הטורניר לזכר גשימוב: קרלסן

ומקום שני מכובד לאנאנד

בפעם הקודמת עזבנו את הטורניר לאחר חמישה סיבובים, כשקרלסן מוביל לפני סו (בחצי נקודה) ואנאנד (בנקודה). בסיבוב השישי כל השלושה סיימו בתיקו, כך שהסטטוס קוו בצמרת נשמר; קרלסן שיחק בשחור נגד גירי, שהרג די מהר את המשחק במה שנראה בעיקר כחוסר רצון להסתכן בהפסד. אבל בסיבוב השביעי קרלסן שיחק בלבן והשיג את נצחונו הרביעי בטורניר, נגד קרמניק – תוך שהוא מפגין, באופן לא כל כך טיפוסי, הכנה תיאורטית ממוקדת ומרשימה מאוד בפתיחה:

כבר המסע הראשון זימן הפתעה מסויימת, כיוון שזו הפעם ראשונה בה קרלסן פתח ב-1.ה4 נגד קרמניק במשחק באורך זמן קלאסי (מדובר במשחק הקלאסי העשירי שלו נגד קרמניק בלבן, מאז 2009). מן הסתם קרלסן נטה להימנע מלפתוח כך נגד קרמניק בגלל המומחיות הגדולה של האחרון בהגנת ברלין הסופר-סולידית עבור השחור. אבל בזמן האחרון היו לאלוף העולם מספר הצלחות חשובות עם הסתעפות ה"אנטי ברלין" (4.ד3, במקום "חומת ברלין" עם 4. 0-0 וחילופי מלכות מהירים, כפי שקרלסן שיחק שלוש פעמים נגד אנאנד בדו-קרב האחרון), והוא החליט לנסות אותה גם כאן.

במסע התשיעי קרמניק פרץ במרכז עם 9…ד5, תוך ניסיון להשוות מייד במקום להמשיך במשחק תמרונים איטי עם המסע המקובל יותר …פ-ז6. אבל קרלסן היה מוכן לכך היטב, ולאחר מספר חילופים במרכז:

bview1

במקום להכות בחזרה באופן "אוטומטי" על ד4 (מסעו האחרון של השחור היה 12…ה:ד4), הוא שיחק את המסע החדש 13.מה-ג2(!) המציע הקרבת רגלי. ייתכן שבאופן אוביקטיבי (עם משחק מדויק לגמרי של השחור) המסע הזה אינו מבטיח כל יתרון ללבן, אבל מבחינה מעשית הוא יוצר בעיות לא מעטות עבור יריב בלתי מוכן; ולפי קצב המשחק כאן ובמסעים הבאים – מהיר מאוד של הלבן ואיטי מאוד של השחור – היה ברור שקרמניק נקלע להכנה ביתית של קרלסן. מסע המלכה תוקף את ח7 וכן מפנה את הערוגה ד1 (מול המלכה השחורה) לצריח הלבן. השחור יכול, כאמור, לזכות ברגלי על ידי 13…ו5 (מגן על ח7 ותוקף את הרץ הלבן) 14.ר-ד3 ב:ג3, אבל אחרי 15.ר-ג4+ מ-ח8 16.צ-ד1 מה-ה8 17.מה:ג3 עמדת השחור נחלשה וללבן יוזמה חזקה מאוד.

במקום זאת, קרמניק המשיך באופן זהיר יותר עם 13…ח6 – אבל גם כך קרלסן זכה ביוזמה, בעזרת הצבת הצריח על הטור ד' מול המלכה השחורה (תוך ריתוק הרגלי על ד4) וקידום הרגלי א' (דבר שקורה בזמן האחרון כמעט בכל משחק של קרלסן). הרגלי השחור על ד4 נלכד בחזרה במסע ה-16, אבל קרלסן "התעקש" להציע שוב הקרבת רגלי עם 17.א5! – הקרבה שהפעם התקבלה (אם הרץ השחור ייסוג, הלבן יוכל להמשיך ולהפעיל לחץ על עמדת השחור באמצעות קידום הרגלי הזה ל-א6).

לאחר 17…ר:א5 הרץ השחור הפך לפגיע ויכולת התמרון של המלכה השחורה הוגבלה, כיוון שעליה להגן על הרץ הזה. כדי לנצל זאת, קרלסן שיחק תחילה 18.פ-ו3, מסע המאיים לנצל את עמדת הצריח הלבן מול המלכה השחורה כדי לזכות בפרש המרותק על ד5 באמצעות 19.ג4. הדרך היחידה להתגונן מפני האיום הזה היתה 18…ב5, כיוון שהסטת המלכה מהטור ד' מפסידה כלי: 18…מה-ג7 (כדי להמשיך ולהגן על הרץ ב-א5) 19.ר:ד5 ג:ד5 20.מה-א4 עם התקפה כפולה על הרץ והצריח השחורים. בעקבות המסע ברגלי ב', שהחליש את אגף המלכה, קרלסן החזיר את הפרש ל-ד4, תוך שהוא תוקף את הרגלי ב-ג6, והתקבלה עמדה קריטית:

bview2

לרשות השחור עומד כאן מסע אחד שפחות או יותר משיג שוויון – 19…ר-ב7!, המגן על ג6 (19…ר-ד7? פחות טוב בגלל 20.פ:ב5!). הלבן יכול במקרה כזה להחזיר לעצמו את הרגלי עם 20.ר:ד5 ג:ד5 21.פ:ב5 ולהיוותר עם מבנה רגלים עדיף (בגלל הרגלים השחורים המבודדים באגף המלכה), אבל צמד הרצים של השחור והאקטיביות של כליו כנראה מאזנים את המצב. קרלסן עצמו, במסיבת העיתונאים לאחר המשחק, העריך את העמדה הזו כשווה לגמרי.

אבל קרמניק, שכאמור כבר היה מספר מסעים ברצף תחת לחץ כתוצאה מהצורך לקבל החלטות לא פשוטות בעמדה בלתי מוכרת, ביצע כאן טעות קריטית ושיחק 19…ר-ג7?. הוא קיווה להשיג יותר אקטיביות לכליו ועמדה מאוזנת לאחר 20.פ:ג6 מה-ד6 (מאיים מה-ח2+) 21.ז3 ר-ב7, וכעת הלבן אינו יכול לזכות במלכה השחורה עם 22.ר:ד5 ר:ג6 23.ר:ו7+ מ:ו7 24.צ:ד6 בגלל 24…צ-ה1+ ומט על ח1. אבל קרמניק לא העריך נכון את חוזקו של המסע 22.ר-ו4! התוקף את המלכה תוך ניצול ריתוק הפרש השחור לאורך הטור ד'. ייתכן והאפשרות הטובה ביותר יחסית היתה כאן 22…מה-ד7 23.פ-ב4 ר:ו4 24.פ:ד5 ר-ד6 ("חוסם" את הטור ד' כדי להגן על המלכה השחורה מפני המסע הבא) 25.פ:ו6+! ז:ו6 26.ר:ב7 מה:ב7 27.צ:ד6 – השחור שומר אמנם בינתיים על שוויון חומרי, אבל הרס מבנה הרגלים שלו באגף המלך אינו מבשר טובות.

במקום זאת, קרמניק שיחק 22…מה:ג6, מסע שבעקבות רצף טקטי כפוי הוביל להקרבת המלכה השחורה תמורת צריח ורץ לבנים. צריח ורץ "כמעט" שווים למלכה, ובעמדות מסוימות הם יכולים להחזיק מעמד מולה, אבל זה לא היה המקרה כאן – במיוחד לאחר חילוף זוג רצים אחד, שהחליש את כוח ההתקפה של השחור:

bview3

קרלסן המשיך והפגין טכניקה ללא דופי, כאשר תחילה זכה ברגלי באגף המלכה, תוך נטרול אפשרות כל של השחור למשחק נגדי שם, ואז הפעיל את המלך כדי לפתח התקפת מט ישירה על המלך השחור באגף השני.

