לקראת תחרות המועמדים

שנראית הפעם פתוחה מתמיד

ביום שישי תחל במוסקבה תחרות המועמדים, בה ייקבע מי יתמודד עם מגנוס קרלסן על אליפות העולם בדו קרב שייערך בנובמבר. אולי יש כאלה ששמו לב לכך שעברו כבר שנתיים מאז התחרות הקודמת, לעומת שנה בלבד בין הקודמת לזו שלפניה; אז לפני שנתחיל לדבר על המשתתפים, כדאי להסביר זאת בקיצור. הדבר קשור בשינוי קצב של כמה סבבים, שנועד כנראה* לתקן את השיבושים שנגרמו כתוצאה מעיכובים רבים באחד הסבבים הקודמים – זה שהוביל לדו קרב בין אנאנד וגלפנד. אותו סבב נראה באופן סכמטי כך:

[*אני משתמש במילה "כנראה" כי עד כמה שידוע לי פיד"ה מעולם לא נתנה לכך הסבר רשמי, דבר מעצבן כשלעצמו]

2008-10: סידרת הגרנד פרי

2009: גביע העולם

2011: תחרות המועמדים

אמצע 2012: הדו קרב על אליפות העולם (אנאנד – גלפנד) 

הדו קרב אנאנד – גלפנד התקיים בהפרש של שנתיים מזה שלפניו, דבר שהתבסס כנורמה מאז 2004 (דו קרבות על אליפות העולם נערכו גם ב-2006, 2008 ו-2010). בסבב הבא לא היתה סידרת גרנד פרי, והדו קרב התקיים בהפרש של שנה וחצי בלבד מהקודם: 

2011: גביע העולם

תחילת 2013: תחרות המועמדים

סוף 2013: הדו קרב על אליפות העולם (קרלסן – אנאנד I 

(המידה בה מרכיבי הסבב יצאו מסינכרוניזציה אחד עם השני מתבטאת בכך שגביע העולם של הסבב הזה התקיים "בתוך" הסבב שלפניו, בשנה שלפני הדו-קרב בין אנאנד לגלפנד.) בסבב שלאחר מכן, גם תחרות המועמדים וגם הדו קרב התקיימו בהפרש של שנה מאלה הקודמים: 

2012-13: סידרת הגרנד פרי

2013: גביע העולם

תחילת 2014: תחרות המועמדים

סוף 2014: הדו-קרב על אליפות העולם (קרלסן – אנאנד II 

בכך נראה שנשלם ה"תיקון", והסבב הנוכחי הוא בעל מבנה זהה לקודם (הפעם הראשונה בה קורה דבר כזה מאז שנות ה-90) בהפרש של שנתיים: 

2014-15: סידרת הגרנד פרי

2015: גביע העולם

תחילת 2016: תחרות המועמדים

סוף 2016: הדו-קרב על אליפות העולם (קרלסן – ?)  

בהנחה שאכן ישנה כאן מגמה ליצירת יציבות, נראה איפוא שהניסיון הוא לבסס סבב הנמשך שלוש שנים (כמו בתקופה שבין 1948 ל-1993, השנה בה נוצר פיצול בתואר העולמי והמערכת נכנסה לכאוס מתמשך), אם כי הדו קרב על אליפות העולם נערך פעם בשנתיים. נשמע מוזר – אבל זה אפשרי כיוון שכפי שניתן לראות למעלה, בכל שנה זוגית ישנה חפיפה בין סיומו של סבב אחד (תחרות המועמדים והדו קרב על אליפות העולם) ותחילתו של הסבב הבא (כלומר – הטורנירים הראשונים של סידרת הגרנד פרי, ולמעשה גם חלק מהתחרויות האזוריות מהן מעפילים לגביע העולם).  

********** 

ולתחרות עצמה – שמונת המשתתפים הם קרואנה, נקמורה (שהעפילו מסידרת הגרנד פרי), קריאקין, סבידלר (מגביע העולם), טופלוב, גירי (על פי מד כושר – ממוצע של שנת 2015), אנאנד (כסגן אלוף העולם בסבב הקודם) וארוניאן (כווילד קארד). להוציא את סבידלר (שאם הרכב הטורניר היה תלוי בי, הייתי מחליף אותו בקרמניק או אפילו דינג לירן) אפשר לומר שזו פחות או יותר התחרות החזקה ביותר שניתן היה לבקש. 

והיא גם נראית פתוחה מאוד. בניגוד לתחרות של 2013, בה קרלסן היה פייבוריט ברור, וזו של 2014, בה ארוניאן וקרמניק נחשבו לפייבוריטים עיקריים (אם כי אף אחד מהם לא זכה בסופו של דבר), קשה להצביע בתחרות הנוכחית על מישהו שסיכוייו נראים טובים בהרבה מאלה של השאר. לטעמי, שבעה מתוך השמונה (להוציא את סבידלר, כאמור) יכולים לזכות וזו לא תהיה הפתעה ענקית. 

