תחרות המועמדים: קרואנה זוכה ומעפיל לדו קרב עם קרלסן

השחמטאי האמריקני הראשון מאז בובי פישר שיתמודד על אליפות העולם

[לצערי לא יכולתי לסקר את התחרות ב"שידור ישיר", אבל חשבתי שבכל זאת יהיה ערך בסיכום שלה, במיוחד כיוון שהיתה כל כך דרמטית ומעניינת]

 

בשבוע שעבר הסתיימה בברלין תחרות המועמדים, בה נקבע מי יתמודד בנובמבר עם קרלסן על תואר אלוף העולם – הארוע השני בחשיבותו בעולם השחמט לאחר הדו קרב על אליפות העולם עצמו. שמונת המשתתפים היו: קרואנה, סו (שהעפילו לפי מד כושר ממוצע לאורך שנת 2017), ארוניאן, דינג לירן (הפינאליסטים בגמר גביע העולם, בו גבר ארוניאן על דינג), ממדיארוב, גרישצ'וק (שהעפילו מסדרת הגרנד פרי), קריאקין (כסגן אלוף העולם מהסבב הקודם) וקרמניק (שנבחר כווילד קארד).

כמו לפני שנתיים, התחרות נראתה פתוחה למדי והיה קשה להצביע מראש על פיבוריט אחד ברור או אפילו שניים. על דרך השלילה ניתן היה לומר שזכייה של גרישצ'וק או דינג נראית מאוד בלתי סבירה – גרישצ'וק הוא שחקן מנוסה שכבר השתתף במספר מעמדים כאלה ודווקא לכן דומה שגבולות היכולת שלו בהם כבר ברורים למדי, בעוד שדינג (הסיני הראשון שהעפיל לתחרות מועמדים – עדות נוספת להתקדמות של סין בשחמט), לעומת זאת, עוד חסר נסיון לא רק במעמד כזה אלא בתחרויות על בכלל, לא זכה עדיין באף טורניר ברמה דומה, ולמעשה אפילו לא ביסס עדיין באופן ברור את מעמדו כשחקן טופ-10.

גם במקרה של סו, שכמו דינג זו היתה עבורו תחרות המועמדים הראשונה, היה דומה שחוסר הנסיון יפעל לרעתו; סו גם לא הרשים במיוחד בתחרויות בשנה האחרונה (לאחר סדרת הזכיות המרשימה שלו במחצית השנייה של 2016 ותחילת 2017). לקרמניק נטו לתת סיכויים טובים באופן משמעותי מהשלושה הקודמים (גם בסוכנויות ההימורים), אם כי אני באופן אישי נטיתי לחשוב שסיכוייו נמוכים למדי, כיוון שגילו המתקדם יחסית (בן 43 ביוני) נראה בשנים האחרונות כפוגע באופן שיטתי ביכולת התחרותית שלו. הבנת השחמט שלו עמוקה ביותר והוא מפגין בהרבה ממשחקיו יצירתיות ומוטיבציה גבוהות מאוד, אבל גם לוקה במעין דמנציה שחמטאית שגורמת לו לזרוק כמעט בכל תחרות משחק או שניים בגלל טעויות גסות, ונראה כפגיע יותר לעייפות הכרוכה במשחקים – וטורנירים – ארוכים מאשר השחקנים הצעירים ממנו. (גרישצ'וק, ארוניאן וממדיארוב הם בשנות ה-30 שלהם והשאר בשנות ה-20.)

נותרו איפוא ארוניאן, ממדיארוב, קריאקין וקרואנה. מבחינת היכולת שהפגינו לאורך השנה שקדמה למועמדים, היה ניתן להצביע על ארוניאן וממדיארוב כפיבוריטים. לארוניאן במיוחד היתה שנה נהדרת מבחינת רמת השחמט שהפגין כשהיה במיטבו וכמות התחרויות שזכה בהן. אלא שלגבי שניהם היו גם סימני שאלה רבים מבחינת היכולת המנטלית, ושוב – אלה היו דרמטיים במיוחד לגבי ארוניאן, עם ההיסטוריה הבעייתית מאוד של הכשלונות הסדרתיים שלו בתחרויות מועמדים שלרובן הגיע כפיבוריט, ושהצביעו על חוסר יכולת להתמודד עם הלחץ של המעמד. כסימן מעודד יכלה בהקשר זה לשמש הזכייה שלו בגביע העולם, התחרות הארוכה והמלחיצה ביותר של 2017 (בגלל פורמט הנוקאאוט), שכללה ניצחון על ושייה לגרב בחצי הגמר בו הצליח לחזור מפיגור וגם לזכות במשחק ארמגדון מכריע – זכייה שהיתה חיונית מבחינתו להעפלה למועמדים (כאמור, שני המעפילים לגמר מגיעים לשם, ועבור ארוניאן היה מדובר באותו שלב בנתיב ההעפלה היחיד שעוד היה פתוח בפניו).

קריאקין, מבחינת הערכת סיכוייו, היה מקרה הפוך: מצד אחד, במהלך השנה שקדמה למועמדים הוא היה זה מהשמונה שהכי פחות הרשים; לא רק שלא זכה באף תחרות קלאסית חשובה אלא שאפילו לא היה מהמתמודדים הרציניים על זכייה באחת מהן. (וברשימת מד הכושר של מרץ היה המדורג הנמוך ביותר – מס' 13, עם מד כושר של 2763.) מצד שני, קריאקין צבר מוניטין של מי שמסוגל להתעלות במעמדים של סבב אליפות העולם (במידה מסויימת כמו גלפנד בזמנים קודמים) – לאור הקאמבק המרשים שביצע במחצית השנייה של תחרות המועמדים ב-2014 והביא אותו אז עד למקום השני אחרי אנאנד, הזכייה בגביע העולם 2015, בתחרות המועמדים של 2016, ולאחר מכן הפייט הצמוד מאוד שנתן לקרלסן בדו קרב על אליפות העולם בסוף אותה שנה.

על קרואנה ניתן היה לומר שהוא היכן שהוא באמצע בין שני הקצוות האלה – לא הרשים במיוחד במהלך מרבית השנה האחרונה (וקצת לפני התחרות, בינואר, נתן הופעה גרועה מאוד בוייק אן זה), אבל מצד שני זכה בלונדון, הטורניר החשוב האחרון של 2017, ובאופן כללי ידוע כמי שיכול להתעלות לרמה גבוהה ביותר כשהוא במיטבו (כמו באותה הופעה היסטורית בגביע סינקפילד 2014 עם שבעת הנצחונות הרצופים). מבחינת נסיון קודם בתחרויות מועמדים, קרואנה היה הפעם בעמדה דומה לזו שהיה בה קריאקין בטורניר בו זכה לפני שנתיים – פעם שנייה שלו, לאחר שבפעם הראשונה כבר היה קרוב למדי וסיים במקום השני.

**********

וכעת, הנה סקירה של מהלך התחרות תוך התמקדות בסיפורו של המנצח.

סיבוב 1 – פתיחה טובה לקרואנה, עם ניצחון משכנע מאוד בלבן על סו – לעומת טורניר המועמדים הקודם, בו היה צריך לחכות עד לסיבוב השמיני בשביל הניצחון הראשון.

בהסתעפות של הפתיחה הקטלונית, קרואנה מצליח להפתיע את יריבו עם מסע לא כל כך שגרתי, 8.מה-ב3. סו מגיב בתכנית שכנראה אינה רעה באופן אוביקטיבי, אבל מובילה למשחק חריף המצריך דיוק רב. הוא מניח ללבן לבסס רגלי קדמי על ג5, ואז פורץ במרכז עם ה5 (תוך הקרבת רגלי זמנית) כדי להחליש את הרגלי הזה. בעמדה המתקבלת לאחר מסעו ה-18 של הלבן

הוא יכול להכות את הרגלי עם הפרש או הרץ וכנראה בוחר באפשרות הלא נכונה עם 18…ר:ג5?!; הבעיה היא שהסטת הרץ מ-ה7 מחלישה את הערוגה ז5 ומאפשרת ללבן לשחק 19.פ-ז5! ובכך להכין תוך רווח זמן (בשל איום המט על ח7) שני רעיונות התקפיים חשובים – פריצה במרכז עם ה4 וקידום הרגלי הניצב על ה5 ל-ה6. בעזרת תמרון הרץ דרך א6 ל-ג4 נראה שהשחור מצליח לייצב את המרכז שלו כנגד הפריצה עם ה4, אבל בעמדה המתקבלת לאחר מסעו ה-25 של השחור

המסע 26.ה6! עדיין חזק ומאפשר ללבן להחליש מאוד את עמדת המלך השחור. כמה מסעים לאחר מכן, בעקבות 30.מה-ה2

עמדת השחור קורסת. בשל חולשת הערוגות הבהירות ליד המלך ושליטת הלבן בטור ה', האיום המיידי הוא להחליף רצים על ד5 ולתת שח קטלני עם המלכה על ה6; 30…פ-ו8 מונע את השח הזה, אבל אחרי 31.ר:ד5+ ג:ד5 32.מה-ו3 (עם איום על ד5) מה-א5 33.צ-ה7 סו נכנע, כיוון שיותר מדי כלים לבנים (מלכה, צריח, רץ ופרש) תוקפים את המלך הלא מספיק מוגן שלו, ואין לו תשובה למספר איומים קטלניים (כמו ר-ח6).

במשחקים אחרים, התחלה טובה גם לקרמניק (עם ניצחון בלבן על גרישצ'וק) ולממדיארוב (עם ניצחון בשחור על קריאקין). בסיבוב רק תיקו אחד, בין ארוניאן לדינג, שבדיעבד מבשר את הבאות לגבי ארוניאן – הוא משיג עמדה מצויינת, קרובה מאוד לזכויה, בזכות חידוש יפה בפתיחה שמבלבל את יריבו, אבל ברגע קריטי נמנע מלנסות ולממש את יתרונו כיוון שהעמדה נראית לו לא מספיק ברורה, ומסתפק בתיקו בחזרה על המסעים.

סיבוב 2תיקו לקרואנה בשחור נגד דינג, במשחק בהסתעפות חריפה של הפתיחה הקטלונית (בה השחור מקריב טיב תמורת רגלי). המשחק מתחיל באופן הנראה נוח מאוד אבל מסתבך בהמשך, וברגע מסויים (אחרי טעות במסע ה-41) דינג מקבל אפילו הזדמנות להשיג יתרון מכריע; למזלו של קרואנה, יריבו מפספס את ההזדמנות, מאפשר לו להשוות, ומספר מסעים לאחר מכן מוסכם על תיקו. במשחק המוכרע הבודד בסיבוב, גרישצ'וק מתאושש מההפסד בסיבוב הקודם ומנצח באופן יפה את סו, שזהו ההפסד השני ברצף שלו.

סיבוב 3 – עוד תיקו, הפעם בלבן נגד ממדיארוב, במשחק מסובך ומעניין מאוד בהסתעפות ניידורף של הסיציליאנית. הפעם קרואנה הוא זה שכנראה מחמיץ סיכויי ניצחון בדוחק זמן, ובסוף המשחק עליו לדייק מאוד כדי לשמור על התיקו בסיום עם טיב עודף אבל רגלי פחות ומול כמה רגלים חופשיים של יריבו.

שוב יש בסיבוב משחק מוכרע בודד, והפעם כנראה אחד מאלה שייזכרו ביותר מהתחרות – קרמניק, בשחור, מוחץ את ארוניאן לאחר שהאחרון מנסה לפתוח עם 1.ה4 למרות שכמעט אף פעם אינו נוהג לשחק את המסע הזה, ונכנס להגנת ברלין מול המומחה הגדול ביותר לה הניצב מולו בשחור. חוסר הנסיון של ארוניאן בפתיחות ה4 מוביל לטעות אסטרטגית בסיסית למדי כבר במסע השביעי, כאשר הוא משחק 7.ח3? לאחר שכבר הצריח באגף המלך אבל לפני שהשחור עשה זאת, וכך מספק לשחור מטרה נוחה להתקפה עם קידום הרגלי ז' ל-ז4 מבלי שיצטרך להחליש את מלכו שלו. קרמניק אכן מגיב ב-7…צז8!!, ממשיך בתוכנית הנ"ל, וזוכה בהתקפה ישירה – עם סיומת מרהיבה (24…ר-ד5!!) – על המלך הלבן.

סיבוב 4 – בעקבות הניצחון על ארוניאן בסיבוב הקודם קרמניק נטל את ההובלה, כך שהמשחק של קרואנה מולו בסיבוב הזה מקבל חשיבות מיוחדת.

קרמניק פתח ב-1.ה4 וקרואנה ענה בהגנת פטרוב (1…ה5 2.פ-ו3 פ-ו6), הנשק הקבוע שלו במהלך התחרות. קרמניק בחר בהסתעפות שאינה נחשבת לשאפתנית עבור הלבן, אבל לא כיוון שרצה תיקו אלא כדי לקבל עמדה לא תיאורטית ובלתי שגרתית. בשלב מסויים הוא ניסה ממש בכח לסבך את המשחק כאשר, לאחר 22…ז:ח3 מצד השחור

במקום ללכוד בחזרה את הרגלי ניסה למוטט את עמדת השחור במרכז עם 23.ג5 (תוך ניצול העובדה שהפרש השחור ב-ה5 מאויים על ידי שני כלים לבנים, ולכן השחור לא יכול פשוט להכות על ג5). הדבר הביא לסדרה של סיבוכים טקטיים, אבל כאלה שהובילו ליתרון גדול של השחור, עם 23…ו5! – מסע התוקף את הצריח הלבן ומטרתו למנוע ממנו את הערוגה ז4, כדי שהשחור יוכל לאחר מכן לזכות בכלי בעקבות ח:ז2 ופ-ו3.

קרמניק מצידו השיג יוזמה נגדית באגף המלכה, ובמסעים הבאים – תמורת הכלי שאיבד – קיבל שני רגלים עודפים תוך חיסול כל הרגלים השחורים בצד זה של הלוח, וכן קידום רגלי חופשי עד ל-ד7. עמדתו של השחור היתה עדיין עדיפה, וזכויה באופן אוביקטיבי, אבל כאן החל להשפיע דוחק הזמן שקרואנה נקלע אליו לקראת המסע ה-40, ובסידרה של מסעים לא מדויקים החל מהמסע ה-33 בזבז את היתרון שהיה לו ואף נקלע לפתע לעמדה נחותה, שבה הלבן היה כעת יכול לנצח במשחק מדוייק בעזרת קידום מהיר של הרגלי ג' שלו.

אבל כאן חל מפנה נוסף במשחק – קרמניק בחר בתכנית לא נכונה, ונכנס להסתעפות ארוכה שנדמה היה לו כי חישב אותה עד לניצחון כפוי. אלא שהוא החמיץ מרחוק פרט טקטי חשוב מאוד; לאחר המסע 47.צ-ז8

נראה במבט ראשון שהלבן זוכה בשל האיום להכות את הרץ על ז5 ואז להכתיר את הרגלי ד'; אם הרץ יזוז, ייפול הצריח השחור על ז4 (שאינו מוגן על ידי הפרש ב-ה3, כיוון שזה האחרון מרותק אל המלך). אבל קרמניק החמיץ, כאמור, פרט חשוב – אחרי 47…ר-ו6!! השחור מצליח לשמור על שוויון, כיוון שבעקבות 48.צ:ז4 מ-ו5 נוצר איום כפול של לכידת הצריח הלבן וכן מט על א1.

