גביע סינקפילד, מחצית ראשונה: אלוף העולם מגנוס קרואנה

קרואנה עם מאזן מושלם בחמשת - רגע, כבר ששת - הסיבובים הראשונים

[בתמונה – קרלסן צריך להתחיל להסתכל מעבר לכתף]

ב-27 באוגוסט החל בסנט לואיס גביע סינקפילד (המתקיים שנה שנייה ברציפות), שלפחות לפי ממוצע מד-הכושר (2802) הוא הטורניר החזק ביותר של השנה, והשני בהיסטוריה אחרי טורניר ציריך בפברואר בו ממוצע זה עובר את ה-2800 – בהשתתפות קרלסן, קרואנה, ארוניאן, נקמורה, ושייה לגרב וטופלוב; כלומר, שישה שחקנים שכולם מהטופ-10 וביניהם שלושת המדורגים הראשונים ברשימת מד-הכושר האחרונה.

הטורניר נפתח בצל מתח גובר והולך בין קרלסן לפיד"ה לגבי הדו-קרב על אליפות העולם שאמור להתקיים בנובמבר בסוצ'י. קרלסן כנראה לא מרוצה ממספר ניכר של דברים הקשורים בתנאי הדו-קרב ולא חתם עדיין על החוזה המאשר את השתתפותו, ביקש כבר דחייה של הדו-קרב ונתקל בסירוב, נשיא פיד"ה מצידו הודיע שבמקרה וקרלסן לא ישחק הדו-קרב על אליפות העולם יתקיים בין אנאנד לקריאקין (כמי שסיים שני בתחרות המועמדים), וקריאקין כבר צוטט כאומר שהוא יהיה מוכן לשחק במידה והנסיבות יובילו לכך. הדד-ליין לחתימה על החוזה נקבע בינתיים לשביעי בספטמבר, מייד עם תום הטורניר – לאחר שבשלב מסויים כבר נאמר שהוא חל בסוף אוגוסט – ולגמרי לא ברור עדיין מה יחליט קרלסן לעשות.

אבל עם התקדמות הטורניר כל העניינים הללו נדחקו בינתיים הצידה בשל הדרמה המתחוללת בו, שניתן לומר כי היא מאיימת על ההגמוניה של קרלסן מכיוון אחר – הופעתו המדהימה של קרואנה (הידוע כבר גם כ-Fabulous Fabiano ו-Mister Perfect), שפתח עם חמישה נצחונות רצופים. [רוב הפוסט הזה נכתב לאחר הסיבוב החמישי – בינתיים קרואנה ניצח גם בסיבוב השישי]

קרואנה, הצעיר מקרלסן בשנה וחצי (אחזור על ציטוט שכבר הזכרתי בפוסטים קודמים, מתוך ראיון שנערך עימו ב-2008 כשהיה בן 16: "כמה זמן ביום אתה מקדיש לשחמט?" "פחות או יותר כל היום"), ביסס את עצמו בצמרת העולמית הגבוהה מאז 2012, וזכה כבר בכמה טורנירים חשובים – פעמיים בדורטמונד (ב-2012 והשנה), בציריך 2013 ובגרנד פרי פריז 2013 (במשותף עם גלפנד); הוא היה קרוב מאוד להעפיל לטורניר המועמדים האחרון (סיים את סידרת הגרנד פרי במקום השלישי, מעט אחרי ממדיארוב), ונלחם באופן קבוע למדי על המקום הראשון בטורנירי הצמרת שהוא משתתף בהם. אבל הפגנת כוח כמו זו שהוא מציג בינתיים מול יריבים כה חזקים היא דבר חדש.

הניצחונות הרצופים של קרואנה גם הזניקו, כמובן, באופן דרמטי למדי את מד-הכושר שלו. ברשימת מד-הכושר של אוגוסט כבר הפך לשחקן השביעי בהיסטוריה החוצה את קו ה-2800, ומאז שהחל הטורניר צבר כ-30 נקודות נוספות. במשך תקופה די ארוכה קרלסן הוביל את רשימת מד-הכושר בפער גדול מאוד מכל השחקנים האחרים; אבל נכון לעכשיו, מד-הכושר החי של קרואנה מציב אותו במקום השני, בפער קטן יותר מקרלסן מהפער שבינו לבין ארוניאן במקום השלישי (תורמת לכך גם העובדה שלארוניאן בינתיים טורניר גרוע ולקרלסן טורניר בינוני מאוד, וזאת לאחר הופעה בינונית באולימפיאדה).

untitled

היטיב לסכם את הרושם הכללי מוריס אשלי בפליטת הפה שלו בתום ראיון עם קרלסן לאחר הסיבוב הרביעי, כשהודה ל"אלוף העולם מגנוס קרואנה".

