2016: סיכום

על קרלסן, קריאקין, סו ועוד כמה גיבורים ורגעים של השנה

תחילה, בהתאם למסורת, כרוניקה קצרה של הטורנירים המרכזיים שהתקיימו בשנה שחלפה והזוכים בהם:

וייק אן זה (Tata Steel)קרלסן (14 שחקנים, 13 סיבובים; מד כושר ממוצע: 2747)

תחרות המועמדיםקריאקין (8 שחקנים, 14 סיבובים; מד כושר ממוצע: 2778)

סטוונגר (Norway chess)קרלסן (10 שחקנים, 9 סיבובים; מד כושר ממוצע: 2770)

הטורניר לזכר גשימובממדיארוב (10 שחקנים, 9 סיבובים; מד כושר ממוצע: 2736; ממדיארוב גובר על קרואנה בפלייאוף)

הינאן דנז'ונפומניצ'י (10 שחקנים, 9 סיבובים; מד כושר ממוצע: 2727)

דורטמונדושייה לגרב (בהפרש נקודה וחצי מהמקום השני; 8 שחקנים, 7 סיבובים; מד כושר ממוצע: 2732)

בילבאוקרלסן (6 שחקנים, 10 סיבובים; מד כושר ממוצע: 2778)

גביע סינקפילדסו (חלק מסידרת הגרנד טור; 10 שחקנים, 9 סיבובים, מד כושר ממוצע: 2779)

הטורניר לזכר טלנפומניצ'י (10 שחקנים, 9 סיבובים; מד כושר ממוצע: 2760)

לונדוןסו (חלק מסידרת הגרנד טור; 10 שחקנים, 9 סיבובים, מד כושר ממוצע: 2785)

הרשימה שלעיל מבליטה את תהליך חילוף הדורות: שחקנים שנולדו מ-1990 ואילך זכו בכל הטורנירים הנ"ל להוציא את זה לזכר גשימוב, בו זכה ממדיארוב בן ה-31 (וגם שם קרואנה היה קרוב מאוד).

ראוי כמובן לציין גם את הדו קרב על אליפות העולם בין קרלסן לקריאקין בו קרלסן הגן על תוארו; את טורניר אליפות העולם השנתי בשחמט מהיר בו זכה וסילי איבנצ'וק הוותיק, שנעלם בזמן האחרון מטורנירי הצמרת הקלאסיים (כסף – גרישצ'וק, ארד – קרלסן), ואת זה בבליץ בו זכה קריאקין (כסף – קרלסן, ארד – דניל דובוב, אחד הכשרונות הרוסיים הצעירים); וכן את האולימפיאדה, אירוע השחמט הקבוצתי החשוב ביותר, בו זכתה ארה"ב וגם אוקראינה נתנה הופעה מרשימה מאוד (ועשתה זאת בלי איבנצ'וק הנ"ל, שהעדיף להשתתף… בטורניר דמקה), כשרק הפרש מזערי בשובר שוויון מפריד בסופו של דבר בין שתי הנבחרות.

**********

באשר לתואר שחקן השנה – אם לחזור על מה שכתבתי בשנה שעברה, זה אולי משעמם אבל אם הולכים לפי כמות ההישגים קשה להימנע מלהעניק אותו שוב לקרלסן. הוא לא רק הגן על תואר אלוף העולם (אמנם בקושי רב יותר מכפי שהיה צפוי), אלא גם זכה בשלושה טורנירי על קלאסיים (למעשה, כל אלה שהשתתף בהם), יותר מכל אחד אחר. לכך ניתן להוסיף גם הופעה טובה באולימפיאדה וסידרת הפגנות כוח בקצבים המהירים יותר של השחמט: התוצאה המצטברת הטובה ביותר בשתי התחרויות הלא קלאסיות של הגרנד טור (בהן קרלסן השתתף כווילד קארד), התוצאה המצטברת הטובה ביותר באליפויות העולם הלא קלאסיות שהזכרתי לעיל – הוא היחיד שעמד בשתיהן על הפודיום, כשרק שוברי שוויון נחותים מונעים ממנו בשתיהן את המקום הראשון, וכן הזכייה במה שניתן לקרוא לו אליפות העולם הלא רשמית בבליץ אונליין. מדובר בסידרת דו קרבות במתכונת נוקאאוט בין שחקני צמרת שאורגנה על ידי האתר chess.com, כשבכל דו קרב כזה השחקנים מתמודדים במשך שלוש שעות – בשעה וחצי הראשונה במשחקים בקצב של 5 דקות, בשעה הבאה במשחקים בקצב 3 דקות, ובחצי השעה האחרונה במשחקים בקצב דקה (מה שמכונה bullet). קרלסן ניצח בתחרות הזו באופן משכנע שניים מאלה הנחשבים בין שחקני הבליץ החזקים ביותר: את גרישצ'וק בחצי הגמר ואת נקמורה בגמר.

phpaz7c7z-wdp

אבל הפגנת הכוח החשובה ביותר בהקשר זה היתה, כמובן, דווקא בנספח לאירוע קלאסי – שובר השוויון של המשחקים המהירים בדו קרב מול קריאקין. ואם הזכרנו שוברי שוויון, כדאי לחזור ולציין שהזהב נמנע מקרלסן בשני טורנירי אליפות העולם בקצבים המהירים בגלל שובר שוויון נחות – הפעם הראשונה מזה עשור בערך בה שוברי שוויון פועלים לרעתו; כך שאולי זוהי הפתעת השנה…

[אפשר לציין בהזדמנות זו שהשנה היתה עשירה יותר מהרגיל באירועים מעניינים של שחמט מהיר ובליץ, שכללו גם תחרות בה השתתפו קספרוב ושלושת השחקנים החזקים בארה"ב. במידה מסוייימת זה היה מקרי – הגרנד טור, למשל, הכניס את שני האירועים שהזכרתי לעיל ברגע האחרון, כתחליף לטורניר קלאסי שהתבטל; אבל נראה שמארגני הסידרה התרשמו לטובה מהאטרקטיביות שיכולה להיות לאירועים כאלה גם עבור השחקנים וגם עבור קהל הצופים, כיוון שהגדילו את מספרם לשלושה בסידרה של השנה הבאה.]

שני שמות שמתבקש להזכיר מייד בעקבות קרלסן הם אלה של קריאקין וסו. קריאקין זכה בתחרות המועמדים, נתן פייט מרשים ביותר לקרלסן בדו קרב (כשבשלב מסויים נראה כנמצא במרחק נגיעה מהזכייה) וקינח את השנה בזכייה באליפות העולם בבליץ (שלאורך מרביתה הוא וקרלסן היו צמודים בהובלה, כך שהיתה כאן נקמה קטנה על ההפסד בדו קרב). ומחוץ לסבב אליפות העולם – סו מילא תפקיד מרכזי בזכיית ארה"ב באולימפיאדה עם מדליית זהב אישית בזכות הופעתו על הלוח השלישי, ובעיקר הפגין דומיננטיות בסידרת הגרנד טור תוך שהוא מנצח בשני הטורנירים הקלאסיים שלה עם מאזן כולל של 5+, ללא שהפסיד בהם אף משחק (אם כי מצד שני יש להדגיש שקרלסן לא השתתף בהם), ובאופן סמלי גם חצה את סף ה-2800 במד הכושר לקראת סוף השנה עם הזכייה בטורניר לונדון. לגבי סו, ראוי לשים לב לכך שהוא פנים חדשות יחסית בסבב טורנירי העל – הוא בן 23, אבל החל להיות מוזמן לתחרויות כאלה רק ב-2014 והפך למשתתף סדיר בהן ב-2015; בעוד שקרלסן, למשל, הוא בן 26 אבל כבר בעל ניסיון של עשור שלם בתחרויות מסוג זה (הוא מוזמן אליהן באופן סדיר מאז סוף 2006-תחילת 2007, כשהיה בן 16).

עוד כמה שחקנים שבלטו: קרואנה, שמבחינתו מדובר בשנה מעורבת מבחינת האופן בו ניתן להסתכל על ההישגים שלו. מצד אחד, הוא הפגין באופן עקבי יכולת טובה והשיג תוצאות יפות – דבר שמתבטא בבירור במד הכושר שלו, שטיפס ב-40 נקודות מ-2787 בתחילת השנה ל-2827 ברשימת הדירוג האחרונה, מרחק 13 נקודות בלבד מקרלסן (שאיבד נקודות בדו קרב מול קריאקין). מצד שני, קרואנה לא הצליח לזכות באף תחרות ראשית – למעשה, להוציא את אליפות ארה"ב שבה זכה היתה לו סידרה של סיומים במקום שני בכל התחרויות בהן השתתף לאורך השנה (ובראש בראשונה בתחרות המועמדים), דבר שבוודאי יש בו משהו מתסכל עבור שחקן כה תחרותי.

מקסים ושייה לגרב סיים את השנה באופן לא מרשים, במיוחד בטורניר לונדון, אבל יש לציין שמאמצע 2015 עד אמצע 2016 היתה לו תקופה טובה מאוד (וזו לאחר תקופה גרועה שבה הידרדר בדירוג עד לאיזור המקום ה-30) – הוא צבר במהלכה כ-100 נקודות מד כושר (וטיפס בעקבות זאת עד למקום השני בדירוג), השלים רצף של 67 משחקים ללא הפסד, סיים במקום ראשון משותף עם נקמורה (אבל הפסיד לו בפלייאוף) בתחרות הפתוחה החזקה ביותר של השנה בגיברלטר וזכה באופן מרשים בדורטמונד.

