גרנד פרי פלמה דה מיורקה

ארוניאן ויאקובנקו זוכים בטורניר; ממדיארוב וגרישצ'וק מעפילים מהסדרה לתחרות המועמדים

אתמול הסתיים בפלמה דה מיורקה הטורניר הרביעי ואחרון בסידרת הגרנד פרי, שקבע את שני המעפילים האחרונים לתחרות המועמדים הקרובה. כפי שציינתי בסיום הפוסט על טורניר הגרנד פרי הקודם, בז'נבה, רק ארבעה שחקנים מתוך 24 המשתתפים בסידרה נותרו בתמונת המאבק על ההעפלה – ממדיארוב וגרישצ'וק, שהובילו את הדרוג הכולל אבל כבר סיימו את הטורנירים שלהם (כל שחקן משתתף רק בשלושה מתוך הארבעה המרכיבים את הסדרה), וכן ושייה לגרב ורג'אבוב, ששיחקו בפלמה ועם תוצאות מספיק טובות יכלו לעקוף אותם. למעשה, באותו פוסט הזכרתי גם שחקן חמישי – דינג לירן – כמי שנמצא בעמדה דומה, אבל בינתיים הוא כבר העפיל לתחרות המועמדים מגביע העולם, כך שהדבר הפך ללא רלבנטי עבור הטורניר הנוכחי.

מתוך 18 המשתתפים בטורניר, שניים – ושייה לגרב ורג'אבוב – שיחקו איפוא עם מוטיבציה מיוחדת וגם תחת לחץ מיוחד. ושייה לגרב פתח באופן טוב מאוד עם ניצחון על גלפנד כבר בסיבוב הראשון:

זהו משחק המדגים היטב את חשיבותה של הכנה ביתית. הוא התנהל בהסתעפות אותה גלפנד משחק בשחור באופן קבוע בזמן האחרון, ושושייה לגרב הכין לו בה הפתעה לא נעימה. גלפנד נוהג לגוון את הפתיחות שלו פחות מאשר מרבית שחקני הצמרת האחרים כיום – מה שמצד אחד מקנה לו מומחיות רבה בהסתעפויות אותן הוא משחק שוב ושוב, אבל מצד שני הופך אותו למטרה נייחת יחסית ולכן לפגיע יותר להכנה תיאורטית מצד יריביו.

מדובר בהסתעפות של הדרקון (מערך בו השחור מפתח את הרץ ל-ז7) בהגנה הסיציליאנית, בה השחור מקריב רגלי בשלב מוקדם עם 8…ד5 (במקום זאת, 8…ד6 מוביל למערך הקלאסי יותר של ההגנה הזו), מתוך תקווה להחזיר לעצמו מאוחר יותר את הרגלי בנסיבות נוחות. מספר מסעים לאחר מכן ושייה לגרב קידם את הרגלי העודף ל-ד6, כדי שאם השחור ילכוד אותו הדבר יוביל להחלשת מבנה הרגלים שלו; רעיון זה נוסה לראשונה לפני כשנה כנגד גלפנד עצמו על ידי רב האמן הרוסי גרגורי אופארין – באותו משחק גלפנד לכד את הרגלי וכנראה לא היה מרוצה מהעמדה שקיבל, וכאן נמנע מלעשות זאת. הימנעות זו מובילה לכך שהלבן מקבל רגלי קדמי על ד6, ואם השחור לא מצליח ללכוד אותו במסעים הבאים הוא עלול להפוך לחזק מאוד.

לאחר מסעו ה-13 של השחור התקבלה העמדה הבאה, שעדיין עוקבת אחרי משחק אחר של גלפנד – מלפני כחודשיים, נגד רב האמן ההודי אדיבאן בתחרות הפתוחה של האי מאן:

אותו משחק נמשך 14.צ(א)-ד1 ר-ב7 (תוקף את המלכה הלבנה) 15.מה-ח3 פ-ד5 16.פ:ד5 ר:ד5 17.ר-ד4 ר:ד4 18.צ:ד4 צ-ג8 (לא ניתן פשוט ללכוד את הרגלי על ד6 עם המלכה כיוון שהלבן יזכה ברץ השחור על ד5 עם 19.ג4, בשל הריתוק לאורך הטור ד')  19.מה-ח6 מה-ו6 והסתיים בתיקו. נקודה חשובה שושייה לגרב הבחין בה כשניתח את המשחק היא שמסע כמו 19.מה-ד3, אותו היה הלבן רוצה לשחק בנקודה זו (כדי לתמוך ברגלי על ג2 וכן באפשרות הקידום שלו ל-ג4) אינו יעיל, בשל 19…ב5! עם האיום ר-ג4 הזוכה בטיב (כשלכידת הרגלי על ב5 תאפשר לשחור להכות את הרגלי ב-ג2 עם משחק נגדי חזק).

במקום זאת, ושייה לגרב הציב את הצריח השני על ד1 עם 14.צ(ו)-ד1!, הבדל קטן אבל חשוב. לאחר 14…ר-ב7 15.מה-ח3 גלפנד שקע במחשבה ארוכה, כיוון שהבין שאם ימשיך ברוח המשחק עם אדיבאן – כלומר, 15…פ-ד5 16.פ:ד5 ר:ד5 17.ר-ד4 ר:ד4 18.צ:ד4 צ-ג8 – הלבן יוכל לשחק 19.מה-ד3! באופן יעיל בהרבה, כי על 19…ב5 ניתן להגיב ב-20.ג3 (המגן על הרגלי ג') מבלי להיות מודאג מ-20…ר-ג4 שכעת אינו תוקף צריח על ו1; הלבן יוכל לסגת עם המלכה ל-ז3, משם היא תומכת ברגלי על ד6 (בעוד ש-20…מה:ד6 ייענה ב-21.מה:ב5).

גלפנד המשיך איפוא 15…צ-ג8, אבל עדיין מצא את עצמו בעמדה לא נוחה לאחר 16.ר-ד4 פ-ד5 17.פ:ד5 ר:ד5 18.ר:ז7 מ:ז7 19.צ(א)-ג1!

וכאן מתברר יתרון נוסף של הצבת הצריח מהטור ו' על ד1 – הדבר מאפשר להציב את הצריח השני על הטור ג', כדי להגן על הרגלי ב-ג2 וגם לתמוך בקידום עתידי שלו. המשחק נמשך 19…ב5 (19…מה:ד6?? עדיין מאבד כלי ל-20.ג4, אבל ייתכן שעדיף היה כאן לתקוף את הרגלי הלבן פעם שנייה על ידי 19…צ-ג6) 20.מה-ז3 (תומך ברגלי על ד6) מה-ו6 (כעת 20…צ-ג6 כבר לא יזכה חזרה ברגלי בשל 21.פ-ד4 צ:ד6 22.פ:ב5) 21.פ-ד4 ב4 וכאן ושייה לגרב החליט לפרוץ עם הרגלי ג' ושיחק 22.ג4!.