**********

בסיבוב הראשון קרואנה (בשחור) ניצח את טופלוב במשחק תימרונים בפתיחה האנגלית, בו עמדה שנראתה תחילה שווה נטתה בהדרגה לרעת הלבן עד שלפתע התמוטטה כליל. משחקו של קרואנה נגד ושייה לגרב בסיבוב השני, לעומת זאת, היה מקרה מובהק של ניצחון בזכות "שיעורי בית" טובים יותר. ושייה לגרב, שבדרך-כלל משחק בשחור כנגד 1.ה4 את ההגנה הסיציליאנית (והסתעפות ניידורף, במידה ומתאפשר לו), ניסה כנראה להפתיע את קרואנה בהגנת קארו-קאן (1…ג6) – אלא שהופתע בעצמו. הוא נכנס לנוסח חריף מאוד של הפתיחה, שהסתבר כי קרואנה למד אותו באופן מפורט מאוד לפני מספר חודשים כהכנה למשחק נגד יריב אחר (ממדיארוב, כפי שאמר אחרי המשחק), וכך צעד הישר לתוך הכנה ביתית מצויינת. המצוקה שושייה לגרב היה נתון בה, החל מהשלבים המוקדמים של המשחק, התבטאה בזמן הרב שהחל לצרוך על השעון (כשעה שלמה ל-17 המסעים הראשונים, בעוד שקרואנה שיחק את כל מסעיו עד לאותה נקודה בלי לחשוב כלל), ומי שצפה בשידור הישיר היה יכול לראות אותה גם בשפת הגוף שלו.

bview5

עמדה זו, שהמשחק הגיע אליה לאחר המסע 13…מה:ג2, מוכרת ממשחקים קודמים – הלבן הקריב שני רגלים, אבל השחור בזבז זמן רב כדי ללכוד את הרגלים האלה עם המלכה (הנתונה לאיומים פוטנציאליים מצד כלי הלבן), כך שהוא מפגר בפיתוח הכלים ומלכו עדיין תקוע במרכז. במשחקים קודמים הלבן נהג להמשיך כאן 14.צ-ב3 (למשל בקריאקין-פרידמן מדורטמונד 2012, שם זכה הלבן בניצחון משכנע), ואין ספק שושייה לגרב התכונן לכך.

במקום זאת, קרואנה שיחק 14.צ-ג1 (מסע זה, התוקף את המלכה השחורה, הוא טבעי מאוד כשלעצמו למרות שהוא חדש) 14…מה-ב2 15.ז4! (זהו המסע המפתיע – במידה רבה כיוון שמחשבים אינם מעריכים אותו כטוב, לפחות לפני שהם מגיעים לעומק ניתוח גדול במיוחד) 15…ר-ז6 16.ו4 (מאיים, בין השאר, ללכוד את הרץ השחור על-ידי קידום הרגלי ל-ו5) 16…ר-ה4 17.צ-ו2!:

bview6

הצריח תופש מייד את הערוגה שפינה הרגלי במסע הקודם, ויוצר איומים חזקים מאוד, בפרט כלפי המלכה על השורה שנייה. השחור אינו יכול, למשל, לנצל את מיקומו של הצריח על-ידי 17…ר-ב6 המרתק אותו אל המלך, בשל 18.פ-א4 המוביל ללכידת המלכה השחורה (תוך ניצול העובדה שהפרש על ג3 כבר אינו מרותק יותר אל המלכה בידי הרץ השחור). ושייה לגרב, לאחר מחשבה ממושכת, שיחק בסופו של דבר 17…פ-ח6? שהוביל מייד לעמדה אבודה – כך שניתן לומר כי ההכנה הביתית של קרואנה הכריעה את המשחק תוך ארבעה מסעים.

על מסעו הבא קרואנה חשב 13 דקות – הפעם הראשונה במשחק שהקדיש זמן ממשי למסע, כיוון שלא צפה מראש את מסעו ה-17 של השחור. אבל כאשר שחקן לומד לעומק הסתעפות מסויימת והשחקן השני מפתיע אותו זה אינו בהכרח סימן טוב לזה האחרון – לעתים, כמו במקרה הנוכחי, זה אומר שהמסע המפתיע הוא חלש במידה כזו שהמחשב בכלל לא ציין אותו בין האופציות הראשונות, וניתן פשוט לסתור אותו בעזרת משחק מדוייק.

וקרואנה אכן מצא את המסע המדוייק: 18.ר-ד3! (חושף התקפה על המלכה השחורה וגם מפעיל לחץ על ה4); המשחק נמשך 18…מה-ב4 19.צ-ב1 מה-ג5 20.פ:ה4 וכאן האפשרות הטובה ביותר יחסית עבור השחור היתה 20…ר:ה1 21.פ:ג5 ר:ו2+ 22.מ:ו2, אם כי גם במקרה זה ללבן עמדה זכויה עם משחק מדוייק. במקום זאת ושייה לגרב שיחק 20…ד:ה4(?) 21.מה:א5 והפסיד כלי, כיוון ש-21…ה:ד3 22.פ-ד6+ (או פ-ג7+) מוביל לאובדן המלכה השחורה על ג5; אחרי 21…0-0 22.ר-ה2 (מחלץ את הרץ ומגן על הרגלי ב-ז4) לשחור אין כל פיצוי עבור הכלי שאיבד והמשך המשחק היה במידה רבה לפרוטוקול – הכניעה הגיעה במסע ה-30.

אם הניצחון על ושייה לגרב הושג בעיקר בזכות הכנה ביתית, הרי שהניצחון על קרלסן בסיבוב השלישי היה בעל אופי שונה לחלוטין. קרלסן ניסה להטות את המשחק כמעט מייד לאפיק לא שגרתי (כפי שהוא עושה לעתים קרובות בלבן) כששיחק את מה שמכונה "פתיחת הרץ": 1.ה4 ה5 2.ר-ג4. אלא שקרואנה הדגים היטב על גבי הלוח מדוע פתיחה זו אינה מציבה בעיות מיוחדות בפני השחור ולכן אינה נחשבת למוצלחת במיוחד עבור הלבן. (היא עשוייה להוביל בשינוי סדר מסעים לעמדות טיפוסיות לפתיחה האיטלקית – 1.ה4 ה5 2.פ-ו3 פ-ג6 3.ר-ג4; אבל ישנו הבדל חשוב בין שני הפתיחות, והוא שכאשר אין צורך לפתח את הפרש השחור ל-ג6 במסע השני, כיוון שהרגלי על ה5 אינו מותקף, השחור יכול לנצל את הערוגה הזו לצורך פריצה מוקדמת במרכז עם ג6-ד5, כפי שעשה קרואנה.)

