גביע סינקפילד: ווסלי סו זוכה

בניצחון הסולידיות והפרגמטיות על ההעזה

בפעם הקודמת עזבנו את הטורניר לאחר חמישה סיבובים, כאשר טופלוב מוביל וחצי נקודה אחריו דבוקה הכוללת את אנאנד, ארוניאן וסו. הסיבוב השישי זימן מפגש צמרת בין סו לטופלוב, שבעקבותיו השניים החליפו מקומות ולמעשה היה זה שהכריע את הזוכה בתחרות.

המשחק התנהל בפתיחה האנגלית, בהסתעפות ששני הצדדים היו מוכנים לה היטב. רגע מפתח הגיע במסע ה-18, כשסו קידם במרכז רגלי ל-ה4 (אמנם לא במסע הראשון, אבל מוטב מאוחר…); לאחר לכידה דרך הילוכו של השחור על ה3 הלבן נותר עם חולשה מסויימת במבנה הרגלים, אבל עם טור ו' פתוח שנראה היה כי ניתן לנצל אותו להפעלת לחץ על עמדת המלך השחור. טופלוב התגונן באופן מדויק והצליח לנטרל את יוזמת הלבן עם המסע 23…מה-ד5:

bview3

החוסם את הלחץ שהמלכה הלבנה מפעילה לאורך האלכסון א2-ז8 ותוקף את הפרש על ה4. חילופי מלכות בנקודה זו היו הורגים את המשחק מייד ומובילים כמעט בוודאות לתיקו, אבל סו העדיף להימנע מכך ונסוג עם המלכה ל-ג2. המשחק נמשך 24…ז6 25.ז4 (כדי למנוע …ו5, שהשחור אותת במסעו האחרון שהוא מעוניין לשחק; אלא שהדבר כרוך בהחלשה מסויימת של עמדת המלך) 25…צ(ד)-ה8 26.ח3 ר-ד8 27.פ-ג3 (תוקף את המלכה השחורה) 27…מה-ה6 (…מה-ג4! היה אולי מוביל אפילו ליתרון של השחור) 28.פ-א4:

bview4

הלבן מעוניין להציב את הפרש שלו על ג5; כאן היה ניתן לשמור על האיזון באמצעות החזרת המלכה השחורה ל-ד5 – מסע המאיים …צ:ה3 בשל ריתוק הצריח הלבן הניצב על ו3 לאורך האלכסון. במקרה כזה, ללבן לא היתה אפשרות טובה יותר מאשר להחזיר את הפרש ל-ג3, כדי לתקוף שוב את המלכה השחורה, ונסיגה חוזרת של המלכה ל-ה6 היתה יכולה להוביל לחזרה על המסעים.

במקום זאת, טופלוב – נאמן לסגנונו האקטיבי והשאפתני – החליט לשמור על מתח רב יותר בעמדה עם המסע 28…ב6, המונע מהפרש הלבן להתייצב על ג5 אבל גם מחליש את מבנה הרגלים השחורים באגף המלכה. סו ניצל זאת מייד עם 29.צ-ג1, התוקף את הרגלי השחור המוחלש על ג6 (שלשחור אין אפשרות להגן עליו באופן ישיר). המחשב ממליץ כאן לשחור על 29…מה-ה7! כדי להעביר את המלכה השחורה לאגף המלך, ולאחר 30.מה:ג6 מה-ז5 (תוקף את הרגלי על ה3) 31.צ-ה1 צ-ה6 32.מה-ג2 ו5 (תוך ניצול ריתוק הרגלי הלבן לאורך הטור ז') לשחור יוזמה התקפית חזקה ותמורה מלאה עבור הרגלי המוקרב.