באופן כזה הלבן שומר על הרגלי ד' שלו ומחזק אותו. 22…ר:ג4? מפסיד מייד ל-23.ד7 צ-ג5 24.ב3 עם זכייה ברץ השחור בשל הריתוק לאורך הטור ג'. ניתן ללכוד את הרגלי על ג4 באופן אחר עם 22…צ:ג4, אבל גם אז ללבן יוזמה חזקה בעקבות 23.צ:ג4 ר:ג4 24.פ-ג6 ולאחריו 25.פ:ב4. גלפנד בחר במקום זאת ב-22…ב:ג3, ולאחר 23.צ:ג3 צ:ג3? (עדיף היה 23…צ-ב8 24.ב3 צ[ו]-ד8, למרות הפסיביות של העמדה) 24.ב:ג3 נקלע לעמדה שהיתה למעשה כבר אבודה מבחינה אסטרטגית, בשל זוג הרגלים החופשיים הצמודים שקיבל הלבן – לא רק שהרגלי הקדמי שלו ב-ד6 שרד, אלא שכעת רגלי חופשי נוסף על הטור ג' עומד להצטרף אליו. 10 מסעים מאוחר יותר השחור נכנע בעמדה הבאה:

כיוון שהלבן מתכונן לשחק מה-ד5 במסע הבא וברור שבעקבות זאת השחור לא יוכל להמשיך ולחסום את קידום צמד הרגלים ג' ו-ד' להכתרה (כפי שממחישה ההסתעפות לדוגמה בלוח החי).

גם רג'אבוב, המתמודד השני על העפלה לתחרות המועמדים פתח באופן טוב עם ניצחון בסיבוב השני, ודווקא בשחור (נגד ואייחו) – במשחק בהגנה ההודית של המלך שהזכיר משחקים טיפוסיים בשלב מוקדם יותר בקריירה שלו וכלל את הפריצה התמאטית (בהגנה הזו) …ה4 הפותחת נתיב לרץ ב-ז7.

אבל מישהו שגנב מהשניים את ההצגה בסיבובים הראשונים היה ארוניאן, שבאופן כללי מפגין את השחמט המרשים ביותר בשנה האחרונה (אם כי דווקא בשני טורנירי הגרנד פרי הקודמים בהם השתתף היו לו הופעות חלשות, כך שלא היה מועמד לזכייה בסדרה). הוא זכה בסיבוב השני נגד אינרקייב, ובסיבוב הרביעי נטל את ההובלה עם ניצחון נוסף על גירי. בשני המשחקים הפגין הכנה יצירתית בפתיחה, מלווה במשחק יעיל ומדוייק בהמשך לניצול היתרון שרכש – אבל דומה שהניצחון ב-27 מסעים נגד שחקן סולידי מאוד בדרך כלל כמו גירי מרשים במיוחד:

המשחק התנהל באחד ממערכי ה"אנטי גרינפלד" שהפכו בזמן האחרון לפופולריים מאוד (והמביאים תוצאות טובות למדי ללבן) – בהם השחור מפתח את כליו באופן האופייני להגנת גרינפלד אבל הלבן נמנע מלשחק ד4, או לפחות מעכב את המסע הזה. 5.ד3 היה מסע קצת לא שיגרתי מצד ארוניאן (אם כי לא חידוש) – מסעים מקובלים יותר בנקודה זו הם 5.ה4, מה-ב3 או מה-א4+. לאחר 7…ג5 התקבל מערך של פתיחה אנגלית בצבעים הפוכים, כלומר עם טמפו עודף ללבן:

וכאן ארוניאן שיחק את החידוש שלו, שהצליח להוציא את גירי מהר מאוד משיווי משקל – 8.ח4!?. במשחקים קודמים הלבן בדרך כלל הצריח וניסה לפתח התקפה על עמדת המלך השחור עם מה-ג1 ור-ח6, בלי שהדבר הוביל לתוצאות מרשימות במיוחד (כמו במשחק בישוף – לי צ'או מהבונדסליגה, 2014); המסע של ארוניאן ישיר ואגרסיבי יותר, ושואף לפתוח את הטור ח' כשהצריח הלבן עוד על ח1. גירי היה יכול בתשובה לנסות ולהקשות על פיתוח התקפת הלבן עם 8…ח5 או ר-ז4, אבל במקום זאת איפשר לארוניאן לקדם את הרגלי ח' ולפתוח את הטור, וניסה עם 8…פ-ג6, 9…פ:ג3 ו-10…ג4! את המתכון הקלאסי של משחק במרכז כתגובה להתקפה באגף. ארוניאן, מצידו, הגיב במסע המעניין 12.מה-א4!

מסע זה תוקף את הרגלי השחור על ג4, עם הרעיון שבמקרה והשחור מכה את הרגלי על ד3 הדבר מפנה למלכה הלבנה נתיב להצטרפות מהירה להתקפה באגף המלך עם 13.מה-ח4 ואיום מט על ח7, אפשרות הנראית מאיימת מאוד – אם כי המחשב מראה שלאחר 13…ו6 השחור יכול במקרה כזה להתגונן ולשמור על שוויון במשחק מדוייק. אפשרות סבירה אחרת היתה 12…מה-ד5 כדי להמשיך מה-א5 ולהחליף מלכות על מנת להקל את הלחץ.

במקום זאת, גירי ביצע טעות אסטרטגית רצינית עם 12…פ-א5?; באופן כזה הפרש השחור תומך ברגלי על ג4, אבל גם מוסט לערוגה צדדית בה הוא אינו משפיע יותר על המרכז – ואחרי 13.ד4! התברר שלשחור אכן אין יותר משחק נגדי במרכז (עם 13…ה5 – מסע שהיה יכול להיות חזק בתגובה ל-ד4 במסע הקודם), וחזרה עם הפרש ל-ג6 תוביל פשוט לאובדן הרגלי על ג4.

המשחק נמשך 13…ב6 14.ר-ז2 ר-ב7 15.מה-ג2 (כעת, כשהמלכה מילאה את תפקידה על א4, היא חוזרת לאחור כדי לתמוך בקידום רגלי ל-ה4) 15…מה-ד5 (מונע ה4, אבל לא לאורך זמן) 16.פ-ח4 מה-ד7 17.ה4 ה5 18.ד5 (מרויח מרחב ושומר על המרכז סגור, כדי לאפשר חופש פעולה באגף המלך) 18…ר-ג8 (בעקבות סגירת האלכסון הארוך הרץ הפך לחסר תועלת על ב7, והמסע האחרון נועד לאפשר לפרש השחור לחזור למשחק דרך ערוגה זו) 19.ו4 מה-ה7 20.ו5 ז5:

מסעו האחרון של השחור מנסה לשמור את העמדה באגף המלך סגורה תוך שהוא תוקף את הפרש על ח4 – אבל הוא גם מחליש באופן רציני את הערוגות הבהירות, וארוניאן ניצל זאת מייד עם 21.מה-ד1!! המקריב את הפרש כדי להביא את המלכה ל-ח5 ולהכפיל כלים כבדים על הטור ח', עם התקפת מט ישירה על המלך השחור.

