הטורניר לזכר גשימוב, מחצית ראשונה: פערי רמות

בתחרות ללא קרלסן, קרואנה (עם ארבעה נצחונות רצופים) וגירי (עם שלושה לא רצופים) דורסים בינתיים את השאר

בשבוע שעבר החל באזרבייג'אן הטורניר לזכר ווגאר גשימוב (שחקן הצמרת שמת בגיל 28 ממחלה ממארת). זוהי הפעם השלישית בה הוא נערך, לאחר שבפעמיים הקודמות כבר ביסס את עצמו כאחד מטורנירי העל בין תחרויות הצמרת; בשנה שעברה, לא פחות משישה מבין עשרת המשתתפים היו מדורגים באותו זמן בעשיריה הראשונה בעולם ועוד שלושה היו בעשיריה השנייה. השנה הטורניר נחלש קצת – קודם כל, קרלסן (שזכה בשתי המהדורות הקודמות) אינו משתתף; חוץ מזה, ישנם רק שלושה מהעשיריה הראשונה (קרואנה, גירי וקריאקין), עוד שלושה מהעשיריה השנייה (ממדיארוב, הריקרישנה ואליאנוב – השניים האחרונים הם חברים חדשים יחסית בצמרת הגבוהה), ומתוך הארבעה הנותרים – רג'בוב, ספרלי, מאמדוב (כולם שחקנים מקומיים) והו ייפאן (השחקנית מס' 1 בעולם מאז פרישתה של פולגר ואלופת העולם לנשים) – לשלושה מד כושר נמוך מ-2700 והם מחוץ לטופ-50 העולמי.

כנראה שלפחות אחת הסיבות לכך היא לוח הזמנים העמוס שיש לחלק משחקני הצמרת בשנה הנוכחית, הכוללת תחרות מועמדים, דו קרב על אליפות העולם, סדרת גרנד טור ואולימפיאדה. לקרלסן, למשל, עוד מצפים לפני הדו קרב על אליפות העולם בנובמבר שתי תחרויות גרנד טור ביוני (של שחמט מהיר ובליץ – הו נועדו להחליף את טורניר סטוונגר שמארגניו החליטו, כזכור, לפרוש מהסידרה), טורניר צמרת בבילבאו ביולי, והשתתפות באולימפיאדה בלוח הראשון של נבחרת נורבגיה בספטמבר.

מכל מקום, העדרו של קרלסן לצד פערי הרמות הקיימים בין חלק מהמתחרים (שבערך למחצית מהם היו מראש סיכויים קלושים ביותר לזכות בטורניר) הפנו את תשומת הלב אל שחקני הצמרת הגבוהה שכן משתתפים – בעיקר קרואנה, גירי וקריאקין; במקרה של קריאקין, במיוחד כיוון שמדובר בתחרות המלאה הראשונה בה הוא משתתף מאז הזכייה בתחרות המועמדים (הוא כבר שיחק בינתיים כמה משחקים בליגה הרוסית), לאחר שביטל את השתתפותו בסטוונגר וכך נמנע ממפגש ישיר עם קרלסן. בינתיים, בחמשת הסיבובים הראשונים, קרואנה וגירי הם ללא ספק אלה שמתבלטים.

קרואנה, לאחר תיקו בסיבוב הראשון, זכה בארבעה נצחונות רצופים, מה שמתחיל לעורר זכרונות מההופעה הפנטסטית שלו בגביע סינקפילד 2014 עם רצף שבעת הנצחונות – אם כי יש להדגיש שהרמה הממוצעת של יריביו נמוכה יותר הפעם; מדובר באליאנוב, הו ייפאן, מאמדוב ורג'בוב (אז כל אלה שניצח היו מהעשיריה הראשונה). לטעמי, הניצחון המרשים ביותר שלו היה בסיבוב השני נגד אליאנוב (שיש לו בינתיים טורניר גרוע מאוד וכבר הפסיד שלושה משחקים), במשחק שיכול להיכנס לספרי לימוד כדוגמה לניצול ערוגות חלשות של היריב.

