קרלסן-אנאנד II: זה מתחיל

מפגש חוזר בסוצ'י בחילוף תפקידים: קרלסן האלוף המכהן ואנאנד הטוען לכתר

– מחר בסוצ'י, בשעה 15:00 (14:00 לפי שעון ישראל). מתכונת הדו-קרב זהה לזו של השנה שעברה, ולמעשה שימשה כבר בחמשת דו-הקרבות האחרונים מאז 2006.

– זו הפעם הראשונה מאז ימי קרפוב – קספרוב (90-84) שדו-קרבות על אליפות העולם מפגישים אותם שני שחקנים יותר מפעם אחת ברצף (או יותר מפעם אחת בכלל).

– ההערכה המקובלת (שאני נוטה להסכים איתה) היא שקרלסן עדיין הפיבוריט, אבל שאנאנד יצליח לתת לו הפעם פייט רציני יותר. ההפסד של אנאנד בשנה שעברה הגיע לאחר מספר שנים בהן לא הרשים בטורנירים, ולאחר שבדו-קרב הקודם שלו ניצח בקושי את גלפנד, שלא נחשב ליריב החזק ביותר שהיה יכול לקבל. אבל מאז, אנאנד ניצח באופן חלק ומרשים בטורניר המועמדים וזכה גם בטורניר בילבאו לפני כחודשיים (אמנם בזכות נצחונות על ואלחו ופונומריוב, לא בדיוק שחקנים מהדרג שלו, בעוד שהוא מפסיד משחק לארוניאן). קרלסן, לעומת זאת, אחרי שפתח את 2014 עם נצחונות מרשימים בשני טורנירים חזקים (ציריך ושמקיר), הפגין יכולת פחות משכנעת בשלושת האירועים הקלאסיים האחרונים שלו – טורניר סטוונגר, ובעיקר האולימפיאדה וגביע סינקפילד. בראיון קצר שנתן עם הגעתו לסוצ'י, קרלסן אמר שהוא משוכנע שינצח אם יהיה במיטבו, אבל הוסיף מייד שזה אומר לשחק טוב יותר באופן משמעותי מאשר בתחרויות האחרונות שלו.

– בתחילת הדו-קרב הקודם, פער מד הכושר בין השחקנים הגיע ל-95 נקודות לטובת קרלסן (2775-2870); הפעם הוא קצת נמוך יותר ועומד על 71 נקודות (2792-2863): על פי נתון זה, התחזית היא ניצחון של קרלסן בהפרש שני משחקים. אם בודקים את ה-TPR של שני היריבים במשחקים קלאסיים מאז הדו-קרב הקודם – כלומר, מד-הכושר שהיה נקבע להם רק על סמך משחקים מהשנה האחרונה – הפער קטן עוד יותר: 2824-2856.

– כפי שכבר ציינתי, הניצחון של אנאנד בתחרות המועמדים השנה, אותו הבטיח כבר בסיבוב הלפני אחרון כשפתח פער של נקודה וחצי מהמקום השני, היה מרשים מאוד. ועם זאת, היה ניתן לזהות שם נקודת תורפה מסויימת, שהמשיכה מגמה שהורגשה גם בדו-קרב עם קרלסן – הרתיעה מלהסתכן או להיכנס לעמדות שיש בהן "מתח" גבוה, אם אלה מחוץ לתחום ההכנה הביתית שלו. כל שלושת הנצחונות של אנאנד בתחרות המועמדים (על ארוניאן, ממדיארוב וטופלוב) הושגו לאחר שביסס יתרון נוח ויציב כבר בפתיחה או במשחק האמצע המוקדם ולא היה צריך לקחת סיכונים מיוחדים. היו, לעומת זאת, שני משחקים (נגד סבידלר ואנדרייקין) בהם אנאנד החמיץ סיכויי ניצחון בעמדות טקטיות חריפות מאוד כשבחר ברגעים קריטיים ללכת על בטוח. אפשר כמובן לומר שהעובדה שאנאנד החמיץ שני נצחונות ועדיין זכה באופן כה משכנע בתחרות רק מדגישה כמה היה עדיף על יריביו; אבל נגד קרלסן ספק אם יקבל הזדמנויות נוחות כל כך כפי שקיבל במשחקים שניצח שם.

