גביע סינקפילד: מחצית ראשונה

ושייה לגרב מוביל לאחר ניצחון דרמטי על קרלסן; אלוף העולם ואנאנד בעקבותיו

בשבוע שעבר החל בסנט לואיס גביע סינקפילד, אחת התחרויות החזקות של השנה וחלק מסידרת הגרנד טור. לאחר שתי תחרויות השחמט המהיר והבליץ בפריז ולובן, זהו הראשון מבין שני הטורנירים הקלאסיים של הסידרה (השני ייערך בלונדון בסוף השנה). משתתפים בו כל תשעת השחקנים הקבועים בסידרה; שבעה מתוכם מדורגים ברשימת מד הכושר של אוגוסט בעשירייה הראשונה: קרלסן (1), סו (2), קרואנה (3), ארוניאן (5), נקמורה (7), ושייה לגרב (8), אנאנד (10), ושניים נוספים בעשירייה השנייה: קריאקין (12) ונפומניצ'י (15). אליהם מצטרף כווילדקארד סבידלר (16) – בחירה מאכזבת למדי בקטגוריה הזו, כיוון שמדובר אמנם בשחקן צמרת אבל כזה שסיכוייו להתמודד ברצינות על זכייה בטורניר נראים קלושים מאוד מלכתחילה; היה מעניין הרבה יותר לראות במקומו את אחד השחקנים שהתבלטו בזמן האחרון כמו ממדיארוב (שהוזמן כווילדקארד לפריז), דינג לירן או גרישצ'וק.

ישנם כמה שחקנים שהשאלה אם ועד כמה יצליחו בטורניר הנוכחי מסקרנת באופן טבעי במיוחד – קרלסן, שלא זכה עד כה באף טורניר קלאסי בשנה הנוכחית (למעשה, מאז אמצע 2016), אם כי הפגין יכולת מרשימה מאוד בקצבים המהירים יותר בפריז ולובן; סו, שהפגין דעיכה מסויימת בחודשים האחרונים לאחר מספר הופעות מרשימות שנראו כמציבות אותו בתור קורא התיגר הראשי על קרלסן; וארוניאן, שהיו לו השנה שתי זכיות מרשימות מאוד בטורנירי על (גרנקה וסטוונגר) לצד ההופעות החלשות בטורנירי הגרנד פרי.

קרלסן פתח את הטורניר בצורה טובה – שתי תוצאות תיקו נוחות בשחור (אחת מהן, מול אנאנד, במשחק בו השיג אפילו יתרון רגלי בסיום צריחים, אבל כזה שהוא תיקו תיאורטי ידוע), וניצחון מרשים בלבן על קריאקין. מאז אליפות העולם האחרונה, בה קרלסן נתקל כזכור בקשיים רבים מול קריאקין, כבר נפגש איתו שלוש פעמים בטורנירים קלאסיים וניצח שניים מהמפגשים האלה (עם תיקו בשלישי) – ייתכן שהוא לוקח כעת את הטוען האחרון לכתר כ"פרויקט" מיוחד, או שהניסיון שצבר מולו בדו קרב עוזר לו לפצח את משחק ההגנה שלו…

 

קרלסן, באופן טיפוסי, בחר בפתיחה איטית ולא תיאורטית במיוחד, כדי להוציא את יריבו כמה שיותר מהר מההכנות המוקדמות ולאלץ אותו לפתור בעיות על גבי הלוח החל משלב מוקדם; קריאקין, מצידו, בחר בצורת משחק פסיבית למדי שלא הציבה בעיות מיידיות בפני קרלסן. האחרון ריכז תחילה מאמצים באגף המלכה, ורגע חשוב הגיע עם הפריצה 18.ג4, בעקבותיה באו חילופי רגלים על ב5 והמסע 21.פ-א5! שגרם לשינוי משמעותי באופי העמדה:

bview5

הפרש על ג6 מותקף ולא טוב לשחור להחליף פרשים על א5, כיוון שאז הלבן יקבל רגלי חופשי חזק על הטור א' (בצירוף לחץ לאורך הטור ב' שנפתח). קריאקין היה יכול להגן על הפרש באמצעות 21…מה-ד7 או ר-ד7, אבל במקום זאת בחר ברעיון אקטיבי יותר, וניצל את הסטת הפרש הלבן מ-ב3 כדי לקפוץ עם הפרש שלו ל-ד4. קרלסן החליף פרשים על הערוגה הזו, שנתפשה בידי רגלי – דבר שהחליש במידה מסויימת את מבנה הרגלים של השחור, אבל גם יצר משלט אפשרי לפרש השחור הנותר על ג3, בעומק מחנה הלבן.

מספר מסעים לאחר מכן קריאקין אכן הציב שם את הפרש – אבל לפני כן קרלסן הספיק לחדור עם הצריח שלו לעומק מחנה השחור ב-ג6 דרך הטור שנפתח, לפני שהפרש על ג3 יחסום בפניו את הנתיב הזה, ומאותו רגע העמדה הפכה לקשה עבור השחור. קרלסן הגביר את הלחץ באמצעות הסטת הפעילות למרכז ואגף המלך – הוא כפה חילוף של הרצים כהי הערוגות (שקריאקין הצליח להימנע ממנו מעט קודם לכן, במסע ה-25), באמצעות תקיפת הרגלי ב-ד6 על ידי 28.ר-ו4!, ולאחר החילוף על ה5 פרץ (באופן סימטרי למסע ה-18) עם 30.ו4:

bview6

כעת האיום של קידום הרגלי הזה ל-ו5 הפך למשמעותי מאוד, בגלל האופן בו נחלשו הערוגות הכהות באגף המלך של השחור בעקבות חילוף הרצים (לצד החלשה קודמת של מבנה הרגלים שם בעקבות קידום רגלי ל-ח5). המשחק נמשך 30…מה-ה7 (תוקף את הרגלי על ב4) 31.צ-ג5 (מגן עליו, ומחדש את האיום לזכות ברגלי השחור על ה5) – וכעת המחשב מראה שלשחור אפשרות אחת בלבד לשמור על איזון בעמדה: 31…ה:ו4 32.מה:ו4 פ-ד1! עם הרעיון להציב את הפרש על ה3 (ערוגה נוספת בה הרגלי על ד4 יוצר משלט פוטנציאלי עבור הפרש השחור) עם משחק נגדי המכוון כלפי אגף המלך של הלבן.

אלא שמדובר ברעיון די אנטי-אינטואיטיבי (גם כיוון שהחילופים על ו4 עוזרים למלכה הלבנה להתייצב במה שנראה כערוגה אקטיבית מאוד וגם כי תמרון הפרש הוא לערוגה הרחוקה ממה שנראה כמוקד ההתרחשות במשחק), ואין זה מפליא כלל שקריאקין החמיץ אותו, בפרט כיוון שכבר נקלע לדוחק זמן. במקום זאת הוא שיחק 31…צ-ג8, ובעקבות חילופי צריחים על ג8 בא המסע 33.פ-ג6 עם התקפה כפולה על המלכה השחורה והרגלי ב-ה5. השחור זכה ברגלי הלבן על ב4 תמורת זה שב-ה5 ושמר בכך על שוויון חומרי, אבל החילופים היו לטובת הלבן שהתקפתו באגף המלך הפכה לחזקה מאוד. במסע הבא קרלסן מימש את האיום לקדם את הרגלי ל-ו5, ולאחר 35…מה-ד6 (החזרת המלכה להגנה תוך תקיפת הפרש הלבן) 36.פ-ו3 הגיע הרגע האחרון בו היתה עוד לשחור תקווה מעשית להציל את המשחק:

bview7

קריאקין שיחק כאן 36…ז:ו5, מסע המחריב מייד את מבנה הרגלים שלו באגף המלך, ומאפשר ללבן בשני מסעיו הבאים (37.מה-ז5+ ו-38.ה5) לזכות בקלות ביוזמה המשתקת לגמרי את עמדת השחור. במקום זאת, היה עליו לנסות ולנצל את המשחק הנגדי היחיד העומד לרשותו בעמדה – כלומר, קידום הרגלי החופשי שלו על הטור ב' – באמצעות 36…ב4. מבט במחשב מראה שללבן ניצחון כפוי גם במקרה כזה – אלא שכאן מרווח הביטחון העומד לרשותו צר בהרבה ועליו לחשב הסתעפויות באופן מדויק מאוד כך שהתקפתו על המלך השחור תכריע לפני שהרגלי השחור יכתיר (בלוח החי ניתן לקראות דוגמה להסתעפות שקרלסן היה צריך לחשב באופן מדויק כדי להיות בטוח בזכייה). לפיכך גם ניתן היה לקוות שקרלסן יטעה, במיוחד כיוון שבנקודה זו, לקראת המסע ה-40, לא נותר גם לו הרבה זמן על השעון.

אבל קריאקין לא הצדיק את המוניטין ההגנתי שרכש לעצמו ובמקום זאת, כאמור, איפשר לקרלסן סיום קל יותר של המשחק. לאחר מספר מסעים הוא נכנע בעמדה שבה, למרות השוויון החומרי השורר (עדיין) על הלוח, השחור אבוד לחלוטין:

bview8

הלבן עומד להציב את הפרש ב-ו4, ולאחר מכן יוכל לזכות ברגלי על ח5 או לחילופין לקדם בנוחות את הרגלי ד' החופשי שלו, כשהכלים השחורים תקועים בעמדות גרועות ואינם יכולים ליצור כל משחק נגד ממשי (בעצמם או על ידי תמיכה בקידום הרגלי ב').

**********

שחקן אחר שהרשים בסיבובים הראשונים היה מקסים ושייה לגרב (שהתבלט גם כשני אחרי קרלסן בסיכום מאזן הטורנירים בפריז ולובן), עם ניצחון משכנע מאוד על סו. והסיבוב הרביעי זימן מפגש צמרת בין קרלסן לושייה לגרב, משחק שהיה הדרמטי ביותר בטורניר עד כה ואחד הדרמטיים ביותר שנראו לאחרונה בכלל.

קרלסן נקט באותה אסטרטגיית פתיחה בסיסית כמו במשחק נגד קריאקין (כשהוא משתמש בהסתעפות הלא יומרנית לכאורה איתה זכה רג'בוב לאחרונה מול סבידלר בגרנד פרי ז'נבה). התקבלה עמדה סבוכה ומאוד לא שיגרתית בה נראה היה לאורך חלק ממושך של המשחק כי המצב סטטי למדי, אבל באזור ביקורת הזמן במסע ה-40 התימרונים הסבלניים של קרלסן הניבו סוף סוף פרי ובעקבות כמה אי דיוקים של ושייה לגרב נראה היה שהמשחק עומד להפוך לעוד ניצחון טיפוסי של אלוף העולם.

אבל אז ושייה לגרב – בניגוד בולט לקריאקין – הגיב בניסיון ליצור משחק נגד אקטיבי (החל מ-43…ה5) שסיבך את העניינים והפך את העמדה לחריפה וטקטית מאוד; לקרלסן היתה אמנם עמדה זכויה, אבל הוא איבד שליטה ובגלל החמצת פרט טקטי בהסתעפות מסויימת בחר בהמשך שהוביל תחילה לאיבוד היתרון (עם 46.צ-ז2? במקום 46.צ-ד2!) ולאחר מכן אפילו להפסד (עם 48.צ-ו3?). מסתבר שהפרט שהחמיץ כאשר נכנס להסתעפות שכללה את מסעיו ה-46 וה-48 היה קשור בעמדה שהתקבלה לאחר 48…ר-ה2!:

bview4

ממרחק של כמה מסעים קרלסן חשב ש-49.צ-ה3 (התוקף את הרץ על ה2 וגם מכין צ-ה7+ ואחריו צ:א7) זוכה כאן, אבל בנקודה זו הבין לפתע שהמסע מפסיד ל-49…ו4! התוקף את הצריח הלבן תוך רווח של טמפו חשוב בקידום הרגלי ו' החזק; הרץ על ה2 מוגן בעקיפין כיוון ש-50:צ:ה2 מפסיד ל-50…פ-ג1+ עם זכייה בצריח.

ניצחון השחור לא היה אמנם פשוט גם לאחר המהפך, ולגרב היה צריך לדייק מאוד ולמצוא מספר מסעים יפים כדי לממש את היתרון. ניתוח מפורט יותר של המשחק הסבוך הזה ניתן למצוא בוידאו של יאן גוסטפסון (הכולל גם קטעים מהשידור הישיר במספר רגעים דרמטיים):

**********

בעקבות המשחק הזה ושייה לגרב הפך איפוא למוביל היחיד בתחרות, בעוד שקרלסן צנח בחזרה למאזן של 50%. אבל בסיבוב החמישי – האחרון לפני יום המנוחה באמצע הטורניר – קרלסן הצליח להתאושש במהירות עם ניצחון קל יחסית על סו, ועוד בשחור. סו, שדווקא השיג עמדה טובה מאוד מהפתיחה, לא מצא דרך טובה לממש את היתרון, הקריב רגלי בלי לזכות לתמורה ממשית עבורו ולאחר מכן התמוטט במהירות.

משחק אחר מאותו סיבוב שהיה חשוב למצב בצמרת הטבלה וגם הוכרע על ידי תחבולה נהדרת היה נצחונו של אנאנד על קרואנה. עד לאותה נקודה אנאנד לא התבלט במיוחד בטורניר, עם ארבע תוצאות תיקו במשחקים נטולי אירועים דרמטיים. אבל נגד קרואנה הוא ניצל טעות טקטית של האחרון כדי לזכות באמצעות תחבולה שהיתה, כאמור, יפה במיוחד.

קרואנה ויתר ללא הצדקה על רגלי עם 19…ר-ז4?; הוא חשב שלאחר 20.ר:ג6 ו-21.ו:ה5 יוכל לזכות בו בחזרה עם 21…ו6, כיוון שהרגלי הלבן על ה5 מרותק לכאורה לאורך הטור ה':

bview1

אלא שהריתוק הזה התגלה כמדומה בלבד. אנאנד המשיך 22.ה:ו6! ולאחר 22…צ:ה2 23.ו7+ מ-ו8 הסתבר כי חשיפת עמדתו של המלך השחור, לצד האיומים שיוצר הרגלי הלבן שקודם עד השורה השביעית, מציבים בפניו בעיה רצינית ביותר: 24.ר:ז7+! מ:ז7 25.מה-ג3+

bview2

המלך השחור נתון בהתראת שח וכפי שניתן לראות בלוח החי, מסעים איתו יובילו להפסד מיידי. על השחור לנסות איפוא ולחסום את השח באמצעות הצבת כלי על ה5, וקרואנה שגה כאן שוב והציב את הכלי הלא נכון. היה צריך לשחק 25…מה-ה5, וכאן ללבן הרעיון היפה של הקרבת המלכה הזמנית 26.צ:ה2! מה:ג3 27.צ-ה8 והשחור יצטרך לוותר על המלכה שלו תמורת הרגלי הלבן שיוכתר על ו8. אבל עדיין, משחק מדויק מצד השחור – כפי שניתן לראות בהסתעפות הארוכה המופיעה בלוח החי – יוביל לסיום שבו ללבן יתרון טיב אבל קשיים טכניים משמעותיים במימוש היתרון החומרי הזה (אנאנד אמר בראיון לאחר המשחק שלא היה בטוח כלל אם הלבן יכול לזכות כאן).

במקום זאת, קרואנה המשיך 25…צ-ה5? ואיפשר לאנאנד את המכה הטקטית 26.מה-ד4!!

bview3

גם כאן מדובר בהקרבת מלכה, אלא שבמקרה זה לכידתה על ידי הצריח תוביל למט מיידי. אבל בנוסף לכך, נקודה חשובה של הסטת המלכה ל-ד4 היא פינוי נתיב ל-ג5 עבור הצריח הלבן – וכאשר הוא מתייצב שם, במסע הבא, לשחור אין דרך טובה להגן על הצריח שלו ב-ה5, המרותק למלך ומותקף פעמיים. קרואנה נכנע כעבור שני מסעים נוספים.

