האולימפיאדה: סיבובים 7-4

תחלופה מהירה בצמרת, כשאף קבוצה לא מצליחה בינתיים להחזיק באופן יציב בהובלה; אולי ארה"ב, המובילה הנוכחית, תצליח

בסיבוב הרביעי כבר החלו מפגשי הצמרת האמיתיים, ובראשם זה שבין רוסיה לאוקראינה. מפגשים קבוצתיים בין שתי המדינות הללו תמיד טעונים: גם מבחינה שחמטאית טהורה, כיוון שמדובר בשתי מעצמות, וגם על רקע פוליטי – במיוחד בשנים האחרונות, בהן ביצעו הרוסים פעולות "כיבוש" או סיפוח גם בשחמט והעבירו אליהם כמה שחקנים אוקראינים מרכזיים, בראשם כמובן סרגיי קריאקין (שעד 2008 שיחק באולימפיאדות תחת דגל אוקראינה; מעניין לציין בהקשר זה שקריאקין היה השחקן שהרוסים החליטו לא לשתף במפגש, תוך שהם מציבים את קרמניק בלוח הראשון).

בשלבים מוקדמים נראה היה שהרוסים בדרך לניצחון, כשבשלושה מתוך ארבעת הלוחות – השני (תומשבסקי – פונומריוב), השלישי (קורובוב – נפומניצ'י) והרביעי (גרישצ'וק – וולוקיטין) היה להם יתרון. אבל בעוד שהמשחק בלוח השלישי אכן הסתיים בניצחון רוסי, בשני המשחקים האחרים הקערה התהפכה על פיה בשלב מסויים. בלוח השני זה קרה באופן פתאומי במיוחד:

bview3

עמדת הדיאגרמה התקבלה לאחר המסע 32…מ-ז7. הלבן מפעיל לחץ ניכר באגף המלך, והשחור אינו יכול להרשות לעצמו להכות את הרגלי ב-ז4 כי אז הלבן יקדם רגלי ל-ח5 עם פתיחת קוים שתוביל להתקפה חזקה מאוד. מסע טבעי להגברת הלחץ היה יכול להיות כאן 33.פ-ז3; במקום זאת, תומשבסקי – שאולי הושפע מהלחץ באוירת הדו קרב – שיחק 33.צ-ח3? (מסע שמן הסתם ראוי אפילו לשני סימני שאלה).

ייתכן שכוונתו של תומשבסקי היתה לפנות מקום למלכה על ח2 כדי להגביר את הלחץ לאורך הטור ח', אבל הוא פספס כאן נקודה טקטית די אלמנטרית – והיא שהצבת הצריח על ח3 מאפשרת לשחור לשחק 33…ח:ז4, כיוון שכעת הצריח תחת איום הרגלי וללבן אין זמן להגיב ב- ח5. המשחק נמשך איפוא 34.ו:ז4 צ:ח4 35.צ:ח4 ר:ח4 והשחור זכה ברגלי ללא תמורה ממשית עבור הלבן. תומשבסקי ניסה לארגן התקפה עם 36.מה-ח2 (המאיים על הרץ השחור), אבל לאחר 36…ר-ז5! (המגן מפני חדירה של המלכה לערוגה החשובה ח6) 37.מה-ח7+ מ-ו8 38.פ-ח2 (מפנה את ו1 לצריח) מה-ו6 39.צ-ו1 ר-ו4:

bview4

השחור הספיק לייצב את העמדה ולבלום כל יוזמה ממשית מצד הלבן, שלפתע מצא את עצמו, כאמור, בגירעון רגלי ללא כל תמורה ממשית בעמדה בה היוזמה עברה לשחור. בשלבים הבאים של המשחק פונומריוב הפגין טכניקה טובה מאוד וזכה ללא בעיות מיוחדות. בצירוף ניצחון של וולוקיטין על גרישצ'וק בלוח הרביעי (גם הוא בשחור), זה הוביל לניצחון 1.5-2.5 של אוקראינה.

לאחר שגברו על המדורגת הראשונה, האוקראינים (ללא איבנצ'וק, כזכור) המשיכו להרשים בסיבוב הבא עם ניצחון על המדורגת מס' 3 – סין. גם הוא הושג בהפרש מינימלי, הפעם בזכות ניצחון של קריבורוצ'קו בלוח השלישי מול יו יאנגיי, כשכל המשחקים האחרים מסתיימים בתיקו. שופט הדו קרב, אגב, היה הישראלי אלון כהן רביבו, מקים ומנהל מועדון ירושחמט, ואפשר לראות דיווח על החוויות שלו משם בעמוד הפייסבוק של המועדון (ותודה ליהודה שהזכיר זאת בתגובות).

ארה"ב השמיטה בסיבוב הרביעי נקודה כשסיימה בתיקו את המפגש שלה עם צ'כיה, כך שלצד אוקראינה נותרו רק שתי נבחרות עם מאזן מושלם של 10 נקודות – הולנד והודו. מבין הנבחרות החזקות, הולנד (עם גירי בלוח הראשון) גברה באופן מרשים על אנגליה 0.5-3.5, והודו גברה על קובה ועל המארחת, אזרבייג'ן. משחק מותח במיוחד מהדו קרב האחרון התנהל בין ממדיארוב להריקרישנה על הלוח הראשון, כשממדיארוב מגיע אליו לאחר שניצח ארבעה משחקים רצופים בסיבובים הקודמים. בעמדה חריפה מאוד, הריקרישנה ניסה הקרבה עמדתית מעניינת של טיב (18.צ-ד5!?!) שנועדה לשפר את מבנה הרגלים שלו ולהפוך את גוש הרגלים השחורים באגף המלכה למסוכן יותר. בשלב מסויים, ממדיארוב החליט להחזיר את הטיב עם 29.צ:ב7? – אבל עשה זאת בעיתוי לא טוב, כיוון שהחמיץ כנראה את המסע המפתיע 31…ד4!! שהוביל לפישוט העמדה לסיום צריחים זכוי עבור השחור, בו מכריע הרגלי החופשי הקדמי על ג3.

הרכבה של נבחרת הודו באולימפיאדה הנוכחית מזכיר את זה של הנבחרת שזכתה בארד באולימפיאדה הקודמת – ללא אנאנד, עם "מבוגר אחראי" אחד (אבל הפעם חזק יותר – הריקרישנה, שביסס בזמן האחרון את מעמדו בטופ-20 העולמי, במקום ססיקיראן), ולצידו מספר צעירים בשנות העשרים המוקדמות (או העשרה המאוחרות) שלהם. עיתונאי אחד שמסקר את המשלחת ציין את הרוח הקבוצתית הנהדרת שלה והעלה את האפשרות שהעדרו של אנאנד דווקא תורם לה במידה מסויימת מבחינה זו – למרות שאנאנד הוא טיפוס חברותי, דרגת ההערצה כלפיו בהודו היא כה גדולה עד שבאופן כמעט בלתי נמנע היתה נוצרת סביבו איזו הילה של ריחוק; בלעדיו, יש תחושה גדולה יותר של שוויון ושיתוף.

בסיבוב השישי מסע ההצלחות של הודו נמשך בניצחון על הולנד, ובמפגש צמרת מרכזי אחר ארה"ב שמה קץ לרצף קטילת הענקים של אוקראינה. המשחקים על שלושה מהלוחות הסתיימו בתיקו, וזה שהכריע היה נצחונו של קרואנה על אליאנוב בלוח הראשון:

המשחק התנהל בהסתעפות רוסולימו בהגנה הסיציליאנית (שהפופולריות שלה ברמות הגבוהות עלתה מאוד בעקבות הדו קרב על אליפות העולם בין אנאנד לגלפנד). אליאנוב היה מוכן היטב ושיחק חידוש שהוביל למה שנראה כעמדה שווה לאחר 17 מסעים:

bview5

בעמדה זו, בה נותרו על הלוח כל הרגלים אך רק כלים כבדים (מלכות וצריחים), לא נראה שלשחור צריכות להיות בעיות מיוחדות. אבל קרואנה הצליח ליצור יתרון ולהגביר אותו בהדרגה בזכות משחק תמרונים מעולה וניצול סידרת אי דיוקים מצידו של אליאנוב. לאחר 18.צ-ב1 מה-א5 (עם איום על הרגלי ב-א2) 19.א4, ייתכן שהשחור ביצע כבר צעד ראשון בכיוון הלא נכון עם 19…צ-ו6?! והרעיון ליצור לחץ על הרגלי הלבן ב-ה6. במקום זאת, הדרך היעילה ביותר לנטרל אפשרות ליוזמה מצד הלבן היתה להכפיל צריחים על הטור ב' כדי למנוע קידום רגלי ל-ב4 ויצירת רגלי חופשי באגף המלכה (כפי שניתן לראות בהסתעפות המופיעה בלוח החי).

