וייק אן זה: מחצית ראשונה

סו מוביל לאחר שישה סיבובים, קרלסן ואליאנוב בעקבותיו

סבב תחרויות העל של שנת השחמט החדשה נפתח, כרגיל, בטורניר המתקיים בעיירה ההולנדית וייק אן זה, Tata Steel בכינויו הרשמי (על שם הספונסר) – שהוא חלק מפסטיבל שחמט שלם, כפי שניתן לראות בתמונה למעלה. זוהי כבר השנה ה-79 בה מתקיים הטורניר, ומבין תחרויות העל מדובר בזו עם מספר המשתתפים הרב ביותר בקבוצה הראשית – 14 – ולכן גם הגיוון הרב ביותר. הרכב השחקנים אינו כה אקסקלוסיבי כמו בטורנירי הגרנד טור, הקרובים להיות מועדון סגור של שחקני הטופ-10, אבל דווקא דבר זה מקנה לוייק אן זה עניין מיוחד. 

כל זה לא אומר שבתחרות הראשית השנה אין ייצוג נכבד מאוד לצמרת הגבוהה – משתתפים חמישה מתוך הטופ-10, ולמעשה שבעה מתוך הטופ-12 ברשימת הדירוג של ינואר: קרלסן (זוכה השנה שעברה, אז השווה את שיא הזכיות של אנאנד בטורניר), סו, קריאקין, ארוניאן, גירי, נפומניצ'י והריקרישנה; מבחינה תחרותית, מעניין במיוחד לראות לצידו של קרלסן את קריאקין, סו ונפומניצ'י – שלושה שחקנים נוספים שהיתה להם שנה מוצלחת מאוד ב-2016, ולכן מתעוררת השאלה אם יצליחו להמשיך את המומנטום גם בשנה הנוכחית. לשבעה האלה מצטרפים: אליאנוב (מדורג מס' 15); וויטאשק (18) ואנדרייקין (24) – שני שחקנים חזקים מאוד שאינם מוזמנים לעתים קרובות לטורנירים מסוג זה; Wei Yi (38) ורפורט (40) – שניים מהמעניינים ביותר בין השחקנים הצעירים (כלומר, אלה שעוד לא עברו את גיל 20); ואן ויילי (49) הנצחי, כשחקן ההולנדי-מקומי מס' 2 אחרי גירי, ואדיבאן (102), בזכות נצחונו בתחרות המשנה של השנה שעברה (ושכתבתי עליו כאן).

**********

לאחר שישה סיבובים (מתוך השלושה עשר), מוביל את התחרות ווסלי סו עם 4.5 נקודות (3 נצחונות ו-3 תיקו). בניגוד לקריאקין ונפומניצ'י, שאין להם הופעה מרשימה עד כה, סו מצליח בינתיים להפגין יציבות ולהמשיך את היכולת הטובה שלו מהמחצית השנייה של 2016. נכון לעכשיו, מד הכושר החי שלו עומד על 2817 (מה שמציב אותו במקום השלישי בדירוג, במרחק לא רב מקרואנה), ומאז ההפסד לקרלסן בבילבאו לפני כחצי שנה הוא השלים כבר רצף של 49 משחקים קלאסיים ללא הפסד. 

שניים משלושת הנצחונות של סו, על ואן ויילי והריקרישנה, היו משכנעים מאוד מהתחלה עד הסוף; אבל אני מעוניין להרחיב דווקא על הניצחון השלישי, שהמזל מילא בו תפקיד הרבה יותר גדול: 

היריב של סו היה כאן ריצ'רד רפורט, שחקן מקורי ויצירתי במיוחד. סם שנקלנד, שחמטאי אמריקני, כתב עליו לא מזמן בהקשר למשחק שלו שניתח שרפורט פועל באורך גל שונה מכל שחקן אחר עם מד כושר מעל 2700 שנתקל בו. משחקים שרפורט מעורב בהם כוללים כמעט תמיד רעיונות מעניינים ולא שגרתיים (בפרט בתחום הפתיחות), אבל אין ספק שהאקספרימנטליות המאפיינת את הסגנון שלו באה לעתים על חשבון ההצלחה התחרותית. מכל הבחינות הללו הוא מזכיר מאוד שחקן אחר – ג'ובאבה – וזו שאלה פתוחה אם רפורט יהפוך לג'ובאבה שני גם מהבחינה שאינו מהווה פקטור ממשי בצמרת הגבוהה; מד הכושר שלו כבר טיפס פעם עד ל-2752 אבל ככלל הוא מאוד בלתי יציב, ועד כה ההופעות שלו בתחרויות חשובות היו בגדר כישלון די מהדהד – הוא סיים במקום האחרון בכולן (כולל וייק אן זה של לפני שלוש שנים). 

במשחק הנוכחי הפתיחה שרפורט שיחק דווקא היתה קונבנציונלית למדי (הסתעפות ראשית בהודית של המלכה), ועד מסעו ה-15 של השחור הוא וסו עקבו אחרי משחק מהאולימפיאדה האחרונה, בין תומשסקי לפונומריוב (שכתבתי עליו כאן). לאחר שאגף המלכה נחסם הצדדים החלו בפעילות באגף המלך, ומסע מפתח מצד רפורט היה 18…ח5!