בעקבות שתי החלטות עמדתיות מפוקפקות שקרלסן הוסיף וביצע במסעים 11 ו-13 (הבאת הרץ ל-ז3, מה שאיפשר לשחור להיפטר מאחד הרצים הלבנים באמצעות 12…פ-ח5, וכן 13.ח3, שאילץ אותו ללכוד בחזרה על ז3 עם הרגלי ו' ולהחליש את מבנה הרגלים שלו), הוא נקלע לעמדה לא נוחה כבר לאחר 14 מסעים:

bview7

וכדי לנסות ולשנות את כיוון המשחק ניסה את הקרבת הכלי 15.ר:ו7+!?, המנסה לנצל לטובת הלבן את פתיחת הטור ו', כתוצאה מאותה לכידה על ז3 במסע הקודם, וכן את העובדה שהשחור עדיין לא הצריח. הדבר הוביל לסיבוכים טקטיים רבים, בהם קרואנה ניווט באופן מדוייק מאוד, בעוד שקרלסן כנראה לא דייק כבר במסעו הבא – כפי שממחישות ההסתעפויות בלוח החי, היה עדיף, לאחר 15…מ:ו7, להמשיך 16.פ-ח4+ במקום 16.פ:ה5+כפי ששיחק קרלסן, כיוון שפתיחת האלכסון ב8-ח2 עוזרת בהמשך לשחור בהתקפה הנגדית שלו על עמדת המלך הלבן.

מכל מקום, קרואנה מצידו שיחק כאמור באופן מדוייק מאוד – הוא הצליח לנטרל את יוזמת הלבן, תוך שהוא מחזיר את הכלי המוקרב אבל משיג יתרון עמדתי ברור. קרלסן ניסה להשיג משחק נגדי באמצעות קידום הרגלי ה' החופשי שלו, ומסעו 27.מה-ד6 הציב בפני קרואנה בעיות מעשיות לא פשוטות. אבל קרואנה מצא את הדרך היחידה לשמור על יתרון ברור, באמצעות התמרון שביצע במסעים 30-27 – צ-ד8/צ-ד5/מה-ח5+:

bview8

כאשר אחרי 31.מה-ח2 הצפוי מצד הלבן יבוא 31…מה-ה8, הזוכה ברגלי על ה7 ומותיר את השחור עם יתרון רגלי וסיכויי ניצחון טובים; ניסיון להגן על הרגלי באמצעות 32.צ-ה1 יפסיד ל-32…ר-ו2! ואחריו 33…צ-ח5. אבל כאן קרלסן נשבר תחת הלחץ (כפי שקורה הרבה פעמים לשחקנים אחרים מולו) וביצע טעות גסה כששיחק 31.פ-ח2??, המוביל מייד להפסד כלי שלם בעקבות 31…צ-ד1+; הוא נכנע לאחר מספר מסעים נוספים, כשברור שהוא עומד להפסיד גם את הרגלי על ה7 ולהישאר ללא כל תמורה עבור הכלי.

כדאי לציין שלצד עצם ההתקרבות של קרואנה לקרלסן במד-הכושר, היריבות בין השניים נבנית באופן מרתק גם במשחקים הישירים ביניהם: בשנים האחרונות, קרואנה מצטייר כשחקן הגורם לאלוף העולם באופן שיטתי את הבעיות הרבות ביותר. מאז 2011, קרלסן הפסיד בסך הכל 15 משחקים קלאסיים – מתוכם ארבעה לקרואנה, בעוד שאף שחקן אחר לא ניצח אותו בתקופה זו יותר מפעם אחת (ושחקנים כמו ארוניאן, קרמניק או אנאנד לא ניצחו אותו כלל). אבל היריבות בהחלט אינה חד-צדדית – המאזן הכולל בין השניים הוא כרגע 5-4 לטובת קרלסן במשחקים מכריעים (ושישה תיקו), כאשר כל ששת המשחקים האחרונים ביניהם הוכרעו (במאזן כולל של 3-3).

הניצחון על ארוניאן בסיבוב הרביעי היה אולי המרשים ביותר של קרואנה עד כה. זה היה משחק תימרונים קלאסי בפתיחה הספרדית, שבו הלבן ריכז תחילה מאמצים באגף המלכה ואז עבר לפתע להתקפה באגף המלך. בהסתעפות אופנתית של הפתיחה, התקבלה העמדה הבאה לאחר מסעו ה-14 של השחור:

bview9

לפני כשנה התקבלה עמדה כזו במשחק בין דומינגז לקריאקין, שנמשך 15.ח3 פ-ד7 16.פ-ה2 א5 עם עמדה טובה לשחור. קרואנה, שהפגין שוב הכנה ביתית טובה, שיחק את המסע המוזר למראה 15.פ-א2! (בראיון אחרי המשחק, ארוניאן אמר שזה נראה כמו משהו "מהחלל החיצון"). אי-אפשר לומר שהמסע החדש הזה מכריע או אפילו יוצר איזו סכנה מיידית עבור השחור, אבל הוא משנה את אופי העמדה באופן שארוניאן לא הצליח להתמודד איתו בהצלחה על גבי הלוח. הרעיון הבסיסי של המסע הוא לתמרן את הפרש, דרך ג1, לעמדה טובה יותר ב-ב3, משם הוא מפעיל לחץ על מספר ערוגות משמעותיות – א5, ג5 ו-ד4.