בתגובה למסעו ה-19 של אליאנוב, קרואנה הציב את הצריח שלו ב-ה3 ואת המלכה ב-ה1 – מיקום ממנו היא תומכת גם ברגלי על ה6 וגם בפריצה ב4 באגף המלכה; ומעט לאחר מכן, מסע מפוקפק נוסף מצידו של אליאנוב – 22…א5?!

bview6

הפך את הפריצה הזו לאפקטיבית יותר, כיוון שבעקבות 23.ב4! וחילופי הרגלים אליהם מוביל המסע קל כעת יותר ללבן ליצור את הרגלי החופשי. בהמשך, אליאנוב ניסה להשיג משחק נגדי באגף המלך בעזרת קידום הרגלי ו', אבל אז בחר במסע ה-29 להחליף אותו תמורת הרגלי הלבן על ה6, באופן שהדגיש את הפסיביות של העמדה שלו.

bview7

וכאן קרואנה ביצע עוד פריצת רגלי מצויינת – 32.ג5! – המדגישה את יתרונות עמדת הלבן ומובילה למצב שהוא כבר קריטי מבחינת השחור. חילופי רגלים על ג5 הובילו כעת לכך שהשחור היה צריך להתמודד עם שתי חולשות רגלים (על ג6 ו-ה7) וכן עם הרגלי החופשי החזק של הלבן. (במקום זאת, 32…ד5 33.מה-ה6+ ובעקבותיו 34.צ-ב6 היה מוביל או לאובדן הרגלי על ג6 או לפסיביות גמורה של כלי השחור בנסיון להגן עליו.) אי-דיוק נוסף של אליאנוב במסע ה-36 הוביל לעמדה הבאה (לאחר מסעו ה-40 של הלבן):

bview8

בה הצריח והמלכה הלבנים ממוקמים באופן אידאלי במרכז הלוח (לעומת המיקום הפסיבי של כלי השחור), באופן בו הם יכולים גם להפעיל לחץ על חולשות השחור וגם לתמוך בקידום הרגלי א' החופשי; אליאנוב נכנע כעבור תשעה מסעים, בעמדה בה הוא צריך לאפשר ללבן להנחית מט אם הוא מעוניין למנוע את הכתרת הרגלי הזה.

רוסיה, לאחר ההפסד לאוקראינה בסיבוב הרביעי, קיבלה שיבוץ נוח יחסית בסיבוב החמישי (מול מצרים), אבל בסיבוב השישי כבר חיכתה לה יריבה קשה יותר – גרמניה. גם כאן רוסיה זכתה באופן משכנע, תוך שהיא יוצרת את הרושם שהצליחה להתאושש מהתקלה המוקדמת, בזכות נצחונות של קרמניק על מאייר בלוח השני ושל נפומניצ'י על פרידמן בלוח הרביעי. מבחינת המאזן האישי, אין ספק שנפומניצ'י ראוי לאזכור מיוחד – זה היה ניצחון השישי ברצף שלו; אבל מבחינת איכות המשחקים התבלט זה של קרמניק, בזכות הקרבת כלי מבריקה. ניתוח מפורט שלה ניתן למצוא למטה, מאת איליה זרגצקי מ-chess24 (הוידאו צריך להתחיל לנגן מ-29:20):

**********

הזכרתי קודם את הטעות הגסה שעשה תומשבסקי מול פונומריוב במפגש בין רוסיה לאוקראינה, ושהיה לה חלק מכריע בהפסד של רוסיה. אכן, אחד הדברים האופיניים לשחמט קבוצתי הוא רגעים בהם מהלכים של שחקנים בודדים מקבלים משקל מועצם, כשהם נעשים בנקודות קריטיות ויש להם השפעה גדולה על תוצאת המפגש הכוללת. אלה יכולים להיות מסעים מצטיינים – אבל גם טעויות גסות, ובמקרים כאלה האפקט שלהן על השחקן עשוי להיות דומה לזה של החמצת פנדל מכריע בדו קרב פנדלים בכדורגל. הנה עוד שתי דוגמאות דרמטיות:

– צרפת, לאחר שני נצחונות קלים בסיבובים הראשונים, השמיטה שתי נקודות בתוצאות תיקו מול ספרד ויוון, ונפגשה בסיבוב החמישי עם פרגוואי. לקראת סוף הדו קרב התוצאה היתה שוויון 1.5-1.5, כשהמשחק האחרון שעוד התנהל היה על הלוח השלישי, בין חוזה פרננדו קובאס מפרגוואי לרומיין אדוארד. התקבל סיום צריחים שנראה זכוי לחלוטין עבור השחור, עם שני רגלים עודפים:

bview1

הצריח השחור צריך אמנם לקבל על עצמו תפקיד הגנתי פסיבי למשך זמן מסויים כדי לעצור את הרגלי החופשי הקדמי של הלבן על הטור ב' (באמצעת מסע כמו 54…צ-ד8), אבל עדיפות השחור באגף המלך צריכה להכריע לטובתו את המשחק. אלא שאדוארד שיחק כאן 54…צ-ד6?? (התוקף את הרגלי על ב6), ולאחר 55.ב7 נאלץ לפתע להיכנע, כיוון שהסתבר לו כי אינו יכול עוד לעצור את הכתרת הרגלי בלי לאבד את הצריח שלו: 55…צ-ד8 ייענה כעת ב-56.צ-ג8 ו-55…צ-ב6 ב-56.צ-ב3 (תוך ניצול עמדתו של המלך הלבן על ג2, משם הוא יכול לתמוך בצריח). תוצאת המפגש הקבוצתי: 1.5-2.5 לטובת פרגוואי במקום לטובת צרפת, תוך פגיעה קשה מאוד בתקוות הצרפתיות למאבק על מדליה.

– הזכרתי את הניצחון החשוב של הודו על הולנד בסיבוב השישי; גם כאן הדו קרב הוכרע בהפרש מינימלי, כששלושה משחקים מסתיימים בתיקו וזה הקובע הוא נצחונו של אדיבאן על ארווין ל'אמי בלוח השני. לאחר מסעו ה-35 של השחור התקבלה העמדה הבאה:

bview2

ל'אמי, בלבן, הקריב קודם לכן טיב תמורת שני רגלים ויוזמה (בין השאר בזכות צמד הרצים החזק שלו); העמדה בשלב זה היא מאוזנת ובמשחק מדויק משני הצדדים צריכה כנראה להוביל לתיקו. אבל ל'אמי המשיך 36.צ-ד1?? ולאחר 36…ר:ג4! פשוט הפסיד רגלי ללא כל תמורה, בגלל ריתוק הרץ לאורך הטור ד'; ומעבר להפסד הרגלי, ל'אמי היה חייב להמשיך 37.ר-ו3 כדי לא לאבד חומר נוסף, מה שהוביל לחילוף של זוג צריחים וכך לביטול כמעט גמור של האפשרויות ההתקפיות שעמדו לרשות הלבן. העמדה הפכה איפוא לזכויה עבור השחור, אם כי אדיבאן היה צריך עוד להפגין טכניקה טובה לאורך כ-30 מסעים כדי להוכיח זאת.

סביר, אגב, להניח שטעותו הטקטית של ל'אמי לא היתה כה אלמנטרית עד שלא שם לב לריתוק הנ"ל לאורך הטור ד'; ייתכן מאוד שחשב כי השחור לא יכול להמשיך 36…ר:ג4 בגלל 37.ר:ו7+ ובעקבותיו לכידת הצריח השחור על ד6 – אלא שהחמיץ בחישוביו כי לאחר 37…צ:ו7 38.צ:ד6 הצריח השחור שהתייצב ב-ו7 מנחית מט על ו1.