bview1

המסע הזה מנע מהלבן להציב פרש ב-ז4 או לקדם את הרגלי שלו ל-ח5. במקום זאת, סו החל לנסות וליצור לחץ על הרגלי השחור ב-ח5 והתפתח קרב תימרונים מעניין. המבנה הבסיסי שנוצר כתוצאה מכך הזכיר מאוד את אותו משחק בין תומשבסקי לפונומריוב, אבל בהשוואה אליו רפורט הציב את הרץ שלו בעמדה טובה בהרבה כשתימרן אותו ל-ח6 (בעוד שזה של פונומריוב נותר תקוע על ה7), עם האפשרות להביא אותו ל-ו4 למשל. ואז סו ביצע טעות טקטית שאיפשרה רעיון בלתי צפוי: 

bview2

מסעו האחרון של הלבן היה 24.מ-ו2?, והדבר איפשר לרץ השחור לחדור לעומק המחנה הלבן עם 24…ר-ג1!!, כשההצדקה הטקטית הבסיסית למסע היא שלא ניתן ללכוד את הרץ עם המלכה כיוון שהדבר יוביל לאובדנה בעקבות מזלג פרש על ד3. אבל מעבר לכך, ללבן גם אין דרך טובה להגן על הרגלי ב-ב2 שנמצא תחת איום (ושלכידתו תערער את מעמד הפרש על ג3), כפי שניתן לראות בלוח החי. סו בחר לוותר על הרגלי, והמשחק נמשך 25.פ-ז3 ר:ב2 26.פ-ב5 ר-ג1! (השחור פשוט מחזיר את הרץ לאותה ערוגה בה עדיין לא ניתן ללכוד אותו, מאותה סיבה) 27.ז:ח5 וכאן רפורט המשיך לשחק באופן אנרגטי מאוד, תוך שהוא מקריב שני רגלים באגף המלך – ונותר בגירעון כולל של רגלי – כדי לשמור על היוזמה: 27…ר-ו4! 28.פ-ג3 ו5! 29.ח:ז6+ צ:ז6 30.פ:ו5 צ(א)-ז8 31.מ-ו1 ב5!!: 

bview3

לשחור כאמור יוזמה חזקה באגף המלך, המתבטאת באופן הברור ביותר בעמדת הצריחים: אלה של השחור שולטים בטור הפתוח ז', בעוד אלה של הלבן תקועים באופן חסר תועלת על הטור ח'; וכדי לקדם את ההתקפה, רפורט משתמש בפריצת רגלי מפתיעה באגף השני. אם הלבן לא יכה את הרגלי ב-ב5, השחור יכה על ג4 וייצור משלט חזק לפרש על ד3; בעוד שאחרי 32.ג:ב5, כפי ששיחק סו, השורה השנייה מתפנה לפעילות הצריח השחור לאחר 32…צ-ז2 – כיוון ש-33.פ-ה2 (כדי לחסום את השורה) ייענה ב-33…מה:ב5 (הפרש אינו מגן יותר על הרגלי הזה). סו שיחק 33.מה-ב1, כדי לספק תמיכה נוספת לרגלי ב-ב5:

 bview4

וכאן רפורט היה יכול לזכות ולהשלים משחק מופתי עם ההמשך הטבעי (בוודאי בהשוואה לכמה מהמסעים הקודמים שמצא) 33…צ-ד2!, עם איומים מכריעים – בין השאר, הרעיון פ-ד3-ב2 ו-צ-ד1+, שללבן אין הגנה טובה מפניו (כפי שניתן לראות בלוח החי). במקום זאת, הוא ניסה להמשיך את ההתקפה מהכיוון השני עם 33…מה-ו7? וכך איפשר לסו את המסע ההגנתי החשוב 34.פ-ה2 כשהצריח השחור עוד תקוע על ז2. ואז המשיך וביצע שגיאה נוספת, הפעם מכריעה, עם 34…מה-ז6?? שמפסיד חומר למזלג הפרש הפשוט 35.פ-ה7. (ניתן לראות בשידור החי את תגובתו של רפורט למסע הזה כשהוא חוזר ללוח לאחר טיול קצר באולם המשחקים ומתחיל להבין את המשמעות של מה שקרה.)

רפורט  ניסה התקפת יאוש (לא לגמרי ברור אם חשב בטעות מלכתחילה שהיא צריכה להיות מכריעה או שפשוט אילתר אותה במקום), אבל סו התגונן בדיקנות והדף אותה.

 bview5

בעמדת הדיאגרמה, לאחר 41…פ-ד3+, סו היה חייב להקריב מלכה כדי להחלץ מההתקפה – אבל בגלל היתרון החומרי העצום שצבר במסעים הקודמים הוא היה יכול להרשות את זה לעצמו; ולאחר 42.מה:ד3! מה:ד3 43.פ-ז8 נהנה לא רק מיתרון חומרי של צריח ושני פרשים מול המלכה השחורה, אלא גם מתיאום טוב מאוד בין הכלים שאיפשר התקפת מט על המלך השחור החשוף, כך שרפורט נאלץ להיכנע כעבור מסעים ספורים. 

המשחק הזה הוא אחד משלושה בהם נחל רפורט הפסד עד כה, כך שללא נצחונות הוא כרגע עם 1.5 נקודות בלבד, במקום הלפני אחרון – לא נראה שטורניר העל הנוכחי עומד להיות עבורו הצלחה גדולה בהרבה מהקודמים שהשתתף בהם. 

**********

במקום שני משותף  אחרי סו, עם 4 נקודות, נמצאים קרלסן ואליאנוב; במקרה של קרלסן זו כמובן שיגרה לא מפתיעה לראות אותו בצמרת. עד כה ניתן לומר שהיה לו טורניר די "שקט", עם ארבעה משחקי תיקו סולידיים בשחור ושני נצחונות משכנעים בלבן, על וויטאשק ו-Wei Yi. הנה הניצחון על וויטאשק, שיש בו שילוב בין הכנת פתיחה מעניינת למשחק לחץ עמדתי טיפוסי בהמשך: 

הפתיחה היתה הסתעפות ניידורף בהגנה הסיציליאנית (1.ה4 ג5 2.פ-ו3 ד6 3.ד4 ג:ד4 4.פ:ד4 פ-ו6 5.פ-ג3 א6), שקרלסן לעתים קרובות נמנע מלהיכנס אליה בלבן – אלא שהפעם היה לו רעיון ספציפי מאוד, לאחר שקיבל השראה מהמשחק קריאקין – גירי מסיבוב קודם בטורניר. קריאקין ניסה שם את המסע הלא שיגרתי 6.א3!? (עדות למידה בה שחקנים בלבן מחפשים רעיונות חדשים כנגד ההגנה הזו), כשהרעיון הבסיסי שעמד מאחורי המסע היה ליצור ערוגת נסיגה על א2 לרץ הלבן לאחר שפותח ל-ג4.

