סטוונגר: טופלוב זוכה

והפסד של קרלסן בסיבוב האחרון לשחקן החלש בטורניר חותם תחרות איומה מבחינתו

בפעם הקודמת עזבנו את הטורניר לאחר ארבעה סיבובים, ופתיחה איומה של קרלסן עם חצי נקודה בלבד. ציינתי שאלוף העולם יצטרך סיומת חזקה מאוד כדי לגמור אפילו במרכז הטבלה, ובסיבובים 8-5 אכן נראה היה שהוא בדרך לשם, עם נצחונות על גרישצ'וק וארוניאן, כך שניצחון נוסף היה מאפשר לו להשיג מאזן של 50%. אבל אז הגיע הסיבוב האחרון, שבו פגש בהאמר – ידידו, עוזרו במהלך אליפויות העולם, והשחקן החלש ביותר בטורניר. קרלסן היה בשחור, וכדי לקבל סיכויי ניצחון ניסה לסבך את המשחק כבר מהפתיחה ולסטות מהסתעפויות מקובלות עם 3…א6 ו-4…ו6?!. אבל נראה שבמקרה זה הסיכון שלקח היה מוגזם, וצורת המשחק שלו הובילה לעמדה שהיתה פשוט גרועה באופן אוביקטיבי.

האמר אמנם לא דייק לגמרי בסיבוכים שנוצרו בהמשך והיו נקודה או שתיים בהן קרלסן כנראה היה יכול להשיג שוויון אם היה מוצא את המסעים הטובים ביותר; אבל הכושר הלא טוב שלו נתן שוב את אותותיו – הוא לא הפגין את הדיוק וקור הרוח המאפיינים אותו בדרך כלל במצבים קשים, ועמדתו קרסה די במהירות.

קרלסן סיים איפוא את הטורניר במאזן של 2- (שני נצחונות, ארבעה הפסדים ושלושה תיקו) שהציב אותו במקום שביעי-שמיני משותף, עם TPR נמוך מ-2700 ואיבוד של 23 נקודות מד כושר. זוהי התוצאה הגרועה ביותר שלו בטורניר מאז וייק אן זה 2007, כשהיה בן 16 ורק החל להשתתף בטורנירי על (שנה אחר כך כבר זכה באותו טורניר). זוהי בהחלט איננה הפעם הראשונה בה לאלוף עולם מכהן יש טורניר גרוע כל כך – לקרמניק, למשל, היה את M-Tel 2005 ולאנאנד את בילבאו 2008 – אבל זו בהחלט תוצאה מביכה עבור קרלסן. לקספרוב, שאליו כבר השוויתי את קרלסן כמה פעמים, לא היתה אף נקודת שפל כזו במהלך קריירת הטורנירים הבוגרת – התוצאה החלשה ביותר שלו היתה 50% ומיקום במרכז הטבלה בהורגן 95.

כדאי גם לציין שהטורניר הזה מקצין מגמה שניכרה כבר בשני טורנירי סטוונגר הקודמים ובאולימפיאדה האחרונה, על פיה הביתיות בנורבגיה אינה מיטיבה עם קרלסן. מכל מקום, השאלה המעניינת כעת היא האם הטורניר הזה יתגלה כלא יותר מאפיזודה מבודדת שקרלסן יצליח להותיר מאחוריו, וההזדמנות הקרובה לבחון זאת תהיה בגביע סינקפילד, הטורניר הבא בסידרת ה-Grand Tour, שייערך בסוף אוגוסט – תחילת ספטמבר.

**********

בפוסט הקודם דיברתי גם על פתיחת הטורניר הנהדרת של טופלוב, ולפתיחה הזו היה המשך ישיר בסיבובים 6-5; מה שעוד המשיך (בעקבות התקרית הביזארית בסיבוב הראשון נגד קרלסן) היתה מנת המזל הדי גדושה ממנה נהנה טופלוב, מבחינת גודל המתנות שיריביו העניקו לו.

