קרלסן – קריאקין, משחקים 4-3: קרלסן לוחץ, קריאקין מחזיק מעמד

אלוף העולם נראה על סף ניצחון בשני משחקים רצופים, אבל עדיין שוויון

לאחר פתיחה מאכזבת מעט, אין ספק שהדו קרב התעורר לחיים במשחקים 4-3. בשני המשחקים קרלסן השיג יתרון משמעותי (גם בלבן וגם בשחור), הפעיל לחץ אדיר על קריאקין, נראה על סף ניצחון – אבל לא הצליח לנצח, בגלל שילוב של חוסר חדות מסויים ברגעים קריטיים ויכולת ההגנה המפורסמת של קריאקין, שהצליח להציב בפני קרלסן קשיים רבים לאחר שנקלע לעמדות נחותות. במסיבת העיתונאים בפתיחת הדו קרב, כשהשחקנים נשאלו על התכונות המרשימות ביותר של יריביהם וכיצד הם מתכוונים להתמודד איתן, קרלסן הזכיר את העמידות שקריאקין נוטה להפגין בעמדות קשות ואמר (בחצי חיוך) – "אני אצטרך להמשיך ולחבוט בו עד שייפול." בינתיים קריאקין עוד לא נפל.

כמו במשחק השני, גם כאן הלבן פתח ב-1.ה4 ועל הלוח הופיעה הפתיחה הספרדית – אבל בניגוד לקרלסן, קריאקין לא נמנע מלהיכנס להגנת ברלין עם 3…פ-ו6. בתגובה, קרלסן לא ניסה את האנטי-ברלין עם 4.ד3, הסתעפות שהעניקה לו נצחונות בלא מעט משחקים (כולל זה השני נגד אנאנד בדו קרב הקודם) אלא שיחק 4. 0-0 והיה ניתן לצפות שתופיע חומת ברלין הידועה (לשמצה) – אלא שאחרי 4…פ:ה4 קרלסן המשיך 5.צ-ה1 ונכנס להסתעפות הנחשבת אפילו פחות יומרנית מבחינת הלבן ובעלת נטיות גבוהות יותר לתיקו. קרלסן עצמו השתמש בה כך, למשל, במשחק השמיני של הדו קרב הראשון עם אנאנד, כשהוביל בשתי נקודות וכל תיקו קידם אותו לקראת הזכייה בתואר.

אבל פתיחות לא יומרניות כאלה מהוות, כידוע, את לחם חוקו של קרלסן בלבן והמשחק הנוכחי התברר כעוד אחד מאותם מקרים בהם הצליח להשיג משהו ממה שנראה תחילה כמעט ככלום. רגע מעניין ראשון הגיע כבר במסע העשירי, כאשר קרלסן ביצע את המסע המוזר למראה 10.צ-ה2!? במקום צ-ה1 המקובל הרבה יותר:

bview1

למרות מיקומו המגושם לכאורה של הצריח ישנם רעיונות העומדים מאחורי המסע הזה וקשורים לדקויות מסוימות בהסתעפות – למשל, אם השחור מציב צריח על ה8 ומחליף צריחים לאורך הטור הפתוח, ישנם מצבים בהם עדיף ללבן שהחילוף יתבצע על ה2 במקום ה1 כיוון שאז הוא יכול להכפיל מייד כלים כבדים על הטור. ונראה שלמסע הצריח היתה אפקטיביות מעשית כי לפחות במידת מה הוציא משיווי משקל את קריאקין, שחשב כמעט 25 דקות על מסעו הבא. בסופו של דבר המשיך 10…ב6, מסע המנסה "להעניש" את הצבת הצריח ב-ה2 בכך שהוא מכין …ר-א6 הכופה חילוף של רצי הערוגות הבהירות. ובתגובה… קרלסן החזיר את הצריח ל-ה1. במסיבת העיתונאים אחרי המשחק אמר "כן, הצריח נשמט לי מהיד אז החזרתי אותו ל-ה1 במסע הבא." אבל כמובן שאין כאן רק שרירותיות: הלבן לכאורה בזבז כך מסע, אבל לא ברור לגמרי אם קידום הרגלי ל-ב6 – המסע אותו "הרויח" השחור – באמת משרת אותו טוב כל כך בהתחשב בכך שהתכנית של …ר-א6 כבר אינה יעילה.