המשחק המשיך איפוא להתנהל פחות או יותר בשוויון (לאחר 48.ד8=מה ר:ד8 49.צ:ז4 הלבן זכה אמנם בצריח על ז4 ונותר ביתרון טיב, אבל איבד את הרגלי החזק שלו על ד7 וכן רגלי נוסף תוך שני מסעים), אלא שקרמניק לא הצליח להסתגל בצורה טובה למפנה ונראה שהמשיך לחפש את הניצחון שכבר לא היה שם (בשלב מסויים סרב להצעת תיקו של קרואנה), תוך שהוא צורך זמן רב על השעון ונקלע בעצמו לדוחק זמן רציני. דבר זה היה מסוכן, כיוון שלמרות המיעוט היחסי של כלים שנותרו על הלוח המשחק המשיך להיות טקטי מאוד והצריך חישובים מדויקים. את המחיר קרמניק שילם לבסוף ממש לקראת ביקורת הזמן השנייה (החלה במסע ה-60):

מסעו האחרון של קרואנה היה 58…פ-ו3, התוקף את הצריח הלבן על ה1. קרמניק, שכמעט לא נותר לו זמן לחשוב, שיחק 59.צ-ד1?? (היה צריך במקום זאת להחזיר את הטיב עם 59.צ:ו6 ולפשט לכלל סיום שהוא תיקו, כפי שניתן לראות בלוח החי) והפסיד לאחר 59…צ-א1+ 60.מ-ג2 צ:ד1 – וכעת 61.מ:ד1 ח2 יוביל להכתרת הרגלי ח' השחור שלא ניתן לעצור אותו, כיוון שלאחר 62.צ-ח6, השחור יכול להציב פרש או רץ על ח4 כדי לחסום את קו ההגנה של הצריח (מסתבר שזה היה רעיון נוסף מאחורי פ-ו3 של השחור). קרמניק שיחק מסע אחר, אבל כך נותר פשוט עם כלי פחות ובעמדה אבודה לחלוטין, ונכנע לאחר מסעים ספורים.

במבט לאחור, ניתן לומר שהמשחק הזה היה אולי החשוב ביותר בתחרות כולה מבחינת מומנטום – בעקבותיו קרואנה נטל בפעם הראשונה את ההובלה לבדו, במקום שקרמניק יפתח הובלה בפער של נקודה שלמה מהבאים אחריו. בסיבובים הבאים קרמניק ניסה "לפצות" על כך ממש בכוח בסדרה של משחקים בהם שיחק באגרסיביות ראויה לציון מיוחד, שהסבה עניין רב לעוקבים אחר התחרות אבל התבררה כמאוד לא מוצלחת ברמה המעשית. גם אורך חלק מהמשחקים (כשקרמניק נלחם עד הסוף אפילו כשלא צריך) וגם החריפות שלהם עודדו את העייפות ואי הדיוק הנוטים, כפי שצויין כבר, לפגוע מאוד במשחקו של קרמניק בשנים האחרונות והוא השיג נקודה בודדת (שלושה הפסדים, שני תיקו) בחמשת המשחקים הבאים שלו.

ואם לחזור לסיבוב הרביעי – במשחק מוכרע שני בסיבוב, נראה שארוניאן מתאושש במהירות עם ניצחון על קריאקין, לאחר שהוא מצליח לבלבל אותו עם סדר מסעים לא שגרתי בפתיחה ומשיג יתרון קרוב למכריע כבר משלב מוקדם. הטורניר של קריאקין, לעומת זאת, עם הפסד שני בלבן, נראה כעת בזבל בערך באותה מידה כמו זה של סו.

הטבלה נראית בשלב זה כך: 1. קרואנה – 3 נקודות (2+); 3-2. קרמניק, ממדיארוב – 2.5 (1+);  6-4. דינג, גרישצ'וק, ארוניאן – 2 (50%); 8-7. סו, קריאקין – 1 (2-).

סיבוב 5 – לקרואנה, בלבן נגד קריאקין, יש לכאורה הזדמנות טובה להגדיל את ההובלה מול יריב נוח יחסית, אבל למעשה זה הופך למשחק מבוזבז כאשר קריאקין מגיב טוב בהרבה מסו לרעיון של מה-ב3 מול הקטלונית. בעזרת פריצה בעיתוי מתאים עם הרגלי ג' (10…ג5!) הוא מצליח להשוות את המשחק באופן כמעט מיידי ולנטרל כל נסיון ממשי של הלבן להשיג יתרון; מוסכם על תיקו רק במסע ה-31 כיוון שישנו מינימום של 30 מסעים אליו השחקנים צריכים להגיע. בשלב הנוכחי הדבר אולי אינו נראה חשוב, אבל הפתיחות של קריאקין בשחור סולידיות ואמינות לחלוטין מאז תחילת התחרות – רק בלבן הוא משום מה משחק גרוע.

תיקו גם בכל המשחקים האחרים, כך שהמצב בטבלה אינו משתנה, אבל ראוי לציין שארוניאן מחמיץ באופן מסמר שיער מה שנראה כניצחון ברור למדי נגד גרישצ'וק ובכך מפספס הזדמנות מצויינת להמשיך את המומנטום מהסיבוב הקודם.

סיבוב 6 – עוד משחק בלבן, הפעם נגד גרישצ'וק, שנכנס להגנת בנוני הנחשבת ברמות הגבוהות לחשודה מאוד מבחינה עמדתית וכמעט אינה מופיעה יותר. מתנהל משחק מתוח ולקראת ביקורת הזמן במסע ה-40 מוסכם על תיקו בחזרה משולשת על המסעים, בעמדה שהיא עדיין מסובכת כך ששני השחקנים, הנתונים בדוחק זמן הדדי, אינם בטוחים כיצד להעריך אותה ומעדיפים לא להסתכן.

לשני משחקים מוכרעים בסיבוב הזה יש השפעה על המצב בטבלה: החשוב ביניהם הוא ניצחון של ממדיארוב על קרמניק, שבעמדה שווה ונוחה יחסית מנסה בכוח לסבך את העניינים ומסתבך בעצמו; בעקבות זאת, ממדיארוב מצטרף בהובלה אל קרואנה. כמו כן, סו – שהתאושש קצת משני ההפסדים המוקדמים שלו בעזרת סדרה של משחקי תיקו נוחים יחסית – מתעורר ומנצח במשחק יפה את ארוניאן.

סיבוב 7 – המשחק הקודם שקרואנה זכה בו היה בסיבוב 4, לאחר יום המנוחה הראשון, והפעם הוא זוכה שוב מייד לאחר יום המנוחה השני (יש יום מנוחה לאחר כל שלושה סיבובים).

קרואנה בשחור נגד ארוניאן והאחרון, לאחר ההפסד שלו בסיבוב הקודם, מתייחס למשחק הנוכחי ככזה בו הוא חייב ניצחון כדי להציל את הסיכויים שעוד נותרו לו לזכות בתחרות, ומהמר על התקפה ישירה כנגד מלך היריב החל משלב מוקדם. בהסתעפות בהגנת רגוזין בה מקובל להקריב רגלי הוא מקריב רגלי שני במרכז כדי להרויח זמן בשיגור הרגלים שלו להתקפה על אגף המלך, תוך נסיון לנצל את הפיתוח האיטי יחסית של כלי השחור:

אלא שבכך ארוניאן כמובן נוטל סיכון גדול מאוד – לא רק בשל הקרבת החומר אלא גם בגלל חשיפת המלך שלו עצמו. נראה שההתקפה של הלבן לא מספיק חזקה כדי להצדיק את הסיכון, קרואנה מתגונן באופן מדויק למדי ולפי הערכות המחשב משיג בשלב מסויים יתרון של זכייה, אבל לאחר מכן מאפשר לארוניאן רעיון התקפי מבריק הכרוך בהקרבת צריח שלם (טיב ולאחר מכן כלי במסעים 29-28) המקנה לו אפשרות לכפות תיקו באצעות תחבולה יפה המתחילה במסע 32 (כפי שניתן לראות בלוח החי). אלא שארוניאן מחמיץ את ההזדמנות הזו וצריך להיכנע כעבור מספר מסעים.

עוד משחק מוכרע הוא קרב תחתית בין לקריאקין לסו שבשלב זה לא נראה חשוב במיוחד, אבל בדיעבד יסתבר כתחילתו של קאמבק מרשים ביותר. קריאקין, בלבן, עדיין לא מצליח להשיג שום דבר ממשי בפתיחה והמשחק נראה כצועד בבטחה לקראת תיקו משעמם למדי, אבל לפתע סו מסתבך קצת עם עמדת הכלים שלו, קריאקין מתחיל להפעיל עליו לחץ וכאילו משום מקום מוצא הזדמנות טקטית לזכות בכלי. המשחק הזה ישלח את שני השחקנים בכיוונים הפוכים לחלוטין.

בנקודת החצי של התחרות, קרואנה נוטל איפוא שוב את ההובלה לבדו והטבלה נראית כך: 1. קרואנה – 5 נקודות (3+); 2. ממדיארוב – 4.5 (2+); 5-3. דינג, קרמניק, גרישצ'וק – 3.5 (50%); 6. קריאקין – 3 (1-); 8-7. ארוניאן, סו – 2.5 (2-). שבעת הסיבובים הנותרים חוזרים על סדר המפגשים בשבעת הראשונים (מלבד החלפת סדר בשני הסיבובים האחרונים, כך ש-13 מקביל ל-7 ו-14 מקביל ל-6), רק בצבעים הפוכים – ה"בית/חוץ" של השחמט.

לאור ההיסטוריה של שלושת טורנירי המועמדים הקודמים שהתקיימו בפורמט הנוכחי, הובלה בחצי היא סימן טוב: כל הזוכים (קרלסן, אנאנד, קריאקין) הובילו בנקודה זו – אם כי לא לבדם, אלא במשותף עם ארוניאן. ארוניאן, שנהג לקרוס במחצית השנייה של הטורנירים כשהלחץ מגיע לשיאו, מאבד הפעם סיכוי מעשי לזכייה כבר במחצית הראשונה – אם כי, כפי שנראה, זה אינו מונע את הקריסה הנ"ל בהמשך.

סיבוב 8קרואנה משחק איפוא שוב מול סו כמו בסיבוב הראשון, אבל בשחור. כפי שהמשחק הזה כבר מראה והסיבובים הבאים יחזרו וימחישו, לאחר ההפסד בסיבוב הקודם לקריאקין, שדירדר אותו מחדש למקום האחרון, סו למעשה ויתר על כל שאיפות ממשיות בתחרות ופרש ממנה למחצה – הוא אינו מתאמץ יותר לנצח אלא שואף רק למזער נזקים ולא להפסיד יותר. לכן הוא משחק נגד הגנת פטרוב של קרואנה הסתעפות נטולת שאפתנות כמעט לחלוטין, אלא שהאסטרטגיה הזו לא פועלת באופן כל כך מוצלח וסו נקלע לעמדה נחותה וצריך ממש להיאבק על תיקו. עם זאת, המוטיבציה שלו לא להפסיד עדיין חזקה, והוא עושה זאת באופן מדויק ומשיג את התיקו.

ההכרעה הבודדת בסיבוב זה היא ניצחון של גרישצ'וק על קרמניק, שמעלה את הראשון למאזן חיובי (מעל 50%) ומדרדר את השני למאזן שלילי. זהו עוד משחק המפגין את רוח הלחימה אבל גם את חוסר המעשיות בגישה של קרמניק – הוא נקלע לבעיות בפתיחה לאחר שגרישצ'וק מצליח להפתיע אותו בחידוש תיאורטי, מצליח לפתור אותן באמצעות רעיון הכולל הקרבת רגלי, אבל אז נמנע מהאפשרות להחזיר לעצמו את הרגלי ולהשיג שוויון קל למדי כשזו מתעוררת כדי לשמור את המשחק מסובך. כתוצאה מכך יתרון הרגלי של גרישצ'וק הופך בשלב מסויים למשמעותי ובתום סיום ארוך ומתיש הוא מצליח לממש אותו.

סיבוב 9 –  קרואנה מול דינג בלבן. הוא מנסה עוד גרסה של הקטלונית עם מה-ב3 ששיחק כבר נגד סו בסיבוב הראשון וקריאקין בסיבוב החמישי, ומצליח להשיג הפעם סיום עם יתרון עמדתי ולחץ מתמשך. לאחר שהוא משחק טוב מאוד במשך הרבה זמן נראה שדינג נשבר ומתחיל לעשות טעויות, אבל קרואנה מחמיץ כמה הזדמנויות לנצח – כשהאחרונה ביניהן, שהיא גם של האפשרות הברורה יחסית ביותר, מתרחשת ממש לקראת סוף המשחק בשלב בו שני היריבים כבר היו כנראה מותשים:

במקום 66.צ-ה5? כפי שמשחק קרואנה, ללבן זכייה לאחר 66.פ-ו8+ מ-ז8 67.ח6! (עם התקפה על הרגלי ב-ז7 שהשחור אינו יכול להגן עליו, תוך ניצול הריתוק לאורך הטור ז') וכעת אם המלך השחור יכה את הפרש ב-ו8 יבוא 68.ח7 והרגלי מכתיר.

במסיבת העיתונאים קרואנה נראה די בהלם כשמסתבר לו מה החמיץ. (הגילויים האלה של כל מיני טעויות שעשו והזדמנויות שהחמיצו הוא עינוי די מיוחד לשחמט ששחקנים צריכים לעבור במעמדים האלה.)

עבור דינג, אגב, זהו כבר התיקו התשיעי בתשעה משחקים – למרות שרובם חריפים וכמה מהם היו יכולים בקלות להסתיים בהכרעות; ההשוואות הבלתי נמנעות למאזן התיקו המושלם של גירי מתחרות המועמדים הקודמת כבר באוויר.

במשחק מוכרע בודד בסיבוב הזה קריאקין מנצח את קרמניק, מה שממשיך את הקאמבק של הראשון (החוזר למאזן של 50%) וקובר באופן סופי את סיכויי הזכייה של השני. קריאקין משפר סוף סוף באופן דרסטי את משחק הפתיחה שלו בלבן ומפתיע את קרמניק בחידוש מאוד לא נעים (הכרוך בקידום מהיר של הרגלי ח') כנגד הגנת הסמי-טאראש שלו, בה הוא משתמש בקביעות לאורך הטורניר. קרמניק, שמרגיש כבר בשלב מוקדם כי נקלע לעמדה נחותה, מחליט להגיב באופן סופר-אגרסיבי בהתקפה מלאה בהקרבות כנגד המלך של קריאקין במקום לסבול לאורך זמן בנחיתות קלה, דבר ששוב אינו משתלם באופן מעשי אבל מוביל למשחק מרתק ומלא באקשן.

קרואנה שומר על ההובלה (חצי נקודה לפני ממדיארוב ונקודה לפני גרישצ'וק), אבל יכול להרגיש מאוכזב מכך שהחמיץ הזדמנות פז להגדיל את הפער מהמקום השני לנקודה שלמה, במיוחד כיוון שבחמשת הסיבובים הנותרים ממתינה לו סדרה של משחקים בשחור כנגד כל אלה הנראים כרגע כאיומים העיקריים מבחינתו – ממדיארוב, קריאקין וגרישצ'וק.

סיבוב 10 – קרואנה, בשחור נגד ממדיארוב, עומד באופן טוב למדי במבחן הראשון שמזמנת לו סדרת המשחקים הנ"ל. הוא נכנס להסתעפות חריפה מאוד בפתיחה הקטלונית הנפוצה כל כך בתחרות, בה הוא מקריב שני רגלים (באחד מהם הוא זוכה בחזרה די מהר) תמורת קלקול מבנה הרגלים של יריבו, ומצליח להוכיח תמורה מספיקה. עם זאת, הוא מתאכזב שוב במסיבת העיתונאים לגלות שהחמיץ – הפעם בפתיחה – מסע חזק מאוד שהיה מאפשר לו לפחות להשוות במהירות גדולה הרבה יותר אם לא להשיג יתרון.

משחק בודד המוכרע בסיבוב הנוכחי הוא קרב תחתית בין קרמניק לארוניאן, המהווה – לאחר המשחק בין השניים בסיבוב השלישי – עוד ניצחון מרהיב של קרמניק בהתקפה ישירה על מלך היריב. עבור ארוניאן, שמידרדר למאזן של 3-, הטורניר הזה כבר הופך מסוייט לחלוטין.

סיבוב 11 – משחק מאכזב יחסית לקרואנה בלבן נגד קרמניק; זהו למעשה הלבן ה"מבוזבז" השני שלו לאחר המשחק עם קריאקין בסיבוב החמישי, מבחינה זו שלא הצליח להשיג שום סיכוי ממשי לניצחון כבר בגלל שלב הפתיחה. הפעם קרמניק מפתיע אותו בהגנה הסמי-סלאבית כבר במסע החמישי עם 5…ג5!?, מסע נדיר ביותר שלא נוסה עד כה ברמות הגבוהות, קרואנה לא מצליח למצוא תשובה חזקה על גבי הלוח ומתקבל במהירות סיום שווה ושקט למדי המוביל לתיקו צפוי, בפרט כיוון שקרמניק נמנע הפעם מלהשתגע ולנסות למצוא בכוח ניצחון שאינו שם.

