וייק אן זה: מחצית ראשונה

איבנצ'וק מוביל לאחר שישה סיבובים; קרלסן צובר מומנטום ודולק בעקבותיו, ביחד עם וויטאשק וסו

שנת השחמט – בצמרת לפחות – נפתחה כרגיל בטורניר המתקיים בעיירה ההולנדית וייק אן זה, Tata Steel בכינויו הרשמי (על שם הספונסר). זהו הטורניר הותיק ביותר מבין טורנירי העל, המתקיים השנה בפעם ה-77 (ברצף החל מ-1938, להוציא שנה אחת במהלך מלחמת העולם השנייה) –  ורשימת הזוכים בו מהווה מעין היכל תהילה של מרבית השחקנים הגדולים בעידן שלאחר המלחמה.

החל מ-1996 התבסס בקבוצה הראשית של הטורניר פורמט של 14 שחקנים  – כזה שהוא אמנם פחות אקסקלוסיבי מזה המאפיין טורנירים "מיניאטוריים" של ארבעה עד שישה שחקנים, נוסח ציריך או גביע סינקפילד, אבל הופך את וייק אן זה לעשיר ולמגוון ביותר מבחינת הרכב השחקנים בין תחרויות הצמרת (ולהוציא את תחרות המועמדים, גם לארוך ביותר – עם 13 סיבובים).

השחקנים המשתתפים השנה בקבוצה הראשית הם (בסוגריים מופיע מיקומם ברשימת הדירוג של ינואר): קרלסן (1), קרואנה (2), ארוניאן (6), גירי (7), סו (10), ושייה לגרב (13), וויטאשק (15), רג'בוב (20), דינג לירן (22), ג'ובאבה (26), איבנצ'וק (33), הו ייפאן (70), ואן ויילי (81), סאריץ' (82). שלושת האחרונים נמצאים מחוץ לטופ-50 ומד הכושר שלהם נמוך מ-2700: הו ייפאן הוזמנה מן הסתם בזכות מעמדה כאישה מס' 1, לוק ואן ויילי כשחקן הולנדי מקומי בכיר (מס' 2 אחרי גירי), ואיבן סאריץ' הקרואטי בזכות נצחונו בקבוצה ב' בשנה שעברה.

**********

מי שהתבלט ביותר בארבעת הסיבובים הראשונים היה – באופן שהוא גם מפתיע וגם לא מפתיע – וסילי איבנצ'וק. מפתיע, כיוון שאיבנצ'וק (שהוא באמצע שנות ה-40 שלו – בן גילם של אנאנד וגלפנד) נמצא כבר מספר שנים במה שנראה כתהליך דעיכה. לא מפתיע, כיוון שאיבנצ'וק תמיד היה ידוע כמי שיכול להפגין יכולת פנטסטית כאשר הוא במיטבו; בעייה כרונית בהקשר זה, לאורך הקריירה שלו, היתה חוסר יציבות, הקשורה כנראה בין השאר לבעיות מנטליות. דוגמה דרמטית לחוסר היציבות הזה סיפק טורניר המועמדים שהתקיים לפני שנתיים בלונדון, בו לצד נצחונות מרשימים על קרלסן וקרמניק, השניים שהתמודדו על הזכייה בטורניר, היתה לאיבנצ'וק גם סידרת משחקים אותם הפסיד בשלומיאליות ילדותית (או בלתי-מיקצוענית) ממש.

מכל מקום, בטורניר הנוכחי נראה בינתיים שכל הברגים בראש של איבנצ'וק מסודרים במקומם הנכון. בסיבוב הראשון הוא נהנה מקצת מזל נגד ג'ובאבה, כאשר המשחק הגיע לעמדה הבאה לאחר מסעו ה-42:

 bview1

סיום הצריחים הזה צריך להוביל לתיקו עם משחק מדוייק משני הצדדים – אם כי הדבר אינו כה פשוט, כיוון שהעמדה חריפה למדי בשל הרגלים החופשיים באגפים המנוגדים. מכל מקום, ג'ובאבה בחר להציע כאן חילוף צריחים ומעבר לסיום רגלים עם 42…צ-א4??, ולאחר 43.צ:א4 הבין שסיום הרגלים אבוד עבורו ונכנע אפילו בלי לאלץ את איבנצ'וק להדגים זאת על גבי הלוח. את ההסבר לכניעת השחור סיפק איבנצ'וק, באופן משעשע למדי, בראיון לאחר המשחק עם יאסר סירוואן (הפרשן המנחה את השידורים הישירים; החל מ-8:55), כשהוא מוסיף: "זה לא כל כך קשה עבור רב אמן טוב"; באופן בסיסי מדובר בכך שהלבן יוצר רגלים חופשיים בשני צידי הלוח, והמלך השחור אינו יכול לעצור את שניהם.

נצחונו המרשים ביותר של איבנצ'וק היה על ואן ויילי בסיבוב השלישי, במשחק סיציליאני קלאסי:

ואן ויילי ידוע כשחקן האוהב מאוד להיכנס כשחור להסתעפויות החריפות של ההגנה הסיציליאנית, למרות שהוא מובס בהן שוב ושוב על ידי שחקני הצמרת (בטורניר וייק אן זה של 2010, למשל, נוצח בהסתעפות ניידורף שלוש פעמים, מתוכן פעמיים בפחות מ-30 מסעים); וגם הפעם לא איכזב. איבנצ'וק שיחק בשלב מוקדם את המסע הלא שיגרתי 7.מה-ה2, ונראה שהדבר בילבל את ואן ויילי – שלא הצליח למצוא מערך יעיל לכליו וגם עיכב באופן מסוכן את ההצרחה, כשהוא מותיר את מלכו במרכז.

ההולנדי קיווה שיוכל להיחלץ עם הרעיון של 13…ה5 (עם התקפה על ז4), המוביל לאחר 14.ז5 ר-ז4 15.מה-ז2 ר:ד1 לעמדה הבאה:

bview2

וכאן, אם הלבן פשוט מכה את הפרש על ו6, הדבר יוביל ליתרון של השחור בעקבות 16…פ-ד4! והתקפה חזקה על ג2. במקום זאת, איבנצ'וק שיחק 16.ר:א6!! – למרות גירעון של צריח שלם כרגע, הוא אינו ממהר ללכוד כלי שחור; וזאת כיוון שבעקבות מסע הרץ, לא פחות משלושה כלים שחורים כבר נתונים תחת איום – הפרש ב-ו6, הרץ ב-ד1, והצריח ב-ג8. ואן ויילי בחר להציל את הפרש עם 16…פ-ד7, ולאחר 17.צ:ד1 צ-א8 18.ר-ב5 איבנצ'וק נותר אמנם בגירעון טיב אבל עם תמורה עמדתית יותר ממספיקה עבורו (בנוסף לרגלי העודף): כלי השחור דחוקים בשורות האחוריות וכמעט אינם יכולים לזוז.

