עוד צעדת מלך

נאבארה - וויטאשק: משחק מדהים שמגדיר מחדש את גבולות מה שניתן לעשות על לוח השחמט

רק לפני כמה שבועות כתבתי על משחק יוצא דופן בו הלבן "צד" את המלך השחור בהתקפת מט, כשהוא גורם לו לצעוד כל הדרך מ-ז8 ל-ח3. בטורניר ביל, שהסתיים בשבוע שעבר, שוחק משחק מרשים לא פחות עם מוטיב דומה של צעדת מלך – אבל יוצא דופן ומרתק אפילו יותר, כיוון שבמקרה זה מסעי המלך היו חלק מרעיון התקפי במהותו, ולא נכפו רק על ידי מסעי היריב. דניאל קינג, בניתוח וידאו של המשחק, תאר זאת באופן ציורי:

Imagine an army general leaping from the trenches, striding out over no-man's land, dodging enemy shells to find safety in an obscure corner of the battlefield. That's what David Navara did with his king

צעדת המלך הזו (מ-ה1 עד ח8 ובחזרה ל-ו4) נעשתה על ידי דויד נאבארה במשחקו נגד ראדוסלב וויטאשק. נאבארה, השחקן מס' 1 בצ'כיה, אינו מצליח להשתלב באופן קבוע בצמרת הגבוהה ביותר (בשנים האחרונות מקומו בדירוג העולמי נע רוב הזמן בין 20 ל-50; הדירוג הגבוה ביותר אליו הגיע בקריירה הוא מקום 14), אבל הוא ידוע כמי שבמיטבו מפגין דמיון ויצירתיות התקפיים נהדרים. הניצחון שלו על גרישצ'וק באולימפיאדה האחרונה, למשל, הוא ממשחקי ההתקפה הבולטים של 2014.

עוד דבר שבלט במשחק נגד וייטאשק היה מקומה של ההכנה הביתית – את 25 המסעים הראשונים נאבארה שיחק כמעט במהירות של בליץ ורק אז עצר לחשיבה ממשית. מבחינה מסוימת ההכנה הזו התבררה דווקא כלא מספיק טובה, כיוון שבחלק קריטי מאוחר יותר של המשחק, כשנאבארה כבר היה מחוץ להכנה, הוא ביצע שגיאה שהיתה יכולה לעלות לו בניצחון אם יריבו לא היה מבצע שגיאות משלו. אבל לטעמי, הדבר המעניין באמת הוא האופן בו ההכנה הביתית של נאבארה גרמה לו מלכתחילה להיכנס להסתעפות שבאופן טבעי כמעט כל שחקן היה נמנע ממנה – כיוון שנראה כי היא מעמידה את מלכו תחת התקפת מט; אלא שנאבארה, בזכות ההכנה המוקדמת והערכות המחשב שהסתכל בהן, ידע שבמשחק מדויק המלך שלו לא יהיה נתון בסכנת מט אמיתית. לכן, יש כאן דוגמה טובה לאופן בו השימוש במחשבים מעשיר את הפוטנציאל של המשחק. כדאי לחזור ולצטט בהקשר זה דברים שאמר לאחרונה אנאנד ושכבר הזכרתי אותם בפוסט קודם:

"מחשבים מראים לנו עד כמה המשחק עשיר. פעם היו הרבה עמדות שהיה לנו קשה לחקור כי הן היו כל כך מסובכות – היינו עושים את זה בדרך האיטית שלנו, שהיא לשחק משחק, לראות מה קורה, לשחק משחק שני, לראות מה קורה… אבל המחשבים שינו את זה […] שחקנים צעירים הופכים לחזקים מאוד ביכולת החישוב שלהם, וגם יותר יצירתיים ובעלי דמיון, כי עומד לרשותם מאגר גדול מאוד של מסעים לא שיגרתיים שמציע המחשב ובמשך הזמן זה מצטבר בראש שלהם. מאגר הרעיונות שעומד לרשותם יותר גדול מזה שעמד לרשותי [בגילם], כשהסתמכתי על הקלאסיקות, כי מחשבים מייצרים את הרעיונות האלה בקצב אדיר."

עד המסע השמיני, המשחק התנהל בנוסח ראשי של הסתעפות ניידורף בהגנה הסיציליאנית; בנקודה זו נאבארה שיחק את המסע הנדיר יחסית 8.ח3, במקום 8.ו3 המקובל יותר. מאחורי שני המסעים עומד רעיון בסיסי דומה – לתמוך בקידום רגלי ל-ז4 כדי לפתח את יוזמת הלבן באגף המלך; אלא שבניגוד ל-ו3, 8.ח3 אינו תומך ברגלי ה4 במרכז ומצד שני מותיר פתוחה את האפשרות של קידום רגלי ל-ו4. וויטאשק ענה 8…ר-ה7, והתקבלה העמדה הבאה:

bview1

המסעים המקובלים עבור הלבן הם מה-ו3 או ו4; נאבארה עצמו ניסה לאחרונה נגד סו את 9.ו4 ולא השיג שום דבר ממשי לאחר 9…ה:ו4 10.ר:ו4 פ-ג6. וכאן הגיעה ההפתעה, כשבמקום זאת שיחק 9.ז4!? – מסע שאינו ממש חידוש תיאורטי, אבל גם אינו מקובל ברמות הגבוהות. הוא אמנם הגיוני מאוד (כאמור, אחד הרעיונות העיקריים מאחורי ח3 הוא בדיוק הכנת המסע הזה), אבל הדיעה המקובלת היא שהשחור יכול להשוות כאן באמצעות פריצת הנגד במרכז 9…ד5, כפי שאכן שיחק וויטאשק. מסתבר שנאבארה ניתח לעומק את העמדה המתקבלת והגיע למסקנה שהיא אינה נטולת סכנות עבור השחור.

במסעים הבאים התבררו כמה יתרונות לצד חסרונות של ההסתעפות עבור הלבן. פתיחת האלכסון הארוך ח1-א8 מספקת משלט חזק לרץ על ז2, שבשילוב עם הפרש על ג5 מפעיל לחץ על עמדת השחור. עם זאת, הלבן צריך להחליף את הרץ השני שלו עם פרש שחור, והשחור נותר עם זוג הרצים – שגם מייצרים איומים מטרידים על המלך הלבן. לאחר מסעו ה-17 של הלבן התקבלה העמדה הבאה:

bview2

וכאן החלה סידרה מעניינת של תימרונים משני הצדדים. הרץ השחור על ג4 מותקף, ואין לו כרגע ערוגה טובה לסגת אליה – 17…ר-ה6? ייענה ב-18.פ:ה6 ו:ה6 19.ר:ג6 ב:ג6 20.פ-ה4, וללבן סיום טוב בהרבה בזכות מבנה הרגלים הגרוע של השחור ועדיפות הפרש על הרץ בעמדה שנוצרה. אבל וויטאשק מצא דרך יעילה (שנאבארה, אמנם, התכונן לה מראש) לשמור על שוויון עם 17…ר-ז5! התוקף את הרגלי על ה3, וכך גם מאיים לזכות בפרש על ג5 ומגן בעקיפין על הרץ (18.ב:ג4? ייענה ב-18…ר:ה3+ ולאחריו 19…ר:ג5).

