הטורניר לזכר גשימוב, מחצית ראשונה

וקרלסן מוביל - כמה מפתיע

ביום שישי האחרון החל בשמקיר שבאזרבייג'ן טורניר לזיכרו של ווגאר גשימוב (שחקן שכתבתי עליו קצת בחלק האחרון של הפוסט הזה). זו השנה השנייה בה הוא מתקיים, וכמו בשנה שעברה (אז זכה בו קרלסן), מדובר באחת התחרויות החזקות ביותר. השנה, עם עשרה שחקנים במקום שישה, יש בו גם מגוון גדול יותר של משתתפים: שילוב בין קרלסן ועוד ארבעה שחקנים בולטים מהדור הצעיר (קרואנה, סו, ושייה לגרב וגירי), שלושה שחקנים ותיקים (אנאנד, קרמניק ואדמס), ושני שחקנים מקומיים בכירים – ממדיארוב וראוף מאמדוב. מאמדוב הוא השחקן האזרי מס' 3 (לאחר ממדיארוב ורג'בוב – האחרון ביטל את השתתפותו בטורניר ברגע האחרון מסיבות אישיות), וקיים פער דירוג גדול בינו לבין כל המשתתפים האחרים – מד-כושר בסביבות ה-2650 מציב אותו על סף המאייה הראשונה בדירוג העולמי, בעוד שכל האחרים היו בטופ-20 של רשימת מד הכושר הרשמית האחרונה (מתחילת אפריל).

לאחר חמישה סיבובים (מתוך תשעה), יש להודות שזהות מוביל הטורניר צפויה למדי – כלומר, קרלסן. אלוף העולם פתח אמנם באופן קצת צולע, כשבמשחק הראשון – נגד אנאנד בשחור – ביצע שגיאה טקטית גסה למדי (19…מה-ד7?), שבעקבות תגובתו החזקה של אנאנד (20.פ-ד5!) הובילה להפסד רגלי ואילצה אותו להילחם על תיקו בשארית המשחק. אבל קרלסן, כפי שכבר קרה פעמים רבות אחרי טעויות שלו שהובילו לעמדות נחותות, התגונן בעקשנות והצליח בסופו של דבר להציל חצי נקודה.

בסיבוב השני, קרלסן כבר נראה במיטבו כשהביס את ממדיארוב ב-29 מסעים:

נראה שממדיארוב ניסה לשחק מול 1.ד4 של קרלסן פתיחה "סולידית" – את הגנת שלכטר, שהיא מעין היבריד של הסלאבית (עם רגלים על ג6 ו-ד5) וגרינפלד (עם פיתוח הרץ ל-ז7). אבל כבר במסע העשירי ביצע שגיאה אסטרטגית רצינית:

bview1

ממדיארוב שיחק כאן 10…פ-ה4? – מסע שנראה "אקטיבי", אבל אחרי חילוף הפרשים על ה4 מתגלה ככזה המשפר בעיקר את עמדת הלבן. בעקבות סילוק הרגלי השחור מ-ד5, הלבן מקבל רגלי חופשי בעל פוטנציאל מסוכן על הטור ד', וכמו כן הערוגה ג4 הופכת למשלט נוח מאוד עבור כליו. יתרון המרחב המסויים שהשחור משיג בתמורה באגף המלך מתגלה כחסר משמעות, כיוון שהוא אינו מצליח לארגן שם שום משחק נגדי ממשי. נקודה טקטית חשובה היא שלאחר 11.פ:ה4 ד:ה4 12.פ-ד2, המסע המשחרר 12…ה5 – רעיון מקובל בעמדות מסוג כזה – אינו עובד כאן בגלל 13.ר-א3! (התוקף את הצריח השחור) 13…צ-ה8 14.פ:ה4 ה:ד4 15.פ-ד6! והלבן נותר ביתרון רגלי וגם עדיפות עמדתית ברורה.

במסעים הבאים, קרלסן הציב את כליו בערוגות יעילות – הרץ על א3 (בהשוואה בין הרצים כהי הערוגות, בולט עד כמה הרץ הזה אפקטיבי יותר מעמיתו השחור על ז7, שהאלכסון שלו חסום על-ידי הרגלים הלבנים), הצריח על ג1, והפרש על ג4 – ואז קידם את אותו רגלי ד' חופשי במסעים 17-16. המסע 17.ד6 ניצל את העובדה שהשחור אינו יכול להחליף רגלים על ד6 ולהיפטר מהרגלי המסוכן הזה כיוון שיפסיד חומר (כפי שניתן לראות בהסתעפות המופיעה בלוח החי), ולכן ממדיארוב היה צריך לשחק 17…ה6:

bview2

ברור כי העמדה שהתקבלה אינה נוחה עבור השחור בגלל הפסיביות של כליו, אבל לא ברור מאליו כיצד הלבן יכול להתקדם – בפרט משום שהרגלי על ד6 נראה כרגע כחסום בביטחה. קרלסן נקט בשיטה ישירה מאוד, ופרץ מייד באגף המלכה עם 18.ב4! ולאחר מכן 20.א5!. המסע האחרון (שבעקבותיו ממדיארוב שקע במחשבה ארוכה במיוחד, כנראה מתוך הבנה עד כמה עמדתו גרועה) מקריב למעשה רגלי – כיוון שאחרי 20…ר:ג4 21.צ:ג4 צ:ג4 22.ר:ג4 השחור יכול לזכות ברגלי על א5. אבל במקרה כזה, בעקבות 22…ב:א5 23.ר-א3 צמד הרצים הלבנים יהיה חזק ביותר, והלבן יזכה בחזרה במהירות באחד הרגלים השחורים על א5 או ה6 עם יתרון גדול (או שהשחור יקלע לפסיביות מוחלטת אם יתעקש להגן על הרגלים שלו, כפי שניתן לראות בהסתעפויות בלוח החי).

ממדיארוב החליט איפוא להחליף רגלים על א5 במסעו ה-20, אבל גם זה לא שיפר את מצבו, כיוון שהחילופים (בנוסף לאלה שהתרחשו על ב4 שני מסעים קודם לכן) פתחו את העמדה לפעילות הכלים הלבנים והמחישו עד כמה הם אקטיביים יותר מאלה השחורים. עוד שני אי-דיוקים של ממדיארוב במסעים 24 ו-25, והעמדה הפכה אבודה לגמרי לאחר 26.ר-ג3 של קרלסן:

bview3

הפרש על ה5 מותקף, ולשחור אין דרך טובה להתמודד עם האיום הזה. 26…מה-ג6, למשל, יפסיד ל-27.מה:ה5! ר:ה5 28.ר:ה5+ מ-ז8 29.צ:ג6 ר:ג6, ויתרון הרץ והפרש מול הצריח בצירוף הרגלי על ד6 צריך להבטיח ללבן ניצחון קל למדי; 26…פ-ו7 יפסיד ל-27.ר-ב5 (התוקף את המלכה השחורה) 27…מה-ד8 28.פ-ד7 עם זכייה בטיב. המסע ששיחק ממדיארוב הפסיד אפילו מהר יותר: 26…פ-ד7 27.ר:ז7+ מ:ז7 28.פ:ד7 מה:ד7 29.מה-ה5+ וכאן השחור נכנע, כיוון שבמסעו הבא של הלבן הצריח יחדור ל-ג7, דבר שיוביל לאובדן המלכה השחורה או למט.

בסיבוב השלישי קרלסן זכה בניצחון נוסף, הפעם בשחור נגד קרואנה. זה היה סוג שונה של ניצחון, אבל גם טיפוסי למדי לקרלסן – הגעה לסיום שווה כמעט לחלוטין, ואז ניצול כמה אי-דיוקים קטנים לכאורה של היריב כדי להשיג לפתע יתרון משמעותי, שמומש בדיוק קליני. (הסבר מפורט למה שקרה באותו סיום ניתן למצוא כאן.) אגב, מאז גביע סינקפילד – כשנדמה היה שקרואנה מתבסס כאיום העיקרי על קרלסן – השניים שיחקו שלושה משחקים בהם המאזן המצטבר הוא 0.5-2.5 לטובת קרלסן, למרות שבכל השלושה היה בשחור.

**********

שחקן נוסף שהתבלט בסיבובים הראשונים היה ווסלי סו. סו, שכזכור השיג לאחרונה סידרת הישגים תחרותיים מרשימים והתבסס בעשירייה הראשונה של הדירוג העולמי, חווה זמן קצר לפני הטורניר הנוכחי כמה אירועים דרמטיים באליפות ארה"ב. האליפות הזו היתה אמורה להיות מעין התמודדות בינו לבין נקמורה (שגם הוא מפגין לאחרונה כושר מצויין) על תואר השחקן האמריקני מס' 1. אלא שסו נשר מהר למדי מההתמודדות הזו כשהפסיד באופן מאוד לא טיפוסי שלושה משחקים, ולאחר מכן עוד משחק רביעי באופן טכני – כשבפסיקה מעוררת מחלוקת, הוא נפסל על ידי שופט התחרות כיוון שרשם לעצמו הערות במהלך המשחק למרות שהוזהר לא לעשות זאת בשני משחקים קודמים.

