וייק אן זה: סו זוכה

ומציג את מה שנראה כקריאת התיגר הרצינית ביותר על מעמדו של קרלסן כמס' 1 מאז קרואנה ב-2014

["פוסט מורטם" – קריקטורה של ואדה לופה שהופיעה ב-https://chess24.com/en/read/news/tata-steel-2017-10-wesley-gives-a-lesson בעקבות הניצחון של סו בסיבוב העשירי, שלפניו השחקנים ביקרו במוזיאון לאמנות הולנדית. מתבססת על הציור הידוע של רמברנדט "שעור האנטומיה של ד"ר ניקולאס טולפ".]

בפעם הקודמת עזבנו את הטורניר לאחר שישה סיבובים, כשסו מוביל וחצי נקודה אחריו קרלסן ואליאנוב, והיה נראה סביר שהתחרות העיקרית תהיה בין סו לקרלסן. אלא שמהלך הטורניר של קרלסן השתבש באופן רציני בשני הסיבובים הבאים. תחילה בא התיקו בלבן נגד גירי – לא תוצאה גרועה כל כך כשלעצמה, אבל משחק שמהלכו היה מתסכל במיוחד. גירי ידוע כיריב עיקש במיוחד מבחינת קרלסן, ולמרות שהם נפגשים זה עם זה בתחרויות צמרת באופן סדיר מאז 2011 אלוף העולם הצליח לנצח אותו בפעם הראשונה רק בשנה שעברה בבילבאו. הפעם קרלסן שיחק באופן מבריק ממש, ועד לנקודה מסויימת היה נראה שזו עומדת להיות אחת מיצירות המופת העמדתיות שלו. גירי, במצב נואש, ניסה הקרבה של צריח כדי לקדם רגלי לקראת הכתרה, וקרלסן נתן לרגלי הזה להכתיר כיוון שזיהה רשת מט בה הוא לוכד את המלך השחור. או כך לפחות זה נראה עד המסע ה-56:

bview3

זהו מקרה בו כמעט כל חובב שחמט יוכל לומר בצדק "אפילו אני רואה בקלות את הניצחון"; הלבן יכול להנחית מט די אלמנטרי בשלושה מסעים – 56.צ-ג8+ מ-ז7/ח7 57.צ-ו7+ מ-ח6 58.צ-ח8 (56…צ-ה8 57.צ:ה8+ מה:ה8 58.ר:ה8 מונע מט מיידי אבל מותיר את השחור בגרעון צריח שלם, ולכן בעמדה אבודה לחלוטין באופן מעשי). במקום זאת, קרלסן שיחק (כמעט בלי לעצור ולחשוב) 56.ר-ו7+(??), ולאחר 56…מ-ח8 57.צ-ח5+ מ-ז7 58.ר:ה6+ מ-ו6 הסתבר שללבן אין ניצחון מיידי. מבחינה אוביקטיבית ללבן בעצם יש עדיין ניצחון, אבל הוא כבר מסובך מאוד ומצריך סידרה של מסעים הרחוקים להיות ברורים מאליהם. קרלסן – שכנראה חשב בטעות, מסיבה כלשהי, שמסעו ה-56 מוביל לניצחון מיידי – כבר לא הצליח למצוא בנקודה זו את הניצחון הכפוי, וכיוון שכליו איבדו קואורדינציה הוא נאלץ לוותר במסעים הבאים על אחד מצריחיו תמורת הפרש השחור. הסיום שהתקבל – צריח, רץ ושני רגלים מול מלכה שחורה בודדת – היה תיקו ואפילו לא מסובך במיוחד עבור השחור (למרות שקרלסן המשיך בעקשנות לשחק עד המסע ה-123), כיוון שכל נסיון לקדם את הרגלים חושף את המלך הלבן להתראות שח מצד המלכה.

לאחר מכן בא ההפסד לרפורט בסיבוב השמיני. זה הזכיר את הדינמיקה של מה שהתרחש לא מזמן בדו קרב על אליפות העולם: תחילה החמצה של ניצחון ולאחר מכן הפסד בעקבות ניסיון לפצות על כך ולשחק בכוח על ניצחון (במקרה זה, מול אחד השחקנים הכביכול חלשים ביותר בטורניר – אבל עדיין חזק מאוד, כפי שהומחש במשחק הנוכחי). רפורט, בלבן, שיחק את הפתיחה באופן סולידי למדי, אבל סיבך את העמדה עם הפריצה במרכז 19.ד4!?. קרלסן הגיב בהכאה על ד4 וקידום הרגלים שלו, כך שבעקבות מסעו ה-22 של הלבן התקבלה העמדה הבאה:

bview1

קרלסן חשב בנקודה זו למעלה מחצי שעה, ובחר לבסוף בתכנית מפוקפקת מאוד שנסתרה באופן מדויק על ידי רפורט: 22…ד3? 23.ה3 פ-ה5? 24.ר-ז2!. הרגלי השחור החופשי והקדמי על ד3 נראה במבט ראשון מאיים, אבל למעשה הוא נחסם ביעילות על ידי כלי הלבן; מצד שני, קידומו נותן ללבן יד חופשית בקידום צמד הרגלים המרכזיים החזק שלו על הטורים ה' ו-ו', כשהצבת הפרש השחור על ה5 רק עוזרת בכך כיוון שהיא מאפשרת את המסע ו4 תוך רווח טמפו בשל האיום על הפרש. (נקודה טקטית חשובה היא ש-24.ו4? מייד לא היה טוב בשל 24…פ-ו3+!  25.פ:ו3 ר-ה4 עם התקפה כפולה על הפרש והצריח הלבנים; זו הסיבה בגללה היה נחוץ להביא קודם את הרץ ל-ז2.)

לאחר קידום הרגלים הלבנים במסעים 25 ו-26 עמדת השחור התמוטטה, איפוא, במהירות מפתיעה. קרלסן ניסה להקריב כלי תמורת שני הרגלים הללו כדי לקבל משחק נגדי כלשהו, אבל רפורט שוב הגיב באופן מדויק ויעיל:

bview2

בעמדה זו, שהתקבלה לאחר מסעו ה-29 של קרלסן, הוא המשיך 30.צ-ב8+ פ-ה8 31.ר-ג6! תוך ניצול הבעיה שיש לשחור על השורה האחורית – ולקרלסן לא היתה דרך טובה להגן על הפרש ב-ה8 המותקף פעמיים. המשחק נמשך 31…צ-ה1+ (זוכה באופן זמני במלכה הלבנה) 32.מה:ה1 מה:ה1+ 33.פ-ו1 וקרלסן נכנע. הוא עתיד לאבד את המלכה שלו ולהיוותר בגרעון של כלי לפחות אם ייתן ללבן להכות על ה8 עם שח כשהמלכה שלו נמצאת על ה1, והמלכה השחורה אינה יכולה פשוט לסגת מהערוגה הזו – כיוון שבגלל מיקומו הלא מוצלח של הרץ השחור על ח7, החוסם ערוגת מילוט מהמלך השחור, הלבן אינו מאיים רק ללכוד את הפרש אלא גם להנחית מט.

