לקראת האולימפיאדה

שרוסיה, ארה"ב וסין מצטיירות כפייבוריטיות לזכות בה

היום מתחילה אולימפיאדת השחמט ה-42 בבאקו שבאזרבייג'ן (שם התקיים בשנה שעברה גם גביע העולם). המשחקים ייערכו ב"אולם הבדולח" הידוע, שנבנה לקראת האירוויזיון ב-2012, ולאור המסורת המפוארת של אירגון אירועי שחמט באזרבייג'ן ניתן לצפות לשיפור ניכר בתחום זה ביחס לאולימפיאדה הקודמת בנורבגיה, שרמת האירגון בה זכתה בביקורות די קטלניות. האולימפיאדה היא אירוע השחמט הקבוצתי הגדול והחשוב ביותר, המתקיים כל שנתיים בשנים זוגיות. הפעם משתתפות בתחרות ה"פתוחה" 180 נבחרות מ-175 מדינות (ובזו של הנשים 140 נבחרות מ-136 מדינות), מה שאומר מגוון עצום של שחקנים – העשיר ביותר שניתן למצוא בתחרויות שחמט – מחובבים גמורים עד טובי השחקנים בעולם; 16 מתוך הטופ-20 בעולם ברשימת הדירוג של ספטמבר יהיו שם. (הנעדרים הם ארוניאן, בשל אי השתתפות הנבחרת הארמנית; אנאנד, שהפעם האחרונה בה שיחק עבור הודו באולימפיאדה היתה ב-2006; סבידלר, שנוטה לא לתפקד טוב כל כך באולימפיאדות והרוסים החליטו שיש להם די שחקנים חזקים אחרים כדי שיוכלו לוותר עליו; וגלפנד, בשל סכסוך עם איגוד השחמט הישראלי.)

הפורמט הבסיסי של התחרות הוא התמודדות בין נבחרות על ארבעה לוחות (שחקני כל נבחרת משחקים בצבע אחד על לוחות 1 ו-3, ובצבע אחר על לוחות 2 ו-4), כשהתוצאה הכוללת נקבעת לפי סיכום התוצאות במשחקים האינדיבידואליים: תיקו ונקודה לכל קבוצה במקרה של 2:2, שתי נקודות לקבוצה המנצחת ואפס למפסידה במקרה של כל תוצאה אחרת. עד 2008 שיטת הניקוד היתה שונה באופן משמעותי, כיוון שהנקודות נספרו קודם כל באופן אישי – כלומר, ניצחון מקסימלי של 4:0, למשל, העניק לקבוצה המנצחת 4 נקודות, וניצחון מינימלי של 2.5:1.5 רק 2.5. השיטה החדשה מדגישה את המימד הקבוצתי בתחרות, אבל מעודדת פחות משחק על ניצחון בכל לוח. (אם, נניח, שלושה משחקים מתוך הארבעה כבר הסתיימו והתוצאה המצטברת היא 2:1, לשחקן מהקבוצה המובילה יש אינטרס לסיים את המשחק שלו בתיקו כדי להבטיח את הניצחון הקבוצתי עם שתיים וחצי נקודות, אפילו אם נותרה לו עדיין באותו שלב אפשרות כלשהי לשחק על ניצחון.)

בכל קבוצה חמישה שחקנים בסך-הכל, כך שאחד נח בכל סיבוב (עד 2008 היו שישה, כשהתחרות היתה ארוכה יותר – בין 13 ל-20 סיבובים במקום 11 כיום). סדר השחקנים על הלוחות נקבע על ידי הקבוצות מראש, כך ששחקן הלוח הראשון יכול לשחק רק על הלוח הזה, שחקן הלוח השני רק על הלוח השני או הראשון (במקרה ושחקן הלוח הראשון אינו משחק באותו סיבוב) וכך הלאה, עד שחקן ה"מילואים" החמישי היכול לשחק רק על הלוח הרביעי, במקרה ושחקן הלוח הרביעי אינו משחק באותו סיבוב או משחק על הלוח השלישי. בדרך כלל סדר השחקנים על הלוחות תואם לחוזק היחסי שלהם, אבל לעתים שיקולים טקטיים גורמים לחריגה מהסדר הזה – למשל, כאשר מציבים שחקן חלש יחסית (אבל כזה הידוע כסולידי) בלוח גבוה, בתקווה ש"יחזיק" אותו עם תוצאות תיקו לפחות, בעוד ששחקן חזק יותר מוצב בלוח נמוך יותר, בתקווה שהחולשה היחסית של היריבים בהם יפגוש שם תאפשר לו להשיג יותר נצחונות. (סין, למשל, הציבה באולימפיאדה הנוכחית את וואנג יואה בלוח הראשון, לפני דינג לירן בשני ולי צ'או ברביעי.)