שחקן שביצע השנה זינוק משמעותי הוא יאן נפומניצ'י, שבעקבות זכייה בשני טורנירים חשובים וכן הופעה מצויינת באולימפיאדה (אם כי כזו שהועמה מעט בגלל הפסד לסו במשחק קריטי) הגיע לסף העשירייה הראשונה ברשימת מד הכושר. נפומניצ'י, בן אותו שנתון של 1990 אליו שייכים גם קרלסן, קריאקין ו-ושייה לגרב, נחשב מאז ומתמיד לבעל כישרון ענק אבל כזה שאינו בא לידי ביטוי מלא – ויהיה צריך לראות כעת אם יצליח להתבסס בצמרת הגבוהה באופן קבוע. (משהו שתומך ברושם לגבי דרגת הכישרון של נפומניצ'י הוא החוזק הרב שלו בקצבים המהירים יותר, בהם ישנו משקל רב יותר ל"אינסטינקטים" – הוא נמצא דרך קבע בצמרת הדירוג של השחמט המהיר והבליץ, וזכה במדליות כסף באליפויות העולם בשחמט מהיר 2013, בליץ 2014 ומהיר 2015.)

את קרלסן, קריאקין, סו ונפומניצ'י ניתן יהיה לראות מתמודדים באותה התחרות כבר בעוד כשבועיים, בוייק אן זה.

**********

פרס המשחק הטקטי של השנה מוענק לנצחונו של באדור ג'ובאבה, הידוע כאחד השחקנים היצירתיים ביותר, על פונומריוב.

זהו משחק מהאולימפיאדה, בה היה ג'ובאבה בכושר טוב במיוחד וזכה במדליית זהב אישית עבור הופעתו בלוח הראשון של נבחרת גאורגיה – עם מאזן של 8 נקודות מעשרה משחקים ו-TPR של 2926.

המסעים הראשונים במשחק – 1.ד4 פ-ו6 2.פ-ג3 ד5 3.ר-ו4 מובילים למערך לא כל כך שיגרתי בפתיחות עם רגלי המלכה (שבו הלבן אינו ממהר לקדם את הרגלי ג' שלו) – אבל כזה שג'ובאבה עצמו מרבה לשחק בשנים האחרונות והפך למומחה בו. השלב המעניין מבחינת התחבולה בה מדובר החל במסעים 15-14 עם הפרש, בהם הלבן ניצל את עמדתו הלא מוגנת של הרץ השחור על ה7 עם פתיחת הטור ה' כדי לתקוף אותו מ-ו5. פונומריוב ראה אפשרות זו מראש, אבל חשב שלאחר 16.צ:ה7 ר-ה6 מצבו טוב, כיווון שהצריח הלבן "נלכד" והשחור מאיים לזכות בו עם …פ-ג6.

bview5

וכאן הגיעה המכה המפתיעה 17.ר-ח6!! – הקרבת כלי בה הצד המקריב לא לוקח כלל חומר אלא פשוט "שם" את הכלי המוקרב על ערוגה בה ניתן להכות אותו – עם התקפה קטלנית על עמדת המלך השחור. הלבן מאיים להמשיך מה-ז5, ועל השחור לעשות משהו מיידי מול האיום הזה. פונומריוב היכה את הרץ, אבל גם אפשרויות אחרות לא היו טובות – הסתעפות יפה במיוחד, בה הרעיון התחבולני מתרחב לפתע גם לצידו השני של הלוח, היא 17…מ-ו8 18.ר:ז7+! מ:ה7 (18…מ:ז7 19.מה-ז5+ יכול להוביל להמשך דומה מאוד למשחק עצמו) 19.ר:ו6+ מ:ו6 20.פ:ד5+! ר:ד5 21.מה-ח6+ עם לכידת המלכה השחורה על ב6 במסע הבא. האפשרות הטובה ביותר לשחור באופן יחסי היתה 17…פ-ח5, אבל גם אז ללבן התקפה חזקה מאוד, כפי שניתן לראות בלוח החי.

מכל מקום, פונומריוב שיחק 17…ז:ח6, ואחרי 18.מה:ח6 הפרש השחור ב-ו6 תחת איום ולא קל להציל אותו – כל נסיגה שלו תיענה במכה המנצלת את ריתוק הרץ ב-ה6 לאורך השורה השישית. פונומריוב ניסה 18…צ:ג3 (כדי לחסל את אחד הכלים התוקפים של הלבן ואולי להכין פ-ה4 בהסתעפויות מסוימות) ואחרי 19.מה-ז5+! (פשוט מתעלם מהצריח על ג3; חיוני לתת את השח הזה לפני לכידת הפרש על ו6, כפי שנראה מייד) 19…מ-ו8 20.מה:ו6 צ:ד3 21.ג:ד3:

bview6

השחור נכנע. לא ניתן להתגונן בו זמנית מפני שני איומים קטלניים של הלבן: צ:ו7+ (כשלכידת הצריח עם הרץ מפקירה את המלכה השחורה על ב6 – מוטיב שכבר ראינו בהסתעפויות קודמת), או צ-ה1 ואחריו צ:ה6. למשל, 21…צ-א7 (כדי להגן על ו7) 22.צ-ה1 ואין הגנה מפני צ:ה6; 22…צ:ה7 יחסום את ערוגת המילוט ה7 מהמלך השחור ויוביל למט עם מה-ח8. זוהי אחת הסיבות המרכזיות לכך שהשחור חסר אונים בעמדת הדיאגרמה – הצריח הלבן על ה7, זה ש"נלכד" לכאורה במסע ה-16, חסין למעשה מפני הכאה; וזו גם הסיבה לכך שלפני לכידת הפרש השחור על ו6 במסע ה-20 היה צריך להסיט את המלך השחור ל-ו8.

ציון לשבח בקטגוריה הזו מקבלים שני משחקים נוספים:

– הניצחון של ושייה לגרב על גירי מטורניר סטוונגר, אותו ניתחתי כאן. במשחק חריף בהסתעפות ניידורף של ההגנה הסיציליאנית השחור השיג עמדה עדיפה בעקבות 16..ד5!! המפתיע והכריע את המשחק באמצעות סדרת מהלומות התקפיות מרהיבות במסעים 28-24.

הניצחון של וון יאנג (רב אמן סיני עם מד כושר באיזור ה-2600) על ולדיסלב ארטמייב מהתחרות הפתוחה של אירופלוט. הלבן מקריב צריח במסע ה-13 כדי לתקוף את המלך השחור התקוע במרכז, ומסיים בהקרבת מלכה אלגנטית – לאחר 20.ר:ג5!!, במידה והמלכה השחורה תכה את זו הלבנה, הלבן לא יכה בחזרה אלא ינחית מט עם 21.ר-ב6.

בפרס המשחק העמדתי של השנה זוכה נצחונו של אנאנד על קריאקין מתחרות המועמדים:

כדאי לציין קודם כל כי מעבר לעצם רמת המשחק, מבחינה תחרותית הוא מייצג רגע הרואי עבור אנאנד. הוא שוחק בסיבוב ה-11 של תחרות המועמדים, מייד לאחר תבוסה מוחצת שאנאנד נחל מקרואנה בסיבוב שלפני כן, בעקבותיה איבד את ההובלה. עם הניצחון הזה על קריאקין אנאנד טיפס בחזרה למקום הראשון (במשותף עם קרואנה), ושלושה סיבובים לסיום התחרות היה נראה בעמדה טובה לעשות את הכמעט לא ייאמן בגילו ולהעפיל לדו קרב על אליפות העולם בפעם השנייה ברציפות. אבל בסיבוב שלאחר מכן הפסיד שוב (הפעם לנקמורה), קריאקין ניצח את טופלוב, וכולנו יודעים איך זה נגמר.

המשחק ארוך ומורכב, ואני אתעכב רק על כמה נקודות מפתח בו. הוא התנהל באנטי-ברלין עם 4.ד3 בפתיחה הספרדית; במסע התשיעי נכנס להסתעפות נדירה יחסית, אבל כזו שהיה בה משחק ידוע מהשנה שעברה, בו קרלסן ניצח את קרמניק אחרי שהפתיע אותו בפתיחה. אלא שהחידוש של קרלסן היה מאלה שטובים רק למשחק אחד, ואנאנד סטה במסע העשירי מאותו משחק (עם 10.פ:ה5 במקום פ[ב]-ד2) באופן שהוביל להרבה חילופי כלים ולעמדה הבאה לאחר מסעו ה-21 של הלבן:

bview1

הפרשנים בשידור הישיר חשבו תחילה שאנאנד עוד מדוכדך מההפסד שלו בסיבוב הקודם ומעוניין רק בתיקו מהיר, אבל למעשה ללבן יתרון קל בעמדה שהתקבלה, אם כי בשלב זה קשה עדיין מאוד להאמין שהוא יכול להוביל לניצחון (ומבחינה אוביקטיבית מן הסתם באמת אינו אמור להספיק לכך). יתרון זה נובע משליטה בטור הפתוח ד' (עם נקודת עוגן פוטנציאלית לכלי ב-ד6, בזכות תמיכת הרגלי על ג5) ויתרון מספרי של רגלים באגף המלכה שקל יותר לנצל אותו מאשר את היתרון המקביל של השחור באגף המלך. מצד שני, נוכחותם של רצים שוני מסלול מקשה לא מעט על מימוש היתרון (כיוון שבדי הרבה הסתעפויות, גם במצב של גירעון חומרי, השחור יכול "לאיים" בחילופי צריחים שיובילו לסיום שלא ניתן יהיה לנצח אותו).