אם כן, לאחר חמישה סיבובים (מתוך תשעה) ושייה לגרב מוביל עם 3.5 נקודות (2+), ואחריו קרלסן ואנאנד עם 3; במורד הטבלה נמצאים קרואנה, קריאקין וארוניאן עם 2.5; סו, נפומניצ'י, נקמורה וסבידלר עם 2.

במוקד הסיבוב השישי שיערך היום עומדים המשחקים קרואנה – ושייה לגרב, קרלסן – נקמורה וקריאקין – אנאנד. הסיבובים מתחילים כל יום ב-21:00 לפי שעון ישראל וניתן לצפות בהם כאן בשידור ישיר, עם צוות הפרשנים האמריקני המוכר הכולל את יאסר סירוואן, ג'ניפר שהאדה ומוריס אשלי. מייד לאחר הטורניר הקלאסי תערך בסנט לואיס גם תחרות השחמט המהיר והבליץ השלישית בסידרה, כשהאטרקציה הגדולה היא השתתפותו של קספרוב כווילדקארד – פעם ראשונה מאז פרישתו בה הוא משחק במה שהוא תחרות "רשמית" ולא רק ארוע ראווה.

אש, קרח ומה שבינהם - יומן משחקי הכס (ע' 7, פרק 4)
ההפסד המובן מאליו לריאל

208 Comments

Zak 8 באוגוסט 2017

עד עכשיו תחרות מצוינת עם משחקים מרתקים. האם ל MVL יש ברקורד זכייה בתחרות צמרת כמו בסינקפילד?

אייל סגל 8 באוגוסט 2017

לא ממש – כלומר, הוא זכה כמה פעמים ב-ביל ושנה שעברה בדורטמונד, שאפשר לקרוא לו קצת בדוחק טורניר על – היו שם קרמניק וקרואנה, אבל גם כמה שחקנים יותר חלשים; אף פעם לא בטורניר שממש כולם בו מהצמרת הגבוהה (הוא גם הזכיר את זה בעצמו באחד הראיונות עם מוריס אשלי אחרי המשחקים).

דוד 8 באוגוסט 2017

חייב לציין שהצפייה בערוץ הרשמי היא חוייה אמריקאית אמיתית.

Oded 9 באוגוסט 2017

מעניין מאד הקטע עם קספרוב, האם יש תקדים לאלוף שחוזר אחרי כל כך הרבה שנים לטורניר תחרותי?

אייל סגל 9 באוגוסט 2017

האמת שבדרך כלל שחקנים מלכתחילה לא מודיעים על פרישה בצורה כל כך דרמטית כמו שקספרוב עשה (ב-2005). קרפוב, למשל, פשוט שיחק בהדרגה פחות ופחות אבל גם היום הוא ממשיך לשחק מדי פעם, למרות שכבר ברור לגמרי ששחמט תחרותי הפסיק להיות העיסוק העיקרי שלו. במקרה של קספרוב יש את העניין שהוא פרש בגיל מוקדם יחסית (42 – בכמה שנים יותר צעיר מאנאנד, גלפנד או איבנצ'וק היום), כך שיש "געגועים" אליו ולסגנון המשחק האטרקטיבי שלו וגם רושם שהוא עדיין יכול להתחרות באופן רציני בצמרת של היום, לפחות כשמדובר בקצבים מהירים של משחק. (בשנה שעברה הוא שיחק תחרות בליץ עם שלושת הראשונים באליפות ארה"ב, שהם גם שלושת שחקני הצמרת שם – קרואנה, סו ונקמורה – וסיים במקום שלישי בתוצאה מכובדת; https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/ultimate-blitz-challenge-garry-kasparov)

איציק 9 באוגוסט 2017

לא מצליח להתחבר לאתר, אבל שלישי מתוך 4, זה בחלק התחתון, לא הצלחה שהוא רגיל אליה. מעניין האם הוא עצמו הרגיש מאוכזב בסיום.

אייל סגל 9 באוגוסט 2017

כן, אבל זו גם התוצאה בנקודות – לאורך התחרות היה שם בעצם מאבק בין שלושה שחקנים (ביניהם קספרוב) על הניצחון כשהפערים ביניהם בסוף קטנים, ופער גדול מהמקום האחרון: נקמורה – 11 (מתוך 18 סיבובים), סו – 10, קספרוב – 9.5, קרואנה – 5.5.

אפשר גם לציין שמבין שלוש התחרויות בקצב מהיר של הסידרה זו בסנט לואיס נראית כמו האחת שעומדת להיות יחסית הכי חלשה גם מבחינת השחקנים הקבועים שמשתתפים בה (אלה צריכים להשתתף בשתיים מתוך השלוש – ובזאת קרלסן וMVL לא משחקים) וגם מבחינת הווילדקארדס שהוזמנו (שלושה בנוסף לקספרוב עצמו). אולי זה מקרה, אבל אני לא מאוד אתפלא אם קספרוב – שהוא גם ממארגני הסידרה – החליט בכוונה להשתתף דווקא כאן מהסיבה הזו…

איציק 9 באוגוסט 2017

תודה, כפי שכתבתי, לא מצליח להתחבר לאתר, ולכן לא ראיתי את הניקוד. הניקוד בהחלט מראה תמונה שונה מסתם להיות בחצי התחתון.

Oded 10 באוגוסט 2017

תודה על התשובה המפורטת

Zak 10 באוגוסט 2017

זה די מעניין שהאטרקציה העיקרית בעולם השחמט היום זאת השתתפות של שחקן שפרש לפני למעלה מעשור בתחרות בליץ. מצד שני, מזל שהיו שחקנים כמו קספרוב (או בובי פישר לפניו) שגם היו שחקנים מרתקים וגם הכניסו עניין בעולם השחמט בזכות האישיות שלהם

איציק 10 באוגוסט 2017

קספרוב היה לא רק שחמטאי אלה ממש כוכב עולמי. תוסיף לכך כמה גיחות למשחקי ידידות די מוצלחים מאז, ויש הצתה של הדמיון. אני מניח שגם היום אם היה חוזר לשחק, היה יכול להיכנס אחרי קצת חזרה לכושר ל-50 הראשונים. אולי הפרזתי, אבל כמו שכתבתי, מצית את הדמיון.

אייל סגל 10 באוגוסט 2017

טוב, אבל אפשר גם לומר שהאטרקציה היא במידה רבה בדיוק בגלל שהוא כבר לא משחק באופן סדיר – בזמן ששיחק, השתתפות שלו בתחרות לא היתה אטרקציה גדולה כמו היום…

איציק 10 באוגוסט 2017

נכון, אבל אם זה היה לא הוא אלה מישהו אחר, כנראה זו לא הייתה אטרקציה (אולי פרט לקרפוב אם היה בא).

דוד 9 באוגוסט 2017

אז אתמול קרלסן זרק עוד ניצחון, פעמיים במשחק. נעלמה לגמרי הקליניות והקילריות של 2013-2015, ובמקומה הגיעה יותר יצירתיות במשחק האמצע. אבל בינתיים אין ספק שמבחינת תוצאות זה שווה פחות.

אייל סגל 9 באוגוסט 2017

חוץ מעצם החמצת הזכיות במסעים 41 ו-43, המסע 43.ז5? ממש הזכיר את 45…ו4? מהמשחק הרביעי בדו קרב נגד קריאקין – זה חוסר תחושה נכונה לעמדה שגם מקלקל במידה רבה את האפשרות להשיג סיכויי ניצחון בהמשך, כי הוא סוגר נתיב חדירה למלך הלבן והופך את ההגנה של השחור לקלה יותר.

יובל 9 באוגוסט 2017

תחרות לא משהו בשביל סו

אייל סגל 9 באוגוסט 2017

כן, והמשחק של היום נגד קרואנה מראה שהעדיפות העליונה שלו היתה לעצור את ההפסדים…

היסטוריון של ספורט 13 באוגוסט 2017

זה נכון שקאספרוב חוזר ????????????????????????
אני זוכר אותו עוד מהדו קרבות מול קארפוב ?

דוד 1 13 באוגוסט 2017

זה נכון, אבל יש כאן קצת פייק ניוז בעיתונות, משום שקספרוב חוזר לשחק משחקים מהירים מה שכבר יצא לו לשחק אחרי הפרישה. מהפרישה במשחקים הקלאסים הוא לא חזר.

Selby 16 באוגוסט 2017

קאספארוב בינתיים בתחתית אחרי היום השני של הראפיד בסנט לואיס, אבל אינו נופל מאף אחד מיריביו, ואם נופל אז רק על השעון. היום יכל להתפתח גם אחרת אם היה מנצח את ארוניאן(קספארוב בשחור) בסיום פרשים כמעט זוכה, אבל היה בדוחק זמן רציני. כאמור זהו עקב האכילס שלו כאן באופן לא אופייני, שנובע כנראה בעיקר מחלודה ומהטלת ספק בעצמו. לא פעם נגע בכלי, עמד להזיזו למשבצת מסויימת ומיד לפני שעזב אותו השתהה שוב וחזר לחשיבה לא קצרה. אותו דוחק זמן לא אפשר לו להיזהר מכמה דרכים של ארוניאן לכפות תיקו. עם משחק מדוייק זה כנראה היה ניצחון, ובסוף אותו משחק קספארוב החזיק את הראש עם מבט של אחד שנשדד הרגע.
אני כן חושב שבמקום מינוס אחד הוא היה יכול להיות בפלוס אחד, אבל זה עוד ניחא, הבעיה העיקרית שלו לדעתי היא מה הוא יעשה בבליץ אם הוא איטי.
אם כי צריך לציין שהטורניר צמוד, אין איזה מגנוס קרלסן שבורח לדבוקה.

אילן 16 באוגוסט 2017

נראה שקצבי זמן קצרים משפיעים יותר על שחקנים בגיל מתקדם יותר.
עצוב שגלפנד כבר לא במועדון ה- 2700 יותר בקצבים המהירים אחרי הדו-קרב שלו עם אינרקייב. הפסיד 8.5:3.5 בעוד שבקלאסי ניצח אותו 4:8 ועלה קצת בלוח החי ל- 2737 (בבליץ הוא עדיין במקום 31 בעולם).

אגב, ארוניאן מאמין שקספרוב יתחיל לנצח היום:
As said, Aronian is one of the experts who believe that Kasparov can, and might do better tomorrow. "All he needs to do is make his opponents believe he is very slow. That will work."

"His argument about Kasparov for doing even better in the blitz: "He will be forced to play faster."

מצד שני, ארוניאן כמו ארוניאן, יכול להיות שרק התבטא כך מתוך נימוס.

https://www.chess.com/news/view/nepomniachtchi-beats-kasparov-leads-after-day-2-8770

Selby 16 באוגוסט 2017

הצריח שלה קוונג ליאם נתן עכשיו במתנה לקספארוב זה אחת מהפאדיחות הכי גדולות ששחקן ברמתו עשה בשנים האחרונות, בעיקר בהתחשב בכך שהיה בעודף זמן עצום ומבחינת העמדה גם לא היה נתון לשום לחץ.
לפעמים דוחק זמן של היריב יכול להיות יותר גרוע מדוחק זמן שלך, כי אתה חושב רק על איך לנצח על השעון.
אהבתי מאוד את הדרמה שהייתה בהפסד של קספארוב לדוד נאבארה, זה ריגוש שאני מקבל רק ממשחקים שלו.

Zak 16 באוגוסט 2017

קורה לפעמים, אני זוכר את קרמניק בטעות דומה נגד המחשב וכמובן את גלפנד בדו קרב מול אנאנד. כנראה שלהתרגשות ולמעמד יש השפעה… ברכות לקספרוב על הניצחון, משער שלא ייחל שככה הוא יגיע אבל ניצחון זה ניצחון

אייל סגל 17 באוגוסט 2017

זה סוג עיוורון שאופייני יותר לבליץ – אפילו בתחרויות צמרת בבליץ אפשר כמעט תמיד למצוא טעויות אלמנטריות כאלה; אבל פחות בקצב של rapid ובפרט במקרה הנוכחי, שבו לה באמת לא היה בשום לחץ של זמן (דווקא קספרוב היה). אם כי יש לי רושם שקספרוב היה יותר מדוכדך משמח שהניצחון היחיד שלו עד כה בא דווקא בצורה כזו, אחרי כל העמדות הטובות שהשיג.

אגב, גלפנד מול אנאנד – אם אתה מתכוון למשחק השמיני – לא קרוב אפילו להיות טעות באותה דרגה של אלמנטריות; היה מדובר שם במלכודת טקטית די ערמומית בעומק כמה מסעים שכל שחקן צמרת יכול ליפול בה, כפי שהוכיחו נפומניצ'י ולקו כפרשנים בזמן השידור הישיר, כחשבו בהתחלה שהמסע המוטעה של גלפנד הוא טוב וגם אחר כך לקח להם זמן להבין את הרעיון של אנאנד. (14…מה-ו6?? נראה כמו דרך הגיונית להגן באופן עקיף על הפרש, כדי להרויח זמן עבור הצבה שלו ב-ו4, על ידי האיום מה:ו3+ ו-מה:ח1, אלא שמסתבר כי אחרי 15.ז:ח5! המלכה השחורה נלכדת בעקבות הכאת הצריח עם התמרון מה-ו2 ור-ה2.)

Zak 16 באוגוסט 2017

סיבוב אחרון מרתק כשהמובילים ארוניאן ונפו בשחור נגד הדולקים אחריהם דומינגז-פרז ונקאמורה, כשקספרוב ינסה להפריע לקרואנה. לנפו ולנקאמורה יש כבר משחק במחלוקת ברזומה, מעניין איך זה יתפתח

יורם 16 באוגוסט 2017

ובכמה ידיים באמת נקאמורה הצריח נגדו היום?

Selby 17 באוגוסט 2017

גמביט המלך, רגלי פחות ומלך על ה2.
יהיה או סקנדל או פסטיבל.

דוד 1 17 באוגוסט 2017

אייל לפי הבנתך, אם קספרוב היה משחק היום בתקופה שהיה אלוף העולם, הוא היה כמו שנראה בטורניר הזה או בטוף?

אייל סגל 18 באוגוסט 2017

אני מניח שאתה מתכוון *כמו* בתקופה שהיה אלוף עולם – אין לי ספק שבמקרה כזה היה בצמרת של התחרות, מן הסתם במקום הראשון; אבל גיל 54 ו-12 שנים של חלודה עושים את שלהם. אגב, לפחות בשלושת הימים הראשונים, בחלק של המשחקים המהירים, בלט שהחולשה העיקרית שלו היא בחוסר חדות טקטית – על זה הוא הפסיד את רוב המשחקים (או איבד יתרונות שהיו לו), אם כי זה היה קשור גם בניהול זמן לא מוצלח שהשאיר לו יחסית מעט זמן למחשבה בעמדות מסובכות. אבל באספקטים אחרים – פתיחות, משחק עמדתי, סיומים – הוא בסך הכל עשה רושם טוב עד טוב מאוד.

דוד 1 18 באוגוסט 2017

זו כוונתי אכן. אבל אני בניגוד אליך מרגיש מאוכזב מרמתו של שחקן שנחשב בעיני רבים כגדול מכולם. בסופו של דבר היה לו ניצחון אחד במתנה ועוד ניצחון אחד חוץ מממנו. נוסף לכך חטף הרבה הפסדים, ומדורג בתחתית התחרות בפער ניכר מהמובילים. אולי בעצם התדמית שלו דגדול השחמטאים מוגזמת? אני לא יודע.