נאבארה הגן, איפוא, על הרגלי המותקף עם 18.צ-ה1, וייטאשק החזיר את הרץ לעמדתו הקודמת עם 18…ר-ח4 התוקף את הצריח, ונאבארה שיחק 19.צ-ב1! – הצריח נסוג, אבל לא לערוגה המקורית א1 אלא ל-ב1; כרגע לא נראה שיש לכך טעם מיוחד, אבל כפי שיסתבר מאוחר יותר, הרעיון הוא שבמקרה והלבן ישחק ב:ג4 ייפתח הטור ב' לפעילות הצריח. המשחק נמשך 19…ר-ז5 (חוזר לתקוף את הרגלי, לאחר שהצריח נסוג) 20.מ-ו2 (לאחר ששיפר את עמדת הצריח, הלבן מגן על הרגלי עם המלך) 20…ר-ח4+:

bview3

וכאן הגיע רגע קריטי. טבעי לחזור עם המלך ל-ז1, אלא שבמקרה כזה, לאחר 21…ר-ז5 מצד השחור לא תהיה ללבן דרך להימנע מתיקו בחזרה על המסעים. במקום זאת, נאבארה שיחק 21.מ-ו3(!) – וכאן באה ההכנה הביתית שלו לידי ביטוי ברור במיוחד, כיוון שהמסע הזה חושף את המלך הלבן לסכנות פוטנציאליות רבות בגלל האופן בו השחור יכול להמשיך ולגרור אותו לאורך הלוח במסעים הבאים. הנטייה הטבעית של שחקן שחמט היא כמובן להימנע מלחשוף את המלך שלו לסכנות כאלה, אבל נאבארה – בזכות ההכנה המוקדמת והערכות המחשב שהסתכל בהן, כאמור – ידע שבמשחק מדויק המלך שלו לא יהיה נתון בסכנת מט אמיתית.

צורת המשחק הפרובוקטיבית של נאבארה גרמה לוויטאשק "לשתף פעולה" ולבחור במהלך המסעים הבאים באופן עקבי באפשרויות החריפות ביותר, למרות שהיו לו כמה וכמה הזדמנויות לבחור בהמשכים שקטים יותר שהיו פחות מאתגרים ומובילים לעמדות שוות למדי, אולי עם יתרון קל ללבן. כאן, למשל, היה יכול לסגת עם הרץ המותקף: 21…ר-ד5+ 22.פ:ד5 צ:ד5 23.פ-ה4. במקום זאת שיחק 21…ה4+, מסע המאלץ את הלבן להמשיך במצעד המלך עם 22.מ-ו4 כדי לשמור על סיכויי ניצחון; 22.פ:ה4 יאפשר לשחור לכפות תיקו בשח חוזר: 22…פ-ה5+ 23.מ-ו4 פ-ז6+ 24.מ-ו3 (כאן אי אפשר יותר להתקדם – 24.מ-ו5?? מוביל למט מיידי עם 24…ר-ה6 או 24…צ-ד5, בהתאם לפרש שלכד את הרגלי על ה4) 24…פ-ה5+ וכו'.

סידרת המסעים הגוררים את המלך הלבן אל תוך המחנה השחור המשיכה: 22…ז5+ (למסע הזה יש גם צד שלילי מבחינת השחור – הוא חוסם את נתיב הרץ על ח4 ומגביל אותו) 23.מ-ו5 צ(ח)-ה8. המסע האחרון (ששוב מוותר על המשך זהיר יותר עם 23…ר-ה6+) מאיים במט עם …צ-ד6 ו-…צ-ה5, ולכן הלבן אינו יכול ללכוד את הרץ על ג4 וצריך להגן על הטור ד': 24.צ(ח)-ד1 צ-ה5+ 25.מ-ו6. כאן ניתן היה להכות את הפרש הלבן על ג5, אבל וויטאשק החליט להמשיך בניסיון לנצל את עמדתו של המלך הלבן והקריב – זמנית לפחות – כלי עם 25…צ-ז8. וכעת הלבן היה יכול סוף סוף להכות את הרץ השחור שהותקף עוד במסע ה-17 עם 26.ב:ג4 – מסע כפוי למעשה, המסיר איום מט עם …צ-ז6 כיוון שהוא מאפשר למלך הלבן להכות על ו7.

המסע ה-26 היה, כאמור, הראשון שנאבארה חשב עליו באופן ממשי – הוא הקדיש לו כשש דקות, לעומת פחות מ-40 שניות לכל אחד מהמסעים הקודמים (את פירוט זמני המסעים ניתן לראות כאן), וכפי שאמר לאחר המשחק כאן אכן הסתיימה ההכנה הביתית שלו. וויטאשק, לעומת זאת, החל בחשיבה ממושכת כבר מהמסע ה-12, ולכן בשלב זה היה בפיגור גדול על השעון בהשוואה ליריבו והחל להיקלע לדוחק זמן. המשחק נמשך 26…צ-ז6+ 27.מ:ו7 צ-ה7+ 28.מ-ו8 צ-ו6+ 29.מ-ז8 צ-ז6+ 30.מ-ח8:

bview4

והתקבלה עמדה כמעט סוריאליסטית שבה המלך הלבן, למרות ש"נרדף" עד לקצה המחנה השחור, לא רק שאינו בסכנת מט ממשית אלא שהשחור אינו יכול אפילו לנצל זאת כדי לכפות שח חוזר. במבט ראשון עשוי אמנם להיראות שהמסע 30…ר-ז3 זוכה כאן עבור השחור בגלל איום המט עם …ר-ה5, אבל מסתבר שללבן הגנה מספיקה: 31.צ-ד5! ואם 31…ר-ה5+ 32.צ:ה5 פ:ה5 33.צ:ב7! – וכעת ברור מדוע היה צריך להציב את הצריח על ב1 במסע 19…; 33…צ:ב7 34.פ:ב7 מ:ב7 35.ר:ה4+ ו-36.ר:ז6.

**********

מהציוצים במהלך המשחק:

כדאי לציין שנייג'ל שורט עצמו אחראי לאחת מצעדות המלך ההתקפיות הידועות בתולדות השחמט, במשחק נגד יאן טימן מטילבורג 91:

bview7

בעמדה הזו, שהתקבלה לאחר המסע ה-30, השחור תחת לחץ אבל מחזיק בינתיים מעמד. שורט מצא את הדרך להגביר את הלחץ באופן מכריע על ידי 31.מ-ח2!! וקידום המלך במסעים הבאים ל-ז5 דרך ז3-ו4, בלי שכלי השחור יכולים לסכן אותו. טימן נכנע לאחר 34.מ-ז5, כיוון שהמלך הלבן עומד להתיצב ב-ח6 עם איום מט מכריע על ז7.

**********

המשחק נאבארה – וויטאשק נמשך 30…צ-ו6 (מאיים מט עם …צ-ו8) 31.צ-ו1 (מתגונן מפני האיום הזה) 31…ר-ו2 (חוסם את הטור ו' וכך מחדש את האיום) 32.צ:ו2 צ:ו2 33.צ-ו1 (שוב מתגונן מפני איום המט). עד לנקודה זו במשחק, וויטאשק ויתר אמנם על כמה המשכים סולידיים יותר שהיה יכול לבחור בהם, אבל מבחינה אוביקטיבית נראה שלא טעה ושהעמדה נותרה פחות או יותר שווה. כאן הוא ביצע את הטעות הממשית הראשונה שלו מבחינה זו עם 33…צ:ז2?; זהו אמנם מסע טבעי הזוכה ברץ ומותיר את השחור ביתרון טיב – אבל לפני הלכידה צריך היה לשחק 33…צ-ה8+! כדי למנוע את מסעו הבא של הלבן, המקנה לו יוזמה חזקה: 34.צ-ו8+ מ-ג7

bview5

וכעת נאבארה שיחק גם הוא מסע טבעי מאוד (הזוכה בחומר) אך מוטעה – 35.פ-ד5+?. כאן בא לביטוי ברור מה שכתבתי למעלה על האופי הלא מחשבי של המשחק בשלביו המאוחרים; נאבארה, למרות כמות זמן גדולה מאוד שעמדה לרשותו (בגלל משחקו המהיר מאוד בשלבים המוקדמים יותר), החמיץ כאן ניצחון עם 35.פ(5):ה4!!, מסע שמחשב מראה אותו מייד כטוב ביותר בעמדה. הנקודה היא שגם מסע זה, השומר על יוזמה חזקה, יזכה בסופו של דבר בחזרה בטיב, אבל במצב טוב יותר משמעותית מאשר במשחק – קודם כל בשל חיסול הרגלי ה' השחור. הסתעפות לדוגמה היא 35…מ-ד7 (להתגונן מפני איום השח ב-ד5) 36…פ-ו6+ מ-ה6 37.פ(ג)-ד5! (תומך בפרש השני ותוקף את הצריח השחור על ה7) 37…צ-ו7 38.צ-ה8+ מ-ד6 39.מ-ז8 והצריח השחור נלכד – כדאי לשים לב לתפקיד ההתקפי שממלא כאן המלך הלבן.