**********

שלוש הפייבוריטיות הבולטות למדליית זהב הן רוסיה, ארה"ב וסין. על הנייר, הרוסים הם כרגיל החזקים ביותר – לפחות מבחינת ממוצע מד כושר – אבל הם גם לא מצליחים לזכות בזהב כבר שש אולימפיאדות ברציפות, מאז 2002 (הפעם האחרונה שבה שיחק בנבחרת קספרוב), כשבכל פעם הם מפשלים בסיבוב או שניים מכריעים. לא שהנבחרת הרוסית נטולת תארים קבוצתיים לאורך התקופה הזו – היא זכתה במהלכה בשתי אליפויות עולם ושלוש אליפויות אירופה; אבל האולימפידה היא בכל זאת התחרות הקבוצתית היוקרתית ביותר ואי הזכייה המתמשכת בה מתסכלת אותם מאוד. הקבוצה כוללת הפעם את קריאקין (בעקבות העפלתו לדו קרב על אליפות העולם יש אולי משהו סמלי בהצבתו על הלוח הראשון, למרות שמד הכושר של קרמניק גבוה משלו), קרמניק, תומשבסקי, נפומניצ'י וגרישצ'וק.

לארה"ב הנבחרת החזקה ביותר בתולדותיה, בעקבות "רכישתם" של שני שחקני צמרת – ווסלי סו (שזכה לאחרונה בגביע סינקפילד) המתאזרח וקרואנה המתאזרח "מחדש" (קרואנה נולד וגדל בארה"ב, כך שתמיד היתה לו אזרחות אמריקנית, אבל בתחילת שנות העשרה שלו עבר להתגורר באירופה וקיבל אזרחות איטלקית). לצד נקמורה, זה אומר שעל גבי שלושת הלוחות הראשונים ארה"ב היא הנבחרת החזקה ביותר, עם שלושה שחקני טופ-10. פער מד הכושר בינם לבין סם שנקלנד וריי רובסון על שני הלוחות הנותרים גדול למדי, אבל כדאי לציין ששנקלנד הפגין לאחרונה כושר מצויין כשזכה בשתי תחרויות פתוחות חזקות (באדמונטון וביל) והגיע לשיא מד כושר אישי של 2679, המציב אותו במקום 57 בעולם ברשימת הדירוג של ספטמבר.

בהקשר זה, אגב, כבר התחילו המשחקים הפסיכולוגיים כשאנדריי פילאטוב – ראש התאחדות השחמט הרוסית המשמש גם כקפטן הנבחרת – הצהיר בראיון שארה"ב היא הקבוצה החזקה ביותר ושקספרוב מסייע לה מאחורי הקלעים.

סין היא האלופה האולימפית היוצאת, והפגינה שוב את כוחה בשנה שעברה, כשזכתה באליפות העולם לקבוצות. ההרכב שלה כמעט זהה לזה שמלפני שנתיים, אבל עם לי צ'או במקום ני הואה, מה שעל הנייר לפחות (מבחינת מד הכושר של השחקנים) אמור להוות חיזוק; גם Wei Yi  בן ה-17 התחזק במהלך השנתיים האלה. אבל יש לזכור שבאולימפיאדה הקודמת הנבחרת הסינית נהנתה מהופעות ברמה יוצאת דופן של דינג לירן ובמיוחד יו יאנגיי (9.5/11 נקודות, עם TPR של 2912).

קבוצות חזקות נוספות אותן ניתן למנות כבעלות סיכויים טובים להיות מעורבות במאבק על המדליות הן אזרבייג'ן (המארחת, כאמור), אוקראינה, צרפת, הונגריה, פולין, ואולי גם אנגליה, הולנד והודו. בולטת בחסרונה ארמניה (מדליסטית הזהב ב-2006, 2008 ו-2012), שאינה משתתפת בשל המצב הפוליטי עם אזרבייג'ן. יש לציין שלא כל הנבחרות הנ"ל מופיעות בהרכבים החזקים ביותר שלהן (שוב – לפחות על הנייר): אוקראינה, למשל, תחסר את איבנצ'וק (שמעדיף להשתתף בטורניר דמקה שנערך כעת – סיבה טיפוסית לשחקן הזה…), והונגריה את לקו. אבל הפולנים בהחלט שלחו את הנבחרת החזקה ביותר שהם יכולים להעמיד – כפי שמעיד הסרטון למטה, שהופק לקראת אליפות אירופה בשנה שעברה, הם לוקחים את העניין מאוד ברצינות:

יהיה גם מעניין לעקוב אחרי קרלסן על הלוח הראשון של נבחרת נורבגיה – לאלוף העולם היסטוריה לא כל כך טובה בתחרויות קבוצתיות, וייתכן שהדבר קשור בכך שכקבוצה נורבגיה אינה חזקה מספיק כדי להיאבק על המקומות הראשונים והדבר פוגע במוטיבציה שלו, או ברצינות בה הוא מסוגל לקחת את התחרות.