המשחק המוכרע של הסיבוב הוא ניצחון של קריאקין, המתעקש לאשר את הסטראוטיפ לגבי החוזק המנטלי שלו והיכולת להתאושש ממשברים ולתפקד בצורה טובה במצבים קשים – על ארוניאן, כמובן (ובשחור). בעקבות זאת הוא כבר מטפס למקום שלישי משותף עם גרישצ'וק, נקודה מאחורי קרואנה, לקראת המשחק ביניהם בסיבוב הבא שכעת מקבל חשיבות מרכזית באמת.

סיבוב 12 קרואנה וקריאקין נפגשו למשחק מכריע בסיבוב האחרון של תחרות המועמדים הקודמת, ומצבו של קרואנה היה אז מאוד לא נוח כיוון שלמרות מספר נקודות זהה, היה עליו לשחק על ניצחון (ועוד בשחור) בשל שובר שוויון נחות; קרואנה הפסיד באותו משחק וקריאקין העפיל לדו קרב עם קרלסן. הפעם קריאקין היה זה שפחות או יותר חייב ניצחון, ולטובתו פעלה העובדה ששוב שיחק בלבן (וכפי שכבר הראה המשחק נגד קרמניק בסיבוב 9, רמת הפתיחות שלו בלבן השתפרה סוף סוף באופן משמעותי). קרואנה הפסיד במשחק החלש ביותר שלו בתחרות, ולאחר מכן אמר שזה היה שיאו של תהליך בו הרגיש שעמדת ההובלה המתמשכת פוגעת ביכולת המשחק שלו בשל הזהירות וההססנות שהחלו לחלחל עקב הרצון לשמור על אותה הובלה.

קרואנה חזר בפעם השלישית בטורניר על הגנת פטרוב מול 1.ה4 מצד קריאקין, אלא שהפעם יריבו בחן אותו בהסתעפות הרבה יותר קריטית ומסוכנת באופן פוטנציאלי לשחור מאשר במשחקים נגד קרמניק וסו (עם 5.פ-ג3 במקום מה-ה2). מסעו ה-16 של קרואנה, שהציע חילוף רצים כדי לשחרר במקצת את העמדה שלו, איפשר לקריאקין הקרבת טיב מבטיחה, בה קיבל תמורת הטיב רגלי וכן רץ חזק ביותר שניצב במרכז הלוח:

העמדה כשלעצמה עדיין מוערכת על ידי המחשב כשווה פחות או יותר, אבל מבחינה מעשית היא היתה נוחה יותר ללבן וקרואנה כשל כאן לחלוטין במציאת תוכנית טובה. עמדת הדיאגרמה התקבלה לאחר מסעו ה-19 של הלבן, ובין מסעים 20 ל-23 השחור למעשה הרס את עמדתו בסדרה של מסעים חלשים – 20…ב6 (מחליש את עמדת המלך שלו באגף המלכה), 22…צ-ד7 (מציב את הצריח על ערוגה לא יעילה בה הוא מפריע לקואורדינציה טובה בין הכלים), 23…ז5 (מחליש גם את אגף המלך באופן שכנראה הוא כבר פטאלי). קריאקין ניצל ביעילות את החולשות שנוצרו בעקבות המסעים האלה, זכה ברגלי נוסף באגף המלך וקידם את הרגלים שלו שם באופן שהכריע את המשחק.

בהרואיות הצפויה שלו, קריאקין השלים איפוא (עם ארבעה נצחונות) טיפוס ממקום אחרון עם מאזן של 2- לאחר שישה סיבובים למקום ראשון משותף עם קרואנה במאזן של 2+ לאחר הסיבוב השניים עשר. בעקבות הניצחון הזה קריאקין גם ביסס שובר שוויון עדיף על קרואנה (בזכות מאזן ראש בראש עדיף), כך שלמעשה ניתן היה לומר שהוא כבר מוביל את התחרות לבדו.

במשחק חשוב נוסף באותו סיבוב, דינג (בשחור) גבר באופן מפתיע למדי על ממדיארוב – שלאורך מרבית התחרות הפגין סגנון משחק סולידי מאוד ודי מיעט לקחת סיכונים, אבל דווקא הפעם, כשתיקו היה מביא אותו למקום ראשון משותף בעקבות ההפסד של קרואנה, ויתר על הזהירות והלך בכל הכוח על התקפה שלא היתה מוצדקת מספיק מתוך העמדה ונענשה על ידי יריבו. בכך דינג קלקל את מאזן התיקו המושלם שלו והסיכוי להשוות את שיאו של גירי, אבל הכניס את עצמו לתוך המרוץ למקום הראשון. למעשה, שני סיבובים לסיום, היו לפתע במרוץ הזה לא פחות מחמישה שחקנים – קריאקין וקרואנה שהובילו, כאמור, במשותף עם 7 נקודות, ועוד שלושה במרחק חצי נקודה מהם – ממדיארוב, דינג וגרישצ'וק.

סיבוב 13 – לקרואנה היה יום מנוחה (הרביעי והאחרון במהלך הטורניר) להתאושש מההפסד לקריאקין, וחדשות טובות נוספות היו שיריבו הבא עומד להיות ארוניאן, שבשלב זה כבר היה במצב של קרוב לשבר כלי. קרואנה אמר בסוף הטורניר שלהפסד דווקא היתה השפעה חיובית עליו מבחינה מנטלית, כיוון ששחרר אותו מתחושת המועקה והזהירות המוגזמת שהרגיש שההובלה המתמשכת בטורניר גרמה לו. מכל מקום, הוא הפגין בשני הסיבובים האחרונים יכולת התאוששות מרשימה.

קרואנה נכנס מול ארוניאן להסתעפות אנטי-מרשל בפתיחה הספרדית, והשתמש במסע חדש אותו שיחק לראשונה גרישצ'וק בסיבוב הקודם, גם נגד ארוניאן – 9.ר-ד2. אין שום דבר "מדהים" במיוחד במסע הזה, אבל הוא מונע מהפרש השחור להתייצב מייד על א5 כפי שמקובל ומכניס כתוצאה מכך ניואנסים מעניינים לעמדה. הסתבר שקרואנה למד במהלך יום המנוחה את האפשרויות הנוצרות בעקבות זאת באופן טוב בהרבה מארוניאן, והוא רכש מהר למדי יתרון עמדתי גדול, עם לחץ משולב בשני האגפים.

כדי לקבל סיכויי נגד של התקפה על המלך הלבן ארוניאן ניסה הקרבת כלי במסע ה-25, שכנראה לא היתה מוצדקת באופן אוביקטיבי אבל סיבכה מאוד את המשחק ומבחינה זו הצדיקה את עצמה באופן מעשי. קרואנה לא דייק, ולמרות שחשב כי הצליח לעצור את היוזמה של השחור, איפשר לו למעשה מכה נגדית נהדרת במסע ה-31:

בעמדת הדיאגרמה, השחור היה יכול להקריב כלי שני עם 31…פ:ב4!! תוך תקיפת הרץ ב-ג2, כשהרעיון הוא לפנות את הערוגה ד4 עבור הצריח השחור במידה והלבן מקבל את ההקרבה ומכה את הפרש עם 32.ג:ב4 (אם לא, הפרש ינחת ב-ד3 במסע הבא). התקפה משולבת על המלך הלבן החשוף עם המלכה ושני הצריחים השחורים – אחד מהשורה הרביעית ואחד מהטור ז' הפתוח – היתה יכולה להיות מסוכנת ביותר וניתוח בעזרת המחשב מראה כי הלבן היה צריך לדייק מאוד אפילו כדי לשמור על שוויון ולא להפסיד.

יתכן – סביר מאוד אפילו – שארוניאן במיטבו היה מצליח למצוא את הרעיון ההתקפי היצירתי הזה. אבל ארוניאן של המועמדים ובתחתית הטבלה לא היה מסוגל לכך, שיחק במקום זאת 31…ה4? (עם הרעיון לפנות את הערוגה ה5 לפרש – אלא שבכך אין כל סכנה ממשית ללבן), נותר ללא כל תמורה לכלי שהקריב ונכנע תוך כמה מסעים. זה היה איפוא הפסד שישי לארוניאן, שמן הסתם כבר לא יחשב יותר לפיבוריט בתחרות המועמדים הבאה שישתתף בה (אם בכלל).

במשחקים משמעותיים אחרים, קריאקין (בשחור מול סו) ודינג (בלבן מול קרמניק) סיימו בתיקו, וממדיארוב ניצח את גרישצ'וק, שבכך איבד את סיכויי הזכייה בתחרות. לקראת הסיבוב האחרון הצמרת נראית איפוא כך: קרואנה – 8 נקודות (3+); ממדיארוב וקריאקין – 7.5 (2+); דינג – 7 (1+).

סיבוב 14 – למרות שנטל מחדש את ההובלה בסיבוב הקודם, קרואנה נכנס אל הסיבוב האחרון במצב לא כל כך נוח. ניצחון במשחק האחרון – בשחור נגד גרישצ'וק – יבטיח לו זכייה בתחרות, אבל תיקו עלול בהחלט להוביל להחמצת הזכייה, אם ממדיארוב או קריאקין ינצחו במשחקים שלהם. הסיבה היא שבניגוד לכל שאר טורנירי הצמרת החשובים כיום, תחרות המועמדים עדיין משתמשת בשוברי שוויון טכניים במקום פלייאוף ישיר כדי להכריע את הזוכה במקרה של שוויון נקודות, ולקרואנה שוברי שוויון נחותים מול שני מתחריו העיקריים, כך שלא ברור אם עליו לשחק על תיקו או על ניצחון (במיוחד כיוון שהוא בשחור). ישנה, אגב, קומבינציה מסויימת של תוצאות – הפסד של קרואנה, תיקו של ממדיארוב והפסד של קריאקין לדינג – שיכולה להוביל אפילו לזכייה של דינג, כיוון שבליגה משולשת עם קרואנה וממדיארוב יהיה לו שובר שוויון עדיף בזכות הניצחון על ממדיארוב בסיבוב 12.

אבל בסופו של דבר קרואנה מנצח את המשחק – אולי הטוב ביותר שלו בתחרות לצד זה מול סו בסיבוב הראשון – וחוסך דרמות. הוא משתמש שוב בהגנת פטרוב הסולידית יחסית במקום באיזו פתיחה אגרסיבית באופן מיוחד, ובסיוע מסויים של יריבו, הנכנס להסתעפות המאפשרת לשמור על דרגה גבוהה של מתח ומורכבות בעמדה, מתקבל משחק שבו כל שלוש התוצאות אפשריות. בשלב מסויים מסתבר שלא קריאקין (בלבן נגד דינג) ולא ממדיארוב (בשחור נגד קרמניק) השיגו סיכויי ניצחון ריאליים ולמעשה עליהם להיאבק על תיקו, ובינתיים קרואנה מבסס בהדרגה יתרון. בעקבות הפריצה במרכז עם 31…ד4!

הוא משיג, לאחר חילופי רגלים על ד4, רגלי חופשי קדמי חזק על הטור ג'. בהמשך הוא זוכה ברגלי הלבן החלש על ה5, ועם המסע 48…ח4!

מבסס עדיפות ברורה גם באגף המלך, בשל שליטה גמורה בערוגות הכהות. כ-20 מסעים מאוחר יותר הוא מצליח לזכות בעזרת שילוב בין איומים המתבססים על הרגלי החופשי החזק באגף המלכה ועל פלישת המלך השחור ל-ז3 ותקיפת הרגלי ז' של הלבן. במהלך השלב האחרון של המשחק כבר ידוע שמשחקיהם של קריאקין וממדיארוב הסתיימו בתיקו ולכן שגם תיקו יספיק לקרואנה לנצח בתחרות, אבל במקום להציע ליריבו את התיקו שהיה מתקבל מייד הוא מתעקש להמשיך ולשחק עד לזכייה.

קרואנה מסיים איפוא במקום הראשון עם 9 נקודות (4+; זוהי התוצאה הטובה ביותר בהיסטוריה העכשווית של התחרות – המנצחים בשלושת הטורנירים הקודמים סיימו עם 8.5), נקודה שלמה לפני ממדיארוב וקריאקין עם 8 (2+), כשאחריהם דינג עם 7.5 (1+), קרמניק וגרישצ'וק 6.5 (1-), סו – שסייים את כל משחקיו במחצית השנייה של התחרות בתיקו – 6 (2-), וארוניאן 4.5 (5-).

**********

ההתאוששות של קרואנה מההפסד לקריאקין ומאיבוד ההובלה שני סיבובים לפני הסוף היתה מרשימה מאוד והבטיחה שהסיפור הראשי של התחרות יישאר זה שלו ולא של הקאמבק של קריאקין (שנשאר בממדים של 2014, אז גם הספיק בסופו של דבר רק למקום שני, נקודה אחרי הזוכה בתחרות). ניתן בהחלט לומר שהמנצח היה זה שהפגין בסך הכל את השחמט הטוב ביותר, למרות מעידות פה ושם, כפי שראינו למעלה – מעידות שקשה ביותר להימנע מהן לגמרי בטורניר כל כך ארוך ותובעני. קרואנה היה למעשה היעיל ביותר בניצול חולשות בולטות של יריבים – מתוך חמשת הנצחונות שלו, שלושה היו על השחקנים בכושר הגרוע ביותר (סו ופעמיים ארוניאן) ועוד אחד על זה שלקח הכי הרבה סיכונים מיותרים (קרמניק). אבל ראוי גם לציין שלהוציא את קרמניק, קרואנה היה לאורך הטורניר השחקן שמוכן להיכנס יותר מכל השאר לסיבוכים ולעמדות לא ברורות, וכשזה קרה הצליח בדרך כלל לנווט בהן יותר טוב מיריביו.

במבט כללי יותר, ניתן לומר שלמרות שבשנים האחרונות לא התבסס אף מס' 2 ברור ויציב לקרלסן, קרואנה הוא בסך הכל השחקן עם ההישגים המרשימים ביותר מלבד אלוף העולם (אולי גם מלבד ארוניאן, אבל ארוניאן כנראה פשוט לא מסוגל לזכות בתחרות מועמדים) – ולכן דו קרב בין השניים מתבקש. לקרלסן עדיפות די ברורה על קרואנה במאזן הישיר בין השניים, בעיקר בשנים האחרונות: 13.5-17.5 במשחקים קלאסיים, עם 9 נצחונות לקרלסן, 5 לקרואנה ו-17 תיקו (אבל 1-4 לטובת קרלסן בנצחונות מאז אותו גביע סינקפילד ב-2014); כמו כן, קרלסן טוב בהרבה מקרואנה בקצבי זמן מהירים, מה שיהפוך אותו לפיבוריט ענקי במידה והדו קרב יגיע לשובר שוויון. אבל קרואנה גם הוכיח לא מעט פעמים שהוא מסוגל לאתגר את קרלסן באופן רציני ושאינו פוחד מפניו. מעניין שימים ספורים לאחר שנגמרה התחרות קיבלנו כבר מפגש ביניהם – בטורניר גרנקה שנערך בימים אלה הם שיחקו זה מול זה בסיבוב הראשון, קרלסן (בשחור) השיג יתרון מהפתיחה, הפעיל לחץ כבד, אבל נאלץ לבסוף להסתפק בתיקו לאחר שהחמיץ ניצחון בסיום צריחים מורכב מאוד (בו קרואנה, מצידו, הצליח למצוא את ההגנה שתציב את הבעיות הרבות ביותר בפני יריבו).

האמת מאחורי "החוקים המגבילים"
אסטטיקה. סטטיסטיקה

124 Comments

רני 3 באפריל 2018

אייל תודה רבה, חיכינו לזה. ועכשיו אלך לקרוא.

יהודה.א. 3 באפריל 2018

תודה על הפוסט, אייל. באמת הרבה יותר טוב ממה שהייתי עושה..

אורן השני 3 באפריל 2018

תודה, חשבתי שכבר פרשת :)

יהודה.א. 3 באפריל 2018

אייל, התמונה של קראמניק (בדיכאון) מול קרואנה, היא מסוף המשחק או (כפי שמראה התמונה) מהרגע בו הוא זרק את המשחק?