**********

במוקד הסיבוב השביעי עמד המפגש בין הודו, הנבחרת היחידה ששמרה על מאזן קבוצתי מושלם לאחר שישה סיבובים (12 נקודות) וארה"ב, שהיתה ממוקמת שנייה עם 11 נקודות. הריקרישנה סיים בתיקו עם קרואנה על הלוח הראשון, אבל על הלוחות הנמוכים יותר הסתבר שכוח האש של האמריקנים, עם שני שחקני טופ-10 נוספים בלוח השני והשלישי, היה יותר מדי עבור ההודים הצעירים; נקמורה (מול אדיבאן בלוח השני) וסו (מול וידיט בלוח השלישי) ניצחו בקלות יחסית, וכיוון שגם מה שנראה תחילה כעדיפות הודית גדולה בלוח הרביעי (במשחק של סתוראמן נגד שנקלנד) התהפך בסופו של דבר לטובת השחקן האמריקני, המפגש הסתיים בתבוסה הודית 3.5-0.5.

ארה"ב, שנותרה ללא הפסד קבוצתי (והיחידה גם ללא הפסד אישי, יש לציין), טיפסה איפוא למקום הראשון עם 13 נקודות. אחריה שש נבחרות עם 12 נקודות: הודו, ועוד חמש שניצחו במפגשים בין הקבוצות עם 10 נקודות – רוסיה (שהביסה את צ'כיה, כשנפומניצ'י ממשיך לשמור על מאזן מושלם עם ניצחון שביעי, שהעלה אותו כבר למקום 13 בעולם במד הכושר החי), אוקראינה (עם ניצחון די דחוק על קנדה), אנגליה (עם ניצחון 1-3 מרשים על סין, שספגה הפסד שני), לטביה (שניצחה את הולנד) וגאורגיה (שניצחה את רומניה). אחריהן שבע נבחרות עם 11 נקודות: אזרבייג'ן, אירן, יוון, סלובניה, איטליה, פרו ונורבגיה (בהובלת קרלסן). סביר מאוד להניח שהמנצחת תהיה אחת משבע הנבחרות עם 13-12 נקודות – ושזו תהיה ארה"ב, רוסיה או אוקראינה.

ומה עם ישראל? כצפוי, היעדרם של גלפנד וסמירין הרס את היכולת שלה להתמודד ברצינות בצמרת. לאחר שני נצחונות קלים בסיבובים הראשונים מול נבחרות חלשות יחסית, היא הפסידה בסיבובים 4-3 לנבחרות שהיו בערך ברמתה או קצת חזקות ממנה (סרביה וגרמניה); ניצחה בסיבובים 6-5 עוד שתי נבחרות חלשות מולן שובצה בזכות ההידרדרות שלה בדירוג בעקבות שני ההפסדים (סקוטלנד והרפובליקה הדומיניקנית); ובסיבוב השביעי סיימה בתיקו עם ארגנטינה (נבחרת חזקה למדי שעשתה חיים קשים גם לארה"ב וגם לסין, למרות שהפסידה בסוף לשתיהן, וניצחה בכל המפגשים האחרים שלה) – כך שכרגע יש לה 9 נקודות והיא מדורגת במקום 49-26 (42 לפי שובר שוויון).

את שיבוצי הנבחרות והלוחות לסיבוב השמיני ניתן לראות כאן. במוקד, מפגש הענקיות בין ארה"ב לרוסיה; מפגשי הצמרת האחרים: אנגליה – הודו, גאורגיה – אוקראינה, אזרבייג'ן – לטביה. ישראל תשחק מול קרואטיה.

פיירברג מאחורי הסורגים
הניצחון על האלופה

74 Comments

Selby 10 בספטמבר 2016

חובבני מאוד מצד רובסון להחליף ככה מלכות ולהיכנס לסיום רגלים מפסיד בבירור. הוא כנראה הפסיד עוד קודם(נכון, אייל?) אבל הוא לא נתן לעצמו שום סיכוי. לא מדובר בחוכמה בדיעבד או במשהו קשה לחישוב(אפילו בדוחק זמן).
אפרופו החלטות שיבוץ, שנקלנד בכושר טוב מאוד והיה ממצטייני האולימפיאדה הקודמת. רובסון לעומתו עדיין נראה לא בשל לרמות האלו. לא בטוח שקיבלו את ההחלטה הנכונה אבל זו כבר כן חוכמה בדיעבד.

מי שהציל את היום לדרים טים האמריקאית ועל הדרך קטע רצץ נדיר של נפומניצ'י הוא ווסלי סו שלדעתי נמצא בכושר הטוב בקריירה ובדרך להיות אחד מארבעת הטובים בעולם. יהיה משעשע אם יהפוך את נאקאמורה לאמריקאי השלישי בדירוג.

אייל סגל 10 בספטמבר 2016

כן, כניסה לסיום רגלים בדוחק זמן בלי שניתן להעריך אותו בוודאות זו קבלת החלטות גרועה מאוד; אם הסיום אבוד, סיום עם כלים יש כמעט תמיד יותר סיכויים להציל. גרישצ'וק עצמו עשה פעם טעות כזו במשחק די ידוע (לשימצה) מול קרמניק בתחרות המועמדים של לונדון – כתבתי על זה בשעתו בפוסט הזה (המשחק הראשון שמנותח שם). לגבי השיבוץ – נכון ששנקלנד היה ממצטייני האולימפיאדה הקודמת וגם נראה בכושר טוב מאוד לקראת הנוכחית (כתבתי על זה בפוסט הלקראת), אבל האמת שעד עכשיו היכולת שהפגין במשחקים שלו לא השרתה ביטחון גדול – התוצאות סבירות, אבל במשחק אחד (נגד מקנאב מסקוטלנד) הוא נקלע לעמדה גרועה ובמשחק אתמול (נגד סתורמאן) הוא היה אבוד לגמרי בשלב מסויים. בסך הכל, לאמריקנים יש בעיה אמיתית מבחינת רמת הלוח הרביעי בהשוואה לשלושת הראשונים.

וכן, סו בהחלט מרשים עד עכשיו (במיוחד ששלושה מחמשת הנצחונות שלו היו בשחור). מי שקצת התמיה אותי בסיבוב של היום היה נקמורה בלבן מול קרמניק על הלוח השני – היה ברור שזה משחק מפתח מבחינה זו שהאמריקנים בנחיתות בולטת במשחק הלבן השני שלהם (זה של רובסון), ובכל זאת היה נראה שנקמורה כמעט לא מתאמץ לנצח – הוא שיחק הסתעפות בגמביט המלכה שידועה ככזו שלא מבטיחה שום דבר ללבן, לא הפגין שום רעיון חדש, ואז במסע ה-17 כשהעמדה כבר היתה קרובה לתיקו מת עצר פתאום לחשיבה של שלושת רבעי שעה (אולי על למה לא שיחק 1.ה4…).

יהודה.א. 10 בספטמבר 2016

שבוע טוב!
וולקיטין מחליף את נפומניאצ׳י בתפקיד מצטיין הטורניר, בוודאי בלוחות הגבוהים, אם כי 7 מ- 8 זו תוצאה שכמעט כל אחד היה מתקנא בה.
אגב, לאן נעלם טופאלוב? לטורניר דמקה, או להכין חידושים עם צ׳פארינוב למשחק הבא מול קראמניק?

אייל סגל 10 בספטמבר 2016

בלוחות הנמוכים, אתה מתכוון… כן, יש לו הופעה פנטסטית עד עכשיו עם 6.5/7 ו-TPR של 2974, כששלושה מהניצחונות שלו (במפגשים מול גרמניה, רוסיה וקנדה) היו קריטיים מבחינה זו שהיטו את הכף לטובת אוקראינה. אגב, גם ספרלי עושה בסיבובים האחרונים עבודה מצויינת על הלוח הרביעי של אזרבייג'ן (יותר מניידיץ', שהיו לו שני הפסדים רצופים).

לגבי טופלוב – https://twitter.com/SilvioDanailov/status/773434604283977728

יהודה.א. 10 בספטמבר 2016

לגבי טופאלוב, תודה.