[כשהטלויזיה הנורבגית משדרת את משחקיו של קרלסן, מקובל להציג על המסך תרגום של הערכות המחשב בכל שלב נתון לסיכויי שלוש התוצאות האפשריות – ניצחון ללבן, לשחור, או תיקו. כפי שניתן לראות בציוץ ששמתי בראש הפוסט, בשלב מסויים כנראה כבר לא היה למחשב כל ספק בנצחונו של קרלסן – אפשרות זו הוערכה שם כבעלת הסתברות של 102%, לעומת 1%- לשתי האפשרויות האחרות…]

**********

באותו סיבוב שביעי, סו הפסיד לקרואנה (שהתאושש לאחר פתיחה חלשה – זה היה נצחונו השני ברצף, לאחר שגבר על קרמניק בסיבוב הקודם); אבל היה מישהו אחר שעמד באתגר של שמירת מתח כלשהו בתחרות – אנאנד, שניצח את אדמס. הזכרתי בפוסט הקודם את הניצחון שלו על סו בעקבות הקרבת כלי, וגם המשחק נגד אדמס כלל הקרבת חומר:

אנאנד קיבל מהפתיחה מבנה רגלים בלתי שיגרתי, הנראה מפוקפק במבט ראשון, עם רגלים כפולים על הטור ה'. אבל הוא ניצל את הטור ו' שנפתח כתוצאה מכך כדי להשיג יוזמה באמצעות הקרבת טיב (תמורת רגלי):

bview4

15.צ:ו5!? מה:ו5 16.פ:ה4, עם צמד רצים חזק מאוד וסיכויי התקפה טובים. מאוחר יותר, בעקבות מסע לא זהיר של אדמס (32…צ-ד8?), אנאנד השיג יתרון ברור באמצעות תמרון יפה עם אחד הרצים האלה:

bview5

35.ר-ה6! – מסע המתאפשר בעקבות נטישת השורה השישית על ידי הצריח השחור במסע ה-32. באמצעות חשיפת הטור ו' נוצר איום על ו6, כך שלכידת הרץ עם 35…ו:ה6 תפסיד למט מהיר בעקבות 36.מה:ו6+. במקום זאת, אדמס הגן על ו6 על ידי 35…צ-ג3 (החוסם את אלכסון המלכה הלבנה), אבל כך היה לאנאנד זמן להשלים את התימרון עם 36.ר-ג4, המציב את הרץ בעמדה התקפית אידאלית. במסעים הבאים, ההתקפה באגף המלך (בעזרת קידום הרגלים שם) אכן הכריעה, כשאנאנד מסיים את המשחק באופן אלגנטי:

bview6

51.ח7! – ואדמס נכנע, כיוון שלא ניתן לעצור את הכתרת הרגלי ח' בלי לאבד את הצריח על ב2. למשל: 51…מ:ח7 52.מה-ו7+ מ-ח6 (או ח8) 53.מה-ו6+ וזוכה בצריח; או 51…צ-א8 52.מה-ו5+, ובמסע הבא שח עם המלכה על ו6 או ה5 (בהתאם למסעו של המלך השחור) שוב זוכה באותו צריח.

אנאנד ניצח גם בסיבוב השמיני נגד ממדיארוב, ושוב בעזרת הקרבת טיב יפה (28.צ-ד5!), שתמורתה השיג שרשרת רגלים חזקה ושליטה במרכז. הוא צימצם לפיכך את הפער מקרלסן לחצי נקודה לפני הסיבוב האחרון, אלא שבסיבוב זה היה לקרלסן שיבוץ נוח יותר באופן משמעותי – לבן נגד מאמדוב, לעומת שחור נגד קרואנה לאנאנד. מהר מאוד הסתבר שסיכוייו של אנאנד להדביק את קרלסן הם אכן אפסיים, כיוון שנקלע מול קרואנה לנחיתות קלה בעמדה שקטה למדי, כמעט ללא סיכויי ניצחון. קרלסן, לעומת זאת, השיג יתרון עמדתי קל אך יציב מהפתיחה, והחל במשחק תמרונים אופייני. זה היה יכול להתפתח לניסיון התשה ארוך, אבל מאמדוב – שלאורך רוב הטורניר, כפי שציינתי כבר בפוסט הקודם, הפגין סולידיות רבה והצליח לא להפוך לשק חבטות למרות מד הכושר הנמוך יחסית שלו – ביצע לפתע טעות גסה, הפסיד רגלי באופן שנראה כמותיר לו סיכוי אפסי להינצל בטווח הארוך, והיה כל כך מדוכא עד שנכנע מייד. קרלסן זכה איפוא בטורניר בפער של נקודה שלמה מהמקום השני.

**********

הטבלה הסופית נראית כך: 1.קרלסן – 7 נקודות (5+, עם TPR של 2983); 2.אנאנד – 6 (3+); 4-3.סו, קרואנה – 5 (1+); 6-5.קרמניק, ממדיארוב – 4 (1-); 10-7.אדמס, גירי, ושייה לגרב, מאמדוב – 3.5 (2-).

לצד הזכייה של קרלסן, ראוי לציין את הישגו של אנאנד – עם כמה נצחונות יפים שהפגינו את הברק ההתקפי המאפיין את סגנונו כשהוא במיטבו; הוא גם היחידי מלבד קרלסן שסיים ללא הפסד. באופן סמלי, אנאנד טיפס בעקבות התחרות הזו למקום השני גם בדירוג מד הכושר החי (אמנם בפער מזערי בלבד מקרואנה במקום השלישי):

untitled

 

ובאופן כללי חזר והראה שמלבד קרלסן, הדור הצעיר עוד רחוק מלהזיז אותו הצידה.

עבור קרלסן זהו טורניר העל השלישי ברצף בו הוא זוכה (בעקבות וייק אן זה וגרנקה מוקדם יותר השנה), וטורניר העל ה-24 בו הוא זוכה בקריירה שלו – בהשוואה ל-22 של אנאנד וקרמניק (לפי הספירה שעשיתי כאן). עוד נתון שכדאי לציין: כפי שניתן לראות למעלה, פער מד הכושר בין קרלסן למס' 2 בדירוג הוא כרגע כ-70 נקודות – יותר מפי שתיים מהפער בין מס' 2 למס' 10.

אלבמה!
הנצחון על לסטר (וגם: באלו על פרוזאק ובנט)

116 Comments

איציק 28 באפריל 2015

אייל תודה, מעניין כרגיל
באחת התגובות לפוסט הראשון כתבת שקספרוב משחק בהתקפה ברמה כזו שרצוי לעבור על המשחקים שלו (לא ציטוט כי אם מזיכרון). האם אתה מדבר על רמה באופן כללי או על רמה ראויה ביחס למישהו שכבר 10 שנים עוקב מרחוק אחרי המשחק? האם באמת יש מה ללמוד מהמשחקים שלו גם לשחקנים ששחמט מקצועים, או הכוונה לחובבים פלוס?

אייל סגל 28 באפריל 2015

אני חושב שרוב המשחקים האלה מרשימים בכל קנה מידה. נכון שהרמה ששורט הפגין לא היתה מי יודע מה (הוא כבר הסביר שסבל מג'ט לג…), אבל היה אפשר לראות מקספרוב רעיונות התקפיים יפים מאוד – זה היה סגנון סופר-אגרסיבי ואנרגטי שהזכיר אפילו את הימים הממש מוקדמים שלו, לפני הדו-קרבות עם קרפוב.

תעיד גם ההתלהבות של השדרנים/פרשנים (אשלי ורמירז) במהלך המשחקים עצמם (בעיקר ביום השני, בו קספרוב ניצח 5-0):

http://livestream.com/ccscsl/BattleoftheLegends/videos/85256740

אייל סגל 28 באפריל 2015

אה, ובאליפות העולם לקבוצות שהסתיימה היום (http://tsaghkadzor2015.fide.com/static/article/26?lang=en) – סין (שוב) עם הזהב; אוקראינה – כסף; ארמניה – ארד; רוסיה (שוב) – מקום רביעי בלי מדליה; ישראל – מקום שביעי (מתוך עשר נבחרות). מבחינת הסטת תשומת לב מהתחרות הזו (שהתקיימה בארמניה), נראה לי שהטורניר של האזרים ש"במקרה" יצא כמעט באותו זמן היה אחד הסבוטאז'ים המוצלחים בתולדות אירגון התחרויות.

Oded 28 באפריל 2015

יכול להיות שזה רק תחושה שלי אבל נראה לי שציינת כבר כמה פעמים את ההכנה של קרלסן כמפתיעה, אולי היא כבר לא צריכה להפתיע?

אייל סגל 28 באפריל 2015

נדמה לי שדיברתי על זה שלא נותנים לקרלסן מספיק קרדיט על הפתיחות שלו – אבל בדרך כלל זה מתבטא ביכולת להשיג עמדה שנוחה לסגנון שלו בסוג יותר איטי של משחק (כמעט בכל פתיחה שהיא); כאן מדובר בהכנה ממוקדת מאוד ובסוג חריף יותר של משחק שמפעיל לחץ מיידי על היריב – משהו שיותר מזכיר, נניח, את מה שאנאנד עשה נגדו במשחק השלישי של הדו-קרב. וגם ספציפית, להפתיע ב-ברלין דווקא את קרמניק, שנחשב למומחה גדול במיוחד בפתיחה הזו, זה משהו ראוי לציון…

Oded 29 באפריל 2015

מעניין, תודה

שמוליק 28 באפריל 2015

זה יישמע מצחיק אולי , אבל הדו קרב הקצר מול שורט חיזק אצלי את רמת הגדולה של קספארוב , ואת ה"קייס" שלו כגדול בכל הזמנים . היריב בכל זאת שחקן פעיל לגיטימי למדי , שגם בעברו ימים יפים מאוד בטופ העולמי , אבל הייתה כאן דריסה רבתי , שאני די בטוח שאף שחקן אחר לא היה יכול לבצע כנגד אותו שורט ( קרלסן אולי היה יכול להגיע לאותה התוצאה אבל בדרך "פחות משכנעת" ) .