מכל מקום, מסעו של נאבארה הוביל לפישוט העמדה לכלל סיום צריחים מאוזן פחות או יותר – אם כי כזה שללבן היתה בו יוזמה, שלבסוף הובילה בכל זאת לניצחון לאחר מספר אי-דיוקים משני הצדדים. הנקודה הקריטית בה הוכרע המשחק לטובתו של נאבארה הגיעה לאחר מסעו ה-44:

bview6

ללבן צמד רגלים חופשיים חזקים באגף המלך (הנתמכים על ידי המלך בעמדתו הקדמית…), בעוד שמשחקו הנגדי של השחור מתבסס על רגלי חופשי חזק משלו על טור ה'. הדרך להשיג את התיקו היתה באמצעות קירוב המלך לרגלי הזה כדי לתמוך בו: 44…מ-ג3!. הסתעפות מפתח כאן היא 45.צ-ה6 מ-ד2 46.ח5 ה2 – ובסופה, כעשרה מסעים מאוחר יותר (אותם ניתן לראות בלוח החי), הלבן מקריב את הצריח שלו תמורת הרגלי השחור בעוד שהשחור מצליח לחסל את שני הרגלים הלבנים באגף המלך (תוך שהוא מקריב את הצריח שלו תמורת אחד מהם).

במקום זאת, וויטאשק שיחק 44…מ-ד5?! עם הרעיון למנוע מהצריח הלבן להתייצב ב-ה6 כדי לעצור את התקדמות הרגלי השחור. נאבארה הגיב ב-45.מ-ו4 (התוקף את הצריח השחור על ז3 – זהו סוף מסעו של המלך הלבן בחזרה מ-ח8) ויריבו ביצע את השגיאה הסופית עם 45…צ-ח3?. הסיכוי האחרון להחזיק מעמד היה לקדם את הרגלי עם 45…ה2! ואחרי 46.ג4+! (מסיט את המלך השחור מ-ד5, כדי לאפשר לצריח להתיצב ב-ה6 ולמנוע את הכתרת הרגלי) 46…מ:ג4 47.צ-ה6 צ-ח3 48.צ:ה2 (לפני שהשחור ישחק …מ-ד3) 48…צ:ח4 השחור כנראה עוד יכול לחלץ תיקו, אם כי מצבו לא נוח ועליו לדייק מאוד לשם כך.

לעומת זאת, לאחר 45…צ-ח3? 46.ח5 הלבן גם שימר את הרגלי ח' שלו וגם הצליח לעצור את הרגלי ה' השחור באמצעות התמרון צ-ז5+ (מסע המלך הלבן ל-ו4 לא רק תקף את הצריח השחור אלא גם פינה לצריח הלבן את הערוגה הזו) ואחריו צ-ה5. וויטאשק נכנע, כיוון שהמשחק הנגדי שסיפק לשחור הרגלי ה' נעלם וצמד הרגלים הלבנים החופשיים באגף המלך חזק מדי.

ייתכן מאוד שבסופו של דבר הפסדו של וויטאשק, גם אם לא נבע באופן ישיר ממה שקרה בחלקו ה"מטורף" והמוקדם יותר של המשחק (בו נהנה נאבארה מיתרון ההכנה הביתית), היה תוצאה עקיפה שלו. כאשר שחקן נתון בלחץ מתמשך וצריך להשקיע באופן עקבי זמן רב יותר מיריבו כדי לפענח את העמדה, הדבר גורם לא מעט פעמים להתשה הדרגתית שיכולה לתת את אותותיה בשלבים מאוחרים יותר, אפילו כאשר היריב כבר מחוץ להכנה הביתית שלו והעמדה עדיין סבירה מבחינה אוביקטיבית.  

 

יומן בלש אמיתי (2/7) - מפות שחורות וחדרי מוטל
קייטי לדקי

93 Comments

אייל סגל 4 באוגוסט 2015

קריאקין (https://twitter.com/SergeyKaryakin/status/624293598968852480) הזכיר אחרי המשחק עוד דוגמה:

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1567830

אם כי נראה שבמקרה זה צעדת המלך היתה הרבה יותר כפויה מלכתחילה, בגלל ההתקפה שהתפתחה בעקבות הקרבת הכלי של הלבן.

דוד (David) 4 באוגוסט 2015

ובניחוח מעודן http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1552259
מאותו עניין שהזכיר קריאקין http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1477096

דוד (David) 4 באוגוסט 2015

יש גם את הניצחון של נקמורה על רובסון http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1665664
(מה שמזכיר את http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1737612 אבל זה כבר לא קשור לפוסט)

דוד (David) 4 באוגוסט 2015

ועוד קפבלנקה אחד…
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1699926

Zak 5 באוגוסט 2015

לא חסרים. זה הפייבוריט האישי שלי עוד מ 1872

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1250160

אייל סגל 5 באוגוסט 2015

והנה מעין גירסה מודרנית של המשחק הזה, מהליגה הרוסית בשנה
שעברה: http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1752667

אבל שוב (כמו במשחק גשימוב-גרישצ'וק) – במקרים האלה צעדת המלך הרבה יותר כפויה מלכתחילה, בגלל התקפה שכוללת הקרבת חומר. מבחינה זו שני המשחקים האלה בעצם יותר דומים לזה של Wei Yi נגד ברוזון שהקדשתי לו פוסט קודם, רק שבהם הצד התוקף לא מצליח לתת מט וצריך להסתפק בתיקו על ידי שח חוזר.

Zak 5 באוגוסט 2015

אכן, הדקויות השונות והעומק במשחק של נבארה זה פשוט דבר נפלא

D! פה ועכשיו 5 באוגוסט 2015

אהבתי.

D! פה ועכשיו 4 באוגוסט 2015

נהדר. אפילו אני הבנתי הפעם את כל ההסברים.
כיף לראות דברים ששוברים את השגרה, מחשבה חופשית, גם אם היא לא מובילה למקום הראשון.

דוד 4 באוגוסט 2015

והקריקטורה ענקית

איציק 4 באוגוסט 2015

בתאור משחקים כאלו תמיד צצה לי השאלה האם המשחק יפה ומעניין, וההכנה תקפה רק בגלל חוזקו של היריב ממול שאינו מהצמרת הגבוהה ביותר. נראה לי שהוא לא היה מסתכן במשחק כזה (למרות ההכנה הביתית) מול קרלסן, אנאנד או אחרים מהטופ 10.
האם השחור עשה טעויות מהותיות במהלכים הראשונים שאפשרו להכנה הביתית להיות ממומשת באופן בו מומשה?

אייל סגל 4 באוגוסט 2015

כמו שציינתי, וויטאשק אמנם "שיתף פעולה" עם נאבארה מבחינה זו שבחר בכמה נקודות בהסתעפויות חריפות כשהיה יכול גם לבחור במשחק שקט יותר – כנראה שגם הוא רצה לנצח – אבל מבחינה אוביקטיבית, את הטעות הממשית הראשונה כנראה שביצע רק במסע 33. ונכון שהוא לא קרלסן או אנאנד, אבל עדיין הוא שחקן סופר-חזק – ברשימת הדירוג של אוגוסט הוא במקום 23 בעולם (קצת מעל נאבארה עצמו). הוא גם ידוע, אגב, כתיאורטיקן טוב במיוחד (הוא עובד כבר כמה שנים כעוזר של אנאנד), כך שעצם ההצלחה של נאבארה להפתיע אותו בפתיחה היא הישג די מרשים.

no propaganda 4 באוגוסט 2015

וואו, משחק אדיר!!
תודה על הפוסט.