לאחר 21…ז:ח4 22.צ:ח4 הערכת מחשב מראה שהעמדה כבר זכויה עבור הלבן; בלוח החי ניתן לראות כיצד התקפת הלבן מכריעה בעקבות מסעים כמו 22…ו6 או צ-ה8. גירי ניסה 22…צ-ד8, ולאחר 23.מה-ח5 מ-ו8 (23…ו6 מפסיד ל24.מה-ח7+ מ-ו8 25.צ-ז4, ואין הגנה טובה כנגד האיום 26.צ:ז7! מ:ז7 27.ר-ח6) ארוניאן לא דייק ושיחק 24.צ-ז4?! (עם איום מיידי של צ:ז7).

במקום זאת, המסע הפחות טבעי למראה 24.מה-ז4! עם הרעיון להציב את הצריח ב-ח7 היה מדוייק יותר ולא היה מאפשר לשחור שום הגנה (כפי שניתן לראות בהסתעפויות המובאות בלוח החי). המסע ששיחק ארוניאן, לעומת זאת, מאפשר לשחור להתגונן באופן עיקש יותר עם 24…מה-ד6! – אם כי גם במקרה זה ללבן כנראה יוזמה מכרעת לטווח הארוך.

אבל גירי – בעמדה קשה מאוד – טעה עם 24…ר-ו6? ואיפשר לארוניאן להכריע את המשחק מייד באופן יפה: 25.ר-ח6+ מ-ה8 26.צ-ז8+ מ-ד7 27.ד6!

והשחור נכנע. המסע האחרון – שאותו 24…מה-ד6 היה מונע – הוא כנראה מה שהחמיץ גירי; קידום הרגלי ל-ד6 תוקף את המלכה השחורה שאין לה לאן לסגת, ולכידת הרגלי תפתח באופן קטלני טור נוסף להתקפת הלבן עם צ-ד1 (בתגובה להכאת הרגלי הן על ידי המלך והן על ידי המלכה).

ארוניאן נטל איפוא את ההובלה בטורניר עם מאזן של 2+, ועד לסיבוב התשיעי והאחרון אף שחקן אחר לא הצליח להדביק אותו, למרות שמספר השחקנים שפיגרו אחריו בחצי נקודה (עם 1+) הלך וגדל. הדבוקה הזו כללה, כאמור, גם את ושייב לגרב ורג'אבוב – שלאור מספרם הרב של השחקנים עם 1+ הלך ונעשה ברור כי יצטרכו 2+ כדי לסיים במקום שיאפשר להם לצבור מספיק נקודות סדרה לצורך העפלה למועמדים. יש לציין כי מהלך הטורניר עבור השניים, לאחר הנצחונות המוקדמים שלהם, היה שונה מאוד: ושייה לגרב סיים את כל משחקיו בתיקו, בעוד שרג'אבוב הפסיד שני משחקים ואז ביצע קאמבק מרשים בסיבובים 8-7 כשניצח שני משחקים רצופים (השני ביניהם בקרב מרתק עם גלפנד).

מכל מקום, לסיבוב האחרון השניים נכנסו כחלק מדבוקה של תשעה (!) שחקנים – כלומר, מחצית מהמשתתפים בטורניר – שפיגרה בחצי נקודה אחרי ארוניאן. שניהם היו חייבים ניצחון כדי להעפיל למועמדים, אם כי במקרה של ושייה לגרב הדבר היה תלוי גם בתוצאות של שחקנים אחרים. אבל בסופו של דבר שניהם נכשלו – ושייה לגרב, ששיחק בלבן נגד יאקובנקו, הצליח ליצור לחץ מסויים אבל נתקל בהגנה טובה של יריבו ולבסוף, כשניסה באופן נואש לסבך את העמדה כדי לשמור על סיכויי ניצחון, אפילו הפסיד. רג'אבוב, ששיחק בלבן נגד רפורט, השיג מה שנראה כיתרון קל מאוד, אבל בעמדה שהתקבלה לאחר המסע ה-36:

התייאש במהירות מפתיעה מהסיכוי להשיג משהו והציע תיקו שהתקבל בשמחה. וכך הפכו ממדיארוב וגרישצ'וק, שלא השתתפו בטורניר, לזוכים בסדרה.

ברמת הטורניר הבודד ארוניאן סיים כזוכה משותף ביחד עם יאקובנקו, שהתוצאה הסופית שלו נבעה במידה רבה מהנסיבות המיוחדות – העובדה ששיחק עם יריב שהיה זקוק לניצחון באופן נואש; שניהם עם 5.5 נקודות (2+). אחריהם, במקום שלישי-תשיעי משותף, נקמורה, דינג לירן, סבידלר, רג'אבוב, רפורט, הריקרישנה ותומשבסקי עם 5 (1+); ושייה לגרב, בעקבות ההפסד בסיבוב האחרון, הידרדר עד למקום 12-10 עם 4.5 (50%) לצד אליאנוב ואינרקייב; אחריהם ואייחו, גירי ולי צ'או עם 4 (1-), ריאזנצב עם 3.5 (2-), ובתחתית גלפנד והאמר עם 3 (3-).

אם כן, תוצאה גרועה מאוד לגלפנד שלמרבה הצער מהווה חלק מהדעיכה המתמשכת שלו בשנתיים האחרונות, ובעקבותיה מד הכושר שלו יורד – בפעם הראשונה מאז ינואר 2005 – אל מתחת ל-2700. (אלא שאז מד כושר של 2696 הספיק למקום 16 בעולם; היום הוא מספיק רק לאזור המקום ה-50.) ציינתי כבר בפוסט הראשון על הגרנד פרי השנה שהיה לגלפנד לא מעט מזל שהצליח להעפיל לסדרה הנוכחית על סמך מד כושר – גם כיוון שכמה שחקנים בעלי מד כושר גבוה משלו ויתרו על השתתפותם וגם כיוון שהממוצע השנתי לפיו נעשה החישוב לא כלל את המחצית השנייה של 2016 והנפילה שהיתה לו בה. מכל מקום, ספק רב אם גלפנד יוכל להשתתף בסדרת הגרנד פרי בסבב הבא של אליפות העולם וייתכן מאוד שהטורניר הנוכחי מסמן את סוף הקריירה שלו בצמרת הגבוהה ממש.

**********

בעקבות סיום סדרת הגרנד פרי הושלם, כאמור, גם הרכב טורניר המועמדים הקרוב (שיתקיים במרץ בברלין): קריאקין (כסגן אלוף העולם של הסבב הקודם), קרואנה, סו (לפי ממוצע מד כושר שנתי), ארוניאן, דינג לירן (הפיינליסטים של גביע העולם שנערך בספטמבר), ממדיארוב, גרישצ'וק (מסידרת הגרנד פרי) וקרמניק (כווילד קארד).