מכל מקום, התפתח משחק תמרונים שהוביל לסיום שהזכיר את זה של המשחק הראשון בדו קרב: צריח ופרש ללבן מול צריח ורץ לשחור, עם רגלים בשני צידי הלוח. גם כאן הפרש התברר ככלי הקל בעל יכולת התמרון היעילה יותר, והפעם היו לכך תוצאות משמעותיות יותר. בעקבות המסע 25.ו4! שהוביל לחילוף רגלים קרלסן הצליח ליצור חולשה משמעותית במבנה הרגלים של השחור באגף המלך; קריאקין מצידו ניסה להשיג משחק נגד אקטיבי מול הרגלים הלבנים עם המסעים 30…צ-א2?! ו-31…ג5?, אבל החמיץ אפשרות טקטית חשובה שעמדה לרשותו של קרלסן:

bview2

בעמדה הקריטית הזו, קרלסן שיחק 32.צ-ז8! (תוקף את הרץ השחור), ולאחר 32…מ-ו7 המגן על הרץ (חילופי כלים לאחר 32…ג:ד4 33.צ:ו8+ מ-ה7 34.צ:ו5 ד:ה3 35.צ-ג5 יותירו את הלבן ביתרון רגלי) קרלסן המשיך במסע חזק נוסף – 33.צ-ז2! (מגן על הרגלי ב-ג2, וכך יוצר איום של לכידת הרגלי ב-ו5 על ידי הפרש), שזכה ברגלי: 33…ג:ד4 (33…מ-ו6, כדי להגן על הרגלי ב-ו5, מפסיד גם כן רגלי לתחבולה 34.ד:ג5 ר:ג5 35.פ:ו5! מ:ו5 36.צ-ז5+ ו-37.צ:ג5) 34.פ:ו5.

כעת הרגלי ב-ד4 מאויים על ידי הפרש ואין טעם מבחינת השחור לנסות ולהגן עליו עם הרץ, כיוון שהלבן יכול להמשיך ולתקוף אותו גם בעזרת המלך. במקום זאת, קריאקין החל להפגין את היכולת ההגנתית שלו כששיחק 34…ד3! כדי לקלקל את מבנה הרגלים הלבנים. לאחר 35.ג:ד3 הלבן נותר עם יתרון רגלי – ארבעה מול שלושה – אבל כשכל הרגלים הללו מבודדים, והיה ברור שלא יהיה לו קל לממש את היתרון הזה.

כאן החל קרב תמרונים נוסף, בו הלבן מנסה לשפר את עמדת כליו והתיאום ביניהם, והשחור מנסה למנוע זאת. במשך כמה מסעים היה נראה שקרלסן מתקדם, אבל אז הגיע רגע קריטי נוסף, קצת לאחר ביקורת הזמן הראשונה במסע ה-40:

bview3

קרלסן לא דייק כאן ושיחק 42.צ-ה5+?!; במקום זאת, המסע 42.צ-ב8+! היה יכול להיות חזק מאוד – לצורך הגברת התיאום בין כלי הלבן, כאמור, וכן הימנעות מחילופי רגלים כפי שקרה במשחק כאשר שני הרגלים על הטור ד' נעלמו מהלוח במסעים 44-43 (פרטים ניתן לראות בהסתעפויות שבלוח החי). נקודה כללית שחשוב להבהיר אותה היא שבסיום כזה הצד בעל היתרון מעוניין להימנע עד כמה שניתן מחילופי רגלים, כיוון שכל חילוף כזה מגביר כעיקרון את סיכויי הצד המתגונן להשיג תיקו. (אם יוותר רק רגלי אחד השחור יוכל להקריב תמורתו את הרץ שלו, כיוון שצריח ופרש אינם יכולים לגבור על צריח בודד ללא רגלים על הלוח.)

מנקודה זו ואילך נראה היה שהמטוטלת נוטה בחזרה לכיוונו של קריאקין, וקרלסן התקשה מאוד להמשיך ולשפר את העמדה שלו באופן שיאפשר לו לנצל את יתרון הרגלי – אם כי בהחלט הפגין בנקודות מסוימות תושייה מרשימה באופן בו המשיך לשמר את הלחץ. כך, למשל, כששיחק 48.פ-ג6! כדי להגן באופן עקיף על הרגלי ב-ב3 שהותקף על ידי הצריח השחור; 48…צ:ב3? היה מפסיד כאן ל-49.פ-ד8+! עם התקפה משולבת של שלושת הכלים הלבנים על המלך השחור (כפי שניתן לראות בלוח החי); במקום זאת, קריאקין הגיב במסע המדויק 48…צ-ח5+! הדוחק אחורה את המלך הלבן – אבל בכך גם הסיר לחץ מהרגלי הלבן ב-ב3.