איבנצ'וק המשיך והגביר את הלחץ, כשהוא מבסס דומיננטיות עמדתית טוטאלית. על העמדה בה נכנע לבסוף ואן ויילי, במסע ה-38:

bview3

נכתב באחד מסיכומי הסיבוב שראיתי (באתר chess news) שהיא נראית כלקוחה מסיוט – של השחקן בכלים השחורים, כמובן – יותר מאשר ממשחק מעשי.

בסיבוב הבא, איבנצ'וק זכה שוב בניצחון יפה נגד ההגנה הסיציליאנית, הפעם מול ושייה לגרב. כשבא להתראיין לאחר המשחק אצל סירוואן, הדבר הוביל שוב לרגע קומי מבריק כאשר באמצע השידור החי (בערך החל מ-12:15), לאחר שסיים לנתח את המשחק, קטע את סירוואן – שהילל ושיבח אותו –  בחוסר סבלנות כדי לשאול פרטים על נסיעת האוטובוס לרוטרדאם (שם התקיים הסיבוב הבא, לאחר יום המנוחה), ואף הוציא ניירות והחל לרשום לעצמו פרטים.

**********

לאחר שישה סיבובים, איבנצ'וק מוביל איפוא עם מאזן של 3+ (4.5 נקודות – שלושה נצחונות ושלושה תיקו). אחד מאלה שדולקים בעקבותיו, עם חצי נקודה פחות, הוא קרלסן. אלוף העולם החל את הטורניר באופן לא כל כך מוצלח, עם שני תיקו ולאחר מכן הפסד בסיבוב השלישי במשחק חלש מאוד יחסית לסטנדרטים שלו. נגד וויטאשק, נראה שניסה לשחק באופן חריף בפתיחה כדי להשיג סיכויי ניצחון בשחור, ובחר בהגנה ההולנדית, שיש לה מוניטין מפוקפק למדי ברמות הגבוהות (אם כי נקמורה משתמש בה לא מעט בשנים האחרונות, עם תוצאות סבירות בהחלט). ייתכן שקרלסן ניסה להפתיע את יריבו בבחירת הפתיחה – אבל הופתע בעצמו כשוויטאשק הגיב במהירות במסע הנדיר 4.ב4. קרלסן בחר בתוכנית מפוקפקת שכללה קידום מהיר של הרגלי א', הפסיד את הרגלי הזה (מה שיצר רגלי חופשי חזק מאוד עבור הלבן), ולאחר מכן פשוט איבד הקריב כלי (28.מה-ה6?? 29.ז4) בניסיון נואש – שלא צלח – לסבך את המשחק.

קרלסן ידוע ביכולתו להתאושש במהירות מהפסדים, ולאחר המשחק הזה אכן באה סידרה של נצחונות. תחילה נגד ואן ויילי, מהשחקנים החלשים יותר בטורניר, שניצחון של קרלסן עליו יכול להיחשב כמעט מובן מאליו – ולאחר מכן גם נגד ארוניאן וקרואנה.

המשחק נגד ארוניאן התנהל בהגנת רגוזין (היבריד של גמביט המלכה והנימצו הודית), שזוכה בזמן האחרון לפופולריות גדולה מאוד ברמות הגבוהות. לאחר מסעו של קרלסן 13.מה-ד1 התקבלה העמדה הבאה:

bview5

ניתן לומר שבנקודה זו הסתיים שלב הפתיחה והחל שלב של תימרונים, בו הפגין קרלסן יכולת גבוהה בהרבה משל יריבו. הרבה ממסעיו של ארוניאן נראים סתמיים למדי ולא יעילים במיוחד – בפרט נדודיו של הפרש בין ה7-ג8-ה7 (שוב)-ז6. משחקו של קרלסן, לעומת זאת, בהיר, תכליתי ועקבי לחלוטין (ומזכיר מבחינה זו את משחקיו הקלאסיים של פישר). הוא מקדם את הרגלים באגף המלכה (א3-ב4) כדי להרויח שטח; משחק 16.פ-א4 המאיים להציב את הפרש הזה ב-ג5, ולאחר שהשחור מונע זאת על ידי 16…ב6 הוא מתמרן את הפרש דרך ב2 אל ד3, משם הוא יכול גם להפעיל לחץ על ג5 (כדי למנוע מהשחור פריצת רגלי משחררת לערוגה הזו) וגם לקפוץ ל-ו4 בעיתוי המתאים.

לאחר מכן באים קידום רגלים נוסף באגף המלכה (א4-ב5), המרויח עוד שטח ומדגיש את חולשתו של הרגלי ג' האחורי של השחור, הכפלת צריחים על הטור ג', והחלפת הרצים בהירי הערוגות. מטרת החילופים הללו היא להקל על הלבן לנצל את הערוגות הבהירות הפגיעות במחנהו של השחור – בעיקר ג6, היכולה לשמש כמשלט עבור כלי הלבן, ו-ד5, שהרגלי עליה אינו יכול להיות מוגן על ידי רגלי אחר (בגלל חוסר היכולת לקדם את הרגלי ג'). בעקבות חילוף הרצים, המסע 27.מה-ו3 "מאיים" גם בחילוף מלכות, שיוביל לסיום נוח מאוד ללבן; ארוניאן בוחר להימנע מכך, אבל בעקבות זאת הוא נאלץ לסגת עם המלכה שלו לעמדה פסיבית. המסע 29.צ-ג6 משתלט על אחת מאותן ערוגות בהירות חלשות שהוזכרו קודם לכן, ו-30.פ-ו4 מגביר את הלחץ על הרגלי החלש ב-ד5:

bview6

עמדתו של השחור כבר מאוד בלתי נוחה, וכאן ארוניאן עושה טעות מכריעה המעבירה את המשחק לפסים טקטיים יותר: 30…ז6?; מטרת המסע הזה היתה כנראה להמשיך ב…ח5 כדי לחסום את העמדה באגף המלך, אלא שקרלסן מקדים את ארוניאן ומשחק מייד בעצמו 31.ח5! – וכעת השחור צריך להתמודד גם עם החולשה הנוספת שנוצרה באגף זה.

31…מ-ז7 מגן על הרגלי ב-ז6 (גם 31…ז5 אינו עוזר, כפי שניתן לראות בלוח החי), אבל לאחר חילופים על ז6 הלבן יכול להכות בביטחה את הרגלי על ד5, כיוון שהמסע 34…ר-א3, החושף התקפה על המלכה הלבנה ולכאורה זוכה בטיב (שבגללו נמנע הלבן מלהכות את הרגלי כבר במסע ה-32) מפסיד ל-35.מה:ד7! מה:ד7 36.צ:ג7; הלבן זוכה בחזרה במלכה ונותר ביתרון של שלושה רגלים, כי לאחר חילופי הכלים גם הרגלי השחור על ב6 ייפול. ארוניאן ניסה לפיכך את המסע 34…ר:ז3, הזוכה בחזרה ברגלי, אבל לאחר 35.מה-ז2 הלבן נותר עם יתרון עמדתי גדול מאוד – בזכות פתיחת הטור ז' מול המלך השחור המוחלש, וכן האפשרות שנוצרה עבור הפרש הלבן להתייצב בערוגה ג4, בעקבות סילוק הרגלי ד5 מהלוח.