המאוכזב הגדול – ואולי גם זה שהעדרותו היא האכזבה הגדולה ביותר מבחינת חובבי השחמט – הוא ושייה לגרב, שהיה קרוב מאוד להעפלה לא רק דרך הגרנד פרי אלא גם מגביע העולם, שם הגיע למרחק משחק בליץ אחד מהגמר (משחק הארמגדון בו הפסיד לארוניאן בחצי הגמר). למרות שבשנתיים האחרונות ביסס את עצמו כשחקן בטופ 10 והשנה גם זכה בטורניר העל הקלאסי הראשון שלו (גביע סינקפילד), עדיין לא הצליח להעפיל לתחרות מועמדים.

בחירתו של קרמניק כווילד קארד היתה צפויה מרגע שנודע כי הספונסר הראשי של התחרות הוא חברה רוסית (EG Capital Advisors), והפכה לוודאית כשהסתבר שנכשל במרוץ הצמוד להעפלה לפי מד כושר שניהל עם קרואנה וסו בחודשים האחרונים. שוב הוכח שהגורם הקובע בבחירת הווילד קארד הוא זהות הספונסר – כשזה היה אזרי כך גם היה הווילד קארד (ממדיארוב ב-2011, רג'אבוב ב-2013), וכנ"ל במקרים של ספונסרים רוסיים (סבידלר ב-2014, קרמניק הפעם) וארמניים (ארוניאן ב-2016). יש לזכור בהקשר זה כי מנקודת הראות של פיד"ה ההיגיון הבסיסי של קטגוריית הווילד קארד אינו לאפשר את בחירת השחקן הראוי ביותר שלא הצליח להעפיל דרך המסלולים האחרים, אלא להוות תמריץ עבור ספונסרים לממן את התחרות – כשהתמריץ טמון בכך שיוכלו לבחור בשחקן "שלהם".

אבל מכל מקום מדובר בתחרות מועמדים חזקה ביותר – אי אפשר היה לקבל הרבה יותר חזקה ממנה. לפי דירוג מד הכושר החי כרגע, היא כוללת שישה מתוך תשעת שחקני הטופ 10 שאינם קרלסן, בצירוף מספרי 11 ו-13.

עד הסוף המר
לחבק את ה1-0

59 Comments

יהודה.א. 26 בנובמבר 2017

תודה על פוסט מעולה.

קשה לקבל ׳מועמדים׳ יותר חזקה, אבל וושיה, אפילו במקום קראמניק, היה מוסיף לא רק עניין כי אם גם מתח לתחרות.

אייל סגל 26 בנובמבר 2017

כן, אני מסכים – אם ההרכב של התחרות היה תלוי בי הייתי שם אותו במקום קרמניק או גרישצ'וק, שהם לדעתי השניים עם הסיכויים הכי פחות ריאליים לזכות (גרישצ'וק פשוט לא מספיק חזק, קרמניק כבר לא מספיק יציב – בזמן האחרון גם בתחרויות יותר קצרות הוא באופן די קבוע מפסיד משחק או שניים על טעויות טקטיות די גסות, לצד משחקים נהדרים).

איציק 26 בנובמבר 2017

עוד לא קראתי, אבל רק לראות שהעלית פוסט מעלה חיוך גדול על הפנים :-)
תודה

איציק 26 בנובמבר 2017

איך היתה השנה של קרלסון? הוא מבחינתו די יכל לנוח כשהאחרים רבים.

אייל סגל 26 בנובמבר 2017

לקרלסן יש שנה די חלשה ביחס לסטנדרטים שלו – כתבתי על זה בפוסטים קודמים וזה לא השתנה מאז באופן מהותי. כלומר, בקצבים המהירים הוא ממשיך להפגין דומיננטיות, אבל בשחמט קלאסי כמעט ולא היו לו הישגים מרשימים – הוא לא זכה אפילו בטורניר על אחד (והוא שיחק בארבעה כאלה), אם כי לאחרונה הוא זכה בתחרות הפתוחה החזקה באי מאן שהזכרתי בפוסט בהקשר של גלפנד. לארוניאן היו במהלך 2017 הישגים תחרותיים יותר מרשימים ולטעמי נכון לעכשיו הוא גם משחק שחמט יותר טוב מאשר קרלסן. כמובן, כשמדובר בדו קרב על אליפות העולם יש עוד שנה שלמה לקראתו וצריך לראות אם ועד כמה קרלסן יחזור לעצמו במהלך 2018; חוץ מזה, כמו שכבר צויין בתגובות למטה, ארוניאן ידוע בבעיות המנטליות שיש לו כשזה מגיע לשלבים המכריעים של תחרויות מועמדים.

שחר ש 26 בנובמבר 2017

תודה רבה!
כמה חיכיתי לפוסט מסכם שלך…

דוד 26 בנובמבר 2017

אני חושב שזה די הוגן לקבוע שארוניאן הוא הפייבוריט לזכות במועמדים. הבעיה היא שזו אינה הפעם הראשונה שהוא נחשב לפייבוריט לפני התחרות.
הולכת להיות תחרות אדירה. אם קריאקין וקרמניק לא יזכו, מישהו הולך לשדרג משמעותית את המשך הקריירה שלו.

שחר 26 בנובמבר 2017

תודה רבה
פוסט מתוקתק ומעמיק
מתי לאחרונה גלפנד היה באזור מקום 50 בעולם? בגיל 18? בשנת 90 ?

לגבי המועמדים, יהיה מאד מעניין, בין היתר לראות האם ארוניאן התגבר על המחסום הפסכולוגי שבלם אותו בתחרויות קודמות בסביבות סיבוב 9, ואז הוא יכול להיות אחד המועמדים לזכיה, בשל שילוב של כישרון, נסיון ושנה אחרונה חזקה

נדמה לי שמועמד חזק נוסף הוא קרואנה, שכבר עבר את טבילת האש לפני שנתיים, כשהופיע פעם ראשונה (שזה מאתגר במיוחד), ונתן הופעה טובה

פחות הייתי מהמר על דינג וסו כי זו ההופעה הראשונה שלהם במעמד
מועמד מעניין הוא ממדיארוב

אייל סגל 26 בנובמבר 2017

בתשובה למה ששאלת, רשימת הדירוג האחרונה בה גלפנד היה במקום 50 ומטה היא של ינואר 88… ב-90 הוא דווקא הגיע לדרוג השיא שלו, שלישי אחרי קספרוב וקרפוב (אם כי בפער די ענקי משניהם – http://www.olimpbase.org/Elo/Elo199007e.html).

שחר 26 בנובמבר 2017

הרשימה מ 90 כוללת גם את קורצנוי, פולוגייבסקי, פורטיש ואפילו סמיסלוב, מעניין

כלומר גלפנד היה בטופ 50 מאז שהיה בן 19 בשנת 88, שבה התקיימה אולמפיאדת סיאול ושמיר רץ בבחירות קצת לפני מלח' המפרץ הראשונה

איציק 26 בנובמבר 2017

היחידים ברשימה שקישרת שאני מזהה כשחקן צמרת פעיל עד עכשיו זה אנאנד ואדמס (צעיר במקצת) שהיו אז הרחק מאחורי גלפנד. שלושה דינוזאורים.

