קרלסן – קריאקין, משחקים 8-7: עכשיו זו דרמה ענקית – קריאקין נוטל את ההובלה

לאחר שקרלסן מנסה לנצח בכוח במשחק השמיני

המשחק השביעי היה תיקו מהיר ושקט יחסית, אבל בדיעבד ניתן לומר שמשהו בו בישר על נפילתו של קרלסן במשחק הבא:

בסוף הפוסט הקודם ציינתי שמתבקש מבחינת קריאקין להחליף את המסע הפותח, לאחר שלושה משחקים בהם לא השיג דבר מ-1.ה4, ואכן הוא שיחק 1.ד4 בפעם הראשונה בדו קרב. אלא שגם זה לא עזר לו הרבה וקרלסן שוב הפגין הכנה טובה יותר בפתיחה. בנוסח צ'בננקו בהגנה הסלאבית (עם 2…ג6 ו-4…א6) קריאקין שיחק 5.ר-ד3, מסע נדיר יחסית, ובעקבות זאת קרלסן החליט להעביר את המשחק לנוסח של גמביט המלכה הנרצה בשינוי סדר מסעים. במסע העשירי קריאקין הציע חילופי מלכות וקרלסן, במקום לבצע את החילופים מייד ואז להכות את הרגלי על ג5 עם הרץ (ההמשך המקובל ביותר), שיחק במהירות את המסע הנדיר 10…פ-ג6!? שהפעם האחרונה בה הופיע במשחק צמרת היתה ב-1925… (שם הגיעו לעמדה כבר במסע התשיעי – כיוון שהשחור הזיז את הרגלי ל-ג5 במסע אחד ולא שניים, והרץ הלבן התייצב מייד על ג4 במקום לעצור בדרך ב-ד3).

bview1

למרות שהוא נדיר, המסע הגיוני מאוד – השחור מפתח כלי, מכין את האפשרות להכות בחזרה על ד8 עם הצריח ולא המלך במקרה של חילוף מלכות, ואת הרגלי על ג5 ניתן יהיה ללכוד גם בשלב מאוחר יותר. נראה שקריאקין הופתע ולא מצא המשך טוב כל כך – הוא שיחק 11.פ-ד2?, מסע שמבזבז זמן על תמרון לא מוצלח במיוחד של הפרש ל-ה4, ותוך מספר מסעים היה ברור שקרלסן לא רק השווה אלא השיג אפילו יתרון קל.

(הכוונה למשחק הזה)

כדי לנסות ולנצל את היתרון הזה, עמד לרשותו רעיון מעניין במסע ה-15:

bview2

בהמשך למה שעשה במסעו הקודם (14…פ-ב4) השחור צריך לשחק כנגד הפרש ב-ה4 עם 15…ו5!. כפי שניתן לראות בלוח החי, בהסתעפות אפשרית אחת (המתחילה ב-16.פ-ז5) השחור יכול להחליף רץ בפרש על ד4 וליצור ללבן רגלי מבודד, כשהפרש השחור הנותר עדיף על הרץ הלבן ויש לו משלט חזק ב-ד5. בהסתעפות אחרת, הלבן משחק פ-ד6+, ר:ב7, ובזמן שהשחור לוכד את הרץ, הלבן ממשיך א3-א:ב4 ולוכד את הפרש – אבל אז הוא נותר עם חולשת רגלים באגף המלכה. בשני המקרים לשחור יתרון קל מאוד אך יציב, מסוג אלה שקרלסן נהנה לשחק נגדם. אבל קרלסן המשיך במקום זאת במסע הפיתוח ה"אוטומטי" 15…0-0. במסיבת העיתונאים, אגב, נשאל על האפשרות של 15…ו5 ומהתגובה שלו נוצר הרושם שלא חשב על זה ברצינות – אולי באותו שלב כבר "סגר" בראש את המשחק הזה והחליט שהוא תיקו.

מסע לאחר מכן, קרה דבר מפתיע עוד יותר:

bview8

הלבן כבר מאיים להמשיך פ-ו6+ תוך ניצול עמדתו הלא מוגנת של הרץ ב-ב7, ובמקום לעשות משהו כנגד האיום הזה קרלסן שיחק 16…צ-ג8? והניח לקריאקין לממש אותו. לפתע הלבן היה זה שרכש יתרון קל – אם כי למזלו של קרלסן לא משהו שגרר סכנת הפסד רצינית.

אלוף העולם קיבל החלטה מעשית טובה ובחר להיכנס להסתעפות בה הוא מפסיד רגלי אבל מביא את המשחק לסיום עם רצים שוני מסלול, בו סיכויי הלבן לנצל את הרגלי העודף שלו אפסיים. הדבר הפך ברור למדי בעקבות המסע 22…ב4! בו השחור משתק את שני הרגלים הלבנים באגף המלכה באמצעות הרגלי הקדמי הבודד שלו שם.

קריאקין הגיע מהר מאוד למסקנה שאין לו סיכוי לפרוץ את עמדת השחור ולא התעקש במיוחד לנסות – הוסכם לתיקו במסע ה-33. ועם זאת, הזדקרה לעין העובדה שקרלסן ביצע במשחק שני מסעים בינוניים-עד-חלשים ברצף; מעין היפוך גמור, אגב, של התפישה הסטראוטיפית לגבי מהם הצדדים החזקים והחלשים שלו – הוא הצטיין דווקא בהכנת הפתיחה בעוד שהפגין חולשה בניצול העמדה שקיבל מהפתיחה הזו.

בעוד שמשחקים 5-3 היו מרתקים למרות התוצאה הסופית שלהם, משחקים 7-6 היו מאכזבים למדי ושני השחקנים פחות או יותר התנצלו על כך בפני הקהל במסיבת העיתונאים לאחר המשחק השביעי, והבטיחו שעוד יגיעו משחקים מעניינים יותר. לפחות אחד מהם לקח את ההבטחה הזו מאוד ברצינות.

**********

בעקבות שבע תוצאות תיקו רצופות בפתיחתו, הדו קרב הנוכחי כבר התקרב להשוות את השיא המפוקפק של שמונה תוצאות רצופות כאלה שנקבע בפתיחתו של הדו קרב בין קספרוב לאנאנד ב-95 (הפעם הקודמת בה אליפות העולם נערכה בניו יורק). ולמשחק השמיני, נראה שאלוף העולם הגיע נחוש בדעתו למנוע זאת.