קריאקין לא השיג שום דבר ממשי באותו משחק, אבל קרלסן החליט לחזור על המסע כשמאחוריו עומד הפעם רעיון אחר: 6…ה5 (מסע שבשום אופן אינו כפוי, כמובן, אבל הוא זה המקובל ביותר במערכי ניידורף) 7.פ-ו5!?

bview6

המסע ההתקפי הזה של הפרש (במקום לסגת ל-ו3 או ב3) תמיד מפתה מאוד במצבים כאלה, אלא שבהסתעפויות רגילות של הניידורף – כגון אלה בהן הלבן משחק 6.ר-ה2, 6.ר-ה3 או 6.ח3, הוא נחשב ככלל ללא מוצלח כיוון שהוא מאפשר לשחור את הפריצה המיידית 7…ד5 במרכז, תוך ניצול העובדה שהלבן אינו יכול לזכות ברגלי הזה כי יפסיד את הפרש (הזקוק לתמיכת הרגלי ב-ה4). וויטאשק אכן המשיך כך, קרלסן שיחק 8.ר-ז5 (כדי ליצור לחץ מיידי על ד5 באמצעות ריתוק הפרש השחור), וכאן התברר אחד הרעיונות הבסיסיים העומדים מאחורי מסעו השישי הסתמי לכאורה של הלבן. במצבים כאלה, ההמשך 8…ר:ו5 נחשב ככלל לטוב לשחור, אלא שהצבת הרגלי על א3 משנה את התמונה – וזאת כיוון שלאחר 9.ר:ו6! ז:ו6 10.ה:ו5 ללבן לחץ חזק על הרגלי ב-ד5, שהשחור אינו יכול להתמודדד איתו באמצעות מסע המפתח ר-ב4.

גם המסע 8…ד:ה4? אינו טוב לשחור בגלל 9.פ:ז7+!, כפי שניתן לראות בלוח החי, ולכן וויטאשק המשיך 8…ד4 (המגן על הרגלי ד' ותוך כדי כך תוקף את הפרש הלבן על ג3) ולאחר 9.ר:ו6 הגיע רגע של החלטה קריטית עבור השחור – האם להכות בחזרה על ו6 עם המלכה או הרגלי ז'. וויטאשק חשב כאן זמן ממושך ולבסוף החליט להכות עם המלכה, מה שהעניק ללבן יתרון ברור והפך את הפתיחה שלו להצלחה, כפי שנראה מייד. המבחן הרציני והמעניין יותר לחידוש של קרלסן היה 9…ז:ו6 – מסע שאמנם מקלקל במידה מסויימת את מבנה הרגלים של השחור, אבל גם כופה על הפרש הלבן נסיגה לערוגה פסיבית יותר (כיוון שאחרי 10.פ-ד5?? יאבד אחד משני הפרשים הלבנים – הרגלי ב-ה4 אינו יכול לתמוך בשניהם). לפי הערכת המחשב, ייתכן שכוונתו של קרלסן במקרה כזה היתה לשחק 10.פ-א2!? – עוד מסע המתאפשר בזכות הזזת הרגלי המשונה לכאורה ל-א3 במסע השישי; קשה קצת להסביר מה בדיוק הפרש עושה על הערוגה הזו, אבל ייתכן שמעל הכל הוא פשוט אינו עומד בדרכם של הכלים האחרים כמו ב-ה2 או ב1, ערוגות נסיגה אפשריות אחרות.

אבל וויטאשק, כאמור, שיחק 9…מה:ו6, מה שאיפשר לקרלסן קודם כל להציב את הפרש המותקף בערוגה מרכזית עם 10.פ-ד5 (בזכות רווח הזמן כתוצאה מהאיום על המלכה השחורה), ולאחר 10…מה-ד8 11.מה-ז4! הסתבר שהלבן משיג מעבר לכך גם יתרון אסטרטגי לטווח ארוך:

bview7

הרגלי השחור ב-ז7 נתון תחת איום, והמסע 11…ז6? (שלכאורה גם מגן עליו וגם זוכה בפרש על ו5, בזכות הריתוק על האלכסון) אינו יעיל כאן בשל ההמשך 12.מה-ז3! (שובר את ריתוק הפרש תוך יצירת האיום מה:ה5+ עם זכייה בצריח על ח8) 12…פ-ג6 (כדי להגן על ה5) 13.פ:ד4!! – וכעת הכאת הפרש עם הפרש תענה ב-מה:ה5+ (שוב), בעוד שהכאתו עם הרגלי תענה ב-14.פ-ג7+, עם זכייה בצריח השחור האחר, על א8.

די ברור שוויטאשק החמיץ את הרעיון הזה כשביצע את מסעו התשיעי, אבל כעת הבחין בו ונאלץ להמשיך 11…ר:ו5. השחור ויתר איפוא על אחד הרצים שלו תמורת הפרש הלבן בלי שהדבר יפגע במבנה הרגלים של הלבן, וכאשר על הלוח נותרים רצים שוני מסלול (רץ ערוגות בהירות ללבן, רץ ערוגות כהות לשחור) – כשזה הלבן פעיל וחזק בהרבה מעמיתו השחור. ומכיוון שמרבית הכלים, כולל המלכות, נותרו עדיין על הלוח, הדבר הקנה ללבן הזדמנויות התקפיות רבות לטווח ארוך.

bview8

התקבלה איפוא אחת מאותן עמדות בהן קשה כל כך לשחק נגד קרלסן – כשיש לו יתרון עמדתי/אסטרטגי קל אך יציב. והוא אכן המשיך "לענות" את וויטאשק, כשרגע קריטי הגיע לאחר המסע 30.מה-ב5! 