במקום זאת, טופלוב בחר להקריב את הרגלי בדרך אחרת: 29…ג5!? 30.ד:ג5 ב5 31.פ-ג3 מה-ג6 (עם איום כפול – הכאת הרגלי על ג5 וכן 32…צ:ה3, בשל ריתוק הצריח הלבן ב-ו3 לאורך האלכסון) 32.מה-ד2 (מגן על הרגלי ב-ה3)

bview5

וכאן טופלוב היה צריך פשוט ללכוד בחזרה את הרגלי על ג5 עם המלכה ולהשוות; ייתכן שחשש מהתגובה (32…מה:ג5) 33.פ-ד5, מסע החושף התקפה על מלכה השחורה עם הצריח ב-ג1, אבל לאחר נסיגה של המלכה השחורה ל-א7 לא היו צריכות להיות לו בעיות מיוחדות. במקום זאת, הוא שיחק 32…צ-ה5? ואיפשר לסו לשמור על הרגלי החופשי החזק ב-ג5 עם 33.ב4, מסע שבעקבותיו ייתכן מאוד שעמדתו של הלבן כבר זכויה. טופלוב לכד אמנם את הרגלי על ה3 לאחר 33…ר-ז5, אבל זה היה כרוך בבזבוז זמן ואיפשר ללבן להכפיל בינתיים כלים על הטור ד' ולחדור עם המלכה ל-ד7, ובצירוף עם הרגלי ג' המתקדם הדבר הספיק כדי למוטט את עמדת השחור. רגע אחרון בו סו היה צריך להפגין דיוק הגיע לאחר המסע ה-38 של השחור:

bview6

קידום מיידי של הרגלי עם 39.ג7 היה מאפשר לשחור להמשיך להילחם עם 39…צ-ג1, בעוד ש-39.פ-ב6 (התוקף את המלכה השחורה ומבסס שליטה על ג8, ערוגת ההכתרה של הרגלי) מוקדם מדי בשל 39…מה-ב8! התוקף את הפרש – וכעת, לאחר 40.ג7?? מה:ב6 הלבן אינו יכול להכתיר את הרגלי כי השחור מאיים במט על ז1. במקום זאת, סו חיסל כל אפשרות למשחק נגדי ממשי של השחור עם 39.צ-ג2! (הצריח הלבן מתייצב מאחורי הרגלי החופשי וכך תומך בו ומונע גישה של הצריח השחור ל-ג1), ולאחר 39…מ-ז7 (מסע סתמי, אבל אין לשחור טוב ממנו) 40.פ-ב6 מה-ב8 41.מה-ד4+ טופלוב נכנע, כיוון שכעת המלכה הלבנה מגינה על הפרש ב-ב6 (השולט בערוגת ההכתרה של הרגלי ג') תוך רווח זמן בשל התראת השח, וכך קידום הרגלי ג' יכריע מייד.

סו הפגין כאן משחק יעיל ומדויק, בו בלט בעיקר ניצול טעויות של יריב שלקח סיכון והפגין שאפתנות יתר (כלומר, כזו שלא נתמכה במשחק מדויק מספיק) בעמדה שווה. יש בכך משהו אופייני לכלל משחקו של סו בתחרות – ולסגנון שפיתח בזמן האחרון: כזה שאינו שאפתני במיוחד אבל מצטיין בהכנה ביתית טובה, סולידיות (או תושייה הגנתית כשהוא נקלע לעמדות לא נוחות) וניצול טעויות של יריבים.

אם לחזור בהקשר זה למחצית הראשונה של הטורניר (שכאשר כתבתי עליה בפוסט הקודם לא התייחסתי למשחקיו של סו) – בסיבוב הראשון סו ניצח את נקמורה, כשהצליח לתפוש את יריבו בהסתעפות בה ההכנה הביתית שלו היתה טובה יותר. בסיבוב השני השיג תיקו למרות שנקלע לעמדה לא נוחה מול דינג לירן:

bview1

עמדת הדיאגרמה התקבלה לאחר מסעו ה-18 של השחור. הלבן מפעיל לחץ ניכר (אם כי אין לו מסלול המוביל לזכייה באופן כפוי), ויריבו הסיני של סו היה יכול להמשיך ולהגביר אותו באמצעות 19.צ(ו)-ד1 ולאחריו ה4, או אפילו קידום הרגלי ל-ה4 מייד. במקום זאת, היה נדמה לו שמצא דרך טקטית מהירה לממש את יתרונו עם 19.פ:ב7? ר:ב7 20.ר-ג7 (התקפה כפולה על המלכה והפרש השחורים) 20…מה-ה7 21.ר:ב6:

bview2

ונראה שהלבן זכה ברגלי; אבל דינג החמיץ כאן את המכה הטקטית הנגדית אותה זיהה סו: 22…ר:ז2! 23.מ:ז2 מה-ב7+ ו-24…מה:ב6 – והשחור החזיר לעצמו את הרגלי עם עמדה שווה לחלוטין.