אייל סגל 18 באוגוסט 2017

אני מבין מה שאתה אומר, אבל זו נראית לי תגובה יותר רגשית מרציונלית. התדמית שלו כגדול השחמטאים מבוססת, בסופו של דבר, על ההישגים התחרותיים הבאמת פנטסטיים שהיו לו בזמן שהקריירה שלו היתה בעיצומה. אין לנו בעצם שום "קבוצת ביקורת", או מקרה מקביל של מישהו שפרש בגיל דומה וחזר לתחרות ברמה כל כך גבוהה אחרי יותר מעשור של הפסקה (להוציא הופעות ראווה פה ושם) כדי שיהיה בסיס לשפוט מה היה אפשר באופן סביר לצפות ממנו, כך שאפשר להסתכל על זה מהכיוון ההפוך – אם אפילו לקספרוב יש תוצאות כאלה, כנראה שההשפעה של הגיל + החלודה שמצטברת בגלל התנתקות ממושכת משיגרה של משחק מקצועני היא גדולה מאוד (מה שכמובן לא מפתיע בכלל). וכמו שכבר אמרתי, כשגם מסתכלים על איך הוא משחק אפשר לראות שלא סתם הובס במשחקים שהפסיד בהם – בחלקים ניכרים שלהם הוא שיחק טוב, ולא מעט פעמים השיג יתרון והיה אפילו על סף ניצחון (באופן הדרמטי ביותר נגד נבארה ביום השלישי), אבל כאמור חסרה לו חדות.

דוד 1 18 באוגוסט 2017

מעניין

מומו 17 באוגוסט 2017

אם לכל שחמטאי קטן יש יצר תחרותיות קטן שגורם לו לשחק שוב אחרי הפסד, מעניין מה קורה ליצר תחרותיות ענק של שחמטאי ענק אחרי שכלא אותו לכמה שנים, ואחכ חזר בצורה דרמטית והפסיד 3 משחקים יחד עם פספוסים קטנים…אולי זה יהיה טריגר לחזרה מלאה ללוח…

יורם 19 באוגוסט 2017

אחרי 4 ימים חלשים עד פושרים קספרוב התעורר ביום האחרון. אחרי הפסד לקריאקין הוא סיים עם 5.5 מ-8 בלי הפסדים נוספים, כאשר השינוי חל במשחק הפכפך (שגם סבל מבעיות שידור) בסיבוב ה-12 בבזק מול קרואנה, שהחמיץ זכיה פשוטה (56.פג5) והפסיד. קספרוב סיים את התחרות כולה במקום ה-8, עם 7 נקודות באקטיבי (3.5 מ-9), ו-9 בבזק. נקווה שהסיום הטוב בבזק ייתן לו טעם של עוד, והוא יחזור לעוד תחרויות, כולל בקצב רגיל.
בתחרות זכה ארוניאין, שסיים ראשון באקטיבי עם 12, ושני בבזק עם 12.5, נקודה אחרי קריאקין (אלוף העולם למי ששכח).

דוד 1 19 באוגוסט 2017

גארי אמר שהוא לא מתכנן חזרה. הוא אמר שהמשחק שהפסיד מול נבארה הרס לו את הכיף :)

יורם 19 באוגוסט 2017

לא מבין מה הוא עשה כזאת דרמה מהמשחק הזה, גם בסיומו, וגם בדבריו אח"כ. בשח אקטיבי יש המון טעויות ומהפכים, זה לא היה כזה מאסטרפיס לפני זה, ולא ממש שינה לגבי המצב בתחרות.
לשם השוואה, במשחק הזה בקצב קלאסי:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1070408
הוא החמיץ שתי זכיות ברורות (31…פ:ו4, 34…מהח4), וביצע עוד כמה שגיאות בסוף, נהרס לו משחק מאוד יפה, זה היה הפסדו הראשון, ובדיעבד האחרון, נגד יוסופוב (אלא אם…), והוא העמיד בסכנה את רצף הזכיות שלו בתחרויות – בסוף הוא הדביק את ליובויביץ' וזאת היתה התחרות ה-11 מתוך 15 ברצף. הוא שקל אז לפרוש משחמט בגלל זה?

דוד 1 19 באוגוסט 2017

ברור שלא המשחק הזה השפיע על החלטתו, הוא רק ציין שזה עצבן אותו. לשחק שחמט מקצועי דורש הרבה מסירות שכנראה אין לו את הכוחות אליה. אגב, אם תשים לב כל השחמטאים שמתראיינים מזכירים את ההפסדים שלהם שהיו לא הכרחיים, דבר מעניין הקושי של אנשים שהם מהחכמים באנושות לדבר באפן רציונלי אחרי משחקים, ולא "לזכור" שהמזל גם פועל לטובתם במשחקים אחרים.

אייל סגל 19 באוגוסט 2017

אני מניח שהסיבתיות היא למעשה בדיוק הפוכה… בגלל שקספרוב השתתף בתחרות הזאת בעיקר כדי לעשות יחסי ציבור לגרנד טור ולמועדון השחמט בסנט לואיס ואין לו למעשה אפילו צל צילה של כוונה לחזור "ברצינות" לשחמט, הוא התרגז שבטווח המאוד מוגבל הזה היה משהו שקלקל לו ככה את ההופעה.

אילן 5 בספטמבר 2017

משחק must win מרהיב של וויי יי, נגד סמבואב.

כזכור, סמבואב זה אותו אחד שזכה לאחרונה באליפות קנדה באותו משחק בליץ שנוי במחלוקת. הוא החזיק כמה כלים ביד כולל המלכה של היריב. היריב ביקש להכתיר מלכה אך לא מצא אותה ושם במקומה צריח הפוך, השופט עצר את השעון לבירור כשבאותו זמן סמבואב החזיר את הכלים לשולחן, השופט אמר שהמלכה היתה על השולחן והוא בחר צריח אז הוא הכתיר לצריח. צריך לציין שנראה שסמבואב החזיק בכלים לא בכוונה אבל הוא גם לא התנדב לומר שהחזיק את המלכה ביד בזמן עריכת הבירור. כל המשחק הוסרט כך שרואים את זה שהחזיק את המלכה ביד והניח אותה מיד בשעת הבירור.

על כל פנים הוא הצליח לנצח את וויי יי במשחק הראשון אבל כאמור הפסיד בשני. שני המשחקים שלו מראים שהוא שחקן חזק. כשנשאל אחרי הנצחון על וויי יי, אמר שהתכונן היטב לקראת המשחק לאחר שבדק את הרפרטואר של וויי יי והוא מצא משהו שוויי יי כנראה לא מכיר. המשחק השני גם היה מסוכן ואם לא היה מדובר בגאון טקטי, ספק אם הוא לא היה "עף" מהתחרות כבר.

https://www.chessbomb.com/arena/2017-fide-world-cup/02-Wei_Yi-Sambuev_Bator

אילן 5 בספטמבר 2017

והנה הסרטון של משחק הבליץ שבו רואים את ההתרחשות החל מהקטע הרלוונטי https://youtu.be/qBNEcRgHkvE?t=848
אפשר לראות שהחזיק בכלים ביד שמאל והניח אותם ברגע שהשופט עצר את השעון

דוד 5 בספטמבר 2017

אחרי שלא נרשמו הפתעות מיוחדות וסינדרלות בסיום הסיבוב הראשון, הטורניר הזה הופך רשמית לאחד מטורנירי הנוקאאוט החזקים בהיסטוריה, עם סיכוי טוב שאחרי הסיבוב השני כבר נראה רק דו קרבות על טהרת הטופ 20.
בסיבוב 2 ראויים לציון המפגשים הבאים: ויי נגד ראפורט, וקרב הטקטיקנים יאנגיי-ג'ובאבה.

שמוליק 6 בספטמבר 2017

וראוי גם לציין ששני הישראלים גלפנד ורודשטיין עברו סיבוב ( שניהם בצורה משכנעת אפשר להגיד ) .
גלפנד יפגוש את וואנג האו
רודשטיין את אדאמס

אילן 6 בספטמבר 2017

שני משחקים קשים. אם רודשטיין יצליח לנצח זו תהיה הפתעה נעימה אדירה. אולי הסיכוי שלו יגדל אם יצליח למשוך את אדמס עד הבליץ.

אייל סגל 6 בספטמבר 2017

טוב, אחרי הסיבוב השני נותרים 32 אז טהרת הטופ 20 עדיין אי אפשר מייד לקבל, אבל נכון שבינתיים לא היו הרבה הפתעות – הייתי אומר רק אחת בקנה מידה רציני (ההדחה של אליאנוב על ידי לנדרמן – ויכול להיות שמשפיעה כאן על הרושם ההופעה המעולה של אליאנוב בגביע העולם הקודם, כשהגיע לחצי הגמר; כאן הוא היה מדורג מס' 25) ועוד ארבע בקנה מידה יותר קטן (ההדחות של האוול, אמין, ניסיפאנו ופונומריוב).

עוד כמה מפגשים בסיבוב השני שלטעמי מזדקרים לעין כמעניינים: נפומניצ'י – אדיבאן, ארוניאן – הו ייפאן, נבארה – צ'פרינוב, איבנצ'וק – דודה, קריאקין – דובוב. באופן יותר כללי, אפשר לציין ש58 מתוך ה64 שנותרו נמצאים מבחינת מד כושר חי בתחום ה-2650 ומעלה, כלומר בטופ-100 (או ממש בגבול).

שחר 6 בספטמבר 2017

אליאנוב הפסיד 2-0, כנראה לקח סיכונים במשחק השני.
הסיכוי של גלפנד לעבור לדעתי60%, של רודשטיין 20%.
ועוד מעט נדון בשאלה מי יכול להדיח את קרלסן בצמד משחקים קלאסיים או במשחקי ראפיד ובליץ? זה תלוי בעיקר בו ובפוקוס שלו . בסנקפילד היה אמור לזכות עם מאזן +5 ובהפרש 1.5 מהמקום השני, אך היו לו שני משחקים שהתפספסו, כך שיש מתח :)
וכמובן 2 הכרטיסים למועמדים שמחכים למשתתפי הגמר (או חצי גמר בסיטואציה מסוימת) זה סיכוי אחרון כמעט לנקמורה, ארוניאן, ואפילו לסו שיתקשה כבר להכנס לפי מד כושר, וגם לאנאנד ועוד כמה שחקנים חזקים

אייל סגל 6 בספטמבר 2017

כן, אליאנוב היה במצב מאוד לא נוח במשחק השני כי היה חייב ללכת על ניצחון בשחור והיריב שלו שיחק מאוד סולידי; בסוף הוא נקלע לדוחק זמן חריף והתחיל להקריב די ביאוש רגלים בלי תמורה ממשית.

יכול מאוד להיות שבמסגרת הבראקט המרויח הגדול מההדחה שלו יהיה ושייה לגרב, שאם ינצח בסיבוב השני יקבל בסיבוב השלישי יריב הרבה יותר קל מאליאנוב שהיה "אמור" לשחק נגדו – כי איך שהוא יצא שלנדרמן, שניצח את אליאנוב, משחק מול המפתיע הגדול השני של הסיבוב, אריאן טארי שניצח את האוול, וMVL ייפגש עם המנצח ביניהם (שניהם עם מד כושר נמוך מ2600 – מדורגים מס' 104 ו-89).

לגבי ההעפלה למועמדים לפי מד כושר – לסו יש עוד בהחלט סיכוי במסלול הזה, כי מדובר בממוצע שנתי ולא רק במד הכושר הנוכחי, כך שכרגע הפער בינו לבין קרמניק ממש מיקרוסקופי (כמו שניתן לראות בטבלה המתעדכנת כאן תחת ratings).

שחר 6 בספטמבר 2017

תודה על הלינק, לסו אכן יש סיכוי שכרגע הוא 50% בערך במרוץ עם קרמניק, לא הייתי מודע למצב זה.
בעוד כמה שבועות נהיה יותר חכמים בקשר לכל זאת. אם למשל ממדיארוב יקח פה כרטיס, אז הוא משחרר את הגרנד פרי ופותח שם סיכויים לשחקנים נוספים, כנ"ל אם אחד ממובילי הרייטינג יקח את הכרטיס פה. אגב, מה עושים אם צריך לתת פה כרטיס לאחד משחקני חצי הגמר, איך קובעים למי מהם? (נניח אם קרלסן משתתף בגמר או קריאקין)

אייל סגל 6 בספטמבר 2017

עורכים דו קרב מיוחד על מקום שלישי, שיתקיים בין שני המפסידים של חצי הגמר (במקביל לגמר). אגב, לפי הבראקט עוד תסריט אפשרי הוא שקרלסן וקריאקין יפגשו זה עם זה בחצי הגמר ואז השניים שיגיעו לחצי הגמר השני יעפילו אוטומטית.

אילן 6 בספטמבר 2017

אייל, לא ראיתי בטבלה שם את הממוצע השנתי, איפה הוא מסתתר?

אייל סגל 6 בספטמבר 2017

בקצה הימני (אחרי שנכנסים לשם מהדף הראשי דרך ratings, כאמור)

אילן 7 בספטמבר 2017

תודה. הייתי צריך לגלול ימינה כדי לראות.
סו אכן מפגר רק בנקודה אחת בממוצע השנתי אחרי קרמניק ושלוש נקודות אחרי קרואנה אבל לאור הירידה המשמעותית בחודשים האחרונים ברמה שלו, נראה שהפער הקטן הזה יהיה קשה לשינוי. בלוח החי הוא עומד כרגע על 2786 בעוד שקרמניק על 2803 וקרואנה על 2799. כלומר הוא צריך לייצר ממש מהפך. מה שכן, לטובתו משחקת העובדה שיש עוד כמה טורנירים שישחק בהם (וגם הם) עד סוף השנה, כך שזה עוד לא אבוד, אבל הוא יצטרך לעבוד קשה.

אם קרמניק יהיה אחד מהשניים שיעפילו הוא בכלל מעוניין בזה?

ומעניין לעניין באותו עניין, בינתיים קרלסן הגדיל את הפער שלו מהמקום השני בלוח החי (MVL) ל- 27 נקודות.

דוד 6 בספטמבר 2017

הלם בטביליסי, אנאנד על סף הדחה אחרי שנוצח בכלים הלבנים ע"י אנטון קובליוב.
יהיה מרתק מחר לראות אם יצליח להביא את הניסיון האדיר שלו וההכנה המעמיקה של וריאציות חריפות בשחור, על מנת לצאת מהבור הזה.

אילן 7 בספטמבר 2017

דמצ'נקו עושה תיקו נגד קרמניק אחרי 10 מסעים למרות שברור לו שיעוף מהטורניר? אז בשביל מה ללכת לגביע העולם?

דוד 7 בספטמבר 2017

משחק חריף וסופר מסובך בין דובוב לקריאקין.
נראה שקריאקין לא העריך נכונה את העמדה- או את היכולות הטקטיות של יריבו הצעיר. כך או כך, ברגע זה הוא נמצא בסכנה ממשית של הדחה מהטורניר.

דוד 7 בספטמבר 2017

אנאנד וקריאקין בחוץ.
אנאנד פשוט נידב רגלי ובסוף נאלץ להסכים לתיקו, וקריאקין הצליח לסבך את המשחק ואת עצמו.
בסיבוב הבא דובוב ישחק נגד רדג'בוב או ארטמייב, וקובליוב נגד אדאמס או רודשטיין. עבור הסינדרלות בשני המקרים מדובר ברמת קושי נמוכה יותר מזו של הסיבוב הנוכחי.

אייל סגל 7 בספטמבר 2017

נגד רודשטיין! כך שלמקסים סיכוי בכלל לא רע להגיע לשמינית.

אילן 7 בספטמבר 2017

יאללה רודשטיין!

דוד 1 7 בספטמבר 2017

אפשר הסבר קצת על הפורמט? לא רואים מה קורה אחרי שיש שני תיקו במשחקים. אם אפשר גם קישור לתוצאות.