ומה עם ישראל? אחרי שויתרה על ההתמודדות על המדליות בשתי אליפויות אירופה האחרונות (הרכב נוער ב-2013, אי-השתתפות ב-2015), היא חצי-מוותרת גם על האולימפיאדה הנוכחית בשל אי השתתפותם של גלפנד וסמירין (השחקן הישראלי השני-שלישי בחוזקו, לצד רודשטיין) ולמעשה גם של סוטובסקי – אם כי בכושרו הנוכחי של זה האחרון לא ברור אם מדובר בהפסד גדול כל כך. אני מודה שלא עקבתי אחרי כל פרטי הסכסוך שהתפתח בינם לבין איגוד השחמט והוביל למצב הזה, אבל הרושם הכללי שלי היה שמה שהחל (כרגיל) בעניין תקציבי, סביב התשלום לשחקנים, התפתח מהר מאוד לסידרת עלבונות אישיים ומשחקי כבוד שמנעו כל סיכוי לפשרה. אופייני מאוד למצב השחמט בארץ שסיקור הפרשה התנהל כמעט רק ברוסית – בין אם בערוץ 9 או בראיונות לעיתונים ואתרים שונים בחו"ל בהם לרוב גלפנד תוקף את ראשי האיגוד (למשל כאן וכאן – הקישורים הם לתרגומי גוגל באנגלית).

**********

המשחקים מתחילים כל יום ב-14:00 לפי שעון ישראל; ניתן לעקוב אחריהם כאן בליווי שידור ישיר עם פרשנויות בחמש שפות. בגלל שיטת השיבוץ השוויצרית, הסיבובים ההתחלתיים יוקדשו בעיקר לטבח של נבחרות חלשות בידי נבחרות חזקות, ובשביל המפגשים המעניינים באמת יהיה צריך מן הסתם לחכות לסיבוב השלישי. את השיבוצים של הסיבוב הראשון ניתן לראות כאן; ישראל (בשולחן 16) נגד ברבדוס.

בחזרה לקרקע
טלנובלה תל אביבית רגילה

49 Comments

מתן גילור 2 בספטמבר 2016

יכול להיות (וזו רק השערה, כי אני לא מספיק מבין) שקרלסן יודע שהנבחרת חלשה מה שמצריך ניצחון שלו, ומכריח אותו לשחק בשביל ניצחון. הואיל והיריב שלו יודע את זה, זה מוריד את הסיכוי שלו להשיג את אותו ניצחון.

איציק 2 בספטמבר 2016

אני חושב שזה יותר קשור לעובדה שבאולימפיאדה מתאספים כל הטובים באמת ואז פשוט יותר קשה לו מאשר בתחרויות רגילות.

אייל סגל 2 בספטמבר 2016

הרמה הממוצעת של היריבים שלו בתחרויות קבוצתיות נמוכה יותר מאשר בתחרויות ה"רגילות" בהן הוא משחק (שהן טורנירי על בהם אין כמעט שחקנים מחוץ לטופ-20 העולמי) – בין השאר, כי נורבגיה כקבוצה לא מספיק טובה כדי לצבור מספיק נקודות בשביל להתמודד באופן עקבי עם הנבחרות החזקות ביותר… תשווה למשל את מדי הכושר של היריבים שלו מהאולימפיאדה הקודמת (כאן – בטור השלישי משמאל) עם אלה מטורניר סטוונגר בו הוא זכה השנה (כאן – להוציא את גרנדליוס, כולם מעל 2750).

איציק 2 בספטמבר 2016

אייל, אתה כנראה לא קורא תגובות שלי בפוסטים אחרים (הרווח כולו שלך) ;)

שמוליק 3 בספטמבר 2016

כתבה על הופעות העבר של קרלסן במסגרת נבחרתו :
http://mattogpatt.no/2016/09/01/the-reason-magnus-carlsen-has-failed-on-the-national-team/

גם בריכוז התוצאות שנתן אייל , ניכר שקרלסן עשה את שלו מול היריבים מהמעמד שהוא רגיל לפגוש ( ניצחון על קרואנה , ותיקו מול ארוניאן – שניהם בשחור ) , ומתקשה דווקא במשחקים מול החלשים יותר .
זה סגנון משחק שונה מזה שהוא רגיל לפגוש ( למשל שחקנים שמוכנים בוודאי לתיקו איתו גם כשהם בכלים הלבנים , והוא מאידך "חייב" לגבור עליהם ) , ועם רפרטואר פתיחות אחר – ולכן אולי הקשיים הנ"ל .

איציק 4 בספטמבר 2016

תודה, מעניין.