שמוליק 10 בספטמבר 2016

לא מן הנמנע שאילו היה מוגרל ( כעת כבר לא יכול להיות עקב הפערים בטבלה ) מפגש מול רוסיה ( והבולגרים בלבן ) – טופאלוב היה חוזר חזרה לבאקו ומקווה שקריאקין ינוח …

יהודה.א. 10 בספטמבר 2016

בעיקר אם הוא בלבן

יהודה.א. 10 בספטמבר 2016

אגב נקאמורה קראמניק, אחד המופעים המרשימים של נקאמורה היה ב-2012 על קראמניק, באולימפיאדה. עודני זוכר את ההנאה מצפייה בשידור החי אז..

דוד 11 בספטמבר 2016

אני זוכר תקופה קצרה אחר כך את נקאמורה מוביל את ארה"ב לניצחון נוסף על רוסיה, הפעם באליפות העולם לקבוצות, כשהוא שוב מנצח את קרמניק, בצורה פשוטה ונקייה.
אבל מה שבעיקר זכור לי מאותו יום זה ריי רובסון (אכן…) מכסח את ויטיוגוב במשחק טקטי מופרע.

דוד 11 בספטמבר 2016

לגבי גרישצ'וק, להפסיד לבחור עם גופייה? בלבן נגד הגנת אליוכין? פאדיחות.
ההפסד היום היה קצת יותר מכובד.

יהודה.א. 10 בספטמבר 2016

ועם ההפסד הסיני המפתיע היום, נראה שנחסכה מנבחרת הכוכבים האמריקאי המפגש מולם, מה שיקל עליהם. לעניות דעתי, הם פייבוריטים ברורים כעת.

אייל סגל 10 בספטמבר 2016

סיבוב שמיני: המפגש המרכזי המותח בין ארה"ב לרוסיה מסתיים בתיקו (תיקו על שני הלוחות הראשונים, סו גובר על נפומניצ'י בלוח השלישי וקוטע את רצף הנצחונות המטורף שלו, רובסון מפסיד לגרישצ'וק בלוח הרביעי, נקודת התורפה של האמריקנים) – כך ששתיהן עדיין חזק בתמונת סיכויי הזכייה. בעקבות זאת, לארה"ב 14 נקודות ומצטרפות אליה בהובלה הודו (שניצחה את אנגליה) ואוקראינה (שניצחה את גאורגיה). בדו קרב בין אוקראינה לגאורגיה, ג'ובאבה גבר על פונומריוב בלוח הראשון במיניאטורה התקפית נהדרת (http://www.chessbomb.com/arena/2016-world-chess-olympiad-men/08-Jobava_Baadur-Ponomariov_Ruslan) שממשיכה את ההופעה המצויינת של הכוכב הגיאורגי, אבל שאר הקבוצה לא היתה מספיק טובה.

עם 13 נקודות, נקודה מאחורי שלוש המובילות, רוסיה, אזרבייג'ן (שמנצחת את לטביה) ונורבגיה (שמנצחת את פרו – כולל ניצחון נוסף של קרלסן על הלוח הראשון). אחריהן קבוצה של 11 נבחרות עם 12 נקודות, שגם אותן עוד ניתן לספור בתמונת המאבק על המדליות – אנגליה, הונגריה, הולנד, צ'כיה, לטביה, גאורגיה, אירן, יוון, סלובניה, צ'ילה ואיטליה. סין, מנצחת האולימפיאדה הקודמת, יוצאת היום סופית לא רק מתמונת הזכייה אלא גם מזו של המדליות בעקבות הפסד (שלישי שלה) להונגריה. ישראל נותנת את מה שאפשר להגדיר כהופעה המרשימה הראשונה שלה, עם ניצחון משכנע מאוד על קרואטיה החזקה למדי בזכות נצחונות של רודשטיין ונבאתי על לוחות 1 ו-3, כך שהיא מגיעה ל-11 נקודות.

את שיבוצי הנבחרות והלוחות לסיבוב התשיעי ניתן לראות כאן. מפגשי הצמרת: אוקראינה – הודו, ארה"ב – נורבגיה (סוף סוף קרלסן ייפגש עם שחקן צמרת – מעניין אם זה יהיה קרואנה או נקמורה [טוב, כעת ידוע שזה קרואנה]), אזרבייג'ן – רוסיה; ישראל תשחק מול פרו.

בתחרות הנשים, אגב, גם היה היום מפגש בין רוסיה לארה"ב, שבו ארה"ב ניצחה (אצל הנשים זו הפתעה רצינית). גם ישראל ניצחה שוב (את טורקמניסטן), כך שהיא מעפילה כבר למקום שלישי-רביעי (!) משותף עם פולין (רביעי לפי שובר השוויון), נקודה אחת מאחורי המובילות סין וארה"ב ונקודה לפני, בין השאר, רוסיה… אבל בסיבוב הבא היא עומדת מן הסתם להפסיד לפולין, שהיא כבר נבחרת חזקה ממנה בהרבה.

יהודה.א. 10 בספטמבר 2016

99% קרואנה. זו תחרות קבוצתית.
ובכלל, אם הם לא יקבלו הגרלות חלשות במיוחד, אני מניח ששלושת האמריקאים הראשונים ישחקו כל סיבוב עד הסוף.

צור שפי 10 בספטמבר 2016

למרות שנכנסתי ללינק שנתת כאן אעריך אם תוכל לפרט קצת לגבי מהות תפקידו של שופט שחמט.

אייל סגל 11 בספטמבר 2016

ככלל, שופטים צריכים להשגיח שהמשחק מתנהל באופן תקין – התקווה היא שיצטרכו להתערב כמה שפחות, אבל יכול להיות מצב שבו, נניח, שחקן מתלונן על ההתנהגות של יריבו מאיזו בחינה (או פורץ ויכוח בין השחקנים – כמו בין ארוניאן ונקמורה בתקרית הנגעת-נסעת מתחרות המועמדים האחרונה), או שהשופט עצמו חושב ששחקן מתנהג באופן לא תקין וצריך להזהיר או להעניש אותו, או שיש איזו בעיה טכנית (עם השעון, למשל) שמשפיעה על מהלך המשחק וצריך להחליט מה לעשות. שופטים גם צריכים לאשר או לדחות דרישות תיקו של שחקנים (למשל לפי חזרה משולשת או כלל 50 המסעים) בהתאם למה שרשום בטופס המשחק – בחצי הגמר של גביע העולם האחרון, לדוגמה, היה אפשר לראות בשידור חי איך קריאקין פונה לשופט כדי לדרוש תיקו מול אליאנוב בגלל חזרה משולשת על העמדה במשחק שהביא לו את הניצחון בדו קרב ואיך בודקים את זה (https://www.youtube.com/watch?v=0ol9wng_iwU&t=6m18s).

Selby 11 בספטמבר 2016

האמריקאים צריכים לצאת מנקודת הנחה שקרלסן מנצח ולנסות לנצח שני משחקים לפחות בלוחות האחרים. לא טריוויאלי בכלל מול החברים שלו שהם לא קוטלי קנים. האמר 2651 וטארי אמנם פחות אבל בגלל גילו הצעיר הוא "שווה" מד כושר גבוה יותר. כששחקנים כאלה הולכים על תיקו בכל הכוח(במיוחד בלבן) קשה להכניע אותם ובגלל הלוקסוס של לוח ראשון כמו קרלסן הם יכולים לעשות את זה ולפעמים גם לנצח(אם כי היום תיקו זה הכי הרבה שהם יכולים לקוות לו לדעתי). זה באופן פשטני סוד ההצלחה היחסית שלהם.
מה שאני מאוד אוהב בטורנירי נבחרות זה את הדינמיקה הקבוצתית ואפקט המומנטום וכדור השלג. כלומר הדרך שבה לצורך הדוגמה כשכל ארבעת המשחקים נמצאים בעמדה שווה שחקן אחד נותן הברקה ונותן יתרון לא רק לעצמו אלא גם דחיפה עצומה לחבריו שהרי הם מסתכלים על המשחקים אחד של השני. כשהייתי בנבחרת של התיכון בתחרויות במרכז סול וסיסי תמיד נמנעתי מזה ולא הזזתי את הראש מהמשחק שלי. יש את אלו שהולכים בכלל להסתכל על קבוצות אחרות אפילו כשהמשחק שלהם ברגעי הכרעה.