כרקע לכל זה, נראה שסו היה נתון במהלך האליפות במצוקה נפשית קשה, בגלל דרמה משפחתית שכאילו נלקחה ישירות מטלנובלה. מכל מקום, לאחר אותו הפסד טכני סו התעשת וסיים את התחרות עם שני נצחונות יפים (שהספיקו לו בסופו של דבר למקום שלישי), ונראה שלטורניר הנוכחי הגיע במצב רוח קרבי במיוחד – במובן החיובי. הוא פתח עם שלושה נצחונות (ותיקו אחד) בארבעה המשחקים הראשונים: על גירי (לאחר שזה האחרון ניסה פתיחה מפוקפקת מאוד), אדמס (שביצע כמה טעויות טקטיות בדוחק זמן), ומאמדוב.

הניצחון האחרון היה מרשים במיוחד, ובמידה מסויימת הוא מזכיר את נצחונו של קרלסן על ממדיארוב – מבחינה זו שגם כאן השחור ניסה לשחק הגנה "סולידית" אבל ללא הצלחה, כיוון שההבנה העמדתית שיריבו הפגין לגבי המערך שנוצר היתה טובה בהרבה; בשני המקרים משחקו של הלבן היה סופר-תכליתי ויעיל. כדאי גם לציין כי למרות שמאמדוב, כאמור, הוא האנדרדוג הברור של התחרות, במשחקיו האחרים עד כה הפגין יכולת טובה וסיים את כולם בתיקו.

המשחק התנהל בהסתעפות של ההגנה הסיציליאנית המכונה דרקון מואץ (Accelerated  Dragon) – שבה השחור מפתח את הרץ ל-ז7 לפני שהוא מציב את הפרש ב-ו6, דבר שמצידו מאפשר ללבן להציב רגלי על ג4 לפני פיתוח הפרש ל-ג3; זה נוטה להוביל למשחק בעל אופי עמדתי ושקט יותר מאשר זה המאפיין את הסתעפות הדרקון ה"קלאסית". סו שיחק את המסע הלא שיגרתי 7.ו3 (במקום ר-ה2 המקובל יותר) ומאמדוב ניסה לנצל זאת עם תימרון הפרש ל-ח5 במסע התשיעי – אבל אחרי 10.ז3 מצד סו (המונע מהשחור להציב את הפרש ב-ו4) התימרון הזה התגלה כביזבוז זמן והפרש נאלץ פשוט לחזור ל-ו6. כמה מסעים מאוחר יותר:

bview4

סו נטל את היוזמה על ידי 15.ו5! תוך ניצול העובדה שהשחור אינו יכול לזכות ברגלי – כיוון שאחרי 15…ז:ו5 16.ה:ו5 ר:ו5 17.ב4 הוא יאבד את הרץ, שהמלכה אינה יכולה להמשיך ולהגן עליו. סו המשיך עם א3 ו-ב4 כדי לסלק את המלכה השחורה מהעמדה האקטיבית שלה ב-א5, החליף רגלים על ז6 כדי להחליש את מבנה הרגלים של השחור, ואז ביצע פריצת רגלי נוספת:

bview5

19.ה5! – ולאחר חילוף הרגלים על ה5 השיג עדיפות מספרית של רגלים באגף המלכה (3 מול 2) אותה ניצל ביעילות רבה בסיום, בעקבות כמה חילופי כלים שפישטו את העמדה. העדיפות המספרית המקבילה של השחור באגף המלך היתה חסרת משמעות, בגלל חולשתו ועמדתו האחורית של הרגלי החופשי בטור ה'.

**********

בעקבות הניצחון הזה סו טיפס למקום הראשון עם 3.5 נקודות, חצי נקודה לפני קרלסן. אבל אז בא הסיבוב החמישי, שהיה המעניין והדרמטי ביותר עד כה בטורניר. סו הפסיד בשחור לאנאנד, כשהוא חווה על בשרו את רמת ההכנה התיאורטית של אלוף העולם לשעבר – שהיא אולי הגבוהה ביותר בעולם כיום (כפי שארוניאן, למשל, נוכח לא מזמן בציריך). בפתיחה הספרדית, סו חזר על מסע לא שיגרתי ששיחק לאחרונה בוייק אן זה נגד קרואנה; אז המסע הזה הוביל לשיוויון נוח עבורו, אבל הפעם נתקל בהקרבת כלי מסוכנת שהכין אנאנד. ניתוחים מראים שהשחור כנראה יכול להתגונן כנגדה בהצלחה עם משחק מדוייק, אבל ללא עזרת מחשב ובלחץ של שעון מתקתק סו לא הצליח למצוא על גבי הלוח את כל התשובות הנכונות והפסיד בסיבוכים הטקטיים הרבים שנוצרו.

