האולימפיאדה: סיבובים 3-1

שני הסיבובים הראשונים היו – כרגיל – בסימן פערי רמות גדולים מאוד בין היריבות, אבל בסיבוב השלישי רוב המאבקים הקבוצתיים כבר הפכו ליותר מעניינים

הסיבובים הראשונים של אולימפיאדות עומדים בסימן פערי רמות גדולים; במסגרת שיטת השיבוץ השוויצרית, המיועדת להוביל למפגשים בין קבוצות ברמה דומה (הקריטריון הראשוני לשיבוץ הוא מספר נקודות זהה שצברו הקבוצות עד לאותה נקודה), מתחילים במובן מסויים דווקא מהכיוון ההפוך – כדי "לזהות" כמה שיותר מהר את הקבוצות החזקות יותר מצד אחד והחלשות יותר מצד שני, ולמנוע ככל האפשר מצב בו ישחקו בינן לבין עצמן כבר מההתחלה (ואז קבוצה חזקה תתחיל עם מעט נקודות כי תפסיד לקבוצה חזקה אחרת, למשל).

אם כן, בסיבוב הראשון התמודדו הנבחרת המדורגת ראשונה – לפי ממוצע מד כושר של ארבעת שחקניה החזקים ביותר– מול זו המדורגת מס' 87, מס' 2 מול 88, וכן הלאה. בשל פערי הרמות הגדולים אכן גם לא היו כמעט הפתעות ברמה הקבוצתית: מתוך 86 מפגשים, 84 הוכרעו לטובת הנבחרת החזקה, הרבה מהם (כולל זה של ישראל מול ברבדוס) בתוצאה חלקה של 0-4. אחד הוכרע לטובת החלשה כיוון שהחזקה פשוט לא הופיעה, בשל בעיות ויזה של חלק משחקניה (מקסיקו מול חוף השנהב), וההפתעה הממשית היחידה הקשורה במה שקרה על לוח השחמט עצמו היתה התיקו שסודן (מדורגת מס' 110) חילצה מול בולגריה (מדורגת מס' 22, עם טופלוב על הלוח הראשון – אם כי בהרכב מוחלש, מסיבות דומות לאלה של ישראל).

משחקים בהם קיימים פערי רמות גדולים מאוד בין השחקנים נטולים לרוב מתח רציני, אך יש להם לעתים קרובות ערך לימודי או בידורי מבחינה זו שהשחקן החזק מקבל במה להפגין את יכולותיו באופן "נקי" במיוחד, בלי שיריבו מציב בפניו מכשולים רציניים – באופן אותו נדיר לראות במפגשים בין שחקנים ששניהם מהרמות הגבוהות. הנה, למשל, משחק התקפי יפה של Wei Yi, הכישרון הסיני הגדול בן -17; יריבו הוא שחקן מקוסובו בעל מד כושר נמוך משלו בכ-500 נקודות:

המשחק התנהל בהגנה הצרפתית, בהסתעפות בה השחור מאפשר בדרך כלל יצירת רגלי מרכזי מבודד שלו על הטור ד', כשתמורת חולשת הרגלי הוא מקבל חופש פעולה לכליו. אבל השחקן מקוסובו ניסה להימנע מכך כשקידם את הרגלי ג' שלו ל-ג4 במסע השביעי (במקום לאפשר חילוף עם הרגלי ד' הלבן). בתגובה, הסיני תקף מייד את הרגלי הזה עם המסע 8.ב3, וכאן ביצע השחור שגיאה רצינית כשבמקום להחליף רגלים על ב3 ניסה לתמוך ברגלי המותקף עם 8…ב5. מסתבר כי השחור אינו יכול להרשות לעצמו נסיון להשתלט על כזה מרחב באגף המלכה בשלב כה מוקדם, דבר שהלבן המחיש בשני מסעיו הבאים – 9.צ-ה1! (מאיים בחשיפת התקפה על המלך השחור לאורך הטור ה') 9…ר-ה7 (כדי לחסום את הטור הזה) 10.א4!:

bview2

הרגלי על ב5 מותקף – הלבן מאיים להכות אותו בלי שהשחור יוכל להכות בחזרה, בשל עמדת הצריחים לאורך הטור א'. ניסיון לייצוב המצב עם 10…ר-ב7 (או …ר-ה6) לא ממש עוזר, כיוון שלאחר 11.א:ב5 א:ב5 12.צ:א8 ר:א8 13.ב:ג4 ב:ג4 הלבן יכול לנצל את פיתוח הכלים העדיף שלו להקרבת כלי זמנית – 14.פ:ג4! ד:ג4 15.ר:ג4 והאיום לקדם את הרגלי ד' חזק ביותר, כפי שממחישה ההסתעפות בלוח החי.

במקום זאת, השחור שיחק 10…ג3 התוקף את הפרש הלבן על ד2, בתקווה להמשיך עם …ב4 לאחר שהפרש הזה ייסוג ולייצב את אגף המלכה שלו. אבל הדבר איפשר ל-Wei Yi להקריב כלי בדרך קטלנית אחרת: 11.א:ב5! ג:ד2 12.ר:ד2 פ-ב8 (הכאת הרגלי על ב5 תוביל, כמובן, לאובדן הצריח על א8) 13.ב:א6 ר:א6:

bview3

ללבן שני רגלים תמורת הכלי שהקריב וגם – או בעיקר – יתרון עצום בפיתוח הכלים. מתוך 13 מסעים שהשחור ביצע עד כה לא פחות מתשעה היו עם רגלים, ומתוך ארבעה המסעים הנותרים שביצע עם כליו ניתן לומר ששניים היו מבוזבזים, כיוון שהיו כרוכים בפיתוח הפרש ל-ג6 ולאחר מכן חזרתו אל ערוגת המוצא שלו ב-ב8. לכן, אין זה פלא שללבן התקפה מכרעת על מלכו של השחור התקוע במרכז:

14.ר-ב5+! מ-ו8 (14…ר:ב5 יוביל שוב לאובדן הצריח על א8; 14…פ-ד7 יוביל לאובדן הרץ על א6) 15.פ-ה5! – הפרש מתייצב על ערוגה מרכזית חזקה שבה הוא מפעיל לחץ על ו7 וכן מונע מהשחור להתפתח באופן "נורמלי" עם מסע כמו 15…פ-ו6, כיוון שלאחר חילופים על א6 יכריע אז פ-ג6 עם מזלג על המלכה והרץ השחורים. השחור המשיך 15…מה-ד6, אבל גם מסע זה הוביל להפסד מהיר לאחר 16.מה-ח5 (עם חיזוק ההתקפה על ו7) 16…ז6 (ניסיון להגן על ערוגה זו עם 16…מה-ו6 לא יצליח, כיוון שהמלכה תהדף משם על ידי 17.ר-ז5 מה-ו5 18.ז4, ואם 18…מה-ה6 הלבן יזכה במלכה לאחר 19.פ-ד7+).

bview4

וכאן Wei Yi סיים את המשחק עם 17.ר-ח6+! פ:ח6 18.מה:ח6+ מ-ז8 19.ר-ה8 – ובעקבות פלישה זו של הרץ הלבן אל השורה האחורית של השחור האחרון נכנע, כיוון שהערוגה ו7 קורסת ואיתה כל העמדה שלו.