אייל סגל 7 בספטמבר 2017

אם יש תיקו בשני המשחקים הקלאסיים מתקיים ביום השלישי שובר שוויון: שני משחקי 25 + 10, אם אין הכרעה עוד שני משחקי 10 + 10, אם וכו' עוד שני משחקי 5 + 3, ובסוף ארמגדון 5/4. אפשר לראות את המשחקים מסודרים לפי הבראקט בצ'ס 24 – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tbilisi-fide-world-cup-2017

אייל סגל 7 בספטמבר 2017

ב-2012, אחרי שקריאקין זכה באליפות העולם בשח מהיר של אותה שנה לפני קרלסן שסיים שני (http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=78169), אלכסי דרייב אמר בראיון:

Karjakin’s play is a true joy to behold for a professional chess player. He plays chess, in contrast to Carlsen, who prefers to wait for his opponent to make a mistake rather than try to outplay him as real chess players do.

http://whychess.com/en/node/2220

אז כמו שראיתי שמישהו ציין היום, בטיסה חזרה לרוסיה דרייב יוכל לנחם את קריאקין בזה שהוא לפחות שיחק שחמט אמיתי נגד דובוב, בעוד שקרלסן רק חיכה לטעויות שהוא (דרייב) עשה…

דוד 7 בספטמבר 2017

דרייב לא יוכל להאשים אף אחד בהפסד שלו מלבד את עצמו. עם כל הניסיון והחוזק הטקטי שהיה ידוע בו (זכור למשל משחק מרהיב נגד גלפנד), הוא לא סיכן את קרלסן לרגע אחד בכלים הלבנים, ויצא למסע התאבדות בכלים השחורים.
הפערים היו גדולים מדי מלכתחילה והא לא עשה שום דבר ממשי בשביל לצמצם אותם.

דוד 8 בספטמבר 2017

ליתר דיוק, הוא שיחק באופן מאוד פאסיבי בלבן, והובס.

שחר 8 בספטמבר 2017

בסיבוב 2 עד כה (עוד לא הסתיים) הודחו: אנאנד, קריאקין, הארי, גלפנד, ממדיארוב, אדאמס, וייטאשק, באקרו תומשבסקי, ויי יי וכנראה גם ינגיי

יובל 8 בספטמבר 2017

וגם רגבוב

אייל סגל 8 בספטמבר 2017

מתוך הטופ-16 ש"אמורים" להגיע לשמינית הגמר נפלו בינתיים ארבעה – אחרי אנאנד (מדורג מס' 10) וקריאקין (12) אתמול, גם Wei Yi 14 וממדיארוב (6) היום. אלה שמדורגים אחריהם במקומות 32-17 (והיו "אמורים" להגיע לסיבוב השלישי) ספגו אבידות יותר קשות ושרדו מהם רק שישה (אחרי שאליאנוב הודח בסיבוב הראשון ועוד תשעה מתוכם בסיבוב השני – אם כי בשניים מהמקרים האלה, שבהם מס' 33 ניצח את 32 ו-35 את 30, לא באמת ניתן לדבר על איזה פער ממשי בין המתחרים). המפגשים בסיבוב השלישי (כשהמנצחים בכל שני צמדים שרשומים זה ליד זה ייפגשו בשמינית הגמר):

קרלסן (1) – בו זיאנזי (33), סבידלר (16) – אונישצ'וק (48); ושייה לגרב (8) – לנדרמן (104), גרישצ'וק (9) – נבארה (24); קרמניק (4) – איבנצ'וק (29), גירי (13) – סתוראמאן (84); ארוניאן (5) – מטלקוב (28), דובוב (53) – ארטמייב (44); סו (2) – ואייחו פונס (31), נפומניצ'י (15) – ג'ובאבה (47); נקמורה (7) – פדוסייב (26), רודשטיין (42) – קובליוב (74); קרואנה (3) – נאייר (35), לי צ'או (19) – רפורט (51); וואנג האו (38) – קוזובוב (59), דינג לירן (11) – וידיט (43).

יורם 9 בספטמבר 2017

וואו, רודשטיין זוכה בנצחון טכני בגלל שקובליוב לא הסכים להחליף את המכנסיים הקצרים שלו.

יובל 9 בספטמבר 2017

מה!?!?!

דוד 1 9 בספטמבר 2017

מה זה השטויות האלה?

יאיר 9 בספטמבר 2017

הנה עוד פרטים:
http://en.chessbase.com/post/the-shorts-episode-at-the-world-cup

נראה שרודשטיין בסיבוב הבא

דוד 9 בספטמבר 2017

אירוע מביש.
לטענת קובאליוב, הוא שאל לפני התחרות על קוד הלבוש וקיבל תשובה חד משמעית מהמארגנים שהופעתו עומדת בתנאים. בהגיעו למשחק נגד רודשטיין, נשיא ה ECU זוראב אזמייפרשווילי הגיע למקום וצעק עליו בגסות בטענה שהוא האחראי ואם הוא לא ישנה את הופעתו הוא יורחק מהתחרות. בתשובה לשאלה על שום מה ההתנהגות הגסה כלפיו, התשובה שקיבל קובליוב היתה "בגלל שאתה צועני(!!)".
רודשטיין יכול כמובן לשמוח על ההעפלה לשלב הבא אבל אסור לו לשתף פעולה עם העוול הזה.

אייל סגל 9 בספטמבר 2017

לפי הדיווח של chess.com הוא אמר לו שהוא "נראה כמו צועני", מה שנשמע קצת יותר הגיוני… אבל בכל מקרה – כן, זה נראה כאילו ששופט התחרות אמנם העיר לו על הלבוש שלו (אני זוכר שבעצמי שמתי לב ביום שבו הוא ניצח את אנאנד שזה קצת מצחיק איך שהוא מסתובב עם מכנסי ברמודה שנראים כמעט כמו תחתוני בוקסר) אבל לא התכוון לפסול אותו מייד ושהם היו מסתדרים ביניהם, ומה שהוציא את המצב משליטה היה ההתערבות של אזמאיפרשווילי ובעיקר הגסות והברוטליות שבהן הוא התנפל על קובליוב.

שחר 9 בספטמבר 2017

ארוניאן סו ורודשטיין :) מנצחים בקלות, וגם היריב של קרלסן (בו הסיני) שמצידו יצטרך להיות מאד בפוקוס מחר בשחור

דוד 9 בספטמבר 2017

בו מביס את קרלסן בשחור… מדהים.

מומו 9 בספטמבר 2017

שבוע טוב, באיזה שלב המשחק של קרלסן יצא מהתיאוריה והאם הוא הסביר אחרי המשחק?

אייל סגל 10 בספטמבר 2017

לא ראיתי שקרלסן הגיב… המסע החדש הראשון היה כנראה 9…צ-ב8 הקצת מסתורי, אבל מה שבאמת נתן כיוון למשחק היה הקרבת הרגלי מסע אחר כך עם 10…ד5 (באופן שמזכיר את התקפת מרשל בפתיחה הספרדית). נראה שהקרבת הרץ שבאה על ח3 כמה מסעים אחר כך הפתיעה את קרלסן והוא לא העריך נכון את החוזק שלה. היה ניתן לגמור את המשחק עם תיקו ב-17.מה-ו3 (ואז השחור חייב לתת שח נצחי עם ר-ח2+/ר-ז3+); במקום זה 17.פ-ו1 מנסה לשמור על סיכויי ניצחון, אבל למעשה הלבן צריך לשחק בדיקנות של מחשב כדי לא להפסיד והשגיאה באה כבר במסע 21 עם ר:ד5? (היה צריך 21.צ-ה2! כדי להביא את הצריח להגנה) ומשם הדברים הידרדרו במהירות.

אילן 10 בספטמבר 2017

יום מרתק בגביע העולם כשכל כך הרבה שמות כבדים מועפים. נכון לרגע זה: קרלסן ונקמורה אבל גם גירי עושה רושם שלא יצליח להיחלץ בעמדה גרועה נגד סטורמן, למרות שהיתה לו הזדמנות אחרי שגיאה גסה של סטורמן (39. צה1+? והוא לא היה בדוחק זמן).

אילן 10 בספטמבר 2017

ורודשטיין אמור לקבל את פדוסייב שניצח את נקמורה…
שיהיה לו בהצלחה.

Zak 11 בספטמבר 2017

גירי מזכיר נשכחות ביכולתו להוציא תיקו מהמצבים הכי חד צדדיים שרק יש – בין אם לטובתו, ובין (כמו במשחק זה) לטובת היריב

דוד 10 בספטמבר 2017

הפייבוריטים שלי:
דינג לירן וריצ'ארד ראפורט. חכו ותראו.

שחר 10 בספטמבר 2017

איבנצוק ניצח במשחק טוב את קרמניק ולא נשאר אף אחד שהיה בדוקרב לאליפות עולם

יורם 11 בספטמבר 2017

למען האמת איבנצ'וק הפסיד לפונומריוב בגמר של פיד"ה ב-2002, אבל כמעט אף אחד לא מחשיב את זה כאליפות עולם.

אילן 11 בספטמבר 2017

בסופו של דבר זה כן היה קל ופשוט – ההפסד של קרמניק במשחק קלסי אתמול אכן הוריד אותו שוב (בלוח החי) אל מתחת לווסלי סו במרוץ להעפלה לטורניר המועמדים, דרך מד כושר. המוטו של סו יהיה: אם כבר להפסיד – אז להפסיד בקצבים המהירים יותר, למרות שכאמור עוד יש לו (ולקרמניק) כמה טורנירים נוספים להשתתף בהם עד סוף השנה.

אגב, גם המקום של קרואנה לא מובטח והוא מוביל בסה"כ בנקודה אחת בממוצע השנתי, נכון להיום.

משחק חזק מאוד של מטלקוב אתמול. אפשר לראות ניתוח שלו אצל דני קינג – https://www.youtube.com/watch?v=yqacMGLhe_A&t=417s

דוד 12 בספטמבר 2017

עכשיו המוטו של קרמניק זה לקוות שסו לא יפסיד גם במהירים, אלא אדרבה ינצח בקלאסי, כדי שיעפיל דרך גביע העולם ויפנה לו את המשבצת של העפלה דרך הניקוד…

שחר 11 בספטמבר 2017

הסבוב השלישי עוד לא נגמר, וקרואנה ליצ'או ונפו מצתרפים לרשימת המודחים הארוכה עד להדהים של הבכירים. גירי ניצל אתמול בנס, והיום הפסיד משחק (מרהיב) שהיה צריך בו תיקו.
לכמה מהחזקים שנשארו יש מסלול נוח עד לחצי הגמר בגלל כל ההפתעות, נראה בשעה הקרובה אם ארוניאן, גירי וגרישצ'וק שורדים

דוד 11 בספטמבר 2017

זה ממש לא "מסלול נוח".
אתה רואה איך מטלאקוב מכסח לארוניאן את הצורה בנוסח שנראה כי ארוניאן היה מוכן אליו היטב, ושואל את עצמך האם הוא בכלל נופל ממנו כשחמטאי. או פדוסייב-נקמורה. הרבה חבר'ה שם חזקים מאוד עם 2700+, או לפחות עם כישרון ששווה ניקוד כזה.
זה רק מראה כמה תחרויות העל של פיד"ה הן מועדון סגור ואליטיסטי.

שחר 11 בספטמבר 2017

כמובן, אך הכל יחסי
לסו יש את גובבבה ואז פדוסייב/רודשטיין, ולא את אנאנד, נפו או נקמורה, על הנייר זה יותר קל.
לדינג יש דרביסיני יחסית נח ואז את רפורט/נאייר, לא קל כמובן, אך היה יכול להיות קרואנה/ממדיארוב וכו'

סבידלר עם בו ולא עם קרלסן

דוד 12 בספטמבר 2017

תחבולה יפה שיצא לי לשחק נגד איזה יריב מזדמן במשחק בזק בצ'סדום. היות ואני לא מכיר תחבולה זהה ממשחקים ידועים אני מרשה לעצמי להביא אותה כאן..

1. e4 e5
2. Nf3 Nc6
3. Bb5 a6
4. Bxc6 dxc6
5. O-O Bd6
6. d4 Bg4
7. dxe5 Bxf3
8. Qxf3 Bxe5
9. Rd1 Qf6
10. Qb3 Ne7
11. Nc3 O-O
12. Be3 Ng6
13. g3 h5
14. f4 Bxf4
15. gxf4 Nh4
16. Kh1 Rfd8
17. Rg1 Nf3
18. Rg3 Nd2
19. Qxb7 Rab8
20. Qxc7 Rxb2
21. e5 Qh4
22. Rag1 g6
23. e6 Rxc2
24. Qxf7+ Kh8
25. +Rxg6
וכאן בא: !+Qxh2
26. ++Kxh2 Nf1
27. Kh3 Rh2#

דוד 12 בספטמבר 2017

נ.ב. זו היתה תחבולת ייאוש כמובן, אבל זה עבד..

שחר 12 בספטמבר 2017

בשלב שמינית הגמר יש 9 שחקנים "מפתיעים" ו 7 בכירים שהיו "אמורים"להגיע הנה.
ברבע הגמר זה יהיה בקלות משהו כמו 4-4
רציתי להגיד אתמול ששווה לעקוב אחרי איבנצוק-גירי, ולראות כמה גבוה המנצח בניהם יגיע.
מעכשיו זה הרבה על כושר גופני, עצבים חזקים, נסיון וחוסן מנטלי

אייל סגל 12 בספטמבר 2017

כן, נשארו שבעה מתוך הטופ-16 בדרוג הפנימי שהיו "אמורים" להיות בשמינית – זה פחות מבדרך כלל, כשנותרים משהו בין 9 ל-11 מהם בשלב הזה (ובולט גם כיוון שהשנה הרכב השחקנים הוא עוד חזק מתמיד, בהתחשב בהשתתפות אלוף העולם והזוכה בתחרות המועמדים האחרונה שבדרך כלל לא משחקים). אם כי הייתי אומר שמבין התשעה הנותרים, איבנצ'וק ופדוסייב (שהדיחו את קרמניק ונקמורה, בהתאמה) הם הפתעות די קטנות – איבנצ'וק, כשהוא בכושר טוב ומפוקס בשחמט ולא בדמקה באמת יכול לנצח כל אחד, זו לא סתם פראזה; ולפדוסייב יש שנה פשוט פנטסטית שמהווה פריצת דרך מבחינתו – הוא התחיל אותה עם מד כושר באזור ה2650 ונכון לעכשיו הרויח כבר קרוב ל100 נקודות. אם מסתכלים במשחקים שלו בזמן האחרון לעומת אלה של נקמורה, אני בספק אם נקמורה יהיה זה שיצא טוב מההשוואה. השבעה הנותרים הם בעלי מד כושר באזור ה2600 הגבוה או ה2700 הנמוך.

אם מסתכלים כרגע באתר מד הכושר החי נראה (גם בזכות הצבע האדום בטור ה-/+) שרוב הצמרת העולמית מדממת נקודות מד כושר…

דוד 12 בספטמבר 2017

צריך לשים לב גם לשחקנים ששייכים לרמה הגבוהה ביותר גם אם מד הכושר שלהם לא מצביע על כך, כמו ראפורט למשל (כבר הביס את ארוניאן ואת דינג). ואני מניח שהרבה יסכימו שג'ובאבה בכושר טוב מסוגל לעבור ב"הטוב מ-2" אפילו את MVL, (זכור לי כמה פעמים שממש מחץ את סרגיי קריאקין), לאו דווקא עם "מזל" מיוחד.
כמו כן שחקנים כמו בו וואנג האו, חלק מהמפלצת הסינית הרב ראשית (שוב, תופעת "הסיני הנשכח").
ההפתעה אמיתית זה אולי דובוב ורודשטיין (לא לגמרי בזכות.. וגם כנראה בדרך החוצה).
כך שאם ארוניאן ופדוסייב מעפילים, אנחנו מקבלים קרבות די צמודים.