ואז המטוטלת נעה שוב לכיוונו של קרלסן, ברגע קריטי נוסף שהגיע מייד לאחר ביקורת זמן השנייה במסע ה-60:

bview4

מאמציו ההגנתיים של קריאקין היו יכולים לבוא כאן על שכרם אם היה מוצא את הרעיון הפשוט יחסית של זכייה ברגלי הלבן על ו5 עם 61…צ-ד5! וההמשך האפשרי 62.מ-ה2 (כדי שהרגלי לא יילכד בשח) 62…מ-ז7 (ולא 62.צ:ו5?? מייד כי הלבן יזכה בצריח השחור עם מזלג פרש על ד6) 63.צ-ו3 ר-ז5! וכעת המלך השחור יכול להגיע ל-ו6 כדי לתקוף את הרגלי, והרץ על ז5 יחסל את הפרש אם יגיע ל-ה3 כדי להגן עליו.

במקום זאת, קריאקין המשיך 61…ר-ז5?!; זהו מסע שאינו בהכרח גרוע מבחינה אוביקטיבית אם השחור ממשיך לשחק בדיוק מוחלט, אבל מקשה עליו מאוד מבחינה מעשית ומעניק סיכויים חדשים ללבן – שהצליח במסעים הבאים להפעיל מחדש את המלך שלו ולשפר את התיאום בין כליו.

וכאן קריאקין ניסה להיחלץ מהמצוקה שנקלע אליה על ידי הקרבת כלי, עם הרעיון לחסל תמורת זאת את כל הרגלים הלבנים, כששיחק 64…ר-ה7?!; לאחר 65.פ-ה5+ מ-ו6 66.פ-ז4+ תיכנן להמשיך 66…מ:ו5 67.צ:ה7 צ:ח3 ולאחר מכן ייפול גם הרגלי על ב3. אבל אז קריאקין הבחין במסע הביניים החזק 67.צ-ה5+! הדוחק את המלך השחור לעמדה גרועה לאחר 67…מ-ו4 68.צ:ה7 צ:ח3 69.צ-ו7+; הלבן יכפה חילוף צריחים ויזכה בקלות עם הפרש העודף והרגלי שנותר לו. במקום זאת, קריאקין המשיך איפוא 66…מ-ו7, מסע שהוביל גם כן לנפילת הרץ – אבל נתן לשחור הזדמנות למשחק נגדי בעקבות לכידת הרגלי הלבן על ח3 ויצירת רגלי חופשי על הטור הזה. כדי לנצח קרלסן היה צריך לדייק מאוד במסעים הבאים, ולא הצליח בכך: הוא ביצע שגיאה במסע ה-70 (פ-ג6? במקום צ-ה8!), קריאקין מצידו השיב בשגיאה (70…מ:ו5? במקום …צ-ג3! שהיה יכול לכפות תיקו), ובמסע ה-72 קרלסן שגה שוב עם צ-ב7?.

bview5

במקום זאת, המסע הזוכה בעמדת הדיאגרמה היה 72.צ-ו7+! כשהסתעפות קריטית היא 72…מ-ה4 73.מ-ז4! שעוצר את קידום הרגלי השחור – 73…ח3 74.צ-ו4+ מ-ד3 (או 74…מ-ד5 75.צ:ב4 ח2 76.מ-ז3 צ-א1 77.צ-ב5+ והלבן מספיק גם להגן על הפרש וגם לחסל את הרגלי ח' של השחור) 75.צ-ו3+ מ-ד4 76.צ:ח3 והרגלי על ב3 ניצל.

הפעם קריאקין עט על ההזדמנות שקיבל וכפה תיקו עם 72…צ-א1!, מסע התוקף את הפרש הלבן על א5 וגם מפנה מקום לרגלי ח' להתקדם לעבר ערוגת ההכתרה, בדיוק בעיתוי המתאים. כך נוצר מצב בו הלבן – למרות שזכה ברגלי השחור על ב4 – לא היה מסוגל גם להגן על הפרש ועל הרגלי היחיד שנותר לו (ב-ב3) וגם לעצור את קידום הרגלי ח' של השחור; ויתור על הפרש תמורת הרגלי ח' היה מוביל לסיום צריחים בו הלבן אינו יכול לזכות למרות הרגלי העודף שלו, כיוון שהמלך והצריח שלו מרוחקים מדי מהרגלי הזה. אמרתי קודם "בדיוק העיתוי המתאים" כיוון שהיה חשוב להביא את הצריח ל-א1 כל עוד הרגלי השחור נמצא דווקא על השורה הרביעית; הסיבה לכך היא שאז הלבן אינו יכול להרויח זמן עם התראת השח 73.צ-ב5+ (ותוך כדי כך הגנה על הפרש ב-א5) כדי להכות מסע אחר כך את הרגלי ח', כיוון שאחרי 73…מ-ו4 הלבן יספוג מט במקרה כזה (74.מ:ח4?? צ-ח1).