הסיבוב השני התאפיין עדיין בפערי רמות די גדולים ברוב המפגשים, אם כי פחות מאשר בסיבוב הקודם; כל הנבחרות המדורגות בטופ-25 ניצחו, להוציא את גאורגיה שסיימה בתיקו עם אירן, אבל הפעם כבר בפחות תוצאות חלקות של 0-4 (ישראל ניצחה 0.5-3.5 את אורוגוואי). בסיבוב זה נכנס למעגל המשחקים קרלסן, שיריבו (אנאמול חוסיין מנבחרת בנגלדש) היה חזק יותר מיריבו של Wei Yi במשחק הקודם – רב אמן "זוטר" עם מד כושר של כ-2430; אבל מול אלוף העולם הוא נראה כשחקן מתחיל:

קרלסן פתח באופן מאוד לא שגרתי ב-1.ה3, אולי מתוך רצון להוציא את יריבו מהתיאוריה כבר במסע הראשון, אבל המשחק הגיע בחילוף סדר מסעים להסתעפות ידועה למדי בהגנה הנימצו הודית ולאחר מסעו התשיעי של הלבן התקבלה העמדה הבאה:

bview5

כאן, המסע המקובל ביותר – והמומלץ על ידי התיאוריה – הוא 9…ו5, כדי שלאחר 10.ו3 (שהלבן הכין במסעו הקודם, 9.פ-ה1), הפרש השחור יוכל לסגת ל-ו6 ולשמור לחץ על הערוגה המרכזית ה4. במקום זאת, לאחר מחשבה די ממושכת, חוסיין שיחק את המסע המפוקפק 9…ג5, ואיפשר לקרלסן להשיג במהירות יתרון אסטרטגי ניכר בעקבות 10.ו3 פ-ו6 11.ה4 (כעת הלבן יכול לבצע את קידום הרגלי הזה במרכז ללא הפרעה) 11…פ-ה8 (כדי למנוע ריתוק מטריד של הפרש באמצעות ר-ז5) 12.ד5:

bview6

והלבן השיג עמדה הטיפוסית מבחינות מסוימות למה שמכונה נוסח זאמיש בהגנה הנימצו הודית (1.ד4 פ-ו6 2.ג4 ה6 3.פ-ג3 ר-ב4 4.א3 ר:ג3+ 5.ב:ג3) – אבל בגירסה פנטסטית מבחינתו: לשחור אין את הלחץ הטיפוסי לנוסח זה באגף המלכה כדי לאזן את יוזמת הלבן באגף המלך (למשל, הפרש לא יכול להגיע ל-א5 דרך ג6 כדי ללחוץ על ג4), הלבן לא היה צריך לבזבז טמפו על המסע המחליש א3, והשחור ביזבז זמן בתימרוני הפרש של אגף המלך.

בהמשך המשחק קרלסן "פשוט" ניצל את המרכז הסגור וחוסר יכולתו של השחור לפתח משחק נגדי כלשהו כדי לרכז את כל כליו בעמדות התקפה אידאליות ואז למחוץ את יריבו בהתקפה ישירה על אגף המלך, מבלי שהיה צריך אפילו להקריב חומר כלשהו. רגע ראוי לציון התרחש לאחר 17…ה:ד5 – הנטייה האוטומטית במקרים כאלה, כאשר מכים בחזרה עם רגלי, היא להכות לכיוון המרכז; אבל קרלסן שם לב לכך ש-18.ג:ד5 יאפשר לשחור לפתע משחק נגד משמעותי עם 18…ג4! (כפי שניתן לראות בהסתעפויות בלוח החי), ולכן היכה בחזרה עם הרגלי ה'. מסע זה גם סייע להתקפה באגף המלך, כיוון שפתח את האלכסון ב1-ח7 עבור הרץ על ד3.

במסע ה-30 השחור כבר היה חייב לוותר לפחות על טיב:

bview7

אבל קרלסן לא הסתפק בלכידת הצריח על ה5, דבר שהיה מאפשר לשחור להציב פרש חזק על הערוגה הזו; במקום זאת, הוא סיים את המשחק במהירות בהתקפה ישירה על עמדת המלך השחור: 31.ו6! ז6 (נסיון לסגור את העמדה שנידון לכישלון) 32.ח:ז6 ו:ז6 33.ר:ז6! וחוסיין נכנע, כיוון שלכידת הרץ תוביל למט מהיר בעקבות פתיחת הטור ח': 33…ח:ז6 34.מה-ח4+ מ-ז8 35.צ-ח2 וכעת למשל 35…פ-ו8 36.מה-ח8+ מ-ו7 37.מה-ז7 מט.

**********

בפוסט הקודם כתבתי שמשתתפות באולימפיאדה נבחרות מ-175 מדינות; ובכן, מסתבר שהמספר האמיתי עומד רק על 164, כיוון ש-11 מתוכן – כולן מאפריקה – לא הגיעו למשחקים: קניה, קמרון, מאלי, רואנדה, סיירה לאון, ליבריה, סיישל, בורונדי, סנגל, הרפובליקה המרכז אפריקנית, וג'יבוטי (כפי שניתן לראות בתחתית הרשימה הזו, הן אינן משובצות; זה אומר, אגב, ששיא המדינות המשתתפות לא נשבר באולימפיאדה הנוכחית, בניגוד למה שפירסמו המארגנים). אינני יודע בדיוק מה הסיבה לאי הגעתה של כל אחת מהנבחרות הללו, אבל ניתן להניח שבמרבית המקרים הדבר קשור בקשיים כספיים ו/או קשיים בהשגת ויזות (על רקע של כאוס אירגוני).

האתר chess.com משלב בסיקור המשחקים שלו כתבת פרופיל על נבחרת כלשהי בכל סיבוב, וכאן ניתן למצוא כתבה כזו על אחת הנבחרות האפריקניות שהגיעו – זו של דרום סודן. השחקנים מספרים שם עד כמה התקשו להגיע לאולימפיאדה; בנבחרת, שבה רק שחקן מדורג אחד (עם מד כושר של כ-1900), ארבעה שחקנים בלבד ולא חמישה – כך שלאף אחד מהם אין ימי מנוחה במהלך התחרות; עבור שניים מהם, אגב, הנסיעה לאזרבייג'ן היתה הטיסה הראשונה בחייהם. כמעט מיותר להוסיף שאין להם מאמן או קפטן קבוצה במשרה מלאה (שחקן הלוח הראשון משמש גם כקפטן).