בראיונות לקראת הדו-קרב הנוכחי, אנאנד דיבר מספר פעמים על הביטחון העצמי המחודש שצבר מאז הדו-קרב של השנה שעברה. במבט לאחור על הדו-קרב הזה, אנאנד ודאי סימן לעצמו החמצה במשחקים הראשונים – לפני שהמומנטום נטה לחלוטין לטובת קרלסן – בשל זהירות יתר. בשני המשחקים הראשונים הוא איפשר לקרלסן תוצאות תיקו קלות: במשחק הראשון היה בכך לכאורה הישג לאנאנד, כיוון שהיה בשחור, אבל בעמדה שבה בחר לכפות תיקו בחזרה על המסעים ייתכן שלשחור כבר היה יתרון קל; הרבה ציינו שקרלסן בשחור היה ממשיך לשחק. במשחק השני קרלסן הפתיע את אנאנד בפתיחה, כששיחק הגנת קארו-קאן, ואנאנד נמנע מלהיכנס להמשך המאתגר והחריף ביותר אליו יכלה להוביל ההסתעפות שנבחרה. לבסוף, במשחק השלישי, אנאנד – שוב בשחור – כבר נראה קרוב לניצחון, אבל כשקרלסן סיבך את המשחק כדי לקבל סיכויי נגד אנאנד שוב נמנע מלהיכנס להסתעפויות החריפות ביותר, שבמקרה זה היו הכרחיות כדי לשמור על סיכויי הזכייה, וקרלסן נחלץ בתיקו. אחר-כך כבר היה מאוחר מדי. ייתכן והעובדה שאנאנד בא לדו-קרב הנוכחי במעמד שונה, זה של הטוען לכתר במקום של האלוף המכהן הצריך להגן על תוארו, תעזור לו לשחק באופן אגרסיבי יותר.

– במובן מסויים, לקרלסן יש הרבה פחות מה להרויח מהדו-קרב מאשר לאנאנד (מעבר לרבע מיליון הדולר המבדילים בין הסכומים שיקבלו המנצח והמפסיד). ניצחון של קרלסן יהיה "בסך הכל" הגנה ראשונה על התואר של השחקן המדורג מס' 1 והדומיננטי  ביותר זה כמה שנים. ניצחון של אנאנד יהיה הקאמבק הגדול ביותר בהיסטוריה של המשחק. בגיל 45, נגד יריב הצעיר ממנו בכ-20 שנה, אנאנד יהפוך במקרה כזה לאלוף העולם הראשון המצליח לחזור ולזכות בתואר לאחר שאיבד אותו, דרך מסלול של תחרות מועמדים בפורמט מלא. (בוטביניק, בגיל מבוגר אפילו יותר מאנאנד, זכה מחדש בתואר לאחר שאיבד אותו – פעמיים – אבל עשה זאת בדו-קרבות חוזרים אוטומטיים שקיבל, כחלק מהפריבילגיות שהיו לאלוף עולם בשנות ה-50 ותחילת ה-60.)

– אפשר לעקוב אחרי שידור חי של המשחקים כאן, עם פרשנות באנגלית של פיטר סבידלר וסופיקו גוראמישווילי.  

אבטחה זה לעשירים
ובכן כן, כולנו קורצקים

73 Comments

D! פה 7 בנובמבר 2014

תודה רבה אייל

חוכך ידיים בהנאה

שלמה 7 בנובמבר 2014

איזה כיף שסווידלר מפרשן, תמיד מעניין לשמוע אותו.

אלעד כץ 7 בנובמבר 2014

תודה רבה אייל, הטורים שלך בהחלט מוסיפים עניין רב.

שמוליק 7 בנובמבר 2014

לא יודע , אני לא רואה את אנאנד מצליח לנצח אף משחק ( דבר שאכן לא קרה בקצב מלא כבר 4 שנים , רצף של 22 משחקים אם ספרתי נכון ) .
הימור שלי – קרלסן יקח איזה משחק בלבן בחצי הראשון של ההתמודדות , ועוד אחד בשחור בשלב האחרון , כאשר כבר אנאנד "ילך על כל הקופה" .

אייל סגל 7 בנובמבר 2014

כן, אנאנד ניצח כמה משחקים מהירים מאז, אבל בקלאסיים הניצחון האחרון שלו היה לפני 22 משחקים, בסוף 2010. המאזן הכולל ביניהם שווה: 6-6 במשחקים מכריעים ו-28 תיקו, אבל אם מסתכלים על הרצף הכרונולוגי זה 6-1 לאנאנד עד 2010 ו5-0 לקרלסן מאז 2011.