בעקבות המשחק הזה קרלסן התרחק איפוא נקודה שלמה מסו. לאחרון היו תוצאות תיקו בסיבובים 9-7, אבל גם אף אחד מאלה שדלקו אחריו בהפרש של חצי נקודה – אליאנוב ו-Wei Yi (שניצח בסיבוב השביעי את ואן ויילי) – לא הצליח להדביק אותו. ובסיבוב העשירי סו עשה צעד גדול לקראת זכייה בטורניר כשהשיג את הניצחון הרביעי שלו, נגד וויטאשק, במשחק שהפגין דיוק קליני בניצול של יתרון שהשיג בשלב מוקדם:

המשחק התנהל בפתיחה הקטלונית, כשוויטאשק בוחר להיכנס להסתעפות חריפה במיוחד שלה עם המסעים 7…פ-ג6!? (במקום ג:ד4 המקובל יותר) ו-8…ד4 (בגלל המסע השביעי שלו, 8…ר:ג5 נחשב כאן לא כל כך טוב לשחור כיוון שאחרי 9.ג:ד5 מה:ד5 – כפוי, כדי להגן על הרץ ב-ג5 – הלבן מרויח זמן באמצעות 10.פ-ג3 התוקף את המלכה השחורה, שנקלעת לעמדה לא נוחה). רצף טקטי שהחל במסע 14 איפשר לסו להשיג כעבור ארבעה מסעים, עם 18.ב4!, גוש רגלים חזק באגף המלכה לעומת צמד הרגלים השחורים במרכז:

bview8

כמובן שלא ניתן להכות את הרגלי ב-ב4 דרך הילוכו כיוון שאז יאבד הצריח על א8, בגלל הריתוק לאורך הטור א'. האיום לשחק ב5 ולדחוק את הפרש השחור מ-ג6 מרחף באויר, ובמסעים הבאים סו שיחק באופן מדויק מאוד כדי להקנות לו את העוצמה המירבית: 18…מה-ה7 (תומך ברגלי על ה5 ומאיים על הרגלי ב-ג5 במקרה שהלבן ישחק ב5) 19.מה-ב2 ר-ז4 20.צ-ה1! (מגן על הרגלי ב-ה2 וכך מכין את תמרון הפרש ל-ב3 דרך ד2, וכמו כן מתכונן לפתיחת הטור ה' והפעלת לחץ על המרכז השחור במידה והשחור יכה על ו3) 20…צ(ו)-ד8 21.פ-ד2 (השחור לא היכה על ו3, כך שניתן לבצע את תמרון הפרש שהוזכר לעיל) 21…ר-ה6 22.ב5 פ-ב8 23.מה-ב4 ו5 24.פ-ב3!:

bview9

מעניין שהצבת הפרש ב-ב3 מתאפשרת בזכות אותו ריתוק לאורך הטור א' שאיפשר גם את המסע 18.ב4. הלבן הביא את כליו לערוגות אידאליות: הם תומכים בגוש הרגלים החזק שלו באגף המלכה וישנו איום לזכות ברגלי השחור המבודד על א4, בעוד שהפרש השחור נדחק אחורה לערוגת המוצא שלו וקשה מאוד לשוב ולפתח אותו. עמדתו של השחור אכן כבר גרועה מאוד והוא חייב לאבד לפחות רגלי, ו-וויטאשק בחר כאן בהמשך שהוביל להפסד מיידי: 24…פ-ד7 (מפקיר את הרגלי על ב7) 25.ר:ב7 צ(א)-ב8 26.צ:א4! (זוכה ברגלי שני תוך הקרבת כלי זמנית מאוד) 26…צ:ב7 27.ג6 (מחזיר לעצמו את הכלי באמצעות ההתקפה הכפולה על הצריח והפרש השחורים). רצף של חילופי כלים אותו חישב סו במדויק איפשר לו להשיג עמדה זכויה מספר מסעים לאחר מכן באמצעות 31.צ-ג1!

bview10

הרץ השחור מותקף, וכל תזוזה שלו מהטור ג' (כולל הכאת הפרש הלבן על ב3) תאפשר זכייה באמצעות צ-ג8. וויטאשק שיחק 31…ר-ה6 שלכאורה מגן מפני חדירה זו של הצריח, אבל לאחר 32.צ-ג8 הסתבר שללבן בכל זאת זכייה פשוטה למדי לאחר 32…צ:ג8 33.ד:ג8=מה+ ר:ג8 (הלבן ויתר על הרגלי הרגלי העודף שלו, אבל…) 34.ב6 והשחור יצטרך להקריב את הרץ על ב7 תמורת הרגלי המתקדם ולהיוותר בגרעון כלי, כיוון שהלבן ימשיך עם פ-ג5 (או פ-א5) והמלך השחור רחוק מכדי לסייע.

בעקבות הניצחון הזה סו פתח פער של נקודה שלמה מכל אלה שדלקו אחריו (כולל קרלסן, שהחזיר את עצמו לתמונת המאבק על המקום הראשון בעקבות ניצחון על ואן ויילי בסיבוב התשיעי). אבל את שני המשחקים הבאים סיים בתיקו, כך שאיפשר לכמה מהמתחרים לצמצם שוב את הפער ממנו לחצי נקודה – אלה היו קרלסן (שניצח בסיבוב ה-12 את אליאנוב, לאחר משחק הפכפך שבו קרלסן נראה אבוד בשלב מסויים אבוד), Wei (שגבר בסיבוב ה-11 על קריאקין) וארוניאן.

לא הזכרתי עד כה את ארוניאן, שפרץ קדימה בחציו השני של הטורניר – זה התחיל אמנם בהפסד קשה לקריאקין בסיבוב השביעי, אבל נמשך בשלושה נצחונות מרשימים (על גירי, רפורט ו-ואן ויילי) שהזכירו כמה מבריק ארוניאן יכול להיות כשהוא במיטבו. הנה הניצחון שלו על גירי מהסיבוב השמיני:

לאחר שבעה מסעים התקבלה העמדה הבאה, שהיא סטנדרטית בפתיחה שניתן לקרוא לה גם קטלונית וגם בוגו-הודית, ונחשבת סולידית מאוד עבור השחור:

bview4

מאגר המידע של chessbase מכיל כ-2900 משחקים שהגיעו לעמדה הזו. המסע המקובל ביותר כאן הוא 8.מה-ג2, שהופיע בכ-2100 משחקים; מסעים פופולריים אחרים הם ר-ו4 (400 משחקים) וכן מה-ב3 (300 משחקים). אבל ארוניאן שיחק מסע חדש – 8.פ-א3!?, שכבר עכשיו הוא מועמד רציני להיות החידוש התיאורטי של השנה. המסע נראה אנטי-אינטואיטיבי כיוון שהוא מפתח את הפרש לערוגה צדדית, בעוד שמקובל לפתח פרשים לכיוון מרכז הלוח (ג3/ד2, ו3/ה2) כי משם הם משפיעים על יותר ערוגות. אבל ישנן סיבות ההופכות את המסע של ארוניאן להגיוני למרות זאת, והקשורות בכך שהלבן יכול כעת להביא את הצריח לטור ג' מבלי שהפרש יחסום אותו, וכן שהפרש פוקח עין על הערוגה החשובה ג4. כך, אם השחור מכה את הרגלי על הערוגה הזו הפרש יכול להתייצב עליה, ואם השחור בוחר לשחק …ב6 (מסע חשוב בלא מעט הסתעפויות) הלבן יכול לפתוח מייד את הטור ג' ולהפעיל לחץ כבד על הערוגה המוחלשת ב-ג6, כשלעתים הפרש יכול גם לקפוץ ל-ב5.

כמו כן, הצבת הפרש על א3 מהווה מה שניתן לכנות מלכודת אסטרטגית שגירי אכן נפל בה, כיוון שהיא מפתה את השחור להכות את הפרש הזה וכך ליצור חולשת רגלים (רגלים כפולים על הטור א') אצל הלבן. שני מסעים לאחר שהופיעה על הלוח עמדת הדיאגרמה גירי שיחק 10…ר:א3?!, ובעקבות 11.ב:א3 פ-ד6 הפעיל לחץ על הרגלי ב-ג4 (שהפרש המגן עליו חוסל). כעת, ההמשך 12.ג:ד5 ה:ד5 אינו טוב במיוחד ללבן כיוון שחילוף הרגלים הזה במרכז יאפשר לשחור פיתוח נוח יותר לכליו (בפרש הרץ על ג8), וכך גם 12.פ-ד2 (כדי להגן על הרגלי) 12…פ-ו5, ה"לוכד" את הרץ על ה3 וכופה חילופים שלו עם הפרש. ארוניאן הגן איפוא על הרגלי בדרך שלישית עם 12.ג5, ואחרי 12…פ-ג4

bview5

הקריב טיב עם 13.צ:ג4!. ההקרבה הזו התגלתה כחזקה מאוד, כיוון שהותירה את הלבן עם שליטה חזקה על הערוגות הכהות, כשרץ הערוגות הכהות הלבן הופך לדומיננטי ביותר ללא ההתנגדות של עמיתו השחור (שיצא מהמשחק, כאמור, בעקבות חילופו בפרש במסע העשירי). הלבן גם החזיר לעצמו מייד רגלי תמורת הטיב לאחר 13…ד:ג4 14.מה-ג2 כיוון ש-14…ב5 (כדי להגן על הרגלי ב-ג4) היה נענה ב-15.פ-ז5! עם איום כפול של מט על ח7 ו-ר:ג6.