אייל סגל 26 בנובמבר 2017

ואפשר להוסיף גם את איבנצ'וק.

איציק 26 בנובמבר 2017

מתנצל אם פגעתי בו. פספסתי כנראה.

עמי 26 בנובמבר 2017

כרגיל – תודה על הפוסט!

דוד 26 בנובמבר 2017

לגבי המשחק של ארוניאן, איכשהו זה מרגיש שאם גירי היה משחק 12..ג:ד3 עם הרעיון של מהח4 ו6, עם כישוריו ההגנתיים הוא היה מצליח להתגונן בקלות. הרץ הלבן יתקשה להצטרף להתקפה על אגף המלך, ואם הלבן לא לא רוצה להצריח ולהסיט את הצריח מטור ח', הוא ייאלץ להשאיר את המלך שלו באמצע הלוח ולהתמודד עם רגלי שחור מציק על ד3.
בשחמט האיום יותר חשוב מהביצוע, והחשש של גירי להיכנס לעמדה של שוויון שרק נראית מפחידה, גרם לו להכניס את עצמו לתסבוכת הרבה יותר רצינית. מה נגיד על ארוניאן? האיש עושה קריירה מה"בלופים" הללו (וכמובן מניצול מבריק שלהם).

יורם 26 בנובמבר 2017

תודה, אייל.
עוד תחרות שהסתיימה אתמול היתה אליפות העולם לנוער, בדומה לאצל הבוגרים, הזוכה היה הנורבגי אריאן טארי, שצבר 8.5 מ-11 והקדים בשוויון נקודות את הארמני פטרוסיאן (קשר משפחתי?), וההודי צ'יטמברם.
אבל הסיפור הגדול היה בלי ספק ההודי בן ה-12 Praggnanandhaa, האב"ל הצעיר בהיסטוריה, שצבר ציון ראשון לרב-אמן כבר אחרי 8 סיבובים. הוא סיים רביעי עם תוצאה מעולה של 8 מ-11, כולל 4.5 מ-6 נגד רבי-אמנים, ו-Performance של 2688.
כדי לשבור את שיא הגיל של קריאקין, הוא צריך לצבור עוד 2 נורמות עד ל-10 במרץ (מד-כושר 2500 כבר יש לו). הימור מטורף שלי: הוא יירש את קרלסן בעוד 8-10 שנים.
בקרב הישראלים, אביטל בורוחובסקי איכזב עם 6.5, ואילו דווקא אורי קובו ויבגני זנן המדורגים יותר נמוך צברו 7. חבל שהפסדים בסיבוב האחרון מנעו משניהם להתברג בצמרת.

Zak 27 בנובמבר 2017

אני חושב שפטרוסיאן זה שם משפחה נפוץ במיוחד בארמניה, כך שלא חייב בהכרח להיות קשר משפחתי. סקירה מעניינת, התחרות היא עד גיל 18?

אייל סגל 27 בנובמבר 2017

לא, עד גיל 20 – זו האליפות ה"אבסולוטית" לjuniors. צריך אגב לזכור שכמו בדרך כלל, רוב השחקנים ממש הכי חזקים בקטגורית הגיל הזו לא משתתפים, כי הם כבר מתמקדים בתחרויות של "גדולים" – הפעם היו רק 2 (ואן פורסט ואופארין) מתוך 10 המדורגים ראשונים בעולם (https://ratings.fide.com/top.phtml?list=juniors).

אפשר לראות משחקים ותוצאות כאן – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/world-junior-championship-2017

יורם 28 בנובמבר 2017

2 נוספים מהעשיריה, אנטיפוב וצ'ונג, זכו באליפות בשנים הקודמות. 6 האחרים יוצאים מאוד קטנים מהסיפור. ספאסקי, קרפוב, קספרוב, ואנאנד הצליחו לא רע בקריירות שלהם למרות שלא ידעו להתמקד בתחרויות של "גדולים" וזכו באליפות העולם לנוער.
ומה יעשו המתמקדים אם חלילה מישהו מהם ישחק בתחרות בוגרים ויפגוש שם שחקני נוער אחרים? שביתה איטלקית כמו ייפאן?

שחר 27 בנובמבר 2017

לגבי סיכום עונה, מסכים שלארוניאן היתה שנה ממש טובה ובטח גם מד ביצועים גבוה, למרות שהוא השתתף בהרבה תחרויות וחלק מהן, למשל בגרנד פרי, לא תמיד היו טובות, אך הוא התעלה יפה סהכ.
עם זאת צריך להזהר מאפקט הילה (שלילי) שיש לגבי קרלסן, שאותו אנו משווים בדרך כלל לעצמו (הרגל אנושי מובן) ואומרים שהיתה לו שנה פחות טובה ממה שעשה בעבר, שזה כמובן נכון.
אך אובייקטיבית, הוא השתתף במעט תחרויות, היה לא טוב רק באחת, פלוס הפסד אחד טפשי בגביע העולם, ובכל האחרות סיים בצמרת, אם אינני טועה ראשון או שני, ושווה לבדוק את מד הביצועים השנתי שלו, בטח מעל 2800
ואני כבר לא מדבר על העליונות האדירה שהפגין בבליץ ובראפיד בכל הקשר, כולל באנטרנט וכולל בגרנד טור בהשגים אולי הסטוריים, הוא משיג 70-80% מול העשיריה הראשונה בעולם בדרך כלל בקצבים אלה (אם כי זה לא שקול לקצב קלאסי)

בכ אופן גם בקלאסי, שווה לבדוק מה מד הביצועים שלו אחרי או לפני לונדון
מעריך שתוך כמה שנים מד הכושר הקלאסי שלו יעשה צעד אושניים לכיוון הראפיד והבליץ שבהם הוא מחזיק כרגע

אייל סגל 27 בנובמבר 2017

כן, אמרתי שההחלשות של קרלסן שאני מדבר עליה היא א. יחסית לסטנדרטים שלו ו-ב. בקלאסי ולא בקצבים המהירים. אבל בהתחשב בהסתייגויות האלה מדובר בתופעה אמיתית – מעבר למספרים וסטטיסטיקות, כשמסתכלים במשחקים שלו במהלך השנה האחרונה אפשר לראות שבאופן די שיטתי הוא גם מתפרק יותר בקלות בעמדות קשות וגם – ואולי בעיקר – פחות מדוייק מפעם במימוש יתרונות לכדי נצחונות.