ואם נקפוץ לרגע אל הקצה השני, מבחינת עושר ומשאבים:

Image17

זוהי תמונה מטקס הפתיחה בה ניתן לראות את קפטן הנבחרת הרוסית ולצידו חמשת המאמנים/עוזרים העומדים לרשות שחקני הנבחרת (וכן שחקניות נבחרת הנשים): יבגני נאייר (אלוף אירופה בשנה שעברה וזוכה תחרות אירופלוט החזקה השנה), סרגי רובלבסקי, ולדימיר פוטקין, אלכסנדר ריאזנצב ואלכסנדר מוטילב. כולם רבי אמנים חזקים מאוד – להוציא את פוטקין (גם הוא אלוף אירופה לפני מספר שנים), שמד הכושר הנוכחי שלו בסביבות ה-2600, לכולם מד כושר גבוה מ-2650; כלומר, הם עצמם היו יכולים להרכיב נבחרת אולימפית חזקה.

עדות מעניינת נוספת לחוויה של הבדלי רמות גדולים ניתן למצוא בבלוג של אלכסנדר קולוביץ', שחקן הלוח השלישי של נבחרת מקדוניה, ששובצה בסיבוב השני מול אזרבייג'ן (המארחת ואחת הנבחרות החזקות ביותר) והובסה 4-0. מדובר ברב אמן זוטר, בעל מד כושר גבוה מעט מ-2400, מנבחרת המדורגת במקום ה-65 לפי מד כושר. בתשובה לשאלות של אחד הגולשים בעקבות הדיווח שלו על המפגש עם אזרבייג'ן, הוא מרחיב כאן לגבי חלק מהסיבות הגורמות לדעתו לפער הגדול בין הנבחרות.

**********

בסיבוב השלישי רוב נבחרות הצמרת הצליחו עדיין לשמור על מאזן מושלם – להוציא כמה שכבר פגשו בנבחרות חזקות. ארה"ב, משלוש הפייבוריטיות הראשיות שהזכרתי בפוסט הקודם, גברה על ארגנטינה 1-3 במפגש דרמטי, שבמהלך חלקים ניכרים ממנו התוצאה הסופית לא היתה ברורה כלל. סו, בלוח השלישי, השיג יתרון ברור כבר משלב מוקדם, אבל משחקיהם של קרואנה (בלוח הראשון) ורובסון (ברביעי) נראו שקולים במשך רב, בעוד שנקמורה נקלע לעמדה קשה ביותר כבר מהפתיחה במשחקו נגד סנדרו מארקו (רב אמן עם מד כושר באיזור ה-2600).

אבל אחד הדברים ששחקני צמרת מצטיינים בהם נגד שחקנים חלשים יותר הוא גם לחלץ תיקו כאשר הם נקלעים למצב קשה, וזה מה שהצליח לעשות נקמורה. הנה העמדה שהתקבלה לאחר מסעו ה-63 של הלבן (ותודה ליורם שהפנה אליה את תשומת לבי בתגובות):

bview1

המסע הטוב ביותר לשחור באופן אוביקטיבי הוא כנראה 63…צ-א8, כדי להתגונן מפני קידום הרגלי ג' החופשי, אבל נקמורה החליט במקום זאת להמר על התקפת נגד, הטומנת מלכודת טקטית, עם 63…צ(א)-א2!?. מארקו נפל במלכודת והמשיך באופן מיידי עם קידום הרגלי –  64.ג7? – שנענה ב-64…פ-ג1!. הפרש השחור תוקף בו זמנית רץ וצריח, ולפתע אין ללבן יותר מתיקו: 65.צ:ג1 (הכתרת הרגלי תאפשר לכידת צריח בשח ותוביל אפילו להפסד; 65.צ-ה3 יאפשר 65…צ-ג2 ובלימת הרגלי החופשי – בעוד שבמסע הקודם הדבר היה מוביל לאיבוד הפרש על ב3) 65…צ:ה2+ 66.מ-ו1 (66.מ-ז3?? צ-ז2+ יוביל למט) 66…צ-ח2 (עם איום מט על ח1, שללבן רק הגנה טובה אחת נגדו) 67.מ-ז1 צ(א)-ז2+ 68.מ-ו1 צ-ו2+ ותיקו בשח נצחי.

במקום זאת, המסע 64.ו5!! היה מבטיח ללבן ניצחון; מטרתו היא למעשה הגנתית ולא התקפית, כפי שעשוי להיראות במבט ראשון: כעת לאחר 64…פ-ג1 65.צ:ג1 צ:ה2+ 66.מ-ז3 צ-ז2+ הלבן לא יספוג מט, כיוון שלמלכו נפתחה ערוגת מפלט על ו4.

[עדכון: בעקבות הסיבוב הרביעי (שאני מקווה להתייחס אליו ביתר הרחבה בפוסט הבא) נותרו רק שש נבחרות עם מאזן מושלם של 8 נקודות: סין, אזרבייג'ן, אוקראינה, הולנד, הודו, ובלארוס. ארה"ב לא הצליחה לגבור על צ'כיה (תיקו על כל הלוחות), ורוסיה – בדרך לעוד אכזבה? –הפסידה במפגש המרכזי לאוקראינה. ישראל הפסידה בסיבובים 4-3 פעמיים ברציפות מרגע שנתקלה בנבחרות שהן פחות או יותר ברמתה או קצת חזקות ממנה – סרביה וגרמניה.

את שיבוצי הנבחרות והלוחות לסיבוב החמישי ניתן לראות כאן. המפגשים בין המובילות: אוקראינה – סין, הולנד – בלארוס, אזרבייג'ן – הודו; מבין הקבוצות שאחריהן עם 7 נקודות: סרביה – ארה"ב, סלובניה – צ'כיה, ספרד – גאורגיה. רוסיה, בקבוצת הנבחרות עם 6 נקודות, תהנה ככל הנראה מנופש נגד מצרים.]

המשחקים מתחילים כל יום ב-14:00 לפי שעון ישראל; ניתן לעקוב אחריהם כאן בליווי שידור ישיר עם פרשנויות בחמש שפות (באנגלית – של יבגני מירושניצ'נקו ומיגל אילסקאס, או דירק יאן טן חוזנדאם החל מהסיבוב השישי).

החיים אחרי אֶל לוֺקוֺ
שפם על פסלו של בופון!