בסיבובים הבאים סו סיים עוד שלושה משחקים בתיקו. זה מהסיבוב החמישי, נגד אנאנד, המחיש את ההכנה הביתית הטובה שלו – כאן לא לצורך משחק על ניצחון, כאמור, אלא לצורך השגת תיקו נוח בשחור; ובמקרה זה, תרם לכך גם משחק לא שאפתני במיוחד מצד הלבן.

אנאנד ניסה את הפתיחה האיטלקית (עם 3.ר-ג4 במקום ר-ב5, מסע המוביל לפתיחה הספרדית), הזוכה בזמן האחרון לפופולריות רבה בצמרת כדרך להימנע מהגנת ברלין מצד השחור. סו השתמש ברעיון חדש יחסית של הקרבת רגלי עם 9…פ-ה7 (שכבר נוסה על ידי יאן לודוויג האמר הנורבגי לפני מספר חודשים במשחק בליגה הצרפתית):

bview7

השחור מאפשר ללבן ללכוד רגלי באופן מיידי עם 10.פ:ה5, אבל לאחר 10…ג6 (התוקף את הרץ הלבן) 11.ר-ג4 ר-ד6 הפרש הלבן מותקף, נסיגה שלו תאפשר לשחור חילופי פרש ברץ על ג4, וכתוצאה מכך הלבן ייאבד את צמד הרצים שלו ומבנה הרגלים שלו יתקלקל (בשל הכפלת הרגלים על הטור ג'). במקום זאת, אנאנד המשיך – כמו יריבתו של האמר באותו משחק מהליגה הצרפתית – 10.א5, מסע שהוביל לאחר 10…ג6 (שוב) לרצף כפוי שבסיומו הלבן זכה ברגלי בדרך שונה. לאחר 14…ר-ו5 התקבלה העמדה הבאה:

bview8

בה נראה שלשחור, עם צמד הרצים החזק ופיתוח הכלים העדיף, תמורה מלאה עבור הרגלי. כאן אנאנד סטה מאותו משחק קודם עם 15.צ-ה1 (במקום ר-ה3), אבל סו היה מוכן לכך ובעקבות 15…ר-ב8 (מפעיל לחץ על הפרש ב-ה5; הלבן היה רוצה לתמוך בו עם המסע הטבעי 16.ד4, אבל הדבר יפקיר את הפרש השני על ב1, שנותר ללא הגנה בעקבות חילופי הצריחים המוקדמים על הטור א') 16.פ-א3 ב4! השחור השווה – לאחר 17.ג:ב4 נותר אמנם באופן זמני בגירעון שני רגלים, אבל הוא לכד מייד בחזרה אחד מהם (על ד3), והרגלי העודף הנותר היה חסר משמעות בשל חולשת הרגלים הכפולים שהתקבלו על הטור ב'. היריבים המשיכו להזיז כלים על הלוח עד המסע ה-30 לפני שהסכימו על תיקו, כיוון שזה היה מספר המסעים המינימלי שהיה צריך לשחק לפי כללי הטורניר.

**********

אם נחזור לנצחונו של סו על טופלוב בסיבוב השישי – בעקבותיו השניים החליפו מקומות, כאמור, וסו טיפס למקום הראשון. את משחקיו בשלושת הסיבובים הנותרים הוא סיים בתיקו – שתי תוצאות תיקו סולידיות בשחור, וגם משחק "ציני" על תיקו בלבן (בסיבוב הלפני אחרון מול קרואנה); בסופו של דבר זה הספיק לו לזכייה בטורניר, כיוון שאף אחד מאלה שפיגרו אחריו בחצי נקודה לא הצליח לנצח ולהדביק אותו. טופלוב התקרב לכך מאוד, במשחק בסיבוב האחרון נגד ארוניאן בו השיג עמדה זכויה בסיום צריחים – אבל הוא לא הפגין טכניקה מספיק טובה ברגעים קריטיים כדי לממש את היתרון.