קרלסן, שבשני משחקיו הקודמים בלבן פתח 1.ה4, חזר ל-1.ד4 מהמשחק הראשון, וכמו באותו משחק בחר שוב בפתיחה שאינה נפוצה כיום ברמות הגבוהות ומובילה החל משלב מוקדם יחסית למשחק עצמאי מחוץ לנתיבי התיאוריה המוכרים – הפעם בפתיחת רובינשטיין, בה הלבן מפתח את רץ הערוגות הכהות שלו דרך ב2 ונמנע מקידום מיידי של רגלי ל-ג4. אלא שבניגוד למצב הטיפוסי בו יציאה מוקדמת כזו של קרלסן משבילים תיאורטיים מוכרים גורמת ליריביו להתעכב בקבלת ההחלטות שלהם ולהיקלע לפיגור על השעון, קריאקין מצידו שיחק את הפתיחה בביטחון ובקצב מהיר יחסית, ובאזור המסע ה-15 קרלסן כבר היה זה שנקלע לפיגור ממשי בזמן, אולי מתוך נסיון לחשוב על דרכים להשיג יתרון כשלא נראתה אף דרך ברורה כזו.

מכל מקום, על הלוח נותרו כמעט כל הכלים וקרלסן החל בהדרגה לשחק באופן פרובוקטיבי כדי להחריף את העמדה ולהשיג סיכויים התקפיים; זה בא לביטוי כבר ב-19.פ-ב5 – מסע שנראה מסוכן כיוון שהרחיק כלי מהגנת המלך הלבן לכיוון אגף המלכה, בדיוק בעקבות מסע של קריאקין שהציב פרש שלו בעמדה התקפית באגף המלך של הלבן (18…פ-ז4).

bview3

וכאן קריאקין חזר על סוג הבחירה שעשה במסע ה-20 של המשחק החמישי ובמקום לנסות ולנצל מייד את הסיכויים ההתקפיים שקיבל, עם מסע כמו 19…מה-ז5 שהיה יכול להציב בפני הלבן בעיות משמעותיות, שיחק מסע סולידי ושאפתני פחות – 19…ר-ג6 – שאיפשר לקרלסן לייצב מחדש את העמדה שלו. קריאקין יזם כמה חילופי כלים, וקרלסן הראה שוב על רצונו להחריף את העמדה, כשלכד בחזרה במסע ה-24 צריח על ג4 עם הרגלי ב' במקום עם הצריח השני. באופן כזה נחלש מבנה הרגלים שלו באגף המלכה, אבל גם נוצרו סיכויי התקפה מסויימים בעזרת קידום הרגלי ל-ג5 בעיתוי המתאים.

כמה מסעים לאחר מכן, בעקבות מספר תמרוני כלים נוספים והחלשה נוספת מצד קרלסן של מבנה הרגלים שלו (הפעם באגף המלך, כששיחק 28.ו4 כדי להדוף את הפרש השחור מ-ה5), אלוף העולם המשיך להפגין אגרסיביות והקריב אחד מאותם רגלים באגף המלכה (זה על א4) שנחלשו קודם לכן, תמורת יוזמה שקיבל בעקבות חדירת הצריח והפרש שלו לעמדה השחורה; אבל קריאקין, מצידו, המשיך לשחק באופן מדוייק ולהימנע ממלכודות שונות שקרלסן הציב לו. בינתיים שני השחקנים כבר ניצלו זמן רב על שעונם בעקבות הסיבוכים שיצר קרלסן, ונקלעו לדוחק זמן רציני לקראת המסע ה-40. ואז, בעמדה שלפי הערכות המחשב עוד היה בה ללבן פחות או יותר פיצוי מספיק תמורת הרגלי שהקריב, קרלסן החליט לממש את אותו איום של קידום הרגלי ב-ג4 ושיחק 35.ג5??

bview4

 

https://twitter.com/OlimpiuUrcan/status/800838895965388800

לא ברור לגמרי מה אלוף העולם ראה או החמיץ, אבל כאן נקלע בפעם הראשונה בדו קרב לעמדה שהיתה בבירור אבודה באופן אוביקטיבי עם משחק מדויק מצד השחור, ואפילו לא באופן מסובך במיוחד. לא טוב ללכוד את הרגלי על ג5 מייד, בין אם על ידי המלכה (מה שיפקיר את הפרש השחור על א4), הרגלי (35…ב:ג5?? מאפשר למלכה הלבנה לחדור ל-ד6 עם התקפה מכרעת), או הפרש (35…פ:ג5?? 38.צ:ו8 והכאת הצריח על ידי המלך השחור תותיר את הפרש על ו6 בלתי מוגן; לאחר מכן, מט על ח8 או ה7 הוא בלתי נמנע). אבל לאחר 35…צ:ד8 36.פ:ד8 האיום על הצריח ב-ו8 כבר לא היה קיים וקריאקין המשיך 36…פ:ג5, עם יתרון שני רגלים.

קרלסן שיחק 37.מה-ד6, עם האיום מה-ה7 והתקפה על ו7, וכאן קריאקין היה יכול להשיג עמדה זכויה אם היה ממשיך 37…מה-א4! כשהרעיון הוא להביא את המלכה השחורה ל-ד7 או ה8 כדי להתגונן מפני האיום הנ"ל של הלבן. קריאקין אמר לאחר המשחק שבזמן המועט מאוד שנותר לו לחשב הסתעפויות דחה את האפשרות הזו בגלל 38.מה:ב6 מצד הלבן, אבל ניתוח מראה שהבאת אחד הפרשים השחורים ל-ד7 בתגובה (כך ששניהם מגינים זה על זה) מייצבת את עמדת השחור, ובזכות הרגלי החופשי והעודף שלו על הטור א' הוא נותר עם יתרון מכריע.

במקום זאת, קריאקין ביצע מסע אחר עם המלכה שלו – 37…מה-ד3??; כעת 38.מה:ב6 ייענה ב-38…א4! (הרגלי החופשי מתחיל לצעוד, והפרש על ג5 מוגן בעקיפין). אלא שהמסע הזה איפשר לקרלסן להשוות עם רעיון טקטי נאה: 38.פ:ה6+! ו:ה6 (לא ניתן להכות עם הפרש, כי אז המלכה השחורה תישאר ללא הגנה ותילכד על ידי זו הלבנה) 39.מה-ה7+ מ-ז8 40.מה:ו6 (הלבן מחזיר לעצמו את הכלי) 40…א4:

bview5

עד כאן קריאקין חישב את ההסתעפות כששיחק את מסעו ה-37 (לפי מה שאמר במסיבת העיתונאים), אבל הוא החמיץ מסע מפתח שעמד בנקודה זו לרשות הלבן – 41.ה4!. חשיבות המסע הזה בכך שהוא חוסם את נתיב ההגנה של המלכה השחורה על הרגלי ב-ז6 (ונתיב שלה לחזרה מיידית אל ו5), כך שהוא אמור לאפשר ללבן מידה מספקת של משחק נגדי כנגד המלך השחור כדי להשיג שוויון.

