ממדיארוב חוצה את ה-2800

שני משחקי התקפה יפים במיוחד של השחקן הלוהט ביותר בימים אלה

בפוסט הקודם דיברתי על זכייתו של שחריאר ממדיארוב בטורניר לזכר גשימוב, תוך ציון שמדובר בתקופה טובה שלו, לאחר שגם היה אחד משלושת הזוכים המשותפים בטורניר הראשון של סדרת הגרנד פרי. ובכן, התקופה הטובה עדיין נמשכת, ובאופן דרמטי – הוא זכה מאז בכל ארבעה המשחקים ששיחק במסגרת אירוע קבוצתי (אליפות רוסיה למועדונים), וגם פתח באופן מוצלח מאוד את טורניר הגרנד פרי השני, הנערך בימים אלה במוסקבה. תוך כדי כך הוא חצה באופן סמלי את "מחסום ה-2800" במד הכושר (השחקן ה-13 בהיסטוריה העושה זאת, כפי שניתן לראות כאן בטבלה מצד ימין) וטיפס עד למקום החמישי בדירוג החי, כפי שניתן לראות בצילום המסך למעלה. אגב, הפער בינו לבין קרלסן הוא כרגע כ-30 נקודות בלבד – כדי למצוא הפרש דומה בין המקום הראשון לחמישי צריך לחזור אחורה עד רשימות הדירוג של 2010-11, לפני שקרלסן פתח פער רציני משחקני הצמרת האחרים.

בנוסף לכך – ואולי בעיקר – ממדיארוב שיחק בתקופה האחרונה כמה משחקי התקפה מרהיבים. הנה שניים מהם:

הראשון – שיש לו סיכוי טוב מאוד להפוך לקלאסיקה – הוא מאליפות רוסיה למועדונים, נגד יבגני נאייר. נאייר אינו שייך לצמרת הגבוהה ביותר (מד הכושר שלו באיזור ה-2700), אבל הוא עדיין שחקן חזק מאוד היכול להוות יריב מסוכן לכל אחד. בשנים האחרונות זכה בשתיים מהתחרויות הפתוחות הקשות ביותר – אליפות אירופה ב-2015 ואירופלוט ב-2016 – וממש לאחרונה סיים במקום ראשון משותף עם אמיל סוטובסקי בטורניר פויקובסקי, כשסוטובסקי מנצח בשובר השוויון. (זו גם הזדמנות לברך את סוטובסקי על ההישג המרשים ביותר של שחמטאי ישראלי בשנתיים האחרונות.)

לאחר מסעו העשירי של הלבן התקבלה העמדה הבאה:

bviewr5

ישנה כאן מעין הכלאה בין שתי פתיחות – בנוני (מבחינת המערך של השחור)  והודית של המלך (מבחינת זה של הלבן). בשתי ההגנות השחור משחק ד6 ומפתח את הרץ ל-ז7, אבל להודית של המלך אופייני קידום רגלי ל-ה5 בעוד שלהגנת בנוני אופייני קידום רגלי ל-ג5, בעוד שהרגלי ה' מקודם ל-ה6 ומוחלף עם הרגלי הלבן ב-ד5. מהצד הלבן, המערך כאמור אופייני יותר להודית של המלך (ספציפית, למה שמכונה הסתעפות זאמיש), כיוון שמול הגנת בנוני הרגלי ו' מקודם בדרך כלל ל-ו4 ולא ו3.

ניתן לומר שבהשוואה למערכים הטיפוסיים לשתי הפתיחות, השחור הוא זה המרויח מעמדת הכלאיים שנוצרה כיוון שמצד אחד – בניגוד להודית של המלך – אין רגלי על ה5 שחוסם בפני הרץ על ז7 את האלכסון הארוך והערוגה ה5 עצמה נותרת פנויה להצבת הפרש או הרץ עליה (כפי שאכן קורה בהמשך המשחק); ומצד שני – בניגוד למערך בנוני טיפוסי – הלבן אינו מפעיל לחץ חזק על המרכז באמצעות הרגלי על ו4, שיוצר איום מתמיד בפריצה עם ה5.