חשוב להדגיש שכל הטעויות משני הצדדים אותן הזכרתי בפסקאות האחרונות התרחשו כאשר הקרב האדיר הזה נכנס כבר לשעה השביעית שלו (לכל אחד מהשחקנים יש שעתיים לבצע את 40 המסעים הראשונים ועוד שעה ל-20 המסעים הבאים), ונסובו על דקויות טקטיות שהיו רחוקות מאוד מלהיות מובנות מאליהן.

**********

המשחק הרביעי היה אפילו ארוך יותר מהשלישי (94 מסעים לעומת 78), אבל הותיר תחושה פחות אפית – גם כיוון שקרלסן השיג הפעם יתרון די ברור משלב מוקדם יחסית וגם כיוון שהיו במשחק פחות תנודות; השמטת הניצחון המכריעה התרחשה ככל הנראה כמעט 50 מסעים לפני הסיום, וב-50 המסעים הנותרים האלה, בהם קרלסן המשיך בעקשנות לנסות ולסחוט משהו מהעמדה, היתה יותר התבהרות הדרגתית של ההחמצה מאשר דרמה מתפתחת.

שוב פתיחה ספרדית, שוב קרלסן בחר בהסתעפות הקלאסית עם 6…א6 במקום הגנת ברלין – הפעם קריאקין נכנס להסתעפות הראשית לחלוטין עם 6.צ-ה1 (במקום ד3 במשחק השני) ולאחר מספר מסעים לאחת מהסתעפויות האנטי-מרשל (בהן הלבן אינו מאפשר לשחור לשחק את התקפת מרשל, 8.ג3 ד5) עם 8.ח3. התפתח משחק חריף שהגיע לנקודה קריטית לאחר שקרלסן פרץ במרכז עם 14…ד5 וקריאקין הגיב ב-15.מה-ו3:

bview6

מסעו האחרון של הלבן תוקף את הרגלי על ד5 וגם יוצר את האפשרות של ר:ח6 (כיוון שאם יוכה הרץ הלבן, הפרש השחור על ו6 יישאר בלתי מוגן). קרלסן דייק ומצא כאן את ההמשך הטוב ביותר: 15…פ-א5! (תוקף את הרץ על ב3) 16.ר-א2 ד:ה4 17.ד:ה4 פ-ג4! (חוסם את האלכסון א2-ז8 בפני הרץ הלבן; 17…מה-ג6 מייד אינו טוב בגלל 18.פ-ז4! התוקף את הפרש על ו6, וזה אינו יכול לזוז בגלל האיום הכפול על ו7).

בנקודה זו קריאקין מימש את האיום הטקטי שיצרה הצבת המלכה על ו3 ושיחק 18.ר:ח6?!, אבל הופתע מתגובתו החזקה של קרלסן 18…מה-ג6!. מסע זה מגן על הפרש ב-ו6 ובכך יוצר איום על הרץ הלבן, וכן תוקף את הרגלי על ה4. במסיבת העיתונאים קריאקין אמר שהחמיץ את המסע של קרלסן – במקום זאת שקל את המסע החלש יותר 18…פ:ה4, והזכיר את הניצחון המרהיב שראה בהסתעפות 19.צ:ה4 ו5? (לכאורה זוכה בצריח הלבן, אבל…) 20.צ:ג4!!. השחור יכול גם להמשיך פשוט 19…ר:ה4 20.מה:ה4 ז:ח6 ולזכות בטיב, אבל במקרה כזה תהיה ללבן תמורה טובה מאוד עבורו בזכות האקטיביות של כליו ועמדתו הפרוצה של המלך השחור.

לעומת זאת, לאחר מסעו ה-18 של קרלסן עמדת המלך שלו לא ניזוקה כמעט והוא זוכה ברגלי המרכזי של הלבן (שאינו יכול להגן על ה4) בתנאים עדיפים. קריאקין, כנראה בהלם מההתפתחות הבלתי צפויה במשחק, היה יכול פשוט לסגת עם רץ הערוגות הכהות ולהשלים עם עמדה נחותה במקצת. במקום זאת, הוא ויתר מסיבה לא ברורה על רץ הערוגות הבהירות שלו – הידוע כבעל חשיבות מיוחדת עבור הלבן בפתיחה הספרדית – והחליף אותו בפרש השחור עם 19.ר:ג4?. בעקבות חילופי מלכות מספר מסעים לאחר מכן, הדבר הוביל לעמדה פסיבית מאוד של הלבן, בה השחור נהנה מצמד הרצים, מרכז חזק וחולשה פוטנציאלית של הרגלי הלבן על ב2 בשל פתיחת הטור ב' שהתרחשה בעקבות החילופים במסע ה-19.

bview7

היה ברור איפוא שכישוריו ההגנתיים של קריאקין יועמדו שוב במבחן רציני מאוד. ואחת היכולות ההגנתיות שלו בעמדות קשות שבאה בהמשך לידי ביטוי היתה חוש עיתוי טוב לגבי מתי כדאי לנקוט בהגנה פאסיבית ומתי בהגנה אקטיבית יותר. האקטיביות התבטאה בעיקר בכמה מסעי מפתח ברגלים, ששינו את אופי העמדה והעמידו את קרלסן בפני החלטות לא קלות. תחילה 28.ו4!?, מסע שהוביל לפישוט העמדה והעלמות הצריחים מהלוח (כך שנותר סיום של שני רצים שחורים מול רץ ופרש לבנים); ולאחר מכן 43.ז4!?.