נראה לי יש טעות ב".מ-ו6. כאן ניתן היה להכות את הרץ הלבן על ג5", צריך להיות פרש לבן.

אייל סגל 4 באוגוסט 2015

צודק – תיקנתי

צור שפי 4 באוגוסט 2015

יוצא מהכלל. אכן, המחשה נהדרת למחשב בשרות השחמטאי.

גיל 4 באוגוסט 2015

מעולה, אני חושב ששחמט הוא הספורט היחיד שבו יכולים למצוא משחקים ברמה גבוהה באופן קבוע גם על ידי מתחרים שלא נחשבים מהשורה הראשונה בגלל שתמיד יש סיכוי למשהו יצירתי.

דוד 4 באוגוסט 2015

אני חושב שהחלק הכי יפה במשחק הוא זה שדווקא לא הופיע- ההסתעפות שנתת אחרי 30.מח8. ההבחנה שהלבן יכול להקריב את הטיב (צ:ה5) ולא לחשוש מהאיום 32..פ:ה5 בשל התגובה הצוננת צ:ב7, מרשימה במיוחד. שחמט טקטי במיטבו.

דוד 4 באוגוסט 2015

התכוונתי מהאיום 33..פז7 #

אייל סגל 4 באוגוסט 2015

אני מניח שאתה מתכוון לאיום 33…פ-ו7 – למעשה, זה לא מט מיידי (כי המלך הלבן יכול להכות את ח7), אלא לוקח כמה מסעים: 33…פ-ו7+ 34.מ:ח7 פ-ה5+ 35.מ-ח8 צ-ח6+ 36.מ-ז8 פ-ז6 ו-.37..צ-ח8 במסע הבא. מה שבמיוחד מוצא חן בעיני בהקשר זה הוא איך ש-33.צ:ב7 מצדיק את צ-ב1, ששוחק 14 מסעים קודם לכן.

דוד 4 באוגוסט 2015

אכן… וכמובן הצורה העדינה שבה 19.צב1 שוחק…

נפתלי 4 באוגוסט 2015

מישהו פעם הקדיש תשומת לב לואריאנט הזה…אני דורש את הריספקט המגיע לי…בהקשר למסעו ה-15 של השחור,יש שחקן ישראלי שניצל משחק פתיחה הססני של רב אמן קוזובוב בבאקו(…)אופן והשיג יתרון אם כי שגה בהמשך ונאלץ להילחם לתיקו…

אייל סגל 4 באוגוסט 2015

כן, אני מניח שאתה מתכוון למשחק הזה (שבו השחור הצריח במקום לשחק 15…ר-ג4+): http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1774415

נפתלי 5 באוגוסט 2015

אכן כן…

Zak 5 באוגוסט 2015

פוסט נהדר אייל. פשוט משחק מצויין, איך שהוא מתגלגל מהפתיחה החריפה למשחק האמצע המרתק ולסיום העדין, כשלכל שלב ניואנסים משלו.

אם נחזור ברשותך למשחק של שורט נגד טימן שגם אותו ציינת בפוסט. אחרי 31. מח2 של שורט, האם לשחור אין שום דרך לעצור את התקדמות מלך הלבן עד ל-ח6? נניח 31… רג8 או איזשהו רעיון אחר?

אייל סגל 5 באוגוסט 2015

הנקודה היא שהשחור משותק, כי 31…ר-ג8 מאפשר 32.פ-ז5! (בגלל שאין יותר איום מט על ז2): ואם 32…ר:ד7 אז 33.צ-ו4! ובמסע הבא יבוא פ:ו7 ועמדת השחור קורסת.

יהודה.א. 7 באוגוסט 2015

נפלא!

נפתלי 9 באוגוסט 2015

ברגעים אלו ממש מתקיימת עוד צעדת מחאה של מלך במשחק בין איבן בוקאבשין לאיגור ליסיי בסופרפינאל של רוסיה(אם יורשה לי להמר,חזקה על מגן קר ומיושב כליסיי שיצליח,לצערי,לחלץ משם לפחות חצי נקודה…)

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/russian-championship-2015/1/1/6

אייל סגל 11 באוגוסט 2015

צדקת לגבי ליסיי… במיוחד התרשמתי משני מסעי הגנה מאוד מדויקים שהוא שיחק ברצף – 24…מה-ז8! (שמונע ד5+ מצד הלבן) ו-25…פ-ג5! (שמפנה מקום למלך ב-ד7 וגם מפריע ללבן לפתוח את הטור ג'). אפשר לראות ניתוח מפורט של המשחק בכתבה הזו; יש שם בהמשך, אגב, גם ניתוח של המשחק של בוקאבשין מהסיבוב השני, בו הוא נדרס על ידי התקפה מרשימה של ויטיוגוב.

דוד 11 באוגוסט 2015

תומשבסקי ממשיך את היכולת מהגרנד פרי. שחקן נפלא ומחושב.

אילן 12 באוגוסט 2015

סבידלר חוטף מט במסע 29 מחיסמטולין https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/russian-championship-2015/4/1/6
לא ברור למה המשיך לשחק עד הסוף כשהיה ברור במסע ה- 26 של השחור (מה- א2+) שזה מט ב- 3.

אייל סגל 12 באוגוסט 2015

כשמדובר במט יפה או לא שיגרתי שחקנים לפעמים מאפשרים באופן "ג'נטלמני" ליריבים שלהם לבצע אותו ממש על הלוח.

[חאירולין, לעומת זאת, נכנע נגד ארטמייב אחרי 47.מ-ז2??? צ-ז1+ בלי לחכות למט עצמו… – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/russian-championship-2015/4/1/5 ]

דוד 12 באוגוסט 2015

מט מרהיב, לספרי לימוד ממש…

אילן 12 באוגוסט 2015

משחק יפהפה של הצעירה האסטונית Narva, Mai בת ה- 16 מול מי שדורג ראשון בתחרות ריגה הפתוחה (RTU open) קובלנקו (2702) למרות פער של קרוב ל- 500 נק', היא הצליחה לכפות פת יפהפה https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/rtu-open-2015/1/1/1

יהודה 13 באוגוסט 2015

בהחלט מרשים. מה שיפה זה שבמידה וקובלנקו לא נכנס להחלפת צריחים במסע האחרון.
אז ללבן יש "צריח משוגע" (צריח שמשגע את המלך בשחים ולמלך אסור לקחת אותו בגלל פט)

אייל סגל 14 באוגוסט 2015

אגב, הושלמה רשימת 128 השחקנים לגביע העולם שיתחיל בחודש הבא – אפשר לראות אותה לפי דירוג מד הכושר (שקובע את השיבוצים) כאן ולפי קטגוריות ההעפלה כאן.

שמוליק 17 באוגוסט 2015

קשה כבר לשחק שחמט בימינו .
במשחק ששיחקתי הערב צד את עיני ווריאנט מעניין שבו המלך שלי מגיע במסע ה-15 לערוגה ו5 !
החלטתי לאפשר כניסה להסתעפות זו ( ברוח התקופה … ) – החלטה שגויה , אבל למזלי היריב מיד טעה והשגתי יתרון גדול ( בדרך אחרת ) .

אילן 18 באוגוסט 2015

באותו הקשר פרסמתי לינק לכתבה נחמדה חדשה של דניאל נרודיצקי שהופיעה לפני כמה ימים ב- chess.com על המשחק של Wei Yi (זה ברשומה של אייל המתייחסת למשחק הזה).