48 Comments

אילן 6 בספטמבר 2016

אהבתי את ה"נופש" של רוסיה.

חבל שבישראל לא שיחק אתמול תמיר נבאתי שבינתיים בעל המאזן הטוב ביותר מבין חברי הנבחרת (2.5 נק' משלושה משחקים).

ראוי לציון הפסד מדהים של אלופת העולם הו ייפאן לשחקנית שמדורגת למעלה מ- 400 נקודות מתחתיה: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-women/4/7/1

עד עתה רק 6 שחקנים מחזיקים מאזן מושלם של 4 נצחונות רצופים אחרי הסיבוב הרביעי. שניים מתוכם מאזרבייג'ן (ממדיארוב וניידיץ'). הנצחונות האיכותיים יותר הם של ממדיארוב שמוצב בלוח הראשון (ממוצע השחקנים ששיחקו נגדו עד עתה עומד על 2565) כשבין הנצחונות הבולטים שלו אפשר למנות בינתיים את זה מול רפפורט ואתמול נגד לופלסקו הרומני שהוא אמנם "רק" 2618 אבל גם לנצח אותו זה לא "הליכה בפארק" (קרלסן יעיד על כך בעקבות התיקו נגדו בסיבוב השני). היום ממדיארוב ישחק נגד האריקרישנה ונראה אם יצליח לשמור על מאזן מושלם.

שחקן נוסף מהצמרת העולמית שהוא בעל מאזן מושלם של 4 נצחונות הוא נפומניצ'י החזק אם כי ממוצע מד הכושר של היריבים שהוא שיחק נגדם נמוך מזה של ממדיארוב בעקבות העובדה שהוא מוצב בלוח הרביעי (ממוצע יריבים – 2490). הנצחון הבולט שלו הוא מאתמול על קורובוב האוקראיני (2675). היום ישחק נגד אב"ל מצרי עם מד כושר 2451. אגב, ממוצע השחקנים שנגדם שיחק עד היום קריאקין שמוצב בלוח הראשון עומד רק על 2491 אך ניתן לייחס נתון זה לעובדה שאתמול – במפגש החזק ביותר שהיה לרוסיה עד כה – הוא לא שיחק. היום הוא ישחק נגד השחקן המצרי הכי
חזק שלהם אמין באסם שהוא בין ה- 100 הטובים בעולם (למעשה, בלוח החי הוא מספר 67 כיום), כך שאני לא בטוח שקריאקין ינפוש היום.

אילן 6 בספטמבר 2016

סליחה, נפומניצ'י משוייך ללוח השלישי. ברשימה הזאת אפשר לראות את הביצוע הטוב ביותר בהתאם למספר הלוח – http://chess-results.com/tnr232875.aspx?lan=1&art=73&fed=SCO&flag=30&wi=821

אילן 6 בספטמבר 2016

אייל, ישנם שלושה שוברי (אחרי מספר הנקודות). אתה יודע מהם? http://chess-results.com/tnr232876.aspx?lan=1&art=0&rd=4&fed=RUS&flag=30&wi=821

ובהצלחה לנשים שלנו.

אייל סגל 6 בספטמבר 2016

אגב, זו שניצחה את הו ייפאן – דנה רייזניצה אוזולה – היא בזמנה החופשי שרת האוצר של לטביה. ואם מדברים על תחרות הנשים, נבחרת ישראל עם הופעה יפה שם בינתיים: 7 נקודות אחרי תיקו מול הודו החזקה אתמול; היום הן משחקות מול רומניה על שולחן מס' 3.

שני שוברי השוויון הראשונים הם סונבורן ברגר קבוצתי ומספר נקודות אישיות; לא בטוח לגבי השלישי. ונפומניצ'י דווקא כן רשום כלוח רביעי, רק שעד עכשיו מי שלא שיחק תמיד היה אחד מאלה שמעליו, כך שהוא "מטפס" באופן קבוע לשלישי.

אילן 6 בספטמבר 2016

תודה.
אגב, לא יודע אם לקרוא לזה הפתעה אבל אתמול גיאורגיה הביסה את בולגריה כשעל הלוח הראשון טופלוב ספג מפלה מג'ובבה במשחק יפה ופשוט https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/4/13/1

Yavor 6 בספטמבר 2016

המשפט הראשון שלך מטורף!
שרת האוצר משתתפת באולימפיאדת שחמט?!?

Zak 6 בספטמבר 2016

מעניין איזה הישג היא מחשיבה ליותר משמעותי – לנצח את הו ייפאן או להעביר את התקציב?

יורם 6 בספטמבר 2016

לפי התגובה שלה כאן ב-16:12, נראה לי שהנצחון על ייפאן:
https://www.youtube.com/watch?v=m54GStRFJ5s

Zak 8 בספטמבר 2016

כן, היא מתייחסת לזה במסיבת עיתונאים https://youtu.be/RyU_2WG0uho?t=7m20s ללא ספק בן אדם מרתק (וגם לק מגניב בציפורניים!)

Selby 6 בספטמבר 2016

הלוואי על כל מדינה שר אוצר שמנצח את אלופת העולם בשחמט, לפחות באינטליגנציה שלו או שלה אי אפשר לזלזל. יש גם מדינות שלשר האוצר אין בגרות.
והנה עוד עובדה מרתקת שבחיים לא הייתי מגלה בלי הבלוג המשובח הזה.

יהודה.א. 6 בספטמבר 2016

המשחק של צמד ה'משוגעים' שירוב ורפורט בהחלט הצדיק את הציפיות..

אילן 6 בספטמבר 2016

מתי הסקוטי של רויז ייכנע?
אנחת רווחה.

אילן 6 בספטמבר 2016

קרב מרתק בין קרואנה לסרבי (איבניסביץ') עם צורך בחישובים רבים בדוחק זמן. מסע 59 של השחור צריך להיות ד5 כדי למנוע אפשרות של ה4 ואח"כ פז3, קידום הרגלי ב- ו' ואח"כ הכאת רגלי שחור וקידום הרגלי ב-ז' עד להכתרה כפויה. הטעות של הסרבי היתה 61. פח2 ומשם ל- ו' 2 אבל לא זו הערוגה שהיה צריך להיות בה ולכן הם במצב של תיקו אלא אם שוב ישגה אחד השחקנים.

יהודה.א. 6 בספטמבר 2016

המון הפתעות היום. שניים מהשחקנים המצטיינים הפסידו היום (מאמאדירוב וניידיץ') ועוד בלבן. נפומניאצ'י לעומת זאת המשיך את הכושר המעולה שלו. פולין מאכזבת, וגם קצת הונגריה וקובה, הודו (וגיאורגיה) מאותת(ו)ת גבוה. בהתחשב בתוצאות של טרומסו 2014, הייתי ממליץ לאמריקאים והרוסים להיזהר בעקיפה..