העמדה שהתקבלה לאחר מסעו ה-26 של השחור ממחישה את הצלחת תכניתו של הלבן:

bview6

למרות שנומינלית לשחור יתרון חומרי של טיב היתרון הזה אינו מורגש, כיוון שבעמדה שנוצרה הרצים הלבנים למעשה חזקים יותר מאשר הצריחים השחורים; לרץ הלבן כהה הערוגות אין כאמור רץ שחור שיתנגד לו, ולרץ השחור בהיר הערוגות על א8 החסום על ידי הרגלי ב-ג6 אין כמעט השפעה על המשחק, והוא במידה רבה מה שמכונה "רגלי גדול" ולא יותר. ארוניאן, שהחליש את אגף המלך השחור באמצעות תמרונים שגרמו לשחור לקדם רגלי ל-ו5, פתח כאן בהתקפה ישירה באמצעות 27.ה4!. כמה מסעים מאוחר יותר, גירי ניסה להתגונן ותוך כדי כך לשחרר את עמדתו באמצעות הקרבת טיב נגדית על ד6, אבל זה כבר לא הספיק. רגע מכריע הגיע לאחר המסע 35.צ-ד1:

bview7

המלכה השחורה מותקפת, וכדי להמשיך להתגונן היה צריך לסגת איתה ל-ה6 כדי למנוע חדירה של הצריח הלבן ל-ד7 – אם כי גם במקרה כזה מצבו של השחור קשה מאוד, כיוון שלאחר 36.ו:ה5 לא ניתן להכות בחזרה את הרגלי הלבן (36…מה:ה5? 37.מה:ה5 צ:ה5 38.צ-ד8+ זוכה ברץ על א8 ומותיר את הלבן ביתרון כלי). במקום זאת גירי שיחק 35…מה-ג5, ולאחר 36.צ-ד7 (עם איום מט על ז7) 36…צ-ז8 37.ר-ב3 (תוקף את הצריח השחור) עמדת השחור קרסה מייד. הוא ניסה התקפת יאוש על המלך הלבן (זו היתה הסיבה להבאת המלכה ל-ג5), אבל ארוניאן המשיך לדייק עם המסע 39.ח4! שיצר נתיב מילוט למלך שלו, ולאחר כמה התראות שח גירי נכנע כשהתברר שאין לו תיקו באמצעות שח נצחי.

כפי שציינתי, עם הכניסה לסיבוב האחרון היו שלושה – קרלסן, ארוניאן ו-Wei  – בפער של חצי נקודה מסו, כך שהיו עוד יכולים להדביק או אפילו לעבור אותו במידה וישיגו תוצאה טובה משלו במשחק הנותר. (במקרה של שוויון נקודות במקום הראשון היה אמור להתקיים פלייאוף של משחקים מהירים כדי להכריע את הזוכה.) אבל המתח שהיה יכול להתפתח התפוגג במהירות כשסו השיג כמעט מייד עמדה זכויה במשחק שלו נגד נפומניצ'י. לנפומניצ'י היה טורניר גרוע עד לנקודה זו עם שני הפסדים וללא נצחונות, וניתן היה לצפות שיסתפק בתיקו מהיר בסיבוב האחרון; לזכותו ניתן לומר שניסה לשחק נגד סו משחק אמיתי – אבל הוא עשה זאת בדרגה כזו של שלומיאליות עד שלמרות שהיה בלבן, נקלע לעמדה אבודה כבר לאחר תשעה מסעים. ומכיוון שאף לא אחד מאלה שדלקו אחרי סו הצליח לנצח – קרלסן סיים בתיקו (מול קריאקין), Wei וארוניאן הפסידו (לוויטאשק ואנדרייקין בהתאמה) – הפער מהמקום השני היה לבסוף נקודה שלמה.

**********

הטבלה הסופית נראית איפוא כך: 1.סו – 9 נקודות (5+); 2. קרלסן – 8 (3+); 5-3.ארוניאן, Wei Yi, אדיבאן – 7.5 (2+); 7-6.אליאנוב, קריאקין – 7 (1+); 8.גירי – 6.5 (50%); 11-9.וויטאשק, הריקרישנה, אנדרייקין – 6 (1-); 12.נפומניצ'י – 5 (3-); 13.רפורט – 4.5 (4-); 14.ואן ויילי – 3.5 (6-).

עבור סו זוהי כבר הזכייה השלישית ברצף בטורניר על (לאחר גביע סינקפילד ולונדון, תחרויות הגרנד טור בשנה שעברה), ובניגוד לשתי הזכיות הקודמות, הפעם היא בטורניר שקרלסן השתתף בו. המאזן המצטבר של סו בטורנירים הללו הוא 10+ ללא הפסדים (יש לו כבר רצף כולל של 56 משחקים קלאסיים ללא הפסד, מאז ההפסד לקרלסן בבילבאו לפני כחצי שנה). למעשה, מאז פרישתו של קספרוב לפני קצת יותר מעשור ולהוציא את קרלסן עצמו, סו הוא רק השחקן השני שמצליח להשיג רצף כזה של שלוש זכיות, לאחר קרואנה בתקופה הפנטסטית שהיתה לו במהלך המחצית השנייה של 2014 (כשזכה בדורטמונד, בגביע סינקפילד בתוצאה היסטורית ובגרנד פרי באקו במשותף עם גלפנד). וניתן לומר שסו אכן מציג את מה שנראה כקריאת התיגר הרצינית ביותר על מעמדו של קרלסן כמס' 1 מאז קרואנה באותה תקופה; גם מבחינת מד כושר הוא כבר די קרוב לקרלסן, בהפרש של 16 נקודות בלבד (2838 – 2822; מיקומו כשני או שלישי תלוי בתוצאה שישיג קרואנה בטורניר בגיברלטר בו הוא משחק כעת).

קשה לומר שסגנון המשחק של סו מלהיב או מעורר השראה במיוחד, ובולט שהוא זהיר מאוד – אין זה מקרה שכל חמשת הנצחונות שלו בטורניר היו על שחקנים שסיימו באחד מששת המקומות האחרונים; יריבים כמו קרלסן או ארוניאן הוא לא ממש התאמץ לנצח גם כששיחק מולם בלבן. אבל כפי שכבר ציינתי כמה פעמים הסגנון הזה מתגלה בזמן האחרון כיעיל ביותר – סולידי, בעל בסיס של הכנה יסודית מאוד בפתיחה, וחסר רחמים בניצול טעויות של היריב. בטורניר הנוכחי אין ספק שגם נהנה ממזל מסויים של מנצחים, מבחינת גודל המתנות שחילקו לו שנייים מיריביו – רפורט שהפסיד מולו עמדה זכויה (במשחק שניתחתי בפוסט הקודם) ונפומניצ'י שקרס מולו במהירות כל כך גדולה בסיבוב האחרון.

מבין שלושת השחקנים שסיימו אחרי קרלסן, במקום שלישי-חמישי משותף, ניתן לציין את אדיבאן כהפתעה הנעימה של התחרות. השחקן בעל מד הכושר הנמוך ביותר, שהעפיל לטורניר בזכות הזכייה בקבוצת המשנה בשנה שעברה, הגיע כאנדרדוג מובהק והתחיל את הטורניר "בהתאם" עם נקודה בודדת (שני תיקו ושני הפסדים) מארבעת הסיבובים הראשונים. אבל אז חל אצלו מהפך – בראיון בסיום הטורניר אמר שהתעודד מכך שהגיע למסקנה כי הפסדיו נבעו יותר מטעויות שלו מאשר ממשחק טוב במיוחד של יריביו. הוא החל לפגין את אותה אגרסיביות ותושייה המאפינות לעתים קרובות את סגנונו (עליהן כתבתי כאן), וגם הפתיע שוב ושוב בבחירת הפתיחות שלו – בין אם היו כאלה שהוא עצמו לא שיחק מעולם או כאלה שאינן מקובלות ברמות הללו (כמו גמביט מלך בלבן נגד סו או סקנדינבית בשחור נגד קרלסן). בתשעת הסיבובים הנותרים לא הפסיד אף משחק וניצח ארבעה, כולל אחד בו מחץ את קריאקין בשחור ב-31 מסעים, לאחר שהפתיע אותו בחידוש מעניין בהגנה הצרפתית. הוא הרויח בתחרות הזו כ-30 נקודות מד כושר.

