קרלסן – קריאקין, שובר השוויון: קרלסן מגן על התואר בפעם השנייה

ובאופן משכנע, עם סיום יפה במיוחד

בפוסט הקודם כתבתי שהתוצאות של שובר השוויון מן הסתם ישפיעו מאוד בדיעבד על האופן בו תישפט ההחלטה של קרלסן לא להתאמץ כלל לנצח במשחק ה-12. ובכן, מסתבר שההחלטה היתה מבריקה… היו לקרלסן סיבות טובות לביטחון עצמי לגבי היכולת שלו במשחקי 25 הדקות – הוא מדורג ראשון בעולם גם בענף ה-rapid, זכה בו בשתי אליפויות העולם האחרונות (2014 ו-2015), וכן סיים עם המאזן המצטבר הטוב ביותר בשני טורנירי השח המהיר של הגרנד טור שהתקיימו לפני מספר חודשים בפריז ולובן. עם זאת, קריאקין מדורג גם הוא גבוה (שלישי בעולם), והוכיח בגביע העולם האחרון יכולת מרשימה לתפקד תחת לחץ במעמדים של שובר שוויון.

אבל במשחקים עצמם ניכרה ככלל עליונות ברורה של קרלסן, יותר מאשר בחלק הקלאסי של הדו קרב; ואחד הסימפטומים הברורים של העליונות הזו היה הביטחון הגדול יותר בו שיחק, שהוביל בכל המשחקים לבניית יתרון זמן גדול (של משהו בין 5 ל-8 דקות) כבר לאחר כ-20 מסעים. זה הזכיר מאוד את מה שקרה בשלב המקביל של הדו קרב בין אנאנד לגלפנד.

**********

המשחק הראשון הסתיים בתיקו שקט יחסית, דבר שיכל להיחשב כהישג בעיקר לקרלסן כיוון ששיחק בשחור. הוא התנהל שוב בפתיחה הספרדית, בהסתעפות שהופיעה כבר במשחקים 2 ו-11 של החלק הקלאסי; ושוב, כמו לאורך מרבית הדו קרב, קרלסן היה זה שנטל את היוזמה במאבק הפתיחות כשהיה הראשון לסטות מאותם משחקים במסע התשיעי שלו (9…פ-ב8 במקום פ-א5 או ר-ה6) באופן שכנראה הפתיע את קריאקין. לאחר סידרת תמרונים קריאקין פרץ במרכז עם ד4 במסע ה-20 אבל לא השיג הרבה, וסידרה של חילופים גררה פישוט של העמדה למצב שווה; הוסכם לתיקו לאחר חילוף המלכות במסע ה-37.

במשחק השני, קרלסן – בלבן – חזר לפתיחה האיטלקית אותה ניסה כבר במשחק החמישי, כשהוא סוטה ממנו במסע השמיני ובמקום 8.ב4 ואחריו 9.צ-ה1 שיחק 8.צ-ה1 מייד בלי להתחייב בקידום הרגלי ב'. הדבר השתלם כשכמה מסעים לאחר מכן קריאקין קידם רגלי ל-א5, דבר שהפך את הפריצה ב4 לאפקטיבית יותר. לאחר חילופי רגלים על ב4 קריאקין המשיך 17…ב5, אבל כשהפרש הלבן נסוג ל-ה3:

bview1

הסתבר לו כנראה שהעמדה שלו פחות נוחה מכפי שהיה נדמה לו (הלבן מאיים, למשל, לזכות ברגלי על ב5 בגלל ריתוק הרגלי ג' לאורך הטור וכן לקדם את הרגלי א' ולהפוך אותו לחופשי), כיוון ששקע במחשבה למשך כשבע דקות. בסופו של דבר החליט לפשט את העמדה בעזרת מספר חילופים – 18…ב:א4 ו-19…ר:ה3. קרלסן, מצידו, שיחק באופן אקטיבי מאוד כשלכד בחזרה על ה3 עם הרץ (במקום הצריח) והקריב כך רגלי: קריאקין המשיך והחליף צריחים על א4 ואז לכד את הרגלי ב-ה4. אבל קרלסן ראה שהדבר יאפשר לו להשיג לחץ חזק על הרגלי ב-ג6:

bview2

וכאן (לאחר מסעו ה-23 של הלבן) קריאקין בחר בפישוט נוסף של העמדה עם 23…ג:ב5, מסע שהוביל לאחר 24.מה:ה4 מה:ג1 25.מה:ד5 לחילוף של רץ ופרש שחורים תמורת צריח ורגלי לבנים. החילופים האלה היו לטובת הלבן, שעם מספר הכלים הרב יותר שהיה לו על הלוח פיתח לחץ חזק על אגף המלך השחור. בנקודה מסויימת קריאקין הציע פישוט נוסף של העמדה, לסיום שקיווה שיוכל להגן עליו, עם 36…פ-ה7, תוך שהוא מקריב את הרגלי ב-ה5. קרלסן היה יכול להתעלם מהרגלי המוצע ולהמשיך את ההתקפה עם 37.פ-ז5! – אבל לא כל ההסתעפויות הרלבנטיות היו קלות לחישוב והוא בחר במקום זאת לקבל את הרגלי והחילופין ולהיכנס לסיום של שני רצים מול צריח עם שלושה רגלים לכל צד באגף המלך, שההערכה שלו נמצאת היכן שהוא באיזור האפור שבין יתרון גדול לזכוי.

נראה היה שקרלסן מנהל את הסיום הזה היטב – הוא תקף באמצעות המלך ושני הרצים שלו את עמדת המלך השחור והגיע אל סף ניצחון. אבל אז חזר על עצמו התסריט של משחקים 3 ו-4, ואיך שהוא קרלסן לא הצליח לדייק בכמה רגעים מכריעים ולממש את היתרון שלו. נראה שהחמיץ לא פחות משלוש הזדמנויות לניצחון, כשהברורה ביותר ביניהן הופיעה על הלוח לאחר מסעו ה-72 של השחור:

bview3

קריאקין טעה עם 72…צ-ב7? (במקום …צ-ג6) וקרלסן היה יכול להמשיך 73.ר-ה6+! מ-ח8 74.ר-ו8 (עם האיום ר-ו7 ולאחריו ר:ז7 מט) 74…ו5 (כדי שיהיה אפשר לתת שח למלך הלבן על השורה השישית במקרה של ר-ו7) 75.ז:ו5 וללבן תכנית ניצחון ברורה שלשחור אין דרך טובה למנוע אותה: 76.ו6 כדי להכריח את השחור להכות את הרגלי הזה ולחסום את השורה השישית, ובעקבות זאת אותו תמרון שהוזכר לעיל – ר-ו7 עם איום המט הקטלני על ז7.

אבל קרלסן, כאמור, החמיץ את ההזדמנות הזו וגם כמה אחרות. הוא המשיך בתמרונים עקרים עם הרצים שלו, עד שבשלב מסויים קריאקין מצא רעיון הגנתי יפה שאיפשר לו להשתחרר מייד מהלחץ ושיחק 78…ח5!

bview8

הנקודה המרכזית הוא שלאחר הכאת הרגלי הזה בידי הלבן, האחרון נותר עם רגלים על הטור ח' בלבד – ואז השחור יכול גם להקריב את הצריח שלו תמורת רץ הערוגות הכהות של הלבן (שמרותק כרגע לאורך השורה השביעית ולכן אינו יכול להימלט) ולפשט את העמדה לכלל תיקו תיאורטי. זאת כיוון שרץ ורגלי עודפים אינם מספיקים לזכייה מול מלך בודד כשהרגלי הוא על אחד הטורים בצידי הלוח, א' או ח', וערוגת ההכתרה של אותו רגלי היא בצבע שונה מזה של הרץ (ואז המלך יכול "להתבצר" בפינה).

החמצה כזו של ניצחון יכולה, כמובן, להיות מתסכלת ביותר, והיה נראה שהתסריט של שלבים קודמים בדו קרב (לאחר שקרלסן החמיץ נצחונות במשחקים 3 ו-4) עשוי לחזור על עצמו. ג'ודית פולגר, באולפן השידור הרשמי, היתה בתחושה שזהו הרגע שיגרום לקרלסן להפסיד בדו קרב – והיא לא היתה היחידה.

אבל אלוף העולם גילה כאן יכולת מנטלית מרשימה, שמר על קור רוח, והפגין יכולת טובה מאוד גם במשחק הבא. הוא שיחק בו אמנם באופן אגרסיבי (למרות שהיה בשחור) – אבל לא נטול רסן כמו במשחק השמיני.

שוב פתיחה ספרדית עם 5…ר-ה7 6.ד3, כשהפעם קריאקין היה הראשון שסטה ממשחקים קודמים בדו קרב – השניים עקבו אחרי משחק מס' 2 בחלק הקלאסי עד למסעו העשירי של השחור ואז קריאקין המשיך 11.ב4 במקום ד4. המשחק יצא במהירות מתחום התיאוריה לפסים חדשים, ועם המסע 14…פ-ד7!? קרלסן ניווט אותו לפסים מעניינים במיוחד. לאחר 15.פ-ה4 (נסיגה של הפרש המותקף) 15…ו5 16.פ-ד2 ו4 (מסע כפוי, כדי לפנות לפרש שעל ד4 את ו5 כערוגת מפלט בעקבות מסעו הבא של הלבן) 17.ג3 פ-ו5 התקבלה העמדה הבאה:

bview4

בה ניתן למצוא שילוב לא שיגרתי בין אלמטים טיפוסיים לפתיחה הספרדית לבין כאלה המזכירים דווקא את ההגנה ההודית של המלך בהסתעפויות בהן השחור מקדם רגלים ותוקף באגף המלך. לשחור יש כוונות התקפיות ברורות, אבל מצד שני הוא מקבל על עצמו חולשות שיצר קידום הרגלים המהיר. מכל מקום, נראה שבמסעים הבאים קרלסן טיפל בעמדה באופן טוב יותר מקריאקין, בפרט לאחר שהאחרון שיחק 20.ו3?! – מסע שהיה מיועד לייצב את העמדה באגף המלך אבל גם יצר חולשות לטווח ארוך (כמו הערוגה ה3 – בה אכן התבסס פרש שחור חזק במסע ה-25). קרלסן שיחק על פני כל הלוח, כשהוא מתמרן באגף המלך וגם מקדם רגלים באגף המלכה באופן שגרם להחלשת מבנה הרגלים הלבן.

רגע קריטי הגיע כשקריאקין החליט להגן על הרגלי שלו ב-ד5, שהיה נתון תחת איום, באמצעות חילוף פרשים על ו6. לאחר 29.פ:ו6?! השחור היה יכול ללכוד בחזרה עם הרגלי ז', כדי לפתוח את הטור ולגדיל את סיכויי ההתקפה שלו באגף המלך, אבל במקום זאת הוא בחר להכות בחזרה עם הרץ, כיוון שהיה לו רעיון התקפי אחר – 29…ר:ו6!? 30.צ-א3 ה4!!? (סוג של הקרבת רגלי – תוך פינוי הערוגה שהוא תופש לכלי – האופייני מאוד להגנה ההודית של המלך, שהוזכרה קודם לכן):

bview5

ולאחר 31…ד:ה4 ר:ג3 32.צ:ג3 מה-ה5 השחור קיבל יוזמה חזקה בזכות האקטיביות שרכשו כליו; בעקבות העלמות הרצים כהי הערוגות מהלוח, מובלטת העדיפות שיש לפרש השחור על פני הרץ הלבן הנותר. המחשב עדיין מעריך בשלב זה את העמדה כשווה (כלומר שלשחור תמורה מספיקה עבור הרגלי שהקריב, אך לא מעבר לכך) אבל באופן מעשי המשחק הפך לקל הרבה יותר עבור השחור ועמדתו של קריאקין אכן התדרדרה במהירות. הוא החמיץ הזדמנות לשחק מה-ד2 ואיפשר למלכה השחורה לחדור תחילה ל-ד4 ולאחר מכן ל-ב2 (בעקבות 36.מה-ה1), מה שאיפשר בתורו לשחור ליצור לחץ חזק לאורך השורה השנייה תוך איום על הרגלי ב-ז2 – גם זו, אגב, תוצאה של אותה החלשה של העמדה בעקבות הזזת הרגלי ל-ו3 במסע ה-20:

bview6

הדרך היחידה עבור הלבן להחזיק כאן מעמד, לפחות באופן זמני, היא 38.צ-ב1 (מסע התוקף את המלכה השחורה), כשלאחר 38…מה-ו6 יש רק דרך אחת להגן על ז2: 39.ר-ה2! (כדי לחסום בפני הצריח השחור את השורה השנייה) מה-ז5/ז6 40.מה-ו2. עם זאת, מדובר בהמשך שלא קשה במיוחד למצוא אותו; אבל בנקודה הזו כנראה שקריאקין קרס סוף סוף תחת הלחץ המתמשך של הצורך להגן על עמדות גרועות בדוחק זמן. הוא חשב על המסע ה-38 שלו במשך כדקה וחצי עד שנותרו על השעון שניות ספורות בלבד ואז שיחק 38.צ:ג7??. קרלסן השיב מייד 38…צ-א1 וקריאקין נכנע, כיוון שהמלכה הלבנה מאויימת ואם תיסוג ייפול הרץ על ו1 – כשהתקפת השחור ממשיכה במלוא עוצמתה.