אייל סגל 18 באוגוסט 2015

אגב, בהקשר ל- Wei Yi – אם סדר הדירוג ברשימת המשתתפים בגביע העולם שנתתי אליה לינק בתגובה 19 הוא באמת זה שקובע את השיבוצים (ואני חושב שכן – הדירוג הוא לפי רשימת מד הכושר הרשמית הכי עדכנית, של אוגוסט), הרי שתמיר נבאתי (מדורג מס' 105) הוא זה שיזכה לשחק עם הסיני (מס' 24) בסיבוב הראשון של גביע העולם.

בכלל, בהתחשב בפורמט הנוקאאוט, מגוון השחקנים וכמות שחקני הצמרת (חוץ מקרלסן ואנאנד כל הצמרת הגבוהה משתתפת, למעשה) גביע העולם בהחלט יכול להיות התחרות הכי מבדרת של השנה.

אילן 19 באוגוסט 2015

כל עוד זה מישהו אחר מול Wei Yi, ברוזון (מס' 59) יכול לנשום לרווחה…
תמיר הציג כושר טוב בשתי תחרויות ביוון אבל לא מול שחקנים בקליבר של Wei Yi.
מעניין למה שיטת השיבוץ היא כזאת שהמדורג הכי גבוה (טופלוב) משחק מול המדורג הכי נמוך (אב"ל ניגרי בשם אולאדפו עם 2241) ולא בשיטה שוויצרית.

אייל סגל 19 באוגוסט 2015

שיטה שוויצרית בנויה בשביל פורמט של טורניר, לא נוקאאוט. במסגרת פורמט נוקאאוט, ההיגיון של שיטת ה"קצוות" (מדורג 1 נגד 128 וכו'; בסיבוב הבא המנצח בין 1 ל-128 נגד המנצח בין 64 ל-65 וכן הלאה) נראה לי די ברור – להקטין את דרגת האקראיות על ידי הגדלת הסיכוי שהשחקנים היותר חזקים יפגשו רק בשלבים היותר מאוחרים, וכך גם הקטנת הסיכוי שהשחקנים היותר חלשים יגיעו לשלבים האלה רק כי יצא להם לפגוש שחקנים חלשים יחסית אחרים בשלבים המוקדמים.

אייל סגל 18 באוגוסט 2015

ובינתיים, קרלסן במחנה אימונים מתיש לקראת גביע סינקפילד: https://www.facebook.com/magnuschess/videos/719224364850207/?permPage=1

דוד 18 באוגוסט 2015

עם לבון? אמנם חברים טובים אבל הוא לא אמור לשחק נגדו שם?

אייל סגל 18 באוגוסט 2015

כן, זה באמת קצת מוזר… אני מניח שהוא רק קפץ לביקור (וגם זה דבר שמבין המתחרים של קרלסן אני באמת מסוגל לדמיין רק את ארוניאן עושה אותו).

אילן 19 באוגוסט 2015

חחח אכן מחנה אימונים מתיש.
אתמול בדיוק קראתי ברפרוף איזו כתבה על משהו אחר שהוא פרסם בפייסבוק (ביטול היתרונות שיש לאלוף עולם מכהן באליפות הבאה). יש בזה משהו:

Magnus Carlsen
‏11 אוגוסט‏ ב-‏14:02‏ ·

In advance of travelling to the US to prepare for the Sinquefield Cup, I felt it important to share with you something I have been thinking about a great deal: the World Championship cycle format.

I want to preface what I’m about to say with the notion that I have great respect and reverence for all the World Champions that have come before me, and for those that have contributed to the professionalization of chess. The Chennai match against V. Anand and our subsequent match in Sochi were both equally powerful and wonderful experiences. I was amazed by the intensity of the match format, as well as the massive interest from both the media and the public. I know people are working diligently to organize the 2014-2016 World Championship cycle, and I very much look forward to the match in November 2016 against the winner of the spring 2016 Candidates tournament.

Despite this, I have, for a long time believed – and voiced publicly – that there should be a new World Championship cycle system, which is both balanced and fair. Those of you who have followed top level chess closely for years will remember that I openly raised the issue of the privileges held by the World Champion on several occasions, prior to qualifying for the match in 2013.

In short, I strongly believe the chess world should evolve to a more just system. What does that look like? I have long thought that moving to an annual knock-out event, similar to the World Cup, would be more equitable. This change would in effect improve the odds of becoming World Champion for nearly every chess player, with the exception of the reigning World Champion, and potentially a few other top players who would no longer be favoured by the current format. Creating regional qualifying events combined with rating spots, the participation of all the top players in the world and the undisputed World Championship title at stake, I truly believe this would make the World Championship cycle more accessible to everyone.

In conclusion, I strongly recommend FIDE look into modernizing the World Championship cycle format.

What are your thoughts? Do you agree that the Chess World Championship cycle would benefit from a new system?

יהודה 19 באוגוסט 2015

מישהו יכול לתרגם את עיקרי הדברים?
תודה…

אילן 19 באוגוסט 2015

הוא מציע להחליף את השיטה המיושנת, הקיימת כיום, של התחרות על אליפות העולם. הוא מציע שזה יהיה בשיטת נוקאאוט, כמו גביע העולם, כך שהתחרות תהיה פתוחה ונגישה לכל השחקנים.
הוא אומר שבשיטה הזאת כולם ייצאו נשכרים, חוץ אולי מאלוף העולם המכהן ואולי עוד כמה שחקנים מהעלית שה"שיטה" הנוכחית מעדיפה אותם.
לדעתו, השיטה המוצעת תהיה יותר מוצדקת והוא מציע לפיד"ה לשקול לעשות מודרניזציה לשיטת תחרות אליפות העולם.

צריך לציין לזכותו שהוא אמר את הדברים האלה גם לפני שזכה באליפות העולם.

נפתלי 20 באוגוסט 2015

אני מפנה את תשומת הלב של הפורום הנכבד למשחק המרתק חיסמטולין-בוקבאשין מסיבוב הנעילה של הסופרפינאל…

http://www.chessbomb.com/arena/2015-russia-superfinal-m/11-Khismatullin_Denis-Bukavshin_Ivan

[אגב, סבידלר – שבתחרות הזו נראה שנהנה לפרשן הרבה יותר מאשר לשחק – דיבר בעמדת השידור עם מירושניצ'נקו על המשחק הזה בערך חצי שעה; http://livestream.com/accounts/7928738/events/4249014 – החל מ-8:30]

שמוליק 20 באוגוסט 2015

חיסמטולין בכלל עושה רושם של שחקן מרתק : הסיום הידוע שלו מאליפות אירופה בירושלים , המשחק הנ"ל שצוין פה , וגם המשחק מהסיבוב הקודם :
http://www.chessbomb.com/arena/2015-russia-superfinal-m/10-Artemiev_Vladislav-Khismatullin_Denis

אייל סגל 20 באוגוסט 2015

וגם המט ב-29 מסעים שנתן לסבידלר, שהוזכר בתגובה 16 למעלה…

אייל סגל 20 באוגוסט 2015

ואם כבר הוזכרה אליפות רוסיה, שבה אכן היה היום הסיבוב האחרון: אצל הגברים זכה תומשבסקי (שדוד הזכיר בתגובה 15) באופן משכנע עם 7.5/11 – 4 נצחונות וללא הפסדים, חצי נקודה לפני קריאקין ונקודה לפני ויטיוגוב. אצל הנשים זכתה גוריאצ'קינה (בת 17 בחודש הבא) – "פטרוסיאן בחצאית", כמו שקרא לה שיפוב (https://chess24.com/en/read/news/goryachkina-stars-in-russian-championship) – עם 8/11, נקודה שלמה לפני קוסטניוק ובונדארוק.