המסע 36…צ-ו8? היה טעות סופית של ארוניאן (בעמדה שכבר היתה קשה מאוד להגנה) ואיפשר לקרלסן להכריע את המשחק מייד עם 37.פ-ה5! התוקף בו זמנית את הצריח על ד7 ואת הרגלי ז6; לאחר 37…ר:ה5 38.מה:ז6+ (מסע המתאפשר בעקבות הסטת הרץ השחור מהשורה השישית), המלך השחור החשוף נופל קורבן להתקפה ישירה מצד המלכה והצריחים הלבנים.

משחקו של קרלסן בסיבוב הבא, בשחור נגד קרואנה, משך באופן טבעי תשומת לב גדולה במיוחד אפילו בלי קשר למצב התחרות (בהיפוך לקרלסן, קרואנה החל את התחרות טוב מאוד – עם שני נצחונות – ומאז האט את הקצב). היריבות בין השניים, כמס' 1 ומס' 2 (לפחות על פי רשימת הדירוג), התבססה בזמן האחרון כמעניינת ביותר בעולם השחמט, ודומה שהמשחקים ביניהם מעידים על מוטיבציה חזקה מאוד של שני השחקנים להפגין עליונות ישירה על יריבם – מתוך שמונה משחקים קלאסיים שהתקיימו בשנה האחרונה (כולל הנוכחי), מאז טורניר ציריך בפברואר 2014, לא פחות משישה(!) הסתיימו בהכרעה, במאזן 2-4 לטובת קרלסן.

יש לציין כי בפתיחת המשחק קרלסן נהנה כנראה מלא מעט מזל. הוא בחר בהגנה הסיציליאנית, קרואנה נמנע מההסתעפויות ה"פתוחות" שלה (עם 3.ד4) ונכנס במקום זאת להסתעפות רוסולימו (3.ר-ב5), ובמסע השמיני קרלסן שיחק – במהירות רבה – את המסע הבלתי שיגרתי …ה5 במקום להצריח מייד, כמקובל. דבר זה מאפשר ללבן להמשיך 9.פ:ה5 פ:ה4 10.מה-ו3! עם מה שנראה כיתרון משמעותי (בזכות לחץ משולב על ו7, ג6, ולאורך הטור ה' בהסתעפיות מסוימות), וסביר להניח כי קרואנה שקל זאת, כיוון שחשב כ-13 דקות לפני ששיחק את מסעו התשיעי. אלא שקרואנה בחר בסופו של דבר להמשיך עם 9. 0-0, ולאחר שקרלסן הצריח גם הוא המשחק חזר לפסים שיגרתיים יותר, בחילוף סדר מסעים – כשתוך כדי כך קרואנה מבזבז זמן שעתיד היה להיות חסר לו מאוד בשלבים מאוחרים יותר, כשהעניינים הסתבכו.

מכל מקום, הרגע הקריטי הבא במשחק הגיע לאחר המסע 12.ב4 של קרואנה:

bview7

תכניתו הבסיסית של הלבן ברורה – להפעיל לחץ על חולשת הרגלים השחורים באגף המלכה (שנוצרה בעקבות הכפלת הרגלים כתוצאה מחילוף הרץ בפרש במסע הרביעי). קרלסן היה יכול לשחק כאן 12…פ-ו4 כדי להביא את הפרש ל-ה6 ולתמוך ברגלים הללו, אבל במקום זאת בחר בתכנית שאפתנית בהרבה (שבהתאם, גם הציבה אותו בסיכון גבוה יותר), והחל בהתקפת נגד ישירה באגף המלך – מסוג אותו רואים לעתים קרובות בהגנה ההודית של המלך (כפי שמדגים המשחק גירי-ג'ובאבה מהטורניר הנוכחי) – עם 12…ו5, תוך שהוא מקריב אחד מהרגלים הכפולים על הטור ג'. הדבר הוביל למשחק התקפי ו"פרוע" הרבה יותר ממה שאופייני בדרך כלל לסיגנונו של קרלסן.

רגע קריטי נוסף הגיע בעקבות 20…מה-ו6, כשהמסע הטבעי למראה 21.פ-ח2 הצדיק באופן מלא את התקפתו של קרלסן בכך שאיפשר את המכה הטקטית 21…ו3!!; ולאחר מכן עוד אחד בעקבות 28…פ-ו4, כשבעקבות סידרה של מסעים מדוייקים ששמרו פחות או יותר על שוויון, קרואנה (שכבר נקלע לדוחק זמן) טעה פעמיים – עם 29.ר:ו4? ולאחר מכן 31.מ-ו1?, מסע שאיפשר לשחור לא להסתפק בטיב שהוצע לו אלא לנצח את המשחק עם איומי מט ישירים על המלך הלבן בעקבות 31…צ-ו4!!. קרלסן אמנם החמיץ הזדמנות לסיים עם הקרבת כלי ספקטקולרית במסע ה-33 (…ר:ד4!!), אבל גם כך לא היו לו בעיות מיוחדות להשיג יתרון מכריע.     

לפרטים נוספים ניתן להסתכל בהסתעפויות המופיעות הלוח החי, או בניתוח הוידאו של יאן גוסטפסון:

**********

לצידו של קרלסן, במאזן של 2+ (4 נקודות), נמצאים ווסלי סו וראדוסלב וייטאשק, שניהם עם שני נצחונות וארבעה תיקו. סו, אותו הזכרתי בפוסט הקודם כאחד משחקני הצמרת החדשים אליהם כדאי במיוחד לשים לב, צלח באופן מרשים רצף משחקים קשה מאוד נגד קרלסן-ארוניאן-קרואנה עם שני תיקו (בשחור, מול קרלסן וקרואנה) וניצחון (בלבן, מול ארוניאן), כשבאופן כללי הוא מפגין את הסולידיות האופיינית לו ומממש סיכויי ניצחון כשהוא מקבל אותם. וויטאשק – שהיה אחד מעוזריו של אנאנד בדו-קרבות על אליפות העולם נגד קרלסן – ניצח, כאמור, את קרלסן, ולאחר מכן גם את קרואנה במשחק שדמה לניצחון הראשון באופן די מוזר, הן בפתיחה (הולנדית) והן במהלכו הכללי.

לאחר שישה סיבובים (מתוך שלושה עשר, כאמור) הטבלה המלאה נראית איפוא כך: 1.איבנצ'וק – 4.5 נקודות (3+); 4-2.קרלסן, וויטאשק, סו – 4 (2+); 7-5.דינג, ושייה לגרב, גירי – 3.5 (1+); 9-8.קרואנה, רג'בוב – 3 (50%); 10.סאריץ' – 2.5 (1-); 13-11.ארוניאן, הו ייפאן, ואן ויילי – 2 (2-); 14.ג'ובאבה – 0.5 (5-).