עבור ארוניאן ו-Wei Yi ההפסדים בסיבוב האחרון קילקלו קצת את הטורניר, אבל גם להם יש עדיין סיבות טובות להיות מרוצים ממנו. ארוניאן, כאמור, חזר להפגין בכמה משחקים את היכולת שהביאה אותו לפני כמה שנים למקום מס' 2 בדרוג העולמי (בנוסף למשחק שניתחתי למעלה, ראוי לציין את הניצחון על רפורט בהתקפה שכללה הקרבת כלי). עבור Wei Yi בן ה17 וחצי, שעד לפני כשנה השוו באופן עקבי את קצב התקדמותו לזה של קרלסן, 2016 היתה שנה לא כל כך מוצלחת, אבל כאן הוא התבלט שוב וצבר קרוב ל-20 נקודות מד כושר.

ציינתי לפני התחרות שיהיה מעניין לראות לצד קרלסן את שלושת השחקנים שהיו מלבדו בעלי ההישגים התחרותיים המרשימים ביותר במהלך 2016 – סו, קריאקין ונפומניצ'י. אם כן, הופעתו של קריאקין – שסיים עם מאזן של 1+ במקום שישי-שביעי – לא היתה אסון אבל גם לא הרשימה. משהו שהפתיע במיוחד בהקשר זה היה האופן בו ממש נדרס בשלב הפתיחה בשני המשחקים שהפסיד (לאדיבאן ו-Wei Yi), בעוד שמקובלת תופעה הפוכה – כלומר, ששחקן שסיים לא מזמן דו קרב על אליפות העולם צבר לעצמו הכנות תיאורטיות עמוקות ונרחבות במיוחד שאת ה"עודפים" שנותרו לו מהן הוא יכול לנצל. במקרה של נפומניצ'י, לעומת זאת, מדובר בכישלון מוחלט (מקום 12, 3 הפסדים ואפס נצחונות), כשהאופן בו הפסיד לסו בסיבוב האחרון הופך מבחינתו את הטורניר מסתם גרוע למביך ממש.

כתבתי בפוסט הקודם בהרחבה על רפורט ועל כך שהטורניר הנוכחי נראה כממשיך את שרשרת אי ההצלחות שלו בתחרויות חשובות, והמחצית השנייה של הטורניר לא שינתה זאת באופן מהותי – הוא השיג אמנם במהלכה ניצחון יוקרתי על אלוף העולם, אבל גם הפסיד שני משחקים וסיים עם מאזן של 4-, במקום הלפני אחרון (שיפור מינימלי ביחס למקום האחרון שהשיג בכל טורניר העל הקודמים בהם השתתף).

**********

לצד התחרות הראשית התקיימה (בין השאר) תחרות משנה, גם היא עם 14 שחקנים ו-13 סיבובים, שהיתה – כרגיל – מעניינת מאוד. ארבעת המתחרים העיקריים על המקום הראשון (המבטיח השתתפות בתחרות הראשית בשנה הבאה) היו מרקוס ראגר האוסטרי, בעל מד הכושר הגבוה ביותר (בסביבות 2700), ועוד שלושה שחקנים בעלי מד כושר באיזור ה-2650: גאווין ג'ונס האנגלי, ג'פרי שיונג האמריקני בן ה-16, אחד הכשרונות הצעירים הבולטים ביותר שזכה בשנה שעברה באליפות העולם עד גיל 20, ואיליה סמירין הותיק שלנו. בסוף ניצח ג'ונס (שגבר בשובר שוויון על ראגר בזכות הניצחון במשחק ביניהם) – הנה תחבולה יפה במיוחד מאחד המשחקים שלו, שהובילה לניצחון על ולדימיר דוברוב בסיבוב הלפני אחרון:

bview11

24.פ-ד6! (תוקף את הצריח השחור על ב5; לא ניתן להכות את הפרש בשל מט על ו7) 24…צ-ד5 25.צ:ה7! (הכאת הצריח תוביל כעת לאובדן המלכה השחורה בשל מזלג פרש על ו5) 25…צ-ד8 26.צ-ו7+ מ-ז8 27.צ:ז7+! (הצריח ממשיך לזרוע חורבן לאורך השורה השביעית; הכאה שלו תוביל שוב לאותו מזלג פרש) 27…מ-ח8 28.צ-ז3! עם איום כפול של הכאת המלכה השחורה ומט באמצעות פ-ו7; השחור נכנע.

מקופחות היא מפלטו של הנבל
ניצחנו את קליפארי

63 Comments

אייל סגל 30 בינואר 2017

אגב, זה הציור שעליו מתבססת הקריקטורה: https://goo.gl/zfMklF

מיקיג' 30 בינואר 2017

באחת התגובות לפוסט שלך על הניצחון של קרלסן בדו קרב קריאקין הימרתי על קרואנה לדו קרב הבא, אמרתי ש"אני לא רואה את נקמורה בכלל מתקרב לעוד הזדמנות" וחתמתי ב"ווזלי סו באמת מעניין מה יהיה איתו בשנתיים האלה".

בינתיים הולך לו לא רע בכלל, ואני שוקל לשנות את ההימור…

אילן 30 בינואר 2017

מעולה.

יהיה לקרואנה קשה מאוד לעבור את סו במסגרת הטורניר בגיברלטר והוא יצטרך משהו כמו לפחות 3 נצחונות ותיקו מתוך 4 המשחקים הבאים.
בינתיים השחקן המפתיע שם (גיברלטר) הוא הספרדי דוד אנטון גיחרו שניצח בשני הסיבובים האחרונים את גלפנד וסוטובסקי (לא שזו הפתעה לגבי האחרון שהוביל לפני כן עם 4 מתוך 4 ביחד עם ג'ון וונג'ון) והוא מוביל משותף עם 5.5 מתוך 6 עם אדמס ונקמורה. היום הוא ישחק נגד נקמורה.

יורם 30 בינואר 2017

לא הייתי אומר שהוא השחקן המפתיע שם עד היום – רוב היריבים ששיחק איתם, כולל מסטרובסיליס, שאיתו סיים בתיקו, מדורגים הרבה מתחתיו. ההפתעה היחידה שלו בינתיים היה הנצחון על גלפנד, שלא מרשים לאחרונה. התוצאה של אהוד שחר, שמאז הנצחון בסיבוב הראשון יש לו 3.5 מ-5 בלי הפסד נגד יריבים בממוצע 150 נקודות מעליו, נראית לי הרבה יותר מרשימה, וזה עוד בלי לדבר על הפער בגיל (ובביתות/ג'ט לג :)).
http://www.chess-results.com/tnr257693.aspx?lan=1&art=9&fed=ISR&turdet=YES&wi=984&snr=116
http://www.chess-results.com/tnr257693.aspx?lan=1&art=9&fed=ESP&turdet=YES&wi=984&snr=24

austaldo 30 בינואר 2017

גירי הוא סוג של מנחוס לקרלסן, פעם הוא ניצח את קרלסן ב 22 מסעים ועוד בשחור…

אייל סגל 30 בינואר 2017

כן, זה היה ממש במשחק הראשון ביניהם (בטורניר וייק הראשון של גירי בקבוצה הראשית) – http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1604359, אבל חשבתי שהמנחוס נגמר אחרי שקרלסן סוף סוף ניצח אותו בשנה שעברה… אגב, זה גם היה הניצחון היחיד של גירי עליו במשחק קלאסי – המאזן ביניהם נכון לעכשיו הוא 1-1 במשחקים מכריעים ו-15 תיקו.