ארוניאן, מצידו, סגר במסע הבא שלו (16…ד4) את המרכז, דבר שאיפשר לו להימנע מלחץ של הלבן לאורך הטור ה' (דרך איום בפתיחת הטור על-ידי ה:ד5). אבל המסע הזה גם הפך את מבנה הרגלים שלו (עם הרגלים הכפולים בטור ה') לסטטי ופגיע יותר, וכמו כן נתן לקרואנה יד חופשית יותר לפעול באגף המלך, כפי שהסתבר תוך מספר מסעים, בעוד שארוניאן לא הצליח לייצר שום משחק נגדי ממשי באגף המלכה.

[הסבר מלא יותר למה שהתרחש בשלב זה של המשחק, עם ניתוח מפורט מאוד של הסתעפויות, ניתן למצוא כאן – מאת פיטר סוידלר]

המסע 21.פ-ז5! העביר, כאמור, את כובד המשחק אל אגף המלך; אבל מעניין לראות כיצד קרואנה הכין אותו כבר מסע קודם לכן, כששיחק 20.צ-ג1. המסע הזה מהווה חלק מהתמרונים באגף המלכה – הוא מאיים בפריצה עם הרגלי ג', ובתגובה לו ארוניאן שיחק 20…צ-ד8, כך ש-21.ג4 (או ג3) ייענה ב-21…ד:ג3 ובעקבותיו נפילת הרגלי הלבן ב-ד3. אבל מסע הצריח הלבן גם מכין את תמרון הפרש באגף השני, כיוון ש-20.פ-ז5? מייד היה נענה ב-20…ר:ז5 21.ר:ז5 פ-ג3 התוקף בו-זמנית את המלכה הלבנה והצריח הלבן על ב1, וזוכה כך בטיב.

התגובה הטובה ביותר מצידו של ארוניאן למסעו ה-21 של קרואנה היתה כנראה להיפטר מהפרש הלבן: 21…ר:ז5 22.ר:ז5 צ(ד)-ו8 ולאחר מכן פ-ה7-ז6, עם לחץ ניכר על הטור ו' ובפרט על ו4, שהיה מקשה על הלבן לקדם את ההתקפה שלו באגף המלך. במקום זאת, ארוניאן שיחק 21…צ-ו6 ואיפשר בכך לקרואנה להביא את המלכה שלו לעמדה התקפית ב-ח5 וגם לשמור על הפרש.

רגע קריטי הגיע לאחר מסעו ה-28 של השחור:

bview10

לרשותו של קרואנה עמד כאן תמרון התקפי קונבנציונלי למדי – להביא את הפרש ל-ז4 דרך ח2 (ונראה שפינוי הערוגה הזו עבור הפרש היתה מטרתו העיקרית של המסע 26.ח3). במקום זאת, קרואנה מצא כאן רעיון מקורי וחזק יותר והנחית מכה מצידו השני של הלוח: 29.פ-א5!! – אותו פרש שתומרן קודם לכן דרך א2 ל-ב3 מצטרף כעת להתקפה. המסע תוקף את הפרש השחור על ג6, ובכל מקרה מאיים לזכות ברגלי על ה5 ובעקבות זאת בטיב לאחר חילופי פרשים (אם השחור פשוט יגן על הפרש על-ידי המלכה).

ארוניאן שיחק לפיכך 29…פ:א5, וקרואנה לא טרח ללכוד בחזרה את הפרש השחור אלא ניצל את הסטתו מ-ג6 כדי לשחק 30.פ:ה5! ובעקבות זאת 31.פ:ז6. הוא הקריב, לפיכך כלי תמורת שני רגלים – והקרבה זו היתה טובה יותר מזו של קרלסן נגדו במשחק הקודם. היא פתחה את הדרך עבור הכלים והרגלים הלבנים להתקפה חזקה מאוד באגף המלך, כאשר יתרון הכלי של השחור הוא נומינלי בלבד, כיוון שהפרשים השחורים תקועים בעמדות לא יעילות הרחק ממרכז ההתרחשויות.

קשה לדעת בוודאות אם ארוניאן היה יכול עדיין להציל את המשחק עם הגנה מושלמת, אבל באופן מעשי היה קשה מאוד להחזיק את עמדת השחור בשלב זה – במיוחד כיוון שקרואנה המשיך לשחק באופן מדוייק מאוד – והיא התמוטטה לאחר 20 מסעים נוספים. בסך הכל, ניתן לומר שהצורה בה שיחק כאן קרואנה מהווה דוגמה מופתית לראייה מקיפה של הלוח ופעילות משולבת בכל הגזרות שלו – באגף המלכה, במרכז, ובאגף המלך.