היה נראה, איפוא, שבחסות הבלגן בדוחק הזמן קרלסן הצליח להיחלץ מהפסד, במיוחד כיוון שהערכת המחשבים התייצבה על 0 עגול במקום היתרון הגדול שהראו מספר מסעים לפני כן לשחור. המשחק נמשך 41…מה-ד7 42.מה:ז6+ מה-ז7 43.מה-ה8+ מה-ו8

bview6

וכאן דומה שללבן דרך ברורה למדי לתיקו: 44.מה-ז6+ מ-ח8 (44…מה-ז7 יוביל לחזרה על המסעים) 45.ה5!; הרעיון הוא לפנות למלכה דרך חזרה ל-ב1 במקרה והשחור ימשיך לקדם את הרגלי א' שלו, ובתמרונים לאורך האלכסון ב1-ח7 המלכה הלבנה תוכל לעצור את קידום הרגלי הזה וגם לאיים על המלך השחור במידה והמלכה השחורה תנטוש אותו ותעבור לאגף המלכה כדי לנסות ולעזור לרגלי: 45…א3 46.מה-ב1 מה-ב8 47.מה-ז6! (עם איום על הרגלי ב-ח6, שיאפשר ללבן לכפות שח נצחי אלא אם השחור יחזיר את המלכה ל-ו8 כדי להגן עליו).

אבל קרלסן, למרות (או בגלל?) כל מה שקרה עד כה במשחק, וגם אחרי שחבל התלייה כבר הורד פעם אחת מצווארו, לא היה מעוניין בתיקו והמשיך להתגרות במזל; כעת, כשהמצב החומרי התאזן, היה נדמה לו ככל הנראה שיוכל להמשיך ולהפעיל לחץ על השחור באמצעות קידום הרגלים שלו והוא שיחק 44.מה-ג6!?. אלא שדבר זה היה כרוך בסיכון גדול מאוד, כיוון שהרגלי א' החופשי של השחור הפך לחזק ביותר. במסעים הבאים קריאקין דייק יותר מקרלסן, ולצד קידום הרגלי גם שיפר את עמדת כליו באופן משמעותי. המחשבים המשיכו עוד להראות משהו קרוב לשוויון, אבל באופן מעשי נהיה ללבן קשה יותר ויותר לשמור על האיזון, במיוחד לאחר שהשחור הציב את הפרש שלו במשלט חזק מאוד על ה5, תוך שהוא חוסם את הרגלי ב-ה4 ובכך גם את יכולת הרץ הלבן להשתתף במשחק.

הטעות המכריעה של קרלסן הגיעה במסע ה-51 עם מה-ה6??:

bview7

אבל גם כאן הניצחון לא היה קל; המחשבים הצביעו על מסע אחד בלבד שזוכה באופן כפוי, והפעם קריאקין עמד באתגר ומצא אותו לאחר מחשבה של כ-5 דקות: 51…ח5!!, המשתק באופן כזה או אחר את יכולת הלבן לעשות מסעים מועילים. במסיבת העיתונאים, קריאקין נתן בהקשר זה הסבר מעניין כיצד הגיע למסע: הוא רצה תחילה לשחק 51…מה-א5 (כדי לתמוך בקידום הרגלי החופשי), אבל ראה שהלבן משיג כך שוויון לאחר 52.מה-ה7+ פ-ו7 (הדרך היחידה למנוע שח נצחי) 53.ה5! עם האיום ה6 (והכאה של הרגלי הזה תאפשר ללבן להכות את הרגלי החופשי המסוכן על א3 ולהיפטר ממנו). בעקבות זאת, קריאקין חשב על 51…פ-ו7 מייד, אבל ראה שגם כאן ישנה בעיה בגלל 52.ה5! מה:ה5 53.מה-ז4+, והשחור לא יוכל גם למנוע התראות שח מתמידות וגם להגן על הרגלי ב-א3. לכן, עלה בדעתו של קריאקין שחשוב למנוע מהלבן את האפשרות לתת שח עם המלכה על ז4.

מלבד מניעת השח הזה, וכן יצירת אפשרות עבור המלך השחור להסתתר בהסתעפויות מסוימות מפני התראות שח ב-ח6 כשהפרש ב-ז6 מגן עליו, מסעו ה-51 של קריאקין גם יצר איומים התקפיים הקשורים בקידום הרגלי ל-ח4 כדי לערער את עמדתו של המלך הלבן. קרלסן ניסה לעצור את האיומים האלה עם 52.ח4, אבל בכך החליש באופן פטאלי את הערוגה ז4. קריאקין ניצל זאת מייד עם המסע 52…א2! וקרלסן נכנע, כיוון שלאחר 53.מה:א2 (כדי לעצור את הכתרת הרגלי) 53…פ-ז4+ 54.מ-ח3 (54.מ-ח1 מה-ג1+ ומט מיידי) 54…מה-ז1, אין ללבן דרך טובה להתגונן מפני איום המט על ח2 – לאחר 55.ר-ו3 פ-ו2+ הלבן יצטרך להקריב את המלכה תמורת הפרש השחור, וללבן גם אין אפשרות לתת שח נצחי (לכן היה צורך להסיט את המלכה הלבנה מ-ה6 ל-א2): 55.מה-ב2+ מ-ז6! והמלכה השחורה ב-ז1 מונעת שח נוסף מצד עמיתתה הלבנה על ב6.

ג'ודית פולגר, הפרשנית בשידור הרשמי של הדו קרב, סיכמה: "קרלסן היה נחוש בדעתו שהיום יהיה משחק מכריע, והוא הצליח."

הדרמה לא הסתיימה עם סוף המשחק: קרלסן היה כל כך נסער ומתוסכל עד שנעדר ממסיבת העיתונאים, דבר שהוא מחוייב בו על פי חוזה (ושהפרתו מובילה לקנס בגובה של עשירית מהפרס הכספי). למעשה הוא הופיע בהתחלה והתיישב במקומו, אבל היה עיכוב כיוון שקריאקין התראיין לתקשורת הרוסית (בפעמים קודמות שני השחקנים נטו להתעכב בדרך למסיבת העיתונאים הרשמית, כי שניהם נתנו ראיונות לכלי התקשורת ה"ביתיים", אבל הפעם קרלסן לא רצה להתראיין לתקשורת הנורבגית). כפי שניתן לראות בוידאו למטה, קרלסן פשוט לא היה מסוגל להמשיך ולשבת בסבלנות ועזב ברוגז לאחר כדקה וחצי.