בסיבוב החמישי טופלוב נפגש עם האמר. התפתח משחק מסובך שבו האמר דחה בשלב מוקדם הצעה לתיקו בחזרה על מסעים, הקריב כלי, השיג תמורתו התקפה חזקה, לא דייק, נקלע לנחיתות, אבל אז הצליח להשוות במשחק מדויק. אחרי המסע 73…מ-ה7 של השחור, התקבלה העמדה הבאה:

bview1

ללבן תיקו פשוט מאוד עם 74.ו5 ז:ו5 75.מ-ה5 וחיסול הרגלי השחור האחרון (השחור אינו יכול לנצח ללא רגלים למרות יתרון הכלי, כיוון שמלך ורץ אינם יכולים לתת מט למלך בודד). במקום זאת, האמר שיחק 74.מ-ג6?? ונכנע מייד לאחר 74…מ-ה6, כיוון שכעת השחור יוכל להכות את שני הרגלים הלבנים באגף המלך עם המלך, להקריב את הרץ תמורת הרגלי הלבן א' הנותר, ולזכות על ידי קידום הרגלי שלו. בראיון אחרי המשחק טופלוב הסביר מה קרה – כנראה שתוך כדי רישום המסעים, שבוצעו בשלב זה במהירות על ידי שני השחקנים, האמר לא הרים אפילו את המבט כדי להסתכל טוב על הלוח, ומשום מה הניח שטופלוב שיחק 73…ר-ב8 במקום מ-ה7. במקרה כזה (כשהערוגה ה5 נמנעת מהמלך הלבן והמלך השחור ניצב ב-ו7), 74.מ-ג6 (כדי לתקוף את הרץ השחור) הוא אכן המסע היחיד המבטיח תיקו ללבן.

בסיבוב הבא, גרישצ'וק הפסיד נגד טופלוב כלי בעקבות עיוורון טקטי כבר בשלב מוקדם של המשחק:

bview2

בעמדה הזו, לאחר 15…ב4 התוקף את הפרש הלבן, גרישצ'וק שיחק 16…פ-ב5?; לא טוב כמובן לשחור להכות מייד את הפרש הלבן עם הרגלי א' בגלל אובדן הצריח השחור על א8, אבל לאחר 16…מה-ב6 (עם איום בשח עקיף לאורך האלכסון א7-ז1) 17.מ-ח1 ז5!

bview3

מסתבר כי הלבן חייב לאבד את אחד משני הפרשים שלו, כי אין לפרש המותקף על ו4 ערוגה טובה לסגת אליה. 18.פ-ד3 יאפשר 18…מה:ב5, כיוון שהרץ אינו מגן יותר על הפרש השני; ו-18.פ-ח3 יאפשר 18…ר:ח3 19.ז:ח3 א:ב5, כיוון שבזכות חילוף הכלים על ח3 השחור מקשר בין צריחיו תוך רווח זמן, כך שהצריח על א8 הופך למוגן והרגלי א' אינו מרותק יותר לאורך הטור. גרישצ'וק הצליח אמנם להשיג משחק נגדי מסויים תמורת הכלי, אבל נקלע לדוחק זמן, לא ניצל את כל הסיכויים שקיבל, והפסיד כצפוי. טופלוב עלה איפוא למאזן מדהים של 5.5/6 (כשארבעה מתוך חמישה הנצחונות שלו הם בשחור!).

באותו סיבוב שישי, אנאנד השיג את ניצחונו השני (הראשון היה, כזכור, על קרלסן) במשחק היפה ביותר של הטורניר:

הפתיחה היתה הסתעפות חריפה (באופן טיפוסי) של נוסח ניידורף בהגנה הסיציליאנית, בחירה מעניינת במיוחד כיוון ששני השחקנים נחשבים למומחים בנוסח הזה. עד למסע ה-17 של הלבן הם חזרו על משחק מהאולימפיאדה של שנה שעברה בין נאבארה וגרישצ'וק (שגם בו הלבן זכה כתוצאה מהתקפה יפה שכללה הקרבת כלי על ח6):

bview4

בעמדה זו ושייה לגרב היה הראשון לסטות מאותו משחק עם 17…ר-ב7 (במקום צ-ה8) ואנאנד, לאחר מחשבה ארוכה, המשיך 18.מ-ח1!. על פניו המסע הזה יכול להיראות סתמי למדי, אך למעשה הוא מכין את הקרבת הכלי במסע הבא, כיוון שהוא מרחיק את המלך הלבן מערוגה בה הוא חשוף לשח שיאפשר לשחור לזכות בטמפו קריטי. 18.ר:ח6? מייד ייענה ב-18…ז:ח6 19.מה:ח6 ד5 20.ז5 מה:ז3 21.צ-ד3 (עד כאן כמו במשחק עצמו) – וכאן יש לשחור אפשרות לתת שח עם הרץ על ג5 וכך לתמרן אותו תוך רווח זמן ל-ה3; במקרה כזה, כפי שניתן לראות בהסתעפות המופיעה בלוח החי, ללבן אין יותר מתיקו בשח נצחי.