אגב, נפתלי – אם לא יצא לך עדיין לראות, אולי יעניין אותך ראיון עם נאיידיצ'וב שנערך לכבוד המעבר הרשמי שלו לפדרציה האזרית:

https://chess24.com/en/read/news/naiditsch-i-m-not-afraid-of-anybody

אייל סגל 22 באוגוסט 2015

מחר – ה-23 באוגוסט – מתחיל גביע סינקפילד, הטורניר השני בסידרת הגרנד טור (אחרי סטוונגר) והתחרות החזקה ביותר של השנה. משתתפים תשעת הקבועים של הסידרה – קרלסן, אנאנד, טופלוב, נקמורה, קרואנה, גירי, גרישצ'וק, ארוניאן, MVL – כשהווילד קארד שמצטרף אליהם הפעם הוא ווסלי סו, בעצמו מהטופ-10, שלמעשה מלכתחילה קיבל הצעה להשתתף בסידרה לפני שפנו ל-MVL, אבל נאלץ לדחות אותה כי לא היה יכול להתחייב לכל שלושת הטורנירים. המשחקים מתחילים כל יום ב-21:00 לפי שעון ישראל, ואפשר לעקוב אחריהם בשידור ישיר כאן (עם פרשנות של הצוות סירוואן – שהאדה – אשלי).

אגב, התפרסם השיבוץ הרשמי לגביע העולם, ובתיקון למה שכתבתי בתגובה 22 מסתבר שנבאתי מדורג מס' 104 ולא 105 (כי אחד מאלה שהיו מדורגים מעליו פרש), ולכן הוא ישחק בסיבוב הראשון נגד נבארה (מס' 25) ולא Wei Yi… אפשר לראות את הבראקט המלא כאן.

שמוליק 22 באוגוסט 2015

ריי רובסון נגד Wei Yi יכול להיות מעניין בסיבוב השני .
עוד ( פוטנציאלית ) במוקד בסיבוב השני : מאמדיארוב – הו ייפאן , איבנצ'וק – רודשטיין .

אילן 23 באוגוסט 2015

יתכן שעדיף לנבאתי לשחק מול נבארה ולקוות שיתפוס אותו ביום לא טוב.
אגב, לנבאתי אותו מד כושר שיש לכוכב העולה מערב הסעודית ר"א סאלם סאלח (אם כתבתי נכון) – 2595 ותמיר שובץ לפניו, למרות שלסאלח יש יתרון על נבאתי במד כושר במשחקים מהירים (2631 מול 2596) ובליצים (2682 מול 2508) . מכל מקום הסיכוי שייפגשו קלוש וקודם יצטרכו לגבור על Wei Yi ועל נבארה כאמור.

סאלח כבר עשה תיקו מול Wei Yi בווייק אן זי בתחילת השנה (קבוצה ב', בתחרות המפורסמת שזכה בה וויי יי) http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1782848 וגם לפני 3 שנים באליפות העולם בנוער.

סמירין אמור לשחק עם המנצח במשחק שבין סמואל סביאן לבין רדג'בוב.

בבית של גלפנד יש את גירי כך שיהיה לו אתגר לא פשוט לעלות הלאה.

אייל סגל 23 באוגוסט 2015

גלפנד יכול לפגוש את גירי בסיבוב הרביעי (שמינית הגמר), אבל עוד לפני זה יכול לחכות לו בסיבוב השלישי וויטאשק, שכבר נגדו הייתי אומר שזה פחות או יותר סיכויים שווים ולא פיבוריטיות של גלפנד.

אגב, סאלם הוא מהאמירויות, לא ערב הסעודית. הסיבה שנבאתי מקדים אותו בדירוג היא מן הסתם מספר משחקים גדול יותר לרשימת הדירוג הרלבנטית – זה שובר השוויון שמשתמשים בו ככלל במקרים כאלה (כמו שאפשר לראות, למשל, ברשימת הדירוג האחרונה של הטופ-100: זו הסיבה שיש טור של Games, ושהאריקרישנה במקום 17 מקדים את אדמס במקום 18).

אייל סגל 24 באוגוסט 2015

פתיחה סופר-אנרגטית לגביע סינקפילד עם תוצאות מכריעות בכל חמשת המשחקים (כולם מרתקים) של הסיבוב הראשון. במיוחד בולטים ניצחון יפהפה של ארוניאן על קרואנה, והמשך שרשרת ההפסדים של קרלסן מהטורניר בנורבגיה – שוב בלבן ולטופלוב בסיבוב הראשון; במשחקים האחרים – MVL מנצח את סו, נקמורה את אנאנד, וגירי את גרישצ'וק (עוד חזרה על משהו שקרה בסיבוב הראשון בנורבגיה).

יהודה.א. 24 באוגוסט 2015

זו הכנה ביתית של טופאלוב? העמדה נראית שכן, אבל הזמנים מספרם משהו שונה..

אייל סגל 24 באוגוסט 2015

לפי מה שטופלוב אמר בראיון אחרי המשחק למוריס אשלי 7…ז5 היה הכנה ביתית (שכנראה גם הוציאה את קרלסן לגמרי משיווי משקל), אבל כזו שהיתה מלפני הרבה זמן ושהוא לא זכר כל כך טוב את הפרטים שלה, וכמו כן הקרבת הכלי של קרלסן לאחר כמה מסעים הפתיעה אותו לגמרי – כך שדי מהר כבר לא היה להכנה הזו תפקיד ממשי במשחק.

דוד 24 באוגוסט 2015

הגישה המזלזלת של קרלסן לפתיחות תעלה לו בקריירה.

יהודה.א. 24 באוגוסט 2015

בקריירה? לא. לכל היותר בתחרות או 2.
קרלסן בדרך כלל יודע להתאושש מהפסד מוקדם, אבל ברמה הזו זה עשוי להיות קשה יותר.

אייל סגל 24 באוגוסט 2015

אני לא חושב שמה שבלט במשחק אתמול היה דווקא גישה מזלזלת לפתיחה – תמיד אפשר להיות מופתעים על ידי חידוש כמו זה שטופלוב שיחק במסע השביעי. הבעיה היתה ביכולת המשחק הכללית ואולי גם קבלת ההחלטות – קודם כל הקרבת הכלי המפוקפקת שלחלוטין לא היתה הכרחית, ואחר כך, כשטופלוב דווקא לא דייק בסיבוכים שנוצרו והיה רגע קריטי שבו הלבן היה כנראה יכול לפחות להשוות עם 17.פ:ו8, קרלסן גם לא דייק ושיחק 17.ה5? שהוביל לעמדה באמת אבודה.

אגב, נקמורה עם מסר מאוד "קרלסני" בראיון אחרי המשחק לגבי הניצחון שלו על אנאנד:

Vishy’s a very strong player and he tends to be pretty well-prepared, so I knew it was going to be a difficult struggle. I think the way you beat him – I don’t want to make fun of him – but the way that you beat someone like Vishy, because he is a bit older, is to get these sorts of positions where you have very slight edges and just keep pressing, because he is 45 years old. That’s what I was aiming for – to get a small advantage and just play chess really as long as I could.

אילן 24 באוגוסט 2015

למה "קרלסני", קרלסן התבטא פעם כך?

בפרס על עודף טקט לא נראה שנקמורה יזכה.

אייל סגל 24 באוגוסט 2015

התכוונתי מבחינת הגישה של לא לדאוג יותר מדי לגבי יתרון משמעותי מהפתיחה אלא לנצח את היריב בקרב התשה. וספציפית זה גם מזכיר את מה שקרלסן עשה לאנאנד במשחקים 6-5 של הדו-קרב הראשון.