אייל סגל 3 באפריל 2018

התמונה לקוחה מהפיד של השידור הישיר – אז לפי העמדה על הלוח זה אחרי המסע ה-60 של השחור, כשדוחק הזמן נגמר ולקרמניק היה זמן לחשוב בנחת על הטעות האיומה שהוא עשה במסע 59…

יהודה.א. 3 באפריל 2018

תודה!

דוד 3 באפריל 2018

תודה רבה אייל.
הסיבה למאזן הטוב של קרלסן נגד קרואנה, היא לדעתי כרוכה בהבדלי הסגנון ביניהם. קרואנה בטוח בדרך כלל בהכנה המצויינת שלו בפתיחות הקלאסיות, אבל לקרלסן אין שום בעיה לשחק מסעים "לא קלאסיים" ואפילו מפוקפקים בפתיחה. זכור למשל המשחק הבא http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1782716
עם המסע המפוקפק 8..ה5 שהפחיד (ללא צורך) את קרואנה והביא למשחק חריף בו קרואנה לא מצא מסעים טובים והובס.
הטקטיקה הזו נוטה לעבוד לטובת קרלסן שוב ושוב.
לכן לדעתי החלק של הפתיחה לא צריך להיות העבודה העיקרית של קרואנה לקראת הדו קרב.

אייל סגל 3 באפריל 2018

קרואנה בעצמו, בראיון ששמתי אליו לינק למטה, אומר אגב משהו ברוח די דומה:

Against Magnus it’s not usually about openings, you just get a game somehow, with one color or the other you get a game. So I’ll have to be able to play chess the same level as he’s playing, I’m not going to crush him in the opening.

אייל סגל 3 באפריל 2018

אגב, כמה ראיונות עם שחקנים על התחרות, של האתר chess.com:

ממש נרחב עם קרואנה – https://www.youtube.com/watch?v=v8HbZpLCU5M

(הוא מדבר בעיקר על ההכנות וחלק מהמשחקים; לקראת הסוף גם מותח בשקט ביקורת די קטלנית על הארגון, אומר שהוא מעדיף פלייאוף במקום שוברי שוויון טכניים – כמו פחות או יותר כל שחקני הצמרת, ומעריך את הסיכויים שלו מול קרלסן כ50/50)

עם קרמניק – https://www.youtube.com/watch?v=S_RU1IlvROQ

עם קריאקין – https://www.youtube.com/watch?v=_yUfdemRVP8

צור שפי 3 באפריל 2018

איפה ישוחק הדו קרב?

אייל סגל 3 באפריל 2018

הודיעו על לונדון. אם כי מאז שקרואנה זכה יש דיבורים על זה שרקס סינקפילד (המליונר שעומד מאחורי מועדון השחמט בסנט לואיס ותחרויות הצמרת שנערכות שם) ינסה להעביר את הדו קרב לסנט לואיס בעזרת הצעת קרן פרסים נדיבה יותר, אבל קשה לי להאמין שיצא מזה משהו. בכל אופן, אם סינקפילד ממש רוצה לעזור לקרואנה אולי הוא צריך לפעול למען זה שיעבירו את הדו קרב לנורבגיה…

צור שפי 4 באפריל 2018

תודה אייל, אבל אני חושש שלא הבנתי את העוקץ (נורבגיה). אנא הסבר לי לאט כדי שאבין מהר.

אייל סגל 4 באפריל 2018

זה פשוט כי קרלסן נוטה לשחק לא כל כך טוב בנורבגיה, נראה שהביתיות לא מיטיבה איתו… (מבין כל טורנירי העל שהוא משחק בהם באופן קבוע הוא נוטה להתקשות במיוחד בזה שנערך בנורבגיה כל שנה, וגם באולימפיאדה שם לפני כמה שנים היתה לו הופעה לא כל כך טובה)

צור שפי 4 באפריל 2018

חן חן

אילן 3 באפריל 2018

אייל, תודה רבה על הפוסט.
לקרואנה, מהמעטים בעולם, יש את היכולת לשחק שחמט ברמה לא נחותה מקרלסן וב"יום" טוב גם יותר מזה. זה יהיה גם מאוד תלוי ברמה/מצב של קרלסן בתקופת הדו-קרב. כמו שכתבתי באחת התגובות בפוסט הקודם, המשחק הקלסי ביניהם בטורניר GRENKE המשוחק עכשיו, יכול להיות מעודד בהקשר של קרואנה במובן הזה ש"אלת המזל" יכולה לשחק גם לטובתו נגד קרלסן, מה שבד"כ קורה הפוך, וגם ואולי בעיקר ששיחק באופן נחוש ונלחם בצורה מעוררת השראה עד הרגע האחרון והצליח לסחוט תיקו.

נ.ב. אתה יכול להעביר את התגובה האחרונה שלי (על וינסנט קיימר) מהפוסט הקודם לכאן? תודה.

דוד 4 באפריל 2018

אילן, אני לא חושב שהמשחק בגרנקה אמור לעודד את קרואנה מעבר להרגשה הפסיכולוגית הזמנית. קרלסן ניטרל את הפתיחה שלו בקלות, פיתח לחץ אדיר והיה על סף ניצחון. בשחור. אם כבר זה מוכיח שעדיין קיים איזשהו הבדל ברמות.
אתה זוכר את המשחק הרביעי בצ'נאי? אנאנד ניצל בנס מהפסד בלבן מול הלחץ המדהים של קרלסן, וכולם דיברו על האפקט הפסיכולוגי שאמור לתת דחיפה לאנאנד. בסופו של דבר קרלסן הראה שנגד לחץ כזה קשה לחמוק יותר מדי פעמים.

אייל סגל 4 באפריל 2018

אגב, מעניין שכבר כמה שנים התוצאות של קרלסן נגד קרואנה בשחור טובות באופן ממשי מאשר בלבן – מתוך תשעת הנצחונות שלו עליו בקלאסי, כל חמשת האחרונים (מאז האולימפיאדה 14, בסקנדינבית) היו בשחור.

דוד 4 באפריל 2018

נראה לי שקרואנה היה מעדיף לקבל את קרלסן של 2016-תחילת 2017.
רמת המשחק שהוא מציג נכון לעכשיו (בווייק אן זה וכרגע בגרנקה, תראו את המשחק נגד ייפאן הו) היא די קרובה לכושר השיא שלו.

אילן 4 באפריל 2018

התכוונתי באמת מבחינה פסיכולוגית, אם כי לאו דווקא זמנית. כשיגיעו לדו קרב על אליפות העולם, טוב שקרואנה יזכור שאלת המזל מאירה פנים גם אליו, שגם קרלסן מחמיץ ושזה קורה גם נגדו-נגד קרואנה.

ברור שקרלסן שיחק מעולה ולחץ והיה עדיף. אבל אני לא חושב שזה אומר משהו כללי על ההבדלים בין קרלסן לקרואנה באופן ספציפי. אני מאמין שמשחק הלחץ הזה, העדיפות הזאת, היתה יכולה לעמוד גם לצדו של קרואנה נגד קרלסן. זה גם יקרה לדעתי באליפות העולם.

הדבר היחיד שאני חושש ממנו לגבי קרואנה זה לאור נסיון העבר – לאחר ההברקה שלו בסנט לואיס, הרמה שלו ירדה. אני מקווה שזה לא יקרה שוב באליפות העולם לאור ההצלחות האחרונות.

אגב, אני לא יודע אם שמתם לב, אבל בשקט בשקט קרואנה התחזק מאוד גם במשחקים מהירים וגם בבליצים.

אילן 3 באפריל 2018

הפתעה גדולה בתחרות הפתוחה החזקה של GRENKE.
בתחרות זכה ילד בן 13 (וינסנט קיימר), שחקן גרמני, אמן בינלאומי, שדורג בתחילת התחרות במקום 99. הוא סיים יחיד עם 8 מתוך 9. גבר על 3 רבי אמנים כשבסיבוב האחרון ניצח את רפורט במשחק טקטי מרהיב שהראה הרבה אומץ ויכולת חישוב מעולה – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/grenke-chess-open-2018/9/1/2.

מסתבר שמי שמאמן אותו מחודש נובמבר האחרון הוא פיטר לקו אבל גם הוא לא ציפה לתוצאה מדהימה כזו של קיימר. הוא כמובן הצליח לקבל בטורניר נורמה של רב אמן. הוא יוכל להשתתף בשנה הבאה בתחרות הקלאסית אם הוא ירצה אבל אמר שהמד כושר שלו צנוע מדי בשביל זה. לפני הטורניר היה לו 2403. בטורניר שיפר אותו ב- 40 נקודות!

אילן 5 באפריל 2018

לפני כשנה וחצי העלה סיימון וויליאמס ליוטיוב משחק שלו נגד קיימר כשהאחרון היה בן 11. מעניין – https://www.youtube.com/watch?v=bSybbD3jjy0

מוטי בציה 3 באפריל 2018

פוסט נהדר, תודה רבה!

אייל, ניכר שאתה משקיע המון זמן בכתיבת הפוסטים. בעוד שאנחנו מאוד נהנים מהתוצאה, אני רוצה להציע לך, שלקראת טורנירים וכאשר אין לך זמן רב, תוסיף פוסטים קצרים ולו על-מנת שיהיה מקום נח להגיב בו. תמיד תוכל להרחיב את הפוסט בהמשך.

תודה רבה

היסטוריון של ספורט 4 באפריל 2018

מעולה תודה רבה !.

Zak 4 באפריל 2018

היתה תחרות נהדרת, אולי הטובה ביותר של השנים האחרונות. מעניין שתחרויות המועמדים האחרונות כמעט תמיד היו מרתקות – אולי בגלל המתח והמעמד, ואולי מכיון שקרלסן (מאז התחרות המרתקת של 2013) לא משחק. וכמובן תודה על הסיכום!

בני 4 באפריל 2018

לדעתי האישית. עד החודשים האחרונים. ארוניאן היה לטעמי השחקן הטוב בעולם. הוא יצירתי וטקטיקן אדיר עם טעם הרבה יותר רב גווני ומעניין מזה של קרלסן. משהו כמובן קרה לרמת המשחק שארוניאן הפגין בתחרות המועמדים האחרונה. כנל עם קרמניק. אני מדבר רק על התחרות האחרונה. אמנם לארוניאן היסטוריה ארוכה של אי הצלחות במועמדים. עכשיו היה ניתן לראות ירידה ברמת המשחק. פשלות ואי שימות לב כמו גם טעויות גסות. אם לא שזה מהידה חד פעמית. הרי שניתן לומר שכבה מאורו תום זמנו. אבל עד לפני זה הבנאדם היה מבחינת רמת משחק הכי טוב בעולם. אפילו קרלסן הזכיר אותו כשחקן שהכי קשה לנצח. באשר לקרואנה העניינים קצת יותר מסובכים. קשה לנתח אותו. לדעתי , לא מדובר פה בגאונות יוצאת דופן. אם מנתחים את משחקו ניתן לראות שמדובר בשחקן עם הרבה מוטיבציה התמדה וכבנאדם מדובר בפרפקציוניסט . הוא דואג לכסות את כל הווריאציות כדי להשיג את המהלך המדויק ביותר. זה הסגנון שלו. לכן בקצב זמן מהיר רמת משחקו נחותה באופן משמעותי. אם כי גם אז הוא לא גרוע בכלל. אם קרלסן אפילו רק יכול לדחות את המאבק בקרב ולהשוותו עד לשוברי השיויון הרי שסיכוייו יתגברו לאין ערוך. כל שעליו לעשות זה לגרור את זה לרפיד או לבליץ.

אייל סגל 4 באפריל 2018

הייתי מבדיל בהקשר של ההופעות במועמדים בין קרמניק לארוניאן. במקרה של קרמניק אני חושב שזה פחות או יותר משקף את היכולת הרגילה שלו בזמן האחרון, ואפילו את הסגנון – הוא כבר מזה כמה זמן נוטה לשחק באופן מאוד אגרסיבי והפך לשחקן מהטופ שיש אחוז הכי גבוה של משחקים מוכרעים אצלו, בשני הכיוונים (5 מתוך 9 בטורניר לזכר גשימוב ונורבגיה האחרונים, 8 מ-13 בוייק אן זה). במקרה של ארוניאן, הוא באופן כל כך שיטתי מתפקד פחות טוב במועמדים מאשר בתחרויות "רגילות" שקשה להאמין שלא מעורב כאן משהו מנטלי שקשור בלחץ של המעמד. קרמניק לא זכה בשום טורניר חשוב כבר די הרבה זמן, ארוניאן היה השחקן עם ההישגים התחרותיים הכי טובים במהלך 2017, כולל זכייה מרשימה בטורניר בנורבגיה שמבחינת חוזק נטו של המשתתפים (להבדיל מחשיבות המעמד) לא היה פחות חזק מהמועמדים – כולם שם היו שחקני טופ-10. כך שאני מאמין שהוא יחזור שוב לשחק טוב מאוד בתחרויות צמרת רגילות שמעורב בהן פחות לחץ.

לגבי הדו קרב – כמו שגם כתבתי בפוסט, אני מסכים שלקרלסן תהיה עדיפות גדולה מאוד בשובר שוויון של משחקים מהירים, אבל מצד שני זו מן הסתם לא אסטרטגיה מוצלחת לגרור לשם מראש את הדו קרב על ידי משחק על תיקו (לא להתאמץ במיוחד בלבן ולקוות להחזיק מעמד בלי קשיים מיוחדים בשחור), כי יש כאן ויתור גדול על היוזמה לאורך הרבה משחקים. זו גישה שמתאימה יותר לדו קרבות קצרצרים של 2 או 4 משחקים (כמו שניתן לראות לעתים קרובות בגביע העולם, או כמו שגרישצ'וק עשה בהצלחה מול ארוניאן וקרמניק ברבע וחצי הגמר של תחרות המועמדים ב2011).

יהודה.א. 4 באפריל 2018

זו אסטרטגיה שאולי אולי יכולה לעבוד מול קריאקין, וגם שם לא ממש. מול שחקן שאפתן וחזק כקרואנה, עם הכנת הפתיחות שלו, קרוב לוודאי שקרלסן יהיה חייב נצחון אחד או אפילו שני נצחונות כדי להגיע לשובר השיוויון..

אייל סגל 4 באפריל 2018

כן, וזה גם מאוד לא מתאים לאופי של קרלסן, שבטח ירצה לנסות להפגין עליונות כמה שיותר מוקדם – ראינו עד כמה הוא נעשה חסר סבלנות בדו קרב עם קריאקין אחרי כמה תוצאות תיקו (משהו שאולי הוא למד בעקבות זאת למתן ולהימנע מהתפרעות נוסח מה שקרה שם במשחק 8, אבל גם לא סביר להניח שיעבור לקיצוניות השנייה…). מה שכן, במקרה שהחלק של 12 המשחקים הקלאסיים כבר קרוב מאוד לסיומו והתוצאה שווה יכול להיות שנראה "ויתור" מצד קרלסן על משחק ממשי כמו שהיה במשחק 12 של הדו קרב עם קריאקין.

יהודה.א. 4 באפריל 2018

וזו תהיה אסטרטגיה מעולה, כי קרואנה עשוי לנסות ולשחק על זכיה.

מומו 4 באפריל 2018

תענוג של פוסט!
חומר נהדר לחג

איציק 4 באפריל 2018

תודה רבה, התגעגנו.

גדי 4 באפריל 2018

לפני עשר שנים מצאתי את עצמי משחק ב ICC נגד אמן בנלאומי צעיר בשם קרואנה משחק אקטיבי. הייתי בשחור. רוי לופז קלאסי. הצלחתי לבצע פריצה באגף המלכה והוא היה צריך להקריב חומר בכדי למנוע הכתרה של רגלי א שלי. הוא הגן על המצב שלו ברמה שלא הצלחתי לממש יתרון מכריע וסיימנו בתיקו.

בקיצור, יש לי סיפור לנכדים.

יהודה.א. 4 באפריל 2018

נייס

מנדי 4 באפריל 2018

תודה רבה על הפוסט הלואי והיו עוד כמה כמוך..