באופן שהיה הולם במידה רבה לדינמיקה של הטורניר, אותו סיבוב אחרון כלל שני משחקים מצוינים – אולי הטובים ביותר בתחרות – שגם הסתיימו בהכרעה, אבל כאלה שכבר לא השפיעו על המאבק בצמרת: ניצחון טקטי מרהיב של נקמורה על דינג לירן (נקמורה – בהמשך לתחרות המועמדים – חזר למנהגו להפסיד בשלבים קריטיים בטורניר ואז, כשאין עוד סיכוי לזכות והלחץ יורד, לסיים בצורה טובה), וניצחון עמדתי מרשים של קרואנה על גירי (לאחר שקרואנה סיים את כל שמונת משחקיו הקודמים בתיקו).

הטבלה הסופית נראית איפוא כך:

FINAL%20STANDINGS_2016%20SINQUEFIELD%20CUP_v02

עבור סו – שבשנה שעברה סיים בגביע סינקפילד אחרון – זהו ללא ספק ההישג הגדול ביותר בקריירה עד כה (הוא כבר זכה בשנה שעברה בטורניר העל של בילבאו, אבל זה היה ניצחון "מינימלי" מאוד, בתחרות מיניאטורית בת ארבעה שחקנים בלבד, עם ניצחון אחד ובשובר שוויון). ראוי גם לציין את ההישג הבינוני יחסית של ושייה לגרב – שכפי שצויין בפוסט הקודם הצטיין לאחרונה במספר תחרויות וטיפס למקום שני בדירוג העולמי – עם 50%, ואת התוצאה הגרועה של גירי, שסיים במקום האחרון עם שלושה הפסדים וללא נצחונות; זהו כבר טורניר שני ברצף בו הוא מסיים אחרון, לאחר בילבאו בחודש שעבר. נראה שהתקופה בה גירי היה סמל הסולידיות וסיים כמעט את כל משחקיו בתיקו, שהגיעה לשיאה עם 14 תוצאות התיקו בתחרות המועמדים, הסתיימה.

למעשה, ניצחון זה בשילוב עם התוצאות הטובות שהשיג סו בשני הטורנירים הקודמים של הסידרה (מקום רביעי בפריז ושני בלובן), מעניק לו סיכוי מצויין לזכות בסידרת הגרנד טור כולה. (את הדירוג המלא של השחקנים בסידרה ניתן לראות כאן.) במצב הנוכחי, וללא השתתפות קרלסן, היחיד שעוד יכול לעקוף אותו הוא נקמורה, וזאת רק אם יזכה בטורניר הנותר בלונדון (וסו לא יגיע בו למקום השלישי).

ולסיום, הנה סיכום נזעם במיוחד של הטורניר מאת האלטר אגו של יאן גוסטפסון (מ-chess24):

מרמורק, מחוץ לחומה, על גג קבינה של משאית
הקהל הכי מרגש באולימפיאדה

25 Comments

דוד 19 באוגוסט 2016

הגרמני הנפלא הזה הוא באמת הסיבה היחידה לצפות בטורנירים שקרלסן לא מופיע בהם.

אייל סגל 19 באוגוסט 2016

אגב, מי שמכיר קצת את גוסטפסון ה"אמיתי" מהשידורים של chess24 יודע שמהרבה בחינות הוא באמת מצטייר שם כהפך הגמור מהפרסונה הזו (כמו שרומז הציוץ).

ועוד אגב – גם תחרות ה-Ultimate Moves שנערכה אחרי הטורניר, בה המיליונר שמממן אותו והבן שלו זוכים לשחק עם הצמרת העולמית, מאוד מבדרת: https://chess24.com/en/read/news/ultimate-trash-talk

שמוליק 19 באוגוסט 2016

Ultimate Moves זה צפייה חובה !

יהודה.א. 21 באוגוסט 2016

בהחלט

יהודה.א. 21 באוגוסט 2016

אייל, ידוע כבר הרכב נבחרת ארה"ב וסדר הלוחות שלה?