**********

בסיבוב החמישי קרואנה גבר על נקמורה (ניתן לראות כאן ניתוח יפה של המשחק) ובשישי שוב על טופלוב, במשחק מרהיב (אולי אתייחס אליו בפוסט הבא). נראה שהטורניר למעשה הוכרע כבר ארבעה סיבובים לסיום, כאשר קרואנה מוביל בפער של לא פחות משלוש נקודות על קרלסן במקום השני. אבל ברור שקרואנה משחק כעת לא רק על זכייה בטורניר אלא גם לספרי ההיסטוריה – זו כבר מצטיירת כאחת מהופעות הטורנירים הגדולות ביותר, והתוצאות שישיג בארבעת הסיבובים האחרונים ישפיעו על המיקום המדוייק שלה בהקשר זה.

האם 140 מליון זה הרבה כסף?
החלון של ריאל - נמרוד איתן

57 Comments

נמרוד 3 בספטמבר 2014

איזה יופי! משחקים נהדרים, ויופי של ניתוחים

אורי 3 בספטמבר 2014

פשוט מלך !
תענוג. נראה שהוא בדרך הנכונה למקום הראשון.

דוד 3 בספטמבר 2014

במשחק נגד MVL, איך הלבן צריך להמשיך אם 17..מהב4? (השחור מאיים רב6 עם זכייה בטיב)

אייל סגל 3 בספטמבר 2014

האמת שאיום הזכייה בטיב לא כל כך חזק, כיוון שהרץ חשוב להגנת העמדה השחורה אולי יותר משהצריח חשוב לזו הלבנה, ובהרבה הסתעפויות בלי הרץ הזה הלבן יכול פשוט להחזיר לעצמו מייד את החומר עם שח פרש ב-ג7. ההסתעפות הראשית שסטוקפיש 5 נותן אחרי 17…מה-ב4 היא 18.מה-ו1 (משחרר את הפרש על ג3 ומחזק את הלחץ לאורך הטור ו') 18…ר-ב6 19.פ:ה4 ו:ה4 20.ו5 ה:ו5 (אחרי 20…ר:ו2+ 21.מה:ו2+ השחור פשוט אבוד מול התקפת הלבן) 21.מ-ז2/ח1 ר:ו2 (הלבן איים צ:ו5; כעת על 22.מה:ו2 השחור יכול לשחק 22…מ-ו8! כי ללבן אין ו:ה6) 22.פ-ג7+ מ-ו8 23.פ:א8 עם עמדה מאוד מסובכת. באופן אוביקטיבי זה כנראה יותר טוב לשחור ממה שקרה במשחק, אם כי באופן מעשי סביר להניח שיתרון ההכנה המוקדמת של קרואנה היה ממשיך לבוא לידי ביטוי אם כך הדברים היו מתפתחים.

דוד 3 בספטמבר 2014

זו היתה יכולה להיות עמדה יפהפייה, 'טל'ית כזאת

מנחם לס 3 בספטמבר 2014

למי שמעוניין – תרגמנו ספור המשלב ספורט, אהבה, אובססיה, ואולי רצח. סיפור מרתר ביותר:

http://www.hoops.co.il/?p=33170

נפתלי 3 בספטמבר 2014

קרלסן מטפל בנקאמורה כמו חתול בעכבר…איך נקמורה בכלל חולם להיות אלוף עולם עם נחיתות מובנית כזאת מול קרלסן?

שמוליק 3 בספטמבר 2014

נקאמורה פשוט קורס בצורה מביכה . תמיד אפשר להתבלבל בפתיחה בסדר מסעים , או לפספס מסע בודד של היריב – אבל למשל אחרי המסע 14…ג2 המחשב מציע 3 חלופות זוכות בבירור ללבן , ואני מניח שאפילו המסע המתחכם 15.רד2 ?! יוביל לסדרת החלפות כפויה לטובת הלבן .

אייל סגל 3 בספטמבר 2014

המתח העיקרי לאורך מרבית השידור החי הוא אם המשחק יגיע ל-28 מסעים, כי מסתבר שסירוואן התערב עם מוריס אשלי שנקמורה יפסיד בפחות מזה – אבל כנראה שאשלי יזכה בהתערבות הזו…

שמוליק 4 בספטמבר 2014

התערבות גרועה , נקאמורה נוטה לשחק עמדות אבודות ( וגם עמדות של תיקו מת ) , ולא אופתע אם אפילו המשחק הזה יימשך איזה 40 מסעים …

שמוליק 4 בספטמבר 2014

לא להאמין שהוא ממשיך לשחק את זה .
מגנוס חשב כדקה וחצי סך הכל על מסעים 31-40 שלו , ועכשיו הוא עם 1:34 על השעון …

שמוליק 4 בספטמבר 2014

מהיום נקאמורה הוא השחקן השנוא עלי – יש גבול כמה שכונה אפשר לעשות .

עודד 8 בספטמבר 2014

אחדים מאיתנו כבר הפסידו ארוחות צהריים בגללו לאחר שהחליט לשחק (נגד "פאצר" עם 2450 המכונה בפורומנו פד6) במשך 30 מסעים סיום של מלך וצריח נגד מלך רץ ורגלי…

מה שקרלסן עושה בעמדות שוות הוא רוח לחימה. מה שנקאמורה עשה בשני המקרים הוא חוסר כבוד ליריב, ובמקרה ההוא גם להנהלת התחרות (טקס סיום וזוטות כגון אלה).