המסע האחרון פיתה את קרלסן לקדם את הרגלי ו' שלו כדי ליצור רגלי חופשי, וכך אכן עשה לאחר שני מסעים נוספים:

bview8

זו העמדה שהתקבלה בעקבות מסעו ה-45 של הלבן. סביר להניח ש-45…ר-ה6, כדי להכריח את הלבן בסופו של דבר להחליף רגלים על ו5, היה מוביל לזכייה – בגלל מרחב התמרון שהיה נוצר למלך השחור ולצמד הרצים שלו בעקבות פתיחת העמדה כתוצאה מכך (קריאקין אמר אחרי המשחק שאינו מאמין כי הלבן היה יכול להחזיק מעמד במקרה כזה). אבל קרלסן שיחק 45…ו4? ובעקבות 46.ר-ד4! הסתבר כי נוצר "מבצר" שלא ניתן לפרוץ אותו – הלבן היה מסוגל לבלום את קידום הרגלי השחור החופשי ובו בזמן להגן על הרגלים שלו בשני האגפים (חילוף של זוג רצים בשלב מאוחר יותר לא שינה את המצב). קרלסן הודה במסיבת העיתונאים שמסעו ה-45 היה רשלני מאוד, וכי הניח שפלישה עם המלך השחור לאגף המלכה תאפשר לו לנצח בעמדה שהתקבלה מבלי שבדק זאת באופן יסודי מספיק.

**********

אין ספק שקרלסן יכול להיות מתוסכל מאוד מכך שלא הצליח לנצל שתי הזדמנויות טובות רצופות להשיג ניצחון, ובפרט שהיו בעמדות מסוג בו הוא "אמור" להתמחות באופן מיוחד; הסבלנות, ובאופן כללי יותר החוזק המנטלי שלו, עומדים כעת למבחן משמעותי. באותה מידה, מהכיוון המנוגד, קריאקין יכול להיות מעודד ולקבל חיזוק מנטלי משמעותי מכך שהצליח להחזיק מעמד במשחקים האלה. מצד שני, אין להתעלם מכך שיש לקריאקין גם סיבה רצינית לדאגה – הוא לא הצליח עד כה להשיג יוזמה ממשית או אפילו יתרון קל במהלך אף משחק, כולל השניים בלבן (בראשון שבהם נראה כי המצב לא חרג אף פעם משוויון גמור, ובשני נקלע מהר מאוד לנחיתות); הכנת הפתיחות שלו היא בינתיים בגדר כישלון. אם יצטרך להמשיך ולהגן על עמדות כמו אלה שקיבל במשחקים האחרונים מן הסתם יפסיד בסוף.

ליגת שוקי ההון - עיתונאות הספורט מול העיתונות הכלכלית
הבעיה הגדולה של עיתונות הספורט

40 Comments

איציק 16 בנובמבר 2016

מהתאורים שלך, לאחד כמוני ללא הבנת שחמט, נראה שקרלסן מחזיק יותר בכדור וקריקין מתגונן ורוצה לנצל מתפרצת אחת מוצלחת כדי לנצח בהתמודדות.

אייל סגל 16 בנובמבר 2016

האנלוגיה בהחלט סבירה, אבל כדאי להדגיש שבניגוד למצבים כאלה בכדורגל כאן די ברור שקריאקין לא ממש תיכנן את זה (או בנה על זה) כאסטרטגיה; אחרי הכל, הוא היה קרוב להפסד בשני המשחקים וברגעים מסויימים מה שקרה היה תלוי בטעויות של קרלסן יותר מאשר בו.

אשר 16 בנובמבר 2016

תודה אייל,
מצוין כמו התחרות עצמה!

מאוד מקווה שימשיכו עם משחקי השבע שעות. רק ככה יוצא לי לעקוב בלוח חי אחרי הסיומות. ככה זה כשאתה מטייל בהודו וחושב על ניו יורק סיטי…

צור שפי 16 בנובמבר 2016

באמת שני משחקים יוצאים מהכלל ותודה על הניתוח המאלף. נורא מעניין אותי לדעת מה אתה חושב על המצב המנטלי של שניהם כרגע. לדעתי קרלסן אמור להיות מוטרד מחוסר היכולת שלו עד עכשיו להצליח דווקא במקום החזק שלו – ניצול היתרונות הקטנים ותרגומם לנצחון.