דורפן 12 בנובמבר 2014

טוב… כמי שמתפרנס מכתיבת כדורגל בדרך כלל הייתי צריך להזהיר אתכם מהערכות מוחלטות כאלו…

דוד 7 בנובמבר 2014

לא חושב שההישגים של שניהם בשנה האחרונה ישפיעו על ההתמודדות. השאלה היא כזו: האם אנאנד יצליח לגרור את המשחק לעמדות שהתכונן אליהן, (ומול קרלסן לרוב זה מספיק רק לתיקו) וזה מתאים לכלים הלבנים. בשחור הוא פשוט ייאלץ לשחק היטב מהפתיחה.
הימור שלי +3 או +4 לקרלסן

איציק 7 בנובמבר 2014

האם יתכן וקארלסון בכוונה הוריד כושר כדי לעלות אותו לקראת הדו-קרב? הרי בספורט אתה לא יכול כל הזמן להיות בכושר שיא ולכן צריך לנהל אותו ולהביא לשיא בזמן הנכון.

אייל סגל 7 בנובמבר 2014

קשה לי מאוד להאמין – גם כי באופן כללי, בשחמט קשה מאוד (אם לא בלתי אפשרי) לשלוט בדברים כאלה בהשוואה לאתלטיקה למשל; וגם כי באופן ספציפי לקרלסן, הוא ידוע כטיפוס סופר-תחרותי שחשוב לו לנצח בכל טורניר, והיה ניתן לראות את זה די בבירור בתסכול שהפגין מהיכולת שלו בכמה מהראיונות אחרי המשחקים בזמן גביע סינקפילד (למשל כאן, אחרי שהחמיץ ניצחון נגד ארוניאן).

אייל סגל 7 בנובמבר 2014

אפשר, אגב, לראות כאן ריכוז של תחזיות מאת 19 שחקנים חזקים ופרשנים – 18 מתוכם או חוזים באופן מפורש ניצחון לקרלסן או לפחות מצהירים עליו כפיבוריט; רק איבנצ'וק חוזה ניצחון לאנאנד…

אייל סגל 7 בנובמבר 2014

שמות של עוזרים שהשחקנים נתנו במסיבת העיתונאים: אנאנד – ססיקיראן, וויטאשק (שכבר עבדו איתו בדו-קרבות קודמים) וגאייבסקי (רב-אמן פולני חזק שהוא תיאורטיקן ידוע); קרלסן – נילסן (שעבד עד תחילת 2013 עם אנאנד) והאמר.

איתי 7 בנובמבר 2014

אייל, תודה רבה על כל הטורים הללו! תענוג לקרוא כל מילה
ובקשר לדו קרב- מי יהיה לבן מחר?

גיל 7 בנובמבר 2014

האמת שאני חושב שבעיקר לאנאד יש מה להרוויח פה. קרלסן, גם אם יפסיד, סביר שעוד יחזור להיות אלוף העולם. אז אולי זה יראה רע למורשת שלו אבל יש לו עוד הרבה שחמט בקנה. לעומת זאת עם אנאד מנצח זה יהיה משהו היסטורי. האם יש תקדים למנצח שמבוגר בכל כך הרבה שנים מהמתחרה שלו? עם ניצחון במפגש הזה אנאד יצא מתדמית האפרוריות שיש לו ויגדיל את הקייס שלו לשחקן גדול מאוד.

אייל סגל 7 בנובמבר 2014

כן, לגבי מה שיש לשניים להרויח זה פחות או יותר מה שכתבתי בעצמי בפיסקה הלפני אחרונה. לגבי הפרש הגילים, יש תקדים – באחד מאותם שני דו-קרבות גומלין מוצלחים שהזכרתי, בוטביניק ניצח ב-1961 את טל (אחרי שהפסיד לו שנה לפני כן) כשהיה בן 50 וטל בן 25.

אייל סגל 8 בנובמבר 2014

נכון למסע ה-13 של אנאנד, נראה שלפחות בקרב ההכנה הוא זכה בינתיים. אנאנד פתח ב-1.ד4, מה שלא מפתיע כיוון שבדו-קרב הקודם נכשל לחלוטין בנסיונות להשיג משהו עם 1.ה4 (בפרט נגד הגנת ברלין); קרלסן ענה בהגנת גרינפלד וניסה להפתיע את אנאנד בהסתעפות צדדית (עם 8…פ-ג6 במקום ג5); אנאנד לא הופתע אלא המשיך לשחק כמעט בלי לחשוב וכנראה שמצידו הפתיע את קרלסן, שכבר מפגר בכ-40 דקות על השעון בעמדה מאוד דינמית עם הרבה אפשרויות טקטיות לשני הצדדים.