בהסתעפות שקטה יחסית של הגנת גרינפלד, התקבלה לאחר 21 מסעים העמדה הבאה:

bview1

וכאן אליאנוב טעה ושיחק 22.ז3? – מסע טבעי לכאורה, המחזק את שרשרת הרגלים הלבנים באגף המלך ומכין קידום רגלי ל-ח4, אך למעשה מחליש באופן בעייתי מאוד את הערוגות הבהירות ליד המלך הלבן. קרואנה הבחין בכך וחשף את החולשה הזו במסעיו הבאים: הוא החליף צריחים על ב1 ואז המשיך והחליף את רץ הערוגות השחורות שלו בפרש הלבן (23…ר:ה5!). בהגנת גרינפלד הרץ הזה נחשב בדרך כלל לנכס חשוב ושחקנים בשחור לא ממהרים לוותר עליו, אבל כאן הדבר היה חיוני לתכנית של קרואנה: 24.מה:ה5 מה-א8!

 bview2

השחור השתלט על האלכסון ח1-א8, וסוללת המלכה והרץ לאורכו מאפשרת לו לחדור לעמדת הלבן וליצור איומים בלתי נעימים על המלך שלו; חשיבות המסע 22.ז3? בהקשר זה נובעת מכך שבעקבותיו הלבן אינו יכול יותר לחסום את האלכסון עם ו3, כי לרגלי לא תהיה תמיכה על הערוגה הזו והשחור פשוט ילכוד אותו.

אם נחזור כעת מסע אחורה, היה חשוב להכין את התמרון הזה על ידי החילופים על ה5 כיוון ש-23…מה-א8 מייד היה מאפשר ללבן להמשיך 24.פ-ד7! (תוך איום על הצריח השחור) וכך לתמרן את הפרש תוך רווח זמן ל-ב6 (תוך איום על המלכה) ולהחליף אותו ברץ השחור על ד5, כשהוא מחסל את עיקר הסכנה על הערוגות הבהירות (למעשה, בעמדה עם רצים שוני מסלול שהיתה נוצרת ללבן היו עשויים להיות סיכויי התקפה עדיפים על המלך השחור).

חשוב לציין שהעמדה שנוצרה לא היתה אבודה מבחינת הלבן באופן אוביקטיבי – למעשה, המחשב ממשיך להעריך אותה כשווה פחות או יותר, כיוון שלמרות הסכנות האורבות למלך הלבן ניתן להימנע מהן במשחק מדויק לגמרי (ולכן המחשב גם אינו מעריך את 22.ז3 כשגיאה – לפחות לא רצינית). אבל מנקודת ראות מעשית מצבו של הלבן הסתבך מאוד מרגע שהמלכה והרץ השחורים החלו להטריד את מלכו, כפי שניתן לראות בעמדה שהתקבלה לאחר 30…ר-ז2:

bview3

השחור (שהקריב בינתיים את הרגלי א' שלו) מאיים בשח עם המלכה על ו1 ולאחר מכן לכידה של הרגלי ב-ו2. אליאנוב שיחק 31.מה-ה3 – מסע שבאופן מיידי מתגונן בהצלחה מפני האיום הנ"ל, אבל כרוך בנסיגה ובהשלמה עם עמדה פאסיבית. במקום זאת, היתה לו כאן אפשרות שהוחמצה לכפות תיקו באמצעות התקפת נגד עם 31.ר:ז6!; כפי שניתן לראות בהסתעפויות בלוח החי, הכאת הרץ הזה תאפשר ללבן לתת שח נצחי, בעוד שהנזק אותו יכולה לגרום המלכה השחורה הוא כרגע מוגבל – ההמשך 31…מה-ו1+ 32.מ-ד2 מה:ו2+ נראה אולי מפחיד, אבל לאחר 33.מ-ג1 אין למלכה השחורה אפשרות להתקרב עוד יותר אל המלך הלבן (כיוון שהמלכה הלבנה מגנה על הטור ה'), ובשל איומי הלבן בצד השני של הלוח השחור יאלץ להסתפק בתיקו.

במקום זאת הלבן נקלע, כאמור, לעמדה פאסיבית וקרואנה המשיך לנהל את ההתקפה באופן יעיל, כשהוא יוזם חילוף של הרצים בהירי הערוגות כדי לאפשר גם לצריח שלו נקודות חדירה לעמדת הלבן. הוא לא שיחק בדיוק מושלם – אליאנוב ביצע במסע ה-36 טעות אותה קרואנה לא ניצל מייד, אבל אליאנוב (שבשלב זה, לקראת ביקורת הזמן במסע ה-40, כבר היה בדוחק זמן) לא ניצל את ההזדמנות לתקן את הטעות, ונקלע לעמדה אבודה. במסע ה-41 של השחור, הצריח הצטרף אל המלכה בשורה האחורית של הלבן:

bview4

ואליאנוב היה על סף מה שמכונה "כפאי" (zugzwang) – כלומר, מצב בו החובה לעשות מסע מקלקלת את העמדה. המלכה והצריח הלבנים צריכים לשמור על הערוגות שליד המלך כדי למנוע מט ולכן אינם יכולים להתרחק מהן; מסע של המלך ל-ה3 יאפשר לשחור לזכות במלכה הלבנה עם …צ-ה1; תזוזה של הרגלים ד' או ז' תוביל פשוט לנפילה שלהם ולהרעת העמדה; ותזוזה של הרגלי ו', תוך חשיפת השורה השנייה, תאפשר לשחור …צ-ז1 עם איום קטלני של זכייה במלכה הלבנה בעקבות …צ-ז2.