**********

זו פעם ראשונה עבור קרלסן בה הוא נמצא בפיגור בדו קרב על אליפות העולם, וניתן לומר שהוא ניצב כעת בפני המבחן הקשה ביותר בקריירה שלו מאז 2013, כשהפסיד לאיבנצ'וק שני סיבובים לסיום תחרות המועמדים ואיבד את ההובלה לקרמניק. נותרו לו עוד ארבעה משחקים כדי לכל הפחות להשוות את התוצאה – כשבמשחק הבא הוא בשחור (אבל כנראה שבדו קרב הנוכחי "יותר חשוב לשחק טוב מאשר לשחק בלבן", כפי שאמר קריאקין לאחר הניצחון שלו). קרלסן כבר עשה לא מעט קאמבקים מרשימים בקריירה שלו לאחר הפסדים, אבל כאן הוא ניצב בפני יריב שמוכיח את עצמו ממשחק למשחק כקשה ביותר. והמשחק השמיני אישר שוב שקרלסן בינתיים לא במיטבו בדו קרב הנוכחי – לא רק ברמת המשחק, אלא גם מבחינה מנטלית (אם כי גם קשה לא להתפעל מדרגת התעוזה שהפגין).

נו האדל - סיכום מחזור 11 (דירוג עוצמה)
האלמוני מאחרי ההקדשה

87 Comments

איציק 22 בנובמבר 2016

תודה רבה,
יש לי שאלה, האם שחקן יכול מתחילת המשחק לשחק על תיקו, במיוחד כשהוא בשחור, או שזה משהו שמתפתח במהלך המשחק ואי אפשר לעשות זאת מההתחלה. האם יש פתיחה שלרוב מבטיחה תיקו או שזה גם קשור לפתיחה שבוחר הצד השני?

אייל סגל 22 בנובמבר 2016

אפשר לבחור בשחור פתיחות/הסתעפויות שנחשבות ליותר סולידיות, אבל אין אף אחת שממש מבטיחה תיקו. בלבן ברמות הגבוהות יש דברים שיותר מתקרבים לזה – כלומר, כששחקן בלבן נחוש להשיג תיקו יש לו אפשרויות "להרוג" את המשחק בהמון הסתעפויות ואם השחור רוצה להימנע מזה הוא יצטרך לקחת סיכונים גדולים ו/או להיכנס לפתיחה מאוד לא שגרתית.

איציק 22 בנובמבר 2016

תודה

אייל סגל 22 בנובמבר 2016

אגב, אפשר לשמוע את נקמורה מדבר על העניין הזה (מנקודת הראות של שחקן צמרת בשחור מול יריבים עם מדי כושר נמוכים באופן משמעותי בתחרויות פתוחות) בוידאו שמופיע בפוסט הזה – http://debuzzer.com/segal/65723.

צור שפי 23 בנובמבר 2016

מדהים איך שהמשחק הזה התפתח, שחמט ברמה נמוכה יחסית למעמד, במיוחד קרלסן שנראה כמי שעושה כל מאמץ להפסיד ובסוף גם ״מצליח״ ומולו קיריאקין שמבזבז מתנות אחת אחרי השניה עד שבסוף אפילו הוא כבר לא מצליח לפספס. כשהיינו צעירים היתה גרסה הפוכה של שחמט שבה האתגר היה להיות זה שמפסיד את כל הכלים או שכופה על היריב לתת לך מט. המשחק הזה קצת הזכיר לי את הוורסיה ההיא.
השאלה הגדולה עכשיו היא איך קרלסן מתאזן מנטלית. אני מקווה שיש לו אתו איש מקצוע מעולה בתחום הזה כי אם לא הוא לדעתי עלול להתפרק לגמרי.

אייל סגל 23 בנובמבר 2016

אני חושב שממש בזבוז גמור של "מתנה" היה רק במסע 37 (מה שקרה במסע 19 זה יותר בחירה בצורת משחק זהירה, שם זה עדיין רחוק מאוד מניצחון כפוי במקרה של מה-ז5). הייתי גם אומר שבמיוחד מרגע שקרלסן נמנע מתיקו די ברור עם המסע ה-44, המשחק של קריאקין ראוי לשבחים יותר "פוזיטיביים" – הוא באמת שיחק סידרה של מסעים טובים ולא טריביאליים: התמרון של הפרש דרך ד3 ל-ה5, מה-ג5, ובסוף ח5 שזה מסע מבריק.

אבל נכון שמימד ההרס העצמי היה חזק במשחק הזה.

שמוליק 23 בנובמבר 2016

קרדיט רב לטעמי מגיע עבור בכלל לחפש את סיכויי הזכייה באמצעות פג5-ד3-ה5 , במקום פ:ה4 שדי כופה מיידית תיקו .

איציק 23 בנובמבר 2016

אצלינו היתה דמקה הפוכה. על שח הפוך לא שמעתי עד היום.

Yavor 23 בנובמבר 2016

קראנו לזה שח צרפתי. מעניין למה עירבנו את הצרפתים בזה…

Ivan Pedroso 23 בנובמבר 2016

גם אצלנו, זה משחק מוכר אצל רוסים :-)

poddavki קראו לזה

שמוליק 23 בנובמבר 2016

בהקשר למסע הלא מרשים 11.פד2 במשחק מספר 7 :
המסע של קלרסן ( 10…פג6 ) הפתיע את קריאקין , שניסה להמשיך עם תוכנית מקובלת של פו3-ד2-ב3 כפי שהוא מכיר מעמדות דומות – אך יצא לו ממש לא משכנע .

שני משחקים מ-2012 שאולי "הותירו עליו רושם" לגבי חוזקה של תוכנית זו הם :
ניצחון של קראמניק על תומשבסקי – http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1670073
והפסד שלו עצמו בכלים השחורים לפראסינה ( במשחק בליץ אמנם ) – http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1703055

Zak 23 בנובמבר 2016

יכול להיות שזה מה שקריאקין התכוון לשחק מול ההמשך הרגיל של חילופי מלכות ולקיחת הרגלי ע"י הרץ? כשהופתע מההמשך שקרלסן בחר ולא מצא תוכנית טובה שתביא ליתרון הוא ניסה את אותו הרעיון אפילו שהוא פחות יעיל בעמדה שהתקבלה

דיזידין 23 בנובמבר 2016

תודה אייל, מאתמול בלילה אני מחכה לפוסט הזה.