אייל סגל 21 באוגוסט 2016

כן – קרואנה, נקמורה, סו, רובסון ושנקלנד (בסדר הזה). את ההרכבים של כל הנבחרות אפשר לראות כאן (אפשר לסדר את הרשימה לפי חוזק הנבחרות במקום אלף בית עם sort by rating במקום by country).

יהודה.א. 21 באוגוסט 2016

תודה!

אילן 21 באוגוסט 2016

אם לא היית שם את יאן גוסטפסון, אני הייתי שם אותו :)
למרות שקצת מבדר לשמוע אותו מנסה לדבר טראש טוק באנגלית.

הופתעתי בטורניר הזה גם מרמתו של טופלוב ואפילו גם מרמתו של אננד. לא שהיו מבריקים במיוחד אבל הם באמת עדיין לא גמרו את הסוס.

אליפות העולם בסופו של דבר כן תתקיים בארה"ב, ניו יורק, ליד איזה נמל במנהטן שהיה פעם מרכז למסחר בדגים. נקמורה כבר הספיק להביע את ביקורתו שהיה ראוי שאליפות העולם תתקיים באזור מסחרי יותר https://www.chess.com/video/player/chesscenter-hikaru-nakamura-on-the-world-chess-championship.

בקשר לדירוג ההתחלתי שלנו באולימפיאדה, אם גלפנד וסמירין היו בפנים (במקום שני האחרונים) הדירוג הממוצע היה 2675 ומקום 8 בעולם במקום 2622 ומקום 15. אגב, שנקלנד כבר עם 2679 אחרי שניצח בטורניר ביל.

יהודה.א. 21 באוגוסט 2016

כמה תגליות מעניינות (ושוב תודה, אייל), איוונצ'וק לא בנבחרת אוקראינה! קריאקין רק לוח שני ( לדעתי, סכנת קרלסן). לקו לא בנבחרת הונגריה! פולין מפתיעה בדירוגה הגבוה. נמצאתי למד שבארייב היגר לקנדה (מן הסתם המאפייה הצ'צ'נית לא תנסה לסחוט אותו שם). פולגר תוביל את נבחרת הונגריה אבל מתפקיד הקפטן. ואחרון חביב, בין הנבחרות הגדולות יש אחת שהקפטן שלה לא שחמטאי מקצועי. האם זה יעזור לרוסים? אולי זה תלוי בבונוסים שהוא יחלק להם…

אייל סגל 21 באוגוסט 2016

יש על זה משהו בכתבה הזו – https://www.chess.com/news/who-is-and-who-isn-t-playing-the-olympiad-7202; מסתבר שאיבנצ'וק לא משחק מסיבה אופיינית (לו) – הוא מעדיף להשתתף בטורניר דמקה… ולקו כנראה מסיבה דומה לזו של גלפנד וסמירין כאן – סכסוך עם ההתאחדות. גם צרפת בלי באקרו, אגב; לעומתם פולין עם ההרכב הכי חזק, לפחות על הניר, שהם יכולים להעמיד – כמו שמעיד הסרטון הזה, שהופק לקראת אליפות אירופה בשנה שעברה, הם לוקחים את העניין מאוד ברצינות. ובולטים בחסרונם הארמנים (לא הפתעה גדולה לאור זה שהאולימפיאדה באזרבייג'ן, אבל בכל זאת היו תקוות שישתתפו אחרי ההופעה של שחקנים ארמנים בגביע העולם בבאקו שנה שעברה).

צחי גר 21 באוגוסט 2016

המשחק הטוב בתחרות לדעתי- נקמורה ממיט חורבן על דינג לירן ב- 28 מסעים.

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1827915

אבישי 22 באוגוסט 2016

מישהו יודע כמה סיבובים ישחקו באולימפיאדה?

אייל סגל 22 באוגוסט 2016

כן, הניצחון של נקמורה על דינג לירן מרהיב, אם כי כפי שציינתי לא היתה לו משמעות תחרותית גדולה; אפשר לראות ניתוח מפורט שלו (מאת גוסטפסון…) כאן – https://www.youtube.com/watch?v=jIH1AfdpWYA.