לאליאנוב נותרה עוד אפשרות אחת "לבזבז" מסע באמצעות התראות שח – 42.מה-ה8+ מ-ז7 43.מה-ה5+ מ-ח7 44.מה-ה2, והתקבלה מחדש עמדת הדיאגרמה כשתור השחור לעשות מסע. אבל קרואנה המשיך פשוט 44…צ-ב1! ובעיות הלבן נותרו בעינן, כעת כבר ללא אפשרות להתראות שח, ולאחר 45.ו3 צ-ז2 אליאנוב נכנע. השילוב בין נוכחות הכלים השחורים הכבדים בשורה האחורית של הלבן תוך יצירת איומים על המלך והשימוש בכפאי מזכיר מאוד את סיום המשחק הקלאסי נימצוביץ' – קפבלנקה מטורניר ניו יורק 1927.

ראוי לציון גם הניצחון של קרואנה על רג'בוב בסיבוב החמישי, במשחק שהסתיים בתחבולה יפה מאוד (החל מ-34.ה6!), בה הלבן מקריב באופן זמני צריח כדי להכתיר רגלי.

 

גם לגירי, כאמור, יש בינתיים טורניר מוצלח מאוד. כנראה שנמאס לו קצת מכל הבדיחות על מאזן התיקו המושלם שלו בתחרות המועמדים, וניכרת במשחקים שלו גישה אגרסיבית יותר (אם לצטט מאחת התגובות לפוסט הקודם, הלוואי שפוליטיקאים היו מושפעים מביקורת ציבורית כמוהו). הדבר בלט ביותר בניצחון המוחץ שלו על הריקרישנה בסיבוב הרביעי:

המשחק התנהל בהגנת סמי-טאראש; ה"חצי" בשם הפתיחה נובע מכך שבמסע החמישי, בהכאה על ד5 עם הפרש (במקום הרגלי), השחור נמנע מהצורה ה"טהורה" של ההגנה בה יש לו רגלי מבודד על ד5 – אבל במקום זאת, הוא מאפשר ללבן מרכז רגלים חזק ויתרון במרחב. בעקבות פיתוח הכלים הראשוני, גירי החל להכין תשתית להתקפה באגף המלך עם קידום הרגלי ח' ל-ח5 והצבת הרץ ב-ב1. לאחר מסעו ה-17 של השחור התקבלה העמדה הבאה:

bview7

וכאן גירי ביצע פריצה במרכז, תוך הקרבת רגלי, עם 18.ד5!, ולאחר 18…ה:ד5 (השחור אינו חייב לקבל את הקרבת הרגלי – ניתן גם לסגת עם הפרש המותקף, וייתכן אף שזה עדיף) המשיך 19.ה5!. מדובר בואריאציה על רעיון התקפי ידוע, שניתן למצוא דוגמאות קלאסיות שלו במשחקים פולוגייבסקי – טל מאליפות ברה"מ 69 וקספרוב – ניידורף מטורניר בוגוינו 82. הלבן מקדם את הרגלי ה' מבלי לפנות לשחור את הערוגה ד5 עבור כליו, כיוון שכעת הערוגה הזו תפושה על ידי רגלי. הרגלי הקדמי על ה5 מעניק ללבן יתרון מרחב באגף המלך, האפשרות להמשיך ולקדם אותו הלאה ל-ה6 מרחפת באויר, ופתיחת האלכסון ב1-ח7 יוצרת אפשרויות התקפה מסוכנות על המלך השחור באמצעות סוללת רץ ומלכה (לכן היו חשובים הצבת הרץ ב-ב1 והרגלי ב-ח5 – האחרון מקשה על השחור לחסום את האלכסון באמצעות …ז6).