מבחינת התוצאות, נכון שחוץ מההופעה הממש גרועה בנורבגיה הוא סיים במקומות שניים, אם כי גם כאן כדאי לזכור שבוייק אן זה הוא היה נקודה שלמה אחרי סו ובגרנקה מדובר במקום שני-שלישי משותף, בטורניר שהשתתפו בו רק ארבעה שחקנים מהצמרת הגבוהה ממש, ובפער של לא פחות מנקודה וחצי מארוניאן (http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=89631). ובפרספקטיבה היסטורית, אפשר לציין שלקספרוב (השוואה אכזרית כמובן, אבל אלה הגבהים שקרלסן נמדד בהם עכשיו) אף פעם לא היתה תוצאה גרועה כמו בנורבגיה במהלך הקריירה הבוגרת שלו – של משהו כמו 50 טורנירי צמרת ב-24 שנים – התוצאה הכי גרועה שלו היתה 50% ומקום באמצע, וגם זה קרה לו רק פעם אחת. לקרלסן זה סיום עם מאזן שלילי בתחתית פעם שנייה בתוך שנתיים – קרה לו כבר בנורבגיה ב-2015 (http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=85824).

איל 27 בנובמבר 2017

מגיעה לגלפנד תודה גדולה על השירות שעשה לישראל. עכשיו נהיה פחות רלוונטיים (למרות שזה תהליך שכבר החל לפני חודשים ארוכים) בצמרת הממש גבוהה גם אם רודשטיין יצליח להתקבע בעשיריה האחרונה במועדון ה- 2700.

Zak 27 בנובמבר 2017

ברוך שובך! הניצחון של ארוניאן על גירי מרתק במיוחד באופן שהוא מעביר את ההתקפה מצד לצד – מקדם את הרגלים באגף המלך, משתק באמצעות המלכה את האגף הזה של השחור, משתלט על המרכז ואז שוב באגף המלך. פשוט משחק לימודי.

טל 28 בנובמבר 2017

סתם תהיה. למה בגרנד פרי משחקים 9 משחקים ולא 8 או 10? הרי גם ככה משחקים בשיטה שוויצרית אז למה שלא יהיה לכל שחקן מספר זהה של משחקים בשחור ולבן?

אייל סגל 28 בנובמבר 2017

שאלה טובה… קשה לי לחשוב על תשובה עניינית, חוץ מזה שפשוט התרגלו בזמן האחרון ש-9 סיבובים הוא האורך הרגיל של טורנירי צמרת – אבל זה באופן נורמלי בתחרויות שבהן כולם משחקים נגד כולם עם 10 משתתפים בסך הכל (ברור למה מארגנים מעדיפים מספר זוגי של שחקנים – כדי שכולם ישחקו בכל סיבוב). כשאני חושב על זה, אחת התחרויות השוויצריות החזקות ביותר מבין אלה הפתוחות – זו שבגיברלטר – היא באמת של 10 סיבובים.

טל 28 בנובמבר 2017

הבעיה שגם לא מנסים להשוות את זה בין הטורנירים. ז"א הייתי מצפה שלפחות כל שחקן ישחק יותר משחקים בלבן בלבן פעם או פעמיים (מתוך שלושה). אבל יש שחקנים שאפילו את האיזון הזה אין אצלם. הסתכלתי עכשיו, בכל שלושת הטורנירים בהם השתתף, ממדיארוב שיחק 5 משחקים בלבן. זה יתרון לא קטן בהתחשב בזה שבצמרת הדירוג חצי נקודה שווה 60-70 נקודות לטבלה הסופית.

מומו 29 בנובמבר 2017

כמו תמיד כיף גדול לקרוא… התגעגעתי:)
לגבי גלפנד, אם הירידה מהטופ תוביל לפחות הזמנות לתחרויות צמרת גם יהיה קשה מאד לחזור לניקוד גבוה, וגם אני משער שהתמריצים הכספיים נמוכים יותר ולא שווים את אורח החיים וסדר היום הקשוח שהוא מסוגל לעצמו (לפי כתבות עליו מהעבר), ולכן קשה לראות את הדלת פתוחה עדיין עבורו שם למעלה.
נקודת האור, למרות התוצאות העצובות, המשחקים שלו השנה היו אטרקטיבים ומהנים מאד.
לגבי הניקוד,האם בעבר מד הכושר מורכב אותו דבר?בטבלה נראה שהוא הורכב רק ממספרים עגולים.

אייל סגל 29 בנובמבר 2017

אם אתה מתכוון לרשימה מ-1990 – החישוב של מד הכושר היה זהה אבל כן, היו מעגלים אז את התוצאה ל-0 או ה-5 הקרוב ביותר.

[העניין הזה של העיגול מזכיר לי אנקדוטה של אנאנד: פעם הוא ואישתו שהו במלון, והיא אמרה לו ששמה כמה מהחפצים שלו בכספת, ושהקוד שלה הוא 2706, כך שיהיה לו קל לזכור אותו. הוא אמר לה ש-2706 זה לא מספר מד-כושר כל-כך מוצלח כדי לזכור אותו, כי מקובל לעגל אותם ל-0 או ל-5 הקרוב. אישתו הסתכלה בו לרגע בזעזוע, ואז הסבירה לו שה-27 ביוני הוא יום הנישואים שלהם.]

איציק 29 בנובמבר 2017

ענק :-)

מומו 29 בנובמבר 2017

סיפור טוב!
קצת קראתי על ענייני מד כושר ומתברר שבעיות בתיאוריה גורמות לזה ש 2700 היום ופעם זה לא אותו דבר

אילן 30 בנובמבר 2017

:)
מה שגורם לך לחשוב על גליצ'ים גרועים יותר של שחקני שחמט, שלא פורסמו

אילן 30 בנובמבר 2017

אמש פורסם שאליפות העולם הבאה תתקיים בשנה הבאה ב*לונדון*.
קרלסן שהוזמן לאירוע התבדח כשאמר שהוא מקווה להיות אלוף העולם הראשון מאז 1993 שינצח למעשה משחק כלשהו בלונדון (באותה שנה בלונדון קספרוב ניצח את נייג'ל שורט אבל 7 שנים לאחר מכן לא הצליח לנצח אפילו משחק בודד אחד נגד קרמניק).

נשאלת השאלה אם שוב תיחסם גישה ישירה למשחקים ללא תשלום. עצם העובדה שעד היום פיד"ה אפשרה למארגנים את המצב הזה רק מלמד שלא היה הרבה ביקוש מצד מארגנים (או שהיו מהלכים לא כשרים שהעניקו לאגון את הבכורה).

מחר מתחיל הטורניר הקלאסי החזק האחרון שייערך השנה, הרגל האחרונה של ה- GCT. קרלסן אמר מראש שאינו מרגיש בשיא כושרו אבל אם MVL ישחק טוב (ויאיים ליטול את המקום הראשון) גם הוא "ייאלץ" לנצח כמה משחקים https://www.chess.com/news/view/2018-world-championship-to-be-held-in-london

שחר 3 בדצמבר 2017

שתי שאלות:
איך אומרים בעברית En-Prise – כלומר שכלי מוקרב בערוקה שאפשר להוריד אותו, לטובת טקטיקה?

2 מה הרציונל של התיקו קרלסן-קרואנה סבוב 1 כאשר אין שוויון בחומר בסיום?