בעמדת הדיאגרמה ממדיארוב שיחק 10…פ-ח7!? – מסע לא שיגרתי, שאמנם אינו חידוש גמור אבל לא נוסה עד כה במשחקי צמרת, ושלמעשה הוא הגיוני מאוד; מטרתו הראשית היא להשיג משחק אקטיבי באמצעות פינוי הדרך לקידום רגלי ל-ו5. כדאי לציין שהלבן לכאורה מאיים על הרגלי ב-ח6, אבל למעשה אין (עדיין) צורך להגן עליו כיוון ש-11.ר:ח6?? יפסיד את הרץ ל-11…מה-ח4+.

במסעים הבאים ממדיארוב פיתח איפוא יוזמה באגף המלך באמצעות הבאת הפרש השני ל-ה5 וקידום רגלים ל-ו5 ו-ז5. נאייר ניסה לתקוף את מערך הרגלים הזה עם 16.ח4 וממדיארוב הגיב ביצירת יוזמה גם באגף השני תוך הקרבת רגלי עם 16…ב5!. אם לא ילכוד הלבן את הרגלי הזה, השחור יוכל לקדם אותו ל-ב4 ולדחוק את הפרש הלבן ב-ג3 לעמדה פאסיבית; בעוד שלכידתו הובילה לפתיחת טור באגף המלכה באופן שהפך הצרחה לצד זה למסוכנת מאוד עבור הלבן (כשגם להצרחה באגף המלך סכנות משלה, בעקבות הרגלים שקודמו שם).

ממדיארוב המשיך את בניית ההתקפה באמצעות 18…צ-ב8 (להשתלטות על חצי הטור שנפתח), 19…מה-ה8 (מכין תמרון של המלכה ל-ז6 או ח5), ו-20…ג4 (מכין אפשרות להצבת כלי שחור על ד3 – אבל גם מקריב רגלי שני, על א7, שהלבן לא העז לקחת). בשלב זה נאייר החליט להצריח סוף סוף באגף המלך (ייתכן שהיה עדיף כבר להותיר את המלך במרכז ואת הצריח על הטור ח', באופן שיספק יותר משחק נגדי), ולאחר המסע 21…מה-ח5! התקבלה העמדה הקריטית הבאה:

bview6

נאייר התפתה כאן "לזכות" בכלי עם 22.ז4? והתקפה כפולה על המלכה והרץ השחורים, אבל הסתבר שזו היתה מלכודת – מנקודה זו לשחור למעשה ניצחון כפוי, שכדי להשיג אותו היה עליו לבצע סדרה של מסעים מדויקים המשחררים את כל האנרגיה העצורה בעמדה.

22…מה-ח4! מאיים בשח מלכה על ז3 ובעקבותיו מט עם תמרון הצריח ל-ח6 דרך ו6; ללבן אין איפוא זמן להכות את הרץ ב-ו5 והוא צריך למנוע את השח על ז3. ניתן היה לעשות זאת בשתי דרכים: 23.פ(כלשהו)-ה4 היה מפסיד ל-23…ר:ה4 24.פ:ה4 צ:ב2! 25.מה:ב2 פ:ו3+ (חושף התקפה של הרץ על המלכה הלבנה) 26.צ:ו3 ר:ב2. במקום זאת, נאייר שיחק 23.מ-ז2, מסע שאיפשר לשחור להשתמש ברעיונות של פ:ו3 ו-צ:ב2 בסדר הפוך. תחילה הקרבת הפרש כדי לחשוף את המלך הלבן – 23…פ:ו3!!

bview7

השחור חייב להמשיך ולשחק באופן אנרגטי – נסיגה עם הרץ המותקף היתה מאפשרת צ-ח1 עם לכידת המלכה השחורה הניצבת על ח4, בעוד שכעת ללבן אין זמן למסע הזה, כיוון שהמלכה הלבנה מותקפת מצידה על ידי הפרש. הכאתו של הפרש עם המלך תוביל למט מיידי – 24.מ:ו3 ר-ה4+! (עם שח כפול) 25.מ:ה4 צ(ב)-ה8.