יהודה.א. 6 בספטמבר 2016

אם האוקראינים שורדים את המשוכה האמריקאית מחר, הם פייבוריטים למדליה..

אייל סגל 6 בספטמבר 2016

כן, זה כבר סיבוב שלישי ברצף שהם מקבלים את השיבוץ הקשה ביותר האפשרי. אבל בינתיים לפחות אפשר לומר שיותר משההגרלה מתאכזרת אליהם, הם מתאכזרים אל ההגרלה…

יהודה.א. 6 בספטמבר 2016

מקפיץ לפייס..

אייל סגל 6 בספטמבר 2016

סיבוב חמישי: דיברתי על רוסיה, ארה"ב וסין כפייבוריטיות, אבל בינתיים הנבחרת המרשימה ביותר בתחרות היא אוקראינה (ללא איבנצ'וק, כאמור – אולי זה דווקא גורם מייצב?), שגוברת היום על סין בזכות ניצחון של קריבורוצ'קו מול יו יאנגיי בלוח השלישי לאחר שאתמול גברה על רוסיה; ובעוון זה, כפי שניתן לראות למטה, היא תפגוש בסיבוב הבא את ארה"ב… יום מצויין גם להודו, שגוברת על אזרבייג'ן ומאותתת שהמדליה בה זכתה באולימפיאדה שעברה לא היתה מקרית; ולהולנד, שקיבלה את השיבוץ הקל ביותר בין הנבחרות עם המאזן המושלם וגוברת כצפוי על בלארוס. כך שאוקראינה, הודו והולנד מובילות, עדיין עם מאזן מושלם של 10 נקודות, ואחריהן ארה"ב (שגוברת באופן משכנע על סרביה), צ'כיה (עם ניצחון על סלובניה) וגאורגיה המפתיעה בהובלת ג'ובאבה (עם ניצחון מרשים מאוד על ספרד, 0.5-3.5) – 9 נקודות.

מדליסטית מהאולימפיאדה הקודמת שכנראה לא תחזור על ההישג הזה היא הונגריה, שסופגת הפסד שני – הפעם ללטביה; יהודה הזכיר בתגובה 4 את המשחק מהלוח הראשון בדו קרב הזה (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/5/11/1), שממחיש שראפורט כנראה לא בדיוק מתאים עדיין להיות המבוגר האחראי על הלוח הראשון שמוביל נבחרת. גם צרפת במאכזבות עם הפסד מפתיע לפרגוואי לאחר תיקו עם יוון בסיבוב הקודם. ישראל, כצפוי, גוברת די בנוחות על סקוטלנד.

את שיבוצי הנבחרות לסיבוב השישי (שייערך מחרתיים – מחר יום מנוחה) ניתן לראות כאן. על השולחנות הראשונים: הודו – הולנד, ארה"ב – אוקראינה (כאמור), וצ'כיה – גאורגיה. אחרי שש הנבחרות האלה יש גוש של תשע עשרה קבוצות עם 8 נקודות, ביניהן רוסיה, סין, אזרבייג'ן (1 ו-2), גרמניה, אנגליה ונורבגיה. ישראל, עם 6 נקודות, מול הרפובליקה הדומיניקנית.

יהודה.א. 6 בספטמבר 2016

אז מה, הישראלים יוצאים לנופש של יומיים?

אלעד כץ 6 בספטמבר 2016

באולימפיאדה הקודמת פולגאר היתה על הלוח הראשון של הונגריה?

יהודה.א. 6 בספטמבר 2016

אחרון, נראה לי.

אייל סגל 6 בספטמבר 2016

כן, האחרון; פיטר לקו (באופן מסורתי) היה בראשון – http://chess-results.com/tnr140380.aspx?lan=1&art=20&fed=HUN&flag=30&wi=821; הפעם הוא לא משתתף, עד כמה שהבנתי בגלל איזה סכסוך עם ההתאחדות שם.