אייל סגל 16 בנובמבר 2016

אין ספק שקרלסן מתוסכל (היה אפשר לחוש את זה די בברור במסיבת העיתונאים אחרי המשחק האחרון), אבל מצד שני הוא חזק מאוד מבחינה מנטלית והתיסכול בהחלט לא חייב להגיע לרמה שבה הוא גורם לו לפקפק ביכולות הבסיסיות שלו ולא ניתן לניעור בעקבות יום המנוחה; והוא יכול להתעודד מכך שבסופו של דבר הוא הדומיננטי בדו קרב עד עכשיו, עוד לא נקלע לאף עמדה נחותה, ומבחינת התוצאה לא קרה בינתיים שום נזק. הוא גם יכול לומר לעצמו שבדו קרב הראשון עם אנאנד התוצאה היתה זהה באותו שלב…

אגב, הנה משהו שראיתי בבלוג אחד בהקשר זה:

A match of boring draws might not undo the champion, but might a series of miraculous escapes by the challenger shake Carlsen psychologically? Such a scenario raises the specter of how another undisputed world champion came undone; Kasparov was surprisingly toppled in his day by Vladimir Kramnik, who proved to be perfectly designed for that particular job, if not as capable of dominating the game. He frustrated Kasparov at every turn, and never lost, taking the match by converting two of his own advantageous positions. One doesn’t always have to be the clearly better player, sometimes you just have to be your opponent’s nemesis.

The match looks likely to become a duel of wills, between two extremely stubborn young men. Karjakin’s growing confidence must be a rather fragile type still – seeing how much punishment one can take is no recipe for winning a world title, and he simply must demonstrate that he can do more.

Carlsen could be buoyed by the knowledge that he seems to be able to generate huge winning chances almost at will, and the terrifying Russian preparation machine has not made the slightest appearance. But there is still the danger that he will experience festering frustration at not having taken a lead.

The battle of minds continues.

http://mattogpatt.no/2016/11/16/deja-vu

צור שפי 16 בנובמבר 2016

מצויין. תודה אייל.

שמעון כסאח 16 בנובמבר 2016

האם נשמתו של פטרוסיאן התגלגלה לקריאקין?

גדי 16 בנובמבר 2016

מעבר לתסכול המיידי של קרלסן אז שני המשחקים האלו הוכיחו שיש פה עליונות ברורה שלא אמורה להפתיע.
קריאקין לא מתקרב בכלל לרחבה. אני בטוח הבטחון עצמי שלו ירד משמעותית כי היו לו ניסים. קרלסן יתחיל להבקיע בקרוב מאוד. לקבל כזה יתרון בשחור אחרי הפתיחה זה דבר יוצא דופן ברמות האלו.

רומן 16 בנובמבר 2016

אני סתם שחקן חובבן מאוד, אבל מה הקטע של קריאקין עם המסע פרש ל h2, מה הוא ניסה להשיג?
לא מתיימר להבין הרבה, אבל בחיים לא ראיתי מהלך כזה, יש הסבר?

אייל סגל 16 בנובמבר 2016

זה דווקא תמרון די מקובל בפתיחה הספרדית – המטרה היא להביא את הפרש ל-ז4 (במשחק הזה לא יצא לקריאקין להשלים את התמרון – לפחות עד המסע ה-25 – כך שהפרש באמת נראה די טפשי כשהוא נשאר על ח2); חוץ מזה, הוא מפנה את ו3 למלכה. אגב, הזכרתי הסתעפות צדדית אחת שבה אפשר לראות את הכוח ההתקפי המשולב שיכול להיות כך למלכה ולפרש – אם השחור משחק 17…מה-ג6? (בלי להכין את זה מראש על ידי פ-ג4, שחוסם את האיום של הרץ הלבן על ו7) בא 18.פ-ז4!.

יורם 16 בנובמבר 2016

והנה דוגמא קצת יותר מוצלחת/מצליחה לשימוש במסע בספרדית:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1096135

שמוליק 16 בנובמבר 2016

תודה אייל , ציינת הרבה ניואנסים מעניינים ( כהרגלך ! ) .
ריכוז של מסיבות העיתונאים : https://www.youtube.com/channel/UCBfn6B8dWZ2jdbWh5GOnd4Q/videos

תמיר 17 בנובמבר 2016

תודה אייל! ההתמודדויות האלו תמיד מרתקות אותי באספקט הפסיכולוגי שלהן ונראה שהפעם זה יהיה בהחלט מעניין.