אייל סגל 28 באפריל 2015

מדברי מוריס אשלי (שגדל בברוקלין) בזמן השידור החי על סגנון המשחק של קספרוב:

He wants to take your money, eat your lunch, and then go looking for your girlfriend

חן 30 באפריל 2015

לפני כשנתיים היה באתר chess.com דו קרב בליץ בין שורט לפולגאר והיא ריסקה אותו בצורה לא פחות מוחצת מקספארוב.

DS 29 באפריל 2015

אייל,
האם לדעתך יבוא יום וקספרוב יסכים לדו קרב ידידותי מול קרלסן? ומה לדעתך יהיו הסיכויים של שניהם בהתמודדות שכזו?
תודה

אייל סגל 29 באפריל 2015

אני בספק… נראה לי שקספרוב מעריך שהוא יפסיד בדו קרב כזה, והוא *מאוד* לא אוהב להפסיד.

אילן 29 באפריל 2015

הוא גם נשאל בענין זה ע"י מוריס אשלי והודה בכנות שנגד מי שבאמת בטופ אין לו מה להתחרות (לא רק מול קרלסן).

אייל סגל 29 באפריל 2015

כן, על זה בעיקר הסתמכתי – אם כי הוא הבדיל בהקשר זה בין בליץ (שם הוא חושב שיהיו לו יותר סיכויים) לסוגי משחק איטיים יותר. למען האמת, אם הוא היה חוזר ל"משטר" מקצועני אין לי כמעט ספק שהיה יכול לחזור ולהשתלב בצמרת הגבוהה ביותר – גם אם לא ממש לגבור על קרלסן – אבל זה דבר שכרוך בהשקעה עצומה של זמן ומאמץ ואין לו שום תמריץ או רצון לזה.

איציק 29 באפריל 2015

בהתמודדות ביון קרלסון לאנאנד הוא נשאל לגבי זה בטלויזה הרוסית, ואמר שגם אם יחזור למשטר אימונים זה לא ריאלי לחזור לצמרת כיוון שהוא כבר בחיסרון של המון חומר תיאורטי שלא השקיע בו המון זמן (זאת בנוסף לחוסר תירגול במשחק עצמו). יותר מזה, הוא אמר שהוא נשאל הרבה את השאלה, וחושב שזה מראה על חוסר הבנה בשחמט למי שחושב שבאמת יש למישהו סיכוי לחזור לצמרת אחרי העדרות של 10 שנים. נדמה לי שגם קרפוב חיזק את דבריו בנושא.

אייל סגל 29 באפריל 2015

למעשה, יש דוגמה אמפירית לכך שזה אפשרי: גאטה קמסקי חזר לשחמט מקצועני לאחר פרישה של קרוב לעשור, והצליח לחזור ולהשתלב בטופ-20 ולזכות (בין השאר) בגביע העולם (ב-2007) ובכמה אליפויות ארה"ב. במקרה של קספרוב, בגלל הגיל המתקדם, אני חושב שהבעיה העיקרית היא פחות השלמת החומר התיאורטי ויותר היכולת לשמור על ריכוז ואינטנסיביות מנטלית במשך פרקי זמן ארוכים, שזה דבר שנוטה להיפגע עם הגיל (וכשמפסיקים לשחק באופן תחרותי לכמה שנים כמובן שזה רק נעשה עוד יותר קשה) – לזה מן הסתם קספרוב רמז כשהוא דיבר על הקושי הגדול שיהיה לו במשחקים בקצב איטי יותר מאשר בליץ. זה כנראה לא מקרה ששנות ה-90, בהן בוטלו הדחיות – כך שמשך הזמן הרציף (האפשרי) של משחקים קלאסיים התארך מעבר לחמש שעות – היו גם התקופה שבה שחקנים בני 50+ נעלמו מהצמרת הגבוהה.

איציק 29 באפריל 2015

טוב, לקרמניק הוא הפסיד כשהיה בכושר טוב יותר, אז מה יעשה עכשיו :-)

שמוליק 29 באפריל 2015

השאלה האמיתית היא האם בימינו אנו גארי סוף-סוף מצא כבר תשובה כנגד חומת ברלין …

אייל סגל 29 באפריל 2015

אגב, הוא פיצח פעם את חומת ברלין של קרמניק (בטורניר אסטנה 2001 – http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1165519) – אבל זה היה שנה מאוחר מדי.

נפתלי 3 במאי 2015

פתיחה רעה מאוד לכוחותינו בנחיצ'באן….

אייל סגל 4 במאי 2015

אגב, יש כאן ראיון עם החבר שלך על החוויות שלו בשמקיר:

http://echo.az/article.php?aid=82999

[בתרגום לאנגלית – https://chess24.com/en/read/news/mamedov-the-loss-to-carlsen-did-me-good ]

נפתלי 4 במאי 2015

אייל תודה!

לגבי ה"ניתוח" של הליצן הזה מרטינז-ואני משתמש במילים עדינות-בושה שאתר מכובד כמו Chess24 מעסיק פרשן כזה…דיברתי קצת עם ראוף בשבוע שעבר.הפרשנות הזו היא פשוט ביזיון.

דוד 6 במאי 2015

הגנת קארו קאן: משחק מבריק של נאייר נגד מוטילב (ב'פרמיייר ליג' הרוסי), החל בהקרבת רגלי עמדתית נאה במסע ה-14, וכלה בפיניש רצחני.

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/russian-team-championship-2015/6/2/3

אייל סגל 13 במאי 2015

מחר (14 במאי) מתחיל בחנטי מנסיסק טורניר הגרנד פרי האחרון בסידרה הנוכחית, שיקבע את השניים שיעפילו ממנה לתחרות המועמדים. לאור מצב הדירוג הנוכחי (http://en.wikipedia.org/wiki/FIDE_Grand_Prix_2014%E2%80%9315#Grand_Prix_standings), הפיבוריטים הם קרואנה, תומשבסקי ונקמורה – לקרואנה יש סיכויים טובים מאוד להעפיל למועמדים בכל מקרה לפי מד כושר, אבל עבור השניים האחרים זה בהחלט יכול להיות הטורניר המשמעותי ביותר בקריירה עד כה. גם לגלפנד, קריאקין ויקובנקו יש סיכוי להעפיל אם יצליחו לסיים את הטורניר במקום ראשון-שני ולפחות שניים משלושת הפיבוריטים הנ"ל לא ישיגו תוצאה טובה. (לעוד כמה שחקנים יש סיכוי מתמטי להעפיל, אבל הוא כבר באמת נראה תיאורטי בלבד לאור כמות התוצאות שצריכות להסתדר לטובתם.)

המשחקים מתחילים כל יום ב-13:00 לפי שעון ישראל (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/fide-grand-prix-4/1/1/1)

נפתלי 15 במאי 2015

חבל שג'ובבה הרס משחק כל כך יפה…

אייל סגל 15 במאי 2015

מעניין באיזו מהירות העמדה התהפכה שם – בין מסע 21, שבו הלבן זכוי מבחינה אסטרטגית, ל-23…ה5! שאחריו הכל פתאום מסתדר לטובת השחור. בכל אופן, פתיחה מצוינת של הטורניר עבור תומשבסקי עם ניצחון בשחור.

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/fide-grand-prix-4/1/1/2

היה בסיבוב הראשון גם ניצחון יפה של יקובנקו על גירי (ניצול טוב מאוד של פתיחת עמדה פזיזה מצד גירי, עם שני פרשים מול שני הרצים של הלבן), ותיקו מעניין בין ושייה לגרב לגלפנד.

אייל סגל 13 במאי 2015

וחדשות אחרות – קרואנה עובר (או חוזר) לשחק עבור ארה"ב, שכעת יהיו לה שלושה שחקנים מהטופ-10 (ביחד עם נקמורה וסו), מה שצריך להפוך אותה לקונטנדרית רצינית מאוד לזהב באולימפיאדה הבאה.

https://chess24.com/en/read/news/caruana-moves-back-to-the-usa

זיו 15 במאי 2015

קונטנדרית ??? מה רע ב " מועמדת" ?

אייל סגל 16 במאי 2015

מה אתה, אבשלום קור? אני אשתמש באיזה מילה שאני רוצה

שמוליק 15 במאי 2015

גלפנד במשחק קריטי מול נקאמורה – אחד מהמתחרים הישירים שלו להעפלה למועמדים .
אולי גם בגלל הסיטואציה הספציפית הזאת – בוריס מקריב חייל לטובת זוג רצים , וצפוי מאבק מעניין .