יורם 30 בינואר 2017

לא קשור ישירות לשחמט, אבל שימו לב לכותרת ב-chessgames למשחק הזה. בד"כ משחקי המלים בכותרות שם נראים לי מאולצים, אבל זאת, Anish Paradise, נראית לי מוצלחת. מי שלא מבין את הבדיחה, שיסתכל קודם כאן:
https://www.youtube.com/watch?v=YFK6H_CcuX8
ואח"כ כאן:
https://www.youtube.com/watch?v=lOfZLb33uCg

אילן 30 בינואר 2017

כבר חשבתי שהוא יוציא תיקו במקרה הטוב. אבל הוא הכין לו מלכודת מט ערמומית מבלי שהוא שם לב אחרי איזה חמש וחצי שעות משחק. גלפנד חזר(?!)
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tradewise-gibraltar-masters-2017/7/1/6

Amir A 30 בינואר 2017

פדרר היה צריך לבחור בשחמט ולא טניס.

איציק 30 בינואר 2017

הוא בחיים לא היה פורץ את המבצר של נדאל.

Amir A 31 בינואר 2017

חשבתי על המאזן בין קרלסן וגירי – 15 תוצאות תיקו. מה שפדרר ביקש מול נדאל.

אילן 31 בינואר 2017

היום בגיברלטר יהיו כמה קרבות מעניינים, שלושה סיבובים לפני הסוף כשהכל פתוח עם 4 שחקנים מובילים עם 6 מתוך 7 שייפגשו ביניהם (נקמורה מול יו ינג יי ו- MVL מול גיח'רו). אחריהם 10 שחקנים עם 5 וחצי נקודות, ביניהם אדמס, שורט (שהפתיע את קרואנה בנצחון הראשון שלו על שחקן מדורג מעל 2800 מאז 1993 אז גבר על קספרוב באליפות העולם, https://twitter.com/Kasparov63/status/825792839158288393), גלפנד, טופלוב וסוטובסקי. גלפנד ישחק בשחור נגד דניאל פרידמן; סוטובסקי בלבן נגד טופלוב ושורט בלבן נגד אדמס.

MVL ניצח אתמול את אדמס בברלין בצורה יפה מאוד כשהעדיפות שלו על אדמס ממש בולטת.

היום יתקיים גם קרב מסקרן בין שתי הנשים הראשונות בעולם – הוו יפאן ו- ג'ו וונג'ון. האחרונה הצליחה לנצח את שנקלנד. לשתיהן 5 נקודות ושתיהן הפסידו למיקי אדמס.

אילן 31 בינואר 2017

אגב, אתמול להו ייפאן היה נצחון יפהפה נגד שחקן צרפתי (אב"ל 2463) לאחר שהקריבה מלכה תמורת שני כלים https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tradewise-gibraltar-masters-2017/7/1/20

דוד1 31 בינואר 2017

מה הקריטריון להשיג ציון לרב אמן? האם שטיינברג השיג אותו? והאם יש לו כבר עוד ציונים מה שיקנה לו תואר רב אמן?

Selby 1 בפברואר 2017

לא מצליח להבין את ההגרלה שקיבל נאקאמורה. יש לו 6.5 נקודות והוא יפגוש דווקא את קארואנה שלו רק 6 נקודות. נכון שיש חמישה שחקנים עם 6.5 נקודות, כלומר מספר אי זוגי ולכן זה חייב לקרות לאחד מהם. אבל יש מספר דו ספרתי של שחקנים עם 6 נקודות, האם בשיטה השוויצרית אמורים לפגוש את זה בעל מד הכושר הגבוה ביותר או שזה סתם חוסר מזל קיצוני?
לפני ההגרלה הייתי בטוח שמחכה לו מפגש עם MVL או עם טופאלוב ונגד הבולגרי הוא הצליח מאוד במפגשים האחרונים.
אלך יותר רחוק, שמתי לב שמספר המפגשים בין שחקנים מאותה מדינה ובין נשים לנשים גם הוא גבוה יותר ממה שהייתי מצפה מהגרלה אקראית. בתור מי שלא בקיא בשיטה השוויצרית, יש משהו בהרגשה הזאת שלי?

בכל מקרה, ההגרלה הזאת הורידה באופן משמעותי את סיכוייו להגן על התואר בפעם השנייה ברציפות. וכנראה גם חיסלה כל סיכוי תיאורטי שהיה לקרואנה כי בגלל שנאקאמורה בלבן תיקו זה הימור בטוח.
אגב, את שני המשחקים האחרונים היקארו שיחק בשחור.

אייל סגל 1 בפברואר 2017

אני לא יודע בדיוק איך עובד השיבוץ (זה לא תמיד לגמרי זהה מטורניר לטורניר), אבל יכול להיות, למשל, שמה שקודם כל קובע בהקשר זה הוא לא מד הכושר אלא, נניח, הדירוג הפנימי של השחקן בתוך קבוצת הניקוד שלו לפי שובר השוויון שמשתמשים בו בטורניר – מבחינה זו, קרואנה נמצא בערך באמצע הקבוצה שלו; אחרי הסיבוב השמיני יש 14 שחקנים עם 6 נקודות במקומות 6-19, וקרואנה במקום 11 ( http://www.chess-results.com/tnr257693.aspx?lan=1&art=1&rd=8&turdet=YES&wi=821 ). בכל אופן, עם שלושה מבין ארבעת השחקנים עם אותו מספר נקודות כמו שלו (6.5) נקמורה בשום אופן לא היה יכול לשחק – עם אנטון ויו יאנגיי הוא כבר שיחק, ולטופלוב היו שני שחורים בסיבובים האחרונים בדיוק כמוהו כך ששניהם היו חייבים לשחק בלבן. לנותר, MVL, גם היה שחור בסיבוב האחרון.

צירוף מקרים די מצחיק בהגרלה יש להו ייפאן, שלפני כמה זמן הודיעה על פרישה מסבב אליפות העולם לנשים ועד עכשיו יש לה משהו שנראה כמעט בדיוק כמו אחד מטורנירי הגרנד פרי שהיתה משחקת בסבב הזה – 7 מתוך 9 השיבוצים שלה עד עכשיו (כולל זה של מחר) הם עם נשים, וחוץ מהסיבוב הראשון כולן שחקניות צמרת.

https://twitter.com/chess24com/status/826552985631199233

Selby 1 בפברואר 2017

תודה!
כן, בדיוק על ההגרלה של הו ייפאן דיברתי. יכול להיות שיש יד מכוונת בשיבוץ.
פרשה מסבב הנשים כלומר לצמיתות? תחושה של מיצוי, כאילו קטן עליה?
ג'ו וונג'ון נותנת יופי של טורניר ומה ששמוזר לגביה זה שלמרות שמבוגרת מייפאן היא במגמת עלייה בעוד ייפאן נשארת פחות או יותר באותו המקום וספק רב אם תצליח להגיע לגבהים שיהודית פולגר הגיעה אליהם. היא תתקשה גם לעבור 2700.
ממה שראיתי בטורניר הזה אני גם יותר אוהב את סגנון המשחק של מספר 2 מאשר של מספר 1 בנשים ולא רק בגלל המפגש הישיר ביניהן.

אייל סגל 1 בפברואר 2017

כשהיא דיברה על הפרישה מהסבב היא שמה את הדגש בעיקר על הפורמט, הדי ביזארי באמת – שנה דו קרב ושנה נוקאאוט (בסגנון גביע העולם בגברים), כשזו שזוכה בנוקאאוט מתמודדת אחר כך בדו קרב עם מנצחת הגרנד פרי. היתה לה תקופה של עלייה בין 2014 לאמצע 2015, אבל מאז היא די תקועה במקום ובזמן האחרון אפילו יורדת; יכול להיות שמשהו בסביבות 2670-80 (או, במונחי דירוג, החצי התחתון של המאייה הראשונה) הוא הגבול שלה. אבל כדאי לציין שבטורניר הנוכחי היה לה משחק מרשים מאוד – זה שאילן הזכיר בתגובה 6.