קרלסן עלה איפוא ליתרון הראשון שלו בדו קרב ברגע אידאלי מבחינתו – כשנותר עוד משחק אחד בלבד לתום שלב משחקי ה-25 דקות, וכשבמשחק זה הוא בלבן. קריאקין, לעומת זאת, היה חייב בפעם הראשונה לשחק באופן התקפי ולא הגנתי כדי לנסות ולהשוות. הוא בחר לפיכך (כצפוי) בפעם הראשונה בדו קרב בהגנה הסיציליאנית (1…ג5) במקום בפתיחה הספרדית כתשובה ל-1.ה4.

אבל כידוע, נגד קרלסן גם הסיציליאנית אינה מבטיחה הרבה אפשרויות למשחק חריף עבור השחור, בגלל המערכים בהם הוא בוחר לשחק מולה. באופן טיפוסי, לאחר 2.פ-ו3 ד6 קרלסן ממשיך 3.ר-ב5+, אבל כיוון שהעריך כי קריאקין התכונן בעיקר לכך בחר הפעם במערך שונה – אבל כזה שגם כן מאפשר ללבן משחק בעל אופי עמדתי וסולידי מאוד; תחילה 5.ו3 (במקום פ-ג3) כדי להגן על הרגלי ב-ה4 ולאחר מכן קידום רגלי ל-ג4, עם מבנה הידוע כ"חגורת מארוצי" שאהוב מאוד על קרלסן כנגד הסתעפויות שונות של הסיציליאנית.

קרלסן שיחק בביטחון רב והמשחק הפך די במהירות לנואש מבחינתו של קריאקין, כיוון שהיה צריך לבצע מסעים מפוקפקים כדי לשמור על סיכויים התקפיים, כולל הקרבת טיב במסע ה-34. במסע ה-48 קרלסן הציב מלכודת ערמומית, כשפיתה את השחור לחדור עם הצריח והמלכה שלו לשורה השנייה ולאיים במט על ז2:

bview7

הלבן יכול להמשיך כאן פשוט 49.מה-ז3 כדי להתגונן מפני האיום ולשמור על יתרון מכריע, אבל קרלסן הבחין כאן בתחבולת מט יפהפיה שסיימה את המשחק מייד: 49.צ-ג8+! מ-ח7 (או 49…ר-ו8 50.צ:ו8+! מ:ו8 51.צ:ו7+ והמלכה והצריח הלבנים ינחיתו במשולב מט תוך מספר מסעים, כפי שניתן לראות בלוח החי) 50.מה-ח6+!!

עם הסיום היפה ביותר בהיסטוריה (אם כי לא מסובך במיוחד) לדו קרב על אליפות העולם בהקרבת מלכה; ניתן ללכוד אותה בשתי דרכים, וכל אחת תוביל למט עם צריח אחר.

[הוידאו למטה צריך להתחיל לנגן מ-1:04:07]

**********

היו לא מעט קווי דמיון בין הדו קרב הזה לבין אנאנד – גלפנד מ-2012. בשניהם הטוענים לכתר היו אנדרדוגים ברורים שהפגינו התנגדות עיקשת יותר באופן משמעותי מכפי שהרוב ציפו. שניהם החלו עם סידרה ממושכת של תוצאות תיקו (שש אז, שבע הפעם). בשניהם הטוען לכתר זכה בסופו של דבר בניצחון הראשון, אבל האלוף המכהן הצליח להשוות במהירות. בעקבות זאת, האלוף לא התאמץ מאוד (או בכלל, במקרה של קרלסן) לנצח במשחקים הלבנים שנותרו לו בחלק הקלאסי, וגילה ביטחון רב בהליכה לשובר השוויון. כבר תיארתי למעלה את הדמיון בין שני הדו קרבות מבחינת הביטחון הרב יותר שהאלוף גילה בשובר השוויון הזה – אם כי קרלסן בפירוש היה דומיננטי עוד יותר מאנאנד (שהיה קרוב להפסיד משחק אחד). כפי שדורפן העיר באחת התגובות, נראה שבנקודה מסויימת בדו קרב קרלסן הגיב פחות טוב מאנאנד ללחץ המצטבר של אי היכולת לנצח את האנדרדוג (או לעלות מולו ליתרון), כשהלך בכל הכוח על ניצחון במשחק השמיני, אולי מתוך צורך פנימי אדיר להוכיח שהוא "אלוף גדול", ונענש על כך. אבל על רקע זה, מעניין לציין שבמשחק ה-12 הלך בדיוק לקיצוניות ההפוכה – אולי למד את הלקח…

לקריאקין מגיעות הרבה מחמאות על היכולת ההגנתית וכושר העמידות שגילה – מן הסתם הרבה יותר מכפי שקיווה שיצטרך. על פי בחירות רבות שעשה לאורך הדו קרב די ברור שהאסטרטגיה הבסיסית שלו היתה לשחק באופן זהיר וסולידי ככל האפשר, וברור גם שלא תכנן מראש להיקלע לעמדות שעל סף הפסד במשחקים 4-3. אבל מבחינת הדינמיקה של הדו קרב נראה שכשקרלסן לא הצליח לממש את היתרונות הגדולים שהשיג בשני המשחקים האלה הדבר פעל לטובתו של קריאקין יותר מאשר אילו היה מצליח להשיג תיקו באופן סולידי, כיוון שזה עזר לעורר תסכול אצל קרלסן. שתי הזדמנויות הניצחון הבאות בדו קרב היו של קריאקין (זו במשחק החמישי אותה לא ניצל, וזו במשחק השמיני שניצל), ואת שתיהן קיבל בזכות משחק לא זהיר או ממש מופקר של קרלסן, לא בזכות יוזמה שלו. המשחק היחיד בדו קרב בו קריאקין השיג יתרון משמעותי בזכות משחק אקטיבי היה התשיעי – שהיה, אגב,  גם היחיד למעשה (מתוך שמונה) שבו השיג משהו ממשי כלבן.

במשחקים 10-9, שבאו לאחר ההפסד של קרלסן, קריאקין נראה במרחק נגיעה מהזכיה בתואר: בראשון היה קרוב מאוד לניצחון, בשני היה יכול לכפות תיקו בשלב מוקדם. אבל אחרי שהחמיץ את ההזדמנויות האלה אלוף העולם חזר לעצמו במשחק העשירי עם ניצחון קרלסני טיפוסי, ואז כאמור גבר על קריאקין באופן מרשים בדו קרב המשחקים המהירים (שחל, אגב, בדיוק ביום ההולדת ה-26 של קרלסן).

מעניין שבמידה מסויימת היה בהופעתו של קרלסן בדו קרב הזה ממש היפוך לסטראוטיפים המקובלים לגבי מה שמאפיין את משחקו – הכנת הפתיחות שלו היתה מעולה, להוציא את המשחק התשיעי (אבל גם בו לא היה מדובר באיזו הפתעה מיוחדת שהכין לו קריאקין, אלא בכך שקרלסן יזם הגעה לעמדה שהתבררה כלא כל כך מוצלחת); בעוד שדווקא בשלבים מאוחרים יותר של המשחק בהם היה צריך דיוק או "טכניקה" טובה כדי לממש יתרון הוא פספס כמה וכמה פעמים (אפשרות ליצור לחץ במשחק 7; נצחונות ממש במשחקים 3, 4 והשני של שובר השוויון).

גם אם קרלסן בסך הכל לא היה במיטבו אני חייב לומר שאני מרגיש הקלה גדולה שזכה; זה היה גורם לי עצב גדול אם משחק כל כך בונקריסטי, פסיבי ונטול יצירתיות (יחסית לזה של קרלסן) כמו זה של קריאקין היה מוביל לזכייה באליפות העולם, מה גם שהיה פותח שוב את הפיצול בין התואר הרשמי לבין התואר הלא רשמי של השחקן החזק בעולם. נכון לעכשיו, קריאקין מצטרף לרשימה של שחקנים כמו לקו, טופלוב וגלפנד שהגיעו עד למרחק קטן מהיעד הנכסף.

ג'ונסון, ג'ימי ג'ונסון והוא מכאיב להם
פרשת תולדות - ופחד יצחק

164 Comments

דוד 2 בדצמבר 2016

נפלא! תודה על הכל
כידוע סרגיי הטקטיקן במקור, אימץ בשנתיים האחרונות אספקטים קרלסניים במשחקו- יכולת התגוננות,סבלנות ונכונות לשחק פתיחות לא שאפתניות בלבן מתוך מטרה להתיש את היריב. האסטרטגיה התבררה כמוצלחת, ועבדה נהדר בתחרות המועמדים (אפשר להזכיר למשל את הניצחון בלבן על אנאנד ואת התיקו בשחור מול קרואנה. זכור גם המשחק נגד אונישצ'וק מגביע העולם במצב של להיות או לחדול http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1801389)
אך מתברר שהמקור תמיד טוב יותר מהחיקוי…

Zak 2 בדצמבר 2016

תודה רבה על הסיקור אייל לאורך כל ההתמודדות, היה מרתק לקרוא.

בעמדת הדיאגרמה במשחק השלישי קריאקין ניסה את התוכנית של פה4 ו-ו3 כדי לחסום את ההתקפה של השחור באגף המלך. ב chess24 הציעו את הרעיון של לשים את הפרש דווקא ב-ו3 ולנסות לשחק צה1 ו-ד4. זאת לא היה יכולה להיות תוכנית עדיפה עבור הלבן? הרעיון הבסיסי בשחמט שמול התקפה באגף יש להגיב בפריצה במרכז.

נפתלי 2 בדצמבר 2016

שחור מחליף על ו3 וממשיך רז5 כדי לבודד את הרץ הלבן א2 מול פרש שחור.אם לא יסכים הלבן לחילוף הרצים השחורים וישחק ר-ב2,השחור ימשיך ו5 עם ז6 ו-רו6 במטרה להחליף את הרצים השחורים על ידי ה4(הדינמיקה תהיה ה4 ד:ה4 ר:ג3 מה:ג3 עם ו4 ובלוקדה על הערוגות הלבנות במרכז:רעיון מוכר בהודית של המלך ומפורסם מהמשחק בין פילניק לגלר בתחרות הבינאזורית בגטבורג 1955)

אייל סגל 2 בדצמבר 2016

סבידלר קצת פחות החלטי מנפתלי: https://www.youtube.com/watch?v=xs2ehAHGJtY&t=1208s

הממזר של סטוקטון 2 בדצמבר 2016

תודה. בלוג נפלא

מה שמוסיף ליופייה של ההקרבה, היא העובדה שלאחר 49…מח7, 50. מהח6+ מסע יחידי.