אם בכל זאת לדרג אותם בסדר כלשהו – את הסיכויים הגדולים ביותר הייתי נותן לנקמורה וקרואנה. כפי שציינתי בסיכום השנה של 2015, נקמורה תמיד ידע להבריק מדי פעם אבל לאחרונה נראה שהמשחק שלו הפך לבוגר ויציב יותר. יש לו עדיין בעיות קשות מול קרלסן, אבל כאן מדובר בתחרות שקרלסן לא ישתתף בה – ומאז תחילת 2015, נקמורה ניצח בכל התחרויות ללא קרלסן ששיחק בהן. קרואנה נראה במשך פרק זמן מסויים, בעקבות ההופעה הפנטסטית שלו בגביע סינקפילד 2014, כמועמד הטבעי ביותר להיות קורא התיגר הבא על קרלסן. הוא אמנם לא הצליח מאז לשמור באופן ברור על המעמד הזה ולהשיג באופן עקבי תוצאות מרשימות, אבל עדיין הרשים לא מעט פעמים בשנה האחרונה – כולל בטורניר וייק אן זה האחרון בינואר, שם היה המתחרה הרציני ביותר של קרלסן – בנחישות, באנרגיה, ברמת הכנת הפתיחות וביכולת לנווט במשחקי אמצע מסובכים. 

קצת מתחתיהם בתמונת הסיכויים הייתי שם את ארוניאן. יש לו, כמובן, היסטוריה לא טובה של צ'וקריות בשלבים מכריעים של תחרויות מועמדים – בשובר השוויון של רבע הגמר ב-2011 נגד גרישצ'וק, ובמחציות השניות של הטורנירים ב-2013 ו-2014 (את המחציות הראשונות של הטורנירים האלה, לאחר 7 סיבובים, סיים במקום ראשון משותף עם זה שזכה בסופו של דבר). מצד שני, קשה לי להשתחרר מהתחושה ששחקן בקליבר של ארוניאן צריך להיות מסוגל לתת פעם תחרות מועמדים טובה באופן עקבי. ומי יודע, אולי דווקא העובדה שהוא מגיע לתחרות הנוכחית מעמדה הנראית פחות דומיננטית מפעמים קודמות (כמי שנבחר כווילד קארד, ולא העפיל לגמרי "בזכות") תעזור להסיר ממנו לחץ פסיכולוגי. רוב ההופעות שלו בשנה האחרונה לא היו מרשימות במיוחד, אבל הזכייה בגביע סינקפילד הזכירה איך הוא יכול לשחק כשהוא במיטבו.  

קצת מתחתיו הייתי שם את קריאקין, גירי ואנאנד – כל אחד מסיבות אחרות. קריאקין פשוט כי לטעמי הוא שחקן קצת פחות חזק מהשלושה הקודמים. גירי הפגין בתחרויות הצמרת שהשתתף בהן בשנה האחרונה סולידיות ויציבות מרשימות והפסיד מעט מאוד משחקים; למרות שהוא הצעיר בין משתתפי התחרות (ביוני יהיה בן 22), הסגנון הזהיר והשמרני האופייני לו עושה רושם כמעט גריאטרי – או כפי שנכתב באחת הסקירות לקראת התחרות שקראתי: אם בנג'מין באטן היה משחק שחמט, שמו היה אניש גירי. מכל מקום, הוא אמנם כמעט לא הפסיד אבל גם לא ניצח הרבה – וכדי לזכות בטורניר המועמדים, הנסיון מתחרויות צמרת בפורמט הנוכחי מראה שצריך מאזן של 3+ או 4+ (כלומר, 9-8.5 נקודות מ-14 הסיבובים). 

באשר לאנאנד – הוא הגיע כזכור לתחרות הקודמת כאנדרדוג, לאחר מה שנראה כתקופה ממושכת של דעיכה, וזכה באופן מרשים מאוד; כך שברור שאסור לבטל את הסיכויים שלו. אבל הוא כבר בן 46, וקצת קשה להאמין שיוכל לחזור שוב על הישג הדורש מאמץ אדיר כל כך (וגם שדברים יסתדרו לטובתו באופן כל כך מוצלח כמו בפעם הקודמת, מבחינת החולשה שגילו אז יריביו). ההופעות שלו בשנה האחרונה המחישו שהוא כבר אינו יכול לשמור באופן עקבי על רמה גבוהה ביותר – רשימת הדירוג הרשמית של מרץ היא הראשונה מאז 1991 בה הוא מחוץ לעשירייה הראשונה – אבל מצד שני, במיטבו הוא עדיין שחקן איכותי מספיק כדי להתמודד עם כל אחד, כולל קרלסן. בין השאר, הכנת הפתיחות המעולה מאפשרת לו לעתים קרובות לחסוך אנרגיה בחלק מהמשחקים ולשמור אותה לרגעים קריטיים; ניתן לחזות, למשל, ברמה גבוהה של סבירות לפחות שניים-שלושה משחקי תיקו קלילים בשחור, בהם אנאנד כמעט לא יצטרך לחשוב מעבר להכנה הביתית שלו.  