שמעון כסאח 17 בנובמבר 2016

אפרופו פסיכולוגיה בשחמט: "אני לא מאמין בפסיכולוגיה, אני מאמין במסעים טובים" – בובי פישר

איציק 17 בנובמבר 2016

אמר אחד שמאד היה נחוץ לפסיכולוג

יהודה.א. 17 בנובמבר 2016

ושחלק ניכר מההתנהלות / נצחונות שלו נבעו מפסיכולוגיה שחמטית..

יובל 17 בנובמבר 2016

עברתי על המשחק הרביעי אתמול בתוכנה analyze this
לפי הניתוחים שלה ו4 היה מסע זוכה והשגיאה הגיעה רק מאוחר יותר
היא הציעה למשל לשחק רז3 בשלב כלשהו אחרי ו3
עם רעיון להחליף את הפרש שעמד בו2 ולקחת בז4
אם אני זוכר נכון לדעתה המסע של המלך לאגף המלכה היה לא משהו והוא היה צריך להישאר להגן על ז5

אייל סגל 17 בנובמבר 2016

אני די בטוח שאין זכיה בשלב הזה. כשאתה אומר "לפי הניתוחים שלה x היה מסע זוכה" אני מניח שהכוונה היא להערכה של העמדה כטובה בהרבה עבור השחור – משהו כמו 2-, נניח. אבל בעמדות של "מבצר" זה יכול להיות חסר משמעות – כשמסתכלים בהסתעפויות הקונקרטיות שהמחשב נותן רואים רק סידרת מסעים אקראית, לא איזה תכנית ניצחון ממשית. הרעיון לשחק ר-ז3, להחליף את הרץ בפרש ולקחת את הרגלי ב-ז4 לא זוכה – בגלל שנותרים על הלוח רצים שוני מסלול, השחור לא יכול לקדם את הרגלים של אגף המלך (יש לו רק רץ ערוגות בהירות, כך שהלבן יכול לחסום את קידום הרגלים על הערוגות הכהות; זו הסיבה שסיומי רצים שוני מסלול נוטים באופן עקרוני לתיקו – לצד המתגונן קל יחסית לחסום קידום של רגלים חופשיים).

יובל 17 בנובמבר 2016

תודה מאוד

רומן 17 בנובמבר 2016

איך זה קורה ששחקן על לא רואה את הזכיה בחייל במסע ה60?
זה פשוט טעות אנוש, או שהוא לא אוהב את הפוזיציה שנוצרת?

אייל סגל 17 בנובמבר 2016

קשה לדעת בדיוק. זה היה אחרי שש שעות של משחק, אז סביר שעייפות שיחקה כאן תפקיד. אולי הוא החמיץ משהו טקטי (תהליך הזכייה ברגלי לא טריביאלי לחלוטין), אולי הוא חשב שהמסע ששיחק במקום זה טוב מספיק ולא התאמץ למצוא מסע אחר.

גדי 17 בנובמבר 2016

לא ראיתי את מסיבת העיתונאים. קרלסן התבדח לגבי צה2 והעניין של הצריח שהחליק?

אייל סגל 17 בנובמבר 2016

כן, יש בטקסט לינק לקטע שבו הוא אמר את זה.

פישמן דוד 17 בנובמבר 2016

החוקה אומרת לגבי טכניקת המשחק " נגעת שיחקת " האם נכון?
השאלה בגלל אורך המשחק בין היריבים לא יכול לקרות מצב שאחד היריבים בטעות נגע בכלי האם ילכו אתו לרב על העניין ?

אייל סגל 17 בנובמבר 2016

אם כשאתה אומר "בטעות" הכוונה למצב שבו, נניח, שולחים יד כדי להזיז כלי אחד ובטעות מפילים בדרך כלי אחר אז יכול להיות שלא יקפידו על זה. אבל אם אוחזים בבירור כלי מסויים ולא מצהירים לפני זה שהכוונה רק "לסדר" אותו אז בוודאי, זה אחד הכללים הכי בסיסיים בשחמט תחרותי. היה מקרה ידוע בתחרות המועמדים האחרונה, במשחק בין ארוניאן ונקמורה (https://www.youtube.com/watch?v=puRR65UUKAs).

ישי 17 בנובמבר 2016

מה באמת קורה כשנוגעים בכלי בטעות בדרך לכלי אחר. אפשר להכריח את הנוגע לשחק בכלי שהוא נגע בו?