היסטוריון של ספורט 2 בספטמבר 2016

אייל תודה רבה.
מה הישג השיא של ישראל באולימפיאדות ?
זכורה לי התמודדות לפני כמה שנים על מדליה אני צודק ?

אייל סגל 2 בספטמבר 2016

היו מדליות כסף ב-08 (http://www.olimpbase.org/2008/2008fa.html) וארד ב-10 (http://www.olimpbase.org/2010/2010fa.html). והתמודדויות רציניות על מדליה גם ב-98 (מקום רביעי, ואפילו בלי גלפנד…), 00 (חמישי), 04 (חמישי), ו-06 (רביעי, עם אותו מספר נקודות כמו ארה"ב בשלישי, שהיה להם שובר שוויון עדיף).

אורי בלאס 2 בספטמבר 2016

השג השיא של ישראל הוא מקום ראשון בתחרות הנשים באולימפיאדת חיפה 1976.
אמנם ברית המועצות והגוש המזרחי החרימו אולימפיאדה זאת אבל עדיין זאת הפעם היחידה שישראל זכתה מקום ראשון באולימפיאדה(והגברים הגיעו רק למקום הששי אז).

אייל סגל 3 בספטמבר 2016

חשבתי רק על תחרויות הגברים כשעניתי; אבל בעצם, גם אם "על הנייר" זהב זה יותר מכסף, הייתי אומר שכסף – או אפילו ארד – באולימפיאדה רגילה יותר מרשימים מזהב באולימפיאדה נטולת כל הגוש המזרח אירופי או האקס-סובייטי, בהתחשב במידה בה הוא היה דומיננטי אצל הנשים באותה תקופה. (אם מסתכלים באולימפיאדות נשים סמוכות בזמן, אפשר לראות שמדינות הגוש הזה השיגו שישה משבעת המקומות הראשונים ב-74 וחמישה משבעה ב-78.)

היסטוריון של ספורט 3 בספטמבר 2016

תודה רבה….היו ימים …ואפילו לא ממזמן ☺

צור שפי 2 בספטמבר 2016

1. איך קורה שמשתתפות יותר נבחרות ממדינות? האם יש מדינות ששולחות יותר מנבחרת אחת? איזה?
2. שיטת הניקוד הזו מעוותת. היו צריכים להשאיר את הישנה.
3. גם המניפולציות על המיקום בסדר הלוחות מבאישות. הסדר היה צריך להיקבע לפי מד הכושר.

אורי בלאס 2 בספטמבר 2016

יש מדינות ששולחות יותר מנבחרת אחת ויש גם נבחרות שלא מייצגות מדינה כגון נבחרת החרשים ונבחרת העיוורים ונבחרת הנכים.

אייל סגל 2 בספטמבר 2016

לאזרבייג'ן יש שלוש נבחרות (מקובל שהמדינה המארחת יכולה לשתף יותר מנבחרת אחת); ויש גם את נבחרות החרשים (ICCD – International Chess Committee of the Deaf), העיוורים (IBCA – International Braille Chess Association), והנכים (IPCA – International Physically Disabled Chess Association), שיש להן פדרציות משלהן.

פרט טריוויה מעניין לגבי הנבחרות האלה: מי שיסתכל בשיבוצי הנבחרות לסיבובים השונים באתר chess-results – למשל כאן לסיבוב הראשון – יוכל לראות שנבחרות העיוורים והנכים (ואלה שמשחקות נגדן) מופיעות תמיד בתחתית הרשימה בלי קשר לדירוג שלהן או למספר הנקודות שצברו, כיוון שסדר רישום השולחנות מקביל לסדר הפיזי שלהם באולם המשחקים, והנבחרות האלה משחקות תמיד בשולחנות הקרובים ביותר לפתח הכניסה/יציאה.

לגבי ה"מניפולציות" האפשריות בסדר השחקנים על הלוחות, אני דווקא לא רואה מה כל כך רע בזה – נראה לי שזו דרך להוסיף עניין, מבחינת האפשרויות שזה נותן לקבוצות לנצל את המשאבים הבסיסיים שלהן. אגב, זה לא תמיד מצליח – ב-2012, למשל, אזרבייג'ן ניסו להשתמש באסטרטגיה שתיארתי והציבו את ממדיארוב בלוח השלישי וספרלי בשני. בסופו של דבר, ממדיארוב השיג אמנם מאזן מרשים של 8.5 נקודות מ-10 משחקים ומדליית זהב אישית בזכות הביצועים על הלוח שלו, אבל הפסדים של ספרלי לשחקנים חזקים ממנו בהרבה (כשהמשחקים על כל הלוחות האחרים מסתיימים בתיקו) הובילו להפסדים של אזרבייג'ן במפגשים קריטיים עם רוסיה ואוקראינה.