[בכל אופן, אחרי מחשבה ארוכה קרלסן שיחק את המסע ה-13 שלפחות על פי המחשב הוא הטוב ביותר (…ג6) – ושגם גרם סוף סוף לאנאנד להתחיל לחשוב]

עמית זילברבוש 8 בנובמבר 2014

אייל,
כרגיל, תודה על סקירה מצוינת.
שאלה: יש לך אולי רשימת המלצות לאנשים שכדאי לעקוב אחריהם בטוויטרבמהלך הדו קרב – פרשנים טובים במיוחד, הן מבחינה מקצועית והן מבחינת פרטים מעניינים מסביבו?

אייל סגל 8 בנובמבר 2014

יש את האתר http://chessintweets.com שמרכז טוויטים נבחרים אחרי כל יום של הדו-קרב.

https://twitter.com/TarjeiJS – מאוד אינפורמטיבי, מעדכן בין השאר לגבי הסיקור בתקשורת הנורבגית.

https://twitter.com/OlimpiuUrcan – עם הרבה הערות שנונות. דוגמה מאתמול, שמתייחסת לעיתונאי ששאל את קרלסן במסיבת העיתונאים אם הוא רואה את עצמו כפיבוריט ונענה ב-"מה *אתה* חושב?" – https://twitter.com/OlimpiuUrcan/status/530848595017093121

עמית זילברבוש 8 בנובמבר 2014

אחלה. תודה.

אייל סגל 8 בנובמבר 2014

נכון למסע 23 נראה שקרלסן הצליח לייצב את העמדה ואולי אפילו נהנה מיתרון קטן – לא נראה שלמלך שלו נשקפת סכנה ומבנה הרגלים שלו עדיף במקצת; מסוג העמדות שהן בדיוק לטעמו של קרלסן. גם הפער על השעון נמחק כמעט לגמרי.

דוד 8 בנובמבר 2014

ממה שאני מבין הרגלי ו' נמצא בסכנה

אייל סגל 8 בנובמבר 2014

נכון למסע ה-40, עם ביקורת הזמן, נראה שמשחק התימרונים ב-15 המסעים האחרונים כבר הביא ליתרון ממשי יותר של קרלסן – לצד חולשת הרגלים באגף המלך, גם עמדת המלך הלבן באגף המלכה מתחילה להיות בעייתית לאור קידומו של הרגלי השחור ל-א4, והלבן במצב פסיבי מאוד. או כפי שג'ונתן רוסון מסכם את המצב: https://twitter.com/Jonathan_Rowson/status/531115735222059008

[זה גם מתבטא בהיפוך במצב השעונים: בזמן החשיבה של אנאנד על המסע ה-42 הוא כבר מגיע לפיגור של 20 דקות בהשוואה לקרלסן]

אייל סגל 8 בנובמבר 2014

אנאנד מגלה תושייה טקטית יפה תחת לחץ – מצא את המסע 44.מה-ח1!! שהוא כנראה הדרך היחידה לא להפסיד, וכעת המשחק עומד להסתיים בתיקו עם שח נצחי של הלבן. אולי קרלסן החמיץ את זה כששיחק 42…צ-ה2 וחשב שהוא פשוט זוכה, כי נראה ש-42…צ-ה3 היה יכול ליצור עבור הלבן בעיות קשות או לפחות ממושכות יותר.

Zak 8 בנובמבר 2014

מזכיר אולי את המשחק הרביעי בדו קרב הקודם? גם אז אחרי פתיחה שקטה בברלין, קרלסן בשחור נטל את היוזמה ואנאנד הזדקק לתושייה טקטית מבריקה כדי לחלץ תיקו. התחלה שלא כל כך מבשרת טובות לאנאנד.

אייל סגל 8 בנובמבר 2014

עד שלב מסוים זה הזכיר את המשחק השישי – ממצב בו היה נראה שהוא תחת לחץ קרלסן השווה, ואז העמדה של אנאנד התחילה להידרדר בהדרגה וקרלסן יצר סיכויי ניצחון כאילו משום מקום. אבל הפעם אנאנד התעשת והצליח לדייק ולמצוא מסע לא פשוט (44.מה-ח1, כאמור) ברגע קריטי ולהציל את המצב (יכול גם להיות שקרלסן טעה במסע 42, לפחות מבחינה מעשית).