קרלסן, מצידו, זכה במשחק נהדר נגד ושייה לגרב:

בעקבות פתיחה בלתי שגרתית, רגע מפתח הגיע לאחר מסעו של קרלסן 14.ר-ז5!; הוא פיתה את ושייה לגרב לזכות ברגלי עם 14…פ:ד5, אבל לאחר 15.ר-ח6! (עם איום על ז7) השחור נאלץ ללכוד את הרץ הזה בנסיבות לא נוחות, ולקלקל את מבנה הרגלים באגף המלך שלו. קרלסן השיג איפוא תמורה יותר ממלאה עבור הרגלי, ובהמשך המשחק הוא הצליח תחילה לזכות בו בחזרה ולאחר מכן ברגלי נוסף. המשחק נכנס לשלב קריטי כשושייה לגרב, במסעו ה-45, קידם את הרגלי א' שלו ל-א3 כדי להשיג משחק נגדי תמורת הרגלי החסר:

bview6

השחור מעוניין להמשיך עם …צ-ג2 ו-…צ:א2, ואז האיום בקידום הרגלי להכתרה יהפוך לחזק מאוד. קרלסן, לאחר מחשבה של כרבע שעה, מצא את התשובה המדויקת ביותר: 46.ר-ד7! (משתק את הפרש השחור) 46…צ-ג2 47.ר-ג6! (כדי לזכות בפרש הזה) 47…צ:א2 (לשחור, בינתיים, אין אפשרות טובה יותר מאשר להמשיך בתכניתו המקורית) 48.צ-ד7+ מ-ו6 49.צ:ג7 צ-ג2 50.צ:ח7! מ-ז6 (תוקף את הצריח הלבן ומגן על ח6; במסעו האחרון, הצריח הלבן נטש אמנם את ההגנה הישירה על הרץ ב-ג6, אבל הרץ הזה היה מוגן בעקיפין באמצעות האיום צ:ח6+) 51.צ-ג7 (הצריח חוזר להגנת הרץ, וגם מאיים לזכות בצריח השחור עם ר-ה8+) 51…מ-ו6 (מחזיר את המלך לערוגה כהה, כדי להתגונן מפני האיום הנ"ל).

bview7

התקבלה עמדה בה ללבן אמנם יתרון כלי, אבל ניצבת בפניו בעיה: הרץ שלו מרותק לאורך הטור ג' בידי הצריח השחור, והצריח שלו יכול לזוז ל-ח7 – אבל ייאלץ לחזור ל-ג7 אם המלך השחור יתקוף אותו, כפי שקרה במסע 50. השחור, מצידו, מאיים להמשיך …צ-ג1 במקרה והלבן לא יעשה שום דבר "מיוחד", ובעקבות זאת לקדם את הרגלי א' להכתרה. (נקודה חשובה בהקשר זה היא שהשחור מעוניין לקדם את הרגלי שלו ל-א2 רק לאחר שהצריח יתייצב ב-ג1 – אחרת, כל עוד הצריח שלו ניצב ב-ג2, ברגע שישחק …א2 הצריח הלבן יתייצב ב-א7 וימנע מהרגלי הזה להתקדם ל-א1. השחור יוכל אמנם במקרה כזה להכות את הרץ הלבן על ג6 ולזכות בחזרה בכלי – אבל אז יאבד את הרגלי א' שלו, וללא הרגלי הזה סיום הצריחים שיווצר זכוי באופן ברור ללבן.)

הפיתרון האלגנטי שמצא קרלסן – מן הסתם עוד כשחשב על מסעו ה-46 – היה ללכוד את המלך השחור ברשת מט: 52.ח5!!; ולאחר 52…צ-ג1 (52…א2 מאפשר כאמור ללבן ללכוד את הרגלי א' בעקבות 53.צ-א7 צ:ג6 54.צ:א2 עם סיום צריחים זכוי – ניתן לראות המשך אפשרי של ההסתעפות הזו בלוח החי) 53.צ-ח7 א2 54.ר-ד5 ושייה לגרב נכנע. הוא יכול להכתיר כעת את הרגלי שלו, אבל גם לספוג בעקבות זאת מט בשני מסעים: 55.צ-ו7+ מ-ז5 56.צ-ו5.

**********

לאחר חמישה סיבובים, קרלסן טיפס איפוא למקום הראשון עם 4 נקודות, כשבעקבותיו סו (3.5) ואנאנד (3); לאף שחקן אחר אין מאזן חיובי (כלומר, מעל ל-50%). קרלסן הוא כמובן הפיבוריט לזכות בטורניר, אבל בהחלט אין לבטל עדיין את סיכוייו של סו (במיוחד כיוון שבסיבוב הלפני אחרון יהיה מפגש ישיר בין השניים, כשקרלסן בשחור), וגם לאנאנד אולי עוד יהיה מה לומר. ארבעת הסיבובים האחרונים יתקיימו ממחר, כל יום החל ב-13:00 לפי שעון ישראל; ניתן לעקוב אחרי השידורים הישירים כאן.