דורפן 2 בדצמבר 2016

וגם העובדה שהיא בשח מהיר…. הוא חושף עצמו לחמישה איומי מט באחד! טל בר און חשב שהוא התבלבל!

איציק 2 בדצמבר 2016

טל בר און באמת התבלבל ;)

אייל סגל 2 בדצמבר 2016

אם כבר, אז הנה גם הרגעים המקבילים משידורים אחרים:

https://www.youtube.com/watch?v=Rpe1XCW4Rq0&t=64m10s – מהשידור הרשמי, עם פולגר ומוריס אשלי (פולגר זיהתה את התחבולה מייד)

https://www.youtube.com/watch?v=3ecaDYWXoZc&t=301m23s – מהשידור של chess24 עם סבידלר וגוסטפסון (סבידלר ראה את התחבולה קצת לפני שהגיעו למצב הזה, בניתוח של הסתעפות – לא בטוח אם הוא נעזר במחשב – אבל לא האמין עד לרגע האחרון שקרלסן באמת ילך על זה)

יואב דובינסקי 2 בדצמבר 2016

מצוין!

מיקיג' 2 בדצמבר 2016

קודם כל תודה, מאד מהנה ומחכים הטורים שלך. שאלונתמקטנה. בסוף הגמר הקודם עם אנאד יצאה ההכרזה שהגמר הבא יהיה בניו יורק. יצאה גם הפעם הודעה דומה?

אמיתי 2 בדצמבר 2016

תודה אייל. סיקור עמוק וטוב. נראה לי בסופו של דבר הפורמט
הנוכחי דווקא כן טוב ומעניין. ואחרי תחרות אחת "לא מספיק"
מעניינת לא צריך לקפוץ למסקנות. לדעתי הבא שישחק מול
קרלסן יקח יותר סיכונים כדי לנצח אותו וישחק פחות סולידי..

איציק 2 בדצמבר 2016

תודה רבה על הסיקור הנפלא.
לפי הפסקה האחרונה נראה לי שלא אהבת את אליפות אירופה בכדורגל כשיוון זכתה ;)

אייל סגל 2 בדצמבר 2016

האמת שדווקא חיבבתי את נבחרת יוון אז. החוויה הטראומטית שלי בהקשר זה היא איטליה – הולנד בחצי גמר יורו 2000…

איציק 2 בדצמבר 2016

אם כבר, איטליה – ברזיל 1982. שברון לב מוחלט.

no propaganda 2 בדצמבר 2016

איל, תודה על הסיקור, היה מאוד מהנה לאורך כל התחרות.

מבחינתי אם קריאקין היה משחק בונקר מושלם כלומר לא נותן לקרלסן הזדמנויות אמיתיות לנצח אז הוא היה אלוף ראוי אבל אחרי שפספס את התיקו הכפוי במשחק 10 עברתי לצד של קרלסן ואני מסכים שקריאקין לא ראוי כרגע לתואר אלוף העולם.

אבנר משער 2 (206) 2 בדצמבר 2016

תודה !
טורים מצוינים.
מסכים עם כל מילה בפיסקה האחרונה

אריק גילרוביץ 2 בדצמבר 2016

שוב תודה אייל. אין על הפוסטים שלך !
שמח שקרלסן ניצח בסופו של דבר. כמו שכתבת, קרלסן ללא ספק השחקן הטוב בעולם ללא עוררין בכלל.
הבנת שחמט פנומינאלית, מדהימה היכולת שלו לזכות בעמדות שלכאורה הם תיקו מת.
וראינו גם שהוא ״בשר ודם״ ויכול לטעות..
אין דרך יותר מעוררת השראה לזכות באליפות העולם מאשר הקרבת מלכה. מושלם !

ישי 2 בדצמבר 2016

תודה על כל הסיקור של האליפו

Ivan Pedroso 2 בדצמבר 2016

תודה רבה על הפוסטים :)

יהודה ב״ד 2 בדצמבר 2016

תודה איל על כל הסיקור.
בקשה, תוכל לספר על ההיסטוריה של הכרעה בשוברי-שוויון.
ובקשה נוספת, ׳מה זה אומר׳ על אלוף שלא הצליח להכריע במשחק הקלסי והיה זקוק לשח-מהיר כדי להכריע? במילים אחרות לכאורה הוא כתר האליפות שלו הוא בשח-מהיר.

שי 2 בדצמבר 2016

אני לא חושב שאפשר לומר שקרלסן 'לא הצליח להכריע' בשח קלאסי. הוא חשב שיש לו סיכוי טוב יותר בשח מהיר מאשר בלעשות מאמץ גדול לנצח את המשחקים הקלאסיים האחרונים. אם היו רק משחקים קלאסיים היינו רואים תחרות אחרת.

איציק 2 בדצמבר 2016

בהתמודדות הזו ראינו שיש גבול עד לאן קיריאקין יכול למשוך את הפאסיביות ההגנתית שלו. הוא כמעט הגיע לבאר, אבל זה כנראה לא מספיק. בקרב המועמדים הבא כנראה הוא שוב ינסה את כוחו, וגם אם אומרים שהסיכוים שלא לעלות שוב להתמודדות על הכתר נמוכים, זה עדיין אפשרי. מה קריאקין צריך לשנות במשחק שלו כדי לקבל איזהו סיכוי ריאלי לזכות?

אייל סגל 2 בדצמבר 2016

תודה לכולם.

לגבי כמה שאלות שנשאלו: הדו קרב הבא על אליפות העולם מתוכנן לעוד שנתיים בדיוק (נובמבר 18), כמו שהדו קרב הקודם התקיים לפני שנתיים – זה הקצב הנוכחי של הסבב – אבל לא ידוע לי שהוכרז כבר על מקום.

לגבי עניין הניצחון במשחקים מהירים – כמו שכבר הזכרתי, מאז שקיים הפורמט הנוכחי (הטוב מ-12 עם שובר שוויון) היו כבר שני מקרים כאלה: ב-2006 (קרמניק – טופלוב) ו-2012 (אנאנד – גלפנד). אבל כדאי מאוד לזכור שלפני 2006 פשוט היו לאלוף העולם יותר פריבילגיות; זה לא שלא היו מקרים של תיקו, אלא שהאלוף המכהן שמר על התואר שלו במקרה כזה ולא היה צריך לטרוח לשחק שובר שוויון. בוטביניק (ב-51 נגד ברונשטיין ו-54 נגד סמיסלוב), קספרוב (ב-87 נגד קרפוב) וקרמניק (ב-2004 נגד לקו) כולם הגנו על התואר שלהם באופן כזה.

אני בספק רב אם קריאקין ינצח שוב תחרות מועמדים, ואם כן זו שאלה גדולה באיזה כושר יהיה קרלסן בפעם הבאה, אבל בכל מקרה משהו שהיה בבירור בעייתי מבחינתו בדו קרב הנוכחי הוא כישלון די מוחלט בתחום הכנת הפתיחות בלבן – משהו בסדר הגודל של מה שקרה לאנאנד ב-2013 (אם כי אז לאנאנד היתה הזדמנות לשחק רק 5 משחקים בלבן ולקריאקין היו 8). אפשר להוסיף את הפסיביות המוגזמת וחוסר היוזמה, אבל כמו שציינתי באיזה שהוא אופן זה בעצם גם עזר לו במסגרת הדינמיקה של הדו קרב.

דוד 2 בדצמבר 2016

לגבי הפתיחות אמר סרגיי:
I spent a lot of time preparing for Magnus but he was jumping to lots of openings. A few times I completely forgot my preparation and mixed up my opening, there were so many things to prepare. Maybe it was better to have a fresh head – maybe that was my mistake before the rapid games. I prepared much for both colors, but it was better to be in good shape – and I wasn’t.

אייל סגל 2 בדצמבר 2016

אגב, לגבי הקרבת המלכה בסוף – מדובר בדפוס מט לא שיגרתי, אבל אולי קרלסן ראה פעם בספר תרגילי טקטיקה את הסיום של המשחק הזה: http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1829602

צור שפי 2 בדצמבר 2016

אייל, מצטרף לכל התודות, סיקור מצויין שלך שהעשיר מאוד את חוויית המעקב. גם אני מאוהדי קרלסן ובמשחק השני במסע ה-73 שלו ממש התחלתי לצרוח מהתסכול על העיוורון שלו כשלא ראה את ר-ה6+ הלגמרי מתבקש. כמו אחרים חששתי משבר מנטלי שלו אחרי זה אבל כמו שאומרים – סוף טוב הכל טוב.

איציק 2 בדצמבר 2016

התאוששת מנטלית מהכישלון הזמני של קרלסון… יפה :-)

Oded 2 בדצמבר 2016

מצטרף לתודות
בזכותך הצלחתי (קצת) לעקוב אחרי מהלך התחרות

דוד 2 בדצמבר 2016

לנפתלי
אשמח שתרחיב קצת ותסביר למה אתה שם את ראפורט באותה שורה עם קרלסן מבחינת ראייה כוללנית של הלוח… ומה עושה אותו שונה משחקנים יצירתיים אחרים כמו ג'ובאבה ואיבנצ'וק

דוד1 2 בדצמבר 2016

אולי אביטל בורוחובסקי יהיה גלפנד הבא.

רטקסס 2 בדצמבר 2016

תודה על הסיקור. נהניתי.

עופר 2 בדצמבר 2016

אייל, יש לי שאלה קצת קשורה וקצת פחות:
אם היינו רוצים לנסות להעריך את גדולתו של קרלסן מבחינה היסטורית, איך היית משווה אותו לדוגמה לקספרוב? האם הם עומדים באותה מדרגה? במה כל אחד מהשניים חזק/חלש יותר ואיך היית משווה את סגנון המשחק שלהם? ואחרון, אם בכלל יש משמעות לשאלה — אם שניהם היו נפגשים בשיאם לדו-קרב על אליפות העולם, מי היה מנצח?

איציק 2 בדצמבר 2016

זה נראה לי קצת כמו לשאול מי היה מנצח בשיאו, אוונס או בולט. איך אפשר להשוות? בתקופתו של קספרוב, לפני דור המחשבים, לפחות לא באותה עוצמה וכמות הידע, לא ניתן היה אפילו להתקרב לרמה של קרלסון.

אייל סגל 2 בדצמבר 2016

לגבי הסגנון, קספרוב עצמו אמר דברים מעניינים בראיון שנתן ב-2009, במהלך תקופה שבה הם עבדו ביחד כמה חודשים. זה נאמר בהקשר לשאלה לגבי עבודה על פתיחות, וזה כמובן פשטני במידה מסויימת, והסגנון של קרלסן התפתח מאז, אבל בכל זאת:

GK: He is of course very talented, but what helps us is that his style is very different from mine. He’s more of a Karpov style, yeah, Karpov, Capablanca — he has great natural qualities in evaluating the position, while I am more dynamic, more a work-oriented player. I think that makes this cooperation potentially more profitable for him because he’s learning from a player of the opposite style.

MG: So his unique talent — you’d put him in that line — because you’ve always spoken of yourself as being in the line of Alekine, Tal –

GK: –Yeah, there’s no doubt he belongs to the players of Capablanca, Smyslov, and Karpov-like.

http://www.chessvibes.com/?q=reports/kasparov-on-coaching-carlsen

לא הוגן עדיין לעשות השוואה ברמת הקריירה השלמה כי זו של קרלסן בינתיים הרבה יותר קצרה, אבל אם מתייחסים להישגים נכון לגיל 26 אז קרלסן בהחלט בסדר גודל דומה לקספרוב. ולגבי שאלת המפגש הדמיוני – זה באמת מסוג הדברים הספקולטיביים לחלוטין…

עופר 2 בדצמבר 2016

מעניין מאוד מאוד! תודה!