איתי 18 בנובמבר 2016

חוק ה"נגעת נסעת" פועל רק כאשר אתה נוגע בכלי כדי לשחק איתו, אז אף שופט שחמט לא ייאלץ אותך לשחק בכלי מסוים אם שפשפת אותו בדרך לכלי אחר.
הסכנה מבחינת "טעות אנוש" היא שתתפוס\תרים מתוך בלבול כלי ששונה מהכלי שרצית לשחק איתו, ובמקרה כזה באמת תאולץ לשחק עם הכלי שנגעת בו. דברים כאלה באמת עלולים להכריע משחקים, אבל הם נדירים מאד. רב המקרים של נגעת נסעת הם כאלו שהשחקן מתחרט על המסע שלו רק לאחר שתפס את הכלי שאיתו הוא התכוון לזוז, כמו בדוגמה של אייל, ואז הוא מחויב לשחק עם אותו הכלי.

אילן 17 בנובמבר 2016

האם היום קריאקין ידחק את קרלסן לפינה?
קרלסן החליט לצאת למלחמה ולקחת סיכונים.
אחרי מסע 19 לשחור מה-ח4 הרבה יותר קל לשחק בשחור מאשר בלבן.

יורם 17 בנובמבר 2016

קרלסן כנראה לא ראה שלאחר 20.ה6 שחור יכול לשחק ר:ה6 כאשר לבן מפסיד גם לאחר 21.פ:ה6 ר:ו2+, וגם לאחר 21.צ:ה6 מה:ו2+ 22.מח1 (22.מח2 רב8+ אינו יותר טוב) מה-ו1+.
אבל חשב קרירקין קצר בזמן.

יורם 17 בנובמבר 2016

עכשיו קריאקין קצר בזמן…

אילן 17 בנובמבר 2016

כן, זה גם מה שנייג'ל שורט צייץ https://twitter.com/nigelshortchess/status/799358355961708544

אייל סגל 17 בנובמבר 2016

גם אם קרלסן לא ראה, למזלו 20.צ-ו3 השאיר אותו עם עמדה סבירה בהחלט, ואחרי שקריאקין החליט להחליף את הרץ בפרש על ג5 נראה שהלבן הוא זה ששולט במשחק (גם אם העמדה כמעט שווה לפי הערכת המחשב).

אילן 18 בנובמבר 2016

קריאקין כבר מתכנן לעצמו את הבלוקדה הבאה. זמן ללכת לישון.

דוד 18 בנובמבר 2016

אם אתה משחק על מתפרצות אתה צריך לנצל אותן

אייל סגל 18 בנובמבר 2016

כן, היתה נקודה מסויימת שבה נראה שקרלסן יכול להיות בסכנה, אבל כנראה שקריאקין בזבז את הסיכויים שלו בעיקר במסע 43…ר-ד5 – היה עדיף להשתלט על הטור ח' (עם צ-ח8/מה-ח6).

אייל סגל 18 בנובמבר 2016

טוב, היום היתה הפעם הראשונה שבה קריאקין השיג עמדה עדיפה וקרלסן נראה בסכנה; בשלב מסויים קרלסן איבד את הסבלנות ו/או נכנס לשאננות כשהחליש יותר מדי את העמדה שלו באגף המלך (עם קידום הרגלי ל-ז4 ואחר כך 41.מ-ז2 בעיתוי גרוע). עכשיו, בגלל שינוי סדר הצבעים באמצע הדו קרב, הולכים להיות לקריאקין שני משחקים רצופים בלבן – נראה אם יצליח להמשיך את המומנטום המסויים שהשיג היום.

אייל סגל 18 בנובמבר 2016

תיקו שישי, היום במשחק קצר ולא מעניין במיוחד שבו קרלסן הפגין הכנה מצויינת בשחור בהסתעפות אופנתית יותר של האנטי-מרשל מזו שהופיעה במשחק 4 (הוא ניצל פחות מ-20 דקות על השעון בשביל כל המשחק). להלן ניתוח של מה שקריאקין הצליח להשיג עד כה מהפתיחה הספרדית בשלושת המשחקים שלו בלבן:

אפס. כלום. יוק. נאדא. גורנישט מיט גורנישט.

עופר 18 בנובמבר 2016

אייל, לאור זאת, האם אתה חושב שיש סיכוי שקריאקין יסטה מ-E4 לטובת D4 או C4?

אייל סגל 18 בנובמבר 2016

בהחלט – התפלאתי שהוא לא עשה את זה כבר היום. אגב, בהיסטוריית הדו הקרבות של קרלסן גם אנאנד לא השיג מולו כלום עם 1.ה4 (בדו קרב הראשון), ולעומת זאת השיג לא מעט עמדות טובות מהפתיחה עם 1.ד4 (במשחק 9 בדו קרב הראשון ולאורך השני), גם אם את רובן הוא לא הצליח בסופו של דבר לנצל.

עופר 18 בנובמבר 2016

הבנתי, טוב נקווה שאכן יעשה את זה…

Comments closed