bview9

הרגלי על א5 נתון תחת איום, והשחור היה יכול להגן עליו עם 30…צ-ג5. אבל וויטאשק, שכבר נקלע לדוחק זמן, כנראה חשש מחדירות אפשריות שונות של המלכה הלבנה אל העמדה שלו (דרך ב7, ב8, ד7 או ה8) שלא קל לחשב את התוצאות שלהן. במקום זאת, הוא שיחק 30…מה-ג6? תוך תקווה להחליף מלכות לאחר 31.צ:א5 עם סיכוי טוב יותר להתגונן למרות אובדן הרגלי. אלא שבמקום הרגלי על א5 קרלסן לכד כעת את זה על ה5 עם 31.מה:ה5 – וויטאשק כנראה חשב שמסע זה אינו טוב בגלל 31…ר-ד6 עם זכייה בטיב, אבל שוב החמיץ נקודה טקטית חשובה. מסתבר שהמלכה הלבנה אינה חייבת כלל לסגת למרות שהיא תחת איום, והלבן זוכה עם 32.ח:ז6!! ר:ה5 (או 32…ח:ז6 33.צ:ז6+! ולא ניתן ללכוד את הצריח כיוון שהרגלי ו7 מרותק לאורך האלכסון על ידי הרץ) 33.ז:ו7+ עם שח כפול ומט תוך מספר מסעים. הסתעפות זו ממחישה בבירור את כוחו ההתקפי של רץ הערוגות הבהירות.

אובדן הרגלי על ה5 החליש מאוד גם את הרגלי השחור הקדמי על ד4, ובצירוף חולשת הרגלי המבודד על הטור א' כבר היה ברור שהפסד השחור הוא ענייין של זמן. קרלסן הנחית את המכה הסופית לאחר 41…צ-ו6? עם 42.צ:ו6 מ:ו6 43.ג3! (תוקף את המלכה השחורה תוך יצירת איום על הרגלי ב-א4) 43…ד:ג3 44.צ:א4

bview10

וכאן וויטאשק נכנע, כיוון ש-44…מה:ב2 יוביל למט בכמה מסעים לאחר 45.מה-ד4+, תוך ניצול עמדתו החשופה של המלך השחור, בעוד שכל מסע אחר של המלכה השחורה יאפשר ללבן להשיג יתרון של שני רגלים ללא כל תמורה לאחר 45.מה-ו3+ ו-46.מה:ג3.

לצידו של קרלסן, במקום השני-שלישי המשותף עם 4 נקודות, נמצא כאמור אליאנוב. אלא שלגביו יש לציין כי נהנה מהגרלה קלה יחסית בסיבובים המוקדמים, וכל שלושת הנצחונות שהשיג בארבעת הסיבובים הראשונים היו על השחקנים בעלי מד הכושר הנמוך ביותר – רפורט, ואן ויילי ואדיבאן; בשני הסיבובים הבאים השיג רק חצי נקודה, כשהוא מפסיד בלבן לארוניאן. (בכל זאת, הנצחונות שלו היו בהחלט נאים – כמו זה שהושג נגד רפורט בזכות הקרבת טיב עמדתית, או זה נגד אדיבאן בסיום רצים בו אליאנוב ניצל את הרגלי החופשי הצדדי שיצר על הטור א' בעקבות המסע ה-30 שלו.)

אחריהם, במקומות 6-4, נמצאים שלושה שחקנים עם 3.5 נקודות – ארוניאן (שכאמור, ניצח את אליאנוב), גירי (שבסיבוב השישי שבר רצף של 14 תוצאות תיקו – כולל אלה מטורניר לונדון בסוף השנה הקודמת – כשניצח את נפומניצ'י), ו-Wei Yi (שהפסיד, כאמור, לקרלסן אבל ניצח את נפומניצ'י ורפורט). לאף אחד מהשחקנים האחרים אין כרגע מעל 50%, כך שקשה להאמין שמישהו מהם עוד יכול לזכות בטורניר.

המשחקים מתחילים כל יום ב14:30 לפי שעון ישראל (להוציא את הסיבוב העשירי שמתחיל חצי שעה מאוחר יותר, וה-13 והאחרון שמתחיל שעה וחצי מוקדם יותר). ניתן לעקוב אחריהם בשידור חי מהאתר הרשמי עם פרשנות של יאסר סירוואן כאן, ועם הערכות מחשב באתר  chess24כאן 

בהתחלה היה שם דשא - יואב ויכסלפיש
ההפסד לסוונסי

54 Comments

יהודה.א. 21 בינואר 2017

מעולה, כרגיל.
אולי הניצחון של אליאנוב על אדיבאן (אדהיבאן?) לא נראה מרשים לאור מד הכושר, אבל שני הנצחונות האחרונים של ההודי מספרים משהו שונה..

אייל סגל 21 בינואר 2017

כן, אולי רק לקח לו זמן להיכנס לטורניר… למרות שבמשחק של היום נגד וויטאשק הוא גם היה בקלות יכול להפסיד. בכל אופן, רוח לחימה בטח לא חסרה לו.

יורם 21 בינואר 2017

תודה על הסקירה, אייל.
שתי החמצות תמוהות היום. קודם קריאקין מפספס זכיה של כלי על שני רגלים ע"י 11.ג4, עם הרעיון להמשיך ג5 אחרי שהפרש בורח, אבל הוא לפחות זכה במשחק. אח"כ קרלסן מפספס זכיה מאוד פשוטה 56.צג8+ מז7 (או ח7) 57.צו7+ ומט. המשחק עוד נמשך..

אייל סגל 21 בינואר 2017

הייתי אומר שההחמצה של קרלסן עוד יותר תמוהה, כי זה באמת משהו אלמנטרי לחלוטין וגם מתבקש מבחינת האופי של העמדה; חבל – בנוסף לסו – רפורט זו עוד יצירת מופת מקולקלת, כי עד לאותה נקודה זה ממש היה משחק פנטסטי מצד קרלסן. במקרה של קריאקין זה פחות מפתיע, כי ג4 הוא מסע "מכוער" מבחינה עמדתית שטבעי לא לחשוב עליו (וגם הדפוס הטקטי שמדובר בו לא כל כך שגרתי); אפשר לראות את קריאקין מדבר על זה בראיון אחרי המשחק – https://www.youtube.com/watch?v=5Fcz1gD8m70.