יש לציין כי איבנצ'וק אמנם משחק בינתיים טוב מאוד, אבל עדיין לא פגש את יריביו הקשים ביותר, לפחות על הנייר – בעוד שקרלסן, שנראה כעת במומנטום רציני (בראיון לאחר המשחק עם קרואנה השווה זאת לביטחון שצובר חלוץ בכדורגל ברגע שהוא מתחיל להבקיע), כבר שיחק נגד מרביתם. עם זאת, הטורניר הנוכחי הדגים כבר מספר פעמים שלא תמיד הדברים מתרחשים במציאות כפי שהם נראים על הנייר.

את לוח המשחקים ניתן לראות כאן; המשחקים מתחילים כל יום ב-14:30 לפי שעון ישראל – אפשר לעקוב אחרי שידור חי עם פרשנות כאן.

חצי שעה אחרי סוואנזי
הנדון: סליחה, טעינו

55 Comments

דוד 17 בינואר 2015

שמח בשביל מגנוס שהראה למה הוא עדיין נאמבר וואן (והיום עם משחק מרשים ג"כ)
אני רואה שקרואנה קצת מתקשה בטורניר שמקבלים רק שעה וארבעים ל40 המסעים הראשונים. לגבי פ:ה5, הבנתי (שה5) היה מסע סופר נדיר ולא מקובל, וקרואנה לא רצה למצוא את עת עצמו בעמדה חריפה בלי ההכנה הביתית שלו, והעובדה שקרלסן שיחק את זה במהירות לא הרגיעה אותו. אני לא זוכר את קרלסן משחק סיציליאנית כבר שנים (רק נגד קרואנה בסינקפילד ושם הגיע לעמדה כמעט אבודה) וגם הבחירה ב 2..פג6 נראית לי פחות מתאימה למשחק סולידי, השחור מוותר על המרכז (שנשלט בדרך כלל ע"י הפרש) ומכפיל רגלים… לא בדיוק הסגנון של קרלסן הסבלני.
הפעם הוצאת הפתיחה מהפסים המקובלים הצליחה לקרלסן, לא כמו בפעם הקודמת נגדו, ויותר כמו בפעם שלפני (באולימפיאדה) ולפני (גאשימוב)

אייל סגל 17 בינואר 2015

שמתי לב שקרואנה באמת מרבה להיקלע לדוחק זמן בטורניר הזה, אבל זה לא בגלל שיש פחות זמן – מדובר בשעה וארבעים פלוס תוספת (increment) של 30 שניות שמקבלים עם כל מסע החל מהמסע הראשון, כך שזה עדיין מסתכם בשעתיים ל-40 מסעים. כעיקרון זה אמור להיות יותר נוח לשחקנים משיטה בלי increments, כי מובטחות להם לפחות 30 שניות לחשוב על כל מסע (כך שאי אפשר להיקלע למצבים מגוחכים של עשר שניות לשמונה מסעים, כמו שקרה לאיבנצ'וק באותה תחרות מועמדים). אגב, אם מה שאתה אומר על מה שקרה עם ה5 נכון, זו דוגמה לאיך נקלעים לדוחק זמן – חושבים בפתיחה כמעט רבע שעה על מסע שבכל מקרה פוחדים לעשות… (הצרחה, כמו שקרואנה שיחק בסוף, הוא מסע די אוטומטי שכשלעצמו ממש לא מצריך הרבה מחשבה). בכל אופן, כיף לראות מדי פעם את קרלסן נותן משחק מלא אדרנלין כזה, גם אם הוא לא "מושלם" כמו הניצחון על ארוניאן.

דוד 18 בינואר 2015

היה גם מרתק לראות את ניתוח המחשב בצ'סדום, כמה לפעמים המחשב יכול להיות לא אפקטיבי. בחלק גדול מהמשחק נתן ללבן יתרון יציב של רגלי וחצי, אבל בפועל ההתקפה של השחור היתה מטרידה ומאוד לא נעימה במשחק פרקטי. (הודיני שם פספס לחלוטין את העוצמה של ו6,
אם כי נראה שרמת העומק שלו נמוכה יחסית).

שמוליק 17 בינואר 2015

סיום מוזר מאוד היה בסיבוב השביעי במשחק בין דינג לואן-ולי . האחרון נהנה מיתרון בסיום עקב רגלי ב' החזק שלו ( בהשוואה לרגלי החופשי ד' שהלבן לא יכל לקדם ) , והשקיע רבע שעה במחשבה על מסעו ה-51 , כאשר במקום צא8 המתבקש ( עם הרעיון צא1 כמובן ) – אשר יכריח את הלבן להקריב טיב תמורת חייל ב2 במסעים הקרובים , נפל למלכודת יפה של דינג בזכות המסע 53.ד4 המאיים ללכוד את הרץ השחור , וכך נפל לו החייל המפואר .
דינג אגב עם 6 הכרעות ( 4 ניצחונות ו-2 הפסדים ) מתוך 7 המשחקים .

בתחרות B , נבארה ו-Wei Yi פותחים פער של נקודה בצמרת התחרות עם 5.5/7 , והסיני הצעיר הולך ומתקרב לכיוון ה-2700 .

אייל סגל 17 בינואר 2015

מתוך סיכום הסיבוב ב-chessbase:

what stood out was the sheer number of mistakes and blunders that plagued so many games. Saric lost a drawn game in two moves, Van Wely lost a won game to Ding Liren, Carlsen nearly botched a win, only to see Hou hallucinate and end it.

(ושמתי לב שגירי גם החמיץ באיזור המסע ה-90 ניצחון נגד איבנצ'וק, אבל על טעויות בסיום מלכות – עם כל אינספור התראות השח המעצבנות שצריך לחשב בהם – בשעה השביעית של המשחק, אני מניח שקשה לבוא לשחקנים בטענות)

גדי מרקוביץ 18 בינואר 2015

מסתכל על עמדת הסיום של איוואנצוק נגד גובאווה אחרי החלפת הצריחים ולא מבין איך לבן זוכה. הוא צריך ללכת עם המלך לג4 אבל משם הוא לא יכול לזוז מבלי לצאת מהריבוע.
מה פספסתי?

אייל סגל 18 בינואר 2015

ראית את ההסבר של איבנצ'וק שנתתי אליו לינק? בכל אופן, אחרי ג4 המלך הולך ל-ד3, והלבן משלב פריצה עם ה6 וקידום של הרגלי ג'.