אבל ושייה לגרב לא הבין את גודל הסכנה, ובמקום לנסות ולהתגונן באופן ישיר כנגד איום ההקרבה על ידי 18…מ-ח7, שיחק 18…צ(ב)-ד8?. אנאנד הקריב את הכלי: 19.ר:ח6! ז:ח6 20.מה:ח6; כעת ללבן שני איומים חזקים מאוד – פ-ח5 וקידום הרגלי ל-ז5 – והשחור אינו יכול להתגונן מפני שניהם באופן מספק. ושייה לגרב המשיך 20…ד5, ואנאנד הקריב כלי שני עם 21.ז5! מה:ז3 (מטרת המסע הזה אינה רק ללכוד כלי, אלא גם להביא את המלכה השחורה להגנת אגף המלך, תוך שהשחור יוצר איומים משלו כנגד המלך הלבן – למשל אחרי 22.ז:ו6? ר-ד6) 22.צ-ד3!!:

bview5

הצריח הלבן תוקף את המלכה השחורה, וביחד עם ההתקפה הישירה כנגד מלכו השחור קורס תחת עומס האיומים. 22…מה-ה5, למשל, יפסיד ל-23.ז:ו6 ר:ו6 24.צ-ו4! והצטרפות הצריחים הלבנים להתקפה דרך ז3 ו-ח4 מכריעה. המסע שהיה יכול להציב כאן את הבעיות הרבות ביותר בפני הלבן הוא 22…פ:ה4 (למשל, 23.צ:ז3? פ:ז3+ 24.מ-ח2 פ:ו5 ולשחור תמורה חומרית יותר ממספיקה עבור המלכה) – וגם אחרי ההמשך הטוב ביותר, 23.ו6! ר:ו6 24.ר:ה4! ד:ה4 23.צ:ז3 ר-ז7, ניצחון הלבן אינו טריביאלי לחלוטין למרות היתרון החומרי (מלכה תמורת שני רצים), בגלל האקטיביות של כלי השחור.

במקום זאת, ושייה לגרב שיחק מסע פרש אחר, 22…פ-ח5; גם כאן ללבן רק מסע זוכה אחד, אבל כאן הוא זוכה באופן ברור לחלוטין ואנאנד אכן מצא אותו – 23.ז6!. אחרי 23…ו:ז6 (עם הפרש על ה4 במקום ח5, השחור היה יכול להתגונן באמצעות 23…מה-ח4) 24.ו:ז6 צ:ו1+ 25.ר:ו1:

bview6

השחור חייב לוותר על המלכה ולשחק 25…פ-ו6 כדי להתגונן מפני איומי המט; 25…מה-ה5 (המגן מפני מט על ח8) יספוג מט על ו7 אחרי 26.מה-ח7+ מ-ו8 27.מה-ו7, ו-25…מה-ו4 (המגן מפני מט על ו7) יספוג מט על ח8 אחרי 26.מה-ח7+ מ-ו8 27.מה-ח8. לאחר שאיבד את המלכה, השחור נותר בגירעון חומרי גדול וגם ללא כל משחק נגדי ממשי מול התקפתו הנמשכת של הלבן באגף המלך, ולכן שייה לגרב נכנע תוך מסעים ספורים.

