זמן החיים הקצר של חידוש תיאורטי

ותיעוד של רגע משעשע בין מיכאל טל לבובי פישר מתחרות המועמדים של 59

בפוסט הקודם, כשניתחתי משחק בו היה לחידוש תיאורטי בפתיחה חלק חשוב בניצחון, ציינתי שהמנצח אמר בראיון הפוסט מורטם שהחידוש הזה היה מוכן אצלו כבר שנה שלמה, ושהדבר אינו יוצא דופן – קורה לא מעט פעמים ששחקנים צריכים לחכות אפילו זמן ארוך יותר עד שיוצא להם להשתמש בחידוש שהכינו, תוך שהם מקווים שמישהו אחר לא יגלה אותו וישתמש בו בינתיים, כיוון שבתנאים של היום (בהם משחקים מתפרסמים, מופצים ולרוב גם מנותחים מייד) ניתן לעתים קרובות להשתמש בחידוש כזה באופן אפקטיבי רק פעם אחת.

מאז, שמתי לב למשחק שנראה כמדגים באופן "חי" בדיוק את התופעה הזו, ביחס לחידוש אחר שהתייחסתי אליו באחד הפוסטים האחרונים – על הזכייה של קרלסן בטורניר סטוונגר. ניתחתי שם ניצחון מוחץ של קרלסן על קרמניק שהושג במידה רבה בזכות חידוש אפקטיבי בפתיחה שהכניס את קרמניק ללחץ מיידי וגרם לו לטעות ולאמץ תכנית גרועה. בתחרות הפתוחה האסלבקן שנערכה לאחרונה, בסיבוב שהתקיים ב-6 במאי – רק קצת למעלה משבוע אחרי המשחק בין קרלסן לקרמניק (27 באפריל) – שחקן נורבגי בשם פרודה אורקדאל נכנס בלבן לאותה הסתעפות:

זהו נוסח החילופים של גמביט המלכה, בהסתעפות בה הלבן מוותר בשלב מוקדם על צמד הרצים שלו (בחילופים על ו6) תמורת קלקול מבנה הרגלים השחורים באגף המלך. לאחר המסע 11.פ-ח4 מתקבלת העמדה הבאה:

bview1

קרמניק המשיך כאן במסע המקובל 11…ר-ה7 והסתבך במהירות לאחר 12.פ-ה2! (החידוש של קרלסן, שמטרתו לתמרן את הפרש ל-ז3 ולהשתלט על ו5 שהיא ערוגה חלשה במחנה השחור) 12…פ-ב6 13.פ-ז3 ר-ב4+ 14.מ-ד1 פ-א4? 15.פ(ז)-ו5!. בנקודה זו הסתבר שהשחור בחר בתוכנית לא טובה, כיוון שהאיום על הרגלי הלבן ב-ב2 אינו ממשי וכל תמרון הפרש היה בגדר בזבוז זמן (הסבר מפורט יותר ניתן לראות באותו פוסט בו ניתחתי את המשחק).

אולם יריבו של אורקדאל, רב האמן הרוסי הוותיק קונסטנטין לנדה, סטה מהמשחק הזה והמשיך מעמדת הדיאגרמה 11…פ-ב6!. המסע אינו חדש כשלעצמו, אבל הוא נפוץ הרבה פחות מאשר …ר-ה7 – אולי בגלל ההנחה שעדיף לפתח כלי נוסף (הרץ) במקום לנוע עם אותו כלי (הפרש) מסע שני ברציפות.

אבל כנראה שלנדה הסתכל על המשחק בין קרלסן לקרמניק ושם לב שהמסע עם הפרש השחור מונע את הרעיון של תמרון הפרש הלבן ל-ז3, כיוון שבהשוואה לקרלסן-קרמניק השחור מרויח טמפו חשוב בכך שהוא מביא את הפרש ל-ב6 כבר במסע ה-11 במקום ה-12. אם הלבן ימשיך כעת 12.פ-ה2?, התכנית שניסע לבצע קרמניק באותו משחק תפעל בהצלחה: 12…ר-ב4+ 13.מ-ד1 פ-ג4:

bview2

כעת הרגלי ב-ב2 נתון תחת איום והפרש עדיין אינו על ז3, כך שאין ללבן אפשרות להציב פרש על ו5 ולחסום את האלכסון של הרץ השחור החזק על ז6. 14.פ-ז3, למשל, פשוט יפסיד רגלי ויוביל לעמדה נחותה לאחר 14…פ:ב2+ 15.מ-ג1 (בניגוד להסתעפות המקבילה במשחק בין קרלסן לקרמניק, הערוגה ג2 איננה זמינה כעת עבור המלך הלבן) 15…פ-ד3+. האפשרות הטובה ביותר באופן יחסי עבור הלבן מעמדת הדיאגרמה היא לחסל את הרץ השחור עם 14.פ:ז6, אבל זה מאפשר לשחור לשפר את מבנה הרגלים שלו באגף המלך ולהגן על הערוגה ו5 באמצעות רגלי.