שמוליק 24 באוגוסט 2015

גירי אמר בראיון משהו בסגנון : "אפילו אשתי מכירה את המסע 7…ז5" ( שזה המסע שהפתיע את קרלסן בפתיחה ) .
בכלל נראה לי שבקרוב נשמע ממנו אנקדוטות רבות מתוך חיי הנישואים המתוקשרים יחסית שלו …

נפתלי 24 באוגוסט 2015

מתי המשחק בין קרלסן לנקמורה?זה נהיה משהו מעניין…אגב אתמול התחילה באבו דאבי התחרות החזקה באמת….

אייל סגל 24 באוגוסט 2015

קרלסן (בלבן) נגד נקמורה בסיבוב הלפני אחרון; אגב, בלינק שנתתי ל-chess24 בתגובה 27 אפשר לראות את השיבוצים לכל סיבוב אם מקליקים על מספר הסיבוב המתאים למטה, או לחילופין את המשחקים שיש לכל שחקן אם מחזיקים את הסמן על השם שלו.

ועוד על הסיבוב הראשון:

The last time a day of chess was so decisive was when Gaddafi had all the first round Tripoli FIDE KO losers beheaded

https://twitter.com/chessninja/status/635578032225394688

אילן 24 באוגוסט 2015

שאלת טריביה קצרה: מתי בפעם האחרונה קרה ששלושה שחקנים בעלי מד כושר 2800+ הפסידו באותו יום (שלא לדבר על אותה תחרות)?

(ראיתי את זה איפשהו)

סיבוב ראשון נפלא בסינקפילד. רעיון תא הוידויים גם נפלא.
וגם… תקופה נפלאה לואשיה לה-גרב שבשבילו זה כבר נצחון רביעי רצוף (אדמס, נבארה, ר(פ)פורט ואתמול סו) שמביא אותו חזרה ל- 2750 נק' בלוח החי ולמקום 15 בעולם אחרי שאיבד עשרות נקודות בשנה האחרונה.

שמוליק 24 באוגוסט 2015

הרחק מתחת לרדאר – היו בימים האחרונים 4 סיבובים במסגרת הליגה סינית .
דינג לירן עם ארבעה ניצחונות , ממשיך בכושר הטוב שלו ( למשל הניצחון 1-3 על גלפנד ) , ועולה למקום השביעי בעולם !
Wei Yi עם 3.5/4 ( תיקו נגד וואנג האו בשחור גם כן מהווה תוצאה טובה מן הסתם ) , מרוויח עוד 9 נקודות מד כושר , והוא כרגע במקום ה-23 .

אילן 26 באוגוסט 2015

למיטב ידיעתי דינג לירן שבר את השיא בתוצאה הטובה ביותר בכל הזמנים שהושגה על ידי סיני כלשהו.

בכלל, הסינים בשחמט הם כמו סופה שמתקרבת ושאתה לא יכול להעלים עין מבואה.

שמוליק 24 באוגוסט 2015

שתי מחשבות על הסיבוב הראשון :

כנגד דוחק הזמן ההזוי ( והטיפוסי … ) של גרישצ'וק – השאיר לעצמו 11 דקות בלבד לביצוע 20 מסעים , ללא תוספת זמן !
אהבתי מאוד את הבחירה של גירי ב- 21.צ:ב6 המסבך מאוד את המשחק , במקום בהמשך הפשוט יותר ( המועדף על ידי המחשב אגב ) – 21.פד5 ג:ד5 22.צ:א3 ר:א3 , בו השחור "הקריב מלכה" ( תמורת צריח , פרש וחייל ) , אך עושה רושם שלא עד כדי כך מסובך לשחק בשחור מבלי למעוד טקטית בגדול ( כפי שקרה במשחק עצמו ) .

אני חושב שהכניעה של אנאנד מוקדמת משהו , בטח אם נסתכל למשל על אחד מההמשכים אותם מציע המחשב – 43…מו8 44.פו3 ו4 45.ז:ו4 ר:ו4 , כאשר הלבן נשאר עם רגלים שני בלבד ( מפוצלים , כאשר אחד מהם עם פוטנציאל לרץ עיוור וכו' ) , ואני מניח שבהמשך כן יהיו לשחור סיכויים פרקטיים כלשהם .

אייל סגל 24 באוגוסט 2015

אם כבר הזכרת את שני המשחקים האלה, עוד הערה על כל אחד מהם:

לניצחון של גירי על גרישצ'וק יכולה בהחלט להיות משמעות בהתמודדות שלמעשה יש ביניהם על העפלה לתחרות המועמדים דרך מד כושר – טופלוב כנראה כבר הבטיח לעצמו מקום אחד, והם כרגע המתחרים העיקריים על המקום השני בקטגוריה הזו.

אנאנד הוא שחקן נפלא מהרבה בחינות, אבל כמו שכבר יצא לי לציין בכמה הזדמנויות רוח לחימה היא לא בדיוק התכונה הכי בולטת שלו. אפשר לחשוב על לא מעט דוגמאות לכניעות יחסית מוקדמות כאלה, או לחילופין להסכמה/הליכה לתיקו בעמדות שבהן היה נראה שעוד יש לו יתרון קטן, גם אם לא דרך ברורה לניצחון. בהמשך לציטוט מנקמורה שהבאתי בתגובה 29, אולי בשנים האחרונות יש לזה גם קשר לעניין הגיל המתקדם והמודעות אליו – כלומר, מחשבה של אנאנד שכדאי לחסוך כוחות עד כמה שאפשר ולא לבזבז אותם על משחקים ארוכים שהסיכוי להציל או להרויח בהם עוד חצי נקודה נראה קטן (גם אם לא אפסי לגמרי).

דוד 25 באוגוסט 2015

איזו דרמת ענק במשחק קרואנה קרלסן…

אייל סגל 25 באוגוסט 2015

Apart from the time scramble mayhem Magnus Carlsen played good, sensible chess today. Things might be looking up.

https://twitter.com/EinarGausel/status/635937124219494405

ג'ניפר שהאדה באולפן, אחרי שהקריאה את הציוץ הזה (תוך התקף צחוק):

You know you're a fan of Magnus if you say he played sensibly and got down to two seconds on the clock – that's a true fan

דוד 25 באוגוסט 2015

אולי הוא עשה את זה בכוונה? הרי הוא בחר במודע במסעים לא טובים אובייקטיבית

אילן 25 באוגוסט 2015

אסטרטגיה מצוינת לנקאמורה לנסות להתיש את המבוגרים ממנו.

מכל מקום, אחרי סיבוב 2 ונצחון שני רצוף לטופלוב (קרלסן ואחריו נקאמורה), הסיכויים של טופלוב לנצח את טורניר סינקפילד הם 47% לפי האתר "ההוא", כשלקרלסן יש 17.2% והשלישי גירי עם 10.7%.

לזכות בטורניר כולו לטופלוב יש, לפי אותו אתר, לא פחות מ- 80% מדהימים של סיכויי הצלחה כשאחריו נקאמורה עם 6.7%! וקרלסן 5.4%.

תמיד בסינקפילד קורים דברים (שמאיימים על המקום הראשון בעולם). הפער בין טופלוב לקרלסן בלוח החי הצטמצם לכדי 25 נקודות.

אייל סגל 25 באוגוסט 2015

למי שלא ראה את סיום המשחק בין קרלסן לקרואנה:

https://www.youtube.com/watch?t=15075&v=dNgXqOLM7CE

(בניגוד למה שהפרשנים חושבים בהתחלה, קרואנה לא הפסיד בזמן אלא נכנע בגלל טעות מכריעה שעשה במסע ה-40)

וכן, לפי כלל ההיבריס זה היה מתבקש שמיד אחרי שנקמורה מדבר על איך שניצל את הגיל של השחקן המבוגר בטורניר כדי לנצח אותו, הוא יפסיד לשחקן המבוגר (+40) השני.