אנאנד אכן הכפיל צריחים על הטור ד', קידם את הרגלים באגף המלכה, ולאחר שהציב אחד מהם ב-ב6 הדבר יצר משלט לאחד הצריחים ב-ג7, דבר שגרם אי נוחות רבה לשחור. רגע קריטי הגיע לאחר המסע 35.ו4!, בו אנאנד ניצל את ויתורו של קריאקין על הרגלי הקדמי והחלש שלו ב-ה4 כדי לפרוץ גם באגף המלך:

bview2

לאחר חילוף צריחים על ג7, לקריאקין היתה כאן הזדמנות להשוות עם הפריצה הנגדית 36…ו5! כפי שמדגימות ההסתעפויות בלוח החי. אבל קריאקין, כהרגלו במשחק הזה, בחר בהגנה פסיבית יותר ושיחק במקום זאת 36…צ-ג8? (דוגמה קודמת לנטייה זו של השחור אפשר למצוא במסע ה-28, כשנמנע מניסיון ליצור משחק נגדי באגף המלכה באמצעות קידום הרגלי א' שלו). וכאן אנאנד ביסס יתרון משמעותי באמצעות כמה מסעים חזקים רצופים:

37.ו5! (במקום לזכות מייד ברגלי על ז5) 37…ר-ד7 38.ח4! – תוקף את הרגלי השחור על ז5, תוך ניצול העובדה ש-38…ז:ח4 יאפשר ללבן להציב את הרץ על ו4 ולתמוך ברגלי הקדמי על ג7 שיהווה מטרד ענקי מבחינת השחור. קריאקין היה יכול פשוט להכות כעת את הרגלי על ג7, אבל ניסה במקום זאת את המסע 38…ז6?! עם הרעיון להיפטר מכמה שיותר רגלים כדי להגדיל את סיכויי התיקו. אנאנד הגיב ב-39.צ-ד4! התוקף את הרץ השחור על ד7 ולאחר 39…צ:ג7 40.ח:ז5 השחור לא היה יכול להכות על ו5, בגלל ר-ו4 התוקף את הצריח השחור (שמצידו מגן על הרץ ולכן אינו יכול לסגת). לאחר 40…ו:ז5 41.ר:ז5 הלבן זכה ברגלי, כשהשחור עדיין אינו יכול להכות על ו5 בגלל אותו איום, ובעקבות 41…ר-ה8 42.ו6

bview3

הלבן ביסס רגלי חופשי עודף וחזק על ו6, בעוד שעמדת השחור נותרה פסיבית. כאן החל שלב ארוך של תימרונים, כשחלק ממסעיו של אנאנד נראים אולי סתמיים, אבל מאחורי כמעט כל אחד מהם עומדת כוונה מוגדרת. בשלב מסויים קריאקין איפשר לאנאנד ללכוד את הרגלי על ב7 תמורת אחד הרגלים הלבנים באגף המלכה, ולמרות שהשוויון החומרי נשמר הדבר גרם להחלשת שני הרגלים השחורים הנותרים באגף המלכה (בנוסף לחולשתו של הרגלי המבודד באגף המלך). החלשה נוספת של אחד הרגלים האלה התרחשה במסע ה-57, כשקודם ל-א5 (ערוגה כהה) כך שהרץ הלבן היה יכול לתקוף אותו בעוד שהרץ השחור לא היה יכול יותר להגן עליו.

קריאקין הצליח אמנם להגן על הרגלי א' שלו מספר פעמים באמצעים טקטיים – למשל, במסע ה-56 לא טוב ללבן ללכוד אותו בגלל 56…צ-ח3! עם משחק נגדי חזק לשחור, ובמסע 64 בגלל 64…מ-ב7! והצריח הלבן על א5 "נלכד" ואינו יכול להשתחרר. אבל בסופו של דבר השחור לא היה יכול להמשיך ולהגן על כל שלושת הרגלים המבודדים שלו מבלי להחליש יותר מדי את העמדה, ובשלב מסויים אנאנד ניצל את התרחקותו של המלך השחור בכיוון הרגלי א' לחדירה מכרעת עם הצריח – 70.צ-ה7!

bview4

קריאקין נכנע, כיוון שהצריח השחור מותקף והוא ייאלץ או לסגת איתו ולאפשר ללבן לחסל את הרץ ולהכתיר את הרגלי ו', או להחליף צריחים ולהגיע לסיום רצים אבוד (70…צ:ה7 71.ו:ה7 מ-ב7 72.מ-ו6 ר-ה8 73.מ-ז7 מ-ג8 74.מ-ו8 מ-ד7 – לכאורה השחור הצליח להגן על הרץ שלו, לעצור את הכתרת הרגלי ולמנוע אסון מיידי, אבל לאחר מסע כמו 75.ר-ז5 הוא נמצא בכפאי והמלך השחור יהיה חייב לנטוש את הרץ; הלבן גם יכול פשוט לשחק 75.ר-ה1 ולזכות ברגלי על א5).

ציון לשבח בקטגוריה הזו מקבלים שני משחקים נוספים:

– משחק הכפאי של קרלסן מול אנאנד מהטורניר המהיר בלובן, אותו ניתחתי כאן – דוגמה מצויינת ליכולתו של אלוף העולם לייצר יתרון מכריע מ"כלום".

– והניצחון של קרואנה על גירי מגביע סינקפילד:

מה שלטעמי בולט ביותר במשחק הזה הוא שיפוט עמדתי מבריק של עמדה מסויימת. במסע ה-15, שמטרתו הכפלת הצריחים הלבנים על הטור ד' כדי להכות בסופו של דבר את הרגלי השחור על ד5, קרואנה פתח בתכנית שנועדה להוביל לחילוף של שני הצריחים שלו במלכה השחורה – כפי שניתן לראות בעמדה שהתקבלה כעבור חמישה מסעים:

bview7

שני צריחים לעומת מלכה הם מאי-האיזונים החומריים (material imbalances) המעניינים ביותר בשחמט; לעתים קרובות לא קל להעריך מי מהם יהיה חזק יותר בעמדה מסויימת, וגם שחקנים ברמות הגבוהות ביותר טועים לפעמים בהערכות כאלה. לגבי עמדת הדיאגרמה, קרואנה העריך במדויק שהמלכה שלו תהיה החזקה יותר. (דוגמה למצב ההפוך, בו זוג הצריחים חזק יותר, ניתן למצוא במשחק שהכריע את גמר גביע העולם של 2013 בין קרמניק לאנדרייקין, אותו ניתחתי כאן.)

אחת הסיבות העיקריות לכך היא שלצריחים השחורים אין ממש מטרות נוחות לתקוף בעמדת הלבן, וגם לא נקודת חדירה נוחה ב-ד2 כיוון שהרץ הלבן מגן על הערוגה הזו. וזהו עוד היבט חשוב – בנוסף למלכה/זוג הצריחים יש לכל צד עוד רץ, וזה הלבן עדיף באופן משמעותי על עמיתו השחור. במסעים הבאים גירי מצא את עצמו ללא תכנית ממשית, בעוד שקרואנה החל לקדם את רגלי אגף המלך שלו עם ז3-ח4 (מסע שגם עוזר להגביל את הרץ השחור, בכך שהוא מונע ממנו את ז5)-מז2-מח3; המסע האחרון, שתומך ברגלי על ח4, מכין התקפה על עמדת המלך השחור באמצעות ז4-ז5 – וגירי ניסה למנוע את האיום הלא נעים הזה עם 26…ח5. אלא שהמסע הזה כבר יצר חולשה רצינית מאוד שלמעשה לא היתה ניתנת להגנה, ומכאן ואילך קרואנה זכה באמצעות חיסול הרגלים השחורים באגף המלך (תחילה ח', ובסופו של דבר גם ז') – אם כי מעניין לראות כיצד הוא גם פותח לפני כן במשחק באגף השני באמצעות קידום הרגלי א' במסע ה-27.

תיקו השנה: קרמניק – בוהמן מטורניר דורטמונד. משחק שלא היה מדויק לחלוטין, אבל יצירתי בדרגה יוצאת דופן: תמורת התקפה על מלך היריב קרמניק הקריב תחילה רץ, אחר כך פרש, ואחר כך – כדי לשמור על היוזמה – גם מלכה, כך שיריבו נותר בשלב מסויים עם יתרון חומרי של מלכה ופרש מול צריח וכמה רגלים. אפשר לראות ניתוח מפורט של המשחק (על ידי יאן גוסטפסון) כאן.

המשחק המשוגע של השנה: שיונג – ארווינד מאליפות העולם עד גיל 20 (ג'פרי שיונג, בן ה-16, זכה בתחרות). מאותם משחקים בהם הצדדים מצריחים באגפים מנוגדים ושניהם מסתערים על המלך של היריב; כאן זה נעשה בהחלטיות ובברוטליות מיוחדת משני הצדדים.

פרס החידוש התיאורטי של השנה מוענק במשותף לקרואנה, על המשחק מול נקמורה מטורניר לונדון:

bview8

עד המסע ה-15, אגב, השניים חזרו על ההסתעפות מהמשחק גירי – ושייה לגרב שהופיע באחת הקטגוריות הקודמות. בעמדת הדיאגרמה באה הקרבת המלכה 19.מה:ו6! – אבל היא כשלעצמה ניתנת מייד כבחירה הראשונה של המחשב כשמתבוננים בעזרתו בעמדה, ולא הפתיעה כלל את נקמורה. אחרי 19…ר:ו6 20.פ-ד5 מה-ד8 באה הפצצה האמיתית: 21.פ-ו5!!; במקום להחזיר לעצמו את המלכה עם 21.פ-ג6, הלבן נותר רק עם שני כלים קלים עבורה, אבל שליטה עמדתית מוחלטת.