אייל סגל 16 במאי 2015

בסיבוב השלישי, במשחק חשוב בין שניים מהפיבוריטים להעפלה למועמדים, ניצחון מרשים של קרואנה על תומשבסקי (http://www.chessbomb.com/arena/2015-gp-khman/03-Caruana_Fabiano-Tomashevsky_Evgeny), שבעקבותיו קרואנה מחליף את תומשבסקי במקום ראשון משותף עם דומינגז וסבידלר (שברמת הסידרה השלמה סיכויי ההעפלה שלהם אפסיים). עבור תומשבסקי זה כבר צמד משחקים די מתסכל – אתמול הוא החמיץ הזדמנות פז לניצחון נגד גרישצ'וק אחרי ששיחק מצוין עד המסע ה-39 (http://www.chessbomb.com/arena/2015-gp-khman/02-Tomashevsky_Evgeny-Grischuk_Alexander). גלפנד עם 50% – חצי נקודה מאחורי המובילים – אחרי תיקו שלישי, הפעם נגד ג'ובאבה, למרות שכל המשחקים שלו עד עכשיו היו חריפים ומעניינים מאוד.

יהודה.א. 16 במאי 2015

שבוע טוב!
המשחק של גלפנד היום היה מרתק, והתיקו הוא סוג של פספוס. כוונתי, יש שחקנים שהיו ממשיכים שם עד לניצחון. נראה לי שאתה -אייל- הבאת פה פעם ציטוט של קראמניק על קרפוב, וגם קספארוב וקרלסן הראו דוגמא דומה, שלא משנה כמה נחות הם עמדו בזמן המשחק, מרגע שיש יתרון הם מנסים לממש אותו. מניח שזה חלק מהסיבה שהם חבשו את הכתר..

אייל סגל 16 במאי 2015

אגב, נקבע ההרכב המלא של טורניר סטבנגר שיערך בנורבגיה בחודש הבא: קרלסן, קרואנה, נקמורה, אנאנד, טופלוב, גרישצ'וק, ארוניאן, גירי, MVL והאמר. תשעת הראשונים מתוך העשרה ישחקו גם בגביע סינקפילד ובלונדון בהמשך השנה, כיוון ששלושת הטורנירים התאחדו לסידרה שנקראת ה-Grand Chess Tour ויישרו קו מבחינת הפורמט. (http://grandchesstour.com)

כל אחד משלושת הטורנירים בוחר ויילד קארד אחר כשחקן עשירי, והאמר הפך לזה של סטבנגר בזכות ניצחון בטורניר קוואליפיקציה של שישה שחקנים שנערך בימים האחרונים. שידור הטורניר הזה גם המחיש שנורבגיה נמצאת כיום בקטגוריה בפני עצמה בסיקור שחמט – שישה ערבים רצופים בפריים טיים של ערוץ מסחרי ראשי (TV2), כשאת השידור מעבירים מנחה ידועה ביחד עם קרלסן כפרשן (ב"אולפן שקוף" באחד הרחובות הראשיים של אוסלו), עם כל מיני רעיונות שנועדו להפוך את המשחק ליותר נגיש לצופים – כמו "תא וידוי", שהשחקנים יכולים להיכנס אליו במהלך המשחק כדי לדבר על התחושות והמחשבות שלהם.

https://chess24.com/en/read/news/carlsen-commentates-on-pre-norway-chess-battle

אייל סגל 17 במאי 2015

סיבוב רביעי, לפני יום המנוחה הראשון – קרואנה עושה צעד משמעותי לקראת העפלה למועמדים עם ניצחון שני ברצף, היום בשחור על ושייה לגרב (http://www.chessbomb.com/arena/2015-gp-khman/04-Vachier_Lagrave_Maxime-Caruana_Fabiano). כעת הוא מוביל לבדו עם 3 נקודות, חצי נקודה לפני סבידלר ודומינגז ונקודה שלמה לפני כל המתחרים הפוטנציאליים שלו להעפלה למועמדים מהסידרה (תומשבסקי, נקמורה, וגם גלפנד וקריאקין).

זיו 18 במאי 2015

לא צריך להיות אבשלום קור כדי להכיר מילה כל כך פשוטה בעברית…

יהודה.א. 18 במאי 2015

ולא צריך להיות נקדן עד כדי הערות לאנשים כיצד לכתוב..

בנימין 19 במאי 2015

זיו צודק.זה בלוג בעברית ולא כל הקוראים שולטים באנגלית.

איתי 19 במאי 2015

אני חושב שהמילה "בלוג" מראה שיש מקום לשבץ מילים לועזיות במשפטים שלנו…

בנימין 19 במאי 2015

צודק ב100% , והמלה "בלוג" היא דוגמא מצוינת, אבל קונטנדרית היא מילה מגוחכת ומאולצת.

אייל סגל 19 במאי 2015

סיבוב חמישי – הקונטנדריות של תומשבסקי ספגה היום מכה אחרי ההפסד שלו לקריאקין, במשחק התשה עמדתי (http://www.chessbomb.com/arena/2015-gp-khman/05-Karjakin_Sergey-Tomashevsky_Evgeny); מצד שני השתפרו הסיכויים של קריאקין, שטיפס למקום שני-רביעי משותף עם דומינגז וסבידלר (אחרי קרואנה).

ברמת הסידרה השלמה, נראה כרגע יותר ויותר שהמתח העיקרי נמצא במאבק על המקום השני אחרי קרואנה. הניקוד הכולל של המובילים בסידרה נכון למצב הנוכחי בטורניר הוא: 1.קרואנה – 400 נקודות גרנד פרי (230 מטורנירים קודמים + 170 בנוכחי [בזכות מקום ראשון] ); 2.תומשבסקי – 282 (252 + 30 [מקום 11-9] ); 3.נקמורה – 272 (207 + 65 [מקום 8-5] ); 4.קריאקין – 270 (157 + 113 [מקום 4-2] ). גם גלפנד, שכרגע יש לו 235 נקודות (170 + 65 [מקום 8-5] ), עוד יכול להצטרף למאבק על ההעפלה למועמדים אם יצליח לנצח משחק.

שמוליק 19 במאי 2015

כמו שהתחרות מתפתחת ( ובהנחה שקרואנה יסיים ראשון ) , אפילו תוצאה בינונית של 1+ , שתספיק נניח למקום שני-רביעי ( סתם ספקולציה שלי ) – ותקנה 113 נקודות – עשויה להספיק לגלפנד להעפלה .
במצב כזה גלפנד יעבור את טומשבסקי אם הנ"ל יסיים בין שלושת האחרונים ( תרחיש סביר לאור המצב הנוכחי , במיוחד אם הניצחון של גלפנד יהיה דווקא עליו … ) , ויעבור את נקאמורה אם האחרון לא יהיה בין ארבעת הראשונים .

אילן 20 במאי 2015

אייל, אפרופו "גלפנד יצליח לנצח", מתי הוא ניצח בפעם האחרונה?
מחר מצפה לו משחק קשה נגד קרואנה שהשיג כבר נצחון שלישי היום.

אייל סגל 20 במאי 2015

פעם אחרונה – בדצמבר 2014 נגד באקרו בבונדסליגה; מאז היו לו 16 משחקי תיקו רצופים. אגב, מצחיק איך שתמיד יוצא לו להיות בשחור נגד קרואנה – מתוך תשע פעמים בהן הם הוגרלו לשחק זה מול זה בטורנירים קלאסיים שבהם השחקנים נפגשים רק פעם אחת (ולא פעמיים, בשני הצבעים) זו כבר פעם שמינית שהוא בשחור.

אילן 21 במאי 2015

ומה המאזן שלו מול קרואנה?

אייל סגל 21 במאי 2015

זה 6-2 (ו-6 תיקו) לטובת קרואנה במשחקים קלאסיים; אבל כאמור, יש "נסיבות מקלות" כי ב-10 מתוך 14 המשחקים האלה גלפנד שיחק בשחור.

יואב 19 במאי 2015

איל ,שאלה בנושא אחר לגמרי,האם תוכל להביע את דעתך בעתיד על פול מרפי – מי שהיה בעיני רבים אלוף העולם הבלתי רשמי הראשון ?
תודה.