אילן 11 בספטמבר 2016

לאור הביצועים המזעזעים (או יותר מדויק אי הביצועים) של האמר באולימפיאדה עד כה, אפשר להניח הנחה נגדית שנקמורה ינצח אותו ללא בעיות מיוחדות. עד עכשיו האמר עשה 7 תיקו גם נגד שחקנים חלשים בהרבה והפסד אחד לקורי הפרואני (2609) שישחק היום נגד פוסטני. קשה לי גם להאמין שטארי אריין יעצור את ווסלי סו שצריך לזכור שגם הוא רק בן 22. אני מסכים איתך שתיקו זה הדבר שהם הכי יכולים לקוות לו.

שמוליק 11 בספטמבר 2016

היום הנורמה אצל חלק מהילדים – זה שהם יודעים יותר טוב מה הולך במשחקי חבריהם מאשר במשחקים שלהם עצמם …

אילן 11 בספטמבר 2016

ווסלי סו אותת אתמול לנפומניצ'י – "אמנם אתה טוב, אבל כדי להיכנס לעשיריה הראשונה בעולם, אתה צריך יותר מזה". אם נפו היה מנצח אתמול גם את סו, הוא היה נכנס לעשיריה הראשונה. למרות רצף הנצחונות המרשים שלו (והוא באמת שחקן מוכשר), אף לא אחד מהמשחקים שלו לא היה נגד שחקן של מעל 2700. למעשה חוץ מקורובוב (2675) ודניאל פרידמן (2618) כולם היו מתחת ל- 2600. עדיין מדובר בסטריק נאה. אגב, כנראה שבעקבות ההפסד שלו היום הוא מסופסל.

השאלה הגדולה היום היא אם יהיה שידור חוזר של המפגש בין קרלסן לקרואנה מהאולימפיאדה הקודמת: https://www.youtube.com/watch?v=uSKxMVe8mdo.

נראה שיש לנו סיכוי בהחלט סביר לנצח גם היום (מול פרו). אגב, נבאתי שלנו בכושר מצוין והוא מדורג במקום החמישי (בפילוח לפי נקודות) מבין מצטייני הלוח השלישי עם 6 מ- 7 (טורה הפיליפיני במקום הראשון עם 7 מ- 8). בקטגוריה של מצטייני הלוח הראשון נמצא ג'ובבה במקום הראשון (6 מתוך 7) ורודשטיין מופיע גם ברשימה שמורכבת מ- 20 שחקנים כשהוא במקום ה- 16 עם 5 מ- 7. ברשימת השחקן המצטיין הכללית נפומניצ'י ירד למקום השלישי בעקבות הפסדו לווסלי סו אתמול ואת מקומו תפס Indjic הסרבי (לוח רביעי) עם 7.5 מ- 8. נבאתי במקום 14, מקום אחד אחרי ווסלי סו, כאשר מקומות 10 – 31 כולם עם 6 מתוך 7 (כולל שחקן סורי, אירני וירדני).

אייל, מהם הפרסים הכספיים באולימפיאדה ולמה לא ניתן למצוא על זה מידע בגיגול פשוט, האם זו עובדה שמנסים להצניע? אין בעיה למצוא מידע באתר הרשמי על המדליות והגביע אך לא על פרסים כספיים.

אילן 11 בספטמבר 2016

אגב ברשימת המצטיינים לפי ניקוד ניתן למצוא את קרלסן במקום ה- 35 עם רמת ביצוע של 2801, מקום אחד אחרי…. קריאקין עם רמת ביצוע של 2859.שניהם עם 5.5 מ- 7.

יהודה.א. 11 בספטמבר 2016

אם האסכולה הרוסית הייתה "עשה תיקו בשחור ונצח בלבן" הנבחרת האמריקאית הגיעה עם גישה הפוכה. מעניין שנקאמורה עוד לא נח אף משחק. אני מנחש שהוא 'הסכים' לשחק בלוח שני בתנאי שהוא ינוח רק כאשר הוא ירצה, גישה שבינתיים עובדת לא רע..

Selby 11 בספטמבר 2016

יש לו רד בול הוא לא צריך לנוח :)

בשלב מסויים חשבתי שמכל המשחקים לווסלי סו יש את היתרון הכי ברור אבל אחרי שראה את הקולגות שלו מנצחים את ההתמודדות כנראה הסתפק בתיקו. ספק אם זה יתנקם בו באיזה שובר שוויון או משהו אבל מבחינה אישית עדיף אם ינסה לנצח בכל הכוח במצבים כאלה.

אייל סגל 11 בספטמבר 2016

זאת האסכולה של "לנצח את מי שהרבה יותר חלש ממך"… פערי הרמות בין הנבחרות (מתחת ללוח הראשון, כמובן) באמת בלטו במשחקים האלה. לגבי ימי המנוחה – אין בעצם הבדל משמעותי בין נקמורה לקרואנה וסו; המדיניות הבסיסית – כמו שהיה צפוי – היא להציב את "שלושת הגדולים" בכל ההתמודדויות הקשות ולהחליף בין רובסון ושנקלנד על הלוח הרביעי בהתאם לנסיבות. היו בשני הסיבובים הראשונים מפגשים קלים יחסית – מול אנדורה וסקוטלנד – שהם חשבו שניתן לנצח גם בלי הרכב מלא על שלושת הלוחות הראשונים, ואת ימי המנוחה האלה קיבלו קרואנה וסו, אבל מאז הסיבוב השלישי גם הם משחקים בלי הפסקה.

חוץ מזה, לנקמורה היו שני משחקים של רק קצת יותר מ-20 מסעים (הנצחונות על שואו מסקוטלנד ומרקוס מסרביה), אז הוא התאמץ פחות :)

אילן 11 בספטמבר 2016

מישהו יודע אם הרישום ב- chess24 שפוסטני הפסיד את המשחק, נכון? תמוה ולא ברור למה. מילא רודשטיין שעשה שטות… https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/9/16/2

אייל סגל 11 בספטמבר 2016

כן, מבחינת העמדה לא נראה סביר שנכנע – אם זו לא טעות אולי הוא הפסיד בזמן (המשחק נפסק קצת לפני המסע ה-40).

אילן 11 בספטמבר 2016

אצל שניהם מופיע אותו פרק זמן. מוזר כי למיטב זכרוני, הוא גם היה עדיף מבחינת זמן (הצצתי מדי פעם). חבל, עכשיו גם אם רויז לא יצליח לממש את היתרון שלו הפסדנו 2 נקודות יקרות.

אייל סגל 11 בספטמבר 2016

סיבוב תשיעי: שלוש הגדולות ממשיכות לדהור קדימה. ארה"ב מביסה את נורבגיה 1-3 (קרואנה משחק באופן סולידי מול קרלסן על הלוח הראשון ומוציא תיקו, נקמורה ושנקלנד מנצחים די בקלילות על לוחות 2 ו-4); אוקראינה גוברת יותר בקושי על הודו בזכות ניצחון בודד של קורובוב על סתוראמן בלוח הרביעי במשחק הפכפך; רוסיה גוברת 1-3 על אזרבייג'ן (עם נצחונות של קרמניק וגרישצ'וק על רג'בוב וניידיץ', בהתאמה – הפסד שלישי ברצף של האחרון). כך שארה"ב ואוקראינה מובילות עם 16 נקודות (ארה"ב ראשונה בזכות שובר שוויון סונבורן ברגר עדיף) ואחריהן רוסיה עם 15. החדשות הרעות מבחינת רוסיה: א. כל השלוש כבר שיחקו בינן לבין עצמן, כך שגם אם הרוסים יזכו בשני הסיבובים הנותרים הם כבר לא תלויים רק בעצמם אלא יצטרכו ששתי האחרות תשמוטנה נקודות; ב. ארה"ב ואוקראינה כבר התמודדו בסיבובים קודמים עם היריבות הכי קשות עבורן פוטנציאלית.