שחר 12 בספטמבר 2017

כן,
באמת ברשימת המדכושר כמעט כולם יורדים בעיקר ב 20 הראשונים.
פדוסייב כבר על 2740+ ועלה 83 נק' מאז מרץ, שזה קצב מסחרר. כשחקןצעיר ועולה, יכול להיות שכבר עכשיו הרמה שלו היא מעל המד כושר, והוא לא נופל משחקנים שמדורגים לפניו.
צריך כמובןגם לזכור שמד כושר, בעיקר שההפרשים קטנים הוא לא חזות הכל, חשוב המומנטום בתחרות, הכושר הגופני, חוסן מנטלי וגם יכולת בראפיד ובליץ.
מבחינת כרטיסים למועמדים, קרמניק וקרואנה מחזיקים עצמבאות לסו שיעלה לגמר, לעומת משתתפי הגרנד פרי שהיו מעדיפים לראות בגמר את גרישצ'וק, ושייה, דינג.
נב.ב
לקבי קרסן, זה היה עניין של קבלת החלטות, הוא היה צריך לקחת את התיקו בחזרה על מסעים, וגם עם תיקו בשחור למחרת, היה עובר להכרעות בראפיד עם סיכוי של 70-80% לזכות מול בו. במקום זה הוא המשיך עמדה עם סיכויי הפסד גבוהים. זה נובע מכל מיני דברים שאינם עניינים שחמטאיים לדעתי.
ומסכים שאיבנצוק וגובבה יכולים ביום נתון לעשות הרבה, הם גם לא התישו עצמם השנה כל כך, לעומת למשל נקמורה ששיחק בשני הסבבים ובעוד 3-4 תחרויות נוספות וגם לזה יש מחיר.
מסכים גם לגבי סטוראמאן ההודי שעשה טורניר מצוין.
פדוסייב אגב ניצל מהדחה בסיבוב ה-1 אם אני לא טועה, כשהיה חייב לנצח במשחק השני והצליח

אילן 13 בספטמבר 2017

אפשר להוריד לפודסייב 5.5 אחרי ההפסד היום לרודשטיין. אם יעבור לשלב הבא הסיכוי שלו להפסיד נקודות נוספות יגדל עוד (נגד ג'ובבה או ווסלי סו) אבל אין ספק שהוא מפגין רמה גבוהה מאוד.

יובל 12 בספטמבר 2017

צריך לשים לב לדעתי גם להרסקיאן (מקווה שרשמתי נכון את השם של ההודי), שחקן הודי עם מד כושר גבוה במעט מאוד 2600 שגבר באופן משכנע על הריקרישנה ופונומריוב וגם היה קרוב לנצח את גירי שניצל בנס (ובסוף ניצח בדו קרב).

אילן 13 בספטמבר 2017

זה סטוראמאן

אילן 13 בספטמבר 2017

תענוג לראות את איבנצ'וק בכושר. בגיל 48 וחצי. אם נכתוב כותרת בומבסטית, אז כשהוא בכושר הוא אימת כל שחקן חי. גם קספרוב. בשנת 1991 בטורניר לינרס בסיבוב הראשון איבנצ'וק כתש אותו במשחק גדול וזכה בטורניר (חצי נקודה לפני קספרוב)
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1060207

דוד 13 בספטמבר 2017

ראפורט מדהים את נאייר עם צרפתית נדירה ומוזרה למראה (ו6, פח3) ומבנה פתיחה מאוד לא שגרתי הכולל מאפיינים ממש לא "סטנדרטיים", נאייר נראה מבולבל לחלוטין.
יכולה להתפתח כאן עוד קלאסיקה ראפורטיאנית..

אילן 13 בספטמבר 2017

רודשטיין עומד לעשות את זה.

דוד 13 בספטמבר 2017

ניצחון קרלסני מרשים לדינג על ואנג, עינוי סיני אמיתי.
האיש מצטיין ביצירת עמדות יציבות עם יכולת לשמור על מתח בעמדה, בעיקר כשהוא נשאר עם רצ/ים מול פרש/ים, שם יש לו מומחיות יוצאת דופן.

שחר 13 בספטמבר 2017

צמד המשחקים איבנ' – גירי הראה יתרון ברור ביותר לאיבנ', יכל לנצח גם את המשחק השני אם רק רצה, וזה מול שחקן שקרלסן כמעט אף פעם לא נצח.
היו כמה שחקנים שלקחו היום יום מנוחה עם תיקו לפרוטוקול. ושאפו לרודשטיין

דוד 13 בספטמבר 2017

גירי עשה רושם רע מאוד ב-2 המשחקים האלה. אתמול איפשר לאיבנצ'וק לעבור בקלילות בעזרת ליקווידציה לסיום זכוי לחלוטין (עם הנפילה של רגלי ח' ויצירת צמד רגלים חופשיים) והיום איפשר לו להציב פרש בלתי ניתן להזזה במשלט מרכזי וחזק בד4- שגיאה עמדתית גסה כמובן (זה מה שעבר לי -ההדיוט- בראש כשראיתי את המשחק).
באופן כללי, אני לא יודע כמה גירי חזק מנטלית בסוג כזה של קרב נוקאאוט. בגביע הקודם הובס בלבן נגד סווידלר ולא ממש הצליח לגרום לו להזיע במשחק השני.

שחר 14 בספטמבר 2017

גירי הוא סופר סולידי ויכול לעשות 50 משחקים ללא הפסד, אבל עדיין קצת צעיר מבחינת חוסן מנטלי ברגעי הכרעה. ראו את זה בשובר שוויון לפני שנה שנתיים מול ושייה כשניצח בשחור את הראפיד הראשון והפססיד את השני ואת הדוקרב, וגם בכמה סבובים מכריעים למשל בקטאר (פעמיים) שפספס הזדמנויות נוחות וזכיה או מקום גבוה בתחרות.
גם אצל איבנ' צריך לראות עד מתי יהיה יציב ומפוקס, האמת שהפרס של עליה למועדמים לא אמור לטלטל אותו במיוחד, כי הוא כבר היה פעמים רבות במעמד הזה.

לגבי התחרות כאן, באופן טבעי יש בפורמט חוסר איזון, לדינג לא היה עדיין יריב שקרוב אליו אפילו במרחק 50-70 נקודות לעומת איבנ' ששיחק עם קרמניק, גירי ועכשיו ארוניאן. זה טבע הדברים.
מצד שני שחקנים שבאים כשאין להם מה להפסיד וגם חזקים בפורמט שאי אפשר להתכונן ליריב ספציפי, הם טובים יותר מהמד כושר שלהם, למשל רפורט, נאייר, גובבה

Zak 14 בספטמבר 2017

גירי גמגם גם בסיבוב הקודם ועלה די בקושי. כנראה שבאמת פורמט כזה פחות מתאים עבורו, אולי הצורך ללכת על ניצחון בכל משחק משפיע עליו.

מתוך שמונה לוחות בחמישה מגיעים למשחקי הכרעה בקצב מהיר. נאחל למקסים בהצלחה בתקווה שינצל את המומנטום להפתעה נוספת

דוד 15 בספטמבר 2017

משחק בין דינג לראפורט הוא בעצם מפגש בין גאונות מדעית דידקטית לבין המדע הבדיוני והפנטזיה.
כתבתי שהם 2 הפייבוריטים שלי, קשה לי לבחור ביניהם.

יאיר 16 בספטמבר 2017

יכולת טכנית מרשימה של סו בסיום לימודי מול פדוסייב.

בני 16 בספטמבר 2017

דינג – ראפורט, מי ניצח ?

דוד 17 בספטמבר 2017

דינג ניצח במשחק השני ובדו קרב. http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1885008
ראפורט סיים בתיקו מהיר את המשחק הראשון בלבן, היה חייב כנראה יום מנוחה לאחר השובר שוויון של היום הקודם, אבל שילם על כך (ועל הסתעפות טקטית לא מחושבת עד תום) ביוקר.
דינג ישחק בסיבוב הבא עם סו.

Selby 16 בספטמבר 2017

אם ווסלי סו מעפיל לגמר, האם זה מבטיח שהוא, קראמניק וקרואנה יהיו בתחרות המועמדים? או שלא הבנתי נכון את החוקים?

אייל סגל 17 בספטמבר 2017

כן, אם הוא מעפיל לגמר זה מפנה מקום לשחקן אחר שיעפיל לפי מד כושר (כמו שקרמניק פינה מקום לקריאקין בתחרות המועמדים 2014 כשזכה בגביע העולם של 2013).

אגב, אפילו אם קרמניק לא יעפיל על סמך מד כושר נראה לי שיהיה לו סיכוי טוב מאוד להיבחר כווילד קארד, כי אגון הוציאו הודעה על תחרות המועמדים הבאה, וחוץ מזה שתתקיים בברלין מוזכר שם ה"שותף הרשמי" וזו חברה רוסית (EG Capital Advisors); הנסיון מראה שזהות הווילד קארד תלויה קודם כל בספונסר.

שחר 17 בספטמבר 2017

בתסריט המקסימלי יכולים להיות במועמדים קריאקין, קרמניק, גרישצוק (מהגרנד פרי) סבידלר ווילד קארד כולם מרוסיה :)
בטח יהיו בסוף שלושה
לסין יש רק את דינג עם סיכוי להכנס, לארהב סו וקרואנה במקסימום, וכן לושייה וממדיארוב (ופחות מזה רגבוב) יש סיכוי להכנס. כמו כן ארוניאן אם יעלה לגמר.
בעוד כמה ימים מתחילה בלי קשר לזה תחרותחזקה באי מאן עם קרלסן ורוב הצמרת העולמית, חוץ ממי שיהיה פה בגמר

אייל סגל 17 בספטמבר 2017

אז בחצי הגמר יהיו ארוניאן – MVL וסו – דינג לירן, כך שעם כל ההפתעות בסיבובים המוקדמים (במיוחד השלישי) אנחנו מקבלים בסוף ארבעה שחקני טופ-10 או קרוב מאוד לכך עם מד כושר 2750+; כולם ייראו טבעי במועמדים, אם כי מעניין שבשביל שלושה מהם (חוץ מארוניאן) זו תהיה תחרות המועמדים הראשונה במידה ויעפילו.

כאמור, קרמניק – וגם קרואנה – יחזיקו אצבעות לסו, כי במידה ויעפיל לגמר ההשתתפות שלהם במועמדים לפי מד כושר מובטחת; ומכיוון שדינג ו-MVL עדיין בתמונת ההעפלה של הגרנד פרי, ממדיארוב, רג'בוב וגרישצ'וק יקוו ש*הם* יעפילו, כי אז זה ישפר מאוד את הסיכויים שלהם.

דוד 17 בספטמבר 2017

סבידלר כנראה מתחרט על המפסידנות שהפגין אתמול כשהסכים לתיקו עם יתרון של רגלי שלם, ללא כל סכנה בעמדה שלו.
לוזר, מגיע לו. נקווה שלמד את הלקח ויפסיק עם זה (זו לא פעם ראשונה).

אייל סגל 17 בספטמבר 2017

אגב, באופן כללי אפשר לומר שהיה ברבע הגמר צדק פואטי מבחינה זו שכל מי שלא לקח במלוא הרצינות את המשחקים הקלאסיים נענש על זה – פדוסייב ורפורט לא ממש ניסו לנצל את המשחק שלהם בלבן ושניהם הפסידו למחרת בשחור בלי שתהיה להם הזדמנות לתקן. להגנה אפשרית של השחקנים ניתן לומר שזה יכול להיות קשור בעייפות מצטברת – די מטורף שבתחרות כזו יום המנוחה הרשמי הראשון מגיע רק אחרי סיום שלב רבע הגמר (כלומר מחר); אבל כמו שציינת, אצל סבידלר מדובר בהתנהגות די טיפוסית.

דוד 17 בספטמבר 2017

יש להוסיף שפדוסייב וראפורט לא הסכימו לתיקו מעמדת יתרון כל כך נוחה.
ראיתי את המשחק במוצ"ש בעמדה הסופית, ולא הבנתי למה סבידלר פשוט לא המשיך לשחק. לא היתה יותר מדי טקטיקה על הלוח. למה לא לתת ליריב להזיע, כשזה לא עולה לך במאמץ?
losers are afraid to win, so they lose.

אילן 21 בספטמבר 2017

היה מגיע ל- MVL להגיע לגמר, לפחות קיוויתי בשבילו. אחרי שניצח את לנדרמן, גרישצ'וק וסבידלר היה בהחלט ראוי. ארוניאן גם הוכיח עד כה רוח לחימה ראויה לציון בניהול דו-קרבות ארוכים: הו ייפאן, מטלקוב ועכשיו MVL.

אז ארוניאן נגד דינג לירן יהיה בהחלט גמר מעניין. הנסיון של ארוניאן מול החדות של דינג לירן.

אייל סגל 21 בספטמבר 2017

לא יודע אם הניצחון על לנדרמן כל כך ראוי לציון בהשוואה ליריבים שהיו לכמה מהאחרים בסיבוב השלישי (וידיט לדינג לירן, מטלקוב לארוניאן), אבל בסיבובים 5-4 (כלומר, השמינית והרבע) באמת ניתן לומר שMVL קיבל את צמד היריבים הכי קשה.

בכל אופן, ארוניאן ודינג מצטרפים לקריאקין בתחרות המועמדים (דינג הוא הסיני הראשון שמעפיל לשם). ארוניאן הוא היחיד מהארבעה בחצי הגמר שכנראה היה ממש חייב להעפיל דרך גביע העולם – לסו עוד יש סיכוי טוב דרך מד כושר (דרך המסלול הזה יעפילו שניים מתוך השלישייה קרואנה/הוא/קרמניק) ולMVL סיכוי דרך הגרנד פרי (אם יצליח להשיג 140 נקודות ג"פ בטורניר האחרון שנשאר לו, כלומר לסיים לפחות שני או במקום ראשון-שלישי משותף, הוא יעקוף את ממדיארוב וגרישצ'וק בניקוד הכולל).

לגבי הדו קרב בין סו לדינג – במבט לאחור, טעות גדולה מאוד מצד סו שהסכים כל כך בקלות לתיקו במשחק המהיר השני למרות שהיה בשחור, כשדי ברור שדינג הציע בכזו מהירות את התיקו כי היה נסער מהמשחק הראשון שבו החמיץ ניצחון.

יורם 21 בספטמבר 2017

מטורף לגמרי מה שהלך היום בין ארוניאין ל-MVL, לא רק בארמגדון, שבו 54..צא-א4 היה מביא לתיקו, אלא גם במשחק השביעי: ארוניאן החמיץ 3 זכיות מיידיות ברציפות: 33.מה-ז5, 34.צ-ד8, וכמובן 35.מה-ז5. אח"כ גם 41.ר-ג4 היה זוכה, כאשר הלבן מאיים לא רק על ג7 ו-ו7, אלא גם 42.ר-ח6 פ-ה8 42.מה-ה7.
MVL מיהר להחזיר: קודם 45..ב5 כנראה פיספס את 46.ר-ה3, מיד הוא נבהל והחזיר את הטיב במקום לשמור עליו עם 46..מה-ד3, ולקינוח 48..מה-ה5 מפספס מזלג פשוט. נראה לי ש-48..מה-ג4 היה זוכה.
אבל מה שהכי הפריע לי היה דווקא 26.מה-ג3?, שגם נכשל ברמה הטקטית (26..פ-ד5 נותן סיכויי נגד), וגם מסורבל מבחינה עמדתית. שחקן ברמה כזאת צריך לעשות את המסע הכל-כך מתבקש ב4 בלי לחשוב בכלל.

אייל סגל 21 בספטמבר 2017

המשחק השביעי (כלומר, החמישי בשובר השוויון) באמת היה ביזארי, אפילו בשביל בליץ. אני מניח שזה מראה כמה העייפות המצטברת יכולה להשפיע בשלב הזה של התחרות.