משחק מטלטל, וצפויים עכשיו 4 משחקים היסטריים.
ועכשיו, בעיצומה של הדרמה, אני מחפש בגוגל על משחק 8 – ויש אפס תוצאות בעברית.
זה בלתי נתפס. זה תקשורת תת רמה. הרי יש שחמט בישראל.

שמוליק 23 בנובמבר 2016

אין עדכונים בעיתון הארץ ?!

דיזידין 23 בנובמבר 2016

מתברר שלא.
חיפוש באתר הארץ מעלה שכתבת השח האחרונה שלהם פורסמה לפני שלושה שבועות ועסקה בבוריס גלפנד.

דורפן 23 בנובמבר 2016

דה באזר זה תקשורת ישראלית….

דיזידין 23 בנובמבר 2016

בגלל זה עברתי לגור בדה באזר.

איציק 23 בנובמבר 2016

דה-באזר זה אינטרנאציונאלי (במובן הטוב של המושג).

דורפן 23 בנובמבר 2016

לעניות דעתי לא ניתן לנתק את המשחק מהדו קרב. מה שקריאקין עשה במשחקי התיקו הרצופים היה להגביר ולהגביר את הלחץ על קרלסן להוכיח שהוא אלוף גדול. אני משווה את המשחק העצבני של קרלסן היום להתנהגותו של אנאנד כשגלפנד כפה עליו דו קרב מאד מתיש. אנאנד לא נלחץ, הוא אמנם שמט משחק בגלל שגיאה אבל מיד החזיר לעצמו את השוויון, ואז במצב שוויון החליט במודע לא להלחץ ולנסות לכפות ניצחון אלא להזכר ביתרונו העצום בשח המהיר ולהגיד לגלפנד ״אם אתה רוצה להגיע לפנדלים נגד נבחרת גרמניה – אין בעיה״. ולא הייתה לו שום בעיה להגיע ליום המשחקים המהירים ולהיות מאושר בניצחון לא מרשים על המדורג העשרים בעולם.

אבל אנאנד הוא כנראה בעל האגו הכי קטן מבין האלופים הסדרתיים.

דיזידין 23 בנובמבר 2016

לדעתי זה יותר עניין של בגרות מאשר של אגו.

אייל סגל 23 בנובמבר 2016

כן, הערה יפה – בהחלט נראה שאנאנד התמודד יותר טוב מבחינה מנטלית עם מצב של שוויון מתמשך עם אנדרדוג. הייתי רק מוסיף שהיה לו לא מעט מזל שגלפנד קצת השתגע באותו משחק שמיני וכך מצב האי-שוויון לרעתו נמשך משחק אחד בלבד – אחרת היה עליו *הרבה* יותר לחץ.

איציק 23 בנובמבר 2016

היה ניסיון קודם בסדרה של משחקי תיקו, כך שהוא שיחק בסביבה מוכרת. הוא עשה 8 תיקו מול גארי קספרוב כאשר היה ברור שקספרוב הוא זה שצריך להגן על התואר והוא זה שמלחיץ את המועמד. כך שהוא ידע בדיוק את הסיטואציה שאליה גלפנד מוביל אותו. נוסיף לכך את תרבות השאנטי של הודו ונקבל מתמודד שקול בהרבה.

איציק 23 בנובמבר 2016

לאנאנד היה ניסיון קודם כמובן.

אמיתי 23 בנובמבר 2016

תוכל להרחיב על תרבות השאנטי ההודית?..

איציק 23 בנובמבר 2016

לא

אמיתי 23 בנובמבר 2016

לא יכול או לא רוצה?

איציק 23 בנובמבר 2016

אני גם רוצה וגם יכול ועדיין התשובה לא ;)
אבל אם אתה מתעקש, אז אספר סיפור שידגים את השאנטי או כל דבר אחר שתגדיר תחת זה. אח שלי לפעמים נוסע להודו מטעם העבודה ולפעמים אלו פרויקטים ממשלתיים. הגיע פעם לשבוע לעבודה שהצריכה עבודה בתוך היער (ג'ונגל) של הרכבות והתקנות בשיתוף פעולה עם ההודים. ביקש שיאספו אותם בשש בבוקר (משוגע אח שלי), לבסוף הסכימו בשמונה. אח שלי ושותפו המתינו ביציאה מהמלון עם הציוד ברבע לשמונה. הנהג באה לאסוף אותם אחרי 10 ולמקום הגיעו אחרי 11. התחילו לעבוד, וב-12 ההודים הודיעו שיוצאים לשעה של צהריים. חזרו ב-15, אחרי שעה של אחרוחה ובארבע ומשהו הודיעו שצריך להיתקפל כי ב-17 מחשיך וצריך לצאת חזרה לעיר. ככה זה התנהל לעיטו במשך שבוע. מאז הם שוכרים נהג שלהם, משלמים לו כסף, ולא רוצים להיות תלוים בהודים (נכון שהנהג הודי, אבל כנראה שתמורת התשלום שהוא מקבל מהחברה של אחי הוא עובד בפורמט קצת אחר). אז זה ממצה פחות או יותר את זרימת הזמן השלווה של ההודים (לא כולם, ולר בקירבת פקסטאנים).

אמיתי 23 בנובמבר 2016

ידעתי שתתרכך. זה הויפאסנה אני מניח. אכן הודים זקוקים לתמריצים. בטח ממערביים

אשר 23 בנובמבר 2016

אני מטייל בימים אלה בדרום הודו ולאחרונה עברתי בצ׳נאי של אנאנד. אני גם מקפיד לקרוא כל יום את העיתון אינדיאן אקספרס או ההינדו מהסוף להתחלה כמו בארץ. נתקלתי שם בכתבה וראיון עם אנאנד לכבוד הדו קרב. מלבד מילים מעטות על הדו קרב הופיעו שם מילים רבות על גדולתו של אנאנד ובעיקר מפיו. אולי התנהלות שקולה יותר אבל לגבי האגו אני בכלל לא בטוח.
אני מבין באגואים יש לי ענק…

יהודה.א. 23 בנובמבר 2016

אני לא מכיר את העיתונות ההודית, ואם יש איתך ציטוטים מעניינים של אנאנד משם מן הסתם שלא רק אני אשמח לקרוא אותם. אבל, מהביקורים והראיונות שלו בארץ, ומההתנהלות שלו בכלל נראה אדם אחר לגמרי.
אספר משהו קטן ואישי. אחרי אליפות העולם בבזק (ראשל"צ 2006) רצתי לבמה בסיום הטקס יחד עם חבר חמוש במצלמה וביקשתי מכל ה'כוכבים' שם להצטלם איתם (כן, גם עם הילד הנורבגי הרזה ההוא שהיה נראה כאילו לא מבין למה אני מעוניין בתמונה איתו). חלקם היו נחמדים יותר, חלקם פחות. אנאנד הסכים בשמחה, וכשנעמדנו לתמונה הוא ציין שבזווית בה אנו עומדים סינוור האור יהרוס את התמונה והציע שנלך כמה מטרים אחורה. לא התנהגות המאפיינת כוכב עמוס אגו.