אלעד כץ 6 בספטמבר 2016

תודה

יהודה.א. 6 בספטמבר 2016

אגב פולגאר, אצטט כאן אל אלון כהן רביבו, מקים ומנהל מועדון ירושחמט, ושופט באולימפיאדה: היום היה ענק, היה לי הזכות, הכבוד לשפוט בלוח ראשון של האולימפיאדה.
כבוד למדינת ישראל, כבוד לאיגוד הישראלי לשחמט, כבוד לACP, כבוד לי אישית, כבוד לירושלים ולירושחמט ….אנחנו על המפה… הצטערתי שלא התלבשתי יותר פנסי עם העניבה שלי… לא נורא… תלבושת אחידה של החולצות שופטים…מזל שהתגלחתי!!!
הודעה 20 דק לפני המשחק.. מאוד התרגשתי מהמעמד…. הכי חלש 2650 וכולם ב2700… בדו-קרב הטיטנים בין אוקרינה לסין…. איך זה קרה? האמת לא כל כך יודע… בלי פרוטקציות, אולימפיאדה ראשוה….מניח שזה כי הגדלתי ראש באיזור שלי… ועשה לי שם טוב… הקפטן של הIBCA בירך אותי וגם המנהל של הסקטור הראשון, שופטים אחרים שהייתי איתם פרגנו…
יותר מזל משכל כמו שפיטר או שאול היו אומרים לי… במועדון…
הזמינו אותי היה מרתק… לראות במהלך 5 שעות דו-קרב שכזה. זה פעם בחיים ויהיה חרוט בזכרוני הרבה שנים.
התרשמויות…. הסינים הגיעו ראשון, מביאים איתם את האוכל משלהם….מתיישבים לפחות 15 דקות לפני המשחק… כמה תמונות ונכנסים לטרנס וריכוז ההכרחי למשחק שכזה. לא עזר להם…
האמת חשבתי שהסינים ינצחו… לאחר הפתיחה המירתי על ווי הי שיפתיע את וולוקטין . כי הנחתי שהאוקרניים חגגו את הניצחון נגד רוסיה. וחשבתי לתומי שגיעו עייפים ואולי עם נפלית מתח….
על הלוח הראשון פבל אליאנוב שיחק משחק עמדתי מאוד מעניין נגד ואג האו…. סגנון בוטבניק משנות השישים. מבנה שבו הרצים מתחלים בד3 מהלבן משחק ו3-ה4-ה5…. אליאנוה קיבל חייל חופשי. היו רגליים מפזורים, על הסיני מנע כניסות ועשה בלוקדה יפה בה6…. כל הכבוד לאליאנוב שניסה לנצח עד הסוף עד הדוחק זמן השני.
אנקדוטות קטנות… וואג האו שם איזה מין שמן על הפנים ומתחת לעיניים. היה כתוב הסינית…. כנראה מהרפואה הסינית.
לגבי דיג לירן שיחק מעולה… יצר חייל בודד. החליף הכלים הנכונים והגיע לסיום צריחים שנראה לי זכוי.. אבל רוסלן פונומאריוב. היגן מצויין והצליח איכשהו להציל את זה…
לגבי הלוח השלישי… היה פירוק מדהים מהפתיחה. חנק אותו, הריווח חיילים והיה ברור לכולם שתיקו על כל הלוחות היה מספיק.
המשחק הכי מעניין היה הכי קרוב אליי. בסיצילאינית , החייל המורעל נוסח מהד3. ולוקוטין, לקח, ועשה תמרון משעשע עם המלכה שלו. ב2-א3-ג5-ג7- ואז שוב מהג6… וולוקטין הצריח קטן, החליש עם ח6…. הגאון ויי הי תמרן עם הלכה לח3. לחץ על ה6 ,ח6 ואף לקח עם פרש בה6 . נכנס לריתוק ומכאן סידרה אין סופית של מהלכים מאוד מדוייקים ומהלכי ביניים, מהו5…צה8. ריתוקים נגדיים בה2…. כלי לכוד חגיגה של ממש. לפי הזמן שהם חשבו … נראה היה שניתוחי מחשב הסתיימו די מהר.
הדהים אותי כמה הם חשובים ממהלך 15 עד 22 נגיד. כל משהלך שווה זהב. על כל הלוחות אפשר להגיד שהם שיקחו תוך 25 דק מהלכן 20 עד 40 ….
סגנונות שונים לחלוטין.. על לוח ראשון ושני סגנון קלאסי'/עמדתי על הלוחות שלישי ורביעי Fire on the board בסיציליאניות….
מעניין עניין שפת הגוף.. האוקריינים יותר משחקים פסיכולוגי עם מבטים. רק ואג האו מחזיר , עושה מלא פרצופים. הוא גם מגלגל /סורג והמסובב שיער.. תנועה מאוד ידועה בקרב שחמטאים.. מכיר אחד כזה בשם שושו…. (הבן של אלון, אלוף ישראל עד גיל 12. י.א.)
מוזר מאוד שפונומראיוב או אליאנוב מסמנים לך לרשות לצאת לשרותים, לא הרגשתי נוח עם זה…
הסינים לא מבקשים יוצאים… האמת לא קמו הרבה בכלל. אולי 3 פעמים ולזמן מאוד קצר. תחת על הכיסא הם לא זזים בכלל.
אפילו הקפטן של האוקראינים מבקש רשות מהשופט לפני לשים שתיה לשחקנים….
לדעתי , פנומריוב הציל את הדו-קרב שהיה אמור להסתיים בתיקו… דינג לירן היה נורא מאוכזב נראה עם מבטים בתקרה כאילו אומר " מה עשיתי לא נכון , איפה פספסתי… שיחק כל כך יפה, יצר חולשה הגיע לסיום הנכון ולא מימש…."
הכי הרשים אותי דווקא זה Kryvoruchko Yuriy ו Volokitin Andrei
מעניין מאוד מי הם הסקרני מי אלו שמציצים כדי לראות טפסי רישום בדיסקרטיות ולעקוב אחרי הפתיחה ביניהם: תתפלאו לא פחות מקרמניק, נקומורה, קרואנה, וגרישצ'וק…
יש האלו שרואים שיש להם את הדודה של המשחק וחסר להם לשחק זה יהודית פולגר, גם אחותה סוזן, יאסר סייראוון ומוריס אשלי. הם באים, חוזרים, עוקבים מחשבים….מלא פעמים.. רואים שהם אוהבים את המשחק.. ונכנסים לזה.
אצלנו נבחרת ישראל- הגברים הפעם ניצחו 3-1 לפני יום מנוחה זה נורא חשוב. עכשיו אמצע תחרות עוד יחזרו וזכו בהגרלות קשות אובייקטיבית. הבנות הפסידו . שיחקו על הבמה המרכזית בלוח השלישי… כבוד ענק. לא עקבתי הפעם, לא יכולתי להתרחק כלל….

אייל סגל 6 בספטמבר 2016

אפשר לראות אותו עומד וצופה במשחק של וולוקיטין ו-Wei Yi החל מ-1:29:15 בשידור החי – http://livestream.com/ChessCast/events/6206089/videos/134961710

אילן 7 בספטמבר 2016

איפה הוא כתב את זה?
במשחק של וויי יי המלכה השחורה תמרנה ל-א5 (לא ג5) אחרי א3 אבל המשחק היה מעניין בצורה מרשימה. וויי יי מסתמן בינתיים כבעל יכולת חישוב אדירה (או כזה שאוהב ללכת על הקצה). אבל המחמאות לוולוקיטין שלא נפל בפח.

הסיבוב השישי אמור באמת להיות יחסית קל עבור ישראל. שחקני הרפובליקה הדומיניקנית הם כולם בדרגה של אב"ל ומטה כשרק הלוח הראשון מדורג מעל 2400 (בצד הנמוך של המאה).

המפגש בין הודו להולנד מסקרן. אם גירי לא ינצח הייתי מהמר על ההודים. וידית בלתי ניתן לעצירה (5 מתוך 5 עד כה בלוח השלישי) והארי חימם מנועים. אדיבן חזק מאוד. מעניין מה היה קורה אם אנאנד היה משתתף בנבחרת. להולנדים יש את בוק בלוח הרביעי עם טורניר מוצלח (4 מ- 4) כולל נגד שחקנים של מעל 2600.

יהודה.א. 9 בספטמבר 2016

בפייסבוק של המועדון שלו.

https://www.facebook.com/jeruchess.chess/posts/1212080672193263

עדי 7 בספטמבר 2016

מה תפקיד הקפטן בשחמט?

אייל סגל 7 בספטמבר 2016

הוא אחראי על ההחלטה מי מחברי הקבוצה ישחק בכל סיבוב (לפחות באופן רשמי – הוא זה שאמור להעביר את האינפורמציה למארגני התחרות; הדינמיקה הפנימית בתוך הקבוצה לגבי ההחלטה הזו יכולה כמובן להשתנות מנבחרת לנבחרת). כמו כן, הוא נוכח בזמן המשחקים ולשחקנים מותר להתייעץ איתו האם להסכים לתיקו או להיכנע.