עוד קצת למטה הייתי שם את טופלוב. כמו אנאנד, גם הוא כבר מבוגר (בן 41) ונראה שאינו מסוגל לשמור באופן יציב על רמה גבוהה ביותר – אבל גם הוא הוכיח בזמן האחרון (במיוחד כשזכה בטורניר העל בסטוונגר) שבמיטבו הוא עדיין שייך לטופ. בהשוואה לאנאנד, הסכנה שטופלוב לא יצליח לשמור באופן עקבי על רמה גבוהה במהלך טורניר ארוך אולי גדולה עוד יותר כיוון שסגנון המשחק האגרסיבי הטיפוסי לו מצריך רמות אנרגיה גבוהות במיוחד, וכשאלה נחלשות הדבר כבר הוביל אותו לא מעט פעמים להתרסקויות.  

ולבסוף סבידלר, שנראה לי כאמור כאנדרדוג מובהק – בגלל שהוא בעל מד הכושר הנמוך ביותר מבין המשתתפים (לא רק כרגע אלא באופן עקבי בשנים האחרונות), זה שעבר הזמן הרב ביותר מאז זכה במקום ראשון בטורניר על (אלא אם כן סופרים את אליפויות רוסיה), וגם הוכיח בהזדמנויות שונות שהוא חלש יחסית מבחינה מנטלית במעמדים כאלה. 

אם מדברים על סיכויים, הנה היחסים שנותנים כרגע מספר אתרי הימורים:

Bet365 – קרואנה 1:3.2 (כלומר, על 100 ששמים מקבלים במקרה של זכייה 420 עם רווח של 320); נקמורה 1:3.33; גירי 1:4.5; ארוניאן 1:5; אנאנד 1:6.5; קריאקין 1:7.5; טופלוב 1:8; סבידלר 1:16

MarathonBet – קרואנה 1:2.65; נקמורה 1:2.96; ארוניאן 1:3.5; גירי 1:4.6; קריאקין 1:6.4; אנאנד 1:8.5; טופלוב 1:12; סבידלר 1:12.5

bwin – קרואנה, ארוניאן 1:3.5; נקמורה, גירי 1:4; קריאקין 1:7; אנאנד, טופלוב 1:8; סבידלר 1:13

והנה מה שהיה לגירי לומר בעניין, במהלך הטורניר בוייק אן זה:

**********

את סדר המשחקים המלא ניתן לראות כאן. המשחקים מתחילים כל יום ב-14:00 לפי שעון ישראל, עם יום מנוחה לאחר כל שלושה סיבובים. כרגע לא ברור לגמרי המצב עם השידורים הישירים, כיוון ש-Agon, הגוף האחראי על ארגון התחרות, אוסר על אתרים מחוץ לזה הרשמי לשדר את הוידאו ואפילו את המסעים באופן חי; אני אשים כאן לינקים בהמשך.

עדכון: טוב, נראה שהאתרים הראשיים לא מאמינים שיש איזה שיניים משפטיות לאיסור הנ"ל ומתכוונים לשדר את המשחקים בכל זאת. ב-chess24 יהיה ניתן לעקוב אחריהם כאן.

באתר הרשמי ניתן לעקוב אחרי השידור (שמנחים אותו יבגני מירונישצ'נקו ואלכסנדרה קוסטניוק) כאן, וזה מצריך רישום עם כתובת מייל (בלי תשלום).

למה ספורט נשים לא מעניין אותי?
הודעה לחניכים (עדכון)

54 Comments

אמיתי 9 במרץ 2016

התחרות היא בצורת טורניר נכון? איך מגרילים והאם יש דירוג? תודה

אייל סגל 9 במרץ 2016

כן, זה טורניר – כמו שכתבתי, 14 סיבובים כשכל אחד מהשמונה משחק מול האחרים פעמיים (פעם בלבן ופעם בשחור). ההגרלה היא אקראית חוץ מהיבט אחד – כמו שניתן לראות בלינק שנתתי בפיסקה האחרונה, השחקנים מאותה מדינה (קריאקין-סבידלר, נקמורה-קרואנה) משחקים זה עם זה בסיבובים הראשונים (1/8), כדי למנוע אפשרות לשיתוף פעולה ביניהם בסיבובים האחרונים.

אמיתי 9 במרץ 2016

באיזשהו מקום יש פה סיכוי לחוסר ספורטיביות מצד מועמדים שיאבדו סיכוי בתחרות
בשלביי הביניים לא? ההשוואות שעולות לי בראש הן מטניס וגם מפוקר (טורניר מול קאש)
האם יש תחרויות שח במתכונת טורניר? תודה על המענה המהיר

אייל סגל 9 במרץ 2016

אם בחוסר ספורטיביות אתה מתכוון לזה שהם יתאמצו פחות אם יהיה ברור שהם לא הולכים לזכות – כן, ברור שהאפשרות הזו קיימת, אבל זו בעיה אינהרנטית לפורמט של ליגה, שעל זה אנחנו בעצם מדברים כאן; בפורמט נוק-אאוט ("גביע"), נניח, אין את הבעיה הזו אבל יש בעיות אחרות. מה שכן, הפרסים הכספיים הדי גדולים – לפחות במונחים של שחמט – בהתאם למיקום סופי שיש בתחרות הזו (אפשר לראות אותם בסעיף 3.8.1 של התקנות) בכל זאת מהווים תמריץ ממשי להתאמץ להשיג מקום כמה שיותר גבוה, גם אם הוא לא הראשון.