איציק 23 בנובמבר 2016

לא ידעתי שבזק אירגנו אליפות עולם בשחמט.

דורפן 23 בנובמבר 2016

אנאנד אדם גאה בהישיגיו ויש לו במה להתגאות. אנשים כמו אליוכין, פישר, ואפילו קספרוב הם על הקצה של כל מיני ספקטרומים.

יהודה.א. 23 בנובמבר 2016

אליוכין, פישר, וגם קרלסן. מה פגם מצאת בקספארוב?

איציק 24 בנובמבר 2016

למי שלא נכיר את הסריטות של כל אחד, האם אפשר קצת לפרט.

רומן 23 בנובמבר 2016

תגיד, לשיטתך גם קריאקין בטח משתמש בסמים, לא?

איציק 23 בנובמבר 2016

ודאי, תראה את הביצפסים שלו, משהו לא נורמאלי.

Zak 23 בנובמבר 2016

עושה רושם שהאסטרטגיה של קריאקין עובדת – הוא הצליח לתסכל את קרלסן ולהוציא אותו משיווי משקל ולגרום לו לבצע טעויות תחת הלחץ. מעניין שהזכרת את אותה תחרות מועמדים מ 2013, גם שם קרלסן הפסיד משחק מכריע בלבן בסיבוב האחרון (מול סווידלר אני חושב? שחקן פחות טוב ממנו בבירור) כנראה שבתחרות ארוכה, זאת הדרך היעילה להתמודד איתו.

מעניין מה יחליט קריאקין לעשות במשחק התשיעי – האם הגיע הזמן לשנות אסטרטגיה, לנצל את המומנטום ולשחק על ניצחון שיכריע כנראה את ההתמודדות. או להמשיך באותו אופן של משחקים שקטים וחסרי סיכון ושוב לתסכל את קרלסן במשחקים ארוכים בתקווה שיעשה טעויות

איציק 23 בנובמבר 2016

נראה שלקיראקין יש אופי של הפועל יהוד (לפחות בהתמודדות זו) הוא לא יצא מהבונקר גם כשהיריב יורד מהמגרש. את ה-1-0 הקטן הוא כבר עשה, עוד שער יגרום לו אי-נוחות אדירה ;)

Yavor 23 בנובמבר 2016

אתה אומר שהוא בעצם יהודי?
(-:

איציק 23 בנובמבר 2016

חרד(י)

דיזידין 23 בנובמבר 2016

אני מבין קטן מאוד בשח, אבל אני מהמר שקריאקין ישחק על בטוח.
במקרה כזה מעניין מה קרלסן יעשה.
נדמה לי שהנורווגי דווקא ישמח אם קריאקין ישתולל הפעם, לא?

Abby Wambach בדימוס 23 בנובמבר 2016

דבר ראשון תודה רבה. בזכותך אני עוקבת אחרי התחרות בעניין רב (שלא לומר אובססיה קלה), למרות ההבנה האפסית שלי בשח.
יכול להיות שהתכוונת במסע 44 האפשרי ל …מ-ח8 ולא מה-ז6+ מ-ז8 ? נראה שהמלך כבר נמצא על ז8 לפני המהלך.

אייל סגל 23 בנובמבר 2016

תודה, תיקנתי

Ivan Pedroso 23 בנובמבר 2016

תודה על הסיקור!

אילן 23 בנובמבר 2016

1. בפוסט שהפנית אליו (תחרות המועמדים 2013), בניתוח המשחק של גלפנד-קרלסן, בדיאגרמה השניה חסר פרש לבן על ג3. לא יודע אם זה ניתן לתיקון…

2. אני חושב שהאסטרטגיה המומלצת כעת לקרלסן, בארבעת המשחקים שנותרו, היא לחזור לאופי המשחק הזהיר שלו ולנסות להוציא מים מהסלע בסיום. זה יותר קשה עם קריאקין כי הוא מדויק יותר מיריבים אחרים, אולי, אבל הוא טועה. קרלסן צריך לשמור על חדות וערנות גם אחרי המסע ה- 70 אם הוא רוצה להשוות ולנצח. ואם הוא רוצה לעשות זאת במסגרת ארבעת המשחקים שנותרו עליו לנצח לפחות פעמיים. לא פשוט בכלל.

בפוסט הזה http://debuzzer.com/segal/67070/ כתבתי בהערה 48 שקריאקין הוא טיפוס של Winner. אבל לא התכוונתי עד כדי כך…

3. בעקבות שמונת המשחקים עד עכשיו, קריאקין שיפר משמעותית את מיקומו בצמרת הלוח החי, הוא טיפס 3 מקומות והגיע למקום השישי בעולם (הריאלי יותר לגביו?!) עם 2785.8 נק' (קרוב לשיאו האישי – 2788) כשהפער בינו לבין קרלסן הצטמצם ל"רק" 53 נקודות מד כושר (לפני טורניר האליפות הוא עמד על 81 נקודות).

4. קרואנה הגיע לפני כמה ימים לניו יורק לצפות במשחקי אליפות העולם. בהמשך לסעיף 3 הנ"ל, הפער בינו (מס' 2 בעולם) לבין קרלסן הצטמצם ל- 16 נקודות בלבד. אם קרלסן יפסיד את הכתר הוא עלול לאבד גם את המקום הראשון בעולם (אם כי לא מיד).

אייל סגל 23 בנובמבר 2016

לגבי 1 יפה ששמת לב, תיקנתי את זה באיחור של כמה שנים…

עמית זילברבוש 23 בנובמבר 2016

אייל,
אמנם זה כבר סטנדרט ו"כרגיל", אבל חייב לציין – סיקור ממש מעולה ומהנה. תודה רבה.

הייתה פה התייחסות להשוואה בין אנאד לקרלסן, ולפי התגובות שלו אחרי התיקו במשחק 4 ואתמול כשעזב, נראה שיש לו עוד הרבה מה ללמוד לגבי קור רוח. ואני מניח שהוא ילמד את זה.
מעניין גם לראות בשידור את השינויים אצל סווידלר וגוסטפסון משיעמום מוחלט כשהם בטוחים שיש תיקו מת על הלוח לרגעי הדרמה שמתפתחים. אנשי שחמט הרבה פעמים ידועים בהיותם קרחונים "מוזרים". אני לא חושב שאצלם הסיפור שונה מאד, וזה מה שגורם לשידור להיות דווקא "צבעוני".