יהודה.א. 4 בדצמבר 2016

אולי כאן המקום, אייל, לקשר לסקירה שלך על תוצאות ומנצחי טורנירי על.

אילן 2 בדצמבר 2016

תודה על הסיקור המצוין.

בן כמה יהיה Wei Yi בעוד שנתיים?
למרות שהפסיד היום בליגה הסינית (לשחקן 2634) הוא עדיין שומר על משחק התקפי יפה https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/chinese-league-2016/19/2/2

יש משחק יפה שם גם לדינג לירן.

טל 12 2 בדצמבר 2016

תודה על הסיקור

עכשיו אפשר לגלות מי היה עוזרו של קריאקין.ז׳וזה מוריניו :)

עמי 2 בדצמבר 2016

D-:

טל 2 בדצמבר 2016

תודה רבה אייל. חיכיתי כל 3 ימים לסיכומים שלך והיה תמיד תענוג לקרוא.
תודה גם לכל המגיבים שיצרו דיונים מעניינים פה.

מיקיג' 2 בדצמבר 2016

האליפות הבאה תהיה במדינה באסיה, המיקום המדוייק יפורסם סביב אפריל מאי 2017. זמן טוב להימורים מוקדמים מדי על הצלנג'ר. אני עם האמריקאי הפעם. וגם הוא יפסיד.

אייל סגל 2 בדצמבר 2016

יש שלושה אמריקאים בטופ-10 היום, אבל אני מניח שאתה מתכוון לקרואנה…

מיקיג' 3 בדצמבר 2016

כמובן, רק על השם הפרטי שלו הוא שווה גמר.

מיקיג' 3 בדצמבר 2016

אני לא רואה את נקמורה בכלל מתקרב לעוד הזדמנות. ווזלי סו באמת מעניין מה יהיה איתו בשנתיים האלה.

אייל סגל 3 בדצמבר 2016

כמה ראיונות מעניינים בעקבות הדו קרב:

עם קרלסן – https://www.chess.com/news/view/magnus-carlsen-i-was-calm-i-was-confident-7465 (בוידאו יש תקציר, בתמליל נוסח מלא)

עם קריאקין, אחד העוזרים שלו, וקספרוב (והלכלוכים שלו ושל קריאקין אחד על השני…) בתרגום מרוסית – https://chess24.com/en/read/news/karjakin-and-kasparov-lock-swords-after-match

איציק 3 בדצמבר 2016

הקשבתי לראיון עם קספרוב. הפתיעה אותי התשובה שלו לגבי דעתו האם קרלסון עוד יכול להשתפר או לא. הוא ענה שמבחינת יכולת שחמטאית הוא כבר בשיא וכבר לא ישתפר יותר, יתכן שישתפר מבחינת יכולות מנטאליות. הוא צופה שקרלסון ישלוט בענף עוד 2-4 שנים לכל היותר. זה נראה לי קצת מפתיע. היתי מצפה שיכולות שחמט יכולות להשתפר לפחות עוד 4-6 שנים ובטח גם יכולות מנטאליות, ולכן השיא צפוי עוד לפני קרלסון והשליטה לעוד הרבה זמן.

אייל סגל 3 בדצמבר 2016

טוב, ההבדל בין 4-2 ל6-4 הוא לא כל כך קיצוני… ואגב, ממה שראיתי קספרוב מדבר באופן ספציפי על אליפות העולם, זה לא המרכיב היחיד של "שליטה"; ועוד אגב – כמה מההישגים המרשימים ביותר של קספרוב עצמו קרו בסוף שנות ה-90 – תחילת ה-2000, כלומר, בחצי השני של שנות ה-30 שלו. בכל אופן, מלבד קרלסן עצמו זה גם תלוי במי שיגיע להתמודד איתו. בעוד שנתיים אפשר להניח די בוודאות שזה יהיה מישהו מאלה שכבר היום נמצאים בטופ 15-10, אבל עוד ארבע – ובטח שש – אלה כבר יכולות להיות פנים חדשות יותר, של מישהו שנמצא כרגע עוד בשנות העשרה ומתפתח מאוד במהירות, כך שקשה להעריך את היכולת העתידית שלו.

איציק 3 בדצמבר 2016

מה שמאד הפליא אותי זו האמירה שקרלסון נימצא בשיא יכולות השחמט והשיפור יכול להיות רק בתחום המנטאלי (אני לא קראתי את התרגום כי אם שמעתי את הראיון איתו, כך שאני לא יודע מה כתוב בתרגום וזה לא כל-כך חשוב). האם באמת יכולות השחמט לרוב לא משתפרות בגילאי ה-30? לפי התשובה שלך, זה נראה שקספרוב שלט הרבה זמן על אדי היכולת המנטאלית.

עופר 3 בדצמבר 2016

הבחור שמפרשן עם יהודית פולגאר בסרטון מהשידור הרשמי – יש לו בדיוק את הקול של סמואל ל. ג׳קסון…

אייל סגל 3 בדצמבר 2016

זה מוריס אשלי – הוא ידוע בתור פרשן/שדרן בתחרויות שמתקימות בארה"ב (כמו האליפות הלאומית או גביע סינקפילד), שיש לו סגנון דרמטי וציורי מאוד:

https://twitter.com/chess24com/status/635933253376024577
https://twitter.com/chess24com/status/592426113013567490

בעצם כבר משנות ה-90…

https://www.youtube.com/watch?v=kUr_gdKQ8j4

עופר 4 בדצמבר 2016

אדיר… נחמד גם לשמוע את דניאל קינג בקטע כזה ישן

אילן 4 בדצמבר 2016

אפרופו האליפות הבאה, קרואנה ניצח ניצח אתמול במשחק מרהיב (אך גם מתיש) את תומשבסקי ועם 2827 נקודות מד כושר בלוח החי לאט לאט מתקרב לשיא האישי שלו (2844) בעקבות טורניר סינקפילד 2014 המונומנטלי.
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/schachbundesliga-2016-2017/5/3/1

קרלסן נמצא היום בלוח החי עם מד כושר של "רק" 2840, אחד מנזקי אליפות העולם.

יחד עם זאת, אני חושש שקרואנה פחות חזק, מנטלית, מקריאקין, אבל אין ספק שהוא משחק יותר יצירתי ומעניין.

אייל סגל 4 בדצמבר 2016

והיום הוא הפסיד את כל הנקודות שהרויח אמול בתיקו נגד אמן בין לאומי עם מד כושר באיזור ה-2500… כשבעמדה הסופית יכול להיות שהיריב שלו אפילו יכול לזכות:

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/schachbundesliga-2016-2017/6/4/1

אגב, מצחיק להסתכל על הדו קרב הקבוצתי השלם (זה נערך במסגרת הבונדסליגה) – לבאדן באדן, הקבוצה שקרואנה שיחק בלוח הראשון שלה, היו גם את MVL בלוח השני, אנאנד בשלישי, סבידלר ברביעי… וניידיץ' על הלוח השמיני והאחרון, כשהשחקן הכי חזק בקבוצה מולה הם שיחקו היה כאמור אמן בינלאומי – והתוצאה הסופית אכן 7.5 : 0.5; זה נראה כמו שימוש בפצצת אטום כדי להרוג זבוב. (אבל אני מניח שהסיבה האמיתית לגיוס התותחים הכבדים היתה המפגש שלהם אתמול עם הוקנהיים, שהיא קבוצה חזקה.)

אילן 5 בדצמבר 2016

כן, זה בוודאי מתסכל במד כושר שכזה, שתיקו נגד שחקן של 2469 גורם להפסד יותר נקודות מנצחון על שחקן של 2722 נקודות. אגב, אותו אב"ל שוויצרי ניצח במשחק חזק לפני כן בבונדסליגה שחקן של 2628, אז יתכן שהוא "שווה" קצת יותר (רק בן 20) – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/schachbundesliga-2016-2017/5/4/1

אבל המשחק היה יכול להסתיים אחרת אם קרואנה היה רואה את 31..ז3! (וגם במסע 34). אח"כ הוא ניסה לסבך קצת את העניינים ולמזלו יצא רק בתיקו.

Alex 4 בדצמבר 2016

קודם כל כל הכבוד על הסקירות של אליפות העולם , מאד נהנתי והשכלתי ,ובכלל בלוג על שח זה כיף גדול

ושאלה – יש באזור ת"א/רבתי מקום שאפשר לשחק בליצים?

תודה

יהודה.א. 4 בדצמבר 2016

כן, כל מקום שיש בו אינטרנט :)

וברצינות, יש מקום מפגש כל שלישי בערב. בקיץ הם ברוטשילד על השדרה ובחורף בבית קפה כלשהו. אין לי מושג איפה זה השנה. דף הפייסבוק שלהם: https://www.facebook.com/rotchildkings?fref=ts

ארנון 5 בדצמבר 2016

כרגיל, מחכים, מעשיר ומהנה לא פחות משום סקירה אחרת בנושא, כולל אתרי השחמט הנחשבים.
שאפו ענק, אייל.

כמה הערות.

לגבי המשחק השני – התיקו התיאורטי המתקבל מסיום של מלך, רץ ורגלי נגד מלך, כאשר הרץ "עיוור", כלומר הוא רץ על המשבצות שצבען הפוך מצבע ערוגת ההכתרה, חשוב להדגיש כי הדבר נכון אך ורק אם מדובר ברגלי קיצוני (טורים א' ו-ח').

בנוגע למסע המופלא איתו סיים קרלסן את הדו-קרב. לכאורה מסע פשוט, מט בשנים. אבל ראינו שרב אמן טל בראון לא גילה אותו. פולגאר וסווידלר יתכן וגילו, אבל לא ברור אם נעזרו בחבר הדיגיטלי. מה שנראה לי – אחד מאותם מט-בשנים שכלל אינם טריויאלים. בטח ובטח במשחק בעל השלכות משמעותיות כמו זה ובדוחק זמן. צריך לזכור שקרלסן היה צריך גם לחשב באופן די מדויק את ההסתעפות בה קריאקין מתגונן עם ר-ו8 במקום מ-ח7, למרות שיכול להיות שהסתפק בהבנה כי יש לו בטוח שח נצחי במקרה זה.
כמדריך שחמט, מה-ח6+ נופל על התפר בין שני קריטריונים שאני מבקש מתלמידי לשים לב: מצד אחד, לבדוק כל מסע שח שעומד לרשותם. ומצד שני – לזהות מייד את אותן משבצות-מוקש, בהן שולטים הרגלים של היריב ולכן יש להימנע מלהציב בהן את הכלים שלנו, בטח ובטח את מלכתנו. במקרה המדובר גם המלך יכול להכות את המלכה, אבל המחשבה שלי היא שבאמת עיקר הקושי טמון בכך שאפשר להכותה עם רגלי. בהקשר הזה מענינת מאד הדוגמה שהבאת מאותו משחק של פופוב מ-1979. בהחלט יש מצב שקרלסן ראה את העמדה הזו איפשהו.

לתרגול והנאת הצופים, הנה דוגמה של מט במסע שלוקח זמן לפתור אפילו עבור שחמטאי מנוסה:
https://www.chess.com/forum/view/more-puzzles/mate-in-one5

אייל סגל 5 בדצמבר 2016

תודה – תיקנתי את הניסוח לגבי הסיום במשחק השני. ואגב, הנה עוד תקדים לדפוס של תחבולת המט הסופית שראיתי מוזכר באיזה פורום – http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1146600 (פה השחור הוא זה שמנחית את המט). לגבי פולגר, עקבתי אחרי השידורים איתה לאורך הדו קרב אז אני בטוח שלא השתמשה במחשב. היא היתה באופן עקבי מאוד מרשימה בחדות הטקטית שהפגינה (למשל, במשחק התשיעי היא זיהתה ממש מהר את הרעיון הדי משוגע של 33.ר-א4 מה-ו5 34.מה-ו1 צ-ב1).

אילן 5 בדצמבר 2016

יהודית פולגר נהדרת.

דוד 5 בדצמבר 2016

יפה
מותר לגלות?