המשחק נמשך 19…ר-א6 (תוקף את הצריח הלבן ותוך כדי כך מונע מהלבן להציב את המלכה על ד3 וליצור את אותה סוללה על האלכסון) 20.צ(ו)-ה1 מה-ד7 21.מה-ו4 (עם האיום ר-ו5) 21…פ-ה7 22.פ-ד4 (משלט חזק לפרש, שגם הוא נוצר כתוצאה מהפריצה במרכז במסעים 19-18) 22…צ:ג1 (השחור מחליף זוג צריחים כדי להקל קצת את הלחץ) 23.מה:ג1 מה-א4 (נסיון להשיג יוזמה נגדית באמצעות הפעלת המלכה, התוקפת את הפרש הלבן על ד4) 24.ה6!

 bview8

גירי לא טורח להגן על הפרש ובמקום זאת מבצע קידום נוסף של הרגלי (עם התקפה ישירה על עמדת המלך השחור), שהוזכר קודם לכן כאחת האפשרויות שנוצרו בעקבות קידום הרגלי ל-ה5. לרשות השחור עומד למעשה רק מסע אחד שאינו מוביל להפסד ברור – 24…צ-ו8; במקום זאת הריקרישנה לכד את הפרש הלבן, ולאחר 24…מה:ד4?? 25.ה:ו7+ מ:ו7 26.מה-ג7 (עם התקפה כפולה על הפרש והצריח השחורים) 26…צ-ה8 (26…צ-ו8 מפסיד ל-27.מה:ה7+ מ-ז8 28.ר-ח7+! ו-29.מה:ו8 וזכייה בטיב):

bview9

באה המכה המכריעה, שהריקרישנה כנראה החמיץ אותה כשביצע את מסעו ה-24 המרושל: 27.ר-ז6+!. וכאן הריקישנה נכנע, בגלל ההמשך 27…מ-ו8 28.צ:ה7! (לא 28.ר:ה8? מה-ב4! והמלכה השחורה תוקפת את הצריח על ה1 וגם מגנה על הפרש ב-ה7, כך שיש לשחור זמן ללכוד בחזרה את הרץ על ה8) 28…צ:ה7 29.מה-ד8+ ומט במסע הבא (או 28…צ-א8 29.צ-ה8+! ו-30.מה-ו7 מט).

לאחר חמישה סיבובים, קרואנה מוביל איפוא עם 4.5 נקודות – ובאופן סמלי, הנצחונות האחרונים הזניקו אותו מחדש למקום השני בדירוג העולמי עם מד כושר של 2818, בפער של פחות מ-40 נקודות מקרלסן; אחריו בטורניר גירי עם 4 נקודות וקריאקין עם 3 (קריאקין, שהפסיד לגירי בסיבוב השני, התאושש מאז עם שני נצחונות); לאף שחקן אחר אין מאזן של למעלה מ-50%. החל ממחר, בעקבות יום המנוחה, יערכו ארבעת הסיבובים האחרונים (המפגש הישיר בין קרואנה לגירי – כשקרואנה בלבן – הוא מחרתיים, בסיבוב השביעי); המשחקים מתחילים ב-14:00 על פי שעון ישראל וניתן לעקוב אחריהם בשידור ישיר כאן.

פרסי סראטי ופילוסופיית ה- Stotans
אש, קרח ומה שבינהם - יומן משחקי הכס (פרק 6)

14 Comments

אשר 31 במאי 2016

אייל תודה. תמיד.
אחת הסיבות שאני פותח את הדה.

בלי קשר לתחרות – דניאל קינג מעלה סדרת הרצאות מרתקת בערוץ היו טיוב שלו על ההיסטוריה של קספרוב נגד המחשב החל משנות השמונים כמדומני.
ממליץ לראות מהפרק הראשון. ממש סרט עלילתי רב תהפוכות.

אייל סגל 31 במאי 2016

כן, זה באמת נראה מעניין – הנה הלינק לערוץ היוטיוב שלו: https://www.youtube.com/user/PowerPlayChess/videos (כרגע אלה השלושה האחרונים שהוא העלה)

Zak 31 במאי 2016

שני משחקים נהדרים. קצת מוזר שהריקרישנה לא הכיר את הנצחון של פולוגייבסקי, אחרת לא ברור למה לא היה לו שום רעיון אפקטיבי בארסנל נגד 18.ד5! אז לא ברור למה בכלל להיכנס לכזאת הסתעפות פסיבית.