אמיתי 9 במרץ 2016

אכן זו כוונתי..כסף לא תמיד מספיק כדי למנוע זאת ועל אחת כמה בתחרות מועמדים
וכמובן בהתחשב בייחוד של ספורט זה שהוא יחידני ולא פיזי במהותו.

חובב 9 במרץ 2016

ובנתיים, עולם הגו עובר את אותה מהפכה שהשח עבד כשקספרוב הפסיד לכחול עמוק.
אחד השחקנים הבכירים העולם בסדרה של 5 משחקים מול תוכנת AlphaGo של Google
בנתיים 1-0 למחשב
https://gogameguru.com/alphago-defeats-lee-sedol-game-1/

זה שלקח כל כך הרבה שנים להגיע לזה מראה כמה גו הוא משחק מורכב למיחשוב

אייל סגל 9 במרץ 2016

אני לא יודע כמעט כלום על גו, כך שאני לא יכול לשפוט לגבי אופי המשחק – אבל אני מנחש שלפחות באופן חלקי זה גם קשור בכמות משאבים וזמן יותר קטנה יחסית שהקדישו לזה. בשנות ה-90, הרצון ליצור תוכנת מחשב שתוכל לנצח את אלוף העולם בשחמט הפך במשך פרק זמן מסויים ממש לפרויקט דגל בתחום האינטליגנציה המלאכותית.

Zak 9 במרץ 2016

קספרוב רשם על זה כמה מלים (האתר דורש הרשמה בחינם)

https://www.newscientist.com/article/2079162-garry-kasparov-weighs-up-ai-challenge-to-worlds-best-go-player/

חובב 9 במרץ 2016

זה נושא מורכב, ויש משהוא במה שאתה אומר, אבל הסיבה המרכזית היא מספר המהלכים האפשריים.
בגו, יש לוח של 19×19 ובכל מהלך אפשר לשים אבן בכל מקום לא תפוס. זה נותן מעל 300 אפשרויות כל תור!

איציק 9 במרץ 2016

גו הוא משחק עם הרבה יותר אפשרויות משחמט (מדובר בסידרי גודל) ואם צורך לקבלת החלטות אבסטרקטית הרבה יותר משחמט. משחק גו היה ועדיין אגוז מאד קשה בכל תחום של לימוד מכונה. עד כמה שאני יודע, גוגל לא ביצעה תהליך של הקניית חוקים למחשב כי אם השתמשה ברשתות עיצביות סטטיסטיות רבת שכבות (Deep Neural Networks – DNN) שעד ליפני מספר שנים לא ידעו לאמן ורק בשנים האחרונות מצאו דרך לעשות זאת בצורה יעילה. הלמידה היא מתוך בסיסים ענקיים של דוגמאות וזה דורש כח מיחשוב מאד גדול לאימון. מצד שני, ברגע שהמערכת מאומנת, המחשב שיכול לשחק לא צריך להיות מאד חזק כמו שקורה עם מחשבי השחמט כיום. יתכן שגם בשחמט ינסו לבסוף ללמד אסוציטיבית את המחשב לשחק ולא באמצעות אלגוריתמים מסובכים כמו שזה קורה היום.

גיל 9 במרץ 2016

זה קשור לזה שיש הרבה יותר אפשרויות, וגם שקשה לחשוב הרבה מהלכים קדימה כי עמדות נחותות יכולות לההפך למובילות בכמה מהלכים. יותר קשה לבטל מהלכים גרועים כמו בשח ושם ברגע שמשיגים יתרון חומרי גדול הוא נשאר.

Zak 9 במרץ 2016

תודה על הסקירה, יהיה מרתק לעקוב! אבל האם אני מבין שכרגע אתרים כמו chess24 או chessbomb לא יורשו אפילו לשדר את המהלכים בלייב?

אייל סגל 9 במרץ 2016

כן, הזכרתי את זה בסוף – אבל צריך עוד לראות אם א.כולם יצייתו (chessdom, למשל, כבר הודיעו שהם מוכנים להסתכן בתביעה וישדרו את המהלכים בכל מקרה); ב.אולי הם יגיעו ברגע האחרון לאיזה הסכם עם אתרים מסוימים. בכל מקרה, אני מקווה שהשידור באתר הרשמי עצמו יהיה טוב…

איציק 9 במרץ 2016

תודה על הסקירה, נמתין לתוצאות ולניתוחם.
ומשהו בקטנה, משפט כמו "…נקמורה תמיד ידע להבריק מדי פעם…" תמיד מעלה חיוך :-)

אייל סגל 9 במרץ 2016

אגב, איציק – אני זוכר ששאלת פעם שאלה מעניינת לגבי האם חישוב מד כושר לוקח בחשבון גם את הצבע בו משחקים (לבן/שחור). כלומר – התשובה היא פשוט לא, אבל מה שמעניין הוא האם ניסיון לשקלל את זה אל תוך נוסחת החישוב היה יכול להשפיע באופן משמעותי. אז ראיתי בזמן האחרון בדיון שהיה באיזה פורום הסבר די משכנע לכך שלאורך זמן ההשפעה של זה אמורה להיות זניחה בכל מקרה – כאן וכאן.