במקומות רביעי-שישי עם 14 נקודות הודו ועוד שתי נבחרות שהצליחו לזכות היום במפגשים בין אלה שנכנסו לסיבוב עם 12 נקודות: צ'כיה (שניצחה את הולנד) וגאורגיה (שניצחה את הונגריה, כשג'ובאבה ממשיך בהופעה הפנטסטית שלו על הלוח הראשון עם ניצחון על ראפורט – יש לו כבר 7/8 כולל ארבעה נצחונות על שחקני 2700+ ו-TPR באיזור ה-3000). כך שמפגשי הצמרת מחר יהיו: גאורגיה – ארה"ב, צ'כיה – אוקראינה, הודו – רוסיה. ישראל, שהפסידה לפרו, תשחק מול אלבניה.

שמוליק 11 בספטמבר 2016

סין רק עם 12 נקודות , כך שגם אם תנצח ותעלה ל-14 נקודות , הם כמעט בוודאות לא יהיו באחד מבין 3 הלוחות הראשונים בסיבוב האחרון – קרי , לא יקבלו הזדמנות לבלום את אחת המובילות ( כנ"ל לגבי נבחרות טובות אחרות כמו צרפת ,פולין , הונגריה והולנד ) .

לכן , לא מן הנמנע שפתאום בסיבוב האחרון אחת משלוש הראשונות תתמודד מול נבחרת נחותה משמעותית ( כזו עם 13 נקודות כיום שתנצח מחר ) – למשל : פרו , מולדובה , איטליה , צ'ילה , איראן וכו' .

יהודה.א. 11 בספטמבר 2016

מעניין מתי ג'ובאבה יחצה בחזרה את ה-2700..

אני מאחל מחר הצלחה מרובה לקרלסן וחבורת הנורדים שלו, אבל אם לא, בהחלט יהיה משעשע לראות את האיראנים מקבלים את השטן הגדול בסיבוב האחרון..

יהודה.א. 11 בספטמבר 2016

סיטואציה מעניינת אחרת היא קרב בין רוסיה לנורבגיה בסיבוב האחרון, וזה בהחלט אפשרי.

אגב, נראה שכרגע הישראלי הכי מצליח באולימפיאדה זה ארתור קוגן..

שמוליק 11 בספטמבר 2016

פוטנציאלית יחצה מחר …

אילן 12 בספטמבר 2016

בשביל לחצות את ה- 2700 ג'ובבה חייב לנצח את קרואנה, דבר שאם יקרה הוא באמת יהיה פנטסטי מבחינתו של ג'ובבה (וכבודם של בעלי ה- 2700 + האחרים במקומם מונח). אם הוא יעשה רק תיקו נגדו הוא יקבל עוד 2 נקודות למד כושר (יותר מדויק 1.92) ואז יצטרך לחכות למחר.

אייל, האם אתה יודע כבר מה קרה אתמול עם המשחק של פוסטני?
ראית את השאלה שלי לגבי הפרסים הכספיים?
תודה.

אייל סגל 12 בספטמבר 2016

לא ראיתי עוד אינפורמציה לגבי המשחק של פוסטני. לצערי אני גם לא יודע איך זה הולך עם הפרסים הכספיים…

אילן 12 בספטמבר 2016

אחרי הנצחון של רויז אתמול בלוח 4 שוב מציבים את טל ברון? לא חראם על המד כושר שלו? :)

אילן 12 בספטמבר 2016

Funny how the 3-move-draw transmission error happened to the drawing legend Giri #c24live
:)

שמוליק 12 בספטמבר 2016

אשמח להבהרה לגבי נושא זה .
בשידור המשחקים היה נראה שגירי הסכים על תיקו לאחר 3 מהלכים , והפולני הבכיר וויטאשק אחרי 5 מהלכים במשחק שלו .
האם זוהי תקלה ? מתיחה ? אי הבנה שלהם לגבי חוקי התחרות ?

אייל סגל 12 בספטמבר 2016

לא ראיתי שהיה דבר כזה עם וויטאשק, אבל עם גירי זו היתה תקלה בהעברת המסעים; למעשה הוא שיחק משחק של 50 מסעים (אם כי זה בכל זאת היה תיקו…). בזמן השידור החי אפילו טרחו להראות אותו במצלמה יושב ומשחק.

שמוליק 12 בספטמבר 2016

אני אמנם חובב קונספירציות ידוע , אבל זה לא נשמע קצת מקרי ומאולץ שיש "תקלת תיקו מהיר" דווקא בלוח של גירי ?!
אני מאמין שיש פה איזו יד מכוונת , רק לא ברור של מי ומדוע …

אילן 12 בספטמבר 2016

כנראה שאחד הסיפורים יוצאי הדופן של האולימפיאדה הזאת יהיה הסיפור של Eugenio Torre בלוח השלישי של הפיליפינים. הוא בראש רשימת השחקן הטוב ביותר לפי נקודות, עם 8 מתוך 9 נקודות (7 נצחונות ו- 2 תיקו) ו- TPR של 2804.

מה שמדהים לגביו זה שבעוד פחות מחודשיים הוא חוגג 65 שנה!

אייל סגל 12 בספטמבר 2016

דיברנו על זה שנקמורה לא נח… אז אולי זה באמת משפיע עליו – הוא מפסיד לשחקן גאורגי (משדלישווילי) עם מד כושר נמוך בכמעט 200 נקודות; אבל נראה שהנצחונות של סו ושנקלנד על לוחות 4-3 יחפו על זה, כשג'ובאבה – קרואנה בלוח הראשון בדרך לתיקו.

אייל סגל 12 בספטמבר 2016

סיבוב עשירי (ולפני אחרון): ארה"ב ואוקראינה ממשיכות במירוץ לזהב – שתיהן מנצחות היום ומגיעות ל-18 נקודות. בדו קרב של ארה"ב מול גאורגיה נקמורה מפשל על הלוח השני, אבל נצחונות של סו ושנקלנד בלוחות הנמוכים יותר מחפים על זה (כשקרואנה מוציא תיקו בלוח הראשון מול ג'ובאבה). אוקראינה גוברת על צ'כיה בזכות נצחונות של וולוקיטין (השחקן המצטיין שלה, עם 7.5/8 ו-TPR באיזור ה-3000) ואליאנוב. בסיבוב האחרון ארה"ב תשחק מול קנדה ואוקראינה מול סלובניה. במקרה – סביר מאוד – של שוויון נקודות בתום הסיבוב, יכריע שובר שוויון של סונבורן ברגר קבוצתי, שכרגע יש בו לאמריקנים יתרון משמעותי.

[דרך החישוב שלו – סכום המכפלות של מספר הנקודות שצברו הקבוצות מולן שיחקו במהלך התחרות עם מספר הנקודות שזכו בהן מול הקבוצות הללו במפגשים איתן, כשמהחישוב מושמטת הנבחרת המדורגת הכי נמוך (שזה בדרך כלל אומר זו שמולה שיחקו בסיבוב הראשון). לדוגמה – ארה"ב ניצחה את הודו 0.5-3.5 ולהודו יש כרגע 15 נקודות, אז שובר השוויון מעניק לארה"ב נכון לעכשיו (לפני התוצאות של הסיבוב האחרון) 15 * 3.5 = 52 נקודות על המפגש הזה. כך שייתכן ויחזרו על עצמם מראות הסיבוב האחרון באולימפיאדה של 2012, כשנציגי ארמניה ורוסיה הסתובבו באולם התחרות עם מחשבי כיס כדי להבין מי מהן זכתה.]

רוסיה הצליחה היום להוציא רק תיקו מול הודו (קרמניק ניצח את אדיבאן על הלוח השני, אבל קריאקין הפסיד להריקרישנה בראשון), כך שיש לה 16 נקודות – שתי נקודות מאחורי המובילות. אז בהנחה הדי וודאית שארה"ב ואוקראינה לא יפסידו מחר שתיהן לנבחרות חלשות מהן באופן משמעותי, ניתן לומר שבפעם השביעית ברציפות רוסיה לא תזכה באולימפיאדה. אבל היא עדיין נאבקת על הארד מול שבע נבחרות שנמצאות נקודה מתחתיה עם 15 נקודות – הודו, אנגליה, נורבגיה, קנדה, סלובניה, פרו, ואיטליה (שמצליחה בלי קרואנה יותר מאשר איתו…). קנדה וסלובניה ישחקו בסיבוב האחרון, כאמור, מול שתי המובילות, כשהמפגשים האחרים בתוך קבוצת הנבחרות הללו יהיו רוסיה – איטליה, הודו – נורבגיה [מה שאומר מן הסתם הריקרישנה – קרלסן על הלוח הראשון], ופרו – אנגליה.