שחר 22 בספטמבר 2017

יפה שפידה מאפשרים כניסה למועמדים בפורמט יחסית רנדומלי. נכון שבסוף הבכירים בד"כ עולים לשלבים המכריעים, אבל עדיין, דינג וסו בעצם נתקלו בהגרלות נוחות יחסית על חצי הגמר, ושם סיימו בעיקר בתוצאות תיקו עד שדינג ניצח במשחק של 10 דק' ועלה למועמדים, לעומת ושייה ששרד מותחנים מול גריש' וסבידלר והגיע עד לארמגדון עם ארונין, ולא הגיע לגמר.

נראה את ושייה מסיים מספיק גבוה בגרנדפרי בנובמבר, קשה, אבל אפשרי, מגיע לו

מומו 24 בספטמבר 2017

אני מאד אוהב את הפורמט, ברגע שפערי הרמות ברורים אז זה יוצר שיוויוניות, כל דרג צריך לבחור אסטרטגיה מתאימה. כיף לראות ולהכיר שחקני טופ חמישים מממשים תוכניות משחק מבריקות מול הטופ עשרים . במידה ששחקן כזה עבר ככ הרבה שחקנים טובים ממנו פה ובמועמדים מגיע לו, ואמן סיבה ש הוא לא יוכל לאתגר גם את קרלסן בגמר

דוד 23 בספטמבר 2017

מישהו יכול לתת תקציר עבור שומרי השבת והחג? 3 ימים אנחנו מנותקים…

שחר 23 בספטמבר 2017

בשמחה
חצאי הגמר: ושיה וארוניאן נחו יומיים (במשחקים הקלאסיים) וסיימו בתיקו מהיר פעמיים. בשובר שוויון הדרמטי ארוניאן ניצח בארמגדון בלבן.
אצל סינג וסו היו קלאסיים יותר ארוכים שהסתיימו בתיקו, דינג ניצח בראפיד 10+10 ועלה לגמר ולמועמדים וחד עם ארוניאן (יהודי אגב).
בגמר יש 4 משחקים קלאסיים תחילה
במקביל התחילה תחרות חזקה מאד באי מאן עם קרלסן וכל הצמרת חוץ מהשניים שפה בגמר.
באי מאן קרלסן ואנאנד ניצחו 2100 בסיבוב הראשון, ועם זאת קראנה וקרמניק משחקים אחד נגד השני, מישהו יודע למה?

אייל סגל 23 בספטמבר 2017

התחילו את הטורניר עם הגרלה אקראית בסיבוב הראשון, כדי ליצור יותר עניין (בניגוד למה שקורה בדרך כלל בשיטה שוויצרית, כשרוב המשחקים בסיבוב הראשון לא מעניינים בגלל הפרשי רמות ענקיים בין היריבים).

דוד 23 בספטמבר 2017

תודה שחר.
ארוניאן כנראה לא כל כך מסתדר עם דינג לירן. http://www.chessgames.com/perl/ezsearch.pl?search=ding+vs+aronian
לדינג מאזן נאה של 3-0 נגדו(!!). אני לא מצליח לחשוב על עוד מישהו בצמרת (למעט קרלסן) עם פלוס כל כך מרשים נגד לבון ארוניאן. מה שעוד יותר מרשים הוא שדינג נוטה ממש להבריק נגדו. 3 המשחקים שבהם ניצח שוחקו ברמה טקטית גבוהה, וראוי לציון מיוחד הניצחון הראשון שלו נגדו.
אני יודע שהיה מצב דומה בגמר גביע העולם של 2013, כאשר קרמניק גבר על אנדרייקין למרות נטייתו הברורה להפסיד לו בסתם ימי חול. אבל כאן המצב נראה לי שונה, כי הסיני הוא באמת ברמה אחרת.

אייל סגל 23 בספטמבר 2017

אני נוטה להמר על דינג, אבל בעיקר בגלל שבחצי הגמר הצורה ששיחק עשתה רושם שהוא במצב יותר טוב. זו תחרות מתישה ונגד MVL כבר היה רושם שארוניאן משחק על אדי הדלק האחרונים.

יהודה.א. 24 בספטמבר 2017

אחרי התיקו היום, ובכן, כן..

שחר 24 בספטמבר 2017

לגבי סדרת הגרנד פרי, להערכתי לאחר שדינג יצא מהחישבים, זה:
ממדיארוב 90%, גרישצוק 50%, ושייה 30% רגבוב 30%, בתנאי שרגבוב באמת בכושר. אם לא, אז:
ממד 99, גרישצוג 65ושיה 33ועוד 3 אחוז אחד למזל

אילן 25 בספטמבר 2017

סיפור השורטס של קובליוב שבגללם לא שיחק בסוף ורודשטיין עלה לסיבוב הבא בגביע העולם צובר תאוצה https://www.chess.com/news/view/key-players-respond-to-kovalyov-incident

יורם 25 בספטמבר 2017

הפתעת השנה? קראמניק מפסיד לאמריקאי ג'יימס טארג'אן, שמדורג כמעט 400 נקודות מתחתיו, לאחר שטעה בחישוב בעמדה עדיפה.
טארג'אן בן ה-65 היה מהשחקנים המובלים בארה"ב בשנות ה-70, ואף נמנה על הנבחרת המנצחת באולימפיאדת הסטודנטים בחיפה ב-1970 ובאולימפיאדה הרגילה שם ב-1976. אח"כ פרש ב-1984 והפך לספרן(!), וחזר לשחק רק לאחר כ-30 שנה.

שחר 25 בספטמבר 2017

כמו שזה נראה כרטיסי המועמדים לפי מד כושר ילכו לקרואנה ולסו, קרמניק ישחק אולי כבחירת ווילד קארד של המארגנים

שחר 25 בספטמבר 2017

כלומר הלייאפ הצפוי של המועמדים:
קריאקין, קרואנה, סו, ארניאן, דינג, ממדיארוב, קרמניק, גרישצוק(או אולי ושייה במקומו)
מי זוכה? תחרות מהצמודות שאפשר לתאר

Zak 26 בספטמבר 2017

לגמרי, כל אחד יכול לקחת. צפויה תחרות מרתקת

אייל סגל 25 בספטמבר 2017

יש כאן וידאו של הראיון איתו אחרי המשחק – הוא היה ממש נרגש: https://www.twitch.tv/videos/177466226
ואכן, זה כנראה מבטיח את ההעפלה של סו (שתמיד מודה לאל אחרי נצחונות שלו) למועמדים על פי מד כושר על חשבון קרמניק. ובהקשר זה כתב היום מישהו:

Not the first time Wesley So has had cause to thank an old man with a white beard

יורם 26 בספטמבר 2017

לא הבנתי. מה היתה הפעם הקודמת? סנטה קלאוס? בובי פישר?

אייל סגל 27 בספטמבר 2017

היו הרבה פעמים קודמות… הכוונה למנהג שלו להודות לאלוהים אחרי נצחונות, כמובן.

אילן 26 בספטמבר 2017

אלכסנדר לנדרמן ממשיך בכושר מצוין. לא סתם ציינתי אותו קודם (בגביע העולם). למרות שאף פעם לא היה בין ה- 100 הטובים בעולם (או לפחות לא הגיע למד כושר 2650), הוא מנצח שחקנים של 2700+ לא במקרה. בגביע העולם, כזכור, ניצח את אליאנוב בשני משחקים קלאסיים! אח"כ את טרי אריין הצעיר הנורבגי המפתיע השני (אמנם לא 2700 + אבל מי שהפתיע את ג'ון האוול) ועשה מול MVL שני תיקו בקלאסיים ועוד אחד ברפיד הארוך.

ועכשיו באיי מאן הוא ברביעיה המובילה עם מאזן מושלם של 3/3 אחרי שניצח אתמול את וואיחו פונס https://www.chessbomb.com/arena/2017-isle-of-man-international-masters/03-Lenderman_Aleksandr-Vallejo_Pons_Francisco) והשחקן היחיד עם מד כושר מתחת ל- 2600 (אחרי קרלסן, אליאנוב וקסימדזנוב).

היום הוא יפגוש שוב את אליאנוב ונראה אם אליאנוב יהפוך להיות "לקוח" שלו (למרות שתמיד כשאני כותב דבר מהסוג הזה קורה ההיפך).

רק בגביע העולם ובאיי מאן הצליח לנדרמן לצבור לזכותו 39 נקודות(!) במד כושר. למעשה בעקבות זאת הוא עבר מעל 2600 (היו לו 2565).

Selby 26 בספטמבר 2017

אחר כך מצפים מאיתנו להאמין שזאת הגרלה אקראית…

אייל סגל 30 בספטמבר 2017

אגב, צירוף המקרים המצטבר הוא באמת מוזר (אם כי אולי לא *עד כדי כך* מוזר בהתחשב באחוז הנשים הגבוה יחסית בשתי התחרויות ובטווחי מד הכושר של השחקניות הרלבנטיות), אבל מדובר בדברים שניתן לבדוק אותם באופן אוביקטיבי – כללי השיבוץ השוויצרי ידועים והנתונים הבסיסיים של השחקנים שעל פיהם עשו אותם נמצאים ברשת (למשל באתר chess results). כך שזה יהיה די מטורף מצד מארגני טורניר חשוב לעשות מונקי ביזנס כאלה בשיבוצים, שניתן די בקלות לחשוף אותם (שלא לדבר על זה שהמניע לחלוטין לא ברור – מארגני גיברלטר ירצו בכוונה להתעלל דווקא בהו ייפאן, שהיתה יקירת התחרות במשך שנים?!). למעשה לא רק שזה ניתן לבדיקה אלא זה כבר נבדק – יש כאן (בעמ' 10-5) הסבר מפורט של איך הגיעו לשיבוצים של הו ייפאן לאורך הטורניר בגיברלטר. כך שברור שההתנהגות של הו ייפאן באותו סיבוב אחרון שם נבעה רק מהבעיות הפסיכולוגיות שלה שהיו קשורות בכך שלא מזמן לפני זה פרשה מסבב אליפות העולם לנשים, עם אפס תמיכה מאיך שבאמת נקבעו השיבוצים. היא הוציאה באופן היסטרי ולא אחראי דיבה חמורה על מארגני התחרות, בלי שהתנצלה על זה עד היום (כלומר, היא התנצלה כלפי האוהדים שלה על ההתנהגות בסיבוב האחרון, אבל באופן מודגש לא כלפי המארגנים ולא על עצם הטענות שלה).

מומו 26 בספטמבר 2017

ערב טוב לישראלים היום בתחרות… נהניתי מאוד לראות את המשחק של גלפנד, כשיש לו את היתרונות העמדתיים, הוא עושה את זה בחן!

שחר 26 בספטמבר 2017

שלושתם חצי נק' מהפסגה כרגע.
לקרלסןהיה משחק יפה בסבוב 2 שמסיום שנראה שקול עם מעט כלים יצר רשת מט.
מחר קרלסןקרואנה ואננד בלבן ינסו לנצח, גם סוטובסקי במצאפ נוח זה נראה.
אגב, בעקבות התיקו בטביליסי, ארניאן ודינג יסיימו את התחרות בלי לעלות במד כושר.
לשניהם יחד היו 32 משחקים קלאסיים, וביחד יש להם ניצחון אחד על שחקן של 2700 (ארונ' על איבנצוק בלבן בהכנת פתיחה).
כלומר את הכרטיס שלהם הם לקחו על שרידות (וקצת מזל) ולאו דווקא על הצטיינות יתרה במשחקים

דוד 26 בספטמבר 2017

דינג עדיין לא הפסיד משחק, בשום קצב, מתחילת התחרות. בשלב הזה הוא לא מצליח להרשים ומנפק משחקים לא טובים בלבן.
ועדיין, הוא במרחק של כמה משחקים מהירים מזכייה בגביע העולם.

אילן 27 בספטמבר 2017

המינוח המדויק יותר במקרה הזה הוא שארוניאן עדיין לא ניצח את דינג למרות הזדמנויות שהיו לו, כמו במשחק השני. לזכותו ייאמר שמדובר בסיום מסובך. אם אבל משווים אותו לקרלסן אז ככל שהוא יהיה מבריק, עושה רושם שבמאני טיים הוא לא מספק את הסחורה.

אפשר לראות פה את הניתוח של הסיום במשחק השני – https://www.youtube.com/watch?v=cy2kPGmY0ZE

אייל סגל 27 בספטמבר 2017

יש משהו במה שאתה אומר על ההופעה של ארוניאן ודינג בגביע העולם, אבל גם לא צריך להתעלם משני נצחונות שהיו להם על "שחקני 2700" במשחקים קלאסיים מעולים – דינג על ואנג האו וארוניאן על מטלקוב. (הניצחון על איבנצ'וק היה בעיקר בזכות ההתפרקות המסורתית של האחרון, שכמעט חייבת להגיע בשלב כלשהו; הוא שיחק פשוט נורא החל מהפתיחה באותו הפסד.)

שחר 27 בספטמבר 2017

כן, פספסתי את ארוניאן על מטלקוב בקלאסי.
דינג על וואנג טכנית זה לא 2700, אבל קרוב
בינינו, לשרוד טורניר של 16 משחקים קלאסיים פלוס 10-20 מותחנים נוספים זה מרשים וברור שהם מותשים לגמרי בשלב הזה.
אם דינג ידע לא להפסיד גם במועמדים, אז יוכל להצליח, אם כי בתור מישהו שיופיע שם לראשונה בחייו יהיה לו קשה להיות הזוכה

שחר 27 בספטמבר 2017

צודק שוב, וואנג האו היה רשום בטבליסי כ 2701, אז גם לדינג יש ניצחון כזה.
לגבי האי מאן, אני מאמין שקרלסן יהיה מאד מפוקס ב5 סיבובים הנותרים. מעניין אם הפעם יסיים ללא הפסד ויעלה במד כושר

דוד 27 בספטמבר 2017

ובלי קשר לאמור, הניצחון של דינג על סו במשחק המהיר היה ממש מבריק ומחושב היטב.

דוד 27 בספטמבר 2017

ארוניאן מוביל 2-0, ואני כנראה פורש מענף ההימורים.

דוד 27 בספטמבר 2017

מתברר שארוניאן לא מוביל, אלא "ניצח" 2-0. משום מה חשבתי שמשחקים 4 משחקים מהירים כמו בגמר אליפות העולם.
הישג מרשים ביותר!
נקוה שימנף זאת להצלחה בתחרות המועמדים. הגיע הזמן לגמר קרלסן-ארוניאן.

אייל סגל 27 בספטמבר 2017

כן, גם ההימור שלי מתגובה 51 לא היה מוצלח במיוחד. אבל אחרי השלב של המשחקים הקלאסיים זה בכלל לא מפתיע – ארוניאן גילה עדיפות די עקבית. הוא הופך בעקבות זאת לשחקן הראשון שזוכה בגביע העולם פעמיים (פעם קודמת ב2005, ההישג שהפנה אליו בשעתו את תשומת הלב כשחקן צמרת) – אם כי לא בפורמט; אנאנד כבר עשה את זה ב97 ו-2000, כשהפורמט עוד שימש על ידי פידה לצורך קביעת מי שיתמודד עם קרפוב בדו קרב על אליפות העולם ואחר כך בתור אליפות העולם עצמה.

שחר 27 בספטמבר 2017

דינג כבר היה יחסית עייף בגמר עצמו, או אולי כיוון בעיקר למועמדים ושם היתה המוטיבציה שלו. ארונ' נתן שני משחקים יפים בראפיד. אני חושב שגם הנסיון שלו בגביע העולם בכלל ובמעמד הגמר בפרט היה לטובתו

אבישי 27 בספטמבר 2017

מישהו מבין למה היריב של קרלסן נכנע היום? העמדה לא היתה בהכרח זכוייה

דוד 27 בספטמבר 2017

תנסה אתה לשחק את העמדה בשחור
עם רגלי פחות ועם רץ חסר אופקים (לחלוטין), מול עמדת לבן נטולת כל חולשה ומלכה חזקה ודינמית.
כשהלבן הוא גם אלוף העולם.