אילן 5 באפריל 2018

סיבוב אחרון של טורניר המועמדים, ברלין 2018; דקות לפני סיום המשחק עם גרישצ'וק; הוריו של קרואנה; מועדון סנט לואיס. מאחורי הקלעים: https://youtu.be/KouFOw9a-f8

אילן 5 באפריל 2018

אגב, ונקמורה עדיין שותק.

זה יכול להיות מאוד מתסכל להיות בטופ כל כך הרבה שנים ולא להגיע למעמד אליפות העולם או אפילו לתחרות המועמדים. אולי בגלל זה בטוויטר שלו הוא מציג את עצמו כבר לא רק כשחמטאי מקצועי אלא גם כ"משקיע וסוחר" (מניות) וגם מפרסם הערכות לגבי מניות?…

Selby 5 באפריל 2018

אין סיבה שהוא ימשיך לעורר אנטגוניזם כמו בעבר. הוא מקבל בהשלמה והבנה את ייעודו כשחקן צמרת מן המניין ולא כמועמד ודאי לאליפות העולם שניצח את קרלסן כמו שהצהיר בעבר. כתוצאה מכך הוא הרבה פחות מסוכסך עם יריביו ומתנהג יותר בבגרות גם אחרי הפסדים. ניתן היה לראות זאת למשל בדו קרב נגד קרלסן בפישר רנדום לשם הגיע נטול הגו במטרה לשחק שח מעניין ותו לא, והתייחס בכבוד מוחלט אפילו לשנוא נפשו כולל אחרי הפסדים.
נכון שזה תמיד מראה על קלאסה כשאתה מחמיא ליריבים שלך, אבל אי אפשר להכריח אף שחקן באף ענף ספורט לברך יריב שלו כאשר זה זוכה בתחרות שהשחקן אפילו לא השתתף בה.

Selby 5 באפריל 2018

וואי, כמה שגיאות, השעה עושה את שלה.
*אנטיגוניזם, שינצח, אגו.

אילן 5 באפריל 2018

ה"אנטגוניזם" דווקא היה בסדר :-)

אילן 5 באפריל 2018

אני מסכים עם רוב הדברים שכתבת. לדבר אחד לא כל כך – אי פירגון לחבר נבחרת שלך שמעפיל לאליפות העולם לא מעיד על בגרות אמיתית.

יהודה.א. 5 באפריל 2018

והוא כן היה במועמדים, רק פחות הצליח שם..

ישראל 6 באפריל 2018

שחקו שחמט 960. מי שמנצח בשחמט רגיל זה מי שיש לו זכרון או יכולת חישוב יותר טובה. בדרך כלל מי שיש לו אחד משניהם יש לו גם את השיני הרי משתמשים באותו מוח . זה עובד ב1 משני הדרכים הבאות. 1 כול מה שצריך זה לזכור כמה תבניות משחק כמה שיותר רחוק, וזה בכלל לא משנה איזה מהלכים היריב יעשה, כי לך יש השפעה של 50 אחוז על המשחק, ומה שינצח זה לא מי שעושה כמה מהלכים יותר טובים, אלא מי שב50 אחוז השפעה שלו על המשחק זוכר יותר לעומק. דרך 2 יש לחבר את הדברים הבאים, 1המהלכים הראשונים נותחו לגמרי 2הדבר החשוב ביותר בשחמט זה המבנה שכבר אחרי כ12 מסעים נקבע ואי אפשר לשנות אותו ולכן זכירה של פתיחות מביא ליתרון במבנה 3 הרבה פעמים הורגים חצי מהכילים במסעים הראשונים וכמה שיש פחות כילים הכישרון ויכולת פחות חשובים ויכולת החישוב הרבה יותר משמעותית 4 כול פתיחה שתבחר פחות או יותר תאזן את השניה, מה שיתקבל אחרי שילוב של כול ה4 זה עמדה שבה הדבר היחידי שחשוב זה מי שיכול לחשב יותר טוב.
להלן ראיות לכך שבשחמט רגיל מי שמנצח זה מי שיש לו זיכרון או יכולת חישוב יותר טובה. 1 יש ילדים שמקבלים תארים בינלאומים, אפילו לא ילדים אלא צעירים לא יכולים להיות מאוד טובים בשחמט בגלל שיש הרבה מאוד ללמוד. 2 בשחמט רגיל רוב המשחקים נגמרים בתיקו והלבן רוב הפעמים מנצח, בשחמט 960 שבו בטוח לזיכרון ויכולת חישוב אין משמעות, רובם המוחלט של המשחקים נגמר בניצחון וללבן אין שום יתרון. 3 אפשר לראות שבהרבה משחקים שנגמרים בנצחון העמדה שוויונית לחלוטין כשנישאר רק כמה כילים, ואז מנצח מי שיש לו יכולת חישוב יותר טובה 4 למה לקחת סיכון עים אפשר לשחק 960 ואז בטוח לזכרון וליכולת חישוב לא תהיה השפעה 5 חפשו את התוכנית 60 דקות על מגנוס קארלסן ותראו איזה זיכרון יש לו

מיקיג' 7 באפריל 2018

ואני הימרתי על קרואנה כבר לפני שנתיים אחרי הניצחון של קרלסן. רק אמרתי לכם קטן…

אילן 8 באפריל 2018

קרואנה מספק את הסחורה גם מול MVL במשחק ענק שלו מאתמול.

האמת, ראוי להערכה כושר העמידות שלו. רק סיים טורניר המועמדים ומיד התחיל לשחק בגרנקה טורניר של עוד 9 סיבובים. שלשום הצליח במשחק שארך יותר מ- 7 שעות (ו- 98 מסעים) להיחלץ (שוב) מהפסד, הפעם במשחק נגד הו ייפאן ששיחקה מצוין. קרואנה ניסה לסבך קצת (ושיחק מסעים פחות טובים) כפי שאמר לאחר המשחק ובגלל זה היה נחות לאורך כל המשחק או יותר מדוייק הסיום שלו, ששווה פוסט בפני עצמו. ייפאן מצאה רעיון יפהפה והפתיעה את קרואנה כשוויתרה על הרץ כנגד הפרש במסע 51… ר:ז2 וכשהם מבחינה חומרית שווים (רץ וארבעה רגלים מול פרש וארבעה רגלים אבל הרגלים השחורים הרבה יותר מתקדמים ולא חלשים כשללבן רגלי כפול בטור ג'), אבל לפרש יתרון ברור במבנה הרגלים שנוצר שיחקו עוד 47 מסעים של תמרונים, כשהשחור הצליח לזכות ברגלי נוסף של הלבן במשבצת ב2 וכך יצר נתק בין הרגלים של הלבן (א' 3, ג' 2 ו- ג' 3). במסע 64 החמיצה ייפאן זכיה במסע מבריק שקשה לעלות עליו ועל הרעיון שמאחוריו – 64…מד2!! תוך ויתור על רגלי א6 והקרבה נוספת בהמשך של הפרש ורגלי נוסף על מנת להכתיר רגלי בטור ג' הכתרה כפויה. כך זה הולך לאחר מסע 64 של השחור: 65. ר:א6 65…פד3+ 66. ג:ד3 ואז הרעיון הוא לא להכות בחזרה אלא 66…ד4! 67. ג:ד4 ג3+ והרגלי מתקדם עד להכתרה.

גם אם לבן לא יכה את הפרש בד3 וישחק במקום זה 66. מב1 השחור יחסל את שני הרגלים הלבנים וייצור שני רגלים מחוברים להכתרה של אחד מהם, כך שהקרבת הרץ לא תעצור את ההכתרה. למשל: 66…פה1 (הקרבת רגלי שחור נוספת וכרגע ללבן 3 רגלים ולשחור רק שניים בטור ג' ו- ד') 67. ר:ב5 מ:ג3 68. מג1 פ:ג2 69. מד1 ד4 70. רא4 פה3+ 71. מה2 מב2 (לא יכול לקדם כרגע את הרגלי ב- ד' משום שהוא שומר על הפרש השחור) 72. רב4 ג3 73. א4 ב2 ומכתיר מלכה. לפי המחשב היתה אח"כ להו ייפאן הזדמנות נוספת שהוחמצה אבל בסופו של דבר פאבי הצליח לשמור על הרגלי בג2 שמנע הכתרה והמלך שלו פטרל בינו לבין הרגלי השני ב- א' 3 שהפרש השחור ניסה לקטול. בסה"כ היה סיום מרתק.

במשחק נגד MVL קרואנה הפתיע קצת את MVL כששיחק בשחור בפתיחה אנגלית את המסע הקצת פחות שגרתי 4…רב4 (ד5 הוא המסע המקובל). במסע 6 קידם קרואנה את הרגלי בטור ה ל-ה4 ובמסע 8 הכפיל את השמירה עליו עם 8…צה8. MVL השקיע כאן 22 דקות כי רצה להימנע מלהיכנס לטונות של תיאוריה (ובעיקר כדי לברוח מהכנה אפשרית של קרואנה שיתכן שהיתה לו לטורניר המועמדים) בעקבות 9. ו3 (או 9. ד3) ושיחק בסוף 9. מהג2. בעקבות מסע זה ובהמשך 12. רו4 (שהפתיע את פאבי כמו גם 14. מהב2) התפתח משחק מרתק שבו פאבי הוכיח עליונות עד שהמשחק הסתיים במסע 36.

כשמסתכלים על הלוח החי, פאבי שוב עשה קפיצה מדהימה. בתקופה של פחות מחודש הוא שיפר עד כה (ב- 21 משחקים) את מד הכושר ב- 30 נקודות ונגד שחקנים מהטופ (מועמדים וגם בגרנקה). כרגע הוא במקום השלישי, אחרי ממדיארוב, עם 2813 נקודות. אם בשני הסיבובים שנותרו ינצח משחק אחד נוסף ויעשה תיקו נוסף הוא יעבור למקום השני בעולם (ממדיארוב עומד על 2814 וקרלסן על 2841). אחרי הנצחון אתמול גם של קרלסן, הוא וויטיוגוב נמצאים במקום ה- 2-3 עם 4.5 מ- 7, חצי נקודה אחרי קרואנה כך שהכל פתוח שני סיבובים לפני הסוף. לקרואנה נותרו שני משחקים קשים: היום הוא יפגוש את ארוניאן ומחר את ויטיוגוב. קרלסן יפגוש היום את ויטיוגוב ומחר את בשחור את אננד. ויטיוגוב צריך להתפלל חזק כדי לצאת מזה בשלום. קרלסן כבר התבטא שהכל עדיין פתוח…

אייל סגל 8 באפריל 2018

*אם* הו ייפאן היתה מוצאת את הרעיון שזוכה בסיום באמת היה אפשר לומר שזה יפהפה (גם מסע יותר מאוחר, היה משהו דומה עם קידום המלך ל-ה2 או ה1 ואז פריצה עם ב4 ובהמשך הקרבת פרש על ד3). כפי שהדברים התפתחו אני לא חושב שהיה שם שום דבר מיוחד, החילופים של הרץ בפרש במסע 51 היו תוצאה של חישוב די פשוט כדי לזכות באופן כפוי לגמרי ברגלי כמה מסעים אחר כך (אי אפשר להביא את הרץ ל-ה8 בזמן כדי למנוע פ-א4 כי 53.ר-ח5?? יפסיד כלי ל53…פ-ו4+). אפשר לומר שהיה לה חוסר מזל מסויים מבחינה זו שבעמדה שהתקבלה, למרות שהיא נראית גרועה מאוד ללבן, לא צריך הגנה מבריקה במיוחד כדי להחזיק מעמד אלא רעיון מיוחד כדי לזכות.

אילן 8 באפריל 2018

לא נלך לרב על הביטוי "יפהפה" אבל אני חושב שבנוסף ללקיחת רגלי נוסף היא ראתה גם את העדיפות שתהיה לה בסיום לאחר החלפת רץ בפרש. בכל זאת אפשר לומר שיש כאן ראיה עמדתית טובה ולא רק טקטיקה למרות שהיא פתרה יפה גם את המלכודת שניסה פאבי לטמון לה. תראה את הניתוח של דני קינג, במיוחד החל מפה https://youtu.be/tP0IlUIq15Q?t=98
אני חושב שלאורך כל המשחק היא שיחקה ממש טוב עם מעט מאוד טעויות (בהתעלם מההברקות שהחמיצה כאמור) ולחצה חזק את פאבי. אפשר גם "לוותר" לה ולהביא בחשבון שלא ראתה את ההברקות אחרי למעלה מ- 60 מסעים ושעות רבות של משחק. אגב, אני לא חושב שיש כיום שחקן בשר ודם כיום שהיה יכול לראות את הרעיון של הקרבת הפרש החל ממסע 51. אז נסתפק במשחק "מצויין" שלה.

אייל סגל 8 באפריל 2018

אני חושב שהיה צריך לראות בצורה טובה רצף טקטי מסויים – וזו באמת הנקודה הכי מרשימה במשחק שלה – אבל מעבר לזה, צריך דרגה מיוחדת של *חוסר* הבנה עמדתי כדי לא לראות שכדאי להגיע לעמדה בה יש לך יתרון רגלי ומבנה רגלים גרוע ליריב, כשאין שום אפשרות ברורה אחרת שנותנת לך יתרון. בוודאי שאין צורך לראות מראש בהקשר זה את הזכיות שקשורות יותר מאוחר בהקרבת הפרש. באופן כללי, אני פשוט חושב שזה משחק שיזכר הרבה יותר בגלל מה שהוחמץ בנקודה מסויימת מאשר מה שהתרחש בו באופן ממשי; לתת שבחים מיוחדים להו ייפאן נראה לי כמו annotating by opponent, כמו שמדברים על annotating by result במקרה שבו בגלל עצם העובדה שמישהו ניצח מנסים בכוח להראות שהוא שיחק טוב, כאן עושים את זה בגלל הזהות של היריב והעובדה שהיא הגיעה לעמדה זכויה נגדו.

בסך הכל זה היה משחק חלש של קרואנה – הוא שיחק את הפתיחה בצורה לא טובה, נקלע לעמדה נחותה, הו ייפאן לא ממש השכילה לנצל את זה והתחילה להחליף כלים באופן די מכאני שהראה שהיא כנראה מסתפקת בתיקו, קרואנה ניסה בכוח לשמור את המשחק חי במקום לקחת את התיקו עד שזה גרם לו לשגיאה רצינית עם 34.פ-ד2? (במקום ח4 ופישוט נוח של העמדה) שאיפשר את ו5 לשחור. אחר כך האופן בו הו ייפאן מצאה את הפישוט לסיום עם יתרון הרגלי היה באמת יפה, אבל מעבר לזה לא נראה לי שאפשר לדבר על משחק ראוי במיוחד לציון שלה (גם בלי שום ביקורת על זה שהחמיצה משהו שהיה קשה מאוד), ואף אחד לא היה עושה את זה אם מד הכושר של היריב שלה היה 2600 ולא 2800 – או משחק הגנה ראוי לציון במיוחד של קרואנה, לצורך העניין. כמו שכבר אמרתי, אפשר לדבר כאן בעיקר על חוסר מזל שלה מבחינה זו שבעמדה שנראית די נוראית עבור הצד המתגונן, איך שהוא יוצא שלא הוא צריך הברקה מיוחדת כדי להחזיק מעמד אלא הצד התוקף הוא זה שצריך אותה בשביל לנצח.

אילן 9 באפריל 2018

קרואנה עושה זאת גם היום. מדהים. וצמצם את הפער מקרלסן ל 21 נקודות בלוח החי.

עוד 9 ימים כבר אליפות ארה"ב. הוא יעצור שם?

דוד 10 באפריל 2018

ההשוואות לפישר לא מסתיימות רק בעובדה שהם 2 האמריקנים היחידים שהעפילו לגמר (או בקשר הברוקליני).
הגישה של קרואנה למשחק, הכנת הפתיחות שלו, הראייה התחבולנית וההבנה העמדתית הנהדרת, כמו גם היכולת לייצר משחק התקפי ולנצח בכלים השחורים, מזכירים מאוד את הגאון האמריקאי האגדי.
לכישרון הפסיכי של בובי פישר כנראה אין שני, אבל באספקטים האחרים יש מי שמזכיר אותו מאוד.

דוד 10 באפריל 2018

הכתבה שם בסך הכל סוקרת את הקריירה של קרואנה.
אני אשמח ללינק שיראה השוואות ספציפיות לפישר.