יהודה.א. 2 בספטמבר 2016

קריאקין לוח ראשון? לא קראמניק?

יהודה.א. 2 בספטמבר 2016

באתר הרשמי, במקום אליו אתה הפנית אותי, עדיין קראמניק רשום כראשון.

אייל סגל 2 בספטמבר 2016

כן, אבל מסתבר שהסדר שם לא היה נכון – גרישצ'וק, למשל, רשום שם כשלישי והיום היה אפשר לראות שהוא הוצב בלוח האחרון (המשחק שלו נגמר מהר, כי היריב לא הופיע…).

אייל סגל 2 בספטמבר 2016

ניצחון מהיר של שנקלנד על היריב שלו בלוח השלישי של המפגש ארה"ב – אנדורה, עם תחבולה אלגנטית שזוכה בכלי (בעמדה הסופית, אם הרץ המותקף על ג6 נסוג הלבן זוכה עם מה:ו6+ ואחריו פ-ד5+):

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/1/2/3

עוד ניצחון מהיר – של Wei Yi בלוח הרביעי של קוסובו – סין, אחרי התקפה מוחצת בעקבות הקרבת כלי:

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/1/3/4

איציק 2 בספטמבר 2016

תודה אייל,
מה הסיכוים של איבנצ'וק בטורניר הדמקה?

אייל סגל 2 בספטמבר 2016

:)

אם אתה כבר שואל – קראתי על זה כאן; הנה מה שכותבים בעניין:

Ivanchuk has been hooked on that other board game for a few years now, and he will be playing his third open tournament in Karpacz, Poland. He told Chess.com that it "wasn't a difficult decision" as he simply likes to play in Karpacz instead. Ivanchuk scored 50 percent in his last tournament, and according to former draughts world champion Ton Sijbrands, he is making fast progress. "At the moment my level (according to professionals) is Candidate Master," Ivanchuk said. "So, my goal is to reach the level of Master."

איציק 2 בספטמבר 2016

:-)
תודה

אייל סגל 2 בספטמבר 2016

סיבוב ראשון – כרגיל, אין כמעט הפתעות בסיבוב הזה בגלל פערי רמות גדולים מדי (הנבחרת המדורגת ראשונה – לפי מד כושר – שיחקה מול זו המדורגת מס' 87, מס' 2 מול 88, וכו'). מתוך 86 מפגשים שהתקיימו, ב-84 ניצחה הנבחרת החזקה, ובמקרים רבים (כולל זה של ישראל) בתוצאה חלקה של 0-4. במפגש אחד – חוף השנהב מול מקסיקו – ניצחה החלשה יותר כי החזקה פשוט לא הופיעה. ההפתעה הממשית היחידה ברמה הקבוצתית היתה התיקו שסודן (מדורגת מס' 110) הצליחה להוציא מול בולגריה (המדורגת מס' 22, עם טופלוב על הלוח הראשון), בזכות נצחונות על לוחות 2 ו-4 – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/1/21/2.

את שיבוצי הסיבוב השני ניתן לראות כאן; כמה מהכוכבים שלא שותפו בסיבוב הראשון – קרלסן, קרואנה, קרמניק, MVL – נכנסים כעת למעגל המשחקים נגד יריבות קצת יותר חזקות. ישראל מול אורוגוואי (המדורגת מס' 73), נבחרת שעדיין לא אמורות להיות בעיות מיוחדות לנצח אותה.

עידו 3 בספטמבר 2016

תודה!

יורם 3 בספטמבר 2016

והנה עוד הפתעה (אישית, לא קבוצתית) מהמפגש בין סרביה לטרינידד וטובגו:
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/1/23/2

אייל סגל 3 בספטמבר 2016

אגב, מי שאוהב את טל יכול למצוא סידרה של משחקים מנותחים יפים שלו מאולימפיאדות שהשתתף בהן בין 58 ל-74 כאן.

מבין השחקנים שהשתתפו לפחות בארבע אולימפיאדות, טל הוא השחקן עם התוצאה המצטברת הטובה ביותר בתולדות המפעל – לפחות כשהיא נמדדת באחוזים בלבד, בלי שמשקללים את החוזק היחסי של היריבים: 81.5% (65+ 34= 2-; http://www.olimpbase.org/players/o8maieuc.html), לפני קרפוב במקום השני (80.1%) ופטרוסיאן בשלישי (79.8%).

Zak 3 בספטמבר 2016

מהו אחוז ההצלחה של קספרוב? אני מעריך שקרפוב יכל "להנות" באופן מסוים מהעובדה ששנים רבות הוא שיחק רק בלוח השני מאחוריו.

