גרנד פרי ז'נבה: רג'אבוב זוכה ומצטרף למרוץ

וממדיארוב, עם תוצאה בינונית, עדיין לא הבטיח העפלה למועמדים; הסידרה תוכרע רק בטורניר האחרון בנובמבר

ביום שבת הסתיים טורניר הגרנד פרי בז'נבה – השלישי מתוך ארבעה בסידרה ממנה מעפילים שני שחקנים לתחרות המועמדים. ככל שמתקדמת הסידרה, הדינמיקה שלה תופשת מקום חשוב לצד הדינמיקה של התחרות הבודדת – כלומר, מעבר לשאלה מי יזכה בטורניר תשומת הלב מתמקדת במיקומם של השחקנים המובילים בסידרה.

כפי שציינתי בפוסט על טורניר הגרנד פרי הקודם, נותרו בסופו שמונה שחקנים (מתוך ה-24 המשתתפים בסידרה בסך הכל) בעלי סיכויי העפלה ממשיים למועמדים. מביניהם ארבעה השתתפו כבר בשני טורנירים (כך שנותר להם עוד אחד) והובילו את הסידרה בנקודות: ממדיארוב, אחריו דינג לירן, ואחריו ושייה לגרב וגרישצ'וק; עוד ארבעה שיחקו רק בטורניר אחד שבו השיגו תוצאה סבירה (והיו זקוקים עוד לתוצאות טובות בשני הטורנירים שנותרו להם) – יאקובנקו, גירי, סבידלר ורג'אבוב.

שישה מתוך שמונת השחקנים הללו השתתפו בז'נבה (אלה שלא השתתפו הם ושייה לגרב ודינג). הסיכויים של שניים מהם – גירי ויאקובנקו – ספגו מכה קשה כבר בתחילת התחרות, כשהפסידו משחקים בסיבובים הראשונים. יאקובנקו הצליח בהמשך לזכות במשחק אחד ולחזור למאזן של 50% וגירי זכה אפילו בשני משחקים, אבל גם מאזן של 1+ בסיום הטורניר לא הספיק לו כדי להישאר במרוץ למועמדים.

ארבעה השחקנים הנותרים בעלי הסיכויים הריאלים להעפלה – ממדיארוב, גרישצ'וק, סבידלר ורג'אבוב – החלו לעומת זאת את הטורניר בצורה טובה עם נצחונות מוקדמים, ובמיוחד רג'אבוב שהשיג הובלה מוקדמת בעקבות שני נצחונות בשני הסיבובים הראשונים. הראשון מהם היה על גירי; השני, במשחק מרשים, היה על אליאנוב:

הדבר המרשים במשחק הזה הוא האופן בו רג'אבוב הצליח לבסס יתרון, שהפך די במהירות למכריע, מעמדה שבמבט ראשון נראית שווה כמעט לחלוטין:

bview1

זו העמדה שהתקבלה לאחר מסעו ה-21 של הלבן בעקבות הסתעפות בהגנה ההודית של המלכה, שהובילה לחילופי שלושה זוגות של כלים קלים וכן כל הרגלים במרכז. בגלל אופיה הפתוח של העמדה והאופי הסימטרי כמעט לחלוטין של מבנה הרגלים יכול להתקבל הרושם שכבר לא נשאר כל כך על מה לשחק, ושמספר חילופי כלים לאורך הטורים הפתוחים יובילו לתיקו מהיר. אבל כפי שרג'אבוב הראה, הפרש הלבן הניצב במרכז הלוח חזק מהרץ השחור וניתן לייצר בעזרתו לא מעט איומים על עמדת השחור (בפרט זו של המלך, באמצעות התראות שח על ו6), וכמו כן קשה למצוא עמדה טובה למלכה השחורה.

הלבן נמנע במסע ה-23 מהצעה לחילוף צריחים לאורך הטור ג', ובעזרת מירכוז צמד הצריחים שלו החל לייצר לחץ מתמשך על עמדת השחור. אליאנוב החמיץ הזדמנות שהיתה לו במסע ה-26 לשחק …מה-ה6 כדי להמשיך …מה-ה2 ולהחליף מלכות להקלת הלחץ הזה. כששיחק 27…מה-ה6 מסע אחד מאוחר יותר, רג'אבוב הגיב ב-28.צ-ז4! (עם האיום פ-ו6+, תוך ניצול ריתוק הרגלי ב-ז7), וכעת 28…מה-ה2 מפסיד ל-29.מה:ה2 צ:ה2 30.פ-ו6+ מ-ח8 31.צ-ד8, תוך ניצול חולשת השורה האחורית של השחור.

אליאנוב התגונן מפני האיום על ידי הסטת המלך שלו ל-ח8, והמשחק נמשך 29.צ-ו4 (עם איום על הרגלי ב-ו7) 29…מ-ז8 (מחזיר את המלך כדי להגן על הרגלי) 30.ח4 צ-ג2. אליאנוב, שראה כי הוא נקלע לעמדה פסיבית יותר ויותר, ניסה להשיג כאן משחק נגדי באמצעות לחץ על הרגלי הלבן ב-ו2, אבל רג'אבוב הגיב ב-31.מ-ז2! שהכשיל את התוכנית הזו, כיוון שעל 31…ר-ג5 הלבן יכול לענות כעת ב-32.פ-ג7 (עם מזלג פרש על מלכה וצריח של השחור), והשחור אינו יכול להגיב ב-…ר:ו2 כי הכאת הרגלי תתבצע ללא שח.