אילן 10 באפריל 2018

המרשם של פאבי – https://twitter.com/chess24com/status/983393739832995841

למרות כל ההלל עליו, די ברור לי שהוא יגיע לדו קרב בסוף השנה נגד קרלסן כאנדרדוג. לפחות שייהנה מהדרך ועד שיגיע. קרלסן כבר לא במצב המעורפל משהו שהיה לפני שנה ומשהו וכפי שצייץ Olimpiu G. Urcan:
When Carlsen is "off-form" he is half a point behind the leader. When the rest are off-form they are half a crosstable behind Carlsen.
(למרות שבסוף קרואנה זכה בטורניר נקודה שלמה לפני קרלסן)

אייל סגל 10 באפריל 2018

אני בספק אם קרלסן באמת היה off-form; לאור כל העדויות שנצברו בשנה ומשהו האחרונה, יכול מאוד להיות שזה פשוט ה-form הנוכחי שלו (ודברים היו יכולים ללכת קצת יותר לטובתו – כמו ניצחון על קרואנה בסיבוב הראשון, אבל גם פחות – כמו הפסד למאייר שבקושי ניצל ממנו).

בהקשר לזה שקרואנה סיים נקודה שלמה לפני קרלסן, נתון שממחיש באופן די דרמטי את ירידת הדומיננטיות של קרלסן – מאז תחילת 2017, חוץ מזה שזכה רק ב-2 מתוך 8 טורנירים קלאסיים שהשתתף בהם, ב-5 מהטורנירים האלה שלא זכה בהם המנצח סיים נקודה ומעלה לפניו. כדי למצוא בתקופה קודמת 5 טורנירים כאלה צריך ללכת אחורה עד 2011 (כלומר תקופה של 6 שנים שלמות – מתחילת 11 עד סוף 16).

אילן 10 באפריל 2018

אני גם חושב שהציטוט (של אורקן) הזה מגמתי והוא לא סיים בפער של חצי נקודה אחרי המקום הראשון אלא נקודה שלמה, אבל האם אתה מסכים שקרלסן יצא מה"בלקאאוט" הזה שהיה שרוי בו בתקופה שהסתיימה בערך לפני כחצי שנה (אל תתפוס אותי במילה)?

גם קרואנה היה קרוב לשני הפסדים בגרנקה. אני לא מרגיש שביחסים שבין קרואנה לקרלסן פאבי היום פייבוריטי.

אגב, יש מי שטוען שהביצועים הירודים של קרואנה בוייק אן זה היו מכוונים כדי להסיט את תשומת הלב ממנו בטורניר המועמדים וכך להפתיע שם.

Selby 11 באפריל 2018

אני זוכר במעורפל שקרלסן וקריאקין נמנעו מלשחק באותם טורנירים בחצי השני של 2016 לפני הדו קרב ביניהם. לפחות אני זוכר שקריאקין פרש מהטורניר בנורבגיה, או שאולי בעצם בזה הסתכם הסיפור?
האם צפוי משהו דומה השנה עם קרואנה? אני לא יודע מה לוח הזמנים של כל אחד מהם אבל בלי לחקור יותר מדי יש את הgrand chess tour כמו בכל שנה. בעיקרון אני סבור שזו תהיה טעות מצדו של קרואנה לשדר פחד, הוא צריך לשחק כמה שיותר נגד קרלסן ולהילחם כדי לא להפסיד, כולל בשח מהיר(אני מניח שיפגשו גם בקצבים האלה). המחיר הוא חשיפה אפשרית של חידושים בפתיחה, אבל קרואנה בעצמו אמר שנגד קרלסן לפתיחה משקל נמוך יותר ושבכל מקרה לאחר הפתיחה מקבלים עמדה שווה ומעניינת שבה הוא פשוט יצטרך לשחק יותר טוב. החשיבות של לא להפסיד בשח מהיר היא לא לתת לקרלסן את הביטחון המוחלט שתיקו 6-6 הוא ניצחון ודאי.

אייל סגל 12 באפריל 2018

ב-2016 זה הסתכם בנורבגיה (שהוזז אותה שנה מוקדם מהרגיל, כך שהיה זמן די קצר אחרי המועמדים) – קריאקין וקרלסן כן שיחקו זה נגד זה לפני הדו קרב כמה חודשים מאוחר יותר, בבילבאו (פעמיים). כך שהסיבה העיקרית לפרישה של קריאקין מהטורניר בנורבגיה היתה כנראה פשוט עייפות, לא רצון להימנע מלפגוש את קרלסן.

לגבי קרואנה השנה, לפי מה שידוע על לוחות הזמנים של השניים הוא אמור לפגוש את קרלסן לפני הדו קרב עוד פעם בנורבגיה, אבל לא בגרנד טור כי קרלסן לא משחק שם, כנראה אפילו לא בתור ווילד קארד בטורנירים ספציפיים (ב-2016 הוא גם דחה את ההזמנה להיות מהמשתתפים הקבועים שם, אם כי כן שיחק כווילד קארד בשני טורנירים של ראפיד/בליץ). נראה לי שהבעיה העיקרית של קרואנה היא לא כמה הוא עומד לשחק עם קרלסן אלא פשוט זה שלוח הזמנים שלו נראה עמוס להחריד – בנוסף לטורניר שסיים זה עתה הוא אמור לשחק באליפות ארה"ב שמתחילה עוד שבוע, אחר כך בנורבגיה (שמתחיל בסוף מאי), לובן ופריס – שני טורנירי ראפיד/בליץ של הגרנד טור (כמעט בלי הפסקה מייד אחרי נורבגיה), אחר כך גביע סינקפילד, עוד טורניר ראפיד/בליץ של הגרנד טור מייד אחריו, ואחר כך מן הסתם עוד מצפים ממנו גם לשחק באולימפיאדה… בקצב כזה הוא יכול להגיע לדו קרב מותש או לפחות בלי זמן להכנה ממש רצינית.

יהודה.א. 11 באפריל 2018

כבכל שנה, כדאי לשתף בתאריך הזה את הפוסט הישן הנ"ל..

http://debuzzer.com/dorfan/14995/

אלעד כץ 11 באפריל 2018

תודה

אילן 17 באפריל 2018

בעוד יומיים מתחילה התחרות לזכר גשימוב (שמקיר). תחרות חזקה. עשרה שחקנים, מתוכם חמישה מהעשיריה הראשונה – קרלסן, ממדיארוב, דינג, קריאקין וגירי. גם יתר השחקנים חזקים. מדורג שישי שמסקרן אותי באופן אישי לדעת מה יעשה בטורניר הזה הוא טופלוב שהתחרות הקלאסית האחרונה שבה השתתף היתה גם בשמקיר לפני שנה (סיים בפלוס 1 ובמקום שני משותף עם ווסלי סו וקרמניק). השאלה היא ימשיך להתרסק או שיצליח לעשות קאמבק כמו אננד. בנוסף, משחקים רג'בוב, נבארה, ווטאשק וממדוב האזרבייג'ני שהיתה לו שנה מצויינת והוא גם במועדון ה- 2700. ממוצע השחקנים 2768.

מחר מתחילה בערב (שעון ישראל) אליפות ארה"ב שלמרות שממוצע השחקנים שם הוא 2674 מדובר בתחרות חזקה מאוד. מלבד קרואנה, סו ונקמורה (מקומות 2, 6 ו- 7 בלוח החי), משחקים שם כמה זאבים לא קטנים: אונישוק, שנקלנד, ג'פרי שיונג (בן 17 עם מד כושר 2665), ריי רובסון, אקוביאן, וזרבוך עם 2640 נק'. עוד 3 שחקנים משחקים שם שהם מתחת ל- 2600, ביניהם אלכס לנדרמן שכזכור היתה לו הופעה מוצלחת בגביע העולם האחרון (ניצח את אליאנוב, אריין טרי הכוכב הנורבגי הצעיר ובסוף הפסיד ל- MVL בשובר שוויון) וגם באי מאן היתה לו הופעה לא רעה – ניצח את וואייחו פונסה ועשה תיקו עם אליאנוב, נקמורה אננד ופיטר לקו (גם עם אקוביאן). השחקן הצעיר של התחרות והמדורג אחרון הוא ליאנג אוונדר בן ה- 15 (זכה במקום בתחרות לאור הזכיה שלו באליפות ארה"ב לנוער בשנה שעברה).
עבור קרואנה כאמור עצם ההשתתפות אחרי טורניר המועמדים וגרנקה זה טירוף בפני עצמו. קשה לראות איך יצליח לעמוד בעומס בתחרות הזאת במיוחד ביחס לשחקנים חזקים אחרים שיגיעו רעננים. מצד שני, ההכנות שלו למועמדים אולי יעניקו לו איזשהו יתרון.

יהודה.א. 19 באפריל 2018

מעניין. באליפות ארה"ב שהחלה אמש, גם קרואנה וגם סו ניסו את הסיציליאנית כדי לשחק על יתרון, אבל הסיני (?) הצעיר ליאנג התברר כעמיד יותר (או כשאפתן פחות) ושרד את הלחץ הקרואני. וכעת רק סו ו'חברו' אקוביאן מובילים עם נקודה.

Selby 19 באפריל 2018

עבור "שלושת הגדולים", האליפות האמריקאית יכולה להיות אכזרית לפעמים. לא רק כי זאת כנראה האליפות הלאומית השנייה בעוצמתה אחרי הרוסית(ואף חזקה יותר בשנים האחרונות), אלא כי שאר השחקנים מדורגים משמעותית נמוך מהם מצד אחד, אבל מצד שני מתכוננים ספציפית אליהם תקופה ארוכה כדי לא להפסיד להם. לכן לא פשוט להשיג ניצחונות, ומבחינת מד הכושר תיקו הוא כמעט כמו הפסד בתחרות צמרת כמו הגראנד טור.

יהודה.א. 19 באפריל 2018

אבל קרן הפרסים גבוהה למדי, וכגודל האתגר גודל ההנאה והיוקרה.

Selby 22 באפריל 2018

אלכסנדר לנדרמן אמר אחרי הפסד מוחץ(23 מסעים בלבד, כשהתוצאה הייתה ברורה הרבה לפני) לקרואנה שלשום: "Chess is a humbling game".
היום אותו קרואנה חווה את זה באופן כואב אפילו יותר.
לפעמים כשהיריב חלש יותר, העמדה שווה באופן מוחלט או אף עם עדיפות ליריב, והשעון מתקתק, קרואנה מאבד את האובייקטיביות, לוחץ יותר מדי, ובשביל להשאיר את המשחק בחיים עושה הכל, כולל מסעים גרועים ביודעין. כביכול בסגנון קרלסן, רק בלי דיוק ומה לעשות שלא כולם קרלסן, וגם הנורבגי בעצמו עושה זאת עם קצת פחות סיכון לאחרונה, אחרי שנכווה כמה פעמים בעבר.
מוריס אשלי דיבר על דז'ה וו מהמשחק שלו נגד אקוביאן באליפות של השנה שעברה, אז בכלל היה בעמדה מנצחת אבל מהרגע שאיבד את היתרון שלו קרס לחלוטין באופן שבאמת דומה למשחק הזה נגד זביאד איזוריה, שבכנות אין לי מושג מי זה, אבל מגיעות לו מחמאות על משחק מעולה ובעיקר קר רוח באופן מפתיע.
גם בשנה שעברה אחרי המשחק הזה נגד אקוביאן, זכור לי שכתבתי כמה מילים על הנאיביות של קרואנה, שנעלמה כלא הייתה בשבועות האחרונים בהם הכל הלך לכיוונו.
דעתי נותרה כזאת: חסר לו מעט מאוד "שחמט" כדי להיות אלוף עולם מתישהו, אבל משהו באופי שלו גורם לי לחשוב שזה לא יקרה. בכל אופן בין אם יהיה ובין אם לא, כבר עכשיו בגיל 25 יש לו קריירה נוצצת.
ואי אפשר שלא להזכיר את סינדרום קרלסן ולוח מד הכושר החי, שקובע שבכל פעם שמישהו מתקרב לנורבגי, הוא מאבד בפתאומיות לא מעט נקודות.

אילן 22 באפריל 2018

כן, זה מעציב מה שקרה אתמול. לזה התכוונתי, בין היתר, כשכתבתי שהוא אנדר דוג מול קרלסן. משהו בשיקול הדעת שלו בעייתי. לא מספיק מיושב. יש לו נטיה גדולה מדי לקחת סיכונים. אמנם זה מה שגם עזר לו לנצח הרבה פעמים מול שחקנים חלשים יותר ולהגיע רחוק כל כך, אבל הוא לא יכול להרשות לעצמו לעשות את זה מול קרלסן. אולי גם לא להמשיך לעשות את זה מול שחקנים חלשים יותר. יתכן שהוא עדיין לא בשל ומנגד יתכן שזה היה השיעור שהיה צריך לקבל בשביל להשתנות. ימים יגידו.

לעניין מד הכושר, אם היה מנצח הוא היה מגיע (שוב) עם 2822 לפער של 13 נקודות מקרלסן בלוח החי. עכשיו הוא 2812.

אולי ההפסד הזה יחזיר אותו חזק לטורניר כמו שקרה לו אחרי ההפסד לקריאקין בטורניר המועמדים.

ואגב, נקמורה פירגן בסוף לקרואנה על הזכיה בטורניר המועמדים ועל ההתמודדות באליפות העולם נגד קרלסן… https://twitter.com/STLChessClub/status/986723875240243201

Selby 28 באפריל 2018

מדברים הרבה על החשש מפני בינה מלאכותית שתשתלט על העולם, אבל אם קרלסן בשחור מנצח את גירי בשח קלאסי, אני חושב שהאיום המרכזי על האנושות הוא מהכיוון הזה, כי אין משהו שהוא לא מסוגל לעשות…

בינתיים בסנט לואיס, היקארו נאקאמורה איבד כל אמביציה אפשרית כשחמטאי, חוץ מלהרוס לקרואנה.
שמונה משחקים הוא לא עשה שום מאמץ אמיתי לנצח, בעיקר נגד שחקנים נחותים(על הנייר…) וכולל הפסד מביך לאיזוריה(שוב הגרוזיני?), אבל אתמול אחרי שלא ניצל יתרון גדול על קרואנה, הוא היה ממש שבר כלי.
גם נגד שיונג למשל הוא פספס טקטיקה יפה מהסוג שהוא בימים כתיקונם מאוד אוהב, רק שאז זה פחות הפריע לו.

יהודה.א. 29 באפריל 2018

אני חושב שאתה טועה. נקאמורה עשה ניסיון לא מבוטל לנצח, זה עלה לו בנקודה שלמה מול איזוריה ובכמה 'כמעט' נקודות מול אחרים, אבל הוא פשוט לא בכושר. אין זה סותר את כל שהוא ממש היה שמח להרוס לקרואנה.
כמו שהוכח אתמול, הוא מוכן לנצח גם יריבים אחרים, וגם כאשר הוא מנצח הוא מפספס דברים שברגיל הוא רואה מיד..

שחר 28 באפריל 2018

קרלסן עם פתיחה סולידית לעונה, ראשון בהולנד, שני בגרנקה, ראשון בשמקיר, מתקרב ל 2850
ועוד נראה לא בשיאו

נקמורה רואה אני חושב בקרואנה יריב של יוקרה ולכן מתאמץ מולו גם כשאין לו כבר סיכוי בתחרות
יש עוד שני סיבובים, אבל לשנקלנד סיכוי טוב לראשון או ראשון משותף

אילן 29 באפריל 2018

מסכים איתך שחר, קרלסן אמנם זכה בטורניר אבל זו היתה זכיה סולידית עם 6 מ- 9 ובפער של חצי נקודה בלבד מהמקום השני.

הישג מרשים אבל לדינג (ובכלל בסין) שסיים במקום השני – בפעם הראשונה עולה שחקן סיני למקום ה- 5 בעולם בלוח החי. הוא חצה את קו את ה- 2790 (2791.1) וממשיך להיות יציב מאוד.