הדור הבא - איתי ליבוביץ'
איפה כדאי לנו לחגוג אליפות? (יומן דאבל פרק כ"א)

55 Comments

שמוליק 22 באפריל 2015

סקירה נהדרת כתמיד .
משחקו של קרלסן בטורניר זה מאוד מרשים , ואני לא מהמתלהבים הטיפוסיים ממנו . המשחק מול MVL נהדר , עם מספר רעיונות לא שגרתיים .

עידו 22 באפריל 2015

כמה חיכינו!
תודה. מה עם אליפות העולם לקבוצות???

אייל סגל 22 באפריל 2015

האמת שאני לא כל כך עוקב אחרי המשחקים שם, אבל התוצאות בינתיים די מטורפות. אחרי 4 סיבובים:

1. קובה – 7 נקודות

[…] ובתחתית:

9-7. ארה"ב, ארמניה (!), רוסיה (!) – 2 נקודות
10. מצרים – 1 נקודות

נפתלי 22 באפריל 2015

קדימה,דומינגז…

אייל סגל 23 באפריל 2015

ואגב, הנקודה שמצרים השיגה בתיקו נגד ישראל כבר מבטיחה לה תוצאה יותר טובה מאשר בשתי אליפויות העולם הקודמות (ב-2011 ו-2013), בהן היא סיימה עם 0 נקודות קבוצתיות…

http://www.olimpbase.org/2011t/2011fa.html
http://www.olimpbase.org/2013t/2013fa.html

יהודה.א. 23 באפריל 2015

כמו שזה נראה כעת, קיים סיכוי שמצרים תשיג נקודה שניה. מול סין.

שמוליק 22 באפריל 2015

תקציר אלטרנטיבי של המשחקים המרכזיים עד עכשיו :
https://www.youtube.com/watch?v=Oe2BY2TYL3U

Oded 23 באפריל 2015

לא מבין בשח אבל נהנה מאד מהפוסטים
האם לדעתך ה״הישגים" האחרונים של קרואנה מול קרלסן נובעים מהעול המנטלי של העובדה שאנשים מתייחסים אליו כמספר 2 או שאלו פשוט יחסי הכוחות?

אייל סגל 23 באפריל 2015

יכול להיות גם שזה קשור בכך שקרלסן לקח אותו כ"פרויקט" ומשחק נגדו במוטיבציה מיוחדת. אבל בכל מקרה, היכולת הכללית של קרואנה לא כל כך מרשימה כבר כמה חודשים – מאז אוקטובר הוא איבד בערך חמישים נקודות מד-כושר, וכבר היו כמה טורנירים בהם לא רק שלא זכה אלא לא היה אפילו מאלה שהתמודדו ברצינות על המקום הראשון (ונראה שזה המצב גם בטורניר הנוכחי).

Oded 23 באפריל 2015

תודה

צור שפי 23 באפריל 2015

מעניין כתמיד. תודה וחג שמח.

צור שפי 23 באפריל 2015

אגב, מה היה עושה קרלסן מול ושיה לגרב אם אחרי ח5 השחור היה משחק מ-ז5? צ-ז7 + לא נראה לי בגלל מ-ו6 אז מה בכל זאת לבן עושה במצב כזה?

אייל סגל 23 באפריל 2015

אם 52…מ-ז5 הכי יעיל 53.צ-ו7 (עם האיום צ-ו5 מט) 53…מ:ח5 54.צ-ז7 ומט במסע הבא (או ז4 או ר-ה8).

צור שפי 23 באפריל 2015

צודק. תודה.

יהודה.א. 23 באפריל 2015

היום במפגש שאתמול היה עשוי להיות מפגש צמרת -ישראל מול קובה.

שמוליק 23 באפריל 2015

דווקא אני אוהב את הסיכויים שלנו נגד הקובנים .
דומינגז – גלפנד זה מסוג המשחקים שתיקו קצר זועק מהם .
בלוח 4 יש לנו את רודשטיין בכושר נהדר ובלבן .

יהודה.א. 23 באפריל 2015

בקשר לרודשטיין, צדקת. בקשר לגלפנד, אינשאללה.

אייל סגל 23 באפריל 2015

לגבי התיקו הקצר נראה שדומינגז didn't get the memo, כמו שאומרים, אבל אולי זה יהיה תיקו ארוך…

Zak 23 באפריל 2015

פוסט נהדר ומשחקים מרתקים. כרגיל, המון תודה!

אריק 24 באפריל 2015

כרגיל יישר כוח. מחכה לפוסטים שלך. הכל צבעוני וכתוב בצורה כייפית ועממית. תענוג.