יוסי 23 בנובמבר 2016

תודה אייל

שחר 23 בנובמבר 2016

אם קריאקין יזכה זה יהיה כמו נבחרת יוון ביורו 2004. עלו עם 10 בלמים לכל משחק וקיוו להבקיע מקרן.
זה הצליח להם אז, ניצחו את הולנד, צרפת ופורטוגל וזכו ביורו :)
ואם נחפש הקבלה מדוקרב הסטורי, אז אולי משהו שדומה קצת לאליוכין- אויבה הראשון, בו האלוף הפסיד לאנדרדוג כי שיחק מתחת לרמתו, אם כי אז זה היה בשל בעית אלכוהוליזם ולא בגלל תסכול ממשחקי הדוקרב עצמו
אבל יש עוד 4 משחקים, קרלסן יכול *אולי* להתאושש, אם יעשה תפנית של 180 מעלות מהמשחקים האחרונים, וקריאקין יכול להתחיל לשכנע יותר שהוא יכול להציג משחקים שמצדיקים דיון עליו ברשימת אלופי העולם
יהיה מעניין

יורם 23 בנובמבר 2016

צרפת, צ'כיה, ופורטוגל (שאותה היא ניצחה גם בבתים). לא הולנד.

שחר 23 בנובמבר 2016

:) תודה על הדיוק

אילן 23 בנובמבר 2016

משחק 9 – כנראה שמגנוס לא מרגיש טוב אם הוא לא מקריב רגלי לקריאקין.
מדהים שאחרי 22 מסעים עדיין נשארו לו שעה ושלושים ותשע דקות. גם קריאקין לא מאחר בהרבה. אגב, זו נקודה נוספת שכנראה קריאקין הפנים במהלך התחרות, הוא התחיל לשחק מהר יותר ולא נתקע יותר מדי על מסעים.

אילן 23 בנובמבר 2016

מהו הזמן הקצר ביותר למשחק שהוסכם עליו תיקו באליפות העולם?

https://twitter.com/anishgiri/status/801506691003121669

אילן 23 בנובמבר 2016

הערות ניתוח של קרואנה למשחק 8 פה -> http://en.chessbase.com/post/newsblog-wcc-carlsen-karjakin-2016-11-22

אייל סגל 24 בנובמבר 2016

משחק תשיעי – עוד יום די קשה לקרלסן, אם כי הפעם הצליח לא להפסיד. באופן קצת מוזר, זה היה המשחק הראשון של קריאקין בלבן בו הוא הצליח להשיג יתרון "נורמלי" (בשני המשחקים הקודמים בהם היה לו יתרון – 5, 8 – היה בשחור). בשלב מסויים לקראת ביקורת הזמן הראשונה היה נראה שלקריאקין סיכויי זכייה טובים אחרי שקרלסן ביצע טעות במסע ה-38 בדוחק זמן קשה – אבל כנראה שקריאקין לא מצא את המסע המדויק ביותר ואיפשר לאלוף העולם להיחלץ. כך שעם שלושה משחקים שנותרו, בשניים מהם קרלסן בלבן, הכל עוד פתוח.

ישי 24 בנובמבר 2016

אז הציקו לקרלסן במסיבת העיתונאים?

איציק 24 בנובמבר 2016

הוא בכלל הגיע למסיבת העיתונאים?

אייל סגל 24 בנובמבר 2016

לא במיוחד. היה אחד ששאל אותו לגבי מסיבת העיתונאים של אתמול, והוא התחמק באלגנטיות כשאמר שהגיש ערעור (על הקנס שקיבל) ולכן לא כדאי שידבר על זה כעת.

ישי 24 בנובמבר 2016

יש לך הסבר למה?
זה לא רק עניין רכילותי וצהוב, אלא שאלה על המצב המנטלי של קרלסן. האם לא נראה לעיתונאים נחוץ לשאול אותו על ההתמודדות שלו עם הלחץ?

אייל סגל 24 בנובמבר 2016

שאלו אותו כמה שאלות יותר כלליות לגבי איך הוא מרגיש מבחינת המצב בדו קרב ואיך הוא מתמודד עם זה. לגבי התקרית הספציפית היתה כנראה תחושה שאחרי התשובה שהוא נתן, להמשיך לשאול זו תהיה כבר הצקה לשמה יותר מאשר נסיון אמיתי לקבל אינפורמציה (במיוחד שאין מסתורין גדול לגבי מה שקרה שם).

עופר 24 בנובמבר 2016

אייל, יש לך הימור על הפתיחה שמגנוס ילך עליה?

דוד 24 בנובמבר 2016

קרלסן משחק את השגיאה ה-100 שלו בדו קרב: ר:ה6?? לא ייאמן. כשאתה בסיטואציה כזו רגישה, עם משחק נוח ויריב המתקרב במהירות לדוחק זמן, לתת לו אפשרות לכפות תיקו כ"כ בקלות… התיקו כאן הוא שקוף לחלוטין.

דוד 24 בנובמבר 2016

i should stop tweeting…

אייל סגל 24 בנובמבר 2016

ונראה שהשניים מחמיצים את הרעיון הבסיסי של התיקו במשך עוד מסע שלם (21.מה-ח5 פ-ז5) – אם כי שם זה מופיע באופן קצת מורכב יותר … מקרה מעניין של עיוורון הדדי (?)

עידו 24 בנובמבר 2016

סתם מתערב אבל אני חשבתי שיפתח עם D4 מכיוון שזה מביא הרבה יותר נצחונות מ E4 ברמה הגבוהה..
לא ברור לי למה לא..

אייל סגל 24 בנובמבר 2016

נראית לי בחירה סבירה ביותר – לקרלסן יש רקורד מצויין בהסתעפות הזו של האנטי-ברלין (עם 4.ד3), כולל נצחונות חשובים כמו על אנאנד בדו קרב הקודם ועל גרישצ'וק בתחרות המועמדים, והאופי שלה מאוד מתאים לסגנון שלו. יכול להיות שכבר לא יאמינו לי עכשיו, אבל אם הייתי מספיק לענות לשאלה של עופר לפני שהתחיל המשחק זו הפתיחה שהייתי מהמר עליה…

עידו 25 בנובמבר 2016

לכן אתה המומחה ואני מסתמך על מאמרים מלפני כמה שנים :)

Selby 24 בנובמבר 2016

האם קריאקין ויתר על תיקו מובטח בשחור? אני מניח מן הסתם שהוא ראה את פרש מכה ו2.
ועכשיו שלושה מסעים מאוחר יותר העמדה שלו נראית לי די מגעילה.