אילן 1 בפברואר 2017

הוכרזו השחקנים ל- GCT ל- 2017, כשארוניאן יחליף את קרמניק. אז נראה שם את קרלסן, סו, קרואנה, נקמורה, MVL, קריאקין, נפומניצ'י, אננד וכאמור ארוניאן. לתשעת השחקנים האלה יצטרף שחקן נוסף (wild card) גם בסינקפילד וגם בלונדון. בנוסף, יתקיימו 3 טורנירי שח מהיר (אחד מהם יתקיים בסינקפילד לאחר הקלאסי) כשכרגע ידוע שששת השחקים הראשונים שציינתי ישחקו בהם.

https://www.chess.com/news/view/carlsen-so-in-grand-chess-tour-kramnik-declines-4276

דוד1 1 בפברואר 2017

שטיינברג מנצח עוד פעם ועומד על תוצאה יוצאת דופן של 6.5 מ9! איזה כשרון גדל כאן!

אייל סגל 1 בפברואר 2017

כן, טורניר מאוד מרשים מבחינתו. לגבי מה ששאלת על ציון לרב אמן – אני חושב שנדרש TPR של 2600 (בתחרות שצריכה לעמוד בכל מיני קריטריונים, אבל בטוח שגיברלטר עומדת בהם), ואת זה כבר צריך להיות לו אפילו אם יפסיד בסיבוב האחרון, כך שזה עומד להיות ציון ראשון שלו (מתוך שלושה שצריך להשיג). זה גם צריך לתת לו מד כושר של 2500+ ברשימת הדירוג הרשמית הבאה, עוד משהו שנדרש בשביל התואר.

אייל סגל 1 בפברואר 2017

שיבוץ הלוחות הראשונים בסיבוב האחרון של גיברלטר (מתחיל מחר ב-12): אנטון (7.5) – אדמס (7); גלפנד (7) – ושייה לגרב (7); אדוארד (7) – נקמורה (7); יו יאנגיי (7) – ג'ו ונג'ון (7); מטלקוב (6.5) – צ'פרינוב (7). אם גלפנד יזכה הוא יגיע ל-8 נקודות וישתתף בפלייאוף על המקום הראשון – אלא אם כן אנטון, שמוביל כרגע לבדו, גם יזכה ואז ינצח את הטורניר בלי צורך בפלייאוף. שטיינברג, אגב, בשחור נגד נייג'ל שורט.

אילן 2 בפברואר 2017

קרואנה חייב לנצח היום את אקוביאן כדי לחזור למקום השני בעולם אבל גם אז הוא יקדים את ווסלי סו בהפרש של פחות מחצי נקודת מד כושר, מה שלא מפחית ממעמדו החדש של סו.

כיף לראות את גלפנד מנצח בצורה כזו חלקה.
עם זאת, נצחון שלו על MVL היום לא סביר (אפילו בלבן) אבל הלוואי ונתבדה.

מסתבר שאנטון גיחרו מוביל בלעדי לא בפעם הראשונה בתחרות גיברלטר (זה קרה גם בשנה שעברה). הוא בן 21 ושחקן חזק במיוחד במשחקים מהירים. באליפות העולם האחרונה הגיע למקום רביעי משותף עם ממדיארוב, יו יינג יי ונפומניצ'י עם 10 נקודות (לפניהם כזכור היו עם 11 נקודות איבנצ'וק, גרישצ'וק וקרלסן). בגלל שובר שוויון נמוך הוא סיים במקום השביעי.
http://qatarchess2016.com/DohaChess2016/index.php/tournament/results-ranking
התחרות הזאת הקפיצה אותו 40 מקומות קדימה (למקום 69 בעולם) עם שיפור של 25.5 נק' מד כושר וכרגע הוא עומד על 2675.
עם זאת, הסיכוי שלא יפסיד היום לאדמס הוא קטן.

נראה לי שצפוי פלייאוף מעניין.

דוד1 2 בפברואר 2017

אני חושב שאתה טועה בשתי נקודות:
א.גלפנד בלבן יכול לנצח כל שחקן הוא לא פחות טוב מכל שחקן בצמרת וכבר הגיע לגמר אליפות העולם!
2. לא ברור לי מדוע שחקן שניצח את סוטובסקי גלפנד טופאלוב ועשה תיקו עם נאקמורה ולאגראב סיכוייו לעשות תיקו בלבן הם חלשים??

אילן 2 בפברואר 2017

יכול להיות. אבל:

לגבי גלפנד, מאז נובמבר 2013, אז הגיע לשיאו מבחינת מד כושר (לא באליפות העולם), גלפנד בכושר שהולך ודועך, לצערי, ומסיבה זו גם אינו מוזמן לתחרויות על. בוודאי שהוא מסוגל לנצח, השאלה היא באיזו סבירות זה יקרה מול שחקן כל כך חזק כמו MVL.

לגבי גיחרו זו הערכה שלי. גם תיקו לא מופרך. הוא באמת טוב והיו לו הישגים משמעותיים בטורניר הזה, אם כי השחקנים שניצח הם שחקנים מאוד חזקים יותר בעברם (גם טופאלוב לא בשיא כושרו וסוטובסקי עם כל הכבוד (ויש כבוד) לא שחקן של 2700+). מיקי אדמס נמצא בכושר טוב בטורניר הזה (למרות הפסד ל- MVL) ונראה לי שיתאמץ לנצח. תיקו יהווה תוצאה מצוינת לגיחרו. אגב, בשנה שעברה הוא סיים עם 7 נק' את הטורניר ובשנה שלפני כן עם 6.5 נק', כך שמי שאוהב סדרות חשבוניות יגיד שהוא יסיים השנה בתיקו.

אילן 2 בפברואר 2017

הו ייפאן פתחה במבצע התאבדות מסיבה לא ברורה: 1. ז4 2. ו3?? וכבר במסע 4 המלך שלה יצא לטיול רגלי. https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tradewise-gibraltar-masters-2017/10/1/17

אילן 2 בפברואר 2017

אחרי מסע 5 היא נכנעה.

אילן 2 בפברואר 2017

משהו מאוד מוזר קרה שם. את המסע 1. ז4 שיחקה אחרי 25 דקות.

אילן 2 בפברואר 2017

נראה שזה קשור דווקא לעובדה שהיא שיחקה כמעט רק נגד נשים. אז היא הפסידה בכוונה. היא אמורה להתראיין ולהסביר מדוע נהגה כך.

יורם 2 בפברואר 2017

עושה רושם שניצן שטיינברג החליט להצטרף למחאה שלה.

דוד1 2 בפברואר 2017

חחח זה בהחלט לא היה מהמשחקים המשובחים שלו… אבל זה לא גורע מטורניר נפלא עבורו.

אייל סגל 2 בפברואר 2017

נקמורה זוכה בטורניר בפעם השלישית ברציפות, כפי שהיה צפוי מרגע שהעפיל לפלייאוף יחד עם אנטון ויו יאנגיי. סוטובסקי וגלפנד מסיימים בקבוצה במקומות 9-4, חצי נקודה אחרי המובילים – לפי שובר שוויון סוטובסקי שישי וגלפנד תשיעי (חוץ מהסיבוב האחרון היו לו יריבים חלשים יחסית, אז הוא משלם את המחיר בשובר שוויון נמוך כי זה נקבע לפי ממוצע מד הכושר של היריבים).

זה הוידאו עם ה"הסבר" של הו ייפאן: https://www.youtube.com/watch?v=OsV4Pf-1U0s

מאוד מוזר כל העניין – כולל הצורה של ה"מחאה". אני מתקשה מאוד להאמין שהיה כאן משהו מכוון מעבר לצירוף מקרים (מבחינת מספר הנשים שהיא שיחקה נגדן) וראיתי גם בכמה ציוצים שמומחים לדברים האלה הסתכלו על השיבוצים ולא ראו בהם שום דבר חשוד. עד היום, אגב, היא היתה אחת מיקירות הטורניר, שתמיד מתפאר בזה שהרבה שחקניות חזקות משתתפות בו בגלל הפרסים המיוחדים שיש שם בשביל נשים (מה שמגדיל את הסיכוי ליותר מפגשים בין נשים בהשוואה תחרויות פתוחות אחרות…) – בין השאר, היתה לה שם ב-2012 התחרות הטובה בקריירה שלה, כשסיימה במקום ראשון משותף עם שורט עם 8/10 והפסידה לו בפלייאוף (וניצחה במהלך התחרות 4 שחקני 2700+, ביניהם פולגר ושירוב).