המשחק נמשך איפוא 24.ר:ו3 ר-ה5! – כעת הרץ כהה הערוגות מצטרף להתקפה דרך הערוגה ה5 שפונתה על ידי הפרש שהוקרב, תוך איום מט על ח2. 25.צ-ח1 (גם צ-ז1 אינו מציל את הלבן, כפי שניתן לראות בלוח החי) 25…מה-ז3+ 26.מ-ו1 ר-ד3+ (מסע המתאפשר בעקבות הצבת הרגלי על ג4 במסע ה-20) 27.ר-ה2

bview8

נדמה שהלבן הצליח לייצב את העמדה, אבל כעת מגיעה הקרבה נוספת: 27.צ:ב2!! (המכה באה מהטור ב', שנפתח בעקבות קידום הרגלי ל-ב5 במסע ה-16) 28.מה:ב2 מה:ה3. כרגע השחור כבר בגירעון צריח שלם, אבל הלבן היה צריך להחזיר אותו מהר מאוד לאחר 29.ר:ד3 (כדי להגן מפני איום המט על ו2) 29.ג:ד3 עם 30.צ-ג2 – אין דרך טובה יותר להתגונן מפני האיומים על ו2 ו/או קידום הרגלי ל-ד2, כפי שניתן לראות בלוח החי בהסתעפויות של האלטרנטיבה 30.צ-ה1. לאחר 30…ד:ג2 31.מה:ג2

bview9

הגיעה המכה הסופית: 31…צ:ו2+! ובעקבותיו 32…מה:ג3, ולאחר כל הוריקן ההקרבות הזה השחור נותר ביתרון חומרי של פרש ורץ מול צריח. בנוסף לכך, עמדתו החשופה של המלך וחולשת כל הרגלים שלו הופכות את עמדת הלבן לחסרת תקווה, כך שהכניעה הגיעה כבר במסע הבא.

**********

המשחק השני, נגד מייקל אדמס, הוא מטורניר הגרנד פרי שהחל בשבוע שעבר במוסקבה – השני בסדרה, כאמור, לאחר הטורניר שהתקיים בשארג'ה בפברואר.

בהסתעפות פופולרית למדי בהגנה הנימצו-הודית, התקבלה העמדה הבאה לאחר 12…מה-ה7:

bview1

המסע האחרון תוקף את הרגלי ב4 של הלבן, ועליו להחליט איך להגן עליו. קידומו ל-ב5 יהווה שגיאה אסטרטגית, כיוון שלאחר 13.ב5 א:ב5 14.פ:ב5 (לא ניתן להכות עם הרגלי כי אז יאבד הצריח על א1) השחור יוכל מצידו לקדם רגלי ל-ג5 ולהשיג משחק נגדי טוב מאוד במרכז. המסע המקובל ביותר עבור הלבן הוא ר-א3, אבל ממדיארוב שיחק מסע קצת פחות שיגרתי – 13.צ-ב1.

אדמס המשיך 13…ג6 – שוב, כדי להכין קידום רגלי ל-ג5 במקרה של ב5 מצד הלבן, כך שממדיארוב החליט לפעול באגף המלכה באופן אחר באמצעות 14.א5; ונראה שהמסע הזה בלבל את אדמס, שלא הצליח למצוא תכנית טובה. הוא הביא את הצריח מהטור ו' ל-ב8, ולאחר שממדיארוב היכה את הרגלי על ב6 לא היכה מייד בחזרה אלא שיחק קודם את המסע הלא כל כך ברור 15…ר-ג8?. מסע זה מוביל למבנה מסורבל של כלי השחור וממדיארוב ניצל זאת באופן יעיל באמצעות הפנייה מהירה של היוזמה מאגף המלכה למרכז ואגף המלך עם 16.מה-ג2!.

המסע האחרון מכין פריצה במרכז עם ה4, ההופכת לחזקה יותר כיוון שהשחור אינו יכול כעת להתכונן לקראתה עם הצבת צריח ב-ה8 (הרץ על ג8 ניצב בדרכו של הצריח). הרגלי אכן קודם ל-ה4 במסע הבא והדבר הוביל לחילופים במרכז ופתיחת העמדה באופן שפעל לטובת הלבן:

bview2

וזאת כיוון שמרבית כלי השחור תקועים באגף המלכה ואינם ערוכים באופן טוב להגן על אגף המלך. ממדיארוב גם המשיך להרויח כאן זמן באמצעות יצירת איומים – בעמדת הדיאגרמה הלבן מאיים על הרגלי ב-ח7, ולאחר 19…ח6 (כנראה היה עדיף …ז6, כדי לחסום את האלכסון) 20.צ-ה1 (עם איום עקיף על המלכה השחורה ב-ה7) 20…מה-ג7 (וכאן היה עדיף …מה-ו8, כדי להגן על השורה האחורית) 21.ר-ח7+ (עדיף בהרבה על לכידת הרגלי ב-ג6, דבר שהיה מוביל לעצירת ההתקפה כפי שניתן לראות בלוח החי) מ-ו8 22.פ-ה5! התקפת הלבן כבר היתה מוחצת. ההגנה הטובה ביותר באופן יחסי היתה 22…ר-ה6, כדי למנוע את המסע הבא של הלבן; אדמס שיחק במקום זאת 22….פ-ד5

bview3

ואיפשר לממדיארוב להרוס את עמדת המלך השחור עם המסע היפה 23.פ:ו7!. הקרבת הכלי הינה זמנית בלבד, כיוון שלאחר 23…מה:ו7 (23…מ:ו7 24.מה-ז6+ מוביל למט מיידי) 24.ר-ז6 על השחור להחזיר את הכלי עם 24…ר-ו5, כפי שעשה, אם אינו רוצה לאפשר שח צריח על ה8 לאחר נסיגת המלכה. בעקבות זאת, ממדיארוב סיים את ההתקפה עם תמרון משולב של המלכה והרץ המנצל באופן קטלני את חולשת הערוגות הבהירות במחנה השחור – מה-ה4, ר-ה6 (מרחיק את המלכה השחורה מ-ו7), מה-ח7 ומה-ז8+:

bview4

בנקודה זו אדמס נכנע, כיוון ש-30…מ-ה7 יאפשר התראת שח לאורך הטור ה' באמצעות גילוי עם מסע של הרץ (כמו לכידה ללא תמורה של הפרש על ד5) והמט יגיע במהירות.

**********

ואם כבר הזכרנו את הגרנד פרי – הוא נמצא כרגע בנקודת האמצע שלו, לאחר חמישה סיבובים מתוך תשעה. לממדיארוב 3.5 נקודות והוא מוביל במשותף עם דינג לירן; זכייה בטורניר הזה תקדם אותו מאוד לקראת העפלה מהסדרה לתחרות המועמדים בשנה הבאה. חצי נקודה אחרי המובילים, עם 3 נקודות, נמצאים גרישצ'וק, ושייה לגרב (שני הזוכים המשותפים עם ממדיארוב בטורניר הגרנד פרי הראשון), סבידלר ורג'אבוב (שנכנסו למעגל המשחקים של הסדרה רק בטורניר הנוכחי); עוד חצי נקודה אחריהם קבוצה של שבעה שחקנים עם 2.5 נקודות, ביניהם גלפנד (שגם הוא נכנס למעגל המשחקים של הסדרה רק בטורניר הנוכחי).

יומן חזרה לליגת העל - פרק א'
דיון מעמיק באיך לעזאזל הליגה מונעת מבוסטון סלטיקס לקחת 27 אליפויות רצופות החל משנה זו.

27 Comments

נפתלי 17 במאי 2017

מאמא שבר הרבה "מחסומים" בתקופה האחרונה,אבל תמיד יש הרגשה שבמשחקים נגד קרלסן הוא מתחיל מנחיתות…קשה להסביר את זה.אם יצליח לעבור גם את זה-השמיים הם הגבול.

אייל סגל 17 במאי 2017

לא בטוח אם בכלל יצא להם השנה להתמודד בשחמט קלאסי, כי ממדיארוב לא משחק בנורבגיה והוא לא מהמשתתפים הקבועים של הגרנד טור; אבל לפחות במהיר/בליץ הם ייפגשו בחודש הבא בפריז, כי ממדיארוב הוא אחד מהווילד קארדס שם… (http://grandchesstour.org/press-release/2017-gct-%E2%80%93-event-wildcards-announced-gct-rapid-events-paris-and-leuven)

מומו 18 במאי 2017

תודה רבה!
שני משחקים יפים ביותר..נראה הכי קרוב לטל שיש בדור הזה…
במשחק הראשון מה ההתפתחות הטבעית של ההתקפה בלי הטעות הטראגית ז4?