איציק 9 במרץ 2016

תודה רבה. זה מעלה תהייה, למה שחקני צמרת מקבלים יותר מ-50% לבן (בקצת אבל עדיין מוטה)? האם יש איזה הטייה מובנת בחלוקת הלוחות מי מקבל לבן ומי צהוב?

אייל סגל 9 במרץ 2016

אתה מתכוון לזה שבמדגם שמופיע שם לרוב השחקנים יש קצת יותר משחקים בלבן בתקופה שנבדקה? אני חושב שזה מקרי לגמרי – אם תוסיף עוד שחקנים זה בטח יתאזן. בסך הכל, כמעט בכל סוגי המסגרות יש נסיון לשמור על שוויון צבעים: בטורנירי double round-robin כמו המועמדים, בהם כולם משחקים נגד כולם פעמיים, מספר המשחקים בכל צבע שווה by definition; בטורנירי single round-robin בהם מספר המשחקים בדרך כלל בלתי זוגי (כי מספר המשתתפים זוגי) יש הבדל של אחד (נגיד 5-4 בטורניר עם 10 משתתפים ו-9 סיבובים); בדו קרבות מחליפים צבע כל משחק, כך שההבדל המקסימלי הוא גם כאן אחד (אם הדו קרב נפסק אחרי מספר משחקים בלתי זוגי); בתחרויות שוויצריות משתדלים בשיבוץ ששחקנים יקבלו צבע שונה בכל סיבוב, אם כי קורה לפעמים שמשחקים פעמיים רצוף באותו צבע אם יש שיקולים אחרים בשיבוץ שגוברים על זה. המסגרת היחידה עליה אני יכול לחשוב בה יכול להיווצר הבדל ממשי בין מספרי המשחקים בשני הצבעים היא תחרויות קבוצתיות (בין מועדונים או נבחרות) – גם כאן מחליפים כעיקרון צבע עבור הלוח הראשון של הקבוצה בכל משחק, אבל בגלל שיש שחקנים רזרביים לא תמיד אותם שחקנים משחקים באותם לוחות.

איציק 9 במרץ 2016

אכן על זה דיברתי. כמובן שאם יקחו את כל השחקנים בכל המשחקים אז מספר המשחקים בשחור זהה ללבן. אני מדבר על העדפה ללבן עבור שחקנים בעלי ריטינג גבוה. 9 הראשונים היא עם מעט יותר מ-50% ורק העשירי עם קצת פחות. האם במשחקים כמו single round-robin, בהגרלה יש העדפה לתת למדורגים גבוה יותר את הלבן?

אייל סגל 9 במרץ 2016

התכוונתי לשחקני צמרת – העניין הוא שהמדגם שמופיע שם גם מהם הוא קטן (בסך הכל שבעה – מתוכם חמישה עם קצת יותר לבן, אחד עם חצי-חצי בדיוק, ואחד עם קצת יותר שחור), כך שנראה לי שזה בהחלט יכול להיות מקרי. הגורם הלא רנדומלי היחיד בשיבוצי משחקים בטורנירי single round-robin מבחינה זו הוא שבטורנירי על – כלומר, כאלה בהם כל השחקנים מהצמרת – מתפשט בשנים האחרונות מנהג לערוך טורניר בליץ לפני החלק הקלאסי, ובתור פרס השחקנים שמסיימים בחצי העליון מקבלים בתחרות הראשית את הלבן העודף. כלומר שאם מישהו הוא שחקן בליץ חזק במיוחד יש לו סיכוי לצבור ככה באופן שיטתי קצת יותר לבן משחור.

איציק 9 במרץ 2016

תודה

אשר 9 במרץ 2016

כמה חיכיתי לפוסט וליום שישי!!!
Let the games begin
מאוהד של משחקי כדור למיניהם, בתוך שנתיים שח הפך לספורט היחיד שאני צופה בו בלייב.
אין לי הסבר לתופעה.

דוד 9 במרץ 2016

בטורניר כזה יזכה שחקן סולידי שכמעט לא מפסיד.
גירי לוקח. לצערי הולך להיות גמר נורא משעמם

אמיתי 9 במרץ 2016

לא כזה מבין בשח אבל כשהבנתי את מבנה הטורניר הגעתי לאותה מסקנה..
מעניין אם באמת סולידי ויציב יצליח יותר

אייל סגל 9 במרץ 2016

בחדשות מאירועים אחרים – גלפנד עם הופעה טובה באירופלוט מסיים שני, אחרי שהשיג אותו מספר נקודות כמו הזוכה (נאייר, אלוף אירופה הנוכחי), אבל הפסיד לו בשובר השוויון השני, מד הכושר הממוצע של היריבים (http://www.chess-results.com/tnr205426.aspx?lan=1&art=1&rd=9&wi=821). חבל, כי הזוכה מקבל הזמנה לטורניר דורטמונד בהמשך השנה. והו ייפאן, באופן מאוד לא מפתיע, נראית בדרך לניצחון בדו קרב על אליפות העולם לנשים אחרי ניצחון שני – בשחור – על מוזיצ'וק (http://www.chessbomb.com/arena/2016-wwcc/06-Muzychuk_Mariya-Hou_Yifan), כך שהתוצאה היא 4-2.