בעקבות הסיבוב הזה, הפער בין טופלוב לבאים אחריו כבר עמד על נקודה וחצי. אבל בשני הסיבובים הבאים הפער בינו לבין אנאנד הצטמק לחצי נקודה, לאחר ניצחון נוסף של אנאנד (על האמר) והפסד של טופלוב (לגירי). למשחק הישיר בין טופלוב לאנאנד בסיבוב האחרון היה איפוא פוטנציאל דרמטי, אבל למרבה האכזבה הוא הסתיים בתיקו מהיר מאוד שהבטיח לטופלוב את הניצחון בטורניר – כשהשחקנים חוזרים במדויק על משחק בין איבנצ'וק לקרלסן מלפני כמה חודשים.

מדובר בהסתעפות של הגנת ראגוזין בה הלבן "הורג" את המשחק בשלב מוקדם – היא נטולת כל שאפתנות מבחינתו, אבל גם מבטיחה שהשחור לא יקבל סיכויי ניצחון כלשהם (איבנצ'וק, באותו משחק קודם, השתמש בה כדי לעצור את רצף שישה הנצחונות של קרלסן בוייק אן זה). זוהי בעיה נפוצה ברמות הגבוהות כאשר השחקן בלבן מעוניין להבטיח לעצמו תיקו – ישנן הסתעפויות כאלה בלא מעט פתיחות. אנאנד היה יכול לנסות ולבחור פתיחה חריפה יותר מזו שהשתמש בה (כגון בנוני או פירץ) בה ללבן פחות אפשרויות לנקוט באסטרטגיה כזו, אבל ייתכן שהפריע לו כאן חוסר הגמישות היחסי של רפרטואר הפתיחות שלו (דווקא בגלל ההכנה התיאורטית הסופר-עמוקה האופינית לו) – הפתיחות בהן הוא משתמש בשחור נוטות ככלל להיות סולידיות ומותאמות בראש ובראשונה למשחק על תיקו ולא על ניצחון. צריך גם לזכור שבניגוד לסיטואציה של דו-קרב, לא היה מדובר כאן מבחינתו של אנאנד במשחק סכום אפס, כיוון שהיה לו אינטרס להבטיח לעצמו לפחות מקום שני בטורניר, בהתחשב בפרס הכספי ובניקוד בסדרת ה-Grand Tour כולה הנלווים לכך. ולכן, בניגוד לקרלסן נגד האמר, אנאנד העדיף לא להסתכן.

**********

הטבלה הסופית נראית כך (מבין צמדי שחקנים שלהם אותו מספר נקודות, זה שרשום ראשון הקדים את השני על פי שובר שוויון, דבר שיש לו משמעות מבחינת צבירת הנקודות בסידרה השלמה):

1.טופלוב – 6.5 נקודות (4+); 3-2.אנאנד, נקמורה – 6 (3+); 4.גירי – 5.5 (2+); 6-5.קרואנה, ושייה לגרב – 4 (1-); 8-7.קרלסן, גרישצ'וק – 3.5 (2-); 10-9.ארוניאן, האמר – 3 (3-).

בנוסף ל-75,000 דולר ולנקודות שצבר במסגרת הסידרה, ההישג של טופלוב גם מקרב אותו להעפלה לתחרות המועמדים הבאה דרך מסלול מד הכושר, בעקבות נקודות מד הכושר שהרויח (בסוף הפוסט הקודם פירטתי את המצב במסלול זה כפי שהיה לפני הטורניר הנוכחי). הופעות מרשימה היו גם לאנאנד (שלטעמי שיחק את השחמט האיכותי ביותר בטורניר, גם אם לא הפגין רוח תחרותית מרשימה במיוחד בסיבוב האחרון) ולנקמורה, שעבורו זהו המשך לשנה מוצלחת מאוד עד כה (בין השאר, הוא הצליח לא להפסיד לקרלסן בטורניר הנוכחי, למרות ששיחק נגדו בשחור…). מצד שני, הופעה בינונית מאוד של קרואנה וגרועה של ארוניאן. עבור הארמני, שלפני זמן לא כל כך רב עוד נחשב לקורא התיגר הפוטנציאלי העיקרי על קרלסן, זהו המשך לסידרה מתמשכת של הופעות בינוניות עד גרועות מאז תחרות המועמדים האחרונה, שבמד הכושר באה לידי ביטוי בנפילה שלו לתחתית העשירייה הראשונה.