ארנון 5 בדצמבר 2016

מותר לגלות כמה שנים ניסית עד שפתרת…

דוד 5 בדצמבר 2016

האמת שדי במזל חשבתי רק על 2 מסעים לפני שגיליתי.
1. ד8=מה# – מסע לא חוקי!
2. מהז5+ מהג:ז5
3. מהא3 מט!
אייל רשאי למחוק את התגובה כמובן…

דוד 5 בדצמבר 2016

כמובן שאז המשכתי לבדוק בפורום שם אם צדקתי, ואכן זו התשובה. יש שם 20 "אפשרויות" למט שמתבררות כלא נכונות(!)
תודה בכל זאת

ארנון 5 בדצמבר 2016

רוב האנשים בפניהם הצגתי את השאלה ניסו את כל השחים עד שהגיעו לפתרון. גם אני ככה :(

דוד 6 בדצמבר 2016

ואתה מן הסתם שחמטאי הרבה יותר גדול ממני (לא עולה על 1600)
תפרסם עוד כאלה (ברשות בעל הבית כמובן) זה יכול להיות מעניין! בכל עמדה של "מט בשניים" וכדומה תמיד יש כמה יסודות שלוקח זמן לקלוט אותם. צריך קודם כל להסתכל לאיפה המלך יכול לזוז עכשיו אם תורו לזוז, איזה כלים הכרחיים לשמור אותו "כבול" ואיזה כלים אסור להזיז. זה כבר 60-70% מהפתרון.

שמעון כסאח 5 בדצמבר 2016

טל בראון זכאי עקב נסיבות מקלות, הוא ראה זכיה קלה ע"י מהז3 ולכן לא טרח לחפש מסעים אחרים.

אייל סגל 5 בדצמבר 2016

אבל הוא גם המשיך לא לראות את המט אחרי שקרלסן שיחק צ-ג8+… אגב, מבחינת יחסי ציבור התגובה שלו מן הסתם הרבה יותר מוצלחת מאשר אם הוא היה מזהה את זה מייד (ראיתי שקטע הוידאו הרלבנטי כבר הפך ללהיט בעמוד הפייסבוק שלו), כי גם אם זה לא מעורר התפעלות כמו התגובה של פולגר הרבה יותר קל לאנשים להזדהות עם זה ("הנה, גם רב אמן יכול להחמיץ את המסע כמונו"). בקטע הוידאו שהבאתי אפשר, אגב, לראות איך שמוריס אשלי שיושב לצד פולגר גם חושב רק על מה-ז3 (וסבידלר היה בטוח שקרלסן ישחק את זה בגלל הנסיבות – כמסע שיש פחות חשש לטעות בו).

אשר 6 בדצמבר 2016

היי אייל,
מצטרף לתודות. מכור אליך ולמשחק.
שאלה:
במשחק השלישי, אם קריאקין היה ממשיך בהסתעפות שהצעת במסע 38 האם זה מצב בו המשחק עדיין חי? או שהיו מסכימים על תיקו?

אייל סגל 6 בדצמבר 2016

תודה. ולא, זה רחוק מלהיות תיקו – לשחור אין אמנם ניצחון כפוי או מיידי, אבל בהחלט יש לו לחץ די רציני (בעוד שעמדת הלבן מאוד פסיבית); הוא יכול, למשל, להציב את המלכה ב-ד4, את הצריח ב-ד2 ולהתחיל לקדם רגלים באגף המלך.

אילן 6 בדצמבר 2016

ניתוח "פסיכולוגי" של אליפות העולם https://chess24.com/en/read/news/a-psychologist-analyses-carlsen-karjakin

אגב, אספקט אחד שלא שוחחנו בו כאן הוא מה תהיה ההשלכה של משחקי אליפות העולם הנוכחית על עתידו של קריאקין (מעבר לעובדה שמעריכים אותו עכשיו כהרבה יותר חזק). בהתחלה חשבתי שלא מן הנמנע שקריאקין יגיע להתמודדות נוספת על כתר אליפות העולם. יש לו את היכולות והאמביציה לכך (עכשיו גם את הנסיון). מאידך, יתכן שמתמודדים אחרים בגרנד פרי ישחקו נגדו מאוד בזהירות ויגיעו איתו לתיקו, ביודעם שאם יקחו סיכון או יבצעו טעות הוא עשוי לנצל אותה. נקודת התורפה של התזה הזאת היא שעל מנת לעשות זאת, גם על אותם שחקנים לשחק משחק מדויק. מכל מקום, אם התאוריה המוצעת נכונה, הוא צפוי ליותר משחקי תיקו מנצחונות ואז מספיק ששחקן אחד יצבור יותר נצחונות ממנו גם אם הפסיד פעם אחת, כדי שיעבור אותו בתחרות המועמדים. ימים יגידו.

אייל סגל 8 בדצמבר 2016

עוד ראיון מעניין שקשור לדו קרב, עם פיטר היינה נילסן (העוזר הראשי של קרלסן – בעיקר על הפתיחות): https://www.youtube.com/watch?v=KDD0XuqyGOE

ולאירוע צמרת אחר: מחר (9.12) מתחיל ב-18:00 טורניר לונדון, האחרון בסידרת הגרנד טור; משתתפים 8 מתוך הטופ-10 הנוכחיים (להוציא את קרלסן וקריאקין) + טופלוב ואדמס. https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/london-chess-classic-2016/1/1/1

(משחקים בסיבוב הראשון שכדאי לשים לב אליהם במיוחד: קרמניק – טופלוב, נקמורה – סו; האחרון בהתחשב בכך שנקמורה הוא היחיד שעוד מסוגל לזכות בסידרה השלמה חוץ מסו)

ולמי שמתעניין, גם אליפות ישראל נערכת בימים אלה (בטבריה) – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/israel-championship-2016

דוד1 8 בדצמבר 2016

אייל אולי תסקר את אליפות ישראל? זה יוסיף לה הרבה עניין…

יהודה.א. 10 בדצמבר 2016

שבוע טוב!
אין פה אף מילה על קראמניק וטופאלוב?

אייל סגל 10 בדצמבר 2016

טוב, זה כבר נראה עניין שבשיגרה – משחק חריף, זה מביניהם שבשחור משחק לא טוב, זה שבלבן מנצח… (מאז הדו קרב היו ביניהם תשעה משחקים קלאסיים – שבעה הוכרעו, בכולם זכה הלבן; קרמניק בכל ארבעה המשחקים שלו בלבן, טופלוב בשלושה מתוך החמישה שלו).

https://www.chessbomb.com/arena/2016-london-chess-classic/01-Kramnik_Vladimir-Topalov_Veselin

דוד 10 בדצמבר 2016

משהו על הדיון לגבי הפורמט של שובר השוויון באליפות העולם:
בטורניר לונדון נשאלו השחקנים האם הם חושבים שהכרעה במשחקים מהירים היא לגיטימית, וכולם ללא יוצא מן הכלל (!) אמרו שההכרעה לגיטימית לחלוטין. הם ענו כמעט באותם מילים, ש-12 משחקים קלאסיים זה המון, וחייבת להיות איזו הכרעה, ומשחק מהיר זו דרך סבירה בהחלט. אדמס גם חשב שהשובר שוויון היה מעניין ואיכותי יותר מהמשחקים הקלאסיים. קרמניק רק הוסיף שאת החלק של הבליץ צריך לבטל כי הוא לא מהווה אינדיקטור לאיכות משחק.

אייל סגל 10 בדצמבר 2016

כן, שמעתי את זה – לא ציפיתי שמישהו יגיד שזה לא "לגיטימי" (ובזה כאילו יקרא תיגר על לגיטימיות התואר של קרלסן), אבל לפי מה שאשלי אמר (ומה שהיה אפשר לשמוע בקטעי הראיונות שהביאו) 9 מתוך ה-10 אפילו חושבים באופן יותר כללי שכל הפורמט בסדר גמור כפי שהוא ואין להם רצון לשנות אותו בדרך כלשהי. גם קרלסן וקריאקין אמרו את זה, אגב, כשנשאלו באחת ממסיבות העיתונאים האם 12 משחקים זה מספר טוב לדעתם. קצת מצחיק להשוות בין זה לבין כמות התלונות והבכיינויות האינסופית ממש שאפשר למצוא בהקשר זה בפורומים כמו אלה של chessgames.

דוד 10 בדצמבר 2016

משחק משוגע לחלוטין בין קרואנה לטופלוב.

דוד 10 בדצמבר 2016

ואני כתבתי את זה לפני 35.פד2. האמינו לי!

אייל סגל 10 בדצמבר 2016

כן, 35.פ-ד2 דווקא רעיון די יפה, כדי להמשיך פ-ג4 ומה-ה3+; אלמלא 36…צ-ה8!! הוא זוכה. וסו, עם ניצחון שני, השחקן ה-12 בהיסטוריה שעובר במד כושר (חי) את ה-2800 וגם די מבטיח לעצמו את הזכייה בסידרה. בכלל טורניר די משוגע – רק גירי ממשיך בשלווה עם תוצאות התיקו שלו…

דוד 10 בדצמבר 2016

שמת לב לשעון? פשוט הזוי.

אילן 11 בדצמבר 2016

מתי קרמניק הפסיד בפעם האחרונה? :)
עוד מעט הוא משחק נגד קרואנה.

מעניין אם אדמס יחלק נקודות גם לד"ר תיקו.

אייל סגל 11 בדצמבר 2016

לגבי קרמניק זה דווקא ממש לא היה מזמן – בטורניר לזכר טל לפני קצת יותר מחודשיים, ופעמיים (לנפו וממדיארוב).

דוד1 11 בדצמבר 2016

אייל, האם מיכאל רויז הוא שחקן שעושה הרבה תוצאות תיקו?

אייל סגל 11 בדצמבר 2016

לא יודע, אני לא ממש עוקב אחריו… שמוליק בטח מעודכן בזה יותר ממני.

יהודה.א. 11 בדצמבר 2016

יחסית, כן.

שמוליק 11 בדצמבר 2016

יהודה , זה חתיכת אנדרסטיימנט …
כאן ניתן לראות פילוח של תוצאותיו לאורך השנים ( עם 53.6% של תוצאות תיקו ) .
http://chesstempo.com/gamedb/player/179279

דוד1 11 בדצמבר 2016

וואו! נראה לי שישראל צריכה לשים אותו לוח ראשון באולימפיאדות

יהודה.א. 11 בדצמבר 2016

נראה לי שניסו פעם את הרעיון הזה. כמובן, אם גלפנד משחק אז זה לא קביל.

דוד1 11 בדצמבר 2016

וואו זה רעיון ענק לשים אותו בלוח שני.

שמוליק 11 בדצמבר 2016

ההצעות הללו הן בערך משהו שאני חוזר עליו כבר עשור …
יהודה , מדוע אגב שזה יהיה לא קביל ? יש תקדימים ממש דומים מנבחרות אחרות ( אזרביג'יין לדוגמא ) ?

יהודה.א. 11 בדצמבר 2016

משום שגלפנד תופס את הדברים בצורה שונה ולא יסכים להיות לוח שני. כמובן, שבתקופת בורוחובסקי ופורת הדברים שונים..

דוד1 11 בדצמבר 2016

שמוליק מעניין שאתה כבר חושב על כך הרבה זמן. למרות שמשום מה גלפנד וסמירין לא שיחקו באולימפיאדה האחרונה.

דוד 11 בדצמבר 2016

משחק מעניין של ארוניאן נגד סו. את כל שלב הפתיחה (החריפה) שיחק סו די במהירות בלי להשקיע כמעט זמן למחשבה, כשהמחשב "מאשש" אותו עם הערכה די נוחה לעמדה של השחור. אבל מחשבים יכולים בעמדות כאלה לשגות, ולא להעריך נכונה אלמנטים כמו חולשה אסטרטגית של המלך. אחרי שארוניאן שיחק 22.פ:ג6 התברר פתאום שסו לא התכונן כלל לעמדה זו זו ולבעיות שהלבן יכול להציב לפניו, כנראה הסתמך על המחשב בניתוח הביתי שלו.
מזכיר לי בצורה מפליאה את משחק ההתרסקות שלו נגד ההודית של המלך של נקמורה. לפעמים לא טוב "לגדול" על המחשב?