שחר 9 במרץ 2016

תודה אייל על הפוסט החשוב.
מעריך שגם הנסיון ישחק פה תפקיד, ולכן או אנאנד או טופאלוב יתחרו ברצינות על זכיה. כמו כן סבידלר לא יסיים 7-8, למרות שהוא אנדרדוג. גירי פחות מנוסה ומוכח מהצעירים האחרים (קריאקין-קרואנה-נקמורה) ואופתע אם הוא יתחרה ברצינות על זכיה. ארוניאן יכול לסיים בכל מקום 1-8.
צפוי להיות מאד צמוד, כמו בתחרות הקודמת שההפרש בסיום בין מקום 2 למקום 7 היה מאד קטן (נקודה בודדת?)
נראה עד כמה אנאנד עדיין רעב ועד כמה טופאלוב וסבידלר רואים בתחרות סוג של הזדמנות בלתי חוזרת.
וכמובן, אם קרואנה משחזר משהו מסנט לואיס הוא טורף את הקלפים

אייל סגל 10 במרץ 2016

למי שרוצה סקירה בסגנון קצת שונה…

https://www.youtube.com/watch?v=adPV_kFNqu4

דוד 10 במרץ 2016

הייתי באמצע דג סלומון עם מלא עצמות…
יימח שמך…

איציק 11 במרץ 2016

אני חושב שזו התחרות הראשונה אי פעם שלכל השחקנים יש את אותו שם אמצעי… מגניב.

אשר 11 במרץ 2016

ענק!!
לא חושבים שהוא קצת החמיר עם פאק** גירי? בכל זאת שחקן ענק.
ומי לדעתכם קרלסן לא היה רוצה לפגוש?
באמת את ארוניאן?
לדעתי לנאקמורה משהו קצת התיישב לאחרונה והוא עם הסיכויים הגדולים ביותר לאתגר את קרלסן (אני יודע… המאזן וזה)

אייל סגל 11 במרץ 2016

אם מסתכלים על המשחקים שלהם נגד קרלסן עצמו בשנים האחרונות, נראה לי שקרואנה הוא זה שיכול לאתגר אותו בצורה הכי רצינית.

דוד 11 במרץ 2016

אם מסתכלים על כל ההיסטוריה אז גירי

Yavor 10 במרץ 2016

הייתי נותן יותר סיכויים לטופאלוב, גם בגלל הניסיון וגם בגלל ששחקנים מסוגו זה "או סקנדל או פסטיבל".

אייל סגל 10 במרץ 2016

הייתי אומר שהוא השחקן עם סקאלת התוצאות האפשריות הכי רחבה – כמו שציינתי, אני לא חושב שזו תהיה ממש סנסציה אם הוא יזכה, אבל אני גם יכול בקלות לראות אותו מסיים אחרון, כמו בפעם הקודמת לפני שנתיים. אני זוכר, בהקשר זה, שבראיון בסוף תחרות המועמדים הקודמת הוא אמר שאם היה משחק באופן יותר זהיר הוא חושב שהיה יכול בקלות לסיים במקום יותר טוב – משהו כמו באמצע עם 50% – אבל שהוא לא רואה בזה הרבה טעם, כי בתחרות כזו צריך לשאוף רק למקום ראשון ולא סתם לתוצאה "מכובדת". בכל מקרה, אפשר לחזות בסבירות גבוהה שהרבה מהמשחקים שהוא יהיה מעורב בהם יהיו מעניינים…

תמיר 10 במרץ 2016

תודה אייל. משום מה התחרות הזאת תמיד מרתקת אותי מחדש.

דוד 11 במרץ 2016

תשמע אייל זה לא לעניין. יש לי טונה של שיעורי בית ואני הולך לשבת שש שעות כל יום על הטורניר הזה כדי לראות אם קרואנה נסע עם הפרש ואם יש מצב שגירי יפספס את המלכודת של ארוניאן.
הרסת לי את החיים:-)

אייל סגל 11 במרץ 2016

לכן יש ימי מנוחה…

דוד 11 במרץ 2016

אכן.
שתבין, על ריאל מדריד בחיים לא בזבזתי יותר משעתיים, וכאן משחק 5-6 שעות עם זפזופים בין המשחקים וחפירה בהסתעפויות של המחשב, ואחר כך אני מחכה לסופרלטיבים על הניצחון של מגנוס בchessbase.com. וסרטון פרשנות של דניאל קינג. ולמחרת כמובן ניתוח המשחק מאת אייל סגל ב-דה באזר…

אייל סגל 11 במרץ 2016

אז וישי פאקינג אנאנד (סליחה, אני עדיין תחת השפעת הוידאו) שוב פותח את התחרות מצוין, עם ניצחון על טופלוב אחרי משחק די הפכפך. טופלוב הקריב בשלב מוקדם רגלי תמורת יוזמה והיה נראה שהשיג עמדה טובה מאוד (במסע 20 עמדו לרשותו שתי אפשרויות טובות: 20…ר:ו2+ 21.מ:ו2 מה-ח4+ 22.ז3 פ:ה4+ או 20…ו6 עם הרעיון צ-ה7, ר-ה8 ולכידת המלכה הלבנה); כמה מסעים לא תכליתיים בזבזו לגמרי את היתרון והעבירו אותו לאנאנד, שנשאר עם רגלי עודף חזק באגף המלכה; אנאנד מצידו גם לא דייק והיה נראה שבזבז את רוב היתרון שלו; אבל לקראת ביקורת הזמן במסע ה-40 טופלוב טעה בדוחק זמן ואיפשר לאנאנד לפתח התקפה קטלנית באגף המלך.