גדי מרקוביץ 18 בינואר 2015

פדיחה רצינית שלי (גם של גובאווה :) ) – לא שמתי לב שד3 המלך נשאר בריבוע.
מרגיש מוכן וחד לתחילת הליגה בשבת כמו שלפיד היה מוכן לתפקיד שר האוצר :)

אייל סגל 18 בינואר 2015

אגב, איבנצ'וק-סו חזרו על הפתיחה של המשחק בין אנאנד לארוניאן מהסיבוב הראשון של תחרות המועמדים האחרונה, וסו השתמש ברעיון מבריק עבור השחור שפורסם אחרי המשחק ושארוניאן עצמו כנראה פיספס אותו. לפי זמן החשיבה של איבנצ'וק אחרי 15…א5 נראה שהוא מופתע וזה ממש לא מבשר לו טובות – אני מתחיל לחשוד שהוא לא קורא את הבלוג הזה, או לפחות לא עוקב בעיון מספיק אחרי התגובות:

http://debuzzer.com/segal/27897/#comment-61560

Zak 18 בינואר 2015

כן, חשבתי שההמשך של סו נראה לי מוכר מאיזשהו מקום…

אייל סגל 18 בינואר 2015

סיבוב שמיני, לפני הכניסה ליום המנוחה השני – הטורניר ממשיך להיות מרתק, עם אחוז גבוה מאוד של משחקים מוכרעים (30/56 – למעלה מחצי). קרלסן עם ניצחון חמישי ברצף (על ג'ובאבה) מתבסס לבדו במקום הראשון עם 6 נקודות (4+); בעקבותיו, חצי נקודה מאחור, סו (שמנצח את איבנצ'וק ומטפס כבר למקום שישי – לפני קרמניק וארוניאן – בדירוג מד הכושר החי), ושייה לגרב (עם ניצחון שני ברצף, הפעם על גירי) ודינג (גם ניצחון שני ברצף, על סאריץ'); איבנצ'וק, שהפסיד כאמור לסו בעקבות מחדל הכנת הפתיחה שהזכרתי בתגובה הקודמת, מידרדר למקום החמישי עם 5 נקודות; וויטאשק, עם שני הפסדים ברצף מאז הפוסט (לג'ובאבה ורג'בוב), מידרדר למאזן של 50% וכבר לא בצמרת יותר.

כל ארבעת המובילים, אגב, בני פחות מ-25. בסיבובים הנותרים לקרלסן צריכים עוד להיות מפגשים ישירים עם MVL, דינג, וגם איבנצ'וק.

בקבוצה ב' נראה שזה הולך להיות בין נאבארה ל-Wei Yi – שניהם עם ניצחון חמישי היום (במשחקי התקפה יפים מאוד) עולים ל-6.5 נקודות ופותחים פער של נקודה וחצי מהבאים אחריהם.

שמוליק 18 בינואר 2015

הפעם האחרונה שקרלסן הצליח לנצח 3 משחקים רצוף באותו הטורניר – היה לפני שנה וחצי ב-Norway Chess 2013 .
עוד רצף נאה היה לו בפתיחת London Chess Classic 2012 , שם פתח עם 5.5/6 .
4 ניצחונות רצופים היו לו לאחרונה בשנת 2010 , בטורניר הבא : https://ratings.fide.com/tournament_report.phtml?event16=51453&t=0

אני מתעצל לבדוק מתי לאחרונה הבחור ניצח 5 פעמים ברצף , אבל זה היה טרם 2009 …

אייל סגל 18 בינואר 2015

שאלו את קרלסן לגבי עניין הנצחונות הרצופים בראיון אחרי המשחק, והוא אמר שהיו לו חמישה כאלה בתחילת תחרות פתוחה ב-2005 – בדקתי מתוך סקרנות ומדובר בתחרות הזאת, שהתקיימה בנורבגיה. כמובן שרמת השחקנים אותם ניצח שם היתה שונה לגמרי (אבל כך בעצם גם הרמה של קרלסן עצמו, שהיה אז בן 15).

דוד 20 בינואר 2015

אפשר כבר לקרוא לו קוטל הברלין עם 4.ד3

אייל סגל 21 בינואר 2015

כן – ובאופן ספציפי עם ר:ג6. אם תסתכל על סוג העמדה שהתקבל במשחק של היום אחרי המסע התשיעי, תראה שהוא זהה לזה שהתקבל אחרי המסע המקביל גם במשחק שלו נגד גרישצ'וק מתחרות המועמדים וגם במשחק השני מהדו-קרב האחרון עם אנאנד.

אייל סגל 20 בינואר 2015

סיבוב תשיעי (נותרו ארבעה לסיום) – קרלסן ממשיך לדרוס עם ניצחון שישי ברצף, הפעם על רג'בוב, ופותח פער של נקודה מושייה לגרב וסו (שסיימו בתיקו ביניהם), ונקודה וחצי מאיבנצ'וק ודינג (שהפסיד לגירי; אי אפשר להתלונן שדינג לא מספק אקשן – הוא היה מעורב עד כה בשמונה משחקים מכריעים, חמישה נצחונות ושלושה הפסדים). הו ייפאן עם תיקו בשחור נגד קרואנה, אחרי שאפילו החמיצה ניצחון בדוחק זמן. ארוניאן סוף סוף משיג ניצחון ראשון, במשחק יפה נגד ג'ובאבה (שיעור באיך *לא* לשחק את הגנת בנוני); עבור ג'ובאבה זה כבר ההפסד השביעי בטורניר והוא על סף יציאה ממועדון ה-2700.

שמוליק 20 בינואר 2015

19…ג5 של רג'אבוב הוא מסע מכוער למדי , ואני קצת מופתע כיצד הערכת המחשב לטובת הלבן לא קופצת אחריו .

שחר 20 בינואר 2015

האם ון ולי פספס ניצחון בסוף?
גירי היה מאד יצירתי בסיום ונהנה גם מקצת מזל

אייל סגל 20 בינואר 2015

כן, ואן ויילי החמיץ ניצחון נגד סאריץ'. למי שרוצה לקבל מושג כמה סיומי צריחים יכולים להיות טריקיים, כדאי להסתכל על העמדה אחרי 90.צ-ז7 ולנסות להבין למה 90…מ-ח3! זוכה עבור השחור בעוד ש90…צ-ז3+? כפי שואן ויילי שיחק מוביל רק לתיקו (אפשר להיעזר ב-tablebase…).

שמוליק 20 בינואר 2015

ואן-ולי עם המשחקים הכי מוזרים בטורניר זה . לקראת ביקורת הזמן הלבן ( סאריץ' ) היה עם חייל יותר , רץ נהדר השולט בפרש היריב , וסיכויים לקחת חייל נוסף . במקום זאת – הלבן בסוף נאבק לתיקו במשך מסעים רבים .

אילן 21 בינואר 2015

אחרי גמר הסיבוב אתמול נשאל קרלסן לגבי רצף הנצחונות שלו (או כמו שהכתב של chess.com כתב Can he do a Caruana?) הוא השיב שגם אם ינצח עוד כמה משחקים זה לא ישווה למה שעשה קרואנה בגלל חוזק היריבים ששיחקו בסינקפילד, תוך שהוא מוסיף בחצי חיוך חצי רצינות שבין היריבים של קרואנה היה גם הוא בעצמו.

לג'ובבה כנראה שלא יהיה מזל גם היום. הוא משחק נגד קרואנה.