בושה - יוחאי שטנצלר
עונת המלפפונים - הפועל (1923) ת"א - עדי אבני

19 Comments

משה 29 ביוני 2015

הפרשנים בנורבגיה צעקו שזו בושה וחרפה ודרשו לפטר את המאמן ? :)

שמוליק 29 ביוני 2015

תודה על הטור .

טורניר נוסף שהחל שלשום הוא הטורניר המסורתי בדורטמונד , הכולל 8 שחקנים בשיטת ליגה .
כרגע מוביל למרבה ההפתעה המדורג אחרון והגרמני הטרי – ניספיאנו עם 2 ניצחונות . קרואנה חולק את המקום האחרון ביחד עם הו ייפאן עם תיקו והפסד .

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/dortmund-2015/3/1/1

אילן 1 ביולי 2015

למען הדיוק, היו לו גם 3 נצחונות נגד הניידורף בשלוש שנים האחרונות (נגד ניידיץ', גלפנד וקריאקין) http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?pid=76172&playercomp=white&year=2012&yearcomp=ge&eco=B90-B99&result=1st

מה שכן, קרואנה ממשיך להיות לא יציב ורחוק ממיצוי יכולתו, כך שלא הייתי מייחס את רמת ביצועיו דוקא לפתיחה כזו או אחרת. ואתמול בסיבוב השלישי הוא אמנם הצליח לנצח את מאייר אבל בנס גדול לאחר שמאייר שהיה זכוי ועדיף בשלבים ארוכים של המשחק שגה באופן בולט מספר פעמים.

אחרי סינקפילד המונומנטלי שלו קרואנה הגיע כבר ל- 2851 נק' (כשקרלסן עומד היום על 2853!) ומאז הוא קרס, שוב עלה ושוב ירד ל- 2793 (אחרי הנצחון מאתמול).

אייל סגל 29 ביוני 2015

אגב, רעיון טקטי יפהפה שהופיע בניצחון של קרמניק על הו ייפאן בסיבוב השני (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/dortmund-2015/2/1/2): אחרי 15…פ:ה4 16.מה-ד5, שתוקף את הפרש והצריח השחורים, הסינית מן הסתם קיוותה לכפות חילופי מלכות על ד5 ולהשיג יתרון (בעקבות איום כפול על ג7 ו-ה4). אבל קרמניק לא טרח להגן על הצריח ושיחק 16…פ-ג5!! עם הרעיון 17.מה:א8 ר-ב7 18.מה-א3 (או 18.מה-א7 צ-א8 והמלכה נלכדת) 18…ר:ו3 19.ז:ו3 פ-ח4! (עם האיום מה-ח3 ו-פ:ו3) 20.מ-ח1 (כדי להביא את הצריח להגנה דרך ז1) 20…פ-ד3! עם התקפה מכריעה.

איתי 29 ביוני 2015

איך עובד הניקוד בסדרה הזו? גם כאן יש תמריץ לזוכים בשלושת המקומות הראשונים?

אייל סגל 29 ביוני 2015

לשני הראשונים, מבחינת "בונוס" בפער הנקודות מהמקומות הבאים – מקום ראשון מקבל 12/13 נקודות סידרה, שני 10, שלישי 8 ומשם זה נקודה פחות כל הדרך למטה עד נקודה בודדת למקום עשירי ואחרון. זה 13 למקום הראשון אם זכה לבדו בנקודות בטורניר (כמו טופלוב), ו-12 אם זכה במשותף עם מישהו לפי נקודות וסיים במקום הראשון בזכות שובר שוויון (של משחקים מהירים).

איתי 30 ביוני 2015

תודה

שמוליק 1 ביולי 2015

תחרות מוזרה בדורטמונד .
מתוך 12 המשחקים עד כה – 6 הסתיימו לטובת השחור ( לעומת 2 בלבד לטובת הלבן ) , חלקם אף די חד צדדיים ( למשל סו – ניידיץ' מהסיבוב השלישי ) .

עידו 1 ביולי 2015

איל, יש מקום שאפשר לקרוא ניתוח של המשחקים (בלוג, אתר טוב) ? או לראות וידאו? אני לא מוצא כלום ואין לי זמן לעקוב אחרי כולם במהלך היום :) תודה

אייל סגל 1 ביולי 2015

יש סקירות יומיות ב-chess24 ו-chessbase

https://chess24.com/en/read/news

http://en.chessbase.com

עידו 2 ביולי 2015

תודה.