יורם 21 בינואר 2017

כן, ברור. ניסיתי להיזכר מתי אלוף עולם החמיץ זכיה כל-כך פשוטה, ולא הצלחתי למצוא שום דבר שמתקרב לזה מבחינת הפשטות. אולי רק פ:ה5 של אנאנד מול קרלסן. מישהו זוכר כזה דבר? מעניין מה קרלסן אמר אחרי המשחק, אם הוא לא הבריז שוב לעיתונאים.
אגב, לפי המחשב קרלסן עדיין זכוי אחרי 59.רג4, אבל זה כבר באמת מסובך.

אייל סגל 22 בינואר 2017

וייק אן זה הוא לא אליפות העולם, השחקנים מתראיינים אחרי משחקים רק אם הם רוצים… לגבי הטעות, לפי הזמנים בצ'ס 24 קרלסן כמעט ולא חשב על המסע אלא שיחק אותו מייד, אז אני מניח שמה שקרה הוא שמסיבה כלשהי הוא היה בטוח לגמרי ש56.ר-ו7+ זוכה בקלות ולכן לא טרח בכלל לחשוב על אפשרויות אחרות. לא הייתי אומר שהפספוס של אנאנד הוא באותה רמה, כי שם מדובר בטקטיקה גם יותר מתוחכמת וגם די "רנדומלית" וכזו שהולכת נגד כיוון המשחק, בעוד שכאן מדובר במצב שבו ברור שמחפשים משהו כזה, כי כלים לבנים מקיפים את המלך השחור ותוקפים אותו. המט במסע אחד הידוע לשימצה שקרמניק פספס בתור אלוף עולם בדו קרב נגד פריץ הוא עיוורון אפילו יותר בסיסי, אם כי שם לא מדובר בהחמצה של זכייה.

אייל סגל 22 בינואר 2017

אגב, כן יש ראיון עם גירי, שנשמע מאוד מרוצה מעצמו. מסתבר שגם הוא פספס את המט ב-3… (אם כי במקרה שלו זה פחות מוזר, כי בתור הצד המתגונן הוא לא חייב לחפש דרכי זכייה בשביל הצד השני)

https://www.youtube.com/watch?v=TAxD_h01rH8

ארנון 21 בינואר 2017

קרלסן פשוט לא הביא בחשבון שתוך חודשיים, צ-ג8+ ייתן לו שני נצחונות חשובים. אז הוא ויתר.
תודה, אייל, כרגיל, על עוד טור משובח.

יהודה.א. 21 בינואר 2017

תסריט נפלא מבחינת קרלסן יהיה אם יגיע בשיוויון נקודות עם סו לסיבוב האחרון (או אף חצי נקודה פחות וידידו 'נפו' יעזור במקצת) ונצחון על קריאקין יתן לו את המקום הראשון. אני משוכנע שהוא חולם על זה..

יהודה.א. 21 בינואר 2017

שאלה מוזרה: האם ייתכן שראפורט שיחק מהו7 כי הוא בטעות נגע במלכה? יש תקדים לדבר דומה במשחק השישי באליפות העולם 1951.

אייל סגל 21 בינואר 2017

בכל אופן, בסיבוב השביעי של היום מפגש הצמרת סו – אליאנוב מסתיים בתיקו וקרלסן כאמור מחמיץ באופן די מדהים ניצחון נגד גירי, כך שמבחינה זו הצמרת נותרת בעינה. לשחקנים שדולקים אחרי סו עם חצי נקודה מאחוריו מצטרף Wei Yi אחרי ניצחון על ואן ויילי, שק החבטות של הטורניר. וחצי נקודה אחריהם עם 1+ נמצאים גירי וקריאקין, האחרון אחרי שהוא דוחף למטה את ארוניאן עם ניצחון יפה עליו.

ואן ויילי הפסיד אחרי שהופתע מהקרבת כלי במסע ה-12 שכבר מוכרת מזה כמה שנים בהסתעפות הניידורף שנכנס אליה; הוא חשב 50 דקות שלמות, ועדיין לא שיחק את המסע היחיד שכנראה לא מפסיד באופן כפוי (13…מ-ו7 במקום פ-ג5?). כך שמדובר בשילוב של כושר משחק לא טוב, מה שכבר היה ברור, עם הכנה גרועה על גבול חוסר המקצוענות בפתיחה. ברור למה המארגנים מעוניינים לשתף בטורניר שחקנים מקומיים ומדובר בשחקן שהוא עדיין מס' 2 בהולנד, אבל בכל זאת יש משהו מרגיז בזה שמישהו כמו ואן ויילי משחק כבר בפעם ה-25(!) בתחרות הזו על חשבון כל כך הרבה שחקנים שרעבים להזמנות כאלה, ויש תחושה שהיו לוקחים את זה יותר ברצינות ולא כמשהו מובן מאליו.

https://twitter.com/OlimpiuUrcan/status/822797092829528066

דוד 22 בינואר 2017

ראיתם את הפתיחה של ארוניאן? שווה לעקוב…

דוד 22 בינואר 2017

השתלם!
איזו שחיטה

דוד 22 בינואר 2017

הטורניר של קרלסן מתחיל להיראות ביזארי.

דוד1 22 בינואר 2017

שטויות! אסור לו להפסיד???

דוד 22 בינואר 2017

במונחים שלו מה שקרה אתמול והיום זה ביזארי לחלוטין.
אתמול היה לו מט קל ב-3 והיום עמדה של תיקו מת.