במקום זאת, אליאנוב המשיך 31…ח6, ולאחר 32.ח5 (המרויח עוד מרחב באגף המלך), נקלע למצב הקרוב לכפאי, בו כבר קשה לו מאוד לבצע מסעים מועילים – או אפילו לא מזיקים – עם כליו:

bview2

הוא בחר להחזיר את הצריח מ-ג2 ל-ג8, אבל לאחר שהלבן הכפיל צריחים על השורה הרביעית עם 33.צ(ד)-ד4! נקלע במהירות לעמדה אבודה. רג'אבוב תקף במסע הבא עם אותו צריח את המלכה השחורה, ולאחר שזו נסוגה ל-ד7 (כדי לא להפקיר את הרגלי על ו7), המשיך ב-35.צ-ז4 המחדש את האיום של שח פרש על ו6 (שוב, בגלל ריתוק הרגלי השחור לאורך הטור ז'). רג'אבוב הסיט את המלך שלו ל-ו8 וכאן היתה לרג'אבוב הזדמנות לזכות מייד עם 36.צ:ז7!! והרס עמדת המלך השחור. אם השחור ילכוד את הצריח ללבן התקפה מכריעה לאחר 37.מה-ג3+, ובמקרה של 37…צ:ה4 מכריע הרעיון הגיאומטרי הנאה 38.צ-ז8+! המסיט את המלך השחור לעמדה בה הפרש הלבן יכול לאיים עליו בשח (שוב – על ו6) ואז לזכות במלכה השחורה על ד7.

רג'אבוב אמנם החמיץ את הרעיון הזה ושיחק במקום זאת 36.צ(ה)-ו4 (מסע שמצידו מאיים צ:ו7 ולאחריו צ-ו4, עם זכייה במלכה השחורה), אבל שני מסעים לאחר מכן, בעקבות שגיאה טקטית של אליאנוב בעמדה שנותרה קשה, קיבל שוב הזדמנות לבצע את אותו רעיון בסיסי:

bview3

מסעו האחרון של השחור היה 37…מה-ב7?, ומכיוון שהמלכה השחורה הוצבה כך על אותו אלכסון כמו זה של עמיתתה הלבנה, הרעיון של 38.צ:ז7! מלווה ב-39.צ-ז8+! איפשר שוב להכריע את המשחק – הסטתו של המלך השחור ל-ז8 הובילה לשח הפרש על ו6 שחשף התקפה על המלכה השחורה לאורך האלכסון.

בסיבוב החמישי גרישצ'וק השיג ניצחון שני (גם הוא על אליאנוב) והצטרף להובלה, וסיבוב לאחר מכן היא הפכה למשולשת כשגם הריקרישנה (שהיה פחות רלבנטי לתחרות ברמת הסידרה השלמה) השיג ניצחון שני. ואז, בסיבוב השביעי (מתוך תשעה) הוכרע הזוכה בטורניר כשרג'אבוב הצליח שוב ליטול את ההובלה לבדו עם ניצחון שלישי, הפעם על סבידלר (שכתוצאה מכך חזר למאזן של 50% וסיכוייו שלו בסידרה חוסלו למעשה).

בדיעבד, בחירת הפתיחה של רג'אבוב במשחק זה נראית פקחית מאוד. המסעים הראשונים היו בהסתעפות של הפתיחה האנגלית, בה הלבן נמנע מקידום הרגלי ד' וחשיפת מלוא כוונותיו ביחס למערך אותו הוא מתכנן במרכז. לאחר שהשחור היכה את הפרש על ג3 במסע החמישי

bview4

התקבלה עמדה בה שחקנים בלבן נוטים להכות בחזרה באופן כמעט אוטומטי עם הרגלי ב' (לכיוון המרכז, כפי ש"אמורים" לעשות לפי עקרונות המשחק הבסיסיים), ולאחר מכן מקדמים את הרגלי ד' ל-ד4. השחור, מצידו, מפתח בדרך כלל את הרץ שלו ל-ז7 ומתקבלת עמדה המזכירה את הגנת גרינפלד. המשך כזה היה יכול באופן עקרוני להיות נוח לסבידלר, שהוא מומחה בהגנת גרינפלד ואוהב את העמדות החריפות האופייניות לפתיחה זו ומאפשרות באופן טיפוסי משחק נגד אקטיבי לשחור.

אבל רג'אבוב שיחק במקום זאת את המסע הנדיר בהרבה 6.ד:ג3(!) המציע באופן מיידי חילוף מלכות שהופך את המשחק ל"שקט" הרבה יותר, ותוך כדי כך מכין מקום נוח למלך הלבן על ג2 במקרה של חילוף כזה. (לא במקרה, אחד משחקני הצמרת הבודדים שהשתמשו במסע הזה היה אולף אנדרסון השבדי, שבשנות ה-80 היה ידוע כסמל הסולידיות.) ברור למדי שבאופן אוביקטיבי לא מדובר במסע טוב יותר מאשר ב:ג3, אבל בהתחשב בהעדפותיו הסגנוניות של סבידלר יתרונו היה בכך שהוביל למשחק בעל אופי פחות נוח עבור האחרון (רג'אבוב אמר בראיון אחרי המשחק כי בשלב זה כבר הרגיש שיריבו נקלע לדכדוך מסויים).

ואכן, עמדתו של השחור הידרדרה במהירות מפתיעה ביחס לפתיחה שנראית כה שקטה ולא יומרנית מבחינת הלבן. לאחר חילוף המלכות סבידלר המשיך 7…ר-ו5?! – מסע הנראה אקטיבי ומונע קידום מיידי של רגלי ל-ה4, אבל ייתכן שהוא כבר צעד בכיוון הלא נכון, כיוון שהוא מאפשר ללבן לקדם את הרגלי לשם תוך רווח זמן לאחר שהוא מכין זאת עם 8.פ-ד2!. סבידלר המשיך לבזבז זמן במסעים עם רץ הערוגות הבהירות שלו כשנסוג איתו תחילה ל-ה6, לאחר מכן ל-ד7 (כשלא רצה להחליף רצים במסע ה-11), ולאחר מכן החליף אותו בכל זאת עם הרץ הלבן מספר מסעים לאחר מכן – וזאת לאחר שהחליש ללא צורך את מבנה הרגלים באגף המלכה שלו עם 14…א6?!.