אליפות ארה"ב מרתקת (גם השנה) הן אצל הגברים והן אצל הנשים. סיבוב אחד לפני האחרון ושנקלנד המצוין שכבר עומד עם חצי רגל בתוך מועדון ה- 2700 (2698 ואם ינצח הערב הוא אכן ייכנס) מוביל בחצי נקודה על פאבי (7 מ- 10). יתר המועמדים כבר לא רלוונטיים. ההפסד של פאבי לאייזוריה שדיברנו עליו בסיבוב ה- 4 מתברר שיכול להיות קריטי. למרות ששנקלנד משחק מצוין בטורניר הזה היו לו לא מעט פספוסים (כולל במשחק שלו אתמול מול אונישצ'וק שבסוף ניצח אותו) והמשחק שלו הערב יהיה מול הצעיר המפתיע (השני) בתחרות – ליאנג אוונדר (רב האמן הצעיר ביותר בארה"ב כיום שרק החודש מלאו לו 15. אתמול הוא ניצח את אייזוריה (נצחון ראשון שלו בתחרות), כך שיגיע מעודד. למרות שלפי מד כושר (2552) הוא דורג אחרון, במקום ה- 12, הוא הציג רמה יפה (הוציא תיקו נגד "3 הגדולים" – קרואנה, סו ונקמורה) ונמצא כעת במקום ה- 8. כל הנצחונות של שנקלנד היו על שחקנים של 2600 (אייזוריה 2599) אבל כאמור היום הוא ישחק נגד המדורג רשמית אחרון בתחרות ויש פה הרבה עניין של אופי. לשאלה של ג'ניפר שחאדה אם ישחק היום אגרסיבי השיב שישמור את זה לעצמו. פאבי, לעומת זאת, ישחק הערב מול המדורג אחרון (בפועל) בתחרות, אונישצ'וק שדי הוכה בתחרות הזאת, ללא נצחון ועם 4-. אבל כרגיל, לגבי פאבי, אי אפשר לדעת מה יקרה. סביר להניח שהוא יעשה הכל כדי לנצח בשביל הסיכוי להחזיר לעצמו את הכתר מ- 2016 ודווקא אז הוא עלול ליפול. אם הוא ושנקלנד יסיימו עם אותו מספר נקודות – ייערך ביניהם שובר שוויון, אז לדעתי פאבי יהיה פייבוריט ברור. אם פאבי יצליח לזכות גם בתחרות הזאת וזה "אם" גדול, זה יהיה הישג עצום מבחינתו במובן הזה שמדובר בטורניר שלישי רצוף כמעט ללא מנוחה. זה גם יהיה מהלך חשוב מבחינתו במלחמה הפסיכולוגית שנפתחה כבר בינו לבין קרלסן לקראת הדו-קרב על אליפות העולם.
גם אחרי התחרות הזאת הוא לא יספיק לנוח אפילו חודש אחד, אז מתחיל טורניר נורבגיה (27/5), שם יפגוש את קרלסן כנראה בפעם האחרונה לפני הדו-קרב.

אילן 30 באפריל 2018

תצוגה פנטסטית של סמואל שנקלנד מעניקה לו את האליפות היוקרתית בארה"ב. בסיבוב האחרון הוא פשוט מחץ את ליאנג אוונדר לאחר שהאחרון הכין בקארו קאן את המסע 7…ה5 (1. ה4 ג6 2. ד4 ד5 3. ה:ד5 ג:ד5 4. רד3 פג6 5. ג3 פו6 6. רו4 רז4 7. מהב3 ה5) שהדהים את הפרשנים. סאם שיחק מייד את המסע מחשב 8. ח3 והסביר אח"כ למוריס אשלי שהכין את המסע הזה ושהמסע 7…ה5 ידוע. מעניין שהפרשנים באולפן, ברגע ששוחק המסע ה5, היו בטוחים שמדובר כאן בטעות. סירוואן אפילו אמר לאשלי שלא יכול להיות שזה המסע ששוחק (שחור מקריב רגלי באופן זמני), אבל בדיעבד הסתבר כאמור שהמסע שוחק (גם ווסלי סו אמר לאחר המשחק שלו שהוא מכיר את המסע). על כל פנים שנקלנד עם 6+ (8.5 נק' מתוך 11) קטף את הזכיה ללא שובר שוויון ונכנס למועדון ה- 2700. אחרי שאוונדר נכנע (אחרי מסע 43) שנקלנד לא היה יכול להסתיר את השמחה שלו והלך עם חיוך מרוח על הפרצוף עד לאולפן. הוא לא דמיין שיזכה באליפות אבל זקף את הזכיה לא רק לעבודה הקשה שעשה לפני התחרות אלא גם למזל שהיה לו (כמו במשחק שלשום נגד אונישצ'וק). הוא אמר שכשפאבי משחק בטורניר ברמת ביצוע של 2850 קשה להאמין שמישהו יסיים לפניו. למעשה ה- TPR של פאבי עמד בתחרות על 2837. של סאם על 2885!

פאבי, למרות שסיים עם 5+ (גם הוא ניצח אתמול) ואפילו הצליח לצבור 4 נקודות נוספות למד כושר (כרגע הוא עומד על 2822) היה ממש מאוכזב מכך שלא זכה באליפות. הוא ציפה לשובר שוויון והיכה על כך שהפסיד לאייזוריה. אפשר לראות את הראיון איתו כאן https://youtu.be/CYS6Yn-GE_s?t=11564
בטוויטר הוא כתב: "Pretty surprised +5 didn't cut it. Congrats to Sam, excellent play throughout."

וקרלסן כבר שיחרר אתמול בטוויטר עקיצה כלפי פאבי: "Then again, it's a long time since I last won the Norwegian championship".

בתחרות הנשים התרחשה דרמה אתמול כשהמובילה הצעירה בת ה- 15 לאחר שהובילה כל התחרות הפסידה ופקידז'ה עשתה תיקו והערב ישחקו שובר שוויון.

Selby 1 במאי 2018

Nicholas Miroshnik:
אם בדקתי נכון הTPR שקרלסן השיג באזרבייג'ן זהה או נמוך מזה של שאנקלנד. לא בטוח שהוא היה משיג יותר מ8.5 באותה תחרות. העקיצה לא במקום ובכלל לא ברור לי למה קרלסן משחרר לאחרונה ציוצים מרירים.

הופעה פסיכית של שאנקלנד, הוא לא ישיג TPR כזה שוב לדעתי בקריירה. זה בכלל לא אומר שזאת הייתה הבלחה שלאחריה יחזור לאיפה שהיה לפני כן, יכול להיות שהוא ישאר באופן קבוע מעל 2700, אבל התוצאה הזאת היא הרבה מעבר לרמתו ה"אמיתית".

אילן 1 במאי 2018

לגבי שנקלנד – לא צריך אמנם לזלזל בהישג שלו אבל צריך לראות אותו עושה את זה מול שחקנים 2700+ כדי שיוכל להתברג בצמרת הבאמת גבוהה. כאן, מול 3 הגדולים עשה רק תיקו (וצבר בכך 5 נקודות מד כושר).
הוא אמר כבר למוריס אשלי שיש לו תכניות, שהכניסה למועדון ה- 2700 זו רק התחלה. מה שיפה אצלו זה שהוא סופר חרוץ ועובד מאוד קשה. פרט מעניין נוסף לגביו הוא שהוא היה אחד העוזרים של קרלסן לדו-קרבות על אליפות העולם ב- 2014 ו- 2016. נדמה לי שבנה את עצמו לבד בלי עזרה ממשית חיצונית. אגב, הוא הולך לשחק עכשיו בטורניר קפבלנקה ואפשר לעקוב אחריו שם.

אחרי ההפסד של קרואנה לזביאד, נקמורה אמר שהמשחק הזה מבשר רעות מבחינתו של פאבי לקראת אליפות העולם, כי קרלסן מצטיין בלגרום למשחקים להתארך וזו אחת החולשות "הגדולות" שפאבי יצטרך לעבוד עליהן. יש משהו בדברים שלו אבל הם לא נכתבו מן הסתם מתוך עידוד או רצון לפרגן. מעניין שגם אננד אחרי ההפסד לקרלסן נדמה לי ב- 2016, אמר שהוא לא חושב שיש היום שחקן כלשהו שיכול להתעלות מעל קרלסן. נוצרה לו הילה של בלתי מושג למרות שאני חושב שהוא עדיין לא חזר לפיק שלו וקרואנה מסוגל לעשות את זה אם יעבוד חזק על כל ההיבטים הקשורים להתמודדות המנטלית נגד קרלסן.

באליפות הנשים – סיפור הסינדרלה של אנג לי בת ה- 15 נגמר לא טוב כשהפסידה בארמגדון לנאזי פקידזה אבל אם היא תמשיך לשחק היא תהיה בצמרת הבולטת של הנשים שם.

אילן 3 במאי 2018

גלפנד הפסיד אתמול בתחרות קבוצות ברוסיה ל-פוטקין (המאמן של קריאקין) שמדורג עם 2574, הפסיד הרבה נקודות כושר (עכשיו הוא 2688) והוא כבר לא הישראלי החזק ביותר. נבאתי עם 2692 ורודשטיין עם 2680.
תם עידן.

אילן 3 במאי 2018

קישור למשחק – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/russian-team-championship-premier-2018/2/2/1

היו כמה החלטות תמוהות. במשחק. השגיאה הראשונה היתה למה לא לשחק 26… פ:ד5 עם טמפו נגד המלכה הלבנה? במקום זה היכה עם הרץ ובכך גרם להידרדרות כללית לא מחוייבת בפוזיציה. אחרי שלבן שיחק (עם טמפו) 27. רא6 עם איום כפול על צריח ג8 וגם הצריח על ד1 על הרץ ב-ד5, במקום לשחק 27.. צג-ד8 כך שיברח מהאיום ויגן על הרץ המותקף, הוא החליט להקריב טיב והיכה את הרגלי על א2.

אילן 3 במאי 2018

משם גם יתר ההחלטות היו לא טובות.

שחר 6 במאי 2018

היי,
מישהו יודע אם בדו קרב על אליפות העולם אפשר לרכוש כרטיסים ולבוא לאולם לצפות? איך זה מתנהל בדרך כלל?

אילן 7 במאי 2018

https://fide_world_chess.ontouraccess.com/

אגב, במהלך אליפות ארה"ב הפרשנים באולפן הזכירו את האפשרות שאולי יצליחו למשוך את הדו-קרב לארה"ב, כך שממליץ לך להתעדכן גם באפשרות ביטול וקבלת הכסף אם לא תוכל לנסוע לארה"ב.

אילן 16 במאי 2018

כמו פאבי, גם שנקלנד ("שנקי") ממשיך בכח האינרציה אחרי אליפות ארה"ב ואתמול כבש את המקום הראשון לבדו בטורניר לזכר קפבלנקה בקובה בנצחון מרשים על רחמנוב https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/capablanca-memorial-2018/6/1/3
6 שחקנים סה"כ דאבל ראונד רובין. אחרי הסיבוב השישי יש לו 4.5 נק' מ- 6, אחריו במקום השני אלכסיי דרייב (בן 49) עם 4 מ- 6, ואחריהם כולם עם פחות מ- 50%. שלא כמו פאבי אבל, כל היריבים שלו הם שחקנים של 2600. אז אמנם הוא הצליח לצבור עוד 10 נקודות מד כושר בלוח החי והוא טיפס כבר למקום ה- 31 בעולם עם 2711, אבל הוא עוד לא משחק "בליגה של הגדולים". בכל אופן, הישג יוצא דופן. רק צבר 30 נקודות באליפות ארה"ב ועכשיו עוד 10 נקודות, רצוף (עם רמת ביצוע של 2831 בינתיים). אם אני זוכר נכון הוא אמר בראיון למוריס אשלי שהספר החשוב שכתב (Small Steps to Giant Improvement שכולו מוקדש לתפקיד הרגלים במשחק) עזר לו להבין טוב יותר את המשחק.

אילן 24 במאי 2018

מישהו יודע במקרה אם מה ששוחק היום במסגרת הליגה הגרמנית לא חושב למד כושר? כי קרואנה הפסיד לגירי במשחק מיותר לגמרי אבל באתר 2700chess.com בצורה לא אופיינית לא רק שלא עדכנו הערב את השינויים אלא שאפילו לא אזכרו אותם.
ניתן לראות את המשחקים כאן – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/schachbundesliga-2017-2018/16/1/1

לעומת זאת, דינג לירן ממשיך לשבור שיאים – אישיים וסיניים גם יחד כשהוא מעפיל בלוח החי למקום הרביעי בעולם! עם מד כושר שאוטוטו חוצה את ה- 2800 (2797.5) והופך להיות הסיני הראשון שמגיע לדירוג כל כך גבוה וגם כמו שצייצו – זו הפעם הראשונה ששחקן סיני מדורג גבוה יותר מכל שחקן רוסי אחר. כמו כן, הוא לא הפסיד במשחק קלאסי כבר 288 יום.

אגב שנקי, הוא אכן לקח גם את טורניר קפבלנקה עם תוצאה מצויינת של 7.5 מ- 10 נקודות פער של נקודה וחצי מהמקום השני וצבר עוד 16 נקודות מד כושר שם. שנקלנד הציג רמת TPR של 2829. כרגע הוא במקום ה- 30 בעולם עם 2717. נשאר רק לראות מה יעשה כשייכנס למגרש של הגדולים.

שחר 28 במאי 2018

סיבוב ראשון בנורבגיה קרלסן מנצח את קרואנה, כל השאר תיקו

דוד 29 במאי 2018

קרלסן פתח עם 2.רג4. כמו בסינקפילד 2014 (משחק שאותו הפסיד). אלא שהפעם בחר לוותר על הרץ השחור בהקדם ולבנות על היתרון העמדתי הקטן הנובע מחולשה מסויימת של הרגלים המרכזיים. בתוספת הקרבת רגלי נאה ההימור הצליח היטב. קרואנה לא הצליח להגן על עמדה נחותה עם אפס סיכוי לניצחון, והפסיד. ניצחון קרלסני קלאסי.

דוד 30 במאי 2018

והיום ראינו מה קורה כשקרלסן מקבל עמדה טובה כבר מהפתיחה.

שחר 30 במאי 2018

הוא בכושר, קיבל ביטחון להמשך התחרות על אף שהיא בנורבגיה :)
ארוניאן נקלע לדוחק זמן חמור ולכן שגה עם פו6, בעמדה טקטית שבדרך כלל הוא יכול לטפל בה די בקלות
מאמין שקרלסן ישיג עוד ניצחון או שניים עד סוף התחרות, למרות הקאדר הסופר בכיר והנטיה לתוצאות תיקו בתחרויות כאלה

אילן 31 במאי 2018

פעם בכמה זמן מצליח גלפנד לבצע הברקה שמובילה אותו לפת כשהוא במצב נחות. היום זה קרה נגד סנטוש וידית ההודי שהיה בדוחק זמן – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/poikovsky-2018/5/1/2
אגב, הוא הצליח לטפס קצת בחזרה במד כושר בלוח החי וכרגע הוא שוב הישראלי מס' 1 בעולם (2694). מענייין ששלושת הישראלים היחידים שנמצאים ברשימת ה- 100 הטובים בעולם ממוקמים כרגע כולם בין 2690 ל- 2700 (נבאתי ורודשטיין).
רודשטיין משחק כרגע במסגרת ה- Top 12 הצרפתי.

יורם 2 ביוני 2018

והנה כמה דברים שלא קורים בכל תחרות:
https://www.chess.com/news/view/cook-off-winner-ding-hospitalized-with-fractured-hip

אילן 4 ביוני 2018

הו, היוהרה. יום קודם למשחק עם ווסלי סו, קרלסן אמר על המשחקים עם סו שבד"כ לא קורה בהם שום דבר מעניין ושסו לא היה אף פעם קרוב לנצח אותו, שאם הוא רוצה להשיג תיקו, הוא ישיג אותו בקלות. על הלוח – ווסלי סו פשוט מחץ את קרלסן במשחק עמדתי יפהפה שבו שיתק את קרלסן.

בני 7 ביוני 2018

קרואנה זוכה !

שחר 8 ביוני 2018

למה בעצם קרלסן הסתפק בסיבוב האחרון בתיקו קצר?

יהודה.א. 10 ביוני 2018

האמין בוסלי סו?

אילן 12 ביוני 2018

נראה שהניח שקרואנה לא יקח על עצמו שוב סיכון מיותר כאשר ווסלי סו נראה הפעם טוב מאוד ובנה על שובר שוויון בבליצים.