דוד1 22 בינואר 2017

זה לא היה תיקו מת בכלל היו שם הרבה סיבוכים, ואל תשכח שהוא ניסה לנצח את המשחק אז מטבע הדברים לקח יותר סיכונים…

אייל סגל 22 בינואר 2017

קודם כל כדאי להימנע ממילה כמו "שטויות"… לגבי המשחק מהיום, כנראה שנכון למסע 22 של הלבן העמדה שווה, אבל היא לא ממש טריביאלית ומבחינה זו לא הייתי קורא לה "תיקו מת". די ברור שהחל מ-22…ד3 קרלסן הסתכן וניסה לסבך כי רצה לנצח, אבל זה באמת לא נעשה בצורה מוצלחת ורפורט העניש אותו מהר ובאופן יפה מאוד. לצערו של קרלסן, ההתפרקויות שלו מסיבובים קודמים מול סו ו-Wei לא חזרו הפעם על עצמן…

אייל סגל 22 בינואר 2017

אחרי הסיבוב השמיני, עם הכניסה ליום המנוחה השני – סו, אליאנוב ו-Wei Yi מסיימים כולם בתיקו, כך שהם שומרים על העמדות שלהם בטבלה (סו מוביל עם 5.5, השניים הנותרים אחריו עם 5). אחריהם לא פחות מארבעה שחקנים עם 4.5 – קרלסן, שכאמור הפסיד היום לרפורט; קריאקין; ארוניאן, שהיום חזר להפגין את ה-flair שלו במשחק שבו מחץ את גירי (https://www.chessbomb.com/arena/2017-tata-steel-masters/08-Aronian_Levon-Giri_Anish), עם חידוש תיאורטי מעניין במסע 8 (פ-א3!?) והקרבת טיב יפה במסע 13; ואדיבאן, שכשאנדרדוג מובהק שהתחיל עם שני הפסדים בסיבובים המוקדמים עושה קאמבק מרשים עם ניצחון שלישי היום (על אנדרייקין – הקודמים היו על קריאקין ו-וויטאשק).

אילן 23 בינואר 2017

בעוד פחות מ- 40 שעות יתחיל טורניר גיברלטר עם קרואנה, MVL, נקמורה ועוד.

הפער במד כושר בין קרואנה לבין קרלסן מעולם לא היה קטן יותר: 8.6 נקודות.
כמובן, אבל שקרלסן יעלה עוד קצת (או "קצת", תלוי במוזה) עד סוף הטורניר הנוכחי ומאידך, קשה להאמין שקרואנה יצליח לעבור את קרלסן.

ובינתיים, Wei Yi כבר לא מגרד את תחתית מועדון ה- 2700 (2721.4), אבל הוא כבר היה שם לפני שנה ורבע (ואפילו במקום יותר גבוה – מקום 23 בעולם).

אילן 25 בינואר 2017

בסיבוב הראשון בגיברלטר גלפנד ושורט (48, 51) עשו תיקו מול שחקנים חלשים בהרבה והיום שניהם ישחקו מול השחקנים "השניים". גלפנד עשה תיקו נגד אב"ל עם מד כושר אלפיים שלוש מאות ומשהו ושורט נגד אמן פיד"ה גם עם אלפיים שלוש מאות ומשהו.

לאותו פיטר ששיחק נגד שורט היה משחק מצוין עד השלבים האחרונים (זכוי לגמרי) עד הבלאנדר הרציני שעשה 44. צב4??
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tradewise-gibraltar-masters-2017/1/1/16

ראיון עם שורט ופיטר (לומבר?) לאחר המשחק נמצא כאן https://www.youtube.com/watch?v=nAAGxqcCDgs

המד כושר של גלפנד כבר ירד ל- 2717.

אילן 25 בינואר 2017

אדיבן ממשיך לשחק שח מלהיב https://twitter.com/OlimpiuUrcan/status/824249125038231554

קוקי 25 בינואר 2017

מישהו מבין למה הוסכם על תיקו במשחק בין MVL לישראלי בגיברלטר?

אייל סגל 25 בינואר 2017

המחשב מראה יתרון לשחור אבל העמדה מאוד מסובכת עם הרבה אפשרויות טקטיות ושטיינברג כנראה לא היה בטוח לגמרי לגבי מה שקורה שם (הוא גם היה כבר קצת קצר בזמן), אז הוא החליט שגם תיקו זה הישג מספיק טוב.

קוקי 25 בינואר 2017

תודה!

הנחתי שזה מחוסר ביטחון. לא שמתי לב לשעון. בכל מקרה הישג יפה.

אייל סגל 26 בינואר 2017

אגב, בסיבוב של מחר הוא משובץ נגד סבידלר… (http://chess-results.com/tnr257693.aspx?lan=1&art=2&rd=3&wi=821 – לוח 21).

אייל סגל 25 בינואר 2017

בינתיים ישראלי אחר – אורי קובו – זוכה נגד איבנצ'וק אחרי שהאחרון הפסיד בזמן (לא הספיק לעשות את המסע ה-40) בעמדה זכויה…

שימו לב למסע ה-24 החסר בטופס המשחק – בגלל זה איבנצ'וק התבלבל וחשב שכבר השלים 40 כשהגיע רק ל-39: https://twitter.com/GibraltarChess/status/824322559399362569

דוד1 25 בינואר 2017

וואו שטיינברג עם ההישג הגדול בקריירה שלו. לא כן?

אייל סגל 25 בינואר 2017

עם תום סיבוב 10 (3 סיבובים לסיום) והכניסה ליום המנוחה השלישי והאחרון: סו עם ניצחון רביעי, הפעם על וויטאשק, שמקרב אותו מאוד לזכייה בטורניר – עם 7 נקודות הוא פותח פער של נקודה שלמה על לא פחות מחמישה שחקנים עם 6; קרלסן (שזכה כמובן נגד ואן ויילי בלבן אתמול, אבל היום סיים בתיקו עם הריקרישנה), אליאנוב, Wei, קריאקין (שניצח היום את אנדרייקין), וארוניאן שהשיג היום ניצחון נהדר שני בתחרות (אחרי זה על גירי) – הפעם על רפורט בהתקפה ישירה על המלך שכללה הקרבת כלי.

https://www.chessbomb.com/arena/2017-tata-steel-masters/10-Aronian_Levon-Rapport_Richard

אילן 26 בינואר 2017

תענוג לראות את הניצוצות של ארוניאן במשחק מסוג זה וגם בנצחון שלו על גירי. זה עוד מארוניאן הטוב.

