הזה שהנבחרת נכשלה.
חוץ מקרואטיה שמדורגת במקום ה24 ניצחנו גם את לטביה שמדורגת במקום ה23 בסיבוב הלפני האחרון ,וזה לא שההבדלים בין הנבחרות הן כל כך גדולים שנצחון הוא ברור מאליו.

הנבחרת השיגה בסך הכל קצת פחות מהמצופה באופן אישי ממנה לפי מדי הכושר אבל מדובר בסך הכל ב1.05 נקודות אישיות פחות מהמצופה כאשר אני חושב שהטעות הסטטיסטית גדולה בהרבה.

לשם השוואה רוסיה המדורגת ראשונה בדירוג הראשוני השיגה 3.86 נקודות אישיות פחות מהמצופה ממנה
אוקראינה המדורגת שניה בדירוג הראשוני השיגה 2.04 נקודות אישיות פחות מהמצופה ממנה

אם יש קבוצה שהדירוג שלה מטעה זאת צרפת ולמרות שהשחקנים השיגו 0.74 מעל המצופה היא סיימה רק במקום ה13.

שמוליק 15 באוגוסט 2014

רק בכדי להמחיש עד כמה קריטיון זה ( שוני מתוצאה אישית צפויה ) הוא מדד בעייתי להצלחה בתחרות עם ניקוד קבוצתי – אילו נבחרת רוסיה הייתה מנצחת 11 משחקים בתוצאה 1.5-2.5 , הרי שהם היו משיגים פחות מהציפיה האישית מהם , קרי זו לא הייתה תחרות מוצלחת עבורם .

אוהד 15 באוגוסט 2014

בניגוד אליך אני לא מסתכל מספרית זה לא מעניין אותי וזה לא רלוונטי לטעמי אני עקבתי אחר המשחקים והנבחרת הגיע לשם כמו שאייל ציין כשאר שני סיבובים לפני תום הסיבוב האחרון כבר איבדה סיכוי
לכן זה לא רלוונטי אם השיגה 1.032ובלה בלה בלה הנצחונות האלה בסוף שאתה משחק בלי לחץ לא אומרים כלום וגם הם מול יריבות שמדורגות נמוך מאיתנו בכל לוח.. כפי שהזכרת את צרפת גם היא אכן הורגשה כל התחרות בין אם תביא לי מספרית ובין אם לא, הרגשת אותה בתחרות את הודו לא ראיתי ולא שמענו עליה כל התחרות… לכן ברור לי שהמקום התשיעי זה לשקר לעצמנו שזה מקום סביר כי התוצאה כאן משקרת ובגדול ואכן הדוגמה שהבאת עם צרפת בהשוואה לישראל ממחישה זאת טוב אני מבחינתי חושב שהנבחרת המצטיינת זו צרפת, מעבר לכך מה שרלוונטי זה התפקוד במשחקים החשובים ובאלה ישראל לא הצליחה

אוהד 15 באוגוסט 2014

שים לב באילו משחקים ישראל נצחה את הלטבים והקרואטים…

דוד 15 באוגוסט 2014

מהו ממוצע הגיל בנבחרת הסינית? (מלבד ואנג יואה)
אם איני טועה שחקני לוח 2,3,4 צעירים מאוד ועתידם לפניהם. האם סין תופסת את מקומה של בריה"מ בהשתלטות על הצמרת העולמית? מה שלא יהיה אין ספק שזהו תור הזהב הסיני

אייל סגל 15 באוגוסט 2014

ה"ותיק" שם היה דווקא ני הואה, בן 31; הגיל הממוצע הכולל 23. ואצל ההודים, אגב, להוציא את ססיקיראן (בן 33), כל ארבעת השחקנים האחרים הם בני 22-21. בישראל, לעומת זאת, הגיל הממוצע של הנבחרת קרוב ל-37 וחצי כשרק אחד (רודשטיין) מתחת ל-30.

אוהד 15 באוגוסט 2014

גם בהקשר לסיים תרשה לי להטיל דופי, מדינה של כמעט מליארד וחצי תושבים טבעי שתוציא הרבה שחקנים באזור ה2700 מה שעומד לרותם הוא שאם הכמות שלהם אנחנו לא רואים שחקן סיני מצליח להיות בטופ תן( שוב אורי אני לא מדבר מספרית)

אוהד 15 באוגוסט 2014

ערעתם, עם

דוד 15 באוגוסט 2014

אז מה. זה לא אומר שזה לא תור הזהב שלהם ושהם לא משתלטים על הצמרת העולמית מעניין תסבתא שלי כמה תושבים יש שם. וטופ 10 בשביל דינג (ואליפות העולם לויי יי) זה רק עניין של זמן

שמוליק 15 באוגוסט 2014

יש כיום 5 שחקנים סינים עם מעל ל-2700 המדורגים בין ה-40 הראשונים בעולם . עכשיו יצטרף אליהם גם יו יאנגיי ( בן ה-20 בסך הכל ) , ובהחלט ייתכן שגם הו ייפאן ובטח וי יי יצטרפו לטופ 50 העולמי בשנתיים הקרובות .
כל שמונת השחקנים הנ"ל בני 28 ומטה , כך שהדור הסיני צפוי רק לגדול ולהתעצם בקרוב .

Comments closed