בנצחון של קרואנה, מעבר לטעות של 22.ז3? לא ממש הבנתי מה לבן מנסה להשיג מהפתיחה. הוא גם מאבד את זוג הרצים וגם מאפשר לשחור יתרון רגלים באגף המלכה כאשר ללבן רגלים כפולים ולא אפקטיבים. אולי יש דרך להימנע מהחילוף של הרץ בפרש? נניח 11.רז3 (במקום הצרחה) ואז התמרון בפרש של השחור מייצר פחות לחץ ומאפשר ללבן לשמור על זוג הרצים

אייל סגל 31 במאי 2016

במשחק של פולוגייבסקי מערך הכלים היה שונה, כך שכל הטקטיקה עובדת אחרת – אבל בכל מקרה הריקרישנה באמת נראה חסר אונים באופן מפתיע, יחסית לרמות האלה. בטורניר גשימוב בשנה שעברה, אגב, היה משחק בין ממדיארוב לקרמניק (http://www.chessbomb.com/arena/2015-gashmem/05-Mamedyarov_Shakhriyar-Kramnik_Vladimir) שהפתיחה בו נראתה ממש דומה, ושם קרמניק נמנע מלהכות את הרגלי על ד5; הוא הפסיד בסוף אחרי משחק ארוך, אבל כנראה שלא בגלל הפריצה של הלבן במרכז.

פישמן דוד 1 ביוני 2016

היפנית מספר אחת ? מה עם היהודיה מהונגריה ?שכחתי את שמה מצטער אלף פעמים. שחמטאית אדירה. מה היא לא לפניה ?

אייל סגל 1 ביוני 2016

הסינית… ג'ודית פולגר פרשה משחמט תחרותי כבר לפני שנתיים כמעט (אחרי האולימפיאדה של 2014; בכל אופן, הוספתי הבהרה בטקסט). מבחינה היסטורית פולגר כמובן הגדולה ביותר בין הנשים by far, בליגה משל עצמה.

אייל סגל 1 ביוני 2016

סיבוב שישי – ספרלי (בלבן) עוצר את הרצף של קרואנה, למרות שבשלב מסוים היה נראה שהוא בסכנת הפסד ממשית. כל ארבעה/חמישה המשחקים היום (תלוי אם סופרים את רג'בוב – ממדיארוב כמשחק אמיתי) הסתיימו בתיקו, כך שהמצב בטבלה לא השתנה.

יהודה.א. 1 ביוני 2016

ומחר הקרב המסקרן של הטורניר (לאור הטבלה), קרואנה בלבן נגד גירי.

אגב התיקו של היום, אינני יודע אם קרלסן היה מגיע אל העמדות של קרואנה, אבל יתרון כשל היום, הוא לבטח היה מנצח.

יהודה.א. 1 ביוני 2016

ובאליפות האסיאתית, וויי יי חוזר אל מועדון ה-2700 והוא מחלק את המקום הראשון עם המדורג ראשון הוויאטנמי ועם מיודענו אדיבאן.

אייל סגל 1 ביוני 2016

מחר, אגב, יום ההולדת ה-17 שלו – הוא יחגוג אותו במשחק בשחור נגד קסימג'נוב (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/asian-continental-2016/8/1/2)

יהודה.א. 2 ביוני 2016

בהחלט דרך נאה לחגוג יום הולדת, מה גם שהוא שיפר במוצהר את משחקה של ייפאן משבוע שעבר. נראה שגם גירי רצה לשפר אבל קרואנה שינה קודם..

שחר 4 ביוני 2016

יהיה מעניין לעקוב אחרי קרואנה בשנתיים הקרובות ולראות אם זה יגמר בניצחון בתחרות המועמדים הבאה.
לגבי גירי, ברור שהוא שחקן על, אך ברגעים מכריעים של תחרויות, יש מה לשפר. ראו את זה בעבר כשפספס שוברי שוויון או כשהיה צריך ניצחון והשיג תיקו מול שחקן שמדורג נמוך או הפסיד למישהו, למשל בתחרויות קטאר, בגרנד טור וגם היום עם הפסד בסיבוב האחרון.

קריאקין לעומת זאת מאד קול. הוא כבר נכנס להסטוריה פעמיים השנה – כשזכה בגביע העולם וכשזכה במועמדים, לא נראה שהוא יוצא מגדרו כדי להצטיין בארועים אחרים

אייל סגל 4 ביוני 2016

ובסוף ממדיארוב זוכה…

אילן 6 ביוני 2016

ו…קריקטורה שיכולה להלום את הפוסט המסכם של הטורניר: https://images.chesscomfiles.com/uploads/images_users/tiny_mce/JoseDiaz/phpk3H9yM.jpeg

Comments closed