אילן 25 באוגוסט 2015

באמת דרמה.
הפסד בגלל דוחק זמן כזה יכול כשלעצמו להפיל, מבחינה מנטלית, שחקן שחמט. קרואנה צריך לעבוד חזק על משחקי הבליץ שלו, זו לא פעם ראשונה שהוא עושה טעויות בולטות בדוחק זמן ששחקנים אחרים בשיעור הקומה שלו לא היו עושים.

לגבי נקאמורה, לא יכולתי לנסח טוב יותר (היבריס).

אגב, באבו דבי, סאלח, השחקן מאיחוד האמירויות שכתבתי עליו בתגובה 28 (מי שישחק מול Wei Yi בגביע העולם), הביס במשחק טקטי יפה (וקצר) את קריבורוצ'קו, שחקן בעל מד כושר (לפני המשחק הזה) 2720 בלוח החי – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/abudhabi2015/3/1/1

נפתלי 26 באוגוסט 2015

סאלח עצר אתמול את ג'ובבה,לצערנו…

אייל סגל 26 באוגוסט 2015

סיבוב שלישי – ניצחון שני ברצף לקרלסן, הפעם על ושייה לגרב במשחק שהיה נראה בשליטה פחות או יותר מהתחלה עד הסוף. בניגוד לטופלוב, שהצליח להוציא מהר מאוד את קרלסן מתכנית המשחק שלו עם 7…ז5, MVL איפשר לקרלסן להיכנס להסתעפות אידיאלית מבחינתו, עם יתרון עמדתי קל אבל נוח ויציב (חולשת הרגלי ד' השחור). כך שאלוף העולם מצטרף לגירי וארוניאן עם 2/3, חצי נקודה מאחורי טופלוב, שעשה היום תיקו שקט עם אנאנד (שמצידו נראה שמה שהיה חשוב לו זה בעיקר לשבור את רצף ההפסדים ולהשיג חצי נקודה ראשונה).

אייל סגל 26 באוגוסט 2015

חדשות טובות לחובבי השחמט: נראה שארוניאן חזר לכושר; ניצחון מרהיב שני שלו בטורניר, הפעם בשחור על סו, ועם 3/4 הוא מצטרף בהובלה לטופלוב חצי נקודה לפני קרלסן וגירי.

http://www.chessbomb.com/arena/2015-sinquefield/04-So_Wesley-Aronian_Levon

אשר 27 באוגוסט 2015

איזו יצירתיות!! גורם לי לחייך מעמקי ה – 1650. מזל שיש אנשים שיודעים לשחק שח כמו שצריך:)

אילן 27 באוגוסט 2015

משחק טקטי מדהים של ארוניאן. תענוג.
אם באמת יש כאן חוקיות מתמטית ולאחר כל 3 סיבובים הוא מבריק במשחק טקטי כזה אני מקווה שימשיך כך גם בסיבוב השביעי מול נקאמורה :)
וכנראה שסו לא יצליח להתאושש גם היום (מול קרלסן). מסכן.

שמוליק 27 באוגוסט 2015

כהרגלי , גם במפגנים טקטיים נהדרים שכאלו – מה שצד את עיני זה דווקא דברים אחרים :
* 8…רא5 – ( על פי ארוניאן זהו רעיון של לקו ) הסוגר את טור א' ובכך מקל על ביצוע הפריצה ב5 – מקורי מאוד .
* 23…ב3 – הסחה נפלאה מפני פה4 , תוך ניצול העובדה ש-צג2 הינו מסע די מכריע בעמדות מסוג זה ( שכל השורה השנייה הינה ללא רגלים ) .

אייל סגל 27 באוגוסט 2015

כן, 8…ר-א5 זה באמת רעיון יפה – לקח לי זמן להבין את ההיגיון של המסע. וחוץ מסגירת הטור א' שהזכרת (כך שאחרי …א:ב5 הצריח על א8 לא תחת איום), הוא גם מאפשר בהמשך את קידום הרגלי ל-ב4 (שדוחק את הפרש הלבן בחזרה לעמדת המוצא שלו) והעברת הרץ לאלכסון א7-ז1 שם הוא ממלא תפקיד התקפי חשוב.

עוד רעיון מאוד יפה עומד מאחורי 19…פ-ד4 (המסע שבגללו סירוואן התחייב בשידור החי להדליק קטורת ולהשתחוות לארוניאן…). למרות ש-19.מה-ג1 לכאורה מגן מפני המסע הזה, כיוון שהוא לא זוכה יותר בכלי בגלל שחרור הפרש על ה2 מהריתוק, עצם זה שהשחור כופה על הלבן להחליף פרשים ב-ד4 הופך את ההתקפה שלו לקטלנית, בגלל 1.פתיחת הטור ג' לאיומי הצריח ו-2.יצירת האיום לפתוח את האלכסון א7-ז1, אחרי שהרץ עובר אליו, באמצעות …ד3 (מעניין שבמשחק עצמו ארוניאן אפילו לא היה צריך לממש את האיום הזה, בסופו של דבר).

שמוליק 27 באוגוסט 2015

לפעמים האיום חזק יותר מהביצוע …

אילן 28 באוגוסט 2015

ארוניאן היה היחיד מבין השחקנים שאמר (בקטעי הקישור וכשהמנחים יצאו להפסקה) בתשובה לשאלה איזה שחקן היית רוצה שיצטרף לטורניר "גלפנד", בזכות העובדה שהוא שחקן ממש טוב. מחמאה כשזה מארוניאן.

אייל סגל 28 באוגוסט 2015

אחרי ההפסד שלו בסיבוב הראשון, שהיה כמו המשך ישיר לטורניר בנורבגיה, נראה כעת שקרלסן חזר למסלול הרגיל. היום בסיבוב החמישי (והאחרון לפני יום המונחה) ניצחון יפה על סו מעלה אותו למקום ראשון משותף עם ארוניאן; טופלוב נופל למקום שלישי-רביעי עם גירי, אחרי הפסד לקרואנה.

Zak 28 באוגוסט 2015

משחק מאכזב של טופאלוב בלבן. ויתור על תיקו בחזרה על המסעים בשלב מוקדם כשכבר לא היה לא יתרון, והמשך חסר מעוף לחלוטין שהעביר לקרואנה את היוזמה ואת הנצחון. קצת חבל כי היינו יכולים לקבל צמרת צמודה עם הכניסה ליישורת האחרונה של הטורניר.

אייל סגל 28 באוגוסט 2015

כן, בראיון עם אשלי אחרי המשחק הוא ביקר את עצמו על זה שלא לקח את התיקו – אמר שבגלל שהשיג עמדה טובה מאוד מהפתיחה, נשארה לו בטעות תחושה שהוא צריך לשחק על ניצחון.

Zak 28 באוגוסט 2015

דרך אגב, לפי הצ'סבומב, התוצאה עכשיו במפגשים בין טופאלוב וקרואנה היא 5-1 לטובת קרואנה! (ועוד 4 תיקו) סתם מקרה, או שאולי לטופאלוב יש איזו בעיה פסיכולוגית בהתמודדות ביניהם?

אייל סגל 28 באוגוסט 2015

זה באמת מעניין. בהצצה על רשימת המשחקים בין השניים, אולי אפשר לתת לזה הסבר "נסיבתי": שניים מחמשת הניצחונות האלה הם מטורנירים בהם טופלוב היה בכושר ירוד במיוחד (וייק אן זה 12, גרנד פרי סלוניקי 13), ועוד שניים הם מגביע סינקפילד בשנה שעברה, כשקרואנה היה סופרמן…

http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?yearcomp=exactly&year=&playercomp=either&pid=76172&player=&pid2=12089&player2=&movescomp=exactly&moves=&opening=&eco=&result=&tid=&eidt=

Zak 28 באוגוסט 2015

עוד יותר מעניין הוא שפרט לאחד, כל הנצחונות הושגו בשחור…

Comments closed