אייל סגל 3 בספטמבר 2016

קספרוב שביעי בכל הזמנים, כפי שמוזכר בתחילת הכתבה הזו על טל שקישרתי אליה – יש לו מאזן של 78.7%, בעצם קרוב מאוד לזה של קרפוב (וכמו שאמרתי, זה בלי שקלול החוזק היחסי של היריבים שלהם). מתוך שש האולימפיאדות של קרפוב, הוא שיחק שתיים (86, 88) בלוח שני אחרי קספרוב ולפניהן שלוש בלוח הראשון; קספרוב שיחק פעם אחת (82) בלוח שני אחרי קרפוב מתוך שמונה האולימפיאדות שלו; שניהם שיחקו בפעם הראשונה שלהם על לוח מילואים. אתה יכול לראות את הנתונים שלהם באופן מרוכז כאן:

http://www.olimpbase.org/players/r93brrbf.html
http://www.olimpbase.org/players/ssimw2af.html

[שמתי לב כעת שלפי הנתונים שמופיעים שם בעמודת המדליות האישיות, לקספרוב היה ארבע פעמים ה-TPR הטוב באולימפיאדה, ופעם אחת השני בטיבו (וזה נתון שמשקלל את החוזק היחסי של היריבים); אי אפשר להשוות באופן ישיר לקרפוב, כי באולימפיאדות המוקדמות יותר שהאחרון השתתף בהן לא חישבו את הנתון הזה, אבל בכל מקרה זה מרשים ביותר מבחינת קספרוב.]

יורם 3 בספטמבר 2016

טאל הוא השחקן האהוב עלי בכל הזמנים, והמשחקים שהבחור הביא יפים, אבל זה ממש מצחיק לקרוא לו "The Best Chess Olympian Ever" והמייקל פלפס של האולימפיאדות, רק בהתבסס על אחוזי הצלחה, תוך התעלמות מגורמים חשובים אחרים – טאל שיחק את רוב האולימפיאדות שלו על לוחות נמוכים בתקופה בה רוב שחקני הצמרת היו בנברחתו, ברה"מ. לדעתי גם שיטת המוקדמות+גמר פעלה לטובתו.
לדוגמא, ב-1958 הוא עשה תוצאה מעולה של 13.5/15, אבל הוא היה לוח חמישי בנבחרת שבה שיחקו כנראה ששת השחקנים החזקים בתבל באותה עת. ברור שה-8.5/10 של קספרוב מ-1992 עם נצחונות על איבנצ'וק, שירוב, קמסקי, וניקוליץ' היה הרבה יותר מרשים.
עד כמה שזכור לי, פרט לניידורף וסאבו בלייפציג, הוא לא ניצח אף שחקן צמרת עולמית באולימפיאדות, וגם שני אלה לא ממש היו מהטופ העולמי. אפילו באוטוביוגרפיה שלו יש מעט משחקים מאולימפיאדות, כך שגם הוא כנראה לא ייחס יותר מדי חשיבות להישגים שלו בהן.

אייל סגל 3 בספטמבר 2016

ניידורף וסאבו בהחלט היו מהטופ העולמי, אבל באופן עקרוני אני מסכים איתך – כמו שאתה יכול לראות בתשובה שכתבתי למעלה ל-Zak, כשהתחלתי להסתכל בנתונים של קספרוב שמתי לב בהדרגה עד כמה הם מרשימים… ולעומת זאת, לא שמתי לב עד כמה במקרה של טל זה קיצוני לכיוון השני מבחינת חוזק היריבים – כנראה בגלל שמההופעות האולימפיות שלו בעיקר זכורה לי זו מלייפציג 60 בלוח הראשון, שכללה כמה משחקים ידועים (כולל התיקו הספקטקולרי נגד פישר).

Selby 3 בספטמבר 2016

תודה רבה על הסיקור, יש חשיבות לתוצאות פנימיות או ש4-0 זה כמו 3-1? או שהן משמשות רק כשובר שיוויון?

Selby 3 בספטמבר 2016

אה סליחה עכשיו קראתי, משום מה הייתי משוכנע שמקבלים נקודה על ניצחון קבוצתי וחצי נקודה על תיקו קבוצתי.

יהודה.א. 3 בספטמבר 2016

שבוע טוב!

הגרלה של סיבוב שלישי כבר באתר. הימור הגיוני: טופאלוב יהיה שחקן מצטיין על לוח 1. יש לקרלסן סיכוי טוב להתחרות איתו..

אייל סגל 3 בספטמבר 2016

סיבוב שני: עדיין פערי רמות די גדולים ברוב המפגשים, אם כי פחות מאשר בסיבוב הקודם – כל הנבחרות המדורגות בטופ-25 מנצחות, להוציא את גאורגיה שמסיימת בתיקו עם אירן, אבל הפעם כבר בפחות תוצאות חלקות של 0-4. קרלסן מנצח בקלילות שחקן 2430 שהוא גורם לו להיראות כמו מתחיל (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/2/39/1), אבל נורבגיה כנבחרת קצת מגמגמת עם ניצחון מינימלי 1.5-2.5 על בנגלדש (אחרי שבסיבוב הקודם ניצחה בלי קרלסן רק 1-3 את ווילס). ישראל מנצחת 0.5-3.5 את אורוגוואי.