אורקדאל הבין את כל הדברים האלה, ולכן המשיך במסע ה"שיגרתי" יותר 12.ז3 (שהיה גם המסע הנפוץ ביותר לאחר 11…ר-ה7 עד שקרלסן שיחק את החידוש שלו); לנדה, מצידו, המשיך בתמרון הפרש דרך ג8 ל-ד6, כדי לחזק את השליטה בערוגה הפגיעה ו5. ללבן עדיין היה יתרון קטן והוא פיתח לחץ מסויים – אבל השחור הצליח לנטרל אותו ולהשיג תיקו. בסיכומו של דבר, אי אפשר כמובן לומר שצורת המשחק של לנדה סותרת את כל ההסתעפות מבחינת הלבן – נראה שהוא עדיין נהנה מיתרון עמדתי מסויים הקשור במבנה הרגלים השחור הפגיע. אבל 11…פ-ב6 מונע לפחות את הרעיון שקרלסן השתמש בו, ובמשחקים עתידיים בין רבי אמנים יהיה מעניין יהיה לראות אם יחליף את 11…ר-ה7 כמסע הראשי בהסתעפות.

**********

לאחרונה התפרסמו קטעים מוסרטים מתחרות המועמדים של 1959 (שנערכה ביוגוסלביה – התחילה בעיר בלד, עברה לזאגרב והסתיימה בבלגרד), וביניהם קטע נחמד אותו ניתן לראות למטה מתחילת אחד המשחקים בין אלוף העולם השמיני לאלוף העולם האחד עשר, בו מיכאל טל מתבדח על חשבונו של בובי פישר.

תמיד יש משהו קצת טרחני בלהסביר בדיחות, אבל בכל זאת כדאי לומר משהו על הרקע. פישר נתקל בתחרות הזו בבעיות די קשות בלבן מול הגנת קארו קאן (1.ה4 ג6), שהתעקש להמשיך ולשחק נגדה הסתעפות מפוקפקת למדי. הוא הפסיד כך כבר בסיבוב השני לפטרוסיאן, חילץ תיקו מול סמיסלוב בסיבוב השביעי, לאחר שנקלע לעמדה נחותה, והפסיד שוב בסיבוב השמיני – הפעם לפאול קרס (שהקארו קאן מעולם לא היתה חלק ממשי מרפרטואר הפתיחות שלו, ולכן היה ברור שאימץ אותה כי הבחין שפישר נתקל בבעיות מולה). המשחק נגד טל שהפתיחה שלו מתועדת בוידאו היה הראשון שפישר שיחק מולו בלבן (בסיבוב ה-13), ולאחר 1.ה4 ניתן לראות את טל אוחז ברגלי ג', "מאיים" להזיז אותו ערוגה אחת ובכך להיכנס להגנת קארו קאן, ואז מקדם אותו עוד ערוגה אחת ל-ג5 – מה שמוביל להגנה הסיציליאנית אותה נהג טל לשחק – ומסתכל על פישר בחיוך.

טל זכה באותה תחרות מועמדים עם תוצאה מרשימה של 20/28, שכללה מאזן של 0-4 במשחקיו נגד פישר (היו אז בטורניר 8 משתתפים, כמו היום, אבל מספר כפול של סיבובים – 28, כלומר כל אחד שיחק ארבעה משחקים מול כל אחד מהמתחרים האחרים). הקטע הנ"ל מצטרף לחיוך מתגרה של טל כלפי פישר בקטע מתועד אחר מהתחרות וגם לכמה אנקדוטות על לוחמה פסיכולוגית שטל ניהל נגד האמריקני (שהיה אז נער בן 16). הידועה ביניהן מתיחסת למשחק אחר בין השניים בו פישר רשם בנקודה מסוימת על גבי טופס המשחק שלו מסע (22.צ[א]-ה1) לפני שביצע אותו על הלוח, כך שטל יוכל לראות אותו; טל, שידע שהמסע הזה חזק מאוד, קם במהירות מהמקום, עשה סיבוב בחדר, החליף כמה מלים עם מישהו כשהוא צוחק ומסתכל לכיוון לוח שעליו הוצגו המסעים, וחזר לשבת ליד הלוח כשהוא מקפיד לחייך חיוך רחב. פישר השתכנע שמצב הרוח הטוב שהפגין טל היה קשור למסע שרשם, מחק אותו, ושיחק במקומו מסע חלש יותר (22.מה-ג6+) שהוביל בסופו של דבר להפסד.