אילן 12 ביוני 2018

אגב, בעוד שעתיים השניים (סו וקרואנה) נפגשים במסגרת ה- GCT למשחק מהיר. היום ישוחקו 3 משחקים ע"י כל אחד מהמשתתפים.

אילן 12 ביוני 2018

שנקלנד ממשיך לרשום הישגים. שלשום הוא זכה בטורניר American Continental Championship במקום ראשון ברור עם 9/11 נק' חצי נקודה לפני המקום השני. גם כאן לא היו יריבים חזקים במיוחד (קורי 2659, עוד שניים מעל 2600 והיתר מתחת) אבל הזכיה הזו חשובה לו אולי מבחינה פסיכולוגית. רמת הביצוע שלו בטורניר הזה הגיעה ל- 2772 (היו לו 4 תיקו ביניהם גם עם שחקן של 2500+).
שנקי שיפר את המד כושר שלו גם כאן בעוד 10 נקודות ועכשיו הוא במקום ה- 27 בעולם בלוח החי עם 2727 נקודות!

למרות רשימת ההישגים המרשימה (טורניר שלישי ברציפות שהוא זוכה בו ו- 60 משחקים קלאסיים ללא הפסד) הוא גם מכין את עצמו נפשית לנפילה שתבוא יום אחד (טוויטר).
ייאמר לזכותו שעד עכשיו הוא מתנהל יפה מאוד מבחינה מקצועית.

Zak 23 ביולי 2018

פסטיבל השחמט השנתי ביל שבשוויץ יצא לדרך, כולל התחרות הראשית בה מתחרים שישה שחקנים – קרלסן, ממדיארוב, ושייה-לגרייב, סווידלר, דויד נבארה והכישרון השוויצרי ניקו גיאורגיאדיס. הזדמנות אחרונה לראות את קרלסן לפני הדו קרב עם קרואנה? ניתן לעקוב אחרי המשחקים כאן:

https://www.chessbomb.com/arena/2018-biel-grandmaster-tournament

בני 28 ביולי 2018

מי זכה?

אלעד כץ 29 ביולי 2018

אחרי 6 מתוך 10 סיבובים, ממדיארוב מוביל עם 3+, אחריו קרלסן עם 2+.

מומו 31 ביולי 2018

סיבוב אחד לפני אחרון קרלסן זורק משחק, בצורה שלא אופיינית לו, מול ממדיארוב, שגם לוקח את התחרות. מתחיל להידמות לסגנון של אנאנד -תרדמת חורף בין אליפויות העולם, הדומיננטיות מוטלת בספק

שחר 31 ביולי 2018

הוא עשה טעות גדולה מאד במסע האחרון, לא ברור למה

Zak 1 באוגוסט 2018

אז ממדיארוב זוכה בתחרות עם 7.5 נקודות מתוך 10 משחקים ללא הפסד וגם כולל ניצחון ראשון על קרלסן מזה עשר שנים! ייתכן ואלוף העולם מתחיל לאבד את היכולת המפורסמת שלו להתיש את היריב ולממש יתרונות קטנים לניצחון, או שאולי אלה הם שחקני הצמרת האחרים שהצליחו להסתגל – הניצחון של ממדיארוב על קרלסן למשל היה בסגנון דומה. נקודה למחשבה עבור קרואנה לקראת הדו קרב?

סגל 1 באוגוסט 2018

בהחלט ייתכן ששחקני צמרת אחרים למדו מ- או את – קרלסן במהלך השנים האחרונות, אבל חוץ מזה נראה שחלה ירידה מסויימת ביכולת של קרלסן עצמו והיא מתבטאת גם בפחות דיוק במימוש יתרונות קטנים וגם – כמו שקרה במשחק הזה נגד ממדיארוב – בהישברות תחת לחץ יותר ממה שהיה קורה לו פעם. 56…רג1?? שפשוט נותן ללבן לקדם בלי הפרעה את הרגלי ל-ה7 זו באמת טעות גסה מאוד שמעידה על איזה סוג של קריסה מנטלית, אבל צריך לזכור שקרלסן היה תחת לחץ מתמשך במשחק במיוחד מאז שהפסיד רגלי אחרי הטעות שלו במסע 26. בעצם, כבר כמה מסעים לפני אותה טעות גסה בסוף הוא עשה טעות עם 53…צא5? (רו8 מסע יחידי להחזיק תיקו) שהיתה אמורה להוביל מייד לניצחון של הלבן במשחק מדוייק שלו. הנקודה היא ש-54.רג4/ב3! (במקום רג6 הלא מדוייק של ממדיארוב) זוכה בגלל שאחרי 54…רא3 (כמו במשחק) 55.ה7 צה5 יש ללבן 56.רה6! שחוסם את הטור לצריח השחור.

נכון לעכשיו, אני עוד נותן לקרלסן סיכויים מעט עדיפים בדו קרב נגד קרואנה, אבל באמת רק בגלל העדיפות הגדולה שכנראה תהיה לו אם יגיעו לשובר שוויון של משחקים מהירים. בשחמט בקצב רגיל כבר קשה לראות איזה יתרון ממשי שלו על קרואנה בהתחשב באיך ששניהם משחקים בחודשים האחרונים.

שחר התל אביבי 2 באוגוסט 2018

מסכים לגבי היתרון הקל מול קרואנה. זה גם המשחקים המהירים וגם הנסיון שיש לו בדו קרב עצמו.
קרלסן ממש זרק את המשחק מול ממדיארוב (בשל הלחץ כנראה) והשווייצרי בסיבוב האחרון עשה אותו הדבר מולו, כשמעד במסע האחרון (ללא סיבה ברורה)ונכנע מייד.

בסופו של יום קרלסן מסיים שני, ומה שהיה חסר לו לראשון משותף זה לא לזרוק את המשחק מול ממדיארוב (רק להשאיר את הרץ על האלכסון של ה7), ולנצח שוב את השוייצרי (שגם זה היה לו מאד קשה משום מה)

יובל קנול 4 באוגוסט 2018

אני נוטה לחשוב שלקרלסן יש סיכוי עדיף בהרבה. אפילו שלאחרונה קרואנה משחק יותר טוב מקרלסן, במפגשים בינהם ניתן לראות עליונות ברורה של קרלסן שכמעט מפרק את יריבו (לפעמים מנצח ולפעמים מגיע למצב זכוי אך נחשל בממימוש). נדמה לי שלקרואנה יש חולשה אישית נגד קרלסן. אני אופתע לראות אותו זוכה דו קרב.

Zak 5 באוגוסט 2018

גם נגד סו וממדיארוב היתה לקרלסן עליונות כזו עד ששניהם ניצחו אותו לאחרונה ובצורה די משכנעת. אני חושב שגם לקריאקין היה מאזן חלש מולו עד לדו קרב ביניהם שכמעט ונגמר בהפתעה לזכות הרוסי. כך שגם לדעתי ההתמודדות תהיה שקולה, ופעם ראשונה שקרלסן לא מגיע כפייבוריט ברור, מעניין לראות מה יהיה היחס של סוכנויות ההימורים לפני תחילת ההתמודדות.

Zak 20 באוגוסט 2018

גביע סינקפילד נפתח בלאס וגאס, כמו בכל שנה עם רשימת מתמודדים מרשימה שכוללת בין היתר גם את קרלסן וקרואנה. אחרי שני סיבובים אלה ממדיארוב, קרלסן וארוניאן שמובילים עם 1.5 נקודות והכל עוד פתוח. ניתן לעקוב אחרי המשחקים כאן

https://www.chessbomb.com/arena/2018-sinquefield-cup

סגל 20 באוגוסט 2018

אם כבר הזכרת, זה בסנט לואיס ולא לאס וגאס… ואפשר לעקוב גם כאן – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/grand-chess-tour-sinquefield-cup-2018 – עם שידור וידאו חי בליווי הצוות הרגיל סירוואן/שהאדה/אשלי. אגב, זה הטורניר הרביעי של הגרנד טור (אחרי שלושה טורנירים קודמים של ראפיד/בליץ), שבו השחקנים מתמודדים בין השאר על התברגות בארבעת המקומות הראשונים של הסדרה כדי להעפיל לגמר בלונדון בסוף השנה (דירוג עכשווי – https://twitter.com/GrandChessTour/status/1029859450394431488; קרלסן משתתף בטורניר בתור ווילד קארד לצד תשעת המשתתפים הקבועים בסדרה).

אתמול קרלסן ניצח את קריאקין במשחק trademark שבו הוא מתיש את היריב אחרי לחץ ארוך ממה שנראה כמו יתרון מיקרוסקופי או כמעט בלתי קיים.

Zak 20 באוגוסט 2018

סנט לואיס כמובן :) אותו מקום בו קרואנה רשם את אותו ניצחון מרשים לפני מספר שנים אם אני זוכר נכון? סביר להניח שגם הוא וגם קרלסן שומרים הרבה מההכנות שלהם לדו-קרב וישחקו לפחות את שלבי הפתיחה בהילוך שני

אילן 20 באוגוסט 2018

אני לא מקנא בקרואנה.
קרלסן יצטרך להיות חולה כדי שקרואנה ינצח אותו.
מה שהיה אתמול, אחרי 7 שעות פלוס, זה לא אנושי.

מומו 21 באוגוסט 2018

וואו הניצחון של גרישצ'וק !
משחק ככ יפה, מלא בכלים על הלוח, הרבה רעיונות- קידום המון רגלים פתיחת צירים לכלים , תמרוני פרשים,לחץ על נקודות חלשות. יכל להתפתח לכ"כ הרבה כיוונים.. תענוג!
אייל, הלוואי ותבחר לנתח אותו בפוסט הבא…

סגל 22 באוגוסט 2018

לא נראה לי… אבל אפשר למצוא ניתוחים די טובים שלו גם בצ'ס.קום וגם בצ'סבייס במסגרת סקירות הסיבוב שלהם:

https://en.chessbase.com/post/sinquefield-cup-2018-round-3 – במסגרת ה-Daily Round-ups למטה, דניאל קינג מדבר על המשחק בוידאו של סיבוב 3 במשך כ-20 דקות (החל מ-29:10).

https://www.chess.com/news/view/grischuk-beats-nakamura-to-make-it-4-way-tie-atop-sinquefield – מנותח על ידי רוברט הס כ-game of the day.

Zak 23 באוגוסט 2018

עברו חמישה סיבובים (נותרו עוד ארבעה) והכל עדיין פתוח – קרלסן, קרואנה, ממדיארוב, גרשצ'וק ןארוניאן עם 3 נקודות, MVL ואנאנד עם 2.5 נקודות, בסה"כ שבעה מתוך עשרה מתמודדים שעדיין יכולים לזכות! מצד שני, משחקים לא ממש מלהיבים והרבה תוצאות הופכים את הטורניר לאחד מהפחות מעניינים בשנים האחרונות, לפחות בעיני. נקווה שיחול שיפור לקראת הסיומת.

Zak 28 באוגוסט 2018

אז התחרות בסנט לואיס מסתיימת כשהסיבוב האחרון המרתק מפצה על טורניר סה"כ די בינוני. קרלסן בניצחון אופייני על נקאמורה וארוניאן בניצחון מרתק על גרישצ'וק אחרי משחק דו צדדי עם הקרבת צריח נועזת מצטרפים לקרואנה עם 5.5 נקודות מ 9 סיבובים וניצחון משותף בטורניר. נראה שקרלסן וקרואנה שוב מבססים את מעמדם כשני השחקנים הטובים בעולם לקראת הדו קרב על תואר אלוף העולם בנובמבר, ויש בהחלט למה לצפות. המשחק ביניהם בסיבוב השביעי מסתיים בתיקו כשקרלסן לא מהסס לשחק 1. ה4 מול הגנת הפטרוב הסולידית של קרואנה, אבל חוסר דיוק בסדר המסעים בעמדה מעניינת מונע ממנו להשיג יתרון והמשחק מסתיים בתיקו – מעניין יהיה לראות אם גם בדו קרב עצמו הוא ייכנס לפטרוב או ינסה פתיחות אחרות בלבן. כדאי לעקוב אחרי הניתוח של דניאל קינג, הן למשחק הזה והן למשחקים אחרים מהטורניר

https://www.youtube.com/watch?v=pQ4F3OCLHVY

אילן 3 בספטמבר 2018

כן, כדאי גם לציין את המהלומה שדווקא קרלסן ספג בעקבות המשחק שלו עם קרואנה לאחר מה שנראה כיהירות גרידא, טרם זמנה כשהיה בטוח שינצח את קרואנה https://mobile.twitter.com/olimpiuurcan/status/1033509971894226944/photo/1
קרלסן בעצמו התייחס לכך בראיון עם מוריס אשלי והודה שזה היכה בו בחזרה.

אילן 3 בספטמבר 2018

אגב, אננד שינה את הערכתו לגבי התוצאה האפשרית בדו קרב בין קרלסן לבין קרואנה. כרגע הוא חושב שמדובר בקרב שקול: Few months ago I said Magnus but Fabi is dangerous. Now I don't see a clear favorite. Based on Magnus' dominance you're still tempted to say him, but right now it's not there…I actually think it's a very open match

אלעד כץ 29 בספטמבר 2018

ואוו. ישראל יצאה בתיקו עם ארה"ב באולימפיאדה! כל הכבוד לחבר׳ה.

יורם 29 בספטמבר 2018

זה טראמפ וביבי סגרו ביניהם… וברצינות, תודה לנקמורה שלא שיחק 28.רה4 נגד נבאתי. אחרי 28…ר:ה4 29.מה:ה4 לבן זכוי בשל רגלי אימתני ומלך שחור חלש, ואילו 28…ר:ד1 מקבל מט לאחר 29.מה-ז5+ מ-ח8 29.מה-ו5 מ-ז7 30.מה:ח7+ מ-ו6 31.מה-ח4+ מ-ה5 32.מה-ו4+ מ-ד4 33.ר-ו3+ מ-ד3 34.מה-ה4+ ומט.לדעתי גם אחרי זה היו לנקמורה סיכויי זכייה.
מעניין מה מזה פיספס נקמורה.

austaldo 30 בספטמבר 2018

אפילו טראמפ וביבי לא יכולים על קרואנה…:)
משחק יפהפה שלו נגד גלפנד

שחר התל אביבי 29 בספטמבר 2018

ניצחון של סוטובסקי על שנקלנד, דווקא בסיום צריחים שהתחיל שקול

בני 11 באוקטובר 2018

מתי מתחיל הדו קרב ?

יהודה.א. 14 באוקטובר 2018

נראה לי ב – 9.11.

אילן 28 באוקטובר 2018

גלפנד מתרסק בטורניר שמתקיים על האי מאן. עם 50% ירד בלוח החי כבר ל- 2672. גם לנבאתי הולך לא טוב ואחרי שכבר הריח את מועדון ה- 2700 מלמטה גם הוא צלל לחצי נקודה פחות מגלפנד. ניידי'ץ וווטאשק המובילים ייפגשו היום לסיבוב האחרון שם. טורניר מרתק השנה. אתמול ניידיץ' ניצח במשחק יפהפה את נקמורה. ג'פרי שיאונג (מחרתיים בן 18) גם מצטיין ומדברים עליו כמועמד רציני להיכנס להרכב האולימפי החזק של ארה"ב. כרגע הוא במקום שלישי משותף (חצי נקודה אחרי המובילים) עם וואנג האו, ואשיה לגרב וגוויין ג'ונס שהפתיע אתמול את ארוניאן פשוט בכך ששיחק יותר טוב.

שחר ש 8 בנובמבר 2018

הבחירות לקונגרס ולסנאט מאחורינו וסוף סוף אפשר להתפנות לדבר האמיתי.
מחר, ה 9.11 מתחיל הדו קרב. הצוות של קרלסון והצוות של קרואנה יחד עם כל בית ישראל מרפרשים בעצבנות את הבלוג של סגל בדהבאזר לראות אם כבר פורסמה הסקירה לקראת הדו קרב.
סגל, בלעדיך זה לא אותו הדבר.

שחר ש 8 בנובמבר 2018

קרלסן, לא קרלסון. סליחה ומחילה.

אלעד כץ 8 בנובמבר 2018

מחכים בהחלט.

קוקי 9 בנובמבר 2018

+2835

אלכס 8 בנובמבר 2018

מצטרף לשחר

Comments closed