עוד החלטות מפוקפקות של סבידלר היו המסע 10…ז6, שנראה ככזה שנועד לאפשר את פיתוח הרץ ל-ז7, אבל התגלה גם הוא כבזבוז זמן (והחלשה של הערוגות הכהות באגף המלך) כשלבסוף החליט לא לפתח את הרץ שלו באופן כזה; וכמו כן, ההצרחה באגף המלכה – שהציבה את מלכו בעמדה שהתגלתה כלא בטוחה, למרות חילוף המלכות המוקדם.

רג'אבוב, מצידו, החל לבנות לחץ על רגלי אגף המלכה השחורים (שהוצבו על ג5, ב6 ו-א6) בעזרת תמרונים בפרש וברץ שלו וקידום הרגלי א'. רגע קריטי הגיע בעקבות המסע 20.א5! התוקף את הרגלי על ב6 (שהוחלש, כאמור, ללא צורך עם קידום הרגלי א' השחור במסע ה-14).

bview5

השחור אינו יכול לשמור כאן על שלמות שרשרת הרגלים שלו עם 20…ב5, כיוון שהדבר יאפשר ללבן לנצל באופן מכריע את שליטתו בטור הפתוח ד': 21.פ-ד6+ ר:ד6 (אחרת ייפול הרגלי על ו7 והשחור יפסיד טיב) 22.צ:ד6 וכעת הלבן מאיים להכפיל צריחים על הטור ד' תוך תקיפת הפרש השחור על ד7, ואם זה יזוז הרגלי על ג5 ייפול והצריח הלבן יוכל לפלוש ל-ב6. במקום זאת, סבידלר שיחק 20…צ(ח)-ו8 (כדי להגן על הרגלי ו7 בהסתעפות הנ"ל), אבל כעת הלבן היה יכול להכות על ב6 ולשבור את רצף שרשרת הרגלים השחורה, כך שהרגלים א' ו-ג' הפכו למבודדים ונעשה קל יותר להפעיל עליהם לחץ.

בעקבות הכפלת הצריחים הלבנים על הטור א' ותמרונים נוספים עם הפרש והרץ התקבלה העמדה הבאה לאחר מסעו ה-28 של השחור:

bview6

ניתן לראות כי השחור נתון תחת לחץ רב באגף המלכה – הרגלי ב-א6 מותקף פעמיים (על ידי הצריחים הלבנים), וזה על ג5 מותקף שלוש פעמים (על ידי צריח, רץ ופרש). כרגע השחור מצליח להגן עליהם, אבל רג'אבוב מצא דרך טובה להגביר את הלחץ עם המסע הערמומי 29.צ(5)-א4!. הכוונה הברוה של המסע היא לפנות מקום על א5 לפרש, כדי שזה יוכל לתמרן משם ל-ג4 (תוך התראת שח) ולהרחיק את המלך השחור מהגנת הרגלי א'. אבל במסע טמון גם איום סמוי יותר שסבידלר החמיץ אותו כשלאחר 29…צ(ה)-ג8 30.פ-א5 המשיך 30…ר-ה7? (כדי שפ-ג4+ לא יבוא תוך איום על הרץ ב-ד6).

הדבר הוביל באופן מיידי לעמדה אבודה לאחר 31.צ-ב4+! (המנצל את ריתוק הרגלי ג5 לאורך האלכסון); סבידלר נכנע, כיוון שהוא מאבד כלי שלם ולא רק רגלי בעקבות 31…מ-ג7 (או 31…מ-א7 32.צ-ב7 מט) 32.צ-ב7+ מ-ד8 33.צ-ד1 צ-ג7 (הדרך היחידה להגן על הפרש ב-ד7) 34.פ-ג6+! מ-ג8 35.צ:ג7+ מ:ג7 36.פ:ה7. לא ניתן ללכוד בחזרה את הפרש עם 36…צ-ה8 בשל 37.ר-ו4+ ה5 38.פ-ד5+ ובזכות התראת השח הלבן מספיק למלט גם את הפרש וגם את הרץ שלו מאיומי השחור. הסתעפות זו ממחישה את היטב את מעמדו הלא בטוח של המלך השחור באגף המלכה אליו התייחסתי קודם.

**********

עבור רג'אבוב מדובר בהישג התחרותי הבולט הראשון שלו מזה זמן רב, ונותר לראות האם מדובר בהבלחה חד פעמית או בקימה לתחייה וחזרה לצמרת העולמית הגבוהה. עד לפני כארבע שנים רג'אבוב היה חבר בצמרת הזו, וכשנבחר כווילדקארד לתחרות המועמדים ב-2013 היה מדורג במקום הרביעי בעולם. אותה תחרות היתה איומה מבחינתו, ובעקבות סידרה נוספת של תחרויות גרועות איבד תוך זמן לא רב כ-80 נקודות מד כושר והידרדר עד לאיזור המקום ה-35. בשנים שמאז השתתף במספר מועט יחסית של תחרויות, והפגין סגנון משחק שבהשוואה לזה שאפיין אותו בשנותיו הטובות יותר נראה לרוב מאוד לא שאפתני.

בטורניר הנוכחי רג'אבוב עדיין הפגין סגנון משחק סולידי מאוד (תוך שבשחור הוא נמנע, למשל, מפתיחות חריפות כגון ההודית של המלך או הסתעפות הדרקון בסיציליאנית, שאפיינו פעם את הרפרטואר שלו), וגם לא נמנע ממספר משחקי תיקו "ציניים" בלבן, בהם לא השקיע מאמץ ממשי – כמו באופן מסורתי כנגד שחקן הצמרת האזרי השני, ממדיארוב (בין השניים כמעט לעולם לא ניתן לראות משחקים אמיתיים כאשר הם נפגשים בתחרויות), או בסיבוב הלפני אחרון כשהציע לריאזנצב תיקו לאחר 12 מסעים בלבד בעמדה סטנדרטית של הפתיחה ששיחקו (כלומר, לפני שהמשחק הממשי בכלל החל). אבל כפי שניתן היה לראות, הוא שילב זאת עם מספר משחקים מרשימים.