Selby 3 בפברואר 2017

https://youtu.be/ymF6xTQking
מי היה מאמין שכאלה גאונים יכולים להיות כאלה ילדותיים, זאת בדיחה ברמה של גן חובה.

אייל סגל 3 בפברואר 2017

וזה עוד כלום לעומת כמות הפעמים שסיימון ויליאמס, אחד הפרשנים (שבאמת מתאפיין באופן כללי בבגרות מנטלית של ילד בן חמש), חזר על הבדיחה הזו בשידורים החיים…

יורם 3 בפברואר 2017

אפרופו שידורים, איך קרפוב היה בפרשנות שלו? אני מניח שאישיות כריזמטית ומלאת הומור אין לו, אבל מה לגבי האבחנות – יותר כמו פרשן לגיטימי, או כמו מישהו שבלי ההיסטוריה שלו לא היה מתקרב למיקרופון?

אילן 7 בפברואר 2017

צריך לזכור שמדובר בגילאי עשרים ו… ושהתפתחותם החברתית של רובם התרחשה בעיקר מעל לוח משבצות שחור לבן.

שחר 4 בפברואר 2017

היי אייל,
שתי שאלות טכניות:
1) האם השיטה השוייצרית מוגדרת עד הסוף? כלומר אם מפעילים אותה יש רק אפשרות אחת לזיווגים, או שיש מקום לשיקול דעת?
2) איך האתרים מעבירים לוחות בשידור חי? האם יש חיישנים כלשהם מתחת ללוח? האם זה מקובל לעבוד בשיטה כזו בתחרויות רשמיות? כלומר לשחק עם הציוד האלקטרוני המתאים עבור שידור של לוחות חיים?
תודה

אייל סגל 4 בפברואר 2017

– כן, התוכנה הסטנדרטית של פיד"ה אמורה להיות "דטרמיניסטית" לגמרי; אני חושב שנדרשים רק שלושה נתונים בסיסיים עבור שיבוץ משחקים לסיבוב מסויים: מספר הנקודות שיש לשחקן, באיזה צבעים שיחק בסיבובים הקודמים, ומד הכושר שלו. יש מקרים נדירים שבהם נחשב לגיטימי להפעיל שיקול דעת ולהתערב בתוצאות ה"אוטומטיות" – כמו כדי למנוע שיבוצים של שחקנים ישראלים עם כאלה ממדינות ערביות/איסלמיות שמחרימות את ישראל. (בדיונים שראיתי בכמה פורומים על נסיונות שאנשים עשו לשכפל את השיבוצים של התחרות בעזרת התוכנה המתאימה הוזכר שאלה של הו ייפאן יוצאים בדיוק כמו בתחרות, אבל פה ושם יש כמה הבדלים נקודתיים בלוחות אחרים – אחד מהם קשור בזה שבסיבוב מסויים רצו להימנע משיבוץ של ישראלי עם איראנית.)

-מה שנקרא לוחות DGT
http://www.digitalgametechnology.com/index.php/products/electronic-boards

שמוליק 4 בפברואר 2017

מעניין .
יצוין שיש תקדימים שישראלים כן זווגו עם איראניות …

התוכל להפנות לקישורים של אותם המשכפלים של זיווגי התחרות הנוכחית ?

אייל סגל 4 בפברואר 2017

מדובר בדיווחים על כך שאנשים עשו בדיקות, לא בהצגה מפורטת של הבדיקות עצמן – טאריי סוונסן צייץ שבכיר בפיד"ה בדק את זה (https://twitter.com/TarjeiJS/status/827201940237012992), בפורום שחמט אנגלי אב"ל אחד הזכיר שופט בינלאומי שעשה את הבדיקה (http://www.ecforum.org.uk/viewtopic.php?f=31&t=8904&start=210), ובדיווח הראשוני בצ'סבייס (http://en.chessbase.com/post/gibraltar-flash), בחלק של התגובות, מישהו שקורא לעצמו TheJackpot וטוען שיש לו נסיון בארגון תחרויות כותב:

I see a lot of remarks saying "well, let them show the machine, so someone can check it", "It must be manipulated, this is so unlikely", etc.

The FIDE Swiss Dutch rules are on the FIDE website, in the handbook. There is pairings.fide.com which has a list of endorsed pairing software, meaning it was tested by FIDE to follow those rules. Why is nobody doing the checks?

Guess what? I did :)

Took the SwissManager tournament file from chess-results.com, created a TRF / FIDE rating report file, imported it, verified the pairings.

Round 1: differences, which is to be expected: people show up late, ratings get corrected, mistakes fixed, etc.
Round 2, 3, 4: equal to the pairing in Gibraltar
Round 5: a few differences in the group of people with 1.5 and 1 out of 4, nowhere near Hou. My educated guess: results of previous rounds were corrected after round 5 was paired
Round 6, 7, 8: equal to pairing in Gibraltar
Round 9: in the lower echelons 2 pairings were adjusted (the black players exchanged), due to (probably) israeli not playing irani
Round 10: equal to pairing in Gibraltar.

[מישהו אחר הזכיר שבסיבוב 9 ההחלפה היתה בין דורסה דרקשאני (מדורגת מס' 118) ששיחקה על לוח 44 לבין ההודי המדורג מס' 124 ששיחק עם אורי קובו על לוח 42 – http://www.chess-results.com/tnr257693.aspx?lan=1&art=2&rd=9&turdet=YES&wi=984 ]

שמוליק 5 בפברואר 2017

נשמע רציני ומספק …
תודה !

שמוליק 5 בפברואר 2017

הסתכלות על שיבוצי השחקניות האחרות :
https://pbs.twimg.com/media/C3zRrFjUcAIqUj_.jpg

מצד אחד אפשר להגיד שהיו שתי שחקניות אחרות ששיחקו עם 6 יריבות , אז 7 זה לא כה מובהק .
מצד שני השתיים הנ"ל לא שיחקו בצמרת .

אייל סגל 5 בפברואר 2017

ביחס למד הכושר של השחקניות הדפוס באמת נראה די רנדומלי, כך שאני חושב שמשני הצדדים זה תומך בזה שלא היה כאן משהו מכוון (למה שיגרמו דווקא לשחקניות הספציפיות האלה לשחק עם הרבה נשים?)

אגב, די מצחיק בהקשר זה הציוץ של ויטיוגוב – שבמהלך התחרות הנוכחית שיחק עם חמש נשים: https://twitter.com/n_vitiugov/status/827169181892169728.

שחר 5 בפברואר 2017

תודה אייל על התשובות המפורטות ובכלל על הפוסט המצוין ועל הבלוג שנראה שממשיך להשתבח כל הזמן.
לגבי גיברלטר, נקמורה זוכה פה שנה שלישית ברציפות, משהו שלא קורה הרבה. אולי קרמניק בדורטמונד עשה משהו דומה.
הצמרת היום מאד איכותית, הרבה שחקנים חזקים

אייל סגל 5 בפברואר 2017

כן, הישג בהחלט מרשים של נקמורה; וראוי גם לציון מיוחד אנטון הספרדי, שחקן עם מד כושר של 2650 בתחילת התחרות שאמנם הפסיד לנקמורה בפלייאוף אבל סיים במקום ראשון משותף איתו ויו יאנגיי עם 8/10 (כולל נצחונות על גלפנד וטופלוב). למען האמת, קצת חבל שהפרשה המשונה הזו של הו ייפאן הסיטה מהם כל כך תשומת לב…

שחר 7 בפברואר 2017

פורסמה בויקיפדיה רשימה עדכנית של משתתפים בגרנד פרי (שמתקיים בעוד שבוע וחצי). הרשימה לא סופית עדיין.
נראה שסו, קרמניק, קרואנה, אנאנד וטופאלוב בוחרים לא להשתתף וגם קרלסן וקריאקין.
גלפנד הוזמן

אייל סגל 7 בפברואר 2017

הרשימה לגרנד פרי כן סופית – היתה אתמול מסיבת עיתונאים שבה הודיעו עליה (הגיע הזמן, הטורניר הראשון מתחיל כבר בעוד שבוע וחצי…); אפשר לראות את הפרסום ה"רשמי" באתר של AGON כאן. גלפנד בסוף נכנס דרך מד כושר כאחד המחליפים הרבים עבור שבעת המוזמנים המקוריים שבחרו לא להשתתף (מבחינה זו יש טעות בערך הויקיפדיה כפי שהוא כרגע – יש רק 9 שנכנסו כווילד קארדס בלי קריטריונים ברורים; גלפנד ואדמס הם לפי מד כושר, כשמדובר בממוצע שנתי של התקופה בין יוני 2015 למאי 2016).