יהודה.א. 24 באפריל 2015

נפתלי, מאמאדיארוב נגד מאמדוב, את מי תעודד? :)

אגב, אני מהמר על לפחות 3 הכרעות היום.

יהודה.א. 24 באפריל 2015

אז יש מקום שני חדש בתחרות, ותוספת מתח לקראת הסוף. (קראונה אנאנד)

אייל, בהנחה שקרלסן ישמוט נקודה ואנאנד ינצח 2, גם כאן שובר השיוויון לטובת קרלסן?

אייל סגל 24 באפריל 2015

עד כמה שידוע לי שובר השוויון הראשון זהה לזה של השנה הקודמת – מספר הנצחונות; אז זה תלוי אם הנקודה הנותרת של קרלסן בתסריט כזה תהיה מהפסד וניצחון או משני תיקו. במקרה הראשון שובר השוויון לטובתו, במקרה השני גם לו וגם לאנאנד יהיו ארבעה נצחונות, ואז זה יוכרע לפי שוברי השוויון הבאים (המפגש הישיר – שזה תיקו; ואז סונברן ברגר).

בכל אופן, המשחקים שנותרו להם: לקרלסן – שחור נגד סו ולבן נגד מאמדוב; לאנאנד – לבן נגד ממדיארוב ושחור נגד קרואנה.

יהודה.א. 24 באפריל 2015

תודה!

אייל סגל 24 באפריל 2015

עם פתיחת דו-קרב הראווה בין קספרוב לשורט בסנט-לואיס, יש גם הודעה על ה-Grand Chess Tour (שבקוים כלליים כבר "הודלף" לפני כמה חודשים): טורנירי העל של נורבגיה, גביע סינקפילד ולונדון יתאחדו לסידרה אחת; בין השאר זה אומר שלכולם יהיה אותו פורמט – של 10 משתתפים. 9 מהמשתתפים יהיו קבועים והנותר ווילד קארד של המארגנים (כלומר, מן הסתם שחקן מקומי).

שמונה מתוך התשעה שכבר אישרו את השתתפותם – קרלסן, קרואנה, גרישצ'וק, טופלוב, אנאנד, ארוניאן, גירי, נקמורה. [לפי ההודעה הרשמית המוזמנים נבחרו לפי רשימת הדירוג של ינואר (http://ratings.fide.com/toparc.phtml?cod=337) וקרמניק דחה את ההזמנה, כך שהבא בתור צריך להיות סו.

עדכון – באתר הרשמי שעלה אתמול (http://grandchesstour.com/content/players), ושייה לגרב (מס' 13 ברשימה של ינואר) מופיע כשחקן התשיעי]

https://chess24.com/en/read/news/a-new-era-in-chess-begins-today

איציק 24 באפריל 2015

מה קורה בין קספרוב לשורט? יש לקספרוב סיכוי?

אייל סגל 24 באפריל 2015

אני חושב שהשאלה היא אם לשורט יש סיכוי… בכל אופן, אני רואה שהמשחקים עצמם יתקיימו מחר ומחרתיים, החל מ-22:00 לפי שעון ישראל (בסה"כ יש עשרה משחקים – כל יום משחק מהיר ואחריו ארבעה בליץ).

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/battle-Of-Legends-Kasparov-Short-2015/1/1/1

איציק 25 באפריל 2015

לגבי ההסבר והלינק תודה רבה. לגבי קספרוב, סתם היתי קצת ציני ;)

אייל סגל 25 באפריל 2015

סיבוב שמיני – קרלסן מסיים בתיקו עם סו ואנאנד מנצל את זה כדי לשמור על מתח לקראת הסיבוב האחרון עם ניצחון יפה על ממדיארוב (כולל הקרבת טיב שלישית בטורניר!), שמצמצם את הפער בינו לבין קרלסן לחצי נקודה. בהזדמנות זו הוא גם עוקף את קרואנה ומטפס למקום שני בדירוג החי.

אייל סגל 25 באפריל 2015

ואגב, לגבי שובר השוויון במקרה של שוויון נקודות בין קרלסן לאנאנד אחרי הסיבוב של מחר נראה שטעיתי קודם – יהיה דו-קרב (שני משחקים מהירים, במקרה שאין הכרעה עוד שני משחקי בליץ, ואם עדיין אין הכרעה אז משחק ארמגדון).

https://shamkirchess.az/files/file/Regulations_Shamkir_Chess_2015.pdf (סעיף 6)

דוד 25 באפריל 2015

אם צריך להמר, לאנאנד משחק קשה בשחור נגד קרואנה, היות והוא נישא עד כה על גלי ההכנה המדהימה שלו, אנאנד הוא אולי השחקן היחיד שיכול להפתיע בשחור את קרואנה בפתיחה. לדעתי נראה ה4 ג5.
קרלסן אמור וצריך לנצח את מאמדוב בלבן.
הימור שלי: קרלסן +5, =4
אנאנד +3, =6

אייל סגל 25 באפריל 2015

אם מדברים על הכנות מרשימות, גם לקרלסן היתה כזו נגד קרמניק בסיבוב של אתמול – החל מ-13.מה-ג2 בהסתעפות של האנטי-ברלין ששיחקו, והלחץ שהפעיל במסעים הבאים עד לטעות הקריטית שקרמניק ביצע במסע 19 (אפשר לראות כאן כמה מעט קרלסן חשב עד למסע 22).