את הטבלה המלאה של הטורניר ניתן לראות כאן. מלבד המקום הראשון של רג'אבוב, התוצאות החשובות ביותר לסידרה השלמה הן אלה של גרישצ'וק וממדיארוב, שני השחקנים הנוספים מבין אלה שהשתתפו בטורניר הנוכחי הנמצאים עדיין במרוץ ההעפלה לתחרות המועמדים. עבור שניהם היה מדובר בטורניר האחרון בסידרה, ומכיוון שגרישצ'וק נכנס אליו בפיגור של כ-70 נקודות אחרי ממדיארוב בדירוג הכולל, היה חשוב מאוד מבחינתו להשיג תוצאה טובה יותר מהאזרי. הוא הצליח, אבל ייתכן מאוד שלא במידה מספקת, כפי שנראה למטה – גרישצ'וק סיים במקום שני-שלישי משותף, חצי נקודה אחרי רג'אבוב וחצי נקודה לפני ממדיארוב, שסיים במקום רביעי-עשירי משותף; אבל זה הספיק רק לצמצם את הפער וממדיארוב עדיין מוביל עליו בכמה נקודות ברמת הסידרה השלמה. משחק מפתח בהקשר זה היה המפגש בין השניים בסיבוב הלפני אחרון, בו גרישצ'וק – בלבן – השיג עדיפות משמעותית ולחץ חזק, אבל לבסוף לא דייק בדוחק זמן (טיפוסי) ואיפשר ליריבו לחלץ תיקו.

על ממדיארוב ניתן לומר שעשה כמעט רק את המינימום ההכרחי כדי לשמור על ההובלה בסידרה (דבר שלמעשה כבר היה נכון לגבי המחצית השנייה של טורניר הגרנד פרי הקודם, בו הפסיק כמעט להתאמץ לאחר שני הנצחונות המוקדמים שהשיג). לאחר ניצחון קל יחסית בסיבוב השני על אינרקייב, כשלכד את המלכה של יריבו לאחר 20 מסעים, היתה לממדיארוב סידרה של משחקי תיקו קצרים בלבן – כולל זה עם רג'אבוב, שהוזכר קודם לכן (ושמנקודת ראות תחרותית היה בבירור לטובתו של רג'אבוב, שגם שיחק בשחור וגם הוביל על ממדיארוב בחצי נקודה באותו שלב). ראוי, עם זאת, לציון משחק מעניין מאוד שלו מול נפומניצ'י בסיבוב השביעי שכלל הקרבת מלכה ספקטקולרית.

בסך הכל, למרות לא מעט משחקי תיקו קצרים שחלק מהם הוזכר לעיל, ניתן לומר שהטורניר בז'נבה היה מעניין יותר משתי התחרויות הקודמות בסידרה (למעשה, חלק ממגמה של עניין הולך וגובר מאז התחרות הראשונה). זה התבטא, בין השאר, במספר גבוה יותר של משחקים מוכרעים – 31 מתוך 81 (38%), לעומת 21 (26%) ו-22 (27%) בטורנירים הקודמים. הנתון האחרון קשור מן הסתם בכך שעם התקדמות הסידרה יותר שחקנים הבינו שעליהם לשחק על נצחונות ויהי מה כדי לשמור על סיכוי במירוץ ההעפלה למועמדים, אבל גם בכך שמספר שחקנים הפגינו בטורניר הנוכחי חולשה מיוחדת ואיפשרו להרבה מיריביהם לקחת מהם נקודות – רפורט והו ייפאן עם 2.5 נקודות (4-) וסאלם עם 2 (5-). מדובר בשלושה מבין ארבעה השחקנים בעלי מד הכושר הנמוך ביותר, כך שאין כאן הפתעה מיוחדת, אבל הדבר רק מדגיש עד כמה מגוחכת – אם לא ממש שערורייתית – היא העובדה שקיבלו ווילדקארד לגרנד פרי בעוד ש- Wei Yi, הכישרון הסיני האדיר בן ה-18, שבימים אלה מפגין יכולת פנטסטית בתחרות צמרת הנערכת בסין וכבר נכנס לטופ 15 העולמי, לא הוזמן לסידרה.

**********

לסיום, כמה מלים לגבי המצב הכולל בסידרה. נזכיר את שיטת הניקוד: מקום ראשון בטורניר מקבל 170 נקודות גרנד פרי, שני 140, שלישי 110, רביעי 90, חמישי 80 – וכך 10 נקודות פחות כל מקום למטה, עד ל-10 נקודות עבור מקום 12; ששת המקומות האחרונים מקבלים כמות חד ספרתית של נקודות. אם מספר שחקנים חולקים אותם מקומות, הנקודות האלה מתחלקות ביניהם שווה בשווה על פי ממוצע. לדוגמה, גרישצ'וק ונפומניצ'י שסיימו בטורניר הנוכחי במקום שני-שלישי משותף קיבלו 125 נקודות כל אחד (140 + 110 / 2).

אם כן, לאחר שלושה טורנירים נותרו במירוץ לשני המקומות בתחרות המועמדים חמישה שחקנים: ממדיארוב – 340 נקודות (140 + 140 + 60 בלבד בטורניר הנוכחי); גרישצ'וק – 336 (140 + 71 + 125); רג'אבוב – 241 (71 + 170); דינג לירן – 240 (70 + 170); ושייה לגרב – 211 (140 + 71).