…ולקרלסן, על המשחק מול קרמניק מטורניר סטוונגר אותו ניתחתי כאן:

bview9

במקום המסע הרגיל 12.ז3, קרלסן שיחק כאן 12.פ-ה2! – מסע שבמבט ראשון נראה מוזר, כיוון שמדובר ב"נסיגה" מגושמת לכאורה עם כלי שכבר פותח; אבל למעשה עומד מאחוריו רעיון עמדתי ברור ואפקטיבי – להביא את הפרש ל-ז3 כדי להשתלט במהירות על הערוגה ו5, שהיא נקודת תורפה בעמדת השחור בגלל מבנה הרגלים שלו. במשחק עצמו זה הוביל להתמוטטות מהירה באופן מפתיע של קרמניק, אבל ייתכן שגם מעבר לכך המסע החדש יוביל לשינוי קבוע בהערכת ההסתעפות הרלבנטית של גמביט המלכה.

עיוורון השנה – היו טעויות גסות יותר, אבל קובע כאן גודל המעמד:

bview10

בעמדה זו, מהמשחק העשירי בדו קרב על אליפות העולם, עמדה לרשותו של קריאקין הזדמנות לכפות תיקו ולסיים את המשחק במהירות – או, לחילופין, לגרום ללבן להיכנס להסתעפות נחותה עבורו – עם 20…פ:ו2+! (כשאחד הרעיונות העיקריים הוא 21.מ-ז2 פ-ח4+!). תיקו במשחק הזה היה מותיר את קריאקין ביתרון נקודה עם שני משחקים לסיום הדו קרב; במקום זאת, הוא המשיך 20…ד5 והפסיד.

ציוץ השנה (לפי הצעה של אילן בתגובות):

בעקבות מאזן התיקו המושלם של גירי בתחרות המועמדים (14 מ-14): רואים עמדה שבה הלבן יכול להנחית מט אלמנטרי, ושלושה שחקנים שכל אחד מהם חושב על מסע – זה של גירי מוביל לתיקו בפט…

ולסיום, קטעי וידאו של כמה מהרגעים הנחרתים בזיכרון של השנה.

תקרית הנגעת – נסעת מהמשחק בין ארוניאן ונקמורה בתחרות המועמדים:

רגע ההכרעה מהסיבוב האחרון של תחרות המועמדים, בניצחונו של קריאקין על קרואנה (37.צ:ד5!! – עוד טקטיקה יפה במיוחד) ובאדיבות צוות השידור הספרדי של chess24 [הוידאו אמור להתחיל לנגן ב-3:43:20]

רגע ההכרעה מהדו קרב על אליפות העולם במשחק הרביעי של שובר השוויון, עם המסע 50.מה-ח6+!! – עוד פנינה טקטית – של קרלסן [הוידאו אמור להתחיל לנגן ב-1:04:07]

ואיבנצ'וק, בטקס הענקת המדליות לאליפות העולם בשחמט מהיר, רץ אל הפודיום ומזנק עליו באופן שמעלה חיוך אפילו על פניו של קרלסן (שהיה מצוברח מאוד במהלך רוב הטקס, לאחר שהחמיץ את הזהב).

אם מישהו רוצה להציע מועמדים ראויים אחרים לקטגוריות הנ"ל (או לקטגוריות אחרות) הוא מוזמן, כמובן, לעשות זאת בתגובות.

יומן האליפות של הג'איינטס (16) - ההגנה בשיא ויש רץ
התיקו בסנדרלנד

89 Comments

יוני 2 בינואר 2017

תודה רבה אייל על עוד שנה בצמרת הבלוגים הטובים בעברית.

האם תוכל לתת הצצה על האירועים המצפים לנו בשנה הקרובה?

אייל סגל 2 בינואר 2017

לגבי השנה הקרובה – ההבדלים העיקריים ביחס לשנה שחלפה קשורים בסבב אליפות העולם; בשנה הקרובה לא יהיו תחרות מועמדים או דו קרב על התואר, אבל יהיו תחרויות קוואליפיקציה – כל ארבעת הטורנירים של סידרת הגרנד פרי וגביע העולם. ובשחמט קבוצתי לא תהיה אולימפיאדה, אבל אמורות להיות אליפות העולם לנבחרות ואליפות אירופה. חוץ מזה, כל התחרויות העיקריות אמורות פחות או יותר לחזור כסדרן. לגבי מועדים ומשתתפים ספציפיים, אפשר למצוא אינפורמציה באתר מד הכושר החי http://www.2700chess.com מתחת לטבלת מד הכושר עצמה (איפוא שרשום current events/future events).

רטקסס 2 בינואר 2017

תענוג לקרוא. תודה על הסיכום המושקע והמפורט.
האם ניתן להוסיף כמה מילים על השנה האחרונה בשחמט בישראל?

אייל סגל 2 בינואר 2017

אני לא ממש עוקב אחרי הליגה או תחרויות פנימיות בישראל, אבל מבחינת הישגים של שחמטאים בעולם אין הרבה בשורות טובות… סכסוך בין גלפנד, סמירין וסוטובסקי לאיגוד חיסל מראש את סיכויי ההצלחה באולימפיאדה כשהוביל להרכב חסר מאוד של הנבחרת; גלפנד עצמו נראה די בדעיכה וגם כמעט לא מקבל יותר הזמנות לתחרויות הראשיות. היתה לו הופעה טובה בתחרות הפתוחה החזקה של אירופלוט שם הוא סיים מקום ראשון משותף בנקודות עם נאייר (אלוף אירופה של 2015), אבל לרוע המזל שובר השוויון שלו היה נחות (זה חשוב בעיקר כי זוכה התחרות קיבל הזמנה לטורניר היוקרתי של דורטמונד). אחר כך, היתה לו הופעה גרועה מאוד בטורניר לזכר טל – כמו שאפשר לראות בלינק שנתתי בתחילת הפוסט, הוא היה אחרון בפער גדול עם חמישה הפסדים (רצופים) ובלי נצחונות; התחילו לומר בזמן התחרות שזה נראה כמו הטורניר לזכר גלפנד… מה שכן, לרודשטיין היתה זכייה יפה ממש בתחילת השנה בתחרות חזקה בשבדיה שנקראת גביע רילטון (http://www.chess-results.com/tnr176510.aspx?lan=1&art=1&rd=9&wi=821).

היו כמה הישגים ראויים לציון בשחמט נשים, שככלל אני לא כותב עליו – הופעה יפה של הנבחרת באולימפיאדה יחסית לדירוג מד הכושר שלה וסיום בעשירייה הראשונה; מדליית ארד של מיכל להב באליפות העולם לנערות עד גיל 18.

אוריה 2 בינואר 2017

תודה רבה על הבלוג המעולה!
לא מבין כלום בשחמט ונהנה לקרוא כל מילה…

דוד 2 בינואר 2017

תודה. הסיקור (כל השנה) היה מיוחד. חייב לקרוא אי"ה ביתר עיון, רק אציין שמשחק הבליץ של סו מול קספרוב שווה 'איזכורון'.

אייל סגל 2 בינואר 2017

כן, משחק מאוד יפה (בטח בשביל בליץ); קספרוב עצמו אמר עליו שזה היה כמו משחק של מורפי נגד חובבן, כשהוא החובבן… https://www.chessbomb.com/arena/2016-us-b/10-So_Wesley-Kasparov_Garry

הנה השידור החי שלו: https://www.youtube.com/watch?v=yHv1zswY8bI&t=7m30s

שחר 2 בינואר 2017

תודה אייל על הפוסט, כיף לקרוא
לגבי סבב הקווליפיקציה של הגרנד פרי, האם יודעים כבר מי משתתף שם?
אני מניח שקרואנה למשל יוותר על הסבב, בשל המד כושר שלו שנותן לו סיכוי מאד טוב להכנס למועמדים, אבל מלבדו הרבה שחקנים חזקים ודאי ירצו להשתתף, מה שיהפוך את הסבב לתחרותי מאד.
שאלה אחרת, האם אתה יודע למה פקטור קיי בראפיד ובבליץ הוא כפול מבקלאסי במד כושר? יש רציונל כלשהו לכך?

קרלסן יגיע רעב ל 2017, ירצה ודאי לשבור את שיא הזכיות בהולנד, לחזור לגרנד טור ולזכות באליפויות הראפיד והבליץ בדצמבר

אייל סגל 2 בינואר 2017

לגבי הגרנד פרי עדיין ידוע רק באופן חלקי מאוד; יש בינתיים את ההודעה הזו של פיד"ה – https://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/9980-fide-grand-prix-2017-announcement.html. אבל כמו שמצויין שם, 9 מתוך ה-24 נבחרים על ידי אגון ולא מוזכרים שם, וגם מתוך ה-15 שמוזכרים ברור שחלק לא ישתתפו, כך שיצטרכו מחליפים – לקרלסן וקריאקין אין סיבה להשתתף, מדברים שאנאנד וטופלוב אמרו בראיונות די ברור שגם הם לא ישתתפו, וכמו שאמרת זה גם לא יפתיע אם קרואנה יוותר על זה הפעם. אני מניח שיודיעו תוך כמה ימים – כתוב שעד ה-4 לינואר השחקנים צריכים לאשר השתתפות. נקווה שגלפנד יהיה שם.

לגבי הפקטור K אני לא יודע.

אורי בלאס 2 בינואר 2017

לא ברור לי מדוע חוזק בקצבים המהירים תומך ברושם לגבי דרגת הכשרון של שחקן.

עלי עושה רושם יותר טוב דוקא שחקן שחזק יותר יחסית בקצבים איטים והייתי משער שלשחקן כזה יש יכולת חישוב טובה יותר ויכולת טובה יותר להסיק מסקנות, שזה סוג של כשרון.

יכולת בקצב מהיר לטעמי מראה במידה רבה על יכולת לשלוף במהירות ידע ולא על יכולת לחשוב.