אייל סגל 20 במאי 2015

שחקן מדהים – חבל שהקריירה שלו היתה כל כך קצרה ושלא יצא לו להתמודד עם שטייניץ. בוטביניק (שלא נהג לחלק הרבה מחמאות) אמר שההבנה של מורפי בעמדות פתוחות היתה כל כך גדולה עד שמעט מאוד דברים חדשים נלמדו בתחום הזה אחריו; ובאמת, כשמסתכלים על הרבה מהנצחונות ההתקפיים שלו יש תחושה שהוא לא היה "סתם" יותר טוב מהיריבים שלו אלא שהיתה לו רמת הבנה לגמרי אחרת של המשחק. האמת שלפעמים קצת מעצבן לראות איך היריבים שלו שוב ושוב מתעקשים לא לפתח מהר כלים, לעכב את ההצרחה וללכוד את הרגלים (או הכלים) שהוא מקריב, אבל אני מניח שהמשחקים שלו הם בדיוק אחת הסיבות העיקריות לזה שכיום כל כך ברור למה מסוכן לשחק כך…

הוא לא היה אלוף עולם כי לא היה לתואר קיום מוסדי בזמנו, אבל הוא בהחלט שייך לרשימה המצומצמת של אלה שהיו באמת דומיננטיים בזמנם (ביחד עם שטייניץ, לסקר, קפבלנקה, אליוכין, פישר, קרפוב, קספרוב ו – אפשר כבר לומר – קרלסן).

אייל סגל 20 במאי 2015

אגב, אפשר למצוא באתר הזה תחזית סטטיטית של סיכויי כל השחקנים בסידרת הגרנד פרי, שמתעדכנת אחרי כל סיבוב: https://chessnumbers.wordpress.com (ובכלל זה אתר די מעניין למי שאוהב סטטיסטיקות)

טל 20 במאי 2015

אייל , האם פרש ורץ זוכים מול מלך?

אייל סגל 20 במאי 2015

כן – אם כי מבין המטים הבסיסיים מול מלך בודד זה יחסית הכי פחות טריביאלי (כי לא לגמרי פשוט ליצור שיתוף פעולה בין הרץ לפרש). יש אפילו כמה מקרים מתועדים של רבי אמנים שלא הצליחו לתת מט כזה על הלוח (כלומר, במסגרת כלל 50 המסעים), כולל אנה אושנינה באחת מתחרויות הגרנד פרי לנשים בזמן שכיהנה כאלופת עולם…

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1716505

יהודה.א. 20 במאי 2015

וגלפנד מול פולגאר באליפות העולם בבזק ב'ראשון' שם לקח לו 52 מסעים. בתנאי דוחק הזמן אף אחד לא שם לב..

נפתלי 20 במאי 2015

כתבתי על זה בפורום לפני כמה שנים.זה מט לא מסובך(אני לא מצליח להביא את הקישור)

נפתלי 20 במאי 2015

ב-15.1.2011.נושא:ליגה ארצית-מחוז צפון.אייל אם אתה יכול להביא את הקישור אני אשמח.זה יכול לעזור להרבה.

אילן 20 במאי 2015

ובינתיים, בסין הרחוקה, הילד הסיני Wei Yi ממשיך "להטעות" אותנו (:)) כשהוא עולה בלוח החי ל- 2723 נק', באליפות סין בשחמט (אחרי הסיבוב השלישי מוביל במשותף עם עוד שחקן במד כושר נמוך במקצת מ- 2600).

נגד "הגדולים" הוא עדיין לא מבריק – מול יו יאנג יי הוא עשה תיקו והוא עוד לא שיחק נגד דינג לירן וואנג האו.

אפשר לראות את המשחקים (גם למי שלא מבין סינית) כאן – http://www.qipai.org.cn/web/topic/cchllive

שמוליק 21 במאי 2015

ה"ילד" גבר היום על דינג לירן בזכות הקרבת טיב נאה בסיום .
כבר מקום 27 בעולם בדירוג החי .

https://arena.chessdom.com/#/game/stream/86462

אילן 21 במאי 2015

זה ילד זה?
חתיכת הישג.
והמשחק נראה כאילו זה היה בשבילו הליכה בפארק. שיחק מאוד מדויק.

אייל סגל 21 במאי 2015

בינתיים בטורניר הגרנד פרי, לאחר 7 סיבובים, עדיין נראה שיש מרוץ משולש בין נקמורה, קריאקין ותומשבסקי על המקום השני בסידרה אחרי קרואנה; בעקבות התוצאות של היום לנקמורה (שטיפס למקום רביעי-חמישי בטורניר עם ניצחון די קל על ושייה לגרב) 292 נקודות, לקריאקין (במקום שני-שלישי) 282, ולתומשבסקי (שצנח למקום 11 עם הפסד לגירי) 272. המרוץ די צמוד כי יש סימטריה הפוכה בין המאזן הקודם של השחקנים בסידרה וההצלחה שלהם בטורניר הנוכחי – לתומשבסקי מאזן קודם הכי טוב ומיקום נוכחי הכי חלש; קריאקין להיפך; ונקמורה באמצע.

עבור ושייה לגרב ההפסד הזה לנקמורה הוא כבר הרביעי ברצף שלו בטורניר – וזה אחרי שקצת לפני הטורניר הפסיד לשחקן 2400 בליגה האיטלקית (כך שמאז תחילת החודש הוא כבר איבד כ-30 נקודות מד כושר). כמעט נראה שהוא מנסה להוכיח שההחלטה השנויה במחלוקת של מארגני סידרת ה-Grand Tour של סטבנגר/סינקפילד/לונדון (שהזכרתי בתגובה 14) להזמין אותו במקום את קריאקין היתה מוטעית.

אילן 22 במאי 2015

בוריס ניצח סוף סוף.
מזל שהוא קורא כאן :)

אייל סגל 22 במאי 2015

ממסיבת העיתונאים: https://twitter.com/chess24com/status/601784409495306240

(אם כי נראה שבשלב כלשהו גלפנד איבד את היתרון הגדול שהשיג מהפתיחה והיה צריך לנצח את המשחק "פעם שניה" בסיום)

אייל סגל 22 במאי 2015

בסך הכל סיבוב שמיני מעניין מאוד, גם מבחינת מהלך המשחקים וגם מבחינת התוצאות הסופיות; אלה פועלות קודם כל לטובת נקמורה, שמטפס בסידרה למקום שני ברור אחרי קרואנה, אבל מותירות עדיין איך שהוא לא פחות משישה שחקנים במרוץ למועמדים. קרואנה – בלבן – מפסיד ליאקובנקו, אחרי טעות טקטית גסה בדוחק זמן; נקמורה מנצח את ג'ובאבה; קריאקין מפסיד לגרישצ'וק; גלפנד אכן מתעורר סוף סוף ומנצח את סבידלר; ותומשבסקי לא מצליח לממש מה שנראה כסיכויי ניצחון טובים נגד דומינגז ונאלץ להסתפק בתיקו.

כך שכעת יש שלושה שחקנים במקום ראשון-שלישי משותף בטורניר (שמקנה 140 נקודות גרנד פרי) עם 2+: קרואנה, נקמורה, דומינגז; עוד שלושה שחקנים מיד אחריהם במקום רביעי-שישי משותף (שמקנה 80 נקודות ג"פ) עם 1+: גלפנד, קריאקין, יאקובנקו; ותומשבסקי משתרך במקום 11-10 (25 נקודות ג"פ) ביחד עם ג'ובאבה עם 2-. המצב הנוכחי בניקוד הסידרה השלמה: 1.קרואנה – 370; 2.נקמורה – 347; 3.תומשבסקי – 277; 5-4.יאקובנקו וגלפנד – 250 [ליאקובנקו שובר שוויון עדיף ברמת הסידרה]; 6.קריאקין – 237. ובגלל שצמרת הטורניר כל כך צפופה, לכל חצי נקודה יותר או פחות שהשחקנים ישיגו בשלושה הסיבובים הנותרים (אחרי יום המנוחה השני, שיהיה מחר) יכולה להיות השפעה די חדה על המיקום הכולל שלהם בסידרה.

אייל סגל 24 במאי 2015

סיבוב תשיעי – צמרת הטורניר נותרה ללא שינוי, אבל תומשבסקי הצליח לשפר קצת את מצבו כשטיפס ממקום 11-10 למקום 10-9 בעקבות ניצחון על סבידלר, מה שאומר 10 נקודות גרנד פרי נוספות בדירוג הסידרה הכולל.

שני משחקי צמרת שהסתיימו בתיקו אבל היו מאוד דרמטיים: קרואנה, במה שנראה כמשחק קרלסני, הצליח להפוך סיום שווה לחלוטין (ואפילו קצת נחות) לזכוי, אבל אז שיחק את סיום המלכות שהתקבל בצורה גרועה ואיפשר לקריאקין לחלץ תיקו (http://www.chessbomb.com/arena/2015-gp-khman/09-Karjakin_Sergey-Caruana_Fabiano). גלפנד השיג מול יאקובנקו בקלות יחסית שוויון מהפתיחה בזכות הכנה מצוינת; במקום להסתפק בתיקו בעקבות חזרה על מסעים ביצע – לאחר מחשבה של חצי שעה – שגיאה איומה (24…פ-ד7??) שהובילה לעמדה זכויה עבור היריב שלו; אבל בסופו של דבר הצליח להינצל בזכות מלכודת פט פנטסטית (http://www.chessbomb.com/arena/2015-gp-khman/09-Jakovenko_Dmitry-Gelfand_Boris).