לשלושת האחרונים עוד נותר טורניר לשחק – האחרון בסידרה, שיתקיים בפלמה דה מיורקה בנובמבר, ולפיכך ממדיארוב וגרישצ'וק (שכרגע מובילים את הסידרה) יהיו תלויים בתוצאות שלהם שם. ייתכן שלכל השלושה לא יהיו תוצאות מספיק טובות כדי לעקוף את שני המובילים הנוכחיים, ייתכן שרק לאחד מהם תהיה תוצאה כזו ואז יצטרף לממדיארוב בעוד שגרישצ'וק יישאר בחוץ, אבל ייתכן גם שלשניים מהם – או אפילו לכל השלושה – תהיה תוצאה מספיקה ואז גם ממדיארוב יישאר בחוץ.

לאור תוצאות טורנירי הסידרה עד כה, צריך להיות די ברור לרג'אבוב, ושייה לגרב ודינג למה עליהם לשאוף – תוצאה של לפחות 5.5/9, או 2+. תוצאה כזו הספיקה ל-140 נקודות בשארג'ה (מקום ראשון-שלישי), 140 גם במוסקבה (מקום שני), ו-125 בז'נבה (מקום שני-שלישי). 5 נקודות (או 1+), לעומת זאת, הספיקו רק ל-70 נקודות בשארג'ה (מקום רביעי-שמיני), 71 במוסקבה (מקום שלישי-תשיעי), ו-60 בז'נבה (מקום רביעי-עשירי).

ביבי זוכה בבחירות 2015 = מכבי זוכה ביורוליג 2014
אש, קרח ומה שבינהם – יומן משחקי הכס (ע' 7 פרק 1)

47 Comments

דוד 17 ביולי 2017

תודה אייל. סיקור מצויין*
אם דינג יעפיל זו תהיה הפעם הראשונה לשחקן סיני במועמדים, הגיע הזמן. (ויי יכול להעפיל גם הוא דרך גביע העולם).
מבין כל השחקנים שמתמודדים על העפלה דרך הגרנד פרי, נראה כי ושייה הוא היחיד שיכול לתת פייט טוב אם יגיע לגמר.
*אתה לא מתכוון לתת סיקור גרוע מתישהו, לגוון?…

אייל סגל 17 ביולי 2017

אתה מתכוון ש-MVL הוא היחיד מביניהם שיכול לתת פייט טוב במועמדים – או לקרלסן? לדעתי זה דווקא דינג, אם הוא במיטבו – יש לי תחושה מוזרה שזה נכון אפילו לדו קרב עם קרלסן, אולי בגלל שהוא הכי בגדר של unknown quantity מבחינתו (הם כמעט ולא שיחקו זה עם זה).

דוד 17 ביולי 2017

התכוונתי בגמר, אבל אולי אתה צודק לגבי דינג.
באופן כללי מדובר בשחקן שלא מרבים לדבר עליו כחלק מתופעת ה"קיפוח הסיני" (כך שגם כשהוא מנפק יצירה כזו, סביר להניח שלא תשמעו על זה…http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1869965)

איציק 17 ביולי 2017

למה לא עושים בתחרויות אלו שובר שוויון כדי לקבוע מצח אלה ממצעים ניקוד?
אני לא בטוח ששובר שוויון עדיף, מעניין אותי מה היו שיקולי המארגנים להחלטה זו.

אייל סגל 17 ביולי 2017

אני חושב שזה קשור בראש ובראשונה לזה שהטורנירים מהווים חלק מסידרה. לכן, פחות חיוני שבכל טורניר כשלעצמו יהיה מנצח אחד ברור; ברמת הסידרה השלמה יש שוברי שוויון כדי להכריע מי יעפיל למועמדים במקרה של שוויון בנקודות גרנד פרי (1.מספר נקודות כולל שהושג בטורנירים 2.מספר משחקים בשחור [שיכול להיות בכל טורניר 4 או 5, כי יש 9 סיבובים] 3.מספר נצחונות 4.מספר נצחונות בשחור).

איציק 17 ביולי 2017

תודה

אילן 18 ביולי 2017

לגבי Wei Yi, כזכור, בהתחלה פורסם שהוא ישחק ואח"כ הכניסו את Hou Yifan. כששאלו את Agon מה פשר הדבר, התקבלה תשובה מאחד הנציגים שלה כדלקמן (הופיע באחד הפורומים):

"Hou Yifan is playing, which is fantastic news for women's chess. On background – she was always going to be playing and then decided very late on that she couldn't commit to the dates of the Grand Prix. So with the blessing of the Chinese Chess Federation we replaced her with Wei Li.

At the last minute Hou Yifan changed her mind about participating in the Grand Prix so, again with the support of the Chinese Chess Federation, she is now playing, as originally planned, and Wei Li dropped out."

באותו פורום מישהו כבר טען שההחלפה המאוד מאוחרת הזאת העניקה יתרון ל Hou Yifan ביחס לשחקנים האחרים משום שלהם היה זמן הכנה פחות יותר לשחק נגדה (התכוננו למשחק נגד Wei Yi ורק זמן קצר לפני התחרות הסתבר שהיא תשחק במקומו), בעוד שהיא ידעה מראש נגד מי תשחק וזמן ההכנה שלה היה רב יותר.

הדברים האלה (היתרון שהיה כביכול להו ייפאן) היו נכונים רק לסבב הראשון של הגרנד פרי, דבר שלא הוכיח את עצמו כי דווקא בסבב השני במוסקבה הציגה תוצאות מצויינות (סיימה עם 5 מ- 9 נק').

אבל נקודה חשובה יותר עולה מהציטוט הזה והוא שהפדרציה הסינית לשחמט היא זו שעמדה מאחורי החילופים האלה.

אפשר לקוות שבגרנד פרי הבא הוא כבר ישתתף. לגבי העפלה לטורניר המועמדים מגביע העולם, אני קצת סקפטי שיגיע כל כך גבוה כדי להעפיל ממנו. אגב, גם יו יינג יי היה מועמד ראוי שלא השתתף בגרנד פרי ועם מד כושר ממוצע הרבה יותר גבוה לתקופה הרלבנטית מאשר Wei Yi.