בסיבוב של היום, אגב, משחק התקפה יפה מאוד גם של אדמס נגד גירי בסיציליאנית (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/shamkir-gashimov-memorial-2015/8/1/5), למרות שאין לו חשיבות ממשית מבחינת הצמרת.

יהודה.א. 25 באפריל 2015

אתה שוכח, דוד, שאייל ציין כאן לא פעם את הסטטיסטיקה הגרועה של קרואנה מול ניידורף. :)

אייל סגל 26 באפריל 2015

ואולי לכן קרואנה פותח בטורניר הזה באופן עקבי עם ד4…

שמוליק 25 באפריל 2015

אליפות העולם לנבחרות , סיבוב 6 :
ישראל מפסידה לסין לאחר תיקו בשלושת הלוחות הראשונים , והפסד של רודשטיין ל- Wei Yi . בכל זאת ישראל שומרת על המקום השלישי לאחר ההפסד של קובה לאוקראינה – ובעקבות תוצאות אלו אוקראינה וסין ( משחקות ביניהן מחר ) עם ראש חץ אדיר בצמרת ופער של 3 נקודות מהדולקות אחריהן .
הרוסים מתאוששים עם ניצחון שני רצוף ( מינימלי על הודו ) , והם חזק במאבק על מקום 3 ( אל מול ישראל וקובה ) .

יהודה.א. 25 באפריל 2015

נראה לי שאפשר כבר להמר על אוקראינה סין ורוסיה. אשמח להתבדות ולראות שם את ישראל במקום, אבל..

יהודה.א. 25 באפריל 2015

אחרי משחק התקפה יפה של קספארוב שלא דייק וסיים בתיקו, נצחון בבליץ הראשון והפסד בזמן (!) בבליץ השני, קסארוב חזר לעצמו עם 2 נצחונות. פתיחות מיושנות יחסית של שורט, אולי הוא רצה לאתגר ככה את קספארוב או את השעון שלו.

אייל סגל 26 באפריל 2015

וקרלסן אכן זוכה נגד מאמדוב (שהיום יום ההולדת שלו, אבל הוא זה שנתן לקרלסן מתנה עם 34…מה-ה5??; אם כי מבחינה מעשית לא כל כך קל להגן על עמדת השחור, עם חולשות הרגלים, בכל מקרה) – ומסיים נקודה שלמה לפני אנאנד.

IC 26 באפריל 2015

בינתיים באליפות העולם סוטובסקי מפסיד בלבן ומחרב את הסיכויים של הנבחרת, לפוסטני וסמירין עדיין סיכוי מסויים להפוך את הגלגל בעוד שגלפנד סיים בתיקו.

רפורט בלבן הפסיד למצרי אדלי במשחק הזוי לחלוטין, נראה לי שאני רוצה קצת ממה שהוא לקח, אבל בלי לשחק שחמט אח"כ:

1. ב3 א5!? 2.ה4 א4 3.ב4!? ה6 4.רב2 ד5 5. א3?!?!!!??? עובר לגמביט נדיר נגד צרפתית עם תוספת המסעים א3 ב4 ללבן וא4 לשחור, תהרגו אותי למי זה עוזר ( להשוות עם הוריאנט 1. ה4 ה6 2. ב3 ד5 3. רב2 )

אם יש להונגרים קפטן כדאי לבדוק מה קורה איתו ושיתעורר.

יהודה.א. 27 באפריל 2015

ישראל, היית חייב לכתוב את זה לפני המפגש של הונגריה מול ישראל? :(
מישהו שם הקשיב לך..

אייל סגל 26 באפריל 2015

ב"דו-קרב האגדות", קספרוב חובט בשורט בצורה חסרת רחמים (שמזכירה את הדו-קרב שלהם על אליפות העולם מ-93): 1.5-8.5; וכמעט כל שמונה הנצחונות של קספרוב הם משחקי התקפה מרהיבים ששווה לעבור עליהם. רק להזכיר שהוא כבר עשור בפרישה, בעוד ששורט עדיין שחקן פעיל (גם אם כבר לא מקצוען מלא), שמדורג כרגע במקום 60 בעולם.