יורם 4 בדצמבר 2017

1) אין מונח מדויק, נהוג פשוט לומר שהכלי תלוי. אם אתה רוצה להישמע מבין, אתה יכול להשתמש במונח הצרפתי, כמו ישראלים שלא יודעים 5 מלים בצרפתית, אבל מקפידים לומר j'adoube במקום פשוט "מסדר" (מעניין מה החוק אומר לגבי שימוש בשפות אחרות).
אגב, En-Prise זה לא בהכרח הקרבה, אלא כל מקרה שניתן לקחת את הכלי, כולל אם שמו אותו שם בשוגג.
2) בעמדה הסופית? אף צד אינו יכול לשאוף לנצחון – קרלסן בכלל כלי פחות, וקרואנה אינו יכול להתקדם – הפרש מרותק, המלך חייב להישאר במקום כדי להגן עליו, והרץ חייב להישאר באלכסון הארוך מאותה הסיבה. על מסעי רגלים אין מה לדבר. אין סכנה לכפאי כי לבן יכול לשחק רא4-ב5, או מב7-ב6, ושחור יכול לנוע כאוות נפשו עם הרץ לאורך האלכסון.

שחר 4 בדצמבר 2017

תודה

אגב, ראיתי שאיבנצוק ניצח איזו תחרות ראפיד עם קריאקין ווואי-יי הסיני, אך לא נראה שזה נחשב למד כושר

שחר 7 בדצמבר 2017

איתות של קרואנה לקראת תחרות המועמדים?
שני נצחונות מקוריים בעמדות מעניינות

אילן 7 בדצמבר 2017

האם מדובר כאן בשיא נוסף של קרואנה – הוא היחיד שינצח בטורניר הזה? 25 משחקים שוחקו ורק שני נצחונות והם שלו.

זה יכול להיות ממש מתסכל לכל סופר רב אמן מה שקרה במשחק אתמול עם קרואנה. מסע אחד לא מדויק וגם לא שגיאה בולטת – 32…ב4 גרמה לכפות המאזניים לעבור מיתרון קל שהיה לטובת אננד ליתרון קל לקרואנה ומשם הדברים התגלגלו. צריך הבנה עמדתית עמוקה מאוד כדי לדעת שהמסע הזה – שהוא בסה"כ המשך בניית מתקפה על אגף המלך של הלבן, מתקפת נגד – הוא טעות. לקרואנה יש את זה. לאננד, אתמול לפחות לא היה את זה.

האם קרלסן יתעורר מתרדמת החורף שלו מחר נגד נקמורה? האם MVL יצליח לעצור את קרואנה מחר? MVL חייב לנצח כדי לזכות בטורניר ונשארו רק 4 סיבובים. ארוניאן גם עדיין לא אמר את שלו בטורניר הזה (בסיבוב האחרון ישחק נגד קרלסן).

שחר 7 בדצמבר 2017

אצל קלסן הרושם הוא שהוא עושה מאמץ להשיג נצחונות, רק לא מצליח בינתיים, נראה מה יהיה
קריאקין נראה כמתרכז בתחרות המועמדים, אולי בצדק?

אייל סגל 7 בדצמבר 2017

כן, קרלסן בהחלט מתאמץ – המשחקים שלו נגד קרואנה בסיבוב הראשון ונגד סו אתמול היו דוגמאות מובהקות לסוג משחקי הלחץ העמדתי שפעם היו נוהגים להביא לו הרבה נצחונות. נגד סו גם ברור שהשיג בשלב כלשהו עמדה זכויה, אבל לא הצליח לממש את היתרון – ההחמצה היתה כששיחק 55.ר-ג5? במקום ר-ג1! (יש הסבר מפורט של זה בדיווח של צ'סבייס על הסיבוב – https://en.chessbase.com/post/london-classic-caruana-wins-again). זו נראית לי עוד דוגמה למה שכתבתי באחת התגובות למעלה על זה שבשנה האחרונה החדות שלו נפגמה והוא נחלש כשחקן.

לגבי קריאקין, בהתחשב בכך שכבר שנה שלמה (מאז הדו קרב עם קרלסן) לא היתה לו אפילו הופעה אחת מרשימה בטורניר קלאסי, אני בספק אם באמת התרכזות בתחרות המועמדים מסבירה את הכל; אולי החיים כ(מיני-)סלבריטי מאז אותו דו קרב לא משפיעים לטובה על השחמט שלו. אני נזכר באופן שבו אנאנד, מאז תחילת 2011 ובמשך יותר משנתיים, נתן סדרה ארוכה של הופעות בינוניות ומטה בטורנירים וכל הזמן אמרו שהוא "מסתיר את ההכנות" שלו בשביל הדו קרבות על אליפות העולם. בסוף, כשהגיע הדו קרב עם קרלסן, הסתבר שהן היו מוסתרות כל כך טוב עד שהוא בעצמו כבר לא הצליח למצוא אותן…

איציק 7 בדצמבר 2017

תמיד בניתוחים כאלו עולי לי השאלה האם זה קרלסון נחלש או האחרים למדו אותו ולכן קשה לו יותר. במצב כזה הלחץ קצת עולה ויש יותר טעויות לא מחויבות גם בעמדה זכויה.

דוד 8 בדצמבר 2017

תוכנת המחשב אלפא-זירו ביצירת פאר נגד סטוקפיש. לדעתי אחד המשחקים הכי יפים שייצא לכם לראות נגד ההגנה הצרפתית.
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/alphazero-vs-stockfish/1/1/9

יאיר 8 בדצמבר 2017

באמת משחק מדהים. הרץ הצרפתי סובל כל המשחק…
באותו הקשר, תוכנת המחשב הודיני ניצחה את קומודו 53:47.
על ההישג ההישג האפילו הידיעות על אלפא-זירו, שמפתחיה טוענים שלאחר 4 שעות בלבד של אימון עצמי (התוכנה לומדת ממשחקים מול עצמה), הצליחה לעקוף ברמתה את סטוקפיש 8 (אלופת העונה הקודמת).
זאת על אף שהיא סורקת בערך מאית מכמות העמדות של סטוקפיש מה שיכול להתפרש כדומה יותר ל"מחשבה אנושית".
זהו שינוי פרדיגמה בתחום הוותיק של תוכנות השחמט שעשוי להפוך אותו מהיסוד.
יהיה מעניין.

דוד 8 בדצמבר 2017

לגבי הרץ הצרפתי: אני חושב שהשחור למעשה די חיסל אותו עם 11..א5, המאפשר את סגירת הדלת עם ב5. וזה משהו שבן אנוש לא היה עושה. מאותו הרגע השחור שיחק עם כלי פחות והיה משותק לגמרי.
אלפא זירו היא באמת מדהימה. תראה את המשחק הזה https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/alphazero-vs-stockfish/1/1/3
איזה שילוב של אסטרטגיה וטקטיקה תוך הקרבת רגלים, השתלטות על המרחב ושיתוק היריב.