אייל סגל 18 ביולי 2017

אחרי המשחק של הו ייפאן בסיבוב הראשון של הטורניר הראשון היה ראיון איתה (שלא הועלה לערוץ היוטיוב הפתוח שלהם) שבו היא אמרה דברים די דומים, אם כי השתמע מהם שהיתה גם איזו אי הבנה מצד המארגנים לגבי הבעיה הראשונית שהיתה לה עם לוח הזמנים. בכל אופן, אני עדיין לא בטוח לגמרי עד כמה ההחלטה להעדיף את הו ייפאן היתה של הפדרציה הסינית ועד כמה של פידה/אגון, אבל במידה שהיתה של הסינים – כלומר, שהיה ווילדקארד פנוי לשחקן סיני והם היו יכולים לתת אותו למי שרצו – זה מוזר מאוד. אני לא מדבר אפילו מהבחינה של למי יותר "מגיע", אלא מנקודת הראות של עזרה לכישרון הכי מבטיח שלהם.

יו יאנגיי הוא בכלל השחקן הסיני הנשכח – אף פעם לא קיבל הזמנה לטורניר צמרת מחוץ לסין.

אילן 18 ביולי 2017

באותו פורום הוזכר נדמה לי שזה וויילד קארד.
טוב (איך אפשר להבין אותם?) הם מדברים סינית.

ובעניין אחר, קספרוב מוכן לסנט לואיס? :) https://twitter.com/Kasparov63/status/886762638876737536

איציק 18 ביולי 2017

איך הוא עם הזזת דרקונים על הלוח?

אייל סגל 18 ביולי 2017

:)

כן, עצם זה שמדובר בווילדקארד זה ידוע – הרי התפרסמו הקטגוריות הבסיסיות על פיהן השחקנים נבחרו או העפילו לסידרה (ופרטתי אותם בפוסט על הטורניר בשארג'ה). אבל הקריטריונים לבחירה בווילדקארדס, מעצם ההגדרה, לא תמיד ברורים. התכוונתי, כאמור, האם היה מדובר בווילדקארד שהיה מיועד מראש לשחקן סיני ולפדרציה הסינית היתה אפשרות חופשית לגמרי לבחור באיזה שחקן (צמרת) שרצתה על המשבצת הזו.

מומו 18 ביולי 2017

תודה רבה!

בעקבות הפוסטים הרבים של יואב באתר בנושא המכביה, מעניין אותי האם יש השפעה לתחרות המכביה על השחמט בישראל .לדוג' מה מצב הכישרונות היהודים בעולם-יכול להתבשל איזה גלפנד חדש?, אם היו משקיעים בתחרות על -מה כולל ההרכב היהודי הכי חזק היום, האם היו מכביות משמעותיות בהקשר של שחמט וכו'…
אשמח להחכים!
וכמובן אם היו משחקים ספיציפים בעלי ערך מיוחד בתחרות השנה…

מומו 18 ביולי 2017

http://www.chess.org.il/ContentPages/ContentPage.aspx?Id=2156
בינתיים מצאתי כתבה בנושא אך אשמח לעוד

אייל סגל 18 ביולי 2017

כן, חשבתי לתת לך את הלינק הזה… האמת שלא ממש עקבתי אז אין לי כל כך מה להוסיף. אם אתה רוצה להסתכל על המשחקים, אפשר למצוא את אלה של התחרות הראשית מרוכזים בצורה נוחה כאן: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/maccabiah-2017-gm1 (זו תחרות "רבי האמנים" הראשונה – למרות שלא כולם שם באמת היו רבי אמנים, כפי שניתן לראות מהדרגות של השחקנים; כדי לראות את השנייה צריך להחליף את המספר 1 ב-2 בסוף הלינק).

אני גם לא מתמצא בהיסטוריה של השחמט במכביות, אבל בכל מקרה לא ידוע לי על איזו תחרות שהיתה ממש ברמת צמרת בקנה מידה בינלאומי. באופן כללי יותר לגבי השפעה של מה שאפשר לקרוא לו ההקשר היהודי הכלל-עולמי על התפתחות השחמט בארץ – יש כמובן את העלייה מארצות חבר העמים האקס-סוביטיות בשנות ה-90 (ובתוכה גלפנד), אבל אני לא חושב שמשהו ממשי מעבר לזה.

Zak 19 ביולי 2017

בובי פישר אולי שיחק פעם במכביה? או שזה היה בתחרות אחרת בארץ

אילן 19 ביולי 2017

לא בדיוק בעניין המכביה אבל ראוי לציין שנבאתי נכנס למאיה הראשונה בעולם (2652) במסגרת הטורניר הזה – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/lake-sevan-2017/6/1/3.

יהודה.א. 20 ביולי 2017

כן,וסמירין יצא מהמאיה הראשונה, נראה לי שבעקבות האירוע הזה..

אילן 20 ביולי 2017

סמירין יצא מהמאיה הראשונה בגלל שני טורנירים גרועים במיוחד. באליפות אירופה הוא הפסיד בטוטל 31 נקודות ועכשיו הפסיד במשחקי המכביה עוד 13 נקודות.