איתי 8 בנובמבר 2014

נגמר בתיקו. היה משחק טוב יותר מהמשחק הפותח של שנה שעברה

איציק 8 בנובמבר 2014

מבחינה פסיכולוגית, למי תוצאה זו טובה יותר? לקארלסון שהפך מצב לא נעים בפתיחה ליתרון או לאננד שיצא ממצב קשה לתיקו? ואולי אין לכך כל משמעות…

אייל סגל 8 בנובמבר 2014

נראה לי שאפשר בערך באותה מידה להגיע לשתי הפרשנויות:

https://twitter.com/TarjeiJS/status/531140568584564736

https://twitter.com/rajachess/status/531141552023044096

(אגב, זה קרלסן – בלי ו')

איציק 8 בנובמבר 2014

סליחה, טעות…

דוד 9 בנובמבר 2014

אייל, קראתי שקרלסן נשאל למה לא שיחק 42..צה3 (עם האיום צ:א3+) 43.צד7+ מו8 44.צ:ב7 צב3 45.צ:ב3 א:ב3+ והלבן במצב קשה (כי המלכה לא יכולה לעזוב את השורה)
למה המחשב ממש לא התרשם מההסתעפות הזו והצביע על יתרון זערורי לשחור

אייל סגל 9 בנובמבר 2014

תלוי איזה מחשב באיזה עומק של ניתוח… בכל מקרה, אני לא בטוח אם זה זכוי אוביקטיבית עבור השחור, אבל ברור שזה לכל הפחות מציב הרבה קשיים מעשיים בפני הלבן. אגב, ללבן יש גם אפשרות אחרת – להחליף מלכות (במקום צריחים) עם 43.מה-ד1 ולהיכנס לסיום צריחים, שגם הוא לא קל להגנה.

אורי בלאס 9 בנובמבר 2014

לפי מה שקראתי בפורום שחמט מחשבים קרלסן כנראה החמיץ זכיה במשחק הראשון.

הטענה היא אכן שאחרי 42…צ-ה3 הטוב ביותר הוא 43.מה-ד1 מה:ד1 44.צ:ד1 וכעת לא 44…צ-ב3 שלבן יכול להחזיק מעמד על ידי צ-ד8 אלא
44…צ-ו3 45.צ-ד7+ מ-ח6 46.צ:ב7 צ:ו4 שמביא בסוף לסיום מלכה ורגלי מול מלכה שהוא מט ב51 לפי טבלאות סיומים

לינק ישיר לניתוח עם דיאגרמות
http://www.talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=54285&postdays=0&postorder=asc&topic_view=&start=25

דוד 9 בנובמבר 2014

טוב, אפשר לסגור את המחשב ולחכות למשחק של מחרתיים. אם קרלסן מנצח מהעמדה הזו אני פשטידה

דוד 9 בנובמבר 2014

אני מתחיל להיות פשטידה…

איציק 9 בנובמבר 2014

אפשר עם פטריות ;)
משהו היה השנה בכושר לא טוב…

אייל סגל 9 בנובמבר 2014

נכון למסע 23, ההתקפה הקצת מוזרה למראה של קרלסן באגף המלך הצליחה מבחינה זו שהעמדה של אנאנד נחלשה לטווח ארוך ונראה שיצטרך לסבול כעת לחץ עמדתי מתמשך בלי משחק נגדי ממשי (הלבן שולט בטור הפתוח ה' ויש לו משלט חזק לצריח על ה6, הרגלים על ב6 ו-ו4 חלשים). אגב, המחשב מראה רעיון הגנתי מבריק שאנאנד פספס: 20…מ-ח8!! ואם 21.צ:ז6 אז 21…מה-ו7.

דוד 9 בנובמבר 2014

יכול להיות שהמחשבים פספסו את עוצמת ההתקפה של הלבן, או שהשחור הגיב בצורה גרועה והיה יכול לכפות שוויון בלי בעיות?