שחקן שעושה מסע כי הוא חישב וריאנט ארוך בדייקנות(כאשר המסע שמבוצע נראה ממבט ראשון מסע שכנראה לא טוב אבל טעון בדיקה) עושה עלי רושם רב יותר משחקן שעושה מסע כי הוא יודע מנסיון שהמסע הזה בדרך כלל טוב בעמדות דומות.

היכולת הראשונה יותר רלבנטית בקצב איטי כאשר היכולת השניה יותר רלבנטית בקצב מהיר.

אייל סגל 2 בינואר 2017

יכולת בקצב מהיר יכולה גם להעיד על יכולת חישוב מהירה במיוחד, לאו דווקא על "שליפת ידע" כמו שאתה קורא לזה. וגם שליפה כזו היא לרוב לא בדיוק של ידע שניתן לשינון כמו מסעי פתיחה, אלא יותר בכיוון מה שמקובל לקרוא לו אינטואיציה – והיא לא חייבת לנבוע מנסיון, היא יכולה לנבוע מהבנה טבעית טובה יותר. האמת שכשאני מתחיל לחשוב על זה, המילה "כישרון" היא די מעורפלת ואפשר להשתמש בה כדי לתאר או להסביר המון דברים שונים מאוד זה מזה. אני רק אציין עוד שאחד השימושים המקובלים הוא כניגוד לעבודה מאומצת – ובהקשר זה, אני חושב שטבעי להניח שדברים באים יותר בקלות למי שעושה אותם יותר מהר.

אורי בלאס 3 בינואר 2017

אכן יכולת בקצב מהיר יכולה גם להעיד על יכולת חישוב מהירה במיוחד אבל אני חושב שבנושא הזה הדרך שמבצעים חישוב תלויה בקצב הזמן.
ככל שהקצב יותר מהיר שחקן פחות יבדוק אם החישוב שלו נכון כך שיש סיכוי שיהיו חורים בחישוב(אבל זה עדיף על חישוב פחות לעומק בלי חורים בקצב מהיר).

אם שחקן חושב בדרך שנותנת לו יתרון יחסי בקצב איטי יותר אז לא הייתי מסיק שהוא פחות מוכשר.

אני גם חושב שהיכולת להפיק יותר תועלת מעבודה מאומצת היא סוג של כישרון.
לא בהכרח מי שהדברים באים לו בקלות יותר הוא זה שיש לו יותר פוטנציאל לטווח ארוך(ואם שחקן לומד לאט יותר אבל לא שוכח את מה שהוא לומד זה נותן לו יתרון יחסי מול שחקן שלומד מהר יותר אבל כן שוכח).

איציק 2 בינואר 2017

תודה רבה על הפוסט ועל השנה הנפלאה בכלל.
פתאום ירד לי האסימון (כן, יש לי עדיין אסימונים עם החור והחריץ), שהקרבה בעצם יש רק בשחמט (ודמקה, או משחקי לוח אחרים שאני לא מודע לאליפויות ספורטיויות). באיזה עוד סוג ספורט אתה מקריבים "כלי". מוציא את רונאלדו מהמשחק כדי לבלבל את היריב, זוכה ליתרון במגרש ומבקיע עוד שער. מחליט לשחק עם 4 שחקנים בלי להכניס חמישי (או משאיר את הארדן בהתקפה כדי שלא יפריע בהגנה ינוח ויהייה יעיל במקום בו הוא טוב). אם אני חושב, אולי רק בביסבול/קריקט עד כמה שאני מבין, בו פוסלים שחקן בתחנה כדי להרויח שחקנים אחרים, אבל אני לא בטוח.

דיזידין 3 בינואר 2017

בבייסבול באמת יקריבו שחקן בשביל להתקדם בסיס. כמו בשח, מקריבים כלי בשביל יתרון בעמדה.
בכדורגל מקריבים צהוב בשביל לעצור התקפה.זכורים גם מקרים שהקריבו אדום בשביל לעצור גול.

אמיתי 3 בינואר 2017

גם בכדורסל יש הקרבה של עבירות ושחקנים..

איציק 3 בינואר 2017

הקרבת אדום זה מתקבל. צהוב זה במקרה הטוב רגלי. עברה בכדורסל זה אפילן לא חמישית רגלי כי אחרי 5 עברות השחקן לא יוצא החוצה ללא מורה כי אם מוחלף.

אמיתי 3 בינואר 2017

בכדורסל מעלים שחקנים שיקריבו עבירות. שרון פנאן כאלו

איציק 3 בינואר 2017

עוד יותר מחזק את טענתי, אפילו לא חמישית רגלי אלה חמישית רגלי קטן ולא חשוב.

אמיתי 3 בינואר 2017

הדבר האחרון שרציתי זה לחזק טענות שלך..
גם שחקנים גדולים מקריבים עבירות. תלוי סיטואציה.

איציק 3 בינואר 2017

אתה רשע…
ועדיין הטענה שלי נכונה. עברה זו הקרבה מאד קטנה, במיוחד אם זה על שחקן עם אחוזי עונשין נמוכים. שחקנים בכירים לרוב שומרים עברות. עברה של שחקן משני או זוטר זו הקרבה קטנה מאד אם מנעה סל. סל ועברה זו הקרבה טיפשית כמובן, או עברות כמו של צירבס (אם נניח שנכוחותו במגרש יכולה להועיל).

אמיתי 3 בינואר 2017

אם משהו נישמר משמע הוא בעל ערך- ניתן להקריבו

איציק 3 בינואר 2017

זה נכון. אבל ביהדות, קורבן אדם נאסר מזמן, אלה אם הוא קורבן זר.

אמיתי 3 בינואר 2017

השם שלי זה אמיתי
לא צביקה
דומה אבל לא זהה

איציק 3 בינואר 2017

סליחה צביקה, התבלבלתי.

ניר לוי 3 בינואר 2017

סוארס ברבע גמר המונדיאל. הקריב את עצמו בדקה התשעים

איציק 3 בינואר 2017

הוא לא הקריב את עצמו, הוא חשב שהוא במסע עולמי עם גידי ואהרוני ועשה קצת טעימות. זה נקרא אי שפיות זמנית.

ניר לוי 3 בינואר 2017

אני לא מדבר על הנשיכה. אני מדבר על 2010, על היד והאדום שמנעו גול בדקה ה 120 מול גאנה, ובדיעבד העלו אותם בלעדיו לחצי הגמר

איציק 3 בינואר 2017

סליחה, פספסתי.

אמיתי 3 בינואר 2017

זה היה מגעיל יותר מהנשיכה.

דוד 3 בינואר 2017

לאמיתי
אני יודע שזה לא הנושא בפורום, אבל לומר שמניעת גול בדרך לא חוקית היא "מגעילה" זה דבר תמוה בעיניי. הוא לא הרביץ לאף אחד (במקרה ההוא), ונגיעת יד ברחבה זו עבירה במסגרת חוקי הכדורגל נטו ויש עליה עונש כדורגלני נטו- הרחקה בכרטיס אדום. אני יודע שיש מהלכים שאם היו נעשים מחוץ למגרש הם נחשבים על גבול התקיפה עם עילה למעצר, ואליבא דכמה שופטים הם מותרים במסגרת משחק. לזה אני יכול לקרוא 'מגעיל'.
הנושא הוא חשוב, כיוון שאני זוכר עיתונאי כדורגל מכובדים יוצאים מדעתם ומכנים את סוארס בכינויים שפלים בגלל הפטריוטיות שגילה, וכל זאת בגלל החלום לראות נבחרת אפריקאית בחצי גמר המונדיאל, והעובדה שסוארס הרס את החלום הזה. בעיניי מה שסוארס עשה זה דבר שמסמל את היופי בכדורגל, ואני מאמין שכל אוהד כדורגל (כולל אתה!) היה מצפה משחקני קבוצתו לעשות בדיוק אותו הדבר אם זה מה שיעלה את הקבוצה לחצי גמר המונדיאל. כמובן שהוא לא צריך להתנצל בפני אף אחד.

אמיתי 3 בינואר 2017

לא מסכים. בכלל. וזה גם לא קשור וגם חל על זה התיישנות.
ניפרד כחלוקים על מהו היופי בכדורגל ובכלל..

אייל סגל 3 בינואר 2017

אבל כשחושבים על האלטרנטיבה, הוא בעצם לא הקריב כלום באותו רגע. נכון שהנבחרת עלתה לחצי הגמר בלעדיו, אבל אם הוא לא נוגע בכדור ועוצר אותו זה גול, אורוגוואי מפסידה וממילא טסה הביתה ולא משחקת בחצי הגמר. מה שכן אפשר לומר בדיעבד שהוא "הקריב" זה המוניטין שלו בעיני אנשים מסויימים בעקבות הדבר הזה, עם העליהום הביזארי שעשו עליו.

ניר לוי 3 בינואר 2017

גם לדעתי זה צעד מתבקש, לא מבין את העליהום ואת תחושת הגועל – עשה מה שצריך בשביל לנצח. אבל זה ויכוח של לפני שש וחצי שנים, שכנראה לא יסתיים לעולם

דוד 2 בינואר 2017

בקטגוריית המשחק העמדתי אהבתי את קרלסן-אליאנוב מהטורניר בנורווגיה עם הרעיון של 18.פב5 (הבעיה שכמו רוב הנצחונות שלו, אין שם הרבה קרב, אלא בעיקר רעיון שיוצא לפועל וזה הכל). משחק טקטי שווה איזכור: ויי נגד נבארה.