אילן 26 בינואר 2017

אגב, מתפתחת תחרות חזקה על המקום השני בעולם. ווסלי סו בכושר המצוין שלו פשוט לא עוצר. עם 2820 נקודות (התוצאה השביעית בהיסטוריה בטיבה ועוד 0.7 נקודות הוא יעבור גם השיא האישי של אננד בכל הזמנים) ואחרי שפבי הפסיד אתמול 4 נקודות בתיקו נגד שחקן חלש ממנו בגיברלטר, הפער ביניהם הצטמצם רק ל- 4 נקודות (לקרואנה 2824). ושניהם ממש לא רחוקים מקרלסן 2838.

נדמה לי שהעדיפות של קרלסן על שאר העולם טיפה טיפה פחות דומיננטית מכפי שהיתה בעבר, דבר שבלט באליפות העולם האחרונה.
בשביל סו לנצח את הטורניר הזה זה הרבה יותר מסתם לנצח עוד טורניר. זו אמירה. כשהוא ניצח את הגרנד טור כולם טרחו להזכיר את היעדרו של קרלסן. עכשיו, אם ינצח זו קריאת תיגר משמעותית על מעמדו של קרלסן כמס' 1 בעולם.

בגיברלטר גלפנד ניצח אתמול (וגם נייג'ל שורט). יש דרך לראות את המשחק הזה?

אייל סגל 26 בינואר 2017

אפשר לראות את כל המשחקים של הסיבוב (ובכלל) כאן – לך ללוח השני מלמעלה, זה שמוצג בו המשחק של קרואנה בלוח מס' 1 שהסתיים בתיקו ותפתח את select a game.

אילן 26 בינואר 2017

תודה רבה.

דוד1 26 בינואר 2017

הכוכב שטיינברג שיחד עם בורוחובסקי הם הצעירים הטובים ביותר שלנו שעתידם לפניהם, המשיך בהישגיו בתיקו עם שחקן עולמי פטר סווידלר. לפי המחשב הוא עוד היה ביתרון משמעותי בשלב מסוים אבל זה היה דוחק זמן בעמדה חריפה. אין ספק שטיינברג יגיע רחוק.

אייל סגל 26 בינואר 2017

קריקטורה די גאונית של ואדה לופה בדיווח של צ'ס 24 על סיבוב 10 של וייק אן זה: https://chess24.com/en/read/news/tata-steel-2017-10-wesley-gives-a-lesson

(היא מבוססת על ציור ידוע של רמברנדט, "שעור האנטומיה של ד"ר טולפ" – השחקנים ביקרו באותו יום במוזאון של אמנות הולנדית)

אילן 27 בינואר 2017

פוסט מורטם. ענק.

דוד1 27 בינואר 2017

אדבדיאן מנסה להפתיע את קרלסן עם סקנדינבית עם פו6. לפי מה שידוע לי זו פתיחה לא מקובלת ברמות הגבוהות, זה נכון אייל?

אייל סגל 27 בינואר 2017

כן, היא מאוד לא מקובלת. אבל לאור בחירת הפתיחות של אדיבאן בטורניר זה כבר לא ממש מפתיע לגביו…

שמוליק 28 בינואר 2017

אפילו ברמות הבינוניות ( מה שמכונה Club players ) זה לא שכיח מדי …

יורם 28 בינואר 2017

ואחרי זה הוא עוד החמיץ זכייה: 34..מה-ז4 25.צ-ה1 (25.צ-ו1 פ-ה3 גם מפסיד) צה3!.

דוד1 28 בינואר 2017

ובכל זאת כוכב הטורניר עושה תיקו בשחור!

אייל סגל 28 בינואר 2017

קרלסן וארוניאן מנצחים היום בסיבוב הלפני אחרון (את אליאנוב ו-ואן ויילי, בהתאמה) ו-Wei עושה בשחור תיקו סולידי נגד סו, כך שלסיבוב האחרון סו נכנס כשאחריו שלושה בפער של חצי נקודה בלבד. במקרה של שוויון נקודות יהיה הפעם פלייאוף ישיר כדי לקבוע את המנצח (בניגוד לשנים קודמות, בהם הכריזו על זוכים משותפים – בעצם הפעם האחרונה היתה ב-2008, עם ארוניאן וקרלסן). המשחקים הקובעים: נפו – סו, אנדרייקין – ארוניאן, קרלסן – קריאקין ו-Wei – וויטאשק. קשה להאמין שסו יסתכן וינסה מאוד לנצח בשחור, כך שאם מישהו מהשלושה האחרים יצליח לנצח יש לו סיכוי טוב להדביק אותו.

יורם 28 בינואר 2017

מי שרוצה ללמוד איך לא משחקים בסיום, או שחמט בכלל, שיסתכל על מה שאליאנוב עשה היום אחרי המסע ה-28:
בתור התחלה, במקום לזכות ברגלי ע"י 29.צ-ה1 (על בריחת הפרש 30.ג5 מביא ליתרון מכריע), או יותר טוב: 20.פ-ד4 עם יתרון עמדתי גדול ורעיונות של צ-ב6, צג-ב1 או ג5, ג6, הוא משחק את המסע המחריד 29.ר:ה4 שהופך את הצריח ב-ו7 והרץ ב-ד7 לאקטיבים, ומחליש את ו4 ו-ג4.
אח"כ המסע התמוה 31.צה1, שאינו עולה בקנה אחד עם ההגיון, או עם המסעים הבאים שלו, ומחליש עוד יותר את ג4.
בהמשך, במקום להיפטר מהחולשה ב-ג4 ע"י 37.ג5, או להגן עליה ע"י 37.ח3 ר-ו5 38 צ:ז6 ר:ז6, 39.פ-ד6, הוא הופך גם את הרגלי ד' לחולשה ע"י 37.ד6.
במסע הבא, במקום לבצע מסע המתנה כמו 38.א3 או צה-ה3 ולהכריח את קרלסן למצוא תכנית זכיה, הוא מכריח אותו לזכות ברגלי ע"י 38.פ-ו2.
לדעתי גם 47.א4 היה נותן יותר סיכויי תיקו, אבל המצב כבר קשה אז.