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/battle-Of-Legends-Kasparov-Short-2015

יהודה.א. 26 באפריל 2015

מה שיותר מזכיר כאן את 93, אחרי שבתחילת הדו קרב אז קספארוב פתח פער של ממש, בחצי השני שורט סיים בתוצאה שווה. ואז אחרי כן הם עשו עוד דו קרב של 4 משחקים מהירים. את המשחקים האלו זה מזכיר.. (4-0)

איציק 27 באפריל 2015

היה לקספרוב 10 שנים להתכונן לדו-קרב הזה. לא חוכמה…

יהודה.א. 26 באפריל 2015

ובכל סוגי העמדות.

רק להזכיר, גם ההפסד היחידי של קספארוב זה כשהוא לא שם לב לשעון בעמדה עדיפה..

יהודה.א. 27 באפריל 2015

טוב, שמוליק, היית קרוב. הימרת על סין ארמניה ורוסיה וזה יהיה סין אוקראינה ארמניה. ברכותי.

שמוליק 28 באפריל 2015

ורוסיה סיימה רביעית , אז בכלל הייתי קרוב …

עידו 28 באפריל 2015

שורט התלונן בשיחה בסוף שהוא פשוט עייף. הוא בג'ט לג (יעפת) הוא הגיע מתאילנד ובדרך לבורמה או משהו כזה ולא ישן כל הלילה… אולי זה גם קרה לו באליפות העולם לפני 20 שנה :)

אילן 28 באפריל 2015

הסינים לקחו בסוף בהפרש של 3 נק'.
עושה רושם ש- Wei Yi מתחיל להתרגל להיות ברמה של שחקני ה- 2700+.
עומד כיום על 2717 אחרי טורניר טוב (4= 5+). קרלסן הגיע למד כושר כזה רק כשהתקרב לגיל 17.
Wei Yi עושה את זה שנה תמימה מוקדם יותר.

אייל סגל 28 באפריל 2015

אבל צריך לזכור שקרלסן כבר היה 2698 בגיל 16 (אוקטובר 06 – הוא נולד בסוף נובמבר 90); היתה לו תקופה של "דשדוש במקום" מבחינת מד כושר בחצי השנה שאחרי זה, במידה רבה כי היה צריך להסתגל למשחק בטורנירי העל שהתחיל להיות מוזמן אליהם באופן סדיר (החל מסוף 06) – טורנירים ש- Wei Yi עוד לא ממש התחיל לשחק בהם. ואגב, אם מסתכלים על מיקום קרלסן היה מס' 31 כבר בגיל 15 וחצי; הסיני (שנולד בתחילת יוני 99 – כלומר עוד מעט בן 16) כרגע במקום 34 בדירוג החי.

http://ratings.fide.com/top_files.phtml?id=1503014
http://ratings.fide.com/top_files.phtml?id=8603405

שמוליק 28 באפריל 2015

אפרופו צעירים , רפורט יורד קרוב ל-40 נקודות בחודש זה .
הזוי ששחקן כל כך יצירתי כבר עם רצף של 10 משחקים ללא ניצחון – כולם מול מדורגים נחותים ממנו .

אייל סגל 28 באפריל 2015

אחרי הפתיחה נגד אדלי (שישראל הזכיר בתגובה 19), לפחות אפשר לומר שלמשחקים שלו יש ערך קומי…

שמוליק 28 באפריל 2015

קומי זה נחמד , אבל אני מקווה שהתלמידים שלי לא צופים בזה …

אילן 28 באפריל 2015

לא יודע מתי יזמינו אותו לטורנירים רציניים, ואני מתאר לעצמי שאז גם הוא יתחיל לדשדש אבל ללא ספק שהוא בכיוון הנכון.
בינתיים הוא הבטיח לעצמו בשנה הבאה כסא ב Wijk aan Zee בין הגדולים. מעניין לראות אם שם יצליח להגיע ל- 50%.

אייל סגל 28 באפריל 2015

בהחלט, אין ספק שההתקדמות שלו מאוד מרשימה – בינתיים פחות או יותר בקצב של קרלסן, לפחות מבחינת הנתונים המספריים. אני זוכר שבסוף האולימפיאדה, אחרי שהסינים זכו, הם דיברו במסיבת העיתונאים על תכנית "ארבעת השלבים" שהציבו לעצמם לפני כמה עשורים – זכייה באולימפיאדה ואליפות העולם לנשים ואחר כך לגברים, והזכירו אותו כמי שמצפים ממנו להגשים את השלב הרביעי והאחרון שנותר… רציתי רק לומר שזה מטעה להציג אותו כמי ש"מקדים" את קרלסן בשנה.

אילן 28 באפריל 2015

מקבל את מה שאתה אומר למרות שרק ציינתי עובדה

Comments closed