דוד 2 בינואר 2017

…מוייק אן זי

אייל סגל 2 בינואר 2017

כן, וכמובן המשחקים של גירי במועמדים כמכלול היו מופע התיקו של השנה…

איציק 2 בינואר 2017

גירי, שחקן שמוציא כל-כך הרבה תיקו, האם הוא לרוב במצב נחות שמצליח לא להפסיד, או שהוא יותר לא מצליח לממש יתרון?

אייל סגל 2 בינואר 2017

כשזה הולך לאחד מהכיוונים האלה זה לעתים יותר קרובות האחרון. בטורניר האחרון שהוא שיחק השנה בלונדון, שגם בו היה לו מאזן תיקו מושלם (בתשעה סיבובים), היו שני משחקים שבהם הוא היה בשלב מסויים עם עמדה זכויה באופן אוביקטיבי שלא הצליח לממש, ולעומת זאת משחק אחד שבו הוא נקלע לנחיתות ממשית אבל התגונן טוב.

שמוליק 3 בינואר 2017

סיכום יוצא מן הכלל , תודה אייל !

איני יודע לאיזו קטגוריה להציע את משחקו הנפלא הבא של קראמניק ( מהסיבוב האחרון באולימפיאדה ) – מכיוון שאני חושב שהוא יתאים לרובן …

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/42nd-chess-olympiad-baku-2016-open/11/3/1

הכל מתחיל עם 17.רה7 החביב , ואז "לכידה עצמית" של הצריח שלו ב-א7 בכדי לפרק את אגף המלכה השחור .

נאים במיוחד לטעמי הרגעים הבאים , בהם הלבן אינו ממהר לקחת חומר ולפשט את המצב , אלא משפר את עמדתו לאור העובדה ששחור בקושי יכול לזוז :
27.ב4 במקום 27.פ:ד7+ צ:ד7 28.ר:ג6 ( שגם מוביל ליתרון ) .
36.רג6 במקום נניח 36.ב8=מה ?? עם מעבר לסיום צריחים שלא אמור להספיק לניצחון .
41.רד5 שגרר כניעה מיידית , במקום 41.א7 פ:ג6 42.א8=מה – וברור שלבן זכוי , אבל עוד יש קצת מאבק .

אייל סגל 3 בינואר 2017

כן, זה משחק נהדר. קרמניק לא זכה כבר הרבה זמן בתחרות חשובה – נראה שאיך שהוא חסרה לו האנרגיה או העקביות בשביל זה – אבל כמעט בכל תחרות הוא מפיק משהו באמת מרשים. באולימפיאדה, אגב, גם הניצחון שלו על מאייר כמה סיבובים לפני כן מאוד יפה.

אמיתי 3 בינואר 2017

אמרו את זה קודם לפני. אבל
שוב תודה. באמת רמת כתיבה ועומק לא רגילים
והחזרת לי את העניין בספורט הזה. אולי אחזור
לשחק בקטנה..(גם כדורגל כדורסל אינני משחק כמעט..)

Yavor 3 בינואר 2017

אייל – תודה רבה.
לא כל כך הבנתי את סיום המשחק העמדתי. הלוח שם מראה אפשרויות אחרי הכניעה שלא כל כך הגיוניות לי, בעיקר אחרי השח של השחור עם הצריח ב-ד5. השאלה הראשונה שלי היא למה הלבן הולך עם הצריח ל-ג7 במקום להוריד את החייל ב-ז6?
ואם הוא כבר עשה זאת, למה השחור לא מוריד את החייל ב-ג5 (ומגן על ג6), או אולי מוריד עם הרץ ב-ז4 תוך איום לתת התראת שח עם הצריח?

אלה לא מסעים שממש נעשו במשחק אלא ניתוח של תוכנה, לכן לא אמורה להיות שם טעות. מה אני מפספס? בשלושת המקרים?

אייל סגל 3 בינואר 2017

זה לא כל כך קריטי – הלבן מנצח גם באפשרות שהזכרת; המסעים שמופיעים שם פשוט מאפשרים הכתרה של הרגלי בלי שהשחור יכול אפילו להקריב תמורתו כלי. במקרה של 73…ר:ז4, ההמשך יהיה 74.ו7 צ-ו5 75.צ:ג6+ ו-76.צ-ו6, והלבן כאמור פשוט מכתיר את הרגלי; ובמקרה של 73…צ:ג5 ללבן יש 74.ר-ו2! שלוכד את הצריח, כי אם הוא זז בא צ-א7 מט.

Yavor 3 בינואר 2017

ידעתי שיש סיבה טובה שאנחנו משלמים לך…
(-:

תודה רבה!

אילן 3 בינואר 2017

משחק ראוי לציון מיוחד הוא התיקו שעשה קרמניק נגד נקמורה ב- LCC האחרון. הייתי מכניס אותו אולי לקטגורית "החישוב הארוך טווח ביותר".

אולי להוסיף קטגוריית הציוץ הטוב ביותר לשנת 2016/הקריקטורה הטובה ביותר לשנת 2016?

אגב, הריצה של איוונצ'וק לפודיום שמופיעה בתמונה ששמת היא בעקבות העובדה שאיוונצ'וק היה עסוק באותו זמן ב… משחק דמקה נגד ג'ובבה https://twitter.com/EuropeEchecs/status/815160183810822144

אילן 3 בינואר 2017

אגב, אפשר לראות איזו תחבולה יפה ביצע איוונצו'ק בדמקה לג'ובבה כאן https://twitter.com/EuropeEchecs/status/815169352051912704

אילן 3 בינואר 2017

ועוד קוריוז שקשור לאיוונצ'וק על הפודיום שכנראה משחזר במוחו את משחק הדמקה עם ג'ובבה https://twitter.com/FollowChessApp/status/814909922353811456

שמוליק 3 בינואר 2017

אפשר לראות את הכל במרוכז כאן :
https://www.youtube.com/watch?v=qexW6W0e2Sc

והנה ראיון משעשע שנערך איתו לאחר הזכייה :
https://www.youtube.com/watch?v=4hcIioa5fUQ

Alex 3 בינואר 2017

היתה שנה שחמטאית מרתקת
אייל תודה על בלוג מעולה!
שאלת הבהרה שמשום מה מבלבלת אותי, מה ההבדל בין עמדתי לטקטי?
להבנתי עמדתי זה , אתה משחק כדי לשפר את העמדה, כלומר יותר לחץ על היריב יותר אפשרויות התקפה
או לחלופין יותר אפשרויות התגוננות
וטקטי זה ישום של העמדה, כלומר ביצוע בפועל של יתרונות העמדה
כלומר טקטי זה התכלס ועמדתי זאת ההכנה שלו
אי אפשר לנצח בלי הטקטי
עמדתי זאת האסטרטגיה
האם כל מסע אפשר להגדיר כשייך לאחת הקטגוריות?
תודה : )

אייל סגל 3 בינואר 2017

ב"טקטי" הכוונה בדרך כלל למשהו ששייך לתחום החישוב המדויק והקונקרטי של הסתעפויות, וב"עמדתי" למשהו ששייך לתחום ההערכה והתכנון הכלליים יותר. אבל אלה בוודאי לא דברים נפרדים לגמרי, אלא יותר עניין של דגשים, וכמובן שאחד יכול לתרום לשני (הבנה של גורמים עמדתיים יכולה לעזור לגלות טקטיקה/תחבולה מסויימת; חישובים טקטיים מדויקים בסדר גודל כזה או אחר יהיו בדרך כלל נחוצים כדי לממש תכנית עמדתית).

אילן 3 בינואר 2017

בעניין ציוץ/תמונה אני לא מצליח למצוא את זה אבל ראיתי תמונה משעשעת באיזה ציוץ בקשר עם ד"ר תיקו (גירי): העמדה היא שהמלך השחור נמצא על א8, המלך הלבן על ב6 והמלכה הלבנה על ח7. אין כלים נוספים על הלוח ותורו של הלבן. בתמונה רואים קרואנה, נקמורה וגירי. קרואנה חושב QB7, נקמורה חושב QA7 וגירי חושב QC7!! :)

אייל סגל 3 בינואר 2017

כן, זה גדול (הערוגות טיפה שונות ממה שכתבת, אבל זה הרעיון…) – אני חושב שאני אוסיף את זה לפוסט

https://twitter.com/hansenchess/status/715254857620279296

איציק 3 בינואר 2017

ענק :-)
אפילו אני הבנתי.

Yavor 3 בינואר 2017

גם ההערות שם מתחת לתמונה די מצחיקות

אילן 3 בינואר 2017

אז יש יותר מגרסה אחת. גם התמונות שראיתי של השחקנים היו מעט שונות.

Zak 3 בינואר 2017

סיכום נהדר, לשנה נהדרת. רוב תודות אייל!

דוד 3 בינואר 2017

באליפות העולם בראפיד דיברו על ההיעדרות של גירי ועל כך שהעדיף לבלות עם המשפחה. מישהו כתב
he is spending time with his son, teaches him how to draw.

אייל סגל 3 בינואר 2017

מי שניצל שם את ההיעדרות של גירי כדי לבלוט בתחום היה אמן התיקו הותיק לקו, עם 12 מתוך 15 משחקים – http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=88456&pid=12290

אייל סגל 3 בינואר 2017

אגב, אני רואה ש-chess.com הוציאו וידאו עם בחירת 12 המסעים של השנה, אז באופן טבעי הדגש הוא על תחבולות. מופיעים שם כל המשחקים שהזכרתי בהקשר טקטי, אבל גם עוד כמה נחמדים מאוד – כולל שיונג – ארווינד מאליפות העולם לנוער שמגיע לו תואר "המשחק המשוגע של השנה".

https://www.chess.com/de/video/player/12-best-moves-of-2016

שמוליק 3 בינואר 2017

חובת צפייה !