אייל סגל 27 בספטמבר 2017

בטווח הארוך זה כנראה זכוי ללבן (מהסיבות שדוד ציין), אם כי באמת די מוקדם להיכנע. מן הסתם הוא הרגיש שיהיה מדכא מדי להמשיך ולשחק את העמדה הזו לאורך זמן כשבסופו של דבר ההפסד למישהו עם טכניקה ברמה של קרלסן הוא כמעט ודאי.

אבישי 27 בספטמבר 2017

היה נראה באמת שהעומס הפסיכולוגי היה כבד. תודה בכ"א

גיא 28 בספטמבר 2017

לעניין המשתתפים בתחרות המועמדים:
מסכים לליין-אפ ששחר כתב קודם לכן. לדעתי אם ושייה-לאגרב לא ישתתף מהגראנד פרי או מהכרטיס החופשי זה יהיה חבל מאוד. הכי מגיע לו מבין כל שאר הנאבקים כל הכרטיסים האחרונים. גם מבחינת ביצועים השנה וגם מבחינת יכולת זה יהיה מאכזב לא לראות אותו שם.

שחר 28 בספטמבר 2017

מסכים, הוא נתן עונה מצוינת, מועמד לגיטימי לתואר שחקן השנה, גם בגביע העולם היה קרוב. יש לו יותר סיכוי לקחת מדליה בגרנד טור מאשר לעלות למועמדים, אבל מי יודע

באי מאן בינתיים קרלסן בפוקוס עם 5.5 מתוך 6 (ניצח בצורה יפה את אליאנוב בשחור היום) וגם סוטובסקי בזון עם תיקו היום בשחור עם קראנה ומקום שלישי משותף

גיא 29 בספטמבר 2017

תארו לכם שבמקום הפורמט התחרויות השנתיות הנוכחי וההתמודדות הדו-שנתית על התואר, היו בוחרים מתכונת שדומה לסבב הטניס העולמי. עם 4 טורנירי על ושימת דגש על המיקום וכמות התארים במקום הדגש שניתן היום לתואר אלוף העולם פעם בשנתיים. כך היינו מקבלים התמודדויות של קרלסן מול קראונה, סו, MVL וארוניאן ובניהם כמו גמרי גראנד סלאם. כל אחד מהם הייתי רוצה לראות ראש בראש מול קרלסן על אלוף העולם. למרות שבוודאי יש בעייתיות גדולה בטורניר שבו עם קצת חוסר מזל אתה הולך הביתה. לשחמט זה פחות מתאים ויש את המסורת. ועדיין הסבב הדו שנתי ארוך ולא נותן מספיק הזדמנויות לצמרת החזקה.

אייל סגל 29 בספטמבר 2017

הדו-קרב על אליפות העולם חשוב ביותר מבחינת עולם השחמט, מבחינה זו שעדיין יש סביבו הילה די רצינית והוא מושך עניין גדול מאוד – גדול בהרבה מכל שאר אירועי השחמט (אם כי בודאי אפשר לנצל זאת יותר טוב מבחינת יחסי ציבור ומשיכת ספונסרים מכפי שעושים את זה היום).

אני חושב שגם מבחינת הדרמה שהוא יוצר, יש בפורמט הדו קרב הממושך משהו שמתאים במיוחד לאופי המשחק ואפקטיבי יותר מכל פורמט אחר. אפשר לומר שיש משהו לא הוגן ברמה הספורטיבית מבחינה זו שהטוען לכתר צריך לעבור מסלול מכשולים מאוד ארוך עד שהוא מגיע לשם לעומת אלוף העולם המכהן שרק יושב ומחכה לו, אבל מכיוון אחר זה גם מוסיף לדרמה וגם די מבטיח שמי שמגיע בסופו של דבר לדו קרב יתחשל בדרך ויהיה יריב ראוי. אפשר להשוות בהקשר זה בין 16 אלופי העולם בשושלת ה"קלאסית" שנמשכת מסוף המאה ה19 עד לקרלסן לבין כמה מאלופי העולם של פיד"ה מתקופת פיצול התואר שנקבעו בפורמט נוקאאוט פחות או יותר זהה לזה של גביע העולם כיום – כמו חליפמן ("אלוף העולם" של פידה מ1999) או קסימג'נוב (ה"אלוף" מ2004), שחקנים שבברור לא היו אפילו קרובים להיות הטובים בעולם.

יורם 29 בספטמבר 2017

סוטובסקי דווקא היה לבן נגד קרואנה. שיחק בהתחלה בצורה מאוד יצירתית – 17.ב4, ואח"כ 22.פ:ח6+. אח"כ הוא התדרדר לסיום אבוד, בין היתר בגלל 48.מח4 התמוה. לפי לומונוסוב, קרואנה יכול היה לתת מט ב-45 עם 53…צ-א7, במקום מ-ג7, שמביא לתיקו מהיר.

שחר 29 בספטמבר 2017

כן, לבן, בטעות כטבתי שחור. סיומי צריחים הם מאד טריקיים גם לשחקני על.
אכן שיחק יצירתי, כמו בשאר משחקיו, ראה נצחונותיו בסיבובים הקודמים

אגב, קרלסן אם לוקחים את ממוצא שלושת די הכושר שלו, זה מאד קרוב ל 2900

אייל סגל 29 בספטמבר 2017

מה שלטעמי נראה כמו ההחמצה הבאמת הגדולה של קרואנה מנקודת ראות מעשית זה א5 במקום צ-ב2 במסע 50 (גם אם מבחינה אוביקטיבית המסע של קרואנה עדיין זוכה). אחרי צ-ב2 השחור זוכה ברגלי הלבן על ב4, ואז באופן די ברור יכולים להתקבל שני מצבים – או שהשחור מקריב את הצריח שלו תמורת הרגלי הלבן האחרון וזוכה עם הרגלים שלו באגף המלכה, שהם כבר מתקדמים מדי עבור הצריח הלבן; או שיש חילוף צריחים, שני הצדדים מכתירים רגלים, והשחור זוכה בסיום מלכות עם שני רגלים עודפים.

שחר 30 בספטמבר 2017

מוצאי יוהכ טובים לכולם
קרלסן בניצחון יפה לפני מספר דקות על קרואנה בשחור במשחק משכנע. למישהו יש הסבר למשחק הפחות משכנע שנתן אתמול בלבן מול וידית?

אייל סגל 30 בספטמבר 2017

אולי צריך לשאול למה וידיט פחות מפחד מקרלסן מאשר קרואנה… קרלסן נכנס היום משום מה להסתעפות סופר-מנותחת שקרואנה מומחה בה בשני הצבעים ומחץ בה אתמול את ג'ונס, הופתע על ידי החידוש 15.ז4 שקרואנה הכין מראש לפי מהירות המשחק שלו (מייד אחרי שקרלסן סטה מאותו משחק נגד ג'ונס), נקלע למה שנראה כמו עמדה כמעט אבודה אחרי 21 מסעים – ואז קרואנה השתפן עם 22.ר-ג2? במקום פ-ו5! המאוד טבעי, איבד את כל היתרון שהיה לו ונקלע במהירות לעמדה גרועה. (כמובן מחמאות לקרלסן על האופן בו ניצל בצורה די מושלמת את הטעויות של קרואנה מאותו שלב.)

Zak 30 בספטמבר 2017

קרואנה שיחק גם בגביע העולם אני חושב? אולי גם אצלו העייפות מצטברת, הרי בשני התחרויות לא היו ימי חופש

אייל סגל 30 בספטמבר 2017

יכול להיות, אם כי קרואנה הודח שם די מוקדם – כבר בסיבוב השלישי, כמו קרלסן (היה לו יום אחד נוסף, של שובר השוויון).

אייל סגל 30 בספטמבר 2017

בכל אופן, נראה שקרלסן עומד לזכות סוף סוף בטורניר הקלאסי הראשון שלו השנה – מחר יספיק לו תיקו בלבן נגד נקמורה.

שחר 30 בספטמבר 2017

מעניין אם קרלסן מחר יקח סיכונים במשחק עם נקמורה
מה היה עם גלפנד, האם אתמול הוא לקח יום חופש כזה או אחר? לא הופיע ברשימת המשחקים
בכל אופן נראה לי די סופי שקרואנה וסו עולים לפי מד כושר למועמדים. קרמניק (אולי) ווילד קארד של הספנסרים, אלא אם הם ירצו להפתיע ולהכניס למשל את פדוסייב שיצבור נסיון במעמד

דוד 30 בספטמבר 2017

אייל
נראה לי שלקרלסן יש "חולשה" לשחק כל מיני נוסחים מפוקפקים של הספרדית בשחור. יכול להיות שזה קשור לעובדה שהיתרון של הלבן במשחקים מהסוג הזה כרוך בהכרח בכניסה להסתעפויות חריפות (כמו היום עם פו4), אשר אם הלבן "משתפן" ובוחר להימנע מהם קורה הכלל המפורסם הקובע כי "יתרון שאינו מנוצל עובר ליריב" (שטייניץ?).
הדוגמא שאני חושב עליה, היא משחק ששיחק נגד קריאקין בנורבגיה 2013
דוגמא נוספת: מקשיין-קרלסן, לונדון 2012.
בשני המקרים הלבן זכה ביתרון שנראה משכנע, אך לא מצא את הדרך לנצל אותו, ולבסוף שגה, נקלע לעמדה גרועה והפסיד.
כמובן שאני מדבר רק על בחירת נוסח הפתיחה. ברור כי הוא לא היה נכנס ביודעין לעמדות אליהן נקלע במשחקים שצויינו, אבל ייתכן כי הנטייה שלו לשחק נוסחים שאינו מוכן אליהם כלל, נובעת מההסתמכות שלו על יכולותיו בניצול טעויות היריב ואולי גם על יראת הכבוד שיריביו נוטים לרחוש כלפיו. עובדה, זה עובד!

אייל סגל 30 בספטמבר 2017

לגבי גלפנד – הוא לקח bye אתמול, בעקבות שני ההפסדים הרצופים לסתורמאן וזטונסקי. היום הוא שיחק על אחד הלוחות הנמוכים שכבר לא נכנסו לשידור הישיר והוציא תיקו עם איזה הודי בעל מד כושר של 2350. הנה גרף שממחיש את השפעת שלושת המשחקים האחרונים על מד הכושר של גלפנד:

https://www.youtube.com/watch?v=XCDKJQ3Z8bU

לגבי קרלסן – יכול להיות, אם כי היו גם מקרים שבהם זה לא עבד…

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1794966

אגב, אני מניח שבעקבות המשחק של קרואנה אתמול קרלסן התכונן להסתעפות וחשב שהוא מוכן היטב, אבל קרואנה הצליח להפתיע אותו עם 15.ז4 (רק שבאופן יותר כללי, ברור שקרואנה מכיר את ההסתעפות במיוחד לעומק, כך שעצם זה שהוא מצליח להפתיע אותך זו לא הפתעה כל כך גדולה)

דוד 30 בספטמבר 2017

זה לא "תמיד" עובד, כמובן.. זה לא מקרי שאנאנד היה המנצח במשחק שציינת, שחקן שעשה קריירה מיישום יתרונות שצבר מהפתיחה.
אבל אתה מסכים שבנוסחים רבים של הרוי לופז יש את המימד שהצבעתי עליו?
(אפשר לכנות זאת "אפקט הריבאונד", מין סיכוי קטן לפיצוי על ה"עינוי" המוכר שמלווה את השחור)

אילן 30 בספטמבר 2017

:-)
גרף עצוב ובלתי נמנע.

מומו 30 בספטמבר 2017

ואני כבר חשבתי שהוא צם…

שחר 1 באוקטובר 2017

קרלסן לא יצא מגדרו היום בלבן…..
סיים עם 7.5 מתוך 9 שזה מאזן של +6 (6 נצחונות 3 תיקו) ועליה של 10 נק' מד כושר ל 2837, שעדייןנראה קצת נמוך עבורו

האמת שהוא עשה תחרות טובה אך לא "פנומנליתת" פשוט היה קטלני מול שחקנים עד אזור ה 2700, נח בלבן מול וידית ונקמורה וניצח בשחור את קרואנה.

כרגע ההפרש בינו לקריאקין (12 בעולם) הוא 72 וקצת נקודות
שזה כמו קריאקין 12 לעומת אינרקייב או האוול (49 50 בעולם

יש לו 100 הפרש על מקום 22 בעולם

גם לנקמורה היתה תחרות טובה, הוא נוטה להצטיין במפעלים כאלה, תחרויות פתוחות שלא קובעות הרבה ונותנות לו במה ליכולותיו הטקטיות הגבוהות (כך גם תח' ראפיד וכן בליץ באתרים), מאמין שבשנים הבאות זה יהיה כך יותר ויותר גם בתחרויות קלאסיות רגילות וכאלה שהמתח בהן גבוה כמו גביע העולם ואולי גם המועמדים

אייל סגל 1 באוקטובר 2017

קרלסן גם ניצח – ובשחור – את אליאנוב, אם מדברים על שחקני 2700+. במשחק של היום הייתי אומר שמי שבעיקר לא יצא מגדרו זה נקמורה – לשחק על ניצחון בשחור, דבר שהיה חייב כדי לזכות בטורניר. במקום זה, הוא נכנס להסתעפות שבה הלבן יכול להרוג את המשחק די בקלות אם הוא רוצה, וקרלסן עשה את זה כי תיקו הבטיח לו את הזכייה בטורניר. (13.מה-ב1 ר-ו5 14.ר-ד3 מוביל למשחק מעניין, אבל אחרי 13.מה-ג1 השחור חייב לכפות את התיקו כמו שעשה, אחרת הוא עומד הרבה יותר גרוע.)

שחר 1 באוקטובר 2017

כן, גם ניצח אל אליאנוב בשחור, בהחלט תוצאה ששווה איזכור.
אנאנד מנצח ומסיים שני משותף. קרמניק קרואנה וסוטובסקי מנצחים ורביעי משותף

גיא 1 באוקטובר 2017

לעניין הזכייה של קרלסן בטורניר גדול השנה באי מאן – אני לא זוכר שקראתי עליו בשנתיים האחרונות כלל, האם זו שנה ראשונה? סך הכל השתתפו שחקני צמרת ברמה של טורניר גדול.
וגם אני מבין שעדיין לא אפסו סיכויו של קראמניק לעלות מקטגוריית הדירוג?

אייל סגל 1 באוקטובר 2017

עד כמה שזכור לי זו שנה רביעית של הטורניר – אף פעם הוא לא היה חזק כמו השנה, אם כי ניתן לומר שכבר בשנה שעברה (כשאליאנוב זכה) הוא עשה קפיצת מדרגה מבחינת שחקני הצמרת שהשתתפו בו:

http://chess-results.com/tnr240883.aspx?lan=1&art=0&flag=30&wi=821

יש בשנים האחרונות מגמה כללית של השתתפות יותר שחקני צמרת בתחרויות פתוחות – כתבתי על זה פעם כאן.

וכן, הסיום החזק של קרמניק באי מאן עם 4 נצחונות תיקן חלק מהנזק שנגרם לו במד כושר בחצי הראשון של התחרות, כך שיש לו עוד סיכוי מסויים, אם כי בהחלט לא גדול. יש רק עוד תחרות אחת שידוע בוודאות שהוא משחק בה בתקופה שרלבנטית לחישובים – אליפות אירופה למועדונים, שמתחילה עוד כמה ימים ויש בה 7 סיבובים. אבל הוא הבהיר היום בראיון אחרי המשחק שלו שאם בעקבות אותה תחרות יישאר לו סיכוי ריאלי הוא יחפש עוד תחרות – בפרט יכול להיות שזו תהיה אליפות אירופה לקבוצות [נבחרות לאומיות] שתתקיים בנובמבר – כרגע הוא לא רשום בהרכב הנבחרת הרוסית, אבל כנראה שיש לו איזה הסכם לגבי אפשרות להצטרפות מאוחרת.