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/candidates-2016/1/1/4

אייל סגל 12 במרץ 2016

סיבוב שני: כמו בראשון, משחק אחד מוכרע – הפעם לטובת קריאקין נגד נקמורה. במשחק תימרונים עמדתי שקט יחסית, נקמורה עשה פתאום טעות טקטית איומה עם 29…פ:ז3??; כנראה חישב רק עד 33…מה:ד3 וחשב שהוא זוכה כך ברגלי, והחמיץ את 34.צ-ג7! שאיתו הלבן זוכה ברץ (בגלל האיום הכפול על ו7 ו-ב7) ונותר ביתרון כלי שלם.

http://www.chessbomb.com/arena/2016-candidates/02-Karjakin_Sergey-Nakamura_Hikaru

אנאנד עם תיקו נוח יחסית בשחור נגד ארוניאן, כשההכנה התיאורטית שלו אכן מוכיחה את עצמה – ארוניאן ניסה לחזור נגדו על חידוש בהסתעפות מסובכת של גמביט המלכה ששוחק לפני שבוע בערך על ידי גלפנד באירופלוט והוביל לניצחון של הלבן, אבל אנאנד היה מוכן, שיפר את משחק השחור, וניטרל ביעילות את היוזמה של הלבן.

דוד 13 במרץ 2016

אנאנד עושה כאן עוול לשחקנים הצעירים ולצופים אם הוא מעפיל
הגיע הזמן שלו לפנות את מקומו…

איציק 13 במרץ 2016

באמת, חוסר התחשבות מצידו…
הוא אולי כבר לא אותו שחקן אבל כשיש לו זמן להכנה ראויה הוא מועמד לנצח כל טורניר (כמעט).

הארכיון 13 במרץ 2016

אנאנד הוא הפייבוריט שלי גם עכשיו וגם פעם קודמת (ביחד עם קרמניק אם היו נותנים לו צ'אנס).

אייל סגל 13 במרץ 2016

קרלסן, אגב, בראיון שנתן לבלוג נורבגי קצת לפני שהתחילה התחרות (אפשר לראות תרגום גוגל לאנגלית כאן – השאלה האחרונה), ציין את קריאקין כפייבוריט שלו – בגלל שיש לו הכנה טובה, חוזק מנטלי, רוח לחימה ויכולת טובה להתגונן בעמדות קשות. [אם כבר, הייתי גם מוסיף שבניגוד לצעירים האחרים בתחרות הנוכחית יש לו כבר ניסיון במעמד כזה מהתחרות הקודמת.]

אילן 13 במרץ 2016

רודשטיין, כמה חבל.
אחרי שאתמול עשה בבונדס ליגה תיקו מול לורנס טרנט (כשטרנט מפסיד שם בסיטונות, אולי בגלל שהוא שובץ בלוח הראשון) והפסיד יותר מ- 3 נקודות, עכשיו זרק משחק נגד דודה אחרי שהוביל ובגלל לחץ זמן. כשהמחשב מראה 5.56 + לטובת דודה, לא יעזור כבר שום דבר…

לגבי נקמורה, קשה לי להאמין שיקח את תחרות המועמדים הזאת. הוא יכול להתנחום בכך שלפחות תימנע ממנו מבוכה רבתי באליפות העולם מול קרלסן.

אילן 13 במרץ 2016

הלינק למשחק של רודשטיין – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/schachbundesliga20152016/11/1/1

וחבל כי גם אחרי ששמט יתרון מסוים, אחרי מסע 26… ז6? זה כבר היה גמור.
הוא ירד ל- 2701 בלוח החי (הפסיד קרוב ל- 6 נקודות). קשה להשתחרר מהמחשבה שהוא שיחק בצורה רשלנית למדי (ולכן הגיע גם לדוחק זמן כזה).

יהודה.א. 13 במרץ 2016

נראה שנקאמורה לא ממש מאוזן, והוא נחוש בכל מאודו שהמשחק שלו היום יסתיים בהכרעה.

מה שקורה עם טופאלוב זה מוזר. אם הוא היה אבא טרי הייתי מבין אותו, נראה שהוא פשוט ישן שם על הלוח..

יהודה.א. 13 במרץ 2016

השעונים ב chess24 השתנו באמצע המשחק. מוזר.