אבל אני חייב לציין שנבאתי משחק לא מעט מסעי מחשב בצורה מרשימה, ראה למשל עכשיו את המשחק שלו נגד אב"ל אמנם אבל חזק – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/lake-sevan-2017/7/1/4

מומו 19 ביולי 2017

תודה,
האמת שמלבד המכביה התחלתי כבר להתעניין בשחמטאים יהודים,אז ראיתי שכבר קיים מאגר רציני בויקיפדיה.
מסקנתי:
הנבחרת החזקה היום של חצאי יהודים ומעלה היא ארוניאן, גלפנד, נפו, ו-קספרוב

מחכה שיגיע מישהו עם הרבה כסף מיותר שירצה להקים כזו נבחרת ולהתמודד מול הסינים…

שחר 19 ביולי 2017

:) אם כבר מתעניינים בנושא, אז גם סבידלר ורג'בוב
אולי יש עוד מבין השחמטאים הרוסים (ש 14 מתוכם הם במד כושר 2700 ומעלה)

מומו 19 ביולי 2017

מעולה : ) עכשיו הדיון קשור לפוסט המקורי של אייל

שמעון כסאח 20 ביולי 2017

למומו, תבלה.

משה 20 ביולי 2017

אייל, האם לדעתך תוכנת קומודו תנצח שחקן בדרגת אמן, אם המחשב מתחיל עם צריח אחד בלבד ?

אילן 21 ביולי 2017

יאן גוסטפסון על הביצועים האחרונים של Wei Yi
https://www.youtube.com/watch?v=et3OO2-PhEw

אילן 24 ביולי 2017

אלה באמת חדשות: מגנוס קרלסן ישתתף בטורניר גביע העולם. מה שהופך את האירוע לתחרות החזקה ביותר בהיסטוריה משום שה- 15 הראשונים בעולם בדירוג של יולי 2017 ישתתפו (אבל כבר ראינו שהרשימה עשויה להשתנות) https://www.chess.com/news/view/magnus-carlsen-to-play-fide-world-cup-1400

דוד 24 ביולי 2017

וואו.
כנראה רוצה להחליט בעצמו מי יזכה להיכנס למועמדים דרך גביע העולם…

אילן 24 ביולי 2017

ישנה עוד אפשרות. הוא התבטא בעבר בביקורתיות לגבי התהליך עצמו שבו אלוף העולם מקבל מקום אוטומטי באליפות הבאה. אולי הוא רוצה להוכיח שהמקום הראשון שלו בזכות ולא בחסד. למרות שמדובר כאן בעולם הוכחה קשה במיוחד לאור הפורמט.

אילן 24 ביולי 2017

יצירת מופת נוספת של קרמניק בדורטמונד בסיבוב האחרון מביאה אותו ל 50%.

https://www.chessbomb.com/arena/2017-45th-dortmund-sparkassen-chess-meeting/07-Kramnik_Vladimir-Bluebaum_Matthias

אייל סגל 25 ביולי 2017

לגבי קרלסן – לפני שנתיים בערך, הוא הציע בעמוד הפייסבוק שלו להעביר את אליפות העולם לפורמט נוקאאוט עם דו קרבות קצרים נוסח גביע העולם – https://www.facebook.com/magnuschess/posts/716100188495958. ההצעה גררה בעיקר תגובות עוינות והוא לא ניסה אף פעם לעשות משהו בערוצים רשמיים בכיוון הזה, אבל כנראה שזה מעיד שיש לו כעת הערכה לפורמט הזה (בניגוד לזמן שבו הוא לא רצה להשתתף בתחרות המועמדים של 2011, בין השאר בגלל פורמט הנוקאאוט שלה); אולי, בהקשר זה, הוא מעוניין לתרום ליוקרה של הפורמט.

אגב, מעניין שגם קריאקין עומד להשתתף בגביע העולם למרות שגם הוא "לא צריך את זה" בדיוק כמו קרלסן (כי כבר מובטח לו מקום במועמדים). למעשה, שחקן הצמרת היחיד שלא משתתף הוא טופלוב.

אילן 25 ביולי 2017

טוב, גביע העולם הוא הזדמנות נוספת להתפרנס לאור הפרסים המכובדים בטורניר.

אייל סגל 25 ביולי 2017

נכון, אם כי ספק בעיני שזה שיקול עיקרי כיוון שהפרסים לא ממש גדלו ביחס לפעמים קודמות וזו בכל זאת פעם ראשונה שמשתתפים אלוף העולם ו/או מי שניצח את תחרות המועמדים האחרונה ומקומו כבר מובטח בזו הבאה.

אילן 25 ביולי 2017

שמע, בשביל שלושה שבועות להרוויח 96,000$ לא הייתי מתלונן. גם סבידלר לקח הביתה 64,000$.

אילן 27 ביולי 2017

לא כ"כ ברור לי למה Wei Yi משחק בקבוצה שלו בליגה הסינית רק בלוחות שני-שלישי כשהוא השחקן החזק ביותר שם. האם זה לצורך שיפור מד הכושר שלו? בקבוצות האחרות לא הציבו שחקנים חזקים בלוחות הנמוכים יותר. הצד השני של שיפור מד הכושר הוא שכשהוא עושה תיקו עם שחקנים לא חזקים הוא מפסיד הרבה נקודות. בשני משחקי התיקו שהתקיימו אתמול והיום הפסיד קרוב ל- 5 נקודות.
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/chinese-league-2017/8/5/2

אילן 2 באוגוסט 2017

הו ייפאן בהופעה מרשימה מאוד בטורניר ביל החזק. עכשיו הסיבוב האחרון והיא במקום ראשון משותף עם האריקרישנה (5.5 נק' מתוך 8), לאחר שניצחה בין היתר את מורוזביץ, נבארה ובאקרו והפסידה רק להארי. משחקת עכשיו נגד ההפתעה של הטורניר, השוויצרי ניקו גיאורגיאדיס, יליד 1996 שבשביל לקבל את תואר הרב אמן היה צריך רק 4 נקודות למד הכושר והוא מקבל אותן כאן בגדול (בינתיים הרוויח 27 נק'). הוא עם 5 נקודות ביחד עם מורוזביץ ובאקרו.

מחר מתחיל דו קרב גומלין בין גלפנד לאינרקייב, 18 משחקים בסה"כ, 6 קלאסי ועוד 12 מהירים בשני קצבים שונים. בטורניר הקודם זכה גלפנד.