נפתלי 4 בספטמבר 2014

כמו גמאייב…

נפתלי 4 בספטמבר 2014

האם אנחנו בדרך לשביעי?ואשייה לא נראה לי במצב רוח למהלך כמו מה-ד1…

שמוליק 4 בספטמבר 2014

שיחק את מסע הייאוש 16.צו1 , ונותר עם 11 דקות + תוספת ל-24 מסעים …

שמוליק 4 בספטמבר 2014

Seven it is !

אייל סגל 4 בספטמבר 2014

מה שבע?

(מצטער, הייתי חייב)

איציק 4 בספטמבר 2014

מה כמה?
(גם אני חייב)

אייל סגל 4 בספטמבר 2014

אם ושייה לפחות היה מנצל את זמן החשיבה שלו כדי למצוא את המסעים הכי טובים… הבעיה שהוא גם חושב הרבה וגם משחק בסוף מסעים גרועים. נראה לי שגם במשחק הזה וגם בקרלסן-נקמורה יש במידה רבה פסיכולגיה טהורה; לא קרלסן ולא קרואנה עשו מצידם דברים מדהימים במיוחד.

Zak 4 בספטמבר 2014

אפשר לומר שנכון למסע 20, הנצחון השביעי של קרואנה בדרך? או שעדיין יש הרבה עבודה לפניו?

שמוליק 4 בספטמבר 2014

עבודה כן , הרבה לא ( עבור הרמות הללו ) .
גם השעון יכול לתרום .

שמוליק 4 בספטמבר 2014

מצחיק שלבן פתאום עדיף / זכוי אם קרואנה ישחק בטעות 36…מה:ב6+

אייל סגל 4 בספטמבר 2014

קספרוב על המשחק הביזארי למדי של MVL (בהתייחסות למסעים 15-14):

https://twitter.com/Kasparov63/status/507276658206715904

נפתלי 4 בספטמבר 2014

טוב חברים…מחר קרלסן ישים לזה סוף…

אילן 4 בספטמבר 2014

לאחר הנצחון השביעי הרצוף שלו, קרואנה עם 2835.1 מרחק של 0.4 נק' בלבד משיאו של ארוניאן שהושג בפברואר השנה. מדהים. בתחרות אחת צבר 34.1 נק'. ועוד איזו תחרות.

אבל מחר, לדעתי, יהיה היום החשוב ביותר, המותח ביותר והקובע ביותר מבחינה הסטורית. קרואנה בלבן נגד קרלסן שגם ניצח היום (ותודה, שוב, לנקמורה), שניהם צמאי דם (אם נשתמש בביטוייו של מוריס אשלי).

זה לא יהיה עוד משחק ביניהם. זה יהיה הפתיח להתמודדות חזיתית ביניהם על מס' 1 בעולם.

May the best player win (אבל שלא ייהרס המאזן היפה של קרואנה).

Zak 4 בספטמבר 2014

יהיה בהחלט מרתק לצפות! האלוף שמגן על כבודו הפגוע או הזדמנות לצפות בהיסטוריה בהתהוותה…

אילן 4 בספטמבר 2014

מנגד, משעשע לצפות בתיקו המשמים (בסיבוב השביעי) שבין טופלוב לארוניאן. כאילו הם מודעים לכך שהענין האמיתי נמצא בזירה אחרת. הם שם רק כדי לספק תפאורה. הם הגיעו לתיקו בחזרה על מסעים, כשהמחשב מציע (ברמת עומק גבוהה) מסעים טובים יותר.

חוץ מהמשחק שלו הערב בלבן נגד קרלסן, נשארו ל"פבי" עוד משחק אחד בלבן מחר נגד נקאמורה ולאחר מכן בשחור מול ארוניאן. יש לו הזדמנות לתקן מאזנים במשחקים קלאסיים כנגד כולם. נקאמורה מוביל מולו 3:1, קרלסן מוביל מולו 5:4 וארוניאן מוביל מולו 4:3.

אם פבי מנצח היום את קרלסן, אף שחקן אחר חוץ ממנו לא יהיה עם מעל 50%.

עוז 4 בספטמבר 2014

אני שם X בטוטו

אייל סגל 4 בספטמבר 2014

צמרת הטבלה אחרי הסיבוב השביעי: 1.קרואנה – 7 נקודות; 2. קרלסן – 4; 3.טופלוב – 3. די נדיר לראות בטורניר שחמט (בשלב מאוחר) מצב שבו מספר הנקודות של המוביל שווה לסכום הנקודות של השחקנים במקומות 2 ו-3…

שמעון כסאח 4 בספטמבר 2014

לא, הצמרת היא: 1.קרואנה – 7 נקודות.

אייל סגל 4 בספטמבר 2014

קרואנה הצליח לגרום לערוץ skysport האיטלקי לשדר שחמט:
https://twitter.com/Megalovic/status/507480600853626880

אייל סגל 4 בספטמבר 2014

מתוך ראיון עם קרלסן אתמול אחרי הניצחון שלו על נקמורה:

What can you do against Fabiano tomorrow that hasn't been tried already in the Sinquefield Cup?

Play normal chess – it doesn't seem that anyone does that against him

It's been many years since you ever gone into any single game of chess as an underdog […]

I don't think I'm an underdog for tomorrow, sorry

And why do you say that?

Because I'm a better player

https://www.youtube.com/watch?v=q9IgyPgbALc&t=1m44s

אילן 4 בספטמבר 2014

לפחות הוא ענה בכנות, הוא מאמין בזה שהוא שחקן טוב יותר מקרואנה. לא השתחצנות כמו נקאמורה. אבל דווקא בגלל שהוא באמת מאמין בזה, אם הוא יפסיד הלילה, זה יהיה מאוד כואב.