את שיבוצי הנבחרות והלוחות לסיבוב השלישי ניתן לראות כאן. כמו שציינתי בפוסט, בסיבוב השלישי כבר מתחילים מפגשים מעניינים בין נבחרות חזקות: קובה – פולין (דומינגז – וויטאשק על הלוח הראשון), אזרבייג'ן – הונגריה (ממדיארוב – ראפורט על הלוח הראשון), גרמניה – אוקראינה, צרפת – ספרד (MVL – ואייחו על הלוח הראשון). גם ישראל – סרביה צריך להיות מעניין; הקבוצות נראות ברמה די דומה.

שמוליק 3 בספטמבר 2016

ואם נזכיר את תחרות הנשים , אז יש 4 פייבוריטיות די ברורות : סין , אוקראינה , רוסיה וגיאורגיה .
האחרונות כבר הופתעו בסיבוב 2 והפסידו לפיליפיניות ( למרות לערך 300 הפרש מד כושר ממוצע בין 2 הנבחרות ) .
מחר משחק בין אוקראינה לארה"ב ( המדורגות 6 ) .

נציין כי בתחרות זו פערי הרמות בין המדינות המובילות לבאות אחריהן גדולים יותר מאשר בזירה הגברית , ולכן כל איבוד נקודות מוקדם יכול להיות קריטי בסופו של דבר ( כי סביר שסין למשל לא תאבד יותר מדי נקודות קבוצתיות ) .

bhr 3 בספטמבר 2016

אייל כרגיל תודה.
האם בהעדרם של גלפנד סמירין וסוטבסקי יהיה נכון לומר שהנבחרת יותר מייצגת את השחמט הישראלי לטוב ורע במובן שהשחקנים שמייצגים אותנו הם תוצר של מערכת השחמט המקומית? אשמח אם תוכל להרחיב קצת עליהם מאיפה באים מי גידל אותם, האם הם מקצוענים או שעובדים במשהו נוסף?

Yavor 4 בספטמבר 2016

תודה אייל.
מיהם באמת השחקנים הישראלים?

אייל סגל 4 בספטמבר 2016

השחקנים בנבחרת ישראל – לפי סדר הלוחות – הם: רודשטיין, פוסטני, תמיר נבאתי, רויז, וטל בראון. אפשר לראות איפוא הם עומדים במסגרת דירוג השחקנים הישראלים הכללי כאן – https://ratings.fide.com/topfed.phtml?ina=1&country=ISR. אם היתה נבחרת "נורמלית" רודשטיין בוודאי היה חלק ממנה וסביר שגם פוסטני; נבאתי במקום סוטובסקי, למשל, גם היה אולי יכול להיות רעיון לא רע; אבל רויז ובראון די בוודאות לא היו משתתפים (מעבר למספרי מד הכושר, גלפנד מציין באחד הראיונות שלו שקישרתי אליהם שרויז מתרכז באימון כבר זמן די ממושך והפסיק להיות שחקן פעיל).

פישמן דוד 4 בספטמבר 2016

שאלה מקצועית למר סגל :
מה מצבה של הנבחרת האיראנית ? היו להם פעם שחקנים טובים ? איך הם היום ?

אייל סגל 4 בספטמבר 2016

הנבחרת שלהם מורכבת מרב אמן ותיק על הלוח הראשון ועוד ארבעה שחקני נוער (אף אחד מהם לא נולד לפני 99) – http://chess-results.com/tnr232875.aspx?lan=1&art=20&fed=IRI&flag=30&wi=821. יש להם דור צעיר שנחשב למוכשר, בפרט מי שמשחק על הלוח השני (מגסודלו, או איך שמבטאים את השם שלו – הוא זה שהשיג אתמול ניצחון במפגש מול גאורגיה, שאיזן את ההפסד על הלוח הראשון); היו להם לאחרונה כמה הישגים בתחרויות לנוער.

אילן 4 בספטמבר 2016

חבל, מרקו היה קרוב כ"כ.

יורם 4 בספטמבר 2016

הוא היה יכול לזכות ע"י 64.ו5!. הרעון הוא שלשחור כבר לא תהיה אפשרות הצלה ע"י פ-ג1 כאן ובהמשך, כי אחרי 65.צ:ג1 צ:ה2+ 66 מז3 המלך הלבן חופשי ומאושר.