בני 10 בינואר 2017

אייל ,שאלה לגבי הסיום במקום ראשון;

לאחר פרש לג6 – למה שחור לא משחק צריח לד1- שח,מלך ז2, ואז צריח לב1.עכשיו אם לבן מכתיר הצריח לוקח,פרש לוקח את הצריח ונשארים עם סיום פחות או יותר שווה.

מה פיספסתי ?

אייל סגל 11 בינואר 2017

במקרה כזה הלבן משחק פ-ב4 כדי לחסום את הטור ב' ואז השחור לא יכול לעצור את ההכתרה של הרגלי. ההמשך יחסית הכי טוב לשחור הוא 34…צ-ב8, אבל גם אז הוא נשאר עם שני רגלים פחות (וניצחון טריביאלי ללבן) אחרי 35.פ:ב8 פ-ג5 36.פ-ג6 פ:ב7 37.פ:א7.

(אפשר לראות את המשחק השלם כאן)

אייל סגל 7 בינואר 2017

ובהמשך לנושא של משחקים יפים שמופיעים בסיכומי שנה, בצ'סבייס הציעו לגולשים מבחר משחקים לבחירה בקטגוריות של משחק השנה (לא המבחר הכי מוצלח לטעמי), סיום השנה, ומסע השנה. בקטגוריה האחרונה, כדאי במיוחד להסתכל על התחבולה שמופיעה במשחק בונדסליגה בין שני אמנים גרמניים אלמוניים למדי (עם מדי כושר באיזור ה2400), רייקמאן – היינמאן, עם שילוב יפהפה של התקפה לאורך טור, אלכסון, וקפיצות פרש. (המשחק השלם כאן – הוא שוחק בלוח השמיני והאחרון של המפגש הקבוצתי…)

אילן 12 בינואר 2017

בהמשך להערה 12 ולעלילות איבנצ'וק, הנה סרטון (ברור יותר) של הרגעים המשעשעים ב- 2016 כשהוא מככב (תרתי משמע, מהכוכב שהוא בא) שם – https://www.youtube.com/watch?v=USO-CUOZPAo

מחרתיים מתחיל הטורניר החזק בוייק אן זה. אם ווסלי סו ימשיך ביכולת הפנטסטית שלו צפוי קרב מעניין בינו לבין קרלסן על הכתר. מעניין לא פחות מה יהיה עם קריאקין, נראה לי שההתמודדות שלו מולו קרלסן לא נפסקה ולא תפסיק. לוויי יי יש הזדמנות נוספת לפרוץ.

בדרג ב' של התחרות ישחק סמירין עם אותו מד כושר של ג'פרי שיונג החזק (מדורגים במקומות 3-2).

אילן 12 בינואר 2017

עוד בנוגע למשחקים היפים של 2016, הנה סרטון לימודי (גם למתחילים) על שני משחקים יפים שנבחרו ע"י רב אמן סימון ויליאמס (ג'ינג'ר ג'י אם, לחובבי הז'אנר), הראשון המשחק בין ארוניאן לרפורט והשני קרלסן-טומשבסקי. החל מכאן https://youtu.be/HWAlxSQs6fQ?t=350

הוא מלווה כל מסע ששוחק בהסברים של מה שעמד מאחוריהם, הכל כמובן דרך עיניו, עיניים של רב אמן.

אייל סגל 14 בינואר 2017

היום (14.1) התחיל טורניר וייק אן זה – המשחקים מתחילים בשעה 14:30. אפשר לראות אותם בשידור חי מהאתר הרשמי עם פרשנות של סירוואן כאן, ועם הערכות מחשב בצ'ס 24 כאן (יש גם פרשנות חיה של סבידלר וגוסטפסון, אבל הפעם היא פתוחה רק לחברי פרימיום).

אילן 15 בינואר 2017

אפשר לראות כאן סיכום של פיטר סבידלר של המשחק היחיד שהוכרע בין אליאנוב לרפורט https://www.youtube.com/watch?v=nR0EuN9v6Pg

וכאן אפשר לראות את כל השידור שהיה אתמול – https://www.youtube.com/watch?v=KQFQF5A_PZ4

דוד 16 בינואר 2017

לפעמים לקיחת רגלי עם מלכה יכולה להיות דווקא מסע מאוד נאה: במשחק קרלסן-ויטאשק, אחרי 31.מה:ה5 השחור לא יכול להגיב רד6, בגלל ח:ז6! ואין מספיק זמן. לא קשה לחישוב אבל "קל לפיספוס" עבור הצד המתגונן, בעיקר כשהאפשרויות מוגבלות.
זה היה משחק קצת מוזר, כיוון שהלבן הפעיל את כליו באגף המלך בצורה די "גסה" וישירה, לא הכי אלגנטית, ובכל זאת השחור לא הצליח למצוא תשובות קונקרטיות (לדעתי קצת מזכיר את המשחק השני בדו קרב הכתר ב-2014). מישהו כבר השווה את קרלסן 2017 לפישר?

אייל סגל 16 בינואר 2017

היה שם משהו מאוד מעניין בפתיחה – קרלסן חזר על המסע המשונה 6.א3!? נגד הניידורף שקריאקין השתמש בו בסיבוב הראשון נגד גירי בלי להשיג כלום, אבל הפעם ניסה משהו אחר – 7.פ-ו5. כנראה שוויטאשק טעה כבר במסע התשיעי כשהיכה על ו6 עם המלכה ולא הרגלי, כי אחרי 11.מה-ז4 הוא היה חייב להחליף את הרץ שלו עם הפרש הלבן על ו5 והתקבלה עמדה עם רצים שוני מסלול שבה הכוח ההתקפי שלהם משמעותי מאוד (כי המלכות עדיין על הלוח), כשהרץ הלבן הרבה יותר חזק מהשחור. נקודה טקטית יפה שאולי וויטאשק החמיץ עד שהיה מאוחר מדי היא שהשחור לא יכול להגן על ז7 עם 11…ז6 בגלל 12.מה-ז3! פ-ג6 13.פ:ד4!!

https://www.chessbomb.com/arena/2017-tata-steel-masters/02-Carlsen_Magnus-Wojtaszek_Radoslaw

דוד 16 בינואר 2017

שגיאה איומה של רפורט נגד סו. אחרי טיפול קלאסי ונפלא במשחק האמצע, היה צריך לשחק 33..צד2, וכעת פה2 (כדי לגרש את הרץ כמו במשחק) לא מספיק טוב בגלל פד3 (מאיים מה:ב5 עם לחץ כבד) א4 פב2 ובעמדה זו הלבן לא יכול להחזיק מעמד.
שכר לימוד גבוה מדי. ניצחון של סו יהיה ממש שוד.

אילן 17 בינואר 2017

נכון. חבל.
אבל היו לו כמה מסעים מבריקים במשחק הזה: 24…רג1 (המסע שסו לא חשב עליו) ואח"כ שוב 26…רג1 ובמסע 31…ב5 (כדי להסיט את הפרש ובעצם אסור להכות אותו).
הוא היה ממש קרוב להנחיל לסו הפסד אחרי 45(!) משחקים קלאסיים ללא הפסד.

אילן 17 בינואר 2017

הכותרת של אתמול היא: "לנצח את נפו" (על משקל למצוא את נמו).
משחק מרהיב של Wei Y.
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tata-steel-masters-2017/3/1/3
המשחקים שלו על פי רוב מאוד התקפיים ועם הרבה טקטיקה, הוא לוקח הרבה סיכונים, שלא כמו קרלסן.
היום הם נפגשים.

אילן 17 בינואר 2017

Wei Yi כמובן.
אגב, מתי היתה הפעם האחרונה שנפו הפסיד במשחק קלאסי?

יורם 17 בינואר 2017

ווי אולי שיחק טוב בפתיחה ומשחק האמצע, אבל דירדר סיום עדיף/זכוי לעמדת תיקו תיאורטי. למזלו, נפומיאצ'י טעה במסע ה-66, כאשר לא שיחק רג1! (יחידי). הרעיון הוא שעל 67.צג4 אפשר לשחק רא3, והרגלי א5 נשאר בחיים. מעניין אם נפומיאצ'י פיספס את אובדן הרגלי, חשב שישרוד עם רץ מול צריח ורגלי, או פשוט פיספס את התיקו (כנראה האפשרות שלישית).
ניתן לראות הכל כאן:
http://www.k4it.de/index.php?topic=egtb&lang=en

אבל מילא נפומיאצ' בזמן המשחק, לא ברור לי איך רב-אמן שמנתח את המשחק באתר מוביל לא משתמש באתר הפשוט הנ"ל, שקיים כבר איזה עשר שנים אאל"ט, ונותן ניתוח מנותק מהמציאות:
https://en.chessbase.com/post/2017-tata-rd3-manic-monday

מישהו ראה ניתוחים אחרים של המשחק בזמן אמת או בדיעבד? הזכירו שם את רג1?

אייל סגל 17 בינואר 2017

כן, ה"ניתוח" בצ'סבייס הוא די ביזארי; בשידור הישיר של צ'ס 24 סבידלר כמובן הזכיר את זה והסביר למה ר-ג1 הוא המסע היחיד שלא מפסיד.

Wei מומחה בסיציליאנית ואוהב לשחק אותה מהצד הלבן, כך שהוא נכנס הרבה פעמים להסתעפויות חריפות, אבל מזה כשלעצמו לא הייתי מכליל לגבי כמה הוא לוקח סיכונים; במשחקים שלו בטורנירים מהסוג הזה הוא דווקא נוטה בינתיים הרבה פעמים להיות זהיר וסולידי, במיוחד בשחור – תבדוק את המשחקים שלו מוייק ובילבאו בשנה שעברה (וגם המאזנים – 11 מ-13 תיקו בראשון, 8 מ-10 בשני). ולנפו אין רצף ארוך במיוחד בלי הפסד – הוא הפסיד לסו באולימפיאדה שני סיבובים לפני הסוף ומאז היו רק הטורניר לזכר טל ושני הסיבובים הראשונים כאן, כך שזה 13 משחקים.