ואם הייתי צריך להמר עכשיו מי ינצח, אחרי מסע 13 של הלבן, הייתי אומר שקרואנה בעל סיכויים טובים יותר, למרות שמדובר בשלב מוקדם. העמדה של קרלסן, למיטב הבנתי, כבר עכשיו, קצת בעייתית.

Zak 4 בספטמבר 2014

זה טוב סוף כל סוף לראות מישהו שבין כל אותם ראיונות משמימים שלפעמים עושים אחרי משחקים (ולא משנה באיזה ספורט) לא מהסס לומר דברים לעניין אפילו בסיכון להשמע שחצן.

אני חושב שכבר הרבה זמן לא הייתי מסוקרן לקראת משחק שחמט כמו היום. קצת משעשע בהתחשב בעובדה שהתחרות כבר למעשה הוכרעה! יש הערכה לגבי המצב כרגע (מסע 15)?

אייל סגל 4 בספטמבר 2014

Kasparov thinks Carlsen nervous, bad choice of opening, & that 10…a5 was a mistake, as made against him (GK) by GM Alterman in simul.

https://twitter.com/chessninja/status/507616929071120384

Hammer [on Norwegian TV] after 13.Rc1: I really like Caruana's position now.
https://twitter.com/TarjeiJS/status/507617452679647232

(גם סירוואן בשידור הישיר מאתר התחרות מסכים להערכה הזו – מדבר על כך שעמדת השחור פאסיבית והוא לא רואה משחק נגדי ממשי עבורו)

שמעון כסאח 4 בספטמבר 2014

אבל את המשחק ההוא נגד אלתרמן קספארוב לא ניצח …

אייל סגל 4 בספטמבר 2014

עוד מחשבות מקספרוב:

Maybe I like the easy life, but 15.Nd5 was the obvious move for Caruana. So many natural moves & nowhere to play for Black. Now what, …a3!?

h4! from Caruana, I like it. Black's pieces are distracted, time to go for the king. His instincts are in tune. If 17…h5 g4! and a fight!

f5, wow, but what else? Magnus knows the Dragon well and that if you sit still White's attack crushes you. Still looks nice for White.

Did Caruana really castle? Wow. King is great on e2, put rook on g-file, nearly winning. White still better, but strange.

נפתלי 5 בספטמבר 2014

מסיבות כאלה ואחרות,אני לא ארחיב לגבי המשחק הזה.אני אגיד רק בקצרה,שלמעט רגע מסויים,זה משחק אופייני לגורגנידזה,ולראות את זה בצמוד למחשב זה לא תמיד דבר חכם במיוחד…

אייל סגל 5 בספטמבר 2014

חשבתי שבפתיחה קרלסן הושפע מהחברים שלך…

נפתלי 5 בספטמבר 2014

אמרתי,אני יכול לדבר על וריאנט הפתיחה הזה שעות(וראיתי את זה ביחד עם כמה תלמידים ומומחים לא קטנים לגורגנידזה)…וכן,ה"חברים שלי" היו יכולים לסייע כאן…

אייל סגל 5 בספטמבר 2014

טוב, קרואנה נראה בשלב מסויים במהלך המשחק (המאוד מעניין) קרוב לניצחון, אבל בסוף קרלסן הצליח לחלץ תיקו ולקטוע את הרצף שלו; עדיין, קרואנה הבטיח לעצמו היום מתימטית את הזכייה בטורניר, שני סיבובים לסוף (לא שהיה הרבה ספק לגבי זהות המנצח כבר מזה שניים-שלושה סיבובים).

מכיוון שהמאזן של קרואנה כבר לא 100% אפשר סוף סוף לחשב את ה-TPR שלו, שלאחר 8 סיבובים עומד על 3243.

אייל סגל 6 בספטמבר 2014

בסיבוב של אתמול קרואנה השיג (נגד נקמורה) עמדה זכויה משחק תשיעי ברציפות, אבל לא הצליח לממש אותה בפעם השנייה ברציפות (כמו נגד קרלסן בסיבוב השמיני); אולי צירוף מקרים, אולי זה קשור בעייפות מצטברת אחרי סידרה כל כך אינטנסיבית של משחקים. בכל אופן, אם יוציא היום תיקו בשחור מול ארוניאן ויסיים עם 8.5/10 אני חושב שעדיין יהיה ניתן לראות זאת כאחת משתי הופעות הטורנירים הגדולות בהיסטוריה, לצד לינארס 94 של קרפוב.

קרלסן, נגד ארוניאן, עם משחק לחץ עמדתי מצויין (וטיפוסי), אבל אז הוא לא מדייק בסיום הצריחים ומאפשר לארוניאן לכפות תיקו – פעם שנייה שקורה לו דבר כזה בסיום בטורניר (בנוסף למשחק עם MVL בסיבוב השישי). הנקודה בה הושמט הניצחון היתה 46.ח6? שמאפשר לשחור את התמרון צ-ב3-ב5 והפגנת רעיון הגנתי יפה שידוע בתיאוריה כ"הגנת ונקורה" (אם כי בנוסח בלתי שיגרתי, שבו לא עוזרים ללבן יתרון של שלושה[!] רגלים והערכות של 4+ או 5+ שנותנים המחשבים); כדי למנוע זאת היה צריך לשחק 46.מ-ג2!. אפשר לראות כאן את התסכול של קרלסן בראיון עם אשלי אחרי המשחק.