אילן 24 במאי 2015

כן, גלפנד הוציא תיקו מדהים. עם זאת, לא מעט בזכות העובדה שיקובנקו היה בדוחק זמן כששיחק 49. ח:ז4? במקום 49. מז3! (אסור היה לו להכות את הרגלי השחור שכן הכאתו באמת השלימה את מלכודת הפט כשלגלפנד נותרו רק מלכה ופרש).

גם במשחק של קרואנה היתה בעית זמן. אם קרואנה לא היה בדוחק זמן, כנראה שהיה מצליח לזכות את הסיום.

אייל סגל 24 במאי 2015

לגבי המשחק של גלפנד, הייתי מציין בהקשר זה שדוחק הזמן של יאקובנקו לא היה סתם "תאונה" – הוא היה קשור בזה שגלפנד הקשה עליו באופן מעשי בשלבים קודמים של המשחק וגרם לו לשרוף הרבה זמן על השעון בחישוב כל מיני הסתעפויות טקטיות מסובכות. לגבי קרואנה אני חושד שזו היתה יותר בעיה של עיפות (אם כי הדברים כמובן יכולים להיות קשורים – ככל שעייפים יותר כך קשה יותר לחש[ו]ב במהירות); בשלב כזה של המשחק, כשמקבלים תוספת זמן של 30 שניות על כל מסע, אפשר בסיומי מלכות כאלה להרויח בקלות יחסית זמן בעזרת סידרת התראות שח "לא מחיבות" שמבוצעות מהר.

גיל 24 במאי 2015

סליחה על הבורות, אבל למה הוא אכל את המלכה בסוף במקום להזיז את המלך? הוא לא ראה שזה מכניס אותו לפט?

איתי 24 במאי 2015

הייתה לו בחירה בין תיקו בפט לתיקו בשח נצחי… 53. מה6 מהו6+ 54. מד5 מהד4+ 55. מג6 מהב6+ 56. מד5 מהד4+. בכל אחד מהמסעים הללו אכילת המלכה תביא לפט

אייל סגל 24 במאי 2015

קוראים למוטיב הזה "מלכה משוגעת" (crazy queen) – לפעמים זה גם יכול להיות צריח משוגע…

עידו 24 במאי 2015

גלפנד אמר במסיבת העיתונאים שכל הפתיחה היתה הכנה מראש וכאשר הוא יצא ממנה הוא נכשל ולא ראה את מסע הלבן –
צריח לה-4… "בשח מודרני… המהלך הראשון אחרי הכנה ביתית, הרבה מאד פעמים הוא טעות"

עידו 24 במאי 2015

וחבל ניצחון היום היה מעביר אותו לטווח נגיע מטורניר המועמדים

אייל סגל 24 במאי 2015

נכון, אם כי במשחק עצמו גלפנד לא החמיץ ניצחון, אלא פשוט תיקו קל אם לא היה טועה במסע 24.

שמוליק 24 במאי 2015

צריך לציין שמן הסתם הסטייה במסע ה-24 – הייתה עקב המצב בטורניר , שהרי גלפנד זקוק נואשות לניצחונות נוספים , ותיקו אינו משרת אותו .

סביר שקרואנה – נקאמורה מחר יסתיים בתיקו דל אירועים : היות שהשניים כרגע מובילים די בבטחה במרוץ להעפלה לתחרות המועמדים .
גלפנד צריך לעבור בטבלת הטורניר הנוכחי לפחות את אחד מבין השניים הנ"ל , ולכן אם הם יסיימו את שני משחקיהם הנותרים בתיקו ( התרחיש הסביר ביותר לטעמי ) – הוא צריך לנצח פעמיים , ואז הוא לכל הפחות יסיים ראשון-שני בתחרות – ויבטיח את העפלתו .
נקודה וחצי של גלפנד תוכל להספיק רק במקרה שלפחות אחד מבין שני המובילים יצבור לכל היותר חצי נקודה בשני הסיבובים האחרונים , ואז כנראה יהיה צמוד יחסית בקרב על הכרטיס השני בין מספר מועמדים .

איתי 25 במאי 2015

גלפנד ותומשבסקי מסיימים בתיקו אחרי 23 מסעים, שצפוי למנוע משניהם להגיע למועמדים דרך הסדרה הזו. גביע העולם הוא התקווה האחרונה

אייל סגל 25 במאי 2015

ועוד משחק חשוב שמסתיים בתיקו: קרואנה – נקמורה. קרואנה דווקא התאמץ לנצח וגם השיג סיכויי ניצחון ממשיים בסיום צריחים כפול, אבל בזבז את כל הסיכויים האלה (ואולי פשוט החליט להימנע מסיבוכים כלשהם) בדוחק זמן, עם 36.צ-ד1? במקום צ-ו4!. מצד שני, יאקובנקו נראה בדרך לניצחון על קריאקין – במקרה כזה הוא יצטרף לקרואנה ונקמורה בהובלת הטורניר וישאיר מתח ממשי לסיבוב האחרון, בו יש לו מפגש ישיר עם נקמורה (אמנם בשחור).

אייל סגל 25 במאי 2015

ויאקובנקו אכן מנצח – כך שהמשחק המרכזי בסיבוב האחרון של מחר הוא, כאמור, נקמורה – יאקובנקו; קרואנה בשחור נגד גירי. ההעפלה של קרואנה לתחרות המועמדים מהסידרה כמעט מובטחת בכל מקרה, אם כי במקרה שיפסיד ישנו תסריט מסויים בו תומשבסקי מעפיל במקומו (אם התוצאות בכל המשחקים מסתדרות לטובת הראשון). המשחק בין נקמורה ליאקובנקו כנראה יקבע את השחקן השני שיעפיל למועמדים לצד קרואנה, כשכל תוצאה מלבד ניצחון של יאקובנקו מבטיחה כמעט בוודאות את המקום של נקמורה (אם כי במקרה של תיקו שוב ישנו תסריט מאוד מסויים בו תומשבסקי מעפיל).

שמוליק 25 במאי 2015

יש גם תסריטים לא לגמרי מופרכים בהם יאקובנקו מסיים בתיקו ומעפיל :
למשל הפסד של קרואנה ( בשחור ) לגירי , ושגלפלד ודומינגז לא ינצחו ( ואז יאקובנקו יחלוק מקום ראשון-שני עם נקאמורה בלבד ) .

אייל סגל 25 במאי 2015

צודק, משום מה פספסתי את האפשרות הזו – שהיא בעצם גם התסריט הסביר ביותר לאי-העפלה של קרואנה; במקרה כזה נקמורה ויאקובנקו יסיימו במקום ראשון-שני משותף ויקבלו 155 נקודות ג"פ, בעוד שקרואנה יסיים במקום שלישי-שישי (ביחד עם גלפנד, דומינגז וגירי) ויקבל קצת פחות מ-90 נקודות. אגב, מספיק שגלפנד או דומינגז ינצחו כדי שזה כבר לא יעבוד עבור יאקובנקו – במקרה כזה הוא יסיים ראשון-שלישי עם 140 נקודות, קרואנה יסיים רביעי-שישי עם 80 נקודות, לשניהם יהיה בסיכום הכולל אותו מספר של נקודות ג"פ, ולקרואנה יש שובר שוויון טוב יותר ברמת הסידרה (סך כל הנקודות שנצברו בטורנירים)…

[בעצם, כשאני חושב על זה, אותו דבר – מבחינת העפלה של יאקובנקו ואי-העפלה של קרואנה – יקרה אם אחד מבין גלפנד/דומינגז יפסיד והשני יסייים בתיקו, וגם במקרה ששניהם יפסידו – כי שניהם מתמודדים מול שחקנים עם חצי נקודה פחות מהם (קריאקין, גרישצ'וק). בכל אחד מהמקרים האלה נקמורה ויאקובנקו יסיימו בראש עם 2+ ואחריהם במקום שלישי-שישי יהיו קרואנה, גירי, ועוד שני שחקנים עם 1+. כך שזה באמת לא תסריט כל כך בלתי סביר.]

שמוליק 25 במאי 2015

לא מבין את גלפנד – שני ניצחונות בשני הסיבובים האחרונים והוא בסבירות גבוהה מאוד היה בפנים . לא מבין מה האינטרס לסיים בתיקו כזה מהיר בעמדה שיש בה עוד הרבה מה לשחק ( ואף מוערכת על ידי המחשב כיתרון קל עבורו ) .

כעת גלפנד עם סיכויים קטנים לסיים במקום השלישי אם ינצח – אולי יעזור במקרה של ביטולים שונים , נבצרויות וכו' ( אני יודע שעל פניו המחליפים באים מרשימת מד הכושר – אבל מי יודע … ) .

יהודה.א. 25 במאי 2015

מול מי הוא מחר?