אייל סגל 11 בדצמבר 2016

טוב, הוא התגונן בצורה מדוייקת והצליח להחלץ. באותו הפסד לנקמורה, אגב, כנראה שהבעיה לא היתה דווקא בהסתמכות על המחשב (בנקודה שבה הוא התחיל אז לשחק יותר לאט גם המחשב כבר לא אוהב את העמדה של הלבן) אלא שערבב בראש בין שתי הסתעפויות שונות – זה מה שהוא בעצמו אמר כאן בראיון אחרי הסיבוב הראשון, כשציינו את זה כסיבה אפשרית לטעות הגסה שנקמורה עשה נגדו. אבל בכל מקרה, יכול להיות שזה גם היה קשור לחוסר הבנה יסודית מספיק של הפתיחה.

אייל סגל 11 בדצמבר 2016

…ונקמורה, אחרי שהפסיד ביום ההולדת שלו, מנחיל לאנאנד הפסד ביום ההולדת של האחרון (וזה אחרי שקרלסן זכה באליפות העולם ביום ההולדת *שלו*). לנקמורה יש באמת כמה מצ'אפים עם מאזנים קיצוניים – מצד אחד המאזן הנוראי נגד קרלסן, מצד שני כבר 1-8 לטובתו מול אנאנד בקלאסי.

דוד1 11 בדצמבר 2016

וואו 8-1 מדהים

אייל סגל 11 בדצמבר 2016

רק להבהיר שזה במשחקים מכריעים, יש גם 12 תוצאות תיקו… אבל עדיין זה מאזן כולל של 7-14 (כלומר 66.7% לנקמורה – בערך אותם אחוזים שיש לקרלסן נגדו עם 12-1 ו-19 תיקו).

דוד1 11 בדצמבר 2016

הנאקמורה זה שחקן הפכפך עושה רושם

אייל סגל 12 בדצמבר 2016

הנה וידאו של מה שדוד הזכיר בתגובה 36: רוב השחקנים מטורניר לונדון מדברים על הדו קרב בין קרלסן לקריאקין – בהתחלה רשמים כלליים, אחר כך (בתגובה לשאלה של אשלי) על השימוש במשחקים מהירים כשובר שוויון.

https://www.youtube.com/watch?v=rxdOPapZKi0

וכדי לדייק קצת יותר את מה שהערתי שם – מתוך השמונה שמגיבים לשאלה לגבי שובר השוויון (כל השחקנים בטורניר להוציא את ושייה לגרב וטופלוב), לשישה אין שום בעיה עם הפורמט הקיים (חלקם גם מציינים ש-12 משחקים קלאסיים זה מספיק), קרמניק חושב שצריך להישאר עם משחקי rapid ולהימנע מבליץ (אפשרות שקיימת בינתיים רק באופן תיאורטי – עוד לא קרה שהגיעו בשוברי השוויון של אליפות עולם לשלב הבליץ), ורק סו חושב שיש בעיה עקרונית עם הכרעת הדו קרב במשחקים לא קלאסיים.

דוד 12 בדצמבר 2016

בטוויטר בעיצומו של שוברי השוויון נקמורה צייץ
https://twitter.com/GMHikaru/status/804090784731365376

אייל סגל 12 בדצמבר 2016

ואגב, אני רואה עכשיו שבטור דיעה לגבי פורמט אליפות העולם שאשלי פירסם בצ'סבייס (http://en.chessbase.com/post/maurice-ashley-yasser-seirawan-debate-world-championship-format – זה בהמשך לטורים קודמים של סירוואן וסוטובסקי שהופיעו שם) הוא מציין ששאל גם את MVL וטופלוב וגם הם חושבים שהפורמט בסדר; כך שאפשר לומר שהיחיד מהחבורה הזו – או מכלל שחקני הצמרת הפעילים שהביעו את דעתם עד עכשיו – שיש לו התנגדות ברמה ממש עקרונית הוא סו.

אילן 12 בדצמבר 2016

אין שידור ישיר של אליפות ישראל כרגע כי:
"שחמטאים יקרים, בעקבות הפסקת חשמל בעת המשחקים בטבריה השידור החי הופסק ולא ניתן לחדשו. אנו תקווה כי מחר בסיבוב האחרון, השידור יתקיים כמתוכנן. התוצאות יתפרסמו מאוחר יותר באתר האיגוד ובצ'ס ריזולטס. עמכם הסליחה. בברכה, הנהלת התחרות"

אייל סגל 12 בדצמבר 2016

באמת הצצתי קודם בשידור של צ'ס 24 שנתקע וחשבתי שכולם הפסידו בזמן במחשבה על המסע השישי :)

אילן 12 בדצמבר 2016

לא משדרים את זה בשידור ישיר בגלי צה"ל? בכל זאת, אליפות ישראל.

דוד 12 בדצמבר 2016

אייל, העמדה במשחק גירי-סו במסעים 11-12 (עם הרעיון של ו6, ו5, ו4 מצד השחור) היא ידועה?
משום מה חשבתי שאני שומע את גירי אומר לעצמו 'אוי, יש כאן סכנה ממשית שיתפתח משחק מעניין, איך אני הורג את זה?'

אייל סגל 12 בדצמבר 2016

לא, הם נטשו את התאוריה המוכרת די מהר. העמדה מן הסתם לא ידועה כי גירי פשוט שיחק שם גרוע ונתן לשחור להשיג יוזמה – כנראה ש-11.רז2 הוא מסע חלש ובמקום זה היה צריך לשחק ר-ד3. ההבדל הגדול הוא שאז אחרי 11…ו5 12.פ-ה5! לשחור אין 12…ו4, כי עם הרץ על ד3 המסע 13.מה:ח5 בא עם איום מט. [המסע 10.ז3 דווקא בסדר – רק לא כהכנה ל-רז2 אלא כדי למנוע מהשחור פ-ו4.]

אייל סגל 12 בדצמבר 2016

בסיבוב של היום בלונדון הפסד שלישי לטופלוב מארבעה משחקים, במה שמצטייר כעוד טורניר די זוועתי מבחינתו לאחר המועמדים. בסוף אותו טורניר הוא דיבר בגילוי לב על זה שהוא כבר לא משקיע ברצינות בשחמט כמו פעם (או לעומת מה שהוא רואה אצל היריבים שלו), ולאור התוצאות שהוא משיג אני בספק אם זה ייתן למארגנים תמריץ גדול להמשיך ולהזמין אותו לארועי צמרת (למועמדים ולטורנירי סדרת הגרנד טור במהלך 2016 הוא העפיל אוטומטית בזכות מד הכושר הגבוה שלו, אבל כעת הוא כבר צונח לאיזור המקום ה-20 בדירוג).

https://www.youtube.com/watch?v=85DsithKkqM&t=11m21s

ומי שניצח אותו היה נקמורה, שלאחר הפסד בלבן לסו בסיבוב הראשון ותיקו עם גירי בסיבוב השני ניצח שני משחקים רצופים. משהו שמעיד על המוניטין שגירי רוכש לעצמו – בתשובה לשאלה של מוריס אשלי בראיון אחרי המשחק היום לגבי איך התאושש מפתיחה כל כך גרועה – "זה היה מאוד נחמד שקיבלתי את אניש לסיבוב השני"…

אילן 12 בדצמבר 2016

לא הצלחתי להבין מה הוא אמר בהמשך (אחרי שהתייחס לגירי) בהקשר לקרואנה, אבל יכול להיות שהאמירה העוקצנית שלו כלפי גירי יכולה לזכות לסלחנות בהתחשב בעובדה שלגירי גם יש פה גדול…

דוד 13 בדצמבר 2016

התבטאויות מהסוג הזה ממש לא מקובלות ונחשבות לחוסר כבוד כלפי היריב (בפרט שגירי לא היה היריב שלו היום!). מה שמרגיז שנדמה שהוא אומר את זה כאילו בתמימות.
אבל אני מניח שלדברים האלה אין משמעות מקצועית ממשית. אולי יום אחד כשהיקארו יעפיל לאליפות העולם ויחפש עוזרים…

דוד 13 בדצמבר 2016

עכשיו הקשבתי שוב, הוא אמר 'היה נחמד לקבל את גירי בסיבוב השני. אני מתכוון… הוא כמובן שחקן חזק אבל כנראה קצת פחות חד מכל השחקנים האחרים'
לא צריך לומר לכם שזו אמירה מאוד מעליבה על שחמטאי.

אילן 12 בדצמבר 2016

נבאתי ניצח היום את מי שהוביל את הטורניר (ברון טל) ורויז ניצח את פוסטני, כך ששניהם בראש הטבלה עם 5.5 מתוך 8 וייפגשו מחר. מקום השלישי המשותף 7 שחקנים עם 5 נקודות וישחקו מחר: גולוד נגד ברון טל, בורוחובסקי נגד מיכלבסקי, קובו נגד רשף וניצן שטיינברג נגד רם סופר שעם 4.5 נקודות.

דוד1 13 בדצמבר 2016

כל הכבוד לצעירים בורוחובסקי, שטיינברג ורשף שזכו במקום ראשון משותף יחד עם תמיר נבאתי ומיכאל רויז אין ספק שזהו הישג נפלא לצעירים אלו שחלקם ככל הנראה יאיישו בקרוב את ספסל נבחרת ישראל. אין ספק שהשחקן שיצא מקופח התחרות הזאת הוא פוסטני אשר ניצח את האלוף החדש ושיחק טוב לאורך כל התחרות ואפילו היה קרוב לנצח בכמה משחקים, הפסד אחד לרויז הרס לשחקן הכל ונתן לו מיקום אשר לא קרוב לרמה שהפגין. ברכות גם לרויז שהפתיע עם ניצחון בסוף התחרות. נראה שהצעירים: קובו, שטיינברג, רשף ובורחובסקי בכושר מצויין. על פניו לאחרון יש סיכוי עוד להיותר 2700+ אבל התרשמתי מאוד מהצעיר שטיינברג שלפי מה ששמעתי ( האם עוד מישהו שמע על כך?) הוא הצעיר המבטיח והכישרוני ביותר יחד עם בורוחובסקי ועוד לא עשה את הפרצה הגדולה.

לתחרות הנשים: הופעות מרשימות ביותר של להב ואלטשול בתחרות ואף על פי כן איני מצליח להבין מדוע יש להן פריבילגיה לשחק בתחרות נשים נפרדת?! וכי בענף פיזי מדובר. אני חושב שזה לא הוגן לגברים כיוון שבתחרות הגברים יאיר קראוס המוכשר שסיים אחרון היה ככל הנראה זוכה בתחרות הנשים, לכן לעניות דעתי יש לבטל תחרות לנשים כל עוד מדובר בספורט של חשיבה!

נקודה שלישית: לדעתי הסיקור של הגמר היה לוקה בחסר, אמנם היה דיווח על כל סיבוב אך הוא היה מאוד מקוצר. אני לא מצפה לרמה של סגל ( כן אני רומז שהוא צריך להיות הכותב של האיגוד) אלא אני מדבר על כתבות כמו אלה שכתב רם סופר למי שזוכר סיפקו חוויה ותיאור נרחב על התחרות ולא רק סיכום של פסקה כל פעם.