מומו 18 במאי 2017

ואם כבר, במשחק השני מה התשובה ל22 רה6?

אייל סגל 18 במאי 2017

לגבי המשחק הראשון – תלוי מה הלבן משחק במסע 22 במקום ז4 (שתי האפשרויות העיקריות הן ר:א7 ו-פ[ו]ה4), אבל בכל מקרה שני רעיונות שחוזרים בלא מעט הסתעפויות הם לקדם את הרגלי ל-ז4 או להציב כלי (פרש/רץ) על ד3.

במשחק השני, אחרי 22…ר-ה6 בא 23.פ-ז6+! וההתקפה החזקה נמשכת – השחור לא ממש יכול להכות את הפרש כי אז יאבד את הרץ על ה6 תוך החלשה נוספת של העמדה שלו. זה מופיע בהסתעפויות שנתתי בלוח החי, וגם ממדיארוב היה מודע לאפשרות הזו, כמו שניתן לראות בוידאו של מסיבת העיתונאים (בערך מ-5:20).

Yavor 18 במאי 2017

במשחק הראשון, אם הלבן הולך עם המלכה ל-ו5, זה לא נותן לו יתרון משמעותי? הוא "רק" צריך שהשחור לא יציק לו עם שחים כל הזמן, ויש לו ניצחון.
אני לא כל כך בטוח איך הוא לא יוצא מזה לפחות עם תיקו.

אייל סגל 18 במאי 2017

באיזה מסע?

Yavor 18 במאי 2017

בסוף, במקום להיכנע. מסע 33

אייל סגל 18 במאי 2017

כלומר, 34 – זה מפסיד באופן די מיידי ל-34…מה-ה2+: הלבן צריך לאפשר מט אחרי 35.מ-ז1 ר-ד4+, או להחזיר את המלכה ל-ו2, או לשחק 35.מ-ח3 שחוסם את הטור ח' ואז כבר אין איום על הפרש והשחור יכול בשקט להתחיל לקחת רגלים עם מה:א2 ואחר כך גם ד5 ייפול. אני אוסיף את ההסתעפות הזאת ללוח החי כדי להמחיש כמה מצב הלבן גרוע.

Zak 18 במאי 2017

יפה במיוחד המשחק השני. גם ערך לימודי רב – לפני שפותחים במשחק טקטי והקרבות תמיד צריך הכנה פוזיציונית מקיפה. כשמסתכלים על עמדת הדיאגרמה הראשונה אחרי המסע ה-12 צפוי מאבק ממושך באגף המלכה, קצת קשה להאמין שרק עשר מסעים אחרי הלבן ינצח בזכות רצף הקרבות באגף המלך. כוחו של משחק עמדתי משובח.

אילן 18 במאי 2017

גלפנד מנצח (סוף סוף) במשחק קלאסי את האריקרישנה https://www.chessbomb.com/arena/2017-moscow-fide-grand-prix/06-Gelfand_Boris-Harikrishna_P_
משחק מצוין שלו

אייל סגל 19 במאי 2017

יום היסטורי בסיבוב השביעי של הגרנד פרי: גירי שובר רצף של 20 תוצאות תיקו בבניין הטלגרף של מוסקבה (14 בתחרות המועמדים בשנה שעברה + 6 בתחרות הנוכחית), עם ניצחון על סאלם. כך ששני סיבובים לסוף יש כבר שבעה שחקנים (גלפנד, נקמורה וגירי בנוסף לארבעה שהזכרתי בסוף הפוסט) שמצטופפים חצי נקודה מאחורי שני המובילים, ממדיארוב ודינג.

אשר 21 במאי 2017

איפה ומתי אפשר לראות את המשחקים היום?

אייל סגל 21 במאי 2017

הם מתחילים בשתיים, כרגיל. אפשר לעקוב ב-chessbomb ו-chessbase live. (כמובן גם באתר הרשמי, שיש בו שידור וידאו ופרשנות, אבל בשביל זה צריך לשלם.)