ישראל, עם תיקו די בזיוני מול אלבניה, מגיעה ל-12 נקודות ותשחק מחר מול בולגריה (נטולת טופלוב). הסיבוב האחרון מתחיל ארבע שעות לפני הזמן הרגיל, ב-10 בבוקר לפי שעון ישראל.

יהודה.א. 12 בספטמבר 2016

מה שמשעשע הוא שארה"ב ואוקראינה הבטיחו לעצמן מדליות גם אם תפסדנה ורוסיה תנצח, מה שאומר שלקנדה וסלובקיה אין על מה להיאבק, ואם החישובים הם ברור לטובת האמריקאים אז מן הסתם שנראה תיקו מהיר למדי בין אוקראינה לסלובקיה. כמובן, ייתכן שאליאנוב וולוקיטין יתנגדו אבל לא סביר.

אייל סגל 12 בספטמבר 2016

לרוסים דווקא יש שובר שוויון מצויין – כמו שניתן לראות כאן (תחת TB2), קצת יותר טוב אפילו מזה של ארה"ב – כך שניצחון שלהם לצד הפסדים של שתי המובילות יכול לתת להם זהב… אבל זה כמובן לא יקרה. אני גם די בטוח שאוקראינה יאבקו על הניצחון בכל לוח ולוח – בסיטואציות כאלה הפרשי הניצחון הופכים למשמעותיים, כך שניצחון 0-4 שלהם לעומת ניצחון מינימלי של האמריקנים, למשל, יכול לשנות את התמונה (זה אומר רווח של 22.5 נקודות בשובר שוויון – 15 *4 לעומת 15 * 2.5 לאמריקנים), כמו שהניצחון הגדול של הודו על אוזבקיסטן בסיבוב האחרון של האולימפיאדה הקודמת הקפיץ אותם לארד. וזה כמובן תלוי גם בתוצאות של נבחרות אחרות – צריך לקוות שהנבחרות "שלך" (אלה שמולן שיחקת לאורך התחרות) יצליחו יותר מהנבחרות "של היריבה"; שובר השוויון של אוקראינה נפגע, למשל, מזה שלסין ולגרמניה (שתיים מהקורבנות שלה, שלא שיחקו מול ארה"ב) יש טורניר חלש.

שמוליק 12 בספטמבר 2016

מהצד השני של המטבע – אותן סין וגרמניה פייבוריטיות ברורות במשחקיהן מחר , כך שהן צפויות "להקפיץ" לאוקראינה את שובר השיוויון בסבירות גבוהה .

שמוליק 12 בספטמבר 2016

אגב , בהנחה של ניצחונות לארה"ב ואוקראינה – הרי שהפער בשובר השיוויון יגדל בעוד שתי נקודות , עקב הניצחון המינימלי של ארה"ב במפגש הישיר .

יותר מכך – האמריקאים מחר נגד קנדה ( שאותה אוקראינה ניצחה ) , ולכן הפסד של קנדה פוגם עוד יותר בשובר השיוויון של האוקראינים .
הטיעון ההופכי לא קיים , כי אוקראינה נגד סלובניה שלא שיחקה נגד ארה"ב …

אייל סגל 12 בספטמבר 2016

נייג'ל שורט מדבר על התקרית עם השופט בזמן המשחק שלו עם לי צ'או – https://www.youtube.com/watch?v=ldAYecXObPA&t=1m37s

Selby 13 בספטמבר 2016

"I was disappointed not to get the rubber gloves but, you know, maybe next time"…"

ציטוט הטורניר!

יהודה.א. 12 בספטמבר 2016

לאור כשרו הנפלא של קראמניק, נראה שמישהו באיגוד הרוסי עשוי לשלם בראשו על ההחלטה לשים את קריאקין בראש. בעיקר אם יפשלו גם מחר. יהיה יפה אם יעשו בו מעשה איוונצ׳וק ויספסלו אותו בסיבוב האחרון.

יהודה.א. 12 בספטמבר 2016

וכמו שחשבתי, קריאקין לא ישחק מחר. וגם ראפורט. נקאמורה לעומת זאת, ישחק.

שמוליק 12 בספטמבר 2016

מדוע הביקורת על ההרכב הרוסי ?
קריאקין בסך הכל עשה את עבודתו על הלוח הראשון , וקראמניק כאמור מרשים מאוד בלוח השני .

יהודה.א. 12 בספטמבר 2016

אתה יודע, אם אתה מתיימר להיות מס׳ 2 בעולם, אתה צריך לשחק בהתאם. והתוצאה שלו סבירה מינוס…

שמוליק 12 בספטמבר 2016

איני מסכים .
הפסד בודד ( אמנם בסיבוב קריטי ) לצד שני ניצחונות על רבי אמנים חזקים ( נבארה ובאסם ) , פרט כמובן לניצחונות "מובנים מאליהם" בשני הסיבובים הראשונים .
גם חלק מהתיקויים שלו ( בעיקר בשחור ) יכול מאוד להיות שהיו טובים קבוצתית ( וסביר שהוא אף התבקש לשאוף אליהם ) , לשם הדגשת הפערים הגדולים יותר בלוחות האחרים ( בטח כש"נפו" דרס כל יריב ) .

אייל סגל 12 בספטמבר 2016

אגב, דיוויד לאדה – מאלה שעובדים בסיקור האולימפיאדה – הוא צלם פורטרטים מדהים:

https://twitter.com/bakuchessol2016/status/775361750254383105

https://twitter.com/bakuchessol2016/status/771718481465208832

https://twitter.com/bakuchessol2016/status/771729802546020352

ויש עוד המון צילומים שלו בחשבון הטוויטר שלהם – https://twitter.com/bakuchessol2016

אילן 13 בספטמבר 2016

וגם תמונות נעות (ונאות) אחרות https://www.youtube.com/watch?v=cBp8GRVFIoY
מי שעשה את הפתיח, מן הסתם, אוהד של הסדרה משחקי הכס.

אילן 13 בספטמבר 2016

אגב, טוויטר משעשע, שרובו מוקדש לנקמורה ועלילותיו נמצא כאן – https://twitter.com/NakaFacts.
הציוץ האחרון שמופיע שם הוא לאחר ההפסד של נקמורה אתמול ותחת הכותרת "הו, האירוניה" מובא ציטוט שלו מ- 2012 אז הוא אמר שהמציאות הקשה והאכזרית של משחק בקבוצה היא שאתה טוב רק עד כמה שחברי הקבוצה שלך טובים…

אייל סגל 13 בספטמבר 2016

זה היה בעקבות מפגש עם סין בסיבוב הלפני אחרון שבו ארה"ב הפסידה בגלל הפסד של אונישצ'וק על אחד הלוחות הנמוכים בסיום צריחים שהיה תיקו תיאורטי. כבר אז נקמורה חטף הרבה ביקורת בסגנון דומה על הציוץ הזה, במיוחד אחרי שבסיבוב הבא הוא עצמו הפסיד… אם כי – כמו אתמול – זה היה הפסד שלא קלקל את התוצאה הקבוצתית, בניגוד לאותו הפסד של אונישצ'וק.

תמיד קורא. אף פעם לא מגיב 13 בספטמבר 2016

בעניין אחר לגמרי: הבוקר נפטר בקרית שמואל שליד חיפה, לאחר מחלה ממושכת וקשה, דוב (דובי) זלץ. אמן ישראלי ידוע, לשעבר אלוף חיפה אם אינני טועה. היה אדם חביב מאוד ומוכר בחוגי השחמט. העביר שיעורים, סדנאות וחוגים רבים בעיקר לילדים ונוער (הן בבית הספר והן מחוץ לשעות הלימודים) ועסק כל ימיו בלימוד והנחלת השחמט לדור הצעיר. בשנים האחרונות גם שימש כשופט ובורר בתחרויות שונות בארץ. בטרם חתונתו חזר בתשובה והפך לחסיד חב"ד מובהק. הקפדתו על שמירת שבת היתה ידועה ומפורסמת, ובדרכי נועם הוא הצליח לפלס דרך גם ללבבות של אנשים שאינם שומרי מצוות. יהי זכרו ברוך. כרטיס השחקן שלו באתר פיד"א:
https://ratings.fide.com/card.phtml?event=2800578

יורם 13 בספטמבר 2016

עצוב מאוד לשמוע. נתקלתי בו לא מעט במפגשי ליגה ותחרויות, אם כי לא שיחקתי נגדו, ואכן תמיד עשה רושם של אדם לבבי שמאוד אוהב את המשחק. אגב, מה זה בורר בתחרויות?