גיל 6 בספטמבר 2014

יכול להיות שלקרלסן פשוט קצת משעמם? נראה כאילו הוא לא משקיע או מתכונן בכל הרצינות לטורנירים בזמן האחרון. כשאחרים יתקרבו אליו בדירוג תהיה לו אולי יותר מוטיבציה להתאמץ.

אייל סגל 6 בספטמבר 2014

קשה לי להאמין שזו הסיבה, לפחות בטורניר הנוכחי – עושה רושם שהוא משתדל מאוד, פשוט לא כל כך הולך לו, וקרלסן הוא מישהו שתמיד היה סופר-תחרותי ושהפגנת דומיננטיות כ"מספר 1" בטורנירים וברשימת מד-הכושר היא ערך מאוד מוחשי בעיניו. (לגבי האולימפיאדה, לעומת זאת, נראה לי יותר סביר שהמוטיבציה שלו פחותה כשמדובר באירוע קבוצתי שבו לקבוצה שלו אין סיכוי ממשי לנצח או אפילו לזכות במדליה.) אם מחפשים סיבה "מיוחדת", אולי עניין הדו-קרב המתקרב וההחלטה שהוא צריך לקבל לגביו מעיק עליו. בכל אופן, הפגנת הכוח הזו של קרואנה וההתבססות שלו כמס' 2 ברור בהחלט יכולה לאתגר את קרלסן וליצור יריבות שתדחף את שני השחקנים.

ארנון 6 בספטמבר 2014

מה שמענין הערב – האם קרואנה ישמור על מאה אחוזי הצלחה בשחור?

אייל סגל 7 בספטמבר 2014

היום, בפעם הראשונה בטורניר, קרואנה אפילו לא השיג עמדה זכויה… בכל אופן, עם התיקו הדי שקט הוא מסיים בתוצאה פנטסטית של 8.5/10 (לטעמי, כאמור, אחת משתי הופעות הטורניר הגדולות בהיסטוריה בהתחשב בחוזק התחרות), עם סטריק הנצחונות הרצופים המרשים ביותר בטורניר – להבדיל ממה שפישר עשה בדו-קרבות – בשחמט המודרני, TPR בסביבות ה-3100, ורווח של 35 נקודות מד-כושר.

אילן 7 בספטמבר 2014

פבי היה יכול לסיים עם 9.5 מתוך 10 או לפחות עם 9 מתוך 10 אם "מוותרים" לו על המשחק מול קרלסן, אילו לא פספס מול נקאמורה את הטקטיקה שהיתה לו, אבל אולי טוב שכך. עדיף לחיות בעולם אנושי ולא רובוטי.

בכל מקרה, ההישג הפנומנלי שלו בטורניר הזה עבר את זה של קרלסן מ- 2009 בנאנג'ינג (שם קרלסן הוביל ב- 2.5 נק' הפרש ממי שהיה אז מדורג ראשון בעולם – טופלוב) מבחינת TPR במעל 90 נקודות – https://twitter.com/2700chess/status/508378939400941568.

ההפרש ביניהם במד הכושר – 27-26 נקודות, למעשה פער כזה "קטן" בין קרלסן לבין שחקן אחר לא קרה כבר הרבה מאוד זמן (מבדיקה שטחית באתר פיד"ה – מאז וקטובר 2012 ולפני שקרלסן "ברח" לאחרים, אז היה לו 2843 ולארוניאן 2821. בעדכון של ינואר 2013 קרלסן כבר פתח פער של 51 נק' מארוניאן עם 2861 נק', קרוב מאוד למד כושר הנוכחי שלו היום – 2862.8).

מעתה, רמת הציפיות מקרואנה כבר תהא אחרת על כל המשמעויות של כך. לנו לא ישעמם :)

אייל, עקבת במקרה אחר ההתפתחויות בנוגע לאליפות העולם, אם קרלסן ישתתף בסוף?

אייל סגל 7 בספטמבר 2014

עדיין אין חדשות לגבי אליפות העולם – אבל הדד-ליין לחתימה של קרלסן על החוזה הוא היום, אז אני מניח שתהיה בקרוב הודעה כלשהי.

איציק 7 בספטמבר 2014

בשורות מאד רעות לאננד ;)

אילן 7 בספטמבר 2014

כמו שחשבתי. יש לו עכשיו מה להוכיח. משחקי האגו מול פיד"ה יידחו מול אגו גדול יותר :)

אילן 7 בספטמבר 2014

אגב, אייל, אתה יכול להפנות אותי לוידאו התחרות שבו פירשן פטר סבידלר בשנה האחרונה? (נדמה לי שהיה פרשן עם לורנס טרנט לסרוגין עם גוסטפסון).
אני לא מצליח להיזכר באיזה טורניר זה היה.
תודה.

אייל סגל 7 בספטמבר 2014

זה היה בסיבובים המוקדמים של הטורניר לזכר גשימוב; קטעי הוידאו מרוכזים כאן: http://new.livestream.com/accounts/1504418/ShamkirChess/images/4925728

אילן 8 בספטמבר 2014

תודה

נפתלי 8 בספטמבר 2014

מה הטורניר הגדול הבא?(רמז:מתחיל ב-21 בספטמבר,עוד שבועיים)

Comments closed