על רקע זה, מעניין שדווקא עם טל פישר פיתח את היחסים האישיים הטובים ביותר שהיו לו עם מישהו משחקני הצמרת הסובייטים. הצילום הידוע ביותר שלהם הוא מהתקופה בה התקיימה תחרות המועמדים הבאה, ב-1962, והוא מראה את פישר משחק עם טל בזמן ביקור בבית חולים – טל התמוטט לפני סיום התחרות בשל מחלת כליות ואושפז. המשחקים בין השניים מאותה תחרות הם האחרונים באורך זמן קלאסי בהם התמודדו זה מול זה, למרות שעוד נותר עשור שלם עד לזכייתו של פישר באליפות העולם והעלמותו משחמט תחרותי.

tal_fischer

בורנמות׳. פרק ב׳
תסריטים לשבת

22 Comments

איציק 17 במאי 2016

אחלה פוסט,
באמת איך המידע מועבר ומנותח מהר מאד.
לגבי האנקדוטות בין טל לפישר, אז טל היה בכלל ידוע בחוש ההומור המפותח שלו.

עידו 17 במאי 2016

תודה!

ארז 17 במאי 2016

מצוין אייל, תודה.

שמוליק 18 במאי 2016

כיף לקרוא ( אפילו יותר מהרגיל … ) .

כתבת "אבל 11…פ-ב6 מונע לפחות את הרעיון שקרלסן השתמש בו, ובמשחקים עתידיים בין רבי אמנים יהיה מעניין יהיה לראות אם יחליף את 11…ר-ה7 כמסע הראשי בהסתעפות" :

אז היום באליפות אירופה ווריאנט זה שוחק שוב , ושחור ( Kovalenko הלטבי , שחקן של 2700 לערך עד לא מזמן ) בחר בהמשך "עקרוני" של 11…רה7 ו-12…ו5 , שלכאורה מרוויח זמן רב כנגד הפרשים הלבנים .
בסופו של דבר לבן כן קיבל עמדה סטטית עם עדיפות מסוימת , אך כשל בסיום בעמדה שבה לשני הצדדים כבר רגלים חופשיים מסוכנים .

אייל סגל 18 במאי 2016

תודה, לא שמתי לב – הנה המשחק: http://www.chessbomb.com/arena/2016-europe-ind-champ/06-Parligras_Mircea_Emilian-Kovalenko_Igor.

זו דרך אחרת למנוע מהלבן להציב פרש ב-ו5; הלבן מצידו, אגב, לא חייב לסגת עם הפרש ל-ו3 כמו שפרליגראס עשה כאן – הוא יכול לשחק 13.ז3 כדי להגן עליו, לאפשר לשחור להכפיל גם את הרגלים שלו ולתמרן את הפרש השני ל-ו4 – במקרה כזה הרץ השחור הנותר על ז6 נראה די אומלל. מעניין שמשהו דומה לזה קרה באחד ממשחקי טורניר הבליץ המקדים בסטוונגר, שבו ארוניאן בלבן שיחק חידוש אחר במסע ה-12 (מ-ד2 במקום פ-ה2): http://www.chessbomb.com/arena/2016-norwaychess-blitz/01-Aronian_Levon-Harikrishna_P_

רני 18 במאי 2016

14 פב4

שמעון כסאח 18 במאי 2016

הקרלסן הזה שהצטרף למכבי חיפה, יש לו קשר משפחתי למגנוס?

אייל סגל 18 במאי 2016

לא יודע, אבל אני כמעט מצטער בשביל כתבי כדורגל שאין להם מושג בשחמט על כל ההזדמנויות לכותרות מתחכמות בסיקור שלו שהם יחמיצו בהקשר זה (משהו עם לחשוב כמה מסעים קדימה, לתת מט לקבוצה היריבה וכו').

אורן השני 18 במאי 2016

זה לא שלכתבים אין מושג בשחמט, אלא לקהל הקוראים שלא יבינו מה הבדיחה. לכן הכתבים כבר יישארו עם הכותרות המתחכמות ה"רגילות" שלהם.

Zak 18 במאי 2016

אני זוכר שלקספרוב בראשית דרכו היה מקרה מעניין עם חידוש תיאורטי בנוסח בוטביניק. באותה התחרות ושני סיבובים אחרי, שחקן ניסה לחזור מולו על אותו הנוסח בדיוק עד למסע ה 30 בערך ואז להפתיע במסע חדש. חידוש לא כל כך מוצלח – המשחק נמשך עוד שלושה מסעים וקספרוב ניצח

אייל סגל 18 במאי 2016

נכון, זה היה באליפות ברה"מ 81 – בהתחלה המשחק הזה נגד טימושצ'נקו ואז המשחק הזה נגד דורפמן, שסטה בדיוק במסע ה-30 (עם …ר-ה5 במקום ה5) אבל בלי שזה עזר לו. זו דוגמה טובה למשהו שעם אמצעי הניתוח של היום מן הסתם לא היה קורה ברמות הגבוהות בהכנה ביתית – עם מחשב קל לראות שגם המסע של דורפמן מוביל לעמדה לא טובה עבור השחור ושאם הוא רוצה להיכנס להסתעפות הזו צריך למצוא שיפור בשלב מוקדם יותר. (אולי מה שהוא פספס זה שאחרי 31…צ:ג5 הלבן לוכד בחזרה עם הרץ ולא המלכה; במקרה האחרון השחור בסדר אחרי 32…פ-ג6.)