אייל סגל 13 בספטמבר 2016

http://chess-results.com/tnr232875.aspx?lan=1&art=0&rd=11&fed=ISR&flag=30&wi=821&zeilen=99999

אז בסוף ארה"ב זוכה כצפוי לאחר ניצחון על קנדה – אמנם בהפרש מינימלי (הפעם שנקלנד היה זה שפישל על הלוח הרביעי, אבל קרואנה וסו הבטיחו את הניצחון בלוחות 1 ו-3). אוקראינה, כפי שצפיתי תחת תגובה 16, עשו כמיטב יכולתם לקרוע לסלובנים את הצורה כדי לשפר את שובר השוויון שלהם ואכן ניצחו 0.5-3.5 (https://twitter.com/chessninja/status/775683000449236993), אבל זה הספיק רק לצמק את ההפרש בנקודות סונבורן ברגר ולא לסגור אותו לגמרי. ושוב, כמו ב-2012, לקח די הרבה זמן עד שהבינו מי הנבחרת שבאמת זכתה (כאן יש תיעוד של האוקראינים מתחילים בחגיגות ניצחון מוטעות – https://twitter.com/OlimpiuUrcan/status/775697490905436160).

[כדי להמחיש כמה אקראיות יש בשובר השוויון הזה – ארגנטינה, מהנבחרות "של ארה"ב", ניצחה בסיבוב האחרון את איסלנד בהפרש מינימלי 1.5-2.5; אלבניה, מהנבחרות "של אוקראינה", סיימה בתיקו עם אזרבייג'ן ג'. חצי נקודה פחות של ארגנטינה (כלומר תיקו במקום ניצחון קבוצתי שלה) וחצי נקודה יותר של אלבניה (כלומר ניצחון שלה במקום תיקו), ואוקראינה זוכה באולימפיאדה.

מצד שני: ארה"ב זכו בדו קרב הישיר בין הנבחרות, וגם שובר השוויון השני שלהם – זה של הנקודות האינדיבידואליות – היה עדיף]

רוסיה, גם כצפוי, מנצחת די בקלות את איטליה וזוכה בארד. ישראל מביסה את בולגריה 0.5-3.5 ומסיימת במקום 27 לפי שובר שוויון (מתוך המדינות במקומות 34-24 עם 14 נקודות).

בתחרות הנשים סין זוכה סוף סוף לאחר שלוש אולימפיאדות בהן היתה צריכה להסתפק בכסף; פולין – כסף, אוקראינה – ארד, ורוסיה (הזוכה באותן שלוש אולימפיאדות אחרונות) בלי מדליה. ישראל, לאחר ההפסד הצפוי לפולין בסיבוב התשיעי, תיקו עם ליטא בעשירי וניצחון על מונגוליה היום, במקום התשיעי המאוד מכובד.

שמוליק 13 בספטמבר 2016

בילבול ?
היו לי באקסל את כל החישובים , ונעשה עדכון בזמן אמת בקבוצות הווטסאפ השונות !

נקודה מעניינת : ההפרש בשובר השיוויון הוא 9 נקודות .
8 מהן הוא בגלל ה"קאט-1" , שמוציא מהחישוב את הנבחרת שצברה את מספר הנקודות הנמוך ביותר מבין היריבות ( ירדן עם 12 נקודות אצל אוקראינה , לעומת אנדורה עם 10 נקודות אצל האמריקאיים ) .

יהודה.א. 13 בספטמבר 2016

נקאמורה פרסם תודה מיוחדת לבלובאום הגרמני. אני מניח שזה גם קשור…

אייל סגל 13 בספטמבר 2016

אולי, אבל אם כך נראה לי שהוא לא מבין איך עובד שובר השוויון… ההצלחה של גרמניה עזרה לאוקראינה, לא לארה"ב (כיוון שגרמניה היא מהקבוצות ששיחקו עם אוקראינה ולא עם ארה"ב, מספר נקודות גבוה יותר שלה עזר להגדיל את ה-SB של אוקראינה).

יהודה.א. 13 בספטמבר 2016

ייתכן. זה מה שהוא כתב: Matthias Bluebaum with the win of the tournament! Thanks for the help, Germany! :)

שמוליק 13 בספטמבר 2016

לא מדויק .
אם באופן מפתיע גרמניה הייתה מפסידה היום ( לאסטוניה , הנחותה מהם משמעותית ) , אז הם היו נחשבים ליריבה החלשה ביותר נגדה שיחקה אוקראינה ( על פי הטבלה הסופית ) , ולא נכללים בחישוב שובר השיוויון שלהם – ואז במקום שאוקראינה תקבל 2.5*13 = 32.5 נקודות TB ( כפי שקיבלה עבור גרמניה ) , הם היו מקבלים עבור ירדן 4*12 = 48 נקודות TB , וכך עוברים בבטחה את ארה"ב …

במקביל , מעניין לציין שגם 0-4 היום של האוקראינים לא היה מספיק עבורם .

יהודה.א. 13 בספטמבר 2016

תודה, שמוליק. החכמתני.

אייל סגל 13 בספטמבר 2016

אתה צודק, כנראה שלזה הכוונה. עדיין אפשר לציין שזה היה קורה רק אם בלובאום מפסיד – במקום לנצח – במשחק שלו, ועד כמה שיכולתי לראות הוא לא היה בסכנת הפסד לאורך המשחק (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/11/28/3). תיקו במשחק הזה – ובדו קרב עם אסטוניה – עדיין היה משאיר את גרמניה לפני ירדן בדירוג הסופי.

שמוליק 13 בספטמבר 2016

כן , עקבתי לאורך הסיבוב לגבי אפשרות זו , והגרמנים הובילו 0-1 משלב יחסית מוקדם ( ניסיפאנו הבקיע ) , כאשר בלוחות 2-3 הם היו בעמדות שאי אפשר ממש להפסיד – כך שהאפשרות להפסדם במפגש ( נזכיר , מול יריבה נחותה מאוד ) לא הייתה בפועל ממש ריאלית .

שמוליק 14 בספטמבר 2016

ראיון עם הקפטן של נבחרת ארצות הברית , בין היתר על סאגת שובר השיוויון :
https://www.youtube.com/watch?v=wdd1zpn-7Wc&spfreload=10

Yavor 13 בספטמבר 2016

כל הסאגה הזו כבר פעם שנייה רצוף לא אמורה ללמד את המארגנים שמדובר בשיטה דפוקה לשבור שוויון? מה אני צריך לעודד עכשיו איזה שחקן ששיחק בסיבוב הראשון מול היריב שלי ושאין לי איתו שום קשר? שובר השוויון צריך להיות מספר נקודות כולל, שמראה עד כמה דומיננטי היית בטורניר. בדומה להפרש שערים בכדורגל

Yavor 14 בספטמבר 2016

ואפשר גם להשתמש בתוצאת הראש-בראש בתור שובר שיוויון לגיטימי.

אילן 13 בספטמבר 2016

פרסי השחקן המצטיין על הלוח השלישי: מקום ראשון ווסלי סו (ביצוע 2896 ו- 8.5 נקודות מתוך 10) ; מקום שני – אלמסי מהונגריה עם 7.5 מתוך 9 ורמת ביצוע של 2845; מקום שלישי – טורה (הפיליפיני שכתבתי עליו בתגובה 14) עם 10 מתוך 11! ורמת ביצוע 2836.

צריך אבל לציין את ההישג הנפלא של תמיר נבאתי – 8.5 נקודות מתוך 10 (TPR 2757) שהגיע למקום השישי.

אגב, בלוח הראשון הזוכים הם ג'ובבה דומינגו פרז וקרואנה בהתאמה. בלוח השני קרמניק, קובליוב וקורי.

Comments closed