אשר 21 במאי 2017

תודה

אילן 22 במאי 2017

מישהו יודע למה גלפנד שיחק ככה אתמול נגד דינג לירן?
אם היה גומר בתיקו הוא היה מסיים במקום השני וחולק את ה- 140 נקודות. עכשיו הוא עם 20 נקודות ודינג לירן חזר לעשיריה הראשונה בעולם (מקום 9 ושיא אישי – 2785. גם יתר השחקנים שהיו בדבוקה שאחרי דינג לירן וממדיארוב ירדו למקום שלישי משותף בעקבות הנצחון של דינג.

נקמורה אמר אתמול על המשחק "Everything seemed OK and then somehow Boris just lost his mind."

אייל סגל 22 במאי 2017

לפי הראיון אחרי המשחק – https://www.youtube.com/watch?v=6bkKm65TueU – נראה שגלפנד כבר היה מאוד לא מרוצה מהעמדה שקיבל באותו שלב, כך שהקרבת הכלי היתה סוג של יאוש. הוא מזכיר את ההסתעפות 20.ר-ה3 מה:ב2 21.מה:ב2 ר:ב2 22.ר:ז5 ר-א6 בתור כזו שמובילה לעמדה לא נעימה ללבן, אבל ברור שהגזים בפסימיות שלו כשהחלופה במשחק עצמו היתה פשוט התאבדות.

אילן 22 במאי 2017

גם הקריב רץ, גם הקריב צריח. ממש התאבד.

אילן 22 במאי 2017

התמונה שאולי הכי טוב מתארת מה שקרה שם https://images.chesscomfiles.com/uploads/v1/news/389364.c644fcbc.630x354o.31f1b00c56f8.jpeg

שמוליק 22 במאי 2017

תיקו לא ממש היה נותן לגלפנד משהו .
מקום 3 מחולק ( עם עוד הרבה שחקנים ) זה לא מספיק ניקוד פשוט , ניצחון לעומת זאת והוא היה מחלק ראשון-שני עם סיכויים ממשיים להעפיל למועמדים .
ההימור טוב לטעמי , הביצוע פחות …

אילן 23 במאי 2017

אתה טועה. אם היה מסיים בתיקו היה חולק את המקום השני כפי שכתבתי משום שגם לדינג היתה פחות חצי נקודה, כך שהוא וממדיארוב היו חולקים את המקום הראשון והאחרים, כולל גלפנד את המקום השני. אז אולי הוא הימר על מקום ראשון משותף – הימור גרוע לטעמי והביצוע עוד יותר.

שמוליק 23 במאי 2017

אם דינג ומאמא חולקים את המקום הראשון
אז כל מי שבא אחריהם חולק את המקום השלישי …

זה ככה גם מבחינת "השפה/הדיבור" וגם מבחינת חלוקת הנקודות ב-GP ( יותר חשוב לענייננו )

אילן 23 במאי 2017

או קיי, נכון, צודק. אבל כמה נקודות הוא היה מקבל אז?

אייל סגל 23 במאי 2017

בהנחה שכל התוצאות האחרות של הסיבוב היו זהות הוא היה מקבל 66 נקודות – שמונה שחקנים היו מתחלקים במקומות 10-3 במקום שבעה במקומות 9-3, כך שכל אחד מהם היה מקבל 530/8 במקום 500/7 =71. זה אומר שמצבו היה זהה למצבם של רג'אבוב, סבידלר, גירי ויקובנקו (רק שאת שלושת הראשונים הוא היה מושך עוד קצת למטה), ששיחקו בינתיים רק בטורניר אחד ותיאורטית יכולים עוד להעפיל עם תוצאות מספיק טובות בשני הטורנירים הנותרים.

שחר 23 במאי 2017

כרגע נראה שמלבד ממדיארוב ודינג שמובילים, רק לואשייה וגרישצ'וק יש סיכוי ריאלי לכרטיס למועמדים

מנדי סגל 9 ביולי 2017

תודה רבה כתבה ממש יפה עם הרבה ערך לימודי יש לי רק תיקון טעות בניתוח של שתי האפשרויות במסע 23 ללבן כתבת פ:ה4 זה יכול להיות רק ר:ה4 רציתי לתקן ובמסע ה22 לשחור יותר מדויק לכתוב שח עם המלכה שוב אני ממש נהנתי לקרוא תודה רבה

אייל סגל 11 ביולי 2017

תודה, תיקנתי את הטעות במסע 23

Comments closed