שמעון כסאח 9 בנובמבר 2014

נדמה לי ש 18. .. מהו7 היה עדיף על רה6, בכל אופן סטוקפיש מאשר זאת

דוד 9 בנובמבר 2014

הודיני דווקא אהב את רה6. אולי פז6 היה טעות

אייל סגל 9 בנובמבר 2014

ממה שהצלחתי להבין, אנאנד לא דייק במסעים 19-18 – היה עדיף לשחק 18…מה-ו7 (כהמשך ל-17…ו6) כדי לייצב את העמדה. אגב, אם לוקחים בחשבון שאנאנד פספס את הרעיון של 20…מ-ח8, אולי המסע ה-20 של קרלסן לא היה מדוייק ואוביקטיבית היה עדיף לשחק באופן יותר ישיר עם 20.ר-ח6!:

a 20.Bh6!! gxh6 21.Rxg6 hxg6 22.Qxg6 Kf8 23.Qxf6 Qf7 (23… Bf7 24.f4!)
24.Qxh6 Ke8 25.Qh8 Kd7 (25… Qf8 26.Qxe5 Kf7 27.Nd4!) 26.Rd1 Kc7 27.Qxe5 Kb7 28.Nd6 Rxd6 29.Rxd6

וללבן ארבעה רגלים תמורת הרץ. (אפשר גם 20…צ-ד7, כדי להגן על ז7, אבל אז אחרי 21.ח4! לשחור אין יותר מ-ח8 כי הנתיב של המלכה ל-ו7 חסום)

[קרלסן נשאל על זה במסיבת העיתונאים, ולא ראה יותר משח נצחי אחרי 23…מה-ו7; בכל מקרה כנראה שהוא לא חשב יותר מדי על האפשרות הזו כי היה נראה לו ש-20.ח4 מספיק טוב]

שמוליק 9 בנובמבר 2014

אייל , אכן רעיון יפה מאוד של 20…מח8 , אבל לקח לי כמה דקות להבין מהי הסתירה כנגד 21.צ:ז6 מהו7 22.פ:ז7 – מה:ז6! 23.מה:ז6 ח:ז6 24.פ:ה6 צד6 , והשחור לוכד את הפרש ויישאר עם טיב יותר על שני רגלים ( כי לבן ישחק 25.פז5 ) , ועדיין אני חושב שזו עמדה עדיפה ללבן במקצת , כך שגם אם אולי וישי ראה אפשרות זאת , קיים היגיון ( בצדק או שלא ) שלא להיכנס אליה .

אייל סגל 9 בנובמבר 2014

החל מהמסע ה-28 (…ב5) אנאנד גילה תושייה טקטית והצליח לייצר סיכויי נגד מסוימים בעמדה שנראתה אבודה (ואולי באמת היא אבודה מבחינה אוביקטיבית), אבל – בדוחק זמן – הוא נשבר ב-34…ח5?? שהפסיד מייד ל-35.מה-ב7 עם התקפה קטלנית על ז7; כדי להמשיך את המשחק, היה הכרחי למנוע את המסע הזה של הלבן על-ידי 34…מה-ד2/ד4 (בגלל האיום על ו2; 34…צ-ב8 לא עוזר בגלל 35.מה-ג4+ מ-ח8 36.מה-ו7).

דוד 9 בנובמבר 2014

משחק יפה, ברמה של אליפות העולם מלבד חלקו האחרון

אייל סגל 9 בנובמבר 2014

בטורניר לזכר פטרוסיאן, שבאופן ביזארי מתנהל בחפיפה לדו-קרב, הופעה פנטסטית של גרישצ'וק עם 4.5/5 נכון לעכשיו (מד-הכושר החי שלו כבר טיפס ל-2810); היום גם ניצחון יפה של גלפנד (הראשון שלו מאז גרנד פרי באקו) על מורוזביץ', אחרי הקרבת כלי עמדתית.

שמוליק 9 בנובמבר 2014

ניצחון נהדר של גלפנד .
הקרבת הכלי היא ( אני מניח ) אחד מהרעיונות העיקריים של הלבן בווריאנט זה , כי הרבה פעמים כל אגף המלכה נחסם ושחור מקבל שיוויון קל – אז זוהי כנראה דוגמא לסוג הרעיונות שנשארים לפעמים רק "מאחורי הקלעים" .
אפשר גם להגיד שגלפנד התאושש מהתחרות הגרועה שלו בטשקנט , שכן 50% בטורניר זה , לצד יכולת לא רעה בכלל ( למשל משחקים די טובים בשחור נגד ארוניאן וקראמניק ) הינם בהחלט סבירים לכל הפחות .

אייל סגל 9 בנובמבר 2014

כן, כבר פחדתי שאחרי טשקנט, בטורניר שלישי ללא הפסקה, גלפנד יקרוס בתחרות הזאת לגמרי. ועם זאת, אני די בטוח שהוא היה מעדיף שזה יהיה להיפך – לסיים עם משהו כמו 50% בטשקנט ולהתפרק בטורניר הזה…

אייל סגל 9 בנובמבר 2014

סוף השידור החי, אחרי שקרלסן שיחק 35.מה-ב7:

Sopiko Guramishvili: How do you defend g7?