במשנית יהיה מעניין היום לראות את הדרבי האמריקאי – שנקלנד מול סביאן, "הילד", שניצח באופן משכנע אתמול לאחר 28 מסעים יריבה קלה יותר אמנם (2352 Haast), אך מצא במהלך המשחק כמעט תמיד את המסעים הטובים והוא עומד היום עם תוצאה פנטסטית של 5/9 ובמקום 7-5. שנקלנד חזק מסביאן בפער של 150 נקודות ובנוסף הוא פותח בלבן.

Wei Yi שיפר בלוח החי את המד כושר שלו ב- 12.5 נק' וחסרות לו עוד 12.5 נק' בלבד להיכנס למועדון ה- 2700 (ולהחליף את ג'ובבה?) והוא דולק עם 7/9 אחרי נברה בחצי נקודה הפרש בלבד (היום בלבן מול ל'אמי).

שמוליק 21 בינואר 2015

בתשעת הסיבובים הראשונים הו ייפאן נתנה הופעה מכובדת מאוד בסך הכל , אבל משחקה היום מול ואן-ולי מפליא בחולשתו . 17…ד5 הינו מסע די מוזר , והמסע המדויק הוא גם מאוד טבעי לדעתי – 17…מה:א2 , גם אכילת רגלי שיוכל להיות קריטי בסיום ( כי חייל א' של שחור יהיה כעת חופשי ) , ובעיקר החזרת המלכה להגנה דרך האלכסון א2-ו7 .
בהמשך היא כנראה פספסה מהג4+ ( אפשר עוד איכשהו להבין שהשחור לא מצפה שהתקפה תבוא דווקא מכיוון זה … ) , כאשר שוב 21…מה:א2 היה בהחלט סביר מבחינת השחור .

אייל סגל 22 בינואר 2015

סיבוב עשירי – יום מאוד תיאורטי על חלק מהלוחות, ולא במובן הטוב (אם כי לאור הרמה והעניין הכלליים של התחרות לא צריך להתלונן יותר מדי). שלושה משחקים היו באופן מובהק מה שנקרא "תיקו של רבי אמנים": תיקו קצר בין איבנצ'וק לקרלסן, ששוחק לראשונה כבר בין רויז לאדמס ב-2007; דינג וסו חזרו על הסתעפות ששוחקה כבר ב-1982 וידועה כתיקו כפוי (אם כי המסעים עצמם לפחות יותר מעניינים); רג'בוב וארוניאן חזרו עד למסע ה-32 על משחק במרשל בין פולגר לארוניאן מוייק אן זה של 2008, בהסתעפות שגם היא פחות או יותר ידועה כתיקו (אם רג'בוב – הראשון שסטה מאותו משחק – האמין שיש לו איזה שיפור מיקרוסקופי עבור הלבן, זה לא הצדיק את עצמו).

אבל היו גם כמה משחקים מעניינים – בנוסף לזה בין הו ייפאן לואן ויילי, ששמוליק כבר הזכיר, גם הניצחונות של גירי על סאריץ' ושל קרואנה על ג'ובאבה (או "הפיניאטה", כפי שהוא כבר ידוע בטורניר הזה). התוצאות האלה מעלות את גירי וקרואנה למקום 7-4 משותף עם דינג ואיבנצ'וק, בפער של נקודה וחצי מקרלסן; חוץ מזה, לא היה שינוי במצב בצמרת.

אגב, קרלסן נתן אחרי המשחק הקצר שלו ראיון שהיה *הרבה* יותר מעניין מהמשחק עצמו (ואפילו יותר ארוך): http://new.livestream.com/chess24/tatasteelchess/videos/74453850

אייל סגל 22 בינואר 2015

הסתכלתי קצת יותר בפירוט בהפסד של ג'ובאבה לקרואנה, ואני חייב לומר שיש במשחק הזה משהו ממש עצוב מבחינת ג'ובאבה, שדי אופייני להופעה שלו בטורניר הזה באופן כללי. הוא שיחק את הפתיחה – כהרגלו – באופן מעניין אבל מפוקפק למדי, נקלע לעמדה לא טובה, הצליח לשרוד ובעזרת רעיון יצירתי באופן יוצא מהכלל של הקרבת טיב כפולה הגיע בסופו של דבר לעמדה שבה היה יכול להשיג תיקו: 51.מ-ו2 מה-ד4+ 52.מ-ה2 מה:ד8 וכעת הסיום נראה נחות עבור הלבן, אבל יש לו את המסע 53.ר-ה6!! שכופה תיקו. את הרעיון של ר-ה6 כמובן לא קל לראות, אבל בכל מקרה 51.מ-ו2 הוא המסע היחיד שלא מפסיד מייד. במקום זה הוא שיחק 51.מ-ז3??, טעות טקטית די אלמנטרית (ואפילו לא בדוחק זמן מיוחד) שמאפשרת לשחור התקפת מט ישירה. כלומר, ג'ובאבה יכול למצוא את הרעיונות הכי יצירתיים ומבריקים ואז לעשות את הטעויות הכי בסיסיות ורשלניות. היה משהו דומה במשחק שלו נגד סאריץ' בסיבוב הרביעי, שם הוא שיחק את הפתיחה בצורה ממש מבריקה, השיג עמדה עדיפה – אולי על סף זכויה, ואז הרס אותה עם המסע הביזארי והפשוט נוראי 17.מ-ה3.

שמוליק 22 בינואר 2015

אכן מסע נאה 53.רה6 – שילוב של אלמנט טקטי ( אם שחור יאכל אותו – שח ניצחי , ובינתיים לבן מאיים מה:ז6+ ) ואלמנט עמדתי: לאחר 53…מהו6 54.רד5 הפרש השחור מוגבל מאוד , המלך אינו יכול לזוז , והמלכה גם כן צריכה להגן על מספר נקודות ( ז6 , ו7 לעיתים ) ודי מנוטרלת .

נפתלי 23 בינואר 2015

הוא כמו לרסן,ממש כמוהו…

אייל סגל 23 בינואר 2015

אולי מבחינת סגנון וטמפרמנט – אבל מבחינת מה שהשיגו בקריירה ההשוואה הזו מחמיאה לג'ובאבה הרבה יותר מדי, לפחות כרגע.

אייל סגל 22 בינואר 2015

ואגב, דיברתי על הסולידיות שמפגין ווסלי סו – אחרי הסיבוב של אתמול יש לו כבר רצף של 53 משחקים בלי הפסד מאז אפריל. אמנם חלק לא קטן מתוכם הם מתחרויות פתוחות שבהן שיחק עם יריבים חלשים באופן משמעותי, אבל בכל זאת בערך חצי הם מול יריבים חזקים – 10 עד כה בטורניר הנוכחי (שבו הוא היחיד שעוד נותר בלי הפסד), 10 בטורניר לזכר קפבלנקה, 6 ב-Golden Classic, משחק נגד יו יאנגיי ב-Millionaire Open ונגד איבנצ'וק באדמונטון.