אייל סגל 3 ביולי 2015

משחק התקפה נהדר של Wei Yi בתחרות שמתקיימת עכשיו בסין, שממחיש את היכולת הטקטית שלו:

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/danzhou-super-gm-2015/2/1/5

החל מהקרבת הצריח במסע ה-22 זה ניצחון כפוי ללבן.

אילן 3 ביולי 2015

משחק יפהפה של Wei Yi. באתר chess24 הוסרט קטע עם יאן גוסטפסון שבו נשאלה השאלה אם זה ה-משחק של המאה – https://chess24.com/en/live/video/game-of-the-century–wei-yi-bruzon

לאזארו ברוזון הקובני, שחקן חזק (כבר היה 2717 וכיום 76 בעולם) עולה פעם נוספת לכותרות ולא מהצד הנכון דווקא. רק לפני חודש ומשהו הפסיד לילד הפלא האמריקאי ג'פרי שיונג (Jeffery Xiong) בן ה- 14 שעשה הסטוריה כשזכה בטורניר "שיקגו הפתוחה", תוך שהוא גובר על ברוזון במשחק תאורטי (ברלין) ובדרך מנצח גם את בוריס אברוך שלא הפסיד בחמש תחרויות רצופות. שיונג הוא אחד מ"המטופחים" במסגרת תכנית כוכבים מיוחדת בראשות לא אחר מאשר קספרוב שאימן את הנערים באופן אישי. הטורניר של שיקגו עזר לשיונג לקבל את הנורמה האחרונה לרב אמן אבל הוא עדיין יהיה שני בגיל בארה"ב שהשיג רב אמן (אחרי סמואל סביאן).
אגב, בטורניר ההוא עם 7 נקודות הוא הקדים בחצי נקודה, בין היתר, את גטה קמסקי, דניאל נרודיצקי וסמואל סביאן.
נראה שלאמריקאים יש כל סיבה להיות אופטימיים בעתיד הקרוב ולא רק בזכות נקמורה, קרואנה וסו.

בהקשר של Wei Yi רצף ההישגים שלו ורמת הביצועים מתחילים להצביע על כך שלא מדובר באפיזודה חולפת. אני מניח שבתקופה הנוכחית שבה שרוי אלוף העולם, עובדה זו, לא מוסיפה לו שלווה יתרה.

שמוליק 4 ביולי 2015

ניתוח נרחב יותר של המשחק הנ"ל :
https://www.youtube.com/watch?v=-Nbsr5E9HKk

אילן 5 ביולי 2015

תודה.
שמת לב לשינוי הקל ביחס של גוסטפסון למשחק? בסרטון השני, המקיף יותר, הוא כבר רואה איזה יופי של מסעים שיחק וואיי יי. מה שכן, למחרת הוא הפסיד ל- Wang Yue (בן 28) שבזכות זה עבר אותו במועדון ה- 2700) והיום עשה תיקו מול יו יאנג יי. בינתיים הוא "רק" עם 2 מתוך 4, מקום חמישי משותף.

שמוליק 4 ביולי 2015

קרואנה מוליך בדורטמונד לאחר 4 ניצחונות רצופים .
מחר בסיבוב האחרון הוא בשחור נגד ניספיאנו , המפגר אחריו בחצי נקודה .

אילן 5 ביולי 2015

לאחר נצחון חמישי רצוף קרואנה זוכה בתחרות בדורטמונד (פעם שלישית רצופה) עם 5.5 מתוך 7 ועם סיום יפהפה שהוא משווה אותו https://twitter.com/FabianoCaruana?original_referer=http%3A%2F%2Fwww.2700chess.com%2F&profile_id=297267701&tw_i=617713202047156225&tw_p=embeddedtimeline&tw_w=527110923014512640 לסיום המפורסם מ 1933 בין Jose Sanz Aguado בשחור ל- Martin Ortueta Esteban
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1274525

קשה להאמין אבל עם עם 2808 נקודות בלוח החי והוא "רק" במקום ה- 5 בעולם.

שמוליק 5 ביולי 2015

השוואה נהדרת !

Comments closed