אייל סגל 25 במאי 2015

הוא נגד קריאקין בשחור. אגב, המחליף הראשון עבור המועמדים הוא מי שמסיים שלישי בגרנד פרי (ככה גרישצ'וק נכנס לתחרות המועמדים של 2011, כשקרלסן החליט לא להשתתף), לפני שעוברים לרשימת מד הכושר – אז יכולה להיות לכך חשיבות מסוימת בהקשר הזה.

שמוליק 25 במאי 2015

אם כך אז למשל בתסריט הבא גלפנד מסיים שלישי :
גלפנד , יאקובנקו וגירי מנצחים , דומינגז לא מנצח .
במקרה זה יאקובנקו יסיים ראשון עם 340 נקודות , קרואנה ( מקום 3-6 בטורניר זה ) 317.5 , גלפנד 310 – לפני טומאשבסקי ונקאמורה .

אייל סגל 26 במאי 2015

טוב, בסוף המשחקים המרכזיים עצמם היו הרבה פחות מעניינים מכל התרחישים ההיפותטיים… קרואנה ונקמורה מסיימים שניהם בתיקו קליל למדי, מעפילים למועמדים בפעם הראשונה בקריירה שלהם (קרואנה כזוכה הסידרה, נקמורה מהמקום השני), ומצטרפים שם לאנאנד. מבחינת סיכויי ההעפלה למועמדים במסלולים אחרים, אלה חדשות טובות עבור המתחרים העיקריים על העפלה דרך מד-כושר – כמו טופלוב, גרישצ'וק, או גירי – כי קרואנה ונקמורה (בניגוד לתומשבסקי או יאקובנקו) הם גם מאלה עם מד הכושר הכי גבוה, כך שהם "מפנים" עכשיו מקום לאחרים במסלול הזה (כמו שקרמניק פינה מקום לקריאקין בסבב הקודם, כשזכה בגביע העולם).

אילן 26 במאי 2015

כמה גבוה צריך להיות מד הכושר ובין אילו תאריכים (מה הקריטריון)?
ויותר פשוט, אם כבר יש לך את הנתונים – פרסם אותם.

אייל סגל 26 במאי 2015

זה נקבע לפי הממוצע של 12 מדי הכושר החודשיים לאורך 2015, כך שכרגע אנחנו באמצע הדרך. אפשר לבדוק חישובים מעודכנים בבלוג הסטטיסטיקות שנתתי אליו לינק בתגובה 21 [תחת World Championship Cycle (2014-2016) ]

יהודה.א. 26 במאי 2015

וגם גלפנד סיים בתיקו לאחר קרב מעניין בניידורף. תחרות סבירה (פלוס 1 ללא הפסד) אבל לא הרבה יותר מכך.
אני מניח שצרופם של קרואנה ונקאמורה למועמדים יהפוך את התחרות ליותר מעניינת.
אייל, יש כבר תאריך לגביע העולם? ולמועמדים?

אייל סגל 26 במאי 2015

גביע העולם בספטמבר-אוקטובר השנה. לגבי תחרות המועמדים אני לא בטוח אם יש כבר תאריך מדויק, אבל היא אמורה להיות ברבע הראשון של 2016 (והדו-קרב על אליפות העולם ברבע האחרון). כעיקרון, המבנה של הסבב הנוכחי מקביל לגמרי לזה של הקודם:

2012-13: סידרת גרנד פרי
2013: גביע העולם
תחילת 2014: תחרות המועמדים
סוף 2014: הדו-קרב קרלסן – אנאנד II

2014-15: סידרת גרנד פרי
2015: גביע העולם
תחילת 2016: תחרות המועמדים
סוף 2016: הדו-קרב קרלסן – ?

יהודה.א. 26 במאי 2015

תודה

אילן 26 במאי 2015

תחרות המועמדים תיערך בין ה- 9 ל- 28 למרץ 2016 בארה"ב.

שמוליק 26 במאי 2015

אז נראה בתחרות 3 אמריקאים כפי הנראה …

יהודה.א. 26 במאי 2015

תודה, אילן.

אייל סגל 26 במאי 2015

כן, אלה התאריכים שרשומים באתר הרשמי של פיד"ה – אבל המיקום הוא עדיין רק בגדר שמועות. בכל אופן, *אם* התחרות באמת תהיה בארה"ב אז כרטיס הווילד קארד מן הסתם ילך לסו.

[אגב, שאלו על זה את נקמורה במסיבת העיתונאים אחרי המשחק של היום והוא העריך את הסיכוי שארה"ב תארח את המועמדים בלא יותר מ-5%]

אילן 26 במאי 2015

בינתיים, באליפות סין, "הילד הסיני" ממשיך להכות. אחרי הסיבוב השמיני (מתוך 11) הוא מוביל עם 6.5 נקודות, בפער של 1.5 נק' מהמדורג שני (היחיד) – דינג לירן!
הוא עומד כיום בלוח החי כבר על 2729, 4 נקודות מתחת לדבוקה הצפופה הבאה במועדון ה- 2700+ המתחילה באיוונצ'וק.

בסוף השנה הוא ישחק בתחרות הפתוחה בקטאר כשכבר אישרו שם 11 שחקנים בעלי מד כושר 2700+, ביניהם קרמניק, סו, גירי, ממדיארוב, דינג לירן וטומשסבקי.

שמוליק 28 במאי 2015

Wei Yi מבטיח את זכייתו באליפות סין כבר סיבוב לפני הסוף , עם תוצאה נהדרת של 7.5/10 .
הבחור עם רצף של 28 משחקים ללא הפסד .

אילן 29 במאי 2015

ואת המשחק האחרון הוא הרשה לעצמו להפסיד ויחד עם זה גם להפסיד 6.5 נק' מד כושר.
דינג לירן במקום השני אחרי נצחון בהפרש חצי נקודה מוויי יי.
ללא ספק, הישג מרשים לבחור הצעיר.

אילן 2 ביוני 2015

אייל יש לך מושג מי לקח בטורטרטו? שיחקו שם גרינפלד, בורוחובסקי, רזניקוב, אפרוימסקי.

נפתלי 2 ביוני 2015

ניקיטה מאיורוב.

אילן 3 ביוני 2015

תודה, נפתלי.

שחר 7 ביוני 2015

חצי שנה מצוינת לנקמורה.
אייל, האם תפרסם פוסט על סדרת הגרנד פרי שהסתיימה?

אילן 16 ביוני 2015

התחיל טורניר נורבגיה החזק. אתמול נערכה תחרות בליצים לקביעת לבן/שחור.
ואשיה לגרב הפתיע כשזכה במקום הראשון עם 6.5/9 אחרי שאיבד 50 נק' בקלאסי.
מצד שני אולי זו לא כזו הפתעה כי הוא היה חזק בבליצים גם מקודם (מקום 6 בעולם), על כל פנים הוא עלה למקום 3 בעולם בבליצים בעקבות נצחון זה.
במקום השני בהפרש חצי נקודה, לבדו, נקאמורה (מס' 2 בעולם אחרי קרלסן, גם אחרי הטורניר הזה).
במקום השלישי עד חמישי עם 5.5 נק', קרלסן, גירי ואננד.
נקמורה הפסיד בשני משחקים (לגרישצ'וק ותנחשו מי השני).
אננד עם הופעה טובה גם פה ועליה של 5 מקומות בדירוג העולמי למקום 13.
קרואנה עם הופעה חלשה, במקום ה- 9 מתוך 10 ורק לפני ג'ון האמר. מצד שני, בליצים לא היו הצד החזק שלו (כיום הוא במקום 85 בעולם בלוח החי).
המשחקים הקלאסיים מתחילים היום בשעה 17:00 כשקרלסן בלבן ישחק מול טופלוב, אננד מול קרואנה, נקמורה מול ג'ון האמר, גירי מול גרישצ'וק וואשיה לגרב מול ארוניאן.

אייל סגל 16 ביוני 2015

כמו ששחר ציין בתגובה 37, לנקמורה היתה בינתיים חצי שנה מצוינת (זכייה בגיברלטר, ציריך, אליפות ארה"ב והעפלה למועמדים) – ומעניין שזו גם היתה חצי שנה נטולת קרלסן. אבל נראה שהם התגעגעו אחד לשני:

נקמורה (בראיון לטלוויזיה הנורבגית): "קרלסן שחקן משעמם"

http://translate.google.co.il/translate?hl=en&sl=no&u=http://www.tv2.no/2015/06/14/sport/magnus-carlsen/7045685&prev=search

קרלסן (אחרי ההופעה הלא כל כך משכנעת שלו בטורניר הבליץ אתמול): "היום שיחקתי כמו נקמורה וזה לא מספיק טוב"

https://twitter.com/TarjeiJS/status/610539140858408961

גיל 16 ביוני 2015

היי אייל, יש דרך ליצור איתך קשר?