יהודה.א. 24 במאי 2016

אייל, כמה מילים על אליפות אירופה? או על המשחק של דובוב? או על ההתלהבות של אליאנוב מהתחבולה של דובוב?

יהודה.א. 27 במאי 2016

מעניין, מדוע ניידיץ׳ לא הוזמן לשאמקיר?

אייל סגל 28 במאי 2016

כן, גם אני קצת התפלאתי – במיוחד בגלל שהשנה התחרות קצת יותר חלשה מהשנתיים הקודמות מבחינת שחקני צמרת ומשתתפים ארבעה שחקנים מקומיים במקום שניים; אולי יש עדיפות לאזרים אותנטיים…

[בעצם, ראיתי שהזכירו היכן שהוא שזה בגלל שהיתה לו התחיבות קודמת להשתתף במשחקים של הליגה הצרפתית – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/top-12-french-teams-2016/1/2/3 ]

אייל סגל 28 במאי 2016

בינתיים, פתיחה מרשימה של קרואנה עם שני נצחונות יפים מאוד בשלושת הסיבובים הראשונים, שנותנת קצת את התחושה שלדו קרב עם קרלסן העפיל השחקן הלא נכון…

יהודה.א. 28 במאי 2016

וגירי, גירי ניצח!

יהודה.א. 30 במאי 2016

לא רוצה לנחס, אבל מישהו כבר אמר סינקפילד 2014?
ו-כן, אני יודע שהרמה שונה מאוד, אבל 4.5 מ-5 זה מרשים למדי, בוודאי בדרך שבה זה הושג. אני מרשה לעצמי לנחש שהטורניר הזה יצדיק פוסט חדש.
וגירי. הלוואי שפוליטיקאים היו מושפעים מביקורת ציבורית כמוהו..
ועוד משהו, נראה שלמעט אליאנוב הקורס ורדג׳אבוב הסולידי (בתוצאות) מד הכושר שם משקף יפה..

שמוליק 30 במאי 2016

גירי ניצח 3 משחקים כבר !
מבחינת גודל ההישג לעומת הציפיות המוקדמות – זה סנסציה בסדר הגודל של האליפות של לסטר לדעתכם ?

אייל סגל 30 במאי 2016

אגב, על רקע העניין הרב שיש בינתיים בתחרות, משהו קצת צורם הוא האופן בו השחקנים האזרים מתעקשים להימנע מלשחק משחקים אמיתיים בינם לבין עצמם. מאז שהתחילו הטורנירים לזכר גשימוב עוד לא היה משחק בין אזרים שהסתיים בהכרעה – אבל הפעם זה בולט במיוחד, כי משתתפים ארבעה ולא שניים. היום, למשל, ממדיארוב ומאמדוב חזרו עד המסע ה-24 על משחק קודם בין פונומריוב לשירוב שהוביל לעמדה שווה (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1641834), עשו עוד איזה שלושה מסעים עצמאיים ואז חזרו על המסעים (אסור להציע תיקו לפני מסע 40). מה, הם חושבים שככה הם מכבדים את גשימוב? הם לא יודעים שבכל אתרי השחמט כבר צוחקים עליהם בגלל זה? (למשל בכתבה של chessbase על הסיבוב של היום, עם התמונה מהמשחק והכיתוב מתחתיה – http://en.chessbase.com/post/shamkir-round-five-the-steamrollers). נפתלי, דבר איתם!

יהודה.א. 30 במאי 2016

אולי בגלל זה ניידיץ' העדיף את הליגה הצרפתית?

יהודה.א. 31 במאי 2016

מעניין אם זה מכוון שקריאקין וקרואנה נפגשים בסיבוב האחרון ושוב כשקריאקין בלבן…

שמוליק 31 במאי 2016

לא מן הנמנע שאכן "סידרו" את לוח המשחקים .
גם גירי – מאמא זה לכאורה משחק מעניין בסיבוב האחרון ( פוטנציאלית על הבכורה בתחרות ) .
כל המפגשים של הרביעייה האזרים הם בשבעת הסיבובים הראשונים – גם כאן אולי יש יד מכוונת .

Comments closed