אחרי כל זה אני כמובן מצפה ממנו להפסיד בסיבוב של מחר :)

יהודה.א. 24 בינואר 2015

זהו, נשבר הרצף.

אייל סגל 24 בינואר 2015

כן, הניחוס שלי התעכב במשחק אחד… אבל איזה הגנה הירואית הוא נתן נגד גירי עד לכניעה. בכל אופן, מבחינת קרלסן זו אולי תוצאה טובה, מבחינה זו שעכשיו גירי הוא חצי נקודה אחריו במקום סו – חוץ מזה שגירי הותש היום, על הנייר לפחות יש לו בסיבוב האחרון משחק קשה יותר מאשר לסו (שחור נגד וויטאשק לעומת לבן נגד ואן ויילי).

וצריך להחמיא לגירי שנותן סיומת מרשימה, עם ארבעה ניצחונות רצופים כבר – בדיוק לא מזמן התייחסתי כאן לכך שעם כל העלייה במד הכושר שלו, גירי לא זוכה בטורנירים חשובים או אפילו מתמודד ברצינות על הזכייה בהם; אז בא הטורניר בלונדון (שאמנם היה מיניאטורי) ועכשיו זה.

יהודה.א. 22 בינואר 2015

היום אין משחקים?

אייל סגל 22 בינואר 2015

לא, היום יום המנוחה השלישי. הסיבובים האחרונים בשישי-שבת-ראשון.

יהודה.א. 22 בינואר 2015

תודה!

אילן 24 בינואר 2015

שרשרת הנצחונות של סו באמת נעצרה, ע"י גירי במאבק ממושך וקשה בן 111 מסעים. מעבר למשחק ביניהם זה גם היה מאבק בצמרת בלוח החי. אם גירי מפסיד סו תופס במקומו את השישי וגירי יורד לשישי. אבל הנצחון של גירי העלה אותו טיפה מעל אננד והוא כובש את המקום החמישי עם מד כושר 2797.2!

במשנית, WeI yi, כתש את היריבה במשחק טקטי מרהיב שייכנס לספרים החל ממסע 18 שבו הקריב טיב תוך ניצול העובדה שהמלך השחור טרם הצריח ונמצא במרכז כשלא כל הכלים שלו מפותחים וגם לא נמצאים במיקום טוב, עמדתית.

אילן 24 בינואר 2015

תיקון טעות: אם סו מנצח ותופס את המקום השישי וגירי יורד לשביעי כמובן

שמוליק 24 בינואר 2015

Wei Yi עם תחרות נהדרת מגיע ל-10/12 ( 6.5 נקודות בשבעת המשחקים האחרונים ) , והוא נקודה מעל נבארה בקרב על המקום הראשון . ניצחון מחר ( בשחור נגד סאלם , אם כי סביר שיסתפק בתיקו בכדי להבטיח את המקום הראשון ) אף יעלה אותו מעל רף ה-2700 !
סביאן הצעיר האמריקאי גם כן נותן ביצועים נאים עם 1+ .

אני מהמר על ניצחון של הו ייפאן ( בלבן ) נגד איבנצ'וק בסיבוב האחרון , וכך היא תעבור לראשונה את דירוגה של יהודית פולגאר ( 2675 ) .

אייל סגל 24 בינואר 2015

אתה יודע, חשבתי קצת על העניין ומכיוון שפולגר הרי הודיעה על פרישה, ה-2675 הזה ממש לא נראה לי ציון דרך חשוב או סמלי במיוחד (לא יותר מה-2812 של קספרוב כשהודיע על הפרישה שלו, למשל). הרי כבר אי אפשר יהיה לומר שהו ייפאן עברה את פולגר בזמן שהאחרונה היתה פעילה (אני חושד, אגב, שזה השפיע על עיתוי הודעת הפרישה של פולגר, כשראתה שהסינית הולכת ומתקרבת אליה) – זה שהשם של פולגר והמספר 2675 ממשיכים להתנוסס בראש רשימת הדירוג של הנשים הוא כבר עניין פורמלי לחלוטין, כיוון שלוקח זמן מסויים (שנה?) עד שמוחקים שם של שחקן מהרשימה בגלל חוסר פעילות. ומרגע שפולגר פרשה, הו ייפאן היא בכל מקרה מס' 1 (בפער גדול) בין הנשים.

אם הו ייפאן באמת רוצה למדוד את עצמה ביחס לפולגר, המספרים הרלבנטיים הם 2735 (מד כושר השיא של פולגר), או מקום שמיני בעולם (דירוג השיא שלה), או מקום שני בוייק אן זה 2003 (הישג השיא התחרותי שלה), חצי נקודה אחרי אנאנד ולפני שחקנים כמו קרמניק, טופלוב, איבנצ'וק, שירוב, גרישצ'וק ורג'בוב. כלומר – מקביל למיקום הנוכחי של גירי; אם מסתכלים במיקום הנוכחי של הו ייפאן בטבלת הטורניר לעומת המיקום של גירי – זה נותן מושג טוב על הפער שמפריד בינה לבין פולגר בשיאה. ואגב, הו ייפאן בעצמה אמרה משהו ברוח דומה (אם כי לא ממש במלים האלה, כמובן) כששאלו אותה אתמול בראיון לגבי מה זה יאמר מבחינתה לעבור את מד הכושר של פולגר.

שמוליק 24 בינואר 2015

אני מסכים שזה בעיקר סמלי , אבל עדיין ציון דרך היסטורי מסוים ( מבחינתי לפחות ) .
מן הסתם למקום שמיני בעולם היא לא תגיע ( וגם סביר שלא למקום שני בטורניר מסוג זה – אם כי לך תדע … ) , אבל 2735 זה בהחלט נשמע לי כרף אפשרי , אבל גם עליו אפשר להגיד שהוא לא ממש משקף משהו ( כי בעבר דירוג שכזה היה "שווה" הרבה יותר מהיום ) .

שחר 25 בינואר 2015

אם רוצים להשוות מד כושר מהעבר למד כושר היום, אפשר להשתמש בנתון המקובל של עליה "אנפלציונית" של 3 נקודות בשנה בממוצע.
זה מביא את השיא של פולגר (2735 ב 2003) למשהו כמו 2770 היום, שזה אכן בסביבות מקום 8-10 בעולם בשנה האחרונה, או כמו המד כושר של גירי,סו, קריאקין או ושייה. נשמע די הגיוני.
אגב, זה מביא את מד כושר השיא של קספרוב (אם נצמיד אותו באופן דומה ל"אינפלציה") למשהו כמו 2880-2890 היום, שזה דומה מאד לדירוג השיא של קרלסן

אייל סגל 25 בינואר 2015

ה"נתון" הזה הוא שרירותי מאוד וגם לא באמת מקובל באופן נרחב – אין דרך למדוד "אינפלציה" בצורה כל כך פשוטה.

אילן 25 בינואר 2015

אני מהמר על כך שסביאן יסיים עם 2+. היום נגד טימן ונכון למסע 16 השחור (טימן) בבעיה לא פשוטה.
יכול להיות שהוא מצדיק את התקוות שתולים בו.