שחר 8 בדצמבר 2017

לגבי קרלסן, מסכים שיחסית לרמתו הרגילה הוא בשפל יחסי באספקט הזה שהוזכר. אולי הדגש על משחקים מהירים הקהה אצלו את היכולות הנל במשחקים קלאסיים. הוא הרי משחק כיום בטח פי 10 משחקי בליץ מאשר קלאסיים, נראה מה יהיה בהמשך. היום הוא יתקשה לשרוד מול נקמורה, לפי מה שנראה כעת
לגבי אלפא זירו, האלגוריתם שלה שונה מהותית , ודומה לעקרון של האלגוריתם שפיצח את משחק הגו. מגדירים למחשב את חוקי המשחק ואת התוצאות הסופיות שאפשריות, הוא מתאמן מול עצמו ולומד איך מתוך חוקי המשחק מגיעים לתוצאה הסופית האופטימלית על ידי סקירת מליוני משחקים בנוסף לאלה ששיחק עם עצמו. במובן הזה הוא פחות צריך ללמוד עקרונות אסטרטקיים מקובלים וכדומה (בגו אי אפשר לעשות זאת מבחינה מעשית)

שחר 9 בדצמבר 2017

קרלסן שרד מול נקמורה
נפו דייק יותר מאדמס בסיום צריחים שנראה לימודי כמעט, וזכה

שחר 9 בדצמבר 2017

התחרות בלונדון מתחילה ליצור מתח חיובי
קרלסן נהנה ממזל לאחר שאתמול שרד מול נקמורה, היום הוציא מים מהסלע וניצח בסיום שוויוני בצורה נאה.
נפו ניצח בעמדה יפה, וושייה נהנה ממזל אף הוא שקריאקין שמט תיקו מולו ואולי אף נכנע מוקדם קצת

מחר קרלסן עם נפו וושיה עם אנאנד

אילן 11 בדצמבר 2017

זה אמנם תסריט לא כל כך מסתבר אבל אם קרלסן יפסיד גם היום (לארוניאן) ומצד שני קרואנה ינצח את אדמס, הפער ביניהם יצטמק לבערך 13 נקודות.

אם נפו לוקח את הטורניר הזה זה ההישג הגדול ביותר בקריירה שלו (שמעוטר בנצחון בשחור על אלוף העולם).

האם הבלנדר של קרלסן (הגדול יותר אבל לא היחיד, 36. מה ג6) באמת ניתן לייחוס להצטננות שלו או לאיבוד החדות שלו באופן כללי? האמת היא שהוא בנה עד כמה מסעים לפני כן, יתרון עמדתי מרשים שהשיא שלו היה במסע 29. ז4 יתרון שבימים הטובים שלו היה יכול להוביל אותו לנצחון, אבל ממסע 30 ואילך הוא הלך ואיבד את היתרון אט אט.

MVL שוב ניצב בפני משימה כמעט בלתי אפשרית להיות הזוכה של ה- GCT, הוא גם צריך לנצח היום בשחור את נפו (משימה קשה במיוחד לאחר הסטריק של 3 נצחונות של האחרון) וגם שקרואנה לא ינצח היום את אדמס (מה ש"אנחנו" לא רוצים שיקרה כמובן). נדמה ששוב MVL מגיע עד לגשר אבל לא חוצה אותו. תמיד קרוב. תמיד ליד.

אייל סגל 11 בדצמבר 2017

התוצאה במשחק של קרואנה נגד אדמס לא עד כדי כך משמעותית מבחינתו של MVL ברמת הסדרה השלמה, כי בה הוא הרי מתמודד על הזכייה רק מול קרלסן – הוא לא חייב לזכות בטורניר. הטורניר התחיל כשקרלסן שלוש נקודות מעליו בניקוד של הסדרה, במצב הטבלה כרגע קרלסן רק חצי נקודה מעליו (מקום שלישי נותן לMVL שמונה נקודות, מקום רביעי-שביעי נותן לקרלסן 5.5), כך שגם ניצחון שיעלה אותו למקום שני-שלישי משותף (9 נקודות) יכול להספיק לו.

אילן 11 בדצמבר 2017

האמת היא שלא התעמקתי בניקוד של ה- GCT, רק קראתי על זה באתר chess.com –
Carlsen's loss means that Maxime Vachier-Lagrave can still win the Grand Chess Tour, but for that he needs to beat Nepomniachtchi as Black tomorrow and hope that Caruana doesn't beat Adams.

https://www.chess.com/news/view/nepomniachtchi-clear-first-in-london-by-beating-struggling-carlsen

אבל אני מניח שזה מסביר בדיוק מה שכתבת – על מנת שיזכה במקום שני-שלישי משותף ולכן יקבל גם 9 נקודות, אסור מבחינתו של MVL שקרואנה ינצח אבל נראה שהוא כבר ויתר על כך מראש בתיקו המהיר שעשה עם נפו.

אייל סגל 11 בדצמבר 2017

לנפו יש שיקולים משלו כמי שמועמד לזכייה בטורניר ולכן הוא כפה תיקו מהיר כשהיתה לו הזדמנות. כרגע נראה שהסיכוי היחיד של MVL לזכות בסדרה הוא אם קרלסן יפסיד לארוניאן (אם כי לאור העמדה נכון למסע 20 בהחלט לא הייתי שולל את האפשרות הזו על הסף).

אילן 11 בדצמבר 2017

טוב, כמו שכתבתי מקודם לא ממש התעמקתי בניקוד של ה- GCT אבל מצפיה בשידור החי עכשיו מסתבר שיש תסריט נוסף ש- MVL זוכה והוא כאשר אדמס מנצח את קרואנה ויתר המשחקים מסתיימים בתיקו.

אייל סגל 11 בדצמבר 2017

כן, במקרה כזה חוזרים לתסריט של מקום שני-שלישי משותף עם 9 נקודות לMVL, רק בדרך אחרת…

אייל סגל 11 בדצמבר 2017

האמת שאני בכלל לא בטוח אפילו עד כמה אכפת למישהו התואר של הזוכה בסדרה המשונה הזו, אבל בכל מקרה זה לא מעט כסף – הבדל של 50 אלף דולר בין הפרס למקום ראשון (100 אלף) ושני (50 אלף).

חובבן 12 בדצמבר 2017

מחכה לטור שלך על alpha zero שטרפה כל מה שחשבנו שאנחנו יודעים על תוכנות שח, ואולי על שח בכלל.
ב Go התכונה כבר שינתה את מאגר הפתיחות (של שחקנים אנושיים) ושינתה את המשחק.

דוד 12 בדצמבר 2017

מצטרף להנ"ל.

יוני 12 בדצמבר 2017

כן, זה יהיה ממש מעניין. השאלה שלי היא האם המחשב שיחזר פתיחות ידועות? האם הוא מצא פתיחות שכמעט לא בשימוש כיעילות?

חובבן 12 בדצמבר 2017

המאמר המקורי, מענין וקריא גם ללא מומחים (כמוני)
https://arxiv.org/pdf/1712.01815.pdf

טבלה 2, למשל, מראה את אחוזי ההצלחה של פתיחות מוכרות לעורך זמן הלימוד של התוכנה. ספוילר: נראה הרבה יותר פתיחה אנגלית בקרוב.

Comments closed