אילן 28 בינואר 2017

בסיבוב שהתקיים אתמול בווייק אן זה (סיבוב 11), היה רק נצחון אחד. וויי יי "היכה" בקריאקין וזה לקח רק 31 מסעים. טורניר מצוין יש לו עם שיפור עצום של 23 נקודות מד כושר! סיבוב אחד לפני אחרון (אחרי 12 סיבובים!) להיות במקום שני משותף (ביחד עם קרלסן), זה בהחלט הישג שלא ניתן להתעלם ממנו.

יורם 29 בינואר 2017

קרלסן מקריב כלי כבר במסע השמיני. לא ברור לי למה קריאקין בכלל מאפשר כזאת הקרבה מתבקשת.

אילן 29 בינואר 2017

במסע התשיעי. אבל שים לב למה שעשה נפו במסע השמיני: 8…. 0-0-0 ואחריו מה-ב5+. כנראה שנמאס לו להפסיד ומנסה להתאבד על התקפה (שנמאס לו בכלל מהתחרות הזאת ומנסה לברוח כמה שיותר מהר, או שהוא מעדיף את סו כזוכה ולא את קרלסן).

אייל סגל 29 בינואר 2017

קשה לי מאוד להאמין שנפו עשה את זה בכוונה ושהוא מוכן לבייש את עצמו ככה מול כל האנשים שצופים במשחק מפתח כזה (עמדה אבודה בלבן אחרי 9 מסעים) – אם כי אני מודה שדרגת העליבות של המשחק שלו עוררה גם אצלי מחשבה כזו… לאור מה שקורה בטורניר הזה, אני לא אתפלא אם מארגני הגרנד טור כבר מתחרטים שהזמינו הפעם את נפו ולא את ארוניאן (בהשוואה למתחרים של השנה שעברה, השנה קרלסן, קריאקין ונפו מחליפים שם את ארוניאן, גירי וטופלוב).

יורם 29 בינואר 2017

אגב, תראו מה כתוב בהודעה האחרונה (בינתיים) בטוויטר של נפומי'אצ'י:

https://twitter.com/lachesisq/status/823973489694613504

מעניין מה הוא יכתוב היום.

אילן 29 בינואר 2017

ווסלי סו נותר בסוף גם השחקן היחיד ללא שום הפסד בטורניר. בהחלט מישהו רציני שכבר לא ניתן להתעלם ממנו, כפי שכתבתי.
וויי יי ממשיך להתאמץ להוציא מים מהסלע במשחק נגד ויטאשק.

אילן 29 בינואר 2017

ואם שורט לא יעשה בלאנדר רציני נגד קרואנה עכשיו (וינצח אותו), יהיה גם מהפך במקום ה- 2 בעולם. סו – אין. קרואנה – אאוט.

אייל סגל 29 בינואר 2017

טוב, כשיש הפרשים כל כך קטנים בדירוג יכול להיות "מהפך" כמעט אחרי כל משחק… אם קרואנה מפסיד היום ואז מנצח את שני המשחקים הבאים יהיה עוד מהפך – ואז קרואנה יהיה אין וסו אאוט?

אייל סגל 29 בינואר 2017

…אבל אני מסכים שאם זה קורה היום יש בזה משהו סמלי.

אילן 30 בינואר 2017

מעניין היה לראות אתמול בסיבוב האחרון את ההבדל בין אלוף העולם המכהן (קרלסן) לבין מי שסומן כמועמד פוטנציאלי (Wei Yi) כשלשניהם היה סיכוי תאורטי להגיע לשובר שוויון עם מוביל התחרות ווסלי סו (אם לא היה מנצח כמובן).

שניהם שיחקו בשביל הנצחון. אחרי שקריאקין שיחק 8…ז5 והזמין את קרלסן להקריב כלי, קרואנה צייץ "Karjakin must be in a very charitable mood."
https://twitter.com/FabianoCaruana/status/825668336881172480
ואכן קרלסן הקריב כלי והפעיל לחץ חזק על קריאקין. אלמלא כמה אי דיוקים קלים יתכן אף שהיה מצליח להשיג את הנצחון. מצד שני, כשהוא ראה שאין פרוספקט להתקפה הוא ויתר והגיע לתיקו.

לעומתו, Wei Yi כל כך רצה את הנצחון עד שלא ידע מתי לעצור (בניגוד לקרלסן), ובגלל זה גם הפסיד בסוף. זו תכונה נוספת שיהיה עליו ללמוד להתגבר עליה אם ירצה להגיע לצמרת הבאמת גבוהה.

אגב, ווסלי סו אמר בראיון לאחר התחרות שהנצחון שלו ענק במיוחד בהתחשב בעובדה שזה טורניר על שקרלסן השתתף בו.

רשימת ההישגים של סו מחודש אוגוסט 2016 באמת מרשימה:
1. הוא לא הפסיד במשך 56 משחקים רצופים.
2. הוא ניצח את טורניר העל בסינקפילד,
3. קיבל מדלית זהב אישית (וקבוצתית) באולימפיאדה בבאקו.
4. ניצח את טורניר העל בלונדון.
5. ועכשיו את טורניר וייק אן זה.

לזה הייתי מוסיף כאמור שהוא כבר מס' 2 בעולם (לראשונה) עם תוצאה מצוינת במד כושר בלוח החי (עוד לפני הנצחון מאתמול על נפו הוא עבר את השיא של אננד ועלה למקום השישי בתוצאה הטובה בהסטוריה. אתר 2700chess קרס כך שלא ניתן כרגע לבדוק אם הוא אפילו הגיע גבוה יותר מזה),

Comments closed