האולימפיאדה – 11 סיבובים, כרגיל.

דוד 23 באוגוסט 2016

שלום לכולם.
זפזפתי בצ'סגיימס בכל מיני טורנירי על מהשנים האחרונות. מצאתי את זה. http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1482069
בבקשה, שמישהו יסביר לי למה הלבן נכנע, עם יתרון של שני רגלים וללא איום מיידי?

אייל סגל 23 באוגוסט 2016

איום מיידי דווקא בהחלט יש – השחור מאיים לזכות ברץ עם צ:ב2, וכנראה ששני השחקנים היו משוכנעים שהוא הולך לזכות בו בכל מקרה אחרי, נניח, 41.ב3 צ-ד8, והחמיצו שניתן להציל אותו עם 42.מ-ז1 צ-ד2 43.ר-ח1. יש פוסט מורטם מוקלט שקרלסן עשה לאחר המשחק, וניתן לראות שהוא מופתע שממדיארוב נכנע כל כך מוקדם, אבל משוכנע שהוא זכוי בכל מקרה בגלל שהוא עומד לזכות בכלי – https://www.youtube.com/watch?v=R3Ces3wxk9c&t=2m58s (היום, בעידן ההדגמה על מסכי מחשב, הלוח המגנטי שהוא משתמש בו נראה ממש פרה-היסטורי).

דוד 23 באוגוסט 2016

תודה

יהודה.א. 23 באוגוסט 2016

למי מכם שמשועמם/ פנוי כעת, קרלסן וגרישצ'וק החלו את הדו קרב שלהם ב chess.com.

https://www.chess.com/tv

אייל סגל 24 באוגוסט 2016

ויש סיכום של הדו קרב כאן – https://www.chess.com/news/carlsen-doubles-down-vs-grischuk-wins-blitz-battle-16-8-9645; היה די שקול עד שלב הבולט (משחקי דקה) שבו קרלסן שלט לחלוטין. אם הוא כל כך טוב בבולט זה באמת מבטיח דו קרב מעניין מול נקמורה, בהנחה שזה ינצח היום את MVL ויעפיל לגמר.

Selby 24 באוגוסט 2016

מפתיעה מאוד הדומיננטיות שלו בבולט. משום מה תיארתי לעצמי שהוא לא יהיה כזה מהיר עם העכבר או כזה מדוייק עם הpremoves.

אלון 25 באוגוסט 2016

מישהו יכול להסביר לי מה זה premoves בchess.com? ואיך משתמשים בו?

Selby 25 באוגוסט 2016

אתה מבצע את הצעד הבא שלך לפני שהגיע תורך, לפני שהיריב ביצע את הצעד שלו. כך לא מתבזבזת לך אפילו שנייה בשעון. פשוט מזיזים כלי לאן שרוצים, אם המסע לא חוקי הוא פשוט לא יבוצע. אבל אם הוא ממש מטופש יבוצע גם יבוצע. אפשר אפילו להכות כלי שעדיין לא נמצא במשבצת שאליה אתה זז, מתוך ציפייה שיהיה שם. באתר אני חושב שהאפשרות הזאת מופעלת כברירת מחדל, באפליקציה צריך להפעיל אותה בהגדרות והיא גם יותר מוגבלת.

קרלסן-נקאמורה יהיה מרתק, הנורבגי נכנס למגרש הביתי של האמריקאי אולי בפעם הראשונה. אני חושב שזה יהיה אתגר אמיתי עבורו לנצח את נקאמורה בחצר האחורית שלו, באופן משעשע כנראה יותר מאתגר מאליפות העולם נגד קריאקין.

שמוליק 25 באוגוסט 2016

אני לא משוכנע שזה לא יהיה חד צדדי .
נקאמורה יבוא לתת הצגה – ויקבל בראש …

דוד 26 באוגוסט 2016

מתי זה?

אייל סגל 27 באוגוסט 2016

עוד לא נקבע

אלון 27 באוגוסט 2016

הכפתור premoves לא נמצא אצלי בברירת מחדל. מישהו יכול להסביר לי איך שמים אותו? אני לא מצטיין באנגלית… תודה

Comments closed