אייל סגל 13 במרץ 2016

בגלל בעיות שיש בשידור המסעים (בהקשר של מה שדיברתי עליו בסוף הפוסט לגבי המדיניות של מארגני התחרות) אי אפשר לסמוך הפעם על הזמנים של chess24. בכל אופן, משהו ששמתי לב אליו בשידור החי באתר הרשמי הוא שנקמורה נכנס להסתעפות שסבידלר היה סופר-מוכן אליה – הוא התחיל ממש לחשוב רק במסע 26 (אחרי מה-ח7).

שחר 13 במרץ 2016

לגבי היום, נראה שטופאלוב משחק ממש חלש, זה נראה כאילו הרוסים שמו לו סם מרדים בשתיה :)
יותר ברצינות, נראה שהמשחקים של טופאלוב ונקמורה הכי מעניינים, אך בינתיים זה לא משתלם להם. נראה שבצמרת ירוצו אלה שיש להם יותר סולידיות ובעיקר עצבים חזקים.
מסכים שקריאקין יותר מנוסה במעמד מהצעירים האחרים, הוא יסיים בצמרת, כך גם אנאנד לדעתי. מצטרף אפשרי לצמרת בהמשך – קרואנה או ארוניאן, נראה שיש להם עוד הילוך להעביר.
וחוץ מזה נדע לראשונה בהסטוריה כמה טוב סווידלר משחק כאשר הוא *כן* מתכונן לתחרות :)

אייל סגל 13 במרץ 2016

סיבוב שלישי: בינתיים נשמר הסטטוס קוו של משחק מוכרע אחד בסיבוב, והיום הפסד שני של טופלוב במשחק די חלש, הפעם לארוניאן (שמצטרף בהובלה לאנאנד וקריאקין). הוא הקריב בהתחלה רגלי באופן די מפוקפק, ואחר כך הפסיד רגלי שני בעקבות 17.צ-ד1? פ:ה4! (כשאחרי 18.ר:ה4, 18…מה-ו6! מאפשר לשחור להשתחרר מהריתוק לאורך הטור ד' תוך תקיפת הצריח על א1). כמו שנאמר באחת התגובות למעלה, עם טופלוב זה בדרך כלל או סקנדל או פסטיבל – ובינתיים זה נראה כמו פסטיבל לאלה שמשחקים נגדו.

ובמעבר למשחק לוח אחר – בהמשך לתגובה 2, בדו קרב הגו בין תכנת אלפאגו לאחד השחקנים הטובים בעולם (לי סדול הדרום קוריאני) תכנת המחשב מובילה 1-3, מה שאומר שהיא כבר זכתה בדו קרב (שהוא של 5 משחקים); עם זאת, ההפסד של המחשב כנראה מראה שעוד אין הבדלי רמות כמו בשחמט. למי שמתעניין – יש כתבה בצ'סבייס על הדו קרב והיסטורית התיכנות של גו כאן, סיכומים של המשחקים כאן, וערוץ יוטיוב שמוקדש לדו קרב (עם שידורים חיים של המשחקים בליווי פרשנות וסיכומים שלהם) כאן.

עודד 15 במרץ 2016

יכול להיות שאני נאיבי, אבל מתי בפעם האחרונה היה דו-קרב בקצב מלא בין אחת התוכנות המובילות לשחקן מהצמרת העולמית?
הרבה אחרי ההפסד של קספרוב לכחול עמוק, הוא וקראמניק סיימו שני דו-קרבות בתיקו, אמנם עם תוכנות חלשות יותר מהטובות כיום. אדמס הובס ע"י הידרה (שנעלמה מהשטח כלעומת שבאה), אבל הוא רחוק מהרמה שלהם בשיאם.
יצטרכו לתת לקרלסן הרבה כסף בשביל שישתתף בדו-קרב כזה, כי זה דורש הכנה רבה וסוג אחר של משחק, ובא על חשבון אירועים אחרים. אבל אם וכאשר, סגנון המשחק שלו נותן לו יותר סיכוי משחקני צמרת אחרים. אם קומודו, סטוקפיש ושות' באמת ברמה של 3100-3200 כמוצהר, הן כביכול אמורות להביס אותו לפחות 0.5-3.5 בדו-קרב קצר של ארבעה משחקים בקצב מלא. אני לא כל כך בטוח שזה מה שהיה קורה במציאות.

אייל סגל 15 במרץ 2016

הדו-קרב האחרון מהסוג הזה היה בין קרמניק לפריץ 10 ב-2006 (שנה אחרי אדמס-הידרה), וקרמניק הפסיד 2-4 בלי אף ניצחון. אני חושב שמאז העניין בזה ירד כי הסתיים השלב בו היה מתח אמיתי והתחושה היא שזה כבר לא כוחות – כמו שחובבי אתלטיקה לא יתעניינו במיוחד בתחרות בין אוסיין בולט למכונית מרוץ. בזמן האחרון היה דו קרב בין קומודו לנקמורה כשנקמורה מקבל במשחקים השונים כל מיני סוגים של פור – ברגלי, בטיב, בכמה מסעים עודפים בהתחלה – וקומודו עדיין ניצח.

איתי 15 במרץ 2016

אבל למיטב זכרוני המשחקים הללו היו בקצב מהיר, שמבליט את היתרונות של המחשב. אני עדיין חושב שדו קרב בין אדם למכונה יהיה מעניין אפילו היום

Comments closed