אילן 17 בינואר 2017

כן, אבל תשים לב שהוא (Yi) לא מצליח להחזיק יותר מדי זמן בצורת משחק סולידית וזה "מתפלק" לו גם כשהוא משתדל. אגב, אני זוכר שגם ולמרות משחקי התיקו שלו הוא נטל סיכונים.
בוודאי שאם משווים אותו לקרלסן אין מה לדבר על מי שנוטל סיכונים.

אייל סגל 17 בינואר 2017

אבל לא באופן שהופך אותו למיוחד ביחס לכלל הצמרת – נראה לי שמה שאתה קורא לו "לקיחת סיכונים" לפעמים פשוט נובע ממוגבלות ההבנה העמדתית שלו (כמו במשחק של היום). וקרלסן הוא לא איזה קוטב מנוגד, כביכול. היכולת שלו במשחק עמדתי "שקט" היא כזו שרוב הזמן הוא משיג תוצאות מצוינות גם בלי שיצטרך לקחת סיכונים (כמו במשחק של היום…), אבל כשהנסיבות מובילות לכך שהניצחון הופך בעיניו לדחוף הוא לוקח הרבה מאוד. אם נסתכל על השנה וקצת האחרונה, תראה את המשחק נגד גרישצ'וק מהסיבוב האחרון של לונדון 15, הסיבובים הראשונים של קטאר באותה שנה, המשחק נגד ואן ויילי מוייק של שנה שעברה, כמובן משחק 8 מהדו קרב נגד קריאקין וגם הקרבות הרגלים משני המשחקים המהירים שם.

אילן 18 בינואר 2017

בגדול אני מסכים איתך.
באופן גס קיימת חלוקה לשחקנים עמדתיים ושחקנים טקטיים. הוא בהחלט לא נמנה על הקבוצה הראשונה (לפחות לא בגרסת 2017 שלו). אבל עדיין מדובר בסגנונות משחק שונים (בינו לבין קרלסן), לדעתי, וגם נראה לי קצת מרחיק לכת מדי או מפחית מדי מיכולותיו כשאתה כותב שלקיחת הסיכונים שלו נובעת "ממוגבלות ההבנה העמדתית שלו". גם קספרוב לא נחשב לשחקן עמדתי מחונן (להבדיל, למשל, מקרפוב).

קרלסן מצטיין עפ"י רוב במשחקים איטיים וארוכים בהם הוא חונק את היריב מבחינה עמדתית. הרבה מהנצחונות שלו נובעים גם מהסגנון של להמתין לשגיאת היריב. גם כאן – אני מדבר על-פי רוב – ומבלי להכליל בצורה גורפת לגבי כל המשחקים שלו.

וויי יי, לעומתו, משחק משחקים הרבה יותר חריפים עם יכולת חישוב מצוינת והוא רק בתחילת דרכו (מבלי להשוות לקרלסן בגילו). בניגוד למה שכתבת אבל אני חושב שהסגנון *הטבעי* שלו חריף יותר משל שאר שחקני הצמרת. אבל אני לא כותב את הדברים האלה בכדי להמעיט מהם או מקרלסן, מדובר בסגנון אחר, אטרקטיבי יותר לטעמי.

אילן 18 בינואר 2017

מצד שני, זה באמת יכול להיות שייך לגיל. כפי שכתב קפבלנקה, כשכבר היה אלוף עולם, על משחק חריף ששיחק בצעירותו:
"Today I would most probably play a simple move 29. Qd2 which was also enough for a win."

ראה את המשחק האחרון שם https://www.chess.com/article/view/positional-or-tactical-chess

אייל סגל 17 בינואר 2017

אחרי ארבעה סיבובים, עם הכניסה ליום המנוחה הראשון, אליאנוב מוביל עם 3.5 נקודות, אחריו קרלסן וסו עם 3, אחריהם קריאקין והריקרישנה עם 2.5. פתיחה מצויינת של אליאנוב, כמובן, אבל אני עדיין רחוק מלהמר עליו כזוכה בהתחשב בהגרלה הנוחה שקיבל בסיבובים הראשונים וזה שכל שלושת הנצחונות שלו היו נגד השחקנים עם מד הכושר הנמוך ביותר (רפורט, ואן ויילי, אדיבאן).

גירי בינתיים עם ארבע תוצאות תיקו ובצירוף מה שעשה בלונדון הוא כבר עם רצף של 13. במשחק של היום, נגד אנדרייקין (https://www.chessbomb.com/arena/2017-tata-steel-masters/04-Giri_Anish-Andreikin_Dmitry), הוא ניצל מסכנת ניצחון חמורה באמת כשהחמיץ את 37.ה5! (למשל, 37…ד:ה5 38.מה-ח8+ מ-ה7 39.מה:ה5+ מ-ו8 [נקודת מפתח היא ש-39…מה-ה6 מוביל לאובדן הצריח על ב8] 40.מה-ז7+ מ-ה7 41.צ-ה2+ ומניעת מט תהיה כרוכה בהפסדים חומריים כבדים עבור השחור).

אילן 19 בינואר 2017

צירוף מקרים מעניין בתחרות המשנית – כל מי שהפסיד ל- Ragger שיחק למחרת נגד Van Foreest וניצח אותו (שיונג, ליי טינג'י ואריק הנסן). עכשיו משחק נגדו דוברוב ועליו נטל ההוכחה, למרות שאף פעם זה לא ממשיך אחרי שכותבים על זה.
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tata-steel-challengers-2017/5/1/1

דוד 19 בינואר 2017

רגע מאלף מהמשחק של קריאקין נגד אדהיבן היום:
במסע ה21 קריאקין רוצה לנצל את העמדה החשופה של המלך השחור ומשחק ז5-ז6. זה מסע שעובד בדרך כלל בעמדות מהסוג הזה, אך כאן למרבה הפלא מתברר כי המסע מדרדר משמעותית את העמדה ולא מבטיח אפילו תיקו.
בעיניי זה חוסר אחריות לאור העובדה כי לא היה כל ספק שההודי "מוכן היטב" בפתיחה, ובגלל שמסע כזה זה משהו שהשחור חייב לבדוק, דווקא משום שהוא כל כך צפוי ומפתה.

אייל סגל 19 בינואר 2017

לא מזיק בעמדה מהסוג הזה שלשחור יש רגלי קדמי ב-ו3 שתקוע ללבן כמו עצם בגרון ומשתק את המלכה שלו…

מעניין שזו פעם ראשונה שאדיבאן משחק הגנה צרפתית בקריירה שלו (לא ראיתי משחקים כאלה במאגר הנתונים והוא אישר את זה בראיון אחרי המשחק). היה לו חידוש מעניין בפתיחה – 11…פ-ד7, שקריאקין הגיב אליו באופן לא כל כך משכנע עוד לפני מסע 21, אם כי נראה שזה מה שאכן פחות או יותר גמר את המשחק.

https://www.chessbomb.com/arena/2017-tata-steel-masters/05-Karjakin_Sergey-Adhiban_B_

יהודה.א. 19 בינואר 2017

פד7 זה אכן חידוש? מאייר אכן שיחק מול קראמניק באולימפיאדה ב6 ורק אחר כך פד7..

אייל סגל 20 בינואר 2017

כן – וגם היה משחק מאוחר יותר של ראגר נגד בלובאום מאליפות אירופה למועדונים, שם אחרי 12.ב4 – במקום לסגת עם הפרש – השחור המשיך ו6 והוציא תיקו… אבל 11…פ-ד7 מייד משנה את התמונה כי אז המסע ב4 הופך לאיטי מדי. הרעיון הבסיסי נראה להכין ו6 באופן כמה שיותר אפקטיבי, תוך ניצול העמדה של המלכה הלבנה על הטור ו'.

דוד 20 בינואר 2017

בהקשר של הרגלי ו' אפשר לציין את המסע 16..ז5! עם טמפו קריטי. המלך צריך להתמקם על ב1 ולכן הלבן באיחור של מסע מפתיחת הטור ז'. אחרי שהרגלי התמקם על ו3 "הדלת נסגרה" כפי שהוכח אבל קריאקין שגה ולא רצה להכיר בזה.
אני מניח שזה לא קורה הרבה, שאפשר לשחק ז5 במשחק עם הצרחות מנוגדות.

אייל סגל 19 בינואר 2017

סיבוב חמישי – סו ממשיך בכושר המצויין שלו מסוף השנה הקודמת ועולה למקום הראשון עם 4 נקודות, בעקבות ניצחון שלישי – הפעם על הריקרישנה (שטעה בפתיחה ונקלע מהר מאוד לעמדה קשה, התגונן טוב וכמעט השווה, אבל אז טעה שוב בגלל דוחק הזמן שנקלע אליו כתוצאה מהלחץ של סו). אחריו, עם 3.5 נקודות, קרלסן (שעשה בשחור תיקו עם נפומניצ'י) ואליאנוב (שבהמשך למה שכתבתי בתגובה 26 אכן מתגלה כחכם על חלשים ומפסיד בלבן לארוניאן). ארוניאן מטפס בעקבות הניצחון שלו למקום רביעי עם 3; לאף שחקן אחר אין כרגע מעל 50%.

גירי עם התיקו ה-14 ברצף למרות משחק חריף מאוד עם Wei Yi.

Comments closed