[אנאנד מושיט יד לקרלסן לכניעה]

Svidler: You don't

אגב, 34…מה-ד2 אמנם היה מאפשר, כאמור, לשחור להמשיך להילחם (למשל אחרי 35.מה-ג4+ מ-ח8 36.מה:ג5 והלבן זוכה ברגלי, או 35.מה:ו3 מה:ג2); אבל די טריקי בדוחק זמן לראות למה הוא לא פשוט מפסיד אחרי 35.מה-ה6+ מ-ח8 36.מה-ו7! מה:ו2+ (36…צ:ו7 37.צ-ה8+ ומט) 37.מ-ח3 מה-ו1+ 38.מ-ז4 ח5+! 39.מה:ח5+ (39.מ:ח5?? מפסיד את המלכה ל-39…צ:ו7, כי כבר אין מט על ה8 בעקבות פינוי הערוגה ח7 למלך השחור) 39…מ-ז8 40.מה-ז6 (עם איום מט על ז7 שנראה קטלני) 40…מה-ג4+! 41.מ-ח5 (או 41.מ:ו3 מה-ו1+ 42.מ-ז4 מה-ד1+ עם שח נצחי) 41…צ-ו7 וללבן אין ברירה אלא להסתפק בתיקו עם חזרה על מסעים עם 42.צ-ה8+ צ-ו8 43.צ-ה7 וכו', אחרת הרגלי השחור על ו3 שקרוב להכתרה יהפוך פתאום לקטלני.

בכל אופן, כמו שנייג'ל שורט ציין בצדק, הטעות של אנאנד במסע 34 לא באה משום מקום, אלא היתה קשורה בלחץ מתמשך שקרלסן הפעיל עליו במהלך המשחק.

דוד 10 בנובמבר 2014

דווקא בהמשך כפוי כזה מתאים לאנאנד למצוא את ההגנה הנכונה. אבל אין צורך בזה- הלבן פשוט זוכה עם רגלי יותר, וזה רגלי חופשי (ג')+ צריח אקטיבי.

דוד 10 בנובמבר 2014

כוונתי כמובן אחרי 34..מהד2 35.מהג4+ ו-מה:ג5. אבל אני מבין שהתכוונת שהשחור לא רצה לשחק מהד2 בגלל שחשש מההסתעפות שציינת.
אני לא יודע אבל יש תחושה בתקשורת שלולא השגיאה של אנאנד היה יכול להילחם על תיקו. לי זה נראה שהשחור אבוד לחלוטין עם רגלי פחות וצריח שלא יכול לעזוב את השורה, ס"ה גורל המשחק הוכרע בסביבות המסע ה-20-25 בגלל התכנית המבריקה של הלבן.

אייל סגל 9 בנובמבר 2014

מישהו גם אמר את זה לקרלסן במסיבת העיתונאים. הוא חייך וענה שזה נחמד, אבל ציין גם שההסתעפות לא היתה בדיוק מה שידוע כ"חומת ברלין" (עם 4. 0-0 וחילוף המלכות המוקדם)…

יהודה. א. 10 בנובמבר 2014

היום יום חופשי?

אייל סגל 10 בנובמבר 2014

כן, אחרי כל שני משחקים יש יום חופשי.

יהודה. א. 10 בנובמבר 2014

תודה! (ותלמידי יום שני שלי מאוכזבים עמוקות..)

נפתלי 10 בנובמבר 2014

מה אפשר לדבר…הדוקרב הוכרע!אנאנד לעולם לא ינצח את קרלסן אפילו במשחק בודד(בקצב מלא)

איציק 10 בנובמבר 2014

זו בהחלט ההרגשה. נראה לי שזה הפך ליותר עיניין מנטאלי ולא רק היכולת מבחינת רמת המשחק.

אייל סגל 10 בנובמבר 2014

ממה שראיתי בינתיים אני דווקא לא חושב שזה "מנטאלי" במידה מיוחדת – כמו, נניח, מה שקורה לנקמורה נגד קרלסן – מעבר לכך שקשה מבחינה מנטאלית לשחק נגד מישהו שהוא מאוד מאוד חזק… קרלסן פשוט משחק יותר טוב מכל אלה שאנאנד נתקל בהם בשנה האחרונה, להוציא אולי את ארוניאן שניצח אותו בבילבאו. המשחק השני איפשר השוואה די נוחה מבחינה זו, כי קרלסן בחר מערך פתיחה שגם סבידלר ואנדרייקין השתמשו בו נגד אנאנד בתחרות המועמדים ("אנטי-ברלין" עם 4.ד3) – וקרלסן פשוט שיחק אותו בצורה יותר טובה ויותר יצירתית מהם, והצליח להציב בפני אנאנד יותר בעיות.