אייל סגל 16 ביוני 2015

אם רשמת בפרטים של התגובה מייל נכון, אני אכתוב אליך

גיל 16 ביוני 2015

כן, הם נכונים.

אילן 17 ביוני 2015

הפסד מצער לקרלסן בעקבות לא דוחק כי אם העדר זמן אחרי מסע 60, עובדה שכנראה נשמטה ממודעותו של קרלסן בזמן המשחק. מתוך האתר הרשמי של המשחק:
The longest and most dramatic game of the day was Carlsen – Topalov. Carlsen refused to enter the sharp lines of the Moscow, and soon they found themselves in a Karlsbad structure. White used the minority attack to create some pressure and after creating some weaknesses with h4 and h5, Topalov found himself in a very difficult endgame. After pressing for a long time Magnus managed to get a winning queen and opposite colour bishop ending. However, after falling to realize there is no more additional time added after 60 moves Magnus Carlsen loses on time in a completely winning position. A surprising end to a great game

אילן 17 ביוני 2015

אגב, הנצחון הזה של טופלוב והתיקו בין אננד לקרואנה גרמו לכך שכרגע ישנם 5(!) שחקנים שמדורגים בלוח החי מעל 2800, לפי הסדר הזה: קרלסן, נקמורה(!), קרואנה, טופלוב ואננד עם 2804.

נפתלי 17 ביוני 2015

הניצחון של טופלוב?עוד ניצחון כזה ואבדנו…היתה לי שיחה עם ולדימיר ויינשטיין על המשחק הזה,שהוא הישג מצוין של אלוף העולם.ויינשטיין,שחמטאי אמיתי בנשמתו, סיפר שממש לא ישן בלילה אחרי מה שקרה(האמת גם אני כשראיתי את התוצאה הייתי מופתע כי יש שם ניצחון ברור ללבן וחשבתי שבטעות כתבו את התוצאה הפוך)מתברר שכשהזכירו את החוק שהתוספת היא ממסע 61 קרלסן לא היה באולם(ע"פ סורוב),אם כי הוא אמר בג'נטלמניות אופיינית שאפילו אם היה נמצא באולם ספק אם הוא היה שם לב למה שאמרו כי כולו כבר בתוך המשחק.

לא משנה.חוק הוא חוק,ותוצאה היא תוצאה ואין מה לעשות.ובכל זאת…שוב מתבררת העליונות של הטכנוקרטים על השחמטאים.הם-ורק הם!-יקבעו מה יקרה.השחמטאים-אפילו אלוף העולם-הם בעצמם כלי משחק תחת אצבעותיהם של הפונקציונרים הכל יכולים.כי הרי העולם השחמטי כולו מתעניין אך ורק בדעתו של השופט והמנהל.זה הכי חשוב.קרלסן כנראה לא הבין את זה…השופט והחוק הכי חשובים.ומטרת התחרות היא להסביר לעולם פירוש אמיתי של החוק והאדרת השומרים עליו.

בראבו!ניצחון ענק למערכת הצדק!

ומי שרוצה לקשור את הדברים לבחירות אתמול-צודק.לילה טוב.

שמוליק 17 ביוני 2015

רוב תודות נפתלי .
עכשיו יש תירוץ חדש למה מאחרים לעבודה/לימודים וכו' – "לא ישנתי טוב בלילה כי במסע ה-60 ….."
( לקוראינו הצעירים – אני מתבדח … )

אילן 18 ביוני 2015

קראתי באתר chess.com שקרואנה אמר שגם הוא לא ידע את כללי הזמן האמורים במהלך הסיבוב הראשון, השופט אמר אותם אבל הוא לא שמע אותם בבירור. אבל הוא הוסיף שאם היה חשש שהוא עומד להיקלע לבעית דוחק זמן, הוא היה ניגש לשופט כדי לברר את הכללים.

יום אחד, אולי, יאחדו את כללי המשחק וזמניו ואז השחקנים לא יצטרכו להתאים את עצמם לכללים המשתנים מתחרות אחת למשנהה, למרות שאפשר אני חושב לצפות מהמספר 1 בעולם להיות מקצועי גם בדבר כל כך בסיסי והוא כללי התחרות שבה הוא משתתף.

אגב, אפשר לראות כאן את השוק של קרלסן והפרשנים באולפן לאור המקרה – http://livestream.com/chess24/norwaychess2015/videos/90519734

אילן 17 ביוני 2015

בנושא השוואה בין קרלסן לוויי יי, פורסמה באתר chess24 כתבה שאפשר להגיע אליה גם מאתר הסטטיסטיקה שאף הוא ערך השוואה ביניהם לאחר מכן – https://chessnumbers.wordpress.com/2015/06/03/wei-yi-vs-magnus-carlsen/

אגב, פורסמה שם סטטיסטיקה מעניינת לגבי השפעת הפסדו של קרלסן אתמול על סיכויי השחקנים האחרים כשבטורניר הנוכחי הסיכויים הכי טובים כעת לזכות בו הם של טופלוב – 25.3% (כי הוא היחיד שלא יצטרך עוד לשחק מולו) ואחריו נקמורה עם 17.5% וקרלסן שירד ל- 15.9% (לפני ההפסד היו לו 41.9%).

למרות זאת, הסיכוי של קרלסן לזכות בכל הגרנד טור הוא עדיין 49.5%.

יהודה.א. 18 ביוני 2015

ואחרי ההפסד השני של קרלסן? :)

אילן 18 ביוני 2015

אחרי אתמול, לקרואנה הסיכוי הכי טוב – 25.2%. אחריו: טופלוב עם 23.1%, נקמורה 18.3%, גירי 13.5%, אננד 8.9% ורק אז קרלסן עם 4.5%, עדיין יותר מואשיה לגרב שהוא עדיין אחד המובילים בטורניר (4%) ומהיתר.

עדיין הוא הפייבוריט לזכיה בגרנדטור הכולל עם 33.6% ואחריו בפער לא מבוטל, קרואנה עם 17.9%, נקמורה עם 14.9% וטופלוב עם 13.9%.

מה שהסטטיסטיקה אבל לא מביאה בחשבון (ולכן היא גם נקראת סטטיסטיקה), זה את הגורמים למספרים. העובדה שטופלוב "ניצח" מסיבה טכנית (כשהוא היה במצב אבוד), לא אמורה לשדרג את סיכוייו כאילו דובר במשחק רגיל שניצח.

יהודה.א. 18 ביוני 2015

מדוע קרואנה משחק עדיין תחת דגל איטליה?

איל ברעוד 18 ביוני 2015

נשמע כמו אכלו לי שתו לי:
http://2015.norwaychess.com/official-apology/

שמוליק 19 ביוני 2015

בתחרות מקבילה לזכר קפבלנקה ( 6 בשיטת ליגה , סיבוב כפול ) מוביל בביטחה יו יאנגיי עם 3.5/4 .
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/capablanca-memorial-2015-elite/4/1/1

שמוליק 19 ביוני 2015

הניצחון של קרואנה על קרלסן כנגד סיום הברלין – היה הניצחון רביעי שלו בשנה וחצי האחרונות בקצב מלא בנוסח זה ( הקודמים היו נגד קרלסן עצמו , אדאמס , ונגי ההודי ) , ללא הפסדים .
ראיתי שגם בקצב מהיר ( בתחרות לונדון קלאסיק ) הוא ניצח כך 2 משחקים ( את האוול ומקשיין הבריטים ) .
בשורה התחתונה אני חושב שזו בחירה לא מוצלחת מולו בשחור – אתה מקבל סיכויי ניצחון מינימליים בלבד , לצד סיכויי הפסד כלל לא מבוטלים .

יהודה.א. 20 ביוני 2015

בוודאי בהתחשה בממוצעים של קרואנה מול ניידורף. מצד שני, אלופים גדולים תמיד אהבו לשחק נגד היריב במגרש שלו. אולי זה לא היה חכם אחרי מה שאירע יום קודם?

אילן 19 ביוני 2015

קרלסן – 1/2 נקודה מתוך 4 עד כה.
בלוח החי 2856.5 נק', אמנם זה לא סופי, אבל הפעם האחרונה שהיה לו מד כושר כזה (שתי עשיריות פחות מהשיא של קספרוב), היתה בינואר 2013 (יותר מדויק בינואר הוא עמד על 2,861 נק' אך בדצמבר 2012 עמד על 2,848 כך שזה מתישהו באמצע).
השפל הזה מקרב אותו לקבוצה השחקנים שמעל ה- 2800 בצורה משמעותית, כשכרגע טופלוב, בעמדה זכויה, יכול לעלות הכי גבוה מביניהם לבערך 2814 מה שיהווה בשבילו שיא אישי (2813) והוא בכושר מצוין עד כה בתחרות (אם מתעלמים מהמשחק הראשון מול קרלסן).

Comments closed