מבחינת מספרים, הוא מפגר כרגע אחרי סו ב-2.5 נקודות בממוצע השנתי (אם לוקחים בחשבון את רשימת הדירוג של אוקטובר שהתפרסמה היום ואת מד הכושר החי שלו) – כלומר שהוא צריך לכסות פער של 30 נקודות (2.5 * 12) עד סוף השנה בשתי רשימות הדירוג של נובמבר ודצמבר שעוד רלבנטיות. אם, למשל, הוא מרויח 10 נקודות בתחרות המועדונים שתתקיים החודש זה יצטבר ל-20 כי ייספר בשתי רשימות מד הכושר, ואז עוד 11 בתחרות הנבחרות בנובמבר יאפשרו לו להשיג את סו. קשה, אבל לא לגמרי דמיוני.

שמוליק 1 באוקטובר 2017

קרואנה אמר בראיון שלא ישחק בחודשיים הקרובים – מן הסתם זה גם קשור לכך שאין לו בשביל מה לסכן את היתרון בדירוג שבנה על קראמניק .
גם הוא וגם סו כנראה יחזרו לפעילות רק בסוף נובמבר בטורניר בלונדון ( שגולש לדצמבר , ולכן ייחשב רק לרשימת הדירוג בינואר – שאינה משפיעה על ההעפלה למועמדים ) .

גיא 3 באוקטובר 2017

מקווה שבסדר לשאול – בעניין רכישת כלי שחמט לישראל.
רציתי להתייעץ עם פורום הקוראים המכובד פה לגבי רכישת כלים ולוח, דבר שאני חוקר כבר כחודש ולא מצליח להביא לפתרון ראוי.
אני מחפש: כלים מעץ, בעיצוב סטאוטון סטנדרטי ובעלי משקל (כפול/משולש, איך שלא יגדירו את זה) ולוח עץ מתאים למטרות משחק חובבני מזדמן ותצוגה על המזנון בבית.
קראתי על יחסי היקף הכלים והלוח והגעתי למסקנה שהדרישות שלי הן לוח בגודל של עד 40 ס"מ/15 אינץ (לרוב כ-4.5 מ"מ משבצת) ומלך בהיקף של כ- 3.4 ס"מ גובה 76-82 מ"מ – קרוב למה שמכונה "סטאונטון מס' 4".
ביקרתי בשלו שחמט ברמת אביב ולא מצאתי שם מבחר שתואם למבוקשי. הזמנה מאיביי/עלי או מאתרים שמתמחים בתחום מאוד מאוד יקרה בייחוד בגלל עלויות השילוח שמושפעות ממשקל. אמזון סבירים אבל המידע על הסטים הוא לא מלא ולא משרה ביטחון.
איפה אתם קניתם את הכלים שלכם? מה אתם ממליצים לעשות?

עופר 3 באוקטובר 2017

אייל, מתי טור? מתגעגעים מאוד…

אילן 9 באוקטובר 2017

משהו קרה לקרמניק? גם היום (סיבוב שני) הוא לא שובץ לשחק. דווקא היה יכול להשיג נקודות יקרות (נגד ניסיפינו).

אילן 9 באוקטובר 2017

משחק יפהפה אתמול של נברה. אמנם נגד יריב עם מד כושר נמוך בהרבה ורק אב"ל (2462) אבל אם נברה לא היה מדויק במסעים קריטיים לא מעטים, לא היה מצליח לנצח. לדוגמא במסע 24 (…מה-ו6) אם השחור לא מקריב את המלכה הוא מאבד את כל היתרון ולבן מצליח לעשות תיקו בשח נצחי. לא מצליח להעתיק לפה את הקישור למשחק.

שמוליק 10 באוקטובר 2017

בהחלט
מעניין שאת כל סדרת המסעים הארוכה והמסובכת הזו – הם שיחקו מהר ( כי לא נותר הרבה זמן על השעון ) , ועדיין נבארה דייק באופן יחסי בין כל הסיבוכים …

אילן 25 באוקטובר 2017

המשחק בסיבוב השלישי בדו-קרב הידידותי שבין Wei Yi לאיוונצ'וק (6 סיבובים סה"כ של משחקים קלאסיים) היה יוצא דופן מבחינת יופיו והיה יכול להיכנס (גם הוא) לפנתיאון של האימורטלים של Wei Yi אלמלא היה מדובר באיוונצ'וק. גם כאן, כמו במשחק נגד ברוזון בטיסטה, הקריב צריח כנגד חייל (רק שהפעם בשחור). הוא חשב 35 דקות על המסע לפני ששיחק אותו (18…צ:ה3). כאשר לפניו איוונצ'וק הקדיש 11 דקות למסע 18. רז3 (מסע מחשב הטוב ביותר), אבל לאחר ההקרבה מצד וויי יי איוונצ'וק לא השקיע יותר מדי זמן במסעים העוקבים ומצא מסעים מדוייקים כדי להפריך את ההקרבה ולהיחלץ ממלכודות המט שהונחו בפניו. המשחק הסתיים במסע 25 בנצחון של איוונצ'וק. https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/ivanchuk-wei-yi-2017/1/1/3

יתר 3 המשחקים ששוחקו עד כה הסתיימו בתיקו. עושה רושם שווי יי כופה על עצמו לנצח ולכן מעז יותר אבל לא מצליח.

שמוליק 26 באוקטובר 2017

יצוין שדווקא מסע קודם ההקרבה עובדת מצוין – כי לאחר 17…צ:ה3 !! 18.מ:ה3 ד4+ 19.מ:ד4 צג4+ יש מט במסע הבא בערוגה ה5 .
לאחר התוספת של 17…ז5 18.רז3 – הערוגה ה5 מוגנת , וזהו הבדל גדול לטובת הלבן …

עם זאת חשוב לציין שהלבן לא אבוד גם לאחר ההקרבה במסע ה-17 , כי יש לו את "מסע הביניים" 18.ר:ו6 המתחיל סיבוכים – אותם המחשב מעריך כשווים .

אילן 26 באוקטובר 2017

צודק.
חשבתי לכתוב שלא ברור לי אם וויי יי ניסה לבחון את איוונצ'וק אם הוא יישבר בשלב מסויים, כי לא חשבתי שהדו קרב מתועד איפשהו אבל מסתבר שב- chess24 בדיוק כתבו על זה (כולל מה שכתבת כאן) שאיוונצ'וק לא הראה פחד וגם שכנראה שניהם הבחינו במלכודת במסע 17 https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/ivanchuk-wei-yi-2017/1/1/5

גם המשחק החמישי היה לוהט ביניהם ולא ברור לי למה במסע 19 בחר וויי יי דווקא לתת את המלכה 19…ד:ה4?
אמנם לפי המחשב ההבדל בין המסע הזה לבין 19…פ:ה4 הוא הבדל של פחות מחצי נקודה אבל הבחירה קצת תמוהה כי אחרי 19…פ:ה4 20. ר:ה4 מה-ה5 עם איום כפול במסע הבא עם רד6 (מט + חשיפת המלכה להתקפה על ידי הצריח ב- ג8). המחשב מציע את ההמשך 21. ר: ח7+ מח8 22. רד3 (אין לו מקום אחר) רד6 והמסע היחיד של הלבן שלא מפסיד מיד: 23. ו4 שאחריו משחק השחור 23…מה:ה3 + עם התקפה חזקה וזכיה ברגלי.

מומו 28 באוקטובר 2017

שבוע טוב,
בגלל שהסוג תחרויות האלו באופנה לאחרונה מעלה תהיה מבחינה ארגונית.
שחמט הוא ספורט יחידים ולכן ברור הקונספט של להתחרות בכל העולם על פרס אישי.
אבל, איך עובד הענין הזה של הליגות המקצועיות בשחמט?
האם הוא מבוסס על חלוקת הפרסים הקבוצתיים? האם ידועים סכומים או סדרי גודל שמשלמים לשחקן על השתתפות במשחק , ומה האינטרס בהקמת קבוצות, ותשלום לשחקנים?

דוד 29 באוקטובר 2017

ולדיסלב ארטמייב בן ה-19, העתיד הבהיר של השחמט הרוסי, הלך בימים אלו לעשות את הדבר שכל שחמטאי בגילו עושה- לנסות לצבור נקודות בתחרות פתוחה (על שם צ'יגורין). עד אתמול הוא כיסח שם על ימין ועל שמאל, כולל במשחק הנאה הזה:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1889002
יש עתיד.

אייל סגל 30 באוקטובר 2017

דרך אגב, יש קבוצה ישראלית בשם Rehovot Masters שמתחרה על העפלה לPro Chess League של צ'ס.קום – הם סיימו מקום שישי בבית המוקדם, ויש הצבעה שמכריעה מי מבין מקומות 4-6 יעפיל. אז מי שרוצה לגלות פטריוטיות ולעזור להם יכול להצביע עבורם ביומיים הקרובים דרך האתר (כאן – צריך להרשם, לא עולה כסף) ו/או דרך טוויטר (כאן).

שמוליק 30 באוקטובר 2017

קדימה להצביע !
מדובר על בכירי שחקנינו הצעירים – לא תזיק להם דחיפה קטנה …

אילן 30 באוקטובר 2017

אז אחרי כל החישובים קרמניק קיבל את הכרטיס הנוסף לתחרות המועמדים. בהחלט יוסיף לעניין.

יובל קנול 4 בנובמבר 2017

משחק מדהים של דינג לירן בליגה הסינית.
יש מצב לקצת הסבר מה הלך שם?

אייל סגל 5 בנובמבר 2017

כן, משחק יפהפה. דינג הקריב שם חומר תמורת יוזמה חזקה, והטעות המכריעה של הלבן באה כבר במסע 17 עם מ-ה2 – היה צריך לשחק במקום זה 17.צ-ד2! עם עמדה פחות או יותר שווה – הנה ניתוח שהופיע באיזה אתר:

Rd2 was necessary and after 17… Rd8 18. Nf3 Bg4 19. Qxb2 White might even hope for an edge: 19… Bxf3 20. gxf3 Rxd2 21. Qxd2 Bxd2+ 22. Kxd2 Rd8+ 23. Ke2 Rd3 24. f4

Black doesn't have time for 19… Rd7 20. a3 Ba5 21. Be2 Rad8 22. O-O Rxd2 23. Nxd2 Rxd2 24. Qxd2 Bxd2 25. Bxg4

better is 19… Ne4 but 20. Qxb4! Nxb4 21. Rb2 Nc3! 22. Be2 Nd3+ 23. Bxd3 Rxd3 24. O-O

20…צ-ד4!! הוא מסע יפה במיוחד שהיה קשה לראות אותו מראש (אם הלבן לוכד את הצריח, יש שח עם הפרש שלוכד את המלכה הלבנה), וחשוב כדי ליצור את רשת המט סביב המלך הלבן.

[יאן גוסטפסון מנתח את המשחק באופן מפורט כאן]

אייל סגל 5 בנובמבר 2017

אגב, הופעה טובה בינתיים של נבחרת ישראל באליפות אירופה – שני סיבובים לסוף היא נמצאת במקום שלישי-חמישי משותף עם הונגריה ואוקראינה עם 10 נקודות, אחרי אזרבייג'ן (11) ורוסיה (12), כך שיש סיכוי למדליה עם סיום טוב.

[אחרי אי הופעה באליפות אירופה לפני שנתיים והופעה עם הרכב חסר מאוד באולימפיאדה בשנה שעברה, הפעם איך שהוא גם יש תקציב וגם איגוד השחמט לא רב עם אף אחד מהשחקנים הבכירים, כך שהנבחרת משחקת בהרכב הכי חזק – גלפנד, רודשטיין, סוטובסקי, סמירין, נבאתי]

שני הסיבובים האחרונים מתחילים היום ב-15 ומחר ב-14 – אפשר לעקוב אחריהם בשידור ישיר כאן.

איציק 5 בנובמבר 2017

אייל,
לאלו שאינם עכברי שח ולא מסוגלים לעקוב ולהבין את כל התגובות, חסר לנו איזה פוסט ממך. קשה להאמין שמאז ה-8 באוגוסט לא קרה דבר בעולם השחמט.
נקווה שתפנק אותנו קצת.

יוסי גרינברג 5 בנובמבר 2017

מצטרף לבקשה! מתגעגעים לטור!!!…

אייל סגל 6 בנובמבר 2017

קורים כל מיני דברים בעולם השחמט, זה עניין של חוסר זמן +חשק לכתוב… אולי לקראת סוף החודש, אחרי שתיגמר תחרות הגרנד פרי האחרונה ויהיה ברור כל ההרכב של תחרות המועמדים הקרובה.

שמוליק 6 בנובמבר 2017

פרסום ראשון !
( ולא רשמי )

ברכות לאזרים שניצחו בשובר שיוויון ( שאפילו לא היה כה צמוד … ) .
כולם כה "נרתעים" מה-TB משום מה , שאף אחד ( כולל הקבוצות עצמן ) לא טורח לחשב זאת בזמן אמת …

אלא אם טעיתי בחשבונות – מקומות 6-7 לישראל הן בגברים והן בנשים לאחר ניצחונות מינימליים בסיבוב האחרון .

אילן 7 בנובמבר 2017

מיני שערוריה בתחרות בעקבות מה שנראה כהסכם בין הקפטנים של אזרבייג'ן ואוקראינה שההתמודדות ביניהן בסיבוב האחרון תסתיים בתיקו (כך אזרבייג'ן מסיימת במקום הראשון ואוקראינה קוטפת את הארד (על חשבון קרואטיה). נפומניצ'י צייץ: I really wonder if captains dealing about a draw during the match should be penalized. It’s clearly forbidden by the rules. #ETCC2017

אפשר לקרוא על זה כאן (כולל הסרטון שמראה את לחיצת הידיים. עלינו זה בכל מקרה לא השפיע) – https://www.chess.com/news/view/azerbaijan-wins-gold-amidst-controversy

אילן 13 בנובמבר 2017

Champions Showdown:

איפה הקישור לקריקטורה של קרלסן שיושב עם סכו"ם סביב לשולחן ושואל "את מי אוכל היום"?

נראה שהוא בחר את דינג לירן לא בשביל להשפיל אותו אלא למקרה שאם לירן במקרה ינצח בטורניר המועמדים ויעלו בראשו של הסיני תרחישים לא ריאליים לנצח בהתמודדות את האחד והיחיד, ההתנייה כבר תהיה טבועה בו. ואולי דרכו הוא גם רמז ל- Wei Yi לשכוח מאלוף עולם סיני בעשר השנים הקרובות לפחות?

קרואנה וסו עשו קאמבק מרשים מאוד מול גרישצ'וק ודומינגז (בהתאמה). קרואנה באמת הפתיע. בליצים לא היו אצלו הצד החזק עד היום. כנראה שהדבר השתנה.

אייל סגל 13 בנובמבר 2017

לגבי קרואנה, עם כל הכבוד – האמיתי – לרוח הלחימה שלו, אני נוטה לחשוב שהקאמבק שעשה קשור יותר בעייפות והג'ט לג שהכריעו ביום האחרון את גרישצ'וק (שטס לסנט לואיס ישר מאליפות אירופה לקבוצות) מאשר לאיזו התחזקות מהותית שלו בבליץ. (תראה איך נקמורה ניצח אותו לאחרונה די בקלילות בדו קרב שלהם, ברבע הגמר של אליפות chess.com.)

אילן 14 בנובמבר 2017

יתכן.
כדאי לציין אבל שביומיים וחצי הראשונים גרישצ'וק ניצח הרבה יותר. קרואנה הרשים אותי במיוחד ודווקא בגלל שמדובר בגרישצ'וק. ראית איך סשה ניצח את MVL באליפות chess.com (כולל ה"משחק המלוכלך" של לבזבז זמן בכוונה במצב של תיקו מת בגלל שהוא מוביל)?

מה שכן, זה מכמיר לב לראות את דינג לירן ממשיך לשחק נגד קרלסן מכח האינרציה והבעות הפנים אומרת הכל.

Comments closed