אודי 7 בספטמבר 2016

תודה רבה על הסיקור.
אפשר בבקשה סקירה קצרה על מה החוקים בתחרות? זו שיטת ליגה, נוקאאוט או משהו אחר? כמה משחקים משחקת כל נבחרת ונגד מי? שיטת ניקוד? ומה שעוד רלוונטי.
תודה רבה

אייל סגל 7 בספטמבר 2016

תסתכל בפיסקה השנייה והשלישית של הפוסט הקודם – יש שם תשובות לרוב מה ששאלת. שיטת השיבוץ של הנבחרות בכל סיבוב זו מול זו היא שוויצרית – הסברתי את זה בזמן האולימפיאדה הקודמת בקיצור כאן (ויש עוד כללים ספציפיים יותר, שקובעים איך משבצים את הנבחרות בתוך הקבוצה של אלה עם אותו מספר נקודות – זה לא אקראי).

שמוליק 7 בספטמבר 2016

ניתוח כמה משחקים משוגעים ויפים למדי מהסיבוב החמישי :
https://www.youtube.com/watch?v=BNDB9Krij04&spfreload=10

יהודה.א. 8 בספטמבר 2016

נראה שגם יהודה גרינפלד קיבל היום נקודה מן ההפקר.

אייל סגל 9 בספטמבר 2016

זה כבר ניצחון טכני שני שלו – בסיבוב השלישי לא הופיע מולו שחקן כוויתי, והפעם אלג'יראי. כעיקרון המארגנים משתדלים להימנע מראש משיבוצים שוויצריים כאלה כשמדובר בנבחרת ישראל, אבל מול הנבחרות המעורבות של בעלי המוגבלויות [גרינפלד משחק בלוח הראשון של נבחרת כבדי השמיעה; ICCD – International Chess Committee of the Deaf] זה לא ניתן לחיזוי מראש.

אייל סגל 8 בספטמבר 2016

סיבוב שישי: שתי תוצאות מרכזיות בסיבוב של היום – הודו ממשיכה במסע הנצחונות וגוברת על הולנד בזכות ניצחון של אדיבאן על ל'אמי בלוח השני, בעקבות עיוורון טקטי של האחרון (36.צ-ד1??) בעמדה בה היה נראה שאם למישהו יש עדיפות זה לו – http://www.chessbomb.com/arena/2016-world-chess-olympiad-men/06-L_Ami_Erwin-Adhiban_B_; כמו כן, אוקראינה – לאחר הנצחונות על רוסיה וסין – קורסת סוף סוף נגד ארה"ב, שזוכה בזכות ניצחון של קרואנה על אליאנוב בלוח הראשון במשחק תמרונים מרשים (http://www.chessbomb.com/arena/2016-world-chess-olympiad-men/06-Caruana_Fabiano-Eljanov_Pavel).

כך שאחרי הסיבוב השישי הודו מובילה לבדה עם מאזן מושלם של 12 נקודות, אחריה ארה"ב עם 11, ואחריהן עשר נבחרות עם 10 – אוקראינה, הולנד, צ'כיה, גאורגיה (שסיימו היום בתיקו זו עם זו ), סין (שניצחה די בקושי את ארגנטינה), רוסיה (שגברה באופן משכנע על גרמניה – עם ניצחון יפה מאוד של קרמניק על מאייר וניצחון של נפומניצ'י, שיש לו כבר מאזן של 6/6 [!], על פרידמן), אנגליה, לטביה, רומניה וקנדה. התקוות של אזרבייג'ן למדליה סופגות היום מכה נוספת (לאחר ההפסד להודו), כשהיא מאבדת נקודה שלישית בתיקו עם יוון.

את שיבוצי הנבחרות והלוחות לסיבוב השביעי ניתן לראות כאן; המפגש המרכזי יהיה בין שתי המובילות, הודו וארה"ב, ובחמשת השולחנות הבאים ייפגשו הנבחרות עם 10 נקודות: לטביה – הולנד, רוסיה – צ'כיה, גאורגיה – רומניה, אנגליה – סין, אוקראינה – קנדה. ישראל, שנהנתה היום מסיבוב קליל למדי מול הרפובליקה הדומיניקנית ובעקבות הניצחון עלתה ל-8 נקודות, תפגוש יריבה הרבה יותר קשה – ארגנטינה (שבינתיים עשתה חיים קשים מאוד לארה"ב ולסין, למרות שהפסידה בסוף לשתיהן, וניצחה בכל המפגשים האחרים שלה).

לקרלסן, אגב, שוב נראה שיש אולימפיאדה לא כל כך מוצלחת – הוא אמנם לא הפסיד עדיין אף משחק, אבל כבר סיים שלושה מתוך חמישה בתיקו (כולל היום בלבן), כשכולם נגד יריבים עם מד כושר נמוך ב300-250 נקודות משלו. היום זה גם פגע בנבחרת הנורבגית, שלא הצליחה לנצח את הפיליפינים וסיימה נגדם בתיקו על כל הלוחות.

אילן 8 בספטמבר 2016

לברון טל יש אולימפיאדה חלשה. צריך לתת לו לנוח.

אייל סגל 8 בספטמבר 2016

אגב, אילן – שובר השוויון השלישי של כל נבחרת (מה שרואים בעמודה TB4) הוא סך הנקודות הקבוצתיות שצברו היריבות נגדן היא שיחקה, להוציא את זו שמדורגת הכי נמוך. אין לו כמעט שום חשיבות מעשית, כי הסיכויים ששני שוברי השוויון שבאים לפניו לא יכריעו הם די אפסיים, אבל הוא נתון מעניין מבחינה זו שהוא נותן אינדיקציה לקושי היחסי של היריבות מולן שיחקו במהלך התחרות (גדול יותר ככל ששובר השוויון גבוה יותר).

אילן 9 בספטמבר 2016

מעניין. תודה על האינפו.

יהודה.א. 9 בספטמבר 2016

אגב, עברה לה כבר יותר ממחצית האולימפיאדה, ועוד לא קיבלנו את ההימורים (המוזרים?) של שמוליק על שלושת הראשונים..

שמוליק 10 בספטמבר 2016

צודק יהודה .
לא הייתי החלטי הפעם – קצת קשה היה להמר נגד הפייבוריטיות פשוט …

Selby 9 בספטמבר 2016

ניצחון פנומנלי של האנגלים בדרך אולי לפודיום?

אייל סגל 9 בספטמבר 2016

סיבוב שביעי: במפגש הצמרת הראשי היום ארה"ב מביסה את הודו 0.5-3.5 ומטפסת למקום הראשון עם 13 נקודות. אחריה שש נבחרות עם 12 נקודות: הודו, רוסיה (שמביסה באותה תוצאה את צ'כיה – כשנפומניצ'י ממשיך לשמור על מאזן מושלם עם ניצחון שביעי), אוקראינה (עם ניצחון די דחוק על קנדה), אנגליה (עם ניצחון 1-3 מרשים על סין), לטביה (שמנצחת את הולנד) וגאורגיה (שמנצחת את רומניה). סביר מאוד להניח שהמנצחת תהיה אחת משבע הנבחרות האלה – ושזו תהיה ארה"ב, רוסיה או אוקראינה.