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/3/8/2

אילן 5 בספטמבר 2016

אכן. אגב, גביע "אמן ההיחלצות ממשחק אבוד" אתמול ניתן לפי אחד הציוצים ללי צ'או: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/3/9/4

אייל סגל 4 בספטמבר 2016

סיבוב שלישי: במפגשי הצמרת שהזכרתי בתגובה 13 מנצחות אזרבייג'ן, אוקראינה וקובה, ששומרות על מאזן מושלם של 6 נקודות, לצד עוד שלוש עשרה נבחרות שזכו היום בניצחון הקבוצתי השלישי שלהן – רוסיה, ארה"ב (במאבק מעניין מאוד עם ארגנטינה, שבשלבים מסוימים התוצאה שלו נראתה לגמרי לא ברורה – נקמורה, על הלוח השני, נחלץ מהפסד למארקו בגירעון שני רגלים), סין, הולנד, אנגליה, הודו, צ'כיה, בלארוס, סלובניה, לטביה, איטליה, רומניה (שגברה על נורבגיה בהפרש מינימלי, לאחר שקרלסן לא הצליח לנצח את לופולסקו על הלוח הראשון למרות מאמצים ממושכים), וסרביה (שגברה על ישראל בהפרש מינימלי בעקבות הפסד של בראון על הלוח הרביעי). אחריהן אחת עשרה נבחרות עם 5 נקודות, ביניהן צרפת וספרד שסיימו היום בתיקו.

את שיבוצי הנבחרות והלוחות לסיבוב הרביעי ניתן לראות כאן; שש עשרה הנבחרות ששמרו בינתיים על מאזן מושלם ייפגשו ביניהן על שמונת השולחנות הראשונים, כשהמפגש שימשוך את מרבית תשומת הלב הוא אוקראינה – רוסיה. ישראל משובצת מול אחת היריבות הקשות ביותר (להוציא את פולין והונגריה) שניתן היה לקבל בקבוצת הנבחרות עם 4 נקודות – גרמניה.

שמוליק 4 בספטמבר 2016

יש לציין שנבחרת הנשים עדיין עם מאזן מושלם , ומחר תשחק בלוח השלישי מול הודו החזקה ( המדורגת 5 ) .

יהודה.א. 5 בספטמבר 2016

אם דיברת על הגרלות קשות, יש לציין שעל הנייר ארה"ב והסינים (ידידנו רב אמן קוגן ירצה לחלוק על כך) קיבלו הגרלות קלות יחסית. מאידך רוב ההגרלות שהם יקבלו יהיו קלות, יחסית. נראה שההגרלה גם צ'יפרה את צרפת וספרד על התיקו שלהם.
ושעה שישראל תנסה היום לקחת עוד שילומים מגרמניה, שני 'דרבים' מעניינים, סוריה נגד לבנון, וירדן נגד פלסטין.

אילן 5 בספטמבר 2016

גירי, עם נצחון שלישי רצוף(!), כולל על לה קוואנג ליאם החזק, ישחק היום נגד מיקי אדמס ששמט נצחון בדו קרב מרתוני של 166 מסעים נגד אמן בינלאומי אינדונזי שמדורג בפער של יותר מ- 300 נקודות מתחתיו בסיבוב ה- 2 https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/2/6/1.

קרואנה – נבארה היום יהיה מעניין.

שמוליק 5 בספטמבר 2016

אפילו גירי לא ידע שהוא כזה …

אייל סגל 5 בספטמבר 2016

סיבוב רביעי: בעקבות הסיבוב של היום, נותרו רק שש נבחרות עם מאזן מושלם (של 8 נקודות): סין, אזרבייג'ן, אוקראינה, הולנד, הודו, ובלארוס. ארה"ב לא מצליחה לגבור על צ'כיה (תיקו על כל הלוחות), ורוסיה – בדרך לעוד אכזבה? – מפסידה במפגש המרכזי לאוקראינה (תיקו בין אליאנוב לקרמניק על הלוח הראשון, נצחונות של וולוקיטין ופונומריוב – דווקא בשחור – על גרישצ'וק ותומשבסקי בלוח שני ורביעי, ניצחון בודד לרוסים של נפומניצ'י על קורובוב בלוח השלישי). ישראל עם הפסד שני ברציפות (הפעם 3:1) לגרמניה, שחושף שוב את חולשת הנבחרת ביחס לאולימפיאדות הקודמות.

את שיבוצי הנבחרות לסיבוב החמישי ניתן לראות כאן. המפגשים בין המובילות: אוקראינה – סין, הולנד – בלארוס, אזרבייג'ן – הודו; מבין הקבוצות שאחריהן עם 7 נקודות: סרביה – ארה"ב, סלובניה – צ'כיה, ספרד – גאורגיה. רוסיה, בקבוצת הנבחרות עם 6 נקודות, תהנה מנופש נגד מצרים.

Comments closed