דוד 10 בנובמבר 2014

אבל עכשיו זה יהיה גם מנטאלי, אחרי שאתה נקלע לעמדה קשה בלבן ומתפרק בשחור. בכלל, יש כאן (בינתיים) הפגנת עליונות מובהקת שטופחת על פני הפרשנים שנביאו שיהיה צמוד (שוב, בינתיים. רק שלי נדמה שזה רק יחמיר)

יהודה. א. 10 בנובמבר 2014

ובינתיים גרישצ'וק במבחן היותר קשה בתחרות (לזכר פטרוסיאן), וגלפנד מסתבך בזמן ובעמדה.

יהודה. א. 10 בנובמבר 2014

נפתלי, אל נא באפך. קרלסן עשוי לשגות..

נפתלי 10 בנובמבר 2014

עלול לשגות-בהחלט.אבל אנאנד לא יכול לנצל את זה.אני חוזר-אנאנד לא מסוגל לנצח את קרלסן אפילו במשחק אחד…

איציק 10 בנובמבר 2014

נפתלי, אמנם אתה לא מהכדורגל אבל נראה שאתה מנסה לנאחס את קרלסן ;)

אייל סגל 10 בנובמבר 2014

אגב, הפוסט על שני המשחקים הראשונים כבר כתוב, אבל בגלל שיפוצים באתר שדורשים עוצר זמני בהעלאת פוסטים הוא יופיע יותר מאוחר.

יהודה 10 בנובמבר 2014

מישו יכול לעדכן בבקשה מה המצב בתחרות של גלפנד?

אייל סגל 10 בנובמבר 2014

גלפנד הצליח להוציא תיקו נגד דינג ונשאר במאזן של 50%, קרמניק ניצח את מורוזביץ' וצמצם את הפער מגרישצ'וק לנקודה, כך שיש לו עוד סיכוי להדביק אותו אם ינצח בסיבוב האחרון מחר, במפגש הישיר ביניהם (אם כי הוא בשחור).

שמוליק 11 בנובמבר 2014

משחק מרהיב של קראמניק .
מניח ששווה התייחסות בפוסט עתידי …

דוד 11 בנובמבר 2014

פח3. כמה קלאסי

אייל סגל 11 בנובמבר 2014

כן, זה מסע נחמד מאוד. האמת ש-29…ה4 של מורו, שפותח לרץ ב-ג3 את האלכסון מול המלך השחור, הוא מסע די מזעזע – אולי כששיחק אותו הוא סמך על 30…מה-ח2 אחרי ח6 ופיספס את מסע הפרש. כמעט מצחיק כמה ש-29…ה4 גרוע – גם פותח אלכסון קריטי לרץ הלבן וגם סוגר אלכסון קריטי לרץ שלו על ב7, כי אחרי 30.ח6, אם השחור ינסה להתגונן עם 30…ז6 הוא יפסיד כעת ל-31.ח7+! פ:ח7 32.פ:ח7 מ:ח7 33.צ-ח1+ (בזכות הרגלי על ה4 הצריח הלבן יכול להתייצב על הערוגה הזו) ומט.

נפתלי 11 בנובמבר 2014

מתפתח משחק מעניין מאוד בין קראמניק למאמדיארוב(בתחרות לזכר פטרוסיאן)אייל,אתה חושב שזו הכנה של קרמניק?

דוד 11 בנובמבר 2014

(גרישצ'וק) השחור חייב ניצחון והוא ממש מתפרע… עליו אפשר לסמוך שהוא הכין את זה. גם חשב פחות זמן. אבל המחשב לא מרוצה מהעמדה שלו

נפתלי 11 בנובמבר 2014

אז זה כן מאמדיארוב…

אייל סגל 11 בנובמבר 2014

נפתלי, צר לי לומר לך אבל ממדיארוב לא משתתף בתחרות הזו :-) לפי צ'סבייס העמדה אחרי 9…ב5 כבר הופיעה בכמה עשרות משחקים, אבל בדרך כלל ממשיכים 10.ר-ד6 או ו4; המסע של גרישצ'וק יותר נדיר (אם כי גם לא לגמרי חידוש).

Comments closed