והאירוע המרכזי (כמובן) הוא טורניר סינקפילד שמתחיל היום בסיבוב מסקרן של משחקים: קרואנה-קרלסן(!), MVL-ווסלי סו, ארוניאן-נפו, אננד-נקמורה, קריאקין-סבידלר.
מקומות 1-3, 5 (ארוניאן!), 7, 8, 10, 12 15 ו- 16 בעולם עם ממוצע מד כושר 2788.
וכמו בכל שנה נשאלת השאלה גם הפעם אם מישהו יעשה "קרואנה" (ישחק כמוהו בשנת 2014). בגלל העובדה שההפרש בין קרלסן לסו וקרואנה עומד על 12 ו- 15 נקודות בהתאמה, הטורניר הזה מעלה את השאלה אם המקום הראשון ימשיך להישאר של קרלסן.

אילן 2 באוגוסט 2017

אגב, הו ייפאן, לדעתי, מחקה את כל הנקודות שהפסידה בגרנד פרי האחרון (או כמעט את כולן) והרוויחה עד כה 15 נקודות מד כושר.

דוד 3 באוגוסט 2017

כדאי לראות את המשחק הזה http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1882397

יהודה.א. 4 באוגוסט 2017

בהחלט. קלאסי.

יובל 5 באוגוסט 2017

בהקשר למשחק בין ראגבוב לסוידלר מעניין לראות כיצד במשחק בגביע סינפילד שמתרחש עכשיו בין קארסן לMVL כיצד MVL מתגוננן הרבה יותר טוב מסוידלר באותו נוסח.

שחר 7 באוגוסט 2017

תחרות טובה בסנקפלד
אם קרלסן היה קצת יותר מרוכז היו לו 3 או 4 נצחונות ב 5 משחקים
כרגע ושייה 3.5 (נצחונות קצת ממוזלים על קרלסן וסו, היה אמור להיות לו הפסד ותיקו)
קרלסן ואננד 3, משחק מרהיב לאננד אתמול על קראנה

דוד 7 באוגוסט 2017

קרלסן ענק. נגד קריאקין וMVL הוא העלה את משחק האמצע שלו לרמה אחרת לגמרי. וכיוון שכך, הדבר האחרון שהוא צריך לעבוד עליו זה תחום הפתיחות. אם כבר סיומים!

דוד 7 באוגוסט 2017

"הדבר האחרון", במרכאות כמובן. הוא הוכיח שהוא יכול להוציא משהו מכל פתיחה שהוא רוצה בלבן.

אייל סגל 7 באוגוסט 2017

לא סיומים כשלעצמם כמו טקטיקה… "לרוע מזלו" של קרלסן, ברגע שהעמדה הפכה לזכויה לגמרי עבורו אוביקטיבית נגד MVL (במסעים 45-43) היא גם הפכה לחריפה וטקטית מאוד, תלויה באופן כמעט טהור בחישובי הסתעפויות – ובזה קרלסן כמובן מעולה כמו שהוא מעולה בכל דבר, אבל הוא לא בליגה משל עצמו כמו בסוג משחק התמרונים שהביא אותו עד אותה נקודה (או שניצח לו את המשחק נגד קריאקין); MVL אשף טקטי וזה לא המשחק הראשון שהוא מציל מעמדה שהיא אבודה על פי המחשב. (מסתבר שמה שקרלסן החמיץ כששיחק 46.צ-ז2? במקום צ-ד2! היה שאחרי 48…ר-ה2 המסע 49.צ-ה3 לא זוכה בגלל 49…ו4! 50.צ:ה2 פ-ג1+, ובשלב שבו הוא הבין את זה כבר לא היה לו אפילו תיקו.)

זה מזכיר מאוד את מה שקרה לו ב-2012 בבילבאו נגד קרואנה – משחק תמרונים מבריק שהפך לזכוי אחרי שגיאה של קרואנה במסע 79, אבל זו הסתברה כשגיאה חזקה כיוון שהמשחק הפך פתאום לחריף וטקטי מאוד, קרלסן איבד שליטה ועשה שתי טעויות רצופות במסעים 81-80; הראשונה השמיטה את הניצחון והשנייה גם את התיקו.

דוד 7 באוגוסט 2017

כשכתבתי "סיומים" התכוונתי במובן של "פיניש". קרלסן חייב לעבוד על זה, כמו במשחק מול גירי מוקדם יותר השנה, כשפיספס מט ב-3.
וושייה לעומתו ידוע כפינישר אדיר.
אבל אני חושב שיש כאן יותר מימד של רשלנות, כי קרלסן אוהב לשחק מהר על פי האינטואיציה שלו. זה לא בהכרח מעיד ש-MVL או גירי הם טקטיקנים טובים ממנו. הסיבה לכך היא לפעמים הוא מסוגל לשחק במהירות של מכונה בעמדות סופר חריפות, מסעים שאחרים היו משחקים רק אחרי הרבה דקות של חישובים כדי לא לשגות. הנטייה הזו נובעת משילוב של כישרון ועצלות.
אני זוכר פעם (נורווגיה 2014) שהוא השמיט ניצחון קל נגד סבידלר בגלל התכונה הזו. הוא חשב שכל מסע זוכה והקריב צריח בלי לנתח היטב את העמדה.

אייל סגל 7 באוגוסט 2017

אני לא חושב שזה בר השוואה לאותה השמטת ניצחון נגד גירי – שם זו ללא ספק היתה רשלנות, כי הניצחון היה ממש אלמנטרי (עד כדי כך שאני יכול להגיד בלי הגזמה שראיתי אותו מיד) והוא עשה את המסע כמעט בלי לחשוב; כאן העמדה – והניצחון שהחמיץ – היו רחוקים מלהיות אלמנטריים והוא חשב לא מעט על המסע ה-46 שלו.

Comments closed