אחריהן עוד שבע נבחרות עם 11 נקודות: אזרבייג'ן, אירן, יוון, סלובניה, איטליה, פרו ונורבגיה. את האחרונה הוביל לניצחון מינימלי קרלסן, ש"התאושש" מסידרת משחקי התיקו והביס בשחור את דראגן סולאק, שחקן הלוח הראשון של טורקיה (אולי בזכות שינוי התלבושת – https://twitter.com/OlimpiuUrcan/status/774237025847250945). ישראל מסיימת בתיקו עם ארגנטינה, כך שיש לה 9 נקודות.

את שיבוצי הנבחרות לסיבוב השמיני ניתן לראות כאן. במוקד מפגש הענקיות בין ארה"ב לרוסיה; מפגשי הצמרת האחרים: גאורגיה – אוקראינה, אנגליה – הודו, אזרבייג'ן – לטביה. ישראל תשחק מול קרואטיה.

אגב, בתחרות הנשים נמשכת ההופעה היפה של נבחרת ישראל, שאחרי הפסד מינימלי לרומניה החזקה בסיבוב החמישי ניצחה את בלארוס ואיטליה, כך שכעת היא מדורגת במקום שישי-עשירי משותף (תשיעי לפי שובר שוויון) עם 11 נקודות, נקודה אחת מתחת למובילות (שביניהן סין ורוסיה). ומחר היא משחקת מול טורקמניסטן, הנבחרת החלשה ביותר מבין אלה בקבוצה עם 11 נקודות, כך שיש סיכוי לא רע לניצחון נוסף. הופעה מרשימה במיוחד לאולגה גוטמאכר על הלוח הרביעי עם 6/7 ו-TPR גבוה בכ-200 נקודות ממד הכושר שלה.

Selby 9 בספטמבר 2016

קראתי בטוויטר שנייג'ל שורט קיבל אזהרה על שסירב לעבור חיפוש כלשהו כשהיה בדוחק זמן. אני מבין שזה נגד רמאות, אבל אשמח אם תוכל בבקשה להרחיב קצת על החוקים והבדיקות האלה. וגם, האם השחקנים יכולים להתייעץ עם הקפטן על המשחק עצמו(כנראה שלא אבל איך אוכפים את זה)?

אייל סגל 9 בספטמבר 2016

אני אצטט מכתבה ב-chess.com לקראת האולימפיאדה:

Rather strict anti-cheating measures will be in effect at this Olympiad. For example, players and captains all need to go through airport-like X-ray frames each day at the start of the round. Bags will be checked, and it won't be allowed to bring mobile phones, smart watches or even pens inside the playing hall. Players are obliged to use pens provided by the organizers.

The default time is 15 minutes, meaning that a player who arrives later will lose the game. At recent Olympiads there were quite a few players who got a loss by default in the first round, which is traditionally chaotic. With such strict measures, it will be a tough challenge for the organizers to get everyone into the playing hall in time.

During the rounds there will be random checks for approximately 30 to 40 players. These checks will be performed by special "anti-cheating arbiters," who will bring scanners and detectors. After the round there will be a few more random checks for approximately five to 10 players.

אני מניח שהמקרה של שורט קשור באחת מאותן בדיקות "רנדומליות". בכל אופן, לפי מה שאני רואה מהשיבוץ הרשמי לסיבוב הבא לא פסלו אותו והניצחון שלו על לי צ'או עומד בעינו (אחרת התוצאה בדו קרב בין אנגליה לסין היתה משתנה לתיקו 2-2).

אגב, היו לא מעט ויכוחים ומחאות לגבי כלל אנטי-רמאות נוסף, שקשור בהליכה לשירותים: https://chess24.com/en/read/news/olympiad-protest-at-anti-cheating-toilet-rule

Selby 9 בספטמבר 2016

תודה.
מעניין מה הם מחפשים בבדיקות הרנדומליות אם את הפלאפונים, השעונים והעטים(!) לקחו להם כבר בכניסה. אם זה מפריע לריכוז שלא לדבר על גוזל זמן זה רעיון איום. ביחד עם "חוק השירותים" נראה שהפעם הגזימו מעט.

מחר בקרב הטיטאנים/המלחמה הקרה תהיה לדעתי חשיבות לבחירת הלוחות. בין אם זה יוחלט על ידי הקפטנים או בהתייעצות משותפת של השחקנים אם מישהו יבצע "תרגיל" שקשור בעינייני מאצ'אפ זה יכול אפילו להכריע את הזהב. במיוחד מעניין איפה קראמניק ישחק והאם נפומניצ'י יקבל "קידום" מוצדק. ראוי לציין שבינתיים האגו של נקאמורה מחזיק מעמד לא רע עם ההצבה בלוח השני. לפי כושר נוכחי הייתי שם את גם את ווסלי סו לפניו, אבל הם כנראה הלכו על הצבה לפי מד כושר.

אייל סגל 9 בספטמבר 2016

אי אפשר "לקדם" שחקן ללוח גבוה יותר באמצע התחרות – מכיוון שנפומניצ'י רשום בלוח הרביעי, הוא יכול לשחק רק בו או בשלישי (אם מישהו מאלה שמעליו נח באותו סיבוב). כך שדי ודאי שעל שני הלוחות הראשונים נראה את קריאקין – קרואנה ונקמורה – קרמניק; השאלה הגדולה מבחינת הרוסים – בהנחה שהם אכן משתפים את נפומניצ'י ה"חם" ולא מספסלים אותו דווקא בסיבוב הזה – היא האם להציב אותו בלוח השלישי, מן הסתם מול סו (ולספסל את תומשבסקי) או הרביעי (ולספסל את גרישצ'וק). זה משמעותי במיוחד כי בלוח הרביעי, עם שנקלנד או רובסון, האמריקנים יכולים להיות הכי פגיעים – אם כי מצד שני השחקן האמריקני יהיה שם בלבן.

אייל סגל 10 בספטמבר 2016

שיבוצי הלוחות עלו עכשיו – http://chess-results.com/tnr232875.aspx?lan=1&art=3&rd=8&fed=30&flag=30&wi=821 – ואפשר לראות שהרוסים בחרו לספסל את תומשבסקי; כך שבנוסף למפגשים על שני הלוחות הראשונים שציינתי, נפומניצ'י ישחק בלבן מול סו על הלוח השלישי וגרישצ'וק בשחור מול רובסון ברביעי.

Comments closed