אייל סגל 13 בדצמבר 2016

לגבי השאלה בקשר לנשים, אני חושב שהתשובה די ברורה. תהיה מה שתהיה הסיבה (וזה לא בלתי אפשרי שכן מעורב כאן איזה שהוא מימד ביולוגי-פיזי/קוגניטיבי – אם כי זה גם לא מוכח, כמובן), העובדה הברורה היא שגברים יותר חזקים בממוצע. לכן, להפרדה יש כאן באופן בסיסי בדיוק אותו הגיון שיש להפרדה בין קבוצות גילאים – כדי "להגן" על אלה ששייכים לקבוצה החלשה יותר ולעודד אותם לשחק; אחרת אפשר לשאול באותה מידה – למה שבני 12-11 לא ישחקו באותן תחרויות עם בני 16 או 18 ?

דוד1 13 בדצמבר 2016

אייל, אני מודע לכך שהנתון הוא שהנשים הן פחות טובות בשחמט, אך אין זה מצדיק שום הקלה להן שכן יש להן בדיוק אותן הזדמנויות להצליח כמו הגברים! בניגוד לילדים שככל שאתה מבוגר יותר יש לך יותר זמן להשתפר.

אייל סגל 13 בדצמבר 2016

אבל מאיפוא אתה קובע בכזו ודאות שיש להן בדיוק אותן הזדמנויות להצליח כמו גברים? אולי יש משהו במבנה המוח הגברי שמאפשר לגברים להצליח בזה יותר? או, מכיוון אחר לגמרי, יכולים לבוא ולטעון שהחברה באופן כללי ומבני מעודדת נשים פחות מגברים לשחק שחמט ברצינות – ושלכן גם הרבה פחות נשים מגברים נכנסות לזה מלכתחילה (אני יודע שיש טיעון "סטטיסטי" שעל פיו ההבדל המספרי כאן מספיק כדי להסביר את פערי הרמות). לא מדובר בדיוק בקבוצה זניחה אלא במחצית מהאוכלוסיה, ולכן יש אינטרס גדול לעודד אותה לשחק.

דוד1 13 בדצמבר 2016

שלום אייל, איני מבין מה כוונתך שיש להן פחות הזדמנויות, עולם השחמט פתוח לכולם ואין עידוד לא לכאן ולא לכאן ומי שמוכשר מתקדם, לגבי הטענה של המוח אני חושב שהיא השארה רחוקה בלי טיפת ביסוס שאין סיבה להניח אותה. טענתי היא הפוכה מדוע בגלל שיצא שהנשים בישראל פחחות הצליחו בשחמט הן מקבלות על כך פרס? למה שחקן כמו רב אמן רם סופר אשר היה לוקח את תחרות הנשים בהליכה מסיים תחרות זו במקום 16 בלי לקבל כלום בעוד שחקנית במד כושר 1950 שלא הייתה עולה ככל הנראה אפילו לחצי הגמר הפתוח זוכה במאות שקלים?! וכי בגלל שהוא גבר הוא קיבל משהו יותר מאשה כדי להצליח? האם אלופת אירופה לגיל 10 אנסטסיה וולר קופחה בגלל היותה בת? בתור שחקן שחמט בעברי אני יודע שאין שום סיבה לנשים להרגיש קיפוח או חוסר עידוד עבורם זה שהגברים יותר מוצלחים בשחמט זה כי יש הרבה יותר שחקנים גברים? למה יש הרבה יותר? זה כבר לא רלוונטי לנקודה כיוון שבשורה התחתונה הנשים מקבלות אותם תנאים כמו הגברים ולכן אין שום סיבה ששחקן פאר נתן בירנבוים אלוף ישראל 3 פעמים יצא בידיים ריקות ואילו שחקנית כפדרובסקי עדי תקבל מאות שקלים. ( בלא משהו אישי נגדה) צריך ללמוד מיהודית פולגאר שהגיעה לטוף של הגברים בלי רגשי נחיתות ואפילו לא רצתה לשחק בתחרויות של נשים. מי שרוצה להגיע לגמר שתוכיח עצמה. מיכל להב היא שחקנית לא רעה ואולי אם תמשיך להתקדם תגיע לגמר של הגברים…

אילן 13 בדצמבר 2016

תביט על זה כך, שיש תחרות שחמט לנשים ותחרות גברים לשחמט, נראה לי שזה יעזור לך לקבל את זה.
אגב, גם אם הנשים היו משתתפות בתחרות לגברים רם סופר לא היה מסיים במקום יותר גבוה. אז אולי הצמרת הגבוהה של הנשים לא היתה מקבלת פרסים וכנראה שזה גם היה תמריץ שלילי לנשים ישראליות לשחק שחמט (אם אין סיכוי לזכות).

יהודה.א. 13 בדצמבר 2016

אציין, שבניגוד למה שאולי מובן למי שלא מכיר וקורא את התגובות של דוד כאן, רוב הנשים ששיחקו באליפות ישראל, ובוודאי מיכל ולימור, משחקות דרך קבע בתחרויות מעורבות. אגב, לקביעה המתיימרת שיאיר קראוס היה לוקח מקום ראשון באליפות הבנות אענה שבאליפות ישראל האחרונה עד גיל 18 השתתפו מיכל ולימור, ומיכל לקחה את המקום הראשון (לימור את ה-4), לפני בנים אחרים המדורגים מעליהם. דבר וודאי הוא שמיכל ולימור שיחקו בתחרות האחרונה הרבה מעבר לרמה שמד הכושר שלהן מרמז.

אייל סגל 13 בדצמבר 2016

בהקשר ל"עידוד" לא דיברתי על עולם השחמט באופן ספציפי אלא על החברה בכלל – זה קשור להבדלים כלליים יותר שיש בחינוך שגברים ונשים מקבלים בהקשר של התכונות שמעודדים אותם/ן לפתח, ובפרט בהקשר להצטיינות בענפים תחרותיים. אבל הנקודה הבסיסית שלי היא לא לטעון באופן חזק לאיזה גורם עומק ספציפי אלא רק לציין שבהחלט יכול להיות שקיימים גורמים כאלה, מכל מיני סוגים, גם אם אנחנו לא מבינים אותם לגמרי – יש המון דברים במציאות שהם עדיין מורכבים מדי בשבילנו מכדי להסביר אותם באופן מדוייק.

אגב, אם אתה (או מישהו אחר שקורא את זה) רוצה לראות דיון די מעניין שהתפתח פעם באתר הזה בסיבות אפשריות אפשר להסתכל בתגובות לפוסט הזה (החל מתגובה 17) ובפוסט הזה כולל התגובות.

בכל מקרה, נקודת המוצא היא העובדה הבסיסית והחזקה מאוד, שלא ניתן להכחיש אותה, שקיים הבדל שיטתי ברמה של גברים ונשים בשחמט, גם אם על פני השטח היה ניתן לצפות שלא יהיה הבדל כזה. ומכיוון שמדובר בשני חצאים של האנושות שיש ביניהם הרבה הבדלים מכל מיני סוגים, לא נראה לי מופרך להניח שיש להם באופן כזה או אחר השפעה משמעותית גם על השחמט למרות שכאן הסיבה – או אוסף הסיבות – פחות ברורים לנו מאשר בענפי ספורט "פיזיים", ולכן גם לא מופרך לתת לנשים אפשרות להצטיין ולקבל פרסים בתחרויות משלהן. אני מבין את מה שאתה טוען, אבל אני חושב שהשימוש שלך במילה "פרס" (לנשים) מבטא זוית הסתכלות לא נכונה על כל העניין.

אילן 13 בדצמבר 2016

ההערה שלך לגבי הבדל אפשרי במבנה המוח בין המינים, מזכיר לי את זה :) http://www.telegraph.co.uk/culture/chess/11548840/Nigel-Short-Girls-just-dont-have-the-brains-to-play-chess.html

יהודה.א. 13 בדצמבר 2016

עוד בעניין זה. סח לי בעבר רב אמן ומבכירי המאמנים הישראלים, שאימן מספר קבוצות נשים, שהשחמט הגברי והנשי שונה לגמרי, שני עולמות (זו הייתה ההגדרה שלו). כמאמן אני מסכים איתו רק חלקית, אבל וודאי שהשוואה עיוורת לא במקומה.

אילן 13 בדצמבר 2016

אם שמעתי נכון, רמירז כינה עכשיו את גירי כ"מאסטר התיקו", אחרי תיקו נגד ארוניאן במסע ה- 20 (אחרי חזרה על המסעים). הם מתקרבים להגדרה "ד"ר תיקו" הנהוגה במקומותינו.
מה שכן, הוא עלה עם רעיון יפה לנטרל את האיום של הלבן של יתרון טיב.

אילן 13 בדצמבר 2016

יכולה להיות תופעה אנתרופולוגית מעניינת, אליפות עולם בין גירי לבין קריאקין.

יהודה.א. 13 בדצמבר 2016

אפשר ללכת ישר לארמגדון ולתת לשחור את אליפות העולם..

אילן 13 בדצמבר 2016

:)

אילן 15 בדצמבר 2016

נצחון יפה מאוד אתמול על סמירין של ההודי שמוביל את תחרות לונדון צ'ס קלאסיק הפתוחה https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/london-chess-classic-open-2016/7/1/1 לא ברור לי אם סמירין הזמין אותו לקחת את הרגלי בז7 כדי לפתוח טור למלך הלבן, אבל כנראה שהוא קצת המעיט ביכולת שלו.

בעוד יומיים מתחיל טורניר "מפצח האגוזים" בפעם השניה עם גלפנד כשהמנצח יזכה לשחק בטורניר החזק בציריך לזכר קורצ'נוי עם קרמניק, אננד, ואשיה לה גרב, נקמורה, נפומניצ'י ופטר סווידלר. למרות שזה מה שהיה מפורסם, לא ברור אם גלפנד כבר הבטיח את מקומו בציריך במקום MVL לאור מה שנכתב כאן (בכפוף לתרגום משובש של גוגל כרום) – http://ruchess.ru/news/all/boris_gelfand_stal_eshche_odnim_uchastnikom_kortchnoi_zurich_chess_challenge_2017/

אייל סגל 15 בדצמבר 2016

לפי הלינק שנתת זה נראה לי די ברור – גלפנד משחק בציריך במקום MVL, כך שמי שיעפיל לשם מ"מפצח האגוזים" יהיה בעצם הטוב ביותר חוץ ממנו; וגם פלטייה (השחקן מס' 1 בשוויץ) משתתף, כך שיהיו שם שמונה בסך הכל. צריך רק לחכות ולראות מה יהיה הפורמט, כי לסקבורצוב, המיליונר שמארגן ומממן את התחרות, יש תמיד כל מיני רעיונות משונים.

אילן 15 בדצמבר 2016

נקווה שיצליח יותר מטופלוב בלונדון.
מה שכן, המשחקים של טופלוב הם אולי הכי אטרקטיביים.

אגב, ראית את ההגנה המבריקה של קרמניק במשחק נגד נקמורה? כשהוא שיחק 45…מה-ה4 הוא חישב את כל המהלכים עד הסוף https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/london-chess-classic-2016/5/1/3

יהודה.א. 15 בדצמבר 2016

נראה כמו הכנה טובה מאוד של קרואנה. נראה שהם לא בזבזו יותר מידי זמן ביום החופשי..

אייל סגל 15 בדצמבר 2016

כן, עד המסע ה-15 הם עקבו אחרי גירי – MVL מהטורניר בנורבגיה השנה, ונראה שקרואנה והצוות שלו ניתחו אותו לעומק; הרעיון (המחשבי, מן הסתם) של הקרבת המלכה מאוד יפה. אגב, גם אנאנד – גירי (גם בניידורף) וטופלוב – סו משחקים מאוד חריפים. נראה שהם צברו אנרגיה ביום המנוחה…

יהודה.א. 15 בדצמבר 2016

האם אנאנד יכריח את גירי לנצח?