הפורמט זהה לסדרה הקודמת מבחינה זו שיהיו בסך הכל 4 טורנירים וכל שחקן צריך להשתתף בשלושה (כשכל שלוש התוצאות נחשבות). אבל הפעם יש יותר משתתפים – 24 בסך הכל, מה שאומר שבכל טורניר ישתתפו 18 והשיטה תהיה שוויצרית (9 סיבובים) ולא round robin שבו כולם משחקים נגד כולם.

עבור 4 שחקנים שמשתתפים גם בגרנד טור (כלומר מתחייבים מראש לארבעה טורנירים שם, בנוסף לשלושה של הגרנד פרי) זה אומר לוח זמנים עמוס במיוחד ל2017 – ושייה לגרב, נקמורה, ארוניאן, נפומניצ'י.

אילן 7 בפברואר 2017

האם מקומו של ווסלי סו מובטח בתחרות המועמדים?

*Wei Yi בגרנד פרי. יהיה מעניין.*
*גם רפורט וממדיארוב*

שבעה רוסים, שלושה סינים והיתר אחד מכל מדינה.

סאלם סאלח נבחר על ידי המארגנים בגלל שהגרנד פרי הראשון מתקיים בערב הסעודית?

אייל סגל 7 בפברואר 2017

מקומו של אף אחד חוץ מקריאקין (בתור הסגן של הסבב האחרון) לא מובטח כרגע, אבל אני מניח שסו מעריך שיש לו סיכויים טובים מאוד להיות אחד מהשניים שיעפילו למועמדים דרך מד כושר, ובתור מי שכבר משתתף בגרנד טור ובנורבגיה הוא לא רוצה עומס אדיר של תחרויות השנה, במיוחד שהפרסים הכספיים של הגרנד פרי יחסית פחות מפתים. אותו דבר לגבי קרואנה. (מה שקובע לגבי המועמדים מבחינת מד כושר הוא הממוצע השנתי של כל 2017, כך שהרבה דברים עוד יכולים לקרות, אבל סו וקרואנה מתחילים את השנה במצב הטוב ביותר מבחינה זו.)

[חוץ מקריאקין יעפילו לתחרות המועמדים הבאה 2 מהגרנד פרי + 2 לפי מד כושר + 2 הפינאליסטים של גביע העולם + ווילד קארד (שהזהות שלו תלויה במי שיממן את התחרות). כך שגם לאלה שלא משתתפים בגרנד פרי ולא יעפילו לפי מד כושר פתוח עוד המסלול של גביע העולם, אבל ברור שלאור פורמט הנוקאאוט עם דו הקרבות הקצרצרים וחוזק התחרות שיהיה שם אי אפשר ממש לבנות על זה.]

יש גם שני אזרים (ממדיארוב ורג'בוב) וסאלח מן הסתם הוא אכן בחירת מארחים (של איחוד האמירויות ליתר דיוק), כמו שוואלחו הוא הבחירה של ספרד (יש טורניר בפלמה דה מיורקה) וריאזנצב, שחקן עם מד כושר מתחת ל2700 אבל אלוף רוסיה, הוא הבחירה של רוסיה (יש טורניר במוסקבה).

אילן 7 בפברואר 2017

תודה.

אילן 12 בפברואר 2017

ניתוח של הנצחון של נקמורה על אננד מטורניר LCC האחרון – על ידי נקמורה עצמו (כולל השגיאות שביצע) – https://www.chess.com/video/player/hikaru-explains-how-to-beat-a-world-champion

אילן 16 בפברואר 2017

הטורניר שיתקיים בנורבגיה בחודש יוני עושה הסטוריה – לראשונה, עשרת השחקנים החזקים ביותר בעולם ישתתפו בו.
http://norwaychess.no/en/2017/02/14/top-10-worlds-best-chess-players-to-stavanger/

אייל סגל 16 בפברואר 2017

אלה יחסי הציבור של המארגנים כרגע – צריך לחכות ליוני (עוד ארבע רשימות דירוג) כדי לראות אם אלה באמת יהיו עדיין בדיוק עשרת המדורגים הראשונים כשיתחיל הטורניר… בכל אופן, ההרכב מאוד דומה לתשעת הקבועים של הגרנד טור (מינוס נפומניצ'י, פלוס קרמניק וגירי) למרות שנורבגיה פרשו מהסידרה, כשהם נמנעים הפעם מהזמנת ווילד קארד מקומי חלש יחסית ש"יקלקל" את הרשימה כמו אגדסטיין, האמר או גרנדליוס במהדורות הקודמות.

אייל סגל 17 בפברואר 2017

מחר (18.2) ב-13:00 לפי שעון ישראל מתחיל טורניר הגרנד פרי הראשון בשארג'ה:

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/fide-grand-prix-2017-sharjah/1/1/1

למרבה הצער, נראה ש-Wei Yi לא משתתף בסידרה ובמקומו משחקת הו ייפאן. השישה מבין 24 המשתתפים שלא ישחקו בטורניר הנוכחי אלא בשלושת הבאים הם גירי, הריקרישנה, סבידלר, גלפנד, אינרקייב ורג'בוב.

Selby 26 בפברואר 2017

טורניר העל הזה באיחוד האמירויות הוא ללא הגזמה מהמשעממים שאני זוכר בשנים האחרונות. פה ושם יש משחקים חריפים, אבל מבחינת התוצאות והדינמיקה של הטורניר, יכולתי ללכת לישון לפני שבוע, לקום היום ולחשוב שהקפיאו את הטורניר או משהו.

דוד1 26 בפברואר 2017

מסכים איתך, קלעת בול.

יהודה.א. 27 בפברואר 2017

טוב, תיכף זה מסתיים.

אייל, מה אומרים שוברי השיוויון?

אייל סגל 27 בפברואר 2017

מבין השלושה שסיימו בראש עם אותו מספר נקודות גרישצ'וק זוכה בשובר שוויון (מאזן ראש בראש – בזכות הניצחון שלו על ממדיארוב), אבל באופן מעשי – כלומר מבחינת פרסים כספיים ומספר נקודות גרנד פרי שנצברות – זו זכייה משותפת שלו עם MVL וממדיארוב. שלושתם צוברים 140 נקודות ג"פ כל אחד, והחמישה שסיימו חצי נקודה אחריהם (נקמורה, אדמס, דינג, נפומניצ'י, יקובנקו) צוברים 70 נקודות; השאר נשארים עם פרורים. מבין אלה שהיו יכולות להם תקוות ריאליות להעפיל למועמדים משני המקומות הראשונים בסידרה זו תוצאה אסונית לארוניאן (עם מאזן של 1- במקום 14-13 משותף), שכנראה מחסלת מבחינתו את סיכויי ההעפלה האלה אלא אם ינצח בשני הטורנירים הבאים שישתתף בהם.

יהודה.א. 27 בפברואר 2017

תודה!

אילן 28 בפברואר 2017

אייל, יש לך מושג למה אני לא מצליח לכתוב פה? ניסיתי כמה פעמים בימים האחרונים.

אייל סגל 28 בפברואר 2017

אולי בגלל שניסית לשים לינקים – עשו בזמן האחרון איזה שינוי במערכת התגובות ויכול להיות שיש (או לפחות היה) לה אנטי-ספאם פחות סובלני.

אילן 1 במרץ 2017

לא. נורא מוזר, כתבתי תגובה (תיכף אנסה להעלות אותה) עם לינק אחד וקיבלתי הודעה שהמערכת מזהה את זה כספאם. דיווחתי על זה לתמיכה והם לא הצליחו לפתור את הבעיה. לא בהתחלה בכל אופן.

אילן 1 במרץ 2017

לא, המערכת לא נותנת לי להעלות את זה. אולי היא התחילה להיות פחות סובלנית לאנגלית :)

Comments closed