אייל סגל 24 בנובמבר 2016

קצת קשה לי להאמין שהוא ויתר בכוונה, אולי הוא פשוט פספס את פ-ח4+ שבא אחר כך.

אייל סגל 25 בנובמבר 2016

בינתיים נפומניצ'י בשידור החי הרשמי בתגובה על כל מסע בין מסעים 26-19:

What?! What?!? What??!?

דוד 25 בנובמבר 2016

הטעות של קריאקין עם צח7 מאלפת: בסיומים של 2 צריחים, לפעמים הכפלת צריחים דווקא פוגעת בניידות שלהם ו"מסרבלת" את העמדה. כאן למשל סרגיי לא יוכל להגן על הרגלי ה' אחרי המסע הזה.

אייל סגל 25 בנובמבר 2016

טוב, משהו בסדר העולם חזר לתיקנו – קרלסן השיג היום שוב בלבן אחת מאותן עמדות עם יתרון יציב, תמרן ותמרן, לחץ ולחץ, עד שקריאקין נשבר. אבל משהו קצת מוזר היה שבשלב מוקדם של המשחק היתה לשחור הזדמנות לכפות מייד תיקו (לפחות אם הלבן לא רוצה להיקלע לעמדה נחותה) באמצעות טקטיקה פשוטה יחסית. בכל אופן, כעת התוצאה שווה ונותרו שני משחקים – מבחינה מוראלית זו צריכה להיות זריקת עידוד אדירה לקרלסן; נראה איך קריאקין יתמודד עם זה (אחרי יום המנוחה).

שחר 25 בנובמבר 2016

1-1
בשלב הזה זה בעיקר קרב עצבים. מסתבר שלנסיון של קרלסן יש משמעות גדולה.
אחרי ההפסד הוא התאושש מהר עם משחק אמיץ בשחור והמשחק היום
עברנו מהתסריט של קספרוב-קרמניק לתסריט של אנאנד-גלפנד? או שנראה פה עוד משחק מוכרע בהמשך?

אילן 25 בנובמבר 2016

קרלסן באמת לא במיטבו באליפות הזאת (כפי שכתב קרואנה) וניתן לראות שגם הוא מודע לכך מהאופן בו הגיב במסיבת העתונאים https://youtu.be/8YHlLyiU8ps?t=337.
לא משהו שאתה מצפה ממנו אבל אולי אנחנו נותנים לו קרדיט גבוה מדי?

מגנוס לא הצליח לעצור אתמול את החיוך הרחב, הפעם לא דילג על העיתונאים במסדרון והתבטא לגבי קריאקין "It wasn't easy but I managed to break him". אגב, במסיבת העתונאים קריאקין לא נראה כאחד שנשבר, הגם שהיה מאוכזב.

קרלסן הודה שהמשחקים שואבים ממנו אנרגיות רבות, רוב המשחקים שהיו עד כה הם בסביבות 6-7 שעות. הם נלחמים קשה גם על תיקו.

אין ספק שקרב האליפות הזה מרתק כשקריאקין מתגלה כשחקן חזק הרבה יותר ממה שמקובל היה לייחס לו. לפחות בהתמודדות אחד מול אחד נגד אלוף העולם.

דוד 25 בנובמבר 2016

אייל אני מת על הטורים שלך, אני מבקש אם תוכל את הטור של משחקים 9-10 לא לפרסם בשבת כדי שנוכל גם אנחנו הדתיים לקרוא את הכותב מס' אחד.

דוד 25 בנובמבר 2016

מצטרף להנ"ל. אבל ממה שבדקתי בדיעבד אפשר להקל…
רק אבקש ממך אולי תשנה אם השם בתגובות ל-דוד1 או משהו (שלא יתבלבלו בינינו, אני כאן כבר מהיום הראשון…) (-:

דוד1 25 בנובמבר 2016

מעדיף לכתחילה(:

עופר 25 בנובמבר 2016

חברים, אפשר שלא תכניסו את הדברים האלו לכאן? אתם לא רוצים לקרוא בשבת – אל תקראו. הפוסט יחכה לכם למוצש

שי 25 בנובמבר 2016

מבחינה הלכתית חכה כמה שעות במוצש – זמן מספיק לכתיבת טור – ויהיה בסדר

דוד1 25 בנובמבר 2016

מה שאתה מדבר זה על שוגג. אבל מעבר לכך לא ניכנס לדיון ההלכתי כאן כי זו לא הבמה ( גם לא הייתה כוונתי מלכתחילה להיכנס לנושא) אלא רק בקשה פרטית שלי. אייל יכול לבחור לעשות מה שיבחר כמובן.

צור שפי 25 בנובמבר 2016

ואם הפוסט יעלה בשבת, מה ימנע ממך לקרוא אותו אחרי צאתה? הבקשה שלי – פוסט משחקים 9 ובמיוחד 10 מוקדם. ככל האפשר. לא יכול לחכות.

אייל סגל 25 בנובמבר 2016

תראה, אם כבר העלית את העניין – האמת שלא אכפת לי לחכות עם העלאת הפוסט עד למוצאי שבת (קצת לפני התחלת משחק 11), אבל עד כמה שמדובר בבעיה ליהנות ממשהו שקשור בחילול שבת (אם אני מבין נכון), אני יכול לומר לך בוודאות שזה ייכתב בשבת, כך שאני לא בטוח אם עצם הזמן בו מפורסם הפוסט אמור לשנות…

יוני 25 בנובמבר 2016

איזו בקשה חצופה, אין מילים.

עופר 25 בנובמבר 2016

בבקשה אל תחכה…

אריק 25 בנובמבר 2016

אייל שוב תודה רבה. כיף לקרוא כל פעם מחדש וגם את התגובות של כולם.
חבל שאתה לא יכול לכתוב כל יום טור…

משה 26 בנובמבר 2016

האם במסע ה-19 של קריאקין במשחק השמיני לא היה עדיף פרש ו4? אסור לקחת את הפרש בגלל רץ ו2+וזוכה במלכה ובכל מקרה לקריאקין התקפה מצוינת עם המשך של מלכה לז'5 וכו'

אייל סגל 26 בנובמבר 2016

נכון שאסור לקחת את הפרש, אבל הבעיה שהמסע הזה גם לא יוצר שום איום מיידי. הלבן יכול להמשיך 20.ח3 וכעת שני הפרשים מותקפים ואחד מהם ייפול בלי תמורה ממשית (אם הפרש על ז4 נסוג אז אפשר לקחת את זה על ו4).

Comments closed