אייל סגל 15 בדצמבר 2016

לא, גירי שוב ניצל מניצחון; הוא לא אדם שנרתע מאתגרים :)

אייל סגל 15 בדצמבר 2016

אגב, נראה שבמשחק של קרואנה ונקמורה קרה משהו קצת אירוני – לפי המחשב נקמורה עשה טעות גסה במסע ה-21 (צ-ב8 במקום לחסל את אחד הפרשים הלבנים החזקים עם ר:ו5) וללבן היה ניצחון כפוי עם 23.פ:ד6+, אבל בשביל למצוא אותו צריך לחשב כמה הסתעפויות מאוד מסובכות מבחינה טקטית. כשמתכוננים בעזרת המחשב לפעמים לא טורחים להסתכל לעומק במסעים שנחשבים בעיניו מאוד גרועים ואז כשהם מופיעים על הלוח לא כל כך ברור איך לסתור אותם… (לא שהעמדה של הלבן גרועה גם אחרי 23.צ:ד6 שקרואנה שיחק, אבל נראה שזה היה פחות חזק).

אילן 15 בדצמבר 2016

אם קרואנה היה קצת יותר מהיר…

אילן 15 בדצמבר 2016

אם קרואנה יממש את היתרון נגד נקמורה וינצח הוא יעלה ל- 2827 – 13 נקודות מתחת לקרלסן

אילן 15 בדצמבר 2016

סליחה יעלה ל- 2829, 11 נקודות הפרש בסה"כ

אייל סגל 15 בדצמבר 2016

כן, במקרה כזה הוא יצטרך בסך הכל עוד שלושה נצחונות רצופים בסיבובים שנשארו כדי לעבור אותו…

דוד1 15 בדצמבר 2016

טופאלוב עם הופעה מגוחכת בשבילו עם חצי נקודה מתוך 6! ואני לא זוכר תוצאה כזאת של שחקן בטורנירים מסוג זה. נראה שזו כבר לא רמתו. ואגב הזכרתם את קרואנה אל תשכלו שגם סו מתקרב לקרלסן, אבל למען האמת אין לזה שום משמעות משום שקרלסן איבד הרבה נקודות מול קריאקין והוא יחזיר אותם בטורנירים הבאים, והנקודה היותר מרכזית שמד כושר זה באמת לא רלוונטי לרמה וברור שקרלסן הוא שחקן שרמה מעל כולם בהפרש ניכר.

אייל סגל 16 בדצמבר 2016

באמת מוזר שטופלוב שיחק היום כל כך גרוע, קצת לפני המשחק הוא נראה חד מאוד: https://twitter.com/OlimpiuUrcan/status/809430088856932352

דוד1 16 בדצמבר 2016

תשמע, אני נדהם מהרמה שלו ביחס לאחרים, זה לא יאומן, זה מרגיש כמו ששחקן במד כושר 2000 משחק שם. במיוחד מה שכאב לו זה ההפסד לקראמניק למה הם באמת מסוחסכים כל כך?

אייל סגל 16 בדצמבר 2016

לא חושב שזה קשור דווקא להפסד לקרמניק. זה לא חדש שבגלל סגנון המשחק שלו טופלוב נוטה להתרסקויות כשהוא לא בכושר טוב, אם כי הפעם זה דרמטי במיוחד – הוא בדרך כלל לא מאלה שמתחילים לשחק באופן סולידי רק כדי לעצור את הדימום. וחוץ מזה, כמו שהזכרתי בתגובה 49, הוא הרי כבר דיבר בסוף תחרות המועמדים השנה על זה שהוא לא לוקח יותר את השחמט כל כך ברצינות (אם כי בין אז לתחרות הנוכחית היו לו שתי הופעות סבירות בהחלט – בנורבגיה וסינקפילד).

דוד1 16 בדצמבר 2016

אגב גם גלפנד עושה רושם כירד ברמתו

יהודה.א. 17 בדצמבר 2016

שבוע טוב!
התיקו המהיר של נקאמורה אומר שהוא מאמין בקרואנה? מאמין באדאמס (שלא יצליח מולו מחר)ת או שסתם כאבה לו הבטן?

יהודה.א. 17 בדצמבר 2016

ובינתיים וושייה לגראב ממצב את עצמו כנקאמורה אירופי, עם היציבות המוגברת שלו.

דוד 17 בדצמבר 2016

בהמשך לנושא המאזנים של נקמורה, יש לו 4-0 על MVL במשחקים קלאסיים.
אגב, לפי הספירה של אתר צ'סגיימס, מאזן הנצחונות של קרלסן נגד 9 החבר'ה האחרים בעשירייה הראשונה של פיד"ה כרגע (קרואנה, קרמניק, MVL, סו, קריאקין, ארוניאן, אנאנד, נקמורה, גירי) הוא 61-29 לטובתו. היחיד ביניהם עם מאזן אי-שלילי נגדו הוא גירי, עם 1-1.
מה שמרשים במאזן זה, זו העובדה שקרלסן שיחק בקביעות נגד אנאנד, קרמניק וארוניאן החל מגיל 15-16 כאשר הם היו בצמרת של הטופ העולמי. (נגדם לבד: 28-18 לטובתו)

אייל סגל 17 בדצמבר 2016

לושייה לגרב יש טורניר לא כל כך טוב, אבל מה שבעיקר בולט לטעמי זה ששוב ושוב הוא יוצא באופן נחות או מופתע מהפתיחה (כולל בשני ההפסדים בניידורף – שם הוא אמור להיות המומחה הגדול), וזה אחרי שהיה עוזר של קרלסן בדו קרב ועבד מן הסתם באופן אינטנסיבי על פתיחות בשבילו…

אם מדברים על פתיחות, לאנאנד היתה היום הכנה פנטסטית מול טופלוב, אבל כרגע נראה כאילו הבולגרי הולך להחזיק מעמד. אנאנד פספס הזדמנות לזכות באופן אלגנטי בטיב ולהתקרב מאוד לניצחון עם 21…ר-ז4!; ברור שהצריח הלבן לא יכול לעזוב את השורה הראשונה בגלל …צ-ה1+, אבל הנקודה היותר מעניינת היא ש22.ו3 מפסיד ל-22…ר-ו5! (שלוקח מהמלך הלבן את ב1 במקרה של צ:ג6+), וכעת – בעקבות ההחלשה של ה3 – 23.ר-ד3 לא עוזר בגלל 23…מה-ה3+ 24.מ-ג2 מה-ה2+.

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/london-chess-classic-2016/8/1/4

אייל סגל 17 בדצמבר 2016

מצד שני, למה צריך לדייק במיוחד כשטופלוב משחק כמו שהוא משחק עכשיו…

יהודה.א. 17 בדצמבר 2016

אני חושב שוושיה לגראב יוכל לתבוע את טופאלוב על קיפוח..

דוד 17 בדצמבר 2016

מסתבר שלא צריך טיב נגד טופלוב בטורניר הזה.
אגב המחשב באתר טוען שאחרי 12..ב5 יש ללבן רד3 עם יתרון (הרעיון הוא שלכידת הרגלי ב-ח7 עם החלשת אגף המלך חזקה יותר לטעמו מהיתרון במרכז הלוח) אבל טופלוב כנראה הופתע כהוגן, ולא המשיך את ההמשך הנ"ל האופייני יותר לסגנון שלו.

אייל סגל 17 בדצמבר 2016

ר-ד3 מוביל ללא ספק למשחק מאוד מעניין, אבל בשום אופן אי אפשר לסמוך על הערכה כמו של המחשב באתר בעומק של משהו כמו 20 ply בעמדה סופר-מורכבת כזו; זה משהו שאנאנד והצוות שלו ניתחו לעומק בבית.

אייל סגל 17 בדצמבר 2016

בכל אופן, אחרי תוצאות הסיבוב של היום סו זכה באופן רשמי בגרנד טור (נקמורה היה היחיד שיכול להשיג אותו בדירוג הסידרה השלמה וזה רק במקרה של מקום ראשון לבדו, ואחרי היום יש ביניהם הפרש נקודה שלמה סיבוב לסוף); צריך לחכות למחר לראות אם הוא גם זוכה בטורניר. מוריס אשלי חזר בראיונות שלו עם שחקנים שונים אחרי המשחקים על כל מיני שבחים נלהבים לסו וציטט את קרמניק שאמר שהוא שיחק את השחמט הטוב ביותר השנה ואת קספרוב שאמר שביחד עם קרואנה הוא המתמודד הפוטנציאלי הכי רציני כיום מול קרלסן; חלק מהשחקנים האחרים נראו כאילו הם רוצים לתת לאשלי בוקס בפרצוף כשהם שמעו את כל זה. קרואנה, שהוא בחור נחמד, הסתפק במשהו כמו "זאת כבר פעם שלישית הטורניר שאתה שואל אותי את זה"…

יהודה.א. 17 בדצמבר 2016

בהתחשב במאזן האישי שלהם בתחרות הבזק במרובעת ההיא, קספארוב חייב להחמיא לסו. מה גם שזה די קל משום שסו די מפרגן לעמיתיו, בעיקר לגדולים שבהם.

דוד 18 בדצמבר 2016

סו נכנע רק פעמיים במשחק קלאסי ב-2016 : פעם אחת למשחק מבריק של אלוף העולם, ועוד פעם אחת במשחק ידידות נגד דינג לירן
http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?page=4&pid=95915&result=2nd
מדהים.

אייל סגל 18 בדצמבר 2016

כן, וזה מתוך לא פחות מ-74 משחקים (מחר יהיה ה-75 והאחרון שלו לשנה הנוכחית). אמנם בכמה תחרויות (אליפות ארה"ב, הטורניר הפתוח באי מאן, האולימפיאדה) חלק לא קטן מהיריבים שלו לא היו ממש מהצמרת העולמית, אבל עדיין סולידיות מרשימה מאוד.

דוד 18 בדצמבר 2016

הרבה פעמים כשאתה משחק נגד יריבים פחות חזקים גם הרמה שלך יורדת. אפשר להזכיר הפסדים של קרלסן לרבי אמנים מדרג ב' באולמפיאדות כדוגמה. קשה לי לראות את קרואנה או ארוניאן למשל מצליחים להשיג מאזן "נקי" כזה לאורך תקופה כ"כ ארוכה אם היו משחקים באותם טורנירים. ויש לזה 2 סיבות עיקריות: שאננות, הפתעות לא נעימות בפתיחה (רוב הסיכויים שסגנון הפתיחות של השחקן החזק יותר מוכר ליריב, בעוד זה של היריב פחות מוכר לו), וגם זלזול בלתי מוצדק בשחקן שהוא רב אמן, גם אם לא ברמה שלך.
לכן מאזן כזה הוא לא פחות ממדהים.

דוד1 18 בדצמבר 2016

גם שעון מקולקל מראה השעה פעמיים. אל תכתירו אותו כל כך מהר הוא עדיין לא הגיע לרמה של קרואנה וקרמניק

דוד1 18 בדצמבר 2016

אגב בדיוק כמו שקרלסן עוד לא עשה מספיק כדי להיות ברמה של קספרוב גדול השחקנים

דוד1 18 בדצמבר 2016

נראה שטופאלוב בפיגור כלי שוב הולך להפסיד…

אייל סגל 18 בדצמבר 2016

דווקא לא, אם כבר נראה שיש לו סיכוי לנצח סוף סוף.

דוד1 18 בדצמבר 2016

גם שעון מקולקל מראה את השעה פעמיים (מתוך 9)

דוד 19 בדצמבר 2016

מט יפה שלי בצ'סדום היום עם הקרבת מלכה
1 e4 e5
2 Be2 Nf6
3 d3 d5
4 exd5 Nxd5
5 Nf3 Nc6
6 O-O Bd6
7 Bd2 Bf5
8 Nc3 Nf6
9 Nb5 O-O
10 Nxd6 cxd6
11 Kh1 Rc8
12 Nh4 Be6
13 f4 Bd5
14 fxe5 Nxe5
15 d4 Nc4
16 Bc3 Qd7
17 Nf3 Ne4
18 Nd2 Ne3
19 Qe1 Qh3
20 gxh3 Nf2+
21 Kg1 Nxh3#
לקחתי את הרעיון מהמשחק הזה
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1012142

שמוליק 19 בדצמבר 2016

בהחלט נאה !

Comments closed