שחר 25 בינואר 2015

אז יכול להיות שאין דרך טובה להשוות בין מד כושר מהעבר למד כושר נוכחי, כך שאין לנתוני מד כושר הסטוריים משמעות בהשוואה לעכשיו.
אגב, אחת השיטות להעריך כח של שחקני עבר היא לבדוק איזה אחוז מהמסעים שלהם בתחרויות רשמיות היו זהים להמלצות מחשב. נדמה לי שנערכה השוואה כזו פעם ומי שיצא ראשון היה אלוף העולם לשעבר קפבלנקה

שחר 25 בינואר 2015

אקורד הסיום למגמה שראינו לאורך התחרות:
הפייבוריטים (מלבד קרלסן): קרואנה וארוניאן מתקשים להפגין את רמתם הרגילה.
מי שבלטו לאורך כל הדרך היו סו, גירי, ושייה ודינג.
מעניין אם המגמה הזו תמשך השנה ולמי מהם אם בכלל יוכל להגיע נניח לתחרות המועמדים בעוד שנה

אייל סגל 25 בינואר 2015

האמת שהיום גם קרלסן לא מרשים במיוחד – למרות הלבן, נכון למסע 31 הוא בעמדה פסיבית ולא נעימה נגד סאריץ' ועם פחות זמן על השעון; הוא עוד יכול להפסיד את זה.

אייל סגל 25 בינואר 2015

אגב, במקרה שקרלסן מפסיד – לא שנכון למסע 35 אני באמת מצפה שזה יקרה – יהיו ארבעה שחקנים עם 8.5 נקודות (קרלסן, סו, ושייה לגרב, גירי), והזוכה יהיה ושייה לגרב כי שובר השוויון הראשון הוא מאזן המפגשים הישירים, ובליגה הפנימית בין הארבעה הנ"ל MVL הוא היחיד עם ניצחון (על גירי).

שחר 25 בינואר 2015

מסכים שקרלסן כנראה לא יפסיד, אבל הניצחון פה בתחרות אכן דרש ממנו הרבה.
דינג כנראה גם יסיים במקום שני משותף

אייל סגל 25 בינואר 2015

כן, שכחתי קודם מדינג – בהנחה שהוא מנצח את ארוניאן, היתה יכולה להיווצר קבוצה של *חמישה* שחקנים עם 8.5, ועדיין MVL היה זוכה בטורניר כי יש לו גם ניצחון על דינג. אבל כעת כבר אפשר לומר די בוודאות שקרלסן לא יפסיד – לקראת המסע ה-40 המצב התהפך והוא השיג עדיפות, אם כי נראה שסאריץ' יכול לחלץ תיקו.

אייל סגל 25 בינואר 2015

…וברכות לקרלסן שזוכה בוייק אן זה בפעם הרביעית. מה שלטעמי הכי בלט בטורניר (הנהדר) הזה הוא הדומיננטיות של הצעירים: כל חמשת הראשונים בקבוצה הראשית בני פחות מ-25, וזה אפילו בלי קרואנה. גם בקבוצה ב' – ניצחון מרשים מאוד ל-Wei Yi שנראה כמו איתות כוונות רציני ביחס למה שאפשר לצפות ממנו בשנים הקרובות, והופעה מרשימה של סביאן. כרגע, עם קרואנה אחרי עוד הופעה בינונית וארוניאן שצונח לתחתית העשירייה הראשונה, ההירארכיה בצמרת מתחת לקרלסן נראית פתוחה מתמיד.

יהודה.א. 25 בינואר 2015

מה נסגר עם ג'ובאבה? רשום תיקו בעמדה זכויה לחלוטין.

יהודה.א. 25 בינואר 2015

תוקן. טעות של האתר.

נפתלי 25 בינואר 2015

אייל, התפצרות-העל של רג'אבוב היום נגד ג'ובאבה שווה איזכור…אם אני הנשיא, הוא לא חוזר לאזרבייג'אן אחרי הביזיון הזה. פויה (ואני בד"כ בעד ג'ובבה….)

דוד 25 בינואר 2015

במשחק נגד אנה האסט, בעמדת הניצחון, עוד נותרו לסיני ויי שעה ו-38 דק' על השעון. מחישוב שלי הוא השקיע על המשחק הזה פחות מרבע שעה.

אייל סגל 25 בינואר 2015

כן, משהו כמו רבע שעה – אפשר לראות את הזמנים המדויקים כאן. כמובן שיכול להיות שהוא גם חשב על חשבון הזמן שלה, אבל סביר שהוא לא היה צריך את זה במיוחד – נראה לי שהמשחק הזה הוא בעיקרו הכנה ביתית. צריך לזכור שעד למסע 15…מה-ג7 הם חזרו על המשחק בין סאריץ' לגירי בקבוצה הראשית משני סיבובים לפני כן, והסיני סטה עם 16.מ-ב1 (במקום ר-ז5); האסט נפלה למלכודת כשחזרה על אותו מסע ששיחק גירי, ואחרי 17.ו6 היא כבר היתה אבודה (הנקודה היא שעם הרץ עדיין על ה3 ללבן יש ר-ב6, ועם המלך על ב1 לשחור כבר אין ר-ח6 עם שח שיכול לפנות ערוגת מילוט ב-ו8 עבור המלך).

אגב, המשחק הזה באמת מרהיב אבל גם קצת לא כוחות… להאסט (שהיא אלופת הולנד לנשים) מד-כושר נמוך בלמעלה מ-300 נקודות; גם היא וגם ארי דייל (אמן אוסטרלי בן 16 שזכה בשנה שעברה בתחרות החובבים הפתוחה שגם מתקיימת בוייק) הם מסוג השחקנים שעד לפני שנתיים, כשהיו שלוש קבוצות במקום שתיים, היו מוזמנים לקבוצה C ומתמודדים עם שחקנים שיותר קרובים לרמה שלהם.

דוד 25 בינואר 2015

ועוד משהו: 22..צד3 (מיכיילס נגד ויי) הוא מסע מבריק. 23.צ:ד3 ר:ג4 24.מה:ג4 מה:א1 עם ה:ד3 והשחור ביתרון טיב. לא בטוח שזה כ"כ נורא כי יש ללבן פיצוי של 2 רגלים, אבל מיכיילס נבהל והמשיך 23.מהג2, ופשוט נמחץ. בכלל, כמעט בכל נצחונותיו הפגין הסיני יצירתיות ועליונות טקטית מובהקת, ורובם ארכו בסביבות 30-35 מסעים בלבד

אייל סגל 25 בינואר 2015

ראיון סיום עם קרלסן:

https://www.youtube.com/watch?v=igefrxHjPfU

הוא נשמע די מדוכדך בשביל מישהו שבדיוק זכה בטורניר חשוב… נראה שהוא ממש לא מרוצה מעצמו לגבי הצורה בה שיחק בסוף

Comments closed